"Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 8 қазандағы № 2751 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 17 қарашада № 6004 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 19 мамырдағы № 1469 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 19.05.2017 № 1469 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 241 бұйрығына сәйкес Қостанай қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы (У.Р. Ромазанов) жоғарыда аталған Ереженің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әділет органдарында тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім Б. Жақыпов
Қостанай қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 8 қазандағы
№ 2751 қаулысымен бекітілген
"Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй
инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – тұрғын үй инспекциясы бөлімі) тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі Қостанай қаласы әкімдігінің 2011 жылғы "29" қыркүйектегі № 1980 қаулысымен құрылды.
3. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ тұрғын үй инспекциясы бөліміне қатысты құқық субъектісінің функциясын оған қатысты жүзеге асыратын орган Қостанай қаласының әкімдігі (бұдан әрі – құрылтайшы) болып табылады.
4. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – Государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная".
Тұрғын үй инспекциясы бөлімі:
облыстық маңызы бар қала әкімдігінің деңгейінде (тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте кондоминиум объектілері болған кезінде) Тұрғын үй бөлімі түрінде құрылады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная"
Постановление акимата города Костаная Костанайской области от 8 октября 2015 года № 2751. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 17 ноября 2015 года № 6004. Утратило силу постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 19 мая 2017 года № 1469
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 19.05.2017 № 1469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Типового положения о жилищной инспекции" акимат города Костаная ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная".
2. Руководителю государственного учреждения "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная" (Ромазанов У.Р.) обеспечить регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Б. Жакупов
Утверждено
постановлением акимата
города Костаная
от 8 октября 2015 года № 2751
Положение о государственном учреждении
"Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная" (далее отдел жилищной инспекции) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, для осуществления государственного контроля в сфере управления жилищным фондом.
2. Отдел жилищной инспекции создан постановлением акимата города Костаная от 29 сентября 2011года №1980.
3. Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права в отношении отдела жилищной инспекции является акимат города Костаная (далее - учредитель).
4. Полное наименование отдела жилищной инспекции:
на государственном языке – "Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - Государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная";
Отдел жилищной инспекции создается:
на уровне акимата города областного значения - в виде Отдела жилищной инспекции (при наличии на соответствующей административно-территориальной единице объектов кондоминиума);

5. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылымын және шекті штат санын "Жергiлiктi атқарушы органдардың штат санының лимиттерiн бекiтудiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 желтоқсандағы № 1324 қаулысымен бекітілген олардың штат санының лимиті шегінде жергілікті атқарушы органы белгілейді.
Тұрғын үй инспекциясы бөлімі басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ құрылтайшысы (қатысушы) бола алмайды.
6. "Қостанай қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 110000 индексі, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98.
2. Тұрғын үй инспекциясы
бөлімінің заңдық мәртебесі
7. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап кейін құрылды деп саналады және заңды тұлға құқығын иеленеді.
8. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөртаңбалары, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерде шоттары болады.
9. Тұрғын үй инспекциясы өз міндеттемелері бойынша өзінің иелігіндегі ақшаға жауапты болады.
10. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің азаматтық-құқықтық мәмілелері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерде міндетті тіркеуден өткеннен кейін күшіне енді.
3. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің
міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
11. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің міндеті тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылау болып табылады.
12. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің негізгі функциясы кондоминиум субъектілерінің қызметін лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізуі болып табылады.
13. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің негізгі өкілеттіктері:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастыру;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесін, кезеңділіктерін және кезектілігін айқындау;
3) кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келісу;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу;
5) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау және олар туралы істерді қарау;
6) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 1-1-тармағында көзделген жағдайда кондоминиум объектісін басқару органының функцияларын жүзеге асырушы қызмет көрсететін ұйымды айқындау;

