Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдама қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12648 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 20 қаңтардағы № 12 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 20.01.2017 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Заңының 36-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдама қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Мемлекеттік қызмет департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министр
Т. Донақов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет
істері министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 17 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдама
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдама қағидалары "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдамасын ұйымдастыру мен өту тәртібін айқындайды.
2. Тағылымдама мемлекеттік қызметшілер мемлекеттік органдардың жолдамасы бойынша тұрақты жұмыс орнынан тыс жерде кәсіби білім мен тәжірибе алуы үшін жүргізіледі.

Об утверждении Правил стажировки административных государственных служащих
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12648. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 января 2017 года № 12 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 января 2017 года № 12 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила стажировки административных государственных служащих.
2. Департаменту государственной службы Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра по делам государственной службы Республики Казахстан, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Министр
Т. Донаков
Утверждены
приказом Министра
по делам государственной службы
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 17
ПРАВИЛА
стажировки административных государственных служащих
1. Общие положения
1. Настоящие Правила стажировки административных государственных служащих в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" определяют порядок организации и прохождения стажировки административных государственных служащих.
2. Стажировка проводится для приобретения государственными служащими профессиональных знаний и опыта вне места постоянной работы по направлению государственных органов.

3. Мемлекеттік қызметшілер тағылымдамадан ақысыз негізде өтеді.
Мемлекеттік қызметшілердің тағылымдамадан өтуінің барлық уақыты ішінде жұмыс орны (лауазымы) мен жалақысы сақталады.
2. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдамасын ұйымдастыру тәртібі
4. Мемлекеттік қызметшілердің тағылымдамадан өтуінің мерзімі мен орны тағылымдамадан өту кестесіне сәйкес ұйымдастырылады.
5. Тағылымдамадан өту кестелер жобаларын әзірлеу үшін аталған мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерден ұсыныстар сұратылады.
Құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстары негізінде мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) тағылымдамадан өту кестелер жобаларын әзірлейді.
6. Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) тағылымдамадан өту кестелерінің жобаларын келісу үшін тағылымдамадан өтуі жоспарланған мемлекеттік органдарға және ұйымдарға жолдайды.
7. Тағылымдамадан өту кестелері мемлекеттік лауазымға тағайындау және мемлекеттік лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адам (орган) не ол уәкілеттік берген лауазымды адам (орган) жарты жылда бір рет бекітеді.
Мемлекеттік қызметшілердің басқа лауазымдарға тағайындалған, олардың босатылуы, уақытша еңбекке қабілетсіздігіне, демалыста, іссапарда болуымен байланысты жұмыста болмаған жағдайда тағылымдамадан өту кестесіне өзгерістер енгізуге жол беріледі.
8. Мемлекеттік органдардың тағылымдамадан өту кестелерін қалыптастыру жөніндегі қызметін үйлестіруді, мемлекеттік органдар мен компаниялардың тағылымдаманы ұйымдастыру жөніндегі қызметін талдауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
9. Тағылымдама үш айдан аспайтын мерзімге белгіленеді.
10. Мемлекеттік қызметшілерді тағылымдамаға жіберу тиісті мемлекеттік органның актісімен ресімделеді.
11. Мемлекеттік қызметшілерді тағылымдамаға қабылдайтын мемлекеттік органдар мен компаниялар:
1) тағылымдаманы ұйымдастыруға жауапты құрылымдық бөлімшелерді және адамдарды айқындайды;
2) мемлекеттік қызметшілері тағылымдамаға жіберілетін мемлекеттік органдар әзірлеген тағылымдаманың жеке жоспарларын келіседі;
3) мемлекеттік қызметшілермен тағылымданы өту үшін жағдайлар жасайды;
4) тағылымдаманың ұйымдастырылуына үйлестіруді жүзеге асырады.
12. Мемлекеттік қызметшілердің тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруға жауапты адам:
1) тағылымдамаға басшылықты жүзеге асырады;

3. Государственные служащие проходят стажировку на бесплатной основе.
За государственными служащими в течение всего времени прохождения стажировки сохраняется место работы (должность) и заработная плата.
2. Порядок стажировки административных
государственных служащих
4. Сроки стажировки и организации, в которых планируется прохождение государственными служащими стажировки, определяются соответствующим графиком.
5. Для разработки проектов графиков стажировки запрашиваются предложения структурных подразделений государственного органа.
На основании предложений структурных подразделений служба управления персоналом государственного органа (кадровая служба) разрабатывает проекты графиков стажировки.
6. Служба управления персоналом государственного органа (кадровая служба) направляет на согласование проекты графиков стажировки в государственные органы и организации, в которых планируется прохождение стажировки.
7. Графики прохождения стажировки утверждаются должностным лицом (органом), имеющим право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности, либо уполномоченным им должностным лицом (органом) один раз в полугодие.
В случаях назначения государственных служащих на другие должности, их увольнения, отсутствия на работе в связи с временной нетрудоспособностью, нахождением в отпуске, командировке допускается внесение изменений в график прохождения стажировки.
8. Координацию деятельности государственных органов по формированию графиков прохождения стажировок, анализ деятельности государственных органов и компаний по организации стажировок осуществляют уполномоченный орган по делам государственной службы и его территориальные подразделения.
9. Стажировка устанавливается на срок не более трех месяцев.
10. Направление на стажировку государственных служащих оформляется актом соответствующего государственного органа.
11. Должностные лица, имеющие право назначения на должности и освобождения от должности, государственных органов и компаний, принимающих на стажировку государственных служащих:
1) определяют структурные подразделения и лиц, ответственных за организацию стажировки;
2) согласовывают индивидуальные планы стажировки, разработанные государственными органами, государственные служащие которых направляются на стажировку;
3) обеспечивают условия для прохождения государственными служащими стажировки;
4) осуществляют координацию за организацией стажировки.
12. Лицо, ответственное за организацию стажировки государственных служащих:
1) знакомит государственных служащих проходящих стажировку, под роспись с индивидуальным планом стажировки;

