Ұсталған тауарларды өткізу, жою немесе өзге де пайдалану, сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден түсетін сомаларды қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 567 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 желтоқсанда № 12392 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 592 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 11.06.2018 № 592 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 237-бабының 5-тармағына, 240-бабының 2-тармағына және 241-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұсталған тауарларды өткізу, жою немесе өзге де пайдалану, сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден түсетін сомаларды қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е. Досаев
" " 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 567 бұйрығымен
бекітілген
Ұсталған тауарларды өткізу, жою немесе өзге де пайдалану,
сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден
түсетін сомаларды қайтару қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұсталған тауарларды өткізу, жою немесе өзге де пайдалану, оларды сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден түсетін сомаларды қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 26-тарауына сәйкес әзірленді және ұсталған тауарларды өткізу, жою немесе өзге де пайдалану, ұсталған тауарларды сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары ұстаған қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың нысанасы болып табылмайтын тауарларды өткізуден түсетін сомаларды қайтару тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил реализации, уничтожения или иного использования задержанных товаров, возмещения расходов по их хранению, а также возврата сумм от их реализации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 567. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2015 года № 12392. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 июня 2018 года № 592 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 11.06.2018 № 592 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 237, пунктом 2 статьи 240 и пунктом 2 статьи 241 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации, уничтожения или иного использования задержанных товаров, возмещения расходов по их хранению, а также возврата сумм от их реализации.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарых дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Е. Досаев
"__" __________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 ноября 2015 года № 567
Правила реализации, уничтожения или иного использования
задержанных товаров, возмещения расходов по их хранению, а
также возврата сумм от их реализации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации, уничтожения или иного использования задержанных товаров, возмещения расходов по их хранению, а также возврата сумм от их реализации (далее – Правила) разработаны в соответствии с главой 26 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок реализации задержанных товаров, уничтожения или иного использования задержанных товаров, возмещения расходов по хранению задержанных товаров, а также возврат сумм от реализации задержанных органами государственных доходов товаров, не являющихся предметами уголовных или административных правонарушений.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті заңды тұлға – нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 10152 болып тіркелген "Салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін және (немесе) мемлекеттік кіріс органдары ұстаған тауарларды өткізу саласындағы уәкілетті заңды тұлғаны айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 585 бұйрығына сәйкес айқындалған уәкілетті орган;
2) ұсталған тауарлар – Кодекстің 26-тарауымен көзделген мемлекеттік кіріс органдары ұстаған тауарлар;
3) ұсталған тауарларға құжаттар – Кодекстің 26-тарауымен көзделген, мемлекеттік кіріс органдары ұстаған тауарлардың құжаттары (коммерциялық, көліктік, кедендік және басқалар);
4) ұсталған тауарлардың иесі – декларант, иелік ету, пайдалану және (немесе) билік ету құқығы бар өзге тұлға, ал меншік иесі шетелдік тұлға болып табылған не мемлекеттік кіріс органында тауарлардың меншік иесі туралы мәліметтер болмаған жағдайларда – ұстау күніне тауарлар иелігінде болған тұлға.
3. Осы Қағидаларға сәйкес ұсталған тауарларға қатысты өткізу және өзге де пайдалану немесе жою жүргізіліп жатса олар кедендік декларациялауға және кедендік рәсімге орналастыруға жатпайды.
4. Тауарларды ұстауды жүзеге асырған мемлекеттік кіріс органы ұсталған тауарлардың сақтау мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей, тез бұзылатын өнімдерге қатысты тауарларды ұстаған күні сақталу мерзімінің аяқталуы туралы ұсталған тауарлардың иесіне хабарлайды.
5. Ұсталған тауарлардың иелері талап етпеген жағдайларда, мемлекеттік кіріс органы Кодекстің 238-бабының 1-тармағында белгіленген сақтау мерзімі өткен күнінен бастап бір жұмыс күнінің ішінде уәкілетті мемлекеттік органға ұсталған тауарларды Еуразиялық экономикалық одағының (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік аумағына әкелуге рұқсат беретін қорытындылар ұсынуға қатысты сұрау салулар жолдайды:
ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізуі шектелген және тыйым салынған;
міндетті түрде сертификаттауға, не сараптама жүргізуге жататын.
6. Тиісті қорытындыларды алған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде, сондай-ақ тауарларды ұстаған күні осындай құжаттар болған кезде мемлекеттік кіріс органы мына шешімдердің бірін қабылдайды:
ұсталған тауарларды өткізу үшін уәкілетті заңды тұлғаға құжаттарды жолдау туралы;
ұсталған тауарларды жою туралы.
