Арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шартын әзірлеу және бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1291 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 ақпанда № 12960 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2019 жылғы 19 шілдедегі № 522 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 19.07.2019 № 522 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса беріліп отырған арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Инвестициялар комитеті (Е.Қ. Хаиров):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении типового договора временного возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1291. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2016 года № 12960. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № 522 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.07.2019 № 522 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый типовой договор временного возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
2. Комитету по инвестициям Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Хаиров Е.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1291 бұйрығымен бекітілген
Арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарты
_____________________қ. 20__ ж. "__"_____________
(шарт жасалған орын) (шарт жасалған мерзім)
_______________________________________________________________атынан
(Басқарушы компанияның атауы/автономдық кластерлік қор)
___________________________________________________________ негізінде
(жарғы, қағида)
әрекет ететін, бұдан әрі "Жалға беруші" деп аталатын бір тараптан
және _________________________________________________________атынан
(жарғы, қағида, ЖК куәлігі №__)
_____________________________________________________негізінде әрекет
ететін, бұдан әрі "Жалға алушы" деп аталатын _________________ екінші
тараптан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп аталатындар төмендегілер
туралы осы арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі
жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдаланудың (жалға алудың) шартын
(бұдан әрі - шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1. Жалға беруші 20__ ж. _______ №___ арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі қайталап пайдаланудың (қосалқы жалға алудың) шарты бойынша жалдаған жер учаскесін (жер учаскесінің бір бөлігін) (бұдан әрі - жер учаскесі) ___________________ арнайы экономикалық аймағының (бұдан әрі - АЭА) аумағында қызметтiң басым немесе қосалқы түрлерiн жүзеге асыру мақсатында уақытша өтеулі қайталап пайдалануға (қосалқы жалға алуға) қосалқы жалға алушыға тапсырады.
2. Жер учаскесінің орналасқан жері және оның деректері:
мекенжайы:_________________________________________________облысы,
____________________________________________________________ауданы,
_______________________қаласы, ______________________________көшесі.
кадастрлық нөмірі:________________________________________________.
алаңы_____________________________________________________________.
нысаналы мақсаты:_____________________________________________.
пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар:____________________.
жер учаскесінің бөліну мүмкіндігі:____________________________.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 1291
Типовой договор временного возмездного вторичного
землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися
в государственной собственности, на которых создается
специальная экономическая зона
город ____________________ "__" ___________ 20__ года
(место заключения договора) (дата заключения договора)
____________________________________________________________________,
(наименование Управляющей компании/автономный кластерный фонд)
в лице _______________________________________, действующего на
основании __________________________________________________________,
(устава, положения)
именуемое в дальнейшем "Арендодатель", с одной стороны и
_____________________________________________________________________
в лице ________________________________________, действующего на
основании __________________________________________________________,
(устава, положения, свидетельства ИП №__)
именуемое в дальнейшем "Субарендатор", с другой стороны, вместе
именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий договор
временного возмездного вторичного землепользования (субаренды)
земельными участками, находящимися в государственной собственности,
на которых создается специальная экономическая зона, (далее –
договор), о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Арендодатель сдает нанятый по договору № __ от _____ 20__ г.
временного возмездного землепользования (аренды) земельными
участками, находящимися в государственной собственности, на которых
создается специальная экономическая зона, земельный участок/часть
земельного участка (далее - земельный участок) во временное
возмездное вторичное землепользование (субаренду) субарендатору для
использования в целях осуществления приоритетных или вспомогательных
видов деятельности на территории специальной экономической зоны
(далее - СЭЗ)______________
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес: область ________________________________________________
район _________________________________________________________
город __________________, улица _______________________________
кадастровый номер: ____________________________________________
площадь _______________________________________________________
целевое назначение: ___________________________________________
ограничения в использовании и обременения: ____________________
делимость земельного участка: ________________________________.

