"Жылжымайтын мүлік объектілерін бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 57 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 12 ақпанда № 13065 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 367 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 09.06.2023 № 367 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2016 жылдың 1 наурызынан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағы 3) тармақшасына және 18-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жылжымайтын мүлік объектілеріне бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 57 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9173 тіркелген, 2014 жылғы 7 наурыздағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұрықтың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның белгіленген заңнамалық тәртіппен ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорынға Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiнде орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
2. Жылжымайтын мүлік объектілеріне бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру нұсқаулығы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің орынбасары Б.Ж. Әбдірайымға және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаментінің директоры В.К. Калимоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылдың 1 наурызынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылдағы 28 қаңтардағы
№ 43 бұйрығына
қосымша
Жылжымайтын мүлік объектілеріне бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру жүргізудің нұсқаулығы

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 57 "Об утверждении Инструкции по первичному и последующему государственому техническому обследованию объектов недвижимости"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2016 года № 13065. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 367.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 09.06.2023 № 367 (вводится в действие с 01.07.2023).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.03.2016 г.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 и статьи 18 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 57 "Об утверждении Инструкции по первичному и последующему государственому техническому обследованию объектов недвижимости" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9173, опубликованный 7 марта 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 2 и 3 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства Юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.".
2. Инструкцию по первичному и последующему государственому техническому обследованию объектов недвижимости изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Министра юстиции Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж. и директора Департамента регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан Калимову В.К.".
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 43
Инструкция
по первичному и последующему государственному
техническому обследованию объектов недвижимости

1. Жалпы ережелер
1. Осы жылжымайтын мүлік объектілерін емемлекеттік техникалық тексеру жүргізу нұсқаулығы (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі № 310 Заңына (әрі қарай – Заң) сәйкес әзірленді және құқықтары мемлекеттік тіркеуге жататын жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық тексеру жүргізілуін нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынандай терминдер пайдаланылады:
1) акведук - ерекше мақсаттағы жасанды құрылыс, оның ішінде кеме қатынасына арналған көпір арналар, суару арнасы немесе су құбырына суағындысына арналған көпірлер, лотоктар;
2) арзан құнды құрылыс - күрделі құрылыстарда пайдаланылмайтын, уақытша сипаттағы, тозығы жеткен, жартылай бұзылған (тарихи және сәулеттік ескерткіштерден басқа) материалдардан салынған құрылыс; техникалық паспортқа енгізілмейді, алайда толық сипаттамасымен абристе көрсетіледі;
3) балкон - ғимарат қасбетінде орналасқан, тіреуіш қанаттармен қоршалған алаң;
4) виадук - үлкен жыраны, шатқалды, алапты өткен кездегі салынған жасанды құрылыс;
5) вестибюль - үздіксіз келушілерді қабылдауға және бөлуге арналған, тұрғын және тұрғын емес құрылыстың ішкі бөлігіне кірер алдындағы үй-жай;
6) дамба - суды уақытша ұстауға, су ағысы бағытын тосқауылдауға арналған, құрылуы бойынша жер бөгетіне ұқсас гидротехникалық құрылыс;
7) дюкер - кішкентай су ағандысын өткізу үшін соғылатын жасанды құрылыс, мысалы суаруарнасы, арық;
8) дәліз - тұрғын үйге тысқары салынған немесе оған қосарлана салынған, бөлігі 60 пайыздан аз емес әйнектелген ашық немесе әйнектелген жылытылмайтын жай. Сондай ақ көпқабатты құрылыстағы пәтердің құрамдас бөлігі, әдетінше жылытылмайды, терезелердің ашылатын желдетілетін, кейде күн көзінен сақтайтын құралдармен жабдықталады. Дәліз балалар, шипажай ұйымдарда, емханаларда кеңінен қолданылады;
9) жер асты қабаты (подвал) - жер бетінің үйдің биіктігінің жартысынан асатын жердің беткі белгісінен төмен белгідегі қабаты;
10) жер үсті қабаты - жер бетінің жоспарланған жер деңгейінен жоғары тұрған белгідегі қабаты;
11) кертік салу - жеке нүктелердің кординатын айқындайтын, оның алғашқы шығу пунктімен байланыстыратын әдіс, элементтердің өлшеуі;
12) коллектор - құбырсыз сұйықтықтарды және газдарды тасымалдауға арналған коммуникациялық жерасты созыла салынған құрылыс;

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по первичному и последующему государственному техническому обследованию объектов недвижимости (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" от 26 июля 2007 года за № 310 (далее - Закон) и детализирует проведение первичного и последующего технического обследования объектов недвижимости, права на которые подлежат государственной регистрации.
2. В настоящей Инструкции использованы следующие термины:
1) акведук - искусственное сооружение особого назначения, в том числе мосты-каналы для судоходства, мосты с лотками под водоток оросительный канал или водопровод;
2) малоценные постройки - строения, возведенные из материалов, не употребляемых в строительстве капитальных строений, носящие временный характер, ветхие, полуразрушенные (кроме исторических и архитектурных памятников), не вносятся в технический паспорт, но фиксируются в абрисе с полным описанием;
3) балкон - огражденная площадка, полностью выступающая из плоскости стены фасада здания;
4) виадук - искусственное сооружение, построенное при пересечении дорогой большого оврага, ущелья, долины;
5) вестибюль - помещение перед входом во внутренние части жилого или нежилого строения, предназначенное для приема и распределения потоков посетителей;
6) дамба - это гидротехническое сооружение, аналогичное по устройству земляной плотине, предназначенное для временного удержания воды, ограждения территории, направления движения потока;
7) дюкер - искусственное сооружение, которое возводится при необходимости пропустить малый водоток, например оросительный канал, арык;
8) веранда - открытое или застекленное не отапливаемое помещение, пристроенное к жилому дому или встроенное в него, имеющее застекление не менее 60 процентов. Также является составной частью квартиры в многоэтажном строительстве, обычно не отапливается, вентилируется через открываемые створки окон, иногда оборудуется защитными устройствами от солнца. Веранды широко применяются в детских, санаторных учреждениях, больницах;
9) подвальный этаж - этаж при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли более чем на половину высоты помещения;
10) надземный этаж - этаж при отметке пола помещения не ниже планировочной отметки земли;
11) засечка - метод определения координат отдельной точки, измерение элементов, связывающих ее положение с исходным пунктом;
12) коллектор - коммуникационное подземное протяженное сооружение для транспортирования жидкости и газов без трубопроводов;