ЕАЭО кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдардың қорытындыларына сәйкес өткізуге жатпайтын тауарлар өткізу үшін жолдауға жатпайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченное юридическое лицо – юридическое лицо, определенное в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2014 года № 585 "Об определении уполномоченного юридического лица в сфере реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента), плательщика и (или) товаров, задержанных органами государственных доходов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10152;
2) задержанные товары – товары, задержанные органами государственных доходов, предусмотренные главой 26 Кодекса;
3) документы на задержанные товары – документы (коммерческие, транспортные, таможенные и другие) на товары, задержанные органами государственных доходов, предусмотренные главой 26 Кодекса;
4) владелец задержанного товара – декларант, иное лицо, имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения, а в случаях, когда собственником является иностранное лицо, либо сведения о собственнике товаров у органа государственных доходов отсутствуют – лицо, во владении которого товары находились на дату задержания.
3. Задержанные товары, в отношении которых проводится реализация и иное использование либо уничтожение в соответствии с настоящими Правилами, не подлежат таможенному декларированию и помещению под таможенную процедуру.
4. Орган государственных доходов, осуществивший задержание товаров не позднее пятнадцати календарных дней до дня истечения сроков хранения задержанных товаров, уведомляет владельца задержанных товаров об истечении сроков хранения, а в отношении скоропортящихся продуктов в день задержания товаров.
5. В случае не востребованности задержанных товаров владельцами, орган государственных доходов в течение одного рабочего дня со дня истечения срока хранения, установленного пунктом 1 статьи 238 Кодекса, направляет в уполномоченные государственные органы запросы на предмет предоставления заключений, разрешающих ввоз задержанных товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС):
ограниченных и запрещенных к перемещению через таможенную границу ЕАЭС;
подлежащих обязательной сертификации, либо проведению экспертиз.
6. В течение одного рабочего дня следующего за днем получения соответствующих заключений, а также при наличии таких документов на дату задержания товаров, орган государственных доходов принимает одно из следующих решений:
о направлении документов уполномоченному юридическому лицу для реализации задержанных товаров;
об уничтожении задержанных товаров.
Направлению на реализацию не подлежат товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию ЕАЭС, а также не подлежащие реализации в соответствии с заключениями уполномоченных государственных органов.

7. Уәкілетті заңды тұлғаға ұсталған тауарларды өткізу үшін мынадай құжаттар:
мемлекеттік кіріс органының жазбаша өтінішінің түпнұсқасы;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсталған тауарларға құжаттарды қабылдап алу-тапсыру актісі;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсталған тауарлар туралы мәліметтер;
"Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен бекітілген нысан бойынша тауарлар және оларға арналған құжаттарды ұстау хаттамасының көшірмесі;
кедендік баждарды, салықтарды төлеуге тиісті сомасының есебі және республикалық бюджетке аудару үшін деректемелер;
ұсталған тауарлар оның сақтауында тұрған тұлға ұсынған құжаттарды уәкілетті заңды тұлғаға берген күніне ұсталған тауарларды сақтау бойынша шығыстар сомасының есебі;
олардың негізінде ЕАЭО кедендік аумағына тауарларды әкелуге рұқсат етілген уәкілетті мемлекеттік органдардың қорытындылары;
ұсталған тауарларға қатысы бар мемлекеттік кіріс органының қарауындағы техникалық құжаттар, фото және бейне материалдар жолданады.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті заңды тұлғаның ұсталған тауарларды бағалау қызметінің субъектілеріне бағалауға жіберуге негіз болып табылады, мемлекеттік кіріс органынан жазбаша өтінішті алған күннен бастап он жұмыс күннен, ал тез бұзылатын өнімдер үшін күнтізбелік бір күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі. Ұсталған тауарларды бағалау бойынша шығыстар осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес өтеледі.
9. Мемлекетті кіріс органы уәкілетті заңды тұлғаның жазбаша өтініші негізінде оларды бағалау үшін қажетті мөлшерде тауарлардың үлгілерін уәкілетті заңды тұлғаның жазбаша өтінішін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті заңды тұлғаға беруді қамтамасыз етеді.
10. Уәкілетті заңды тұлға тауарларды бағалау нәтижелерін дайындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік кіріс органына мына шешімдердің біреуін қабылдағаны туралы:
тауарларды өткізу рәсімін бастау туралы;
өткізу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
2. Ұсталған тауарларды өткізу
11. Ұсталған тауарларды іске асыруды уәкілетті заңды тұлға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 маусымдағы № 618 қаулысымен бекітілген Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне, төлеушінің - кедендік төлемдер бойынша берешектің есебіне өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.

