Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 797 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12748 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 191 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.04.2016 № 191 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы 2015 жылғы 29 қарашадағы Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарды;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтау саласындағы тексеру парағын бекітілсін;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағын бекітілсін;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. «Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы № 417 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердің мемлекеттiк тізілімінде № 11566 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 шілдеде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 797. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12748. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 191
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 28.04.2016 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочный лист в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства согласно  приложению 2 к настоящему приказу;
3) проверочный лист в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) проверочный лист в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 417 «Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11566, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 17 июля 2015 года).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі                  Е. Досаев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің Төрағасы
_____________________ С. Айтпаева
2015 жылғы  «____»___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 797 бұйрығына 1-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) ішінара тексерулер жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелеріне жатқызу және тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодекcіне сәйкес әзірленді.
2. Критерийлерде мынандай ұғымдар қолданылады:
1) тексерілетін субъектілер – жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды, лицензиялауды немесе басқа рұқсат ету құжаттарын беруді, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыруға хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелері және жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) өрескел бұзушылықтар – әкімшілік жауапкершілікке әкеп соғатын және тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауының тиісті саласында нормативтік құқықтық актілермен белгіленген құқық бұзушылықтар;
3) елеулі бұзушылықтар – әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқпайтың тиісті салалардағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген құқық бұзушылықтар;
4) болмашы бұзушылықтар – ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жариялануды және рұқсат беру органдарының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тұрақты негізде жүргізбеуге байланысты бұзушылықтар.
3. Ішінара тексеру жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілердің:

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан                       Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ С. Айтпаева
«____»___________ 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2015 года № 797
Критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты
субъектов частного предпринимательства
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан для отнесения проверяемых субъектов к степеням риска и отбора проверяемых субъектов при проведении выборочных проверок.
2. В критериях используются следующие понятия:
1) проверяемые субъекты – государственные органы и их территориальные подразделения, осуществляющие государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, лицензирование или выдачу иных разрешительных документов, прием уведомлений на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий, и юридические лица, осуществляющие государственную поддержку субъектам частного предпринимательства;
2) грубые нарушения - нарушения, установленные нормативными правовыми актами в соответствующих сферах, влекущие административную ответственность и нарушения в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки;
3) значительные нарушения - нарушения, установленные нормативными правовыми актами в соответствующих сферах, не влекущие административную ответственность;
4) незначительные нарушения - нарушения, связанные с отсутствием ежемесячной публикации сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства и не ведением разрешительными органами на постоянной основе государственного электронного реестра разрешений и уведомлений.
3. Выборочная проверка осуществляется по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами, отнесенных к высокой степени риска порядка:

1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
2) лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-қимылдарды жүзеге асыруға хабарлама қабылдау;
3) мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтау мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
4. Ішінара тексеру жүргізудің жиілігі субъективті критерийлер бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілген талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен аспайды.
5. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері ішінара тексерулер үшін субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.
6. Тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелері болған жағдайда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзудың жоғары ықтималдығы бар аумақтық бөлімшелерді айқындау мақсатында тәуекел дәрежесін бағалау жүйесінің іс-шаралары әрбір тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелеріне қатысты қолданылады.
7. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
8. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын тексерілетін субъектілерді (объектілерді) анықтау үшін қажет.
9. Тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін тексерілетін субъектілер ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер деректері және алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
10. Бар ақпарат көздері негізінде субъективті өлшемшарттар өрескел, елеулі және болмашы үш тәуекел дәрежесіне бөлінеді.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтар тізбесі осы Критерийлерге Қосымшада көрсетілген.
11. Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру немесе іріктеп жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде
0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде

1) осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
2) лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий;
3) осуществления государственной поддержки.
4. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
5. Критерии оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства для выборочных проверок формируются посредством субъективных критериев.
6. В случае наличия территориальных подразделений проверяемого субъекта, мероприятия системы оценки степени риска применяются в отношении территориальных подразделений каждого проверяемого субъекта с целью определения территориальных подразделений с высокой вероятностью нарушения прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства.
7. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
8. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления проверяемых субъектов, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
9. Для оценки степени риска используются результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемыми субъектами, данные автоматизированных информационных систем, проводимых государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями и результаты предыдущих проверок.
10. На основании имеющихся источников информации субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Перечень грубых, значительных и незначительных нарушений в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства указан в Приложении к настоящим Критериям.
11. Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка по особому порядку или выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
– показатель значительных нарушений;
– общее количество значительных нарушений;
- количество выявленных значительных нарушений;