13) көлік қою орны - ғимараттың ішкі кеңістігінде орналасқан көлікті уақытша және тұрақты сақтау үшін арналған орын;
14) құрылыстар - автомобиль жолдары, теміржолдар, жасыл желектер, көпірлер мен өткерме жолдар, жағалаулар, электр желілері, қалалық электркөліктерінің жолдары, құбырлар, сумен жабдықтау және кәріз, жылу желілері, магистральдық мұнай құбырлары мен газ құбырлары объектілері, соның ішінде көпірлер, ауладағы жаяу жүргін жол, құдықтар, дуалдар, қаша;
15) қысқы бақ - экзотикалық және қысқа бейімді емес өсімдіктерді орналастыру үшін табиғи жарық көзі бар жылытылатын жай;
16) құрылыстың негізгісі - деп жер учаскесінде құрылысының күрделілігіне, сәулеттік белгісіне және өзінің мақсаты бойынша үстем болатын құрылысты айтады. Бір жер учаскесінде бір немесе бірнеше негізгі құрылыстар бола алады;
17) қызметтік құрылыс деп - жер учаскесінде негізгіге қатысты кейінгі орындағы маңызға ие құрылысты айтады. Қызметтік құрылыстарға сарайлар, гараждар, моншалар мен басқалар жатады;
18) лоджия – күрделі қабырғаларының үстіңгісінің үш жағынан шектелген және алдыңғы жағы ашық, жабындысы бар алаңша;
19) мансардтты қабат (мансарда) – қасбеті толығымен немесе жартылай еңкіс беттен (беттерден) немесе сынық төбеден пайда болған шатырдағы кеңістіктегі қабат;
20) өткерме жол - әртүрлі деңгейдегі жолдардың қиылысы орнына салынған жасанды құрылыс;
21) селөткізгіш - жол үстінен таулардағы балшық-тасты ағындар өткізу үшін соғылатын жасанды құрылыс;
22) сутартқыш - суқабылдағыштан, су жинағыш құрылыстан оны беру үшін арналған тоннель, арна, лоток немесе құбыр тәріздес құрылыс;
23) тұрғын үйдің (тұрғын ғимарат) жалпы ауданы - барлық тұрғын үйлердің жалпы ауданы мен барлық тұрғын емес үй жайлардың аудандары, сондайақ ортақ мүлік болып табылатын тұрғын үйдің аудандарының жиынтығы;
24) тоннель - ойқыс тау шатқалдарында қиылысатын көшелердің тарамдарына арналған таудың ішіне жолсалу үшін соғылатын жасанды құрылыс;
25) техникалық қабат - инженерлік құрал-жабдықтар мен коммуникация төсемдерін орналастыратын қабат, төменгі (техникалық астыртын орында) және/немесе жоғарғы (техникалық шатырда) қабатта орналасуы мүмкін;
26) техникалық жерасты бөлігі - жердің нөлдік белгісінде орналасқан және төбесінің биікті 1,5 метрден аспайтын жылытылмайтын үй-жай (техникалық жерасты жеріне сызбалық жоспар сызылмайды);

13) парковочное место - место для временного и постоянного хранения автотранспорта, расположенное во внутреннем пространстве здания;
14) сооружения - автомобильные дороги, железнодорожные пути, зеленые насаждения, мосты и путепроводы, набережные, электрические сети, линии городского электротранспорта, трубопроводы, объекты водоснабжения и канализации, тепловых сетей, магистральных нефтепроводов и газопроводов, в том числе мостовые, тротуары во дворе, ограды, заборы, колодцы;
15) зимний сад - отапливаемое помещение, с естественным освещением предназначенное для размещения экзотических и незимостойких растений;
16) основное строение - строение на земельном участке, которое среди других строений является главенствующим по капитальности постройки, по архитектурным признакам и по своему назначению. На одном земельном участке может быть одно и более основных строений;
17) служебные строения - строения на земельном участке, которые по отношению к основному имеют второстепенное значение на земельном участке. К служебным строениям относятся сарай, гаражи, бани и другие;
18) лоджия - площадка с перекрытием, ограниченная с трех сторон поверхностью несущих (капитальных) стен и открытая с фасадной стороны;
19) мансардный этаж (мансарда) - этаж в чердачном пространстве, фасад которого полностью или частично образован поверхностью (поверхностями) наклонной, ломаной или криволинейной крыши;
20) путепровод - искусственное сооружение, построенное в месте пересечения дорог в разных уровнях;
21) селеспуск - искусственное сооружение, которое возводится для пропуска грязекаменных потоков с гор над дорогой;
22) водовод - сооружения в виде тоннеля, канала, лотка или трубопровода для пропуска, подачи воды под напором или самотеком от водоприемника, водозаборного сооружения к месту ее потребления;
23) общая площадь жилого дома (жилого здания) - сумма общих площадей всех жилищ и площадей всех нежилых помещений, а также площадей частей жилого дома, являющихся общим имуществом;
24) тоннель - искусственное сооружение, которое строится для развязки перекрещивающихся улиц, для прокладки внутри горы при крутых горных подъемах;
25) технический этаж - этаж для размещения инженерного оборудования и прокладки коммуникаций, может быть расположен в нижней (техническое подполье), верхней (технический чердак) или в средней частях здания;
26) техническое подполье - не отапливаемое помещение, расположенное ниже нулевой отметки земли и имеющее высоту потолка менее 1,5 метров (схематический план на техническое подполье не вычерчивается);

27) тамбур - үй-жайға, басқыш алаңға немесе асқа жайларға кіре берістегі суықтың, түтіннің, иістің өтпеуінен қорғау үшін қызмет ететін есіктер арасындағы өтпелі бөлме;
28) террасса - төбесі бар, қоршалған ашық құрылыс (алаң) немесе пайдаланылатын жабынды жайдың төменгі жағындағы демалысқа арналған аудан түріндегі, ғимаратқа қосылып салынған қосымша құрылыс;
29) тоғысқыр - тоғыспаның немесе доғаның жоғарғы нүктелерін байланыстыратын тік сызық;
30) үй төбесіндегі үйшік (мезонин) - бұл ауданы бойынша төменгі қабаттан кіші және олармен ішкі қатынастары бар, ортақ шатыр құрылысынан жоғары көтеріліп, үстіне салынған құрылыс;
31) үй асты қабаты (цокол) - жер бетінің жердің жоспарлы белгісінен төмен, бірақ үй биіктігінің жартысынан аспайтын белгідегі қабаты;
32) эркер - тұрғын үй қабырғасының жартылай дөңгелек, үш бұрышты немесе қырланып шыныланған шығыңқы жері. Көбінесе қасбет биіктігі бойынша бірнеше қабаттарға жасалады.
3. Жылжымайтын мүлік объектілері үш күрделілік санатына бөлінеді:
1) бірінші күрделілік санатына осы Нұсқаулыққа 1–қосымшаға сәйкес төрт үй жайдан аспайтын тікбұрышты нысандағы құрылыс жатады;
2) екінші күрделілік санатына осы Нұсқаулыққа 2–қосымшаға сәйкес екі немесе оданда көп тікбұрыштан тұратын, он төрттен аспайтын үй-жайлардан тұратын құрылыстар жатады;
3) үшінші күрделілік санатқа осы Нұсқаулыққа 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес он төрттен астам үй-жайдан, әр-түрлі, қиғаш бұрышты немесе қисық сызықты нысанды күрделі кескіндеме пішіндерден тұратын құрылыстар жатады.
4. Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық тексеру жұмысы мыналардан:
1) нақты шекараларымен оған енгізілген құрылыстар және ғимараттары мен жер учаскелерінің жоспарын жасаудан;
2) учаскеде орналасқан негізгі құрылыстардың әр қабат бойынша жоспарларын жасаудан;
3) учаскеде орналасқан барлық құрылыстар мен ғимараттардың олардың техникалық ахуалын белгілей отырып, сындарлық элементтерінің техникалық сипаттамасын жасаудан;
4) есептеу жұмыстарын жасау және болашақта жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін толтыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық паспорттарына тексерудің нәтижелерін енгізуден тұрады.
2. Жер учаскесін түсіру және жер учаскесінің сызбалық жоспарын сызу (дала және камералды жұмыстар)
5. Тұрғын емес мақсаттағы объектілер бойынша түсіруге, жер учаскесі сәйкестендіру құжатына сәйкес, құрылыстар мен ғимараттардың және оған қызмет етуші құрылысжайлар бөліктерінің орналасқан жері жатады. Жеке тұрғын үйлердің, саяжайлардың және жеке көлік жайлардың жер учаскескелерін тексеру жер учаскесінің сәйкестендіру құжаттарына сәйкес барлық жер учаскесіне жүргізіледі. Жер учаскесін түсіруді геометриялық тәсілмен, тесьма және болат өлшеу рулетканы, сондай-ақ басқа да электрондық өлшем құралдарын қолдана отырып жүргізіледі. Учаскенің табиғи шекаралары осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес көрсетілген шартты белгілерге сәйкес сызылады (әрі қарай - Шартты белгілер).

