Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды, зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді, тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 4-2/626 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қыркүйекте № 12102 болып тіркелді.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды жүзеге асыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді жүзеге асыру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өндеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А.Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы "___" ________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 20 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 4-2/626 бұйрығына
1-қосымша
Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарына қатысты сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 4-2/626. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2015 года № 12102.
В соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила осуществления лабораторных сортовых испытаний согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила осуществления экспертизы качества семян согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
"_" ___________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
20 августа 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 4-2/626
Правила осуществления сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки в отношении семян сельскохозяйственных растений.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жерге егiп бағалау – тұқымдардың белгiлi бiр түрге, сортқа жататындығы мен сорттық тазалығын оларды арнаулы учаскелерде егу және өсiмдiктер бойынша сорттық сапаларын кейiннен тексеру жолымен анықтау;
2) зертханалық сорттық сынақтар – тұқымдардың белгiлi бiр сұрыпқа тиiстiлiгiн белгiлеу және зертханалық талдау жүргiзу жолымен тұқымдардың сұрыптық тазалығын анықтау.
3) сорттық бақылау – ауыл шаруашылық өсiмдiктерi егiстерiнiң сорттық тазалығын анықтау және тұқымдардың белгiлi бiр сортқа жататындығын белгiлеу жөнiндегi iс-шаралардың жүзеге асырылуын бақылау;
4) тұқымдар – өсiмдiктердiң сортын молықтыру үшiн пайдаланылатын генеративтiк және вегетативтiк органдары: тұқымның өзi, жемiстер, күрделi жемiстердiң бөлiгi, қосалқы жемiс, масақтар, көшеттер, жуашық, түйнек, қалемшелер, түзушi ұлпалар және басқалар;
5) тұқымдық бақылау - тұқымның егу сапасын анықтау жөнiндегi iс-шаралардың жүзеге асырылуын, тұқымдардың егуге (отырғызуға) жарамдылығы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын бақылау.
3. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарына сорттық және тұқымдық бақылауды тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары (бұдан әрі – мемлекеттік тұқым инспекторлары) жүзеге асырады.
4. Жерге егіп бағалауды Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын сынау жөнiндегi мемлекеттiк комиссия (бұдан әрі – Мемкомиссия) жүргiзедi.
2. Сұрыптық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру тәртібі
5. Сорттық және тұқымдық бақылау тұқымдарды өндіру, дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу, тасымалдау және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын мынадай:
тұқым себу;
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң вегетациясы;
жинау;
тұқым құю;
тұқым сақтау;
өткiзу (тұқымдардың өткiзуге дайындалған және өткiзiлген партияларын, оның iшiнде экспорт және импорт кезiнде, олардың сапасының растаушы құжаттарға сәйкестiгiне тексеру) кезеңдерiнде тұқым шаруашылығы ережелерi мен нормаларын сақтау нысанында бақылауды қамтиды.
6. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын сорттық бақылау байқаудан өткізу, жерге егіп бағалау және зертханалық сорттық сынақтар арқылы жүргiзiледi.
7. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) грунтовая оценка – установление принадлежности семян к определенному виду, сорту и их сортовой чистоты путем посева на специальных участках и последующей проверки сортовых качеств по растениям;
2) лабораторные сортовые испытания – установление принадлежности семян к определенному сорту и определение сортовой чистоты семян путем проведения лабораторного анализа;
3) сортовой контроль – контроль за осуществлением мероприятий по определению сортовой чистоты посевов сельскохозяйственных растений и установлению принадлежности семян к определенному сорту;
4) семена – генеративные и вегетативные органы растений, используемые для воспроизводства сорта: собственно семена, плоды, части сложных плодов, соплодия, колоски, саженцы, луковицы, клубни, черенки, меристема и другие;
5) семенной контроль – контроль за осуществлением мероприятий по определению посевных качеств семян, за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
3. Сортовой и семенной контроль семян сельскохозяйственных растений осуществляется государственными инспекторами по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы (далее – госсеминспекторы).
4. Грунтовая оценка проводится Государственной комиссией по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур (далее – Госкомиссия).
2. Порядок осуществления сортового и семенного контроля
5. Сортовой и семенной контроль включает контроль за осуществлением мероприятий по производству, заготовке, обработке, хранению, реализации, транспортировке и использованию семян в следующие периоды:
посева;
вегетации сельскохозяйственных растений;
уборки;
засыпки семян;
хранения семян;
реализации (проверка подготовленных к реализации и реализованных партий семян, в том числе при экспорте и импорте, на соответствие их качества подтверждающим документам).
6. Сортовой контроль семян сельскохозяйственных растений проводится посредством апробации, грунтовой оценки и лабораторных сортовых испытаний.
7. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аттестатталған тұқым өндірушілер егу басталғанға дейін тиісті жергілікті атқарушы органдарға танаптардың тұқым өсіру егісіне дайындығы туралы хабарлайды, бұдан кейін мемлекеттік тұқым инспекторлары танаптарды кеңістіктік оқшаулаудың сақталуы, ауыспалы егістің сақталуы, қажетті агротехникалық іс-шаралардың жүргізілуі, танап шекараларының тазалығы мәніне тексереді. Танапты тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымдық егiске арналған танаптарды тексеру туралы есеп жасалады.
Егісті тексеру кезiнде себуге әзiрленген тұқымның сорттық және егу сапасын растайтын құжаттардың бар-жоғы, егiс техникасының жай-күйі, егiс технологиясы қағидаларының сақталуы тексерiледi. Егісті тексеру нәтижелерi бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша егiстi тексеру туралы есеп жасалады.
Танаптың дайындығын тексерудi егiстi тексерумен бірге жүргізуге жол берiледi.
10. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң вегетациясы кезеңiнде түрлiк, сұрыптық фитопатологиялық тазалаудың (отаудың) жүргiзілуі тексерiледi.
11. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттық егiстерiн байқаудан өткiзу тұқым өндiрушiнiң облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына берген өтiнiмi бойынша жүргiзіледi.
12. Танапты байқаудан өткізуді:
1) бірегей тұқымдардың егістерін – құрамында мемлекеттік тұқым инспекторы, тиісті дақыл бойынша селекционер, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор және тұқым өндірушінің өкілі бар облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылған комиссия жүргізеді;
2) элиталық тұқымдардың егістерін – құрамында мемлекеттік тұқым инспекторы, өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор және тұқым өндірушінің өкілі бар облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылған комиссия жүргізеді;
3) бірінші және кейінгі репродукциялы тұқым шаруашылығы егістерін – тұқым өндіруші өкілінің қатысуымен байқаудан өткізуші жүргізеді.
13. Тұқымдарды жинауды (жинап алуды) бақылау сорттық егістіктерді жинап алу кезеңінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының араласуына жол бермейтін агротехникалық іс-шараларды өткізу қағидаларының сақталуын тексеру арқылы жүзеге асырылады.
14. Тұқымдарды тасымалдауды бақылау пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиіс автокөліктің және ауыл шаруашылығы техникасының техникалық жай-күйін тексеру арқылы жүзеге асырылады.

8. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Аттестованные производители семян до начала посева сообщают в соответствующие местные исполнительные органы о готовности полей для семеноводческого посева, после чего госсеминспекторы проводят проверку полей на предмет соблюдения пространственной изоляции, соблюдения севооборота, проведения необходимых агротехнических мероприятий, чистоты границ поля. По результатам проверки поля составляется отчет о проверке полей, предназначенных для семеноводческого посева по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При проверке посева проверяется наличие документов, подтверждающих сортовые и посевные качества подготовленных для посева семян, состояние посевной техники, соблюдение правил технологии посева. По результатам проверки посева составляется отчет о проверке посева по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Допускается совмещение проверки готовности поля с проверкой посева.
10. В период вегетации сельскохозяйственных растений производится проверка проведения видовых, сортовых фитопатологических прочисток (прополок).
11. Апробация сортовых посевов сельскохозяйственных растений проводится по заявке (произвольной формы) производителя семян, поданной в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы).
12. Полевую апробацию проводит:
1) посевов оригинальных семян – комиссия, созданная решением местного исполнительного органа области, в составе: госсеминспектора, селекционера по соответствующей культуре, государственного инспектора по карантину растений и представителя производителя семян;
2) посевов элитных семян – комиссия, созданная решением местного исполнительного органа области, в составе: госсеминспектора, государственного инспектора по карантину растений, и представителя производителя семян;
3) семеноводческих посевов первой и последующих репродукций – апробатор в присутствии представителя производителя семян.
13. Контроль за сбором (уборкой) семян осуществляется посредством проверки соблюдения агротехнических мероприятий, исключающих смешивание сортов сельскохозяйственных растений в период уборки сортовых посевов.
14. Контроль транспортировки семян осуществляется посредством проверки технического состояния автотранспорта и сельскохозяйственной техники, порядок эксплуатации которых должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности машин и оборудования.

15. Тұқымдарды өңдеуді (тазалауды) бақылау тұқым ұрығының зақымдануына жол бермейтін тұқым өңдеудің технологиялық процесін тексеру арқылы жүргізіледі. Біртекті технологиялық жабдықтың әрбір тобына пайдалану жөніндегі нұсқаулық болуға тиіс.
Бидайдың, қара бидайдың, арпаның, күнбағыстың, қарақұмықтың, тарының, сұлының тұқымдық астықтың ең жоғары қызуы +40 градус Цельсиядан, ал кептіру агентінің температурасы +70 градус Цельсиядан аспауы тиіс.
Бұршақты дақылдар мен күрішті кептірген кезде тұқымдық астықтың қызуы +35 градус Цельсиядан, ал кептіру агентінің температурасы +60 градус Цельсиядан аспауға тиіс.
Ылғалдылығы 19 пайыздан жоғары тұқымдық дәнді кептірген кезде тұқым ұрығының зақымдануына жол бермейтін жұмсақ режим қолданылады, бұл ретте бірінші аймақта тұқымдарды қыздырудың шекті температурасын Цельсия бойынша +5 градусқа, ал кептіру агентінің температурасын +10 градус Цельсияға төмендету жүргізіледі.
16. Тұқымдардың сақталуын бақылау тұқымдарды орау мен таңбалауға қойылатын талаптардың сақталуын тексеруді қамтиды.
Орама тұқымдық астықтың сақталуын қамтамасыз етуі және таңбасы немесе заттаңбасы болуы тиіс, онда:
тұқымды өндірушінің атауы;
дақыл;
сорт;
репродукция;
сорттық тазалығының санаты;
егіс стандартының сыныбы;
жиналған жылы;
тұқым партиясының нөмірі;
сорттық тазалығы;
тұқымдарды дәрілеу жағдайында - химиялық немесе биологиялық препараттың атауы;
сорттық құжаттың және тұқымдардың егістік сапасын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Тұқым салынған әрбір қапқа немесе контейнерге тұқымдардың егіс сапасын куәландыратын құжаттан басқа, сол деректері бар заттаңба салынады. Дәріленген тұқымдар салынған орамға "Дәріленген" деген жазу жазылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тұқым қоймаларының дайындығын бақылау тұқым қоймаларының тұқымдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін экологиялық, құрылыс, өрт қауіпсіздігі, санитариялық, фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін тексеру арқылы жүзеге асырылады.
18. Сатуға жататын бiрегей және элиталық тұқымдарды, бiрiншi және кейінгі репродукциялы тұқымдарды сақтауға арналған тұқым қоймаларының дайындығы мемлекеттік тұқым инспекторының тексеру қорытындылары бойынша белгіленеді, оның нәтижелерi бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды жасалады.
19. Сатуға жататын бiрегей және элиталық тұқымдардың, сондай-ақ бiрiншi және кейінгі репродукциялы тұқымдардың партиялары тұқымдық бақылауға жатады.

