Бесқарағай ауданының шалғайдағы елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртiбiн бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 26 мамырдағы № 193 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 22 маусымда № 4000 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданы әкімдігінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 102 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданы әкімдігінің 18.03.2016 № 102 қаулысымен (қол қойылған үнінен бастап күшіне енеді).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 14-бабы 3-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес, Бесқарағай аудандық әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 1, 2 қосымшаларға сәйкес Бесқарағай ауданынаң шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібі бекітілсін.
2. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімінің
міңдетін атқарушы Е.Рахметуллин
Бесқарағай аудандық әкімдігінің
2015 жылғы "26" мамыр № 193
қаулысына 1 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданының шалғайдағы жерлерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау схемасы
Тура бағдары
Қайтар бағдары
1
Қарабаш кардоны "Семей орманы" МОТР РММ Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі маңындағы алаңы;
Бесқарағай ауылы, Елистратов көшесі "Үлкен Владимировка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемісінің алдыңдағы алаң;
Қарабаш кардон "Семей орманы" МОТР РММ Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі маңындағы алаңы;
Бескарағай ауылы, Партизан көшесі "Борас орта мектеп-
бақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң
Бескарағай ауылы, Партизан көшесі "Борас орта мектеп-бақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Қарабаш кардон "Семей орманы" МОТР РММ Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі маңындағы алаңы;
Бесқарағай ауылы, Елистратов көшесі "Үлкен Владимировка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемісінің алдыңдағы алаң;
Қарабаш кардоны "Семей орманы" МОТР Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі республикалық мемлекеттік мекемесінің маңындағы алаңы
2
"Семей орманы" МОТР РММ Беген орман шаруашылық кеңсесі;
Беген ауылы, "Беген орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң
Беген ауылы, "Беген орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң;
"Семей орманы" МОТР РММ Беген орман шаруашылық кеңсесі
3
Лесной ауылы 2 квартал орталық көшесінен;
Жетіжар ауылы "Семияр орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
алдыңдағы алаң
Жетіжар ауылы "Семияр орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Лесной ауылы 2 квартал орталық көшесі
4
Қара-Мырза ауылы, Боровая көшесі "Қара-Мырза негізгі мектебі" коммуналдық
мемлекеттік мекемесі алаңынан;
Канонерка ауылы, "Канонерка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаңы
Канонерка ауылы, "Канонерка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаңы;
Қара-Мырза ауылы, Боровая көшесі "Қара-Мырза негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі алаңынан
5
Бөкебай ауылы "Семей орманы" МОТР РММ Бөкебай орман шаруашылық кеңсесінен;
Қарағайлы ауылы "Баймұратов Нурлыбек атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаңы
Қарағайлы ауылы "Баймұратов Нурлыбек атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаңы;
Бөкебай ауылы "Семей орманы" МОТР РММ Бөкебай орман шаруашылық кеңсесіне
6
Черемушка ауылы, бұрынғы мектептің маңындағы алаң;
Мостик ауылы "Мостик орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң
Мостик ауылы, "Мостик орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Черемушка ауылы, бұрынғы мектептің маңындағы алаң
7
Доңгелек кардоны "Семей орманы" МОТР Дөңгелек орман шаруашылық кеңсесі;
Өндіріс ауылы, "Өндіріс орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
алдыңдағы алаң
Өндіріс ауылы, "Өндіріс орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Доңгелек кардоны "Семей орманы" МОТР Дөңгелек орман шаруашылық кеңсесіне
8
Бірлік ауылындағы бұрынғы бастауыш мектебінен;
Глуховка ауылы, "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Стеклянка ауылы, Революция көшесі "Камалхан" дүкенінен;
Старая Крепость ауылы Центральная көшесінің аялдамасынан;
Центральная көшесінің шетіндегі киосктан 50 метр;
аялдамадан Орленок саяжайы;
аялдамадан "Подхоз" шаруа кожалығы;
Глуховка ауылы "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң
Глуховка ауылы "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдыңдағы алаң;
аялдамадан "Подхоз" шаруа кожалығы;
аялдамадан Орленок саяжайы;
Старая Крепость ауылы Центральная көшесінің аялдамасынан;
Стеклянка ауылы Революция көшесі "Камалхан" дүкенінен;
Центральная көшесінің шетіндегі киосктан 50 метр;
Глуховка ауылы, "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Бірлік ауылындағы бұрыңғы бастауыш мектебіне
9
Морозовка орман шаруашылығы "Семей орманы" МОТР РММ Морозовка орман шаруашылық кеңсесінен;
Ерназар ауылы, "Сосновка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң
Ерназар ауылы, "Сосновка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң;
Морозовка орман шаруашылығы "Семей орманы" МОТР РММ Морозовка орман шаруашылық кеңсесіне
Бесқарағай аудандық әкімдігінің
2015 жылғы "26" мамыр № 193
қаулысына 2 қосымша
Бесқарағай ауданының шалғайдағы елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың тәртiбi

Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района
Постановление акимата Бескарагайского района Восточно-Казахстанской области от 26 мая 2015 года № 193. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 22 июня 2015 года № 4000. Утратило силу - постановлением акимата Бескарагайского района Восточно-Казахстанской области от 18 марта 2016 года № 102
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Бескарагайского района Восточно-Казахстанской области от 18.03.2016 № 102 (вступает в силу со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", акимат Бескарагайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему и порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. акима района Е. Рахметуллин
Приложение 1 к постановлению
акимата Бескарагайского района
от "26" мая 2015 года № 193
Схема перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района
Прямой маршрут
Обратный маршрут
1
Кардон Карабаш от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР
"Семей орманы";
село Бескарагай, улица Елистратова
площадка перед коммунальным государственным учреждением "Больше –Владимировская средняя школа";
Кардон Карабаш от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы";
село Бескарагай, площадка по улице Партизанской перед коммунальным государственным учреждением "Борасинская средняя школа - сад"
Село Бескарагай, площадка по улице Партизанской перед коммунальным государственным учреждением "Борасинская средняя школа - сад";
Кардон Карабаш от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы";
село Бескарагай, улица Елистратова площадка перед коммунальным государственным учреждением "Больше–Владимировская средняя школа";
Кардон Карабаш от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы"
2
Контора Бегенского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы";
село Бегень, площадка перед
коммунальным государственным учреждением "Бегенская средняя школа"
Село Бегень, площадка перед
коммунальным государственным учреждением "Бегенская средняя школа";
Контора Бегенского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы"
3
Село Лесное от центральной улицы 2 квартал;
село Жетижар площадка перед коммунальным государственным учреждением "Семиярская
средняя школа"
село Жетижар площадка перед коммунальным государственным учреждением "Семиярская средняя школа";
село Лесное от центральной улицы 2 квартал
4
Село Кара – Мурза, улица Боровая от площадки коммунального государственного учреждение
"Кара-Мурзинская основная школа";
село Канонерка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Канонерская
средняя школа"
Село Канонерка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Канонерская средняя школа";
село Кара – Мурза, улица Боровая от площадки коммунального государственного учреждения "Кара-Мурзинская основная школа"
5
Село Букебай от конторы
Букебайского лесничества РГУ ГЛПР "Семей орманы";
село Карагайлы, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Средняя школа имени Нурлыбека Баймуратова"
Село Карагайлы, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Средняя школа имени Нурлыбека Баймуратова";
село Букебай от конторы Букебайского лесничества РГУ ГЛПР "Семей орманы"
6
Село Черемушки, возле здания бывшей школы;
Село Мостик, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Мостикская средняя школа"
Село Мостик, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Мостикская средняя школа";
село Черемушки, площадка возле бывшей школы
7
Донголекское лесничество от конторы Донголекского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы";
село Ундрус, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Ундрусская средняя школа"
Село Ундрус, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Ундрусская средняя школа";
Донголекское лесничество от конторы Донголекского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы"
8
Село Берлык от здания бывшей школы;
село Глуховка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская
средняя школа";
село Стеклянка, улица
Революционная от магазина "Камалхан";
Село Старая Крепость от
остановки при въезде по улице Центральной;
50 метров от киоска в конце улицы Центральной;
крестьянское хозяйство "Подхоз" с остановки;
село Глуховка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа"
Село Глуховка площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа";
крестьянское хозяйство "Подхоз" с остановки;
село Старая Крепость от остановки при въезде по улице Центральной;
50 метров от киоска в конце улицы Центральной;
село Стеклянка, улица
Революционная от магазина "Камалхан";
село Глуховка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа";
село Берлык от здания бывшей школы
9
Морозовский лесхоз от конторы Морозовского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы";
село Ерназар, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Сосновская средняя школа"
Село Ерназар, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Сосновская средняя школа";
Морозовский лесхоз от конторы Морозовского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы"
Приложение 2 к постановлению
акимата Бескарагайского района
от "26" мая 2015 года № 193
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района

1. Балаларды тасымалдау тәртібі
1. Балаларды тасымалдау жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен жүзеге асырылады.
