Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 ақпанда № 10342 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 12 қаңтардағы № 25 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 12.01.2017 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жұмысын ұйымдастырудың жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы "Әкімшілік рәсімдер туралы" Заңының 9-1-бабы 1-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы "Әділет органдары туралы" Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тарамақшасын қолданып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшылары Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің регламентінің мүлтіксіз сақталуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықты орындалуын бақылауы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жауапты хатшысы М.Б. Бекетаевқа, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарлары З.Х. Баймолдинаға, Э.Ә. Әзімоваға және Б.Ж. Әбдірайымға жүктелсін.
4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және ұйымдастыру таллау жұмысы департаменті осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 12 ақпандағы
№ 78 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің регламенті (бұдан әрі – Регламент) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Заңдарына, Президент және Үкімет актілеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі туралы ережеге (бұдан әрі – Министрлік туралы ереже) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес оған жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау процесінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) қызметінің жалпы қағидаларын белгілейді.

Об утверждении Регламента Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2015 года № 10342. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2017 года № 25
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 12.01.2017 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования организации работы Министерства юстиции Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года «Об органах юстиции», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Руководителям структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить неукоснительное соблюдение Регламента Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства юстиции Республики Казахстан Бекетаева М.Б., Заместителей министра юстиции Республики Казахстан Баймолдину З.Х., Азимову Э.А. и Әбдірайым Б.Ж.
4. Департаменту стратегического планирования и организационно-аналитической работы Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев
Утвержден
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 февраля 2015 года № 78
Регламент
Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Регламент) устанавливает общие правила деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство) в процессе выполнения возложенных на него задач и функций в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства, а также Положением о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 (далее - Положение о Министерстве) и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

2. Осы Регламентте белгіленген талаптар Министрліктің орталық аппаратының, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың, облыстардағы, Астана мен Алматы қалаларындағы, аудандардағы, қалалардағы және қала аудандарындағы аумақтық органдардың барлық қызметкерлеріне қолданылады.
3. Құпия емес іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүргізу, хат-хабарларды қабылдау, өңдеу және тарату, оның ішінде электрондық құжат айналымын жүргізу " Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы, " Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы, " Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы заңдарының талаптарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес осы регламентте айқындалады.
Құпия іс қағаздарын ұйымдастыру және жүргізу 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16с Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі - құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Жұмысты жоспарлау
4. Министрлік өз қызметін Стратегиялық және операциялық жоспарларға, сондай-ақ тоқсанға, бір жылға және ұзақ мерзімді перспективаға жасалатын жұмыс жоспарларына сәйкес жүзеге асырады.
Тоқсан сайынғы жоспарлау қысқа мерзімдік кезеңге арналған міндеттерді айқындайды және ең алдымен Министрліктің Стратегиялық жоспарының және жылдық жұмыс жоспарларының іс-шараларын іске асыруды қамтамасыз етуге арналған.
5. Министрліктің жұмыс жоспарларын кезекті кезеңнің басталуына дейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірілмей, құрылымдық бөлімшелердің және ведомстволық бағынысты ұйымдардың дәлелді ұсыныстары бойынша Стратегиялық жоспарлау және ұйымдастыру-талдау жұмысы департаменті (бұдан әрі – СЖҰТЖД) қалыптастырады.
6. Министрліктің жұмыс жоспарларын Министрліктің Жауапты хатшысының (бұдан әрі – Жауапты хатшы) бұйрығымен бекітіледі. Бұл ретте Министрліктің жұмыс жоспарлары кезекті кезеңнің басталуына дейін күнтізбелік 5 күн бұрын бекітіледі.
Операциялық жоспарды жыл сайын әзірленеді және оны ағымдағы қаржы жылының 10 қаңтарына дейін Министрліктің Жауапты хатшысы бекітеді.
Стратегиялық жоспар мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (бұдан әрі - Министр) бұйрығымен бекітіледі.
7. Министрліктің бекітілген жұмыс жоспарлары жоспарланған кезеңнің басталуына дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірілмей танысу және одан әрі орындау үшін Министрдің орынбасарларына, Министрліктің Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріне жіберіледі.
Ішкі әкімшілік департаменті (бұдан әрі – ІӘД) қолданыстағы модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен Мемлекеттік органның интранет-порталы (бұдан әрі – МОИП) арқылы жұмыс жоспарларын орындау мерзімдері бойынша бақылау жүргізеді.

2. Требования, установленные настоящим Регламентом, распространяются на всех работников центрального аппарата Министерства, подведомственных организаций, территориальных органов в областях, городах Астане и Алматы, районах, городах и районах в городах.
3. Организация и ведение несекретного делопроизводства, прием, обработка и распределение корреспонденции, в том числе ведение электронного документооборота определяются настоящим Регламентом в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Организация и ведение секретного делопроизводства осуществляются в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16с (далее - Инструкция по обеспечению режима секретности).
2. Планирование работы
4. Свою деятельность Министерство осуществляет в соответствии со Стратегическим и операционными планами, а также с планами работы, составляемыми на квартал, год и долгосрочную перспективу.
Ежеквартальное планирование определяет задачи на краткосрочный период, и призвано обеспечивать, прежде всего, реализацию мероприятий Стратегического плана и годовых планов работы Министерства.
5. Планы работы Министерства формируются Департаментом стратегического планирования и организационно-аналитической работы (далее - ДСПОАР) по мотивированным предложениям структурных подразделений и подведомственных организаций не позднее, чем за 15 календарных дней до начала очередного периода.
6. Планы работы Министерства утверждаются приказом Ответственного секретаря Министерства (далее – Ответственный секретарь). При этом планы работы Министерства утверждаются за 5 календарных дней до начала очередного периода.
Операционный план разрабатывается ежегодно и утверждается до 10 января текущего финансового года Ответственным секретарем Министерства.
Стратегический план утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (далее – Министр) по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию.
7. Утвержденные планы работы Министерства не позднее чем, за 3 календарных дня до начала планируемого периода направляются для ознакомления и дальнейшего исполнения заместителям Министра, структурным подразделениям Министерства.
Департамент внутренней администрации (далее – ДВА) ведет контроль по срокам исполнения планов работ посредством Интранет-портала государственного органа (далее – ИПГО) путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).

8. Жоспарлы іс-шараларды іске асыру туралы материалдарды бөлімшелердің басшылары жоспарларда көзделген мерзімдерде дайындайды және міндеттерді бөлуге сәйкес Министрдің жетекшілік ететін орынбасарларымен, Жауапты хатшымен және СЖҰТЖД-мен келісіледі, бұдан кейін Министрге жіберіледі.
СЖҰТЖД директоры Министрліктің жұмыс жоспарының орындалу барысы туралы тоқсан сайын Министрге баяндайды.
Көрсетілген тәртіп Министрліктің алқа отырыстарында, Министрдің төрағалығымен өткен аппараттық және жедел кеңестерде берілген тапсырмаларды орындауды ұйымдастыруға да қолданылады.
Министрліктің стратегиялық, операциялық, тоқсан сайынғы жұмыс жоспарларының іске асырылу барысын СЖҰТЖД бақылайды, ол олардың орындалу жағдайын талқылау бойынша құрылымдық бөлімшелер ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының қатысуымен кеңестерді ұйымдастырады.
9. Министрліктің жұмыс жоспары негізінде бөлімшелер қажет болған кезде міндеттердің бөлінуіне сәйкес Министрдің орынбасары немесе Жауапты хатшы бекітетін өздерінің жұмыс жоспарларын еркін нысанда жасайды. Көрсетілген жоспарларға түзетулер Министрліктің құрылымдық бөлімшесі, ведомстволық бағынысты ұйымы басшысының қызметтік жазбахаты негізінде енгізіледі.
Бюджет кодексінің және "Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының талаптарына сәйкес Министр бекітетін Ішкі бақылау басқармасының (бұдан әрі – ІББ) жұмыс жоспарларын қоспағанда, қызметіне тікелей Министр жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің жұмыс жоспарларын олардың басшылары бекітеді.
Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру басқармасын қоспағанда, Министрліктің құрылымдық бөлімшелері қолданыстағы модульдер мен сервистерді (Құжаттар қітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МОИП арқылы жұмыс жоспарларын орналастырады, мониторинг жасайды және бақылау жүргізеді.
10. Әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау жөніндегі комиссияның, аттестаттау комиссиясының жұмысы, біліктілікті арттыру, Министрлік қызметкерлерін шетелге іссапарға жіберу, сондай-ақ Министрліктің ішкі бақылау қызметінің бақылау іс-шараларын ұйымдастыру бойынша жұмыс бөлек жоспарланады.
3. Министрлік алқасының отырыстарын жоспарлау, дайындалу және оны өткізу тәртібі
11. Министрліктің алқасы (бұдан әрі – Алқа) консультативтік-кеңесші орган болып табылады және оның шешімдері Министрліктің және оның құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының қызметкерлері үшін міндетті болып табылады.
Министрлік басшылығының және Министрлік құрылымдық бөлімшелерінің басшылары қатарынан Алқаның сандық және жеке құрамын бекітетін Министр Алқаның төрағасы болып табылады.

8. Материалы о реализации плановых мероприятий подготавливаются руководителями подразделений в сроки, предусмотренные в планах, и подлежат согласованию с курирующими заместителями Министра, Ответственным секретарем в соответствии с распределением обязанностей, и ДСПОАР, после чего направляются Министру.
О ходе выполнения плана работы Министерства директор ДСПОАР ежеквартально докладывает Министру.
Указанный порядок распространяется также на организацию исполнения поручений, данных на заседаниях коллегии Министерства, аппаратных и оперативных совещаниях под председательством Министра.
Ход реализации Стратегического, операционного, ежеквартальных планов работы Министерства контролируется ДСПОАР, который организовывает совещания с участием руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций по обсуждению состояния их исполнения.
9. На основе плана работы Министерства подразделения при необходимости составляют свои планы работы в произвольной форме, которые утверждаются Заместителем министра или Ответственным секретарем в соответствии с распределением обязанностей. Корректировки в указанные планы вносятся на основании мотивированной служебной записки руководителя структурного подразделения, подведомственной организации Министерства.
Планы работ структурных подразделений, деятельность которых непосредственно курируется Министром, утверждаются их руководителями, за исключением планов работ Управления внутреннего контроля (далее - УВК), которые утверждаются Министром, в соответствии с требованиями Бюджетного кодекса и постановления Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235 «Об утверждении Правил осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан».
Структурные подразделения Министерства, за исключением Управления организации работы по защите государственных секретов, размещают, мониторят и ведут контроль планов работ посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).
10. Работа комиссии по оценке деятельности административных государственных служащих, аттестационной комиссии, повышение квалификации, зарубежное командирование работников Министерства, а также работа по организации контрольных мероприятий службы внутреннего контроля Министерства планируются отдельно.
3. Порядок планирования, подготовки
и проведения заседаний коллегии Министерства
11. Коллегия Министерства (далее – Коллегия) является консультативно-совещательным органом, ее решения обязательны для сотрудников Министерства, его структурных подразделений, подведомственных организаций и территориальных органов.
Председателем Коллегии является Министр, который утверждает численный и персональный состав Коллегии из числа руководства Министерства и руководителей структурных подразделений Министерства.

12. Министрлік Алқасының отырыстары Алқаның жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде өткізіледі. Алқаның отырыстары ашық болып табылады, қажет болған кезде Министр Алқаның жабық отырысын өткізу туралы жариялай алады.
Алқа отырыстарында қаралатын мәселелердің саны шектелмейді.
Қажет болған кезде Министрдің шешімі бойынша алқаның кезектен тыс отырыстары өткізіледі.
13. Алқаның жұмыс жоспарын СЖҰТЖД Министрдің, Министр орынбасарларының, Жауапты хатшының, құрылымдық бөлімшелер Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдары басшыларының ұсыныстары негізінде әзірленеді және Министрдің бұйрығымен бекітіледі.
Алқаның жұмыс жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды тек Министр енгізеді.
14. СЖҰТЖД директоры алқа отырысында қарауға ұсынылған материалдардың дайындық дәрежесін зерделейді және олардың дайындығы туралы күн тәртібін және Алқа жұмысының регламентін бекітетін Министрге баяндайды.
Алқаның төрағасы:
1) Алқаның отырыстарында төрағалық етеді;
2) Алқаның жұмысын ұйымдастырады;
3) Алқаның жұмыс жоспарын, күн тәртібін, Алқа жұмысының регламентін, отырысты өткізу күнін, уақытын және орнын, жүргізілу тәртібін және өзге де қажетті құжаттар мен материалдарды бекітеді;
4) Алқада қарауға енгізілетін мәселелер бойынша баяндамашыларды (қоса баяндамашыларды) айқындайды.
Жоспарланған мәселелерді күн тәртібінен алып тастауға және жоспарланбаған мәселелерді күн тәртібіне енгізуге тек Министрдің келісімі бойынша немесе Алқаның шешімі бойынша жол беріледі.
15. Алқаның мүшелері:
1) Алқада қарауға енгізілген мәселелер бойынша дауыс береді;
2) Алқада қарау үшін жоспарланған мәселелерді күн тәртібінен алып тастау және жоспарланбаған мәселелерді күн тәртібіне енгізу туралы ұсыныстар енгізеді;
3) жазбаша түрде баяндалатын және Алқа отырысының хаттамасына қоса берілетін ерекше пікір білдіреді.
Егер ауыстыру құқығынсыз отырысқа қатысатын оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысатын болса, Алқа отырысы заңды деп есептеледі. Алқаның әрбір мүшесі шешімдер қабылдаған кезде бір дауысқа ие. Алқаның мүшелері Алқаның отырыстарына өздері қатысады және онда дауыс береді.
Алқаның шешімдері оның мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Алқа төрағасы дауыс берген шешім қабылданған деп есептеледі.
Алқаның отырысын СЖҰТЖД хаттамалайды, қажет болған кезде Алқа Төрағасының шешіміне сәйкес бейне-, аудиожазба жүргізіледі.
16. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы мәселелер Министрлікке жетекшілік ететін Президент Әкімшілігінің мемлекеттік инспекторын аппараттық кеңеске шақырумен ай сайын қаралады, сондай-ақ тоқсанда бір реттен асырмай Министрліктің алқасында қаралады.

12. Заседания Коллегии Министерства проводятся на государственном и русском языках в соответствии с планом работы Коллегии. Заседания Коллегии являются открытыми, при необходимости Министр может объявить о проведении закрытого заседания Коллегии.
Число рассматриваемых на заседаниях коллегии вопросов не ограничивается.
В случае необходимости по решению Министра проводятся внеочередные заседания Коллегии.
13. План работы Коллегии разрабатывается ДСПОАР на основании предложений Министра, Заместителей министра, Ответственного секретаря, руководителей структурных подразделений, подведомственных организаций Министерства и утверждается приказом Министра.
Изменения и дополнения в план работы Коллегии вносятся только Министром.
14. Директор ДСПОАР изучает степень готовности представленных для рассмотрения на заседании Коллегии материалов и докладывает об их готовности Министру, которым утверждается повестка дня и регламент работы Коллегии.
Председатель Коллегии:
1) председательствует на заседаниях Коллегии;
2) организует работу Коллегии;
3) утверждает план работы Коллегии, повестку дня, регламент работы Коллегии, дату, время и место проведения заседания, порядок ведения и иные необходимые документы и материалы;
4) определяет докладчиков (содокладчиков) по вопросам, вносимым на рассмотрение Коллегии.
Снятие запланированных и включение в повестку дня незапланированных вопросов допускается только по согласованию с Министром или по решению Коллегии.
15. Члены Коллегии:
1) голосуют по вопросам, внесенным на рассмотрение Коллегии;
2) вносят предложения о снятии запланированных и включении в повестку дня незапланированных вопросов для рассмотрения на Коллегии;
3) выражают особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу заседания Коллегии.
Заседание Коллегии считается правомочным, если в нем принимают участие не менее двух третей ее членов, которые участвуют в заседаниях без права замены. Каждый член Коллегии обладает одним голосом при принятии решений. Члены Коллегии участвуют и голосуют на заседаниях Коллегии лично.
Решения Коллегии принимаются большинством голосов его членов. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель Коллегии.
Заседание коллегии стенографируется ДСПОАР, при необходимости в соответствии с решением Председателя Коллегии ведется видео-, аудиозапись.
16. Вопросы о ходе исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан ежемесячно рассматриваются на аппаратном совещании с приглашением государственного инспектора Администрации Президента, курирующего Министерство, а также не реже одного раза в квартал рассматриваются на коллегии Министерства.

17. Бөлімшелер дайындаған Алқа материалдары алқа отырысы күніне дейін 5 жұмыс күні бұрын СЖҰТЖД-ға беріледі.
СЖҰТЖД Алқа материалдарын отырыс күніне дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей Төрағаға және Алқа мүшелеріне береді.
Алқаның шұғыл отырыстарын өткізген кезде қаралатын мәселелер бойынша материалдар оларды өткізетін күні СЖҰТЖД-ға енгізілуі және алқа отырысының қатысушыларына тікелей алқа отырысында берілуі мүмкін.
Алқаға қарауға енгізілетін материалдарды уақытылылығы мен сапасы үшін мәселені қарауға бастамашылық еткен Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары жауапты болады.
18. Министрліктің Алқа отырысына қызметтің аралас салаларында ведомствоаралық үйлестіру міндеттеріне қарай мемлекеттік органдардың, сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері шақырылуы мүмкін. Алқаның отырысына Алқа Төрағасының шешімі бойынша бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
Алқа отырысы туралы оның қатысушылары Алқа отырысының күн тәртібі, баяндамашылары, өткізу күні, уақыты және орны көрсетілетін хатпен кемінде күнтізбелік 5 күн бұрын хабарланады. Шақырылатын адамдарға хабарлауды және олардың келуін мәселені дайындауға жауапты бөлімше қамтамасыз етеді.
19. Алқа отырысын белгіленген уақытта өткізуге кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде Алқа Төрағасы отырысты кейінге қалдырады.
20. Алқа отырысында мәселелерді қарау нәтижелері бойынша Алқаға қатысушы мүшелердің көпшілік дауысымен "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 144 бұйрығында (Нормативтік құқықытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10129 тіркелді) (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) белгіленген нысан бойынша хаттама түрінде ресімделетін алқаның шешімі қабылданады.
Алқа отырысына қатысушылар оларға берілген тапсырмалардың жұмыс жазбаларын жүргізеді. Бұл ретте, құзыретіне алқа отырысында берілген тапсырмаларды іске асыру жататын бөлімшелер алқаның хаттамалық шешімін алуды күтпестен, оларды орындауға кірісуге тиіс.
21. Өткізілген талқылауды ескере отырып, мәселені дайындаған бөлімше 1 жұмыс күні ішінде Алқа отырысының хаттамасын, басқа да материалдарды пысықтайды және Министрдің жетекшілік ететін орынбасарларымен және Жауапты хатшымен келіскеннен кейін оларды СЖҰТЖД береді.
Алқа отырысының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі хаттамасының жобасы Алқа отырысы өткізілген күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей Алқа төрағасына қол қоюға ұсынылады.
Алқа Төрағасы қол қойғаннан кейін Алқа отырысының хаттамасы Министрліктің электрондық құжат айналымның бірыңғай жүйесінде (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) және МОИП-те тіркеледі және шешімде орындаушылар ретінде көрсетілген адамдарға және бөлімшелерге танысу және орындау үшін, сондай-ақ ІӘД-ге бақылауға қою үшін дереу жіберіледі. Хаттамалардың түпнұсқалары СЖҰТЖД-да сақталады.
ІӘД қолда бар модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану арқылы МОИП арқылы алқа отырысы хаттамасының орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
Алқаның шешімдерін сапалы және уақытылы орындауды қамтамасыз ету мақсатында, оларды тұжырымдарында нақты шараларды қабылдау туралы нақты және анық тапсырмаларды, сондай-ақ орындау мерзімдерін қамтуы тиіс.
Алқа отырысының хаттамасында тапсырмаларды орындаудың нақты мерзімдері ("тұрақты", "жыл бойы" және т.б.) айқындалмаған жағдайда, олар осы кезең өткеннен кейін Министрді хабардар ете отырып есепті жылдың ішінде орындалуға жатады.
Алқа шешімдеріне сәйкес дайындалған бұйрықтар, қызметтік жазбалар және басқа да ұйымдастыру-өкімдік құжаттарға Министрдің орынбасарлары, Жауапты хатшы қол қояды және Министрге Алқа отырысының хаттамасында белгіленген мерзімдерде ұсынылады. Көрсетілген құжаттардың жобалары міндетті тәртіппен СЖҰТЖД-мен алдын ала келісілуге тиіс.

17. Подготовленные подразделениями материалы Коллегии передаются в ДСПОАР за 5 рабочих дней до даты заседания коллегии.
ДСПОАР передают материалы Коллегии Председателю и членам Коллегии не позднее 3 календарных дней до даты заседания.
При проведении экстренных заседаний Коллегии материалы по рассматриваемым вопросам могут вноситься в ДСПОАР в день их проведения и доводиться до участников заседания коллегии непосредственно на заседании коллегии.
За своевременность и качество подготовки материалов, вносимых на рассмотрение Коллегии, отвечают руководители структурных подразделений и подведомственных организаций Министерства, инициировавшие рассмотрение вопроса.
18. На заседание коллегии Министерства могут быть приглашены представители государственных органов, исходя из задач межведомственной координации в смежных сферах деятельности, а также неправительственных организаций. По решению Председателя Коллегии на заседание Коллегии могут быть приглашены представители средств массовой информации.
О заседании Коллегии его участники не менее чем за 5 календарных дней уведомляются письмом, в котором указывается повестка дня, докладчики, дата, время и место проведения заседания Коллегии. Уведомление и явка приглашаемых лиц обеспечивается подразделением, ответственным за подготовку вопроса.
19. Заседание коллегии откладывается Председателем Коллегии при возникновении обстоятельств, препятствующих проведению заседания коллегии в назначенное время.
20. По результатам рассмотрения вопросов на заседании коллегии большинством голосов присутствующих членов коллегии принимается решение коллегии, оформляемое в виде протокола по форме, установленной приказом Министра культуры и спорта от 22 декабря 2014 года № 144 «Об утверждении Типовых правил документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10129) (далее – Типовые правила).
Участники заседания коллегии ведут рабочие записи поручений, данные в их адрес. При этом подразделения, к компетенции которых относится реализация данных на заседании коллегии поручений, должны приступить к их исполнению, не дожидаясь получения протокольного решения коллегии.
21. С учетом состоявшегося обсуждения подразделение, подготовившее вопрос, в течение 1 рабочего дня дорабатывает протокол заседания Коллегии, другие материалы и после согласования с курирующими Заместителями министра и Ответственным секретарем передает их в ДСПОАР.
Проект протокола заседания Коллегии на государственном и русском языках представляется на подпись Председателю Коллегии не позднее 3 рабочих дней со дня проведения заседания Коллегии.
Протокол заседания Коллегии, после его подписания Председателем Коллегии регистрируется в единой системе электронного документооборота (далее - ЕСЭДО) и в ИПГО Министерства и незамедлительно направляется для ознакомления и исполнения лицам и подразделениям, указанным в решении в качестве исполнителей, а также в ДВА для постановки на контроль. Оригиналы протоколов хранятся в ДСПОАР.
ДВА осуществляет контроль исполнения Протокола заседания Коллегии посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).
В целях обеспечения качественного и своевременного исполнения решений коллегии, их формулировка должна содержать четкие и ясные поручения о принятии конкретных мер, а также сроки исполнения.
В случае, когда в протоколе заседания Коллегии не определены точные сроки исполнения поручений («постоянно», «в течение года»), то они подлежат исполнению в течение отчетного года с информированием Министра по истечению данного периода.
Приказы, служебные записки и другие организационно-распорядительные документы, подготовленные в соответствии с решениями коллегии, визируются Заместителями министра, Ответственным секретарем и представляются Министру в сроки, установленные протоколом заседания Коллегии. Проекты указанных документов предварительно согласовываются с ДСПОАР.

22. СЖҰТЖД Алқа отырыстарын ұйымдастырушылық даярлауды жүзеге асырады, оның іс қағаздарын жүргізеді, жыл сайын алқа жұмысын зерделейді және практиканы қорытындылайды және оның қызметін жетілдіру бойынша шаралар туралы Министрге ұсыныстар енгізеді.
ІӘД МОИП арқылы алқа қабылдаған шешімдердің орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
23. Министрлік алқасының жұмыс қорытындылары туралы ақпарат Алқаны өткізген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей Министрліктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
4. Кеңестерді жоспарлау, дайындау және өткізу тәртібі
24. Министрлік аппаратының жұмысын үйлестіру және жетілдіру, сондай-ақ оның қызметімен байланысты мәселелерді жедел шешу мақсатында Министрлікте аппараттық және жедел кеңестер өткізіледі.
Министрдің төрағалық етуімен аппараттық және жедел кеңестерді СЖҰТЖД ұйымдастырады.
Министрдің төрағалық етуімен аппараттық кеңестер Министр орынбасарларының, Жауапты хатшының, бөлімшелер басшыларының және Министрдің қалауы бойынша өзге де адамдардың қатысуымен айдың бірінші дүйсенбісінде өткізіледі.
Министр орынбасарлары, Жауапты хатшы және бөлімшелер басшылары жүргізілген жұмыс туралы және алдыңғы аппараттық кеңестерде берілген тапсырмалардың орындалуы туралы баяндайды.
Министрдің тапсырмасы бойынша аппараттық кеңестер Министр орынбасарларының бірінің немесе Жауапты хатшының төрағалық етуімен өткізілуі мүмкін.
Аппараттық кеңестерде жоспарлы іс-шаралар мен бақылау тапсырмаларының уақытылы орындалу, азаматтардың өтініштерін қарау, орындаушылық тәртіпті, заң жобалау жұмыстарын ұйымдастыру, нормативтік құқықтық актілер жобаларының құқықтық сараптамасы мәселелері және Министрлік қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз етумен байланысты басқа да ағымдағы мәселелер талқыланады.
Құзыретіне кеңестерде берілген тапсырмаларды іске асыру жататын құрылымдық бөлімшелер кеңсенің хаттамасын алуды күтпестен, оларды орындауға кірісуге тиіс.
Аппараттық, жедел кеңестерде қабылданған шешімдер үлгілік қағидаларда белгіленген нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
25. Жедел кеңестер әр бейсенбіде, қажеттілігіне қарай Министр айқындайтын өзге күндері де өткізіледі, бұл ретте оларды өткізуді ұйымдастыру тәртібі аппараттық кеңестер өткізуді ұйымдастыру тәртібіне ұқсас. Өткізу уақытын, қатысушылар тобын әр нақты жағдайда кеңесті жүргізетін төрағалық етуші айқындайды.
Министрдің төрағалық етуімен жедел кеңестерді СЖҰТЖД ұйымдастырады.
Іс қағаздарын жүргізуді және кеңестердің (сондай-ақ халықаралық мәселелер бойынша кеңестер) өткізілуін ұйымдастыруды, оның ішінде қатысушыларға хабарлауды, материалдарды дайындауды, хаттаманы жүргізуді және басқаларды кеңесті өткізуге бастама жасаған бөлімше не талқыланатын мәселе бойынша кеңесті ұйымдастыруға жауапты бөлімше жүзеге асырады.
СЖҰТЖД аппараттық, жедел кеңестер хаттамаларын қолда бар модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МОИП арқылы орналастырады.
ІӘД Министрліктің аппараттық, жедел кеңестердің хаттамалық шешімдерінің орындалуына бақылауды қолда бар модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МОИП арқылы жүзеге асырады.
Жедел кеңестерде берілген тапсырмалардың орындалу нәтижелері СЖҰТЖД және ІӘД бірлесіп ұйымдастырған кеңестерде қаралуы мүмкін.

22. ДСПОАР осуществляет организационную подготовку заседаний коллегии, ведет ее делопроизводство, ежегодно изучает и обобщает практику работы коллегии и вносит предложения Министру о мерах по совершенствованию ее деятельности.
ДВА осуществляет контроль за исполнением принятых Коллегией решений посредством ИПГО.
23. Информация об итогах работы Коллегии размещается на официальном интернет-ресурсе Министерства не позднее 2 рабочих дней со дня проведения Коллегии.
4. Порядок планирования, подготовки и проведения совещаний
24. В целях координации и совершенствования работы аппарата Министерства, а также оперативного решения вопросов, связанных с его деятельностью в Министерстве проводятся аппаратные и оперативные совещания.
Аппаратные и оперативные совещания под председательством Министра организовывает ДСПОАР.
Аппаратные совещания под председательством Министра проводятся в первый понедельник месяца с участием заместителей Министра, Ответственного секретаря, руководителей подразделений и иных лиц, по усмотрению Министра.
Заместители Министра, Ответственный секретарь и руководители подразделений докладывают о проделанной работе и исполнению поручений, данных на предыдущих аппаратных совещаниях.
По поручению Министра аппаратные совещания могут проводиться под председательством одного из Заместителей министра или Ответственного секретаря.
На аппаратных совещаниях обсуждаются вопросы своевременности исполнения плановых мероприятий и контрольных поручений, рассмотрения обращений граждан, исполнительской дисциплины, организации законопроектной работы, правовой экспертизы проектов нормативных правовых актов, и другие текущие вопросы, связанные с обеспечением организации деятельности Министерства.
Структурные подразделения, к компетенции которых относится реализация данных на совещаниях поручений, должны приступить к их исполнению, не дожидаясь получения протокола совещания.
Решения, принятые на аппаратном, оперативном совещаниях оформляются протоколом по форме, установленной Типовыми правилами.
25. Оперативные совещания проводятся каждый четверг, при необходимости в иные дни, определяемые Министром, при этом порядок организации их проведения аналогичен порядку организации проведения аппаратных совещаний. Время, круг участников определяются в каждом конкретном случае председательствующим, который проводит совещание.
Оперативные совещания под председательством Министра организовывает ДСПОАР.
Делопроизводство и организация проведения совещаний (а также совещаний по международным вопросам), в том числе оповещение участников, подготовка материалов, ведение протокола и другое, осуществляются подразделением, инициировавшим совещание, либо подразделением, которое является ответственным за организацию совещания по обсуждаемому вопросу.
ДСПОАР размещает протоколы аппаратного, оперативного совещаний посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).
ДВА осуществляет контроль за исполнением протокольных решений аппаратного, оперативного совещаний Министерства посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).
Результаты исполнения поручений, данных на оперативных совещаниях, могут быть рассмотрены на совещаниях, организуемых совместно ДСПОАР и ДВА.

26. Хаттамалық шешімдерде орындаушы мен Министр тапсырмасының мәтінінен басқа, аталған тапсырманы бақылауға және уақытылы орындалуына жауапты лауазымды адам (жетекшілік ететін бағыттарына сәйкес Министр орынбасарларының бірі немесе Жауапты хатшы) көрсетіледі.
Хаттамалық шешімдердің уақытылы орындалуына жауапты лауазымды адам (жетекшілік ететін бағыттарына сәйкес Министр орынбасарларының бірі немесе Жауапты хатшы) болмаған жағдайда бақылау тиісті құрылымдық бөлімшелердің басшыларына жүктеледі.
27. Министрдің төрағалық етуімен министрліктің алқа отырысында, аппараттық және жедел кеңестерде берілген тапсырмалар хаттамада белгіленген мерзімдерде орындалуға жатады.
28. Министрліктің алқа отырысында, аппараттық және жедел кеңестерде берілген тапсырмаларды орындау туралы ақпаратты енгізу және келісу мынадай мерзімдерде жүзеге асырылады:
Министрдің жетекшілік ететін орынбасарлары мен Жауапты хатшыға хаттамада белгіленген мерзімге дейін 5 жұмыс күні бұрын, ал орындау мерзімі 3 жұмыс күніне дейінгі тапсырмалар бойынша – 1 жұмыс күні бұрын;
Министрдің жетекшілік ететін орынбасарларымен және Жауапты хатшымен келісілгеннен кейін СЖҰТЖД-ға белгіленген мерзімге дейін 3 жұмыс күні бұрын, ал орындау мерзімі 3 жұмыс күніне дейінгі тапсырмалар бойынша - 1 жұмыс күні бұрын.
СЖҰТЖД Министрге белгіленген мерзімге дейін 1 жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілген тапсырмалардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынады.
29. Хаттамалық шешімдерді сапалы және уақытылы орындау үшін жауаптылық орындаушыға және лауазымды адамға (жетекшілік ететін бағыттарына сәйкес Министр орынбасарларының бірі немесе Жауапты хатшы) жүктеледі.
5. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру
30. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыруды олардың басшылары тікелей қамтамасыз етеді.
31. Міндеттері мен функциялары айқындалатын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, Министр немесе оның орынбасарлары жетекшілік ететін аталған құрылымдардың басшылары мен қызметкерлерінің лауазымдық өкілеттіктері айқындалатын лауазымдық нұсқаулықтарды Министрдің келісімі бойынша Жауапты хатшы бекітеді.
Жауапты хатшы жетекшілік ететін, міндеттері мен функциялары айқындалатын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді өзі дербес бекітеді.
32. Басшылары дайындаған міндеттерді бөлу және бөлімшелер қызметкерлерінің бірін-бірі алмастыруы тәртібі туралы актілерді Министр немесе Жауапты хатшы бекітеді.
5-1. Құқықтық мониторингті жүргізу кезінде құрылымдық
бөлімшелер мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың өзара
іс-қимылы

26. В протокольных решениях, помимо исполнителя и текста поручения Министра, указывается должностное лицо (одного из заместителей Министра или Ответственного секретаря согласно курируемым направлениям), ответственное за контроль и своевременным исполнением данного поручения.
В случае отсутствия должностного лица (один из заместителей Министра или Ответственный секретарь согласно курируемым направлениям), ответственного за своевременное исполнение протокольных решений, контроль возлагается на руководителей соответствующих структурных подразделений.
27. Поручения, данные на заседаниях коллегии Министерства, аппаратных и оперативных совещаниях под председательством Министра, подлежат исполнению в сроки, установленные протоколом.
28. Внесение и согласование информации об исполнении поручений, данных на заседаниях Коллегии, аппаратных и оперативных совещаниях осуществляется в следующие сроки:
курирующим Заместителям министра и Ответственному секретарю за 5 рабочих дней до установленного протоколом срока, а по поручениям со сроком исполнения до 3 рабочих дней – за 1 рабочий день;
после согласования с курирующими Заместителями министра и Ответственным секретарем в ДСПОАР за 3 рабочих дня до установленного срока, а по поручениям со сроком исполнения до 3 рабочих дней – за 1 рабочий день.
ДСПОАР предоставляет Министру не позднее 1 рабочего дня до установленного срока информацию об исполнении указанных поручений.
29. Ответственность за качественное и своевременное исполнение протокольных решений возлагается на исполнителя и должностное лицо (один из заместителей Министра или Ответственный секретарь согласно курируемым направлениям).
5. Организация работы структурных подразделений
30. Организация работы структурных подразделений Министерства обеспечивается непосредственно их руководителями.
31. Положения о структурных подразделениях Министерства, которыми определяются их задачи и функции, должностные инструкции, которыми определяются должностные полномочия руководителей и сотрудников указанных структур, курируемых Министром или его заместителями, утверждаются Ответственным секретарем по согласованию с Министром.
Положения о структурных подразделениях Министерства, которыми определяются их задачи и функции, курируемых Ответственным секретарем, утверждаются самостоятельно им самим.
32. Акты о распределении обязанностей и порядке взаимозаменяемости работников подразделений, подготовленные их руководителями, утверждаются Ответственным секретарем.
5-1. Взаимодействие структурных подразделений и
подведомственных организаций при проведении правового
мониторинга

Ескерту. 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 02.11.2015 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32-1. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары Министрлік қабылдаған және (немесе) Министрлік әзірлеушісі болып табылған нормативтік құқықтық актілерге қатысты, сондай-ақ Министрліктің құзыретіне қатысты актілерге құқықтық мониторингті жүзеге асырады, ол Нормативтік құқықтық актілер туралы Заңға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысына (бұдан әрі - № 964 Қағида) сәйкес жүзеге асырылады.
32-2. Алдағы күнтізбелік жылға Нормативтік құқықтық актілерге мониторинг жүргізу кестесін (бұдан әрі - Кесте) қалыптастыру үшін Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдар ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 қарашасына дейін "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" (бұдан әрі - Институт) мемлекеттік мекемесіне алдағы күнтізбелік жылға құқықтық мониторинг жүргізілетін нормативтік құқықтық актілердің тізбесін ай сайын бөліп көрсете отырып, ақпаратты жібереді.
Институт ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 желтоқсанына дейін берілген ақпарат негізінде Кестені қалыптастырады және бекіту үшін Министрге кіргізеді.
Институт бекіткен Кесте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі корпоративтік порталының "Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі" (бұдан әрі – Корпоративтік портал) кіші жүйесінде орналастырылады.
32-3. Институт ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға және аумақтық әділет органдарына қолданыстағы заңнама нормаларын жетілдіру бойынша ұсыныстар беру туралы сұрау салу жібереді.
Институт келіп түскен ақпаратты жинақтайды және мемлекеттік органдар мен Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріне өздері әзірлеушілері болып табылатын нормативтік құқықтық актілерге және өз құзыретіне жататын актілерге қатысты ақпаратты жібереді.
32-4. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері Институттан ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың және аумақтық әділет органдарының ұсыныстарына қатысты алған ақпаратты талдайды және қолданыстағы заңнама нормаларын жетілдіру бойынша ұсыныстар түскен күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде негіздей отырып бас тартады не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу бойынша шаралар қабылдайды.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу қажеттігі туралы шешім қабылданған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Институтқа хабарлама жібереді.

Сноска. Регламент дополнен главой 5-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 02.11.2015 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32-1. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства осуществляют правовой мониторинг в отношении нормативных правовых актов, принятых Министерством и (или) разработчиком которого Министерство являлось, а также актов, относящихся к компетенции Министерства, осуществляется в соответствии с Законом о НПА и постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 (далее – Правила № 964).
32-2. Для формирования Графика проведения мониторинга нормативных правовых актов (далее - График) на предстоящий календарный год структурные подразделения и подведомственные организации Министерства до 20 ноября текущего календарного года направляют в Государственное учреждение «Институт законодательства Республики Казахстан» (далее - Институт) информацию на предстоящий календарный год с ежемесячной разбивкой и указанием перечня нормативных правовых актов, в отношении которых будет проведен правовой мониторинг.
Институт до 20 декабря текущего календарного года, на основе представленной информации, формирует и вносит на утверждение Министру График.
Утвержденный График Институтом размещается в подсистеме «Правовой мониторинг нормативных правовых актов» корпоративного портала Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Корпоративный портал).
32-3. Институтом направляются запросы в подведомственные организации и территориальные органы юстиции о предоставлении предложений по совершенствованию норм действующего законодательства.
Поступившая информация обобщается Институтом и направляется в государственные органы и структурные подразделения Министерства в отношении нормативных правовых актов, разработчиками которых они являлись, а также актов, относящихся к их компетенции.
32-4. Структурные подразделения Министерства анализируют полученную информацию от Института, касательно предложений от подведомственных организации и территориальных органов юстиции и в течение 10 календарных дней со дня поступления предложений по совершенствованию норм действующего законодательства предоставляют обоснованный отказ либо принимают меры по разработке проектов соответствующих нормативных правовых актов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Структурными подразделениями Министерства направляется в Институт уведомление в течение трех рабочих дней с момента принятия решения о необходимости разработки проектов нормативных правовых актов.

32-5. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдары құқықтық мониторинг жүргізілген әрбір нормативтік құқықтық актіге қатысты талдамалық анықтама жасайды және оны Корпоративтік порталда орналастырады.
32-6. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысындағы ұйымдары нормативтік құқықтық актілерді қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, талдамалық анықтаманың Корпоративтік порталда орналастырылған кезінен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың күші жойылды деп тану бойынша шаралар қабылдайды.
32-7. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері немесе ведомстволық бағыныстағы ұйымдары сәйкес келмейтін, қайшы келетін, сыбайлас жемқорлық нормаларын немесе Министрліктің осы құрылымдық бөлімшесінің немесе ведомстволық бағыныстағы ұйымының құзыретіне кірмейтін мәселелерді реттейтін ескі нормаларды анықтаған кезде Министрліктің осы нормаларды реттеу қызмет нысанасы болып табылатын құрылымдық бөлімшесіне үш жұмыс күні ішінде тиісті ұсыныстар жібереді.
Министрліктің ұсынысты алған құрылымдық бөлімешесі өз кезегінде 10 күнтізбелік күн ішінде негізделген бас тартуды ұсынуға тиіс не өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың күшін жою жөнінде шаралар қабылдайды.
32-8. Мониторинг жүргізудің кестеде көрсетілген мерзімдеріне қарамастан Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары жоғары тұрған деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерді қабылдау кезінде жоғары деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерді реттеумен байланысты заңға тәуелді актілерге үш жұмыс күні ішінде талдау жүргізеді.
Заңға тәуелді актілердің жоғары тұрған деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары жоғары тұрған деңгейдегі жаңа нормативтік құқықтық актілер күшіне енген күннен бастап бір ай мерзім ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың күшін жою жөнінде шаралар қабылдайды.
32-9. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының нормалары жоғары тұрған деңгейдегі нормативтік құқықтық актілердің нормаларына қайшы келетін заңға тәуелді актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді не олардың күшін жоюды көздейтін нормативтік құқықтық атілерді қабылдау жөнінде қабылдаған шаралары туралы ақпарат осы актілер қабылданғаннан кейін бір апта мерзім ішінде Институтқа беріледі.

32-5. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства составляют аналитические справки к каждому нормативному правовому акту, в отношении которых проводился правовой мониторинг, и размещают их на Корпоративном портале.
32-6. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства в целях приведения в соответствие с действующим законодательством нормативных правовых актов, в течение 30 календарных дней с момента размещения аналитической справки на Корпоративном портале принимают меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32-7. При выявлении структурным подразделением или подведомственной организацией Министерства несоответствующих, противоречащих, коррупционных или устаревших норм, регулирующих вопросы, не входящие в компетенцию данного структурного подразделения или подведомственной организации Министерства, в течение трех рабочих дней направляет соответствующие предложения структурному подразделению Министерства, предмет деятельности которого регулируют эти нормы.
В свою очередь, структурное подразделение Министерства, получившее предложения в течение 10 календарных дней должен представить обоснованный отказ либо принимают меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32-8. Вне зависимости от сроков проведения правового мониторинга, указанных в Графике, при принятии новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня структурными подразделениями и подведомственными организациями Министерства в течение трех рабочих дней анализируются подзаконные акты, связанные с предметом регулирования новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня.
В случае выявления несоответствия подзаконных актов новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня в месячный срок со дня вступления в силу новых нормативных правовых актов вышестоящего уровня структурные подразделения и подведомственные организации Министерства принимают меры по внесению изменений и (или) дополнений, либо признанию их утратившими силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32-9. Информация о принятых мерах структурными подразделениями и подведомственными организациями Министерства по принятию нормативных правовых актов, предусматривающих внесение изменений и (или) дополнений в подзаконные акты, нормы которых противоречат новым нормативным правовым актам вышестоящего уровня, или признание их утратившими силу, в недельный срок после принятия этих актов предоставляется в Институт.

32-10. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары нормативтік құқықтық акті қолданысқа енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заңнама департаментіне (заңнамалық актілер бойынша), Заңға тәуелді актілер департаментіне (Үкіметтің актілері бойынша), Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментіне (Министрліктің актілері бойынша) бірыңғай тізілімге енгізу үшін тиісті хабарлама жібереді.
32-11. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары 20 наурызға, 30 маусымға, 30 қыркүйеккке, 30 желтоқсанға дейін тоқсан сайын Заңнама департаментіне (заңнамалық актілер бойынша), Заңға тәуелді актілер департаментіне (Үкіметтің актілері бойынша), Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментіне (Министрліктің актілері бойынша) бірыңғай тіркеліммен салыстыру үшін тіркелімге енгізілген нормативтік құқықтық актілер туралы әрбір актінің нысаны бойынша ақпарат беріп отырады.
32-12. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары атқарған жұмыстарының қорытындылары бойынша Институтқа жыл сайын 20 маусымға және 20 желтоқсанға дейін мониторинг жүргізілген нормативтік құқықтық актілердің тізімі қоса беріліп, № 964 Қағидаларға сәйкес нысан бойынша жеке түрде ақпарат жібереді.
Институт ұсынылған ақпарат негізінде Министрлік жүргізген құқықтық мониторингтің қорытындыларын қалыптастырады.
Министрлік жүргізген құқықтық мониторингтің қорытындыларын Институт жыл сайын 30 маусымға және 30 желтоқсанға дейін Корпоративтік порталда орналастырады.
32-13. Уәкілетті мемлекеттік органдар нормативтік құқықтық актілерге жүргізген құқықтық мониторингтің қорытындылары бойынша ақпаратты қалыптастыру мақсатында 20 шілде және 20 ақпан мерзімге дейін Заңнама департаменті (заңнамалық актілер бойынша), Заңға тәуелді актілер департаменті (Үкіметтің актілері бойынша), Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменті (орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың актілері бойынша) Институтқа жібереді.
32-14. Институт ұсынылған ақпаратты талдап, жинақтайды және заңнама департаментімен, заңға тәуелді актілер департаментімен және нормативтік құықтық актілерді тіркеу департаментімен келіскеннен кейін № 964 Қағидалардың 31-тармағына сәйкес тиісті ақпаратты 15 наурызға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.
6. Министрліктің аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты ұйымдарының өзара іс-қимылы
33. Аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдарға тапсырмалар қолда бар модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МОИП арқылы Министрліктің жұмыс жоспарына немесе дербес бөлімшенің жұмыс жоспарына сәйкес Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының және Үкіметінің тапсырмаларын орындау шеңберінде, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау кезінде жіберіледі.
Тапсырмаларды Министр, Министрдің орынбасарлары немесе Жауапты хатшы беруі мүмкін.
Министрлікке мерзімдік есептік ақпаратты ұсыну туралы сұрау салуға, оның ішінде іс жүргізудегі жеке және заңды тұлғалардың өтініштері шеңберіндегі сұрау салуларға Министр, Министрдің орынбасарлары немесе Жауапты хатшы, сондай-ақ Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары құзыретінің шегінде қол қояды.
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшылығының және Үкіметінің, Министрдің, Министр орынбасарларының және Жауапты хатшының жаңа тапсырмаларын, жалпы мемлекеттік іс-шараларды орындаумен, бастапқы тапсырманы сапасыз орындаумен, жаңадан ашылған мән-жайларға байланысты жағдайлардан басқа, аумақтық органдарға қосымша тапсырмаларды жіберуге жол берілмейді.
Қосымша тапсырмаларға да Министр, Министрдің орынбасарлары немесе Жауапты хатшы қол қояды.
Электрондық деректер қоры арқылы алуға болатын ақпаратты беру туралы тапсырмаларды жіберуге жол берілмейді.

32-10. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства после введения в действие нормативного правового акта в течение десяти рабочих дней направляют соответствующие уведомления в Департамент законодательства (по законодательным актам), Департамент подзаконных актов (по актам Правительства), Департамент регистрации нормативных правовых актов (по актам Министерства) для внесения в единый регистр.
32-11. Структурные подразделения и подведомственные организации Министерства ежеквартально в срок до 30 марта, 30 июня, 30 сентября, 30 декабря представляют в Департамент законодательства (по законодательным актам), Департамент подзаконных актов (по актам Правительства), Департамент регистрации нормативных правовых актов (по актам Министерства) информацию о внесенных в регистры нормативных правовых актах, отдельно по каждой форме акта, для сверки с единым регистром.
32-12. По итогам проведенной работы структурные подразделения и подведомственные организации Министерства отдельно по формам в соответствии с Правилами № 964 до 20 июня и 20 декабря ежегодно направляют информацию в Институт с приложением перечня нормативных правовых актов, в отношении которых проводился мониторинг.
Институтом на основе представленной информации формируются итоги правового мониторинга, проведенного Министерством.
Итоги правового мониторинга, проведенного Министерством, размещаются Институтом ежегодно до 30 июня и 30 декабря на Корпоративном портале.
32-13. В целях формирования информации по итогам проведения правового мониторинга нормативных правовых актов проведенного уполномоченными государственными органами, в срок до 20 июля и 20 февраля Департаментом законодательства (по законодательным актам), Департаментом подзаконных актов (по актам Правительства), Департаментом регистрации нормативных правовых актов (по актам центральных и местных государственных органов) направляются в Институт.
32-14. Институт анализирует и обобщает представленную информацию и после согласования с департаментами законодательства, подзаконных актов и регистрации нормативных правовых актов до 15 марта направляет соответствующую информацию в Правительство Республики Казахстан согласно пункту 31 Правил № 964.
6. Взаимодействие с территориальными органами
и подведомственными организациями Министерства
33. Поручения в территориальные органы и подведомственные организации направляются посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений) в соответствии с планом работы Министерства или планом работы самостоятельного подразделения, в рамках исполнения поручений Главы государства, руководства Администрации Президента и Правительства Республики Казахстан, а также при рассмотрении обращений физических и юридических лиц.
Поручения могут быть даны Министром, Заместителями министра или Ответственным секретарем.
Запросы о представлении в Министерство периодичной отчетной информации, в том числе запросы в рамках находящихся в производстве обращений физических и юридических лиц подписываются Министром, Заместителями министра или Ответственным секретарем, а также руководителями структурных подразделений Министерства в пределах компетенции.
Не допускается направление дополнительных поручений в территориальные органы, кроме случаев, когда это связано с исполнением новых поручений Главы государства, руководства Администрации Президента и Правительства Республики Казахстан, Министра, Заместителей министра и Ответственного секретаря, общегосударственных мероприятий, некачественным исполнением первоначального поручения, вновь открывшимися обстоятельствами.
Дополнительные поручения также подписываются Министром, Заместителями министра или Ответственным секретарем.
Не допускается направление поручений о представлении информации, получение которой возможно посредством электронных баз данных.

34. Тапсырма мақсаттар мен міндеттердің нақты жазылуын, негіздемелерді, анықталуға жататын мәселелердің тізбесін, заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін қараумен байланысты тапсырмаларды қоспағанда, орындау мерзімдері мен іске асыру нысанын қамтуы тиіс.
35. Жіберілген тапсырмаларды есепке алу ЕҚАБЖ арқылы жүргізіледі.
36. Тапсырмаларды тиісінше есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында жарты жылда 1 реттен асырмай Министрліктің құрылымдық бөлімшелері аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдарға жіберілген тапсырмалардың өзінің өзектілігін жойғандардың күшін жою нысанасына тексеру жүргізеді.
Тұрақты немесе мерзімді орындалу мерзімі бар тапсырмалардың күшін жоюды оны жіберген Министрліктің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады, бұл туралы аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардағы орындаушылар дереу хабардар етіледі.
37. Нақты жоспарлы және жоспардан тыс тапсырманың орындалуын мониторингілеу және бақылауды қолда бар модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МОИП арқылы оны дайындаған және аумақтық органға, ведомстволық бағынысты ұйымға жіберген Министрліктің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
38. Аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдарға бару Министрліктің жұмыс жоспарына сәйкес, сондай-ақ Министрдің нұсқауы бойынша аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың жұмысын ұйымдастыруды тексеру немесе жәрдем беру, оң тәжiрибемен танысу мақсатында жүзеге асырылады.
39. Аумақтық органдар мен ұйымдарға баруға дайындық кезiнде Министрліктегі статистикалық және тиiстi өңiрдегi жұмыстың жағдайын сипаттайтын өзге де материалдарды талдау, Министрлік Алқасының шешiмдерiмен, алдыңғы барулардың нәтижелерiмен және олар бойынша қабылданған шешiмдермен танысу, бару мақсаттарына сәйкес жұмыстың негiзгi бағыттарын анықтау, тексеру жоспарын құру керек.
40. Кешенді бөлімшелер қызметінің жағдайын жан-жақты зерттеу мақсатында, мақсатты тексерулер - бөлімшелердегі қызметтің жекелеген түрлерінің жағдайын зерттеу қажеттілігінде жүргізіледі.
Кешенді тексерулерді Ішкі бақылау қызметінің Бақылау шаралары жоспарында көзделген бақылау шараларын қайталауды болдырмау мақсатында СЖҰТЖД ұйымдастырады және директор немесе директордың орынбасары басқарады, сондай-ақ СЖҰТЖД басқармасы басшылары не құрылымдық бөлімшелердің басшылары немесе ІББ-мен келісу бойынша олардың орынбасарлары үш жылда бір рет жүргізеді.
Кешенді тексеру жоспары Ішкі бақылау қызметінің Бақылау шаралары жоспарында көзделген бақылау шараларын қайталамау мақсатында ІББ-мен келісіледі.
Кешенді тексеру жоспарын Жауапты хатшы бекітеді.

34. Поручение должно содержать четкое изложение целей и задач, оснований, перечень подлежащих выяснению вопросов, форму реализации и сроки исполнения, за исключением поручений, связанных с рассмотрением обращений физических и юридических лиц.
35. Учет направленных поручений ведется посредством ЕСЭДО.
36. С целью обеспечения надлежащего учета поручений не реже 1 раза в полугодие структурными подразделениями Министерства ревизируются направленные в территориальные органы и подведомственные организации поручения на предмет отмены тех, которые утратили свою актуальность.
Отмена поручений с постоянным или периодическим сроком исполнения осуществляется структурным подразделением Министерства, направившим его, о чем незамедлительно доводится до сведения исполнителей в территориальных органах и подведомственных организациях.
37. Мониторинг и контроль за исполнением конкретного планового и внепланового поручения осуществляется посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений) структурным подразделением Министерства, которое его подготовило и направило в территориальный орган, подведомственную организацию.
38. Выезды в территориальные органы, подведомственные организации осуществляются в соответствии с Планом работы Министерства, а также по указанию Министра с целью проверки или оказания помощи в организации работы территориальных органов, подведомственных организаций, изучения положительного опыта.
39. При подготовке к выезду в территориальные органы, подведомственные организации следует проанализировать имеющиеся в Министерстве статистические и иные материалы, характеризующие состояние работы в проверяемом регионе, ознакомиться с решениями коллегии Министерства, результатами предыдущих проверок и принятыми по ним решениями, определить в соответствии с целями выезда основные направления работы, составить план проведения проверки.
40. Комплексные проверки проводятся с целью всестороннего изучения состояния деятельности подразделения, целевая - при необходимости изучения в подразделениях состояния отдельных направлений деятельности.
Комплексные проверки проводятся один раз в три года, организуются ДСПОАР и возглавляются директором или заместителем директора, а также руководителями управлений ДСПОАР либо руководителями структурных подразделений или их заместителями.
План комплексной проверки согласовывается с УВК, в целях исключения дублирования контрольных мероприятий, предусмотренных Планом контрольных мероприятий Службы внутреннего контроля.
План комплексной проверки утверждается Ответственным секретарем.

41. Кешенді тексеру өткізу үшін комиссияның құрамы Министрліктің құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары айқындайтын құрылымдық бөлiмшелер қызметкерлерiнiң iшiнен құрылады. Комиссия құрамына аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлері кіруі мүмкін. Тексеруге шығатын комиссия құрамындағы нұсқаманы Министрдің орынбасары, Жауапты хатшы немесе СЖҰТЖД-ның директоры дайындайды.
42. Жоспардан тыс (төтенше жағдайлардың болуымен байланысты, шағымдарды тексеру үшін, өзге де мәселелерді) баруды Министрдің немесе министрдің орынбасарының нұсқауы бойынша, Министрмен келісу бойынша Жауапты хатшы өткізеді.
43. Мақсатты барудың ұзақтығы 5 жұмыс күнінен артық болмауы қажет, ал кешенді тексеру жолда болатын уақытты есептемегенде, 10 жұмыс күнінен тұрады.
Тексеру мерзімін Министр, Министрдің орынбасары немесе тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған Жауапты хатшы ұзарта алады.
44. Тексерулер нәтижесі туралы анықтама (кешенді-көлемі 20 беттен аспауы, мақсатты 5-7 беттен аспауы) еркін түрде, сол жерде жасалады және аумақтық органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдардың, оның лауазымды адамдарының қызметтеріне талдау жасау және бағалауды, жіберілген қателер мен бұзушылықтардың себептері туралы қорытындыларды және оларды жою бойынша ұсынымдарды қамтуы тиіс.
Екі данадан тұратын тексерулер нәтижесі туралы анықтамаға комиссия мүшелері мен тексеретін бөлімшелердің басшыларының барлығы қол қояды. Анықтаманың бір данасы танысу және жіберілген бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау үшін тексерілген бөлімшенің басшысына жіберіледі.
Тексерудің нәтижесі бойынша тексеру нәтижесі талқыланатын, сондай-ақ оның қызметін жақсарту бойынша ұсынымдар берілетін тексерілген бөлімшенің басшысы және жұмыскерлерімен кеңес өткізіледі.
45. Комиссия басшысы іс сапардан қайтарда 3 жұмыс күні ішінде Жауапты хатшыға тексеру нәтижелері туралы жазбаша баяндауы тиіс.
46. Кешенді тексерудің нәтижелері Министрліктің алқа немесе жедел кеңесіне талқылауға шығарылуы мүмкін.
47. Республика шегінде қызметтік іссапарға жіберілген Министрлік жұмыскерлерінің шығындарын өтеудің тәртібі мен шарттары "Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1428 қаулысымен айқындалады.

41. Состав комиссии для проведения комплексных проверок формируется из числа сотрудников структурных подразделений Министерства, определяемых их руководством. В состав комиссии могут быть включены и сотрудники территориальных органов и подведомственных организаций. Инструктаж состава комиссии, выезжающей на проверку, проводит Заместители Министра, Ответственный секретарь или директор ДСПОАР.
42. Внеплановые выезды (в связи с чрезвычайными происшествиями, для проверки жалоб, решения иных вопросов) проводятся по указанию Министра или заместителей министра, Ответственного секретаря по согласованию с Министром.
43. Продолжительность выезда целевых проверок должна составлять не более 5 рабочих дней, а для проведения комплексных проверок - 10 рабочих дней, без учета времени нахождения в пути.
Срок проверки может быть продлен Министром, Заместителем министра или Ответственным секретарем, принявшим решение о производстве проверки.
44. Справка о результатах проверки (комплексной - объемом не более 20 страниц, целевой - не более 5-7 страниц) составляется в произвольной форме на месте и должна содержать анализ и оценку деятельности территориального органа, подведомственной организации, его должностных лиц, выводы о причинах допущенных недостатков и нарушений, рекомендации по их устранению.
Справка о результатах проверки, составляемая в двух экземплярах, подписывается всеми членами комиссии и руководителем проверяемого подразделения. Один экземпляр справки передается руководителю проверенного подразделения для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений.
По итогам проведения проверки проводится совещание с руководством и работниками проверяемого подразделения, на котором обсуждаются результаты проверки, а также даются рекомендации по улучшению его деятельности.
45. По возвращении из командировки руководитель комиссии в течение 3 рабочих дней докладывается письменно о результатах проверки Ответственному секретарю.
46. Результаты комплексных проверок могут выноситься на обсуждение коллегии Министерства или оперативного совещания.
47. Порядок и условия возмещения расходов работников Министерства, направляемых в служебные командировки в пределах Республики Казахстан, определяются постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428 «Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан».

48. Министрліктің ішкі бақылау қызметінің бақылау шараларын ұйымдастыруды "Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында, "Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы" 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығында, Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексінде айқындалған тәртіпте ІББ жүзеге асырады.
49. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлерін, іссапарға қатысты тиісті құжаттарды уақтылы рәсімдеуді қамтамасыз ету мақсатында іссапар туралы басшылықтың қолы қойылған қызметтік жазбаны іссапар басталғанша күнтізбелік 3 күн ішінде Кадрлық қызмет департаментіне (бұдан әрі - ІІД) енгізуі тиіс.
50. Министрліктегі аумақтық органдар, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметкерлерін шақыру басқаратын Министрдің орынбасарымен келісілген, құрылымдық бөлімшелер басшыларының қызметтік хатындағы дәлелдемелер бойынша Министрдің, Жауапты хатшының нұсқауы бойынша жүзеге асырылады.
51. Министрліктегі аумақтық органдар, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметкерлерінің іссапар мерзімі, жолда болатын уақытты есептемегенде, 5 жұмыс күнінен аспауы тиіс. Іссапар мерзімін аумақтық органдардың, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларының бұйрықтарына сәйкес шығару арқылы ерекше жағдайларда (көлік құралдарының болмауы немесе іссапардың жеделдігі) 5 жұмыс күнінен асырмауға жол беріледі.
52. Мемлекеттік құпияларға рұқсаты бар Министрліктің орталық аппаратының, ведомстволық бағынысты ұйымдардың, аумақтық органдар қызметкерлерiнiң шетелдiк iссапарларға бару тәртiбi Режимді қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықпен айқындалады.
53. Шетелдiк iссапарларға жiберiлетiн Министрліктің орталық аппаратының, ведомстволық бағынысты ұйымдардың, аумақтық органдар қызметкерлерiнiң шығыстарын өтеу тәртiбi мен шарттары "Мемлекеттiк қызметшiлерге республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен қызметтiк шетелдiк iссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi немесе шақырушы тарап айқындайды.
7. Министрліктің кіріс және шығыс хат-хабарларын рәсімдеу, өткізу, қарау
54. Министрлікте кіріс және шығыс хат-хабарларын (оның ішінде электрондық форматта түскен өзге де қызметтік құжаттар) рәсімдеу, өткізу, қарау Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы " Әкімшілік рәсімдер туралы", " Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы заңдарына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
Барлық дайындалған қызметтік құжаттар мемлекеттік не мемлекеттік және орыс тілдерінде, оның ішінде нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоспағанда, "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіпте рәсімделеді. Қызметтік құжаттар орыс тілінде негізгі құжатқа қосымша ретінде мемлекеттік тілде жасалуы мүмкін, мұнда Министрліктің бланкісінде мемлекеттік тілде жасалған құжаттың нұсқасы басып шығарылады.
Осы рәсімдер сақталған жағдайда құжат ІӘД Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасына (бұдан әрі - ІӘД ҚҚБ) аталған талаптарға сәйкестікке келтіру үшін хат орындаушыға қайтарылуға тиіс.
Хат-хабарды тіркеу бойынша және құжаттардың орындалуын бақылау БЭҚАЖ арқылы жүзеге асырылады.
Министрдің, Министр орынбасарының, Жауапты хатшының атына Министрліктің бөлімшелері дайындаған қызметтік хат электрондық түрде (ведомстволық бағынысты ұйымдар-қағаз тасығышта) рәсімделеді және Министрліктің ІӘД ҚҚБ-да тіркелуге жатады. Оларды әрі қарай СЖҰТЖД-ның директорымен міндетті тәртіпте келісілуге жататын, Министрдің атына жазылған қызметтік хаттарды қоспағанда, бөлімшелер өз бетінше апаруды жүзеге асырады.
Жоспарлық, хаттамалық шаралардың орындалғаны туралы қызметтік хаттардың көшірмелері Министрлік басшылығы қарағаннан кейін СЖҰТЖД және ІӘД-ға электрондық түрде жіберіледі.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері арасындағы хат алмасу қағаз жеткізгіште қайталаусыз, электрондық түрде жүзеге асырылады, СЖҰТЖД-ға қосылмаған Министрлік және ведомстволық бағыныстағы ұйымдар арасында электрондық түрде және қағаз жеткізгіште де жүзеге асырылады.

48. Организация контрольных мероприятий службы внутреннего контроля Министерства осуществляется УВК в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 «Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235 «Об утверждении Правил осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан».
49. В целях обеспечения своевременного оформления соответствующих документов, касающихся командирования сотрудников структурных подразделений Министерства, в Департамент кадровой службы (далее – ДКС) вносится служебная записка о командировании с резолюцией руководства за 3 календарных дня до начала командировки.
50. Вызов работников территориальных органов, подведомственных организаций в Министерство осуществляется по указанию Министра, Ответственного секретаря по мотивированной служебной записке руководителей структурных подразделений, согласованной с курирующим Заместителем министра.
51. Срок командировки работников территориальных органов, подведомственных организаций в Министерство не должен превышать 5 рабочих дней, не считая времени нахождения в пути. Продление срока командировки допускается в исключительных случаях (отсутствие транспортных средств или срочность командировки) не более чем на 5 рабочих дней путем издания соответствующего приказа руководителя территориального органа, подведомственной организации.
52. Порядок выезда сотрудников центрального аппарата, подведомственных организаций, территориальных органов Министерства, имеющих доступ к государственным секретам, в заграничные командировки устанавливается Инструкцией по обеспечению режима.
53. Порядок и условия возмещения расходов работников центрального аппарата, подведомственных организаций, территориальных органов Министерства, направляемых в заграничные командировки, определяется Министерством иностранных дел Республики Казахстан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 «О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов» или приглашающей стороной.
7. Оформление, прохождение, рассмотрение
входящей и исходящей корреспонденции Министерства
54. Рассмотрение и прохождение входящей, исходящей корреспонденции (в том числе, поступающей в формате электронного документа) и иных служебных документов в Министерстве осуществляется в соответствии с законами от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» и настоящим Регламентом.
Все подготавливаемые служебные документы оформляются на государственном, либо государственном и русском языках, в том числе в порядке, предусмотренном Законом от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», за исключением проектов нормативных правовых актов. Служебные документы могут составляться на русском языке в качестве приложения к основному документу на государственном языке, при этом на бланке Министерства распечатывается вариант документа, составленный на государственном языке.
При соблюдении данной процедуры документ возвращается Управлением документационного обеспечения ДВА (далее - УДО ДВА) исполнителю письма для приведения в соответствие с указанными требованиями.
Работа по регистрации корреспонденции и контролю исполнения документов осуществляется посредством ЕСЭДО.
Служебные записки на имя Министра, заместителей Министра, Ответственного секретаря, подготовленные подразделениями Министерства, оформляются в электронном виде (подведомственными организациями – на бумажных носителях) и подлежат регистрации в УДО ДВА Министерства. Их дальнейшее продвижение осуществляется структурными подразделениями самостоятельно, за исключением служебных записок на имя Министра, которые подлежат согласованию с директором ДСПОАР.
Копии служебных записок об исполнении плановых, протокольных мероприятий после рассмотрения руководством Министерства, передаются в ДСПОАР и ДВА в электронном виде.
Переписка между структурными подразделениями Министерства осуществляется в электронном виде без дублирования на бумажных носителях, между Министерством и подведомственными организациями, не подключенных к ЕСЭДО осуществляется в электронном виде и на бумажных носителях.

55. Министрлікте электрондық құжат айналымын ұйымдастырудың тәртібі мен шарты "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына және "Электрондық құжат айналымы ережесiн бекiту туралы" 2004 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 430 қаулысына (бұдан әрі - № 430 Ереже), сондай-ақ осы Регламентке сәйкес айқындалады.
56. Құпия іс жүргізуді ұйымдастыру және жүргізуді Құпиялық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес Мемлекеттік құпияны қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру басқармасы жүзеге асырады. Электрондық құжат айналымын ұйымдастырудың тәртібі мен шарты Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын қамтитын мәліметтерден тұратын құжаттарға қолданылмайды.
57. Министрліктің қабылдауында, министрдің орынбасары, Жауапты хатшының қабылдауындағы іс жүргізуді құжаттарды өндіріске қабылдауға жауапты болып табылатын, бағыттарға басшылық ететін құрылымдық бөлімшелер арасында оларды бөлетін және қарарларды СЖҰТЖД-ға енгізетін мамандар жүргізеді.
Іс жүргізуді жүргізетін (есепке алу, сақталуы және құжаттардың өтуі, олардың орындалуын бақылау) және бөлімшелердегі СЖҰТЖД жағдайына олардың басшылары жауап береді. Бөлімшелерде құжаттардың өтуіне және олардың тиісті сақталуына (бұдан әрі - бөлімше іс жүргізушісі) жауапты болып табылатын нақты маман айқындалады.
Құрылымдық бөлімшелердің, ведомстволық ұйымдардың іс жүргізушілері Министрліктің хат-хабарларын, сондай-ақ жеделін тез арада (кезектен тыс) күніне 2 рет алады.
Іс жүргізу және электрондық құжат айналымы бойынша бөлімшелер мамандарының және Министрдің орынбасары мен Жауапты хатшының жұмысын ұйымдастыруды ІӘД жүзеге асырады.
58. Шығыс хат-хабарларды, Президент әкімшілігі, Парламент және Қазақстан Республикасы Премьер-Министріне келіп түсетін хат-хабарларды қоспағанда, жұмыс күндері сағат 9-дан 17-ке дейін Министрлік қабылдайды.
Шығыс хат-хабарларын қабылдауды мейрам және демалыс күндері Жауапты хатшы бекіткен жеке кесте бойынша жұмыскерлердің кезекшілігін ұйымдастыру арқылы жүзеге асырады.
59. Шұғыл тапсырмаларды (күнтізбелік 10 күнге дейінгі мерзімде орындау) орындау үшін мемлекеттік органдар дайындаған құжаттар, жеделдігін растайтын құжаттарды көрсеткен кезде жұмыс күні ішінде (Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігі, Премьер-Министр, оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсе басшысының тапсырмалары мен актілерінің көшірмелері) қабылданады.

55. Порядок и условия организации электронного документооборота в Министерстве определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи», постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 «Об утверждении Правил электронного документооборота» (далее – № 430 Правила), а также настоящим Регламентом.
56. Организация и ведение секретного делопроизводства осуществляется Управлением организации работы по защите государственных секретов в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности. Порядок и условия организации электронного документооборота не распространяются на документы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан.
57. Делопроизводство в приемных Министра, заместителей Министра, Ответственного секретаря ведется специалистами приемных, которые являются ответственными за принятие документов к производству, распределение их между структурными подразделениями курируемого направления и внесение резолюций в ЕСЭДО.
За ведение делопроизводства (учет, сохранность и своевременное прохождение документов, контроль за их исполнением) и состояние ЕСЭДО в подразделениях отвечают их руководители. В подразделениях определяется конкретный специалист, который является ответственным за прохождение документов и надлежащее их хранение (далее - делопроизводитель подразделения).
Делопроизводители структурных подразделений, подведомственных организаций 2 раза в день получают корреспонденцию Министерства, а срочную незамедлительно (во внеочередном порядке).
Координацию работы специалистов подразделений и приемных заместителей Министра и Ответственного секретаря по ведению делопроизводства и электронного документооборота осуществляет ДВА.
58. Входящая корреспонденция, за исключением корреспонденции из Администрации Президента, Парламента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, принимается Министерством в рабочие дни с 9.00 до 17.00 часов.
Корреспонденция, поступающая из Администрации Президента, Парламента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, принимается в рабочие дни до 20.00 часов, в субботние - до 17.00 часов.
Прием входящей корреспонденции в праздничные и выходные дни осуществляется путем организации дежурства работников по отдельному графику, утверждаемому Ответственным секретарем.
59. Документы, подготовленные государственными органами во исполнение срочных поручений (со сроком исполнения до 10 календарных дней), принимаются в течение рабочего дня при предъявлении документа, подтверждающего срочность (копии актов и поручений Президента Республики Казахстан, Администрации Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан).

60. Мемлекеттік органдардан қағаз және электрондық жеткізгіштерде келіп түскен құжаттар бірдей болуға және мемлекеттік тілде белгілі үлгідегі тиісті елтаңбалы бланкіде ресімделуге және онда мынадай деректемелер:
шығыс нөмірі және күні;
тиісті актіге және Қазақстан Республикасы Президентінің, Президенті Әкімшілігінің, Парламентінің, Үкіметінің және Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының және Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының, оның орынбасарларының тапсырмаларына сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік органның сауалына жауап қайтарылған кезде – сауалдың нөмірі мен күні;
мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының не Жауапты хатшының (не Жауапты хатшының өкілеттігін жүзеге асыратын лауазымды адамның) қолтаңбасы;
орындаушының тегі және телефонының нөмірі қамтылуға тиіс.
Бұл орайда ерекше маңызы бар мәселелер жөніндегі электрондық құжатар қағаз жеткізгіште де (мұрағаттар және құжаттама басқармасының уәкілетті мемлекеттік органдары белгілеген сақтау мерзімімен) ресімделуге тиіс.
Осы Регламентке сәйкес ресімделмеген, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Парламентінің және Премьер-Министрі Кеңсесінің хат-хабарларынан басқа, кіріс хат-хабарлары қабылданбайды және (немесе) оны сол күні ҚҚЕБ ІӘД тиісті мемлекеттік органға қайтарады.
Министрлікке келіп түскен хат-хабарлар қабылданған күні мен уақыты көрсетіле отырып, қол қойылып қабылданады.
61. Хат-хабарларды тіркеуді және Министрлік басшылығы арасында жетекшілік ететін бағытына қарай бөлуді ол Министрлікке түскен кезден бастап – 2 сағат ішінде, ал шұғыл хат-хабарларды БҚАЭЖ электрондық жүйесі арқылы (кезектен тыс тәртіппен) дереу ҚҚЕБ ІӘД жүзеге асырады.
Министрлік басшылығы қарарларының түпнұсқасы қарарда бірінші көрсетілген орындаушыларға, ал тең орындаушыларға БҚАЭЖ арқылы беріледі.
Кіріс хат-хабарларын құрылымдық бөлімшелер арасында бөлуді және тиісті қарарларды ресімдеуді Министрдің орынбасарларының, Жауапты хатшының қабылдау бөлмелеріндегі мамандар жүзеге асырады.
62. Тікелей Министрдің атына жіберілген, сондай-ақ ол жетекшілік ететін мәселелер бойынша хат-хабарларды оның қарауына ҚҚЕБ ІӘД енгізеді.
63. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Министрдің қатысуымен өтетін жоспарлы отырыстары және басқа кеңестері жөнінде Министрлікке келіп түскен телефонограмма Министрдің, Министрдің орынбасарларының, Жауапты хатшының және СЖОТЖД директорының қабылдау бөлмелеріне дереу жіберілуге тиіс.
64. Құрылымдық бөлімшелер өздеріне келіп түскен хат-хабарларды қарайды және өздерінің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша тиісті шешім қабылдайды.

60. Документы, поступившие от государственных органов на бумажных и электронных носителях, должны быть идентичными и оформлены на соответствующем гербовом бланке установленного образца на государственном языке и содержать следующие реквизиты:
исходящий номер и дату;
ссылку на соответствующие акты и поручения Президента, Администрации Президента, Парламента, Правительства и Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, а также при ответе на запрос государственного органа - номер и дату запроса;
подпись первого руководителя государственного органа или его заместителя либо Ответственного секретаря (либо должностного лица, осуществляющего полномочия Ответственного секретаря);
фамилию исполнителя и номер его телефона.
При этом электронные документы по вопросам, имеющим особое значение, должны оформляться и на бумажных носителях (со сроком хранения, установленным уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией).
Входящая корреспонденция, оформленная не в соответствии с настоящим Регламентом, не принимается и (или) возвращается УДО ДВА в тот же день соответствующему государственному органу, кроме корреспонденции Администрации Президента, Парламента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Поступающая в Министерство корреспонденция принимается под роспись с указанием даты и времени приема.
61. Регистрация и распределение корреспонденции между руководством Министерства в зависимости от курируемого направления осуществляется УДО ДВА в течение 2 часов с момента ее поступления в Министерство, а срочной – незамедлительно, посредством электронной системы ЕСЭДО (во внеочередном порядке).
Подлинники резолюции руководства Министерства передаются исполнителям, указанным в резолюции первым, а соисполнителям посредством ЕСЭДО.
Распределение входящей корреспонденции между структурными подразделениями и оформление соответствующей резолюции осуществляется специалистами приемных Заместителей министра, Ответственного секретаря.
62. УДО ДВА вносится на рассмотрение Министру корреспонденция, непосредственно ему адресованная, а также по курируемым им вопросам.
63. Телефонограммы, поступающие в Министерство по планируемым заседаниям Правительства Республики Казахстан и другим совещаниям с участием Министра, незамедлительно направляются в приемные Министра, Заместителей Министра, Ответственного секретаря и директора ДСПОАР.
64. Структурные подразделения рассматривают поступившую к ним корреспонденцию и принимают соответствующие решения по всем вопросам, входящим в их компетенцию.

65. Келіп түскен хат-хабар мәселесінің сипатына және орындалу мерзімдеріне қарай ҚҚЕБ ІӘД қарарлар түрінде ресімделетін тиісті тапсырмалар жобаларын дайындайды.
66. Жинақталуына Министрлік жауапты деп белгіленген мемлекеттік органдардың бағдарламалық құжаттарының орындалуы туралы ақпаратты, есептік ақпаратты тиісті құрылымдық бөлімшелердің басшыларына тікелей ҚҚЕБ ІӘД береді.
Әділет органдарында қарауға жатпайтын өтініштерді ІӘД Жауапты хатшының қолы қойылған ілеспе хатпен қарар қою үшін оған көрсетілген өтініштерді алдын ала енгізбей тиесілілігі бойынша құзыретті органдарға жібереді.
Министрлік басшылығы қараған кіріс хат-хабары Министрлік басшылығының тапсырмаларына сәйкес кейін бөлімше басшысына (орындаушыға) беріліп, бақылауға қойылуға, ІӘД бақылау басқармасына беру үшін ҚҚЕБ ІӘД-ге беріледі.
67. Құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге және қызметтік ақпараттың сыртқа шығып кетуіне жол бермеуге Министрлік бөлімшелерінің басшылары (не олардың міндетін атқарушы адамдар) және құжаттарды орындаушылар жауапты болады.
Министрлік құжаттарының түпнұсқаларын немесе көшірмелерін бөлімшелер басшыларының рұқсатынсыз үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейді.
68. Министрлік ішіндегі хат жазысуда Министрліктің белгіленген үлгідегі бланкілері пайдаланылмайды. Министрліктің бланкілері кейін бөлімшелерге берілу үшін – ІӘД-нің өтінімі бойынша, Министрліктің шет тілдегі бланкілері – Мемлекеттің мүліктік құқықтарын қорғау жөніндегі департаментінің тапсырысы бойынша, Министр, Жауапты хатшы бұйрықтарының бланкілері және іссапар куәліктері КҚД тапсырысы бойынша типографиялық тәсілмен жасалады.
69. Бір бөлімшеден басқа бөлімшеге құжаттарды беру:
Министрлік басшылығының қарары жоқ болған жағдайда – бөлімшелер басшыларының келісімімен олардың уағдаласуы бойынша, ал келіспеушілік болған кезде – Министрлік басшылығының атына енгізілген қызметтік жазба негізінде жүзеге асырылады;
құжатқа бөлімшелердің біреуінің атына Министрлік басшылығының тапсырмасымен қарары болған жағдайда, мұндай құжатты басқа бөлімшеге орындауға беру бөлімшенің Министрлік басшылығы атына қызметтік жазба енгізу жолымен Министрлік басшылығының жазбаша нұсқауы негізінде ғана мүмкін болады.
Басшылықтың қарары бар Қызметтік жазба және берілетін құжат тиісті белгі қойылуы және орындауға жауапты бөлімшеге берілуі үшін ҚҚЕБ ІӘД-ге және ІӘД-нің бақылау басқармасына жіберіледі.

65. В зависимости от характера вопроса и сроков исполнения поступающей корреспонденции УДО ДВА готовятся проекты соответствующих поручений, оформляемых в виде резолюций.
66. Информация государственных органов об исполнении программных документов, отчетная информация, по которым Министерство определено ответственным за свод, передается УДО ДВА непосредственно руководителям соответствующих структурных подразделений.
Обращения, не подлежащие рассмотрению в органах юстиции, перенаправляются ДВА в компетентные органы по принадлежности сопроводительным письмом за подписью Ответственного секретаря без предварительного внесения ему указанных обращений для наложения резолюции.
Рассмотренная руководством Министерства входящая корреспонденция передается в УДО ДВА для передачи в Управление контроля ДВА (далее - УК ДВА) для постановки на контроль в соответствии с поручениями руководства Министерства с последующей передачей руководителю подразделения (исполнителю).
67. За обеспечение сохранности документов и недопущение утечки служебной информации отвечают руководители подразделений Министерства (либо лица, исполняющие их обязанности) и исполнители документов.
Не допускается передача третьим лицам оригиналов или копий документов Министерства без разрешения руководителей подразделений.
68. При переписке внутри Министерства бланки Министерства установленного образца не используются. Бланки Министерства изготавливаются типографским способом по заявкам ДВА для последующей выдачи подразделениям, бланки Министерства на иностранном языке по заказу Департамента по защите имущественных прав государства, бланки приказов Министра, Ответственного секретаря и командировочные удостоверения - по заказу ДКС.
69. Передача документов из одного подразделения в другое должна осуществляться следующим образом:
в случае отсутствия резолюции руководства Министерства - по договоренности руководителей подразделений по их согласию, а при наличии разногласий - на основании служебной записки, внесенной на имя руководства Министерства;
в том случае, когда к документу имеется резолюция руководства Министерства с поручением в адрес одного из подразделений, передача таких документов на исполнение в другое подразделение возможна только на основании письменного указания руководства Министерства путем внесения подразделением служебной записки на имя руководства Министерства.
Служебная записка с резолюцией руководства и передаваемый документ должен быть направлен в УДО ДВА и УК ДВА для внесения соответствующих отметок и передачи подразделению, ответственному за исполнение.

70. Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Министрліктің жауапты қызметкерлері қажет болған жағдайда оларды іске асыру жөнінде ведомствоішілік іс-шаралар жоспарын (жол картасын) әзірлейді, оларға сәйкес әрбір нақты тармақты орындау үшін жауапты орындаушы – Министрліктің құрылымдық бөлімшесі айқындалады.
71. Төрелік талқылауға бастамашылық туралы хабарлама бойынша мемлекет мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге қатысты Үкімет тапсырмалары келіп түскен кезде тиісті құрылымдық бөлімше Үкімет тапсырмасы келіп түскен кезден бастап 3 жұмыс күні ішінде Министрліктің қарауына қолда бар материалдарды қоса бере отырып, тиісті тапсырманың келіп түскені туралы қызметтік жазба енгізеді, сонымен бір мезгілде мемлекеттік органдарға сауал жолдау арқылы қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алдын ала баға беру үшін Министрліктің сот немесе төрелік талқылауының перспективасын бағалау жөнінде қызмет көрсететін консультантына хабарлама жібереді.
Консультанттың ұсынымдары және материалдарды өз бетінше зерделеуі негізінде құрылымдық бөлімше Үкімет тапсырмасы келіп түскен кезден бастап 10 жұмыс күні ішінде Министрдің қарауына даудың мәні және ұсынылатын бірінші кезектегі қажетті іс-қимыл баяндалған қызметтік жазбаны, сондай-ақ қажет болған жағдайда Үкіметке және басқа мемлекеттік органдарға хаттардың жобаларын енгізеді.
72. ҚҚЕБ ІӘД-ның барлық шығыс хат-хабарлары БҚАЭЖ арқылы бүкіл жұмыс күні ішінде ресімделеді, ал қағаз жеткізгіште жұмыс күні сағат 12.00-ге дейін, сенбі күндері сағат 10.30-ға дейін қабылданады.
Қазақстан Республикасының Парламентіне, Президенті Әкімшілігіне, Премьер-Министрі Кеңсесіне жіберілетін құжаттар, сондай-ақ шұғыл хат-хабар бүкіл жұмыс күні ішінде жөнелтілуі үшін ҚҚЕБ ІӘД-ға тапсырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының Парламентіне, Президенті Әкімшілігіне, Премьер-Министрі Кеңсесіне жіберілетін шығыс хат-хабарларды қол қою алдында ҚҚЕБ ІӘД оларда тапсырмаларға сілтеме болу нысанасын және олардың ресімделуінің дұрыстығын, оның ішінде іс-шаралар жоспарларының және оларды бекіту туралы актілердің сәйкестігін тексереді.
Тиісті түрде ресімделмеген (уәкілетті емес адам қол қойған, орындаушылардың тиісті деректемелері көрсетілмеген, электрондық нұсқасы жоқ және т.б.) құжаттар Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшелеріне пысықтау үшін қайтарылады.
Ведомстволық бағынысты ұйымдардың хат-хабарларын ҚҚЕБ ІӘД оларға Министр, Министрдің орынбасарлары, Жауапты хатшы қол қойғаннан кейін ғана жөнелту үшін қабылдайды.
Құжатқа сәулеге төзімді сиямен қол қойылады. Төлнұсқа құжатқа факсимиле қою арқылы қол қоюға жол берілмейді.

70. В целях обеспечения своевременного и качественного исполнения поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан в случае необходимости, ответственными сотрудниками Министерства разрабатываются внутриведомственные планы мероприятий по их реализации (дорожные карты), в соответствии с которыми за выполнение каждого конкретного пункта определяется ответственный исполнитель – структурное подразделение Министерства.
71. При поступлении поручения Правительства относительно обеспечения защиты интересов государства по уведомлению об инициировании арбитражного разбирательства, соответствующее структурное подразделение в течение 3 рабочих дней с момента поступления поручения Правительства вносит на рассмотрение Министра служебную записку с информацией о поступлении соответствующего поручения с приложением имеющихся материалов, одновременно с этим истребует необходимую информацию и материалы путем направления запросов в государственные органы и направляет уведомление консультанту Министерства, представляющего услуги по оценке перспектив судебных или арбитражных разбирательств, для дачи предварительной оценки.
На основе рекомендаций консультанта и самостоятельного изучения материалов, структурное подразделение в течение 10 рабочих дней с момента поступления поручения Правительства, вносит на рассмотрение Министра служебную записку с изложением сути спора и предлагаемые первоочередные необходимые действия, а также проекты писем в Правительство и другие государственные органы в случае необходимости.
72. УДО ДВА вся исходящая корреспонденция оформляется посредством ЕСЭДО в течение всего рабочего дня, а на бумажных носителях принимается до 12.00 часов в рабочие дни, в субботние дни до 10 часов 30 минут.
Документы, направляемые в Парламент, Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, а также срочная корреспонденция могут сдаваться в УДО ДВА для отправки в течение всего рабочего дня.
Исходящая корреспонденция, направляемая в Парламент, Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, перед подписанием проверяется УДО ДВА на предмет наличия в них ссылок на поручения и правильности их оформления, в том числе соответствия планов мероприятий и актов об их утверждении.
Ненадлежащим образом оформленные документы (подписанные неуполномоченным лицом, без указания соответствующих реквизитов исполнителя, не имеющие электронного варианта) возвращаются в соответствующие структурные подразделения Министерства для доработки.
Корреспонденция подведомственных организаций УДО ДВА принимается для отправки только в случае их подписания Министром, Заместителями министра, Ответственным секретарем.
Документ подписывается светостойкими чернилами. Не допускается подписание подлинника документа проставлением факсимиле.

73. Президент Әкімшілігіне, Премьер-Министр Кеңсесіне, Парламентке және мемлекеттік органдарға жіберілетін құжаттардың жобалары тиісті бөлімшелердің құзыреті негізге алына отырып, олармен келісіледі.
74. Министрлікте хат-хабарлардың өтуіне байланысты рәсімдердің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында оның ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
Министрлік аппаратында құжаттардың орындалу және өту мерзімдерін бақылауға жауапты қызметкерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, тікелей телефоны;
Министрлік аппаратындағы ҚҚЕБ ІӘД басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, тікелей телефоны;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрлікте қолданыстағы сенім телефонының нөмірі;
Министрлік басшылығының азаматтарды қабылдау графигі орналастырылады.
75. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталары Төрағаларының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің және оның орынбасарларының, Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының және оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Хатшысының, Мемлекет басшысына тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары бірінші басшыларының, Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталары аппараттары басшыларының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі Төрағасының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының, облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің атына жіберілетін құжаттарды, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сауалдарына жауапты, заң бұзушылықты жою туралы ұсынысты құзыретіне тиісті мәселелерді қарау кіретін құрылымдық бөлімшелер дайындайды, олардың басшылары, Жауапты хатшы, Министрдің орынбасарлары виза қояды және Министр (не оның міндетін атқарушы адам) қол қояды.
Депутаттардың Министрдің атына жолдаған өтініштерін орындау үшін дайындалған құжаттарды мүдделі құрылымдық бөлімшелер әзірлейді және оған Министр (не оның міндетін атқарушы адам) қол қояды.
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Премьер-Министр Кеңсесі бөлімдері меңгерушілерінің атына жіберілген құжаттарды құзыретіне тиісті мәселелерді қарау кіретін бөлімшелер дайындайды, олардың басшылары виза қояды және Министрдің жетекшілік ететін орынбасарлары немесе Жауапты хатшы қол қояды.
Республиканың дипломатиялық өкілдіктері басшыларының, халықаралық ұйымдардың бірінші басшыларының, атына жіберілетін құжаттарды, заң бұзушылықты жою туралы ұсынысқа, басқа лауазымды адамдарға, мемлекеттік органдарға және меншік нысанына қарамастан өзге ұйымдарға, сондай-ақ азаматтарға жауаптарды құзыретіне тиісті мәселелерді қарау кіретін бөлімшелер дайындайды, олардың басшылары виза қояды және Министрдің орынбасарлары немесе Жауапты хатшы қол қояды.

73. Проекты документов, направляемых в Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра, Парламент и государственные органы, согласовываются с соответствующими подразделениями, исходя из их компетенции.
74. В целях обеспечения прозрачности процедур, связанных с прохождением корреспонденции в Министерстве, на его официальном интернет-ресурсе размещается следующая информация:
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, прямой телефон работников, ответственных за контроль сроков исполнения и прохождения документов в аппарате Министерства;
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, прямой телефон руководителя УДО ДВА в аппарате Министерства;
номер телефона доверия, действующего в Министерстве;
график приема граждан руководством Министерства.
75. Документы, адресованные Президенту Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан и его заместителям, Председателям Палат Парламента Республики Казахстан, Премьер-Министру Республики Казахстан и его заместителям, Руководителю Канцелярии Премьер-Министра и его заместителям, Государственному Секретарю Республики Казахстан, первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Главе государства, первым руководителям центральных исполнительных органов Республики Казахстан, руководителям аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Председателю Конституционного Совета Республики Казахстан, Председателю Верховного Суда Республики Казахстан, Генеральному Прокурору Республики Казахстан, Председателю Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Акимам областей, городов Астаны и Алматы, ответы на запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, представления об устранении нарушений закона готовятся структурными подразделениями, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, визируются их руководителями, Ответственным секретарем, Заместителями министра и подписываются Министром (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Документы, подготовленные во исполнение обращений депутатов на имя Министра, готовятся заинтересованными структурными подразделениями и подписываются Министром (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Документы, адресованные заведующим отделов Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра готовятся подразделениями, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, визируются их руководителями и подписываются курирующими Заместителями министра или Ответственным секретарем.
Документы, адресованные руководителям дипломатических представительств Республики, первым руководителям международных организаций, ответы на представления об устранении нарушений закона, другим должностным лицам, государственным органам и иным организациям, независимо от форм собственности, а также гражданам готовятся подразделениями, в компетенцию которых входит рассмотрение соответствующих вопросов, визируются их руководителями и подписываются Заместителями министра или Ответственным секретарем.

76. Министрдің орынбасарының, Жауапты хатшының атына жіберілген құжаттарға құрылымдық бөлімшелердің бірінші басшылары немесе олардың міндетін атқарушы адамдар қол қояды.
Бұл ретте Министрдің атына келген хат, қызметтік жазбалар жетекшілік ететін бағыттарына сәйкес Министрдің орынбасарлары немесе Жауапты хатшы қол қойып, Министрге жіберілуге тиіс.
77. Қазақстан Республикасының заңнамасын түсіндіру мәселелерін және қолдану практикасын қозғайтын құжаттар заңнама және заңға тәуелді актілер департаменттері басшыларының виза қоюына жатады.
Халықаралық құқық мәселелері жөніндегі және мемлекеттің мүліктік құқықтарын қорғау жөніндегі құжаттарға Экономикалық интеграция, халықаралық құқық және ынтымақтастық жөніндегі, мемлекеттің мүліктік құқықтарын қорғау жөніндегі жобалар сараптамасы департаменттерінің басшылары (олардың міндетін атқарушы адамдар) виза қояды.
Нормативтік құқықықтық сипаты бар және "Нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – НҚА туралы Заң) сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын құжаттар Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменті басшысының виза қоюына жатады. Осындай құжатты әзірлеген бөлімше басшысы оның әрбір парағына қол қояды.
78. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Регламентi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысына (бұдан әрі - Үкіметтің регламенті) сәйкес Министрліктің келісуіне келіп түскен құжаттарға виза қою құжаттың бірінші данасына Министрдің (не оның міндетін атқарушы адамның, не Үкімет және Премьер-Министр Кеңсесі басшысының атына жіберілген құжатқа қол қоюға Министр ресми уәкілеттік берген адамның) виза қоюы арқылы жүзеге асырылады.
79. Қызметкер демалысқа кеткен, науқастану себебі бойынша жоқ болған кезде, сондай-ақ құрылымдық бөлімше басшысының нұсқауы бойынша іссапарға шыққан кезде ондағы орындалуға жататын қызметтік құжаттар қабылдау-беру актісіне сәйкес басқа қызметкерге беріледі.
8. Нормативтік құқықтық актілер жобаларын дайындау, ресімдеу және келісу тәрбібі
80. Министрлік әзірлейтін Қазақстан Республикасы заңдарының, Президенті жарлықтарының, Үкімет қаулыларының, Премьер-Министр өкімдерінің, Министрдің нормативтік құқықтық бұйрықтарының жобаларын (бұдан әрі – жобалар) дайындауды Министрліктің құрылымдық бөлімшелері өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының НҚА туралы, " Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы, " Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы, " Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі, " Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы заңдарының, Үкіметінің Регламентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу және келісу қағидаларын бекіту туралы" 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысының (бұдан әрі - № 773 Қағидалар), Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы № 778 қаулысының (бұдан әрі - № 778 Қағидалар), Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында заң жобалау жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2003 жылғы 21 тамыздағы № 840 қаулысының (бұдан әрі - № 840 Қағидалар), Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Норма шығару қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 2002 жылғы 30 мамырдағы № 598 қаулысының талаптарына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Премьер-Министрі Кеңсесінің, жоғары тұрған лауазымды адамдардың, Министрлік басшылығының тапсырмалары және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптары бұйрықтардың жобаларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.

76. Документы, адресованные заместителям Министра, Ответственному секретарю подписываются первыми руководителями структурных подразделений или лицами, исполняющими их обязанности.
При этом письма, служебные записки на имя Министра должны направляться Министру за подписью заместителей Министра или, Ответственного секретаря, согласно курируемым направлениям.
77. Документы, затрагивающие вопросы разъяснения и практики применения законодательства Республики Казахстан, подлежат визированию руководителями департаментов законодательства и подзаконных актов.
Документы по вопросам международного права и по защите имущественных прав государства визируются руководителями Департаментов экспертизы проектов по экономической интеграции, международного права и сотрудничества, по защите имущественных прав государства (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Документы, носящие нормативный правовой характер и подлежащие государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» (далее – Закон о НПА), подлежат визированию руководителем Департамента регистрации нормативных правовых актов. Полистное парафирование производится руководителем подразделения, разработавшего такой документ.
78. Визирование документов, поступающих в Министерство на согласование в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300 «О Регламенте Правительства Республики Казахстан» (далее – Регламент Правительства), осуществляется путем наложения визы Министра (либо лица, исполняющего его обязанности либо лица, официально уполномоченного Министром подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии Премьер - Министра) на первом экземпляре документа.
79. При уходе работника в отпуск, отсутствии по причине болезни, а также при выезде в командировку, по указанию руководителя структурного подразделения согласно акту приема-передачи имеющиеся у него на исполнении служебные документы передаются другому работнику.
8. Порядок подготовки, оформления
и согласования проектов нормативных правовых актов
80. Подготовка проектов законов, указов Президента, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан, нормативных правовых приказов Министра (далее - проекты), разрабатываемых Министерством, осуществляется структурными подразделениями Министерства, в пределах своей компетенции, на государственном и русском языках в соответствии с требованиями законов с законами Республики Казахстан о НПА, от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 30 мая 2005 года «О международных договорах Республики Казахстан», от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан», от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве», Регламента Правительства, постановления Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773 «Об утверждении Правил оформления и согласования нормативных правовых актов» (далее – № 773 Правила), постановления Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 778 «Об утверждении Правил государственной регистрации нормативных правовых актов» (далее – № 778 Правила), постановления Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2003 года № 840 «Об утверждении Правил организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан» (далее – № 840 Правила), постановления Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года № 598 «О мерах по совершенствованию нормотворческой деятельности».
Основанием для разработки проектов приказов являются поручения Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, вышестоящих должностных лиц, руководства Министерства и требования нормативных правовых актов Республики Казахстан.

81. Жобаны әзірлеген құрылымдық бөлімше оны Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшелеріне келісуге жібереді.
Нормативтік құқықтық актінің әзірленген жобасы сондай-ақ Экономикалық интеграция бойынша жобаларды сараптау департаментімен келісіледі.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің жобаны қарау мерзімі 10 жұмыс күнінен аспайды. Қарау мерзімдері Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Премьер-Министрі Кеңсесінің және Министрлік басшылығының тапсырмаларына сәйкес қысқартылуы мүмкін.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері жоба бойынша ескертулер мен ұсыныстар берген жағдайда әзірлеуші құрылымдық бөлімше оны 5 жұмыс күні ішінде немесе неғұрлым қысқа мерзімдерде пысықтайды және Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшылығының бұрыштама соғуы үшін келісу парағымен бірге Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріне қайтадан енгізеді. Жобаның келісу парағына Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы 1 жұмыс күні ішінде бұрыштама соғады.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері арасында жоба бойынша еңсерілмейтін келіспеушіліктер болған жағдайда мәселелер жедел кеңеске енгізіледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.08.2015 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. № 840 Қағидалардың 19-1-тармағының талаптарына сәйкес Министрліктің құрылымдық бөлімшелері әзірлеген заңнамалық актілердің жобалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің Заң жобалау жұмыстарының жоспарында белгіленген, оларды Министрлікке ұсыну мерзіміне дейін 1 ай бұрын Заңнама департаментіне және облыстардың Астана мен Алматы қалаларының әділет департаменттеріне келісуге жіберіледі
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.08.2015 № 467 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері әзірлеген заңнамалық актілердің жобаларына Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталарында енгізлетін түзетулер Заңнама департаментімен, Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарымен және Министрмен, сондай-ақ Экономикалық интеграция бойынша жобаларды сараптау департаментімен міндетті түрде келісіледі.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.08.2015 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері әзірлейтін заңдардың, Президент жарлықтарының, Үкімет қаулыларының, Премьер-Министр өкімдерінің жобалары заңнама, заңға тәуелді актілер департаменттерімен міндетті түрде келісуге жатады.

81. Структурное подразделение, разработавшее проект, направляет его на согласование в соответствующие структурные подразделения Министерства.
Разработанный проект нормативного правового акта также согласовывается с Департаментом экспертизы проектов по экономической интеграции.
Срок рассмотрения структурными подразделениями Министерства проектов составляет не более 10 рабочих дней. Сроки рассмотрения могут быть сокращены согласно поручениям Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и руководства Министерства.
В случае представления структурными подразделениями Министерства замечаний и предложений по проекту он дорабатывается структурным подразделением-разработчиком в течение 5 рабочих дней или в более короткие сроки и вносится повторно в структурные подразделения Министерства с листом согласования для визирования руководством соответствующего структурного подразделения Министерства. Лист согласования к проекту визируется руководителем соответствующего структурного подразделения Министерства в течение 1 рабочего дня.
При наличии непреодолимых разногласий между структурными подразделениями Министерства по проекту вопросы выносятся на оперативное совещание.
Сноска. Пункт 81 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.08.2015 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
82. Проекты законодательных актов, разработанные структурными подразделениями Министерства в соответствии с требованиями пункта 19-1 № 840 Правил, направляются на согласование в Департамент законодательства и департаменты юстиции областей и городов Астана и Алматы за 1 месяц до срока предоставления их в Министерство, установленного Планом законопроектных работ Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 82 в редакции приказа Министра юстиции РК от 24.08.2015 № 467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Поправки, вносимые в Палатах Парламента Республики Казахстан в проекты законодательных актов, разработанные структурными подразделениями Министерства, в обязательном порядке согласовываются с Департаментом законодательства, курирующим Заместителем министра юстиции и Министром, а также с Департаментом экспертизы проектов по экономической интеграции.
Сноска. Пункт 83 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.08.2015 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
84. Проекты законов, указов Президента, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра, разрабатываемые структурными подразделениями Министерства подлежат обязательному согласованию с департаментами законодательства, подзаконных актов.

85. Жобаны әзірлеу үшін жұмыс тобын құрған жағдайда, тиісті құрылымдық бөлімше аталған құрамға заңнама, заңға тәуелді актілер және (немесе) нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменттерінің өкілдерін енгізеді.
86. Министрлікке келісуге түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары міндеттердің бөлінуіне сәйкес министрліктің басшылығының қарауы үшін, жобаның өтуіне жауапты құрылымдық бөлімшені және жоба жолданып отырған олардың құзыреті бойынша мүдделі министрліктің құрылымдық бөлімшесін белгілеу үшін ІӘД-не, сондай-ақ Экономикалық интеграция бойынша жобаларды сараптау департаментіне жіберіледі. Үкімет қаулыларының, Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын, оларға жобалар жіберілетін құрылымдық бөлімшелер арасындағы заң жобаларын келісу МОИП арқылы мемлекеттік органдардың күәландыратын орталығының электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Жобаны өткізуге жауапты құрылымдық бөлімше Экономикалық интеграция бойынша жобаларды сараптау департаментіне келісуге жібереді.
Бұл талап орталық мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттiк тiркелуге жататын ведомстволардың нормативтік құқықтық актілеріне де қолданылады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.08.2015 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері, егер Үкіметтің Регламентінде белгіленген мерзімде жобаны қарайды және нәтижелері бойынша әзірлеуші органға жауаптың жобасын дайындайды, оған жобаның өтуіне жауапты бөлімшенің басшысы, қажет болған жағдайда – мүдделі бөлімшелердің басшылары бұрыштама соғады, бұдан кейін міндеттердің бөлінуіне қарай Министрдің орынбасарларына, Жауапты хатшыға қол қоюға ұсынады.
Жобаларды қарау мен келісуді мынадай мерзімдерде:
сарапшылар мен бас сарапшылар – 6 жұмыс күні ішінде;
басқармалардың басшылары – 1 жұмыс күні ішінде;
департамент директоры мен оның орынбасары 1 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын және олардың жобаларын қарау мен келісуді халықаралық шарттар және олардың жобалары келіп түскеннен бастап, мыналарды қоса алғанда:
сарапшылар мен бас сарапшылар – 15 жұмыс күні ішінде;
басқармалардың басшылары – 3 жұмыс күні ішінде;
департамент директорының орынбасары - 3 жұмыс күні ішінде;
департамент директоры 2 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

85. В случае создания рабочей группы для разработки проекта, соответствующее структурное подразделение включают в указанный состав представителей департаментов законодательства, подзаконных актов и (или) регистрации нормативных правовых актов.
86. Поступившие в Министерство на согласование проекты нормативных правовых актов направляются ДВА на рассмотрение руководству Министерства согласно распределению обязанностей, которое определяет структурное подразделение, ответственное за прохождение проекта, и заинтересованные в силу их компетенции структурные подразделения Министерства, которым направляются проекты, а также в Департамент экспертизы проектов по экономической интеграции. Согласование проектов постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра, законопроектов между структурными подразделениями, которым направляются проекты, проводится в форме электронных документов посредством ИПГО с использованием электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов (далее – ЭЦП).
Структурное подразделение, ответственное за прохождение проекта, направляет его на согласование в Департамент экспертизы проектов по экономической интеграции.
Данное требование распространяется также на нормативные правовые акты центральных государственных органов и ведомств, подлежащих государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.08.2015 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
87. Структурные подразделения Министерства в сроки, установленные Регламентом Правительства, рассматривают проект и по результатам готовят проект ответа органу-разработчику, который визируется руководителем подразделения, ответственным за прохождение проекта, в случае необходимости - руководителями заинтересованных подразделений и после чего представляется на подпись Заместителям министра, Ответственному секретарю согласно распределению обязанностей.
Рассмотрение и согласование проектов осуществляется в следующие сроки:
экспертами и главными экспертами в течение 6 рабочих дней;
руководителями управлений в течение 1 рабочего дня;
директором департамента и его заместителем в течение 1 рабочего дня.
Рассмотрение и согласование международных договоров Республики Казахстан и их проектов осуществляется с даты поступления международных договоров и их проектов, включая:
экспертами и главными экспертами - в течение 15 рабочих дней;
руководителями управлений - в течение 3 рабочих дней;
заместителем директора департамента - в течение 3 рабочих дней;
директором департамента - в течение 2 рабочих дней.

Әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Президентінің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі басшылығының және Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының жедел тапсырмаларын орындау үшін келісуге жіберген жағдайда, Министрлік шақыру бекітіліп берілген орталық мемлекеттік органға, егер тиісті тапсырмада өзгеше бегіленбеген болса, ол үшін орындау мерзімі белгіленгенге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын, ал орындау мерзімі 5 (бес) жұмыс күнінен кем болатын тапсырмалар бойынша – тапсырма келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өз ұсыныстарын енгізеді.
88. Жобаларды қараудың жалпы мерзімі Үкіметтің Регламентінде және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде, сондай-ақ жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың тапсырмаларында айқындалады. Жоба жұмыс тәртібімен және Үкімет Регламентінде белгіленген тәртіппен пысықталуы мүмкін.
89. Келісу үшін мүдделі мемлекеттік органдарға МОИП арқылы жіберілетін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын өз құзыреті шегінде құрылымдық бөлімшелердің басшылары (не олардың міндетін атқаратын адамдар) және Министр мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының ЭЦҚ қолдана отырып, куәландырады. Бұл ретте № 430 Ережеде белгіленген тәртіппен расталған электрондық құжаттың қағазға басылған көшірмесі мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі.
Министр не оның міндетін атқарушы адам Премьер-Министрдің Кеңсесіне жіберілетін нормативтік құқықтық актілер жобаларының (ҚР Үкіметі қаулысының, ҚР Премьер-Министрі өкімдерінің, заң жобасының (оның ішінде электрондық жеткізгіштегі) және осы заң жобасын (заңдардың жобаларын) енгізу туралы Үкімет қаулысының, Қазақстан Республикасы Президентінің актісі жобасының және т.б.) және оларға қосымшалардың әрбір парағына қол қояды. Бұл ретте Үкіметтің Регламентінде көзделген жағдайларда, Министрдің жетекшілік ететін орынбасары нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қоса берілетін құжаттаманың әрбір парағына қол қояды және құжаттамаға қол қояды.
Парламент депутаттары бастамашы болған, Үкіметтің Регламентіне сәйкес дайындалған заң жобаларына Үкімет қорытындыларының жобаларын Премьер-Министрдің Кеңсесіне енгізген кезде Министрлік оларға Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметі жөніндегі ведомствоаралық комиссияның хаттамалық шешімін қоса береді, сондай-ақ қажет болған кезде қорытындының жобасына мемлекеттік кірістерді ықтимал қысқарту немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайту бөлігінде қаржы-экономикалық есеп-қисап қоса беріледі.

В случаях, когда государственный орган разработчик направляет проекты на согласование, во исполнение срочных поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра, его заместителей, руководства Администрации Президента и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра, Министерство вносит свои предложения центральному государственному органу, за которым закреплен созыв, не менее чем за 3 (три) рабочих дня до установленного для него срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением, а по поручениям со сроком исполнения менее 5 (пяти) рабочих дней – в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления поручения.
88. Общий срок рассмотрения проектов определяется Регламентом Правительства и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также поручениями вышестоящих государственных органов и должностных лиц. Проект может дорабатываться в рабочем порядке в порядке установленном Регламентом Правительства.
89. Направляемые для согласования в заинтересованные государственные органы посредством ИПГО проекты нормативных правовых актов удостоверяются с применением ЭЦП руководителями структурных подразделений в пределах своей компетенции (либо лиц, исполняющих их обязанности) и Министром. При этом государственным органам на согласование направляется бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном № 430 Правилами.
Направляемые в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан проекты нормативных правовых актов (постановление Правительства Республики Казахстан, распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, проект закона (в том числе на электронных носителях) и проект постановления Правительства о внесении данного законопроекта (законопроектов), проект акта Президента Республики Казахстан) и приложения к ним полистно парафируются Министром либо лицом, исполняющим его обязанности. При этом, документация, прилагаемая к проектам нормативных правовых актов полистно парафируется и подписывается курирующим Заместителем министра в случаях, предусмотренных Регламентом Правительства.
При внесении в Канцелярию Премьер-Министра проектов заключений Правительства на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, подготовленных в соответствии с Регламентом Правительства, Министерство прикладывает к ним копию протокольного решения Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан, а также при необходимости к проекту заключения прикладываются финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения государственных доходов или увеличения государственных расходов.

90. Мемлекеттік органдар Министрлікке енгізетін заң жобаларының тұжырымдамасы, заңдардың жобалары, Үкімет қаулыларының жобалары бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату бойынша, сондай-ақ халықаралық ұйымдарға кіру немесе олардын шығу, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау және денонсациялау мәселелері жөніндегі қаулылардың жобалары, бұйрықтардың жобалары бойынша материалдар осы Регламенттің 80-тармағында санамаланған заңдардың, Үкімет актілерінің талаптарына сәйкес ресімделуге тиіс.
91. Әзірлеушілері басқа мемлекеттік органдар болып табылатын нормативтік құқықтық актілердің, құқықтық актілердің (заңдар, Президент жарлықтары, Үкімет қаулылары, Премьер-Министр өкімдері, бұйрықтар) жобалары нормативтік құқықтық актіге түсіндірме жазбамен қоса міндеттердің бөлінуіне қарай Министрдің орынбасарлары, Жауапты хатшы бұрыштама соққан келісу парағымен бірге Министрдің бұрыштама соғуына енгізіледі.
92. Үкіметтің Регламентіне сәйкес Министрлікке келіп түсетін жобаларды қарау жоба Үкіметтің Регламентінде не Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Премьер-Министрі Кеңсесінің және Министрлік басшылығының тапсырмаларында белгіленген мерзімде келіп түскен күннен бастап жүзеге асырылады.
93. Министрліктің құзыреті шегінде ескертулер болған жағдайда, жауапты құрылымдық бөлімшенің орындаушысы мүдделі бөлімшелердің пікірлерін қорытады және заңнамаға сәйкес әзірлеуші органға ескертулердің болуы не болмауы туралы жауаптың жобасын дайындайды, оған жобаның өтуіне жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы, мүдделі бөлімшелердің басшылары, міндеттердің бөлінуіне қарай Министрліктің басшылығы бұрыштама соғады.
94. Жобаны ескертусіз келісуге болатындығы туралы қорытынды дайындалған жағдайда, әзірлеуші орган жобаның төлнұсқасын бұрыштама соғуға ұсынады, ал жауапты орындаушы келісу парағын жүргізеді, оған жобаның өтуіне жауапты құрылымдық бөлімшенің, мүдделі құрылымдық бөлімшелердің басшылары және Министрліктің басшылығы бұрыштама соғады.
95. Министрлікте ескертулер болған кезде жоба мемлекеттік әзірлеуші органға пысықтау үшін ЭҚАБЖ арқылы ресми хатпен қайтарылады.
Әзірлеуші мемлекеттік органның басшылығы Министрліктің ескертулерімен келісуден бас тартқан не келіспеген жағдайда, Министрліктің тиісті лауазымды адамдарының қатысуымен өзара тиімді шешім әзірлеу үшін кеңестер шақыра алады. Кеңесті өткізу мерзімдерін, тәртібін және оның қатысушыларын әзірлеуші органның кеңесті өткізуге бастамашылық жасаған лауазымды тұлғасы Министрліктің тиісті лауазымды тұлғасымен консультациялар өткізгеннен кейін айқындайды. Бұл ретте Министрліктің лауазымды адамдары формальді және өзге де дәлелсіз себептер бойынша кеңеске қатысудан бас тарта алмайды.
Егер кеңестерде өзара тиімді шешім әзірленген болса, онда жоба пысықталып, 3 жұмыс күні ішінде Министрлікпен келісіледі (бұрыштама соғылады).

90. Вносимые государственными органами в Министерство материалы по концепциям проектов законов, проектам законов, проектам постановлений Правительства, в том числе по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров Республики Казахстан, а также по проектам постановлений по вопросам вступления в международные организации и выхода из них, заключения, исполнения и денонсации международных договоров Республики Казахстан, проектам приказов должны быть оформлены в соответствии с требованиями законов, актов Правительства, перечисленных в пункте 80 настоящего Регламента.
91. Проекты нормативных правовых актов, правовых актов (законы, Указы Президента, постановления Правительства, Распоряжения Премьер-Министра, приказы), разработчиками которых являются другие государственные органы, вносятся на визирование Министру с листом согласования, завизированным Заместителями министра, Ответственным секретарем, согласно распределению обязанностей с пояснительной запиской к нормативному правовому акту.
92. Рассмотрение проектов, поступающих в Министерство в соответствии с Регламентом Правительства, осуществляется с даты поступления проекта в срок, установленный Регламентом Правительства либо поручением Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и руководства Министерства.
93. В случае наличия замечаний в пределах компетенции Министерства, исполнитель ответственного структурного подразделения обобщает мнения заинтересованных подразделений и готовит в соответствии с законодательством проект ответа органу-разработчику о наличии либо отсутствии замечаний, который визируется руководителем структурного подразделения, ответственного за прохождение проекта, руководителями заинтересованных подразделений, руководством Министерства согласно распределению обязанностей.
94. В случае подготовки заключения о возможности согласования проекта без замечаний орган - разработчик представляет подлинник проекта на визирование, а ответственный исполнитель заводит лист согласования, который визируется руководителями структурного подразделения, ответственного за прохождение проекта, заинтересованных структурных подразделений и руководства Министерства.
95. При наличии замечаний у Министерства проект возвращается официально письмом по ЕСЭДО для доработки в государственный орган - разработчик.
В случае отказа в согласовании либо несогласия с замечаниями Министерства руководство государственного органа-разработчика, может созывать совещания для выработки взаимоприемлемого решения с участием соответствующих должностных лиц Министерства. Сроки, порядок проведения и участники совещаний определяются должностным лицом органа-разработчика, инициировавшим проведение совещания, после консультаций с соответствующим должностным лицом Министерства. При этом должностные лица Министерства не могут отказываться от участия в совещании по формальным и иным неуважительным причинам.
Если на совещаниях удалось выработать взаимоприемлемое решение, то проект дорабатывается и согласовывается (визируется) Министерством в течение 3 рабочих дней.

96. Жобалар Премьер-Министрдің Кеңсесіне Үкіметтің Регламентінде көзделген тәртіппен енгізіледі.
97. Министрлік әзірлеген және мүдделі мемлекеттік органдарға енгізілетін, мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған жобаларда Үкіметтің Регламентінде көзделген барлық қажетті құжаттар қамтылуға тиіс.
98. Жобалар заңнамада белгіленген өздерінің құзыретіне орай мүдделі мемлекеттік органдармен МОИП-тағы электрондық құжаттар нысанында келісіледі, бұл ретте жобаны келісудегі мұндай мүдделілік жобада қарастырылатын мәселелердің нысанасы негізге алына отырып, сондай-ақ жобада Министрліктің немесе оның басшыларының атына тапсырмалар болған кезде белгіленеді.
99. Жобаның әзірлеушісі құрылымдық бөлімше басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның), Министрдің электрондық цифрлық қолтаңбасы қолданыла отырып куәландырылған жобаны, оған түсіндірме жазбаны және басқа да қажетті құжаттарды электрондық құжаттар нысанында МОИП-қа орналастырады және МОИП арқылы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жібереді, ал ұйымдарға келісуге электрондық құжаттың Электрондық құжат айналымы қағидаларында білгіленген тәртіппен расталған қағаздағы көшірмесі жіберіледі.
100. Бұйрықтардың жобаларын дайындау, ішкі келісу, ресімдеу, жариялау және мемлекеттік тіркеу НҚА туралы, " Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, № 773 Қағидаларға, № 778 Қағидаларға, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
101. Бұйрықтардың жобаларын әзірлеу үшін Президент Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, жоғары тұрған лауазымды адамдардың және Министрлік басшылығының тапсырмалары және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің талаптары негіз болып табылады.
102. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері дайындаған бұйрықтардың жобалары міндеттерді бөлуге сәйкес Министрліктің құрылымдық бөлімшесінің басшылығына жоспарланған іс-шараға дейін не мерзімінің аяқталуына дейін күнтізбелік 7 күннен кешіктірмей, Жауапты хатшыға күнтізбелік 6 күннен кешіктірмей, Министрдің орынбасарына күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей, ал Министрге – орындалу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей бұрыштама қоюға береді.
103. Министрлік бұйрықтарының әзірленген жобалары мүдделі құрылымдық бөлімшелерге, сондай-ақ қажет болған жағдайда осы жоба бойынша қорытынды беру үшін басқа мемлекеттік органдарға бар модульдері мен сервистерін (Құжаттардың кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МО ИП арқылы жіберіледі.

96. Проекты вносятся в Канцелярию Премьер-Министра в порядке, предусмотренном Регламентом Правительства.
97. Разработанные Министерством и вносимые в заинтересованные государственные органы проекты, подготовленные на государственном и русском языках, должны содержать все необходимые документы, предусмотренные Регламентом Правительства.
98. Проекты согласовываются с заинтересованными в силу их компетенции, установленной законодательством, государственными органами в форме электронных документов на ИПГО, при этом такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых в проекте вопросов, а также при наличии в проекте поручений в адрес Министерства или их руководителей.
99. Разработчик проекта размещает на ИПГО в форме электронных документов проект, пояснительную записку к нему и другие необходимые документы, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи руководителя структурного подразделения (либо лица, исполняющего его обязанности), Министра и направляет на согласование соответствующим государственным органам посредством ИПГО, а организациям на согласование направляется бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном Правилами электронного документооборота.
100. Разработка, внутреннее согласование, оформление проектов приказов, опубликование и государственная регистрация, осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года о НПА, от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», № 773 Правилами№ 778 Правилами, настоящим Регламентом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
101. Основанием для разработки проектов приказов являются поручения Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстана, вышестоящих должностных лиц и руководства Министерства и требования нормативных правовых актов Республики Казахстан.
102. Проекты приказов, подготовленные структурными подразделениями Министерства, передаются на визирование руководству структурного подразделения Министерства согласно распределению обязанностей не позднее, чем за 7 календарных дней до планируемого мероприятия либо окончания срока, Ответственному секретарю не позднее, чем за 6 календарных дней, Заместителям министра не позднее, чем за 5 календарных дней, а Министру - не позднее, чем за 3 календарных дня до окончания срока исполнения.
103. Разработанные проекты приказов Министерства направляются посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений) заинтересованным структурным подразделениям, а также в случае необходимости другим государственным органам для дачи заключений по данным проектам.

104. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Министрліктің негізгі қызмет мәселелері бойынша бұйрықтардың жобаларын келісуге алғаннан кейін күнтізбелік 3 күннен кешіктірмей (немесе Министрліктің басшылығы белгілеген өзге де мерзімдерде) осы жобаны әзірлеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі - Әзірлеуші) жоба бойынша ескертулері мен ұсыныстары туралы не олардың жоқтығы туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Күрделі және (немесе) көлемді жобалар бойынша қорытынды беруге арналған мерзімді Министрліктің басшылығы ұзартуы мүмкін.
Министрліктің кадр мәселелелері жөніндегі және іссапар туралы бұйрықтарының жобаларын келісу мерзімі 1 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
105. Әзірлеуші бұйрықтың жобасы бойынша Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің қорытындыларын алғаннан кейін келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарды есепке ала отырып, күнтізбелік 2 күннен аспайтын, ал күрделі және/немесе көлемді жобалар бойынша – күнтізбелік 5 күннен асырпайтын мерзімде немесе Министрліктің басшылығы белгілеген өзге де мерзімде жобаны пысықтайды.
106. Заң департаменті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау қажет болатын заң жобаларын іске асыру үшін Министрлікке енгізу кезінде мыналарды:
1) мемлекеттік органдар заңнаманы іске асыру мақсатында оларды қарау үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын бір мезгілде беру туралы қолданыстағы заңнаманың талаптарын тиісінше орындауды;
2) заңға тәуелді актілерді тиісінше талдау мен оларды қабылдаудың негізділігін жүргізу үшін жобаларды департаментке жолдауды;
3) заң жобаларының қажеттілігі және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеудің мақсатқа сай болуы, заңға тәуелді деңгейдегі реттеу тетігінің негізділігі мәніне талдау жүргізу, сондай-ақ олардағы сілтеме нормаларды азайту және тікелей қолданыстағы заңдарды практикаға енгізу мүмкіндігін;
4) департаменттерден заңға тәуелді актілер түскен кезде және нормативтік құқықтық актілерді тіркеу кезінде құқықтық негіздердің жоқтығы және сол немесе өзге де актіні әзірлеу қажеттігін туралы қорытындылар түскен кезде, қорытындыда көрсетілген ескертпелерді осы Регламенттің 93-тармағына сәйкес әзірлеуші органға дайындалған жауаптың жобасына енгізуді жүзеге асырады.
9. Министрліктің ішкі бұйрықтарын және өзге де қызметтік құжаттарын дайындау, ресімдеу және келісу тәртібі
107. Министрдің, Жауапты хатшының негізгі қызмет бойынша (кадр мәселелерінен басқа) бұйрықтарының жобаларын мүдделі құрылымдық бөлімшелер дайындайды, оларға басшылар мен Министрдің орынбасарлары бұрыштама қояды.
Бұйрықтардың жобалары қаржыландыру және (немесе) мемлекеттік меншік мәселелеріне байланысты болған жағдайда, онда оларға Экономика және қаржы департаментінің (бұдан әрі - ЭҚД) директоры, Министрдің бұйрығымен бекітілген міндеттерді бөлуге сәйкес Жауапты хатшы бұрыштама қояды.

104. Руководители структурных подразделений Министерства не позднее, чем за 3 календарных дня (или в иные установленные руководством Министерства сроки) после получения на согласование проекта приказов Министерства по вопросам основной деятельности информируют в письменном виде структурное подразделение, осуществляющее разработку данного проекта (далее – Разработчик) о замечаниях и предложениях по проекту либо об их отсутствии.
Срок для дачи заключений по сложным и (или) объемным проектам может быть продлен руководством Министерства.
Срок согласования проектов приказов Министерства по кадровым вопросам и о командировании не должен превышать 1 рабочего дня.
105. Разработчик после получения заключений структурных подразделений Министерства по проекту приказа дорабатывает проекты с учетом поступивших замечаний и предложений в срок не более 2 календарных дней, а по сложным и/или объемным проектам – не более 5 календарных дней или в иные установленные руководством Министерства сроки.
106. При внесении в Министерство законопроектов для реализации, которых необходимо принятие подзаконных нормативных правовых актов Департамент законодательства осуществляет:
1) надлежащее исполнение требований действующего законодательства об одновременном предоставлении государственными органами проектов подзаконных нормативных правовых актов для их рассмотрения в целях реализации законодательства;
2) направление проектов в департамент подзаконных для проведения соответствующего анализа и обоснованности их принятия;
3) проведение анализа законопроектов на предмет необходимости и целесообразности разработки, подзаконных нормативных правовых актов, обоснованности регулирования механизма на подзаконном уровне, а также возможности минимизации в них отсылочных норм и введения в практику законов прямого действия;
4) при поступлении от департаментов подзаконных актов и регистрации нормативных правовых актов заключения об отсутствии правовых оснований и необходимости разработки того или иного акта, включение замечаний, указанных в заключении, в проект ответа органу-разработчику, подготовленного в соответствии с пунктом 93 настоящего Регламента.
9. Порядок подготовки, оформления и согласования
внутренних приказов Министерства и служебных документов
107. Проекты приказов Министра, Ответственного секретаря по основной деятельности (кроме кадровых вопросов) готовятся заинтересованными подразделениями, визируются их руководителями и Заместителями министра.
В случае если проекты приказов связаны с вопросами финансирования и (или) государственной собственности, то они визируются директором Департамента экономики и финансов (далее – ДЭФ), Ответственным секретарем в соответствии с распределением обязанностей, утвержденным приказом Министра.

108. Жауапты хатшының кадр мәселелері жөніндегі бұйрықтарының (тағайындау, жұмыстан босату, іссапар, еңбек демалысын беру, мадақтау, сыйақы беру, тәртіптік жаза қолдану, материалдық көмек көрсету және басқалары туралы) жобаларына жетекшілік ететін Министрдің Орынбасырымен келісілген, Министрліктің мүдделі құрылымдық бөлімшелері басшыларының ұсынымдары немесе қызметтік жазбахаттар негізінде Жауапты хатшы қол қояды. "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органының жауапты хатшысының мәртебесі мен өкілеттіктері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 шілдедегі № 372 Жарлығында көзделген жағдайларда бұйрық жобаларына Министрдің келісімі бойынша Жауапты хатшы қол қояды.
Бұйрықтардың жобаларын КҚД дайындайды, оның директоры, мүдделі құрылымдық бөлімшелердің басшылары, Министрдің орынбасарлары бұрыштама қояды және Министр немесе Жауапты хатшы қол қояды.
109. Егер Жауапты хатшының кадр мәселелері жөніндегі бұйрықтарының жобалары қаржыландыру мәселелеріне қатысты болса, оған ЭҚД директоры (не оның міндетін атқаратын адам) міндетті түрде бұрыштама қоюы тиіс.
110. НҚА туралы Заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жатпайтын Министр бұйрықтарының жобалары қол қоюға енгізілгенге дейін әзірлеуші-құрылымдық бөлімшенің басшысы не оның міндеттерін атқарушы адам әр парағына бұрыштама қоюы тиіс.
111. Министрлік ведомстволары мен аумақтық органдар бұйрықтарының жобалары Министрліктің орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің нұсқауларын не тапсырмаларын қамтымауы тиіс.
Басқа бөлімшелердің құзыретін қозғайтын бұйрықтардың жобалары тиісті бөлімшеге келісуге жолданады.
112. Министр, Жауапты хатшы бұйрықтарының жобаларына ІӘД-нің мемлекеттік тілді дамыту жөніндегі басқармасы бұрыштама қоюы тиіс.
113. Негізгі қызмет бойынша Министрдің мен Жауапты хатшының бұйрықтарына қол қойылғаннан кейін оларды тіркеу ІӘД ҚҚЕБ-ның тиісті журналында жүргізіледі.
Кадр мәселелері жөніндегі бұйрықтар КҚД-ның бөлек тиісті журналында тіркеледі.
Бұйрықтар күнтізбелік жыл шегінде реттік нөмірлеумен нөмірленеді. Бұйрықтардың көшірмелері немесе олардың көбейтілген даналары мөрмен куәландырылады және оларға орындаушы қол қояды.
114. Негізгі қызмет бойынша Министрдің және Жауапты хатшының бұйрығына қол қойылғаннан және ол тіркелген соң оны мүдделі бөлімшелерге таныстыруды, сондай-ақ таратуды бұйрықты дайындаған тиісті бөлімшелер бар модульдерді және сервистерді (Құжаттардың кітапханасы, Бірлескен жұмыс, Жоспарлар мен тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен МО ИП арқылы жүргізеді.
Сеніп тапсырылған бөлімшелердің қызметкерлерін Министрдің, Жауапты хатшының бұйрығымен уақытылы таныстыру олардың басшыларына жүктеледі.

108. Проекты приказов Ответственного секретаря по кадровым вопросам (о назначении, увольнении, командировании, предоставлении отпусков, поощрении, премировании, наложении дисциплинарных взысканий, оказании материальной помощи и другие) подписываются Ответственным секретарем на основании представлений или служебных записок руководителей заинтересованных структурных подразделений Министерства, согласованных с курирующим Заместителем Министра. В случаях, предусмотренных Указом Президента Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 372 «О статусе и полномочиях ответственного секретаря центрального исполнительного органа Республики Казахстан», проекты приказов подписываются Ответственным секретарем по согласованию с Министром.
Проекты приказов по кадровым вопросам готовятся ДКС, визируются его директором, руководителем заинтересованного подразделения, Заместителями министра и подписываются Министром или Ответственным секретарем.
109. В случае, если проекты приказов Ответственного секретаря по кадровым вопросам касаются вопросов финансирования, то они подлежат обязательному визированию директором ДЭФ (либо лицом, исполняющим его обязанности).
110. Проекты приказов Министерства, не подлежащих государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан о НПА, до внесения на подпись полистно парафируются руководителем структурного подразделения - разработчика либо лицом, исполняющим его обязанности.
111. Проекты приказов подведомственных организаций и территориальных органов Министерства не должны содержать указаний либо поручений структурным подразделениям центрального аппарата Министерства.
Проекты приказов, затрагивающие компетенцию других подразделений, направляются в соответствующее подразделение на согласование.
112. Проекты приказов Министра, Ответственного секретаря визируются управлением по развитию государственного языка ДВА.
113. После подписания приказов Министра и Ответственного секретаря по основной деятельности их регистрация производится УДО ДВА в соответствующих журналах.
Приказы по кадровым вопросам регистрируются ДКС отдельно в соответствующих журналах.
Приказы нумеруются порядковой нумерацией в пределах календарного года. Копии приказов или их размноженные экземпляры заверяются печатью и подписываются исполнителем.
114. После подписания и регистрации приказа Министра, Ответственного секретаря по основной деятельности его ознакомление с заинтересованными подразделениями, а также рассылка производится соответствующими подразделениями, подготовившими приказ, посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).
Своевременное ознакомление работников вверенных структурных подразделений с приказом Министра, Ответственного секретаря возлагается на их руководителей.

115. Министрлік басшылығының негізгі қызмет бойынша бұйрығының көшірмелерін беруді ІӘД КҚЕБ-і көшірмелерге "Кеңсе" деген мөрін қойып, "Көшірмесі дұрыс" деген жазбасын ресімдеп және осы жазбаны қойған адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып жүзеге асырады.
116. Негізгі қызмет бойынша бұйрықтардың түпнұсқаларын беруді ІӘД КҚЕБ-нің қызметкері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті журналда құрылымдық бөлімшені, Министрлік қызметкерінің тегін және аты-жөнін, бұйрықтың түпнұсқасын алудың мақсатын, берілген күнін және Министрлік бұйрығы түпнұсқасының болжамды қайтарылатын күнін міндетті түрде көрсете отырып жүзеге асырады.
117. Министрдің қарауына ұсынылған барлық құжаттар, оның ішінде әділет органдарының қызметін ұйымдастыруды жетілдіру мәселелері бойынша құжаттар, СЖҰТЖД директорымен (не оның міндетін атқаратын адаммен) келісілуге жатады.
118. Қаржыландыру мәселелеріне қатысты құжаттарға ЭҚД директоры (не оның міндетін атқаратын адам) бұрыштама қоюы тиіс.
10. Министрліктің нормативтік құқықтық актілерін дайындаудың, жариялау мен мемлекеттік тіркеудің тәртібі
119. Министрлік уәкілетті орган болып табылатын нормативтік құқықтық актілердің және қызметтік құжаттардың жобаларын әзірлеу, ішкі келісу, ресімдеу, жариялау және мемлекеттік тіркеу НҚА туралы, " Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарына, № 773 Қағидаларына және № 778 Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Министрлікте шет мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) өткізу
120. Шет мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) өткізу тәртібі құпиялық режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың ережелерімен белгіленеді.
Шет мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың өкілдерімен кездесулер (келіссөздер) Министрлікте және оның бөлімшелерінде Министрліктің басшысының келісімімен өткізіледі.
121. Халықаралық ұйымдардың және шет мемлекеттер өкілдерінің Министрлікте кездесу (келіссөздер) өткізу туралы өтініштері Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің хатымен берілуі тиіс. Мұндай хаттың жоқтығы сұратылып отырған іс-шараларды өткізуге рұқсат бермеуге негіз бола алады.
122. Алдағы кездесу (келіссөздер), оны (оларды) өткізу мақсаттары және қатысушылар құрамы туралы материалдар ол өткізілетін күнге дейін 2 жұмыс күнінен бұрын Халықаралық құқық және ынтымақтастық департаментіне және Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру басқармасына ұсынылады.

115. Выдача копии приказа руководства Министерства по основной деятельности осуществляется УДО ДВА с проставлением на копии печати «Кеңсе», оформление записи «Копия верна» и указанием фамилии и инициалов лица, проставившего данную запись.
116. Выдача оригиналов приказов по основной деятельности осуществляется сотрудником УДО ДВА в соответствии с законодательством Республики Казахстан под роспись в соответствующем журнале с обязательным указанием структурного подразделения, фамилии и инициалов сотрудника Министерства, цель получения оригинала приказа, дата выдачи и предполагаемая дата возврата оригинала приказа Министерства.
117. Все документы, представленные на рассмотрение Министру, в том числе по вопросам совершенствования организации деятельности органов юстиции, подлежат согласованию с директором ДСПОАР (либо лицом, исполняющим его обязанности).
118. Документы, касающиеся вопросов финансирования, подлежат визированию директором ДЭФ (либо лицом, исполняющим его обязанности).
10. Порядок подготовки, опубликования и государственной
регистрации нормативных правовых актов Министерства
119. Разработка, внутреннее согласование, оформление проектов, опубликование и государственная регистрация нормативных правовых актов, по отношению к которым Министерство является уполномоченным органом, и служебных документов осуществляются в соответствии с законами о НПА, от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», № 773 Правилами и № 778 Правилами.
11. Проведение встреч (переговоров)
с представителями иностранных государств и международных
организаций в Министерстве
120. Порядок проведения встречи (переговоров) с представителями иностранных государств и международных организаций устанавливается положениями Инструкции по обеспечению режима секретности.
Встречи (переговоры) с представителями иностранных государств и международных организаций проводятся в Министерстве и его структурных подразделениях с согласия руководства Министерства.
121. Обращения международных организаций и представителей иностранных государств о проведении встречи (переговоров) в Министерстве должны сопровождаться письмом Министерства иностранных дел Республики Казахстан. Отсутствие такого письма является основанием для отказа в проведении запрашиваемых мероприятий.
122. Материалы о предстоящей встрече (переговорах), целях ее (их) проведения и составе участников представляются в Департамент международного права и сотрудничества и Управление организации работы по защите государственных секретов за 2 рабочих дня до даты ее проведения.

123. Кездесу қорытындылары жөніндегі ақпарат кездесуге (келіссөздерге) қатысушылардың қол жеткізген уағдаластықтарды міндетті түрде көрсетіле отырып, Халықаралық құқық және ынтымақтастық департаментіне қорыту үшін және Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру басқармасына кездесу (келіссөздер) өткізілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
12. Министрліктің Қазақстан Республикасының Үкіметімен және басқа да орталық мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі
124. Министр, Министрдің орынбасарлары, Жауапты хатшы, құрылымдық бөлімшелердің басшылары (Министрдің, Жауапты хатшының, Министр орынбасарларының тапсырмасы бойынша) өз құзыреті мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды және Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарымен, ұйымдарымен және лауазымды адамдарымен өзара қарым-қатынастарда Министрлікті білдіреді.
125. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша (бұдан әрі - Премьер-Министр) тиісті мәселелерді қарау (Министрдің, Жауапты хатшының, Министрдің орынбасарларының тапсырмасы бойынша) құзыретіне кіретін құрылымдық бөлімше Үкіметтің нормативтік құқықтық актілерінің ресми түсіндірмелерін дайындауды қамтамасыз етеді.
126. Министрдің тапсырмасы бойынша құрылымдық бөлімшелер соттарда Үкіметтің және Премьер-Министрдің мүдделерін білдіру және қорғау кезінде сот талқылауының мәні болатын мәселе құзыретіне кіретініне қарай тиісті мемлекеттік органға құқықтық және консультативтік көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
127. Прокурорлық қадағалау актісінің мәнін қарау құзыретіне кіретініне қарай құрылымдық бөлімшелер орталық мемлекеттік органдарға Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының тапсырмасы бойынша жолданған прокурорлық қадағалау актілерін қарау кезінде оларға құқықтық және консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
128. Министрліктің атына жолданған прокурорлық қадағалау актілерін қарауды Министрдің, Жауапты хатшының, Министрдің орынбасарларының тапсырмасы бойынша прокурорлық қадағалау актісінің мәні болатын мәселе құзыретіне кіретін құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
129. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Бас прокуратураға беретін жауабының жобасын келісу оған Министрдің виза қоюы немесе ескертулер мен ұсыныстардың жоқ екені туралы тиісті хатты жолдауы арқылы жүзеге асырылады.
Олар бойынша дайындалған жауаптарды тиісті бөлімшелер "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдер аяқталғанға дейін 7 (жеті) күннен кешіктірмей Министрліктің басшылығына қол қоюға ұсынады.

123. Информация по итогам встречи с обязательным указанием достигнутых договоренностей участников встречи (переговоров) представляется в Департамент международного права и сотрудничества для обобщения и Управление организации работы по защите государственных секретов, не позднее 2 рабочих дней с даты проведения встречи (переговоров).
12. Порядок взаимодействия Министерства
с Правительством и другими центральными государственными
органами Республики Казахстан
124. Министр, Заместители министра, Ответственный секретарь, руководители структурных подразделений (по поручению Министра, Ответственного секретаря, Заместителей министра) по вопросам своей компетенции взаимодействуют и представляют Министерство во взаимоотношениях с соответствующими государственными органами, организациями и должностными лицами Республики Казахстан.
125. По поручению Правительства или Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Премьер-Министр) структурное подразделение в чью компетенцию входит рассмотрение соответствующих вопросов (по поручению Министра, Ответственного секретаря, Заместителей министра) обеспечивает подготовку официальных разъяснений нормативных правовых актов Правительства.
126. По поручению Министра структурными подразделениями в зависимости от того, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом судебного разбирательства, обеспечивается оказание соответствующему государственному органу правовой и консультативной помощи при представлении и защите интересов Правительства и Премьер-Министра в судах.
127. Структурные подразделения, в зависимости от того, в чью компетенцию входит рассмотрение предмета акта прокурорского надзора, обеспечивают оказание правовой и консультационной помощи центральным государственным органам при рассмотрении актов прокурорского надзора, направленных им по поручению Премьер-Министра или его заместителей.
128. Рассмотрение актов прокурорского надзора, направленных в адрес Министерства, осуществляется по поручению Министра, Ответственного секретаря, Заместителей министра тем структурным подразделением, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом акта прокурорского надзора.
129. Согласование проекта ответа Правительства в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан осуществляется путем его визирования Министром или направлением соответствующего письма об отсутствии замечаний и предложений.
Подготовленные ответы по ним представляются соответствующими подразделениями на подпись руководству Министерства не позднее 7 (семи) дней до истечения сроков, установленных Законом Республики Казахстан «О прокуратуре».

130. Министрлік басқа да мемлекеттік органдармен бірлескен құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін қажет кезінде бірлескен бұйрықтар түрінде шешімдер қабылдайды.
131. Мынадай:
1) егер мәселені шешу Үкіметтің құзыретіне кірсе, ол Министрліктің өтінішхатында көрсетіледі;
2) Министрліктің және басқа да мемлекеттік органдардың арасында тұжырымдамалық сипаттағы және қаржылық қамтамасыз ету мәселелері бойынша еңсерілмейтін келіспеушіліктер болған кезде;
3) егер шешім ведомствоаралық үйлестіруді талап еткен жағдайларда, Министрлік бастамашылық тәртіппен тиісті шешім қабылдау үшін Үкіметтің атына жолданған қызметтік хат-хабарды енгізеді.
Мұндай жағдайларда Үкіметтің атына жолданған хат-хабар мәселенің мазмұнына қарай және Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының арасындағы міндеттердің бөлінуіне сәйкес шешім қабылдау үшін Премьер-Министрге, оның орынбасарларына немесе Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысына жолдануға тиіс.
13. Орындалуын бақылау
132. Тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды ұйымдастыру "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы № 2688 Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, " Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы, " Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңдарына, "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі Жарлығына, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
133. Министрліктің бақылау жүйесін мыналар құрайды:
Министр - Министрліктің қызметіне жалпы басшылықты және Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесі Басшыларының актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ өзге де бақылау құжаттарының уақтылы және сапалы орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
Жауапты хатшы – өз құзыреті шегінде Министрдің актілері мен тапсырмаларын орындайды, Министр аппаратына басшылықты жүзеге асырады: бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды, орындаушылық тәртіпке бақылауды жүзеге асырады;
Министрдің орынбасарлары – жұмыстың жетекшілік ететін бағыттары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының сапалы орындалуын қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ өзге де бақылау құжаттарының уақтылы және сапалы орындалуына дербес жауапты болады;
Министрліктің құрылымдық, аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары – өздері басқаратын бөлімшелерде құжаттардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді, орындалған тапсырмалардың бақылаудан уақтылы алынуына жауапты болады, бақылау құжаттарының мерзімін бұзуға немесе сапасыз орындауға жол берген өз қызметкерлерін, сондай-ақ аумақтық бөлімшелердің басшылары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныстар енгізеді, өздеріне сеніп тапсырылған Министрлік бөлімшелерінің жұмысы үшін Министрлік басшылығының алдында дербес жауапты болады;
СЖҰТЖД директоры – бөлімшелер мен аумақтық органдардың стратегиялық, операциялық жоспарларының, сондай-ақ Министрлік жұмысының жылдық, тоқсан сайынғы жоспарларының, алқа, аппарат отырыстарында және жедел жиналыстарда берілген тапсырмалардың, Үкіметтің бағдарламалық құжаттарының уақтылы орындалуын бақылауды жүзеге асырады, Әділет министрінің қойылған қолымен шығатын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары дайындаған құжаттардың, заңнамалық және заңға тәуелді актілер жобаларының сапасына, қолданыстағы заңнамаға және белгіленген талаптарға сәйкестігі мәніне бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ Министрдің тапсырмасы бойынша бақылау іс-шараларын жүргізеді, өз құзыреті шегінде Министрлік басшылығына бақылау тапсырмаларын сапасыз орындауға жол берген Министрлік бөлімшелерінің басшыларын жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
ІӘД бақылау басқармасы – Министрліктегі бақылау құжаттарының орындалу және өту мерзімін, Министрліктегі орындаушылық тәртіптің жай-күйін бақылауды жүзеге асырады, құжаттарды уақтылы бақылауға қоюды, орындалған құжаттарды бақылаудан алуды қамтамасыз етеді, Министрлік басшылығының қарарын ескере отырып, олардың орындалу мерзімін белгілейді, бақылау тапсырмаларының есебін жүргізеді, Министрліктегі орындаушылық тәртіптің жай-күйіне мониторингті жүзеге асырады, тапсырмаларды орындау бойынша бақылауға жауапты Министрліктің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің жұмысын үйлестіреді, өз құзыреті шегінде Жауапты хатшыға бақылау тапсырмаларының орындалу мерзімін бұзуға жол берген Министрліктің қызметкерлерін жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.

130. Министерство для решения вопросов, входящих в совместную компетенцию с другими государственными органами, принимают при необходимости решения в виде совместных приказов.
131. Служебная корреспонденция, направляемая в адрес Правительства в инициативном порядке для принятия соответствующего решения, вносится Министерством в следующих случаях:
1) если решение вопроса входит в компетенцию Правительства, на что указывается Министерством в его обращении;
2) при наличии непреодолимых разногласий между Министерством и другими государственными органами концептуального характера и по вопросам финансового обеспечения;
3) если решения требуют межведомственной координации.
В этих случаях корреспонденция, адресованная Правительству должна направляться для принятия решения Премьер-Министру, его заместителям или Руководителю Канцелярии Премьер-Министра в зависимости от содержания вопроса и в соответствии с распределением обязанностей между Премьер-Министром, его заместителями и Руководителем Канцелярии Премьер-Министра.
13. Контроль исполнения
132. Организация контроля за своевременным и качественным исполнением поручений осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года № 2688 «О Правительстве Республики Казахстан», законами Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 «Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан» (далее - № 976 Правила), а также иными нормативными правовыми актами и настоящим Регламентом.
133. Систему контроля Министерства составляют:
Министр - осуществляет общее руководство и контроль за деятельностью Министерства, за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителей Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, а также иных контрольных документов;
Ответственный секретарь – в пределах своей компетенции исполняет акты и поручения Министра, осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует и контролирует работу его подразделений, осуществляет контроль за соблюдением исполнительской дисциплины;
Заместители министра - обеспечивают качественное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан по курируемым направлениям работы и несут персональную ответственность за своевременное и качественное исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также иных контрольных документов;
руководители структурных, территориальных подразделений и подведомственных организаций Министерства – обеспечивают качественное и своевременное исполнение документов в возглавляемых ими подразделениях, несут ответственность за своевременность снятия с контроля исполненных поручений, вносят предложения по привлечению к дисциплинарной ответственности своих сотрудников, а также руководителей и сотрудников территориальных подразделений, допустивших нарушения сроков или некачественное исполнение контрольных документов, несут персональную ответственность перед руководством Министерства за работу вверенных им подразделений Министерства;
директор ДСПОАР - осуществляет контроль за своевременным исполнением подразделениями и территориальными органами стратегического, операционного планов, а также годовых, ежеквартальных планов работы Министерства, поручений, данных на заседании коллегии, аппаратном и оперативном совещаниях, программных документов Правительства, осуществляет контроль за качеством подготовки документов, проектов законодательных и подзаконных актов структурными подразделениями и подведомственными организациями Министерства, исходящих за подписью Министра юстиции, на предмет соответствия действующему законодательству и установленным требованиям, а также проводит контрольные мероприятия по поручению Министра, вносит предложения в пределах своей компетенции руководству Министерства о привлечении к ответственности руководителей подразделений Министерства, допустивших некачественное исполнение контрольных поручений;
УК ДВА - осуществляет контроль за сроками исполнения и прохождения контрольных документов в Министерстве, состоянием исполнительской дисциплины в Министерстве, обеспечивает своевременную постановку документов на контроль, снятие с контроля исполненных документов, устанавливает сроки их исполнения с учетом резолюции руководства Министерства, ведет учет контрольных поручений, осуществляет мониторинг состояния исполнительской дисциплины в Министерстве, координирует работу сотрудников подразделений Министерства, ответственных за контроль по исполнению поручений, вносит предложения в пределах своей компетенции Ответственному секретарю о привлечении к ответственности сотрудников Министерства, допустивших нарушение сроков исполнения контрольных поручений.

134. Бақылауға, оның ішінде мынадай құпия құжаттар алынады:
1) Министрлікке тапсырмалар берілетін Президенттің актілері;
2) Министрлікке тапсырмалары бар Үкіметтің қаулылары, Үкімет отырыстарының хаттамалары, Премьер-Министрдің өкімдері;
3) Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі басшылығының, Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының Министрліктің атына берген тапсырмалары (оның ішінде отырыстардың хаттамаларында және іс-шаралардың жоспарларында қамтылған), оларда орындалу мерзімі немесе "жедел", "баяндалсын", "ұсыныс енгізілсін" деген белгілерді бақылауға алу туралы нұсқауы бар, сондай-ақ мазмұнынан бақылауға қою қажеттігі туындайтын тапсырмалар;
4) Парламент депутаттарының сұрау салулары және олар бастамашылық жасаған Үкіметтің қорытындысы қажет заң жобалары;
5) сол немесе өзге де мәселелер бойынша мазмұнынан жауап беру, түсіндіру, ұсыныстар енгізу қажеттігі туындайтын мемлекеттік органдардың хаттары;
6) жеке және заңды тұлғалардың өтінішхаттары;
7) Министрлікке келісу үшін келіп түсетін нормативтік құқықтық актілердің жобалары;
8) Министрлік басшылығының бұйрықтары, хаттамалары, алқа шешімдері, тапсырмалары.
Құпиялылық белгісі бар құжаттардың орындалуын бақылауды Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру басқармасы жүзеге асырады.
135. Бақылау құжатын бақылауға қою кезінде ішкі орындалу мерзімін міндетті түрде көрсете отырып, "Бақылауға алынды" деген мөртабан қойылады, ол туралы белгі ЭҚАБЖ-ге қойылады.
Бақылау құжаттарын бақылаудан алу кезінде ІӘД қызметкері жеке қолын қойып және бақылаудан алынған күнін көрсете отырып, "Бақылаудан алынды" деген мөртабан қоюға тиіс.
Осы Регламенттің 134-тармағында көрсетілген құжаттарды бақылаудан алу ІӘД ҚҚБ арқылы бақылау құжаттарын жібергеннен кейін не құжаттарды қолма-қол алғаны туралы белгі болған кезде кідіріссіз жүзеге асырылады.
136. Бақылау құжаттары ІӘД белгілеген мерзімде, ал нақты мерзімі болмаған кезде құжат Министрлікте тіркелген күнінен бастап бір ай мерзімде орындалады.
137. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері Министрлікке орындауға келіп түскен кезде үш күн мерзімде оның орындалуын кезең-кезеңімен, оның ішінде қажет кезінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Премьер-Министрі Кеңсесінің лауазымды адамдарының қатысуымен талқылай отырып, оларды іске асыру бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспары жасалып, бекітіледі.
Мемлекет басшысының тапсырмаларын орындау мерзімі бұзылған жағдайда ІӘД Министрге кідіріссіз хабарлайды.

134. На контроль берутся следующие, в том числе секретные документы:
1) акты Президента, в которых даются поручения Министерству;
2) постановления Правительства, протоколы заседаний Правительства, распоряжения Премьер-Министра, в которых имеются поручения Министерству;
3) поручения (в том числе содержащиеся в протоколах совещаний и планах мероприятий) Президента, Премьер-Министра, его заместителей, руководства Администрации Президента, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра в адрес Министерства, в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, пометки "срочно", "доложить", "внести предложения", а также поручения, из содержания которых вытекает необходимость постановки на контроль;
4) запросы депутатов Парламента и инициированные ими законопроекты, по которым необходимо заключение Правительства;
5) письма государственных органов, из содержания которых вытекает необходимость представления ответа, разъяснения, внесения предложений по тем или иным вопросам;
6) обращения физических и юридических лиц;
7) проекты нормативных правовых актов, поступающие в Министерство для согласования;
8) приказы, протоколы, решения коллегии, поручения руководства Министерства.
Контроль за исполнением документов с грифом секретности осуществляется Управлением организации работы по защите государственных секретов.
135. При постановке контрольного документа на контроль проставляется штамп «Бақылауға алынды» с обязательным указанием внутреннего срока исполнения, отметка о котором делается в ЕСЭДО.
При снятии с контроля контрольных документов, сотрудник ДВА должен проставить штамп «Бақылаудан алынды» с указанием личной подписи и даты снятия с контроля.
Снятие с контроля документов, указанных в пункте 134 настоящего Регламента, осуществляется незамедлительно после отправки контрольных документов через УДО ДВА либо при наличии отметки о получении документов нарочно.
136. Контрольные документы исполняются в срок, установленный ДВА, а при отсутствии конкретного срока в месячный срок со дня регистрации документа в Министерстве.
137. При поступлении в Министерство на исполнение актов Президента Республики Казахстан, в трехдневный срок составляется и утверждается план организационных мероприятий по их реализации с периодическим обсуждением его выполнения, в том числе при необходимости с участием должностных лиц Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
В случае срыва срока исполнения поручения Главы государства ДВА незамедлительно информирует Министра.

138. Бақылау тапсырмаларын орындау үшін құжаттардың жобалары мынадай мерзімде дайындалады:
күнтізбелік 5 күннен бастап күнтізбелік 10 күн орындау мерзімі бар бақылау тапсырмаларын орындау үшін дайындалған құжаттар Министрліктің басшылығына міндеттердің бөлінуіне сай орындау мерзімі аяқталғанға дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей Жауапты хатшыға, Министрдің орынбасарларына виза қоюға, ал Министрге 2 жұмыс күні ішінде қол қоюға беріледі. Бақылау тапсырмасы бойынша қосымша орындаушылар тиісті ақпаратты негізгі орындаушыға орындау мерзімі аяқталғанға дейін 4 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады;
күнтізбелік 3 күннен бастап күнтізбелік 5 күн орындау мерзімі бар бақылау тапсырмаларын орындау үшін дайындалған құжаттар Министрліктің басшылығына міндеттердің бөлінуіне сай орындау мерзімі аяқталғанға дейін 2 күннен кешіктірілмей, ал Министрге оларға жетекшілік ететін Министрдің орынбасары не Жауапты хатшы виза қойғаннан кейін 1 жұмыс күні ішінде виза қоюға беріледі. Бақылау тапсырмасы бойынша қосымша орындаушылар тиісті ақпаратты негізгі орындаушыға орындау мерзімі аяқталғанға дейін 3 күннен кешіктірмей ұсынады;
күнтізбелік 2 күн орындау мерзімі бар бақылау тапсырмаларын орындау үшін дайындалған құжаттар Министрліктің басшылығына міндеттердің бөлінуіне сай дереу олар әзір болғаннан кейін виза қоюға беріледі және аталған лауазымды адамдар кезектен тыс тәртіппен кідіріссіз қарайды. Бақылау тапсырмасы бойынша қосымша орындаушылар тиісті ақпаратты негізгі орындаушыға дереу ұсынады.
Бақылау тапсырмалары бойынша қосымша орындаушылар тиісті ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынады.
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қоспағанда, Әділет министріне қол қоюға енгізілетін құжаттарға ІӘД-нің мемлекеттік тілді дамыту басқармасының тиісті маманы виза қояды.
139. Бақылау тапсырмаларын орындау үшін дайындалған, Министр қол қоятын құжат міндетті түрде СЖҰТЖД-мен алдын ала келісіледі.
140. Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмаларын, егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгеше белгілемесе, тапсырма берілген күннен бастап екі аптадан аспайтын мерзімде барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар орындауға тиіс.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің актілері мен тапсырмалары белгіленген орындау мерзімі ескеріле отырып, бақылаудың мынадай түрлеріне:
1) шұғыл - "өте шұғыл" деген белгілерімен 3 (үш) жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілерімен 10 (он) жұмыс күніне дейін;

138. Проекты документов, во исполнение контрольных поручений подготавливаются в следующее сроки:
документы, подготовленные во исполнение контрольных поручений со сроком исполнения от 5 до 10 календарных дней, передаются на визирование руководству Министерства согласно распределению обязанностей Ответственному секретарю, заместителям Министра не позднее, чем за 3 рабочих дня до окончания срока исполнения, а на подпись Министру – за 2 рабочих дня. Соисполнители по контрольному поручению, представляют соответствующую информацию основному исполнителю не позднее, чем за 4 рабочих дня до окончания срока исполнения;
документы, подготовленные во исполнение контрольных поручений со сроком исполнения от 3 до 5 календарных дней, передаются на визирование руководству Министерства согласно распределению обязанностей не позднее, чем за 2 календарных дня до окончания срока исполнения, а Министру – за 1 рабочий день после их визирования курирующим Заместителем министра либо Ответственным секретарем. Соисполнители по контрольному поручению представляют соответствующую информацию основному исполнителю не позднее, чем за 3 календарных дня до окончания срока исполнения.
документы, подготовленные во исполнение контрольных поручений со сроком исполнения 2 календарных дня, передаются на визирование руководству Министерства согласно распределению обязанностей немедленно по их готовности и незамедлительно рассматриваются указанными должностными лицами во внеочередном порядке. Соисполнители по контрольному поручению, представляют соответствующую информацию основному исполнителю немедленно.
Соисполнители по контрольным поручениям, представляют соответствующую информацию на государственном и русском языках.
Документы, вносимые на подпись Министру юстиции, за исключением проектов нормативных правовых актов, визируются соответствующим специалистом управления развития государственного языка ДВА.
139. Документ, подготовленный во исполнение контрольного поручения, подписываемый Министром предварительно согласовывается с ДСПОАР.
140. Личные поручения Президента Республики Казахстан подлежат исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня дачи поручения, если иное не установлено Президентом Республики Казахстан.
Акты и поручения Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан с учетом установленных сроков исполнения, ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный – с пометками: «весьма срочно» - в течение 3 (трех) рабочих дней, «срочно», «ускорить» - до 10 (десяти) рабочих дней;

2) қысқа мерзімді - он жұмыс күнінен бір айға дейін;
3) орта мерзімді - бір айдан алты айға дейін;
4) ұзақ мерзімді - алты айдан астамға қойылады.
Аталған тапсырмалардың сапалы және уақтылы орындалуына жауаптылық құрылымдық бөлімшелердің басшыларына жүктеледі.
141. Құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары:
тоқсан сайын олардың нәтижелерін бөлімшелердің жиналыстарында талқылай отырып, орындаушылық тәртіптің жай-күйін Мемлекет басшысының тапсырмалары мен актілерінің сапалы және уақтылы орындалу нысанасына талдайды;
орындаушылық тәртіпті әрбір бұзушылық бойынша тиісті ден қою шараларын қолданады;
жаңадан қабылданған қызметшілердің Үкіметтің, Министрліктің Регламентінің негізгі ережелерін, іс қағаздарын жүргізу және бақылауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді міндетті түрде зерделеуін қамтамасыз етеді.
142. Қазақстан Республикасы Президентінің бақылауға алынған әрбір тапсырмасы бойынша Министрліктің жауапты қызметкерлері – орындаушылар жинақтаушы папканы (іс) жасайды.
143. Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін орындау жөніндегі құжаттарды қамтитын істер олар толық орындалып, бақылаудан алынғанға дейін Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінде сақталады, одан соң белгіленген тәртіппен Министрліктің мұрағатына беріледі.
144. Қазақстан Республикасы Президентінің, Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Кеңсе Басшысының (оның міндетін атқарушы адамдар), актілерінде және тапсырмаларында белгіленген тапсырмаларды орындау мерзімдері Министрлікке келіп түскен жұмыс күндерінен бастап есептеледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын орындау Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларында көрсетілген мерзімдерде қамтамасыз етіледі.
Егер "Бақылауға алынды" белгісі бар тапсырмаларда мерзімдер белгіленбесе, онда олар Қазақстан Республикасы Президенті немесе Президент Әкімшілігі атына ақпарат енгізіле отырып, бір ай мерзім ішінде орындалады. Өзге де жағдайларда ақпарат Президент Әкімшілігінің қосымша сұрау салуына сәйкес белгіленген тәртіппен беріледі.
Егер Президент Әкімшілігінен келіп түскен актіде және тапсырмада мәселені мемлекеттік органдар және ұйымдармен бірлесіп қарау көзделген болса, онда ақпаратты Президент Әкімшілігіне жинақтауға және ұсынуға актіде және тапсырмада бірінші көрсетілген немесе атауының жанында ("шақырылым") белгісі қойылған мемлекеттік орган (ұйым) басшысы жауапты болады.
Министрдің не оның міндетін атқарушы адамның шешімімен қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын орындау жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларының жоспары бекітіледі.
Министрлік Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының қоса орындаушысы бола отырып, жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға өз ұсыныстарын Үкімет Регламентінде көзделген тәртіппен және мерзімдерде енгізуге міндетті.

2) краткосрочный – от десяти рабочих дней до одного месяца;
3) среднесрочный – от одного до шести месяцев;
4) долгосрочный – свыше шести месяцев.
Ответственность за качество и своевременность исполнения указанных поручений возлагается на руководителей структурных подразделений.
141. Руководители структурных подразделений и подведомственных организаций:
ежеквартально анализируют состояние исполнительской дисциплины на предмет качественного и своевременного исполнения поручений и актов Главы государства с обсуждением их результатов на совещаниях подразделений;
по каждому нарушению исполнительской дисциплины принимают соответствующие меры реагирования;
обеспечивают обязательное изучение вновь принятыми сотрудниками основных положений Регламента Правительства, Министерства, нормативных правовых актов, регулирующих вопросы организации делопроизводства и контроля.
142. По каждому взятому на контроль поручению Президента Республики Казахстан исполнителями - ответственными сотрудниками Министерства формируется накопительная папка (дело).
143. Дела, содержащие документы по исполнению актов Президента Республики Казахстан хранятся в структурных подразделениях Министерства до полного их исполнения и снятия с контроля, после чего передаются в архив Министерства.
144. Сроки исполнения поручений, установленные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии (лица, исполняющего его обязанности) исчисляются в рабочих днях со дня поступления в Министерство.
Исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан обеспечивается в сроки, указанные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан.
В случаях если в поручениях со штампом "Бақылауға алынды" не установлены сроки, то они исполняются в месячный срок с внесением информации в адрес Президента Республики Казахстан или Администрации Президента. В иных случаях информация представляется в соответствии с дополнительным запросом Администрации Президента в установленном порядке.
Если в акте или поручении, поступившем из Администрации Президента, предусматривается совместное рассмотрение вопроса государственными органами и организациями, то ответственным за обобщение и представление в Администрацию Президента информации является руководитель государственного органа (организации), указанный в акте и поручении первым, или рядом с наименованием которого стоит пометка "(созыв)".
Решением Министра либо лица, исполняющего его обязанности, при необходимости утверждается план организационных мероприятий по реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан.
Министерство, являясь соисполнителем актов и поручений Президента Республики Казахстан, вносит свои предложения государственному органу, осуществляющему свод в порядке и сроки, предусмотренные Регламентом Правительства.

Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын іске асыру барысы туралы есептік ақпарат № 976 Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы мәліметтерді қамтиды.
Әзірлеуші мемлекеттік орган Президент Әкімшілігіне ұсынатын стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыру барысы туралы есептік ақпарат № 976 Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысандағы мәліметтерді қамтиды.
145. Президент Әкімшілігі және Үкімет кеңестерінде Министрліктердің атына тапсырмалар берілген жағдайда оған қатысқан лауазымды адамдар тиісті тапсырманы Министрліктің тиісті лауазымды адамдарына жеткізіп, олар отырыс (кеңес) аяқталысымен, отырыс (кеңес) хаттамасы келіп түскенін күтпестен, тапсырмаларды дереу орындауға кірісуге міндетті.
146. Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобаларын дайындау:
1) өңірлік сапарлар;
2) халықаралық іс-шаралар;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен қоғамдық маңызы бар іс-шаралар мен кеңестер өткізу кезінде жүзеге асырылады.
147. Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобаларын дайындау кезінде:
1) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі;
2) нәтижелілігі және тиімділігі;
3) орындалу мерзімінің нақтылығы;
4) экономикалық орындылығы және ресурстармен қамтамасыз етілуін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, көтерілетін мәселелердің пысықталғандығы және барлық мүдделі органдармен келісілгендігі ескеріледі.
Министрлік Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобаларын қарауды және келісуді ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді.
Қоғамдық маңызы бар іс-шаралар мен Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін кеңестер бойынша Министрлік Премьер-Министрмен, мүдделі мемлекеттік орагандармен және ұйымдармен келісілген тапсырма жобаларын Президент Әкімшілігіне ұсынуды Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткізілетін іс-шараларға дейін кемінде 15 (он бес) күн бұрын қамтамасыз етеді.
Егер Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобасы бойынша ескертулер мен ұсыныстар бар болған жағдайда Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесі Әкімшілік Басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен келісе отырып, тапсырма жобасы жұмыс тәртібімен пысықталуы мүмкін.
Бұл ретте кемшіліктер немесе қарсылықтарды жою және қажет болған кезде тапсырмалар жобаларын қайта келісу, егер Президент Әкімшілігі Басшысы немесе оның тиісті орынбасары өзгеше мерзім белгілемесе, 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
148. Министрлік Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының әзірленген жобаларын мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, Премьер-Министрмен келісуді қамтамасыз етеді және оны Президент Әкімшілігіне:

Отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента Республики Казахстан включает сведения по форме согласно приложению 2 к № 976 Правилам.
Отчетная информация о ходе реализации стратегических и программных документов, представляемая государственным органом-разработчиком в Администрацию Президента, включает сведения по форме согласно приложению 3 к № 976 Правилам.
145. В случае дачи поручений в адрес Министерства на совещаниях в Администрации Президента и в Правительстве, присутствовавшие на них должностные лица доводят соответствующее поручение до соответствующих должностных лиц Министерства, которые должны приступить к исполнению сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).
146. Подготовка проектов поручений Президента Республики Казахстан осуществляется при проведении:
1) региональных поездок;
2) международных мероприятий;
3) общественно значимых мероприятий и совещаний с участием Президента Республики Казахстан.
147. При подготовке проектов поручений Президента Республики Казахстан учитываются проработанность поднимаемых вопросов и согласованность со всеми заинтересованными органами с приложением документов, подтверждающих:
1) соответствие стратегическим и программным документам;
2) результативность и эффективность;
3) реальность сроков исполнения;
4) экономическую целесообразность и обеспеченность ресурсами.
Министерство обеспечивает рассмотрение и согласование проекта поручения Президента Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его поступления.
По общественно значимым мероприятиям и совещаниям с участием Президента Республики Казахстан Министерство обеспечивает представление проектов поручений в Администрацию Президента, согласованных с Премьер-Министром, заинтересованными государственными органами и организациями, не менее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до проведения мероприятий с участием Президента Республики Казахстан.
В случае если по проекту поручения Президента Республики Казахстан имеются замечания и предложения, то структурным подразделением Администрации Президента по согласованию с курирующим заместителем Руководителя Администрации проект поручения может быть доработан в рабочем порядке.
При этом устранение недостатков или возражений и при необходимости повторное согласование проектов поручений осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней, если иной срок не установлен Руководителем Администрации Президента или его соответствующим заместителем.
148. Министерство обеспечивает согласование разработанных проектов поручений Президента Республики Казахстан с заинтересованными государственными органами и организациями, Премьер-Министром и вносит его в Администрацию Президента по итогам:

1) өңірлік сапарлар, қоғамдық маңызы бар іс-шаралар мен Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін кеңестер қорытындылары бойынша – 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
2) халықаралық іс-шаралар қорытындылары бойынша – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде енгізеді.
Мемлекет басшысының және Президент Әкімшілігі басшылығының оларға Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Премьер-Министрдің Кеңсесі Басшысының қарарлары бар бақылау тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзгеше мерзімдер белгіленбесе, Мемлекет басшысының және/немесе Президент Әкімшілігі басшылығының тапсырма берген күнінен бастап 20 күндік мерзім ішінде орындалады.
149. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын орындау мынадай мерзімдерде:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларында көрсетілген;
2) "өте шұғыл" белгісі бар – 3 жұмыс күні ішінде, "шұғыл" және "жеделдетілсін" – 10 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етіледі.
150. Парламент депутаттарының сұрау салуларына жауаптар дайындау туралы Премьер-Министрдің және оның орынбасарларының тапсырмалары мен Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына қорытындылар жобалары, егер тапсырмаларда өзгеше, өте қысқа мерзімдер белгіленбесе, тиісінше 10 жұмыс күні ішінде орындалады.
151. Премьер-Министрдің және оның орынбасарларының және Премьер-Министрдің Кеңсесі Басшысының тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзгеше, өте қысқа мерзімдер белгіленбесе, олар келіп түскен күннен бастап бір ай мерзімнен кешіктірілмей орындалады.
152. Мәтінінде "шұғыл" және "жеделдетілсін" белгілері бар тапсырмалар 10 жұмыс күні ішінде орындалады және орындаушы бөлімше басшысына виза қою үшін белгіленген мерзім өткенге дейінгі 4 жұмыс күні бұрын, жетекшілік ететін Министрдің орынбасарына виза қоюға не қол қою үшін – 3 жұмыс күні бұрын, Министрге, Жауапты хатшыға қол қоюға – 2 жұмыс күні бұрын ұсынады.
153. Министрліктегі бақылауға қою және бақылаудан алып тастау, бақылау құжаттарының орындалу мерзімін ұзарту "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы № 2688 Конституциялық заңына, "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының № 107 Заңы "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы № 221 Заңына, "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, Үкімет Регламентіне, осы Регламентке, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
154. Министрлік бөлімшелерінің басшылары МОИП арқылы қолда бар модульдер мен сервистерді (Құжаттар кітапханасы, Бірлескен жұмыс) пайдалану жолымен өздері басқаратын бөлімшелерде құжаттардың орындалуына бақылауды және мониторингілеуді жүзеге асырады.
Министрлік бөлімшелері басшыларының орынбасарлары құжат айналымы және орындаушылық тәртіп жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға жауап береді.

1) региональных поездок, общественно значимых мероприятий и совещаний с участием Президента Республики Казахстан - в течение 7 (семи) рабочих дней;
2) международных мероприятий - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Контрольные поручения Главы государства и руководства Администрации Президента с резолюциями к ним Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра исполняются в 20-дневный срок со дня поручения Главы государства и/или руководства Администрации Президента, если в поручениях не установлены иные сроки.
149. Исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, обеспечивается в следующие сроки:
1) указанные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан;
2) с пометками «весьма срочно» - в течение 3 рабочих дней, «срочно» и «ускорить» - до 10 рабочих дней.
150. Поручения Премьер-Министра или его заместителей о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента и проектов заключений на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, исполняются соответственно не позднее 10 рабочих дней, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.
151. Поручения Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра исполняются не позднее месячного срока со дня поступления, если в поручениях не установлены иные сроки.
152. Поручения, имеющие в тексте пометку «срочно» или «ускорить», исполняются в течение 10 рабочих дней и представляются исполнителем для визы руководителю подразделения за 4 рабочих дня до истечения установленного срока исполнения, курирующему Заместителю министра для визы либо на подпись - за 3 рабочих дня, Министру, Ответственному секретарю на подпись - за 2 рабочих дня.
153. Постановка на контроль и снятие с контроля, продление сроков исполнения контрольных документов в Министерстве осуществляются в соответствии с Конституционным Законом Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года «О Правительстве Республики Казахстан», законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», № 976 Правилами, Регламентом Правительства, настоящим Регламентом, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
154. Руководители структурных подразделений Министерства посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа) осуществляют контроль и мониторинг исполнения документов в возглавляемых ими подразделениях.
Заместители руководителей структурных подразделений Министерства отвечают за организацию работы по документообороту и исполнительскую дисциплину.

155. Алқаның хаттамалық шешімдерін орындау жөніндегі ақпарат, аппараттық және жедел кеңестерде берілген тапсырмалар Министрдің атына ғана жіберіледі.
Алқаның хаттамалық шешімдерін, сондай-ақ аппарат және жедел кеңестерде берілген тапсырмаларды орындауды бақылаудан алу және мерзімін ұзартуды Министр ғана жүзеге асырады.
ІӘД Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің басшылығы және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің актілері мен тапсырмаларының орындалуына ағымдық бақылау туралы ақпаратты апта сайынғы негізде (дүйсенбі сайын) енгізеді.
Министрдің "баяндалсын", "ұсыныстар енгізу үшін" және т.б. қарарлары бар тапсырмалар, егер қарарларда өзгеше мерзімдер белгіленбесе, 5 жұмыс күні ішінде орындалады.
156. Министрдің (министрдің м. а.) қатысуымен өтетін түрлі деңгейдегі кеңестерге, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырыстарына материалдарды дайындау бойынша жинақтауды (қорытындылау және талдау) СЖҰТЖД жүзеге асырады.
157. Әділет министрлігі әзірлеушісі болып табылатын заң жобаларын қарау жөніндегі ҚР Парламентінің тиісті палаталарының пленарлық отырыстарына тиісті құрылымдық бөлімше отырыс тағайындалған күнге дейінгі 5 жұмыс күнінен бұрын Министрге және СЖҰТЖД-ға тиісті материалдарды (шақыру қағазының көшірмесі, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі Министрдің сөйлейтін сөзінің (баяндамасының) жобасы, баспасөз релизі, глоссарий, оларға қатысты қойылуы мүмкін сұрақтар мен жауаптар, сондай-ақ заң жобалары бойынша жүргізілген ғылыми сараптамалар бойынша анықтама, бас комитеттің қорытындысы, заң жобасының үкіметтік нұсқасы, Парламентің тиісті Палаталарының Аппараты жүргізген талдамалық шолу, Комитеттер, жұмыс топтары отырыстарының, Мәжілістің пленарлық отырысының хаттамалары (стенограммалары), таныстырымдылық слайдтары, негіздемесімен қоса, заң жобасы бойынша салыстырма кестесі) енгізеді.
Комитеттер, жұмыс топтары отырыстарының, Мәжілістің пленарлық отырысының стенограммаларын тиісті құрылымдық бөлімше оларды алу мүмкіндігіне қарай Министрге ұсынады.
158. ҚР Үкіметінің отырыстарына және Министр баяндамашы болатын өзге де отырыстарға тиісті құрылымдық бөлімше Министрге және СЖҰТЖД-ға тиісті материалдарды (мемлекеттік және орыс тілдеріндегі анықтама, хаттамалық шешім жобасы, таныстырылым, баяндама жобасы (мемлекеттік және орыс тілдерінде аралас жасалған) отырыс тағайындалған күнге дейінгі 5 жұмыс күнінен бұрын немесе кеңес тағайындалған күнге дейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
159. Министрдің қатысуымен өтетін кеңестің (отырыстың) күн тәртібінде қаралатын мәселелер бойынша "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" мемлекеттік мекемесімен бірлесе отырып, СЖҰТЖД тиісті талдамалық материалдарды дайындайды.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 02.11.2015 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

155. Информация по исполнению протокольных решений коллегии, поручений данных на аппаратных и оперативных совещаниях направляется исключительно в адрес Министра.
Снятие с контроля и продление срока исполнения протокольных решений коллегии, а также поручений данных на аппаратных и оперативных совещаниях осуществляется только Министром.
ДВА на еженедельной основе (по понедельникам) вносит информацию о текущем контроле исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Руководства Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Поручения, с резолюциями Министра к ним «доложить», «для внесения предложений» исполняются в течение 5 рабочих дней, если резолюцией не установлены иные сроки.
156. Свод по подготовке (обобщение и анализ) материалов на совещания различного уровня с участием Министра (исполняющего обязанности министра), в том числе заседания Правительства Республики Казахстан осуществляет ДСПОАР.
157. На пленарные заседания соответствующей палаты Парламента РК по рассмотрению законопроектов, по которым Министерство юстиции является разработчиком, соответствующее структурное подразделение вносит Министру и в ДСПОАР за 5 рабочих дней до назначенной даты заседания соответствующие материалы (копию повестки, на государственном и русском языках проект выступления (доклада) Министра, пресс-релиз, глоссарий, возможные вопросы и ответы на них, а также справку по научным экспертизам, проведенным по законопроекту, заключение головного комитета, правительственный вариант законопроекта, аналитический обзор, проведенный Аппаратом соответствующей Палаты Парламента, протоколы (стенограммы) заседаний Комитетов, рабочих групп, пленарного заседания Мажилиса, презентационные слайды, сравнительную таблицу по законопроекту с обоснованиями).
Стенограммы заседаний Комитетов, рабочих групп, пленарного заседания Мажилиса по мере их получения предоставляются Министру соответствующим структурным подразделением.
158. На заседания Правительства РК и иные совещания, по которым Министр является докладчиком, соответствующее структурное подразделение представляет Министру и в ДСПОАР соответствующие материалы (на государственном и русском языках справку, проект протокольного решения, презентацию, проект доклада (комбинированный на государственном и русском языках) за 5 рабочих дней до назначенной даты заседания, но не позднее 1 рабочего дня до назначенной даты совещания.
159. По рассматриваемым вопросам повестки заседания (совещания) с участием Министра, ДСПОАР совместно с государственным учреждением «Институт законодательства Республики Казахстан» готовят соответствующие аналитические материалы.

160. Министрдің қатысуымен өтетін кеңестің (отырыстың) күн тәртібіндегі барлық мәселелер бойынша материалдарды СЖҰТЖД-ға ұсынудың түпкілікті мерзімі – кеңес (отырыс) алдындағы күнгі сағат 18.00-дейін, ал 1 күн бұрын немесе отырыс өткізілетін күні келіп түскен жедел телефонограммалар бойынша материалдар СЖҰТЖД-ға отырыс немесе кеңес өткізілгенге дейін 3 сағат бұрын беріледі.
161. ҚР Үкіметінің отырыстарына және Министр қатысатын басқа да кеңестерге дайындалатын материалдар СЖҰТЖД-ға олардың әзір болуына қарай және Министрдің жетекшілік ететін орынбасарлары, Жауапты хатшының міндетті келісуімен күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша жеке қағаз түрінде және электрондық түрде енгізілуге тиіс.
Министрдің жетекшілік ететін орынбасарлары, Жауапты хатшы болмаған жағдайда жауапты бөлімшелердің басшыларының қол қоюына материалдар алдын ала енгізіледі.
162. СЖҰТЖД жиынтық анықтаманы, материалдарды Министрдің қарауына алдын ала, яғни отырыс (кеңес) тағайындалған күнге дейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді. 1 жұмыс күні бұрын немесе отырыс өткізілетін күні келіп түскен жедел телефонограммалар бойынша материалдар отырыс немесе кеңес өткізілгенге дейін 2 сағат бұрын беріледі.
163. Көрсетілген мерзімдер сақталмаған кезде ІӘД Министрдің атына, не Жауапты хатшының атына материалдардың уақтылы келіп түспегендігі туралы қызметтік жазба енгізеді.
164. СЖҰТЖД Министрдің алдына ҚР Үкіметінің отырыстарына және Министр қатысатын басқа да отырыстарға материалдардың уақтылы ұсынылмауына жол берген Министрлік бөлімшелері басшыларының жауаптылығы туралы мәселеге бастамашылық жасайды.
165. Аталған материалдардың сапасы және уақтылы ұсынылуына құрылымдық бөлімшелердің басшылары жауап береді.
СЖҰТЖД құрылымдық бөлімшелер ұсынған материалдарға, олардың сапалы пысықталу мәніне тексеруді жүзеге асырады.
14. Жеке, заңды тұлғалардың өтініштерін қарау және Министрлікте азаматтар қабылдауды ұйымдастыру
166. Өтініштерді қарау, сондай-ақ Министрліктің жеке тұлғаларды және заңды тұлғаларды қадылдауын ұйымдастыру "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасының орталық және жергілiктi атқарушы органдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауын ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 4 қыркүйектегі № 974 қаулысына, "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу ережесін, "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы" № 1-ОЛ нысанды есепті және оның құрылуы жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2011 жылғы 16 қарашадағы № 109 бұйрығына (Нормативтік құқықытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7315 тіркелді) (бұдан әрі - № 109 Ереже) сәйкес жүзеге асырылады.

160. Окончательный срок представления ответственными структурными подразделениями в ДСПОАР материалов по всем вопросам повестки заседания (совещания) с участием Министра - до 18.00 часов дня, предшествующего дню заседания (совещания), а по срочным телефонограммам, поступающим за 1 день или в день проведения заседаний (совещаний) материалы предоставляются в ДСПОАР за 3 часа до проведения заседания (совещания).
161. Материалы, подготовленные на заседания Правительства Республики Казахстан и другие совещания с участием Министра должны вноситься в ДСПОАР в бумажном и электронном виде отдельно по каждому вопросу повестки по мере их готовности и обязательным согласованием с курирующими Заместителями министра, Ответственным секретарем.
В случае отсутствия курирующих Заместителей министра, Ответственного секретаря, предварительные материалы вносятся за подписью руководителей ответственных подразделений.
162. ДСПОАР вносит сводную справку, материалы на рассмотрение Министру заблаговременно, не позднее, чем за 1 рабочий день до назначенной даты заседания (совещания). По срочным телефонограммам, поступающим за 1 рабочий день или в день проведения заседаний материалы предоставляются за 2 часа до проведения заседания или совещания.
163. При несоблюдении указанных сроков, ДВА вносится на имя Министра, либо в адрес Ответственного секретаря служебная записка о несвоевременном предоставлении материалов.
164. ДСПОАР инициирует перед Министром вопрос об ответственности руководителей подразделений Министерства, допустивших несвоевременное представление материалов на заседание Правительства Республики Казахстан и другие совещания с участием Министра.
165. За качество и своевременность предоставления указанных материалов отвечают руководители структурных подразделений.
ДСПОАР осуществляет проверку представленных материалов структурными подразделениями на предмет их качественной проработки.
14. Рассмотрение обращений физических, юридических
лиц и организация приема граждан в Министерстве
166. Рассмотрение обращений, а также организация приема физических лиц и юридических лиц в Министерстве осуществляется в соответствии с законами об административных процедурах, о рассмотрении обращений и постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 974 «Об организации приема физических лиц и представителей юридических лиц в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан», приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 16 ноября 2011 года № 109 «Об утверждении Правил учета обращений физических и юридических лиц, отчета формы № 1-ОЛ «О рассмотрении обращений физических и юридических лиц» и Инструкции по его заполнению (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7315) (далее - № 109 Правила).

167. Жеке және заңды тұлғалардан келіп түсетін өтініштер ІӘД ҚҚБ келіп түскен күні ІӘД Бақылау басқармасында БЭҚАЖ-да тіркеледі.
Жеке тұлға өтінішінің тіркеу нөмірі автор тегінің бастапқы әрпінен, тіркеу-бақылау нысанындағы (бұдан әрі – ТБН) реттік нөмірден және "ЖТ" әріптік индексінен тұрады.
Заңды тұлға өтінішінің тіркеу нөмірі өтінішке қол қойған лауазымды адам тегінің бастапқы әрпінен, ТБН-дегі реттік нөмірден және "ЗТ" әріптік индексінен тұрады.
Иесі бүркемеленген өтініштің тіркеу нөмірі "АНМ" әріптік индексінен және ТБН-дегі реттік нөмірден тұрады.
Бір күнтізбелік жыл ішінде өтініш қайта түскен кезде "екінші", "үшінші" және одан әрі реті көрсетіле отырып, бастапқы өтініштің тіркеу нөмірі қойылады, ал ТБН-де бірінші құжаттың нөмірі көрсетіледі. Қайталама өтініштің бірінші парағының үстіңгі оң жақ бұрышында және ТБН-де "Қайталама" деген белгі қойылады. Қайталама өтініштерге алдыңғы өтініштерді қарау материалдары қосып қойылады.
Бір адамның бір мәселе бойынша әртүрлі адресаттарға жіберілген және қарау үшін бір ұйымға келіп түскен өтініштері бірінші өтініштің тіркеу нөмірімен, үтір арқылы қойылатын реттік нөмірді қоса отырып, есепке алынады.
"Электрондық үкімет" порталы арқылы келіп түсетін жеке және заңды тұлғалардың өтініштері өтініш беруші ЭЦҚ-сының тұтастығы мен дұрыстығы тексерілгеннен кейін тіркелуге жатады.
Жеке тұлғалардың өтініштері бойынша іс жүргізу және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша іс жүргізу басқа іс жүргізу түрлерінен бөлек жүргізіледі.
Өтініштерді қабылдаудан бас тартуға жол берілмейді.
167-1. Әділет министрлігінің лауазымды тұлғаларының мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезіңде заңсыз әрекеттеріне жеке және заңды тұлғалардың өтініштері "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6-тармағындағы тәртіппен құзыретті мемлекеттік органдарға жіберілуі тиіс.
Ескерту. 167-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 28.08.2015 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Министрлікке тікелей жазбаша жүгінген өтініш берушіге бірегей нөмірі көрсетіліп, № 109 Ереженің 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талон беріледі.

167. Поступающие обращения физических и юридических лиц регистрируются в ЕСЭДО в УК ДВА в день их поступления в УДО ДВА.
Регистрационный номер обращения физического лица состоит из начальной буквы фамилии автора, порядкового номера в регистрационно-контрольной форме (далее – РКФ) и буквенного индекса «ЖТ».
Регистрационный номер обращения юридического лица состоит из начальной буквы фамилии должностного лица, подписавшего обращение, порядкового номера в РКФ и буквенного индекса «ЗТ».
Регистрационный номер анонимного обращения состоит из буквенного индекса «АНМ» и порядкового номера в РКФ.
При поступлении повторного обращения в течение календарного года проставляется регистрационный номер первоначального обращения с указанием «второе», «третье» и так далее, а в РКФ указывается номер первого документа. В верхнем правом углу первого листа повторного обращения и РКФ проставляется пометка «Повторно». К повторным обращениям приобщаются материалы рассмотрения предыдущих обращений.
Обращения одного и того же лица по одному и тому же вопросу, направленные различным адресатам, и поступившие для рассмотрения в одну организацию, учитываются под регистрационным номером первого обращения с добавлением порядкового номера, проставляемого через запятую.
Обращения физических и юридических лиц, поступающие через портал «электронного правительства», подлежат регистрации после проверки целостности и действительности ЭЦП заявителя.
Делопроизводство по обращениям физических лиц и делопроизводство по обращениям юридических лиц ведутся отдельно от других видов делопроизводства.
Отказ в приеме обращения не допускается.
167-1. Обращения физических и юридических лиц на неправомерные действия должностных лиц Министерства юстиции при осуществлении государственных закупок, в соответствии с подпунктом 2) части 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан «Об административных процедурах», подпунктом 2) пункта 1) статьи 15 Закона Республики Казахстан «О государственных закупках» подлежат перенаправлению в компетентные государственные органы в порядке пункта 6 статьи 7 Закона Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
Сноска. Регламент дополнен пунктом 167-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 28.08.2015 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
168. Заявителю, непосредственно обратившемуся письменно в Министерство, выдается талон по форме согласно приложению 3 к № 109 Правилам с указанием уникального номера.

169. Автор күнтізбелік бір жылдың ішінде сол бір мәселені қоятын қайталама өтініштеріне "екінші", "үшінші" деп және одан әрі көрсетіле отырып, бастапқы өтініштің тіркеу нөмірі қойылады, ал "қайталама" деген белгісі бар есеп карточкасы бастапқысымен бірге ағымдағы жылдың картотекасына орналастырылады. Қайталама өтініштерге оның алдындағы өтініштерді қарау материалдары қосып қойылады.
Министрлікке түскен өтініштерге, өтініштердің сипатына қарай, Министр, Министрдің орынбасарлары немесе Жауапты хатшы қол қойған жауаптар өтініш берушілерге жіберіледі.
170. Өтініштерді Министрліктің бір құрылымдық бөлімшесінен екіншісіне беру тек Жауапты хатшының, ал ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушының келісімі бойынша есеп карточкасында тиісті белгі жасалып, ІӘД ББ арқылы жүргізіледі.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген Министрлік басшылығының жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тапсырмаларының орындалуын бақылау олардың басшыларына, сондай-ақ ІӘД-ға жүктеледі.
Егер жеке немесе заңды тұлғаның өтінішін қарау Министрліктің бірнеше құрылымдық бөлімшелеріне тапсырылса, онда қарарда бірінші көрсетілген не атауының тұсында "(жинақтау)" деген белгі тұрған бөлімше орындалуы үшін жауапты болып табылады.
Министрлік басшылығының нұсқауы бойынша жеке немесе заңды тұлғаның өтінішін қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, ол қосымша бақылауға алынады, хаттың есеп карточкасының тыс жағына ІӘД ББ-сы бұл туралы белгі қояды, тиісті түзету енгізіледі және электрондық құжат айналымы жүйесінің тіркеу-бақылау карточкаларының дерекқорына тиісті есепті деректер енгізіледі.
171. Өтініш берушіге жауап жіберілгеннен кейін жеке немесе заңды тұлғаның өтініші ІӘД ҚҚБ бақылауынан шешіледі.
Бақылаудағы өтініштерге жауаптар түскен кезде Министрліктің олардың орындалуы үшін жауапты құрылымдық бөлімшелері өтініштерде қойылған мәселелерді шешудің сапасы мен толықтығын зерделейді және Министрлік басшылығына қарау нәтижелері туралы бақылаудан алу, орындау мерзімін ұзарту немесе басқа да іс-әрекеттер туралы ұсыныспен бірге баяндайды. Жеке және заңды тұлғалардың бақылаудан алынған өтініштері бойынша Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріндегі орындаушылар есеп карточкасындағы тиісті бағанды толтырады, одан кейін өтініштер мен оларға материалдар құрылымдық бөлімшенің ағымдағы мұрағатына есеп карточкаларымен бірге тапсырылады.
172. Күнтізбелік жыл аяқталған соң жеке және заңды тұлғалардың қаралған өтініштері мен оларға барлық материалдар іске түзіледі және мұрағатқа тапсырылады.
Иесi бүркемеленген өтініштер ІӘД ҚҚБ бір жыл сақталады, одан кейін олар ерікті түрде жасалатын акт бойынша жойылады.

169. На повторных обращениях, в которых автор в течение календарного года ставит один и тот же вопрос, проставляется регистрационный номер первоначального обращения с указанием «второе», «третье» и так далее, а карточка учета с пометкой «повторно» помещается с первоначальной в картотеке текущего года. К повторным обращениям приобщаются материалы рассмотрения предыдущих обращений.
Ответы, на обращения, поступившие в Министерство, направляются заявителям за подписью Министра, заместителей Министра или Ответственного секретаря, в зависимости от характера обращения.
170. Передача обращений из одного структурного подразделения Министерства в другое производится только по согласию Ответственного секретаря, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, через УК ДВА с соответствующей отметкой в карточке учета.
Контроль за исполнением поручений руководства Министерства по обращениям физических и юридических лиц, направленных в структурные подразделения Министерства, возлагается на их руководителей, а также на ДВА.
Если рассмотрение обращения физического или юридического лица поручено нескольким структурным подразделениям Министерства, то ответственным за исполнение является подразделение, указанное в резолюции первым, либо то, рядом с названием которого стоит пометка «(созыв)».
В случае продления по указанию руководства Министерства срока рассмотрения обращения физического или юридического лица, оно берется на дополнительный контроль, о чем на обратной стороне учетной карточки письма УК ДВА делается отметка, вносится соответствующая поправка и вводятся соответствующие учетные данные в базу данных регистрационно-контрольных карточек системы электронного документооборота.
171. Обращение физического или юридического лица снимается с контроля УДО ДВА после направления ответа заявителю.
При поступлении ответов на контрольные обращения структурные подразделения Министерства, ответственные за их исполнение, изучают качество и полноту решения поставленных в обращениях вопросов и докладывают руководству Министерства о результатах рассмотрения с предложением о снятии с контроля, продлении сроков исполнения или других действиях. По обращениям физических и юридических лиц, снятым с контроля, исполнители в структурных подразделениях Министерства заполняют в учетной карточке соответствующие графы, после чего обращения и материалы к ним вместе с учетными карточками сдаются в текущий архив структурного подразделения.
172. По истечении календарного года рассмотренные обращения физических и юридических лиц и все материалы к ним формируются в дела и сдаются в архив.
Анонимные обращения хранятся в УДО ДВА один год, после чего уничтожаются по акту, составляемому в произвольной форме.

173. Жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды Министрдің бұйрығымен бекітілген кестеге сәйкес Министрліктің басшылығы жүзеге асырады. Жеке қабылдау кестесі ақпараттық тақтаға ілінеді.
Азаматтарды қабылдаудың есебі өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты, оның жұмыс орны, лауазымы, мекенжайы, өтініштің және тапсырманың қысқаша мазмұны және қарау нәтижелері көрсетіле отырып, карточкалар бойынша жүргізіледі.
Егер өтiнiштi лауазымды тұлға қабылдау кезiнде шеше алмаса, ол жазбаша нысанда баяндалады және онымен жазбаша өтiнiш ретiнде жұмыс жүргiзiледi.
Азаматтарды Министрдің, оның орынбасарларының не Жауапты хатшының жеке қабылдауына жазылуы кестеге сәйкес жеке қабылдау өткізілетін күнге дейін бес жұмыс күнінен бұрын тоқтатылады.
Министрдің жеке қабылдауын жүзеге асыру туралы өтінішпен бірінші рет жүгінген азаматтарды жазуы қызметтің тиісті бағдарына жетекшілік ететін аумақтық әділет органының басшылары, Министрдің орынбасарларының біреуі не Жауапты хатшы азаматты алдын ала қабылдағаннан кейін жүзеге асырылады.
Министрлік басшылығының жеке қабылдауының нәтижелері бойынша тапсырмалар болған кезде азаматтарға жетекшілік ететін Министр орынбасарының не Жауапты хатшының қолы қойылған жазбаша түсініктеме жіберіледі.
174. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау және оларға Министрліктің басшылығы тапсырмаларының орындалуы мерзімдерін бақылауды ІӘД жүзеге асырады.
175. 1-ОЛ (тұлғалардың өтініштері) есебін ІӘД дайындайды және оны бар модульдер мен сервистерін (Құжаттар кітапханасы, Бірлесіп жұмыс жасау, Жоспарларды және тапсырмаларды бақылау) пайдалану жолымен БЭҚАЖ арқылы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне тоқсан сайын жібереді.
15. Министрліктің тәртіптік комиссиясы
176. Министрліктің тәртіптік комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) қызметтік тексеру материалдарын қарау, теріс қылыққа қатысты фактілерді зерттеу және Министрлік орталық аппаратының "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне, Министрлік аумақтық бөлімшелерінің бірінші басшыларына, оның ішінде тәртіптік жауапкершілікке әкеп соғатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағандарға және (немесе) Ар-намыс кодексінің бұзылуына жол бергендерге қатысты жаза шарасы туралы ұсынымдар шығару үшін Министрлікте құрылатын, тұрақты алқалы орган.
177. Жауапты хатшы Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, оның құрамын қалыптастырады және өзі жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелер басшыларының қатарынан төрағаны айқындайды.

173. Личный прием физических лиц и представителей юридических лиц осуществляется руководством Министерства в соответствии с графиком, утвержденным приказом Министра. График личного приема вывешивается на информационном стенде.
Учет приема граждан ведется по карточкам с указанием фамилии, имени, отчества заявителя, места его работы, должности, адреса, краткого содержания обращения, поручения и результатов рассмотрения.
Если обращение не может быть разрешено должностным лицом во время приема, оно излагается в письменной форме и с ним ведется работа, как с письменным обращением.
Запись граждан на личный прием к Министру, его заместителям либо Ответственному секретарю прекращается за пять рабочих дня до даты проведения личного приема, в соответствии с графиком.
Запись граждан впервые обратившихся с заявлением об осуществлении личного приема Министром, осуществляется после предварительного приема гражданина руководителем территориального органа юстиции, одним из заместителей Министра, курирующим соответствующее направление деятельности, либо Ответственным секретарем.
При наличии поручений по результатам личного приема руководством Министерства гражданам направляются письменные разъяснения за подписью курирующего заместителя Министра либо Ответственного секретаря.
174. Контроль за сроками рассмотрения обращений физических и юридических лиц и исполнения поручений руководства Министерства к ним осуществляется ДВА.
175. Отчет 1-ОЛ (обращения лиц) готовится ДВА и ежеквартально направляется в Комитет по правовой статистике и специальному учету Генеральной прокуратуры Республики Казахстан посредством ИПГО путем использования имеющихся модулей и сервисов (Библиотека документов, Совместная работа, Контроль планов и поручений).
15. Дисциплинарная комиссия Министерства
176. Дисциплинарная комиссия Министерства (далее - Комиссия) - постоянный коллегиальный орган, создаваемый в Министерстве, для рассмотрения материалов служебного расследования, исследования фактов, касающихся проступка, и вынесения рекомендаций о мере взыскания в отношении административных государственных служащих корпуса «Б» центрального аппарата Министерства, первых руководителей территориальных подразделений Министерства, в том числе совершивших коррупционные правонарушения, влекущие дисциплинарную ответственность, и (или) допустивших нарушения Кодекса чести.
177. Ответственный секретарь осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии, формирует ее состав и определяет председателя из числа руководителей курируемых им структурных подразделений.

178. Комиссияны қалыптастыру және оның жұмысы, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану тәртібі Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 31 желтоқсандағы № 321 Жарлығында айқындалады.

178. Порядок формирования и работы Комиссии, а также наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих определяется Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года № 321 «Об утверждении Правил наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих Республики Казахстан».