Туризм статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының м.а. 2015 жылғы 2 қыркүйектегі № 136 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 қазанда № 12141 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 30 қарашадағы № 285 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 30.11.2016 № 285 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 3) және 8) тармақшаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағы 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Орналастыру орындарының қызметi туралы есеп» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0951102, индексi 2-туризм, кезеңдiлiгi тоқсандық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Орналастыру орындарының қызметi туралы есеп» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөнiндегi нұсқаулық (коды 0951102, индексi 2-туризм, кезеңдiлiгi тоқсандық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0962104, индексi Н-050, кезеңдiлiгi жылдық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған шығыстары туралы зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөнiндегi нұсқаулық (коды 0962104, индексi Н-050, кезеңдiлiгi жылдық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Келушiлердi зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0972103, индексi Н-060, кезеңдiлiгi жылына 2 рет) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) «Келушiлердi зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттiк статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөнiндегi нұсқаулық (коды 0972103, индексi Н-060, кезеңдiлiгi жылына 2 рет) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.

Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике туризма и инструкций по их заполнению
Приказ и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 2 сентября 2015 года № 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2015 года № 12141. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 285
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 30.11.2016 № 285 (вводится в действие с 01.01.2017)
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 1 января 2016 года.
В соответствии с подпунктами 3) и 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», а также с подпунктом 9) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9779), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год), согласно приложению 6 к настоящему приказу.

2. «Туризм статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының міндетін атқарушының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 83 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10082 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 наурызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Интернет-ресурсында міндетті түрде жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің
Төрағасы міндетін атқарушы                 Ж. Жарқынбаев
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 136 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического
наблюдения
Аумақтық статистика органына
тапсырылады
Представляется территориальному
органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 декабря 2014 года № 83 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике туризма и инструкций по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10082, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 3 марта 2015 года).
3. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательном порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) обязательную публикацию настоящего приказа на Интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2016 года.
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан                       Ж. Джаркинбаев
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі № 136 бұйрығына 1 - қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического
наблюдения
Аумақтық статистика органына
тапсырылады
Представляется территориальному
органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

4. Келушілер бойынша ақпараттарды көрсетіңіз2
Укажите информацию по посетителям
Жол коды
Код
строки
Көрсеткіштердің
атауы
Наименование
показателей
Келушілер,
барлығы,
адам
Посетителей,
всего,
человек
соның ішінде
сапар мақсаттары
бойынша:
в том числе
по целям поездок:
1-бағаннан
түнейтін
келушілер
(туристер)
из графы 1
ночующие
посетители
(туристы)
Ұсынылған
төсек-
тәулік
(түнеу-
лер),
тәулік-
төсек
Предоста-
влено
койко-суток
(ночевок),
койко-суток
жеке
личные
іскерлік
және кәсіби
деловые и
профессио-
нальные
А
Б
1
2
3
4
5
1
Барлығы
Всего
1.1
Резиденттер
(Қазақстан
Республикасы)
Резиденты
(Республика
Казахстан)
1.2
Резидент еместер
Нерезиденты
______________________________________
Ескерту:
Примечание:
2Қажет болған жағдайда қосымша парақтарда жалғастырыңыз.
При необходимости продолжите на дополнительных листах.
5. Маусымдық орналастыру орындары үшін маусымның ашылу және жабылу күні мен
айы (егер Сіз осы тоқсанда жұмыстың маусымдылығына байланысты орналастыру
орнының жұмысын тоқтата тұруды жоспарласаңыз, онда 5.1-тармақта орналастыру
орнының жабылуының болжамды күнін, ал 5.2-тармақта орналастыру орнының
жұмысын қайтадан бастаудың болжамды күнін көрсетіңіз. Егер есепті тоқсанда
Сіздің орналастыру орныңыз таратылса, онда 5.3-тармақта таратудың болжамды
күнін көрсетіңіз.
Дата и месяц закрытия и открытия сезона для сезонных мест размещения (если в текущем
квартале Вы планируете временно приостановить работу места размещения, в связи с
сезонностью работы, то укажите, пожалуйста, примерную дату закрытия места размещения в
пункте 5.1, а в пункте 5.2 укажите примерную дату возобновления работы места
размещения. Если в отчетном квартале Ваше место размещения будет ликвидировано, то
укажите примерную дату ликвидации в пункте 5.3)
5.1 маусымның жабылу күні
дата закрытия сезона
КК.АА.ЖЖ3
ДД.ММ.ГГ
5.2 маусымның ашылу күні
дата открытия сезона
КК.АА.ЖЖ
ДД.ММ.ГГ
5.3 орналастыру орындарын тарату күні
дата ликвидации места размещения
КК.АА.ЖЖ
ДД.ММ.ГГ
6. Есепті кезеңдегі орналастыру
орындарының жұмыс істеген күндерінің
саны, күндер
Количество дней функционирования мест
размещения в отчетном периоде, дни
____________________________________
Ескерту:
Примечание:
3Күні, айы және жылы.
День, месяц и год.
Атауы
Наименование _____________________
Мекенжайы
Адрес ____________________________
Телефоны ________________________
Телефон __________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _____________________________________________
Орындаушы
Исполнитель
_____________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)  телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы
Руководитель
_____________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)    қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)   подпись
Бас
бухгалтер
Главный
бухгалтер
_____________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)    қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)   подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 136 бұйрығына 2-қосымша
«Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп» (коды 0951102,
индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі
нұсқаулық

4. Келушілер бойынша ақпараттарды көрсетіңіз2
Укажите информацию по посетителям
Жол коды
Код
строки
Көрсеткіштердің
атауы
Наименование
показателей
Келушілер,
барлығы,
адам
Посетителей,
всего,
человек
соның ішінде
сапар мақсаттары
бойынша:
в том числе
по целям поездок:
1-бағаннан
түнейтін
келушілер
(туристер)
из графы 1
ночующие
посетители
(туристы)
Ұсынылған
төсек-
тәулік
(түнеу-
лер),
тәулік-
төсек
Предоста-
влено
койко-суток
(ночевок),
койко-суток
жеке
личные
іскерлік
және кәсіби
деловые и
профессио-
нальные
А
Б
1
2
3
4
5
1
Барлығы
Всего
1.1
Резиденттер
(Қазақстан
Республикасы)
Резиденты
(Республика
Казахстан)
1.2
Резидент еместер
Нерезиденты
______________________________________
Ескерту:
Примечание:
2Қажет болған жағдайда қосымша парақтарда жалғастырыңыз.
При необходимости продолжите на дополнительных листах.
5. Маусымдық орналастыру орындары үшін маусымның ашылу және жабылу күні мен
айы (егер Сіз осы тоқсанда жұмыстың маусымдылығына байланысты орналастыру
орнының жұмысын тоқтата тұруды жоспарласаңыз, онда 5.1-тармақта орналастыру
орнының жабылуының болжамды күнін, ал 5.2-тармақта орналастыру орнының
жұмысын қайтадан бастаудың болжамды күнін көрсетіңіз. Егер есепті тоқсанда
Сіздің орналастыру орныңыз таратылса, онда 5.3-тармақта таратудың болжамды
күнін көрсетіңіз.
Дата и месяц закрытия и открытия сезона для сезонных мест размещения (если в текущем
квартале Вы планируете временно приостановить работу места размещения, в связи с
сезонностью работы, то укажите, пожалуйста, примерную дату закрытия места размещения в
пункте 5.1, а в пункте 5.2 укажите примерную дату возобновления работы места
размещения. Если в отчетном квартале Ваше место размещения будет ликвидировано, то
укажите примерную дату ликвидации в пункте 5.3)
5.1 маусымның жабылу күні
дата закрытия сезона
КК.АА.ЖЖ3
ДД.ММ.ГГ
5.2 маусымның ашылу күні
дата открытия сезона
КК.АА.ЖЖ
ДД.ММ.ГГ
5.3 орналастыру орындарын тарату күні
дата ликвидации места размещения
КК.АА.ЖЖ
ДД.ММ.ГГ
6. Есепті кезеңдегі орналастыру
орындарының жұмыс істеген күндерінің
саны, күндер
Количество дней функционирования мест
размещения в отчетном периоде, дни
____________________________________
Ескерту:
Примечание:
3Күні, айы және жылы.
День, месяц и год.
Атауы
Наименование _____________________
Мекенжайы
Адрес   ____________________________
_____________________
Телефон ____________________________
Телефоны    _____________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _____________________________________________
Орындаушы
Исполнитель
___________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)  телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы
Руководитель
____________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)    қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)          подпись
Бас
бухгалтер
Главный
бухгалтер
___________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)    қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)          подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о деятельности мест размещения»
(код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная)

1. Осы «Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп» (коды 0941104, индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Орналастыру орындарының қызметі туралы есеп» (коды 0941104, индексі 2-туризм, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қызметкер - жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және жеке еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
2) маусымдық жұмыстар - климаттық немесе өзге де табиғи жағдайлары бойынша белгілі бір, бірақ бір жылдан аспайтын кезең (маусым) ішінде орындалатын жұмыстар;
3) туристерді орналастыру орындары - мейманханалар, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да үй-жайлар мен ғимараттар;
4) турист - уақытша болатын елге (жерге) жиырма төрт сағаттан бір жылға дейінгі кезеңге келетін және ақылы қызметпен айналыспай, сол елде (жерде) сауықтыру, танымдық, кәсіби-іскерлік, спорттық, діни және өзге де мақсаттарда кемінде бір рет түнейтін жеке тұлға.
3. Статистикалық нысан бухгалтерлік құжаттар мен алғашқы есепке алу құжаттары деректерінің негізінде толтырылады.
4. 2-бөлімнің А-тармағының 2.3-тармақшасындағы демалыс үйіне регламенттелген режимдегі сауықтыру - алдын-алу сипатындағы қызметтерді ұсынумен демалысқа арналған жағдайды қамтамасыз ететін, рекреациялық аймақта орналасқан орналастыру орны жатады.
2.4-тармақшадағы мотель ретінде автостраданың бойында орналасқан немесе туристік орталықтың құрамына кіретін, автотуристерге арналған қонақ үй танылады.
2.5-тармақшада жайлылығы едәуір аз, әдетте демалысқа арналған жағдайды қамтамасыз ететін, рекреациялық аймақта орналасқан, маусымдық сипатта жұмыс істейтін орналастыру орындары көрсетіледі.
2.6-тармақшада балалардың белсенді демалуына арналған маусымдық сипатта жұмыс істейтін орналастыру орындары көрсетіледі.
2.7-тармақшада асхана жабдығы бар немесе толықтай ас үймен жабдықталған, тамақтануға, тұруға және ұйықтауға арналған, толық жабдықталған бөлмелерден тұратын жеке оқшауланған үй-жайлар көрсетіледі.
2.9-тармақшадағы туристік база ретінде туристерге түнейтін орындардың жоспарлы бағыттарын (бос орындар болғанда жолдамасы жоқ туристерге), тамақтандыруды ұсынатын және оларға туристік-экскурсиялық, мәдени-тұрмыстық және денешынықтыру-сауықтыру қызметін көрсетуді қамтамасыз ететін орналастыру орны танылады.

