Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 743 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 желтоқсанда № 12526 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. "Өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 177 бұйрығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде бекітілген № 10561, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 743. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2015 года № 12526. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 177 "Об утверждении Правил формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10561, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 13 апреля 2015 года).
3. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е.Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
______________ Ә. Исекешев
201__ жылғы " __" ____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
201__ жылғы " __" ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 743 бұйрығымен
бекітілген
Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде
концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар
мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-1-бабы
2-1-тармағына, "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы және "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, өз қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шеңберінде жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібін айқындау, сондай-ақ инвестицияланған капиталын қайтаруын қамтамасыз ету мақсатында (бұдан әрі – мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі) әзірленді.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестицияланған капитал – мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде концессия субъектісін құру немесе реконструкциялау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің өз қаражаттары мен қарыз капиталының сомасы;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынатын қызметтер (тауарлар, жұмыстар) – белгілі бір тауарды тұтынушыға беру түрінде көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоса алғанда, табиғи монополия саласындағы және уәкілетті орган ведомствосы мемлекеттік реттеуге жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар);

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от " " ____________ 201__ год
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
от " " ____________ 201__ год
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года
№ 743
Правила формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов)
на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных
монополий, осуществляющих свою деятельность по договору
государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договору государственно-частного партнерства, в том числе договору концессии (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон), Законами Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" и от 7 июля 2006 года "О концессиях", с целью определения порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы), а также обеспечения возврата инвестированного капитала субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность в рамках проекта государственно-частного партнерства по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии (далее – субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) инвестированный капитал – сумма собственных средств и заемного капитала субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии для создания или реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
2) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии – услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию ведомством уполномоченного органа, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;

3) қарыз капиталы – концессия объектісін құру немесе реконструкциялау үшін қарыз (кредиттер алу, облигациялар шығару және сату, ақшалай міндеттемелердің басқа да түрлері бойынша қаражат алу) есебінен пайда болған капитал.
4) құзыретті орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган;
5) меншікті қаражат – концессия объектісін құруға және реконструкциялауға пайдаланылатын концессия субъектісінің ақша қаражаты (акционерлік (жарғылық) капитал, бөлінбеген пайдасы (таза кірісі) немесе амортизациялық аударымдары);
6) тарифтің шығын бөлігі – тарифті бекіту кезінде ескерілетін концессия субъектісінің қызметтер (жұмыстар) көрсетуіне байланысты шығындар жиынтығы. Осы шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтің (тауардың, жұмыстың) өзіндік құнынан және кезең шығыстарынан (жалпы және әкімшілік шығыстар, сату жөніндегі шығыстар, сыйақылар төлеу жөніндегі шығыстар) тұрады;
7) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де түсініктер мен терминдер Қазақстан Республикасының концессия туралы, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы және бюджет заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның
ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды,
алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру тәртібі
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (жұмыстарына, тауарларына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды өндіруге) ұсынуға қажетті шығындар құнынан төмен болмауға және инвестицияланған капиталды қайтаруды қамтамасыз етуге тиіс.
Бұл ретте мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (жұмыстарына, тауарларына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының тиімді жұмыс істеуі үшін пайда алу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, инвестицияланған қаражаттың қайтарылуы ескерілместен қалыптасады.

3) заемный капитал – капитал, образуемый за счет займов (получения кредитов, выпуска и продажи облигаций, получения средств по другим видам денежных обязательств) для создания или реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
4) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отрасли (сферы) государственного управления или местный исполнительный орган;
5) собственные средства – денежные средства (акционерный (уставный) капитал, нераспределенная прибыль (чистый доход) или амортизационные отчисления) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, используемые в создании и реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
6) затратная часть тарифа (цены, ставки сбора) – совокупность затрат, связанных с оказанием услуг (работ) субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии, которые учитываются при утверждении тарифа (цены, ставки сбора). Данные затраты состоят из себестоимости регулируемой услуги (товара, работы) и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы по выплате вознаграждений);
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
8) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательствами Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, о концессиях, о естественных монополиях и регулируемых рынках и бюджетным законодательством.
2. Порядок формирования тарифов (цен, ставок сборов) на
регулируемые услуги (товары, работы) субъектов
государственно-частного партнерства, в том числе субъектов
концессии
3. Тарифы (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии должны быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг (производства товаров, работ), и обеспечивать возврат инвестированного капитала.
При этом, после окончания срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, тарифы (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, формируются без учета возврата инвестированного капитала, с обеспечением возможности получения прибыли для эффективного функционирования субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии.

4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) мынадай кезеңдер бойынша қалыптасады:
1) жылдық ақшалай түсім есебі, ол:
осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың жылдық сомасын айқындауды;
осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарына сәйкес инвестицияланған капиталдың бастапқы және қалдық сомасының мөлшерін айқындау мен алдағы кезеңге инвестицияланған капиталды қайтарудың жылдық сомасының есебін;
осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес инвестицияланған меншікті қаражаттарға арналған пайданың жылдық сомасының есебін қамтиды;
2) осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жылдық көлемі мен түрлерін алдағы кезеңге айқындау;
3) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) құндық негізін көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлері бойынша жылдық түсімді негіздеп бөлу жолымен айқындау.
5. Тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік саланың объектілерін қаржыландыруға байланысты тиісті негіздеуші материалдармен расталған шығыстар ескеріледі.
7. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастыру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) сәйкес жүзеге асырылады.

