Теңiз көлiгi, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру қағидаларын және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 663 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 10 наурызда № 13429 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 3-тармағы 55-30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңiз көлiгi, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру қағидаларын және оларға қойылатын талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
________________ А. Сәрінжіпов
2016 жылғы 05 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 03 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 мамырдағы
№ 663 бұйрығымен бекітілген
Теңiз көлiгiнің мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын, теңіз оқу-тренажер орталықтарын куәландыру қағидалары және оларға қойылатын талаптар

Об утверждении Правил освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров и требований к ним
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 663. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2016 года № 13429.
В соответствии с подпунктом 55-30) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров и требования к ним.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________________ А. Саринжипов
5 февраля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Е. Досаев
3 сентября 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
28 мая 2015 года № 663
Правила освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров и требования к ним

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 01.10.2018 № 683 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теңiз көлiгiнің мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын, теңіз оқу-тренажер орталықтарын куәландыру қағидалары және оларға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-30) тармақшасына сәйкес әзірленді және теңiз көлiгiнің мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын (бұдан әрі – білім беру ұйымдары), теңіз оқу-тренажер орталықтарын куәландыру тәртібін және оларға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Білім беру ұйымдарын және теңіз оқу-тренажер орталықтарын куәландыру осы Қағидалардың және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 2 наурыздағы № 244 қаулысымен ратификацияланған түзетулермен 1978 жылғы Теңізшілерді даярлау, оларға дипломдар беру және вахта атқару туралы халықаралық конвенцияның (бұдан әрі – Конвенция) талаптарына сәйкестігін айқындау үшін жүргізіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) теңіз оқу-тренажер орталығы – теңіз көлігі мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды халықаралық талаптарға сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) уәкілетті орган – сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Теңiз көлiгiнің мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын, теңіз оқу-тренажер орталықтарын куәландыру тәртібі
4. Білім беру ұйымдарын және теңіз оқу-тренажер орталықтарын курстар бойынша куәландыруды "Теңіз көлігі, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушысының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 861 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16209 болып тіркелген) сәйкес айқындалған теңiз көлiгi, теңіз оқу-тренажер орталықтары мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын куәландыру жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) жүргізеді.

Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 01.10.2018 № 683 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров и требования к ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-30) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (далее – Закон) и определяют порядок освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта (далее – организации образования), морских учебно-тренажерных центров и требования к ним.
2. Освидетельствование организаций образования и морских учебно-тренажерных центров проводится для определения их соответствия требованиям настоящих Правил и Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты, 1978 года, с поправками, ратифицированной постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 марта 1994 года № 244 (далее – Конвенция).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) морской учебно-тренажерный центр – юридическое лицо, осуществляющее подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта в соответствии с международными требованиями;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере торгового мореплавания, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан - межотраслевую координацию.
Глава 2. Порядок освидетельствования организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров
4. Освидетельствование организаций образования и морских учебно-тренажерных центров проводится уполномоченной организацией по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров (далее – уполномоченная организация), определенной в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 861 "Об определении уполномоченной организации по освидетельствованию организаций образования, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морских учебно-тренажерных центров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16209).

5. Куәландыру басталғанға дейін білім беру ұйымы не теңіз оқу-тренажер орталығы және уәкілетті ұйым арасында куәландыруды жүргізу талаптарын айқындайтын шарт жасалады.
6. Куәландыруды жүргізуге өтінім білім беру қызметіне лицензияның электрондық көшірмесін (білім беру ұйымдары үшін) және тиісті курс бойынша құжаттаманы қоса бере отырып, әрбір курсқа бөлек еркін нысанда ұсынылады.
7. Куәландыру келесіні қамтитын 2-кезеңде жүзеге асырылады:
1-кезең – өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды қарау;
2-кезең – білім беру ұйымын немесе теңіз оқу-тренажер орталығын инспекциялау (бұдан әрі – инспекциялау) және сабақтарды қадағалау.
8. Өтінімді қарау мерзімі 2 (екі) айды құрайды. Қарау нәтижелері бойынша:
1) құжаттар осы Қағидалардың және Конвенцияның талаптарына сәйкес болмаған не олар толық болмаған жағдайда, өтінім пысықтауға қайтарылады;
2) құжаттар осы Қағидалардың және Конвенцияның талаптарына сәйкес болған жағдайда, білім беру ұйымымен немесе теңіз оқу-тренажер орталығымен келісімі бойынша инспекциялауды және сабақтарды қадағалауды жүргізу мерзімдері айқындалады.
10. Инспекциялау және сабақтарды қадағалау келесіні анықтау мақсатында жүргізіледі:
басқару жүйесінің, оның ішінде сапа жүйесінің тиімділігі;
нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылардың біліктілігі және жұмыс тәжірибесі;
Конвенция құзыреттілік стандарттарының кестесі негізінде курс бағдарламасының құзыреттілік мақсаттары мен стандарттары;
оқу жабдығының жарамдылығы және сапасы, соның ішінде Конвенция А-I/12 бөлімінің талаптарына сәйкес тренажерлардың жұмыс істеуі (сондайлар болған жағдайда).
10. Курсты немесе курстың бір бөлігі басқа ұйымда өткізілген жағдайда, аталған курстың бағдарламасы, осы ұйымның нұсқаушылары мен жабдығы да куәландыруға жатады.
11. Куәландыру нәтижелері бойынша ескертулер болмаған кезде оң қорытынды беріледі.
12. Куәландыру нәтижелері бойынша инспекциялау немесе сабақтарды қадағалау кезінде курстың сапасына әсер ететін сәйкессіздіктер анықталған жағдайда теріс қорытынды беріледі.
13. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңы 14-бабының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган білім беру ұйымы (теңіз оқу-тренажер орталығы) осы Қағидалармен және Конвенциямен белгіленген талаптарды сақтауын тексерісті жүргізеді.
Тексеріс нәтижелері бойынша егер білім беру ұйымы (теңіз оқу-тренажер орталығы) уәкілетті ұйым оң қорытындысының шарттарына бұдан әрі сәйкес болмаса, аталған қорытынды кері қайтарып алынады.

5. До начала освидетельствования между организацией образования либо морским учебно-тренажерным центром и уполномоченной организацией заключается договор, в котором определяются условия проведения освидетельствования.
6. Заявка на проведение освидетельствования подается в произвольной форме на каждый курс по отдельности с приложением электронной копии лицензии на образовательную деятельность (для организаций образования) и копий документов по соответствующему курсу.
7. Освидетельствование осуществляется в 2 этапа, включающие в себя:
1-этап – рассмотрение заявки и прилагаемых к ней документов;
2-этап – инспектирование организации образования либо морского учебно-тренажерного центра (далее – инспектирование) и наблюдение за занятиями.
8. Срок рассмотрения заявки составляет 2 (два) месяца. По результатам рассмотрения:
1) в случае несоответствия документов требованиям настоящих Правил и Конвенции либо их неполноты, заявка возвращается на доработку;
2) в случае соответствия документов требованиям настоящих Правил и Конвенции определяются сроки проведения инспектирования и наблюдения за занятиями по согласованию с организацией образования либо морским учебно-тренажерным центром.
9. Инспектирование и наблюдение за занятиями проводится в целях определения:
эффективности системы управления, в том числе качеством;
квалификации и опыта работы инструкторов и экзаменаторов;
целей и стандартов компетентности программы курса на основании таблицы стандартов компетентности Конвенции;
пригодности и качества учебного оборудования, в том числе функциональности тренажеров согласно требований раздела А-I/12 Конвенции (в случае их наличия).
10. В случае проведения курса либо части курса в другой организации, программа данного курса, инструкторы и оборудование этой организации, также подлежат освидетельствованию.
11. По результатам освидетельствования при отсутствии замечаний выдается положительное заключение.
12. По результатам освидетельствования при выявлении во время инспектирования и (или) наблюдения за занятиями несоответствий, которые влияют на качество курса, выдается отрицательное заключение.
13. Уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 4) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" проводит проверку соблюдения организацией образования (морским учебно-тренажерным центром) требований, установленных настоящими Правилами и Конвенцией.
В случае если по результатам проверки организация образования (морской учебно-тренажерный центр) более не соответствует условиям положительного заключения уполномоченной организации, данное заключение отзывается.

14. Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайда, уәкілетті орган кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде білім беру ұйымына немесе теңіз оқу-тренажер орталығына, сондай-ақ уәкілетті ұйымға тиісті хабарламаны жолдайды.
15. Оң қорытынды кері қайтарып алу туралы хабарлама алғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тапсырылуға жатады.
3-тарау. Теңiз көлiгiнің мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына, теңіз оқу-тренажер орталықтарына қойылатын талаптар
16. Білім беру ұйымдарына, теңіз оқу-тренажер орталықтарына келесі құжаттама болуына талаптар қойылады:
1) курстың бағдарламасы;
2) оқытушының нұсқаулығы немесе оқу жоспары;
3) курстың кестесі;
4) оқу материалдары;
5) емтихан материалы;
6) аттестаттау туралы құжат;
7) курсты өту туралы куәліктің үлгісі;
8) ISO 9001:2008 немесе одан жоғары сапаны басқару жүйесінің куәлігі;
9) уәкілетті ұйымның қорытындысы (бар болған кезде);
10) бағалау бойынша нұсқаулық (сапаны басқару жүйесінің бөлігі);
11) оқу жабдығының тізбесі;
12) нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылардың біліктілігін растайтын құжаттар;
13) Халықаралық теңіз ұйымының 6.09, 6.10 және 3.12 үлгілік курстарының, 1978 жылғы Теңізшілерді даярлау, оларға диплом беру және вахта атқару туралы халықаралық конвенцияның (түзетулермен), өткізілетін курсқа байланысты және оқудың қолданыстағы стандарттарына сәйкес келетін кітаптар мен жарияланымдардың соңғы нұсқалары;
14) Жүрісті көпірдің, машиналық бөлімнің, тиеу-түсіру жұмыстарына арналған тренажер-симуляторда үйрену үшін Халықаралық теңіз ұйымының 1.07, 1.08, 1.22, 1.27, 2.06, 2.07 үлгілік курстарының соңғы нұсқалары (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсын өткізу үшін);
15) Теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенцияның, Өрт қауіпсіздігі бойынша жинақтың, Қауіпті жүктерді теңізбен тасымалдау халықаралық кодексінің, Кеменің бортында диагностика мен емдеу халықаралық хаттамасының соңғы нұсқалары ("Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" курсын, "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" біліктілігін арттыру курсын, "Өртке қарсы қауіпсіздік және өртпен күрес" курсын өткізу үшін);
16) Теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенцияның, Өрт қауіпсіздігі бойынша жинақтың, Қауіпті жүктерді теңізбен тасымалдау халықаралық кодексінің, Кеменің бортында диагностика мен емдеу халықаралық хаттамасының, Шикі мұнайды жуу жүйесінің, Инертті газдар жүйесінің, Құйылмалы қауіпті химиялық жүктерді тасымалдаудың халықаралық кодексінің, Қауіпсіздікті басқару бойынша халықаралық кодексінің, Мұнаймен ластануға қарсы күрес бойынша төтенше шаралардың кеме жоспарының соңғы нұсқалары ("Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау", "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау", "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау", "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау", "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" курстарын өткізу үшін);

14. В случае, предусмотренном пунктом 13 настоящих Правил уполномоченный орган в течении 3 (трех) рабочих дней после принятия решения об отзыве направляет соответствующее уведомление в организацию образования либо морской учебно-тренажерный центр, а также в уполномоченную организацию.
15. Положительное заключение подлежит сдаче в уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения уведомления об отзыве.
Глава 3. Требования к организациям образования, осуществляющим подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов морского транспорта, морским учебно тренажерным центрам
16. К организациям образования, морским учебно-тренажерным центрам предъявляются требования к наличию следующей документации:
1) программа курса;
2) учебный план;
3) расписание курса;
4) учебные материалы;
5) экзаменационный материал;
6) документ об аттестации;
7) образец сертификата о прохождении курса;
8) сертификат системы управления качеством ISO 9001:2008 или выше;
9) заключение уполномоченной организации (при наличии);
10) руководство по оценке (часть системы управления качеством);
11) перечень учебного оборудования;
12) документы, подтверждающие квалификацию инструкторов и экзаменаторов;
13) последние версии типовых курсов Международной морской организации 6.09, 6.10 и 3.12, Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года, с поправками, книг и публикаций, связанных с проводимым курсом и соответствующих действующим стандартам обучения;
14) последние версии типовых курсов Международной морской организации 1.07, 1.08,1.22, 1.27, 2.06, 2.07 для обучения на тренажере-симуляторе ходового мостика, машинного отделения, для погрузочно-разгрузочных работ (для проведения курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
15) последние версии Международной конвенции по охране человеческой жизни на море, Свода по пожарной безопасности, Международного кодекса морской перевозки опасных грузов, Международного протокола диагностики и лечения на борту судна (для проведения курса "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса повышения квалификации "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса "Противопожарная безопасность и борьба с пожаром");
16) последние версии Международной конвенции по охране человеческой жизни на море, Свода по пожарной безопасности, Международного кодекса морской перевозки опасных грузов, Международного протокола диагностики и лечения на борту судна, Системы промывки сырой нефтью, Системы инертных газов, Международного кодекса перевозок опасных химических грузов наливом, Международного кодекса по управлению безопасностью, Судового плана чрезвычайных мер по борьбе с загрязнением нефтью (для проведения курсов "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах");

17) Теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенцияның, Кемелерден ластануды болдырмау туралы халықаралық конвенцияның, Кемелерді халықаралық басқарудың, Теңіздегі байланысқа арналған Халықаралық теңіз ұйымының стандартты фразаларының, Кемелердегі құтқару жабдығы бойынша халықаралық кодекстің, Өрт қауіпсіздігі жүйесі бойынша халықаралық кодекстің, Суық суда аман қалу бойынша қалта нұсқаулығының, Аман қалу техникасы бойынша қалта нұсқаулығының, Кеме медицинасы бойынша халықаралық нұсқаулықтың соңғы нұсқалары ("Бастапқы даярлау" курсын өткізу үшін);
18) Теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенцияның, Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесі пайдалану нұсқаулығының, Халықаралық сигналдар жинағының, Радиотехника бойынша ережелерінің, Теңіздегі байланыс үшін Халықаралық теңіз ұйымының стандартты фразаларының, "SafetyNET" халықаралық нұсқаулығының, Теңізде жүзу қауіпсіздігі бойынша ақпарат бойынша нұсқаулықтың, Халықаралық телекоммуникациялық қоғам нұсқаулығының, Халықаралық телекоммуникациялық қоғамның жағалық және арнайы станциялары тізімінің, Халықаралық телекоммуникациялық қоғамның теңіз жылжымалы қызметінің идентификациялық нөмерлерін тарату мен кеме станциялары тізімінің, Құрал-жабдықтарды қолдану бойынша нұсқаулықтыңсоңғы нұсқалары ("Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры" және "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің жүзуі шектелген ауданның радиооператоры" курстарын өткізу үшін);
19) Теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенцияның,Суық суда аман қалу бойынша қалта нұсқаулығының, Аман қалу техникасы бойынша қалта нұсқаулығының, Кеме медицинасы бойынша халықаралық нұсқаулықтың, Халықаралық сигналдар жинағының, Қауіпті жүктерге байланысты апаттар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша нұсқаулықтың соңғы нұсқалары ("Медициналық күтім", "Алғашқы медициналық көмек көрсету" курстарын, "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман"біліктілік арттыру курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсын, "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсын өткізу үшін);
20) Теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенцияның, Кемеделергі құтқару жабдығы бойынша халықаралық кодекстің, Қауіпсіздікті басқару бойынша халықаралық кодекстің, Қауіпті жүктерді теңіз арқылы тасымалдау халықаралық кодекстің, Бұзылмаған кеме орнықтылығы бойынша кодекстің, Теңіздегі байланысқа арналған Халықаралық теңіз ұйымының стандартты фразаларының соңғы нұсқалары ("Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі"курсын өткізу үшін).