7. Уполномоченному юридическому лицу направляются следующие документы для реализации задержанных товаров:
оригинал письменного обращения органа государственных доходов;
акт приема-передачи документов на задержанные товары по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
сведения о задержанных товарах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
копия протокола задержания товаров и документов на них, по форме утвержденной решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов";
расчет причитающихся к уплате сумм таможенных пошлин, налогов и реквизиты для перечисления в республиканский бюджет;
расчет сумм расходов по хранению задержанных товаров, на день передачи документов уполномоченному юридическому лицу, представленных лицом у которого находятся на хранении задержанные товары;
заключения уполномоченных государственных органов, на основании которых разрешен ввоз товаров на таможенную территорию ЕАЭС;
технические документы, фото и видеоматериалы, находящиеся в распоряжении органа государственных доходов, имеющие отношение к задержанным товарам.
8. Документы, указанные в пункте 7 настоящих Правил, служат основанием для передачи уполномоченным юридическим лицом на оценку субъектам оценочной деятельности задержанных товаров, которая проводится в срок не более десяти рабочих дней с даты их получения, а для скоропортящихся продуктов в срок не более одного календарного дня со дня получения письменного обращения органа государственных доходов. Расходы по оценке задержанных товаров возмещаются в соотвествии с главой 4 настоящих Правил.
9. Орган государственных доходов на основании письменного обращения уполномоченного юридического лица, в течение трех рабочих дней со дня получения письменного обращения уполномоченного юридического лица, обеспечивает передачу уполномоченному юридическому лицу образцов товаров в количестве, необходимом для их оценки.
10. Уполномоченное юридическое лицо, в течение трех рабочих дней со дня подготовки результатов оценки товаров, направляет в орган государственных доходов письменное уведомление о принятии одного из следующих решений:
о начале процедуры реализации товаров;
об отказе в проведении процедуры реализации.
2. Реализация задержанных товаров
11. Реализация задержанных товаров осуществляется уполномоченным юридическим лицом в соответствии с Правилами реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика – в счет задолженности по таможенным платежам, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2011 года № 618.

12. Ұсталған тауарларды сатып алу-сату шартына сатып алушы және ұсталған тауарлардың иесі қол қояды. Ұсталған тауарларды сатып алу-сату шартына қол қою қажеттілігі туралы хабарламаны мемлекеттік кіріс органы электронды аукционның қортындысы туралы хаттаманы алған күннен бастап күнтізбелік бір күн ішінде жолдайды.
Ұсталған тауарларды сатып алу-сату шартына ұсталған тауарлардың иесі қол қоюдан бас тартқан немесе хабарлама жолданған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде иесі келмеген жағдайда, ұсталған тауарларды сатып алу-сату шартына сатушының атынан мемлекеттік кіріс органының өкілі қол қояды.
13. Тез бұзылатын өнімді өткізуді уәкілетті заңды тұлға сауда қызметінің субъектілері арқылы комиссияның басталуында, электронды аукционды жүргізбестен жүзеге асырады. Тез бұзылатын өнімді өткізудің мерзімдері мен шарттары, сондай-ақ тараптардың жауапкершілігі уәкілетті заңды тұлға мен сауда қызметінің субъектісі жасаған комиссия шартымен айқындалады.
14. Уәкілетті заңды тұлға ұсталған тауарларды өткізу бойынша жүргізілген жұмыс нәтижелері туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса отырып өткізу жүргізген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік кіріс органына ұсынады.
15. Сатып алу-сату шартына, комиссия шартына қол қойған күннен бастап, тауарларды одан кейінгі сақтау және тасымалдауға байланысты шығыстар сатып алушымен өтеледі.
3. Ұсталған тауарларды жою немесе өзге де пайдалану
16. Тауарларды ұстауды жүзеге асырған мемлекеттік кіріс органы бұйрығының негізінде мемлекеттік кіріс органының лауазымды тұлғалары қатарынан Ұсталған тауарларды жою немесе өзге де пайдалану мәселелерін қарастыру бойынша тұрақты комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
17. Одан әрі пайдалану үшін жарамсыз тауарлар жоюға жатады. Тауарларды жою деп тауарларды зарарсыздандыру, олар ішінара немесе толық өзінің тұтыну және (немесе) өзге де қасиеттерін жоғалтатын және экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы күйіне келтіру мүмкін болмайтын өзге күйге тауарларды келтіру түсініледі.
18. Мемлекеттік кірістер органы Комиссия шешімінің негізінде ұсталған тауарларға қатысты оларды жоюға байланысты тиісті іс-шараларды жүзеге асырады. Ұсталған тауарларды жою орнын белгілеу үшін мемлекеттік кірістер органы жергілікті атқару органдарына жүгінеді.
19. Өртену, жарылу қаупі бар, арнайы технология бойынша жоюдың айрықша шарттарын талап ететін тауарларды жоюды оларды жою бойынша тиісті лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.

12. Договор купли-продажи задержанных товаров подписывается покупателем и владельцем задержанных товаров. Уведомление о необходимости подписания договора купли-продажи задержанных товаров направляется органом государственных доходов в течение одного календарного дня со дня получения протокола об итогах электронного аукциона.