15. Контроль обработки (очистки) семян производится посредством проверки технологического процесса обработки семян, исключающего травмирование зародыша семян. К каждой группе однородного технологического оборудования должна быть инструкция по эксплуатации.
Максимальный нагрев семенного зерна пшеницы, ржи, ячменя, подсолнечника, гречихи, проса, овса не должен превышать +40 градусов Цельсия, а температура агента сушки – +70 градусов Цельсия. При сушке бобовых культур и риса нагрев семенного зерна не должен превышать +35 градусов Цельсия, а температура агента сушки – +60 градусов Цельсия.
При сушке семенного зерна влажностью выше 19 процентов применяют щадящий режим, исключающий травмирование зародыша семян, при этом снижение предельной температуры нагрева семян в первой зоне производится на +5 градусов Цельсия, а температуры агента сушки – на +10 градусов Цельсия.
16. Контроль хранения семян включает проверку соблюдения требований к упаковке и маркировке семян.
Упаковка должна обеспечивать сохранность семенного зерна и иметь маркировку или этикетку, где указываются:
наименование производителя семян;
культура;
сорт;
репродукция;
категория сортовой чистоты;
класс посевного стандарта;
год урожая;
номер партии семян;
сортовая чистота;
в случае протравливания семян - наименование химического или биологического препарата;
наименование, номер и дата выдачи сортового документа и документа, удостоверяющего посевные качества семян.
В каждый мешок или контейнер с семенами вкладывают этикетку с теми же данными, кроме документа, удостоверяющего посевные качества семян. На упаковке с протравленными семенами ставится надпись: "Протравлено".
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Контроль готовности семенохранилищ осуществляется посредством проверки соответствия семенохранилищ экологическим, строительным, пожарным, санитарным, фитосанитарным требованиям, обеспечивающим безопасность семян.
18. Готовность семенохранилищ, предназначенных для хранения оригинальных и элитных семян, семян первой и последующих репродукций, подлежащих реализации, устанавливается по итогам проверки госсеминспектора, по результатам которой составляется заключение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Семенному контролю подлежат партии оригинальных и элитных семян, а также семян первой и последующих репродукций, подлежащих реализации.

20. Тұқымдық бақылау тұқымдардың бақылау сынамаларын іріктеу және кейіннен оларды аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханаларда зерттеу арқылы жүргiзiледi.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Бақылау сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелерi бойынша аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханалар өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымды талдау нәтижесiн бередi.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Даулы жағдайларда тұқымдардың сапасына бақылау зерттеулерін жүргізуге арналған өтінішті (еркін нысандағы) тиісті жергілікті атқарушы органға:
тұқымды жеткiзушi сапасы жеткізушінің құжаттарында көрсетiлген көрсеткiштерге сәйкес келмейтін тұқымдарды алғандығы туралы тұтынушыдан хабарлама алғаннан кейiн бес күннен кешiктiрмей;
тұқымды тұтынушы жеткізушінің iлеспе құжаттарында көрсетiлген көрсеткiштерге сәйкес келмейтін тұқым партиясын жеткізушіден алғаннан кейiн жиырма күннен кешiктiрмей беруге тиiс.
Өтiнiшке:
тұқымды жеткiзушi – тұтынушы наразылық бiлдiрген тұқымның сапасын растайтын құжаттар (немесе олардың көшірмелері) және оны іріктеу актісімен бiрге сынаманың телнұсқасы;
тұқымды тұтынушы – сынақ нәтижелері бойынша тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананың қорытындысы және оны іріктеу актісiмен бiрге сынаманың телнұсқасы қоса беріледі.
Егер сынаманың телнұсқасы бақылау талдауына түскен уақытқа қарай тұтынушы наразылық бiлдiрген тұқымның сапасын растайтын құжаттардың қолданылу мерзімі өтсе өтiнiш қабылданбайды.
24. Тұқымдық бақылау кезiнде, оның ішінде даулы жағдайларда тұқым сапасына сараптама қолданыстағы ұлттық стандарттарға сәйкес жүргiзiледi.
25. Аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханалардың тұқымдардың сорттық және егістік сапасына сараптама жүргiзуiн және олардың нормативтiк құқықтық актiлер мен ұлттық стандарттарды сақтауын бақылауды мемлекеттік тұқым инспекторлары жүзеге асырады.
Бақылау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасына сараптама жүргізілуін тексеру актісі жасалады.

20. Семенной контроль проводится путем отбора контрольных проб семян и последующего их исследования в аккредитованных лабораториях по экспертизе качества семян.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. По результатам лабораторных исследований контрольных проб аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян выдается заявителю результат анализа семян по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В спорных случаях заявление (произвольной формы) на проведение контрольных исследований качества семян подается в соответствующий местный исполнительный орган не позднее:
пяти рабочих дней – поставщиком семян, после получения уведомления от потребителя о получении семян, качество которых не соответствует показателям, указанным в документах поставщика;
двадцати календарных дней – потребителем семян, после получения от поставщика партии семян, не соответствующей показателям, указанным в сопроводительных документах поставщика.
К заявлению прикладываются:
поставщиком семян – документы, подтверждающие качество семян, на которые потребитель предъявил претензию (или их копии), и дубликат пробы с актом ее отбора;
потребителем семян – заключение лаборатории по экспертизе качества семян по результатам испытаний и дубликат пробы с актом ее отбора.
Заявление не принимается, если ко времени поступления дубликата пробы на контрольный анализ истек срок действия документов, подтверждающих качество семян, на которые потребитель предъявил претензии.
24. Экспертиза качества семян при семенном контроле, а также в спорных случаях проводится в соответствии с действующими национальными стандартами.
25. Контроль за проведением экспертизы сортовых и посевных качеств семян аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян и соблюдением ими нормативных правовых актов и национальных стандартов осуществляют госсеминспекторы.
По результатам контроля составляется акт проверки проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Мемлекеттік тұқым инспекторлары тұқым өндiрушiлер аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханалар берген тұқымның сұрыптық және егістік сапасын зерттеу нәтижелерiмен келiспеген жағдайда, олардың наразылықтарын қарайды.
Бақылау сынамасын зерттеу кезiнде алынған көрсеткіштердің тұқым сапасын растайтын бұдан бұрын берiлген құжаттарда көрсетiлген көрсеткіштерден алшақтығы расталған жағдайда, осы тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертхана жаңа құжаттар береді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Тұқым шаруашылығы субъектiлерi тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарды сақтауын бақылауды қамтиды.
28. Сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру кезiнде туындайтын даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешiледi.
3. Жерге егіп бағалауды жүзеге асыру тәртібі
29. Тұқымдардың белгiлi бiр түрге, сұрыпқа жататындығы мен олардың сорттық тазалығын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының бiрегей және элиталық тұқымдары жерге егіп бағалауға жатады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.12.2015 № 4-6/1154 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
30. Жерге егіп бағалау тұқымдарды арнаулы учаскелерде егу және өсiмдiктер бойынша сорттық сапаларды кейiннен тексеру арқылы жүргізіледі.
31. Сортты Мемкомиссия бекітетін кезекті ауыл шаруашылығы жылының жерге егіп бағалаудың алдын ала жоспарларына енгізу үшін Мемкомиссияға жабық топырақ дақылдары бойынша – 15 тамыздан; күздік егіс дақылдары бойынша – 10 қазаннан; жаздық дәнді масақты, дәнді бұршақты, жармалық (күріштен басқа), майлы дақылдар (күнбағыстан басқа), картоп, көкөніс және бақша дақылдары, біржылдық, көпжылдық шөптер (құмай жүгеріден басқа), жемдік тамыртүйнек және күнбағыс бойынша – 1 желтоқсаннан; жүгері, күріш, құмай жүгері бойынша – 15 желтоқсаннан; тоқымалық, техникалық, эфирмайлы дақылдар, мақта, жеміс, жидек дақылдары, жүзім, тұт ағашы, тұт ағашының будандары, гүлді–сәнді өсімдіктер және дәрілік дақылдар бойынша –
25 желтоқсаннан кешіктірмей өтініш беріледі.

Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Госсеминспекторы рассматривают претензии производителей семян в случае их несогласия с результатами исследований семян на сортовые и посевные качества, выданными аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян.
В случае подтверждения расхождения показателей, полученных при исследовании контрольной пробы, с показателями, указанными в ранее выданных документах, подтверждающих качество семян, данная лаборатория по экспертизе качества семян выдает новые документы.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Субъекты семеноводства обеспечивают контроль за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства.
28. Споры, возникающие при осуществлении сортового и семенного контроля, разрешаются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок осуществления грунтовой оценки
29. Грунтовой оценке подлежат оригинальные и элитные семена сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, с целью установления принадлежности семян к определенному виду, сорту и их сортовой чистоты.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2015 № 4-6/1154 (порядок введения в действие см. п. 3).
30. Грунтовая оценка проводится путем посева семян на специальных участках и последующей проверки сортовых качеств по растениям.
31. Для включения сорта в предварительные планы грунтовой оценки очередного сельскохозяйственного года, утверждаемые Госкомиссией, заявление подается в Госкомиссию не позднее: по культурам защищенного грунта – 15 августа; по культурам озимого сева – 10 октября; по яровым зерновым колосовым, зернобобовым, крупяным (кроме риса), масличным (кроме подсолнечника), картофелю, овощным и бахчевым культурам, однолетним, многолетним травам (кроме сорго), кормовым корнеплодам и подсолнечнику – 1 декабря; по кукурузе, рису, сорго – 15 декабря; по прядильным, техническим, эфиромасличным культурам, хлопчатнику, плодовым, ягодным культурам, винограду, шелковице, гибридам тутового шелкопряда, цветочно-декоративным и лекарственным культурам – 25 декабря.

