"Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 132 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылы 7 қыркүйектегі № 558 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 қазанда № 12166 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шiлдедегі № 250 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14.07.2021 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 132 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10024 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2015 жылығы 12 ақпандағы № 28 (28056) және 2015 жылғы 12 наурыздағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
көрсетілген Қағидалардың қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты алғаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 ноября 2014 года № 132 "Об утверждении Правил организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 сентября 2015 года № 558. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2015 года № 12166. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 250.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14.07.2021 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от
20 ноября 2014 года № 132 "Об утверждении Правил организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10024, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 12 февраля 2015 года № 28 (27904) и в информационно-правовой системе "Әділет" от 12 марта 2015 года) следующее изменение:
в Правилах организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря, утвержденных указанным приказом:
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;

5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 9 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
7 қырқүйектегі 2015 жылғы
№ 558 бұйрығына қосымша
Каспий теңізінің қазақстандық
секторында мұнай операцияларын жүргізу
кезінде өндірістік экологиялық
мониторингті ұйымдастыру және жүргізу
қағидаларына қосымша
Өндірістік экологиялық мониторингті жүргізу кезінде анықталатын
қоршаған орта компоненттері мен көрсеткіштерінің тізбесі
1) гидрометеорологиялық параметрлер.
Байқау желдің бағыты мен жылдамдығына, ауа температурасына, ауа райының жай-күйіне (атмосфералық қысым, бұлттылық, атмосфералық жауын-шашын), су бетінің жай-күйіне (толқындардың биіктігі, ағыстар, мұнай қабыршағының, көбіктердің болуы) жүргізіледі.
Байқау кезеңділігі: ауа сынамаларын іріктеу кезінде;
2) атмосфералық ауа.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: күкірттің, азоттың және көміртегінің қос тотықтары, құрамында күкіртсутегі бар көмірсутегі шикізатын бұрғылау және өндіру кезіндегі көмірсутегілер.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын жеке мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
3) теңіз сулары.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: тұздылығы, еріген оттегі, рН, Еh, биогенді элементтер, органикалық зат, көміртегі қосындылары, синтетикалық беткі белсенді заттар (анионды беткі белсенді заттар), фенолдар, ауыр металдар (Al, As, Ba, Cd, Cr, Cu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn).
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;

5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________ А. Мамытбеков
9 сентября 2015 года
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2015 года № 558
Приложение
к Правилам организации и проведения
производственного экологического
мониторинга при проведении нефтяных
операций в казахстанском секторе
Каспийского моря
Перечень определяемых компонентов и показателей окружающей
среды при проведении производственного экологического
мониторинга
1) гидрометеорологические параметры.
Наблюдения ведутся за направлением и скоростью ветра, температурой воздуха, состоянием погоды (атмосферное давление, облачность, атмосферные осадки), состоянием водной поверхности (высота волн, течения, наличие нефтяной пленки, пены).
Периодичность наблюдений: во время отбора проб воздуха;
2) атмосферный воздух.
Перечень наблюдаемых показателей: диоксиды серы, азота, углерода, углеводороды при бурении и добыче углеводородного сырья содержащего сероводород.
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
3) морские воды.
Перечень наблюдаемых показателей: соленость, растворенный кислород, (рН), Eh, биогенные элементы, органическое вещество, суммарные углеводороды, синтетические поверхностно-активные вещества (анионные поверхностно-активные вещества), фенолы, тяжелые металлы (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn).
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;

4) су түбінің шөгінділері.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: су түбі шөгінділерінің гранулометрлік құрамын анықтау, тотықтырғыш - қалпына келтіргіш әлеует және су түбі шөгінділерінің бір және төрт сантиметр тереңдіктегі температурасы, рН, органикалық көміртегінің құрамы, ауыр металлдар (Al, As, Ba, Cd, Cr, Cu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn), фенолдар, көмірсутегілердің құрамы (көмірсутегілердің жалпы шоғыры, полиароматты көмірсутегілер), микробиологиялық байқаулар: микроорганизмдердің жалпы санын анықтау, сапрофиттер, актиномицеттер және саңырауқұлақтардың жалпы санын анықтау, микроорганизмдердің биомассасын анықтау, микроорганизмдерді анықтау, мұнайтотықтыратын микроорганизмдерді анықтау.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
5) бентос.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: организмдердің жалпы саны, түр құрамы (түрлердің саны және тізімі), жалпы биомассасы, түрлердің биомассасы және саны бойынша үстем болатын негізгі топтар және түрлердің саны, (зообентос түрлерінің сан жағынан басым құрамы).
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
6) фитопланктон.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: фитопланктон жасушаларының жалпы саны, жалпы биомассасы, түр құрамы (түрлердің саны және тізімі), сапробтық деңгейі.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
7) зоопланктон.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: организмдердің жалпы саны; түр құрамы (түрлердің саны және тізімі), жалпы биомассасы, сапробтық деңгейі, негізгі топтар және түрлердің саны, негізгі топтар және түрлердің биомассалары.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;

4) донный осадок.
Перечень наблюдаемых показателей: определение гранулометрического состава донных отложений, окислительно-восстановительный потенциал и температура донных отложений на глубине одного и четырех сантиметров, рН, содержание органического углерода, тяжелые металлы (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn), фенолы, содержание углеводородов (общая концентрация углеводородов, поли ароматические углеводороды), микробиологические наблюдения: определение общего количества микроорганизмов, определение общего числа сапрофитов, актиномицетов и грибов, определение биомассы микроорганизмов, определение микроорганизмов, определение нефтеокисляющих микроорганизмов.
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
5) бентос.
Перечень наблюдаемых показателей: общая численность организмов, видовой состав (число и список видов), общая биомасса, количество основных групп и видов, доминирующие по численности и биомассе виды (состав количественно преобладающих видов зообентоса).
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
6) фитопланктон.
Перечень наблюдаемых показателей: общая численность клеток фитопланктона, общая биомасса, видовой состав (число и список видов), уровень сапробности.
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
7) зоопланктон.
Перечень наблюдаемых показателей: общая численность организмов, видовой состав (число и список видов), общая биомасса, уровень сапробности, количество основных групп и видов, биомасса основных групп и видов.
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;