3. Жер учаскесінде ____________________________________________
(жер учаскесінде орналасқан жағдайда жылжымайтын мүлік
объектілері және олардың сипаттамалары көрсетілсін не
ондайлардың жоқ екені туралы жазба жасалсын)
жылжымайтын мүлік объектілері бар (жоқ).
Жылжымайтын мүлік объектілерінің (олар жер учаскесінде орналасқан жағдайда) егжей-тегжейлі тізбесі техникалық сипаттамаларымен бірге осы шартқа қоса беріледі.
Жер учаскесін беру екі данада (әрбір Тарап үшін бір-бірден) жасалатын және тараптардың қолдары қойылатын қабылдап алу-беру актісімен (жер учаскесінің іс жүзіндегі жай-күйін көрсете отырып) ресімделеді. Қабылдап алу-беру актісі осы шартқа қоса тіркеледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ажырамас жақсартулар - жалға берушімен келісім бойынша қосалқы жалға алушы жүргізген, мүлік үшін зиянсыз ажырамайтын (жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар, ғимараттар) жақсартулар;
2) АЭА қатысушысының шарты – АЭА қатысушысы ретінде қызметін жүзеге асыруы туралы шарт;
3) жалға беруші – "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес АЭА-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған басқарушы компания, автономдық кластерлік қор;
4) жер учаскесі - АЭА-ның аумағындағы жер учаскесі;
5) қосалқы жалға алушы - АЭА қатысушылары, сондай-ақ қызметтiң қосалқы түрлерiн жүзеге асыратын тұлғалар;
6) қосалқы жалдау шарты - Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Заңға, сәйкес жалға беруші мен қосалқы жалға алушы арасында жазбаша нысанда жасалатын, Тараптар қол қойған, оның барлық қосымшаларымен және енгізілген толықтыруларымен бірге АЭА құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі қайталап пайдаланудың (қосалқы жалға алудың) шарты.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Қосалқы жалға алушы:
1) АЭА аумағында қызметтiң басым (немесе қосалқы) түрлерiн жүзеге асыру үшін жер учаскесін пайдалануға;
2) жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар мен ғимараттар тұрғызуға;
3) жер телімінің ажырамайтын жақсартуларымен байланысты шығындардың өтелуін талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
6. Қосалқы жалға алушы:
1) осы шарттың барлық талаптарын толық көлемде орындауға;
2) жер учаскесін оның негізгі нысаналы мақсатына сәйкес және осы Шартта көзделген тәртіппен пайдалануға;

3. На земельном участке имеются (отсутствуют) объекты
недвижимости_________________________________________________________
(указать объекты недвижимости и их характеристики в случае их
расположения на земельном участке либо сделать запись об
отсутствии таковых)
Подробный перечень объектов недвижимости с техническими
характеристиками прилагается к настоящему договору (в случае их
расположения на земельном участке).
Передача земельного участка оформляется актом приема-передачи
(с указанием фактического состояния земельного участка), который
составляется и подписывается сторонами в двух экземплярах (по одному
для каждой из Сторон). Акт приема-передачи приобщается к настоящему
договору и является его неотъемлемой частью.
2. Основные понятия
4. В настоящем договоре используются следующие понятия:
1) неотделимые улучшения – улучшения, произведенные субарендатором с согласия арендодателя (строения, сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка), неотделимые без вреда для имущества;
2) договор участника СЭЗ – договор об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ;
3) арендодатель – управляющая компания, созданная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (далее - Закон) в организационно-правовой форме акционерного общества для обеспечения функционирования СЭЗ, автономный кластерный фонд;
4) земельный участок – земельный участок, находящийся на территории СЭЗ;
5) субарендатор – участник СЭЗ и (или) лицо, осуществляющее вспомогательный вид деятельности;
6) договор субаренды – договор временного возмездного вторичного землепользования (субаренда) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается СЭЗ, заключаемый между арендатором и субарендатором в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом составленный в письменной форме, подписанный Сторонами, со всеми приложениями и дополнениями к нему.
3. Права и обязанности сторон
5. Субарендатор имеет право:
1) использовать земельный участок для осуществления приоритетных (или вспомогательных) видов деятельности на территории СЭЗ;
2) возводить строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка;
3) требовать возмещения затрат, связанных с неотделимыми улучшениями земельного участка
4) осуществлять иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан.
6. Субарендатор обязан:
1) выполнять в полном объеме все условия настоящего договора;
2) использовать земельный участок в соответствии с его основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном настоящим договором;

3) жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны осы шартта белгіленген мөлшерде және шарттарда төлеуге;
4) жалға берушіге (оның заңды өкілдеріне), уәкілетті органдардың өкілдеріне жер учаскесіне қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
5) осы шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы жазбаша хабарламаны жалға берушіге кемінде 3 (үш) айдан кешіктірмей жіберуге;
6) жер учаскесін пайдалану кезінде қала құрылысы регламенттерінің, құрылыс, экологиялық, санитариялық-гигиеналық, өртке қарсы және өзге де қағидалардың, нормативтердің талаптарын сақтауға, оның ластануына, қоқыстануына жол бермеуге, жер учаскесінде және оның маңындағы аумақтарда экологиялық жағдайдың нашарлауына жол бермеуге, сондай-ақ аумақты абаттандыруды қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де талаптарды сақтауға;
7) жалға берушіге өзінің деректемелерінің өзгергені туралы он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлауға;
8) осы шарт тоқтатылған жағдайда жер учаскесін осы шарт тоқтатылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылдап алу-беру актісі негізінде тиесілі жай-күйде жалға берушіге қайтаруға;
9) АЭА қатысушысы Шартты бұзған жағдайда Заңға сәйкес біржақты тәртіпте Жалға берушіге жер телімін тиісті күйінде қабылдау-беру актісі негізінде АЭА қатысушысының Шартты тоқтатқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қайтаруға;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
7. Жалға берушінің:
1) мынадай жағдайларда:
- қосалқы жалға алушы жер учаскесін нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбаған;
- қосалқы жалға алушы жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны қатарынан 2 (екі) тоқсаннан астам уақыт енгізбеген;
- Заңға сәйкес бір жақты тәртіпте АЭА қатысушысының шарт бұзуды;
- Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда;
2) қосалқы жалға алушымен алдын ала келісе отырып, оны шарт талаптарының сақталуы мәніне тексеру мақсатында жер учаскесінің аумағына кіруге;
3) қосалқы жалға алушының шаруашылық қызметі нәтижесінде жер учаскесінің қасиетін және экологиялық ахуалды нашарлатумен келтірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы шартта көзделген өзге де негіздер бойынша зияндарды өтеуге;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
8. Жалға беруші мыналарға:
1) осы шарттың барлық талаптарын толық көлемде орындауға;
2) осы шарт мемлекеттік тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдап алу-беру актісі бойынша жер учаскесін қосалқы жалға алушыға беруге;

3) уплачивать плату за пользование земельным участком в размере и на условиях, установленных настоящим договором;
4) обеспечить арендодателю (его законным представителям), представителям уполномоченных органов доступ на земельный участок;
5) не позднее, чем за 3 (три) месяца направить письменное уведомление арендодателю о досрочном расторжении настоящего договора;
6) соблюдать при использовании земельного участка требования градостроительных регламентов, строительных, экологических, санитарно-гигиенических, противопожарных и иных правил, нормативов, не допускать его загрязнение, захламление, не допускать ухудшения экологической обстановки на земельном участке и прилегающих к нему территориях, а также обеспечивать благоустройство территории, соблюдать иные требования, предусмотренные законами Республики Казахстан;
7) письменно в течение десяти рабочих дней уведомить арендодателя об изменении своих реквизитов;
8) в случае прекращения настоящего договора возвратить арендодателю земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты прекращения настоящего договора;
9) в случае расторжения арендодателем договора участника СЭЗ в одностороннем порядке в соответствии с Законом возвратить арендодателю земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты прекращения договора участника СЭЗ;
10) несет иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
7. Арендодатель имеет право:
1) требовать досрочного расторжения договора в случаях:
использования субарендатором земельного участка не по целевому назначению;
невнесения субарендатором платы за пользование земельным участком более, чем за 2 (два) квартала подряд;
расторжения договора участника СЭЗ в одностороннем порядке в соответствии с Законом;
в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) доступа на территорию земельного участка с целью его осмотра на предмет соблюдения условий договора по предварительному согласованию с субарендатором;
3) на возмещение убытков, причиненных ухудшением свойств земельного участка и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности субарендатора, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан и настоящим договором;
4) осуществлять иные права, предусмотренные законами Республики Казахстан.
8. Арендодатель обязан:
1) выполнять в полном объеме все условия настоящего договора;
2) передать субарендатору земельный участок по акту приема-передачи в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты государственной регистрации настоящего договора;

3) жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны аудару үшін өз шотының нөмірі өзгергені туралы қосалқы жалға алушыға он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлауға;
4) қосалқы жалға алушыға жер учаскесін ажырамайтын жақсартуларға байланысты шығындарын өтеуге;
5) АЭА қатысушысы Шартты тоқтатқан жағдайда Заңға сәйкес біржақты тәртіпте жер телімін тиісті жай-күйінде қабылдау-беру актісі негізінде АЭА қатысушысының Шартты тоқтатқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қайтарып алуға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
4. Шарттың мерзімі
9. Осы шарт Тараптар оны жасасқан күнінен бастап күшіне енеді.
10. Осы шарт _________ жылға, бірақ __________________ АЭА-ның құрылу және жұмыс істеу мерзімінен, сондай-ақ 20__ жылғы ____________ № ___ АЭА құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдалану (жалға алу) шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге жасалды.
11. Осы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін және қосалқы жалға алушы өзінің осы шарт бойынша барлық міндеттемелерін орындаған жағдайда, шарт қосымша келісілген талаптармен жаңа мерзімге жасалуы мүмкін. Шартты жаңа мерзімге жасасу ниеті туралы қосалқы жалға алушы жалға берушіге осы шарттың мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 1 (бір) ай бұрын жазбаша хабардар етеді. Бұл ретте қосалқы жалға алушы үшінші тұлғалардың алдында шартты жаңа мерзімге жасасуға басым құқыққа ие болады.
5. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақы
12. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақының мөлшері осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны есептеуге сәйкес ҚҚС-ті есепке алмағанда, айына/тоқсанында ________ құрайды.
13. Жалдау ақысы теңгемен белгіленеді және қосалқы жалға алушының төленетін айдың _____ (__________) күнінен кешіктірмей жалға берушінің банктік шотына аудару жолымен төлеуіне жатады.
14. Осы шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақының мөлшері Тараптардың жазбаша келісімі бойынша өзгеруі мүмкін.
6. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы шарттың талаптарын бұзғаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
16. Осы шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны енгізу тәртібі мен мерзімін бұзғаны үшін қосалқы жалға алушы жалға берушіге _____ мөлшерде өсімпұл төлейді.
17. Осы шарт бойынша міндеттемелерін еңсерілмес күштің әсеріне байланысты бұзғаны үшін Тараптардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.

3) письменно в течение десяти рабочих дней уведомить субарендатора об изменении номера счета для перечисления платы за пользование земельным участком;
4) возместить субарендатору затраты, связанные с неотделимыми улучшениями земельного участка;
5) в случае расторжения договора участника СЭЗ в одностороннем порядке в соответствии с Законом изъять земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты прекращения договора участника СЭЗ;
6) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок договора
9. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
10. Настоящий договор заключен сроком на _______ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ _________________, а также действия договора № __ от __________ 20__ г. временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственными собственности, на которых создается СЭЗ.
11. По истечении срока действия настоящего договора и при условии исполнения субарендатором всех своих обязательств по настоящему договору, договор может быть заключен на новый срок на дополнительно согласованных условиях. О намерении заключить договор на новый срок субарендатор письменно извещает арендодателя не позднее, чем за 1 (один) календарный месяц до истечения срока настоящего договора. При этом субарендатор имеет преимущественное право перед третьими лицами на заключение договора на новый срок.
5. Плата за пользование земельным участком
12. Размер платы за пользование земельным участком составляет ________ в месяц/квартал, без учета НДС, в соответствии с расчетом платы за пользование земельным участком, который является неотъемлемой частью настоящего договора.
13. Арендная плата устанавливается в тенге и подлежит уплате субарендатором путем перечисления на банковский счет арендодателя не позднее ____(_____________) числа оплачиваемого месяца.
14. Размер платы за пользование земельным участком по настоящему договору может быть изменен по письменному согласию Сторон.
6. Ответственность сторон
15. За нарушение условий настоящего договора Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. За нарушение порядка и срока внесения платы за пользование земельным участком по настоящему договору субарендатор выплачивает арендодателю пеню в размере _______ тенге.
17. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.