27) тамбур - проходное помещение между дверями, служащее для защиты от проникновения холодного воздуха, дыма и запахов при входе в здание, лестничную клетку или другие помещения;
28) терраса - огражденная открытая пристройка (площадка) к зданию или эксплуатируемая кровля нижележащих помещений в виде площадки для отдыха, которая может иметь крышу (навес);
29) шелыга - прямая линия, соединяющая верхние точки арки или свода;
30) мезонин - надстройка, возвышающаяся над общей крышей строения, которая по площади меньше нижележащего этажа и имеет с ним внутреннее сообщение;
31) цокольный (полуподвальный) этаж - этаж при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли на высоту не более половины высоты помещений;
32) эркер - полукруглый, треугольный или граненый остекленный выступ в стене жилого дома. Обычно делается по высоте фасада в несколько этажей.
3. Объекты недвижимости подразделяются на три категории сложности:
1) к первой категории сложности относятся строения прямоугольной формы, состоящие не более чем из четырех помещений согласно приложению 1 настоящей Инструкции;
2) ко второй категории сложности относятся строения, состоящие из двух и более прямоугольников имеющие не более четырнадцати помещений согласно приложению 2 настоящей Инструкции;
3) к третьей категории сложности относятся строения, состоящие из более четырнадцати помещений, фигур сложной конфигурации с различной формой косоугольников или криволинейных, со сложной конструктивной схемой и малыми архитектурными формами согласно приложений 3, 4, 5 настоящей Инструкции.
4. Работа по государственному техническому обследованию объектов недвижимости состоит из:
1) составления плана земельного участка с фактическими границами и нанесением на него строений и сооружений;
2) составления поэтажных планов основных строений, расположенных на участке;
3) составления технического описания конструктивных элементов всех расположенных на участке строений и сооружений с определением их технического состояния;
4) производства вычислительных работ и занесения результатов обследования в технические паспорта на объекты недвижимости, которые в дальнейшем используются для заполнения единого государственного реестра зарегистрированных прав на недвижимое имущество.
2. Съемка земельного участка и вычерчивание схематичного
плана земельного участка (полевые и камеральные работы)
5. По объектам нежилого назначения съемке подлежит застроенный земельный участок под строениями и сооружениями, с обслуживающей инфраструктурой, согласно идентификационному документу на земельный участок. По индивидуальным жилым домам, дачам и индивидуальным гаражам, съемке подлежит весь земельный участок согласно идентификационному документу на земельный участок. Съемку земельного участка производят геометрическим способом с применением средств измерения, тесьмянной и стальной рулеткой, а также с использованием других электронных измерительных приборов. Физические границы участка вычерчиваются в соответствии с условными обозначениями согласно приложению 6 настоящей Инструкции (далее - Условные обозначения).

6. Үлкен өлшеуішті аумақтарға техникалық тексеру жүргізу үшін 1:10000, 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500 және 1:200 масштабтардағы топографиялық материалдарды пайдалануға жол беріледі.
7. Жер учаскесін түсіру процесі кезінде барлық құрылыстар мен құрылысжай өлшенеді, учаскенің және оның жекелеген бөлімдерінің (қоныстарының) шекараларының ұзындығы өлшенеді, жылжымайтын мүлік объектісінің нақты тұрған жері (мекенжайы) белгіленеді. Ортақ үлестік меншік құқығындағы объектіге тексеру жүргізген кезде тексеру тек тапсырыс беруші-меншік иесіне тиесілі жер учаскесі мен құрылыстары өлшенеді.
Бір жылжымайтын мүлік объектісінің бірнеше меншік иелері болған жағдайда, қажет болған жағдайда әрбір меншік иесі техникалық паспорт даярлауға тапсырыс бере алады. Бір меншік иесінің техникалық паспорт даярлау барысында, екінші меншік иесіне техникалық паспорт объектіге шықпай алдыңғы тексеру материалдары бойынша (кіру мүмкіндігі болмаған жағдайда) даярланып беріледі. Берілетін бірдей техникалық паспорттардың есебін жүргізу үшін, техникалық паспорттың сыртқы бетінде дананың нөмірі жөнінде белгі қойылуы тиіс, ол уәкілетті органның түгендеу ісінде сақталынады. Бұл жағдайда өзге меншік иесіне берілген техникалық паспорттар жойылмайды.
8. Жылжымайтын мүлік объектісінде ауыртпалықтар мен талаптар болған кезде мемлекеттік техникалық тексеруге және оған техникалық паспорт беруге жатады, өйткені техникалық паспорт құқық белгілеуші құжат болып есептелмейді. Жер учаскесіне сәйкестік құжаттар болған жағдайда, меншік иесінің қалауы бойынша техникалық паспорт даярлануымен бастапқы және кейінгі тексеру жүргізіледі.
9. Барлық өлшеулер дәлдікпен және кейінгі жер учаскесінің жоспары сызылатын абриске енгізіледі. Абрис жердің жоспарын сызуға арналған алғашқы құжат болып табылады. Абриске түзету енгізуге жол берілмейді, жекелеген түзетулер нақты және оларға ескертпе болуы қажет. Абристі таза етіп жасау мақсатында қайта сызуға тыйым салынады. Абристе оның сызылған күні, жылыжмайтын мүлік объектісінің мекен-жайы, объектінің меншік иесі (өзгеде құқық иесі) түсіруді орындаған маманның және техникалық тексеру жүргізу бөлімі басшысының (әрі қарай – бөлім басшысы) тегі мен қолы көрсетіледі. Абрис қарындашпен немесе электронды түрде сызылады. Егер өзгерістер жоқ болса онда абрис ретінде алдыңғы мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу құжаттары пайдаланылады. Жылжымайтын мүлікті бастапқы тексеру жүргізу кезінде жобалық құжаттаманың көшірмесін пайдалануға болады. Онда құрылыстың пайдалану мақсаты, тексерілген құрылыстар және ғимараттар, литер тізілімі, бөлме нөмірі, қайта жасақталған құрылыстар мен құрылысжайлар нөмірі сондайақ анықталған бұзушылықтар көрсетіледі. Абристегі қасбет сызығы парақтың төменгі сызығымен параллель сызылады. Абристегі жазулар мен сандар анық және олар жататын паралель сызыққа орналасуы керек.

