Келісу комиссиясының ережесі мен регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 746 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12593 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 8 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 15.04.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 224-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Келісу комиссиясы туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Келісу комиссиясы туралы регламент бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 746 бұйрығына
1-қосымша
Келісу комиссиясы туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Монополияға қарсы орган ведомствосының (бұдан әрі – ведомство) келісу комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындылардың жобаларын тергеп-тексеруге қатысатын адамдарды отырысқа шақыра отырып, олардың толықтығы мен Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу фактілерінде келтірілген дәлелдемелердің сапасы тұрғысынан қарау мақсатында құрылды.

Об утверждении Положения и регламента согласительной комиссии
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 746. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12593. Утратил силу приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 15 апреля 2022 года № 8.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 15.04.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии со статьей 224 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о согласительной комиссии, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Регламент согласительной комиссии, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление для опубликования в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Приложение 1
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 746
Положение о согласительной комиссии
1. Общие положения
1. Согласительная комиссия (далее – Комиссия) ведомства антимонопольного органа (далее – ведомство) создана в целях рассмотрения проектов заключений по результатам расследований нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции на предмет их полноты и качества приведенных в нем доказательств фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции с приглашением на заседание лиц, участвующих в расследовании.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Комиссия ведомство жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, осы Ережені, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілерін басшылыққа алады.
2. Комиссия функциялары
4. Комиссия функциялары:
1) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру қорытындысы бойынша қорытындылардың жобаларын олардың толықтығы мен онда келтірілген бұзушылықтар фактілерінің дәлелдемелері тұрғысынан қарау;
2) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру қорытындысы бойынша қорытынды жобасын қарау нәтижелері бойынша ескертулер мен ұсынымдар енгізу және тергеп-тексеру жүргізетін лауазымды адамға (лауазымды адамдарға) жұмыс үшін жіберу;
3) тергеп-тексеру жүргізетін лауазымды адамның (лауазымды адамдардың) уәжді қорытындысын қарау;
4) уәжді қорытындыны қарау нәтижелері бойынша тергеп-тексеру жүргізетін лауазымды адамға (лауазымды адамдарға) ескертулер мен ұсынымдар енгізу.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2020 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Комиссияның құқықтары
5. Жұмыс органының анықтамасы, тергеп-тексеру объектісі өтінішінің көшірмесі, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды жобасы Комиссия отырысының күні белгіленгенге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей Комиссия мүшелерінің назарына жеткізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Комиссияның қызметі
6. Комиссияны монополияға қарсы орган ведомствосының басшысы басқарады.
7. Монополияға қарсы орган ведомствосының басшысы болмаған кезде оның функцияларын оның міндетін атқарушы адам орындайды.
8. Комиссия отырыстары, егер онда комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, құқылы болып саналады.
9. Комиссия құрамы монополияға қарсы орган ведомствосы басшысының шешімімен тергеп-тексеру объектісінің әрбір өтініші бойынша жасалады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комиссия является консультативно-совещательным органом при ведомстве.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Функции Комиссии
4. Функции Комиссии:
1) рассмотрение проектов заключений по итогам расследований нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции на предмет их полноты и качества приведенных в нем доказательств фактов нарушений;
2) внесение замечаний и рекомендаций по результатам рассмотрения проекта заключения по итогам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и направление должностному лицу (должностным лицам), проводящему (проводящим) расследование, для работы;
3) рассмотрение мотивированного заключения должностного лица (должностных лиц), проводящего (проводящих) расследование;
4) внесение замечаний и рекомендаций должностному лицу (должностным лицам), проводящему (проводящим) расследование по результатам рассмотрения мотивированного заключения.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2020 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Права Комиссии
5. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 11.04.2017 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) привлекать на безвозмездной основе экспертов, специалистов соответствующего профиля из государственных органов, общественных объединений, ассоциаций (союзов) по вопросам компетенции Комиссии;
3) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию функций.
4. Деятельность Комиссии
6. Комиссию возглавляет руководитель ведомства антимонопольного органа.
7. Во время отсутствия руководителя ведомства антимонопольного органа, его функции выполняет лицо, исполняющее его обязанности.
8. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа членов Комиссии.
9. Состав Комиссии формируется по каждому обращению объекта расследования решением руководителя ведомства антимонопольного органа.