32. Сорт бірдейлендіру бойынша мәлімделген сипаттамаға сәйкес келмеген кезде Мемкомиссия сұрыпқа тиесілілігін анықтаудың қиындығына немесе мүмкін еместігіне байланысты жерге егіп бағалауды жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
33. Жерге егіп бағалауды жүргізу үшін Мемкомиссияға ұсынылатын тұқымдық материалдың үлгісінде ішкі және сыртқы заттаңба болуға тиіс, олар мыналарды қамтиды:
1) сорттың атауы (егер аты әлі айқындалмаса – селекциялық нөмірі). Шетелдік сорттың атауын өтінім берушінің тілінде және мемлекеттік немесе орыс тіліндегі транскрипцияда жазады;
2) тегінің, түрінің атауы (латынша және мемлекеттік немесе орыс тілдерінде).
34. Жерге егіп бағалау вегетациялық кезең ішінде ауылшаруашылығы өсімдіктерінің қалыпты дамуын қамтамасыз ететін жағдайларда жүргізіледі.
35. Жерге егіп бағалау нәтижелері бойынша тұқымдардың белгiлi бiр түрге, сортқа және олардың сорттық тазалыққа сәйкестігі және (немесе) сәйкессіздігі туралы жазбаша қорытынды беріледі.
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тұқымдық егiске арналған танаптарды тексеру туралы есеп
___________________________________________________________ негiзiнде
(өтініштің негізінде)
_____________________________________________________________________
(тұқым өндiрушiнiң атауы)
тұқымын _____________________________________________________________
(дақылы, сорты)
____________________________________ өндiру мақсатында егуге арналған
(репродукция)
танаптартарға тексеру жүргiзiлдi.
Тексеру жүргiзiлген күн: 20__ жылғы "__" _____ бастап "__" ____ дейін
Тексеру нәтижелерi
Алаңы, гектар _______________________________________________________
Жай-күйі, дайындығы, % ______________________________________________
Агротехника _________________________________________________________
Бұрынғы егілген егіс (дақыл, репродукция, сорт) _____________________
Тұқымның шығу тегi __________________________________________________
(құжаттың №, күнi, репродукциясы, сорты, партиясы)
Егiстiк техникасының жай-күйі _______________________________________
Қорытынды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тұқым өндiрушiнiң өкiлi:
__________ _______ __________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспектор
______ ______________________________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Егiстi тексеру туралы есеп
___________________________________________________________ негiзiнде
(өтініштің негізінде)
_____________________________________________________________________
(тұқым өндiрушiнiң атауы)
_____________________________________________________________________
(дақылы, сорты, репродукциясы)
_______________________________________ тұқымын өндiрудің белгiленген
технологиялық талаптарға сәйкестiгiн анықтау мақсатында егісіне
тексеру жүргiзiлдi.
Тексеру жүргiзiлген күн: 20__ жылғы "__" ____ бастап "__" _____ дейін
Тексеру нәтижелерi
Егіс алаңы, гектар __________________________________________________
Тұқымның шығу тегi __________________________________________________
(құжаттың №, күнi, сорты, репродукциясы, партиясы)
Агротехника _________________________________________________________
Себiлген күн ________________________________________________________
Қорытынды: __________________________________________________________
Тұқым өндiрушiнiң өкiлi:
____________ ______ _________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Тұқым шаруашылығы жөнiндегi
мемлекеттiк инспектор _______ _______________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қорытынды
_____________________________________________________________________
негiзiнде (өтініштің негізінде)
_____________________________________________________________________
(тұқым өндiрушiнiң атауы)
_____________________________________________________________________
(дақылы, сорты, репродукциясы)
___ ________________________ сатуға жататын тұқымын сақтауға арналған
№____________________________________________________________________
тұқым қоймасына тексеру жүргiзiлдi.
Тексеру жүргiзiлген күн: 20__ жылғы "___" ____ бастап "___" ___ дейін
Тексеру нәтижелерi
Тұқым қоймасының жай-күйі ___________________________________________
Дайындығы ___________________________________________________________
Қорытынды ___________________________________________________________
Тұқым өндiрушiнiң өкiлi:
__________ ______ ___________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Тұқым шаруашылығы жөнiндегi
мемлекеттiк инспектор ______ ________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру Қағидаларына
4-қосымша

32. При несоответствии сорта по идентичности заявленному описанию Госкомиссия принимает решение об отказе в проведении грунтовой оценки в связи с затруднением или невозможностью определения сортовой принадлежности.
33. Образец семенного материала, представляемый в Госкомиссию для проведения грунтовой оценки, должен иметь внутреннюю и внешнюю этикетки, содержащие:
1) наименование сорта (если название еще не определено – селекционный номер). Наименование иностранного сорта записывают на языке заявителя и в транскрипции государственного или русского языка;
2) наименование рода, вида (на латинском и государственном или русском языках).
34. Грунтовая оценка проводится в условиях, обеспечивающих нормальное развитие сельскохозяйственных растений, в течение вегетационного периода.
35. По результатам грунтовой оценки выдается письменное заключение о соответствии и (или) несоответствии семян определенному виду, сорту и их сортовой чистоте.
Приложение 1
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Форма
Отчет о проверке полей, предназначенных для семеноводческого посева
На основании _____________________________________ произведена
(на основании заявления)
проверка полей
_______________________________________________________________
(наименование производителя семян)
предназначенных для посева с целью производства _____________________________________________________________________
(репродукция)
семян
_____________________________________________________________________
(культура, сорт)
Дата проведения проверки c "__" по "___" ___________ 20__ года
Результаты проверки
Площадь, гектаров
_____________________________________________________________________
Состояние, готовность, %
_____________________________________________________________________
Агротехника
_____________________________________________________________________
Предшественник (культура, репродукция, сорт)
_____________________________________________________________________
Происхождение семян
_____________________________________________________________________
(документ №, дата, репродукция, сорт, партия)
Состояние посевной техники
_____________________________________________________________________
Заключение:
_____________________________________________________________________
Представитель производителя семян:
__________ __________ _________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор
по семеноводству _____________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 2
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Форма
Отчет о проверке посева
На основании ____________________________________________ произведена
(на основании заявления)
проверка посева _____________________________________________________
(наименование производителя семян)
с целью установления соответствия производства семян ________________
_____________________________________________________________________
(культура, сорт, репродукция)
установленным технологическим требованиям
Дата проведения проверки c "__" по "__" _____________ 20__ года
Результаты проверки
Площадь посева, гектаров ____________________________________________
Происхождение семян _________________________________________________
(документ №, дата, сорт, репродукция, партия)
Агротехника _________________________________________________________
Дата посева _________________________________________________________
Заключение:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Представитель производителя семян:
____________ _____________ _________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор
по семеноводству ___________ ____________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Форма
Заключение
На основании ________________________________________________________
произведена (на основании заявления)
проверка семенохранилища № __________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование производителя семян)
предназначенного для хранения семян, подлежащих реализации _________
____________________________________________________________________
(культура, сорт, репродукция)
Дата проведения проверки c "__" по "__" _____________ 20__ года
Результаты проверки
Состояние семенохранилища ___________________________________________
Готовность __________________________________________________________
Заключение __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Представитель производителя семян:
_______________ _____________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор
по семеноводству_____________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№ ___ тұқымды талдау нәтижесi
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))____________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада)
20_ жылғы _________________ № _________ акт кезінде талдауға ұсынылған (күнi, айы) ____________________________________________________________ алынған,
_________________________ жылғы егiннiң________________ репродукциялы
___________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сұрыбы)
салмағы ____центнер, № ___ фракция тұқымының № ____партиясына берiлдi.
Орын (қап) саны, № _____________ қойма, № _____________ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты ___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
_________________________________________________________________
1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы _____ %, оның iшiнде басым топтар __________________%
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг) дана немесе
%)__________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары _______________________%
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары
(1 кг-ға дана немесе %)
_______________________________________________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары
(1 кг-ға дана немесе %), барлығы ________________________________________
оның iшiнде:
қарасұлы (1 кг-ға дана) ____________________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана) ___
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) ______________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) _____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар _________________________________________ %
8. Қарамықтар _____________________________________________________%
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана) _________________________
10. Өсу энергиясы___________________________________________________%
11. Өнгiштiгi _______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары ______________________________________________%
өсiру жағдайлары_____________________________________________________

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Результат анализа семян № ____
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица, район, область)
на партию № ______ семян _____________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от________________________________________________________
репродукции _____________________________, год урожая _________________
массой ___________ центнеров, фракции № _____________, представленных на
анализ при акте № __________ от ______________ 20___ года,
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады)
Число мест (мешков), склад № ___________, закром № __________ насыпью
Назначение семян ____________________________________________________
Результаты анализа
1. Чистота __________________________% в том числе___________________ %
2. Отход, всего ______________________% в том числе преобладающие группы
___________________________________________________________________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)__________
4. Семян других видов кормовых трав __________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего______________________
в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг) _____________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг)_____
семян пырея ползучего (штук на 1 кг) _______________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг) __________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг) _____________________________
7. Головневых образований ___________________________________________%
8. Склероциев_______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг)____________________________
10. Энергия прорастания _____________________________________________%
11. Всхожесть_______________________________________________________%
в том числе твердых _____________________________________________%
Условия проращивания____________________________________________