6. Для проведения технического обследования большемерных территорий допускается использование топографических материалов в масштабах 1:10 000; 1:5000; 1:2000; 1:1000; 1:500 и 1:200.
7. В процессе съемки земельного участка замеряются все строения и сооружения, измеряются протяженность границ участка и отдельных его частей (угодий), устанавливается точное месторасположение (адрес) объекта недвижимости. При обследовании объекта, находящегося в общей долевой собственности производится обмер земельного участка, строения принадлежащего только собственнику-заказчику.
При наличии на один объект недвижимости нескольких собственников каждый из собственников при необходимости заказывает технический паспорт. При изготовлении технического паспорта одним из собственников, другим собственникам выдается технический паспорт без выезда по материалам предыдущего обследования (в случае отсутствия доступа). Для учета выдаваемых идентичных технических паспортов, следует проставлять отметку о номере экземпляра на лицевой стороне технического паспорта, который остается на хранении в инвентарном деле уполномоченного органа. В данном случае технические паспорта выданные другим собственником не погашаются.
8. Объект недвижимости подлежит государственному техническому обследованию и выдачи технического паспорта при наличии обременении и притязании, так как технический паспорт не является правоустанавливающим документом. При наличии идентификационных документов на земельный участок проводится первичное и последующее обследование с изготовлением технического паспорта по желанию собственника.
9. Все измерения производятся с точностью и наносятся на абрис, по которому в дальнейшем вычерчивается план земельного участка. Абрис является первичным документом, по которому составляется план земельного участка. Подчистки на абрисе не допускаются, отдельные исправления являются четкими и имеют оговорку. Перечерчивание абриса, для придания ему более аккуратного вида, не допускается. На абрисе указывается дата составления, адрес объекта недвижимости, собственник объекта (владелец иного вещного права), фамилия и подпись специалиста, выполнившего съемку и руководителя отдела технического обследования (далее - руководитель отдела). Абрис вычерчивается карандашом или в электронном виде. При отсутствии изменений в качестве абриса используются копии материалов предыдущего государственного технического обследования. При первичном обследовании объекта недвижимости допустимо использовать копию проектной документации. Назначение строения, перечень обследованных, снесенных строений и сооружений, литера, номера комнат, переоборудованных строений и сооружений, а также указываются выявленные нарушения. Фасадная линия на абрисе изображается параллельно нижнему обрезу листа. Надписи и цифры на абрисе являются четкими и располагаются параллельно линиям, к которым они относятся.

10. Жер учаскесіндегі құрылыстар мен құрылысжайлар барлық периметрлер бойынша өлшенеді және учаскенің жоспарындағы олардың дұрыс тұрған жерін алу үшін базистік нүктелерге байланыстырылады. Учаскенің жоспарын жасау үшін құрылыстарды өлшеу жер асты қабат бойынша жасалады.
11. Жер учаскесін өлшеген кезде мынадай талаптар сақталады:
1) учаскенің қасбеті бойынша оның құрылыс ұзындығының, қоршауының, қақпасының, есіктерінің құрамдық бөліктері, сондай-ақ учаскенің ұзындығының жалпы өлшемі өлшенеді. Бұл ретте, жеке өлшемдердің сомасы жалпы өлшемнен алшақ болмайды;
2) учаскенің жақтары оның шекарасы бойынша өлшенеді. Егер шекарада қақпа болса, онда өлшеу қақпаның қалыңдығы есепке алынып жүзеге асырылады. Омырылған жерлері бар шекаралар омырылғанға дейін және одан кейін омырылған жерден бөлшектер бойынша өлшенеді. Бұдан басқа, мұндай шекараның ұзындығының түзуі бойынша өлшенеді. Учаскенің шекарасын өлшеу кезінде шекара олардың аралас учаскелердің шекара қиылысына дейінгі арақашықтығы өлшенеді;
3) екі аралас учаскелерге тиісті шекарада арық болған кезде шекара өлшемі арықтың ортасы бойынша алынады;
4) тас және кірпіштен қоршауы бар шекараны өлшеген кезде құрылыстың қалыңдығы мен биіктігі өлшенеді, ал ағаш материалдардан жасалған қоршаулардың тек қана биіктігі өлшенеді;
5) жекелеген жер учаскелері арасында табиғи шекаралар болмаған кезде, шартты шекаралар жер бөлу құқық орнатушы құжаттарымен белгіленеді.
6) егер құрылыста жылыту үшін жер асты қабатының орнына құм себілсе, онда учаске жоспары үшін мұндай құрылысты өлшеу қабырға құрылысы бойынша жүргізіледі, негізіндегі үйінді құрылысқа енгізілмейді;
7) учаскенің жоспарына уақытша құрылыстар мен көшпелі қондырғылар, оның ішінде дәретхана, жаздық себілгіштер, қоқыс жәшіктері, тасымалды контейнерлер, дүңгіршектер, қазылған шұңқырлар, құдықтар кіргізілмейді;
12. Жер-телімінің жоспарын, құрылыстардың аудандарын және көлемін анықтау бойынша камералдық жұмыстар, бөлім басшысы абристі тексеріп қол қойғаннан кейін жүргізіледі. Жер учаскесінің жоспары абристе жазылған өлшеулер негізінде 1:200-ден 1:5000-ға дейінгі масштабтарда жер учаскелерінің мөлшеріне байланысты компьютерлік техниканы пайдалана отырып сызады.
13. Учаске жоспары қағазда негізгі қасбетпен парақтың төменгі кесіндісімен параллель орналасады және жарықтың жақтарына қатысты С-Ю бағыттаушымен бағдарланады.
14. Жер учаскесінің жоспарын сызу жөніндегі графикалық жұмыстар мынадай ақпараттарды қамтиды:
1) жоспарда көшелердің атауы, жүретін жолдар көрсетіледі;
2) учаскенің, қоныстардың, құрылыстардың, құрылыс жайлардың мөлшерлері жоспарға тиісті сызықтарға сәйкес параллель болып қара түспен енгізіледі;

10. Строения и сооружения на земельном участке обмеряются по всему периметру и для получения их правильного местоположения на плане участка привязываются к базисным точкам. Обмер строений для составления плана участка производится по цокольному этажу.
11. При обмере земельного участка соблюдаются следующие требования:
1) по фасаду участка промеряются составные части длины строения, забора, ворот, калитки, а также общий промер длины участка. При этом сумма частных промеров не имеет расхождения с общим промером;
2) стороны участка промеряются по его границам. При наличии забора, промер осуществляется с учетом толщины забора. Границы, имеющие излом, промеряются по частям до излома и от излома. Кроме того, промеряется длина такой границы по прямой. При измерении границ участка замеряются также расстояния до пересечения их с границами смежных участков;
3) при наличии по границам арыков, принадлежащих к двум смежным участкам, размер границы берется по центру арыка;
4) при обмере границ, имеющих каменные и кирпичные ограждения, промеряются толщина и высота сооружений, а при заборах из лесоматериалов - их высота;
5) при отсутствии физических границ между отдельными земельными участками условные границы устанавливаются по землеотводным правоустанавливающим документам;
6) в строении вместо цокольного этажа устроена земельная засыпка для утепления, то обмер такого строения для плана участка производится по стенам строения, засыпка у основания не вводится в застройку;
7) не наносятся на план участка временные постройки и все переносное оборудование, в том числе туалет, летний душ, мусорные ящики, переносные контейнеры, киоски, выгребные ямы, колодцы.
12. После проверки и подписания абриса руководителем отдела производятся камеральные работы по вычерчиванию плана земельного участка, определения площадей и объемов строений. План земельного участка вычерчивается с использованием компьютерной техники, на основании обмеров, записанных в абрисе, в масштабе от 1:200 до 1:5000 в зависимости от размера земельных участков.
13. План участка располагается на бумаге главным фасадом параллельно нижнему обрезу листа и ориентируется относительно сторон света стрелкой С-Ю.
14. Графические работы по вычерчиванию плана земельного участка содержат следующую информацию:
1) на плане указывается наименование улиц, проездов;
2) размеры участка, угодий, строений, сооружений наносятся на план черным цветом параллельно соответствующим линиям;