1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о деятельности мест размещения» (код 0951102, индекс 2-туризм, периодичность квартальная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) работник - физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
2) сезонные работы – работы, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), но не более одного года;
3) места размещения туристов – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
4) турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания на период от двадцати четырех часов до одного года и осуществляющее не менее одной ночевки в ней (в нем) в оздоровительных, познавательных, профессионально-деловых, спортивных, религиозных и иных целях без занятия оплачиваемой деятельностью.
3. Статистическая форма составляется на основе бухгалтерских документов и данных документов первичного учета.
4. В подпункте 2.3 пункта А раздела 2 к дому отдыха относится место размещения, расположенное в рекреационной зоне, которое обеспечивает условия для отдыха с предоставлением услуг оздоровительно-профилактического характера в регламентированном режиме.
В подпункте 2.4 под мотелем понимается гостиница для автотуристов, расположенная у автострады или входящая в состав туристского центра.
В подпункте 2.5 указываются места размещения с минимальными удобствами, обычно, сезонного функционирования, расположенные в рекреационной зоне, которые обеспечивают условия для отдыха.
В подпункте 2.6 отражаются места размещения сезонного функционирования для активного отдыха детей.
В подпункте 2.7 указываются отдельные изолированные помещения, состоящие из полностью обставленных комнат, предназначенных для проживания, питания и сна, включающие кухонные принадлежности или полностью оснащенные кухни.
В подпункте 2.9 под туристской базой понимается место размещения, предоставляющее туристам плановых маршрутов (при наличии свободных мест - туристам без путевок) ночлег, питание и обеспечивающее их туристско-экскурсионным, культурно-бытовым и физкультурно-оздоровительным обслуживанием.

2.10-тармақшадағы кемпинг автотуристер үшін тұрақпен, дәретханамен және шатырларға арналған орындармен немесе жеңіл типтегі үйлермен жабдықталған орынды білдіреді.
2.11-тармақшаға жаз маусымы кезінде келушілерге берілетін, бір орындық немесе жалпы бөлмедегі немесе жатақханалардағы уақытша баспана қосылады.
5. 2-бөлімнің Б-тармағының 1.1-тармақшасында 1 жұлдызды санатындағы қонақ үй тұратындарды орналастыру үшін ең қажет деген қызмет түрлері ғана қарастырылған шағын мекемелер, мекеменің өзі ұйымдастырған, келушілерді орналастыру мен тамақтандыру сияқты базалық қызмет түрлерін ұсынуды білдіреді.
1.2-тармақшадағы 2 жұлдызды санатындағы қонақ үйге тұратындарға қызметтердің стандартталған жиынтығын ұсынатын, соның ішінде қонақ үй аумағында мейрамханалар немесе кафелерде тамақтандыру қызметімен қоса, дербес сантораптармен жабдықталған бөлмелерді ұсынатын шағын және орта мекемелер жатады.
1.3-тармақшада 3 жұлдызды санатындағы қонақ үй тұратындарға қызметтердің кең ауқымды жиынтығын көрсететін, соның ішінде мейрамхана (қонақ үйде орналасқан меймандардан басқа да тұтынушыларға ұсынады) мен бар, бизнес-орталық қызметтерін көрсетумен қатар, жеке телефонмен және дәретханалық керек-жарақтар ұсынылған, дербес сантораптарымен жабдықталған бөлмелерді тазалау қызметтерін көрсететін орта мекемені есептейді.
1.4-тармақшада 4 жұлдызды санатындағы қонақ үй сапалы жиһазбен жабдықталған, бірыңғай дизайнмен безендірілген, кең жатын бөлмелері бар нөмірлерге тәулік бойы қызмет көрсету, химиялық тазарту мен такси, жоғары деңгейлі асханасы бар мейрамхана қызметтері түрлерін жоғары деңгейде көрсететін орта және ірі мекемелерді көрсетеді.
1.5-тармақшада 5 жұлдызды санатындағы қонақ үй халықаралық стандарттар деңгейінде қызметтер ұсынатын, жайлы жағдайда тұруға толығымен жабдықталған бөлмелері бар, жаттығу залдары, жүзу бассейндері, жеке кабинеттері мен банкет және мәжіліс-залдары қызметтерін ұсынатын, арнайы дайындықтан өткен үздіксіз қызмет көрсетуді және мейрамхананың жұмысын жоғары деңгейде қамтамасыз ететін қызметкерлері бар орта және ірі мекемелерді білдіреді. 1.6-тармақшада келушілерді орналастырудан басқа қызмет түрлерін ұсынбайтын, қызметі шектеулі шағын мекеме есепке алынады.
6. 3–бөлімнің 1-жолында орташа алғанда бір тоқсандағы қызметкерлердің тізімдік саны ұйымның орташа алғанда тоқсандағы жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің тізімдік санын қосу және алынған соманы үшке бөлу жолымен анықталады.
3-жолда орналастыру орындарын ұсыну бойынша көрсетілген қызмет көлемі көрсетіледі. Егер тұру құны келуші таңғы асты пайдаланған немесе пайдаланбағанына байланыссыз, таңғы асты тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде қамтыса, онда таңғы ас ұсынумен тұру бойынша көлем қосылған құнға салықты (бұдан әрі – ҚҚС) ескерусіз, бір ондық белгімен, мың теңгеде келтіріледі.
4-жол бойынша қонақ үй бөлмесі бір, екі және одан да көп бөлмеден тұратын, оқшауланған, жиһазбен жабдықталған, уақытша тұруға тапсырылатын тұрғын үй-жайды білдіреді.

В подпункте 2.10 кемпинг означает место для автотуристов с оборудованной парковкой, туалетами, местами для палаток или домиками легкого типа.
В подпункт 2.11 включается временное жилье в одноместных или общих комнатах или общежитиях, сдаваемые посетителям в период летнего сезона.
5. В подпункте 1.1 пункта Б раздела 2 гостиница категории 1 звезда означает малое заведение, имеющее минимальный набор для размещения проживающих, предлагающее базовые услуги - размещение и питание организованное самим заведением.
В подпункте 1.2 к гостинице категории 2 звезды относится как малое и среднее заведение, предоставляющее стандартизированный набор услуг проживающим, в том числе услуги питания в кафе или ресторане на территории гостиницы, с номерами, оборудованными независимыми санузлами.
В подпункте 1.3 гостиница категории 3 звезды учитывает среднее заведение, предоставляющее расширенный набор услуг проживающим, в том числе услуги ресторана (предоставляемые не только проживающим в гостинице) и бара, бизнес-центра, а также уборку номеров, оборудованных отдельными телефонами и независимыми санузлами с предоставлением туалетных принадлежностей.
В подпункте 1.4 гостиница категории 4 звезды отражает среднее и крупное заведение, предоставляющее услуги на высоком уровне: по круглосуточному обслуживанию номеров, оборудованных качественной мебелью и оформленных в едином дизайне, имеющее спальни больших размеров, услуги химчистки и такси, ресторанов, имеющих высокий уровень кухни.
В подпункте 1.5 гостиница категории 5 звезд означает среднее и крупное заведение, предоставляющее услуги на уровне международных стандартов, с номерами, полностью укомплектованными для комфортабельного проживания, предоставляющими услуги тренажерных залов, плавательных бассейнов, отдельных кабинетов, банкетных и конференц-залов, имеющее специально обученный персонал, обеспечивающий бесперебойное предоставление услуг и работу ресторана на высоком уровне.
В подпункте 1.6 учитывается, как малое заведение с ограниченным сервисом, не предполагающим других услуг, кроме размещения.
6. По строке 1 раздела 3 списочная численность работников в среднем за отчетный период (квартал) определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации в квартале и деления полученной суммы на три.
В строке 3 указывается объем оказанных услуг по предоставлению места размещения. Если стоимость проживания включает в себя завтрак, как неотъемлемую часть соответствующего тарифа, независимо от того, использовал или нет это питание посетитель, то указывается объем по проживанию с завтраком в стоимостном выражении без учета налога на добавленную стоимость (далее - НДС), в тысячах тенге с одним десятичным знаком.
Гостиничный номер по строке 4 означает изолированное, меблированное, сдаваемое для временного проживания жилое помещение, которое состоит из одной, двух и более комнат.

4.1-жол бойынша апартамент негізінде алаңы 40 шаршы метрден кем емес, екi не одан да көп (қонақ үй (асхана), жатын бөлме) бөлмеден тұратын, асхана жабдығы бар орналастыру орнындағы нөмiр танылады.
4.2-жол бойынша люкс классты бөлме алаңы 35 шаршы метрден кем емес, екі тұрғын бөлмеден (қонақ бөлмесі және жатын бөлме) тұратын, бір (екі) адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмірді білдіреді.
4.3-жол бойынша стандартты бөлмеге бір тұрғын бөлмеден, бір (екі) төсегі бар, толық санитарлық тораппен (ванна(душ), қолжуғыш, унитаз) қамтылған бір (екі) адам тұруға есептелген орналастыру орнындағы бөлме жатады.
4.4-жол бойынша жайлылығы жоқ бөлмелерге тұру бойынша ең төмен қызметтер топтамасын ұсынатын, жайлылығы төмен деңгейдегі бөлмелер жатады.
5-жол бойынша бір жолғы сыйымдылық барлық бөлмелердегі орнатылған тұрақты төсек саны бойынша анықталады. Бөлмелердегі уақытша (қосымша) орындар мен тікелей мақсатта үнемі пайдаланылмайтын орындар есепке алынбайды.
6-жолда өткізілген бөлмелер саны есепті кезеңде өткізілген бөлмелер санын білдіреді. Мысалы, қонақ үйде 5 бөлме бар, 2 жанұялық жұп 2 бөлмені 7 күнге жалға алды, бұл жағдайда өткізілген бөлмелер саны 2 бөлмені 7 күнге беруіне көбейтіледі, ол 14 өткізілген бөлмеге тең.
7-жолда тәулік-төсектің орташа құны - орналастыру орындарында ұсынылған тәулік-төсектен түскен табыстың жалпы сомасының тәулік-төсек санына қатынасы (ондық сансыз ҚҚС есебімен теңгеде). Егер тәулік-төсектің орташа құны тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде таңғы асты қамтыса, осы тамақты келуші пайдаланған немесе пайдаланбағанына байланыссыз, онда тәулік-төсектің орташа құнын таңғы аспен көрсету керек.
7. 4 бөлімде келушілер жөнінде ақпарат көрсетіледі.
Келушіге өзінің әдетте тұратын жерінің шегінен тыс орналасқан қандай-да бір негізгі орынға бір жылдан аз мерзімге елде немесе келу орындарында тіркелген кәсіпорынға жұмысқа орналасу мақсатын қоспағанда, кез-келген мақсатта (іскерлік сапар, демалыс немесе өзге де жеке мақсат) сапар жасайтын саяхатшы жатады.
4-бөлімнің 2-бағанындағы жеке мақсаттарға сапарлардың мақсаттарына мынандай демалыс және бос уақыт, достар мен туыстарға бару, білім алу және кәсіби дайындық, емдік және сауықтыру емшаралары, дін (қажылық), дүкендерді аралау, транзит, өзге де мақсаттар жатады.
3-бағандағы іскерлік және кәсіби мақсаттар егер келген елінде немесе орнында өндіруші-резидентпен анық немесе тұспалданатын еңбек жалгерлік қатынастардың белгілері болмаса, өз бетінше жұмыспен қамтылған тұлғалардың және жалдамалы жұмыскерлердің қызметі, инвесторлардың, бизнесмендердің қызметін көрсетеді. Іскерлік және кәсіби мақсаттарға мыналар жатады: кеңестерге, конференцияларға, жәрмеңкелерге, конференцияларға немесе конгрестерге, сауда жәрмеңкелеріне, көрмелерге қатысу, дәрістер оқу, концерттер, қойылымдар мен спектакльдер қою, ғылыми қолданбалы немесе іргелі зерттеулерге қатысу, тауарлар мен қызметтерді жарнамалау туристік саяхаттар бағдарламаларын құрастыру, орналастыру және көлік қызметтері бойынша қызметтерді ұсынуға шарттар жасау, кәсіби спорттық іс-шараларға қатысу, ресми немесе бейресми кәсіби дайындық курстарына өндірістен қол үзбей қатысу, жеке көлік құралдарына (корпоративті ұшақ, яхта) экипаж (команда) құрамында жұмыс және тағы басқа.
5-баған бойынша ұсынылған тәулік-төсек тұрақты орындардың қолданылған санын көрсететін түнеуді білдіреді және тұратындарды есепке алу кітабы негізінде анықталады.
Тоқсан ішінде деректерді жинаудың дәйектілігі үшін орналастыру орындарына қонақтардың орналастыру орнына келген кезде қонақтарды есепке алу карточкасын толтыруын немесе күнделікті есепке алу кітабында келушінің ТАӘ (болған жағдайда), бөлмеде тұратындар саны, олардың тұрғылықты тұратын орны немесе елі, сапардың мақсаты, келушінің келу және шығу күні және уақыты бойынша жүргізуді тәжірибеге енгізуді ұсынамыз.