2) тағылымдамадан өтетін мемлекеттік қызметшілерді тағылымдаманың жеке жоспарымен қолын қойдыра отырып таныстырады;
3) тағылымдамадан өтетін мемлекеттік қызметшілерге тағылымдамадан өту кезеңіне рұқсаттама ресімдеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
4) тағылымдамадан өтетін мемлекеттік қызметшілерге тағылымдаманың жеке жоспарларына енгізілген мәселелер бойынша, оның ішінде мемлекеттік органның немесе компанияның өзге де қызметкерлерінің қатысуымен консультация береді;
5) тағылымдамадан өтетін мемлекеттік қызметшілердің тағылымдаманың жеке жоспарын орындауына бақылауды жүзеге асырады.
13. Тағылымдамадан өтетін мемлекеттік қызметшілер үшін еңбек күнінің ұзақтығы еңбек заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Тағылымдаманы қорытындылау
14. Тағылымдамадан өткен мемлекеттік қызметшілер тағылымдама аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тағылымдамадан өткен мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелердің басшыларына немесе компанияға тағылымдаманың қорытындылары туралы жазбаша есеп ұсынады.
Жазбаша есеп:
1) тағылымдаманың жеке жоспарының орындалуы туралы ақпаратты;
2) тағылымдама барысында алынған шеберлік, дағды, теориялық және практикалық білім туралы ақпаратты қамтиды.
15. Тағылымдаманы ұйымдастыруға жауапты адам тағылымдама аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметші тағылымдамадан өткен мемлекеттік органның немесе компанияның персоналды басқару қызметіне (кадр қызметіне) ол туралы пікір ұсынады.
Пікірде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) тағылымдамадан өткен мемлекеттік қызметшінің тағылымдаманың жеке жоспарын орындауын бағалау;
2) тағылымдамадан өткен мемлекеттік қызметшінің кәсіби даярлығын бағалау;
3) тағылымдамадан өткен мемлекеттік қызметшінің алдағы қызметі жөніндегі ұсынымдар.
16. Мемлекеттік қызметші тағылымдамадан өткен мемлекеттік органның немесе компанияның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) тағылымдама аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметшіні тағылымдамадан өтуге жіберген мемлекеттік органға жазбаша есеп пен пікірдің көшірмесін жолдайды.
17. Мемлекеттік қызметшілерді тағылымдамаға жіберген мемлекеттік органдар тағылымдамадан өтуге мониторинг және талдау жүргізеді. Жүргізілген мониторинг пен талдаудың нәтижелері бойынша мемлекеттік қызметшілердің қызметін жақсартуды талап ететін бағыттар, оларды оқыту мен мемлекеттік қызметті өткеруі бойынша ұсыныстар тұжырымдалады.

2) осуществляет руководство стажировкой;
3) на период прохождения стажировки организует работу по оформлению пропусков для государственных служащих проходящих стажировку;
4) консультирует государственных служащих проходящих стажировку, по включенным в индивидуальные планы стажировки вопросам, в том числе с участием иных работников государственного органа или компании;
5) осуществляет контроль за выполнением государственными служащими проходящими стажировку, индивидуальных планов стажировки.
13. Продолжительность трудового дня для государственных служащих проходящих стажировку, устанавливается в соответствии с трудовым законодательством.
3. Подведение итогов стажировки
14. Государственные служащие, прошедшие стажировку, в течение пяти рабочих дней со дня завершения стажировки представляют письменный отчет об итогах стажировки руководителям структурных подразделений государственного органа или компании, в которой проходили стажировку.
Письменный отчет включает в себя:
1) информацию о выполнении индивидуального плана стажировки;
2) информацию о приобретенных в ходе стажировки умениях, навыках, теоретических и практических знаниях.
15. Лицо, ответственное за организацию стажировки, в течение пяти рабочих дней со дня завершения стажировки представляет отзыв на государственного служащего, прошедшего стажировку, в службу управления персоналом (кадровую службу) государственного органа или компании, в котором он проходил стажировку.
В отзыве отражаются следующие сведения:
1) оценка выполнения государственным служащим прошедшим стажировку, индивидуального плана стажировки;
2) оценка профессиональной подготовки государственного служащего прошедшего стажировку;
3) рекомендации по дальнейшей деятельности государственного служащего прошедшего стажировку.
16. Служба управления персоналом (кадровая служба) государственного органа или компании, в которых государственный служащий проходили стажировку, в течение семи рабочих дней со дня завершения стажировки направляет копии письменного отчета и отзыва в государственный орган, направивший государственного служащего на стажировку.
17. Государственные органы, направившие государственных служащих на стажировку, осуществляют мониторинг и анализ прохождения стажировки. По результатам проведенного мониторинга и анализа вырабатываются предложения по направлениям деятельности государственных служащих требующим улучшения, их обучению и прохождению ими государственной службы.