4. Тарифы (цены, ставки сборов) на единицу регулируемых услуг (товаров, работ), оказываемых субъектами государственно-частного партнерства, в том числе субъектами концессии по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии формируются по следующим этапам:
1) расчет годовой выручки, включающий в себя:
определение годовой суммы затрат, включаемых в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора) в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил;
определение размера первоначальной и остаточной суммы инвестированного капитала и расчет годовой суммы возврата инвестированного капитала на предстоящий период в соответствии с пунктами 8 и 9 настоящих Правил;
расчет годовой суммы прибыли на инвестированные собственные средства в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил;
2) определение годового объема по видам регулируемых услуг (товаров, работ) предоставляемых по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии, на предстоящий период в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил;
3) определение стоимостной основы тарифов (цены, ставок сборов) путем обоснованного распределения годовой выручки по видам оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ).
5. Формирование тарифов (цены, ставки сборов) осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности.
6. При формировании тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии учитываются расходы, связанные с финансированием объектов социальной сферы, входящей в имущественный комплекс объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии, подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами.
7. Формирование затрат, применяемых при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии, осуществляется в соответствии с Особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480 (далее – Особый порядок).

8. Инвестицияланған капиталдың жалпы мөлшері инвестицияланған капиталдың меншікті және қарыз сомасы ретінде айқындалады.
Инвестицияланған капиталдың бастапқы сомасының болжамды шекті мөлшері және оны тартудың алдын ала шарттары (қарыз капиталының құрылымы, сыйлықақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдаланылуы, игеру кестесі, қайтару шарттары) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің растаушы құжаттарының негізінде (мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің қаржылық есептілігі, концессиялық жобаны қаржыландыру туралы меморандумдар, банк шоттарынан үзінді көшірмелер) айқындалады.
Инвестицияланған капиталды тартқаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына жасалған қарыз шарттарына сәйкес инвестицияланған капиталды (қарыз капиталының құрылымы, сыйлықақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдаланылуы, игеру кестесі, қайтару шарттары) тарту сомасы мен шарттары көзделетін қосымша келісім жасау арқылы тиісті өзгерістер енгізіледі.
9. Инвестицияланған капиталды мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
Тариф құрамындағы инвестицияланған капиталды (меншікті және қарыз) қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестициялық бағдарламасында көзделген және тиісті құжаттармен расталған нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылған капиталға ғана жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субьектісінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау сомасы мен мерзімдері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субьектісінің инвестициялық бағдарламасында айқындалады және мақсатты пайдаланғаны тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
Тарифте ескерілетін қарыз капиталын қайтарудың жылдық сомасы қарыз шарттарында белгіленген қарыз капиталын қайтару (өтеу) кестесінің негізінде айқындалады. Қарыз капиталын қайтару сомасын есептеу кезінде инвестициялық бағдарламаға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының талаптарына сәйкес қайта инвестициялау (негізгі құралдарды жаңарту және жөндеу) үшін алдағы кезеңде мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субьектісі пайдаланбаған амортизациялық қордың бос ақша қаражаты ескеріледі.
Тарифте ескерілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субьектісінің инвестицияланған меншікті қаражатын қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалана бастаған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты қолданысының барлық мерзімі бойы жыл сайын тең төлемдермен жүргізіледі. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субьектісінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау кезінде меншікті қаражатты қайтару меншікті қаражаттың қайта инвестицияланған сомасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ведомствосы жыл сайын реттеу кезеңі ішінде пайдалануға енгізілген объектілер туралы нақты деректерді, бекітілген пайдалануға енгізу жоспарын түзетуді және қайтарылмаған инвестицияланған капиталдың қалдығын ескере отырып, реттеудің кезекті есептік жылына белгіленетін инвестицияланған капиталды қайтару шамасына түзету жүргізеді.

8. Общий размер инвестированного капитала определяется как сумма собственного и заемного инвестированного капитала.
Прогнозный предельный размер и предварительные условия привлечения (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения, условия возврата) первоначальной суммы инвестированного капитала определяются на основании подтверждающих документов (финансовой отчетности субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, меморандумов о финансировании проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, выписки со счетов банков) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии.
После привлечения инвестированного капитала в договор государственно-частного партнерства, в том числе в договор концессии вносятся соответствующие изменения путем заключения дополнительного соглашения, в котором предусматриваются сумма и условия привлечения инвестированного капитала (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения и условия возврата) в соответствии с заключенными договорами займа.
9. Не допускается нецелевое использование инвестированного капитала.
Возврат инвестированного капитала (собственного и заемного) в составе тарифа (цены, ставки сбора) производится только на капитал, использованный по целевому назначению, предусмотренному в договоре государственно-частного партнерства, в том числе в договоре концессии и инвестиционной программе субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, и подтвержденному соответствующими документами.
Сумма и сроки реинвестирования собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии определяются договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии и инвестиционной программой субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, и подлежат подтверждению соответствующими документами целевого использования.
Годовая сумма возврата заемного капитала, учитываемая в тарифе (цене, ставке сбора), определяется на основании графика возврата (погашения) заемного капитала, устанавливаемого договором займа. При расчете суммы возврата заемного капитала учитываются свободные денежные средства амортизационного фонда, не используемые субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии в предстоящем периоде для реинвестирования (обновления и ремонта основных средств) согласно инвестиционной программе и условиям договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
Возврат инвестированных собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, учитываемых в тарифе (цене, ставке сбора), производится равномерными ежегодными платежами на протяжении всего срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии с момента начала эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии. При реинвестировании собственных средств субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии возврат собственных средств осуществляется с учетом реинвестированной суммы собственных средств.
Ежегодно в течение периода регулирования ведомством уполномоченного органа производится корректировка величины возврата инвестированного капитала, устанавливаемого на очередной расчетный год периода регулирования, с учетом фактических данных о введенных в эксплуатацию объектах, корректировки утвержденного плана вводов и остатков не возвращенного инвестированного капитала.