В случае отказа владельца задержанных товаров от подписания договора купли-продажи, либо неявки владельца в течение семи календарных дней со дня направления уведомления, договор купли-продажи задержанных товаров от имени продавца подписывается представителем органа государственных доходов.
13. Реализация скоропортящихся продуктов осуществляется уполномоченным юридическим лицом на комиссионных началах через субъектов торговой деятельности, без проведения электронного аукциона. Сроки и условия реализации скоропортящихся продуктов, а также ответственность сторон определяется договором комиссии, заключенным уполномоченным юридическим лицом и субъектом торговой деятельности.
14. Информация о результатах проведенной работы по реализации задержанных товаров с приложением подтверждающих документов, предоставляется уполномоченным юридическим лицом в орган государственных доходов в течение одного рабочего дня со дня реализации.
15. Со дня подписания договора купли-продажи, договора комиссии, расходы, связанные с последующим хранением и транспортировкой товаров, возмещаются покупателем.
3. Уничтожение или иное использование задержанных товаров
16. На основании приказа органа государственных доходов, осуществившего задержание товаров, создается постоянная Комиссия по рассмотрению вопросов уничтожения или иного использования задержанных товаров (далее – Комиссия), из числа должностных лиц органа государственных доходов.
17. Товары, непригодные для дальнейшего использования, подлежат уничтожению. Под уничтожением товаров понимаются обезвреживание, полное уничтожение или иное приведение товаров в состояние, при котором они частично или полностью утрачивают свои потребительские и (или) иные свойства и не восстанавливаются в первоначальное состояние экономически выгодным способом.
18. Орган государственных доходов на основании решения Комиссии осуществляет соответствующие мероприятия в отношении задержанных товаров, связанные с их уничтожением. Для определения места уничтожения задержанных товаров орган государственных доходов обращается в местные исполнительные органы.
19. Уничтожение огнеопасных, взрывоопасных товаров, требующих особых условий уничтожения по специальной технологии, осуществляется организациями, имеющими соответствующие лицензии по их уничтожению.

20. Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін жою Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекітілген Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
21. Дәрілік құралдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 12122 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің 2015 жылғы 26 тамыздағы № 687 бұйрығымен бекітілген Жарамсыз күйге түскен, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою кағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Тауарларды жою:
1) нәтижесінде тауарлар толығымен жойылатын термикалық, химиялық, механикалық не өзге де әсер ету (өртеу, бұзу, көму және тағы басқа) жолымен жүргізіледі. Тауарларды жою тәсілі оларды мақсатына қарай пайдалану үшін қалпына келтіру, бастапқы күйіне келтіру мүмкіндіктерін болдырмауды қамтамасыз ету;
2) тауарларды кейіннен қалпына келтіруді және оларды пайдалану мүмкіндігін болдырмайтындай жағдайда мұндай бүлдіру тесіп тастауды, үзу, өзге де тәсілдермен бүлдіруді қоса алғанда, қайта монтаждау, бөлшектеу, механикалық бүлдіру жолымен жүргізіледі.
23. Тауарларды іс жүзінде жою аяқталғаннан кейін, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұсталған тауарларды жою туралы акт (бұдан әрі – Жою туралы акт) жасалады.
24. Жою туралы акт Комиссияның барлық мүшелерінің және қатысушы тұлғалардың қолымен куәландырылады, үш данада ресімделеді:
1) бірінші дана тауарларды ұстаған мемелекеттік кіріс органында сақталады;
2) екінші дана жоюға қатысқан уәкілетті мемлекеттік органдардың өкілдеріне беріледі;
3) үшінші дана, ол бар болған жағдайда ұсталған тауарлардың иесіне беріледі.
25. Тауарларды жою фактісі фото және (немесе) бейне түсірілімдер қолданыла отырып тіркеледі, нәтижесі мемлекеттік кіріс органында сақталатын жою туралы актіге қоса тіркеледі.
26. Комиссияның шешімі бойынша одан әрі пайдалану үшін жарамды және уәкілетті заңды тұлға өткізе алмаған тауарлар балалар үйлеріне, қарттар мен мүгедектер үйлеріне, балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін субъектілерге өтеусіз берілуі мүмкін.

20. Уничтожение пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде осуществляется в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140.
21. Уничтожение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется в соответствии с Правилами уничтожения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, пришедших в негодность, фальсифицированных, с истекшим сроком годности, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 августа 2015 года № 687, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12122.