12. Тіршілікке бейiмдiлiгi ____________________________________________ %
анықтау әдiсi________________________________________________________
13. Ылғалдылығы ___________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы__________________________________________ грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен ___________%
16. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты
қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары ______________________________
(атауы)
сұрыптық өсiмдiктердiң тұқымдары__________________________________
(атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар мынадай көрсеткiштер бойынша
кондицияланбаған
Талдау кезiнде анықталғаны
Стандартпен белгiленгенi
1
2
3
Тұқымдар ____________________________ және қайтадан толық талдануы тиіс
(өңдеу түрi)
Толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар ___________________________________________________________
(талдау жүргiзiлген көрсеткiштердің атауы)
бойынша ұлттық стандарт талаптарына сай келеді.
________________________________ _________ ______________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________ (күнi, айы)
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру Қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдық сараптамадан өткен
тұқымдарын инспекциялық бақылау актісі
20__ жылғы __________________ ____________________ кезеңінде
құрамында төрағасы___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), жұмыс орны, лауазымы)
мүшелерi ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
бар комиссия 20__ жылғы "___" ________ №_________ кондициялығы туралы
куәлiк алған ________________________________________________________
(тұқым өндiрушiнiң атауы)
өндiрген ____________________________________________________________
(дақылы, сорты, репродукциясы, партиясының №, себу стандартының
сыныбы)
тұқымына бақылау жүргiздi.
Тексеру кезiнде мыналар анықталды:
1. Тексеру объектiлерi ______________________________________________
(тұқымның сапасы, сақтау шарттары және басқалары)
_____________________________________________________________________
2. Тұқымды бiрдейлендiру және сынау нәтижелерi ______________________
_____________________________________________________________________
3. Өндiрiстi тексеру нәтижелерi _____________________________________
_____________________________________________________________________
4. Қорытынды:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тұқымдардың және оны өндiрудiң белгiленген талаптарға сәйкестiгiн
бағалау)
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы __________ ________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Комиссия мүшелерi: ________ _________________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп бағалауды
жүзеге асыру Қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұқымның сорттық және егу сапасына сараптама жүргізілуін тексеру актісi
___________________________________________________________ негiзiнде
(өтініш)
________________________________________________________________
(аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхананың атауы)
____________________________________________________________________
тұқымның сорттық және егу сапасына сараптама жасау жөнiндегi орындалатын
жұмыстар бойынша және оның тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк
құқықтық актiлер мен ұлттық стандарттарды сақтауына тексеру жүргізілді.
Тексеру жүргiзiлген күн: 20__ жылғы "__" ________ бастап "__" _______ дейін
Тексеру нәтижелерi:
Орташа сынамаларды тiркеу журналын жүргізуі______________________
Тұқымның сапасы журналын жүргізуі_______________________________
Тұқымның сапасы туралы құжаттарды тиісінше ресімдеуі______________
Тұқымның орташа сынамаларын сақтауы____________________________
Тұқымдарды егу сапасын анықтау әдістемесін сақтауы________________
__________________________________________________________________
Анықталған бұзушылықтар:_______________________________________
_______________________________________________________________
Қорытынды: _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аккредиттелген тұқым
сапасына сараптама жасау
жөнiндегi зертхананың өкiлi
_____________ _________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Tұқым шаруашылығы жөнiндегi
мемлекеттiк инспектор________ _______________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 4-2/626 бұйрығына
2-қосымша
Зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді жүзеге
асыру қағидалары

12. Жизнеспособность _______________________________________________%
Метод определения _______________________________________________
13. Влажность ______________________________________________________%
14. Масса 1000 семян_____________________________________________грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования __________ штук или биологическим____________%
16. Заселенность вредителями___________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений _____________________________________
(название)
семян сортовых растений ______________________________________________
(название)
19. Другие определения:_______________________________________________
Заключение и предложения:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
Семена некондиционны по следующим показателям
Установлено при анализе
Установлено стандартом
1
2
3
Семена подлежат ________________________ и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
семена по ___________________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям национального стандарта.
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 5
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт проверки проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян
На основании _______________________________________ произведена
(заявления)
проверка ____________________________________________________________
(наименование аккредитованной лаборатории по экспертизе
________________________________________________________________
качества семян)
по выполняемым работам по экспертизе сортовых и посевных качеств семян
и соблюдения нормативных правовых актов и национальных стандартов
в области семеноводства.
Дата проведения проверки c "__" по "__" _____________ 20__ года
Результаты проверки:
Ведение журнала регистрации средних проб_________________________
Ведение журнала качества семян___________________________________
Надлежащее оформление документов о качестве семян
_______________________________________________________________
Хранение средних проб семян ___________________________________
Соблюдение методики определения посевных качеств семян_________
____________________________________________________________________
Выявленные нарушения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение: ___________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Представитель
аккредитованной лаборатории
по экспертизе качества семян
_______________       _____________       _____________________________________
(должность)             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Государственный инспектор
по семеноводству
____________       ______________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 4-2/626
Правила осуществления лабораторных сортовых испытаний

1. Жалпы ережелер
1. Осы Зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
2. Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi сорттарының кейіннен сатуға арналған элиталық тұқымдары мен бiрiншi репродукциялы тұқымдары зертханалық сорттық сынақтарға жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.12.2015 № 4-6/1154 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
3. Зертханалық сорттық сынақтарды Ауыл шаруашылығы дақылдарының сортын сынау жөнiндегi мемлекеттiк комиссия (бұдан әрi – Мемкомиссия) жүргiзедi.
2. Зертханалық сұрыптық сынақтарды жүргiзу тәртібі
4. Ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң әрбір түрi мен сорты бойынша сатуға арналған тұқымдарды зертханалық сорттық сынау:
үш жылда бiр рет – элиталық тұқымдар үшiн;
бес жылда бiр рет – бiрiншi көбейтiлген тұқымдар үшiн жүргiзiледi.
5. Тұқымдарға зертханалық сорттық сынақтарды жүргiзу үшiн аттестатталған элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар және (немесе) бiрiншi репродукциялы тұқым өндiрушiлер Мемкомиссияға мынадай құжаттар мен материалдарды (тұқым партиясынан алынған сынамалар):
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiшті;
2) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің* немесе анықтаманың көшiрмесiн немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн;
ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) сорттық егiстiктердi байқаудан өткізу актiсiнiң және тұқымның сапасы туралы куәлiктiң көшiрмелерiн;
4) ұлттық стандарттарға сәйкес iрiктелген тұқым сынамаларын жолдайды.
6. Мемкомиссия элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтан және (немесе) бiрiншi репродукциялы тұқым өндiрушiден өтiнiш келіп түскен күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде ұсынылған құжаттар мен материалдарды зерделейдi және зертханалық сорттық сынақтың нәтижесін береді.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар мен материалдар толық ұсынылмаған жағдайда Мемкомиссия екі жұмыс күн ішінде дәлелді жазбаша бас тартуды жолдайды.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген барлық құжаттар мен материалдар бар болған кезде зертханалық сорттық сынақ жүргізеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления лабораторных сортовых испытаний (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и определяют порядок осуществления лабораторных сортовых испытаний.
2. Лабораторным сортовым испытаниям подлежат предназначенные для последующей реализации элитные семена и семена первой репродукции сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2015 № 4-6/1154 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Лабораторные сортовые испытания проводит Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур (далее – Госкомиссия).
2. Порядок проведения лабораторных сортовых испытаний
4. Лабораторные сортовые испытания семян, предназначенных для реализации, по каждому виду сельскохозяйственного растения и сорту, проводятся:
дин раз в три года - для элитных семян;
один раз в пять лет - для семян первой репродукции.
5. Для проведения лабораторных сортовых испытаний семян аттестованные элитно-семеноводческие хозяйства и (или) производители семян первой репродукции направляют в Госкомиссию следующие документы и материалы (пробы от партий семян):
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) копии акта апробации на сортовые посевы и удостоверения о кондиционности семян;
4) пробы семян, отобранные в соответствии с национальными стандартами.
6. Госкомиссия в течение десяти календарных дней со дня поступления от элитно-семеноводческого хозяйства и (или) производителя семян первой репродукции заявления изучает представленные документы и материалы, выдает результат лабораторного сортового испытания.
В случае неполного представления документов и материалов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, Госкомиссия в течение двух рабочих дней направляет мотивированный письменный отказ.
При наличии всех документов и материалов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, Госкомиссия проводит лабораторное сортовое испытание.

7. Зертханалық сортық сынақ барысында:
1) деректер банкін пайдалану арқылы басқа сорттардан ерекше белгілердің бар-жоғы анықталады;
2) ұсынылған материалдарды көзбен талдау негізінде белгілердің біртектілігіне баға беріледі;
3) электрофорез әдісімен биохимиялық зерттеулер жүргізіледі.
8. Зертханалық сорттық сынақтардың деректерi негiзiнде Мемкомиссия элиталық тұқым өндiрушi шаруашылыққа және (немесе) бiрiншi репродукциялы тұқым өндiрушiге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зертханалық сорттық талдау нәтижесiн бередi.
Зертханалық сұрыптық
сынақтардан өткізуді жүзеге
асыру Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Ауыл шаруашылығы дақылдарының сортын сынау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясына
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса)
Өтiнiш
Зертханалық талдау жүргiзудi және ___________________________________
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығының өсiмдiгi, сорты, әр түрі, репродукциясы)
тұқымының көрсетiлген сортқа тиесілігін анықтап, оның сорттық
тазалығын айқындауды сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәлiметтер:
1. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы
куәлiк* немесе анықтама немесе жеке тұлғаның жеке куәлiгi ___________
_____________________________________________________________________
(тiркеу нөмiрi, кiм және қашан бердi)
ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен
өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан
Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды
тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта
тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін
жарамды болып табылады.
2. Заңды мекен-жайы: __________________________________________
(индексi, облысы, ауданы, елдi мекен, көшесi, үйдiң
нөмiрi, телефоны, факсы)
3. Қоса берiлiп отырған құжаттар: _____________________________
_____________________________________________________________________
(осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес)
тұқым сынамалары _________ дана, салмағы _________________ килограмм.
Өтініш беруші _______________________________________________________
(қолы, мөрi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
20__ жылғы _____________
(күнi, айы)
Өтiнiш 20__ жылғы ________________________________ қарауға қабылданды
(күнi, айы)
_____________________________________________________________________
(өтiнiшті қабылдаған жауапты адамның тегі, аты, әкесiнiң аты (бар
болса), қолы)
Зертханалық сұрыптық
сынақтардан өткізуді жүзеге
асыру Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Зертханалық сорттық сынақтың нәтижесi №____
20__ жылғы_________
(күнi, айы)
20__ жылғы ______________________ өтiнiш бойынша зертханалық талдауға
(күнi, айы)
тапсырылған, _______________________________________________ алынған,
________________________ репродукциялы, _______________ жылғы егiннiң
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығының өсiмдiгi, сорты, әр түрi)
тұқымының № ____ партиясына__________________________________________
_____________________________________________________________берiлдi.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса)
Талдау нәтижелерi
Тұқымның түпнұсқалығы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорытынды ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлiгiнiң
Ауыл шаруашылығы дақылдарының
сортын сынау жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясы
зертханасының директоры _____________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы, мөрi)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 4-2/626 бұйрығына
3-қосымша
Тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидалары

7. В ходе лабораторного сортового испытания:
1) с использованием банка данных определяется наличие отличимых признаков от других сортов;
2) дается оценка однородности признаков на основе визуального анализа представленных материалов;
3) проводятся биохимические исследования методом электрофореза.
8. Госкомиссия на основании данных лабораторных сортовых испытаний выдает элитно-семеноводческому хозяйству и (или) производителю семян первой репродукции результат лабораторного сортового испытания по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам осуществления
лабораторных сортовых испытаний
Форма
В Государственную комиссию по сортоиспытанию сельскохозяйственных
культур Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
от___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица
Заявление
Прошу провести лабораторный анализ и установить принадлежность
семян ________________________________________________ к указанному
(сельскохозяйственное растение, сорт, разновидность,
репродукция) сорту и определить их сортовую чистоту.
Сведения о физическом или юридическом лице:
1. Свидетельство* или справка о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности
физического лица ___________________________________________________;
(регистрационный номер, кем, когда выдано)
примечание: *свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики
Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации
филиалов и представительств", является действительным до прекращения
деятельности юридического лица.
2. Юридический адрес:__________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, область, район, населенный пункт, улица, номер дома,
телефон, факс)
3. Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил)
пробы семян ________________ штук, массой по _____________ килограмм.
Заявитель ___________________________________________________________
(подпись, печать, фамилия, имя, отчество (при наличии)
________________ 20__ года
(число, месяц)
Заявление принято к рассмотрению _________________________ 20___ года
(число, месяц)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись ответственного лица,
принявшего заявление)
Приложение 2
к Правилам осуществления
лабораторных сортовых испытаний
Форма
Результат лабораторного сортового испытания № _____________ 20__ года
(число, месяц)
Выдан _________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица
на партию № ____ семян_______________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт, разновидность)
полученных от _______________________________________________________
репродукции _______________________, года урожая ___________________,
представленных на лабораторный анализ при заявлении от_____20___ года
(число, месяц)
Результаты анализа
Подлинность семян___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Директор лаборатории
Государственной комиссии
по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, печать)
Приложение 3
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 4-2/626
Правила осуществления экспертизы качества семян

1. Осы Тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы
8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Зертхана жүзеге асыратын тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi жұмыс түрлерiн аккредиттеу саласы айқындайды және аккредиттеу органы берген аккредиттеу аттестатымен расталады.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сапасына сараптама жүргізу қолданыстағы ұлттық стандарттарға сәйкес ұлттық стандарттар белгілеген барлық көрсеткіштер (толық талдау) бойынша немесе нормаланатын көрсеткіштердің біршамасы (толық емес талдау) бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тұқымның егістік сапаларының ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкестiгiн белгілеуді аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі зертханалар тұқым партиясынан ұлттық стандарттарға сәйкес iрiктеп алынған орташа сынаманы зерттеу негізінде жүргізеді. Тұқымның сұрыптық сапасы сұрыптық егiстердi байқаудан өткізу актiсiмен расталады.
Тек егіске ғана арналған тұқым партияларынан орташа сынамаларды iрiктеп алуды тұқым өндiрушiнің өтiнiмі бойынша тұқым сарапшылары және (немесе) аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханаларда тиiстi даярлықтан өткен және тиiстi қорытындысы бар тұқым өндiрушiлер (олардың өкiлдерi) жүргiзедi.
Сатуға арналған тұқым партиясынан орташа сынамаларды іріктеп алуды тұқым өндірушінің өтініші бойынша тұқым өндіруші өкілінің қатысуымен тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүргізеді.
Орташа сынамаларды iрiктеп алу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен ресiмделедi. Орташа сынамалар осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орташа сынамаларды тiркеу журналында тіркеледі.
Орташа сынамаларды iрiктеп алу актісі екi данада ресiмделедi – бiр данасы сынама iрiктеп алынған тұқым өндiрушiге беріледі, екiншiсi сынамамен бiрге тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханаға жолданады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила осуществления экспертизы качества семян (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления экспертизы качества семян сельскохозяйственных растений.
2. Виды работ по экспертизе качества семян, осуществляемые лабораторией, определяются областью аккредитации и подтверждаются аттестатом аккредитации, выданным органом аккредитации.
Экспертиза качества семян сельскохозяйственных растений проводится в соответствии с действующими национальными стандартами по всем показателям, установленным национальными стандартами (полный анализ), или не по всем нормируемым показателям (неполный анализ).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Установление соответствия посевных качеств семян требованиям национальных стандартов проводится аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян на основании исследования средней пробы, отобранной от партии семян в соответствии с национальными стандартами. Сортовые качества семян подтверждаются актом апробации сортовых посевов.
Отбор средних проб от партий семян, предназначенных только для посева, производится семенным экспертом по заявке производителя семян и (или) производителем семян (их представителями), прошедшим соответствующую подготовку в аккредитованной лаборатории по экспертизе качества семян и имеющим соответствующее заключение.
Отбор средних проб от партий семян, подлежащих реализации, производится по заявке производителя семян государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа при участии представителя производителя семян.
Отбор средних проб оформляется актом по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Средние пробы регистрируются в журнале регистрации средних проб по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Акт отбора средних проб оформляется в двух экземплярах – один экземпляр передается производителю семян, у которого отобрана проба, другой направляется с пробой в лабораторию по экспертизе качества семян.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертхана сынамаларды талдау нәтижелерiне байланысты өтініш берушіге тұқымның сапасы туралы құжаттарды – тұқымның кондициялығы туралы куәлiкті немесе тұқымды талдау нәтижесiн, ал тұқымдық картопқа түйнектiк талдау актісiн бередi. Тұқымның сапасы туралы құжаттар деректері осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымның сапасы журналында жазылады.
Тұқымның сапасы туралы құжаттардың берілгені осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген тұқымның сапасы туралы құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тұқымның кондициялылығы туралы куәлiк егiс сапасы толық талдауға тексерiлген және ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келетiн тұқым партияларына беріледі. Тұқымның кондициялылығы туралы куәлiк осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi.
Талдауын егiске дейiн күнтізбелік он бес және одан аз күн бұрын (сатуға арналған тұқымнан басқа) ылғалдылығы мен зиянкестермен жайлануын айқындамастан жүргiзетiн тұқымның өнгiштiгi орнына өмiрге бейiмдiлiк нормасын ескере отырып, жиналатын жылы себуге пайдаланылатын күздiк дақылдардың тұқымына кондициялылығы туралы куәлiк беруге жол берiледi.
6. Салмағы бақылау бiрлiгiнiң салмағынан артық тұқым партиясына тұқымның кондициялылығы туралы куәлiктi әр бақылау бiрлiгiнен iрiктеп алынған орташа сынамаларды талдау нәтижелерi негiзiнде партияның орташа арифметикалық көрсеткiштерi бойынша мынадай жағдайларда бередi:
1) партиядан iрiктеп алынған барлық сынамалардың талдау нәтижелерi тұқымның егiс сапасына ұлттық стандартқа сай келетін нормалардың барлық көрсеткiштері бойынша сәйкес;
2) тұқым партиясы сапасының орташа арифметикалық көрсеткiштерi ұлттық стандарт нормаларына сай келеді, ал бақылау бiрлiктерiнiң бiр бөлiгiнiң тұқымдары кондициялы емес болып табылады, бiрақ олардың сапа көрсеткiштерi орташа арифметикалық белгiленген рұқсат етілген алшақтықтардан аспайтын шамаға ауытқиды.
Сынамалардың бiр бөлiгiнде қаракүйелiк құрылымдардың, қастауыш пен басқа да саңырауқұлақтың қарамықтарының маңызы ұлттық стандарттарда белгiленген нормалардан екi еседен артық асқан жағдайда, тұқым партиясына тұқымның кондициялылығы туралы куәлiк беруге жол берiлмейдi.
7. Тұқымның кондициялығы туралы куәлiктің қолданылу мерзiмi мыналарды құрайды:
8 ай – көкөнiс, бақша дақылдарының және жемшөп тамыр-жемiстiлердiң бiрiншi сыныпты тұқымдары үшін;
6 ай – екiншi сынып;
12 ай – полиэтилендiк қосымшалары бар қаптарға салынған бiрiншi сыныпты тұқымдар үшiн;
1 жыл – дәндегi жүгерiнiң тұқымдары үшiн (дәрiленген және қаптарға салынған);
күздiк дақылдар егiсi аяқталғанға дейiн – күздiк дақылдардың тұқымдары үшiн, егер тұқымның кондициялығы туралы куәлiк тіршілікке бейiмдiлiк көрсеткiшi бойынша берiлсе;
2 ай – кене жайлаған тұқымдар үшiн (кене маңызының нормасы белгiленген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi бойынша);
4 ай – тұқым қоспаларын қоса алғанда, қалған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдары үшiн.
Тұқымның кондициялығы туралы куәлiктің қолданылу мерзiмiн тұқымды өнгiштiгiне талдау аяқталған күннен бастап белгiлейдi.
Тұқымның кондициялығы туралы куәлiк немесе тұқымды талдау нәтижесiн, ал тұқымдық картопқа – түйнектiк талдау актісi өнгiштiгiн айқындаған күннен бастап күнтізбелік жеті күн iшiнде берiледi.
Тұқымның кондициялығы туралы куәлiктің қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн кене жайлаған тұқымдарды қоспағанда, тұқымдарды тек өнгiштiгiне ғана, ал кене жайлаған тұқымдарды өнгiштiгiне және зиянкестермен жайланғанына тексередi.
Қайталап тексеру тұқымның кондициялығы туралы куәлiгінің, тұқымды талдау нәтижесiнің, түйнектiк талдау актісiнің қолданылу мерзiмi аяқталған күнге дейiн аяқталуға тиiс.
Егер тұқымның кондициялығы туралы куәлiк тіршілікке бейiмдiлiк көрсеткiшi бойынша берiлсе, бiрақ тұқым жинау жылында себу үшiн пайдаланылмаса және ауыспалы қорларда қалдырылса, оның күшiн жояды және жаңадан тапсырылған сынамалар бойынша өнгiштiгiн айқындау арқылы толық талдау негiзiнде тұқымдардың сапасы туралы тиiстi құжатпен алмастырады.