3) абристен шыққан қосалқы өлшеулер жер учаскесінің жоспарына көшірілмейді;
4) құрылыстар мен құрылысжайлардың пішінін сызу Шартты белгілердің қатаң сақталынуымен жүргізіледі;
5) әрбір құрылысқа, жапсар жайға, құрылысжайға литер беріледі;
6) негізгі құрылыстар орыс алфавитінің А, Б, В және тағы басқалар бас әріптерімен және әрі қарай қабаттылығын, қабырға материалын және пайдаланылуын көрсете отырып, литерленеді. Алфавит әріптері жетпеген кезде литерлеуді бас әріптердің жанынан рим цифрын қойып жалғастыруға болады;
7) тұрғын және тұрғын емес жапсар жайлар құрамында олар орналасқан сол негізгі құрылыстың орыс алфавитінің бас әріптеріне олардың нөмірлерінің сандық белгісі қосылып мына тәртіппен литерленеді: А1, А2 немесе Б1, Б2;
8) суық жапсар жайлар (террассалар, дәліздер, кіре беріс және басқа) негізгі құрылыстың литеріне сәйкес орыс алфавитінің кіші әріпімен литерленеді: а1, а2, немесе б1, б2;
9) қызметтік құрылыстар Г бас әріпіне сандық белгі қосылып тізімдеме тәртібі бойынша литерленеді: Г1, Г2, Г3;
10) құрылыс (оның ішінде төсемдер, қоршаулар, қақпа, су ұңғыма, бастырма) рим санымен литерленеді: І, ІІ, ІІІ, ІV;
11) құрылыстың контурында "Н" әріпі белгісімен сыртқы биіктігі қойылады. Егер құрылыс қия беткейде орналасса және осының салдарынан бірнеше жерден өлшенсе онда орташа арифметикалық мәні қойылады;
12) жертөлелердің, жартылай жертөлелердің және жерқоймалардың контурлары жер учаскесінің жоспарында үзік сызықтармен олардың орналасқан жері бойынша көрсетіледі;
13) мезониндер, мансардалар құрылыстың контурында олардың орналасқан жерінде жалпақ сызықпен белгіленеді;
14) тастан, кірпіштен, саманнан кірпіштен жасалған дуалдар мен қоршаулар олардың қалыңдығы масштабта көрсетіліп, қос сызықпен сызылады;
15) жер учаскесінің жоспарындағы құрылыстар мен құрылыс жайлар қатаң түрде масштабта сызылады және Шартты белгілерге сәйкес боялады.
3. Ғимараттарды түсіру (өлшеу) және қабат жоспарларын сызу (далалық және камералдық жұмыстар)
15. Негізгі құрылыс, жапсарлас құрылыстармен бірге қабырғалардың бетінен сыртқы және ішкі жағынан өлшенеді. Егер өлшеу кезінде қабырғалардың әрлеу жұмыстары болмаса, онда техникалық паспорттың ерекше белгілері тармағына өлшеу жұмыстарының қабырғалардың әрленбеген беттерінен жүргізілгендігі жөнінде белгі қойылады. Өлшеуге барлық үй-жайлар және ондағы бөлмелер, оның ішінде олардың мақсатына пайдалануына қарамастан жертөле, жартылай жертөле қабаттардағы, мезониндерде және мансардаларда орналасқан бөлмелер, сондай-ақ суық құрылыстарды қоса алғанда осы құрылысқа жапсар жайдағы барлық үй-жайлар жатады, ғимараттар мен үй-жайларды түсірген кезде абрис сызылады.

3) вспомогательные промеры из абриса на план земельного участка не переносятся;
4) вычерчивание контуров строений и сооружений производится в строгом соответствии с Условными обозначениями;
5) каждому строению, пристройке, сооружению присваивается литер;
6) основные строения литеруются заглавными буквами русского языка: А, Б, В и так далее с указанием этажности, материала стен и использования. При нехватке букв алфавита литеровку можно продолжить с проставлением рядом с заглавными буквами римских цифр;
7) жилые и нежилые пристройки литеруются заглавными буквами русского языка основного строения, в составе которого они расположены, с добавлением цифрового значения их номера по порядку: А1, А2 или Б1, Б2;
8) холодные пристройки (террасы, веранды, тамбуры и другие) литеруются строчными буквами русского алфавита, соответственно литеру основного строения: al, a2 или б1, б2;
9) служебные строения литеруются заглавной буквой Г с добавлением цифрового обозначения по порядку описи: Г1, Г2, Г3;
10) сооружения (в том числе мощения, ограждения, ворота, скважина, навесы) литеруются римскими цифрами I, II, III, IV;
11) в контуре строения проставляется наружная высота с обозначением ее буквой "Н". Если строение расположено на косогоре и вследствие этого высота обмерялась в нескольких местах, то проставляется среднее арифметическое значение;
12) контуры подвалов, полуподвалов и погребов на плане участка показываются пунктиром по месту их расположения;
13) мезонины, мансарды отмечаются на контуре строения сплошной линией в местах их расположения;
14) каменные, кирпичные, саманные заборы и ограждения, имеющие толщину, вычерчиваются двойной линией с показом их толщины в масштабе;
15) строения и сооружения на плане земельного участка вычерчиваются строго в масштабе и закрашиваются в соответствии с Условными обозначениями.
3. Съемка (обмера) зданий и вычерчивание поэтажных
планов (полевые и камеральные работы)
15. Основное строение с пристройками обмеряются снаружи и внутри от поверхностей стен. В случае отсутствия отделки в особых отметках технического паспорта указывается, что обмер производился от неотделанных поверхностей стен. Съемке подлежат все помещения и комнаты в них, в том числе расположенные в подвальных, полуподвальных этажах, в мезонинах и мансардах, независимо от их назначения, использования, а также все помещения в пристройках к этому строению, не исключая холодных построек, при съемке зданий и помещений чертится абрис.

16. Жапсар жайы бар негізгі құрылыстарды өлшеу бірінші қабаттың терезесі деңгейінде астыңғы қабаттан жоғарғы қабырғаның барлық периметрі бойынша жүргізіледі. Терезе және есік қуыстарын өлшеу барысында бір уақытта аралық есептеулер жасалады. Абристе мұндай есептер өлшенетін сызықтарға перпендикуляр жазылады.
17. Учаскенің абрисінде құрылыстың қабаттылығы және құрылыстың жекелеген бөліктері бойынша бөлінуі көрсетіледі. Биіктігі бір, бірақ әр-түрлі қабаттығы құрылыстарда өлшемдер әрқайсысы үшін жеке, сондай-ақ әртүрлі биіктік кезінде және негізгі құрылысқа жапсар жай болған кезде алынады.
18. Әр қабат бойынша жоспарды сызған кезде дөңес (жиектер) жерлері бар қабырғалар, қабырға сұлбасында барлық көлденең кесінділермен шығып (жиектер) тұрған проекцияларын және тек қана кесіндіге түсетін қабырғаның бөлігін бояп қана көрсету керек (еденнен 1.2 метр биіктікте).
19. Әр қабат бойынша жоспардың қабырғалары, қалқалары, терезе және есік қуыстары (оның ішінде жасалған және қойылған) мен басқа да тетіктері масштабқа салынады және сызылады.
20. Алаңдар, баспалдақ торлары мен баспалдақ марштары масштабта сызылады, бұл ретте басқыштардың саны болмысына сәйкес болуы керек. Баспалдақ маршының көтерілу бағыты жебемен көрсетіледі. Жоғары тұрған қабаттарда, егер баспалдақ торлары өтпелі және аражабыны жоқ болса, баспалдақ торының мөлшері қойылмайды.
21. Үй-жайдағы жоғары қабаттың (дәлізде, тұрғын бөлмеде, холлда және т.б) баспалдақ қиындылары масштабта сызылады және мөлшері кесіндінің ұзындығы мен ені бойынша қойылады.
22. Форматтың оң жақ төменгі бұрышында мекен-жайын, құрылыстың қабаты мен жоспардың масштабын көрсететін жазумен мөртаңба сызылады. Әр қабат бойынша жоспарға бөлімнің маманы және басшысы қол қояды.
23. Әр қабат бойынша жоспарлар қатаң түрде масштабта сызылады және Шартты белгілерге сәйкес боялады.
24. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін әр қабат бойынша сызылған жоспар ақаулы болып саналады және қайта жасауға жатады, хал-ахуал сызбалар мен жоспарлар осы Нұсқаулыққа сәйкес сызылады.
25. Құрылыстың сыртынан өлшеген кезде қабырғаның жалпы жазық бетінен 10 сантиметрге шығып тұрған және құрылыстың ішкі көлеміне әсер етпейтін сәулеттік кіші бөліктері өлшенбейді және көлемге қосылмайды.
26. Кіре берістер, шұңқыршалар, алаңдар, кіретін есіктер өлшенеді және қабаттық жоспарға кіргізіледі.
27. Бұтарланған құрылыстан кейінгі қалдықтары есепке алынбай жазықтығы бойынша өлшенеді, бұрыштағы әшекейлер және пилястрлер өлшеу кезінде есептелмейді. Сыртынан ағашпен қапталған құрылыс қаптамасы бойынша өлшенеді.