22. Уничтожение товаров производится:
1) путем термического, химического, механического либо иного воздействия (сжигания, разрушения, захоронения и другого), в результате которого товары полностью уничтожаются. Способы уничтожения товаров обеспечивают невозможность их восстановления, приведения в первоначальное состояние для использования по назначению;
2) путем демонтажа, разборки, механического повреждения, включая пробивание отверстий, разрывы, нанесение повреждений иными способами при условии, что такие повреждения исключают последующее восстановление товаров и возможность их использования.
23. После завершения фактического уничтожения товаров составляется Акт об уничтожении задержанных товаров по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Акт об уничтожении).
24. Акт об уничтожении заверяется подписями всех членов Комиссии и присутствовавших лиц, оформляется в трех экземплярах:
1) первый экземпляр хранится в органе государственных доходов, осуществившим задержание товаров;
2) второй экземпляр передается представителям уполномоченных государственных органов, участвовавших в уничтожении;
3) третий экземпляр передается владельцу задержанного товара, при его наличии.
25. Факт уничтожения товаров фиксируется с применением фото и (или) видеосъемки, результаты которой прилагаются к акту об уничтожении, хранящемуся в органе государственных доходов.
26. По решению комиссии товары пригодные для дальнейшего использования и нереализованные уполномоченным юридическим лицом безвозмездно передаются в детские дома, дома престарелых и инвалидов, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги.

27. Мәдениет саласындағы уәкілетті органның қорытындысына сәйкес тарихи, ғылыми, көркем немесе өзге мәдени құндылықтарға жатқызылған тауарлар мемлекеттік мұражайларға өтеусіз беріледі.
28. Мемлекеттік кірістер органы жергілікті атқару органына осы Қағидалардың 26, 27-тармақтарында айқындалған ұйымдарды өтеусіз берілетін тауарлардың бар екендігі туралы хабардар ету туралы өтініш жолдайды.
Ұйымдарды таңдауды мемлекеттік кірістер органы жергілікті атқару органымен бірлесіп жүзеге асырады.
Ұсталған тауарларды оларды сақтау орындарынан ұйымдарға өтеусіз беруді мемлекеттік кірістер органы қабылдап алу-тапсыру актісіне қол қою жолымен және тиісті құжаттарды ұсына отырып жүргізеді.
Өтеусіз берілетін ұсталған тауарларды, олардың сақталу орындарынан әкетуді алушы дербес жүзеге асырады, осындай әкетумен байланысты шығыстарды тауарды алушы төлейді.
4. Ұсталған тауарларды сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу,
сондай-ақ оларды өткізуден түсетін сомаларды қайтару
29. Төлеуге жататын кедендік төлемдерді, салықтарды аудару, сақтау жөніндегі шығыстарды өтеу және оларды өткізуден түсетін сомаларды қайтару уәкілетті заңды тұлғаның банктік есеп-шотынан осындай әрекеттерді жасағанын растайтын құжаттарды мемлекеттік кіріс органына жолдай отырып жүргізіледі.
30. Уәкілетті заңды тұлға ұсталған тауарларды өткізуден өндірілген ақша құралдары түскен күннен бастап үш жұмыс күнінің ішінде шығыстарды өтеуді мынадай кезекте жүргізеді:
бірінші кезекте мемлекеттік кіріс органы ұсынған деректемелер бойынша республикалық бюджетке ұсталған тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру кезінде төленуге жататын кедендік төлемдер, салықтар мөлшеріндегі сомасы өтеледі;
екінші кезекте ұсталған тауарларды сақтау бойынша ұйымның шығыстары тең үлесте осындай ұйым ұсынған деректемелер бойынша, бірақ сатып алу-сату шартына, комиссия шартына қол қою күніне есептелген сомадан артық емес, және осы тауарларды өткізумен байланысты өзге шығыстар, соның ішінде уәкілетті заңды тұлғаның сыйақысы ұсталған тауарларды өткізуден түскен соманың, уәкілетті заңды тұлғаның өткізу рәсімін жүргізу кезінде бағалау шығыстарын өтеу үшін салған соманың, сондай-ақ комиссия басталар алдында тез бұзылатын өнімдерді өткізу кезінде комиссия шартымен айқындалған сауда қызметінің субъектісіне комиссиялық төлем мөлшеріндегі соманың он пайызынан көп емес мөлшерде өтеледі.

27. Товары, отнесенные в соответствии с заключением уполномоченного органа в области культуры к историческим, научным, художественным или иным культурным ценностям, безвозмездно передаются государственным музеям.
28. Орган государственных доходов направляет в местный исполнительный орган обращение об уведомлении организаций, определенных пунктами 26, 27 настоящих Правил, о наличии товаров, передаваемых безвозмездно.
Выбор организации осуществляется органом государственных доходов совместно с местным исполнительным органом.
Безвозмездная передача задержанных товаров с мест их хранения организациям, производится органом государственных доходов путем подписания акта приема-передачи и предоставления необходимых документов.
