Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 591 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет мнистрлігінде 2015 жылы 24 желтоқсанда № 12503 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудиті әдіснамасы департаменті (А.Т.Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күннің ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 27 қарашадағы
№ 591 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.03.2017 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – 29.12.2018 № 1133 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы басшысының орынбасары;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметінің басшысы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметі басшысының орынбасары;
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі;
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі;
әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің, персоналды басқару қызметінің, заң қызметінің басшысын қоспағанда, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметінің басшысы;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің басшысы;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі басшысының орынбасары;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің басшысы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің, персоналды басқару қызметінің, заң қызметінің басшысын қоспағанда, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесінің бас сарапшысы – мемлекеттік аудиторы;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі құрылымдық бөлімшесінің бас маманы – мемлекеттік аудиторы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметінің бас сарапшысы – мемлекеттік аудиторы;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің бас инспекторы – мемлекеттік аудиторы;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметінің бас маманы – мемлекеттік аудиторы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметінің бас консультанты – мемлекеттік аудиторы.
Ескертпе:
Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының орналасу үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін куәландыратын сертификаттың болуы қажет лауазымдарының тізбесінде көрсетілген лауазымдардың атауларына олардың қызметінің ерекшелігін сипаттайтын арнайы қосымша атаулар қолданылады, сондай-ақ қызметкерлердің функционалдық міндеттерін негізге ала отырып, өзге лауазымдар атаулары теңестіріледі.

Об утверждении перечня должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 591. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2015 года № 12503.
В соответствии с пунктом 4 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый перечень должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 591
Перечень должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора
Сноска. Перечень в редакции приказа Министра финансов РК от 30.03.2017 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.12.2018 № 1133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заместитель руководителя ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту;
руководитель службы внутреннего аудита центральных государственных органов, в том числе государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан;
заместитель руководителя службы внутреннего аудита центральных государственных органов, в том числе государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан;
Помощник, советник Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан;
Помощник, советник Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
руководитель структурного подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, за исключением руководителя структурного подразделения, обеспечивающего административно-хозяйственное обслуживание, службы управления персоналом, юридической службы;
руководитель службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов;
руководитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту;
заместитель руководителя территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту;
руководитель службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
руководитель структурного подразделения службы внутреннего аудита центральных государственных органов, в том числе государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан;
руководитель структурного подразделения территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, за исключением руководителя структурного подразделения, обеспечивающего административно-хозяйственное обслуживание, службы управления персоналом, юридической службы;
главный эксперт – государственный аудитор структурного подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту;
главный специалист – государственный аудитор структурного подразделения территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту;
главный эксперт – государственный аудитор службы внутреннего аудита центральных государственных органов, в том числе государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан;
главный инспектор – государственный аудитор службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
главный специалист – государственный аудитор службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
главный консультант – государственный аудитор службы внутреннего аудита центральных государственных органов, в том числе государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан.
Примечание:
К наименованиям должностей, указанным в Перечне должностей органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, для занятия которых необходимо наличие сертификата, удостоверяющего квалификацию государственного аудитора, применяются специальные дополнительные наименования, характеризующие специфику их деятельности, а также приравниваются иные наименования должностей, исходя из функциональных обязанностей работников.