8) су өсімдіктері.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: қоғамдастықтардың флористикалық құрамы, қоғамдастықтардағы түрлердің таралу пайызы, су түбінің шөгінділерін өсімдіктермен проекциялық жамылғысы пайызбен, өсімдіктердің құрылымы (тігінен, көлденең), өсімдіктердің өзгеру дәрежесі.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
9) ихтиофауна.
Ихтиологиялық зерттеулер кемінде үш рет аулауды қарастырады.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: балықтардың барлық түрлері үшін ауланатын балықтардың түр құрамы, балық түрлері мен аулау құралдары бойынша тралмен бір рет аулау, балықтардың сирек түрлерінің болуы, өлшемдік құрылымы. Балықтардың кәсіпшілік түрлеріне (жергілікті ихтиологиялық қоғамдастықтардың көптеген, тұрақты өкілдері) балықтардың жеке биологиялық сипаттамасы (Q - жалпы масса, q - ішек-қарынсыз дене массасы, L - балықтың жалпы ұзындығы, й - құйрық жүзу қанатынсыз балықтың ұзындығы, жынысы, жас шамасы, жетілу сатысы), жетілудің IV сатысында аналығын ұстау кезінде абсолютті жеке өсімталдығымен анықталады, сызықты өсу қарқыны, түрдің типтік морфологиялық әлпетінен ауытқуларының (кемтарлықтар) болуы, сыртқы паразиттердің болуы, оларды оқшаулау және саны (тек қана жай көзбен көрінетін паразиттер екенін есепке алу керек), қуыс паразиттерінің болуы, олардың саны мен салмағы.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
10) орнитофауна.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: түр құрамы (түрлердің саны және тізімі), саны, тұратын орнының сипаттамасы мен зерттелетін аумақта орналастыру ерекшелігі, осы көрсеткіштердің маусымдық және көпжылдық көрсеткіштер динамикасы.
Байқау кезеңділігі:
ұзақтылығы бір жылдан аспайтын кейбір мұнай операцияларын жүргізу кезінде – операцияларға дейін, операциялар кезінде және аяқталғаннан кейін;
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;

8) водная растительность.
Перечень наблюдаемых показателей: флористический состав сообществ, процент распространения видов в сообществах, проективное покрытие донной поверхности растительностью в процентах, структуры растительности (вертикальная, горизонтальная), степень трансформации растительности.
Периодичность наблюдений: для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
9) ихтиофауна.
Ихтиологические исследования предусматривают не менее трех тралений.
Перечень наблюдаемых показателей: для всех видов рыб: видовой состав рыб в уловах, улов на одно траление по видам рыб и орудиям лова, наличие редких видов рыб, размерная структура. Для промысловых видов рыб (многочисленные, постоянные представители местного ихтиологического сообщества): индивидуальные биологические характеристики рыб (Q-общая масса, q-масса тела без внутренностей, L-общая длина рыбы,
- длина рыбы без хвостового плавника, пол, стадия зрелости, возраст, при поимке самок на IV стадии зрелости определяется абсолютная индивидуальная плодовитость, темпы линейного роста, наличие отклонений (уродств) от типичного морфологического облика вида, наличие внешних паразитов, их локализация и количество (следует учитывать только паразитов видных невооруженным глазом), наличие полостных паразитов, их количество и вес.
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
10) орнитофауна.
Перечень наблюдаемых показателей: видовой состав (число и список видов), численность, характер пребывания и особенности размещения на исследуемой территории, сезонная и многолетняя динамика этих показателей.
Периодичность наблюдений:
для отдельных нефтяных операций, продолжительность которых менее одного года – до, во время и после окончания операций;
при непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;

11) итбалықтар.
Бақыланатын көрсеткіштер тізбесі: түрлену саны, тұратын орнының сипаттамасы мен бақыланатын аумақта орналастыру ерекшелігі, табиғи және антропогенді (техногенді) факторлардың әсерімен бұл көрсеткіштердің маусымдық және көпжылдық динамикасы.
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында;
12) физикалық факторлар.
Бұрғылау жұмыстарын жүргізу кезіндегі радиациялық жағдайды байқау: металл сынақтарын сақтау учаскелерінде, құрамында мұнайы бар шламды сақтайтын және қабылдайтын учаскелерде, иондаушы сәуле шығару көздері бар жабдықтарды сақтау учаскелерінде.
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында үздіксіз өндірістік жұмыстар кезінде – өндірістік қызметті жоспарлау және одан әрі жүзеге асыру кезеңінен бастап жыл сайын (төрт климаттық маусым бойынша) барлық келісімшарт аумағында.

11) тюлени.
Перечень наблюдаемых показателей: численность популяции тюленей, характер пребывания и особенности размещения на контролируемой территории, сезонная и многолетняя динамика этих показателей под воздействием природных и антропогенных (техногенных) факторов.
При непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории;
12) физические факторы.
Наблюдения радиационной обстановки при выполнении буровых работ: на участках хранения металлолома, участках приема скребка и хранения нефтесодержащего шлама, участках хранения оборудования с источниками ионизирующего излучения.
При непрерывной производственной деятельности в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря – начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности ежегодно (по четырем климатическим сезонам) по всей контрактной территории.