Вывоз задержанных товаров, передаваемых безвозмездно, с мест их хранения осуществляется получателем самостоятельно, расходы, связанные с таким вывозом несет получатель товара.
4. Возмещение расходов по хранению задержанных товаров, а также
возврат сумм от их реализации
29. Перечисление причитающихся к уплате таможенных платежей, налогов, возмещение расходов по хранению и возврат сумм от их реализации производится с банковского счета уполномоченного юридического лица, с направлением в орган государственных доходов документов, подтверждающих совершение таких действий.
30. Уполномоченное юридическое лицо в течение трех рабочих дней со дня поступления денежных средств, вырученных от реализации задержанных товаров, производит погашение расходов в следующей очередности:
в первую очередь погашаются суммы в размере таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в республиканский бюджет по реквизитам, представленным органом государственных доходов;
во вторую очередь в равных долях погашаются расходы организации, по хранению задержанных товаров, по реквизитам представленным такой организацией, но не более суммы исчисленной на дату подписания договора купли-продажи, договора комиссии, и иные расходы, связанные с реализацией этих товаров, в том числе вознаграждение уполномоченного юридического лица в размере не более десяти процентов от суммы, вырученной от реализации задержанных товаров, сумма для возмещения расходов на оценку, понесенных уполномоченным юридическим лицом при проведении процедуры реализации, а также суммы в размере комиссионных выплат субъекту торговой деятельности, определенных договором комиссии, при реализации скоропортящихся продуктов на комиссионных началах.

31. Уәкілетті заңды тұлға ақша құралдарын аудару күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кіріс органына осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген іс-әрекеттерді орындау туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
32. Мемлекеттік кіріс органы осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген хабарламаны алған күнінен бастап екі жұмыс күнін кешіктірмей ұсталған тауарларды өткізуден алынған қалдық сома бар болған жағдайда, тиесілі соманың бар екендігі туралы ұсталған тауарлардың иесіне жазбаша хабарлайды.
33. Ұсталған тауардың иесінен Кодекстің 241-бабының 2-тармағымен белгіленген мерзімде ұстаған күніне оның иелік ету және билік ету құқығын растайтын құжаттары қосылған жауап алғаннан кейін мемлекеттік кіріс органы уәкілетті заңды тұлғаға тауарларды өткізуден қалған сомаларды қайтаруды жүзеге асыру қажеттілігі туралы тапсырманы жолдайды.
34. Тапсырманы алғаннан кейін уәкілетті заңды тұлға үш жұмыс күнінің ішінде мемлекеттік кіріс органы ұсынған деректемелер бойынша ұсталған тауардың иесіне тауарларды өткізуден қалған сомаларды қайтарады және екі жұмыс күнінің ішінде мемлекеттік кіріс органына жүргізілген аударулар туралы хабарлайды.
35. Кодекстің 241-бабының 2-тармағымен белгіленген мерзімнің өтуі бойынша ұсталған тауарлардың иесі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, уәкілетті заңды тұлға талап етілмеген ақша құралдарының сомасын мемлекеттік кіріс органы ұсынған деректемелер бойынша республикалық бюджетке аударады. Уәкілетті заңды тұлға республикалық бюджетке ақша құралдарын аудару жүргізген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік кіріс органына жүргізілген аудару туралы ақпаратты жолдайды.
36. Мемлекекеттік кіріс органы ұсталған тауарларды өткізуді жүргізу қортындысы бойынша аударылған ақша құралдарының сомалары бойынша уәкілетті заңды тұлғамен салыстыруды жүргізеді.
37. Ұсталған тауарларды сақтау, тауарларды өткізу рәсімдерін жүргізу кезінде бағалау бойынша, оның ішінде оларды өзге де пайдалану не жою кезінде өтелмеген шығыстарды тауардың иесі қайтарады, ал ол жоқ болған жағдайда, егер тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасымен белгіленген тәртіпте бюжет құралдары есебінен өтеледі.
Ұсталған тауарларды өткізу,
жою немесе өзге де пайдалану,
сақтау жөніндегі шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден
түсетін сомаларды қайтару
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Ұсталған тауарларға құжаттарды қабылдап алу-тапсыру актісі
"___"______________20__ ж. ___________________________
(толтыру күні) (актіні толтыру орны)
Мемлекеттік кіріс органының өкілі____________________________________
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік кіріс органының атауы, заңды мекен-жайы)
_____________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның ТАӘ (ол болған кезде), лауазымы)
_____________________________________________________________________
(ұйымның, уақытша сақтау қоймасының, өзге орындардың атауы)
сақтауда тұрған
_____________________________________________________________________
(ұсталған тауардың иесінің ТАӘ (ол болған кезде), мекен-жайы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
тиесілі ұсталған тауардың құжаттарын, ұсталған тауарларды бағалау
және кейін өткізу үшін төмендегі тізімдемеге сәйкес:
Ұсталған тауар құжаттарының тізімдемесі
Р/с
Құжаттың атауы
Кім берді, тіркелді
Беру, тіркеу күні
Құжаттың типі (түпнұсқа, көшірме, т.б.)