Под апартаментом строки 4.1 понимается номер в месте размещения площадью не менее 40 квадратных метров, состоящий из двух и более жилых комнат (гостиной (столовой), спальни), имеющий кухонное оборудование.
Номер класса люкс по строке 4.2 означает номер в месте размещения площадью не менее 35 квадратных метров, состоящий из двух жилых комнат (гостиной и спальни), рассчитанный на проживание одного (двух) человек.
К стандартному номеру по строке 4.3 относится номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной (двумя) кроватями, с полным санузлом (ванна (душ) умывальник, унитаз), рассчитанный на проживание одного (двух) человек.
К номерам без удобств по строке 4.4 относятся номера с низким уровнем комфортабельности, предоставляющие минимальный пакет услуг по проживанию.
Единовременная вместимость по строке 5 определяется по числу установленных постоянных кроватей во всех номерах. Не включаются временные (дополнительные) места и места в номерах, постоянно занятые не по прямому назначению.
Количество сданных номеров по строке 6 отражает количество номеров, которые сдавались в течение отчетного периода. Например, гостиница имеет 5 номеров, 2 семейные пары сняли 2 номера на 7 дней, в данном случае количество сданных номеров равняется произведению 2-х номеров на 7 дней, который равен 14 сданных номеров.
Средняя стоимость койко-суток по строке 7 определяется отношением общей суммы дохода от предоставления койко-суток к количеству койко-суток в местах размещения (с учетом НДС в тенге без десятичных знаков). Если средняя стоимость койко-суток включает в себя завтрак, как неотъемлемую часть соответствующего тарифа, независимо от того, использовал или нет это питание посетитель, то необходимо указывать среднюю стоимость койко-суток с завтраком.
7. В разделе 4 указывается информация по посетителям.
К посетителю относится путешественник, совершающий поездку в какое-либо основное место назначения, находящееся за пределами его обычной среды, на срок менее года с любой целью (деловая поездка, отдых или иная личная цель), за исключением цели трудоустройства на предприятие, зарегистрированное в стране или месте посещения.
В графе 2 раздела 4 к личным целям относятся такие цели поездок как отпуск и отдых, посещение друзей и родственников, образование и профессиональная подготовка, лечебные и оздоровительные процедуры, религия (паломничество), посещение магазинов, транзит, прочие цели.
В графе 3 деловые и профессиональные цели отражают деятельность самостоятельно занятых лиц и наемных работников, если они не имеют признаков наличия явных или подразумеваемых отношений трудового найма с производителем-резидентом в посещаемой стране или месте, деятельность инвесторов, бизнесменов. К деловым и профессиональным целям относятся участие в совещаниях, конференциях, ярмарках и выставках, чтение лекций, выступление с концертами, представлениями и спектаклями, участие в научных прикладных или фундаментальных исследованиях, рекламирование товаров и услуг, составление программ туристских путешествий, заключение договоров на предоставление услуг по размещению и транспортных услуг, участие в профессиональных спортивных мероприятиях, посещение формальных или неформальных курсов профессиональной подготовки без отрыва от производства, работа в составе экипажа (команды) на частных средствах транспорта (корпоративный самолет, яхта) и так далее.
Предоставлено-койко-суток по графе 5 означает ночевку, которая отражает использованное число постоянных мест и определяется на основании книги учета проживающих.
Для достоверности сбора данных за квартал рекомендуется местам размещения вводить в практику заполнение гостями гостевой учетной карточки при заезде в место размещения, или вести ежедневную книгу учета проживающих, которая содержит данные о ФИО (при его наличии) посетителя, число лиц, проживающих в номере, их место либо страна жительства, цель поездки, дата и время заезда и выезда посетителей.

8. Осы нысанды тапсыру қағаз тасығышта және электронды форматта жүзеге асырылады. Нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті интернет-ресурсындағы (www.stat.gov.kz) «Online режимде деректерді жинау» ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 136 бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического
наблюдения
Аумақтық статистика органына
тапсырылады
Представляется территориальному
органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz сайтынан
алуға болады
Статистическую форму можно
получить на сайте
www.stat.gov.kz
Статистикалық
нысан коды
0962104
Код
статистической
формы 0962104
Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған
шығыстары бойынша зерттеу сауалнамасы
Анкета обследования домашних хозяйств
о расходах на поездки
Н-050
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Байқауға іріктемеге түскен үй шаруашылықтары қатысады
В наблюдении принимают участие домашние хозяйства, попавшие в выборку
Тапсыру мерзімі – 15 қаңтар.
Срок представления – 15 января.
1. Аумақтың атауы (елді мекеннің)
Наименование территории (населенного пункта) ___________________________________________
2. КАТО1 бойынша елді мекенің коды
Код населенного пункта по КАТО1..............................
3. Елді мекеннің түрі (қала, ауыл)
Тип населенного пункта (1 - город, 2 село)........................................
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше
Проспект, улица, площадь, переулок _____________________________________________________
5. Үйдің ID коды
ID код дома ...................................................
6. Пәтердің ID коды
ID код квартиры ...............................................
7. Интервьюердің коды
Код интервьюера ...............................................
8. Сұхбат жүргізу күні
Дата проведения интервью
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респонденттер, келесі сұрақтарға жауап беруіңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на нижеследующие вопросы.

8. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе или в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования информационной системы «Сбор данных в режиме Online» на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (www.stat.gov.kz).
Приложение 3
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі № 136 бұйрығына 3 - қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического
наблюдения
Аумақтық статистика органына
тапсырылады
Представляется территориальному
органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz сайтынан
алуға болады
Статистическую форму можно
получить на сайте
www.stat.gov.kz
Статистикалық
нысан коды
0962104
Код
статистической
формы 0962104
Үй шаруашылықтарының сапарларға жұмсаған
шығыстары бойынша зерттеу сауалнамасы
Анкета обследования домашних хозяйств
о расходах на поездки
Н-050
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Байқауға іріктемеге түскен үй шаруашылықтары қатысады
В наблюдении принимают участие домашние хозяйства, попавшие в выборку
Тапсыру мерзімі – 15 қаңтар.
Срок представления – 15 января.
1. Аумақтың атауы (елді мекеннің)
Наименование территории (населенного пункта) ___________________________________________
2. КАТО1 бойынша елді мекенің коды
Код населенного пункта по КАТО1.........................
3. Елді мекеннің түрі (қала, ауыл)
Тип населенного пункта (1 - город, 2 село).................................
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше
Проспект, улица, площадь, переулок _____________________________________________
5. Үйдің ID коды
ID код дома ............................................
6. Пәтердің ID коды
ID код квартиры ............................ ............
7. Интервьюердің коды
Код интервьюера ............................................
8. Сұхбат жүргізу күні
Дата проведения интервью
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респонденттер, келесі сұрақтарға жауап беруіңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на нижеследующие вопросы.

3.6. ЭКСПО – 2017-ге қатысу үшін Астана қаласына дейін қандай көлік түрімен
жетесіз?
Каким видом транспорта будете добираться до г. Астаны для посещения ЭКСПО - 2017?
3.6.1. әуе көлігі
воздушный транспорт
3.6.2. теміржол көлігі
железнодорожный транспорт
3.6.3. қалааралық автобус
междугородный автобус
3.6.4. жеке меншік автокөлік
собственная автомашина
3.6.5. жалға алынған автокөлік құралдары
автотранспортные средства, взятые на прокат
3.7. Басқа қай жерге баруды жоспарлайсыз ( Астана қаласына жақын облыстар
және елді мекендер)?
Куда еще планируете поехать (области и населенные пункты, ближайшие к г. Астане)?
1) Ақмола облысы
Акмолинская область
2) Бурабай к.
п. Бурабай
3) Қарағанды облысы
Карагандинская область
4) Басқа
Другое __________________________
(атауын көрсетіңіз)
(укажите наименование)
3.8. Сіз Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017 павильондарын аралау үшін билетті
қандай бағада алғыңыз келеді?
За какую цену вы хотите купить билет на посещение павильонов ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
3.8.1. 3000-нан 5000 теңгеге дейін
от 3000 до 5000 тенге
3.8.2. 5000-нан 7000 теңгеге дейін
от 5000 до 7000 тенге
3.8.3 7000-нан теңгеден жоғары
свыше 7000 тенге
3.9. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-ге қатысу барысында қандай шығыстарды
жоспарлайсыз?
Какие планируете расходы при посещении ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
3.9.1 Барлығы
Всего
одан
из него:
3.9.1.1. тұру
проживание
3.10. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-де қандай кәдесыйларды алғыңыз келеді?
Какие сувениры хотите приобрести на ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
3.10.1 ЭКСПО – 2017-нің символикасымен
с символикой ЭКСПО - 2017
3.10.2. Астана қаласының символикасымен
с символикой города Астаны
3.10.3. Қазақстанның символикасымен
с символикой Казахстана
3.10.4. басқа кәдесыйлар
другие сувениры
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 136 бұйрығына 4-қосымша
«Үй шаруашылықтарын сапарларға жұмсаған шығыстары бойынша
зерттеу сауалнамасы» (коды 0962104, индексі Н-050, кезеңділігі
жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Үй шаруашылықтарын сапарларға жұмсаған шығыстары бойынша зерттеу сауалнамасы» (коды 0962104, индексі Н-050, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Үй шаруашылықтарын сапарларға жұмсаған шығыстары бойынша зерттеу сауалнамасы» (коды 0962104, индексі Н-050, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.

3.6. ЭКСПО – 2017-ге қатысу үшін Астана қаласына дейін қандай көлік түрімен
жетесіз?
Каким видом транспорта будете добираться до г. Астаны для посещения ЭКСПО - 2017?
3.6.1. әуе көлігі
воздушный транспорт
3.6.2. теміржол көлігі
железнодорожный транспорт
3.6.3. қалааралық автобус
междугородный автобус
3.6.4. жеке меншік автокөлік
собственная автомашина
3.6.5. жалға алынған автокөлік құралдары
автотранспортные средства, взятые на прокат
3.7. Басқа қай жерге баруды жоспарлайсыз ( Астана қаласына жақын облыстар
және елді мекендер)?
Куда еще планируете поехать (области и населенные пункты, ближайшие к г. Астане)?
1) Ақмола облысы
Акмолинская область
2) Бурабай к.
п. Бурабай
3) Қарағанды облысы
Карагандинская область
4) Басқа
Другое __________________________
(атауын көрсетіңіз)
(укажите наименование)
3.8. Сіз Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017 павильондарын аралау үшін билетті
қандай бағада алғыңыз келеді?
За какую цену вы хотите купить билет на посещение павильонов ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
3.8.1. 3000-нан 5000 теңгеге дейін
от 3000 до 5000 тенге
3.8.2. 5000-нан 7000 теңгеге дейін
от 5000 до 7000 тенге
3.8.3 7000-нан теңгеден жоғары
свыше 7000 тенге
3.9. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-ге қатысу барысында қандай шығыстарды
жоспарлайсыз?
Какие планируете расходы при посещении ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
3.9.1 Барлығы
Всего
одан
из него:
3.9.1.1. тұру
проживание
3.10. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-де қандай кәдесыйларды алғыңыз келеді?
Какие сувениры хотите приобрести на ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
3.10.1 ЭКСПО – 2017-нің символикасымен
с символикой ЭКСПО - 2017
3.10.2. Астана қаласының символикасымен
с символикой города Астаны
3.10.3. Қазақстанның символикасымен
с символикой Казахстана
3.10.4. басқа кәдесыйлар
другие сувениры
Приложение 4
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения «Анкета
обследования домашних хозяйств о расходах на поездки»
(код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования домашних хозяйств о расходах на поездки» (код 0962104, индекс Н-050, периодичность годовая).

