"Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 қарашадағы № 714 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 желтоқсанда № 12486 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына,  16-бабының 2-тармағына және 12-1 бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген, 2010 жылғы 11 тамыздағы № 326-327 (26170) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы                                М. Құсайынов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А.С. Мамытбеков _____________
2015 жылғы «____» ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 714 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 10 маусымдағы
№ 136 бұйрығымен бекітілген
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама 1. Жалпы ережелер

О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 "Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей"
Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 714. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2015 года № 12486
В соответствии с подпунктом 3) статьи 12пунктом 2 статьи 16 и пункта 3 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 «Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6334, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 28 июля 2010 года № 196 (26257)), следующее изменение:
Статистическую методологию по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденную указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан                       М. Кусаинов
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ С.К. Омаров
27 ноября 2015 года
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 714
Утверждена
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 10 июня 2010 года № 136
Статистическая методология по ведению похозяйственного учета
и форм организации ведения регистрационных записей 1. Общие положения

1. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына және  16-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру әдісін (бұдан әрі – Әдіснама) айқындайды.
2. Статистикалық әдіснаманың негізгі міндеті үй шаруашылықтары және шаруа немесе фермер қожалықтары (бұдан әрі – ШФҚ) бойынша тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтер әкімдерінің әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігін және оларды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға ұсынуын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Әдіснамада Қазақстан Республикасының Заңнамасында айқындалған мәндердегі ұғымдар және келесі ұғымдар қолданылады:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы);
2) электрондық әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ЭӘШБЕА БҚ) – кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін енгізу, түзету және сақтауды жүзеге асыруға, сонымен қатар енгізілген ақпарат негізінде жиынтық біріктірілген деректерді қалыптастыруға мүмкіндік беретін, қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету.
4. ЭӘШБЕА БҚ үй шаруашылықтары және ШФҚ бойынша деректерді тіркеудің бірыңғай көп деңгейлі жүйесін білдіреді.
ЭӘШБЕА БҚ уәкілетті органның ведомствосы әр шаруашылық бойынша есепке алудың сапасын жақсарту және тиісті деректерді қалыптастыру және өңдеу, уәкілетті органның ведомствосына тапсыру бойынша үдерістерді автоматтандыру жолымен кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерінің еңбек шығындарын қысқарту мақсатында әзірлеген.
ЭӘШБЕА БҚ жұмыс етуі «Е-статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйе шеңберінде жүзеге асырылады. ЭӘШБЕА БҚ орнату файлдары және оны қолдану бойынша нұсқау уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында еркін қол жеткізуге болатындай орналастырылған (www.stat.gov.kz).
ЭӘШБЕА БҚ-ға деректерді енгізу және түзету ЭӘШБЕА БҚ рұқсат етілмеген қол жеткізуді болдырмауды қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.
5. Осы Әдіснаманы сақтау:
1) әкімшілік деректердің және алғашқы статистикалық ақпараттың құпиялылығын;

1. Статистическая методология по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей разработана в соответствии с попунктом 3) статьи 12 и пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и определяет метод осуществления похозяйственного учета в Республике Казахстан (далее – Методология).
2. Основной задачей статистической Методологии является организация ведения регистрационных записей по домашним хозяйствам и по крестьянским или фермерским хозяйствам (далее – КФХ), обеспечение достоверности и представление данных похозяйственного учета акимами поселков, сел, сельских округов в ведомство уполномоченного органа в области государственной статистики.
3. В настоящей Методологии используются понятия в значениях, определенных законодательством Республики Казахстан и следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области государственной статистики – ведомство уполномоченного органа, осуществляющее руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики в пределах своей компетенции (далее – ведомство уполномоченного органа).
2) программное обеспечение для ведения электронного похозяйственного учета (далее – ПО ЭПХУ) – прикладное программное обеспечение, позволяющее акиму поселка, села, сельского округа осуществлять ввод, корректировку и хранение данных похозяйственного учета, а также формировать агрегированные данные на основе введенной информации.
4. ПО ЭПХУ представляет собой единую, многоуровневую систему регистрации данных по домашним хозяйствам и КФХ.
ПО ЭПХУ разработано ведомством уполномоченного органа в целях улучшения качества похозяйственного учета и сокращения трудозатрат акимов поселка, села, сельского округа, путем автоматизации процессов по формированию, обработке и представлению в ведомство уполномоченного органа соответствующих данных.
Функционирование ПО ЭПХУ осуществляется в рамках интегрированной информационной системы «Е-статистика». Установочные файлы ПО ЭПХУ и руководство по его использованию размещены в свободном доступе на Интернет–ресурсе ведомства уполномоченного органа (www.stat.gov.kz).
Ввод и корректировка данных в ПО ЭПХУ осуществляется при условиях, обеспечивающих предотвращение несанкционированного доступа к ПО ЭПХУ.
5. Соблюдение настоящей Методологии обеспечивает:
1) конфиденциальность административных данных и первичной статистической информации;

2) әр шаруашылық бойынша есепке алудың және басқа статистикалық байқаулардың арасындағы үйлестіруді қамтамасыз етеді.
2. Тіркеу жазбаларын жүргізу
6. ЭӘШБЕА БҚ-да әр шаруашылық бойынша есепке алудың тіркеу жазбаларын енгізу үшін бес жыл мерзімге есептелген мынадай дәптерлер арналады:
осы Әдіснаманың 1-қосымшасына сәйкес үй шаруашылықтарының есепке алу дәптері;
осы Әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес ШФҚ есепке алу дәптері.
Жұмыс дәптерлері кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері үй шаруашылықтары, ШФҚ аралау кезінде мәліметтерді одан әрі ЭӘШБЕА БҚ-ға ауыстыру үшін көмекші құрал ретінде пайдалануына арналған.
Бес жылдық мерзім аяқталған соң кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі дәптерлерге қажеттілігін айқындайды және бес жылдық мерзім өткеннен кейін 1 ақпанына дейінгі мерзімде қажетті дәптерлердің саны туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
7. Уәкілетті органның ведомствосы:
1) кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерін дәптерлермен қамтамасыз етеді;
2) ЭӘШБЕА БҚ жетілдіреді;
3) әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізудің ұйымдық және әдіснамалық қағидаттарын әзірлейді және жетілдіреді.
8. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері әр шаруашылық бойынша есепке алуды өздеріне бағынысты елді мекендер бойынша жүргізеді. ЭӘШБЕА БҚ-да ақпараттың сақталуын, уақтылы және дұрыс енгізілуін кенттің, ауылдың, ауылдық округ әкімі қамтамасыз етеді. ЭӘШБЕА БҚ-ға ақпаратты уақтылы енгізу мен түзету мақсатында кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу жұмыстарын жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органның маманын тартады.
9. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіруді күнтізбелік жылғы 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша жүргізеді. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіруді аулаларды толық аралап шығу және халыққа, сондай-ақ ШФҚ басшыларына күнтізбелік жылғы 1 мен 20 қаңтар және 1 мен 20 шілде аралығындағы кезеңде дәптерлерді пайдалана отырып пікіртерім жүргізу және деректерді ЭӘШБЕА БҚ-ға одан әрі ауыстыру арқылы түзетуді жүргізеді.
Әр шаруашылық бойынша есепке алу ақпараттарының өзгеруі туралы мәліметтерді азаматтар және ШФҚ басшылары, сондай-ақ жергілікті атқарушы органға жүгінуі кезінде қажеттілігіне қарай жазбаша түрде өз бетінше ұсынады. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері немесе жергілікті атқарушы органның мамандары мұндай өтініш түскен кезде көрсетілген мәліметтерді ЭӘШБЕА БҚ-ға енгізулері қажет.
Егер болған өзгерістер туралы ресми дереккөздерден дәйекті ақпараттар бар болса кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері басқа күндердегі жағдай бойынша ЭӘШБЕА БҚ деректерді өз бетінше өзектендіреді.
ЭӘШБЕА БҚ деректерді енгізу әр үй шаруашылығын және ШФҚ міндетті аралаудан кейін немесе азаматтардан немесе ШФҚ басшылары өтініш білдіргеннен кейін жүзеге асырылады.

2) координацию между похозяйственным учетом и другими статистическими наблюдениями.
2. Ведение регистрационных записей
6. Для ввода регистрационных записей похозяйственного учета в ПО ЭПХУ заводятся следующие тетради, срок которых рассчитан на пять лет:
тетрадь учета домашних хозяйств по форме согласно приложению 1 к настоящей Методологии;
тетрадь учета КФХ по форме согласно приложению 2 к настоящей Методологии.
Тетради предназначены для использования акимами поселков, сел, сельских округов как вспомогательный инструмент в период обхода домашних хозяйств, КФХ и для дальнейшего переноса сведений в ПО ЭПХУ.
По истечении пятилетнего периода аким поселка, села, сельского округа определяет потребность в тетрадях и представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о количестве необходимых тетрадей в срок до 1 февраля года в котором истекает пятилетний период.
7. Ведомство уполномоченного органа:
1) обеспечивает акимов поселка, села, сельского округа терадями;
2) совершенствует ПО ЭПХУ;
3) разрабатывает и совершенствует организационные и методологические принципы ведения похозяйственного учета.
8. Похозяйственный учет ведется акимами поселка, села, сельского округа по подчиненным им населенным пунктам. Сохранность, своевременный и правильный ввод информации в ПО ЭПХУ обеспечивается акимом поселка, села, сельского округа.
9. Акимы поселков, сел, сельских округов производят актуализацию данных похозяйственного учета по состоянию на 1 января и на 1 июля календарного года. Актуализация данных похозяйственного учета производится путем полного обхода дворов и опроса населения, а также руководителей КФХ в период с 1 по 20 января и с 1 июля по 20 июля календарного года с использованием тетрадей с целью дальнейшего переноса данных в ПО ЭПХУ и внесения соответствующих корректировок.
Сведения об изменении информации похозяйственного учета граждане и руководители КФХ, также предоставляют самостоятельно в письменном виде, по мере необходимости, при обращении в местный исполнительный орган. Акимам поселков, сел, сельских округов или специалистам местного исполнительного органа следует вносить указанные сведения в ПО ЭПХУ при поступлении такого обращения.
Акимы поселков, сел, сельских округов самостоятельно актуализируют данные в ПО ЭПХУ по состоянию на другие даты, если имеется достоверная информация, полученная из официальных источников о произошедших изменениях.
Ввод данных в ПО ЭПХУ осуществляется после обязательного посещения каждого домашнего хозяйства и КФХ или после обращения граждан или руководителей КФХ.

10. Жекелеген тұрғын үйлердің, ұсақ елді мекендердің және ШФҚ қамтылмай қалуын болдырмау үшін кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі немесе жергілікті атқарушы органның маманы әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіру алдында:
кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында орналасқан барлық үй шаруашылықтарының және ШФҚ тізімін нақтылайды – бұл ретте әр шаруашылық бойынша есепке алуға барлық ұсақ елді мекендерді және жеке орналасқан тұрғын үйлердің (жол айрықтарының, қыстаулардың, мал жайылымдарының, кіші шаруашылықтардың, станциялардың) қосылғанына назар аударады;
кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағындағы ауруханалық мекемелерде, ведомстволық үйлерде, қосалқы шаруашылықтарда, мал жайылымдарында, жатақханаларда, оқушыларға арналған интернаттарда, балалар үйлерінде, қарттар мен мүгедектерге арналған интернат үйлерінде тұратын азаматтардың отбасыларының болуын тексереді.
11. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі немесе жергілікті атқарушы органның маманы барлық үй шаруашылықтары және ШФҚ-ны 20 күнтізбелік күн ішінде (күнтізбелік жылғы қаңтардың 1-інен 20-сына дейін және шілденің 1-інен 20-сына дейін) жеке аралап және осы мерзімде әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіруді жүзеге асыра алмайтын ірі елді мекендерде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі оған көмекке жергілікті атқарушы органның басқа мамандарын қосымша тартады. Осы мақсатта жергілікті атқарушы органның маманы елді мекендердің және шаруа немесе фермер қожалықтарының тізімдерін нақтылағаннан кейін, оларды жекелеген шеткі учаскелерге бөледі, бұл учаскелерді жұмысқа тартылған мамандар арасында бөледі және бұл тізімді кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне бекітуге ұсынады. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі жұмысқа тартылған мамандар тізімін бекітеді, мұнда осы жұмысты кімнің, қай елді мекендерде, қай көшелерде (ірі елді мекендерде) жүргізуі керек екендігін тапсырады. Жұмысқа тартылған мамандардың барлық жұмысына кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі басшылық жасайды. Тіркеу жазбаларын толтыру, тексеру және нақтылау үшін әкімдер дәптерлерді тартылған мамандарға береді. Әкім әр маманнан толтырылған дәптерлерді, бұл ретте жазбалардың ресімделу дұрыстығын, енгізілген нақтылаулардың айқындылығын және негізділігін бақылай отырып қабылдайды.
12. Статистика органдарына әр шаруашылық бойынша есепке алу жөніндегі біріктірілген мынадай деректерді ұсыну:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 6 қазандағы № 151 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12228 болып тіркелген, «Үй шаруашылықтарындағы мал мен құстың, ауылшаруашылық техникасының және құрылыстардың нақты бары туралы мәліметтер» коды 1761103, индексі 7-ж (халық) – кезеңділігі жартыжылдық (бұдан әрі – 7-ж статистикалық нысан) және «Үй шаруашылықтарында пайдаланатын жердің бары туралы мәліметтер» коды 1771104, индексі 7-р (халық) – кезеңділігі жылдық (бұдан әрі – 7-р статистикалық нысан), «Шаруа немесе фермер қожалықтарындағы мал мен құстың, ауыл шаруашылығы техникасының және құрылыстардың нақты бары туралы мәліметтер» коды 1731103, индексі 6-ж (фермер) – кезеңділігі жартыжылдық (бұдан әрі – 6-ж статистикалық нысан), «Шаруа немесе фермер қожалықтарында пайдаланатын жердің және егістік алқаптарының нақты бары туралы мәліметтер» коды 1741104, индексі 6-р (фермер) – кезеңділігі жылдық (бұдан әрі – 6-р статистикалық нысан) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде қағаз жеткізгіште;

10. Во избежание неохвата отдельных жилых домов, мелких населенных пунктов и КФХ, аким поселка, села, сельского округа или специалист местного исполнительного органа перед началом актуализации данных похозяйственного учета:
уточняет список всех домашних хозяйств и КФХ, расположенных на территории поселков, сел, сельских округов, при этом, обращает внимание на то, чтобы в похозяйственный учет были включены все мелкие населенные пункты и отдельно расположенные жилые дома (разъезды, зимовки, отгоны, подхозы, станции);
проверяет наличие семей граждан, находящихся на длительном лечении в больничных учреждениях, проживающих ведомственных домах, подсобных хозяйствах, на отгонах, в общежитиях, интернатах для учащихся, детских домах, домах-интернатах для престарелых и инвалидов на территории поселков, сел, сельских округов.
11. В крупных населенных пунктах, где аким поселка, села, сельского округа или специалист местного исполнительного органа не может лично посетить все домашние хозяйства и КФХ в течение 20 календарных дней (с 1 по 20 января и с 1 июля по 20 июля календарного года) и провести в этот срок актуализацию данных похозяйственного учета, в помощь ему аким поселка, села, сельского округа привлекает дополнительно других специалистов местного исполнительного органа. В этих целях специалист местного исполнительного органа, после уточнения списков населенных пунктов и крестьянских или фермерских хозяйств, разбивает его на отдельные ограниченные участки, распределяет эти участки между привлекаемыми к работе специалистами и представляет этот список на утверждение акиму поселка, села, сельского округа. В своем решении аким поселка, села, сельского округа утверждает список привлекаемых к работе специалистов, где указывается кому и в каких населенных пунктах, на каких улицах (в крупных населенных пунктах) поручается провести эту работу. Всей работой привлеченных специалистов руководит аким поселка, села, сельского округа. Тетради выдаются акимом привлеченным специалистам для заполнения, проверки и уточнения регистрационных записей. Аким принимает от каждого специалиста заполненные тетради, контролируя при этом правильность оформления записей, четкость и обоснованность внесенных уточнений.
12. Представление агрегированных данных в органы статистики по похозяйственному учету осуществляется:
1) на бумажных носителях по форме и в сроки, установленные в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений: «Сведения о наличии скота и птицы, сельскохозяйственной техники и построек в домашних хозяйствах», код 1761103, индекс – 7-ж (население), периодичность полугодовая (далее – статистическая форма 7-ж); «Сведения о наличии земельных угодий в домашних хозяйствах», код 1771104, индекс – 7-р (население), периодичность годовая (далее – статистическая форма 7-р); «Сведения о наличии скота и птицы, сельскохозяйственной техники и построек в крестьянских или фермерских хозяйствах», код 1731103, индекс – 6-ж (фермер), периодичность полугодовая (далее – статистическая форма 6-ж); «Сведения о наличии земельных угодий в крестьянских или фермерских хозяйствах», код 1741104, индекс – 6-р (фермер), периодичность годовая, (далее – статистическая форма 6-р), утвержденных приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 6 октября 2015 года № 151, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12228;