10. Тарифте ескерілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестицияланған және (немесе) қайта инвестицияланған меншікті қаражатына арналған пайданың жылдық сомасы пайда мөлшерлемесінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаға, оның ішінде концессия жобасына салынған мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің меншікті қаражатының қалдық сомасына көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Инвестицияланған меншікті капиталға пайда мөлшерлемесі қарыз қаражатына арналған сыйақы құнынан немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына қол қою сәтіне белгіленген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ақша қаражатын (депозиттер) тарту мөлшерлемесінен кем емес шама болып табылады.
мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестицияланған және қайта инвестицияланған меншікті қаражаты толық қайтарылғаннан кейін пайданың жылдық сомасы тарифте (бағада, алым мөлшерлемесінде) ескеріледі.
11. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне, оның ішінде концессия субъектілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамада және концессиялық заңнамада көзделген мемлекеттік бюджет қаражаттарынан шығындарды өтеуге және кіріс алуға бөлінетін көздер тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын және кіріс бөліктерінде ескерілмеген шығыстарды жабуға және кірістерді қамтамасыз етуге бағытталған төлемдерді қоспағанда, тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) азайтуда ескеріледі.
Шығындарды өтеу және кірістер алу көздерінің төлемақы мөлшері мен тәртібі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында көзделеді және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне, оның ішінде концессия субъектілеріне мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
13. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін айқындау көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша нақты және болжамды деректердің негізінде заттай өлшемде жүзеге асырылады.
14. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тариф (баға, алым мөлшерлемесі) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес есептеледі.

10. Годовая сумма прибыли на инвестированные и (или) реинвестированные собственные средства субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, учитываемая в тарифе (цене, ставке сбора), рассчитывается как произведение ставки прибыли на остаточную сумму собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии вложенных в проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект.
Ставка прибыли на инвестированный собственный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства или ставки привлечения денежных средств (депозитов) банками второго уровня Республики Казахстан, определенной на момент подписания договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
После полного возврата инвестированных и реинвестированных собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии годовая сумма прибыли учитывается в тарифе (цене, ставке сбора).
11. Выделяемые субъектам государственно-частного партнерства, в том числе субъектам концессии из средств государственного бюджета источники возмещения затрат и получения доходов, предусмотренные законодательством в области государственно-частного партнерства и концессионным законодательством, учитываются в уменьшении тарифа (цены, ставки сбора), за исключением выплат, направленных на покрытие расходов и обеспечение доходов, не учтенных в затратной и доходной части тарифа (цены, ставки сбора).
Размер и порядок выплат источников возмещения затрат и получения доходов из средств государственного бюджета предусматриваются в договоре государственно-частного партнерства, в том числе договоре концессии и осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
12. Выделяемые субъектам государственно-частного партнерства, в том числе субъектам концессии субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа (цены, ставки сбора), за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа (цены, ставки сбора).
13. Определение объема регулируемых услуг (товаров, работ), предоставляемых субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии, осуществляется в натуральном измерении на базе фактических и прогнозных данных по видам оказываемых услуг.
14. Тариф (цена, ставка сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии рассчитывается в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.

3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның
ішінде концессия субьектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар,
алымдар мөлшерлемелерін) бекіту тәртібі
15. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекітуді мынадай жағдайларда:
1) концессия субьектісінің бастамасы бойынша;
2) уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жүргізеді.
16. Қайта құрылған концессия субьектісі не реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жаңа түрлерін көрсетуді жоспарлап отырған концессия субьектісі уәкілетті орган ведомствосының оны Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілгені туралы хабарламасын алған күннен бастап он күн мерзімде уәкілетті органның ведомствосына тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) Заңның 18-бабының 5-тармағына сәйкес оңайлатылған тәртіппен бекітуге арналған өтінімді ұсынады.
17. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне, оның ішінде концессия субъектілеріне тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) оңайлатылған тәртіппен бекітуге арналған өтінімге Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2237 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 19 наурыздағы № 80-НҚ бұйрығымен бекітілген Тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) және тарифтік сметаларды оңайлатылған тәртiппен бекiту ережесiнің 7-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтерден (тауарлардан, жұмыстардан) алынған таза кірістің (пайданың) пайдануы туралы ақпарат;
3) өткен кезеңдердегі инвестицияланған капиталды (қарыз және меншік) қайтару туралы мәліметтер;
4) қарыз қаражатын және қарыз қаражаты бойынша сыйақыларды төлеу кестесі;
5) энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
18. Мемлекеттік-жеке серіктестік субъектісі, оның ішінде концессия субьектісі тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей өтініммен бірге өзі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын ұсынады.
19. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері үшін тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) жалпы тәртіппен бекітуге арналған өтінімге Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8642 нөмірімен тіркелген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 19 шілдедегі № 215-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларының 8-тармағында көрсетілген құжаттар,
сондай-ақ:

3. Порядок утверждения тарифов (цены, ставки сборов) на
регулируемые услуги (товары, работы) субъектов
государственно-частного партнерства, в том числе субъектов
концессии
15. Утверждение тарифов (цен, ставок сборов) производится ведомством уполномоченного органа в следующих случаях:
1) по инициативе субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии;
2) по инициативе ведомства уполномоченного органа.
16. Вновь созданный субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии либо субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии, планирующий оказывать новые виды регулируемых услуг (товаров, работ), в течение десяти календарных дней со дня получения уведомления ведомства уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов естественных монополий представляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) в упрощенном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона.
17. К заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) для субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии в упрощенном порядке прилагаются документы, указанные в пункте 7 Правил утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в упрощенном порядке, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 марта 2003 года № 80-ОД, зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2237, а также:
1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
2) информация об использовании чистого дохода (прибыли) от регулируемых услуг (товаров, работ) в соответствии с договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
3) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
4) график возврата заемных средств и выплат вознаграждений по заемным средствам;
5) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита.
18. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии не позднее, чем за девяносто календарных дней до введения в действие тарифов (цен, ставок сборов) вместе с заявкой представляет проекты тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы).
19. К заявке на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) для субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии в общем порядке прилагаются документы, указанные в пункте 8 Правил утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 июля 2013 года № 215-ОД, зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8642, а также:

1) мемлекеттік-жеке серіктестік жасалған шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) өткен кезеңдердегі инвестицияланған капиталды (қарыз және меншік) қайтару туралы мәліметтер;
3) энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
20. Азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін, қоршаған ортаны қорғау мақсатында, сондай-ақ стратегиялық тауарлардың құнын көтерген кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына төтенше реттеуші шара ретінде тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту үшін жүгінеді.
21. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері үшін тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге арналған өтінімге:
1) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекіту себептері көрсетілген түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес тарифтік сметаның жобасы қоса беріледі.
Бұл ретте стратегиялық тауарлардың құнын арттырған жағдайда тарифтік сметадағы стратегиялық тауарларды пайдалануды қамтитын шығын бабы ғана түзетіледі;
3) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекіту қажеттігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Стратегиялық тауарлардың құнын арттырған жағдайда, сатып алынатын және төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) және тарифтік сметаны бекіту қажеттігін растайтын құжаттар ретінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекітуге арналған өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарт, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің есептері, алдағы кезеңге бекітілген нормативтік техникалық ысыраптардың болуы, стратегиялық тауарлар құнының өзгеруі төтенше реттеуші шара ретінде өтінім беруге себеп болған осы тауар шығысының нормалары туралы ақпарат қоса беріледі.
22. Уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) қайта қаралған жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тиісті талапты алған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі экономикалық негізделген есептерді және ақпаратты жаңа тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекітуге арналған өтінімді ұсыну кезіндегідей көлемде ұсынады.

1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
2) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
3) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита.
20. В целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, охраны окружающей среды, а также при увеличении стоимости стратегических товаров, субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии обращается в ведомство уполномоченного органа для утверждения тарифов (цены, ставки сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
21. К заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) для субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии в качестве чрезвычайной регулирующей меры прилагаются:
1) пояснительная записка с указанием причин утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;
2) проект тарифной сметы в соответствии с требованиями Особого порядка по форме, указанной в приложении 2 к настоящим Правилам.
При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.
В случае увеличения стоимости стратегических товаров, в качестве документов, подтверждающих необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры к заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, а также произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), расчеты технических потерь, норм расхода стратегического товара, изменение стоимости которого является причиной представления заявки на утверждение тарифа в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
22. В случае пересмотра тарифа (цен, ставок сбора) по инициативе ведомства уполномоченного органа, субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в месячный срок со дня получения субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии соответствующего требования представляет экономически обоснованные расчеты и информацию в объеме, что и при подаче заявки для утверждения нового тарифа (цены, ставки сбора).