Парақтар саны
уәкілетті заңды тұлғаның өкілі ______________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті заңды тұлғаның атауы, заңды мекен-жайы)
_____________________________________________________________________
(өкілдің ТАӘ (ол болған кезде))
беруді жүргізді.
Осы акт _______ данада жасалды.
Мемлекеттік кіріс органының өкілі _________ _________________________
(қолы) (ТАӘ (ол болған кезде))
"___"___________________ ж.
Уәкілетті заңды тұлғаның өкілі ____________ _________________________
(қолы) (ТАӘ (ол болған кезде))
"___"___________________ ж.
Ұсталған тауардың иесі ____________________ _________________________
(қолы) (ТАӘ (ол болған кезде))
"___"___________________ ж.
Ұсталған тауарларды өткізу,
жою немесе өзге де пайдалану,
сақтау жөніндегі шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден
түсетін сомаларды қайтару
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Тауарды ұстаған мемлекеттік кіріс органының атауы____________________
Ұсталған тауарлардың сақтау орны_____________________________________
Ұсталған тауарлар туралы мәліметтер
Р/с
ұстау хаттамасының №, ұстау күні
Тауардың атауы
Өндірген елі
Тауардың сипаттамасы
Өлшем бірлігіндегі мөлшері
Тауардың кедендік құны, теңгемен
УСҚ сақтау үшін шығындар құны, теңгемен
Респубикалық бюджетке төлеуге жататын КТжС мөлшері (төлем түрі бойынша табыстарды бюджеттік жіктеу кодының деректемелері көрсетіледі), теңгемен
Мемлекеттік кіріс органының өкілі ________ _________________________
(қолы) (ТАӘ (ол болған кезде))
"___"___________________ ж.
Ұсталған тауарларды өткізу,
жою немесе өзге де пайдалану,
сақтау жөніндегі шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден
түсетін сомаларды қайтару
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Ұсталған тауарларды жою туралы
№ ______ АКТ
"___"______________20__ ж.
________________________ _________________________
(толтыру күні) (актіні толтыру орны)
Комиссия, _____________________________________________________
мемлекеттік кіріс органы басшысының ТАӘ (ол болған кезде)
"____"______20___ж. № _____ бұйрығының негізінде, құрамында__________
_____________________________________________________________________
мемлекеттік кіріс органының, уәкілетті мемлекеттік органдарының, ұйымдарының
_____________________________________________________________________
ТАӘ (ол болған кезде), лауазымы көрсетіледі
_____________________________________________________________________
қатысумен____________________________________________________________
оның ішінде тауардың иесі, тауарды жойған кезде қатысатын өзге тұлғалар,
_____________________________________________________________________
рұқсаттың (қорытындының) негізінде___________________________________
_____________________________________________________________________
(тауарды жою үшін негіз болып табылған құжаттың нөмірі және күні)
жойды________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
тауардың түрін, атауын, салмағын, көлемін, мөлшерін көрсету қажет
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
осындай тауарлардың өзге сипаттамалары
____________________________________________________________________,
№______ "____"__________20___жылы, тауарларды және оларға құжаттарды
ұстау хаттамасы бойынша ұсталған
_____________________________________________________иелігінде болған
Ұсталған тауардың аты-жөні
Ұсталған тауарлар _____________________________________________
аумағында____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жою тәсілдерін көрсету қажет
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ жолымен жойылды
Осы акт _______ данада жасалды.
Комиссия мүшелері:
1.
_______________________________
_______________________________
2.
_______________________________
_______________________________
3.
_______________________________
(комиссия мүшелерінің ТАӘ
(ол болған кезде))
_______________________________
(қолы)
4.
_______________________________
_______________________________
5.
_______________________________
(комиссия мүшелерінің аты-жөні)
_______________________________
(қолы)
М.О.

31. Уполномоченное юридическое лицо не позднее двух рабочих дней со дня перечисления денежных средств, направляет в орган государственных доходов письменное уведомление об исполнении действий, предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил.
32. В случае наличия остатка сумм от реализации задержанных товаров орган государственных доходов не позднее двух рабочих дней со дня получения уведомления, указанного в пункте 31 настоящих Правил, письменно уведомляет владельца задержанного товара о наличии причитающихся сумм от реализации товаров.
33. После получения ответа от владельца задержанного товара в сроки, установленные пунктом 2 статьи 241 Кодекса с приложением документов, подтверждающих его право владения или распоряжения на дату задержания, орган государственных доходов направляет поручение уполномоченному юридическому лицу о необходимости осуществления возврата сумм оставшихся от реализации товаров.