2) электронды түрде (электронды жеткізгіштерде) үй шаруашылықтары және ШФҚ бөлінісінде 6-ж, 6-р, 7-ж, 7-р статистикалық нысандарында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.
13. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін:
уәкілетті орган ведомствосы – статистикалық тіркелімдерді өзектендіру үшін;
жергілікті атқарушы органдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өздерінің функцияларын орындау үшін қолданады.
3. Үй шаруашылықтары бойынша жазбаларды жүргізу тәртібі
14. Әр шаруашылық бойынша есепке алумен кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тұрақты немесе уақытша тұрып жатқан үй шаруашылықтары барлық мүшелері құрылысы, мекені, малының болуына қарамастан қамтылады.
Уақытша тұратындар қатарында халықтың мынадай санаттары есепке алынады:
1) кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағына уақытша келгендерге:
оқу орнының орналасқан жері бойынша (оқу орындарының жатақханаларында, мектеп жанындағы интернаттарда) оқу кезеңінде тұратын, оқушылар;
балалар үйінің тәрбиеленушілері;
мүгедектер және қарттар үйлеріндегі мүгедектер мен қарттар;
ауруханалық мекемелерде ұзақ мерзімді ем алып жатқан науқастар;
уақытша және маусымды жұмысқа, сондай-ақ шарт бойынша жұмысқа келген адамдар;
қалалық мекендерде тіркеліп, бірақ іс жүзінде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында тұратын азаматтар;
әскери қызметшілердің әскери қызметтен өтетін орнына келген және кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында тұратын әскери қызметкерлердің отбасы есепке алынады;
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағына келген бас бостандығынан айыру орындарынан шартты түрде босатылған және осы кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында белгілі бір уақыт ішінде тұрып жатқан адамдар;
Тіркеу жазбаларында жазғы маусымға тұрғын үй-жайларды жалдайтын адамдар және кенттің, ауылдың, ауылдық округ аумағында орналасқан саяжай иелері (салушылары), қалалық мекенде тұрғылықты тұратындар және тіркелгендер есепке алынбайды.
Уақытша тұратын адамдардың санатын анықтау үшін уақытша тұру мерзімі өлшемшарт ретінде белгіленбеген және жұмыстың, емделудің, оқудың басталған және аяқталған мерзімімен немесе басқа да негіздермен айқындалады.
Уақытша тұратындарды енгізу олардың кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағына келген сәтінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Бұл ретте ЭӘШБЕА БҚ-ға шаруашылықтың барлық мүшелері кіреді.
Жұмысшылар және білім беру, денсаулық сақтау мекемелеріне, балалар үйлеріне, мүгедектерге арналған үйлерге қызмет көрсететін қызметшілер және осы жергілікті жерде тұрақты тұратындар кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында уақытша тұратындар болып саналмайды, әр шаруашылық бойынша есепке алуда тұрғылықты жері бойынша есепке алынады.

2) в электронном виде (на электронных носителях) в разрезе домашних хозяйств и КФХ в сроки, установленные в статистических формах 6-ж, 6-р, 7-ж, 7-р.
13. Данные похозяйственного учета используются:
ведомством уполномоченного органа – для актуализации статистических регистров;
местными исполнительными органами – для выполнения своих функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок ведения записей по домашним хозяйствам
14. Похозяйственным учетом охватываются все члены домашнего хозяйства, которые постоянно или временно проживают на территории поселков, сел, сельских округов независимо от наличия у них построек, усадьбы и скота.
В числе временно проживающих учитываются следующие категории населения:
1) временно прибывшие на территорию поселка, села, сельского округа:
учащиеся, проживающие в период учебы по месту нахождения учебного заведения (в общежитиях учебных заведений, интернатах при школах);
воспитанники детских домов;
инвалиды и престарелые в домах инвалидов и престарелых;
больные, находящиеся на длительном лечении в больничных учреждениях;
лица, прибывшие на временную и сезонную работу, а также работу по договору;
граждане, прописанные в городских поселениях, но фактически проживающие на территории поселков, сел, сельских округов;
семьи военнослужащих, приехавшие в места прохождения службы военнослужащих и проживающие на территории поселков, сел, сельских округов;
2) прибывшие на территорию поселков, сел, сельских округов лица, условно освобожденные из мест лишения свободы и проживающие в течение определенного времени на территории данного поселка, села, сельского округа.
Лица, снимающие жилое помещение на летний сезон и владельцы (застройщики) дач, расположенных на территории поселков, сел, сельских округов, прописанные и постоянно проживающие в городах в регистрационных записях не учитываются.
Срок временного проживания в качестве критерия для определения категории временно проживающих лиц не установлен и определяется временем начала и окончания работы, лечения, обучения или других оснований.
Ввод временно проживающих производится не позднее трех рабочих дней с момента их прибытия на территорию поселков, сел, сельских округов. При этом в ПО ЭПХУ включаются все члены домашнего хозяйства.
Рабочие и служащие, обслуживающие учреждения образования, здравоохранения, детские дома, дома для инвалидов и постоянно проживающие в данной местности не считаются временно проживающими на территории поселка, села, сельского округа, а учитываются в похозяйственном учете по месту жительства.

15. Ұсақ елді мекендердің үй шаруашылықтары «Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 6-тармақшасына сәйкес ЭӘШБЕА БҚ-сына енгізіледі.
16. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдеріне елді мекендер бойынша дәптерлерді сәйкестендіру мақсатында әрбір дәптердің титулдық парағында осы елді мекендердің үй шаруашылықтарының дербес шоттары орналасқан беттер нөмірлерінің әрқайсысына қарама-қарсы жерде белгісі бар елді мекендердің атауын жазу ұсынылады. Ірі елді мекендер үшін жасалған дәптерлерде елді мекеннің атауынан басқа көшелердің атауларын, олардың әрбіреуіне қарама-қарсы жерінде осы көшелердегі шаруашылықтардың дербес шоттары орналасқан бет нөмірлерін белгілей отырып, жазып алу ұсынылады.
17. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері ЭӘШБЕА БҚ-да барлық үй шаруашылықтары үшін дербес шоттар нөмірлерін (үй шаруашылықтарының жазбаларының реттік нөмірі) жасауға және жүргізуге міндетті. Дербес шоттың нөмірі осы үй шаруашылықтары үшін барлық мерзімге немесе үй шаруашылықтары жабылған сәтке дейін тұрақты болып табылады. Үй шаруашылықтары дербес шотының нөмірі бойынша қажеттілігіне қарай ЭӘШБЕА БҚ-дан үй шаруашылықтары бойынша ақпарат қалыптастырылады.
18. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі және жергілікті атқарушы органының маманы бір жыл ішінде ағымдағы тәртіппен үй шаруашылықтары бойынша тиісті жазбаларды жүргізеді:
Атап айтқанда мынадай:
азаматтық хал актілері жазбасының материалдары бойынша туғандар және қайтыс болғандар туралы;
отбасы мүшелерінің хабарламалары негізінде үй шаруашылықтарының уақытша болмаған мүшелерінің үй шаруашылықтарынан кетуі және оған қайтып келуі туралы;
үй шаруашылықтары (отбасы) иесінің өзгеруі туралы;
үй шаруашылықтары бөлінуі және бірігуі туралы;
үй шаруашылықтары барлық мүшелерінің жаңа тұрғылықты жерге көшуі және кетуі туралы ақпарат нақтыланады.
19. Үй шаруашылықтары бойынша деректерді ЭӘШБЕА БҚ-ға енгізу кезінде ең алдымен:
дербес шоттың нөмірі;
жер учаскесінің кадастрлік нөмірі;
үй шаруашылықтары мекенжайы және телефоны (ол болған кезде) толтырылады.
20. І «Үй шаруашылығы мүшелерінің тізімі» бөлімі әр жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша өзектендіріледі және деректер келесі тәртіппен енгізіледі.
Әрбір нақты жағдайда үй шаруашылықтары жалпы келісімі бойынша оның кәмелетке толған мүшелері болып айқындалатын үй шаруашылықтары мүшесі бірінші болып енгізіледі және дербес шотта ол адам бірінші жазылады.
Бірінші жазылған адамнан кейін үй шаруашылықтарының бар, сондай-ақ уақытша жоқ барлық қалған мүшелері жазылады.
Үй шаруашылықтарының әрбір мүшесіне жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) қойылады. ЖСН – жеке тұлға, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір. Егер үй шаруашылықтары мүшесінде немесе үй шаруашылықтары мүшелерінде ЖСН коды болмаған жағдайда ол адамдарға оны алу үшін аумақтық ішкі істер органдарына жүгіну қажет;
«Жынысы» деген жолда осы жолда келтірілген кодтардың біреуіне сәйкес келетін код қойылады.
«Бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесіне қатынасы» деген жолда бірінші жазылған үй шаруашылықтары мүшесі тегінің, атының, әкесінің атының (бар болған жағдайда) астына «бірінші жазылған тұлға» деген 1 – код қойылады, ал қалған үй шаруашылықтары мүшелеріне осы жолда келтірілген кодтардың біреуіне сәйкес келетін кодтар қойылады.

15. Домашние хозяйства мелких населенных пунктов вводятся в ПО ЭПХУ в соответствии с подпунктом 6 статьи 3 Закона Республики Казахстан «Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан».
16. В целях идентификации тетрадей по населенным пунктам, акимам поселка, села, сельского округа рекомендуется на титульном листе каждой тетради записывать название населенных пунктов с отметкой против каждого из них номеров страниц, на которых размещены лицевые счета домашних хозяйств этих населенных пунктов. В тетрадях, составленных на крупные населенные пункты, кроме названия населенного пункта, рекомендуется записывать название улиц с отметкой против каждой из них номеров страниц, на которых размещены лицевые счета домашних хозяйств, находящихся на этих улицах.
17. Акимы поселка, села, сельского округа обязаны вести и создавать номера лицевых счетов (порядковый номер записи домашнего хозяйства) для всех домашних хозяйств в ПО ЭПХУ. Номер лицевого счета является постоянным для данного домашнего хозяйства на весь период или до момента закрытия домашнего хозяйства. По номеру лицевого счета домашнего хозяйства, при необходимости, формируется информация о домашнем хозяйстве из ПО ЭПХУ.
18. В течение года аким поселка, села, сельского округа или специалист местного исполнительного органа в текущем порядке производит соответствующие записи по домашним хозяйствам.
В частности уточняется информация:
о родившихся и умерших – по материалам записей актов гражданского состояния;
о выбытии и возвращении в домашнее хозяйство временно отсутствующих членов домашнего хозяйства – на основании сообщений членов семьи;
об изменении главы домашнего хозяйства;
о разделении и объединении домашних хозяйств;
о переезде и выбытии всех членов домашних хозяйств на новое место жительства.
19. При вводе данных по домашним хозяйствам в ПО ЭПХУ вначале заполняются:
номер лицевого счета домашнего хозяйства;
кадастровый номер земельного участка;
адрес и телефон (при наличии) домашнего хозяйства.
20. Раздел I «Список членов домохозяйства» актуализируется по состоянию на 1 января каждого года и данные вводятся в следующем порядке.
Первым вводится член домашнего хозяйства, который определяется в каждом конкретном случае совершеннолетними членами домашнего хозяйства по их общему согласию и записывается в лицевом счете первым.
За лицом, записанным первым, записываются все остальные члены домашнего хозяйства, как присутствующие, так и временно отсутствующие.
Каждому члену домашнего хозяйства проставляется индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), то есть уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства. В случае, отсутствия у члена или членов домашнего хозяйства кода ИИН, этим лицам необходимо обратиться в территориальные органы внутренних дел по месту жительства для его получения.
В строке «Пол» проставляется код, соответствующий одному из кодов, приведенных в данной строке.
В строке «Отношение к члену домашнего хозяйства, записанному первым» под фамилией, именем и отчеством (при его наличии) члена домашнего хозяйства, записанного первым, проставляется код 1 «лицо, записанное первым», а остальным членам домашнего хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из кодов, приведенных в данной строке.