23. Өтiнiмге қоса берiлетiн есептер мен негiздеушi материалдар уәкілетті органның ведомствосына мынадай талаптар бойынша беріледі:
1) өтiнiм материалдары тiгiледі, нөмiрленеді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі басшысының мөрiмен және қолымен немесе оның орнын басатын тұлғамен немесе бухгалтерлік есеп пен қаржы мәселелері құзыретіне кіретін басшысының орынбасарымен расталады.
Қаржы құжаттарына мемлекеттік-жеке серіктестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектiсінiң басшысы мен бас бухгалтерi не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің мөрiмен расталады;
2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өтінім қарауға қабылданғаннан кейін уәкілетті орган ведомствосының талабы бойынша өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі шығындар туралы нақтыланған деректерді уәкілетті органның ведомствосына күнтізбелік он бес күн ішінде ұсынады;
4) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) көлемдердің маусымдық ауытқу әсерін болдырмау мақсатында бір жылға есептелген деректер негізге алынады;
5) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің), оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын есептеу кезінде базаға өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі немесе өткен күнтізбелік жыл ішіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) нақты көлемдері алынады;
6) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерi төмендеген кезде төмендетудi негiздеушi және растаушы материалдар ұсынылады;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалады.
Осы Қағидалардың 23-тармағының 2) және 5) тармақшаларында көзделген талаптар тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) төтенше реттеуші шара ретінде бекіткен жағдайларға қолданылмайды.
24. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекітуге өтінімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде концессия субъектісін өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартқаны туралы бас тарту себептерін келтіре отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.

23. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы составляются в соответствии со следующими требованиями:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов.
Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии;
2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в течение пятнадцати календарных дней после принятия заявки к рассмотрению по требованию ведомства уполномоченного органа представляет в ведомство уполномоченного органа уточненные фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
4) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы (цены, ставки сборов), в обоснование принимаются данные в расчете на год;
5) при расчете проектов тарифов (цен, ставок сборов), за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг (товаров, работ) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
6) при снижении объемов регулируемых услуг (товаров, работ) представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
7) подготовленные по отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии.
Требования, предусмотренные подпунктами 2) и 5) пункта 23 настоящих Правил, не распространяются на случаи утверждения тарифа (цены, ставки сбора) в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
24. Ведомство уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня получения заявки на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.

25. Уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісін тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шектi деңгейлерiн бекiтуге немесе өзгертуге өтiнiмiн қарауға қабылдаудан бас тартуын жазбаша негiздейді.
26. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің өтінімін қараудан бас тартуға негіздемелер мыналар болып табылады:
1) өтінімді ұсыну мерзімін бұзу;
2) осы Қағидалардың 17 және 19-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 23-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) дәйексіз ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестициялық тарифті бекітуге өтінім беру жағдайларын қоспағанда, конкурсты (тендерді) өткізу туралы талаптарды, сондай-ақ табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралды заңнамада белгіленген тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзге тәсілдеромен сатып алу туралы талаптарды бұзу.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге арналған өтінімін қараудан бас тартуға негіздемелер мыналар болып табылады:
1) өтінімді ұсыну мерзімін бұзу;
2) осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 23-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) дәйексіз ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну.
27. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты өтінім беруші "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынады және жеке мұқабада жібере алады және ол қолдаухат қаралатын ақпараттар (құжаттар) топтамасына енгізіледі.
Ақпарат құрамындағы коммерциялық құпия оны уәкілетті органның ведомствосына ұсынудан бас тартуға негіз бола алмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер тізбесін бекіту туралы актісінің көшірмесін қоса береді.
28. Уәкiлеттi органның ведомствосы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифтерiнің (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің) жобасын Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына және осы Қағидаларда белгiленген талаптарға сәйкес экономикалық негiзделген есептерді ұсынған жағдайда өтінім берілген сәттен бастап күнтізбелік елу бес күн iшiнде, ал өтiнiмдi оңайлатылған тәртіппен қараған жағдайда, күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Уәкілетті органның ведомствосы төтенше реттеуші шара ретінде шешім қабылдау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобаларын күнтізбелік он күн ішінде қарайды.

25. Ведомство уполномоченного органа письменно обосновывает отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней.
26. Основаниями отказа в принятии заявки субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии к рассмотрению являются:
1) нарушение сроков представления заявки;
2) непредставление документов, указанных в пунктах 17 и 19 настоящих Правил;
3) несоответствие представленных документов требованиям пункта 23 настоящих Правил;
4) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию;
5) нарушение требований о проведении конкурса (тендера), а также требований о приобретении товаров, работ и услуг иными способами, установленных законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках, за исключением случаев обращения субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии с заявкой на утверждение инвестиционного тарифа.
Основаниями отказа в принятии к рассмотрению заявки субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) в качестве чрезвычайной регулирующей меры являются:
1) нарушение сроков представления заявки;
2) непредставление документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил;
3) несоответствие представленных документов пункту 23 настоящих Правил;
4) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию.
27. Информация, составляющая коммерческую тайну, представляется заявителем с пометкой "коммерческая тайна" и направляется в отдельной обложке и включается в пакет информации (документов) для рассмотрения ходатайства.
Коммерческая тайна в составе информации не служит основанием отказа в ее предоставлении ведомству уполномоченного органа, при этом заинтересованные лица при представлении информации ведомству уполномоченного органа указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
28. Проект тарифов (цен, ставок сборов) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение пятидесяти пяти календарных дней, в случае рассмотрения заявки в упрощенном порядке – в течение тридцати календарных дней с момента подачи заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках и настоящими Правилами.
Проекты тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии для принятия решения в качестве чрезвычайной регулирующей меры рассматриваются ведомством уполномоченного органа в течение десяти календарных дней.

29. Тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) төтенше реттеуші шара ретінде қайта қаралған жағдайда, оның ішінде стратегиялық тауарлардың құнын арттырған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өтініммен бірге өзі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтік смета мен тарифтердің (бағалардың, алым мөлшерлемелерінің) жобаларын ұсынады.
30. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметалардың жобасына:
1) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру тәртібін реттейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының ережелерін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өтініммен бірге ұсынған негіздеуші құжаттар мен есептерді талдау, сондай-ақ қызметтің осындай түрімен айналысатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері көрсеткіштерін салыстырмалы талдау негізінде;
2) бұл үшін тәуелсіз сарапшыларды, мемлекеттік органдарды, тұтынушыларды және олардың қоғамдық бірлестіктерін, жобаны ұсынған, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде концессия субъектісін тарта отырып, сараптама жүргізеді.
31. Уәкілетті органның ведомствосы Заңның 7-бабының 5) тармақшасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінен, оның ішінде концессия субъектісінен қосымша ақпарат сұратады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде талап етiлген ақпаратты ұсынбаған немесе оларды толық көлемде ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру кезiнде мәлiмделген шығындарды есепке алмайды.
32. Уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынып отырған тарифтердiң (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) жобасын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға салады.
33. Уәкiлеттi орган жүргiзiлген сараптаманың нәтижелерi бойынша тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту туралы шешiмді оның қолданылу мерзiмiн көрсете отырып қабылдайды.
34. Тарифтердi қолдану мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, оның ішінде концессия шартын iске асыруға көздеген кезеңнен аспайтын мерзімге белгiленедi.
35. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту туралы уәкілетті орган ведомствосының шешімі уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкiлеттi органның ведомствосы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісіне, оның ішінде концессия субъектісіне олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірмей жолдайды.
Бұл ретте тарифтi (бағаны, алым мөлшерлемесін) оңайлатылған тәртіппен бекіту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының бұйрығы түрінде ресімделеді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісіне, оның ішінде концессия субъектісіне бекітілген тариф (баға, алым мөлшерлемесі) мен тарифтiк смета енгізілгенге дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жолданады.

29. В случае пересмотра тарифов (цен, ставок сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в том числе при увеличении стоимости стратегических товаров, субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии вместе с заявкой представляет тарифную смету и проекты тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы).
30. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу проекта тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет:
1) на основе анализа представленных субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии с заявкой обосновывающих документов и расчетов с учетом положений договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, регулирующих порядок и условия формирования тарифов (цен, ставок сборов), а также сравнительного анализа показателей деятельности субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии, занимающихся аналогичным видом деятельности;
2) с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, представившего проект.
31. Ведомство уполномоченного органа запрашивает дополнительную информацию у субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии в соответствии с подпунктом 5) статьи 7 Закона.
В случае непредставления субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии требуемой информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, или представления их не в полном объеме, ведомство уполномоченного органа не учитывает заявленные затраты при формировании тарифов (цен, ставок сборов).
32. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемый субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии проект тарифов (цен, ставок сборов) на обсуждение при проведении публичных слушаний.
33. Ведомство уполномоченного органа по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) с указанием срока его действия.
34. Срок действия тарифов (цен, ставок сборов) устанавливается на период не более чем предусмотрено на реализацию субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии инвестиционной программы (проекта) и договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
35. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту государственно-частного партнерства, в том числе субъекту концессии не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
При этом решение об утверждении тарифа (цены, ставки сбора) в упрощенном порядке оформляется в виде приказа ведомства уполномоченного органа и направляется субъекту государственно-частного партнерства, в том числе субъекту концессии не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до введения утвержденного тарифа (цены, ставки сбора).

36. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) енгiзу туралы ақпаратты тұтынушылардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өзiнiң қызметiн жүзеге асыратын әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты орналастыру арқылы оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жеткiзедi.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) оңайлатылған тәртіппен енгізу туралы тұтынушылардың назарына оны қолданысқа енгiзгенге дейiн күнтізбелік он күннен кешіктірмей ресми бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жеткізеді.
37. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі уәкiлеттi органға күнтізбелік бес күн iшiнде тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) енгiзу туралы тұтынушыларды хабардар ету фактiсі туралы ақпарат ұсынады.
Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарты, оның ішінде
концессия шарты бойынша
жүзеге асыратын табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына)
тарифтерді (бағаларды, алымдар
мөлшерлемелерін) қалыптастыру
және бекіту қағидаларына
1-қосымша
Тарифті (бағаны, алым мөлшерлемелерін) есептеу формуласы
1. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифі (бағасы, алымдар мөлшерлемесі) мына формуламен есептеледі:
мұндағы:
Ti – реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифі (бағасы, алымдар мөлшерлемесі);
Bi – жылдық түсім;
ГВi – шығындарды өтеу немесе бюджеттен табыс алу көздері;
Vi – реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі.
2. Жылдық түсім мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i – реттелетін кезеңдегі есеп жылының нөмірі, i = 1, 2, 3..
Вi – i жылға жылдық түсім;
Pi – i жылға тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) қосылатын шығындар;
ВКi – i жылға инвестицияланған капиталды қайтару;
ДКi – инвестицияланған жеке құралдардан i жылға анықталған табыс
3. Инвестицияланған капиталды қайтару мына формуламен есептеледі:
мұндағы:
ВКi – i жылы инвестицияланған капиталды қайтару;
ВКРi – инвестицияланған қарыз капиталды қайтару;
ВКБi – инвестицияланған меншікті қаражатты қайтару.
РИКi – і жылға қарыз шартын өтеу кестесіне сәйкес қабылданған инвестицияланған қарыз капиталын жылдық төлеу мөлшері.
ИИКi – уәкілетті орган ведомствосының келісімі бойынша қарызды өтеуге бағытталуы және і жылдың сол кезеңінде тарифтің шығын бөлігінде есептелуі мүмкін амортизациялық аударымдардың сомасы;
мұндағы:
ПИКi – инвестицияланған меншікті қаражаттың бастапқы сомасы;
РИi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану процесінде қайта нвестицияланған меншікті капиталдың сомасы;
НЦКi – нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған меншікті капиталдың сомасы;
СВКi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты қолданылуының қалдық мерзімі, жылдармен;
ВКрi – алдыңғы кезеңдердегі қайтарылған меншікті капитал.
Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарты, оның ішінде
концессия шарты бойынша
жүзеге асыратын табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына)
тарифтерді (бағаларды, алымдар
мөлшерлемелерін) қалыптастыру
және бекіту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Субъектінің атауы _______________________________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде
концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифте бір жылдық есепте қабылданды, барлығы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
I
Тауарларды өндіруге және қызметтерді көрсетуге арналған шығындар, барлығы,
мың теңге
I
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:
-//-

36. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии доводит до сведения потребителей информацию о введении тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии осуществляет свою деятельность.
О введении тарифа (цены, ставки сбора) в упрощенном порядке субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии доводит до сведения потребителей через официальные средства массовой информации не позднее, чем за десять календарных дней до введения его в действие.
37. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в течение пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифов (цен, ставок сборов).
Приложение 1
к Правилам формирования и утверждения
тарифов (цен, ставок сборов) на
регулируемые услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий,
осуществляющих свою деятельность
по договору государственно-частного
партнерства, в том числе по
договору концессии
Формула расчета тарифа (цены, ставки сбора)
1. Тариф (цена, ставка сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) рассчитывается по формуле:
где:
Ti – тариф (цена, ставка сбора) на регулируемые услуги (товары работы);
Bi – годовая выручка;
ГВi – источники компенсации затрат или получения дохода из бюджета;
Vi – объем регулируемых услуг (товаров, работ).
2. Годовая выручка рассчитывается по формуле:
где:
i – номер расчетного года периода регулирования, i = 1, 2, 3…
Вi – годовая выручка, на год i;
Pi – затраты включаемые в тариф (цену, ставку сбора), на год i;
Вкi – возврат инвестированного капитала, на год i;
Дкi – доход на инвестированные собственные средства, определяемый на год i.
3. Возврат инвестированного капитала рассчитывается по формуле:
где:
ВКi – возврат инвестированного капитал в году i;
ВКРi – возврат инветированного заемного капитала;
ВКБi – возврат инвестированных собственных средств.
РИКi – размер годового платежа инвестированного заемного капитала, принятый в соотвествии с графиком погашения договора займа на год i.
ИИКi – сумма амортизационных отчислений, которая по согласованию с ведомством уполномоченного органа может быть направлена на погашение займа и учтена в затратной части тарифа (цены, ставки сбора) в том же периоде года i;
где:
ПИКi– первоначальная сумма инвестированных собственных средств;
РИi – сумма реинвестированного собственного капитала, в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
НЦКi – сумма собственного капитала, использованная не по целевому назначению;
СВКi – остаточный срок действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, в годах;
ВКрi – возвращенный в предыдущие периоды собственный капитал.
Приложение 2
к Правилам формирования и утверждения
тарифов (цен, ставок сборов) на
регулируемые услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий,
осуществляющих свою деятельность
по договору государственно-частного
партнерства, в том числе по
договору концессии
Форма
Наименование субъекта _____________________________
Тарифная смета
на регулируемые услуги субъекта государственно-частного
партнерства, в том числе субъекта концессии
п/п
Наименование показателей *
Единица измерения
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии
1
2
3
4
5
1
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тыс. тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе:
-||-