16. Обмер основного строения с пристройками снаружи производится на уровне окон первого этажа по всему периметру стен выше цокольного этажа. Одновременно, при замере оконных и дверных проемов проводится промежуточные отсчеты. В абрисе такие отсчеты записываются перпендикулярно к измеряемой линии.
17. На абрисе участка указывается этажность строения и распределение строения по его отдельным частям. В строениях одной высоты, но разной этажности, промеры берутся отдельно для каждой части, а также при разных высотах и при наличии пристроек к основному строению.
18. При вычерчивании поэтажных планов этажей, стены которых имеют выступы (обрезы) в профиле стен, следует показывать пунктиром проекцию выступов (обрезов) со всеми горизонтальными разрезами, закрашивая только часть стены, попадающую в разрез (на высоте от пола 1,2 метра).
19. Стены, перегородки, оконные и дверные (в том числе заделанные и заложенные) проемы, и все иные детали поэтажного плана располагаются и вычерчиваются в масштабе.
20. Площадки, лестничные клетки и лестничные марши вычерчиваются в масштабе, при этом количество ступеней должно соответствовать натуре. Направление подъема лестничного марша показывается стрелкой. В вышележащих этажах размеры лестничных клеток не проставляются, если лестничные клетки сквозные и не имеют перекрытий.
21. Вырезы лестниц в помещении верхнего этажа (коридор, в том числе жилая комната, холл) вычерчиваются в масштабе и проставляются размеры по длине и ширине выреза.
22. В правом нижнем углу формата вычерчивается штамп с надписями, указывающими адрес, этаж строения и масштаб плана. Поэтажный план подписывается специалистом и руководителем отдела.
23. Поэтажные планы вычерчиваются строго в масштабе и раскрашиваются в соответствии с Условными обозначениями.
24. Поэтажные планы, не соответствующие вышеуказанным требованиям, считаются дефектными и подлежат переделке, ситуационные схемы и планы вычерчиваются в соответствии с настоящей Инструкцией.
25. При обмере строения снаружи мелкие архитектурные части стен, выступающие из общей плоскости стены на 10 сантиметров и не влияющие на внутренние размеры строения, не измеряются и в объем не включаются.
26. Крыльцо, приямки, площадки, подъезды замеряются и наносятся на поэтажный план.
27. Строения, рубленные с остатком, обмеряются по плоскости стен, без учета остатков, украшения и пилястры на углах в обмере не учитываются. Строения деревянные, обшитые снаружи, замеряются по обшивке.

28. Құрылыстың сыртқы биіктігі, жердің жоспарланған үстінен ернеуіне қосылған жоғарғы сызығына дейін, яғни жабынның ернеумен түйіскен сызығына дейін өлшенеді.
29. Ернеудің үстінен шығып тұрған бөліктер өлшеуге жатпайды. Құрылыстың шаршы алаңына әсер етпейтін мұнаралар, сәулеттік қосымша құрылыстар биіктігіне қосылмайды.
30. Көп қабатты құрылыстың сыртқы биіктігі қабатаралық және шатыр жаппаларының қалыңдығы есепке алынып, қабаты бойынша жайлардың ішкі биіктіктерін қосу арқылы белгіленеді. Бұл ретте кезінде жаппалардың қалыңдығы баспалдақ алаңындағы екі қабаттың ішкі биіктігін өлшеп, ол шамадан осы қабаттардың ішкі биіктіктерінің сомасын алып тастап анықталады.
31. Қия беткейде тұрған құрылыстың биіктігі жер бетінің ойыстығына байланысты бірнеше бұрыштан өлшенеді және осы өлшеулер оларды өлшеген жерлерінен нобайға Нұсқаулықтың 7-қосымшасының 1 суретіне сәйкес енгізіледі.
32. Бір тегісті төбесі бар құрылыстың биіктігі жаппасыз, жоғарғы және төменгі тегісті қабырғалары бойынша өлшенеді, қосылады және ортаңғы мәні Нұсқаулықтың 7-қосымшасының 2 суретіне сәйкес алынады.
33. Жаппасымен бір тегісті төбесі бар құрылыстың биіктігі төменгі тегістігінің қабырғалары бойынша өлшенеді.
34. Мезониннің биіктігі, биіктік айырмашылығы сияқты мезонинмен бірге үй биіктігінен негізі үй биіктігін шығарып тастау арқылы Нұсқаулықтың 7-қосымшасының 3 суретіне сәйкес айқындалады.
35. Мансарданың биіктігі мансарданың еденінен шатыр жаппасының төсемінің жоғары бетіне дейін өлшенеді. Мансарда жаппасының қисық сызықпен кескіні кезінде орташа биіктігін Нұсқаулықтың 7 қосымшасының 4 суретіне сәйкес алу қажет.
36. Эркердің биіктігі, биіктік айырмашылығы сияқты іргетастың кескінінен эркердің жоғарғы және төменгі жазықтығына дейін белгіленеді.
37. Құрылыстың және құрылысжайдың сыртқы биіктігі қай жерден алынса, сол жерде абристе белгіленеді.
38. Құрылыста жертөле, жартылай жертөле болған кезде сыртқы биіктікті өлшеу ернеудің қосылған сызығынан жерге дейін жүргізіледі және бұдан басқа жертөленің, жартылай жертөленің тереңдігі өлшенеді. Тереңдік биіктік өлшенген нүктеде өлшенеді. Қия беткейдегі құрылыстардың тереңдігі еңкісіне байланысты және міндетті түрде құрылыстың сыртқы биіктігі өлшенген жерлерден өлшенеді.
39. Үй-жайлар мен бөлмелердің ішкі өлшеуі және ара қабырғадан 1,2 - 1,3 метр биіктікте еденнен алғандаүй-жайдың қалқалардың периметрі бойынша үстінен жүргізіледі. Тікелей қабырғалардың немесе қалқалардың жазықтығы бойынша өлшеу мүмкін болмаған кезде өлшеуде паралель өлшеулермен Нұсқаулыққа 7-қосымшаның 5-суретіне сәйкес жол беріледі.

