Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2015 жылғы 1 шілдедегі № 29/363-V шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 13 шілдеде № 4028 болып тіркелді. Күші жойылды-Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 22 тамыздағы № 18/155-VІІ шешімімен
Ескерту. Күші жойылды-Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 22.08.2022 № 18/155-VІІ шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Н. Омаров
Шығыс Қазақстан облыстық
мәслихатының хатшысы
Г. Пинчук
Шығыс Қазақстан облыстық
мәслихатының 2015 жылғы
1 шілдедегі № 29/363-V
шешімімен бекітілді
Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 23.04.2021 № 4/39-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жалпы ережелер
1. Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жоюдың осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қаңғыбас иттер мен мысықтардың санын реттеу, сондай-ақ тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және денсаулығын сақтау мақсатында әзірленді.
2. Осы Қағидалар облыс елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін айқындайды.
2. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
3. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жоюды аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асырады.

Об утверждении Правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 1 июля 2015 года № 29/363-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 13 июля 2015 года № 4028. Утратило силу решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 22 августа 2022 года № 18/155-VІІ
Сноска. Утратило силу решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 22.08.2022 № 18/155-VІІ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Н. Омаров
Секретарь Восточно-Казахстанского
областного маслихата
Г. Пинчук
Утверждены решением
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 1 июля 2015 года № 29/363-V
Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области
Сноска. Правила - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 23.04.2021 № 4/39-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в целях регулирования численности бродячих собак и кошек, а также обеспечения безопасности и охраны здоровья населения.
2. Настоящие Правила определяют порядок отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах области.
2. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек
3. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек осуществляется государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами районов, городов областного значения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

4. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою жұмыстарына мiндеттi медициналық тексерiп-қараудан өткен адамдар жіберіледі.
5. Жалпы пайдаланудағы қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, скверлерде және басқа орындарда) адамдардың алып жүруінсіз жүрген иттер мен мысықтар, иелері байлап қалдырғандарынан басқа, қаңғыбас деп есептеліп, аулануға жатады.
6. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінің негізінде жүргізіле алады.
7. Қаңғыбас иттер мен мысықтар:
тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
тұрғындардың денсаулығын сақтау мақсатында;
олардың санын реттеу:
иелеріне қайтару;
оларды орналастыру мақсатында ауланады.
8. Жергілікті атқарушы органдар ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды, олардың тиесiлiгi анықталғанға дейін, оларды бағу үшiн қажеттi жағдайы бар адамға тапсыруы мүмкiн.
Егер екi ай iшiнде олардың меншiк иесi табылмаса, ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес эвтаназиялауға жатады.
9. Иттер мен мысықтардың өлекселерін тасымалдау қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың арнайы жабдықталған автокөлігімен жүзеге асырылады.
10. Қаңғыбас иттер мен мысықтардың өлекселерін жою мал қорымдарында (биотермиялық шұңқырлар), инсинераторларда (өлекселерді өртейтін пеш) жүзеге асырылады.
11. Жол берілмейді:
тұрғын үй-жайларда, жеке тұрғын үй қорындағы үйлердің қоршалған аумақтарында, иелерінің өтініштерін қоспағанда, иттер мен мысықтарды аулауға және жоюға;
қаңғыбас иттер мен мысықтардың өлекселерін лақтырып тастауға және оларды рұқсатсыз көмуге.
3. Осы Қағидаларды бұзғандық үшін жауапкершілік
12. Осы Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 408-бабына сәйкес әкімшілік жауапкершілік көзделген.

4. К работе по отлову и уничтожению бродячих собак и кошек допускаются лица, прошедшие обязательный медицинский осмотр.
5. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах общего пользования (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и других местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются бродячими и подлежат отлову.
6. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек может проводиться на основании обращений физических и юридических лиц.
7. Бродячие собаки и кошки отлавливаются в целях:
обеспечения безопасности населения;
охраны здоровья населения;
регулирования их численности;
возвращения владельцам;
их обустройства.
8. Отловленные бродячие собаки и кошки местными исполнительными органами могут быть переданы лицу, имеющему необходимые условия для их содержания, до выявления их принадлежности.
Если в течение двух месяцев их собственник не будет обнаружен, отловленные бродячие собаки и кошки подлежат эвтаназии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Транспортировка трупов собак и кошек осуществляется на специально оборудованном автотранспорте государственных ветеринарных организаций, осуществляющих функции отлова и уничтожения бродячих собак и кошек.
10. Утилизация трупов бродячих собак и кошек осуществляется на скотомогильниках (биотермические ямы), в инсинераторах (трупосжигательные печи).
11. Не допускается:
отлов и уничтожение собак и кошек в жилых помещениях, огороженных территориях домов индивидуального жилищного фонда, за исключением обращений владельцев;
выбрасывание трупов бродячих собак и кошек и их несанкционированное захоронение.
3. Ответственность за нарушение настоящих Правил
12. За нарушение требований настоящих Правил предусмотрена административная ответственность в соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".