10. Комиссия мүшелерінің саны жеті адамнан аспауға тиіс.
11. Комиссия хатшысы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 746 бұйрығына
2-қосымша
Келісу комиссиясының
Регламенті
1. Келісу комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Келісу комиссиясы туралы ережеге және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырады.
2. Комиссия төрағасы монополияға қарсы орган ведомствосына (бұдан әрі – ведомство) тергеп-тексеру объектісінің өтініші түскен күннен бастап комиссия отырысының уақытын белгілейді.
3. Комиссия ведомствоға тергеп-тексеру аяқталған күнге дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн мерзімде берілген тергеп-тексеру объектісінің өтініштерін қарамайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2017 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) монополияға қарсы орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
5. Жұмыс органының анықтамасы, тергеп-тексеру объектісі өтінішінің көшірмесі, Қазақстан Республикасы монополияға қарсы заңнамасының бұзушылықтарын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды жобасы Комиссия отырысының күні белгіленгенге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия мүшелерінің назарына жеткізіледі.
6. Комиссия отырысы монополияға қарсы орган ведомствосы басшысының кіріспе сөзінен кейін ашық деп есептеледі.
7. Комиссия отырысы оның мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы болған кезде өтті деп есептеледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.04.2017 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
8. Тергеп-тексеру объектісі өкілінің қарсылықтарын қарау кезінде Комиссия мүшелері тергеп-тексеру объектісі өкілінің қарсылығын қабылдау немесе қабылдамау бойынша өз пікірін Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сүйене отырып білдіреді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2020 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комиссия шешімі қарапайым көпшіліктің дауысымен қабылданады.

10. Число членов Комиссии не должно превышать семи человек.
11. Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
Приложение 2
к приказу Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 746
Регламент согласительной Комиссии
1. Согласительная комиссия (далее – Комиссия) осуществляет свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 25 октября 2015 года и положением о согласительной комиссии и настоящим Регламентом.
2. Председатель Комиссии со дня поступления обращения объекта расследования в ведомство антимонопольного органа (далее – ведомство) назначает время заседания Комиссий.
3. Комиссией не рассматриваются обращения объекта расследования, которые поданы в ведомство в срок менее чем за двадцать календарных дней до дня завершения расследования.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2017 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Рабочим органом Комиссии является структурное подразделение ведомства антимонопольного органа (далее – рабочий орган).
5. Справка рабочего органа, копия обращения объекта расследования, проект заключения по итогам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции доводятся до членов Комиссии не позднее, чем за два рабочих дня до назначения даты заседания Комиссии.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заседание Комиссии считается открытым после вступительного слова руководителя ведомства антимонопольного органа.
7. Заседание Комиссии считается состоявшимся при наличии не менее половины от общего числа членов Комиссии.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.04.2017 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При рассмотрении возражений представителя объекта расследования члены Комиссии высказывают свое мнение по поводу принятия или непринятия возражения представителя объекта расследования, мотивируя его нормами законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2020 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов.

10. Дауыс беруге Комиссия мүшелерінің ғана құқығы бар.
11. Комиссияның әрбір мүшесі бір ғана дауысқа ие болады.
12. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасы соңғы шешімді қабылдайды.
13. Комиссия мүшелері алған мемлекеттік және коммерциялық құпия болып табылатын мәліметтер жариялауға жатпайды.
14. Комиссия отырысының нәтижелері қажетті құжаттарды қоса бере отырып, хаттамамен ресімделеді.
15. Хаттамада Комиссия құрамы, шақырылған адамдар, отырыс орны, мерзімі және күні, Комиссия мүшелерінің айтқан ұстанымдары, сондай-ақ шақырылған сарапшылар болған кезде олардың пікірлері көрсетіледі.
16. Хаттама жобасын оның отырысына қатысқан Комиссия мүшелері келіседі.
17. Хаттамаға Комиссия төрағасы қол қояды және тергеп-тексеру объектісінің және тергеп-тексеру жүргізетін лауазымды адамның (адамдардың) назарына жеткізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2020 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Тергеп-тексеру жүргізетін лауазымды адам (лауазымды адамдар) Комиссияның ескертулері мен ұсынымдарымен келіспеген жағдайда Комиссияның қарауына жататын уәжді қорытынды қалыптастырады.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2020 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Комиссияның материалдары мен хаттамалық шешімдерінің есебі мен сақталуын Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.

10. Право голоса имеют только члены Комиссии.
11. Каждый член Комиссии имеет только один голос.
12. При равенстве голосов окончательное решение принимается Председателем Комиссии.
13. Информация, составляющая коммерческую тайну, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученная членами Комиссии при осуществлении своих функций, не подлежит разглашению.
14. Результаты заседания Комиссии оформляются протоколом с приложением необходимых документов.
15. В протоколе указываются состав Комиссии, приглашенные лица, место, время и дата ее заседания, высказанные позиции членов Комиссии, а также, при наличии приглашенных экспертов, их мнения.
16. Проект протокола согласовывается членами Комиссии, принимавшими участие в ее заседании.
17. Протокол подписывается Председателем Комиссии, доводится до сведения объекта расследования и должностного лица (должностных лиц), проводящего (проводящих) расследование.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2020 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. В случае несогласия с замечаниями и рекомендациями Комиссии должностное лицо (должностные лица), проводящее (проводящие) расследование, формирует (формируют) мотивированное заключение, которое подлежит рассмотрению Комиссией.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 24.02.2020 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии осуществляет рабочий орган Комиссии.