«Ұлты» деген жолда осы Әдіснаманың 3-қосымшасына сәйкес код қойылады. Балалардың ұлты «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 65-бабына сәйкес айқындалады.
«Оқиға күнін көрсетіңіз» деген жолдарда осы елді мекенде тұрақты тұратын адамдардың немесе осы елді мекенге тұрақты тұруға келген адамдардың тиісті оқиғаларының (туылуы, қайтыс болуы, келуі, кетуі) күні көрсетіледі, бұл ретте күні (күні, айы және жылы) толық көрсетіледі. Оқиғалардың күндері үй шаруашылықтары иесінің сөзінен немесе тиісті құжаттарды (төлқұжат, жеке куәлік, туу, қайтыс болуы, неке қию туралы куәлік және басқа құжаттарды) ұсынған кезде көрсетіледі. Сонымен қатар оқуға, қызметке немесе басқа себептерге байланысты уақытша (бір жыл немесе одан көп) кеткен адамдардың келген немесе кеткен оқиғаларының күні жазылады.
«Осы елді мекенде уақытша тұрады» деген жолда уақытша тұруға келген күні көрсетіледі.
«Кенттің, ауылдың, ауылдық округтың шегінен тыс уақытша тұратындардың кетуі туралы белгі» деген жолда уақытша тұрған адамның кеткен күні көрсетіледі.
«Білім деңгейі» деген жолда үй шаруашылықтары барлық мүшелеріне осы Әдіснаманың 4-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады.
«Білім беру ұйымдарында білім алушылар» деген жолда білім беру ұйымдарында оқитын үй шаруашылықтары мүшелеріне, негізгі қорлар жіктеуіші бойынша білім ұйымдарының тізбесіне сәйкес осы Әдіснаманың 5-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады.
«Жұмыспен қамтылу жағдайы» деген жолда 15 жастағы немесе одан үлкен үй шаруашылықтары мүшелеріне жұмыспен қамтылу жағдайының тізбесіне сәйкес осы Әдіснаманың 6-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады.
«Күнкөрістің қаражат көздері» деген жолда шаруашылықтың барлық мүшелеріне күнкөрістің қаражат көздерінің тізбесіне сәйкес осы Әдіснаманың 7-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады.
21. II «Тұрғын үй жағдайлары» бөлімінде күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша тұрғын үй туралы мынадай:
үй түрі;
үй ахуалы;
меншік түрі (жеке немесе мемлекеттік);
алаңының (жалпы және тұрғын) мөлшері;
бөлме саны;
абаттандырылуы;
сыртқы қабырғаларының материалдары туралы деректер енгізіледі.
ЭӘШБЕА БҚ-да «үйдің сәйкестендіру коды» (бұдан әрі – ҮСК) сәйкестендіргіші бар.
ҮСК «Тұрғын үй қорының статистикалық тіркелімі» (бұдан әрі – ТҚСТ) ақпараттық жүйесінде республикалық деңгейде құрылады және әрбір үйді сәйкестендіру, ТҚСТ-да ЭӘШБЕА БҚ-дан үй туралы ақпаратты салыстыруды және өзектендіруді жүзеге асыру үшін қызмет етеді. ҮСК бұрын енгізілген барлық үйлерге берілген. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері немесе жергілікті атқарушы органның мамандары жаңа үйді ЭӘШБЕА БҚ-ға енгізілгеннен кейін аудандық статистика органдарына үй бойынша барлық сипаттамаларды (үй шаруашылықтары дербес шоты, жер учаскесінің кадастрлық нөмірі, үйдің мекенжайы, түрі, үйдің ахуалы, меншік түрі, жалпы және тұрғын алаңдарының көлемдері, бөлмелердің саны, абаттандырудың болуы, сыртқы қабырғаларының материалдары, үй шаруашылықтарының және тұратындардың саны) хабарлайды. Үй бойынша сипаттамаларды ТҚСТ-ға аудандық статистика органдарының қызметкерлері енгізеді, содан кейін ҮСК автоматты түрде беру жүргізіледі. Бұдан әрі ҮСК аудандық статистика органдарынан осы дербес шот немесе мекенжайы бойынша ЭӘШБЕА БҚ-ге енгізу үшін тиісті жергілікті атқарушы органға беріледі.
ЭӘШБЕА БҚ-да мекенжайдың тіркеу кодын (бұдан әрі – МТК) толтыру қарастырылған. МТК – «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесімен бірігетін мекенжай беру объектісінің коды. МТК коды бірегей және мекенжай беру объектісінің барлық циклі кезінде тұрақты болып табылады. Бұл жол қажет болған жағдайда толтырылады және міндетті емес болып табылады. Кент, ауыл, ауылдық округ әкімдері немесе жергілікті атқарушы органның мамандары МТК бойынша ақпаратты ЭӘШБЕА БҚ-ны «Жеке тұлғалар», «Заңды тұлғалар» және «Жылжымайтын мүлік тіркелімі» мемлекеттік деректер қорымен интеграциялауды жүзеге асыру мақсатында толтырады.
«Тұрғын үй типі» жолын толтыру кезінде («V») белгісі бір жерде ғана көрсетіледі, мынадай тұрғын үй типтерінің біреуі көрсетіледі:

В строке «Национальность» проставляется в соответствии с классификатором национальностей, согласно приложению 3 к настоящей Методологии. Национальность ребенка определяется в соответствии со статьей 65 Кодекса Республики Казахстан «О браке (супружестве) и семье».
В строках «Указать дату событий» указывают даты соответствующих событий (рождения, смерти, прибытия, выбытия) лиц постоянно проживающих в данном населенном пункте или лиц прибывших в данный населенный пункт для постоянного проживания, при этом даты указываются полностью (число, месяц и год). Даты событий указываются со слов главы домашнего хозяйства или при предъявлении соответствующих документов (паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении, смерти и другие документы). Также указывают даты событий прибытия или выбытия людей, которые временно (на год или более) уезжали в связи с учебой, службой или по другим причинам.
В строке «Временно проживает в данном населенном пункте» указывается дата прибытия на временное проживание.
В строке «Отметка о выбытии временно проживающих за пределы поселка, села, сельского округа» указывается дата выбытия временно проживающего лица.
В строке «Уровень образования» всем членам домашнего хозяйства проставляются коды в соответствии со справочником уровня образования, согласно приложению 4 к настоящей Методологии.
В строке «Обучающиеся в организациях образования», членам домашнего хозяйства, которые обучаются в организациях образования, проставляются коды в соответствии с перечнем организаций образования по классификатору основных фондов согласно приложению 5 к настоящей Методологии.
В строке «Положение в занятости», членам домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше, проставляются коды в соответствии с перечнем положений в занятости согласно приложению 6 к настоящей Методологии.
В строке «Источники средств к существованию» всем членам домашнего хозяйства проставляются коды в соответствии с перечнем источников средств к существованию согласно приложению 7 к настоящей Методологии.
21. В раздел II «Жилищные условия» вводятся данные о жилом доме по состоянию на 1 января календарного года:
тип дома;
ситуация дома;
вид собственности (частная или государственная);
размер площади (общая и жилая);
количество комнат;
наличие благоустройств;
материалы наружных стен.
В ПО ЭПХУ имеется идентификатор «идентификационный код дома» (далее – ИКД). ИКД создается в информационной системе «Статистический регистр жилищного фонда» (далее – СРЖФ) на республиканском уровне и служит для идентификации каждого дома, осуществления сопоставления и актуализации информации о доме из ПО ЭПХУ в СРЖФ. ИКД присвоены всем жилым домам, внесенным ранее. Акимы поселков, сел, сельских округов или специалисты местного исполнительного органа после занесения нового дома в ПО ЭПХУ, сообщают в районные органы статистики все характеристики по дому (лицевой счет домашнего хозяйства, кадастровый номер земельного участка, адрес, тип дома, ситуация дома, вид собственности, размеры общей и жилой площадей, количество комнат, имеющиеся благоустройства, материалы наружных стен, количество домашних хозяйств и проживающих). Характеристики по дому вносятся сотрудниками районных органов статистики в СРЖФ, после чего производится автоматическое присвоение ИКД. Далее ИКД передается из районных органов статистики в соответствующий местный исполнительный орган для внесения в ПО ЭПХУ по данному лицевому счету или адресу.
В ПО ЭПХУ предусмотрено заполнение регистрационного кода адреса (далее – РКА). РКА – код объекта адресации, генерируемый информационной системой «Адресный регистр». РКА является уникальным и постоянным в течение всего жизненного цикла объекта адресации. Данное поле является необязательным и заполняется в случае необходимости. Информация по РКА заполняется специалистом акимата в целях осуществления интеграции ПО ЭПХУ с Государственными базами данных «Физические лица», «Юридические лица» и «Регистр недвижимости».
При заполнении строки «Тип жилого дома» отметка («V») указывается только в одном месте и указывается один из типов:

1) бір пәтерлі (жеке) – үй жанындағы учаскеде орналасқан және шаруашылық пен басқа да құрылыстарымен және жасыл желектi екпелерімен бiрге азаматтың меншiгiндегi жеке (отбасымен) тұруға арналған үй;
2) екі пәтерлі – екі пәтерден тұратын үй;
3) үш және одан да көп пәтерлі үй – үш және одан да көп пәтерден тұратын үй.
«Үйдің жағдайы» деген жолда «V» белгісі бір жерде ғана көрсетіледі, мынадай тұрғын үй ахуалдарының біреуі көрсетіледі:
1) тұрғын (тұру үшін жарамды, ескірген, апатты, бос немесе иесіз);
2) істен шыққан үй (үй істен шыққан кезде істен шыққан күні мен себебі толтырылады).
Үйдің «ескі» немесе «апатты» жағдайын жергілікті атқарушы органның жанындағы тұрғын үй-коммуналдық комиссиясы арқылы айқындайды.
Бос немесе иесіз үйлер дегеніміз, күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына онда ешкім тұрған жоқ деген дәйекті мәліметтер бар ауылдық жерлерде орналасқан тұрғын үйлер.
Үй істен шыққан кезде істен шығу себептерінің бірі қойылады: ескіру, табиғат апаттары, қайта жабдықталған тұрғын емес үй, апаттылығы бойынша, тастап кеткен үй немесе басқа себептер.
«Меншік түрі» деген жолда «V» белгісі бір жерде ғана көрсетіледі. Үйдің меншік түрлерінің біреуі көрсетіледі:
1) жеке;
2) мемлекеттік.
«Жеке» жолында белгі, егер үй немесе пәтер жеке тұлғаға(ларға) немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаға(ларға) тиесілі болған жағдайда көрсетіледі.
Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқарудағы «Мемлекеттік» жолында белгі егер үй немесе пәтер мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген жағдайда көрсетіледі.
Жалпы және тұрғын алаңының көлемі тұрғын үй-жайдың жоспары негізінде анықталады, егер де жоспар болмаған немесе жоспардан ауытқулар болған жағдайда тұрғын үй–жай ішкі өлшемімен анықталады және шаршы метрмен көрсетіледі.
Тұрғын жайдың жалпы алаңы – тұрғын жайдың пайдалы алаңының және төмендететін коэффициенттер қолданылып есептелетін балкондар (лоджиялар, дәліздер, террассалар) алаңдарының жиынтығы:
балкондар және террассалар үшін – 0,3;
лоджиялар үшін – 0,5;
біріктірілген лоджий балкондар үшін – 0,4;
дәліздер – 0,8.
Тұрғын жайдың пайдалы алаңы – тұрғын жайдың тұрғын және тұрғын емес алаңының жиынтығы;
Тұрғын жайдың тұрғын алаңы – тұрғын жайдағы (пәтердегі) тұрғын бөлмелердің (жатын бөлменің, мейманжайдың, балалар бөлмесінің, үйдегі кабинеттің және сол сияқтылардың) шаршы метрмен есептелетін алаңының жиынтығы;
Тұрғын жайдың тұрғын емес алаңы – тұрғын жайдағы (пәтердегі) ішкі қосалқы бөлмелердің (ас үйдің, ванна бөлмесінің, дәретхананың, кіреберістің, дәліздің, пәтер қоймасының және сол сияқтылардың) шаршы метрмен есептелетін алаңдарының жиынтығы;
«Бөлме саны» деген жолда тұрғын жайдағы (пәтердегі) тұрғын бөлмелердің саны көрсетіледі.
«Абаттандыру» деген жолы тиісті шаруашылыққа жататын үйге немесе үйдің бөлігіне жүргізіледі. Тұрғын үй қорын абаттандыруды өзектендіру кезінде тұрғын үй-жай жабдықталған деп есептелетінін ескеру қажет:

1) одноквартирный (индивидуальный) – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;
2) двухквартирный – дом, состоящий из двух квартир;
3) трех и более квартирный дом – дом, состоящий из трех и более квартир.
В строке «Ситуация дома» отметка («V») указывается только в одном месте, указывается одна из ситуаций дома:
1) дом жилой (пригодный для проживания, ветхий, аварийный, пустующий или бесхозный);
2) исключение дома из жилищного фонда (при исключении дома из жилищного фонда заполняется дата и причина исключения).
Ситуация дома «ветхий» либо «аварийный» определяется жилищно-коммунальной комиссией при местных исполнительных органах.
Под пустующими или бесхозными домами понимаются расположенные в сельской местности жилые дома, о которых имеются достоверные сведения о том, что на 1 января календарного года в них никто не проживал.
При исключении дома из жилищного фонда проставляется одна из причин исключения: ветхость, стихийные бедствия, переоборудованный в нежилой дом, по аварийности, дом брошен или другие причины.
В строке «Вид собственности» отметка («V») указывается только в одном месте. Указывается один из видов собственности дома:
1) частная;
2) государственная.
Отметка по строке «частная» указывается в случае, если дом или квартира принадлежат на праве собственности физическому(им) лицу(ам) или негосударственному(ым) юридическому(им) лицу(ам) и их объединениям.
Отметка по строке «государственная» указывается в случае, если дом или квартира, принадлежат на праве собственности государству и входят в коммунальный жилищный фонд, жилищный фонд государственного предприятия, а также в жилищный фонд государственного учреждения.
Размер общей и жилой площади определяется на основании плана жилого помещения, при отсутствии плана или отклонениях от плана определяется по внутреннему обмеру помещения и указывается в квадратных метрах.
Общая площадь жилища – сумма полезной площади жилища и площадей балконов, лоджий, веранд, террас, рассчитываемых с применением понижающих коэффициентов:
для балконов и террас – 0,3;
для лоджий – 0,5;
для совмещенных лоджий-балконов – 0,4;
веранд – 0,8.
Полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища.
Жилая площадь жилища – сумма площадей жилых комнат (спальни, гостиной, детской, домашнего кабинета и тому подобных) в жилище (квартире), исчисляемая в квадратных метрах.
Нежилая площадь жилища – сумма площадей внутренних подсобных помещений (кухни, ванной комнаты, туалета, прихожей, коридора, квартирной кладовой и тому подобных) в жилище (квартире), исчисляемая в квадратных метрах;
В строке «Количество комнат» указывается количество жилых комнат в жилище (квартире).
Строка «благоустройство» вводится на дом или часть дома, относящуюся к соответствующему домашнему хозяйству. При актуализации благоустройства жилищного фонда следует учесть, что жилое помещение считается оборудованным:

1) егер үйде электр сымдары болса, электр тоғымен;
2) сумен жабдықтау:
егер үйдің ішінде су орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиандық ұңғымадан түсетін тарату желісі болса, үйдегі (пәтердегі) су құбырымен;
егер үйдің (жеке тұрған ас үй немесе үйдің сыртындағы ұқсас үй-жайлар) сыртында су орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиандық ұңғымадан түсетін тарату желісі болса, үй (пәтер) сыртындағы су құбырымен;
егер үй ауласында құдық немесе су таратқыш шүмек (колонка) немесе ұқсас сумен жабдықтау көздері болса, құдықпен, колонкамен немесе ұқсас сумен жабдықтау көздерімен;
егер үйде жоғарыда көрсетілген сумен жабдықтау көздері болмаса және ауыз суды жеткізу басқа өңірлерден, алыс орналасқан су көздерінен немесе ұқсас сумен жабдықтау көздерінен, көлікпен жүзеге асырылса, ауыз суды жеткізумен;
3) егер үйдің ішінде көшедегі кәріз желісіне шаруашылық нәжіс суларының ағуына арналған кәріз құрылғысы немесе сорғыш құдықтар болса, орталық кәрізбен. Су құбыры жоқ, сондай-ақ биодәретханасы бар болған жағдайда тұрғын үй кәрізбен жабдықталған тұрғын үй деп есептелмейді;
4) жылытумен:
егер өз үйінде жылу қазандығы, орамдық немесе аудандық қазандық, жылу электрорталықтары, сондай-ақ автоматты газ сужылытқыштарын орнату (ЖЭО) болса, орталықтан жылытумен;
жеке қондырғылармен жылытумен: егер жылу қондырғыларынан немесе дәстүрлі тұрғын үйдің ішінде тұрған немесе үлкен жеке үйлердің немесе коттедждердің және уақытша шағын үйлердің иелерінде айрықша жағдайлар үшін қосымша нұсқа ретіндегі газ және қатты, сұйық отынмен жағылатын жабдықтан жылыту бар болса, пешпен жылытумен;
5) егер жеке ванна бөлмесімен қатар, осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған бөлмеде ыстық судың түсу тәсіліне қарамастан, стационарлық ванна немесе себезгімен, бұл ретте ванна (себезгі) орнатылып, ал кәріз жоқ болса тұрғын үй ваннамен немесе себезгімен жабдықталған деп есептелмейтінін;
6) ыстық сумен жабдықтау;
егер тұрғындардың тұрмыстық мұқтаждығы үшін ыстық суды орталықтан беретін арнайы су құбыры болса, орталық ыстық сумен қамтамасыз етумен;
егер пәтердегі су жылытқыштардан, газды (ағашты) колонкалардан, кіші жылу қазандықтарын қоса алғанда ыстық су беретін арнайы су құбыры болса жеке су жылытқыштан ыстық сумен қамтамасыз етумен;
7) газбен
егер желілік табиғи газбен жабдықталған еденүсті газ плитасы болса, желілік (табиғи) газбен;
егер сұйытылған (газ тәрізді заттарды сақтауға арналған баллондағы немесе газгольдердегі-резервуарлардағы) газбен жабдықталған еденүсті газ плитасы болса, сұйытылған газбен жабдықталған деп есептелетінін, сондай-ақ сұйытылған газбен жабдықталған еденүсті газ плитасы орнатылған бөлек тұрған асүйі бар үй газдандырылған деп есептелетінін;