17) последние версии Международной конвенции по охране человеческой жизни на море, Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов, Международного управления судами, стандартных фраз Международной морской организации для общения на море, Международного кодекса по спасательному оборудованию на судах, Международного кодекса по системам пожарной безопасности, Карманного руководства по спасению в холодной воде, Карманного руководства по технике спасения, Международного руководства по судовой медицине (для проведения курса "Начальная подготовка");
18) последние версии Международной конвенции по охране человеческой жизни на море, Руководства эксплуатации Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности, Международного свода сигналов, Правил по радиотехнике, стандартных фраз Международной морской организации для общения на море, Международного руководства "SafetyNET", Руководства по информации по безопасности мореплавания, Руководства Международного телекоммуникационного общества, списка береговых и специальных станций Международного телекоммуникационного общества, списка судовых станций и распределений идентификационных номеров морской подвижной службы Международного телекоммуникационного общества, Руководства по использованию оборудования (для проведения курсов "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности" и "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности ограниченного района плавания");
19) последние версии Международной конвенции по охране человеческой жизни на море, Карманного гида по пребыванию в холодной воде, Карманного гида по техникам спасения, Международного руководства по судовой медицине, Международного свода сигналов, Руководства по оказанию первой медицинской помощи при происшествиях с участием опасных грузов (для проведения курсов "Медицинский уход на судне", "Оказание первой медицинской помощи на судне", курса "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам", курса повышения квалификации "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам", курса "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", курса повышения квалификации "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях");
20) последние версии Международной конвенции по охране человеческой жизни на море, Международного кодекса по спасательному оборудованию на судах, Международного кодекса по управлению безопасностью, Международного кодекса морской перевозки опасных грузов, Кодекса по остойчивости неповрежденного корабля, стандартных фраз Международной морской организации для общения на море (для проведения курса "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса").

17. Білім беру ұйымдарына, теңіз оқу-тренажер орталықтарына мыналары бар нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылардың болуына талаптар қойылады:
1) нұсқаушыларды оқыту курсын аяқтау туралы куәлік (Халықаралық теңіз ұйымының 6.09 үлгілік курсы) немесе оқыту, тестілеу және бағалау әдістемесі бөлігінде педагогикалық білімі туралы тең дәрежелі диплом;
2) тренажерды қолдана отырып, нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылары оқыту курсын (Халықаралық теңіз ұйымының 6.10 үлгілік курсы) немесе тренажерлар бойынша нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушыларға арналған мақұлданған тренингті аяқтау туралы куәлік, сондай-ақ оқыту процесінде қолданылатын тренажерды пайдаланудың практикалық тәжірибе;
3) оқу жүргізілетін басқару құрамының тиісті лауазымының кәсіби дипломы;
4) 2 (екі) жылдан кем емес оқыту тәжірибесі;
5) теңізшілерді бағалау, емтихан қабылдау және сертификаттау бойынша дайындық туралы куәлік (Халықаралық теңіз ұйымының 3.12 үлгілік курсы);
6) 2 (екі) жылдан кем емес емтихан қабылдау тәжірибесі (емтихан қабылдаушыларын оқыту курсын жүргізетін нұсқаушылар үшін);
7) тиісті оқыту саласындағы немесе өзге тең дәрежелі диплом (аға нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылар үшін);
8) кемінде 2 (екі) жыл оқыту мен емтихан қабылдау тәжірибесі (аға нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылар үшін);
9) командалық лауазымда кем дегенде 2 (екі) жыл жүзу стажы (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсының нұсқаушылары үшін);
10) тренажерды қолданудың кем дегенде 1 (бір) жылдық тәжірибесін қоса алғанда, кем дегенде 2 (екі) жылдық оқытушылық тәжірибе (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсының нұсқаушылары үшін);
11) тренажер бойынша нұсқаушы ретінде кем дегенде 1 (бір) жылдық жұмыс тәжірибе (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсының емтихан қабылдаушылары үшін);
12) тәжірибелі емтихан қабылдаушының бақылауымен кем дегенде 6 емтихан сессиясы кезінде курс барысында пайдаланылатын тренажер бойынша оқытуды бағалау тәжірибе (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсының емтихан қабылдаушылары үшін);
13) "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлік, 1 (бір) жылдан кем емес командалық лауазымдағы жүзу стажы ("Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" курсын және "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" біліктілік арттыру курсын өткізу үшін);
14) өздері бағалап отырған курс бойынша кемінде 6 (алты) айлық оқытушылық тәжірибе, курсты бағалауда тексеруішінің көмекшесі ретінде кемінде 3 бағалау сессиялық практикалық тәжірибе, оқыту процесінде пайдаланылатын белгілі бір тренажерді қолдануға кемінде 6 (алты) айлық практикалық тәжірибесінің болуы ("Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" курсы, "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" біліктілік арттыру курсы, "Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсы, "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсы, "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсы, "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" курсы, "Бастапқы даярлау" курсы, "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" курсы, "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсы, "Медициналық күтім" курсы, "Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі" курсы, "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің жүзуі шектелген ауданның радиооператоры", "Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау", "Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау", "Өртке қарсы қауіпсіздік және өртпен күрес" курстарының емтихан қабылдаушылары үшін);

17. К организациям образования, морским учебно-тренажерным центрам предъявляются требования к наличию инструкторов и экзаменаторов, имеющих:
1) свидетельство об окончании курса обучения инструкторов (типовой курс Международной морской организации 6.09) или равнозначный диплом о педагогическом образовании в части методологии преподавания, тестирования и оценки;
2) свидетельство об окончании курса инструкторов и экзаменаторов с применением тренажера (типовой курс Международной морской организации 6.10) или одобренного тренинга для инструкторов и экзаменаторов по тренажерам, а также практический опыт использования тренажера, применяемого в процессе обучения;
3) профессиональный диплом соответствующей должности командного состава, по которой проводится обучение;
4) преподавательский опыт не менее 2 (двух) лет;
5) свидетельство о подготовке по оценке, экзаменации и сертификации моряков (типовой курс Международной морской организации 3.12);
6) опыт экзаменования не менее 2 (двух) лет (для инструкторов, проводящих курс обучения экзаменаторов);
7) диплом в соответствующей сфере обучения или иной равнозначной степени (для старших инструкторов и экзаменаторов);
8) опыт преподавания и экзаменования не менее 2 (двух) лет (для старших инструкторов и экзаменаторов);
9) плавательный стаж в командной должности не менее 2 (двух) лет (для инструкторов курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
10) преподавательский опыт не менее 2 (двух) лет, включая не менее 1 (одного) года опыта применения тренажера (для инструкторов курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
11) опыт работы не менее 1 (одного) года в качестве инструктора по тренажеру (для экзаменаторов курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
12) опыт оценки обучения на тренажере, используемого в рамках курса, под контролем опытного экзаменатора в течении не менее 6 (шести) экзаменационных сессий (для экзаменаторов курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
13) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Борьба с пожаром по расширенной программе",диплом в соответствующей сфере подготовки, плавательный стаж в командной должности не менее 1 (одного) года либо опыт сертифицированного пожарного, полученного в профессиональной пожарной бригаде или равноценной организации (для инструкторов курса "Борьба с пожаром по расширенной программе" и курса повышения квалификации "Борьба с пожаром по расширенной программе");
14) преподавательский опыт не менее 6 (шести) месяцев по курсу, который оценивается, практический опыт оценки курсов в качестве помощников проверяющего не менее 3 оценочных сессий, опыт оценки обучения на тренажере, используемого в рамках курса, под контролем опытного экзаменатора в течении не менее 3 экзаменационных сессий (для экзаменаторов курса "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса повышения квалификации "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", курса "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", курса "Начальная подготовка", курса "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах", курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях", курса "Медицинский уход на судне", курса "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса", курсов "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности ограниченного района плавания", "Подготовка в области осведомленности об охране судна", "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны", "Противопожарная безопасность и борьба с пожаром");