2. Балаларды тасымалдаушы (бұдан әрі – Тасымалдаушы) жолаушылар мен багажды тасымалдауға заңнаманың талаптарын сақтаумен өзіне тиесілі автобустарды тасымалдау үшін пайдаланатын білім беру ұйымы болып табылады.
3. Тасымалдаушы тасымалдауды орындау алдында бұйрықпен бала-лардың тасымалдауын ұйымдастыру туралы шешімді ресімдейді, онда жүргізушінің, еріп жүрушілердің міндеттерін, жүру маршрутын және бала-лардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар регламенттелінеді.
4. Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда Тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тасымалданатын балаларға дереу хабарлауға тиiс.
5. Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс.
6. Тасымалдаушы балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа өз қызметкерлерінің санынан алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсету әдiстерi бойынша дайындықтан және балаларды автобуспен тасымалдау кезінде қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша арнайы нұсқамадан өткен жауапты еріп жүруші адамдарды белгiлейдi.
7. Нұсқаманы жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге жауапты адам жүргізеді.
8. Балаларды тасымалдау үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарына жауап беретін жүргізушілерге рұқсат беріледі.
9. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне мыналарға жол берілмейді:
1) сағатына 60 км артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
6) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.
10. Ерiп жүрушi отырғызу (түсiру) аяқталғаны туралы хабар бергеннен және автобус есiктерi толық жабылғаннан кейiн жүргiзушiге отырғызу (түсiру) орнынан автобус қозғалысын бастауға рұқсат етiледi.

1. Порядок перевозок детей
1. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями законодательства к перевозке пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
2. Перевозчиком детей (далее – Перевозчик) является организация обра-зования, использующая для перевозки принадлежащие ей автобусы, с соблюдением требований законодательства к перевозкам пассажиров и багажа.
3. Перед выполнением перевозок Перевозчик оформляет решение об организации перевозки детей приказом, регламентировав в нем обязанности водителя, сопровождающих лиц, маршрут следования и мероприятия по обеспечению безопасности детей.
4. При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмот-ренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, Перевозчик отменяет рейс и немедленно принимает меры по доведению информации об этом до перевозимых детей.
5. При неблагоприятных изменениях дорожных условий в иных обстоя-тельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием, не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения).
6. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, Перевозчик назначает ответственных сопровождающих лиц из числа своих сотрудников, прошедших подготовку по методам оказания доврачебной помощи и специаль-ный инструктаж по обеспечению безопасности при перевозке детей автобу-сами.
7. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения в организации образования.
8. Для перевозки детей допускаются водители, отвечающие требованиям законодательства Республики Казахстан.
9. Водителю автобуса при перевозке детей не допускается:
1) следовать со скоростью более 60 км/час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) осуществлять движение автобуса задним ходом;
6) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
10. Движение автобуса с места посадки (высадки) водителю разрешается начинать только после сообщения сопровождающего об окончании посадки (высадки) и полного закрытия дверей автобуса.