18. Жалға беруші осы шарттың талаптарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда жалға беруші қосалқы жалға алушының шеккен барлық шығындарын өтейді.
7. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
19. Осы шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, тараптар осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған жағдайда осы шарттың талаптарын өзгертуге және оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін біржақты тәртіппен бұзуға жол берілмейді.
20. Осы шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар, олар жазбаша ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері оған қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
21. Осы шарттың қолданылуы:
1) АЭА таратылған;
2) 20__ жылғы ___________ № ___ АЭА құрылатын жеке жер учаскелерін уақытша өтеулі қайталап пайдаланудың (қосалқы жалға алудың) шартының қолданылу мерзімі аяқталған;
3) осы шарт сот тәртібінде мерзімінен бұрын бұзылған;
4) АЭА қатысушысы Шарты Заңға сәйкес біржақты тәртіпте бұзған жағдайда тоқтатылады.
8. Дауларды қарау тәртібі
22. Осы шарттың міндеттемелерін орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі.
23. Дауларды 3 (үш) ай ішінде келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда Тараптар оларды Қазақстан Республикасының сот қарауына береді.
24. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенше, осы шартта белгіленген міндеттемелерін орындаудан босатылмайды.
9. Форс-мажор
25. Осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған Тарап тиісінше орындау еңсерілмес күштің, яғни төтенше және мұндай мән-жайда еңсерілмейтін болған (апатты зілзала, соғыс әрекеттері) жағдай салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдемесе, мүліктік жауапкершілікке тартылады.
10. Қорытынды ережелер
26. Тараптардың осы шартта айтылмаған құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
27. Қосалқы жалға алушының жер учаскесін қосалқы жалға алу шарты бойынша өзінің құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаға беруге, жер учаскесін кейінгі қосалқы жалға алуға, кепілге беруге, шаруашылық жүргізуші серіктестіктің немесе қоғамның жарғылық капиталына салым не өндірістік кооперативке пай жарнасы ретінде салуға, сондай-ақ оны ақысыз жедел пайдалануға беруге құқығы жоқ.
28. Осы шартқа қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.

18. При неисполнении или ненадлежащем исполнении арендодателем условий настоящего договора арендодатель возмещает все убытки, понесенные субарендатором.
7. Условия изменения, дополнения, прекращения и
расторжения настоящего договора
19. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия, при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных настоящим договором.
20. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
21. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении СЭЗ;
2) истечении срока действия договора № __ от _________ 20__ г. временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается СЭЗ;
3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке.
4) расторжении договора участника СЭЗ в одностороннем порядке в соответствии с Законом.
8. Порядок рассмотрения споров
22. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств настоящего договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
23. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение 3 (трех) месяцев, Стороны передают их на рассмотрение в суд Республики Казахстан.
24. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных настоящим договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
9. Форс-мажор
25. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательство по настоящему договору, несет имущественную ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия).
10. Заключительные положения
26. Правоотношения Сторон, не оговоренные настоящим договором, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Субарендатор не вправе передавать свои права и обязанности по настоящему договору субаренды земельного участка третьему лицу, сдавать земельный участок во вторичную субаренду, в залог, вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственного товарищества или общества либо паевого взноса в производственный кооператив, а также предоставлять его в безвозмездное срочное пользование.
28. Все приложения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями.

29. Осы шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар, олар жазбаша ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері оған қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
30. Осы шарт біреуі жалға берушіде, екіншісі қосалқы жалға алушыда болатын екі данада жасалды.
31. Осы шартқа Тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы __________ қаласында 20___ жылғы _______ (күні) ______ (айда) қол қойды.
32. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Қосалқы жалға алушы: Жалға беруші:
Атауы: ______________________ Атауы: ______________________
Заңды мекенжайы _____________ Заңды мекенжайы _____________
Есеп айырысу шоты ___________ Есеп айырысу шоты ___________
ЖСН/БСН _____________________ ЖСН/БСН _____________________
Банк ________________________ Банк ________________________
Телефон/факс ________________ Телефон/факс ________________
МО (бар болған жағдайда) МО (бар болған жағдайда)
Қолы ________________________ Қолы ________________________

29. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
30. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, из которых один находится у арендодателя, второй экземпляр у субарендатора.
31. Настоящий договор подписан _____(дня), ______ (месяца) 20__ года в г. ______________________ Республики Казахстан уполномоченными представителями Сторон.
32. Юридические адреса и подписи Сторон:
Субарендатор:
Наименование__________________
Юридический адрес ____________
Расчетный счет _______________
ИИН/БИН_______________________
Банк _________________________
Телефон/факс _________________
МП (при наличии)
Подпись ______________________
Арендодатель:
Наименование ________________
Юридический адрес ___________
Расчетный счет ______________
ИИН _________________________
Банк ________________________
Телефон/факс ________________
МП (при наличии)
Подпись _____________________