"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 363 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 10 қарашада № 4570 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 2016 жылғы 29 қарашадағы № 495 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 29.11.2016 № 495 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 17-бабына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасының кейбір қаулылары жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М.С.Жұмағазиевке жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі Б.Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2015 жылғы 2 қазандағы № 363
қаулысына қосымша
Ақтөбе облысы әкімдігінің жойылды деп танылған қаулыларының тізбесі
1. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2009 жылғы 20 қарашадағы №341 "Мемлекеттік мекеменің атауын өзгерту туралы";
2. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2009 жылғы 28 желтоқсандағы № 432 "Облыс әкімдігінің 2009 жылғы 20 қарашадағы № 341 қаулысына толықтырулар енгізу туралы";
3. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 169 "Облыс әкімдігінің 2009 жылғы 20 қарашадағы № 341 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы";
4. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 381 "Облыс әкімдігінің 2009 жылғы 20 қарашадағы № 341 қаулысына өзгеріс және толықтырулар енгізу туралы";
5. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 65 "Облыс әкімдігінің 2009 жылғы 20 қарашадағы № 341 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы".
Облыс әкімдігінің

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области"
Постановление акимата Актюбинской области от 2 октября 2015 года № 363. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 10 ноября 2015 года № 4570. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 29 ноября 2016 года № 495
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 29.11.2016 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", статьи 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области".
2. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Актюбинской области" обеспечить размещение настоящего постановления в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Отменить некоторые постановления акимата Актюбинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Джумагазиева М.С.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области Б.Сапарбаев
Приложение к
постановлению акимата
Актюбинской области
от 2 октября 2015 года № 363
Перечень постановлений акимата Актюбинской области, подлежающих отмене
1. Постановление акимата Актюбинской области от 20 ноября 2009 года № 341 "О переименовании государственного учреждения";
2. Постановление акимата Актюбинской области от 28 декабря 2009 года № 432 "О внесении дополнений в постановление акимата области от 20 ноября 2009 года №341";
3. Постановление акимата Актюбинской области от 10 мая 2012 года № 169 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата области от 20 ноября 2009 года №341";
4. Постановление акимата Актюбинской области от 29 ноября 2013 года № 381 "О внесении изменения и дополнений в постановление акимата области от 20 ноября 2009 года №341";
5. Постановление акимата Актюбинской области от 23 февраля 2015 года № 65 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата области от 20 ноября 2009 года №341".
"УТВЕРЖДЕНО"
Постановлением акимата

2015 жылғы 2 қазандағы
№ 363 қаулысымен
"БЕКІТІЛДІ"
"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі (әрі қарай - Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазаңдағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес әзірленді және "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мәртебесін және өкілеттігін айқындайды.
"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Ақтөбе облысының аумағындағы жер қатынастарын реттеу саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің филиалдары мен өкілдіктері жоқ.
3. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанадағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Қазынашылық департаменті" мемлекеттік мекемесінде шоттары болады.
5. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзіретінің мәселелері бойынша заңнамада берілген тәртіппен "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Ақтөбе облысы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады.

области от 2 октября 2015 года
№ 363
Положение о государственном учреждении
"Управление земельных отношений Актюбинской области"
1. Общие положения
1. Настоящее Положение государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" (далее - Положение) разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан № 410 от 29 октября 2012 года "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан и определяет статус и полномочия государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области".
Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" является государственным органом Республики Казаxстан, осуществляющим руководство в сфере регулирования земельных отношений на территории Актюбинской области.
2. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" не имеет филиалов и представительств.
3. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казаxстан, актами Президента и Правительства Республики Казаxстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казаxстан счета в государственном учреждении "Департамент казначейства по Актюбинской области Комитета Казначейства Министерства Финансов Республики Казахстан".
5. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Учредителем государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" является государственное учреждение "Аппарат акима Актюбинской области".

9. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі құрлымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
10. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Ақтөбе облысы, индекс 030010, Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы, 40.
11. Мемлекеттік органның толық атауы – "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
12. Осы Ереже "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
13. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
14. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субьектілерімен "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері.
16. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: облыс аумағында жер қатынастары саласында мемлекеттік қызмет көрсету және мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыруы болып табылады.
17. Жер қатынастарын реттеу төңiрегiнде басқаруды жүзеге асыру өз құзырлары шегінде "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негiзгi міндеті болып табылады.
18. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттiк мекемесі келесi функцияларды жүзеге асырады:
1) облыстық жергiлiктi атқарушы органының жер қойнауын пайдалану (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральды құбырлар, мұнай және газ өңдеу объектiлерiн, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау) мақсаттары үшін, индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобалары, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерiн беру жөнiндегi, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшін, магистральды құбырлар салу (реконструкциялау), жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық басым жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерiн мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;

9. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
10. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Актюбинская область, индекс 030010, город Актобе, проспект Абилкайыр хана, 40.
11. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области".
12. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области".
13. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" за счет средств областного бюджета.
14. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Актюбинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субьектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области".
Если государственному учреждению "Управление земельных отношений Актюбинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой дятельности направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
16. Миссией государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" является осуществление государственных функций, полномочий и оказание государственных услуг в сфере земельных отношений на территории области.
17. Основной задачей государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" является в пределах своей компетенции осуществление руководства в области регулирования земельных отношений.
18. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" осуществляет следующие функции:
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, для индустриально-инновационных проектов субъектов индустриально-инновационной деятельности, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях";

2) облыстың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдары мен олардың тәжірибе шаруашылықтарына, сондай-ақ мемлекеттік тұқым өсіру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал зауыттарына жер учаскелерін беру жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
3) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
4) өз құзыреті шегінде мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
5) өз құзыреті шегінде жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
6) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
7) жерді аймақтарға бөлу жобаларын және облыстың жерін ұтымды пайдалану жөніндегі бағдарламаларды, жобалар мен схемаларды әзірлеуді ұйымдастыру;
8) өз құзыреті шегінде жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
9) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
10) өз құзыреті шегінде жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
11) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың деректері негізінде облыстық жер балансын жасау;
12) Қазақстан Республикасының Жер Кодексінің 71-бабына сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
13) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
14) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
15) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін жасанды ғимараттар салу үшін беру жөніндегі облыстың жергілікті атқарушы органның ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;
16) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
17) орталық уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің 92 және 93-баптарына сәйкес заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалар туралы ақпарат ұсыну;
18) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің 94-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес жер учаскесіне ауыртпалықты белгілеуге және тоқтатуға өтініш беру жатады.

2) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно-исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, а также государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам;
3) подготовка предложений по резервированию земель;
4) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством, в пределах его компетенции;
5) определение делимости и неделимости земельных участков в пределах его компетенции;
6) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
7) организация разработки проектов зонирования земель и программ, проектов и схем по рациональному использованию земель области;
8) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в пределах его компетенции;
9) проведение экспертизы проектов и схем областного, городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
10) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования в пределах его компетенции и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
11) составление баланса земель области на основании данных районов, городов областного значения;
12) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики Казахстан;
13) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
14) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
15) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;
16) утверждение земельно-кадастрового плана;
17) предоставление информации в центральный уполномоченный орган о лицах, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда, в соответствии со статьями 92 и 93 Земельного Кодекса Республики Казахстан;
18) подача заявления в уполномоченный орган в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество на установление и прекращение обременения на земельный участок в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 94 Земельного Кодекса Республики Казахстан.

19. Құқығы және міндеттері:
"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шеңберінде құқы бар:
1) "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жатқызылған сұрақтар бойынша мемлекеттік мекемелер және ұйымдармен қызметтік хат алысу;
2) облыстық жергілікті атқарушы органның жер телімдері бойынша ұсыныстары мен шешім жобаларын дайындау мен ұсыну және де мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
3) гендерлік саясатты қалыптастыру және жүзеге асыру мәселелеріне қатысады.
"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
1) өз құзырына кiретiн сұрақтарды шешу кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалығын сақтау;
2) өз құзыреті шеңберінде сыбайлас жемқорлықпен қүрес жүргізу.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
20. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемеде басшылықты "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің басшысы жүзеге асырады.
21. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің басшысы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыс әкімімен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бірінші басшысының орынбасарлары болады.
22. Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеме басшысының өкілеттігі:
1) "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің қызметін ұйымдастырады, басқарады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеме қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және босатады;
3) өзінің және құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттерін белгілейді;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен басқарма қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қабылдайды және оларға тәртіптік жаза қолданады;
5) Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің атынан іс-әрекет етеді және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда, басқа ұйымдарда басқарма атынан өкілдік етеді;

19. Права и обязанности:
Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" в пределах своей компетенции имеет право:
1) вести служебную переписку с государствеными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области";
2) подготавливать предложения и проекты решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
3) участие в вопросах формирования и реализации гендерной политики.
Обязанности государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области":
1) соблюдать действующее законодательство Республики Казахстан при решении вопросов входящих в его компетенцию;
2) в пределах своей компетенции вести борьбу с коррупцией.
3. Организация деятельности государственного органа
20. Руководство государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" осуществляется руководителем государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области", который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" задач и осуществление им своих функций.
21. Руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области":
1) назначается на должность и освобождается от должности акимом области в соответствии законодательством Республики Казахстан.
2) имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области":
1) организация, руководство деятельностью государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области";
2) назначение на должности и освобождает от должности сотрудников государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" в соответствии законодательством Республики Казахстан.
3) определение обязанностей и полномочий своих сотрудников и структурных подразделений;
4) в установленном законодательством порядке применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников управления;
5) действие от имени государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" и его представление в государственных органах, иных организациях в соответствии с действующим законодательством:

6) заңнамада белгіленген жағдайларда және шекте мүлікке иелік етеді;
7) өз құзыреті шегінде шарттар жасайды;
8) өз құзыреті шегінде сенімхаттар береді;
9) Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
10) "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады.
"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
23. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
24. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекеме мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемеге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25-1. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі өкілетті органы "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" болып табылады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Ақтөбе облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру, тарату, осы ережеге өзгеріс және қосымшалар енгізу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

6) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжение имуществом;
7) заключение договоров в пределах своей компетенции;
8) выдача доверенностей в пределах своей компетенции;
9) утверждение положений о структурных подразделениях государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области";
10) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственном учреждении "Управление земельных отношений Актюбинской области" и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
23. Руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
24. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотреннных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), прибретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление земельных отношений Актюбинской области" относится к коммунальной собственности.
25-1. Уполномоченным органом Управления по управлению государственным имуществом (далее – уполномоченный орган по государственному имуществу) является "Управление финансов Актюбинской области".
26. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Актюбинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, прибретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
27. Реорганизация, упразднение государственного учреждения "Управление земельных отношений Актюбинской области", внесение изменений и дополнений в настоящее положение осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.