1) электричеством, если имеется электропроводка в доме;
2) водоснабжением:
водопроводом в доме (квартире), если внутри дома имеется распределительная сеть, в которую вода поступает централизованно из водопровода или артезианской скважины;
водопроводом вне дома (квартиры), если вне дома (отдельно стоящая кухня или идентичные помещения вне дома) имеется распределительная сеть, в которую вода поступает централизованно из водопровода или артезианской скважины;
колодцем, колонкой или идентичным источником водоснабжения, если во дворе дома имеется колодец или водоразборный кран (колонка) или идентичный источник водоснабжения;
доставкой питьевой воды, если в доме нет вышеуказанных источников водоснабжения, и доставка питьевой воды осуществляется транспортом из других регионов, отдаленных источников или из идентичных источников водоснабжения;
3) центральной канализацией, если внутри дома имеется канализационное устройство для стока хозяйственно-фекальных вод в уличную канализационную сеть или поглощающие колодцы. Не считается оборудованным канализацией жилое помещение, в котором отсутствует водопровод, а также при наличии биотуалета;
4) отоплением:
центральным отоплением, если имеется отопление от своей домовой котельной, квартальной или районной котельной, теплоэлектроцентрали (ТЭЦ), а также установки автоматического газового водонагревателя (АГВ):
отоплением от индивидуальных установок: печным отоплением, если имеется отопление от тепловых установок или оборудований на газовом, твердом или жидком топливе, находящиеся внутри занятого традиционного жилища или как резервного варианта для исключительных случаев у владельцев больших частных домов или коттеджей и во времянках;
5) стационарными ванной или душем, если установлена ванна или душ, как в отдельной ванной комнате, так и другом приспособленном для этой цели помещении, независимо от способа поступления горячей воды, при этом не считается оборудованным ванной или душем жилое помещение, в котором ванна (душ) установлены, а канализация отсутствует;
6) горячим водоснабжением:
центральным горячим водоснабжением, если имеется специальный водопровод, подающий горячую воду централизовано, для бытовых нужд проживающих;
горячим водоснабжением от индивидуальных водонагревателей, если имеется специальный водопровод, подающий горячую воду от газовой (дровяной) колонки, поквартирных водонагревателей, включая и малометражные отопительные котлы;
7) газом:
газом сетевым (природным), если имеется напольная газовая плита, снабженная сетевым природным газом;
газом сжиженным (в баллонах или в газгольдерах – резервуарах для хранения газообразных веществ), если имеется напольная газовая плита, снабженная сжиженным газом, также газифицированным считается дом с отдельно стоящей кухней, в которой установлена напольная газовая плита, снабженная сжиженным газом;

8) егер еденүсті электр плитасы болса, еденүсті электр плитасымен жабдықталған деп есептеледі немесе еденүсті электр плитасы орнатылған бөлек тұрған асүй (асүйге арналған арнаулы күрделі ғимарат) бар үй еденүсті электр плитасымен жабдықталған деп есептелетінін ескеру қажет.
«Сыртқы қабырғалардың материалдары» – деген жолда үйдің сырты (сыртқы қабырғасы) салынған құрылыс материалдары көрсетіледі. Егер қабырғалар бірнеше материалдардан салынса, басым материал көрсетіледі.
22. ІІІ «Жеке меншіктегі және пайдаланудағы жерлер» бөлімінде әрбір үй шаруашылығы бойынша күнтізбелік жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шаруашылықтың жеке меншігіне жататын жер ауданы шаршы метрмен көрсетіледі.
III бөлімнің А кіші бөлімінде шаруашылықтың жеке меншігіне жататын барлық жер ауданы жазылады. Халықтың жеке қосалқы шаруашылығын жүргізуге арналған жер ауданы туралы деректер жер учаскесіне жеке меншік құқығын иелену актісінен жазып алынады.
III бөлімінің Б кіші бөлімінде басқа да жер иелерінен қолданысқа алынған жерлер жазылады. Бұл кіші бөлімде күнтізбелік жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша үй шаруашылықтары пайдаланатын егістіктер, табиғи пішендіктер және жайылымдар көрсетіледі.
III бөлімінің В бөлімінде ағымдағы жылғы астыққа егілген ауыл шаруашылығы дақылдарының егісі (барлық егіс алқабы) туралы деректер үй шаруашылық иесіне (немесе үй шаруашылықтарының кәмелетке толған мүшелеріне) сұрау жүргізу арқылы толтырылады. Ауыл шаруашылығы дақылдарын егу үй іргесіндегі учаскелердегі және бөлінген бау-бақшалардағы егістерді қамтиды.
Қатараралық бау-бақшалардағы егістер тиісті дақылдың егіс алаңының қорытындысына және барлық егіс алаңының қорытындысына кіреді. Қатараралық жыртылып өндірілген дақылдардың егістігі, сондай-ақ қайталап егілетіндер (аңыздықтар) егіс алаңына кірмейді. Егіс алаңында бау-бақшалар, жидек егісі, жасыл көгал, сүрлеу жолдар және ауылшаруашылығы дақылдары егілмеген басқа да алаңдар есептелмейді.
«Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар» жолы бойынша дән түрінде пайдалануға арналған сақталып қалған күздік (бидай, қара бидай, арпа) және астық түрінде қолдануға арналған жаздық дәнді дақылдар (бидай, арпа, сұлы, масақтылар қоспасы, жүгері, тары, қарақұмық, күріш, құмай жүгері, дәнді бұршақтылар) егісі енгізіледі. Басқа мақсаттарға (көк азыққа, сүрлемге, пішенге) арналған дәнді дақылдар бұл жолға енгізілмейді.
«Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар» деген жолдан есепті жылы егілген дәнді дақылдардың түрлері бойынша егістіктер белгіленеді (бидай, жүгері (маис), арпа, қара бидай, сұлы, қонақ жүгері, тары, қарақұмық, тритикале (бидай-қара бидай буданы), масақтылар қоспасы, жасыл ірі бұршақ көкөністер (жаңа піскен), кептірілген бұршақты көкөністер).
«Жүгері (маис)» деген жолда сүрлем мен жасыл азыққа пайдаланылатын, сүттенгенге дейінгі балауыз, сүтті-балауыз және балауызданып піскендерді алып тастағанда, толық піскен жүгерінің дәні көрсетіледі. Бұл дақылдар азық дақылдары бойынша көрсетіледі.
«Майлы дақылдар» жолы бойынша майлы дақылдарға арналған егіс алаңдары көрсетіледі.
«Майлы дақылдар» деген жолдан шашақты зығырдың, қыша, рапс, күнбағыстың, мақсары, соя бұршақтары, жер жаңғағы тұқымдары және басқа да дақылдарға арналған егіс алаңдары көрсетіледі.
Күнбағыс бойынша ағымдағы жылы өндірілген егістер, сондай-ақ қыстың алдында өндірілген күнбағыстың дәнге сақталған егістері кіреді. Күнбағыстың сүрлемге арналған егістері бұл көрсеткішке кірмейді.
«Ақталмаған күріш» деген жолда күріш егістігіне арналған жер алаңы көрсетіледі.
«Көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер» деген жолда көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілерге арналған жалпы егіс алаңдары көрсетіледі.
«Көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер» деген жолдан қырыққабат, бұрыш, қияр, баялды, қызанақ, асқабақ, кәді, асханалық сәбіз, сарымсақ, басты пияз, шомыр, шалғам, асханалық қызылша, бақша дақылдары, картоп, қант қызылшасы, саңырауқұлақ және өзге де көкөністерге арналған егіс алаңдары көрсетіледі.
«Темекі» деген жолда темекі егісінің алаңы көрсетіледі.
«Тұқымнан тазаланған немесе тазаланбаған мақта» деген жолда көлеңкелеу үшін жағалай отырғызылған ағаштың жолақтары, жеке тұрған ағаштардың көлеңкелік алаңын қоса алғанда мақта егісінің барлық нақты алаңы көрсетіледі.
«Азықтық дақылдар» деген жолда барлық азықтық дақылдардың егістері көрсетіледі.
«Азықтық дақылдар» деген жолдан азықтық тамыржемісті, азықтық бақша (азықтық асқабақ, азықтық қарбыз және азықтық кәділер), дәнді және дәнді бұршақты, сүрлемге арналған азық (жүгерісіз), азықтық жүгері, пішендіктер және басқа да дақылдар егістері көрсетіледі.
«Гүлдер» деген жолда ашық жерде өсірілетін гүл егістерінің алаңдары бойынша деректер көрсетіледі.
III бөлімнің Г кіші бөлімінде көпжылдық дақылдардың: жүзім, алма, алмұрт, өрік, шие, шабдалы, қара өрік, жеміс және жидектер (соның ішінде таңқурай, қой бүлдірген (құлпынай), қарақат және басқалары) жаңғақтар және басқа да көпжылдық дақылдар егістерінің алаңдары бойынша деректер толтырылады.

8) электроплитой напольной, если имеется напольная электрическая плита, или дом с отдельно стоящей кухней (специально предназначенное для кухни капитальное здание), в которой установлена напольная электрическая плита.
В строке «Материалы наружных стен» указываются строительные материалы, из которого построены наружные (внешние стены) дома. Если стены построены из нескольких материалов, указывается преобладающий материал.
22. В разделе III «Земля, находящаяся в личной собственности и пользовании» по каждому домашнему хозяйству указывается площадь земли в квадратных метрах по состоянию на 1 января календарного года.
В подразделе А раздела III записывается вся земельная площадь, находящаяся в личной собственности домашнего хозяйства. Данные о размерах земли для ведения личного подсобного хозяйства населения выписываются из акта на право частной собственности на земельный участок.
В подразделе Б раздела III заполняются земли, взятые домашними хозяйствами в пользование у других землевладельцев. В данном подразделе указываются используемые домашними хозяйствами пашни, сенокосы и пастбища по состоянию на 1 июля календарного года.
В подразделе В раздела III вводятся данные о посевах сельскохозяйственных культур (посевная площадь всего) под урожай текущего года путем опроса главы домашнего хозяйства (или совершеннолетних членов домашнего хозяйства). Посевы сельскохозяйственных культур включают в себя посевы на приусадебном участке и выделенных огородах.
Посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади соответствующей культуры и в итог всей посевной площади. Посевы, произведенные в междурядьях пропашных культур, а также повторные (пожнивные) посевы в посевную площадь не включаются. Не учитываются в посевной площади сады, ягодники, зеленые газоны, дорожки и другие площади, не занятые посевами сельскохозяйственных культур.
По строке «Зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры» включаются посевы сохранившихся озимых (пшеница, рожь, ячмень) и яровых зерновых культур (пшеница, ячмень, овес, смесь колосовых, кукуруза, просо, гречиха, сорго, зернобобовые), которые предназначены для использования в виде зерна. Зерновые культуры, предназначенные на другие цели (на зеленый корм, силос, сено) не включаются.
Из строки «Зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры» указываются посевы зерновых культур по видам, посеянных в отчетном году (пшеница, кукуруза (маис), ячмень, рожь, овес, сорго (джугара), просо, гречиха, тритикале (пшенично-ржаной гибрид), смесь колосовых, овощи бобовые зеленые (свежие), овощи бобовые сушеные).
В строке «кукуруза (маис)» указывается кукуруза на зерно в полной спелости, за исключением кукурузы в молочно-восковой и восковой спелости, используемой на силос и зеленый корм. Эти культуры показываются по кормовым культурам.
По строке «Масличные культуры» указывается общая площадь посевов под масличными культурами.
Из строки «Масличные культуры» указываются площади посевов по семенам льна-кудряша, горчицы, рапса, подсолнечника, сафлора, бобы соевые, орехи земляные и другие.
По подсолнечнику включаются посевы, произведенные в текущем году, а также сохранившиеся посевы подсолнечника на зерно, произведенные под зиму. Посевы подсолнечника на силос в этот показатель не включаются.
В строке «Рис необрушенный» указывают площадь земли под посевами риса.
В строке «Овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды» указываются общая площадь посевов под овощами и бахчевыми, корнеплодами и клубнеплодами.
Из строки «Овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды» указываются площади посевов под капустой, перцем, огурцами, баклажанами, помидорами, тыквой, кабачками, морковью столовой, чесноком, луком репчатым, редисом, редькой, свеклой столовой, бахчевыми культурами, картофелем, свеклой сахарной, грибами и другие.
В строке «Табак» указывается площадь под посевами табака.
В строке «Хлопок очищенный или не очищенный от семян» указывается вся фактическая площадь посева хлопчатника, включая полосы затенения вдоль линейных посадок деревьев, площадь затенения под отдельно стоящими деревьями.
В строке «Культуры кормовые» указываются посевы всех кормовых культур.
Из строки «Культуры кормовые» указываются посевы под культурами кормовыми корнеплодными, кормовыми бахчевыми (кормовая тыква, кормовой арбуз и кормовые кабачки), кормовыми зерновыми и зернобобовыми, кормовыми на силос (без кукурузы), кукурузой на корм, сеном и другие.
В строке «Цветы» указываются данные по площадям под посевами цветов открытого грунта.
В подразделе Г раздела III заполняются данные по площадям многолетних культур: виноградники, яблони, груши, абрикосы, вишня, персики, сливы, ягоды и плоды (в том числе малина, земляника (клубника), смородина и другие), орехи и другие многолетние культуры.

23. IV «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (басы)» бөлімінде мал басы, құстар және өзге де ауылшаруашылығы жануарлары туралы деректер көрсетіледі.
Есептеу үй шаруашылықтары иесінің немесе кәмелеттік жастағы мүшелерінің қатысуымен малдың нақты барын қайта есептеу жолымен жүргізіледі. Нақты бар мал басын қайта есептеу малдың қорада болған уақытында жүзеге асырылады. Құстың саны үй шаруашылықтары иесінен немесе кәмелеттік жастағы мүшелерінен сұрау жүргізу арқылы енгізіледі.
Егер нақты қайта есептеуді жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, мысалы, мал жайылымда немесе жұмыста болғанда, мал басы туралы деректер үй шаруашылықтары иесінен немесе осы үй шаруашылықтарының кәмелеттік жастағы мүшесіне сұрау жүргізу арқылы енгізіледі.
Егер үй шаруашылықтарында осы үй шаруашылықтарының тұлғаларына тиісті емес мал бар болса, Ауылшаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша деректер қорында (бұдан әрі – АШЖ БҚ) осы малдың кімнің атына тіркелгендігін нақтылау қажет. Бұдан әрі бұл ақпаратты VII «Қосымша мәліметтер» бөлімінде көрсету қажет.
Малды есепке алу кезінде малдар мен құстардың түрлері «Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (қызметтерінің) статистикалық жіктеуішіне» сәйкес белгіленеді.
Ірі қара малдың басы жөніндегі деректерді толтыру кезінде сүтті табынға қара ала, голштин фриз, қызыл далалық, әулиеата, айршир, латвиялық қоңыр сияқты тұқымдар кіретінін ескеру керек. Етті табынға қазақтың ақбас, әулиекөл, ангус, герефорд, обрак, шароле, лимузин, санта-гертруда, галловей, қалмақ сияқты тұқымдар жатады. Тұқымдық емес малды пайдалану мақсатына қарай (ет немесе сүт алуға) сүтті немесе етті табынға жатқызады, яғни сиырдан сүтті адамның одан әрі тұтынуы немесе өткізуі үшін алатын болса, онда мұндай сиырларды сүтті табынға жатқызады.
Мал саны туралы нақты деректер алу мақсатында әр шаруашылық бойынша есепке алу деректеріне нақтылауды жүргізетін адамдар күнтізбелік жылғы қаңтардың 1-інен 20-сына және шілденің 1-інен 20-сына дейінгі кезеңде оларға тапсырылған учаскедегі барлық шаруашылықтарды осы шаруашылықтарда малдың бар не жоқ екендігіне қарамастан аралап шығады және бұл ретте көрші учаскемен (елді мекенмен) шектелетін аулалардың қалып қоймауына ерекше назар аударылады.
«Балық және басқа су жануарларын аулау, кг» деген жолда үй шаруашылықтарының мүшелері бір жылдың ішінде табиғи ортада ауланған балықтың және басқа да су жануарларының саны килограммен көрсетіледі.
24. V «Күнтізбелік жылғы 1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының қолда бары туралы мәліметтер» бөлімінде ауыл шаруашылығы техникаларының сан түрлері және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған жабдықтары бойынша көрсетіледі.
Түрлері бойынша ауыл шаруашылығының техникаларын және ауыл шаруашылығының өнімдерін қайта өңдеуге арналған жабдықтар осы Әдіснаманың 8-қосымшасына сәйкес ӨӨСЖ бойынша көрсетіледі.