4. Лаборатория по экспертизе качества семян в зависимости от результатов анализа проб выдает заявителю документы о качестве семян – удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян, а на семенной картофель – акт клубневого анализа. Данные документов о качестве семян заносятся в журнал качества семян по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
Выдача документов о качестве семян регистрируется в журнале регистрации выданных документов о качестве семян по форме, согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Удостоверение о кондиционности семян по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам выдается на партии семян, посевные качества которых проверены на полный анализ и соответствуют требованиям национальных стандартов.
Допускается выдача удостоверения о кондиционности на семена озимых культур, используемые для посева в год их уборки, с учетом нормы жизнеспособности семян вместо всхожести, анализ которых проводят за пятнадцать и менее календарных дней до посева (кроме семян, предназначенных для продажи) без определения влажности и заселенности вредителями.
6. На партию семян, масса которой превышает массу контрольной единицы, удостоверение о кондиционности семян выдают на основании результатов анализа средних проб, отобранных от каждой контрольной единицы, по средним арифметическим показателям партии в следующих случаях:
1) результаты анализа всех проб, отобранных от партии, соответствуют по всем показателям нормам соответствующего национльного стандарта на посевные качества семян;
2) средние арифметические показатели качества партии семян соответствуют нормам национальных стандартов, а семена части контрольных единиц являются некондиционными, но показатели их качества отклоняются от средних арифметических на величину, не превышающую установленные допускаемые расхождения.
Не допускается выдача удостоверения о кондиционности семян на партию семян в случае, когда в части проб содержание головневых образований, склероциев спорыньи и других грибов более чем вдвое превышает норму, установленную национальными стандартами.
7. Срок действия удостоверения о кондиционности семян составляет:
8 месяцев – для семян овощных, бахчевых культур и кормовых корнеплодов первого класса;
6 месяцев – второго класса;
12 месяцев – для семян первого класса, упакованных в мешки с полиэтиленовыми вкладышами;
1 год – для семян кукурузы в зерне (протравленных и упакованных в мешки);
до окончания сева озимых культур – для семян озимых культур, если удостоверение о кондиционности семян выдано по показателю жизнеспособности;
2 месяца – для семян, заселенных клещом (по сельскохозяйственным растениям, для которых установлена норма содержания клеща);
4 месяца – для семян остальных сельскохозяйственных растений, включая смеси семян.
Срок действия удостоверения о кондиционности семян устанавливают со дня окончания анализа семян на всхожесть.
Удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян, а на семенной картофель - акт клубневого анализа выдается в течение семи календарных дней со дня определения всхожести.
По истечении срока действия удостоверения о кондиционности семян, за исключением семян, заселенных клещом, семена проверяют только на всхожесть, а семена, заселенные клещом - на всхожесть и заселенность вредителями.
Повторная проверка должна быть закончена до дня окончания срока действия удостоверения о кондиционности семян, результата анализа семян, акта клубневого анализа.
Если удостоверение о кондиционности семян выдано по показателю жизнеспособности, но семена не использованы для посева в год их уборки и оставлены в переходящие фонды, его аннулируют и заменяют соответствующим документом о качестве семян на основании полного анализа с определением всхожести по вновь представленным пробам.

8. Егер тұқымның кондициялылығы туралы куәлiктің қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейін қайтадан талдау кезiнде өнгiштiк көрсеткiшi бұрын белгіленген сыныпқа сай келсе, ал кене жайлаған тұқымдар үшiн жайлану көрсеткiшi ұлттық стандарт белгiлеген нормаға сай келсе, оның қолданылу мерзiмi ұзартылады. Бұл жағдайда бұрын берiлген тұқымның кондициялылығы туралы куәлiкке қосымша ретiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымды талдау нәтижесi берiледi.
9. Егiс сапасына тиiстi ұлттық стандарттың талаптарына жауап бермейтiн тұқымдардың партияларына (оларды толық талдау кезiнде), сондай-ақ көрсеткiштердiң барлығы тексерiлмеген тұқымдарға (толық емес талдау) тұқымдарды талдау нәтижесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi.
10. Салмағы бақылау бiрлiгiнiң салмағынан артық тұқым партиясына осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тұқымдарды талдау нәтижесi беріледi.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымды талдау нәтижесi партияның орташа арифметикалық көрсеткiштерi бойынша мынадай:
1) сынамалар толық емес талдауға тексерiлген және алынған нәтижелер ұлттық стандарт нормаларына сай келген;
2) барлық сынамаларды талдау нәтижелерi стандарттың белгiленген ұлттық нормаларына сай келмеген;
3) сынамалардың бiр бөлiгiн талдау нәтижелерi және партияның орташа арифметикалық көрсеткiштерi ұлттық стандарттың нормаларына сай келмеген жағдайларда беріледi.
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдау нәтижесi мынадай жағдайларда бөлуге жататын әр бақылау бiрлiгiн талдау нәтижесiн көрсете отырып берiледi:
1) тұқым партиялары қаптарда сақталады, бақылау бiрлiктерiнiң бiр бөлiгiн талдау нәтижелерi және партия бойынша орташа арифметикалық көрсеткiштер ұлттық стандарттың белгiленген нормаларына сай келмейді, ал бақылау бірліктерінің бiр бөлiгi нормаларға сай келеді;
2) тұқым партиялары бойынша орташа арифметикалық көрсеткiштер тұқымдардың егiс сапасына ұлттық стандарттың нормаларына сай келеді, ал бақылау бiрлiктерiнiң бiр бөлiгi кондициялы емес болып табылатын және олардың сапа көрсеткiштерi орташа арифметикалық ұлттық стандарт жол беретiннен артық шамаға ауытқиды;
3) кейбiр бақылау бiрлiктерiнде карантиндiк арамшөптер және аурулар немесе тiрi зиянкестер (оның iшiнде маңызы нормаланатын ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарында 1 килограммға 20 данадан астам кене) анықталған.
10. Тұқымдық картоптың партиясына түйнектiк талдау актісі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi.
11. Талдаудан қалған сынама бөлiгi ауданда осы дақылдың егiсi аяқталғаннан кейiн (аудандық статистикалық есептілікке сәйкес) бiр ай iшiнде тұқымның сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханада сақталады.
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Орташа сынамаларды iрiктеп алу актісі № ____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ тиесiлi
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты, аудан, облыс)
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi* тұқымын егу сапасын айқындау үшiн
Мен, _____________________________ 20__ жылғы _______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (күнi, айы)
(ұйым, өкiлдердiң лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) -
сынамаларды сатуға арналған тұқым партиясынан iрiктеп алынған,
сондай-ақ даулы жағдайларда толтырылады) ____________________________
қатысуымен __________________________________________________________
(бөлiмше (бригада), астық қабылдау кәсiпорны және басқалары)
сақталған тұқымды қарау және сақтаулы партиялардан
____________________ бойынша орташа сынамалар iрiктеп алу жүргiзiлдi.
(стандарт нөмiрi)

8. Срок действия удостоверения о кондиционности семян продлевается, если по истечении срока его действия при повторном анализе показатель всхожести соответствует ранее установленному классу, а для семян, заселенных клещом, показатель заселенности соответствует норме, установленной национальным стандартом. В этом случае в дополнение к ранее выданному удостоверению о кондиционности семян выдается результат анализа семян по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. На партии семян, не отвечающих требованиям соответствующего национального стандарта на посевные качества (при полном анализе), а также на семена, проверенные не по всем показателям (неполный анализ), выдается результат анализа семян по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. На партию семян, масса которой превышает массу контрольной единицы, выдается результат анализа семян по формам, согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.
Результат анализа семян по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, выдается по средним арифметическим показателям партии в следующих случаях:
1) пробы проверены на неполный анализ, и полученные результаты соответствуют нормам национального стандарта;
2) результаты анализа всех проб не соответствуют установленным нормам национального стандарта;
3) результаты анализа части проб и средние арифметические показатели партии не соответствуют нормам национального стандарта.
Результат анализа по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, выдается с указанием результата анализа каждой контрольной единицы, подлежащей выделению, в следующих случаях:
1) партия семян хранится в мешках, результаты анализа части контрольных единиц и средние арифметические показатели по партии не соответствуют установленным нормам национального стандарта, а часть контроьных единиц соответствует нормам;
2) средние арифметические показатели по партии семян отвечают нормам национального стандарта на посевные качества семян, а часть контрольных единиц является некондиционной, и показатели их качества отклоняются от средних арифметических на величины, более чем допускаемые национальным стандартом;
3) в некоторых контрольных единицах обнаружены карантинные сорняки и болезни или живые вредители (в том числе клеща более 20 штук на 1 килограмм в семенах тех сельскохозяйственных растений, где их содержание нормируется).
11. Акт клубневого анализа на партию семенного картофеля выдается по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
12. Оставшаяся от анализа часть пробы хранится в лаборатории по экспертизе качества семян в течение одного месяца после окончания посева данной культуры в районе (согласно районной статистической отчетности).
Приложение 1
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Форма
Акт отбора средних проб № ___
для определения посевных качеств семян сельскохозяйственных
растений*, принадлежащих ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица, район, область)
Мною, ______________________________________________________ 20___ г.
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) (число, месяц)
при участии _________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
представителей - заполняется в случаях отбора проб из партий семян,
предназначенных для реализации, а также споров)______________________
_____________________________________________________________________
проведен осмотр семян и отбор по ____________________________ средних
(номер стандарта)
проб от партий, хранящихся __________________________________________
(отделение (бригада), хлебоприемное предприятие и др.)

