Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, шығаруға және көмуге тарифтерді есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 қаңтарда № 12936 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 404 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 01.09.2016 № 404 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 20-1 бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, шығаруға және көмуге тарифтерді есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                        В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 ж 15 қаңтардағы
№ 10 бұйрығымен
бекітілген
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, шығаруға және көмуге
тарифтерді есептеу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, шығаруға және көмуге тарифтерді есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 20-1 бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленіп, қатты тұрмыстық қалдықтарды (бұдан әр - ҚТҚ) жинауға, шығаруға және көмуге тарифтерді есептеуге арналған.

Об утверждении Методики расчета тарифов на сбор, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2016 года № 12936. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 404
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 01.09.2016 № 404 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 20-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета тарифов на сбор, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
Утверждена
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 10
Методика расчета тарифов на сбор, вывоз и захоронение
твердых бытовых отходов
1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета тарифов на сбор, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 20-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и предназначена для расчета тарифов на сбор, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов (далее – ТБО).

2. Өзіндік құнын анықтау тәртібі.
ҚТҚ жинау, шығару және көму үшін қаржы құралдарына деген жалпы қажеттілікті негіздеу мұнда калькуляция баптары және экономикалық элементтер бойынша топталған арнайы ұйымдардың іс жүзіндегі шығыстарын көрсететін өзіндік құн арқылы есептеледі.
Қызметтің толық өзіндік құны (С) ҚТҚ жинау, шығару және көму жұмыстарын орындауға, сондай-ақ жалпы пайдалану және пайдаланудан тыс шығыстарға жұмсалатын сома ретінде анықталады.
Калькуляциялық бірліктің өзіндік құны жиналған, шығарылған және көмілген ҚТҚ көлеміне/массасына толық өзіндік құнды бөлу жолымен анықталады.
ҚТҚ шығарумен айналысатын кәсіпорындар жұмыстарының негізгі көрсеткіштері осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген.
ҚТҚ жинауға және тасымалдауға нормативтік шығыстарды есептеу кезінде арнайы машинаның 1 рейсіне жұмсалатын орташа шығындарын ескеру орынды.
Бір рейс деп ҚТҚ жинауды бірінші орыннан бастайтын және маршрутпен тасымалдаудың белгіленген технологиясы бойынша контейнерлік алаңдарды арнайы машиналарды толық жүктегенге дейін айналып өткен соң және ҚТҚ көму орындарымен аяқтайтын арнайы машиналардың қозғалысының бірреттік жиынтық циклі түсіндіріледі.
1 рейске ҚТҚ жинау және шығарудың орташа жиынтық өзіндік құнын есептегеннен кейін оны қабылданған өлшем бірлігінде қайта есептеу қажет, яғни 1 м3 /1 тонна ҚТҚ.
ҚТҚ жинаудың, шығарудың және көмудің толық өзіндік құнын есептеу кестесі осы Әдістемеге 2 қосымшада көрсетілген.
3. ҚТҚ жинау, шығару және көму бойынша қызметтерді көрсететін арнайы ұйымдардың қаржы құралдарына деген қажеттілігі (бұдан әрі – қызметтер) келесі формуламен анықталады:
ҚР = Ө + П,
мұндағы:
ҚР – арнайы ұйымдардың қаржы құралына деген қажеттілігі;
Ө - толық өзіндік құны (шығындар);
П - пайда.
Арнайы ұйымдардың қызметі үшін жылдық тариф - ҚТҚ бірлігі үшін (көлем/массасы) төмендегідей есептеледі:
Т = ҚР/К,
мұндағы:
Т - арнайы ұйымдардың қызметі үшін жылдық тариф
К - шығарылған ҚТҚ көлемі/массасы.
ҚТҚ шығаруға бір тұрғынға шаққандағы айлық тариф келесі формуламен анықталады:
Та=ТхН ,
12
мұндағы:
Та - ҚТҚ шығаруға бір тұрғынға шаққандағы айлық тариф
Н - бір тұрғынға шаққандағы ҚТҚ жинақталуының жылдық нормасы.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды
жинауға, шығаруға және
көмуге тарифтерді есептеу
әдістемесіне
1-қосымша
ҚТҚ жинаумен және шығарумен айналысатын кәсіпорындар
жұмыстарының негізгі көрсеткіштері
№ р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлық кезең
Ескертпе
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
1.
Арнайы машина паркі, соның ішінде машиналар маркасы бойынша
бірл.
2.
Маркасы бойынша арнайы машиналарды пайдалану мерзімі
жыл
3.
Ауыстыру ұзақтығы
сағ.
4.
Машина паркін пайданалу коэффициенті, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
%
5.
ҚТҚ жүргендер саны, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
бірл.
6.
1 рейсте арнайы машинаға жүктелетін ҚТҚ саны, барлығы соның ішінде машина маркалары бойынша
м3
7.
Шығарылған ҚТҚ, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
м3
8.
Машиналардың жүріп өтуі, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
км
Қатты тұрмыстық қалдықтарды
жинауға, шығаруға және
көмуге тарифтерді есептеу
әдістемесіне
2-қосымша
ҚТҚ жинаудың, шығарудың және көмудің толық өзіндік құны
№ р/с
Көрсеткіштер
Есептік кезең
Шығындар мен өзіндік құны теңге/жыл
Ескертпе
Жоспар
Нақты
1
2
3
4
5
6
1.
ҚТҚ жинауға және шығаруға жұмсалатын шығындар, соның ішінде:
Еңбек ақыны төлеуге жұмсалатын шығындар
Еңбекақы төлеу қорынан аударымдар
Амортизация
Отынға жұмсалатын шығындар
Материалға жұмсалатын шығындар
Арнайы машиналарда техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалатын шығындар
Цехтық шығыстар
2.
ҚТҚ көмуге жұмсалатын шығындар, соның ішінде:
Еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығындар
Еңбекақы төлеу қорынан аударымдар
Амортизация
Отынға жұмсалатын шығындар
Материалға жұмсалатын шығындар
Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалатын шығындар
Цех шығыстар
3.
Жалпы пайдалану шығыстары
4.
Пайдалану бойынша барлық шығыстар
5.
Пайдаланудан тыс шығыстар
6.
Толық өзіндік құны
7.

2. Порядок определения себестоимости.
Обоснование общей потребности в финансовых средствах на сбор, вывоз и захоронение ТБО производится через себестоимость, которая отражает фактические затраты специализированных организаций, сгруппированные по экономическим элементам и статьям калькуляции.
Полная себестоимость услуг (С) определяется как сумма затрат на выполнение работ по сбору, вывозу и захоронению ТБО, а также общеэксплуатационных и внеэксплуатационных расходов.
Себестоимость калькуляционной единицы определяется путем деления полной себестоимости на объем/массу собранных, вывезенных и захороненных ТБО.
Основные показатели работы предприятий по вывозу ТБО представлены в приложении 1 к настоящей Методике.
При расчете нормативных затрат на сбор и транспортировку ТБО целесообразно учитывать средние расходы на 1 рейс спецмашины.
Под одним рейсом понимается однократный совокупный цикл движения спецмашины, начинающийся от первого места сбора ТБО и после объезда спецмашиной контейнерных площадок по установленному технологией перевозок маршруту до полной загрузки спецмашины, заканчивающийся местом захоронения ТБО.
После расчета средней суммарной себестоимости сбора и вывоза ТБО за 1 рейс ее необходимо пересчитать на принятую единицу измерения - 1 м3 /1 тонна ТБО.
Таблица для расчета полной себестоимость сбора, вывоза и захоронения ТБО представлена в приложении 2 к настоящей Методике.
3. Потребность в финансовых средствах специализированных организаций, оказывающих услуги по сбору, вывозу и захоронению ТБО (далее – услуги), определяется по формуле:
где:
ФС - потребность в финансовых средствах специализированных организаций;
С - полная себестоимость (затраты);
П - прибыль.
3. Годовой тариф на услуги специализированных организаций на единицу (объем/массу) ТБО рассчитывается следующим образом:
где:
Т – годовой тариф на услуги специализированных организаций;
О – объем/масса вывезенных коммунальных отходов.
4. Месячный тариф на одного жителя на вывоз ТБО определяется по следующей формуле:
где:
Тм - месячный тариф на одного жителя на вывоз ТБО;
Н - годовая норма накопления ТБО на одного жителя.
Приложение 1
к Методике расчета тарифов
на сбор, вывоз и захоронение
твердых бытовых отходов
Основные показатели работы предприятий по сбору и вывозу ТБО
№ п/п
Показатели
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый
период
Примеч.
План
Факт
1
2
3
4
5
6
7
1.
Парк спец. машин, всего, в том числе по маркам машин
ед.
2.
Срок эксплуатации спец. машин по маркам
лет
3.
Продолжительность смены
час.
4.
Коэффициент использования парка машин, всего, в том числе по маркам машин
%
5.
Число поездок с ТБО, всего, в том числе по маркам машин
ед.
6.
Koличество ТБО, загружаемых в спецмашину за 1 рейс, всего в том числе по маркам машин
м3
7.
Вывезено ТБО, всего, в том числе по маркам машин
м3
8.
Пробег машин, всего, в том числе по маркам машин
км
Приложение 2
к Методике расчета тарифов
на сбор, вывоз и захоронение
твердых бытовых отходов
Полная себестоимость сбора, вывоза и захоронения ТБО
№ п/п
Показатели
Отчетный период
Затраты и себестоимость, тенге/год
Примечание
1
2
3
6
1.
Затраты на сбор и вывоз ТБО, в том числе:
Затраты на оплату труда
Отчисления из фонда оплаты труда
Амортизация
Затраты на топливо
Затраты на материалы
Затраты на техническое обслуживание и ремонт спецмашин
Цеховые расходы
2.
Затраты на захоронение ТБО, в том числе:
Затраты на оплату труда
Отчисления из фонда оплаты труда
Амортизация
Затраты на топливо
Затраты на материалы
Затраты на техническое обслуживание и ремонт спецмашин
Цеховые расходы
3.
Общеэксплуатационные расходы
4.
Всего расходов по эксплуатации
5.
Внеэксплуатационные расходы
6.
Полная себестоимость
7.

1 м3 ҚТҚ жинаудың, шығарудың және көмудің өзіндік құны
8.
1 тонна ҚТҚ шығарудың өзіндік құны

Себестоимость сбора, вывоза и захоронения 1 м3 ТБО
8.
Себестоимость сбора, вывоза и захоронения 1 тонны ТБО