23. В разделе IV «Скот, фактически находящийся в хозяйстве (голов)» указываются данные о поголовье скота, птицы и прочих сельскохозяйственных животных.
Подсчет производится путем пересчета скота в натуре в присутствии главы или совершеннолетнего члена домашнего хозяйства. Пересчет скота в натуре производится в то время дня, когда скот находится на усадьбе. Поголовье птицы вносится по опросу главы или совершеннолетнего члена этого домашнего хозяйства.
В случае, если фактический пересчет осуществить невозможно, например, когда скот находится на отгоне или на работе, данные о поголовье скота вносятся путем опроса главы или совершеннолетнего члена этого домашнего хозяйства.
Если в домашнем хозяйстве содержится скот, не принадлежащий лицам данного домашнего хозяйства, необходимо уточнить, на кого зарегистрирован этот скот в Базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – БД ИСЖ). Далее, отразить эту информацию в разделе VII «Дополнительные сведения».
При учете скота выделяются виды животных и птицы в соответствии со «Статистическим классификатором продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства».
При заполнении данных по поголовью крупного рогатого скота следует иметь в виду, что к молочному стаду относятся такие породы, как черно-пестрая, голштинофризская, красная степная, аулиеатинская, айрширская, бурая латвийская. К мясному стаду относятся такие породы, как казахская белоголовая, аулиекольская, ангус, герефорд, обрак, шароле, лимузин, санта-гертруда, галловейская и калмыцкая. Беспородный скот относят к молочному или мясному стаду в зависимости от цели использования (получения мяса или молока), то есть если от коровы получают молоко для дальнейшего его потребления человеком или реализации, то таких коров относят к молочному стаду.
В целях получения точных данных о численности скота, лица, проводящие уточнение данных похозяйственного учета, обходят в период с 1 по 20 января и с 1 по 20 июля календарного года все без исключения домашние хозяйства на порученном им участке не зависимо от того, есть ли в этих домашних хозяйствах скот или нет, обратив при этом особое внимание на то, чтобы не были пропущены дворы на границах с соседним участком (населенным пунктом).
В строке «Улов рыбы и других водных животных, кг» указывается   количество рыбы и других водных животных в килограммах, выловленных членами домашнего хозяйства в естественной среде в течение года.
24. В разделе V «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января календарного года» указывается количество сельскохозяйственной техники по видам и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства.
Сельскохозяйственную технику по видам и оборудование для переработки сельскохозяйственной продукции указывают в соответствии со Статистическим классификатором промышленной продукции (далее – СКПП), согласно приложению 8 к настоящей Методологии.

25. VІ «Күнтізбелік жылғы 1 қаңтарға ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және мал ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар» бөлімінде жарықтандырылуы, арнайы жабдығы, температуралық режимді ұстап тұратын желдеткіші бар жерасты және жерүсті күрделі құрылыстары мен имараттары бойынша ақпарат көрсетіледі.
Құрылыстар бойынша көрсеткіштер «Негізгі қорлар жіктеуішіне»
(бұдан әрі – НҚЖ), осы Әдіснаманың 9-қосымшасына сәйкес енгізіледі.
«Ауыл шаруашылығы өнімдерін ұстауға арналған құрылыстар» - құрылыстың түрі, құрылыстың әрбір түрі бойынша олардың саны және сыйымдылығы көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен имараттардың сыйымдылығы қойманың сақтау орнының немесе имараттың пайдалы көлемін өнімнің бір текше метрінің орташа салмағына көбейту арқылы есептеледі.
«Ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыстар» - құрылыстың түрі көрсетіледі, құрылыстың әрбір түрі бойынша олардың саны және мал орындарының саны көрсетіледі. Малдардың әртүрлі түрлерін бірге ұстауға арналған құрылыстарға мал орнының саны қойылмайды.
«Өсіруге арналған жылыжайлар» - жабық жерде көкөністерді, гүлдерді және басқа да өсімдіктерді өсіруге арналған алаңдар бойынша деректер көрсетіледі. Алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
Дәптерлерде жазылған барлық деректер (мәліметтер) үш жүмыс күнінің ішінде, ал азаматтардың өтініштері – өтініш жасаған күні ЭӘШБЕА БҚ-ға енгізілуі тиіс.
4. Шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша жазбаларды жүргізу тәртібі
26. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тіркелген барлық ШФҚ құрылысы, мекені және малының болуына қарамастан әр шаруашылық бойынша есепке алумен қамтылады.
ШФҚ басшысын сол шаруашылықтың басқа тұлғасына ауыстырған жағдайда (қайтыс болуына немесе басқа да себептерге байланысты), ШФҚ бұрынғы басшысының тегін, атын және әкесінің атын (ол болған кезде) ауыстырады және жаңа басшыны негіздеуші құжатқа сілтеме жасай отырып енгізеді. Егер де ШФҚ жеке кәсіпкерлік нысанында тіркелген жағдайда ЖСН ауыстыру жүргізіледі.
Егер ШФҚ қызметін тоқтатқан болса, оның мекенжай бөлігі жабылады, қызметін тоқтатқан күні және себебі көрсетіледі (банкроттық, жер учаскесіне жеке меншік құқығын және жерге ие болу құқығын тоқтату).
ШФҚ басшысы басқа көшеге немесе басқа елді мекенге тұрғылықты жерін өзгерткен жағдайда «Шаруа немесе фермер қожалықтары басшысының тұрақты тұрғылықты жері» деген жолда бұрынғы мекенжайы жаңа мекенжайға ауыстырылады.
Егер ШФҚ бірнеше қожалықтарға тарап кетсе, онда бұрынғы қожалықтың мекенжай бөлігін сызып тастап, себептерін жазады: «….-ке бөлінді» және жерге ие болу туралы жаңадан берілген актінің нөмірі және күні қойылады. Содан кейін ЭӘШБЕА БҚ-да жерге иелік ету актісіне сәйкес жаңадан құрылған ШФҚ-ны құрады.
ШФҚ мекенжайы оған ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін берілген жер үлесінің нақты тұрған жеріне сәйкес болуы қажет. Егер ШФҚ елді мекеннен немесе ауылдық округтан тыс жерлер бар болған жағдайда, онда ол «шаруа немесе фермер қожалығының қосымша мекенжайы» жолы бойынша көрсетіледі.
ШФҚ қызметінің негізгі бағыты: өсімдік шаруашылығы немесе мал шаруашылығы немесе аралас (өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы) болып табылады.

25. В разделе VI «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января календарного года» указывается информация по надземным и подземным капитальным постройкам и сооружениям, имеющим освещение, специальное оборудование и вентиляцию для поддержания температурного режима.
Показатели по постройкам вводятся в соответствии с Классификатором основных фондов (далее – КОФ), согласно приложению 9 к настоящей Методологии.
«Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции» – указывается вид постройки, по каждому виду постройки указывается их количество и вместимость.
Вместимость построек и сооружений, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции, рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища склада или сооружения на средний вес одного кубического метра продукции.
«Постройки для содержания сельскохозяйственных животных» – указывается вид постройки, по каждому виду постройки указывается их количество и число скотомест. Для построек, предназначенных для совместного содержания разных видов скота, число скотомест не проставляется.
«Теплицы для выращивания» - указываются данные по площадям закрытого грунта под овощами, цветами и другими растениями. Площадь указывается в квадратных метрах.
Все данные (сведения), записанные в тетради, должны быть внесены в ПО ЭПХУ в течение трех рабочих дней, а при обращении граждан – в день обращения.
4. Порядок ведения записей по крестьянским или фермерским хозяйствам
26. Похозяйственным учетом охватываются все КФХ, которые зарегистрированы на территории поселков, сел, сельских округов независимо от наличия у них построек, усадьбы и скота.
В случае замены главы КФХ другим лицом из состава того же хозяйства (в связи со смертью или по другим причинам), заменяют фамилию, имя и отчество (при его наличии) прежнего главы КФХ и заносят нового главу со ссылкой на обосновывающий документ. В случае если КФХ зарегистрировано в форме личного предпринимательства производится замена ИИН.
Если КФХ прекратило деятельность или все члены хозяйства выбывают на постоянное место жительства за пределы данного сельского округа (администрации), то его адресную часть закрывают, указывают дату и причину прекращения деятельности (банкротство, прекращение права частной собственности на земельный участок или права землепользования).
В случае изменения местожительства главы КФХ на другую улицу или в другой населенный пункт, в строке «Постоянное место жительства главы крестьянского или фермерского хозяйства» его прежний адрес заменяется новым адресом.
Если КФХ разделилось на несколько хозяйств, то адресную часть прежнего хозяйства удаляют, заполняют причину: «разделилось на…» и проставляют номера и дату вновь выданных актов на владение землей. Затем создают в ПО ЭПХУ вновь созданные КФХ согласно акту на владение землей.
Адрес КФХ должен соответствовать фактическому местонахождению его земельного надела, предоставленного ему для производства сельскохозяйственной продукции. Если у КФХ есть другие земли, за пределами данного поселка или сельского округа, то они указываются в строке «дополнительный адрес крестьянского или фермерского хозяйства».
Основным направлением деятельности КФХ является: растениеводство или животноводство или смешанное (растениеводство и животноводство).

27. І «Шаруа немесе фермер қожалықтарының құрамы туралы мәліметтер» бөлімінде жылына бір рет күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына толтырылады. Осы бөлімде ауылшаруашылығы өндірісімен шұғылданатын қызметкерлердің орташа жылдық санын көрсетеді. Оларға ШФҚ-ның тұрақты жұмыс істейтін барлық мүшелері, осы ШФҚ-да жалданып жұмыс істейтін азаматтар (еңбек шарты немесе келісімшарт бойынша қабылданған), соның ішінде маусымдық жұмысқа тартылғандар жатады.
Қызметкерлердің орташа жылдық санын есептеу үшін есептеу арқылы анықталатын қызметкерлердің орташа айлық саны пайдаланылады. Мысалы,
3 мамыр мен 20 мамыр аралығында ШФҚ-да 5 жалдамалы қызметкер 18 күнді жұмыспен өтеді. ШФҚ тұрақты жұмыс істейтін мүшелерінің саны 4 адам. Мамырдағы жалдамалы қызметкерлер санының жиынтығы 1 күнде жұмыс істейтіндердің санын осы айдағы жұмыспен өтелген күн санына көбейту арқылы есептеледі (5адам*18=90 адам-күндер). Мамырдағы жалдамалы қызметкерлер санының жиынтығы 90 адам-күнді құрайды, мамырдағы күнтізбелік күннің саны 31, жалдамалы қызметкерлердің тізімдік саны орта есеппен мамырда 3 адамды (90 адам-күн /31 күн=2,9 адам – дөңгелектеу есебімен 3 адам) құрады. Мамырдағы ШФҚ-да жұмыс істейтін барлық мүшелерінің санын 7 адамды (жалдамалы қызметкер 3 адам + тұрақты жұмыс істейтін мүшелер 4 адам=7 адам) құрады.
Шаруа қожалығының қай айда тіркелгеніне қарамастан, қызметкерлердің орташа жылдық саны қызметкерлердің орташа айлық санын жұмыстың барлық айларына қосу арқылы және алынған қосындыны 12-ге бөлу жолымен анықталады. Мысалы, шаруа немесе фермер қожалығы 1 сәуірде тіркелген. Шаруа қожалығының тұрақты жұмыс істейтін мүшелерінің саны 4 адам. Мамырда маусымдық жұмысқа 5 адам – 18 күнге және қыркүйекте 3 адам 10 күнге қабылданған болатын. Қызметкерлердің орташа айлық саны сәуірде – 4 адамды, мамырда 7 адамды (5 адам*18күн/31 күн+4 адам) құрады, маусым, шілде және тамыздан 4 адамнан, қыркүйекте – 5 адам (3 адам*10күн/30күн+4 адам), қазан, қараша және желтоқсанда 4 адамнан болды. Қызметкерлердің орташа жылдық саны 3,3 адамды ((4+7+4+4+4+5+4+4+4) адам/12 ай= 3,3 адам) құрайды.
Жұмыс істейтіндердің жалпы санынан жұмыс істейтін әйелдердің орташа жылдық саны жеке көрсетіледі, ол осыған ұқсас тәсілмен есептеледі.
Маусымдық жұмысқа тартылғандарды ескере отырып, жалдамалы қызметкерлердің (еңбек шарты немесе келісімшарт бойынша қабылданған) орташа жылдық саны жеке көрсетіледі. Мысалы, мамырда 5 адам 18 күнге және қыркүйекте 3 адам 10 күнге тартылды. Жалдамалы қызметкерлердің орташа жылдық саны 0,3 адамды (5 адам*18/31 күн+3 адам*10 күн/30 күн)/12 ай=0,3 адамды) құрайды.
Сонымен қатар ауыл шаруашылығынан басқа, тек қана ауылшаруашылығы өнімдерін қайта өңдеумен және басқа да қызмет түрлерімен шұғылданатын қызметкерлердің орташа жылдық саны көрсетіледі.

27. В разделе I «Сведения о составе крестьянского или фермерского хозяйства» заполняются один раз в год по состоянию на 1 января календарного года. В данном разделе указывают среднегодовую численность работников, занятых в сельскохозяйственном производстве. К ним относятся все постоянно работающие члены КФХ, граждане, работающие в данном КФХ по найму (принятые по трудовому договору или контракту), в том числе привлеченные сезонные работники.
Для расчета среднегодовой численности работников используют среднемесячную численность работников, которая определяется расчетным путем. Например, с 3 по 20 мая 5 наемных работников отработали в КФХ 18 дней. Число постоянно работающих членов КФХ 4 человека. Сумма численности наемных работников за май считается умножением числа работающих за 1 день на число отработанных дней в этом месяце (5 человек*18 дней=90 человеко-дней). Сумма численности наемных работников за май составила 90 человеко-дней, число календарных дней в мае 31 день, таким образом, среднемесячная численность наемных работников за май составила 3 человека (90 человеко-дней/31 дней=2,9 человек – с учетом округления 3 человека). Среднемесячная численность за май всех работников КФХ составляет 7 человек (3 человека наемных работников + 4 человека постоянно работающих = 7 человек).
Независимо от того, в каком месяце зарегистрировано крестьянское хозяйство, среднегодовая численность работников определяется путем суммирования среднемесячной численности работников за все месяцы работы и делением полученной суммы на 12. Например, КФХ зарегистрировано 1 апреля. Число постоянно работающих членов крестьянского хозяйства 4 человека. В мае на сезонные работы было принято 5 человек на 18 дней и в сентябре – 3 человека на 10 дней. Среднемесячная численность работников составила в апреле 4 человека, мае – 7 человек (5 человек*18 дней/31 день+4 человека), июне, июле и августе по 4 человека, сентябре – 5 человек (3 человек*10 дней/30дней+4 человека), октябрь, ноябрь и декабрь по 4 человека. Среднегодовая численность работников составляет 3,3 человека ((4+7+4+4+4+5+4+4+4) человек/12месяцев = 3,3 человека).
Из общего числа занятых показывается отдельно среднегодовая численность работающих женщин, которая рассчитывается аналогичным образом.
Отдельно показывают среднегодовую численность работающих по найму (принятых по трудовому договору или контракту) с учетом привлеченных сезонных работников. Например, в мае привлекалось 5 человек на 18 дней и в сентябре 3 человека на 10 дней. Среднегодовая численность наемных работников составит 0,3 человека (5 человек*18 дней/31 день+3 человека*10 дней/30 дней)/12 месяцев= 0,3 человека.
Также отдельно показывается среднегодовая численность работников, занятых только в переработке сельскохозяйственной продукции и других видах деятельности, кроме сельскохозяйственной.