1. Тұқым туралы мәлiметтер
Р/с
Атауы
Реттік нөмiрi
1
2
3
4
5
1) Ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң түрi ________________________________
2) Сорт _____________________________________________________________
3) Сорт құжатының аты, № және күнi __________________________________
4) Сорттық тазалық немесе тектiк, % _________________________________
5) Репродукция ______________________________________________________
6) Егiн жылы ________________________________________________________
7) Партияның нөмiрi _________________________________________________
8) Партияның салмағы, центнер _______________________________________
9) Бақылау бiрлiктерiнiң нөмiрлерi __________________________________
10) Орын (қап) саны _________________________________________________
11) Тұқымды сақтау орны, қойма нөмiрi, қамба ________________________
12) Тұқым қайдан және қашан алынды __________________________________
13) Тұқым қандай өңдеуге ұшырады ____________________________________
14) Партия нешiншi рет талданып отыр,
соңғы талдаудың күнi мен нөмiрi _____________________________________
15) Дәрiлеу жүргiзiлдi ме және қандай
Препаратпен _________________________________________________________
16) Қандай талдау үшiн сынама iрiктеп алынды ________________________
17) Тұқымның мақсаты ________________________________________________
18) Тапсырылған сынамалар саны:
Қапшықта ______________________________________________________
Шөлмекте ______________________________________________________
Пакетте _______________________________________________________
2. Сынамалар __________________________________________________
тұқымның сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханаға жiберiлдi.
Сынамаларды iрiктеп алған адам ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Өкiлдер:_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Кепiлдік: тұқым партияларының араласудан, ластанудан, өнгiштiгi
мен басқа да егу сапасының төмендеуiнен сақталуына, сондай-ақ оларды
iрiктеп алу кезiнде сынамалар телнұсқаларының сақталуына
_____________________________________________________ кепілдік береді
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
Сақтауға жауапты тұлға ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Бақылау бiрлiктерiн орналастыру схемасы (сынама алған адам толтырады)
*Ескертпе: осы нысан мақтаны, қант қызылшасын және гүл дақылдарын
қоспағанда, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарына қолданылады.
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру қағидаларына
1-1-қосымша
Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Орташа сынамаларды тiркеу журналы
Бақылау бірліктерінің саны
Күні
Сынама іріктеп алынған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Дақыл
Сорт
Тұқым қайдан алынды
Егін жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Партияның №
Партияның салмағы, центнер
Репродукция
Ірiктеп алу актісінің № және күні
Сақтау орны
Тұқымның мақсаты
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Партия нешiншi рет талданып отыр
Сынамаларының салмағы, грамм
Талдау түрі
Сынаманы қабылдаған маманның тегі, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы
қапшықта
шөлмекте
15
16
17
18
19
Ескертпе: журнал тiгiледі, нөмiрленеді, зертхананың уәкілетті адамының қолымен бекемделеді және зертхана мөрімен расталады.
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру қағидаларына

1. Сведения о семенах
Наименования
Номер по порядку
1
2
3
4
5
1) Вид сельскохозяйственного растения
2) Сорт
3) Название, № и дата сортового документа
4) Сортовая чистота или типичность, %
5) Репродукция
6) Год урожая
7) Номер партии
8) Масса партии, центнер
9) Номера контрольных единиц
10) Число мест (мешков)
11) Место хранения семян, номер склада, закрома
12) Откуда и когда получены семена
13) Какой подработке подвергались семена
14) Который раз партия подвергается анализу,
дата и номер последнего анализа
15) Проводилось ли протравление и каким препаратом
16) Для какого анализа отобрана проба
17) Назначение семян
18) Количество представленных проб:
в мешочке
в бутылке
в пакете
2. Пробы направлены в _____________________________ лабораторию
по экспертизе качества семян.
Лицо, отобравшее пробы ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Представители:_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Гарантия: сохранность партии семян от смешения, засорения,
понижения всхожести и других посевных качеств, а также сохранность
дубликатов проб при их отборе
________________________________________________________ гарантирует.
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица
Ответственное лицо за хранение
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Схема размещения контрольных единиц
(заполняется лицом, отобравшим пробу)
Примечание:*настоящая форма распространяется на семена
сельскохозяйственных растений, за исключением хлопчатника, сахарной
свеклы и цветочных культур.
Приложение 1-1
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал регистрации средних проб
Количество контрольных единиц
Дата
Наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, у которого отобрана проба
Культура
Сорт
Откуда получены семена
Год
урожая
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
партии
Масса
партии, центнеров
Репродукция
№ и дата акта отбора проб
Место хранения
Назначение семян
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Который раз партия подвергается анализу
Вес пробы, грамм
Вид анализа
Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись специалиста, принявшего пробу
в мешочке
в бутылке
15
16
17
18
19
Примечание: журнал прошнуровывается, пронумеровывается, скрепляется
подписью должностного уполномоченного лица лаборатории и заверяется
печатью лаборатории.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Тұқымның кондициялығы туралы куәлiк
№ ____      20__ жылғы ________________ дейiн жарамды
(күнi, айы)
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада))
20_ жылғы _____________ № ______________ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күні, айы)
_____________________________________________________________алынған,
_________________ жылғы егiннiң ________________________ репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сорты)
салмағы ______ центнер, №______ фракция тұқымының №_____ партиясына
берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты___________________________________________________
Тұқымның сапасы ________________________________ сыныпқа сәйкес келеді.
(жазбаша)
Талдау нәтижелерi
1. Тазалығы ______________________ %, оның iшiнде____________________ %
2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар_________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг)
дана немесе %)________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары______________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) __________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %),
барлығы ______ оның iшiнде:
қарасұлы тұқымы (1 кг-ға дана) _______________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана) ___
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар __________________________________________ %
8. Қарамықтар______________________________________________________ %
9. Өсу энергиясы __________________________________________________ %
10. Өнгiштiгi_______________________________________________________ %
оның iшiнде қаттылары _____________________________________________%
өсiру жағдайлары_____________________________________________________
11. Тіршілікке бейiмдiлiгi ____________________________________________ %
анықтау әдiсi________________________________________________________

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Удостоверение о кондиционности семян
№ ____                   действительно до _________________ 20__ года
(число, месяц)
Выдано
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица, район, область) на партию № __________семян
____________________________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от _______________________________________________________
репродукции ______________________, года урожая ______________________
массой ________________ центнеров, фракции №__________________________
представленных на анализ при акте № _________ от ______________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№___ отделения (бригады))
Число мест (мешков) склад № ___________, закром № ____________ насыпью
Назначение семян __________________________________________________
Качество семян соответствует___________________________________ классу
(прописью)
Результаты анализа
1. Чистота ________________ %, в том числе ___________________________%
2. Отход, всего ______ % в том числе преобладающие группы __________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %________
4. Семян других видов кормовых трав __________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ____________________
в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг)_________________________________________%
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) __%
семян пырея ползучего (штук на 1 кг)________________________________%
7. Головневых образований ________________________________________%
8. Склероциев ____________________________________________________%
9. Энергия прорастания ____________________________________________%
10. Всхожесть ____________________________________________________%
в том числе твердых _____________________________________________%
Условия проращивания ____________________________________________%
11. Жизнеспособность _____________________________________________%
Метод определения________________________________________________

12. Егуге жарамдылығы ____________________________________________ %
13. Ылғалдылығы___________________________________________________ %
14. 1000 дәннiң салмағы __________________________________________грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен __________ %)
16. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты
қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары_________________________________
(атауы)
сорттық өсiмдiктердiң тұқымдары_______________________________________
(атауы)
19. Басқа анықтамалар:________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұсыныстар:__________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________ _________ _______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы)             (тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру Қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№___ тұқымды талдау нәтижесi
20__ жылғы ________________ № ____________ тұқымның кондициялығы
(күнi, айы)
туралы куәлiкке қосымша ретiнде берiлдi.
Тұқымның кондициялығы туралы куәлiктiң қолданылу мерзімі
20__жылғы_____________
(күнi, айы)
дейін ұзартылды.
1. Өнгiштiгi________________________________________________________ %
2. Өсу энергиясы___________________________________________________ %
3. Зиянкестердің жайлануы____________________________________________
(бұдан бұрын алдында кенелер жайлаған тұқымдар
____________________________________________________________________
бойынша толтырылады)
Қорытынды мен ұсыныстар: ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________ ________ _______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы)             (тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________ (күнi, айы)
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру Қағидаларына
4-қосымша

12. Посевная годность______________________________________________%
13. Влажность _____________________________________________________%
14. Масса 1000 семян____________________________________________ грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _________________%)
16. Заселенность вредителями _________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений __________________________________
(название)
семян сортовых растений ______________________________________
(название)
19. Другие определения: _____________________________________________
Предложения: ____________________________________________________
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 3
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Результат анализа семян № ___
Выдан в дополнение к удостоверению о кондиционности семян
№ ______ от __________________ 20__ года
(число, месяц)
Срок действия удостоверения о кондиционности продлен
до _______________ 20__ года
(число, месяц)
1. Всхожесть ___________________________________________________%
2. Энергия прорастания _____________________________________________%
3. Заселенность вредителями ___________________________________________
(заполняется по семенам, ранее заселенным
________________________________________________________________
клещом)
Заключение и предложения:_________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 4
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№ ___ тұқымды талдау нәтижесi
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада))
20_ жылғы ____________ № _______________ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күнi, айы)
____________________________________________________________ алынған,
_________________ жылғы егiннiң________________________ репродукциялы,
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сорты)
салмағы ____ центнер, № ___ фракция тұқымының № ___________ партиясына
берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты ___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
____________________________________________________________________
1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар ________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг)
дана немесе %)___________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары ______________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) __________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы _________
оның iшiнде:
қарасұлы тұқымы (1 кг-ға дана) ______________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана)
_______________________________________________________________
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана)____________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана)______________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) _____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар ___________________________________________%
8. Қарамықтар ______________________________________________________%
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана)__________________________
10. Өсу энергиясы___________________________________________________%
11. Өнгiштiгi _______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары ______________________________________________%
өсiру жағдайлары_____________________________________________________

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Результат анализа семян № ____
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица, район, область)
на партию № _______ семян____________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от _______________________________________________________
репродукции _______________________, год урожая _____________________
массой ____________________ центнеров, фракции № _____________________,
представленных на анализ при акте № __________ от _____________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся _________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады))
Число мест (мешков), склад № ________, закром № ________________ насыпью
Назначение семян_____________________________________________________
Результаты анализа
____________________________________________________________________
1. Чистота _________________________ % в том числе____________________%
2. Отход, всего _____________________ % в том числе преобладающие группы
___________________________________________________________________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)_______
4. Семян других видов кормовых трав__________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего____________в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг) ____________________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг)_________
семян пырея ползучего (штук на 1 кг)___________________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг)_______________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг)__________________________________
7. Головневых образований ___________________________________________%
8. Склероциев_______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг)____________________________
10. Энергия прорастания ____________________________________________%
11. Всхожесть _____________________________________________________%
в том числе твердых________________________________________________%
Условия проращивания________________________________________________

12. Тіршілікке бейiмдiлiгi_____________________________________________%
анықтау әдiсi________________________________________________________
13. Ылғалдылығы ___________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы _________________________________________ грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен __________%)
16. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты
қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары_________________________________
(атауы)
сорттық өсiмдiктердiң тұқымдары_______________________________________
(атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар мынадай
көрсеткiштер бойынша
кондицияланбаған
Талдау кезiнде
белгіленгені
Стандартпен
белгiленгенi
1
2
3
тұқымдар __________________________ және қайтадан толық талдауға жатады
(өңдеу түрi)
Толық емес талдау жүргiзген кезде:
тұқымдар____________________________________________________________
(талдау жүргiзiлген көрсеткiштердің атауы)
бойынша ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келеді.
______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру Қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№ ___ тұқымды талдау нәтижесi
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
___________________________________________________________________
___________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада))
20_ жылғы ____________ № ______ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күнi, айы)
___________________________________________________________ алынған,
__________________ жылғы егiннiң _______________________репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сорты)
салмағы ____ центнер, № ___ фракция тұқымының № ____ партиясына
берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
Сапа көрсеткіштері
Орташа көрсеткіш
Бөлінуге жататын бақылау бірліктерінің нөмірлері және олардың сапасы
1
2
3
4
5