34. После получения поручения уполномоченное юридическое лицо в течение трех рабочих дней осуществляет возврат сумм оставшихся от реализации товаров владельцу задержанного товара по реквизитам, представленным органом государственных доходов, и в течение двух рабочих дней уведомляет орган государственных доходов о произведенных перечислениях.
35. В случае отсутствия сведений о владельце задержанного товара по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 241 Кодекса, невостребованная сумма денежных средств перечисляется уполномоченным юридическим лицом в республиканский бюджет по реквизитам, представленным органом государственных доходов. Уполномоченное юридическое лицо в течение двух рабочих дней со дня перечисления денежных средств в республиканский бюджет, направляет в орган государственных доходов информацию о произведенных перечислениях.
36. По итогам проведенной реализации задержанных товаров орган государственных доходов проводит сверку с уполномоченным юридическим лицом по суммам перечисленных денежных средств.
37. Непогашенные расходы по хранению задержанных товаров, оценке, при проведении процедуры реализации товаров, в том числе при их ином использовании либо уничтожении, возмещаются владельцем товаров, а в случаях его отсутствия за счет бюджетных средств в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено в отношении отдельных категорий товаров.
Приложение 1
к Правилам реализации,
уничтожения или иного использования
задержанных товаров, возмещения
расходов по их хранению, а также
возврата сумм от их реализации
Форма
Акт приема-передачи документов на задержанные товары
"___"______________20____г. ___________________________
(дата составления) (место составления акта)
Представитель органа государственных доходов ________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица)
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов, юридический адрес)
произвел передачу документов задержанного товара, принадлежавшего
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) владельца задержанного товара, адрес)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
находящихся на хранении в
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации: склада временного хранения, иных мест)
представителю уполномоченного юридического лица _____________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) представителя)
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного юридического лица, юридический адрес)
для оценки и последующей реализации задержанных товаров.
согласно нижеследующей описи:
Опись документов задержанного товара
№ п/п
наименование документа
кем выдан, зарегистрирован
дата выдачи, регистрации
тип документа (оригинал, копия, др.)
кол-во листов
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Представитель органа государственных доходов_________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"___"___________________ г.
Представитель уполномоченного юридического лица _____________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"___"___________________ г.
Владелец задержанного товара ________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"___"___________________ г.
Приложение 2
к Правилам реализации,
уничтожения или иного использования
задержанных товаров, возмещения
расходов по их хранению, а также
возврата сумм от их реализации
Форма
Наименование органа государственных доходов, задержавшего товар
_____________________________________________________________________
Место хранения задержанных товаров
_____________________________________________________________________
Сведения о задержанных товарах
№ п/п
№ протокола задержания, дата задержания
Наименование товара
Страна изготовления
Характеристика товара
Количество в единицах измерения
Таможенная стоимость товара, в тенге
Стоимость затрат за хранение на СВХ, тенге
Размер ТПиН, подлежащих уплате в республиканский бюджет (указываются реквизиты кодов бюджетной классификации доходов по видам платежей), в тенге
Представитель органа государственных доходов ________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"___"___________________ г.
Приложение 3
к Правилам реализации,
уничтожения или иного использования
задержанных товаров, возмещения
расходов по их хранению, а также
возврата сумм от их реализации
Форма
АКТ № _____
об уничтожении задержанных товаров
"___"______________20___ г. ________________________
(дата составления) (место составления)
Комиссия, созданная ___________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя органа государственных
доходов
на основании приказа от "____"______20___г. № _____ в составе:_______
_____________________________________________________________________
указываются Ф.И.О. (при его наличии), должность представителей орган
_____________________________________________________________________
государственных доходов, уполномоченных государственных органов,
организации
в присутствии________________________________________________________
указать иных лиц, в т.ч. владельца товара, участвующих при
уничтожении товара
_____________________________________________________________________
на основании разрешения (заключения)_________________________________
_____________________________________________________________________
(указать номер и дату документа, послужившего основанием для
уничтожения товара)
уничтожила___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
указать вид, наименование, вес, объем, количество товара
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
иные характеристики таких товаров
____________________________________________________________________,
задержанный по протоколу задержания товаров и документов на них
№ ______от "____"__________20___года,
принадлежавший ______________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) владельца задержанного товара
Задержанные товары уничтожены на территории____________________
_____________________________________________________________________
путем________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
указать способы уничтожения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Члены комиссии:
1. __________________________________________ ______________
2. __________________________________________ ______________
3. __________________________________________ ______________
(Ф.И.О., (при его наличии) должности членов комиссии) (подпись)
4. __________________________________________ ______________
5. __________________________________________ ______________
(Ф.И.О., (при его наличии) должности членов комиссии) (подпись)
М.П.