2. Келесі анықтама осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) турист - уақытша болатын елге (жерге) жиырма төрт сағаттан бір жылға дейінгі кезеңге келетін және ақылы қызметпен айналыспай, сол елде (жерде) сауықтыру, танымдық, кәсіби-іскерлік, спорттық, діни және өзге де мақсаттарда кемінде бір рет түнейтін жеке тұлға;
3. Зерттеу үй шаруашылығы мүшелерінен сұрау және мәліметтерді осы статистикалық нысанға жазу жолымен жүргізіледі.
Сауалнама сұрақтарына 18 жастан үлкен респондент жауап береді. Сауалнама үй шаруашылықтарына іріктеме жиынтығына түскен әрбір жеке алынған үй шаруашылығына толтырылады.
Егер үй шаруашылығы бір жыл ішінде бірнеше сапарда болса, онда әрбір сапарға бөлек сауалнама толтырылады. Егер үй шаруашылығының мүшелері бір бірінен бөлек сапарда болса, онда әрбір сапарға бөлек сауалнама толтырылады.
Сұралынып жатқан респондентті қосқандағы үй шаруашылығының барлық мүшелерінің шығыстары есептелінеді.
Отбасының барлық мүшелерінің шығыстар көлемі (оның ішінде 15 жасқа дейінгі балалардың) қосынды түрде көрсетіледі.
4. 1-бөлімнің 1.4-тармағында ішкі туризм кезінде 1) тармақша, ал шығу туризмінде 2) тармақша толтырылады. Егер сапарда респонденттер екі немесе одан да көп орындарда болса немесе бірнеше елге барса, онда көбірек түнеген орын негізгі болу орны болып саналады. Ал барған жерлеріне бірдей күн түнеген болса, онда негізгі болу орны болып, респонденттің тұрғылықты тұру жерінен анағұрлым қашық орын саналады.
1.5-тармақтың 1) тармақшасындағы еңбек демалысы және демалыс көрнекті орындарды тамашалау, табиғи және көркемөнер объектілеріне, спорттық немесе мәдени іс-шараларға бару, спорт түрлерімен кәсіби емес тұрғыдан (шаңғы, атпен серуендеу, гольф, теннис, су астында жүзу, серфинг, жаяу жорықтар, бағдарлар, альпинизм және тағы да басқалар) айналысу, жағажайларда демалу, жүзу бассейндерін және демалу мен ойын-сауықтың кез-келген орындарын пайдалану, круиздер, құмар ойындары, жастардың жазғы лагерьлеріне бару, демалыс үйлері, таңдаулы мейрамханаларға бару, меншігіндегі немесе үй шаруашылығынан жалға алынған саяжай үйлерінде болу және тағы басқаларды қамтиды.
1.5-тармақтың 2) тармақшасында туыстар немесе достарға бару, үйлену тойларына, жерлеу немесе кез-келген басқа отбасылық іс-шараларға бару, науқастарды немесе қарттарды қысқа мерзімді күту көрсетіледі.
1.5-тармақтың 3) тармақшасындағы білім алу және кәсіби дайындыққа жұмыс беруші немесе басқа да ұйымдар (тұлғалар) төлейтін қысқа мерзімді курстарға (бір жылдан аз) бару; (оқудың нақты бағдарламасынан өту (ресми немесе бейресми) немесе) ақылы оқу, тілді меңгеру, кәсіби немесе басқа да арнайы курстар, ғылыми демалыстар және тағы басқаларды қоса, ресми курстар көмегімен арнайы дағдыларды үйрену жатады.

2. Следующее определение применяется в целях заполнения данной статистической формы:
1) турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания на период от двадцати четырех часов до одного года и осуществляющее не менее одной ночевки в ней (в нем) в оздоровительных, познавательных, профессионально-деловых, спортивных, религиозных и иных целях без занятия оплачиваемой деятельностью;
3. Обследование проводится путем опроса членов домашнего хозяйства и записи сведений в данную статистическую форму.
На вопросы анкеты отвечает респондент старше 18 лет. Анкета заполняется на каждое отдельно взятое домохозяйство, попавшее в выборочную совокупность домашних хозяйств.
Если домашнее хозяйство совершило несколько поездок в течение года, то на каждую поездку заполняется отдельная анкета. Если члены домашнего хозяйства отдельно друг от друга совершали поездки, то на каждую поездку заполняется отдельная анкета.
Учитываются расходы всех членов домашнего хозяйства, включая опрашиваемого респондента.
Объем расходов всех членов семьи (в том числе детей до 15 лет) отражается в суммарном виде.
4. В пункте 1.4 раздела 1 при внутреннем туризме заполняется подпункт 1), а при выездном туризме - подпункт 2). Если в поездке респонденты побывали в двух или более местах назначения или посетили несколько стран, то главным местом назначения является место, в котором осуществлено больше всего ночевок. В случае осуществления одинакового количества ночевок, главным местом назначения будет являться то место, которое наиболее удалено от обычного места проживания респондентов.
В подпункте 1) пункта 1.5 отпуск и отдых включают осмотр достопримечательностей, посещение природных и искусственных объектов, посещение спортивных или культурных мероприятий, непрофессиональные занятия спортом (лыжи, верховая езда, гольф, теннис, подводное плавание, серфинг, пешие походы, ориентирование, альпинизм и так далее), отдых на пляже, использование плавательных бассейнов и любых мест отдыха и развлечений, круизы, азартные игры, выезд в молодежные летние лагеря, дома отдыха, посещение элитных ресторанов, пребывание в дачном доме, находящемся в собственности или аренде у домохозяйства и так далее.
В подпункте 2) пункта 1.5 указывается посещение родственников или друзей, свадеб, похорон или любых других семейных мероприятий, краткосрочный уход за больными или престарелыми.
Подпункт 3) пункта 1.5 включает посещение краткосрочных курсов (менее года), оплачиваемых либо работодателями, либо иными организациями (лицами), прохождение конкретных программ обучения (формальных или неформальных) или приобретение конкретных навыков с помощью формальных курсов, включая платное обучение, изучение языков, профессиональные или другие специальные курсы, научные отпуска и так далее.

1.5-тармақтың 4) тармақшасындағы емдік және сауықтыру емшараларына ауруханадан кейінгі емдеуді аяқтау үшін және медициналық пен әлеуметтік мекемелердің неғұрлым жалпы спектрі үшін аурухана, клиника, шипажай қызметтерін алу, медициналық жабдықтар мен қызметтерді қолдану арқылы косметологиялық хирургияны қоса, медициналық кеңес беруге негізделген, медициналық қызметтерді алу үшін теңіз, спа және басқа курорттарға, сондай-ақ басқа да мамандандырылған мекемелерге бару жатады.
Емдеу мекемесінде бір жыл немесе одан көп болуды талап ететін ұзақ емделу туризм саласына жатпайтындықтан, емдік және сауықтыру емшаралары тек қысқа мерзімді емделуді қамтиды.
1.5-тармақтың 5) тармақшасында діни жиындар мен іс-шараларға қатысу, қажылық көрсетіледі.
1.5-тармақтың 6) тармақшасында қайта сату немесе келешекте қандай да бір өндірістік үдерісте пайдалану үшін (бұл жағдайда іскерлік және кәсіби мақсаттар айтылып отыр) тауарларды сатып алуды қоспағанда, жеке тұтыну немесе сыйлықтар үшін тұтыну тауарларын сатып алу көрсетіледі.
1.5-тармақтың 7) тармақшасындағы транзит басқа жерге барудың жалғасын қоспағанда, қандай да арнайы мақсатсыз кез-келген орынға тоқтау деп түсіндіріледі.
1.5-тармақтың 8) тармақшасында іскерлік және кәсіби мақсаттар өз бетімен жұмыспен қамтылған тұлғалардың және жалдамалы қызметкерлердің қызметін, егер ол қызметте баратын елде немесе жерде өндіруші-резидентпен еңбек жалгерлік қатынастың нақты болуы немесе соны білдіретін белгілері болмаса, сондай-ақ инвесторлардың, бизнесмендердің қызметін есепке алады.
Іскерлік және кәсіби мақсаттарға кеңестерге, конференцияларға, жәрмеңкелерге және көрмелерге қатысу, дәрістер оқу, концерттер, қойылымдар мен спектакльдер қою, ғылыми қолданбалы немесе түбегейлі зерттеулерге қатысу, тауарлар мен қызметтерді жарнамалау, туристік саяхаттар бағдарламаларын құру, орналастыру және көлік қызметтері бойынша қызметтерді ұсынуға шарттар жасау, (кәсіби спорттық іс-шараларға қатысу, ресми немесе бейресми кәсіби дайындық курстарына өндірістен қол үзбей қатысу, жеке көлік құралдарында (корпоративті ұшақ, яхта) экипаж (команда) құрамында жұмыс жатады.
1.5-тармақтың 9) тармақшасындағы сапарлардың өзге де мақсаттарына еріктілер ретінде (басқа санаттарға қосылмаған) жұмыс істеу, көші-қон және жұмысқа орналасу мүмкіндіктерін зерделеу, басқа санаттарға қосылмаған уақытша төленбейтін қызметтердің кез-келген басқа да түрлерін жүзеге асыру жатады.
5. 1.9-тармақта туристік жолдамаға кіретін шығыстар көрсетіледі, ал қалған барлық туристік жолдамаға кірмеген шығыстар 2-бөлімде көрсетіледі.

В подпункте 4) пункта 1.5 к лечебным и оздоровительным процедурам относятся получение услуг больниц, клиник, санаториев для послебольничного долечивания и более общего спектра медицинских и социальных учреждений, посещение морских, спа и других курортов, а также иных специализированных учреждений для получения медицинского обслуживания, основанного на медицинском консультировании, включая косметическую хирургию с применением медицинского оборудования и услуг.
Лечебные и оздоровительные процедуры включают только краткосрочное лечение, поскольку длительное лечение, требующее пребывания в лечебном учреждении в течение года и более, не относится к сфере туризма.
В подпункте 5) пункта 1.5 указывается посещение религиозных собраний и мероприятий, паломничество.
В подпункте 6) пункта 1.5 отражается покупка потребительских товаров для личного потребления или для подарков, за исключением покупки товаров для перепродажи или будущего использования в каком-либо производственном процессе (в этом случае имеют место деловые и профессиональные цели).
В подпункте 7) пункта 1.5 транзит понимается как остановка в каком-либо месте без определенной цели, кроме как продолжение следования к другому месту назначения.
В подпункте 8) пункта 1.5 деловые и профессиональные цели учитывают деятельность самостоятельно занятых лиц и наемных работников, если они не имеют признаков наличия явных или подразумеваемых отношений трудового найма с производителем-резидентом в посещаемой стране или месте, деятельность инвесторов, бизнесменов.
К деловым и профессиональным целям относятся участие в совещаниях, конференциях, ярмарках и выставках, чтение лекций, выступление с концертами, представлениями и спектаклями, участие в научных прикладных или фундаментальных исследованиях, рекламирование товаров и услуг, составление программ туристских путешествий, заключение договоров на предоставление услуг по размещению и транспортных услуг, участие в профессиональных спортивных мероприятиях, посещение формальных или неформальных курсов профессиональной подготовки без отрыва от производства, работа в составе экипажа (команды) на частных средствах транспорта (корпоративный самолет, яхта) и так далее.
В подпункте 9) пункта 1.5 к прочим целям поездок относятся работа в качестве добровольцев (не включенная в другие категории), изучение возможностей трудоустройства и миграции, осуществление любых других видов временной неоплачиваемой деятельности, не включенных в другие категории.
5. В пункте 1.9 указываются расходы, входящие в туристскую путевку, а все остальные расходы которые не включены в туристскую путевку указываются в разделе 2.