5. Структура и предельная штатная численность отдела жилищной инспекции устанавливаются местным исполнительным органом в пределах лимита их штатной численности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 1324 "О некоторых вопросах утверждения лимитов штатной численности местных исполнительных органов".
Отдел жилищной инспекции не создает, а также не выступает учредителем (участником) другого юридического лица.
6. Местонахождение государственного учреждения "Отдел жилищной инспекции акимата города Костаная": индекс 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица Пушкина 98.
2. Юридический статус отдела
жилищной инспекции
7. Отдел жилищной инспекции считается созданной и приобретает права юридического лица с момента ее государственной регистрации.
8. Отдел жилищной инспекции имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки, а также счета в банках второго уровня.
9. Отдел жилищной инспекции отвечает по своим обязательствам, находящимся в ее распоряжении деньгами.
10. Гражданско-правовые сделки отдела жилищной инспекции вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Задачи, функции и полномочия
отдела жилищной инспекции
11. Задачей отдела жилищной инспекции является государственный контроль в сфере управления жилищным фондом.
12. Основной функцией отдела жилищной инспекции является проведение проверки должностными лицами деятельность субъектов кондоминиума.
13. Основными полномочиями отдела жилищной инспекции являются:
1) организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
2) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
3) согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
4) участие в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
5) составление протоколов и рассмотрению дел об административных правонарушениях;
6) определение обслуживающей организации, которая осуществляет функции органа управления объектом кондоминиума в случае, предусмотренном пунктом 1-1 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";

7) кондоминиум объектісі үй-жайларының (пәтерлерінің) меншік иелері өтініш берген кезде кондоминиум объектісін басқару жөніндегі есептің бар-жоғын тексеруді жүргізу болып табылады.
14. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі өзіне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес:
1) кондоминиум объектісінде және кондоминиум объектісіне іргелес аумақта үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына;
2) тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) үйге ортақ жылуды, энергияны, газды және су ресурстарын есептейтін құралдардың болуына;
3) кондоминиум объектісіндегі үй-жайлар меншік иелерінің ортақ мүліктің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қолданыстағы нормативтік-техникалық, жобалық құжаттамаларға сәйкес оны күтіп ұстау мен жөндеу бойынша жұмыстардың уақытында орындалуына;
4) тұрғын үйді (тұрған ғимаратты) маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
5) қабылданған шешімдерді және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаманы орындауға;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асырады.
15. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), кондоминиум объектісі іргесіндегі аумақты күтіп-ұстау және коммуналдық қызмет көрсету сапасын бақылау жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады, сондай-ақ бақыланатын объектілердің иелеріне, кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты пайдаланатын азаматтарға консультациялық көмек көрсетеді.
16. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің лауазымды адамдары:
1) тексеру жүргізген уақытта қызметтік куәлігін көрсеткен кезде тексерілетін объектіге барады;
2) тексеру жүргізу кезінде кез келген қажетті ақпаратты сұратады, тексеру нысанына жататын құжаттардың түпнұсқасымен танысады;
3) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабының 7-тармағына сәйкес, уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына тиісті үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысына кооператив басқармасының төрағасы қызметіне кандидатура ұсынады;
4) тексеруді "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізеді;
5) тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін объектінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмейді;

7) проведение проверки наличия отчета по управлению объектом кондоминиума при обращении собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума.
14. Отдел жилищной инспекции в соответствии с возложенными на нее полномочиями осуществляет следующие функции государственного контроля за:
1) соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума и территорий прилегающей к объекту кондоминиума;
2) наличием в жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло-, энерго-, газо- и водоресурсов;
3) техническим состоянием общего имущества собственников помещений в объекте кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
4) осуществлением мероприятий по подготовке жилого дома (жилого здания) к сезонной эксплуатации;
5) выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
6) качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
15. Отдел жилищной инспекции принимает участие в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания жилых домов (жилых зданий), территории прилегающей к объекту кондоминиума и предоставлению коммунальных услуг, а также оказывает консультационную помощь владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим эксплуатацию жилых домов (жилых зданий) и придомовых территорий.
16. Должностные лица отдела жилищной инспекции:
1) при предъявлении служебного удостоверения посещают проверяемый объект во время проведения проверки;
2) при проведении проверки запрашивают любую необходимую информацию, знакомятся с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
3) рекомендуют общему собранию собственников помещений (квартир) кандидатуру на должность председателя правления кооператива соответствующего квалификационным требованиям, утверждаемым уполномоченным органом согласно пункту 7 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
4) проводят проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
5) не препятствуют установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;

6) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау ережелерінің бұзылуы туралы актілер жасайды;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 241 бұйрығына сәйкес Тұрғын үй инспекциясы туралы осы ереженің қосымшасына сәйкес нысаны бойынша кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау ережелерін бұзушылықтарды жою туралы орындалуы міндетті нұсқама шығарады.
17. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі Ережеде бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсатына жауап бермейтін қызметті жүзеге асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға жол берілмейді.
4. Тұрғын үй инспекциясы
бөлімін басқару
18. Тұрғын үй инспекциясы бөліміне жалпы басқаруды құрылтайшы жүзеге асырады.
19. Құрылтайшы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) тұрғын үй инспекциясы бөліміне мүлікті бекітіп береді;
2) тұрғын үй инспекциясы бөлімін жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) тұрғын үй инспекциясы бөліміндегі мүлікті сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
4) тұрғын үй инспекциясы бөлімінің ережесін, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізуді бекітеді;
5) тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылымын, оны қалыптастыру тәртібін және басқару органдарының өкілеттігі мерзімін, тұрғын үй инспекциясы бөлімінің шешім қабылдау тәртібін белгілейді;
6) тұрғын үй инспекциясы бөлімі басшысының құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін, оны атқарып отырған лауазымнан босату негіздерін белгілейді;
7) мемлекеттік органдары болып табылатын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылымын және шекті штат санын бекітеді;
8) жылдық қаржылық есепті бекітеді;
9) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган құрылтайшысының келісімі бойынша тұрғын үй инспекциясы бөліміне берілген немесе оның жеке шаруашылық қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді;
10) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша республикалық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады (жергілікті атқарушы орган коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды).
20. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің басшысын Қостанай қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің басшысы тұрғын үй инспекциясы бөлімінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді, Қостанай қаласының әкіміне тікелей бағынады және тұрғын үй инспекциясы бөліміне жүктелген міндеттерді орындауға және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.

6) обеспечивают сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
7) составляют акты о нарушениях порядка содержания общего имущества объекта кондоминиума;
8) выносят обязательные для исполнения Предписания по устранению нарушений правил содержания общего имущества объекта кондоминиума, по форме согласно приложению к настоящему Положению о жилищной инспекции утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года №241.
17. Не допускается осуществление отделом жилищной инспекции деятельности, а также совершение сделок, не отвечающих предмету и целям ее деятельности, закрепленным в Положении.
4. Управление
отдела жилищной инспекции
18. Общее управление отдела жилищной инспекцией осуществляет учредитель.
19. Учредитель осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за отделом жилищной инспекцией имущество;
2) утверждает индивидуальный план финансирования отдела жилищной инспекции;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества отдела жилищной инспекции;
4) утверждает положение отдела жилищной инспекции, внесение в него изменений и дополнений;
5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления отдела жилищной инспекции, порядок принятия отделом жилищной инспекцией решений;
6) определяет права, обязанности и ответственность руководителя отдела жилищной инспекции, основания освобождения его от занимаемой должности;
7) утверждает структуру и предельную штатную численность отдела жилищной инспекции, за исключением государственных учреждений являющихся государственными органами;
8) утверждает годовую финансовую отчетность;
9) по согласованию учредителя уполномоченный орган по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного отделу жилищной инспекции или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
10) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию республиканского государственного учреждения (местный исполнительный орган принимает решение о реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения).
20. Руководитель отдела жилищной инспекции назначается на должность и освобождается от должности акимом города Костаная.
21. Руководитель отдела жилищной инспекции организует и руководит работой отдела жилищной инспекции, непосредственно подчиняется акиму города Костаная и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел жилищной инспекции задач и осуществление им своих функций.

22. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қызметін жүзеге асырған кезде тұрғын үй инспекциясы бөлімінің басшысы:
1) тұрғын үй инспекциясы бөлімінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда тұрғын үй инспекциясы бөлімінің мүдделерін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) тұрғын үй инспекциясы бөлімі қызметкерлерінің іссапарлар, тағылымдамалар, қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктіліктерін арттырудың өзге де түрлері бойынша тәртібін және жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқау береді;
8) Қостанай қаласының әкімі тағайындаған қызметкерлерді қоспағанда, тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қызметкерлерін көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады.
5. Тұрғын үй инспекциясы
бөлімінің мүлкін құру тәртібі
23. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің мүлкін заңды тұлғаның активтері құрайды, оның құны өзінің балансында көрсетіледі. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің мүлкі:
1) оған құрылтайшы берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде сатып алған мүлік;
3) "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.
24. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің мүлкі мемлекеттік коммуналдық меншік болып табылады және жедел басқару құқығында оған тиесілі.
25. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі өзіне бекітіліп берілген мүлікті және өзіне смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығармайды немесе оған өзгеше әдіспен билік ете алмайды.
26. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қызметі Қостанай қаласы әкімдігінің жергілікті бюджетінен қаржыландырылады.
27. Тұрғын үй инспекциясы бөлімі бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік және бюджеттік есеп, қаржы және бюджеттік есеп беру саласындағы заңнамаға сәйкес есеп береді.
28. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің қаржылық-шаруашылық қызметін тексеруді және ревизияны құрылтайшы жүзеге асырады.
6. Тұрғын үй инспекциясы
бөлімінің жұмыс режимі
29. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің жұмыс режимі дүйсенбі-жұма сағат 09.00-ден 18.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін, демалыс: сенбі, жексенбі, мереке күндері.
7. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің
құрылтай құжаттарына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу тәртібі
30. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу құрылтайшының шешімі бойынша жүргізіледі.

22. При осуществлении деятельности отдела жилищной инспекции руководитель отдела жилищной инспекции:
1) без доверенности действует от имени отдела жилищной инспекции;
2) представляет интересы отдела жилищной инспекции в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает порядок и планы отдела жилищной инспекции по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников отдела жилищной инспекции кроме сотрудников, назначаемых акимом города Костаная;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников отдела жилищной инспекции;
5. Порядок образования имущества
отдела жилищной инспекции
23. Имущество отдела жилищной инспекции составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество отдела жилищной инспекции формируется за счет:
1) имущества, переданного ему учредителем;
2) имущества приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
24. Имущество отдела жилищной инспекции является государственной коммунальной собственностью и принадлежит ей на праве оперативного управления.
25. Отдел жилищной инспекции не отчуждает и не распоряжается иным способом закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
26. Деятельность отдела жилищной инспекции финансируется из местного бюджета акимата города Костаная.
27. Отдел жилищной инспекции ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского и бюджетного учета, финансовой и бюджетной отчетности.
28. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности отдела жилищной инспекции осуществляется учредителем.
6. Режим работы
отдела жилищной инспекции
29. Режим работы отдела жилищной инспекции понедельник - пятница с 9:00 до 18:00 часов, обеденный перерыв с 13:00 до 14:00 часов, выходной: суббота, воскресенье, праздничные дни.
7. Порядок внесения изменений и
дополнений в учредительные документы
отдела жилищной инспекции
30. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы отдела жилищной инспекции производится по решению учредителя.

31. Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тіркеледі.
8. Тұрғын үй инспекциясы бөлімін
қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
32. Тұрғын үй инспекциясы бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

31. Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы отдела жилищной инспекции регистрируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Условия реорганизации и ликвидации
отдела жилищной инспекции
32. Реорганизация и ликвидация отдела жилищной инспекции осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.