28. ІІ «Күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына кенттің, ауылдың, ауылдық округ аумағының шегінде және шегінен тыс жалға берілген (алынған) жеке меншіктегі жерлер» бөлімінде жер алаңы 0,1 гектарға дейінгі дәлдікпен гектармен көрсетіледі.
ІІ бөлімнің А кіші бөлімінде иелік етуге немесе уақытша пайдалануға алынған жалпы жер алаңы көрсетіледі. Ақпарат ШФҚ тіркеу кезінде алынған жерді пайдалану құқығына арналған актінің негізінде толтырылады.
«Жалға берілген жерлер» және «Жалға алынған жерлер» деген жолдар, егер жер «Шаруа немесе фермер қожалығы туралы» 1998 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 6-тармағына сәйкес ұзақ мерзімді жалға алынған болса, бұл жолдарда осы жер бойынша ақпарат ескерілмейді.
ІІ бөлімнің Б кіші бөлімінде ағымдағы жылғы астыққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының егістері (барлық егістік алаңы) туралы деректер ШФҚ-ның басшысынан немесе оның мүшелерінен сұрау жүргізу арқылы толтырылады.
Қатараралық бақтардағы егістер тиісті дақылдың егістік алаңының қорытындысына және барлық егістік алаңының қорытындысына енгізіледі. Отамалы дақылдардың қатараралықтарында жүргізілген егістері, сондай-ақ қайталанған (аңыздық) егістер егістік алаңына кірмейді. Егістік алаңында баулар, жидектіктер, жасыл көгалдар, жолдар және ауыл шаруашылығы дақылдары егілмеген басқа алаңдар есепке алынбайды.
«Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар» жолы бойынша дән түрінде пайдалануға арналған сақталып қалған күздік (бидай, қара бидай, арпа) және жаздық дәнді дақылдар (бидай, арпа, сұлы, масақтылар қоспасы, жүгері, тары, қарақұмық, күріш, құмай жүгері, дәнді бұршақтылар) егісі енгізіледі. Басқа мақсаттарға (көк азыққа, сүрлемге, пішенге) арналған дәнді дақылдар енгізілмейді.
«Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар» деген жолдан есепті жылы егілген дәнді дақылдардың түрлері (бидай, жүгері (маис), арпа, қара бидай, сұлы, қонақ жүгері, тары, қарақұмық, тритикале (бидай – қарабидай буданы), масақтылар қоспасы, жасыл (жаңа піскен) бұршақ көкөністері, кептірілген бұршақты көкөністер) бойынша егістіктер белгіленеді.
«Жүгері (маис)» деген жолда сүрлем мен жасыл азыққа пайдаланылатын сүтті-балауыз және балауызданып піскендерді алып тастағанда, толық піскен жүгерінің дәні көрсетіледі. Бұл дақылдар азық дақылдары бойынша көрсетіледі.
«Майлы дақылдар» жолы бойынша майлы дақылдарға арналған егістердің жалпы алаңы көрсетіледі.
«Майлы дақылдар» жолынан шашақты зығырдың, қышаның, рапстың, күнбағыстың, мақсары, соя бұршақтарының, жер жаңғағының тұқымдары және басқа да тұқымдарға арналған егіс алаңдары көрсетіледі.
Күнбағыс егісіне ағымдағы жылы өндірілген егістер, сондай-ақ қыстың алдында өндірілген күнбағыстың дәнге сақталған егістері кіреді. Күнбағыстың сүрлемдік егістері бұл көрсеткішке кірмейді.
«Ақталмаған күріш» деген жолда күріш егістігіне арналған жер алаңы көрсетіледі.
«Көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер» деген жолда көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілерге арналған жалпы егіс алаңдары көрсетіледі.
«Көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер» деген жолынан қырыққабат, бұрыш, қияр, баялды, қызанақ, асқабақ, кәді, асханалық сәбіз, сарымсақ, басты пияз, шомыр, шалғам, асханалық қызылша, бақша дақылдары, картоп, қант қызылшасы, саңырауқұлақ және өзге де көкөністерге арналған егіс алаңдары көрсетіледі.
«Темекі» деген жолда темекі егісінің алаңы көрсетіледі.
«Тұқымнан тазаланған немесе тазаланбаған мақта» деген жолда көлеңкелеу үшін жағалай отырғызылған тұт ағашының жолақтары, жеке тұрған ағаштардың көлеңкелік алаңын қоса алғанда мақта егісінің барлық нақты алаңы көрсетіледі.
«Азықтық дақылдар» деген жолда барлық азықтық дақылдардың егістері көрсетіледі.
«Азықтық дақылдар» деген жолдан азықтық тамыржемісті, азықтық бақша (азықтық асқабақ, азықтық қарбыз және азықтық кәділер), дәнді және дәнді бұршақты, сүрлемге арналған азық (жүгерісіз), азықтық жүгері, пішендіктер және басқа да дақылдар егістері көрсетіледі.
«Гүлдер» деген жолда ашық жерде өсірілетін гүл егістері алаңдары бойынша деректер көрсетіледі.
II бөлімнің В кіші бөлімінде көпжылдық дақылдар: жүзімдіктер, алма, алмұрт, өрік, шие, шабдалы, қара өрік, жеміс және жидектер (соның ішінде таңқурай, қой бүлдірген (құлпынай), қарақат және басқалары) жаңғақтар және басқа да көпжылдық дақылдар егістерінің алаңдары бойынша деректер толтырылады.
ШФҚ бойынша егістік алаңдары туралы деректер үй жанындағы телімді есепке алмағандағы жерді қамтиды.

28. В разделе II «Земля, находящаяся в собственности, сданная (взятая) в аренду в пределах и вне пределов территории поселка, села, сельского округа на 1 января календарного года» указывается площадь земли в гектарах с точностью до 0,1 гектара. В подразделе А раздела II указывается общая земельная площадь, полученная во владение или временное пользование. Информация заполняется на основании акта на право землепользования, полученного при регистрации КФХ.
Строки «Сдано в аренду земли» и «Взято в аренду земли» указываются в том случае, если эта земля, или ее часть находится в собственности КФХ. Если земля взята в долгосрочную аренду в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 31 марта 1998 года «О крестьянском или фермерском хозяйстве», то информация в этих строках по данной земле не учитывается.
В подразделе Б раздела II вводятся данные о посевах сельскохозяйственных культур (посевная площадь всего) под урожай текущего года путем опроса главы КФХ или его членов.
Посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади соответствующей культуры и в итог всей посевной площади. Посевы, произведенные в междурядьях пропашных культур, а также повторные (пожнивные) посевы, в посевную площадь не включаются. Не учитываются в посевной площади сады, ягодники, зеленые газоны, дорожки и другие площади, не занятые посевами сельскохозяйственных культур.
По строке «Зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры» включаются посевы сохранившихся озимых (пшеница, рожь, ячмень) и яровых зерновых культур (пшеница, ячмень, овес, смесь колосовых, кукуруза, просо, гречиха, сорго, зернобобовые), которые предназначены для использования в виде зерна. Зерновые культуры, предназначенные на другие цели (на зеленый корм, силос, сено), не включаются.
Из строки «Зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры» указываются посевы зерновых культур по видам, посеянным в отчетном году (пшеница, кукуруза (маис), ячмень, рожь, овес, сорго (джугара), просо, гречиха, тритикале (пшенично-ржаной гибрид), смесь колосовых, овощи бобовые зеленые (свежие), овощи бобовые сушеные).
В строке «кукуруза (маис)» указывается кукуруза на зерно в полной спелости, за исключением кукурузы в молочно-восковой и восковой спелости, используемой на силос и зеленый корм. Эти культуры показываются по кормовым культурам.
По строке «Масличные культуры» указывается общая площадь посевов под масличными культурами.
Из строки «Масличные культуры» указываются площади посевов по семенам льна-кудряша, горчицы, рапса, подсолнечника, сафлора, бобы соевые, орехи земляные и другие.
По подсолнечнику включаются посевы, произведенные в текущем году, а также сохранившиеся посевы подсолнечника на зерно, произведенные под зиму. Посевы подсолнечника на силос в этот показатель не включаются.
В строке «Рис необрушенный» указывают площадь земли под посевами риса.
В строке «Овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды» указываются общая площадь посевов под овощами и бахчевыми, корнеплодами и клубнеплодами.
Из строки «Овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды» указываются площади посевов под капустой, перцем, огурцами, баклажанами, помидорами, тыквой, кабачками, морковью столовой, чесноком, луком репчатым, редисом, редькой, свеклой столовой, бахчевыми культурами, картофелем, свеклой сахарной, грибами и другие.
В строке «Табак» указывается площадь под посевами табака.
В строке «Хлопок очищенный или неочищенный от семян» указывается вся фактическая площадь посева хлопчатника, включая полосы затенения вдоль линейных посадок тутовых деревьев, площадь затенения под отдельно стоящими деревьями.
В строке «Культуры кормовые» указываются посевы всех кормовых культур.
Из строки «Культуры кормовые» указываются посевы под культурами кормовыми корнеплодными, кормовыми бахчевыми (кормовая тыква, кормовой арбуз и кормовые кабачки), кормовыми зерновыми и зернобобовыми, кормовыми на силос (без кукурузы), кукурузой на корм, сеном и другие.
В строке «Цветы» указываются данные по площадям под посевами цветов открытого грунта.
В подразделе В раздела II заполняются данные по площадям многолетних культур: виноградники, яблони, груши, абрикосы, вишня, персики, сливы, ягоды и плоды (в том числе малина, земляника (клубника), смородина и другие), орехи и другие многолетние культуры.
Данные о посевных площадях по КФХ включают в себя земли без учета приусадебного надела.

29. ІІІ «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (басы)» бөлімінде мал басы, құстар және өзге де ауылшаруашылығы жануарлары туралы деректер көрсетіледі.
ШФҚ аралау, ШФҚ басшысына сұрау жүргізу және малдарды тірі күйінде қайта есептеу, мал фермада (үй ауласында) болған кезінде жүргізіледі. Егер нақты есептеуді жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда мал басы туралы деректер ауыл шаруашылығы малдары басының нақты саны туралы осы ШФҚ иесіне сұрау жүргізу арқылы жазылады. Малды есепке алу күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы және 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жүргізіледі.
ШФҚ бойынша малдың жалпы санына сол немесе басқа шаруашылықтың қызметкерінің жеке меншігіне жататын үй шаруашылықтары бойынша нақтыланған мал басы кірмейді.
Мұндай мал болған жағдайда ШФҚ басшысы жергілікті атқарушы органның маманына отарында малы бар азаматтардың тізімін беру керек. Бұл мал үй шаруашылықтары бойынша халықтың малы ретінде жазылады.
Әр ШФҚ бойынша малдардың жайылымда және өрісте не болмаса жұмыста немесе басқа шаруашылықтың қарауында жүргеніне қарамастан, ШФҚ иелігіндегі барлық мал көрсетіледі.
Егер ШФҚ малды үй шаруашылықтарында өсіруге (бордақылауға) беретіндігі анықталған болса, онда мұндай санының үй шаруашылықтары бойынша есепке кірмегенін анықтау қажет.
Осындай фактілер анықталған жағдайда жергілікті атқарушы органның малдың есебін жүргізуші маманы үй шаруашылықтарын тіркеу жазбаларына өзгерістер енгізеді, яғни бұл малды үй шаруашылықтарынан алып тастайды.
Бұл жағдайда тағы да бір рет сол мал санының ШФҚ бойынша енгізілгенін тексеру керек.
Егер ШФҚ-да шарт бойынша бордақылауға қойылған мал болса мұндай малдың саны туралы мәлімет тіркеу жазбаларында жазылмайды.
Егер ШФҚ сол кенттің, ауылдың және ауылдық округтің аумағында тұрмайтын адамға тиесілі мал болса, онда мұндай малдың саны туралы мәлімет тіркеу жазбаларында, VII «Қосымша мәліметтер» бөлімінде мал ұстайтын ШФҚ-ға жазылады.
Басқа ШФҚ-дан ұзақ ұстауға қабылданған малдарды өткізіп және есепке алынбауын болдырмау мақсатында, барлық жағдайда есепке алу малдың тұрған жері бойынша жүргізіледі. Сонымен қатар бұл малдың нақты кімге тиесілігі мұқият тексеріледі және ақпарат VII «Қосымша мәліметтер» бөлімінде көрсетіледі.
30. ІV «Күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының қолда бары туралы мәліметтер» бөлімінде ауыл шаруашылығының техникаларының саны түрлері және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған жабдықтар бойынша көрсетіледі.
Түрлері бойынша ауыл шаруашылығының техникасы және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған жабдықтар осы Әдіснаманың 8-қосымшасына сәйкес, ӨӨСЖ бойынша көрсетіледі.

29. В разделе III «Скот, являющийся личной собственностью хозяйства (голов)» указываются данные о поголовье скота, птицы и прочих сельскохозяйственных животных.
Обход КФХ, опрос главы КФХ и пересчет скота в натуре производится в то время дня, когда скот находится на ферме (усадьбе). В случае, если фактический пересчет осуществить невозможно, данные о поголовье скота записывают путем опроса главы этого КФХ о фактическом наличии количества поголовья сельскохозяйственных животных. Учет скота производится по состоянию на 1 января и 1 июля календарного года.
В общее количество скота по КФХ не включается поголовье, принадлежащее лично работнику этого или другого хозяйства и учтенное по домашнему хозяйству.
При наличии такого скота руководитель КФХ передает специалисту местного исполнительного органа список граждан, скот которых находится в его стаде. Этот скот вносится по домашнему хозяйству, как скот населения.
По каждому КФХ показывается весь скот, принадлежащий КФХ, независимо от того, находится ли он в отгоне на пастбищах, на работе или на передержке в другом КФХ.
Если установлено, что КФХ передает скот на выращивание (откорм) домашнему хозяйству, то необходимо выяснить, не включено ли это количество скота в учете домашнего хозяйства.
В случаях обнаружения таких фактов, специалист местного исполнительного органа, проводящий учет скота, вносит изменения в регистрационные записи домашнего хозяйства, то есть исключает этот скот из данных этого домашнего хозяйства.
В этом случае следует еще раз проверить, включено ли это количество скота по КФХ.
Если в КФХ содержится скот, который откармливается по договору, сведения о численности такого скота в регистрационных записях не учитываются.
Если в КФХ содержится скот, принадлежащий лицу, не проживающему на территории данного поселка, села и сельского округа, то сведения о численности такого скота показываются в регистрационных записях за тем КФХ, в котором скот содержится в разделе VII «Дополнительные сведения».
Во избежание пропуска и недоучета скота, принятого на передержку из других КФХ, учет во всех случаях проводится по месту нахождения скота. Наряду с этим тщательно проверяется, кому фактически принадлежит этот скот, и информация отражается в разделе VII «Дополнительные сведения».
30. В разделе ІV «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января календарного года» указывается количество сельскохозяйственной техники по видам и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства.
Сельскохозяйственную технику по видам и оборудование для переработки сельскохозяйственной продукции указывают в соответствии с СКПП, согласно приложению 8 к настоящей Методологии.