12. Жизнеспособность______________________________________________%
Метод определения___________________________________________________
13. Влажность _____________________________________________________%
14. Масса 1000 семян_____________________________________________грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования_________ штук или биологическим __________________%
16. Заселенность вредителями___________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений_____________________________________
(название)
семян сортовых растений ____________________________________________
(название)
19. Другие определения:_______________________________________________
Заключение и предложения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
Семена некондиционны
по следующим показателям
Установлено
при анализе
Установлено
стандартом
1
2
3
Семена подлежат _________________________ и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
семена по __________________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям национального стандарта.
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Результат анализа семян № ____
Выдан ________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя,
________________________________________________________________
отчество (при наличии) физического лица, район, область)
на партию № ___ семян ________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от________________________________________________________
репродукции ______________________, год урожая ______________________
массой _____________________ центнеров, фракции № ____________________,
представленных на анализ при акте № __________ от _____________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся _________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады))
Число мест (мешков), склад № _________, закром № ___________ насыпью
Назначение семян ___________________________________________________
Результаты анализа
Показатели качества
Средний
Показатель
Номера контрольных
единиц, подлежащих
выделению, и их качество
1
2
3
4
5

1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы ____ %, оның iшiнде басым топтар ___________________%
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг) дана немесе %)
___________________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары ______________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)
____________________________________________________________________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы:________
оның iшiнде:
қарасұлы тұқымы (1 кг-ға дана) ______________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана)___
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана)____________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана)______________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана)_____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар __________________________________________ %
8. Қарамықтар______________________________________________________ %
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана)__________________________
10. Өсу энергиясы__________________________________________________ %
11. Өнгiштiгi ______________________________________________________ %
өсiру жағдайлары_____________________________________________________
12. Тіршілікке бейiмдiлiгi ____________________________________________ %
анықтау әдiсi________________________________________________________
13. Ылғалдылығы___________________________________________________ %
14. 1000 дәннiң салмағы __________________________________________грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен
__________________________________________________________________ %)
16. Зиянкестердің жайлануы ___________________________________________
17. Түсi қалыпты қарайған
18. Иiсi қалыпты шіріген ___________________________________________
19. Басқа айқындамалар: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорытынды:
Тұқым партиясы бiркелкi емес. № __________ бақылау бiрлiктерi
____________________________ бойынша кондициялы емес, жалпы партиядан
(көрсеткiштер атауы)
бөлуге және ________________ жатады, содан кейін бүкіл партия
(өңдеу түрi)
барлық сапа көрсеткiштерi бойынша тексерiлуі тиiс.
_______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру Қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тұқымдық картоптың партиясына түйнектiк талдау актісі
20__ жылғы ___________________________
(күнi, айы)
____________________________________________________________ берiлдi.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), облыс, аудан)
Құрамында ___________________________________________________________
(ұйым, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________ бар комиссия 20__ жылғы _________________
(күнi, айы)
_________________________________________________________ қатысуымен
(тұқым өндiрушiнiң атауы, лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________ сақтаулы,
(бөлiмше (бригада)
№_______ қоймада, № ___________ қамбада (үймеде), № ____________ орда
орналасқан, сорты __________________________________________, көбейту
сатысы,
санаты, сыныбы _________________________, партия салмағы
______________________ тонна тұқымдық картоптың түйнектерiнiң сапасын
айқындауды жүргiздi.
Талдау нәтижелерi
Бiрiктiрiлген сынамадағы түйнектер саны _______ дана ______ килограмм
Аурулармен зақымданған түйнектердiң саны, барлығы _________________ %
________________________________________________________________ дана
оның iшiнде:
сулы шiрiкпен _________________________________ дана ______________ %
дөңгелек шiрiкпен _____________________________ дана ______________ %
қоңыр бактериялық шiрiкпен ____________________ дана ______________ %
қара сирақпен _________________________________ дана ______________ %
фитофторозбен _________________________________ дана_______________ %
құрғақ шiрiкпен (фомоз, фузариоз) _____________ дана ______________ %
сабақтық нематодасымен ________________________ дана ______________ %

1. Чистота, % в том числе_____________________________________________%
2. Отход, всего, в том числе преобладающие группы______________________%
3. Семян других растений, (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)_____
4. Семян других видов кормовых трав, %________________________________
5. Семян других культурных растений, (штук на 1 кг или %)_______________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ____________________
в том числе:__________________________________________________________
семян овсюга (штук на 1 кг) ____________________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) ________
семян пырея ползучего, (штук на 1 кг)____________________________________
семян карантинных сорняков, (штук на 1 кг) ______________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг)__________________________________
7. Головневых образований,___________________________________________%
8. Склероциев_______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды, (штук на 1 кг) __________________________
10. Энергия прорастания,_____________________________________________%
11. Всхожесть, ______________________________________________________%
Условия проращивания ____________________________________________
12. Жизнеспособность,_______________________________________________%
Метод определения ________________________________________________
13. Влажность,______________________________________________________%
14. Масса 1000 семян, ____________ грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования, штук________ или биологическим,______%)
16. Заселенность вредителями __________________________________________
17. Цвет нормальный потемневший
18. Запах нормальный затхлый__________________________________________
19. Другие определения: _______________________________________________
Заключение:
Партия семян неоднородна. Контрольные единицы № ______________________
некондиционны по ________________________________, подлежат выделению
(наименование показателей)
из общей партии и_________________________________ после чего вся партия
(вид подработки)
должна быть проверена по всем показателям качества.
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 6
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Форма
Акт
клубневого анализа на партию семенного картофеля
от _________________ 20___ г.
(число, месяц)
Выдан
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица, район, область)
Комиссия в составе __________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
___________________________________________________________ 20___ г.
(число, месяц)
при участии _________________________________________________________
(производителя семян, должность фамилия, имя, отчество)
провела определение качества клубней семенного картофеля сорта
_______________________________________________, ступени размножения,
категории, класса _________________, масса партии _____________ тонн,
размещенного в складе №_____________________________________________,
закроме (бурте) № ___________, траншее № _____, хранящегося
____________________________________________________________________
(отделение (бригада)
Результаты анализа
Количество клубней в объединенной пробе ______штук _________килограмм
Наличие клубней, пораженных болезнями, всего_______________________ %
____________ штук, в том числе:
мокрой гнилью____________________________штук______________________ %
кольцевой гнилью__________________________штук_____________________ %
бурой бактериальной гнилью ________________ штук___________________ %
черной ножкой_____________________________штук_____________________ %
фитофторозом_____________________________ штук_____________________ %
сухими гнилями (фомоз, фузариоз)____________штук___________________ %
стеблевой нематодой _______________________ штук __________________ %

кәдiмгi немесе күмiс тазқотырмен (түйнек бетiнiң 1/4-тен астамы
зақымданған жағдайда) _________________________ дана ______________ %
қырбақ тазқотырмен ____________________________ дана ______________ %
қызыл шiрiкпен (түйнек бетiнiң 1/8-ден 1/4-ке дейiн зақымдануы)
_______________________________________________ дана_______________ %
Таттанған теңбiлмен және жұмсағының қараюы (түйнек бетiнiң
1/4-тен астамы зақымдануы) _____________________дана ______________ %
Механикалық және зиянкестермен зақымданған түйнектердің болуы
барлығы _______________________________________ дана ______________ %
оның iшiнде:
сымқұртпен зақымданғаны _______________________ дана ______________ %
кемiргiштермен, зауза қоңыздармен, көбелектермен ___ дана _________ %
Түйнектер:
тұншығып қалған _______________________________ дана ______________ %
үсiп қалған ____________________________________ дана _____________ %
күйгенi ________________________________________ дана _____________ %
ұсқынсыз _______________________________________ дана _____________ %
өсiндiлерi және жеңiл сынатын ұралары бар ________ дана ___________ %
езiлген және кесiлген __________________________ дана______________ %
қабығы сыдырылған (түйнек бетiнiң 1/4-тен астамының
жалаңаштануы)___________________________________ дана _____________ %
түйнектiң жартылары және бөлiктерi _____________ дана _____________ %
Түйнектiң мөлшерi:
белгiленгеннен кiшi ____________________________ дана _____________ %
белгiленгеннен үлкен ___________________________ дана _____________ %
Жер мен қоспаның болуы ____________________________________________ %
Басқа ботаникалық сорттың түйнектерi ____________ дана ____________ %
Бұдан басқа табылғаны _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссияның қорытындысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерi:___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Зертхана меңгерушiсi ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, мөрi)
20__ жылғы ________________
(күнi, айы)

паршой обыкновенной и серебристой (при поражении более 1/4
поверхности клубня) ________________________ штук ___________% паршой
порошистой __________________________________штук___________________%
ризоктониозом (поражение от 1/8 до 1/4 поверхности клубня)
____________________________________________ штук _________________ %
ризоктониозом (поражение более 1/4 поверхности клубня)
_________________________________________ ___штук _________________ %
Железистой пятнистостью и потемнение мякоти (поражение более 1/4
поверхности клубня) _________________________ штук_________________ %
Наличие клубней с повреждениями механическими и вредителями всего
___________________________________________ штук___________________ %
в том числе: поврежденных проволочником ______штук_________________ %
грызунами, хрущами и совками ________________ штук_________________ %
Наличие клубней: задохшихся _________________ штук_________________ %
подмороженных _____________________________ штук___________________ %
с ожогами __________________________________штук___________________ %
уродливых __________________________________штук___________________ %
с израстаниями и
легкообламывающими наростами________________штук _ ________________ %
раздавленных и порезанных____________________штук _________________ %
с ободранной кожурой (оголение более 1/4 поверхности клубня)
____________________________________________ штук _________________ %
половинок и частей клубня____________________штук _________________ %
Наличие клубней размером:
менее установленного________________________ штук _________________ %
более установленного ________________________штук _________________ %
Наличие земли и примеси____________________________________________ %
Клубней другого ботанического сорта___________штук ________________ %
Кроме того, обнаружено ______________________________________________
Заключение комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Члены комиссии: _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Заведующий лабораторией _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, печать)
_______________ 20__ г.
(число, месяц)