28. Наружная высота строения обмеряется от спланированной поверхности земли до верхней линии венчающего карниза, то есть до линии пересечения кровли с карнизом.
29. Возвышающиеся над карнизом части в промер не входят. Не включаются в высоту башенки, архитектурные надстройки, не влияющие на кубатуру строения.
30. Наружная высота многоэтажных строений определяется путем суммирования внутренних высот помещений по этажам с учетом толщин междуэтажных и чердачных перекрытий. Толщина перекрытий при этом способе определяется, замером на лестничной клетке внутренней высоте двух этажей вместе с перекрытием, расположенным между ними, исключением этой величины сумму внутренних высот этих этажей.
31. Высота строений, стоящих на косогоре, обмеряется в нескольких углах в зависимости от уклона поверхности земли, и все эти промеры наносятся на эскизе в местах их обмера согласно рисунку 1 приложения 7 настоящей Инструкции.
32. Высота строений с односкатной крышей без перекрытия измеряется по стенам верхнего и нижнего ската, суммируется и берется среднее значение согласно рисунку 2 приложения 7 настоящей Инструкции.
33. Высота строений с односкатной крышей с перекрытием измеряется по стене нижнего ската.
34. Высота мезонина определяется как разница высот путем вычитания из высоты дома с мезонином высоты основного дома согласно рисунку 3 приложения 7 настоящей Инструкции.
35. Высота мансарды измеряется от пола мансарды до верха засыпки чердачного перекрытия. При криволинейном очертании перекрытия мансарды следует принимать среднюю высоту согласно рисунку 4 приложения 7 настоящей Инструкции.
36. Высота эркера определяется как разница высот от обреза фундамента до верхней и нижней плоскости эркера.
37. Наружные высоты строений и сооружений отмечаются на абрисе во взятых местах.
38. При наличии в строении подвала, полуподвала обмер наружных высот производится от венчающей линии карниза до земли и, кроме того, замеряется заглубление подвала, полуподвала. Заглубление обмеряется в той точке, в которой обмерена высота. В строениях на косогоре заглубление замеряется в нескольких местах в зависимости от уклона и обязательно в тех местах, где обмерялась наружная высота строения.
39. Внутренний обмер помещений и комнат производится от поверхностей стен и перегородок на высоте 1,2-1,3 метра от пола. При невозможности измерения непосредственно по плоскости стен или перегородок допускается производить измерения параллельными промерами согласно рисунку 5 приложения 7 настоящей Инструкции.

40. Тұйық, тұрғын немесе тұрғын емес үй-жайдың ішіндегі күрделі материалды қабырғаларды қоспағанда, салынған аралық қабырғалар техникалық паспортқа, соның ішінде сызбалы қабатаралық жоспарға пунктирлік белгімен белгіленеді. Осындай аралық қабырғалардың болуы қолданыстағы техникалық паспортқа өзгерістер енгізуге және оны ауыстыру үшін негіз болып табылмайды.
41. Тікбұрышты үй-жайды өлшеген кезде екі өлшеммен шектелген жеткілікті, алайда тікбұрыш еместің аздаған нышаны байқалған кезде үй-жайдың барлық жақтары және ара қашықтығы қиғаш бойынша өлшенуі қажет. Бұрыштық үй-жайдағы тікбұрышты кескінді екі диагоналы бойынша алған дұрыс. Қиғаштың болуы құрылыстың сыртқы пішінін белгілеуді және құрылуын Нұсқаулықтың 7-қосымшасының 6-суретіне сәйкес жеңілдетеді.
42. Құрылыстың ішкі биіктігі бірінші қабаттың еденінен шатыр жаппасына дейін белгіленеді.
43. Жертөлесі, жартылай жертөлесі бар ғимараттардың ішкі биіктігі бірінші қабаттың еденінен бастап үйдің төбесіндегі шатыр жаппасына дейін өлшенеді, ал жертөленің биіктігі жертөленің еденінен бастап 1-ші қабаттың еденінің жоғарғы сызығына дейін өлшенеді.
44. Үй-жайларда және бөлмелерде барлық шығып тұрған бөліктер, күрделі қабырғалар мен аралық қабырғалар, қуыстар, қабырға шкафтары, есіктер, пештер, арықты қуыстар және басқа да қондырғылар өлшенеді. Өлшеулер мен байланыстардың деректері абриске сызылады.
45. Терезе астындағы орталық жылу құбырларына арналған қуыстар өлшенбейді және жоспарға сызылмайды, ал есік қуыстарындағы қуыстар, сондай-ақ 1,8 метр және одан да көп биіктіктегі қуыстар өлшенеді, жоспарға сызылады және үй-жайдың ауданына енгізіледі.
46. Тұрғын жайларда сатылардың марш астындағы алаңы, еденнен бастап марштың төменіне дейін 1,6 метр және одан да биік болған кезде ол үй-жайдың баспалдақ орналасқан ауданына қосылады.
47. Кемінде ені 2 метр немесе ойығы 1,5 метр қақпалармен өзара қосылған бөлмелер, ойығы қақпасы немесе қуыстары бар қабырға бойынша өлшенген кіші бөлменің ұзындығының кемінде 50%-ын құраған, бірақ қорабы жоқ жағдайда бір үй-жай болып саналады. Тіреуіш бағандары бар бірнеше қуыстармен өзара біріккен бөлмелер бір бөлме ретінде саналады және өлшенеді және ойығы бөлменің ауданына қосылады.
48. Егер бөлмеде қалқамен жасалған қақпа ойығы болса, онда ол өлшенеді, жоспарға сызылады және бөлу қалқасы алып жатқан алаңсыз бөлменің алаңына қосылады.
49. Қабырғадан шығып тұрған панелдері бар бөлмелер қабырғасы бойынша және панелдері бойынша екі рет өлшенеді Нұсқаулыққа 7-қосымшаның 7-суретіне сәйкес өлшенеді. Ауданы панелдері бойынша мөлшерлерінен есептеледі. Егер панелі немесе қабырғаларының сыртқа шығып тұрған қаптамасы бөлменің барлық периметрі бойынша өтпесе, онда одан басқа панелдің пагонажы немесе қаптамасы өлшенеді.

40. Перегородочные стены за исключением капитальных стен, возведенные внутри замкнутого жилого или нежилого помещения подлежат нанесению в техническом паспорте, в том числе на схематическом поэтажном плане пунктиром. Наличие таких перегородок не является основанием для внесения изменений в действующий технический паспорт и его замене.
41. При измерении прямоугольных помещений достаточно ограничиться двумя замерами, однако при наличии даже слабо выраженных признаков непрямоугольности, необходимо измерить все стороны помещения и расстояния по диагонали. В угловых помещениях прямоугольного очертания следует брать две диагонали. Наличие диагонали облегчает определение и построение внешней конфигурации строения согласно рисунку 6 приложения 7 настоящей Инструкции.
42. Внутренняя высота строений определяется от пола первого этажа до потолочного перекрытия.
43. В зданиях с подвалами, полуподвалами внутренняя высота замеряется от пола первого этажа до потолочного перекрытия, а высота подвалов берется от пола подвала до верхней линии пола 1-го этажа.
44. В помещениях и комнатах обмеряются все выступающие части, толщина капитальных стен и перегородок, ниши, стенные шкафы, двери, печи, арочные проемы и прочие устройства. Данные обмера и увязки наносятся на абрис.
45. Ниши под окнами для приборов центрального отопления не замеряются и на план не наносятся, а ниши в проемах заделанной двери, а также ниши высотой 1,8 метров, и более обмеряются, наносятся на план и включаются в площадь помещения.
46. Площадь под маршем лестниц в жилых помещениях, где при высоте от пола до низа выступающих конструкций 1,6 метров и более включается в площадь помещений, где расположена лестница.
47. Комнаты, соединенные между собой арками шириной не менее 2 метров или проемами 1,5 метров считаются как одно помещение при условии, что проемы составляют не менее 50% от длины меньшей комнаты, замеренной по стене, в которой имеются арки или проемы, но отсутствуют коробки. Комнаты, соединенные между собой несколькими проемами с опорными столбами, считаются и замеряются как одна комната и проемы включаются в площадь комнаты.
48. Арочный проем в комнате, заделанный перегородкой, замеряется, наносится на план и включается в площадь комнаты без площади, занятой перегородкой.
49. Комнаты, имеющие по стенам выступающие панели, измеряются дважды - по стенам и по панелям согласно рисунку 7 приложения 7 настоящей Инструкции. Площадь исчисляется из размеров по панелям. Панель или выступающая облицовка стен проходит не по всему периметру комнаты, также обмеряется погонаж панели или облицовки.