31. V «Күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және мал ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар» бөлімінде жарықтандыруы, арнайы жабдығы, температуралық режимді ұстап тұратын желдеткіші бар жерасты және жерүсті күрделі құрылыстары және имараттары бойынша ақпарат көрсетіледі.
Құрылыстар бойынша көрсеткіштер НҚЖ негізінде, осы Әдіснаманың
9-қосымшасына сәйкес енгізіледі.
«Ауыл шаруашылығы өнімдерін ұстауға арналған құрылыстар» - құрылыстың түрі, әрбір құрылыстың түрі бойынша олардың саны және сыйымдылығы көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен ғимараттардың сыйымдылығы қойманың сақтау орнының немесе ғимараттың пайдалы көлемін өнімнің 1 текше метрінің орташа салмағына көбейту арқылы есептеледі.
«Ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыстар» - құрылыстың түрі көрсетіледі, құрылыстың түрі бойынша олардың саны және мал орындарының саны көрсетіледі. Әртүрлі малдарды бірге ұстауға арналған құрылыстарға мал орнының саны қойылмайды.
«Мұнай өнімдерін сақтауға арналған ыдыстың бары» - мұнай өнімдерін сақтауға арналған тұрақты және жылжымалы металл резервуарлардың (автоцистерналардың) болуы, бірлікпен және олардың тиісті сыйымдылығы – текше метрмен көрсетіледі.
«Өсіруге арналған жылыжайлар» - жабық жерде көкөністер, гүлдер мен басқада өсімдіктерді өсіруге арналған алаңдар бойынша деректер көрсетіледі. Алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
«Ауыл шаруашылығы техникаларын сақтауға арналған үй-жайлар» - ауыл шаруашылығы техникаларын сақтауға арналған: күрделі, ыңғайластырылған және жабынды үй-жайлардың саны бірлікпен және оларға тиісті алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
32. VI «Күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына сатып алу кооперативтiк бірлестіктерінің, сатып алу орталықтарының нақты бары» бөлімінде заттай мәнде толтырылған тауарлар бойынша деректер көрсетіледі.
33. VIІ «Қосымша мәліметтер» бөлімінде жалға берілген (немесе алынған) жер туралы деректер, оның жалға берілген (немесе алынған) кімге берілгені (немесе кімнен алынғаны) көрсетіліп, сондай-ақ басқа да қосымша мәліметтер жазылады.
Дәптерлерде жазылған барлық деректер (мәліметтер) ЭӘШБЕА
БҚ-ға үш жүмыс күнінің ішінде, ал ШФҚ басшысы жүгінген кезде – өтініш жасаған күні енгізілуі тиіс.
Әр шаруашылық
бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру
нысандары бойынша
статистикалық
әдіснамаға 1-қосымша
Приложение 1
к Статистической
методологии по
ведению
похозяйственного
учета и форм
организации ведения
регистрационных
записей
Нысан                                            Форма
_________________________________________ облыстың, ауданның атауы/
наименование области, района
___________________________ кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы/
наименование поселка, села, сельского округа
ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҚТАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ № ____ ДӘПТЕРІ
ТЕТРАДЬ УЧЕТА ДОМАШНИХ ХОЗЯЙСТВ №____
2016 – 2020 жылдарға арналған
на 2016-2020 годы
Дәптерге төмендегідей елді мекендердің шаруашылықтары жазылады
(ірі елді мекендердe көшелері көрсетіледі):
В тетрадь записываются хозяйства следующих населенных пунктов
(в крупных населенных пунктах указываются улицы):
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
Үй шаруашылығының дербес шоты ___________ № (жер телімінің кадастрық нөмірі) __________
Лицевой счет домашнего хозяйства          № (кадастровый номер земельного участка)
Мекенжайы:/ Адрес: ____________________________________________________________ көшесі/
улица, үйдің №/дом № _____ пәтердің №/ кв. № _______
Телефон ________________________________

31. В разделе V «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января календарного года» указывается информация по надземным и подземным капитальным постройкам и сооружениям, имеющим освещение, специальное оборудование и вентиляцию для поддержания температурного режима.
Показатели по постройкам вводятся в соответствии с КОФ, согласно приложению 9 к настоящей Методологии.
«Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции» – указывается вид постройки, по каждому виду постройки указывается их количество и вместимость.
Вместимость построек и сооружений, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции, рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища склада или сооружения на средний вес одного кубического метра продукции.
«Постройки для содержания сельскохозяйственных животных» – указывается вид постройки, по каждому виду постройки указывается их количество и число скотомест. Для построек, предназначенных для совместного содержания разных видов скота, число скотомест не проставляется.
«Наличие емкостей для хранения нефтепродуктов» – указывается наличие стационарных и передвижных (автоцистерны) металлических резервуаров для хранения нефтепродуктов в единицах и соответствующая им емкость – в кубических метрах.
«Теплицы для выращивания» – указываются данные по площадям закрытого грунта под овощами, цветами, грибами и другими растениями. Площадь указывается в квадратных метрах.
«Помещения для хранения сельскохозяйственной техники» – указывается количество помещений для хранения сельскохозяйственной техники: капитальных, приспособленных и навесов в единицах и соответствующую им площадь в квадратных метрах.
32. В разделе VI «Наличие закупочных кооперативных объединений, закупочных центров на 1 января календарного года» указываются данные по товарам, которые заполняются в натуральном выражении.
33. В разделе VII «Дополнительные сведения» записываются данные о земле, которая сдана (или взята) в аренду, с указанием кому (или у кого) она сдана (или взята), а также другие дополнительные сведения.
Все данные (сведения), записанные в тетради, должны быть внесены в ПО ЭПХУ в течение трех рабочих дней, а при обращении главы КФХ – в день обращения.
Әр шаруашылық
бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру
нысандары бойынша
статистикалық
әдіснамаға 1-қосымша
Приложение 1
к Статистической
методологии по
ведению
похозяйственного
учета и форм
организации ведения
регистрационных
записей
Нысан                                            Форма
_________________________________________ облыстың, ауданның атауы/
наименование области, района
___________________________ кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы/
наименование поселка, села, сельского округа
ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҚТАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ № ____ ДӘПТЕРІ
ТЕТРАДЬ УЧЕТА ДОМАШНИХ ХОЗЯЙСТВ №____
2016 – 2020 жылдарға арналған
на 2016-2020 годы
Дәптерге төмендегідей елді мекендердің шаруашылықтары жазылады
(ірі елді мекендердe көшелері көрсетіледі):
В тетрадь записываются хозяйства следующих населенных пунктов
(в крупных населенных пунктах указываются улицы):
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
_____________________________ ____ беттен/с______ бетке дейін/по стр.
Үй шаруашылығының дербес шоты ___________ № (жер телімінің кадастрық нөмірі) __________
Лицевой счет домашнего хозяйства          № (кадастровый номер земельного участка)
Мекенжайы:/ Адрес: ____________________________________________________________ көшесі/
улица, үйдің №/дом № _____ пәтердің №/ кв. № _______
Телефон ________________________________

199
Басқа ұлттар
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын
жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
4-қосымша
Білім деңгейінің анықтамалығы
код
Білім деңгейі
Білім ұйымдарын бітірді немесе оқиды
1
мектепке дейінгі
Мектепте оқытуға мектепалды дайындықты бітірді
2
бастауыш
Бастауыш жалпы білім беретін мектепті бітірді
1972 жылы және одан үш жылдық бастауыш жалпы білім беретін мектептің 3 сыныбын бітірді
Кез келген жылы 4-6 сыныптарды бітірді
1962 жылы және одан кейін 7-сыныпты бітірді
1990 жылы және одан кейін 8-сыныпты бітірді
5-9 сыныптарда оқиды
1972/73-1988/89 оқу жылдарында 4-сыныптан кеткен
Кез келген жылы 5-7 сыныптан кеткен
1962/63 оқу жылдары және одан кейін 8-сыныптан кеткен
1989/90 оқу жылдары және одан кейін 9-сыныптан кеткен
3
негізгі орта
1961 жылы және одан бұрын толық емес орта мектепті (жеті жылдық) немесе 7-сыныпты бітірді
1963-1989 жылдары сегіз жылдық мектепті немесе 8-сыныпты бітірді
1990-1992 жылдары тоғыз жылдық мектепті немесе 9-сыныпты бітірді
1993 жылы және одан кейін негізгі жалпы білім беретін мектепті бітірді
Он бір жылдық немесе он екі жылдық орта мектептің 10 сыныбын бітірді
Он екі жылдық орта мектептің 11 сыныбын бітірді
10-11 (12) сыныпта оқиды
Жалпы орта білімі бар адамдардан басқа бастауыш кәсіптік білім беру ұйымында оқиды
1961/62 оқу жылдары және одан бұрын 8-сыныптан кеткен
1988/89 оқу жылдары және одан бұрын 9-сыныптан кеткен
10-11(12) сыныптан кеткен
Жалпы орта білімі бар адамдардан басқа бастауыш кәсіптік білім ұйымынан кеткен
4
жалпы орта білім
Жалпы білім беретін мектептің, лицейдің, гимназияның және дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектептердің және басқалардың 10-11 сыныптарын бітірген.
5
бастауыш кәсіптік білім
Бастауыш кәсіптік білім беретін ұйымды бітірген (кәсіптік училище, кәсіптік лицей-үздіксіз білім беру орталығы, техникалық мектеп (тау-кен – механикалық, теңізжолы, орман-техникалық және т.б.) жұмысшы мамандығын алған адамдар, сондай-ақ кәсіптік-техникалық училищені (КТУ) немесе техникалық училищені бітірген. Бұдан басқа кәсіптік-техникалық оқу орнын бітіріп, мамандығымен қатар орта білімі туралы аттестат және орта білім деңгейінде мамандық алған адамдарға «Жалпы орта» деген белгі қойылады, ал басқа адамдарға осы оқу орнына түскенге дейінгі алған білім деңгейі қойылады
Жалпы орта білім бермейтін оқу орнындарын (мысалы, қолөнерлік, салалық кәсіптік училище (СКУ), фабрика-зауыттық оқыту мектебі (ФЗОМ), фабрика-зауыттық шәкірттік мектебі (ФЗШМ), оқу-курстық комбинаты, оқыту-өндірістік орталығы, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары, оқу орындары жанындағы дайындық курстары және соған ұқсас) аяқтаған, осы оқу орнына түскенге дейінгі алған білімі белгіленеді
6
орта кәсіптік (арнайы) білім
мәдениет және өнер саласындағы техникум, училище және колледж бітірген
7
аяқталмаған жоғары білім
ЖОО-да оқиды және оқу мерзімінің жартысын немесе жартысынан көбін өткен
ЖОО-да бір және одан көп жыл оқыған, аяқталмаған жоғары білімі туралы анықтамасы бар
ЖОО-да оқу мерзімінің жартысынан аз уақытын оқығандар, ЖОО-ға түскенге дейін алған білім деңгейінің коды қойылады, яғни «орта арнаулы» немесе «жалпы орта»
8
жоғары білім
ЖОО аяқтаған: академия, университет, институт және оған теңестірілген (консерватория, жоғары мектеп, жоғары әскери училище)
9
бастауыш білімі жоқ
Бастауыш жалпы білім беретін мектепті бітірмеген

199
Другие национальности
Приложение 4
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Справочник уровня образования
Код
Уровень
образования
Окончил или учится в организациях образования
1
дошкольное
Окончил предшкольную подготовку к обучению в школе
2
начальное
Окончил начальную общеобразовательную школу
Окончил 3 класса трехлетней начальной общеобразовательной школы в 1972 году и позднее
Окончил 4-6 классов в любом году
Окончил 7 классов в 1962 году и позднее
Окончил 8 классов в 1990 году и позднее
Учится в 5-9 классах
Выбыл из 4 класса в 1972/73-1988/89 учебные годы
Выбыл из 5-7 классов в любом году
Выбыл из 8 класса в 1962/63 учебном году и позднее
Выбыл из 9 класса в 1989/90 учебном году и позднее
3
основное среднее
Окончил неполную среднюю школу (семилетнюю) в 1961 году и ранее или 7 классов
Окончил восьмилетнюю школу в 1963-1989 годах или 8 классов
Окончил девятилетнюю школу в 1990-1992 годах или 9 классов
Окончил основную общеобразовательную школу в 1993 году и позднее
Окончил 10 классов одиннадцатилетней или двенадцатилетней средней школы
Окончил 11 классов двенадцатилетней средней школы
Учится в 10-11 (12) классах
Учится в организации начального профессионального образования, кроме лиц с общим средним образованием
Выбыл из 8 класса в 1961/62 учебном году и ранее
Выбыл из 9 класса в 1988/89 учебном году и ранее
Выбыл из 10-11 (12) классов
Выбыл из организации начального профессионального образования, кроме лиц с общим средним образованием
4
общее среднее
Окончил 10-11 классов в общеобразовательных школах, лицеях, гимназиях и специализированных школах для одаренных детей и другие
5
начальное профессиональное
Окончил организации начального профессионального образования (профессиональное училище, профессиональный лицей – центр непрерывного образования, техническую школу (горно-механическую, мореходную, лесотехническую и др.), получившие рабочие профессии, а также профессионально-техническое училище (ПТУ) или техническое училище. Кроме того, лицам, окончившим профессионально-техническое учебное заведение и получившим, наряду с профессией, аттестат о среднем образовании или получившим профессию на базе среднего образования, отмечается еще метка «Общее среднее», другим лицам – тот уровень образования, который они имели до поступления в это учебное заведение
Окончил учебные заведения, не дающие общего среднего образования (например, ремесленное, отраслевое профессиональное училище (ОПУ), школу фабрично-заводского обучения (ФЗО), школу фабрично-заводского ученичества (ФЗУ), учебно-курсовой комбинат (пункт), учебно-производственный центр, курсы переподготовки и повышения квалификации, подготовительные курсы при учебных заведениях и тому подобное), отмечается образование, полученное ими до поступления в эти учебные заведения
6
среднее профессиональное (специальное) образование
Окончил техникум, училище в области культуры и искусства и колледжи
7
незаконченное высшее
Обучаюшиеся в ВУЗе и прошедший половину или более половины срока обучения
Обучавшийся год и более в ВУЗе при наличии справки о незаконченном высшем образовании
Проучившийся в ВУЗе менее половины срока обучения, отмечается тот код уровня образования, который он имел до поступления в ВУЗ, то есть «среднее специальное» либо «общее среднее»
8
высшее
Окончил ВУЗ: академию; университет; институт и приравненные к ним (консерватория, высшая школа, высшее военное училище)
9
нет начального образования
Не окончил начальную общеобразовательную школу

1,2 сыныпты бітірген
1972 жылы және одан кейін үш жылдық бастауыш жалпы білім беретін мектептің 3 сыныбын бітірді
1-4 сыныптарда оқиды
Кез келген жылы 1-3 сыныптан кеткен
1971/72 жылдары және одан ерте, 1989/90 оқу жылдары және одан кейін 4-сыныптан кеткен
Мектепте оқымаған бірақ оқу және жазу білетіндер
0
сауатсыздар
оқу және жазу білмейтіндер
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
5-қосымша
Негізгі қорлар жіктеуіші бойынша білім ұйымдарының тізбесі
Код
НҚЖ бойынша коды
Білім беру ұйымдары
Білім беру ұйымдарында білім алушылар
1