1)
Шикізат пен материалдар
-//-
2)
Энергия
-//-
3)
ЖЖМ
-//-
4)
отын
-//-
5)
сатып алынатын энергия
-//-
6)
сатып алынатын су
-//-
2
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұрудың электр энергиясының технологиялық шығысы
-//-
3
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы, оның ішінде:
-//-
1)
жалақы
-//-
2)
Әлеуметтік салық
-//-
4
Аммортизация
-//-
5
Жөндеу, барлығы, оның ішінде:
-//-
1)
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
6
Өзге де шығындар, барлығы, оның ішінде:
-//-
1)
байланыс қызметтері
-//-
2)
бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
-//-
3)
күзет қызметі
-//-
4)
іссапар шығыстары
-//-
5)
кадрларды даярлау
-//-
6)
еңбек күзеті және техника қауіпсіздігі
-//-
7)
табиғи ресурстарды (су және басқа) пайдалануға төлем
-//-
8)
іске қосу-реттеу жұмыстары
-//-
9)
өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа коммуналдық қызметтер
-//-
10)
сақтандырудың міндетті түрлері
-//-
11)
лицензияларды сатып алу
-//-
12)
қоршаған ортаны қорғау
-//-
13)
Басқа шығындар (таратып жазу қажет)
-//-
2
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
7
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
1)
Еңбекке ақы төлеу шығындары, ьарлығы, оның ішінде:
-//-
2)
әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
3)
әлеуметтік салық
-//-
4)
банк қызметтері
-//-
5)
амортизация
-//-
6)
техникалық басқару құралдарын, байланыс тораптарын, есептеу техникасын және т.б. ұстау және оларға қызмет көрсету шығыстары
-//-
7)
коммуналдық қызметтер
-//-
8)
бөгде ұйымдардың қызметтері
-//-
9)
іссапар шығыстары
-//-
10)
өкілдік шығыстар, байланыс, мерзімдік басылым және т.б.
-//-
11)
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
-//-
12)
жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалдау
-//-
13)
салықтар
-//-
14)
басқа шығыстар (таратып жазу қажет)
-//-
8
Өткізу қызметін ұстауға арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде:
-//-
1)
жалақы
-//-
2)
әлеуметтік салық
-//-
3)
Түбіртектерді ресімдеуге арналған шығыстар
-//-
4)
әлеуметтік салық
-//-
5)
Ағымдағы жөндеу
-//-
6)
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
7)
Маркетингтік көрсетілетін қызметтер
-//-
8)
басқа шығыстар (таратып жазу қажет)
-//-
9
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
-//-
3
Барлық шығын
-//-
4
Пайда
-//-
5
Барлық кіріс
-//-
6
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
-//-
7
Нормативтік ысыраптар
теңге. м3/мың теңге, мың Гкал/мың Теңге, кВтсағ./мың теңге
8
Тариф (ҚҚС-сыз)
теңге. м3/мың теңге/Гкал, теңге/кВтсағ.
Ескерту:
* шығындарды қажет болған жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі кеңейтуi немесе толықтыруы мүмкiн, көрсеткіштер атауы мен өлшем бірліктері реттеліп көрсетілетін қызметтердің ұсынылатын түрлеріне сәйкес көрсетіледі.
Басшы__________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні)
M.О.

1)
сырье и материалы
-||-
2)
энергия
-||-
3)
ГСМ
-||-
4)
топливо
-||-
5)
энергия покупная
-||-
6)
вода покупная
-||-
2
технологический расход электрической энергии водоснабжения и (или) водоотведения (нормативные потери)
-||-
3
Затраты на оплату труда, всего, в том числе:
-||-
1)
заработная плата
-||-
2)
социальный налог
-||-
4
Амортизация
-||-
5
Ремонт, всего, в том числе:
-||-
1)
капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
-||-
6
Прочие затраты, всего, в том числе:
-||-
1)
услуги связи
-||-
2)
транспортировка грузов сторонними организациями
-||-
3)
услуги охраны
-||-
4)
командировочные расходы
-||-
5)
подготовка кадров
-||-
6)
охрана труда и техника безопасности
-||-
7)
плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
-||-
8)
пусконаладочные работы
-||-
9)
дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
-||-
10)
обязательные виды страхования
-||-
11)
Приобретение лицензий
-||-
12)
охрана окружающей среды
-||-
13)
другие затраты (необходимо расшифровать)
-||-
2
Расходы периода, всего
-||-
7
Общие и административные расходы, всего
-||-
1)
Затраты на оплату труда, всего в том числе:
-||-
2)
заработная плата административного персонала
-||-
3)
социальный налог
-||-
4)
услуги банка
-||-
5)
амортизация
-||-
6)
расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и т.д.
-||-
7)
коммунальные услуги
-||-
8)
услуги сторонних организаций
-||-
9)
командировочные расходы
-||-
10)
представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
-||-
11)
охрана труда и техника безопасности
-||-
12)
аренда основных средств общехозяйственного назначения
-||-
13)
налоги
-||-
14)
другие расходы (необходимо расшифровать)
-||-
8
Расходы на содержание службы сбыта, всего, в том числе:
-||-
1)
заработная плата
-||-
2)
социальный налог
-||-
3)
расходы на оформление квитанций
-||-
4)
амортизация (в том числе водомеров) связанная со сбытом услуг
-||-
5)
текущий ремонт
-||-
6)
капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
-||-
7)
маркетинговые услуги
-||-
8)
другие расходы (необходимо расшифровать)
-||-
9
Расходы на выплату вознаграждений
-||-
3
Всего затрат
-||-
4
Прибыль
-||-
5
Всего доходов
-||-
6
Объемы оказываемых услуг
-||-
7
Нормативные потери
тыс. м3/ тыс. тенге, тыс. Гкал/ тыс. тенге, кВтч/тыс. тенге
8
Тариф (без НДС)
тенге/м3, тенге/Гкал, тенге/кВтч
Примечание:
* затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом
концессии, наименование показателей и единицы измерения указываются в
соответствии с предоставляемым видом регулируемых услуг.
Руководитель ______________________________________________
(должность, подпись, фамилия и инициалы)
М.П.