11. Көлiк құралы жақындаған кезде ерiп жүрушiлер балалардың оның алдынан шығуына және жүру бөлiгiнде болуына жол бермейдi.
12. Ерiп жүрушiлер балаларды отырғызу орнына ұйымдасқан тәртiпте (кiшi балаларды – екi-екiден сапқа тұрғызып) жеткiзедi. Отырғызу автобустың алдыңғы есiгi арқылы жүргiзiледi.
13. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде және аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
14. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiлердің басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
15. Сапар кезiнде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) салонда тұруына және жүруiне;
2) есiктер мен терезелерге жантаюына;
3) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюына;
4) қол жүгiн өту жолдарына және кiреберiстегi (шыға берiстегi) алаңдарда орналастыруына;
5) терезе ойықтарынан бастарын шығаруына;
6) терезеден қоқысты және қандай болса да өзге заттарды тастауға;
7) жазатайым жағдайдың алдын алуға бағытталған жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарламалардан басқа жүргiзушiнi көлiк құралын басқарудан алаңдатуына;
8) жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiрмейтiн жағдайларда авариялық жабдықтарды пайдалануына;
9) есiктердi ашуына;
10) төбелесуiне, итерiсуiне, қимыл ойындарын ойнауға жол бермейдi.
16. Тұрақтау (аялдау) кезiнде балаларды автобустан шығару алдыңғы есiк арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ерiп жүрушi шығады. Тұрақтау (аялдау) кезiнде ерiп жүрушi автобустың алдыңғы бөлiгiнде тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылау қажет.
17. Автобустан шыққанда әрбiр бала жеке заттарын бiр қолымен көтерiп, ал екiншi қолымен баспалдақтардан түскенде тұтқадан ұстауы тиiс. Тепе-теңдiктi жоғалтпау және өзге жолаушыларды жарақаттандырмау үшiн иықпен көтерiп жүретiн рюкзактар мен сөмкелердi оқушылар иықтан шешiп, қолдарына алулары тиiс.
18. Түсiрген кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) есiкке қарай қозғалғанда төбелесуiне, итерiсуiне;
2) баспалдақтардан секiруiне;
3) көлiк құралын жолдың жүргiншi бөлiгiнен айналып өтуiне, оған шығуына;
4) жүргiншi бөлiктiң маңында қимыл ойындар ойнауына жол бермейдi.
19. Түсiргеннен кейiн ерiп жүрушiлер:
1) жеткiзу орнына келген балаларды санап шығады;
2) ұйымдасқан түрде оларды түсiру орнынан және автобустардың тұрақтау алаңшаларынан ерiп жүреді.
2. Қорытынды ережелер
20. Қаланың шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

11. При подъезде транспортного средства сопровождающие не должны допускать выхода детей ему навстречу и нахождения их у проезжей части.
12. Сопровождающие подводят детей к месту посадки в организованном порядке (младших детей – построенных попарно). Посадка производится через переднюю дверь автобуса.
13. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса и во время остановок.
14. Посадка детей в автобус производится после полной остановки авто-буса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя.
15. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры.
16. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первым из автобуса выходит сопровождающий. Во время стоянок (остановок) сопровождающий находится возле передней части автобуса и наблюдает за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
17. При высадке из автобуса каждый из детей переносит личные вещи одной рукой, а другой при спуске по ступенькам должен держаться за поручень. Рюкзаки и сумки, носимые через плечо, учащиеся должны снять с плеч и взять в руки, чтобы не потерять равновесие и не травмировать других пассажиров.
18. При высадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) двигаясь к двери, толкались, дрались;
2) спрыгивали со ступенек;
3) обходили транспортное средство со стороны проезжей части, выходили на нее;
4) устраивали подвижные игры вблизи проезжей части.
19. После высадки сопровождающие:
1) пересчитывают детей, прибывших к месту назначения;
2) в организованном порядке сопровождают их от места высадки и площадок для стоянки автобусов.
2. Заключительные положения
20. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района Восточно-Казахстанской области, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.