6. Шығу туризмі бойынша туристік сапарын өздігінен ұйымдастырған халықаралық тасымалдарға келушілердің көлікке шығыстары 1.10-тармағында ғана көрсетеді.
1.11-тармақта респондет халықаралық немесе ішкі сапарларда болған көлік түрі көрсетіледі.
1.11-тармақтың 6) тармақшасында жүргізушісімен жалға алынған автокөлік құралдары (такси, лимузиндер және жүргізушісімен жеке автокөліктерді жалға алу) және жүргізушісіз (8 адамға дейін сыйымдылығы) көрсетіледі.
1.12-тармақта шығу келушілері сияқты егер олар Қазақстан көлік компанияларының қызметтерін қолданса ішкі келушілер де толтырады.
7. 2-бөлімдегі шығу туризмінде баж салығы салынбайтын тауарларға шығыстар сыртқа шығатындардың шығыстары бойынша статистикалық деректерге енгізілмейді. Баж салығы салынбайтын тауарларды өзі тұрақты тұратын елінен тыс жерлерде сатып алған жағдайда, шығыстар сыртқа шығушылар шығыстары бойынша статистикалық деректерге енгізіледі.
Туристік сапардағы шығыстарға кез-келген тәсілмен жүргізілетін төлемдер жатады мысалы, қолма-қол ақшаға, кредиттік карта, жол немесе жеке чек, шотты тікелей ұсыну, электрондық аударым, сондай-ақ басқа тұлға немесе ұйым, мысалы, егерде осы тұлға (ұйым) келген елдің резиденті болмаса, сіздің жұмыс берушіңіз төлейтін шығындар.
Туристік сапар барысында туристік шығыстардан коммерциялық мақсаттар үшін сатып алулар (яғни қайта сатуға немесе келушілердің кез-келген санаты жүзеге асыратын өндірістің факторы ретінде, сондай-ақ өз жұмыс берушісінің атынан іскерлік сапарда келуші жүргізген сатып алулар), капитал салымдары немесе мәмілелер (келушілер жүзеге асыратын және жерге, тұрғын үйлерге, жылжымайтын мүлікке және өзге де маңызды сатып алынатын заттарға (автомашина, автофургон, катер, екінші үйге) қатысты егер олар болашақта туризм мақсатында пайдаланылса), қолма-қол қаражаттар (қандай да бір туристік тауарға немесе қызметті төлеуге кірмейтін, демалыс сапары кезінде туыстарға немесе таныстарға берілетін, сондай-ақ қайырымдылық жарналар) алынып тасталынады.
2-бөлімнің 1-бағанын республика шегінен тыс, сондай-ақ өзінің тұрақты тұратын жерінің шегінен тыс Қазақстанның аумағына демалуға шығатын респонденттер толтырады. Бұл бағанда шетелге сапар шегу кезінде Қазақстан аумағындағы шығыстар (Қазақстан аумағында әуежайға дейін көлік, қонақ үйде немесе туыстарда тұру, жолда тамақтану және тағы басқалар), тұрғылықты тұратын орында жасалған ішкі туризм бойынша шығыстар (мысалы, басқа жерге барар алдында автомашинаға жанар-жағармай құю) көрсетіледі.
2-бағанда шығу туризмі бойынша сапар кезіндегі шығыстарға Қазақстанның аумағы шегінен тыс жүзеге асырылатын шығыстар жатады, ал ішкі туризм шығыстарына тұрақты тұру орны шегінен тыс қалыптасатын шығыстар жатады.

6. Транспортные расходы посетителей на международные перевозки, самостоятельно организовавших туристскую поездку по выездному туризму, отражаются только в пункте 1.10.
В пункте 1.11 указывается вид транспорта, на котором респондент совершил международные или внутренние поездки.
В подпункте 6) пункта 1.11 указываются автотранспортные средства, взятые на прокат с водителем (такси, лимузины и аренда частных автотранспортных средств с водителем) и без водителя (вместимостью до 8 человек).
Пункт 1.12 заполняют как выездные посетители, так и внутренние, если они пользовались услугами казахстанских транспортных компании.
7. В разделе 2 при выездном туризме расходы на беспошлинные товары посетителями в своей стране до выезда не включаются в статистические данные по расходам выездных посетителей. В случае приобретения беспошлинных товаров за пределами страны своего местожительства, расходы включаются в статистические данные по расходам выездных посетителей.
Расходы в туристской поездке включают платежи, произведенные любым способом, например, наличными, кредитной картой, дорожным или личным чеком, прямым выставлением счета, электронным переводом, а также расходы, которые оплачивает другое лицо или организация - работодатель, если только это лицо (организация) не является резидентом в месте назначения.
При туристской поездке, исключаются из туристских расходов закупки для коммерческих целей (то есть для перепродажи или в качестве фактора производства, которые осуществляет любая категория посетителей, а также закупки, производимые посетителем во время деловых поездок от имени своего работодателя), капиталовложения или сделки (осуществляемые посетителями и относящиеся к земле, жилым домам, недвижимости и прочим значительным приобретениям (таким, как автомашины, автофургоны, катера, вторые дома), даже если в будущем они используются в целях туризма), наличные деньги (выдаваемые родственникам или знакомым во время поездки на отдых, которые не представляют собой оплату какого-либо туристского товара или услуги, а также благотворительные взносы).
Графа 1 раздела 2 заполняется респондентами, которые выезжают отдыхать за пределы республики, а также на территории Казахстана за пределами постоянного местожительства. В данной графе отражаются расходы, произведенные на территории Казахстана при поездке за границу (например, транспорт до аэропорта, проживание в гостинице или у родственников, питание в дороге по территории Казахстана и другие), расходы по внутреннему туризму произведенные на постоянном месте проживания (например, заправка автомашины перед выездом в другое место назначения).
В графе 2 к расходам в ходе поездки к выездному туризму относятся расходы, осуществляемые за пределами территории Казахстана, а для внутреннего туризма относятся расходы, осуществляемые за пределами постоянного местожительства.

1.4-жолда көлік шығыстарына келушінің барлық жол шығыстары жатады, халықаралық тасымалдарды қоспағанда, соның ішінде автокөлік құралдарын жөндеу және қосалқы бөлшектер сатып алу, автокөлік құралдарын жалға алу, тұрақ үшін төлем, ақылы автожолдардағы алым, әуежай және ұқсас алымдар.
Қоғамдық көлік құралдарына жол жүру билетінің құнына тамақтандыру енгізілген жағдайда, онда толық құнды көліктік шығысқа жатқызу қажет (1.4-жолы). Тамақтану бөлек төленген жағдайда, оның құны тамақтану шығысына жатқызылады және 1.6-жолында көрсету керек.
Коммерциялық орналастыру құнына келушінің таңғы асты пайдаланғанына немесе пайдаланбағанына қарамастан, таңғы ас тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде кірсе, жалпы құнды орналастыру шығысы деп есептеу қажет және 1.3-жолында көрсетіледі.
Бірақ, тамақтану үшін түпкілікті шотқа енгізілетін бөлек төлем алынған жағдайда, онда тамақтану шығыстарына жатады және 1.6-жолында көрсетіледі.
1.5-жолда келушілердің экскурциялық қызметтеріне, гидтердің қызметтеріне, театрлық, спорттық және ойын-сауық оқиғаларына алдын-ала тапсырыс берілген билеттерге, көлік билеттерін брондау қызметтеріне жұмсалған шығыстары көрсетіледі.
1.6-жолда сусындар мен тамақтануға жұмсалған сапарға дейінгі және сапар барысындағы шығыстар жатады.
1.12-жолда 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 және 1.11-жолдарда ескерілмеген тауарларға жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
1.11-жолда жеке меншік көлікте немесе жалға алынған автокөлік құралдарымен жүруге кеткендегі жанармайға жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
1.13-жол бойынша белгілі бір құндылығы бар бұйымдарға өндіру немесе қолдану мақсатында қолданылмайтын, бірақ құндық қор ретінде біраз уақыт сақталатын, туристік сапар кезінде жеке қолдану немесе сыйлық ретінде алынған айтарлықтай құнды тауарларға шыққан шығындар жатады.
1.14-жол бойынша демалу, мәдени және спорт іс-шараларына кеткен шығыстарға театр көрсетіліміне, концерттерге, демалыс саябақтарына, мұражайларға, тарихи объектілерге және ғимараттарға, жаппай спортпен айналысу имараттарына, құмар ойындар мекемелеріне, ойынханаларға, спорт объектілеріне, көрмелерге, фестивальдарға, конгресс-орталықтарға, конференц-орталықтарға және басқаларға бару жатады.
1.15-жол бойынша емдік-сауықтыру емшараларына шығыстарға ауруханадан кейінгі емдеуді аяқтау үшін және медициналық пен әлеуметтік мекемелердің неғұрлым жалпы спектрі үшін аурухана, клиника, шипажай қызметтерін алу, медициналық жабдықтар мен қызметтерді қолдану арқылы косметологиялық хирургияны қоса, медициналық кеңес беруге негізделген, медициналық қызметтерді алу үшін теңіз, спа және басқа курорттарға, сондай-ақ басқа да мамандандырылған мекемелерге бару, сондай-ақ массаж қызметтері жатады.

Транспортные расходы в строке 1.4, охватывают все дорожные расходы, в том числе ремонт автотранспортных средств и приобретение запчастей, аренда автотранспортных средств и плата за стоянки, сборы на платных автодорогах, аэропортовые и аналогичные сборы, за исключением международных перевозок.
В тех случаях, когда в стоимость проездного билета на общественных средствах транспорта включено питание, то полная стоимость считается транспортным расходом (строка 1.4). В тех случаях, когда питание оплачивается отдельно, его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.6.
В тех случаях, когда стоимость коммерческого размещения включает в себя завтрак в качестве неотъемлемой части соответствующего тарифа независимо от того, используется или нет это питание, общая стоимость считается расходами за размещение и отражается в строке 1.3.
Однако в тех случаях, когда за питание берется отдельная плата, которая включается в окончательный счет, то его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.6.
В строке 1.5 отражаются расходы посетителей, совершивших в ходе поездки расходы на услуги туристских агентств страны пребывания, которые включают расходы на экскурсионные услуги, услуги гидов, предварительный заказ билетов на театральные, спортивные и развлекательные события, услуги по бронированию билетов на транспорт.
В строке 1.6 отражаются расходы которые производились до поездки и в ходе поездки на питание и напитки.
В строке 1.12 надо указывать расходы на покупку товары, которые не были учтены в строках 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 и 1.11.
В строке 1.11 отражаются расходы на топливо, которые были затрачены при передвижении на собственных автомобилях или на автотранспортных средствах взятых, на прокат.
К расходам на изделия, обладающие определенной ценностью по строке 1.13 относятся расходы произведенные на товары значительной стоимости, приобретенные во время туристских поездок для личного использования или в качестве подарков, которые не используются преимущественно в целях производства или потребления, но хранятся в течение некоторого периода времени в качестве запасов стоимости.
К расходам на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия по строке 1.14 относятся посещение театральных представлений, концертов, парков отдыха, музеев, исторических объектов и зданий, массовых спортивных сооружений, игорных заведений, казино, спортивных объектов, выставок, фестивалей, конгресс-центров, конференц-центров и других.
К расходам на лечебно-оздоровительные процедуры по сроке 1.15 относятся расходы на получение услуг больниц, клиник, санаториев для послебольничного долечивания и более общего спектра медицинских и социальных учреждений, посещение морских, спа и других курортов, а также иных специализированных учреждений для получения медицинского обслуживания, основанного на медицинском консультировании, включая косметическую хирургию с применением медицинского оборудования, а также массажные услуги.