0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р = Рз + Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
12. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші – 60-тан 100-ге дейін болса және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілетін болса – жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болса және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейтін болса – жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел дәрежесіне жатады.
13. Іріктеп тексерулердің тізімдері:
1) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші ең жоғары тексерілетін субъектілердің басымдығы;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларына түсетін жүктемелері ескеріле отырып жасалады.
14. Ішінара тексерулер алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңінің жартыжылдық деректерімен салыстырғанда, соңғы есепті кезеңнің жартыжылдық деректерінің ақпаратын талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітетін ішінара тексеру және тізімдерінің негізінде жүргізіледі. Іріктеп тексерулер тізімдері тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі бойынша уәкілетті органға жіберіледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қорғау мен қолдау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне қосымша
«Тексерілетін субъект ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері» (дәріже аурлығы төменде көрсетілген талаптардың сақтамалған жағдайда белгіленеді) ақпарат көзі бөйынша субъективті критерийлер болып табылады:
Бұзушылықтар
Бұзушылық түрі
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласында
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болуы
Өрескел
2
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болуы
Өрескел
3
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жариялануы
Болмашы
4
Реттеуші мемлекеттік орган мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтары нысандарының болуы
Өрескел
Тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы саласында
5
Тексерілетін субъектінің рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беру мерзімі өткен сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге оны беруді жүзеге асыруы
Өрескел
6
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден дәлелді бас тартуды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей берілетін атом энергиясын пайдалану, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей беруді жүзеге асыру
Өрескел
7
Лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында өзгеше мерзім белгіленбесе, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асыруы
Өрескел
8
Рұқсат беру органдарының екінші санаттағы рұқсаттардың Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген мерзімдерде берілуін сақтауы
Өрескел
9
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беру үшін белгіленген мерзімдерде өтініш берушіге екінші санаттағы рұқсатты беруден дәлелді бас тартуды жүзеге асыруы
Өрескел
10
Хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың өтініш берушілерге рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен өтініш берушілердің жіберген хабарламалары туралы үзінді көшірмелерді өтініш жасалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беруі
«Бұрынғы тексерулер нәтижелері» (дәріже ауырлығы төменде көрсетілген талаптардың сақтамалған жағдайда белгіленеді) ақпарат көзі бөйынша субъективті критерийлер болып табылады:
Бұзушылықтар
Бұзушылық түрі
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласында
1
Ішінара тексеру жүргізуге арналған бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне, өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
Елеулі
2
Реттеуші мемлекеттік орган, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган басшыларының бірлескен актісімен бекітілген, тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексеру мәселелері жөніндегі міндетті ведомстволық есептілік нысандарының және жеке кәсіпкерлік субъектісіне бару арқылы бақылау және қадағалаудың өзге де нысандарының болуы
Елеулі
3
Жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде жүргізілуі
Өрескел
4
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен жартыжылдық кесте негізінде жүргізу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескеріп жүргізу
Өрескел
5
Кәсіпкерлік Кодексінің 144-бабының 3-тармағында көзделмеген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
6
Бұзушылықтар жасалған сәтте олардың жолын кесу қажет болған жағдайда, тікелей жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, ішінара және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген, жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізу
Елеулі
7
Мына:

При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
– показатель незначительных нарушений;
– общее количество незначительных нарушений;
- количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска () рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
где:
- общий показатель степени риска;
- показатель значительных нарушений;
- показатель незначительных нарушений.
12. По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
13. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
14. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, утверждаемых первым руководителем регулирующего государственного органа и формируемых на полугодие по результатам анализа информации и оценки полугодовых данных последнего отчетного периода в сравнении с полугодовыми данными аналогичного периода предыдущего года. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в области защиты и
поддержки субъектов частного
предпринимательства
По информационному источнику «Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемыми субъектами, данные автоматизированных информационных систем, проводимых государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями» (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований) субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Грубое
2
Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)
Грубое
3
Ежемесячная публикация сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа
Незначительное
4
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Грубое
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий
5
Осуществление выдачи проверяемым субъектом разрешения и (или) приложения к разрешению заявителю не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока его выдачи
Грубое
6
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, образования, нефти и газа, которые выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан
Грубое
7
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиаром в течение трех рабочих дней с момента подачи документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, если иной срок не установлен статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
8
Соблюдение разрешительным органом сроков выдачи разрешений второй категории, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Грубое
9
Осуществление разрешительным органом мотивированного отказа в выдаче заявителю разрешения второй категории в сроки, установленные для выдачи разрешения второй категории
Грубое
10
Выдача государственными органами, осуществляющими прием уведомлений, заявителям в течение трех рабочих дней со дня обращения выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленных заявителями уведомлениях
Грубое
По информационному источнику «результаты предыдущих проверок» (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований) субъективными критериями являются:
Критерии
Степень нарушения
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора, иной информации для проведения выборочной проверки
Значительное
2
Ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
Значительное
3
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства на основании полугодового графика, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом, в соответствии с системой оценки рисков и без учета установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
Грубое
4
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 144 Предпринимательского кодекса
Грубое
5
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной и внеплановой проверки в рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
Значительное
6
Не проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:

1) жарылғыш заттардың айналысы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылау мен қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара тексерулер жүргізбеу
Елеулі
8
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу
Елеулі
9
Нақты емес жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған және жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз болған фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
10
Тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерінің сақталуы
Өрескел
11
Тексеруді оны тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Кәсіпкерлік Кодексінің 145-бабының 2-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып жүргізу
Елеулі
12
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптарын сақтау бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
13
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, осы тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
Өрескел
14
Кәсіпкерлік Кодексінің 144-бабының 6 және 7-тармағының 2), 7), 9), 10) тармақшаларында, 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
Өрескел
15
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органы лауазымды адамы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасау
Елеулі
16
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды адамдардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болуы
Елеулі
17
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:

1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
Значительное
7
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
Значительное
8
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов частного предпринимательства, которые не могли являться основанием для назначения внеплановой проверки
Значительное
9
Соблюдение сроков уведомления о проведении проверки
Грубое
10
Проведение проверки на основании акта о назначении проверки, с указанием в нем информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 145 Предпринимательского кодекса
Значительное
11
Осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан
Значительное
12
Осуществление уведомления в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
Грубое
13
Осуществление уведомления субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 7), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6 и 7 статьи 144 Предпринимательского Кодекса
Грубое
14
Составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
Значительное
15
Наличие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
Значительное
16
Проведение проверок субъектов микропредпринимательства в течение пяти рабочих дней, субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства в течение тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:

1) Қазақстан Республикасының заңдары;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері;
6) жергілікті өкілді органдардың шешімдері деңгейінде белгіленген талаптарды ұсыну
Өрескел
78
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен төмен емес өзге нормативтік құқықтық актімен белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібінің (қағидаларының, шарттарының), оның ішінде:
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау бағдарламасының шарттарына, критерийлеріне сәйкестігінің;
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін қарау мерзімдерінің;
- мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мерзімдерінің;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың жүзеге асырылуының;
- мемлекеттік қолдаудың заңды түрде жүзеге асырылуының сақталуы
Өрескел
79
Тәртібі мен нысаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен жоғары өзге нормативтік құқықтық актімен бекітілген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асыру
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 797 бұйрығына 2-қосымша
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің
қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыру тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парағы
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 138 және 139-баптарына
сәйкес)
_____________________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Тексерулерді тағайындау туралы акт
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН ____________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Сақталады
Сақталмайды
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болуы
2
Ішінара тексеру жүргізуге арналған бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарының нәтижелеріне, өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
3
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып бекіткен және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған, ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қатысты актілердің болуы
4
Жеке кәсіпкерлік саласында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексерулердің, бару арқылы жүргізілетін бақылау және қадағалаудың өзге де нысандарының, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары санының ведомстволық есебінің тұрақты және үзіліссіз негізде жүргізілуі
5
Ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерінің орталық және жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында ай сайын жариялануы
6
Реттеуші мемлекеттік орган мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтары нысандарының болуы
7
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен жартыжылдық кесте негізінде жүргізу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескеріп жүргізу
8
Кәсіпкерлік Кодексінің 144-бабының 3-тармағында көзделген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
9
Бұзушылықтар жасалған сәтте олардың жолын кесу қажет болған жағдайда, тікелей жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, ішінара және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізілуі
10
Мына:

1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
6) решений местных представительных органов
Грубое
77
Соблюдение порядка (правил, условий) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан, в том числе:
- соответствия субъектов частного предпринимательства условиям, критериям программы государственной поддержи;
- соблюдения сроков рассмотрения заявлений субъектов частного предпринимательства;
- соблюдения сроков осуществление государственной поддержки;
- осуществления отказов в осуществлении государственной поддержки по основаниям, предусмотренным в законодательстве Республики Казахстан;
- правомерного осуществления государственной поддержки
Грубое
78
Осуществление государственной финансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, порядок и форма, которой утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан
Грубое
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2015 года № 797
Проверочный лист
в области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления
государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов
частного предпринимательства
(в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского
Кодекса Республики Казахстан)
в отношении ______________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Акт о назначении проверки
___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)
__________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соблюдается
Не соблюдается
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
2
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и иных форм контроля и надзора, иной информации для проведения выборочной проверки
3
Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной проверки, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)
4
Ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов (объектов) и иных форм контроля и надзора с посещением в сфере частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
5
Ежемесячнае публикация сводных данных ведомственной отчетности на официальным интернет-ресурсе центрального и местного исполнительного органа
6
Наличие форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
7
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства на основании полугодового графика, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом, в соответствии с системой оценки рисков и с учетом установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
8
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, предусмотренным  пунктом 3 статьи 144 Предпринимательского кодекса
9
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной и внеплановой проверки в рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
10
Не проведение проверок по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочных проверок в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:

1) жарылғыш заттардың айналысы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивті заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылауды және қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, ішінара тексерулер жүргізбеу
11
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу
12
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған және жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз болған фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
13
Тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерінің сақталуы
14
Тексеруді оны тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Кәсіпкерлік Кодексінің 145-бабының 2-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып жүргізу
15
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптарын сақтау бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркеуді жүзеге асыру
16
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, осы тексеру басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
17
Кәсіпкерлік Кодексінің 144-бабының 3-тармағының 2), 7), 9) және 10) тармақшаларында, 6 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша түрде хабарлауды жүзеге асыру
18
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғасының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғасы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасау
19
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды тұлғалардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болуы
20
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:

1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
11
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
12
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов частного предпринимательства и послужившим основанием для назначения внеплановой проверки
13
Соблюдение сроков уведомления о проведении проверки
14
Проведение проверки на основании акта о назначении проверки с указанием информации, предусмотренной  пунктом 2 статьи 145 Предпринимательского кодекса
15
Осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан
16
Осуществление уведомления в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
17
Осуществление уведомления субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 7), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6 и 7 статьи 144 Предпринимательского Кодекса
18
Составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
19
Наличие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
20
Проведение проверок субъектов микропредпринимательства в течение пяти рабочих дней, субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства в течение тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:

1) Қазақстан Республикасының заңдары;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы министрлерінің және өзге де орталық мемлекеттік органдар басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері;
6) жергілікті өкілді органдардың шешімдері деңгейінде белгіленген талаптарды ұсыну
2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен төмен емес өзге нормативтік құқықтық актімен белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібінің (қағидаларының, шарттарының), оның ішінде:
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау бағдарламасының шарттарына, критерийлеріне сәйкестігінің;
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін қарау мерзімдерінің;
- мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мерзімдерінің;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың жүзеге асырылуының;
- мемлекеттік қолдаудың заңды түрде жүзеге асырылуының сақталуы
3
Тәртібі мен нысаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен жоғары өзге нормативтік құқықтық актімен бекітілген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асыру
Лауазымды тұлға (-лар) ______________ _________ _____________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) лауазымы (қолы)

1) законов Республики Казахстан;
2) указов Президента Республики Казахстан;
3) постановлений Правительства Республики Казахстан;
4) нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов;
5) нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
6) решений местных представительных органов
2
Cоблюдение порядка (правил, условий) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства, установленного постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого не ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан, в том числе:
- соответствия субъектов частного предпринимательства условиям, критериям программы государственной поддержи;
- соблюдения сроков рассмотрения заявлений субъектов частного предпринимательства;
- соблюдения сроков осуществление государственной поддержки;
- осуществления отказов в осуществлении государственной поддержки по основаниям, предусмотренным в законодательстве Республики Казахстан;
- правомерного осуществления государственной поддержки
3
Осуществление государственной финансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, порядок и форма, которой утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого выше уровня постановления Правительства Республики Казахстан
Должностное (ые) лицо (а) ___________ _________
(должность) (подпись)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)