15) "Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, химиялық заттарды тасымалдайтын танкерде басқару лауазымында 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсының нұсқаушылары үшін);
16) "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, газды тасымалдайтын танкерде басқару лауазымында 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсының нұсқаушылары үшін);
17) "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, мұнай танкерінде басқару лауазымында 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсының нұсқаушылары үшін);
18) "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, газ тасымалдаушыларында капитанның вахталық көмекшісі ретінде 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау", "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курстарының нұсқаушылары үшін);
19) "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман", "Алғашқы медициналық көмек көрсету" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәліктері ("Бастапқы даярлау" курсының нұсқаушылары үшін);
20) "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, мұнай танкерінде немесе химиялық заттарды тасымалдайтын танкерінде тиеу-түсіру операцияларына байланысты 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" курсының нұсқаушылары үшін);
21) "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, жолаушы кемесі капитанының вахталық көмекшісі ретінде 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсының нұсқаушылары үшін);

15) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", плавательный стаж на химовозах в командной должности не менее 1 (одного) года (для инструкторов курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах");
16) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", плавательный стаж на газовозах в командной должности не менее 1 (одного) года (для инструкторов курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах");
17) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", плавательный стаж на нефтяных танкерах в командной должности не менее 1 (одного) года (для инструкторов курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах");
18) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", плавательный стаж на газовозах в должности вахтенного помощника капитана не менее 1 (одного) года (для инструкторов курсов "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах");
19) свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", "Оказание первой медицинской помощи на судне" (для инструкторов курса "Начальная подготовка");
20) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах", плавательный стаж на нефтяных танкерах или танкерах-химовозах, связанного с погрузочно-разгрузочными операциями, не менее 1 (одного) года (для инструкторов курса "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах");
21) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Управление и поведение человека в критических ситуациях", плавательный стаж не менее 1 (одного) года в качестве вахтенного помощника капитана пассажирского судна после прохождения одобренного курса обучения в области управления и поведения человека в критических ситуациях (для инструкторов курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях");

22) "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры" кәсіби дипломы, капитанның вахталық көмекшісі немесе Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры ретінде 2 (екі) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры", "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің жүзуі шектелген ауданның радиооператоры" курстарының нұсқаушылары үшін);
23) медициналық білім, кемедегі 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Алғашқы медициналық көмек көрсету" және "Медициналық күтім" курстарының нұсқаушылары үшін);
24) "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігін алғаннан кейін шапшаң кезекші қайықшамен жабдықталған кемелерде 6 (алты) айдан кем емес жүзу өтілі ("Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" курсы мен "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсының нұсқаушылары үшін);
25) "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігін алғаннан кейін 6 (алты) айдан кем емес жүзу өтілі ("Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" курсы мен "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсының нұсқаушылары үшін);
26) "Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, "Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігін алғаннан кейін жолаушы кемесі капитанының вахталық көмекшісі ретінде 1 (бір) жылдан кем емес жүзу өтілі ("Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі" курсының нұсқаушылары үшін);
27) "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігін алғаннан кейін 6 (алты) айдан кем емес жүзу өтілі ("Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсының нұсқаушылары үшін);

22) профессиональный диплом "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности", плавательный стаж не менее 2 (двух) лет в качестве вахтенного помощника капитана или радиооператора Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности (для инструкторов курсов "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности", "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности ограниченного района плавания");
23) медицинское образование, опыт работы на судне не менее одного 1 (одного) года (для инструкторов курсов "Медицинский уход на судне" и "Оказание первой медицинской помощи на судне");
24) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам", плавательный стаж не менее 6 (шести) месяцев на судах, оснащенных скоростной дежурной шлюпкой, после получения свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам" (для инструкторов курса "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам", курса повышения квалификации "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам");
25) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", плавательный стаж не менее 6 (шести) месяцев после получения свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками" (для инструкторов курса "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", курса повышения квалификации "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками");
26) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса", профессиональный диплом вахтенного помощника капитана, плавательный стаж не менее 1 (одного) года в должности вахтенного помощника капитана на пассажирском судне после получения свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса" (для инструкторов курса "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса");
27) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Управление и поведение человека в критических ситуациях", плавательный стаж не менее 6 (шести) месяцев после получения свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Управление и поведение человека в критических ситуациях" (для инструкторов курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях");

28) "Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, "Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігін алғаннан кейін 6 (алты) айдан кем емес жүзу өтілі ("Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау" курсының нұсқаушылары үшін);
29) "Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі, "Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау" теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігін алғаннан кейін 6 (алты) айдан кем емес жүзу өтілі ("Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау" курсының нұсқаушылары үшін).
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.12.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Білім беру ұйымдарына, теңіз оқу-тренажер орталықтарына қажетті санындағы нұсқаушылар мен емтихан қабылдаушылардың болуына талаптар қойылады, атап айтқанда:
1) оқитын адамдардың саны 6 құрайтын курс үшін – 1 нұсқаушы және 1 аға нұсқаушы немесе емтихан қабылдаушы;
2) оқитын адамдардың саны 12 құрайтын курс үшін – 1 нұсқаушы, 1 аға нұсқаушы, 1 емтихан қабылдаушы.
19. Білім беру ұйымдары, теңіз оқу-тренажер орталықтары бір курста теорияға 12 адамнан артық емес оқыта алады, практикаға қатысушылардың саны нұсқаушылардың қарауына байланысты анықталады.
"Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" курсын, "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" біліктілік арттыру курсын, "Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсын, "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсын, "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курсын, "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" курсын, "Бастапқы даярлау" курсын, "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" курсын, "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсын, "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры" курсын, "Алғашқы медициналық көмек көрсету" курсын, "Медициналық күтім" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсын, "Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі" курсын, "Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсын, "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің жүзуі шектелген ауданның радиооператоры", "Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау", "Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау", "Кеменің басқару құрамының қорғауға жауапты адамдарын даярлау", "Өртке қарсы қауіпсіздік және өртпен күрес" курстарын өткізу кезінде бір курстағы теорияға оқитындардың саны 24 адамнан, практикаға қатысушылардың саны – бір нұсқаушыға 6 адамнан аспайды.

28) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка в области осведомленности об охране судна", плавательный стаж не менее 6 (шести) месяцев после получения свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка в области осведомленности об охране судна" (для инструкторов курса "Подготовка в области осведомленности об охране судна");
29) свидетельство подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны", плавательный стаж не менее 6 (шести) месяцев после получения свидетельства подготовки специалистов морского транспорта "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны" (для инструкторов курса "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны").
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.12.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. К организациям образования, морским учебно-тренажерным центрам предъявляются требования к наличию необходимого числа инструкторов и экзаменаторов, а именно:
1) для курса с числом обучающихся до 6 человек – 1 инструктор и 1 старший инструктор либо экзаменатор;
2) для курса с числом обучающихся до 12 человек – 1 инструктор, 1 старший инструктор, 1 экзаменатор.
19. Организации образования, морские учебно-тренажерные центры обучают теории не более 12 человек на одном курсе, количество обучающихся практике определяется на усмотрение инструкторов.
При проведении курса "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса повышения квалификации "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", курса "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", курса "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", курса "Начальная подготовка", курса "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах", курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях", курса "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности", курса "Медицинский уход на судне", курса "Оказание первой медицинской помощи на судне", курса "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам", курса повышения квалификации "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам", курса "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", курса повышения квалификации "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками", курса "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса", курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях", курсов "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности ограниченного района плавания", "Подготовка в области осведомленности об охране судна", "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны", "Подготовка лиц командного состава судна, ответственных за охрану", "Противопожарная безопасность и борьба с пожаром" количество обучающихся теории не превышает 24 человек на одном курсе, количество обучающихся практике – 6 человек на одного инструктора.

20. Білім беру ұйымдарына, теңіз оқу-тренажер орталықтарына құрал-жабдық бар болуына талаптар қойылады:
1) орнын ауыстыру мүмкіндігімен үстелдері мен орындықтары бар оқу кабинеті;
2) ақ және (немесе) плакатты тақта;
3) аудио-бейне жабдық;
4) теңіз біліміне байланысты бағаларды және зертханалық нұсқаманы өткізуге арналған практикалық зертхана;
5) кеме жүргізу және навигация инструкторларын оқытуға арналған жүрісті көпір тренажер-симуляторы (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсын өткізу үшін);
6) машиналық бөлімді басқару мен инструкторларды жұмыс жасауға оқытуға арналған машиналық бөлімнің тренажер-симуляторы (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсын өткізу үшін);
7) тиеу-түсіру жұмыстары мен құрылғыларының инструкторларын оқытуға арналған тиеу-түсіру жұмыстарының тренажер-симуляторы (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсын өткізу үшін);
8) радио бойынша коммуникация инструкторларын оқытуға арналған қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін және апат кезіндегі Жаһандық теңіз байланыс жүйесінің тренажер-симуляторы (тренажер-симулятор бойынша нұсқаушыларды және емтихан қабылдаушыларды оқыту курсын өткізу үшін);
9) өртсөндіргіш (сулы, көбікті, үгінді, көмірқышқылды) – әрбір түрінен 8 бірлік, ауа-тыныс алу аппараты – 12 бірлік, құрғақ сақтау блогы – 12 дана, кем дегенде 2 гидранты бар су жіберуге арналған өрт сөндіргіш су құбыры – 1 бірлік, өрт жеңдері – 1 бірлік, екі бағыттағы форсункалар – 2 дана, жеңдер мен форсункаға арналған кілттер – 2 дана, халықаралық үлгідегі өтпелі байланыс – 1 дана, өрт сөндірушінің формасы – 6 дана, өрт сөндіру балтасы – 2 дана, өртке төзімді құтқару белдігі – 3 дана, электроқауіпсіз шам – 3 дана, қорғаныс каскасы – 12 дана, өртке қарсы көрпеше – 1 дана, (портативті) өрт сөндіруші көбіктің генераторы – 1 дана, түтін генератор – 1 дана, кемедегі әртүрлі аймақтарын суреттейтін орны бар өрт сөндіру бойынша практикалық дағдыларды үйрететін ғимарат, сонымен қатар есіктері мен люктары бар ғимаратқа келетін ауаны жабатын өрт клапаны орнатылған болуы керек, манекен – 3 дана, өртті сөндіру бойынша жаттығуларды өткізуге арналған өртке қарсы конструкциялар мен түпқоймалар: электр энергиясы; мұнай; газ; қатты заттар (ағаш, қағаз); аспаздық және өзге де майлар, өртті анықтау жүйесінің датчиктері, кемені өрттен қорғау бойынша іс-шаралар жоспары, жоғары жиілікті қозғалмалы радиостанциялар – 4 бірлік, кемедегі ескерту жүйесі – 1 бірлік ("Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" курсын, "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес" біліктілігін арттыру курсын, "Өртке қарсы қауіпсіздік және өртпен күрес" курсын өткізу үшін);

20. К организациям образования, морским учебно-тренажерным центрам предъявляются требования к наличию следующего оборудования:
1) учебный кабинет со столами и стульями с возможностью их перемещения;
2) белая и (или) плакатная доска;
3) аудио и видео оборудование;
4) практическая лаборатория для проведения лабораторных инструктажей и оценок, связанных с морским образованием;
5) тренажер-симулятор ходового мостика для обучения инструкторов навигации и судовождению (для проведения курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
6) тренажер-симулятор машинного отделения для обучения инструкторов работе и управлению машинным отделением (для проведения курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
7) тренажер-симулятор для погрузочно-разгрузочных работ для обучения инструкторов погрузочно-разгрузочным работам и устройствам (для проведения курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
8) тренажер-симулятор глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности для обучения инструкторов коммуникации по радио (для проведения курса обучения инструкторов и экзаменаторов по тренажеру-симулятору);
9) огнетушитель (водный, пенный, порошковый, углекислотный) – по 8 единиц каждого вида, воздушно-дыхательный аппарат – 12 единиц, блок сухого хранения – 12 единиц, пожарный водопровод для подачи воды с не менее 2 гидрантами – 1 единица, пожарные рукава – 1 единица, форсунки двойного направления – 2 единицы, ключи для рукавов и форсунок – 2 единицы, переходное соединение международного образца – 1 единица, форма пожарного – 6 единиц, пожарный топор – 2 единицы, огнестойкий страховочный пояс – 3 единицы, электробезопасная лампа – 3 единицы, защитная каска – 12 единиц, противопожарное одеяло – 1 единица, портативный генератор огнетушительной пены – 1 единица, генератор дыма – 1 единица. здание для отработки практических навыков по тушению пожара, с помещениями, симулирующими различные участки судна, в том числе с установленным пожарным клапаном, перекрывающим подачу воздуха в помещение, с дверьми и люками, ростовой манекен – 3 единицы, пожарные поддоны и конструкции для проведения упражнений по тушению пожара электричества, нефти, газа, твердых веществ (дерева, бумаги и так далее), кулинарного и других жиров, датчики системы пожарообнаружения, план мероприятий по охране судна от пожара, высокочастотные переносные радиостанции – 4 единицы, система оповещения на судне, аптечка первой помощи, реанимационный набор, носилки, компрессор для наполнения баллонов воздушно-дыхательных аппаратов, картриджи для повторного наполнения портативных огнетушителей (для проведения курса "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса повышения квалификации "Борьба с пожаром по расширенной программе", курса "Противопожарная безопасность и борьба с пожаром");