1.16-жол бойынша өзге де шығыстарға жүкші, вокзалдардағы ақылы анықтамалар, сақтау камерасы, пленканы айқындау, фотографияларды шығару байланыс қызметі, Интернет-кафе, вакцинация, медициналық бақылау және тағы басқа қызметтер жатады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 136 бұйрығына 5-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического
наблюдения
Аумақтық статистика органына
тапсырылады
Представляется территориальному
органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz сайтынан
алуға болады
Статистическую форму можно
получить на сайте
www.stat.gov.kz
Статистикалық
нысан коды
0972103
Код
статистической
формы 0972103
Келушілерді зерттеу сауалнамасы
Анкета обследования посетителей
Н-060
Жылына 2 рет
2 раза в год
Есепті кезең
Отчетный период
Қаңтар
Январь
Шілде
Июль
жыл
год
Қазақстаннан шығу сәтінде әуежайларда, теміржол вокзалдарында, автостанцияларда
және автомобильді өткізу бекеттерінде келушілерден (резидент еместерден)
пікіртерім алынады.
Опрашиваются посетители (нерезиденты) в аэропортах, на железнодорожных вокзалах, на
автостанциях и на автомобильных пунктах пропуска на момент выезда из Казахстана.
Тапсыру мерзімі - 13 қаңтар және 5 шілде.
Срок представления - 13 января и 5 июля.
Сауалнама алу күні
Дата анкетирования
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті
сауалнамаға қатысқаныңыз үшін Сізге алдын-ала алғысын білдіреді және осы
сауалнаманың сұрақтарына жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жария етілмейді және
тек статистикалық көрсеткіштерді есептеу үшін пайдаланылады.
Уважаемый респондент!
Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан заранее
благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит ответить на вопросы настоящей
анкеты. Полученные от Вас данные, согласно действующему законодательству Республики
Казахстан, не разглашаются и будут использованы только для расчета статистических
показателей.
Құрметті респонденттер, келесі сұрақтарға жауап берулеріңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на нижеследующие вопросы.

К прочим расходам по строке 1.16 относятся услуги носильщиков, платные справки на вокзалах, камеры хранения, проявка пленки, распечатка фотографий, услуги связи, Интернет-кафе, вакцинация, медицинский контроль и так далее.
Приложение 5
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі № 136 бұйрығына
5 - қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического
наблюдения
Аумақтық статистика органына
тапсырылады
Представляется территориальному
органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды
www.stat.gov.kz сайтынан
алуға болады
Статистическую форму можно
получить на сайте
www.stat.gov.kz
Статистикалық
нысан коды
0972103
Код
статистической
формы 0972103
Келушілерді зерттеу сауалнамасы
Анкета обследования посетителей
Н-060
Жылына 2 рет
2 раза в год
Есепті кезең
Отчетный период
Қаңтар
Январь
Шілде
Июль
жыл
год
Қазақстаннан шығу сәтінде әуежайларда, теміржол вокзалдарында, автостанцияларда және автомобильді өткізу бекеттерінде келушілерден (резидент еместерден) пікіртерім алынады.
Опрашиваются посетители (нерезиденты) в аэропортах, на железнодорожных вокзалах, на автостанциях и на автомобильных пунктах пропуска на момент выезда из Казахстана.
Тапсыру мерзімі - 13 қаңтар және 5 шілде.
Срок представления - 13 января и 5 июля.
Сауалнама алу күні
Дата анкетирования
күні
число
айы
месяц
жыл
год
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті сауалнамаға қатысқаныңыз үшін Сізге алдын-ала алғысын білдіреді және осы сауалнаманың сұрақтарына жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жария етілмейді және тек статистикалық көрсеткіштерді есептеу үшін пайдаланылады.
Уважаемый респондент!
Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан заранее благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит ответить на вопросы настоящей анкеты. Полученные от Вас данные, согласно действующему законодательству Республики Казахстан, не разглашаются и будут использованы только для расчета статистических показателей.
Құрметті респонденттер, келесі сұрақтарға жауап берулеріңізді өтінеміз.
Уважаемые респонденты, пожалуйста, ответьте на нижеследующие вопросы.

8.6. ЭКСПО – 2017-ге қатысу үшін Астана қаласына дейін қандай көлік
түрімен жетесіз?
Каким видом транспорта будете добираться до г. Астаны для посещения ЭКСПО -
2017?
8.6.1.
әуе көлігі
воздушный транспорт
8.6.2.
теміржол көлігі
железнодорожный транспорт
8.6.3.
қалааралық автобус
междугородный автобус
8.6.4.
жеке меншік автокөлік
собственная автомашина
8.6.5.
жалға алынған автокөлік құралдары
автотранспортные средства, взятые на прокат
8.7. Басқа қай жерге баруды жоспарлайсыз
(Астана қаласына жақын облыстар және елді мекендер)?
Куда еще планируете поехать (области и населенные пункты,
ближайшие к г. Астане)?
1)
Ақмола облысы
Акмолинская область
2)
Бурабай к.
п. Бурабай
3)
Қарағанды облысы
Карагандинская область
4)
Басқа
Другое __________________________
(атауын көрсетіңіз)
(укажите наименование)
8.8. Сіз Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017 павильондарын аралау үшін
билетті қандай бағада алғыңыз келеді?
За какую цену вы хотите купить билет на посещение павильонов ЭКСПО - 2017
в г. Астане?
8.8.1.
3000-нан 5000 теңгеге дейін
от 3000 до 5000 тенге
8.8.2.
5000-нан 7000 теңгеге дейін
от 5000 до 7000 тенге
8.8.3
7000-нан теңгеден жоғары
свыше 7000 тенге
8.9. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-ге қатысу барысында
қандай шығыстарды жоспарлайсыз?
Какие планируете расходы при посещении ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
8.9.1.
Барлығы
Всего
одан
из него:
8.9.1.1.
тұру
проживание
8.10. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-де қандай кәдесыйларды алғыңыз
келеді?
Какие сувениры хотите приобрести на ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
8.10.1
ЭКСПО – 2017-нің символикасымен
с символикой ЭКСПО - 2017
8.10.2.
Астана қаласының символикасымен
с символикой города Астаны
8.10.3.
Қазақстанның символикасымен
с символикой Казахстана
8.10.4.
басқа кәдесыйлар
другие сувениры
ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫҢЫЗ ҮШІН АЛҒЫС АЙТАМЫЗ!
БЛАГОДАРИМ ЗА СОТРУДНИЧЕСТВО!
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігі Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының 2015 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 136 бұйрығына 6-қосымша
«Келушілерді зерттеу сауалнамасы»
(коды 0972103, индексі Н-060, кезеңділігі жылына 2 рет)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Келушілерді зерттеу сауалнамасы» (коды 0972103, индексі Н-060, кезеңділігі жылына 2 рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Келушілерді зерттеу сауалнамасы» (коды 0972103, индексі Н-060, кезеңділігі жылына 2 рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.

8.6. ЭКСПО – 2017-ге қатысу үшін Астана қаласына дейін қандай көлік
түрімен жетесіз?
Каким видом транспорта будете добираться до г. Астаны для посещения ЭКСПО -
2017?
8.6.1.
әуе көлігі
воздушный транспорт
8.6.2.
теміржол көлігі
железнодорожный транспорт
8.6.3.
қалааралық автобус
междугородный автобус
8.6.4.
жеке меншік автокөлік
собственная автомашина
8.6.5.
жалға алынған автокөлік құралдары
автотранспортные средства, взятые на прокат
8.7. Басқа қай жерге баруды жоспарлайсыз
(Астана қаласына жақын облыстар және елді мекендер)?
Куда еще планируете поехать (области и населенные пункты,
ближайшие к г. Астане)?
1)
Ақмола облысы
Акмолинская область
2)
Бурабай к.
п. Бурабай
3)
Қарағанды облысы
Карагандинская область
4)
Басқа
Другое __________________________
(атауын көрсетіңіз)
(укажите наименование)
8.8. Сіз Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017 павильондарын аралау үшін
билетті қандай бағада алғыңыз келеді?
За какую цену вы хотите купить билет на посещение павильонов ЭКСПО - 2017
в г. Астане?
8.8.1.
3000-нан 5000 теңгеге дейін
от 3000 до 5000 тенге
8.8.2.
5000-нан 7000 теңгеге дейін
от 5000 до 7000 тенге
8.8.3
7000-нан теңгеден жоғары
свыше 7000 тенге
8.9. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-ге қатысу барысында
қандай шығыстарды жоспарлайсыз?
Какие планируете расходы при посещении ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
8.9.1.
Барлығы
Всего
одан
из него:
8.9.1.1.
тұру
проживание
8.10. Астана қаласындағы ЭКСПО – 2017-де қандай кәдесыйларды алғыңыз
келеді?
Какие сувениры хотите приобрести на ЭКСПО - 2017 в г. Астане?
8.10.1
ЭКСПО – 2017-нің символикасымен
с символикой ЭКСПО - 2017
8.10.2.
Астана қаласының символикасымен
с символикой города Астаны
8.10.3.
Қазақстанның символикасымен
с символикой Казахстана
8.10.4.
басқа кәдесыйлар
другие сувениры
ЫНТЫМАҚТАСТЫҒЫҢЫЗ ҮШІН АЛҒЫС АЙТАМЫЗ!
БЛАГОДАРИМ ЗА СОТРУДНИЧЕСТВО!
Приложение 6
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 136
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения «Анкета
обследования посетителей»
(код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета обследования посетителей» (код 0972103, индекс Н-060, периодичность 2 раза в год).

