Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 2 қаулысы. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 23 қаңтарда № 2474 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 227 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 28.07.2016 № 227 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Заңына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мекеме) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған мекеме туралы Ереже бекітілсін.
3.Облыс әкімі аппаратының персоналды басқару бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1)осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2)осы қаулының мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберуді;
3)осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы қаулыдан туындайтын басқа да шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
4.Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімі аппаратының басшысы Р.Рахманбердиевке жүктелсін.
5.Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі К. Көкрекбаев
Жамбыл облысы әкімдігінің
2015 жылғы "15" қаңтардағы
№ 2 қаулысымен бекітілген
"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1.Жалпы ережелер
1. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мемлекеттік бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 080000, Жамбыл облысы, Тараз қаласы, Желтоқсан көшесі, 78.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілермен "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2.Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
Жамбыл облысы аумағында сәулет, қала құрылысы, құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
15. Міндеттері:

О создании коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области"
Постановление акимата Жамбылской области от 15 января 2015 года № 2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 23 января 2015 года № 2474. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 28 июля 2016 года № 227
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 28.07.2016 № 227.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Создать коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" (далее – учреждение).
2. Утвердить прилагаемое Положение об учреждении.
3. Отделу управления персоналом аппарата акима области в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области;
4) принятие иных мер вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима области Рахманбердиева Р.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области К. Кокрекбаев
Утверждено постановлением
акимата Жамбылской области
от "15" января 2015 года № 2
Положение
о коммунальном государственном учреждении "Управление государственного
архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области"
1. Общие положения
1.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственный контроль и надзор в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" не имеет ведомства.
3.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
5.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7.Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" и другими актами, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8.Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9.Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 080000, Жамбылская область, город Тараз, улица Желтоксан, 78.
10.Полное наименование государственного органа – Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области".
11.Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области".
12.Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" осуществляется из местного бюджета.
13.Государственному учреждению "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области".
Если коммунальному государственному учреждению "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2.Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14.Миссия коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области":
реализация государственной политики в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Жамбылской области.
15.Задачи:

1)Жамбыл облысының аумағында мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүргізу:
тапсырысшыда (құрылыс салушыда) оның осы жер учаскесіне тиісті құқығын растайтын құжаттары және оның мердігермен (бас мердігермен) шартының болуына;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензияның болуына;
белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманың, жобалар сараптамасының оң қорытындысының, сондай-ақ, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізе бастағаны туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдарға жіберілген хабарламаның болуына;
хабарламада көрсетілген деректердің анықтығына;
құрылысқа қатысушылардың атқарушылық техникалық құжаттаманы, соның ішінде оны бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізу кезінде уақтылы рәсімдеуіне және жүргізуіне;
қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының, орнатылатын жабдықтың сапасына, тиісті сертификаттардың болуына;
орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдары (бұйымдар, конструкциялар) мен жабдықтардың бекітілген жобалау шешімдеріне және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге, оның ішінде негізгі және қоршау конструкцияларының және ғимараттарды (құрылыстарды) пайдалану сапасының беріктігін, орнықтылығын, сенімділігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтерге сәйкестігіне;
мердігердің (бас мердігердің) құрылыс сапасын жеке өндірістік бақылаудың барлық түрлері мен нысандарын ұйымдастыруына және жүзеге асыруына;
техникалық және авторлық қадағалаумен бірге құрылыстың ұйымдастырылуына және жүзеге асырылуына;
техникалық және авторлық қадағалаудың сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында техникалық және авторлық қадағалауларды (инжинирингтік қызметтер көрсетуді) жүзеге асырудың мемлекеттік нормативтерде белгіленген тәртібін сақтауына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асырады;
2)хабарламаларды қабылдау туралы берілген талондарға, қол қойылған келіспеушілік актілеріне, құрылыс-монтаж жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаларға талдау және мониторинг жүргізу;
3)салынуы белгіленген және салынып (қайта жаңартылып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөнделіп) жатқан объектілер мен кешендерге мониторинг және талдау жүргізу;
4)бақылау мен тексерулер нәтижелерін жинақтау және талдау;
5)сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы қызметтерді жүзеге асыру үшін лицензиялауды және аттестациялауды жүзеге асыру;
6)Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

1) осуществление государственного архитектурно-строительного контроля и надзора на территории Жамбылской области за:
наличием у заказчика (застройщика) документов, подтверждающих его соответствующие права на данный земельный участок, и договора с подрядчиком (генеральным подрядчиком);
наличием лицензии на право осуществления видов деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
наличием утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале производства строительно-монтажных работ;
достоверность данных, указанных в уведомлении;
своевременным оформлением и ведением участниками строительства исполнительной технической документации, в том числе при внесении изменений в утвержденную проектно-сметную документацию;
качеством применяемых строительных материалов, изделий и конструкций, монтируемого оборудования, наличием соответствующих сертификатов;
соответствием выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений);
организацией и осуществлением подрядчиком (генеральным подрядчиком) всех видов и форм собственного производственного контроля качества строительства;
организацией и осуществлением строительства с сопровождением технического и авторского надзоров;
соблюдение техническим и авторским надзорами установленного государственными нормативами порядка осуществления технического и авторского надзоров (инжиниринговых услуг) в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
2) мониторинг и анализ поступивших уведомлений о начале производства строительно-монтажных работ, подписанных актов разногласий, выданных талонов о приеме уведомлений;
3) мониторинг и анализ намечаемых к строительству и строящихся (реконструируемых, расширяющихся, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектов и комплексов;
4) обобщение и анализ результатов проверок и контроля;
5) осуществление лицензирования и аттестации в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
6) осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

16. Функциялары:
1) құрылыс саласындағы бақылау және қадағалау;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметті лицензиялау мен аттестаттау;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы лицензиар функцияларын жүзеге асыру, оның ішінде:
лицензия және лицензияға қосымшалар берген кезде өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін анықтау;
лицензиялық бақылауды жүзеге асыру;
уәкілетті органға берілген лицензия тізілімін жолдау;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестаттау жөніндегі функцияларды жүзеге асыру, оның ішінде:
өтініш берушінің құжаттарын қабылдау және қарау;
уәкілетті органға берілген аттестаттардың тізілімін жолдау;
сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтер көрсететін сарапшыларды аттестаттау жөнінде ұйымдастыру іс-шараларын (электрондық тестілеу) жүргізу;
5) жеке және заңды тұлғалардың жобалау-іздестіру, сарапшылық, құрылыс-монтаждау жұмыстарын, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларды өндіру бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау және қадағалау;
6) салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілердің мониторингі және салынып (қайта жаңартылып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөндеуден өткізіліп) жатқан объектілер мен кешендердің сапасын бақылау;
7) заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдау комиссиясының және мемлекеттік қабылдау комиссиясының жұмысына қатысу;
8) жойылмайтын бұзушылықтарға жол берген, не жол берілген бұзушылықтарды белгіленген нормативтік мерзімде жоймаған заңды және лауазымды тұлғаларға қатысты заңнамада белгіленген шараларды қолдану.
17.Құқықтары мен міндеттері:
1) өзге мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін қажетті ақпараттарды, құжаттар мен материалдарды сұратады және алады;
2) өз қызметінің барлық мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласы субъектілерінен Жамбыл облысының аумағында салынуы белгіленген және салынып (қайта жаңартылып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөнделіп) жатқан объектілер мен кешендер туралы ақпаратты сұратады және алады;
4) танысу үшін тапсырыс берушілерден құрылыс объектісі бойынша қажетті жобалау және атқару құжаттамаларын, сондай-ақ, тиісті жобалардың сараптамалық қорытындысын сұратады және алады;

16. Функции:
1) контроль и надзор в сфере строительства;
2) лицензирование деятельности и аттестация в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
3) осуществление функций лицензиара в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе:
установление соответствия квалификационным требованиям при выдаче лицензии и приложения к лицензии заявителем;
осуществление лицензионного контроля;
направление в уполномоченный орган реестра выданных лицензий.
4) осуществление функций по аттестации экспертов, на право осуществление экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе:
приема и рассмотрения документов заявителей;
направления в уполномоченный орган реестра выданных аттестатов;
ведения организационных мероприятий по аттестации экспертов, оказывающих экспертные и инжиниринговые услуги (электронное тестирование);
5) контроль и надзор выполнения физическими и юридическими лицами проектно-изыскательских, экспертных, строительно-монтажных работ, работ по производству строительных материалов, изделий и конструкций;
6) мониторинг строящихся (намечаемых к строительству) объектов и контроль за качеством строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектов и комплексов;
7) участие в установленном законодательством порядке в работе приемочных и государственных приемочных комиссий;
8) принятие установленных законодательством мер по отношению к юридическим и должностным лицам, допустившим не устраняемые нарушения либо не устранившим допущенные нарушения в установленные нормативные сроки.
17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, отнесенных к компетенции коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области";
2) вносить предложения по всем вопросам своей деятельности;
3) запрашивать у субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и получать от них информацию о намечаемых к строительству и строящихся (реконструируемых, расширяющихся, модернизируемых, капитально ремонтируемых) на территории Жамбылской области объектах и комплексах;
4) запрашивать у заказчиков и получать от них для ознакомления необходимую проектную и исполнительную документацию по объекту строительства, а также заключения экспертизы соответствующих проектов;

5) салынып (қайта жаңартылып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөнделіп) жатқан объектілер мен кешендерге кедергісіз кіреді және онда жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаж жұмыстарына бақылау жүргізеді;
6) бақылау мен қадағалаудың өзге нысандарын жүзеге асырған кезде объектілерге барады;
7) мемлекеттік нормативтерді бұзуға және (немесе) бекітілген жобалардан (жобалау шешімінен) ауытқуға жол берілгендігі анықталған жағдайда Қазақстан Республикасы аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы барлық субъектілермен орындауға міндетті болатын нұсқама береді;
8) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерімен жол берілген мемлекеттік нормативтер мен талаптар (шарттар, шектеулер) бұзушылығын, сондай-ақ олардың зардаптарын жоюға бағытталған тиісті әрекет ету шараларын қабылдайды, Қазақстан Республикасының сот органдарына жүгіну құқығы болады;
9) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асырады.
3.Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының орынбасары жоқ.
21. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттіктері:
1)"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады, "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады;
2)"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысы бөлім басшылары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін белгілейді;

5) беспрепятственно посещать и проводить контроль проводимых строительно-монтажных работ на строящихся (реконструируемых, расширяющихся, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектах и комплексах;
6) проводить проверки объектов по иной форме контроля и надзора;
7) выдавать предписания, при выявлении допущенных нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений), которые обязательны для исполнения всеми субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Республики Казахстан;
8) принятие соответствующих мер воздействия, направленных на устранение нарушений государственных нормативов и требований (условий, ограничений) допущенных субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также их последствий, с правом обращения в судебные органы Республики Казахстан;
9) осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" назначается на должность и освобождается от должности в установленном законом порядке.
20. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" не имеет заместителя.
21. Полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области":
1) организует и руководит работой коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" задач и осуществления им своих функций;
2) определяет обязанности, полномочия руководителей отделов и работников коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области";

3)сыбайлас жемқорлықпен күрес жөніндегі жұмыстарды жүргізеді және осы бағыттағы жұмысқа дербес жауап береді;
4)"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
5)заңнамада белгіленген тәртіппен "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелеу, материалдық көмек көрсету, оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
6)"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бөлімдері туралы ережелерді, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
7)өз құзыреті шеңберінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
8)мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі атынан өкілдік етеді;
9)белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың тиімді және мақсатты жұмсалуын бақылайды;
10)"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзырына кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің, бағдарламалар жобаларының және басқа да құжаттардың орындалу барысын бақылайды;
11)Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4.Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен қалыптастырылады.
23. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

3) ведет работу по борьбе с коррупцией и несет персональную ответственность за работу в этом направлении;
4) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должностей работников коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области";
5) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий на работников коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области";
6) утверждает положения об отделах и должностные инструкции работников коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области";
7) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
8) представляет коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" в государственных органах и иных организациях;
9) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
10) контролирует ход исполнения нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области";
11) в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет и другие полномочия.
Исполнение полномочий первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное коммунальное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником.
23. Имущество, закрепленное за государственным коммунальным учреждением "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Жамбыл облысы әкімдігінің мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Коммунальное государственное учреждение "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация коммунального государственного учреждения "Управление государственного архитектурно-строительного контроля акимата Жамбылской области" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.