10) реанимациялық аппаратура – 1 дана, оттегі құрамын өлшеуге арналған портативті құрылғы – 1 дана, жанғыш газдың портативті детекторы – 1 дана, жанғыш газдардың портативті детекторы және тұтанатын газдың анализаторы (инфрақызыл газанализатор) – 1 дана, улы газдардың және химиялық абсорбция құбырларының портативті детекторы - 1 дана, газ қоспаларының портативті детекторы – 1 дана, газ қоспаларының жеке детекторы – 1 дана, резервуардың механикаландырылған сорғысы үшін жабдық – 1 дана, V/1-1-3 кестеде көрсетілген білімдері мен дағдыларына сәйкес аудиовизуалдық материалдар, химиялық өнімдердің қауіпсіздік паспорттарының үлгілері (MSDS), кемедегі / құрлықтағы тексеру парақтарының үлгілері, химикаттар үшін қолданылатын құйма жүктерді тиеу-түсіру операцияларына арналған тренажер – симуляторлар (1 станцияға максимум 2 оқушы) ("Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау", "Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау", "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" курстарын өткізу үшін);
11) өртсөндіргіш (сулы, көбікті, үгінді, көмірқышқылды) – әрбір түрінен 6 бірлік, ауа-тыныс алу аппараты – 6 бірлік, құрғақ сақтау блогы – 6 дана, кем дегенде 2 гидранты бар су жіберуге арналған өрт сөндіргіш су құбыры – 1 бірлік, өрт жеңдері – 1 бірлік, екі бағыттағы форсункалар – 2 дана, жеңдер мен форсункаға арналған кілттер – 2 дана, халықаралық үлгідегі өтпелі байланыс – 1 дана, өрт сөндірушінің формасы – 6 дана, өртке төзімді құтқару белдігі – 3 дана, электроқауіпсіз шам – 3дана, қорғаныс каскасы – 12 дана, тіркелген және портативті лафетті оқпаны бар кеңейу еселілігі жоғары көбік, кемедегі әртүрлі аймақтарын суреттейтін орны бар өрт сөндіру бойынша практикалық дағдыларды үйрететін ғимарат, сонымен қатар есіктері мен люктары бар ғимаратқа келетін ауаны жабатын өрт клапаны орнатылған болуы керек, манекен – 3 дана, өртті сөндіру бойынша жаттығуларды өткізуге арналған өртке қарсы конструкциялар мен түпқоймалар, реанимациялық аппаратура – 1 дана, оттегі құрамын өлшеуге арналған портативті құрылғы – 1 дана, жанғыш газдың портативті детекторы – 1 дана, жанғыш газдардың портативті детекторы және тұтанатын газдың анализаторы (инфрақызыл газанализатор) – 1 дана, улы газдардың және химиялық абсорбция құбырларының портативті детекторы- 1 дана, газ қоспаларының портативті детекторы – 1 дана, газ қоспаларының жеке детекторы – 1 дана, химикаттармен жұмыс жасауға арналған жеке қорғаныш құралы - 1 дана, газ өткізбейтін химиялық костюм – 1 дана, қорғаныс белдігі – 2 дана, резервуардың механикаландырылған сорғысы үшін жабдық – 1 дана, жоғары жиілікті тасымалданатын радиостанциялар – 4 дана, кемедегі ескерту жүйесі – 1 дана, V/1-2-1 кестеде көрсетілген білімдері мен дағдыларына сәйкес аудиовизуалдық материалдар, химиялық өнімдердің қауіпсіздік паспорттарының үлгілері (MSDS), кемедегі және құрлықтағы тексеру парақтарының үлгілері, химикаттар үшін қолданылатын құйма жүктерді тиеу-түсіру операцияларына арналған тренажер – симуляторлар (1 станцияға максимум 2 оқушы), мұнай мен химикаттарға арналған келесілерді бейнелейтін сұлбалар: бас жоспар; конструкция; жүк жүйесі, өрт сөндіру бойынша оқытуды жүргізу алаңында апаттық душ – 1 дана, алғашқы көмек жинағы – 1 дана, реанимациялық жинақ - 1 дана, сырғытқы-зембіл – 1 дана, сығылған ауамен тыныс алуға арналған аппарат баллонын толтыру үшін компрессор – 1 дана, портативті өрт сөндіргіштерді қайта толтыруға арналған картридждар – 1 дана ("Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау", "Газ тасымалдаушыларында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау"курстарын өткізу үшін);

10) реанимационная аппаратура – 1 единица, портативный прибор для измерения содержания кислорода – 1 единица, портативный детектор горючих газов – 1 единица, портативный детектор горючих газов и анализатор воспламеняющего газа (инфракрасный газоанализатор) – 1 единица, портативный детектор токсичных газов и трубок химической абсорбции – 1 единица, портативный детектор газовых смесей –1 единица, персональный детектор газовых смесей – 1 единица, оборудование для механизированной откачки резервуара – 1 единица, аудио-визуальные материалы в соответствии со знаниями и навыками, обозначенными в таблице V/1-1-3, образцы паспортов безопасности химической продукции, образцы проверочных листов на судне (суше), тренажеры-симуляторы для погрузочно-разгрузочных операций наливного груза, применимого для химикатов (максимум 2 обучающихся на 1 станцию) (для проведения курсов "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах");
11) огнетушитель (водный, пенный, порошковый, углекислотный) – по 6 единиц каждого вида, воздушно-дыхательный аппарат – 6 единиц, блок сухого хранения – 6 единиц, пожарный водопровод для подачи воды с не менее 2 гидрантами, пожарные рукава, форсунки двойного направления – 2 единицы, ключи для рукавов и форсунок – 2 единицы, переходное соединение международного образца – 1 единица, форма пожарного – 6 единиц, огнестойкий страховочный пояс – 3 единицы, электробезопасная лампа – 3 единицы, защитная каска – 12 единиц, пена высокократного расширения с фиксированным и портативным лафетным стволом, здание для отработки практических навыков по тушению пожара, с помещениями, симулирующими различные участки судна, в том числе с установленным пожарным клапаном, перекрывающим подачу воздуха в помещение, с дверьми и люками, ростовой манекен – 3 единицы, пожарные поддоны и конструкции для проведения упражнений по тушению пожара, реанимационная аппаратура – 1 единица, портативный прибор для измерения содержания кислорода – 1 единица, портативный детектор горючих газов – 1 единица, портативный детектор горючих газов или анализатор воспламеняющего газа (инфракрасный газоанализатор) – 1 единица, портативный детектор токсичных газов и трубок химической абсорбции – 1 единица, портативный детектор газовых смесей –1 единица, персональный детектор газовых смесей – 1 единица, средства индивидуальной защиты для работы с химикатами – 1единица, газонепроницаемый химический костюм – 1 единица, страховочный пояс – 2 единицы, оборудование для механизированной откачки резервуара –1 единица, аудио-визуальные материалы в соответствии со знаниями и навыками, обозначенными в таблице V/1-2-1 Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года, с поправками, образцы паспортов безопасности химической продукции, образцы проверочных листов на судне и суше, тренажеры-симуляторы для погрузочно-разгрузочных операций груза, применимого для сжиженного газа (максимум 2 обучающихся на 1 станцию), схемы танкеров для нефти и химикатов, отражающие генеральный план, конструкцию, грузовые системы, высокочастотные переносные радиостанции – 4 единицы, система оповещения на судне, аптечка первой помощи, реанимационный набор, носилки, компрессор для наполнения баллонов воздушно-дыхательных аппаратов, картриджи для повторного наполнения портативных огнетушителей (для проведения курсов "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах");