2. Келесі анықтама осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) турист - уақытша болатын елге (жерге) жиырма төрт сағаттан бір жылға дейінгі кезеңге келетін және ақылы қызметпен айналыспай, сол елде (жерде) сауықтыру, танымдық, кәсіби-іскерлік, спорттық, діни және өзге де мақсаттарда кемінде бір рет түнейтін жеке тұлға.
3. Ақпаратты жинауды келушілерді жеке сұрастыру негізінде кездейсоқ іріктеме әдісімен осы зерттеуді жүргізуге уәкілетті тұлғалар жүзеге асырады.
4. Сапар дегеніміз қандай-да бір тұлғаның оның тұрғылықты тұру орнынан қайтып оралғанға дейінгі саяхаты: яғни бару және кері қайту жөніндегі әңгіме. Сапар түрлі орындарға барудан тұрады. Сәйкесінше кіру сапарлары ол елге кіру және шығу уақыты аралығындағы сапар.
1-бөлімнің 1.4-тармағы 3-тармақшасында «Басқа да» Қазақстанға сапарды интернет арқылы турды тікелей броньдау және туроператор немесе турагент қызметінің көмегінсіз, өздігінен ұйымдастырып келген шетелдік келушілер ескеріледі.
1-бөлімнің 1.8-тармағы 1) тармақшасындағы еңбек демалысы және демалыс көрнекті орындарды тамашалау, табиғи және көркемөнер объектілеріне, спорт немесе мәдени іс-шараларға бару, спорт түрлерімен кәсіби емес тұрғыдан (шаңғы, атпен серуендеу, гольф, теннис, су астында жүзу, серфинг, жаяу жорықтар, бағдарлар, альпинизм және тағы да басқалар) айналысу, жағажайларда демалу, жүзу бассейндерін және демалу мен ойын-сауықтың кез-келген орындарын пайдалану, круиздер, құмар ойындары, жастардың жазғы лагерьлеріне бару, демалыс үйлері, бал айын өткізу, таңдаулы мейрамханаларға бару, меншігіндегі немесе үй шаруашылығынан жалға алынған саяжай үйлерінде болу және тағы басқаларды қамтиды.
1.8-тармақтың 2) тармақшасында туыстар немесе достарға бару, үйлену тойларына, жерлеу немесе кез-келген басқа отбасылық іс-шараларға бару, науқастарды немесе қарттарды қысқа мерзімді күту көрсетіледі.
1.8-тармақтың 3) тармақшасындағы білім алу және кәсіби дайындыққа жұмыс беруші немесе басқа да ұйымдар (тұлғалар) төлейтін қысқа мерзімді курстарға (бір жылдан аз) бару, (оқудың нақты бағдарламасынан өту (ресми немесе бейресми) немесе) ақылы оқу, тілді меңгеру, кәсіби немесе басқа да арнайы курстар, ғылыми демалыстар және тағы басқаларды қоса, ресми курстар көмегімен арнайы дағдыларды үйрену жатады.
1.8-тармақтың 4) тармақшасындағы емдік және сауықтыру емшараларына ауруханадан кейінгі емдеуді аяқтау үшін және медициналық пен әлеуметтік мекемелердің неғұрлым жалпы спектрі үшін аурухана, клиника, шипажай қызметтерін алу, медициналық жабдықтар мен қызметтерді қолдану арқылы косметологиялық хирургияны қоса, медициналық кеңес беруге негізделген, медициналық қызметтерді алу үшін теңіз, спа және басқа курорттарға, сондай-ақ басқа да мамандандырылған мекемелерге бару жатады.
Емдеу мекемесінде бір жыл немесе одан көп болуды талап ететін ұзақ емделу туризм саласына жатпайтындықтан, емдік және сауықтыру емшаралары тек қысқа мерзімді емделуді қамтиды.

2. Следующее определение применяется в целях заполнения данной статистической формы:
1) турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания на период от двадцати четырех часов до одного года и осуществляющее не менее одной ночевки в ней (в нем) в оздоровительных, познавательных, профессионально-деловых, спортивных, религиозных и иных целях без занятия оплачиваемой деятельностью.
3. Сбор информации осуществляется лицами, уполномоченными на проведение данного обследования методом случайной выборки, на основе личных опросов посетителей.
4. Поездка означает путешествие какого-либо лица с момента отъезда из места его либо ее постоянного проживания до момента возвращения: следовательно, речь идет о поездке туда и обратно. Поездка состоит из посещений различных мест. Въездная поездка соответствует путешествию в период между въездом в страну и выездом из нее.
В разделе 1 в подпункте 3) пункта 1.4 «Другое» учитываются те иностранные посетители, которые приехали в Казахстан самостоятельно организовав поездку, без интернет бронирования и не воспользовавшихся услугами туроператора или турагента.
В разделе 1 в подпункте 1) пункта 1.8 отпуск и отдых включают осмотр достопримечательностей, посещение природных и искусственных объектов, посещение спортивных или культурных мероприятий, непрофессиональные занятия спортом (лыжи, верховая езда, гольф, теннис, подводное плавание, серфинг, пешие походы, ориентирование, альпинизм и так далее), отдых на пляже, использование плавательных бассейнов и любых мест отдыха и развлечений, круизы, азартные игры, выезд в молодежные летние лагеря, дома отдыха, проведение медового месяца, посещение элитных ресторанов, пребывание в дачном доме, находящемся в собственности или аренде у домохозяйства и так далее.
В подпункте 2) пункта 1.8 указывается посещение родственников или друзей, свадеб, похорон или любых других семейных мероприятий, краткосрочный уход за больными или престарелыми.
Подпункт 3) пункта 1.8 включает посещение краткосрочных курсов (менее года), оплачиваемых либо работодателями, либо иными организациями (лицами), прохождение конкретных программ обучения (формальных или неформальных) или приобретение конкретных навыков с помощью формальных курсов, включая платное обучение, изучение языков, профессиональные или другие специальные курсы, научные отпуска и так далее.
В подпункте 4) пункта 1.8 к лечебным и оздоровительным процедурам относятся получение услуг больниц, клиник, санаториев для послебольничного долечивания и более общего спектра медицинских и социальных учреждений, посещение морских, спа и других курортов, а также иных специализированных учреждений для получения медицинского обслуживания, основанного на медицинском консультировании, включая косметическую хирургию с применением медицинского оборудования и услуг.
Лечебные и оздоровительные процедуры включают только краткосрочное лечение, поскольку длительное лечение, требующее пребывания в лечебном учреждении в течение года и более, не относится к сфере туризма.

1.8-тармақтың 5) тармақшасында діни жиындар мен іс-шараларға қатысу, қажылық көрсетіледі.
1.8-тармақтың 6) тармақшасында қайта сату немесе келешекте қандай да бір өндірістік үдерісте пайдалану үшін (бұл жағдайда іскерлік және кәсіби мақсаттар айтылып отыр) тауарларды сатып алуды қоспағанда, жеке тұтыну немесе сыйлықтар үшін тұтыну тауарларын сатып алу көрсетіледі.
1.8-тармақтың 7) тармақшасындағы транзит басқа жерге барудың жалғасын қоспағанда, қандай да арнайы мақсатсыз кез-келген орынға тоқтау деп түсіндіріледі.
1.8-тармақтың 8) тармақшасында іскерлік және кәсіби мақсаттар өз бетімен жұмыспен қамтылған тұлғалардың және жалдамалы қызметкерлер қызметін, егер ол қызметте баратын елде немесе жерде өндіруші-резидентпен еңбек жалгерлік қатынастың нақты болуы немесе соны білдіретін белгілері болмаса, сондай-ақ инвесторлардың, бизнесмендердің қызметін есепке алады.
Іскерлік және кәсіби мақсаттарға кеңестерге, конференцияларға, жәрмеңкелерге және көрмелерге қатысу, дәрістер оқу, концерттер, қойылымдар мен спектакльдер қою, ғылыми қолданбалы немесе түбегейлі зерттеулерге қатысу, тауарлар мен қызметтерді жарнамалау туристік саяхаттар бағдарламаларын құру, орналастыру және көлік қызметтері бойынша қызметтерді ұсынуға шарттар жасау, (кәсіби спорттық іс-шараларға қатысу, ресми немесе бейресми кәсіби дайындық курстарына өндірістен қол үзбей қатысу, жеке көлік құралдарында (корпоративті ұшақ, яхта) экипаж (команда) құрамында жұмыс жатады.
1.8-тармақтың 9) тармақшасындағы сапарлардың өзге де мақсаттарына еріктілер ретінде (басқа санаттарға қосылмаған) жұмыс істеу, көші-қон және жұмысқа орналасу мүмкіндіктерін зерделеу, басқа санаттарға қосылмаған уақытша төленбейтін қызметтердің кез-келген басқа да түрлерін жүзеге асыру жатады.
5. 1.9-тармақта респондент Қазақстан аумағында жүрген көлік түрі көрсетіледі.
1.9-тармақтың 6) тармақшасында жүргізушісімен жалға алынған автокөлік құралдары (такси, лимузиндер және жүргізушісімен жеке автокөліктерді жалға алу) және жүргізушісіз (8 адамға дейін сыйымдылығы) көрсетіледі.
6. 2-бөлімде шығыстар баптарын толтырғанда шамамен алғандағы соманы көрсетуге болады.
Респондент төлейтін барлық шығыстарды (жұбайы және баласы) ескеру қажет.
Келу туризмінде баж салығы салынбайтын тауарларға кететін шығыстарға туризмге кеткен шығыстар жатады, егер осы сатып алу Қазақстан аумағында жасалса. Қазақстанға кіруге дейін сатып алынған тауарларға кеткен шығыстар алып тасталады.
Туристік сапардағы шығыстарға кез-келген тәсілмен жүргізілетін төлемдер жатады мысалы, қолма-қол ақшаға, кредиттік карта, жол немесе жеке чек, шотты тікелей ұсыну, электрондық аударым, сондай-ақ басқа тұлға немесе ұйым, мысалы, егерде осы тұлға (ұйым) келген елдің резиденті болмаса, сіздің жұмыс берушіңіз төлейтін шығындар.
Туристік сапар барысында туристік шығыстардан коммерциялық мақсаттар үшін сатып алулар (яғни қайта сатуға немесе келушілердің кез-келген санаты жүзеге асыратын өндірістің факторы ретінде, сондай-ақ өз жұмыс берушісінің атынан іскерлік сапарда келуші жүргізген сатып алулар), капитал салымдары немесе мәмілелер (келушілер жүзеге асыратын және жерге, тұрғын үйлерге, жылжымайтын мүлікке және өзге де маңызды сатып алынатын заттарға (автомашина, автофургон, катер, екінші үйге) қатысты егер олар болашақта туризм мақсатында пайдаланылса), қолма-қол қаражаттар (қандай да бір туристік тауарға немесе қызметті төлеуге кірмейтін, демалыс сапары кезінде туыстарға немесе таныстарға берілетін, сондай-ақ қайырымдылық жарналар) алынып тасталынады.
2-бөлімнің 1.2-жолында көлік шығыстарына Қазақстан аумағында жасалған халықаралық тасымалдарды қамтамасыз ететін шығыстары жатады.

