Жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 677 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қаңтарда № 12894 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.04.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 43-1) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 11 маусымдағы № 917 Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.04.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.04.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Экономика және қаржы департаменті (Т. Нұрғожаева) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім, халықаралық ынтымақтастық (С. Өмірбаев), Кәсіптік-техникалық және орта білімнен кейінгі білімді жаңғырту (Д. Қаленова) департаменттерімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.

Об утверждении правил обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 677. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2016 года № 12894.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.04.2023 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 43-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и Указом Президента Республики Казахстан от 11 июня 2022 года № 917 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.04.2023 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.04.2023 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту экономики и финансов (Т. Нургожаева) совместно с департаментами высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (С. Омирбаев), модернизации профессионально-технического и послесреднего образования (Д. Каленова) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
__________________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 21 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 22 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
__________________ А. Мұхамедиұлы
2015 жылғы 9 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің
2015 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 677 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.04.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 43-1) тармақшасына сәйкес әзiрленген және жоғары және (немесе) жоғары бiлiмнен кейін білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) білiм алушылар – студенттер, магистранттар және даярлық бөлiмдерiнiң тыңдаушылары;
2) жол жүру өтемақысы – мемлекеттік бiлiм беру тапсырысы негiзiнде білім алушыларға қалааралық темiржол және автомобиль көлiгiнде (таксиден басқа) қысқы және жазғы каникулдар кезеңiнде жол жүру құнының бөлiгiн өтеу үшін берілетін ақшалай төлем;
3) өтемақы төлеу жөнiндегi ұйымдар - республикалық бюджет есебiнен жоғары білімдi мамандар даярлауды іске асыратын білім беру ұйымдары.
3. Жол жүру өтемақысы республикалық бюджеттің қаражаты есебiнен төленедi.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
21 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
22 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
___________ А. Мухамедиулы
9 декабря 2015 года
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 677
Правила обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси)
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 05.04.2023 № 144 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 43-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) обучающиеся – студенты, магистранты, слушатели подготовительных отделений;
2) компенсация на проезд - денежная выплата обучающимся на основе государственного образовательного заказа для возмещения части стоимости проезда в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси);
3) организации по выплате компенсации – организации образования, реализующие подготовку специалистов с высшим образованием за счет республиканского бюджета.
3. Компенсация на проезд выплачивается за счет средств республиканского бюджета.

4. Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырысты орындайтын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жыл сайын республикалық бюджеттiң жобаларын әзiрлеу кезiнде білім алушыларға жол жүру үшін ақшалай өтемақыларды төлеуге арналған қаражатқа қажеттiлiк есебiн бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілеттi органға ұсынады.
5. Жол жүруге өтемақы мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушылардың мынадай санаттарына төленеді:
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттеріне, магистранттарына жылына екі рет қысқы және жазғы каникул кезеңінде 4 еселенген айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің тыңдаушыларына – жылына бір рет 4 еселенген АЕК мөлшерінде;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне – жылына бір рет 4 еселенген АЕК мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
6. Білiм алушыларға жол жүру өтемақыларын төлеудi өтемақы төлеу жөнiндегi ұйымдар жыл сайын ақпан және маусым айларында қаражатты бiлiм алушылардың карт-шотына аудару жолымен немесе қолма-қол төлемдермен жүргiзедi.

4. В соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан администраторы бюджетных программ, выполняющие государственный заказ, ежегодно, при разработке проектов республиканского бюджета, представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию расчеты потребности в средствах на выплату денежных компенсаций на проезд обучающихся.
5. Компенсация на проезд выплачивается следующим категориям обучающихся по государственному образовательному заказу:
студентам организаций высшего и послевузовского образования, магистрантам два раза в год, в период зимних и летних каникул в размере 4-х кратного месячного расчетного показателя (далее-МРП);
слушателям подготовительных отделений организаций высшего и послевузовского образования - один раз в год в размере 4-х кратного МРП;
выпускникам организаций высшего и послевузовского образования - один раз в год в размере 4-х кратного МРП.
6. Компенсация на проезд обучающимся производится организацией по выплате компенсации ежегодно, в феврале и июне месяце, путем перечисления средств на карт-счета обучающихся или наличными платежами.