12) құтқару буйлары: автоматты түрде тұтанатын от – 1 дана, автоматты түтіндету құтысы – 1 дана, жылжымалы леер – 1 дана, құтқару жилеті – 12 дана, үрлемелі құтқару жилеті – 12 дана, гидрокостюм – 2 дана, СОЛАС бойынша А категориялы құрал-сайманы бар құтқару салы – 1 дана, құтқару салын автоматты түрде түсіруге арналған құрал-жабдық - 1 дана, апаттық радиомаяк (ЕПИРБ) 406 МГц – 1 дана, құтқару мен іздестіруге арналған (SART) АИЖ іздестіру құтқару жүйесінің радары мен ретрансляторы – 1 дана, жоғарывольтты жылжымалы радиостанция – 2 дана, қорғаныс каскасы – 12 дана, VI/1-1 кестеде көрсетілген білімдері мен дағдыларына сәйкес аудиовизуалдық материалдар, алғашқы көмек жинағы – 1 дана, реанимациялық жинақ - 1 дана, сырғытқы-зембіл, автоматты құтқару қайығы (егер оқыту және/немесе бағалау ашық теңізде немесе өзенде өтетін болса), алғашқы медициналық көмек жинағы – 1 дана, реанимациялық аппаратура – 1 жинақ, кескен жерін тігуге арналған орайтын материалдар мен құрал-жабдықтар – 1 жинақ, құрал-саймандар, жалпы медициналық және мейірбикелік құрал-жабдықтар – 1 жинақ, тасымалдау мен бекітуге арналған құрал-жабдықтар – 1 жинақ, реанимациялық іс-шараларға арналған манекен – 3 дана, стандартты люк арқылы өте алатын зембіл – 1 дана, бандажды импровизациялауға қолдануға болатын материалдар, VI/1-3 кестеде көрсетілген білімдері мен дағдыларына сәйкес аудиовизуалдық материалдар, өртсөндіргіш (сулы, көбікті, үгінді, көмірқышқылды) – әрбір түрінен 8 бірлік, ауа-тыныс алу аппараты – 12 бірлік, құрғақ сақтау блогы – 12 дана, кем дегенде 2 гидранты бар су жіберуге арналған өрт сөндіргіш су құбыры – 1 бірлік, өрт жеңдері – 1 бірлік, екі бағыттағы форсункалар – 2 дана, жеңдер мен форсункаға арналған кілттер – 2 дана, халықаралық үлгідегі өтпелі байланыс – 1 дана, өрт сөндірушінің формасы – 6 дана, өрт сөндіру балтасы – 2 дана, өртке төзімді құтқару белдігі – 3дана, электроқауіпсіз шам – 3 дана, қорғаныс каскасы – 12 дана, өртке қарсы көрпеше – 1 дана, (портативті) өрт сөндіруші көбіктің генераторы – 1 дана, түтін генератор – 1 дана, кемедегі әртүрлі аймақтарын суреттейтін орны бар өрт сөндіру бойынша практикалық дағдыларды үйрететін ғимарат, сонымен қатар есіктері мен люктары бар ғимаратқа келетін ауаны жабатын өрт клапаны орнатылған болуы керек, манекен – 3 дана, өртті сөндіру бойынша жаттығуларды өткізуге арналған өртке қарсы конструкциялар мен түпқоймалар: электр энергиясы; мұнай; газ; қатты заттар (ағаш, қағаз); аспаздық және өзге де майлар, өртті анықтау жүйесінің датчиктері, кемені өрттен қорғау бойынша іс-шаралар жоспары, жоғары жиілікті қозғалмалы радиостанциялар – 4 бірлік, кемедегі ескерту жүйесі – 1 бірлік, жеке қорғаныс құралдары: аяқты қорғау (әртүрлі қолдану шарттарындағы әртүрлі түрлер); көзді қорғау (әртүрлі қолдану шарттарындағы әртүрлі түрлер); қолды қорғау (әртүрлі қолдану шарттарындағы әртүрлі түрлер); тыныс алу органдарын қорғау (әртүрлі қолдану шарттарындағы әртүрлі түрлер); тыныс алу органдарын қорғау (әртүрлі түрлер); биіктіктен құлаудан қорғау; Мұнай операцияларын есепке алу журналы; қоқыс операциялары журналы; бекет бойынша кесте үлгісі; VI/1-4 кестеде көрсетілген білімдері мен дағдыларына сәйкес аудиовизуалдық материалдар ("Бастапқы даярлау" курсын өткізу үшін);

12) спасательные буи: с автоматически зажигающимся огнем – 1 единица, автоматическая дымовая шашка – 1 единица, плавучий леер – 1 единица, спасательный жилет – 12 единиц, надувной спасательный жилет – 2 единицы, гидрокостюм – 2 единицы, спасательный плот с инвентарем категории А по Международной конвенции по охране человеческой жизни на море – 1 единица, оборудование для автоматического спуска спасательного плота – 1 единица, аварийный радиомаяк 406 мегагерц – 1 единица, радар или ретранслятор поисково-спасательной системы для поиска и спасения – 1 единица, высоковольтная переносная радиостанция– 2 единицы, защитная каска – 12 единиц, аптечка первой помощи – 1 единица, реанимационный набор– 1 единица, носилки – 1 единица, спасательная лодка (в случае если обучение и/или оценка проходит в открытом море или на реке), перевязочный материал и оборудование для наложения шва – 1 набор, общемедицинское и медсестринское оборудование – 1 набор, оборудование для фиксации и транспортировки – 1 набор, ростовой манекен для реанимационных мероприятий – 3 единицы, носилки, которые могут пройти через стандартный люк – 1 единица, материалы, которые можно использовать для импровизации бандажа, огнетушитель (водный, пенный, порошковый, углекислотный) – по 8 единиц каждого вида, воздушно-дыхательный аппарат – 12 единиц, блок сухого хранения – 12 единиц, пожарный водопровод для подачи воды с не менее 2 гидрантами, пожарные рукава, форсунки двойного направления – 2 единицы, ключи для рукавов и форсунок – 2 единицы, переходное соединение международного образца – 1 единица, форма пожарного – 2 единиц, пожарный топор – 2 единицы, огнестойкий страховочный пояс – 2 единицы, электробезопасная лампа – 2 единицы, защитная каска – 12 единиц, противопожарное одеяло – 2 единицы, портативный генератор огнетушительной пены – 1 единица, генератор дыма – 1 единица, здание для отработки практических навыков по тушению пожара, с помещениями, симулирующими различные участки судна, в том числе с установленным пожарным клапаном, перекрывающим подачу воздуха в помещение, с дверьми и люками, ростовой манекен – 2 единицы, пожарные поддоны и конструкции для проведения упражнений по тушению пожара электричества, нефти, газа, твердых веществ (дерева, бумаги и так далее), кулинарного и других жиров, компрессор для наполнения баллонов воздушно-дыхательных аппаратов, картриджи для повторного наполнения портативных огнетушителей, средства индивидуальной защиты: защита ног (разные виды для различных условий применения), защита глаз (разные виды для различных условий применения), защита рук (разные виды для различных условий применения), защиты дыхательных органов (разные виды для различных условий применения), защита органов дыхания (разные виды), защита от падения с высоты, журнал учета нефтяных операций, журнал операций с мусором, предупреждающие знаки и плакаты Международной морской организации, отражающие, образцы расписания по постам, образцы руководства Международной конвенции по охране человеческой жизни на море (для проведения курса "Начальная подготовка");

13) кеме сызбасы: жолаушылар паромдары; круиздік кемелер; көліктік паромдар; Кеме кестелерінің үлгілері: жолаушылар паромдары; круиздік кемелер; көліктік паромдар; Кеме бортында төтенше жағдайлар кезіндегі жоспарлар үлгісі ("Қауіпті жағдайларда басқару және адамның мінез-құлқы" курсын өткізу үшін);
14) құтқару мен қауіпсіздік жаһандық теңіз жүйесінің ( ҚҚЖТЖ) оқу тренажер-симуляторы - 1 дана; 1974 ж. теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенциясының IV тарауына, 6-11 ережесіне сәйкес А1-А4 теңіз зоналары барлық қажетті құрал-жабдықтармен қамтамасыз етілген құтқару мен қауіпсіздік жаһандық теңіз жүйесінің (ҚҚЖТЖ) кеме станциясы – 1 дана; гидростатикалық бөлу механизмі бар апаттық орналасу орнын көрсеткіш-радиобуйдың макеті – 1 дана; іздестіру мен құтқаруға арналған таратқыш макет – 1 дана; іздестіру мен құтқаруға арналған автоматты идентификациялық жүйенің таратқыш макеті – 1 дана; зарядтау станциясы бар метрлік диапазондағы портативті УҚТ-радиостанциялар – 2 дана; 1974 жылғы теңіздегі адам өмірін қорғау бойынша халықаралық конвенциясының IV тарауына, 13- ережесіне сәйкес апаттық қорек көзі – 1 дана ("Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры" және "Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің жүзуі шектелген ауданның радиооператоры" курстарын өткізу үшін);
15) алғашқы көмек жинағы – 1 дана; әртүрлі қаптамадағы және формадағы препараттардың үлгілері – 1 дана; реанимациялық аппаратура – 1 жинақ; кескен жерін тігуге арналған орайтын материалдар мен құрал-жабдықтар – 1 жинақ; медициналық құрал-саймандар – 1 жинақ; жай-күйді қарау мен бақылауды жүргізуге арналған аппаратура – 1 жинақ; тамыр ішілік және бұлшық еттік инъекция мен катетеризацияға арналған құрал-саймандар – 1 жинақ; жалпы медициналық құрал-жабдықтар және науқас күтіміне арналған құрал-жабдықтар – 1 жинақ; тасымалдау мен бекітуге арналған құрал-жабдықтар – 3 дана; реанимацияға арналған манекен – 1 жинақ; импровизациялық таңғыш ретінде қолданылуы мүмкін материалдар; медициналық көмек көрсету туралы хабарламаға арналған форма, тексеруге жолдама және эвуакация қажеттігі туралы өтінішке арналған форма ("Медициналық күтім", "Алғашқы медициналық көмек көрсету" курстарынөткізу үшін);
16) суға түсу мен бортқа көтерілуге арналған құрал-жабдықтары мен стандартты инвентарьі бар жылдам құтқару кемесі – 1 дана; құтқару жилеті – 6 дана; үрлемелі құтқару жилеті – 2 дана; гидрокостюм – 2 дана; суық суға түсуге арналған қорғаныш костюм – 2 дана; үрлемелі құтқару кемелеріне арналған жөндеу жинағы – 1 дана; метрлік диапазондағы портативті УҚТ-радиостанциялары – 3 дана; қорғаныс каскасы – 6 дана; жеке қорғаныс құралы – 6 дана,суға түсу мен бортқа көтерілуге арналған құрал-жабдықтары мен стандартты инвентарьі бар жылдам құтқару кемесі – 1 дана; құтқару жилеті – 6 дана; үрлемелі құтқару жилеті – 2 дана; гидрокостюм – 2 дана; суық суға түсуге арналған қорғаныш костюм – 2 дана; үрлемелі құтқару кемелеріне арналған жөндеу жинағы – 1 дана; метрлік диапазондағы портативті УҚТ-радиостанциялары – 3 дана; қорғаныс каскасы – 6 дана; жеке қорғаныс құралы – 6 дана ("Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсын өткізу үшін);

13) чертежи и образцы судовых расписаний пассажирских паромов, круизных судов, транспортных паромов, образцы планов при чрезвычайных ситуациях на борту судна (для проведения курса "Управление и поведение человека в критических ситуациях");
14) учебный тренажер-симулятор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности – 1 единица, судовая станция Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности со всем необходимым оборудованием для покрытия морских зон A1 - A4 в соответствии с Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море – 1 единица, макет аварийного радиобуя-указателя местоположения с механизмом гидростатического разобщения – 1 единица, макет передатчика для поиска и спасания – 1 единица, макет передатчика автоматической идентификационной системы для поиска и спасания – 1 единица, портативная УКВ-радиостанция метрового диапазона с зарядной станцией – 2 единицы, источник аварийного питания в соответствии с Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море – 1 единица (для проведения курсов "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности", "Радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности ограниченного района плавания");
15) аптечка первой помощи – 1 единица, образцы препаратов в различных упаковках и формах – 1 единица, реанимационная аппаратура – 1 набор, перевязочные материалы и материалы для наложения швов – 1 набор, медицинские инструменты – 1 набор, аппаратура для проведения осмотра и контроля состояния – 1 набор, инструменты для внутримышечных и внутривенных инъекций и катетеризации – 1 набор, общемедицинское оборудование и оборудование для ухода за больными – 1 набор, оборудование для фиксации и транспортировки – 3 единицы, манекен для реанимации – 1 набор, материалы, которые могут быть использованы в качестве импровизированных повязок, формы для сообщения об оказании медицинской помощи, направления на обследования и формы для заявления о необходимости эвакуации (для проведения курсов "Медицинский уход на судне" и "Оказание первой медицинской помощи на судне");
16) скоростной спасательный катер со стандартным инвентарем и оборудованием для спуска на воду и поднятия на борт – 1 единица, спасательный жилет – 6 единиц, надувной спасательный жилет – 2 единицы, гидрокостюм – 2 единицы, защитный костюм для пребывания в холодной воде – 2 единицы, ремонтный комплект для надувных спасательных катеров – 1 единица, портативная радиостанция метрового диапазона – 3 единицы, защитная каска – 6 единиц, средства индивидуальной защиты – 6 единиц (для проведения курса "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам" и курса повышения квалификации "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам");

17) 12 адамға (немесе одан жоғары) арналған суға түсу / бортқа көтерілуге арналған құрал-жабдықтары мен стандартты инвентарьі бар құтқару қайықшасы – 1 дана; суға түсу мен бортқа көтерілуге арналған құрал-жабдықтары мен стандартты инвентарьі бар құтқару қайықшасы – 1 дана; 12 адамға (немес одан жоғары) арналған СОЛАС бойынша А категориялы инвентарьі бар үрлемелі құтқару салы – 1 дана; құтқару жилеті – 12 дана; гидрокостюм – 2 дана; құтқару салын автоматты түсіруге арналған құрал-жабдық - 1 дана; қорғаныс каскасы – 12 дана; жеке қорғаныс құралдары – 12 дана,12 адамға (немесе одан жоғары) арналған суға түсу / бортқа көтерілуге арналған құрал-жабдықтары мен стандартты инвентарьі бар құтқару қайықшасы– 1 дана; суға түсу мен бортқа көтерілуге арналған құрал-жабдықтары мен стандартты инвентарьі бар құтқару қайықшасы– 1 дана; 12 адамға (немес одан жоғары) арналған СОЛАС бойынша А категориялы инвентарьі бар үрлемелі құтқару салы – 1 дана; құтқару жилеті – 12 дана; гидрокостюм – 2 дана; құтқару салын автоматты түсіруге арналған құрал-жабдық - 1 дана; қорғаныс каскасы – 12 дана; жеке қорғаныс құралдары – 12 дана ("Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" курсын, "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" біліктілік арттыру курсын өткізу үшін);
18) кеме сызбасы: жолаушылар паромдары; круиздік кемелер; көліктік паромдар; кеме кестелерінің үлгілері: жолаушылар паромдары; круиздік кемелер; көліктік паромдар; кеме бортында төтенше жағдайлар кезіндегі жоспарлар үлгісі ("Жолаушылар мен жүктің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі" курсын өткізу үшін).

17) спасательная лодка на 12 человек (или более) со стандартным инвентарем и оборудованием для спуска на воду (поднятия на борт) – 1 единица, спасательная шлюпка со стандартным инвентарем и оборудованием для спуска на воду (поднятия на борт) – 1 единица, надувной спасательный плот на 12 человек (или более) с инвентарем категории А по Международной конвенции по охране человеческой жизни на море – 1 единица, спасательный жилет – 12 единиц, гидрокостюм – 2 единицы, оборудование для автоматического спуска спасательного плота – 1 единица, аварийный радиомаяк – 1 единица, радар или ретранслятор поисково-спасательной системы для поиска и спасения – 1 единица, портативная радиостанция метрового диапазона – 3 единицы, защитная каска – 12 единиц, средства индивидуальной защиты – 12 единиц, стропа для спасения с помощью вертолета – 1 единица (для проведения курса "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками" и курса повышения квалификации "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками");
18) чертежи и образцы судовых расписаний пассажирских паромов, круизных судов, паромов типа Ро-Ро, руководство по защите груза для пассажирских паромов, грузовые планы для пассажирских паромов, информация об остойчивости и прочности или соответствующая компьютерная программа для пассажирских паромов (для проведения курса "Безопасность пассажиров и груза, а также водонепроницаемость корпуса").