В подпункте 5) пункта 1.8 указывается посещение религиозных собраний и мероприятий, паломничество.
В подпункте 6) пункта 1.8 отражается покупка потребительских товаров для личного потребления или для подарков, за исключением покупки товаров для перепродажи или будущего использования в каком-либо производственном процессе (в этом случае имеют место деловые и профессиональные цели).
В подпункте 7) пункта 1.8 транзит понимается как остановка в каком-либо месте без определенной цели, кроме как продолжение следования к другому месту назначения.
В подпункте 8) пункта 1.8 деловые и профессиональные цели учитывают деятельность самостоятельно занятых лиц и наемных работников, если они не имеет признаков наличия явных или подразумеваемых отношений трудового найма с производителем-резидентом в посещаемой стране или месте, деятельность инвесторов, бизнесменов.
К деловым и профессиональным целям относятся участие в совещаниях, конференциях, ярмарках и выставках, чтение лекций, выступление с концертами, представлениями и спектаклями, участие в научных прикладных или фундаментальных исследованиях, рекламирование товаров и услуг, составление программ туристских путешествий, заключение договоров на предоставление услуг по размещению и транспортных услуг, участие в профессиональных спортивных мероприятиях, посещение формальных или неформальных курсов профессиональной подготовки без отрыва от производства, работа в составе экипажа (команды) на частных средствах транспорта (корпоративный самолет, яхта) и так далее.
В подпункте 9) пункта 1.8 к прочим целям поездок относятся работа в качестве добровольцев (не включенная в другие категории), изучение возможностей трудоустройства и миграции, осуществление любых других видов временной неоплачиваемой деятельности, не включенных в другие категории.
5. В пункте 1.9 указывается вид транспорта, на котором респондент перемещался по территории Казахстана.
В подпункте 6 пункта 1.9 указываются автотранспортные средства, взятые на прокат с водителем (такси, лимузины и аренда частных автотранспортных средств с водителем) и без водителя (вместимостью до 8 человек).
6. При заполнении статей расходов в разделе 2 допускается указание приблизительной суммы.
Учитывать все расходы, которые полностью оплачивает респондент (супруг(а) и дети).
При въездном туризме расходы на беспошлинные товары включаются в расходы на туризм, если данная покупка была совершенна на территории Казахстана. Исключаются расходы на товары, совершенные до въезда в Казахстан.
Расходы в туристской поездке включают платежи, произведенные любым способом, например, наличными, кредитной картой, дорожным или личным чеком, прямым выставлением счета, электронным переводом, а также расходы, которые оплачивает другое лицо или организация - работодатель, если только это лицо (организация) не является резидентом в месте назначения.
При туристской поездке, исключаются из туристских расходов закупки для коммерческих целей (то есть для перепродажи или в качестве фактора производства, которые осуществляет любая категория посетителей, а также закупки, производимые посетителем во время деловых поездок от имени своего работодателя), капиталовложения или сделки (осуществляемые посетителями и относящиеся к земле, жилым домам, недвижимости и прочим значительным приобретениям (таким, как автомашины, автофургоны, катера, вторые дома), даже если в будущем они используются в целях туризма), наличные деньги (выдаваемые родственникам или знакомым во время поездки на отдых, которые не представляют собой оплату какого-либо туристского товара или услуги, а также благотворительные взносы).
К транспортным расходам в строке 1.2 раздела 2 относятся расходы, обеспечивающие международные перевозки, которые были произведены на территории Казахстана.

1.3-жолда көлік қызметтерін төлеу Қазақстан аумағындағы барлық жол шығыстарын қамтиды, халықаралық тасымалдарды қоспағанда соның ішінде автокөлік құралдарын жөндеу және қосалқы бөлшектер сатып алу, автокөлік құралдарын жалға алу, тұрақ үшін төлем, ақылы автожолдардағы алым, әуежай және ұқсас алымдар.
Қоғамдық көлік құралдарына жол жүру билетінің құнына тамақтандыру енгізілген жағдайда, толық құнды көліктік шығысқа жатқызу қажет. Тамақтану бөлек төленген жағдайда, оның құны тамақтану шығысына жатқызылады және 1.5-жолда көрсету керек.
1.4-жолда келушілердің экскурциялық қызметтеріне, гидтердің қызметтеріне, театрлық, спорттық және ойын-сауық оқиғаларына алдын-ала тапсырыс берілген билеттерге, көлік билеттерін брондау қызметтеріне жұмсалған шығыстары көрсетіледі.
Коммерциялық орналастыру құнына келушінің таңғы асты пайдаланғанына немесе пайдаланбағанына қарамастан, таңғы ас тиісті тарифтің ажырамас бөлігі ретінде кірсе, жалпы құнды орналастыру шығысы деп есептеу қажет және 1.1-жолында көрсетіледі.
Бірақ, тамақтану үшін түпкілікті шотқа енгізілетін, бөлек төлем алынған жағдайда, онда тамақтану шығыстарына жатады және 1.5-жолда көрсетіледі.
1.5-жолда сусындар мен тамақтануға сапар барысында жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
1.11-жолда 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 және 1.10-жолдарда ескерілмеген тауарларға жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
1.10-жолда жеке меншік көлікте немесе жалға алынған автокөлік құралдарымен жүруге кеткендегі жанармайға жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
1.12-жол бойынша белгілі бір құндылығы бар бұйымдарға өндіру немесе қолдану мақсатында қолданылмайтын, бірақ құндық қор ретінде біраз уақыт сақталатын туристік сапар кезінде жеке қолдану немесе сыйлық ретінде алынған айтарлықтай құнды тауарларға шыққан шығындар жатады.
1.13-жол бойынша демалу, мәдени және спорт іс-шараларына кеткен шығыстарға театр көрсетіліміне, концерттерге, демалыс саябақтарына, мұражайларға, тарихи объектілерге және ғимараттарға, жаппай спортпен айналысу имараттарына, құмар ойындар мекемелеріне, ойынханаларға, спорт объектілеріне, көрмелерге, фестивальдарға, конгресс-орталықтарға, конференц-орталықтарға және басқаларға бару жатады.
1.14-жол бойынша емдік-сауықтыру емшараларына шығыстарға ауруханадан кейінгі емдеуді аяқтау үшін және медициналық пен әлеуметтік мекемелердің неғұрлым жалпы спектрі үшін аурухана, клиника, шипажай қызметтерін алу, медициналық жабдықтар мен қызметтерді қолдану арқылы косметологиялық хирургияны қоса, медициналық кеңес беруге негізделген, медициналық қызметтерді алу үшін теңіз, спа және басқа курорттарға, сондай-ақ басқа да мамандандырылған мекемелерге бару, сондай-ақ массаж қызметтері жатады.

В строке 1.3 оплата услуг транспорта охватывает все дорожные расходы на территории Казахстана, в том числе ремонт автотранспортных средств и приобретение запчастей, аренда автотранспортных средств и плата за стоянки, сборы на платных автодорогах, аэропортовые и аналогичные сборы, за исключением международных перевозок.
В тех случаях, когда в стоимость проездного билета на общественных средствах транспорта включено питание, то полная стоимость считается транспортным расходом. В тех случаях, когда питание оплачивается отдельно, его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.5.
В строке 1.4 отражаются расходы посетителей, совершивших расходы на экскурсионные услуги, услуги гидов, предварительный заказ билетов на театральные, спортивные и развлекательные события, услуги по бронированию билетов на транспорт.
В тех случаях, когда стоимость коммерческого размещения включает в себя завтрак в качестве неотъемлемой части соответствующего тарифа независимо от того, используется или нет это питание, общая стоимость считается расходами за размещение и отражается в строке 1.1.
Однако в тех случаях, когда за питание берется отдельная плата, которая включается в окончательный счет, то его стоимость относится к расходам на питание и указывается в строке 1.5.
В строке 1.5 отражаются расходы, которые производятся в ходе туристской поездки на питание и напитки.
В строке 1.11 надо указывать расходы на покупка товаров, которые не были учтены в строках 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 и 1.10.
В строке 1.10 отражается расходы на топливо, которые были затрачены при передвижении на собственных автомобилях или на автотранспортных средствах взятых на прокат.
К расходам на изделия, обладающие определенной ценностью по строке 1.12 относятся расходы произведенные на товары значительной стоимости, приобретенные во время туристских поездок для личного использования или в качестве подарков, которые не используются преимущественно в целях производства или потребления, но хранятся в течение некоторого периода времени в качестве запасов стоимости.
К расходам на рекреационные, культурные и спортивные мероприятия, по строке 1.13 относятся посещение театральных представлений, концертов, парков отдыха, музеев, исторических объектов и зданий, массовых спортивных сооружений, игорных заведений, казино, спортивных объектов, выставок, фестивалей, конгресс-центров и других.
К расходам на лечебно-оздоровительные процедуры по сроке 1.14 относятся расходы на получение услуг больниц, клиник, санаториев для послебольничного долечивания и более общего спектра медицинских и социальных учреждений, посещение морских, спа и других курортов, а также иных специализированных учреждений для получения медицинского обслуживания, основанного на медицинском консультировании, включая косметическую хирургию с применением медицинского оборудования, а также массажные услуги.

1.15-жол бойынша өзге де шығыстарға жүкші, вокзалдардағы ақылы анықтамалар, сақтау камерасы, пленканы айқындау, фотографияларды шығару байланыс қызметі, Интернет-кафе, вакцинация, медициналық бақылау және тағы басқа қызметтер жатады.
7. 3-бөлімнің 6-тармағында жүргізушісімен жалға алынған автокөлік құралдары (такси, лимузиндер және көлік жүргізушісімен жеке автокөліктерді жалға алу) және жүргізушісіз (8 адамға дейін сыйымдылығы) көрсетіледі.
8. 7-бөлімнің 1.1-тармағында емдік-сауықтыру турларына белгілі-бір қалпына келтіру (сауықтыру), профилактикалық және емдік шараларды өтуді сипаттайтын жеке немесе топтық демалыс (мысалға, шипажайларда немесе курорттық орталықтарда) жатады.
1.2-тармақ бойынша медициналық турларға жоғары білікті, не көбінесе шұғыл араласуды қамтитын мамандандырылған медициналық көмек алу мақсатында жеке тұлғалардың тұрақты тұратын орны шегінен тыс сапарлары жатады.
1.3-тармақ бойынша мәдени-танымдық турларға тарихи, архитектуралық және мәдени көрнекті орындарды қарау мақсатындағы сапарлары жатады.
1.4-тармақ бойынша оқиғалы турларға бизнес, мәдениет және спорт саласындағы іс-шараларға қатысумен байланысты сапарлар жатады.
1.5-тармақ бойынша экологиялық турларға ұлттық саябақтар, қорықтарға, табиғи ескерткіштер және ботаникалық бақтар сияқты табиғи аумақтарға қоршаған ортаны зерттеу мақсатында барған сапарлар жатады.
1.6-тармақ бойынша таулы турларға серуендеу және таулы белестерден өту, шыңдарға шығу, жоталы тау, биіктаулы жерлерге жаяу жорықтар жатады.
1.7-тармақ бойынша аң аулау және балық аулауға аң аулау және балық аулау мақсатындағы демалыс жатады.
1.8-тармақ бойынша өзге де турлар мен экскурсияларға шаңғы, су, жаяу жүру және бәйге турларын қамтитын турлар жатады.

К прочим расходам по строке 1.15 относятся услуги носильщиков, платные справки на вокзалах, камеры хранения, проявка пленки, распечатка фотографий, услуги связи, Интернет-кафе, вакцинация, медицинский контроль и так далее.
7. В пункте 6 раздела 3 указываются автотранспортные средства, взятые на прокат с водителем (такси, лимузины и аренда частных автотранспортных средств с водителем) и без водителя (вместимостью до 8 человек).
8. В пункте 1.1 раздела 7 к лечебно-оздоровительным турам относятся индивидуальный либо групповой отдых, (например, в санаториях или курортных центрах) подразумевающий прохождение определенных восстановительных (оздоровительных), профилактических и лечебных процедур.
К медицинским турам по пункту 1.2 относятся поездки за пределы постоянного места проживания физических лиц с целью получения высококвалифицированной, либо специализированной медицинской помощи, нередко включающей в себя оперативное вмешательство.
К культурно-познавательным турам по пункту 1.3 относятся поездки с целью осмотра исторических, архитектурных и культурных достопримечательностей.
К событийным турам по пункту 1.4 относятся поездки, связанные с посещением мероприятий в сфере бизнеса, культуры и спорта.
К экологическим турам по пункту 1.5 относятся поездки, связанные с посещением природных территорий, таких как национальные парки, заповедники, памятники природы и ботанические сады, с целью изучения окружающей среды.
К горным турам по пункту 1.6 относятся прогулки в горах и пешие походы в условиях высокогорья с прохождением горных перевалов, восхождением на вершины, траверсом горных хребтов.
К охоте и рыболовству по пункту 1.7 относятся отдых с целью охоты и рыболовства.
К прочим турам и экскурсиям по пункту 1.8 относятся туры которые включают в себя лыжные, водные, пешие и конные туры.