Окончил 1, 2 класса
Окончил 3 класса трехлетней начальной общеобразовательной школы в 1972 году и ранее
Учится в 1-4 классах
Выбыл из 1-3 классов в любом году
Выбыл из 4 класса в 1971/72 году и ранее, в 1989/90 учебном году и позднее
Не обучавшийся в школе, но умеющий читать и писать
0
неграмотные
Не умеющие читать и писать
Приложение 5
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Перечень организаций образования по классификатору основных фондов
Код
Код по КОФ
Организации
образования
Обучающиеся в организациях образования
1

122.540000
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары
Мектепке дейінгі ұйымдарға: олардың меншік нысанына қарамастан бөбекханаға, бөбекхана-бақшаға, балабақшаға, мектеп-балабақшаға баратын бала
Мектепке дейінгі ұйымға, мысалы, науқастану себебімен уақытша бармай жүрген бала
2
122.530000
жалпы білім беретін мектептер
Бастауыш, негізгі, орта жалпы білім беретін мектептерде (оның ішінде жекелеген пәндерді тереңдетіп оқыту), лицейлерде, гимназияларда білім алушылар
3
122.520000
техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары
Кәсіптік лицейлерде, мәдениет және өнер саласындағы училищелерде, негізгі орта немесе жалпы орта білім беру базасындағы колледждерде оқитындар
4
122.510000
жоғары оқу орындары
ЖОО. ЖОО студенттері: академиялар, университеттер, институттар және оған теңестірілген білім беру ұйымдары (консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище)
5
122.510000
жоғары оқу орындары
Жоғарғы оқу орнынан кейін. ЖОО-да тереңдетілген бағдарлама бойынша оқуды аспирантура, магистратура және докторантурада жалғастырушылар
6

122.540000
дошкольные
организации
образования
Ребенок, посещающий дошкольные организации: детские ясли, ясли-сады, детские сады, школы-детские сады независимо от их форм собственности
Ребенок, временно не посещающий дошкольную организацию, например, по болезни
2
122.530000
общеобразовательные
школы
Обучающиеся в начальных, основных, средних общеобразовательных школах (в том числе с углубленным изучением отдельных предметов), лицеях, гимназиях
3
122.520000
организации
технического
и профессионального образования
Учащиеся профессиональных лицеев, училищ в области культуры и искусства, колледжей на базе основного среднего или общего среднего образования
4
122.510000
высшие
учебные
заведения
ВУЗ. Студенты ВУЗов: академий, университетов, институтов и приравненных к ним организаций образования (консерватория, высшая школа, высшее училище)
5
122.510000
высшие
учебные
заведения
Послевузовская. Продолжившие обучение в ВУЗе по углубленной программе: аспирантура, магистратура и докторантура
6

122.590000
өзге де білім беру мекемелері
Біліктілікті арттыру курстары.
Жалпы білім бермейтін мектептер мен курстарда оқитындар (курстық оқу комбинаты (бөлім), қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстары, оқу орындарының жанындағы дайындық курстары, сонымен қатар кәсіптік білім беретін курстар)
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
6-қосымша
Жұмыспен қамтылу жағдайының тізбесі
Код
Жұмыспен қамтылу жағдайы*
Анықтама
1
жалдамалы қызметкер
Ақшалай немесе заттай түрдегі ақы (сыйақы) төлемі үшін ауызша немесе жазбаша еңбек шарты (жалдану шарты) бойынша жұмыс істейтін жеке тұлға
2
жұмыс беруші
Өзінің меншікті экономикалық кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және тұрақты түрде бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлерді жалдайтын жеке тұлға.
3
жеке негізде жұмыс істеуші
Өзінің меншікті экономикалық кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және тұрақты түрде жалдамалы қызметкерлерді жалдамайтын жеке тұлға.
4
жеке қосалқы шаруашылығымен (жеке ауласымен) айналысушы
өзінің жеке қосалқы шаруашылықтарында өнімді сату (айырбастау) үшін өнім өндіруге байланысты ауылшаруашылығы (малға күтім көрсетуді қоса алғанда) қызметін жүзеге асыратын жеке тұлға
5
өндірістік кооператив мүшесі
кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, кооператив мүшесі болып табылатын жеке тұлға
6
кәсіпорынның ақы төленбейтін қызметкері
туыс адамы басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) сыйақысыз жұмыс істейтін жеке тұлға
7
жұмыссыз
жұмыссыз болған;
жұмыс іздеумен белсенді айналысқан;
жұмысқа орналасу мүмкіндігі болса, жұмысқа кірісуге дайын болған деген үш критерийге бір мезгілде сай келетін адам.
Бұл ретте «жұмыссыз» деген ұғым, адамның мүлдем (тіпті апта ішінде бір сағат та) жұмыс істемегендігін білдіретінін ескеру қажет.
8
жұмыс күшінің құрамына кірмейтін, адам
Жұмыс күшінің құрамына кірмейтін адам-қарастырылып отырған есепті кезең ішінде 15 және одан жоғары жастағы келесі себептер бойынша белсенді болмаған: оқу орнында болған (күндізгі оқу нысаны), үй міндеттерін атқарған, жасының үлкеюі (зейнеткерлікте болу), мүгедектік және басқа себептерді қоса алғанда жұмыспен қамтылған немесе жұмыссыз болып табылмайтын жеке тұлғалар.
*1-6-кодтарда атап өтілген санаттар жұмыспен қамтылған халыққа жатады.
Жеке қосалқы шаруашылықта (жеке аулада) өнімді тек өз тұтынуы үшін өндірумен айналысатын жұмыспен қамтылғандар жоғарыда аталған критерийлерге байланысты не жұмыссыздарға, не жұмыс күші құрамына кірмейтін адамдарға жатқызылуы тиіс.
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
7-қосымша
Күнкөрістің қаражат көздерінің тізбесі
Код
Күнкөрістің қаражат көздері
Анықтама
1
жалдамалы жұмыстан түскен табыс
жалақы (айлықақы); жалақыға үстемеақы; ақшалай немесе заттай түрдегі көтермелеу төлемдерінің барлық түрлері; қаламақылар; сыйлықақылар; пайдадан түскен және еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемақылар.
2
өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыс
өз бетінше жұмыспен қамтылған тұлғалардың жеке өзі үшін немесе олардың отбасының мүшелеріне қатысты алған табысы. Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа мүліктен пайыз, дивидендтер түріндегі табыс, рента және жеке меншіктен түскен басқа да табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар және әлеуметтік көмек кірмейді.
3
ауылшаруашылық өнімдерін сатудан түскен табыс
жеке қосалқы шаруашылықтағы жұмыс (ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен табыс) өсімдік шаруашылығының және мал шаруашылығының өндірілген өнімдерін сатудан алынатын табыс.
4
оқушыларға арналған стипендиялар
тамақтануға, тұруға және оқу әдебиетін сатып алу шығыстарын ішінара өтеу үшін білім алушыға берілетін ақша сомасы.
5
жасы бойынша зейнетақы
жасы бойынша: азаматтық зейнеткерлермен қатар әлеуетті құрылымдар зейнеткерлері алатын сома.
6
мемлекеттік жәрдемақылар және басқа да әлеуметтік көмек түрлері
Жәрдемақы:
облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) мемлекет ұсынатын ақшалай түрдегі төлемақы

122.590000
прочие
учебные
заведения
Курсы повышения квалификации. Учащиеся школ и курсов, не дающих общего образования, (учебно-курсовой комбинат (пункт), курсы переподготовки и повышения квалификации, подготовительные курсы при учебных заведениях, а также курсов, дающих профессиональное образование)
Приложение 6
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Перечень организаций образования по классификатору
основных фондов
Код
Положение
в занятости*
Определение
1
работающий
по найму
физическое лицо, работающее по трудовому договору (договору найма) письменному или устному, за оплату (вознаграждение) в денежной или натуральной форме.
2
работодатель
физическое лицо, управляющие своим собственным экономическим предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и нанимающие одного или нескольких наемных работников на постоянной основе
3
занятый на индивидуальной основе
физическое лицо, управляющие своим собственным экономическим предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и ненанимающее на постоянной основе наемных работников
4
занятый в личном подсобном хозяйстве (личном подворье)
физическое лицо, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность (включая уход за скотом) на своих личных подсобных хозяйствах, связанную с производством продукции для продажи (обмена)
5
член производственного
кооператива
физическое лицо, являющиеся членом кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью
6
неоплачиваемый
работник
семейного
предприятия
физическое лицо, работающее без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом
7
безработный
лицо, которое отвечает одновременно трем критериям:
не имеет работы;
активно ищет работу;
готово приступить к работе, если появится возможность трудоустройства.
При этом необходимо учитывать, что понятие  «без работы» означает, что человек совершенно не работал (даже в течение одного часа в неделю).
8
лицо,
невходящее
в состав
рабочей силы
Лицо, невходящее в состав рабочей силы, – физическое лицо в возрасте 15 лет и старше, которое не является занятым или безработным в течение рассматриваемого отчетного периода, включая тех, кто не был активен по следующим причинам: посещение учебного заведения (дневная форма обучения), выполнение домашних обязанностей, пожилой возраст (находятся на пенсии), инвалидность и другие причины.
* Категории, перечисленные в кодах 1-6, будут относиться к
занятому населению.
Занятые в личном подсобном хозяйстве (личном подворье)
производством продукции только для собственного потребления должны
быть отнесены, в зависимости от вышеназванных критериев, либо к
безработным, либо к лицам, невходящим в состав рабочей силы.
Приложение 7
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Перечень источников средств к существованию
Код
Источники средств к существованию
Определение
1
доход от работы по найму
заработная плата (оклад); надбавки к заработной плате; все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме; гонорары; премии; выплаты: от прибыли, по больничным листам.
2
доход от самостоятельной занятости
доход, полученный самостоятельно занятыми лицами для себя лично или в отношении членов их семей. В доход от самостоятельной занятости не включаются доходы от имущества в виде процентов, дивидендов, рента и другие виды доходов от собственности, а также подарки и социальная помощь.
3
доход от продажи сельхозпродукции
работа в личном подсобном хозяйстве (доход от продажи сельхозпродукции):
доход, получаемый от продажи произведенной продукции растениеводства и животноводства.
4
стипендии для учащихся
сумма денег, предоставляемая обучающемуся для частичного покрытия расходов на питание, проживание и приобретение учебной литературы.
5
пенсии по возрасту
сумма, получаемая пенсионером по возрасту: как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур.
6
государственные пособия и другие виды социальной помощи
Пособие:
выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).

18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға бала 1 жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты, мүгедек баланы тәрбиелеп отырушыға жәрдемақы, сондай-ақ айлық табысы орта есеппен жан басына шаққанда облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген азық-түлік қоржыны құнынан төмен аз қамтылған отбасыларға мемлекет ұсынатын жәрдемақылар.
мүгедектік туындаған, асыраушысынан айырылған кезде және жасына байланысты азаматтарға бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлемақылар.
жәрдемақы алуға құқығы бар азаматтарға жәрдемақының өзге де түрлеріне қарамастан төленетін ақшалай төлемақылар.
үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету төлемақылары; азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы; экологиялық апат аймағында тұруына жатуына байланысты біржолғы өтемақылық төлемақылар; саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақылар.
жергілікті бюджеттерден жұмыс орны бойынша және басқа қаржыландыру көздерінен (әкімдіктерден, ардагерлер кеңесінен және өзгелері) заттай түрдегі біржолғы төлемақылар.
7
туыстар мен таныстардан материалдық көмек
туыстарынан немесе жақындарынан материалдық көмек: үй шаруашылықтарының туыстарынан және достарынан алған трансферттері
8
меншіктен түскен табыс
жеке меншіктен табыс, дивидендтер, сыйлықақылар:
үйді, пәтерді, саяжайды және жер учаскелерін сатудан түскен табыстар, саяжайды бұзудан түскен төлемақылар және өзгелері
көлік құралдарын, киім-кешекті, зергерлік бұйымдарды және өзгелерді сатудан түскен табыс.
бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай салымдар бойынша пайыздар, авторлық қаламақылар.
тұрғын үйді, сонымен қатар кісі тұрмайтын (өндірістік) үй-жайларды: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен пайда мен шығындар.
жерді, ауылшаруашылық техникасын жалға беруден алынатын сома.
9
біреудің асырауындағы адам
басқа тұлғалар тарапынан ұзақ немесе үнемі материалдық немесе ақшалай қамтамасыз етілетін адамдар.
10
өзге де
өзге де:
үй шаруашылықтарының:
тамақтануға (толық немесе ішінара);
қоғамдық көлікпен жол жүруге;
автомобильмен қалааралық, теміржол, әуе, теңіз және өзен жолаушылар көлігімен жол жүруге;
демалыс үйлеріне, санаторийлерге, балаларға арналған демалыс лагерлеріне жолдамаларға;
дәрі-дәрмектерге;
тісті протездеуді қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетуге;
мектепке дейінгі мекемелерде балаларды ұстауға, балаларды оқытуға;
кәсіптік білім алуға;
мәдени-спорттық іс-шараларға;
тұрғын үйге, отынға ақы төлеуге;
мал, жемшөп сатып алуға;
арнаулы киімге, киіндіруге алған жеңілдіктерінің;
дотацияларының және жеңілдіктерінің сомасы;
дотациялардың және жеңілдіктердің басқа да түрлері.
коммуналдық қызметтерге жұмсалатын белгіленген шығыстары осы мақсаттарға арналған жол берілетін шекті үлесінен асатын аз қамтылған отбасыларға ақшалай төлемақы немесе олардың дербес шоттарына ақшалай қаржының аударымдары түрінде мемлекеттің беретін көмегі.
неке бұзылғанда жұбайының көмегіне мұқтаж кәмелетке толмаған балаларды, ата-аналарды асырауға алынған сомалар.
жоғарыда аталмаған табыстар.
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды
жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді
ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснамаға
8-қосымша
Өнеркәсіптік өнімдердің статистикалық жіктеуіші
ӨӨСЖ бойынша коды
Көрсеткіштер атауы
Ауыл шаруашылығы техникасы:

пособие, предоставляемое государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие воспитывающему ребенка-инвалида, а также пособие малообеспеченным семьям с месячным среднедушевым доходом ниже продовольственной корзины, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потере кормильца и по возрасту.
денежные выплаты гражданам, имеющим право на пособие, предоставляемые независимо от иных видов пособий.
выплаты на материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому; пособие на погребение граждан; единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия; денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
единовременные выплаты в натуральной форме по месту работы из местных бюджетов и других источников финансирования (акиматов, советов ветеранов и прочее).
7
материальная помощь от родственников и знакомых
материальная помощь от родных или близких: трансферты, полученные домашним хозяйством от родственников и друзей.
8
доход от собственности
доход от собственности, дивиденды, вознаграждения:
доход от продажи дома, квартиры, дачи и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары.
прибыль и затраты для оказания услуг от сдачи в аренду жилья, а также нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений.
сумма, получаемая от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники.
9
иждивенец
лицо, находящееся на длительном или постоянном материальном или денежном обеспечении со стороны других лиц
10
прочие
Иное:
сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок на:
питание (полностью или частично);
проезд в общественном транспорте;
проезд автомобильным междугородним, железнодорожным, воздушным, морским и речным пассажирским транспортом;
путевки в дома отдыха, санатории, лагеря отдыха для детей;
лекарства;
медицинское обслуживание, включая зубное протезирование;
содержание детей в дошкольных учреждениях, на обучение детей;
профессиональное обучение;
культурно-спортивные мероприятия;
оплату жилья, топлива;
приобретение скота, кормов;
форменную одежду, обмундирование;
другие виды дотаций и льгот.
помощь, предоставляемая государством, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы которых на коммунальные услуги превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
суммы, полученные на содержание несовершеннолетних детей, родителей, нуждающегося в помощи супруга при расторжении брака.
доходы, не перечисленные выше.
Приложение 8
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Статистический классификатор промышленной продукции
Код по СКПП
Наименование показателя
Сельскохозяйственная техника: