"Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Теміртау қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 14/4 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 14 мамырда № 3202 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Теміртау қаласының әкімдігінің 2016 жылғы 2 маусымдағы № 22/2 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Теміртау қаласының әкімдігінің 02.06.2016 № 22/2 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31, 37-баптарына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес, Теміртау қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Осы қаулыға қоса беріліп отырған "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары А. А. Есмұрзаевқа жүктелсін.
Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Н. Сұлтанов
Теміртау қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 9 сәуірдегі
№ 14/4 қаулысымен
бекітілді
"Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің шеңберінде Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің аумағында жер қатынастары саласында мемлекеттік реттеуді және басшылықты іске асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінде ведомстволар жоқ.
3. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау"
Постановление акимата города Темиртау Карагандинской области от 9 апреля 2015 года № 14/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 14 мая 2015 года № 3202. Утратило силу постановлением акимата города Темиртау Карагандинской области от 2 июня 2016 года № 22/2
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Темиртау Карагандинской области от 02.06.2016 № 22/2.
В соответствии со статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат города Темиртау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое к настоящему постановлению Положение государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города А.А. Есмурзаева.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города
Н. Султанов
Утверждено
постановлением акимата
города Темиртау
от 9 апреля 2015 г.
№ 14/4
Положение
государственного учреждения
"Отдел земельных отношений города Темиртау"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" является государственным органом, осуществляющим в пределах своей компетенции государственное регулирование и руководство в сфере земельных отношений на территории города Темиртау и поселка Актау.
2. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законодательством Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

6. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік орган басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 101404, Қарағанды облысы, Теміртау қаласы, 6-ықшамаудан, 14.
10. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау".
11. Осы Ереже "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджет кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы болып жерлерді тиімді пайдалану үшін жағдай жасау, жер қатынастарын реттеу саласында біріңғай мемлекеттік саясат жүргізу, сондай-ақ Теміртау қаласы мен Ақтау кенті топырақтарының құнарлылығын жақсарту және сақтауға бағытталған қызметтерді ұйымдастыру келеді.
15. Негізгі міндеттері:
1) жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтiрiп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу;
2) шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасау;

6. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного органа и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 101404, Карагандинская область, город Темиртау, 6 микрорайон, 14.
10. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений города Темиртау" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау".
Если государственному учреждению "Отдел земельных отношений города Темиртау" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" заключается в создании условий для эффективного использования земли, проведение единой государственной политики в области регулирования земельных отношений, а также организации деятельности, направленной на сохранение и улучшение плодородия почв города Темиртау и поселка Актау.
15. Основные задачи:
1) регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды;
2) создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования;

3) жеке және заңды тұлғалар мен мемлекеттiң жерге құқықтарын қорғау;
4) жер қатынастары саласында заңдылықты нығайту.
16. Функциялары:
1) иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) жер қойнауын пайдаланудың мемлекеттік геологиялық зерттеуге және барлауға байланысты мақсаттары үшін жер учаскелерін беру жөніндегі атқарушы органның ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
5) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
6) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
7) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
8) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
9) жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
10) елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
11) жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
12) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, қалалық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
13) қаланың жер балансын жасау;
14) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
15) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
16) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
17) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер Кодексінің 71-бабына сәйкес іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға жергілікті атқарушы органының рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
18) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
19) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерлерді анықтау;
20) жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
21) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
22) қолданыстағы заңнамаға сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
мемлекеттік органға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін мемлекетік органдардан, өзге ұйымдардан және жеке тұлғалардан қажетті ақпараттарды сұрауға және алуға;
өз құзіреттілігі шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындауға;
өз функцияларын орындау үшін қажетті басқа да әрекеттерге құқықтары бар;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтау.

3) охрана прав на землю физических и юридических лиц и государства;
4) укрепление законности в области земельных отношений.
16. Функции:
1) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа по предоставлению земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением недр и разведкой;
5) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
6) определение делимости и неделимости земельных участков;
7) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
8) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
9) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель города;
10) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
11) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
12) проведение экспертизы проектов и схем городского значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
13) составление баланса земель города;
14) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
15) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
16) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
17) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
18) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
19) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
20) подготовка предложений по резервированию земель;
21) утверждение земельно-кадастрового плана;
22) другие функции в соответствии с действующим законодательством.
17. Права и обязанности:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на государственный орган;
в пределах своей компетенции подготавливать проекты нормативных правовых актов;
совершать прочие действия, необходимые для выполнения своих функций;
соблюдать требования действующего законодательства Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін басқаруды "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын қызметке қала әкімі тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі мен құрылымын, сонымен қатар оларға енгізілетін өзгерістерді әзірлейді және қала әкімдігіне бекітуге ұсынады;
2) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жалпы жедел басқаруды іске асырады, оның қызметінің ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етілуін ұйымдастырады, құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіреді және бақылайды, "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі мамандары мен басқа жұмысшыларының жұмысын ұйымдастырады және оған бақылауды іске асырады;
3) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелерінің басшыларының, мамандары мен басқа жұмысшыларының лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
4) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіндегі ішкі еңбек тәртібінің ережелерін бекітеді, мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуына бақылау жүргізеді;
5) әкім мен әкімдік құзыретінің шектерінде құқықтық актілердің, "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметіне қатысты басқа қызметтік құжаттардың жобаларын қала әкімі мен әкімдігінің бекітуіне әзірлейді және ұсынады;
6) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі атынан сенімхатсыз әрекет етеді және оның мүдделерін сотта, мемлекеттік органдар және басқа ұйымдармен, жеке тұлғалармен қарым-қатынастарда өз өкілеттілігі шегінде қорғайды;
7) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызмет ету мәселелері бойынша қала әкімі аппаратымен, қалалық мәслихатпен, Ақтау кенті әкімінің аппаратымен, қалалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдармен, Қарағанды облысының әкімдігімен, оның құрылымдық бөлімшелерімен, қала мен облыс аумағында қызмет ететін Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелерімен, саяси партиялар мен қозғалыстармен, үкіметтік емес ұйымдармен және қала жұртшылығымен тұрақты байланысты қамтамасыз етеді;

3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Отдел земельных отношений города Темиртау" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" назначается на должность и освобождается от должности акимом города.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" имеет следующие полномочия:
1) разрабатывает и представляет на утверждение акимата города Положение и структуру государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау", а также изменения в них;
2) осуществляет общее оперативное руководство государственным учреждением "Отдел земельных отношений города Темиртау", организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности, координирует и контролирует работу структурных подразделений, организует и обеспечивает контроль работы специалистов и других работников государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау";
3) утверждает должностные инструкции руководителей структурных подразделений, специалистов и других работников государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау";
4) утверждает правила внутреннего трудового распорядка в государственном учреждении "Отдел земельных отношений города Темиртау", контролирует исполнение законодательства о государственной службе;
5) организует разработку и представляет на утверждение акима и акимата города проекты правовых актов в пределах компетенции акима и акимата, других служебных документов, касающихся деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау";
6) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" и представляет его интересы в суде, во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями, физическими лицами в пределах своих полномочий;
7) по вопросам деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" обеспечивает постоянную связь с аппаратом акима города, городским маслихатом, аппаратом акима поселка Актау, государственными органами, финансируемыми из городского бюджета, акиматом Карагандинской области, его структурными подразделениями, территориальными подразделениями центральных государственных органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность на территории города и области, политическими партиями и движениями, неправительственными организациями и населением города;

8) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметінің мәселелері бойынша қала әкімі жанындағы кеңесулерді, әкімдіктің, кеңесу-ақылдасу органдардың отырыстарын, жалпы қалалық қоғамдық-саяси іс-шараларды дайындауды қамтамасыз етеді;
9) "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметінің бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын ұйымдастырады, олармен тұрақты өзара іс-қимыл жүргізеді, оларды тиісті жобалар мен бағдарламалардың әзірленуі, қабылдануы және орындалуы, жер қатынастары саласындағы қала үшін көкейкесті мәселелердің шешілу жолдары мен шаралары туралы ақпараттандыруды іске асырады;
10) өзіне заңнамамен және осы Ережемен жүктелген басқа да функцияларды және өкілеттіктерді іске асырады.
"Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Заңнамада көзделген жағдайларда "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған басқа тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Теміртау қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес іске асырылады.

8) обеспечивает подготовку по вопросам деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" совещаний при акиме города, заседаний акимата, консультативно-совещательных органов, общегородских общественно-политических мероприятий;
9) организует освещение деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" в средствах массовой информации, поддерживает с ними постоянное взаимодействие, осуществляет информирование о разработке, принятии и исполнении соответствующих планов и программ, путях и мерах решения актуальных для города вопросов в сфере земельных отношений;
10) осуществляет иные функции и полномочия, возложенные на него законодательством и настоящим Положением.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" в случаях, предусмотренных законодательством может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений города Темиртау", относится к коммунальной собственности.
23. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Темиртау" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Темиртау" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.