50. Төменгі қабатты шығыңқы қабырғалары бар бөлмелер немесе жертөлелер қабырғалары мен едендері бойынша өлшенеді, оның үстіне ауданы едені бойынша алынған мөлшерде есептеледі, ал жоспары қабырғалары бойынша алынған мөлшерде сызылады.
51. Саты торларында олардың ұзындығы, ені және марштары өлшенеді, марштардың ендері қабырғадан бастап басқыштың сыртына дейін басқыштың ұзындығы бойынша өлшенеді. Аудандардың мөлшері оларды тікелей өлшеу арқылы, ал марштың мөлшері оның көлденең проекциясын, яғни екі ауданның мөлшерінің сомасынсыз саты торларының ұзындығының арақашықтығы өлшенеді. Лифті болған кезде оның шахтасы өлшенеді, ауданы шахтаның едені деңгейімен есептеледі.
52. Үй жайдың немесе бөлменің ішкі биіктігі еденнен төбеге дейінгі белгіге дейін өлшенеді. Бөлек жайларда әр түрлі биіктіктер болған жағдайда олар солай өлшеніп, өлшенген жайлардың абристеріне сызылады.
53. Күмбезі бар үй-жайлардың биіктігі екі жерден белгіленеді: еденнен бастап күмбез табанына және еденнен бастап күмбездің тоғысқырына дейін, ал белбеуі бар темір бетонды үй-жайларда еденнен бастап белдеудің төменгі жазықтығына дейін осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаның 8-суретіне сәйкес өлшенеді.
54. Қуыстары жоқ қабырғалар мен ара қабырғалардың қалыңдығын анықтау үшін терезе немесе есіктің осьінен сабақтас екі бөлменің қабырғаларына дейін және осы бөлмелердің терезелері немесе есіктерінің осі бойынша мөлшері үй-жайдың сыртынан алынады.
55. Пештер мына талаптарды сақтай отырып өлшенеді:
1) дөңгелектері үшін – диаметрі өлшенеді;
2) тік төрт бұрыштар үшін – ұзындығы және ені;
3) бұрыштық үшін – үшбұрыштықтың негізгі мен биіктігі, шығып тұрған бөліктерінің ұзындығы мен ендерінің диаметрлері өлшенеді.
56. Уақытша және көшпелі пештер өлшенбейді және әр қабат бойынша жоспарға сызылмайды.
57. Құрылыстың өлшеу жұмыстары аяқталғаннан кейін қабырғаның сыртқы және ішкі мөлшерлерінің арифметикалық мәліметтерінің сәйкестігі тексеріледі. Сыртқы өлшеу және ішкі мөлшерлерінің сомасы қабырғаның қалыңдығымен бірге тең болуы керек. Сыртқы және ішкі мөлшерлерінің арасындағы жол берілетін айырмашылықтар барлық бөлмелерге барабар бөлінеді.
58. Құрылыстың әр қабат бойынша жоспары абристе жазылған өлшеу негізінде стандарттық үлгідегі сызу қағазына компьютерлік техниканы пайдалана отырып, жылжымайтын мүлік объектісінің мөлшерлеріне байланысты 1:50, 1: 100, 1:200, 1:300, 1:500 масштабта сызылады. Сызу парағының стандарт форматы құрылыстың мөлшеріне байланысты іріктеп алынады.
59. Құрылыстың әр қабат бойынша жоспары қағазда бас қасбетімен парақтың төменгі қиындысымен паралель орналасады.

50. Комнаты или подвалы с выступами цоколя обмеряются по стенам и по полу, причем площадь исчисляется по размерам, взятым по полу, а план вычерчивается по размерам, взятым по стенам.
51. В лестничных клетках замеряется ее длина, ширина и марши, ширина маршей измеряется по длине ступени от стены до торца ступени. Размеры площадок определяются путем непосредственного их замера, а размер марша путем измерения его горизонтальной проекции - расстояния длины лестничной клетки без суммы размеров двух площадок. При наличии лифта обмеряется его шахта, площадь учитывается на уровне пола шахты.
52. Внутренняя высота помещения или комнаты обмеряется от отметки пола до потолка. При наличии в отдельных помещениях различных высот они также измеряются и наносятся на абрис в тех помещениях, где они измерены.
53. Высота помещений, имеющих своды, определяется в двух местах как от пола до пяты свода и от пола до шелыги свода, а в помещениях с балочными железобетонными перекрытиями от пола до нижней плоскости балки согласно рисунку 8 приложения 7 настоящей Инструкции.
54. Для выявления толщины стен и перегородок, не имеющих проемов, берутся промеры от оси окон или дверей до стены в двух смежных комнатах и размер по осям окон или дверей этих же комнат снаружи помещения.
55. Печи обмеряются с соблюдением следующих требований:
1) для круглых - промеряется диаметр;
2) для прямоугольных - длина и ширина;
3) для угловых - основание и высота треугольника, длина и ширина выступающей части.
56. Временные и переносные печи не замеряются и на поэтажный план не наносятся.
57. После окончания обмерных работ строения, проверяется соответствие данных наружных и внутренних размеров стен арифметически способом. Наружный обмер и сумма внутренних размеров, вместе с толщиной стен, должны быть равны. Допустимая разница между наружными и внутренними размерами распределяется пропорционально на все комнаты.
58. Поэтажный план строения вычерчивается с использованием компьютерной техники, на основании обмеров, записанных в абрисе, в масштабе 1:50, 1:100, 1:200, 1:300, 1:500 в зависимости от размеров объекта недвижимости. Стандарт формата чертежного листа подбирается в зависимости от размера строения.
59. Поэтажный план строения располагается на бумаге главным фасадом параллельно нижнему обрезу листа.

60. Әр қабат жоспары әр қабатқа бөлек сызылып, мынадай бөліктерден тұрады:
1) жертөле (цоколь) қабат;
2) үй асты қабаты;
3) жер үстіне салынған құрылыстар.
61. Әр қабат бойынша жоспарда мынадай цифырлық белгілер қойылады:
1) құрылыстың қабырғаларының сыртқы периметрі бойынша алынған мөлшерлер;
2) ұзындығы және ені көрсетілген әрбір бөлменің ішкі мөлшері тиісті сызыққа паралель қара сиямен қойылады;
3) бөлмелердің ауданына әсер етпейтін жоспардың тетіктеріне мөлшерлер берілмейді;
4) бұрыс үлгідегі бөлмелерде ішкі мөлшерлер бөлменің барлық периметрлері бойынша қойылады.
62. Қабат бойынша жоспарда әр үй-жайлардың нөмірлік реті көк түсті араб санымен шығу есігінен сағат тілі бағыты бойынша қойылады. Үй-жайдың нөмірлік реті әрбір қабатта жеке қойылады, яғни 1-ші саннан басталады.
63. Пәтердің нөмірі пәтердің кіреберісіне қызыл түспен қойылады. Кондоминиум объектілерінде негізгі жылжымайтын мүліктен айыру мақсатында жасыл түспен белгіленеді.
64. Ішкі биіктігі өлшенген жерінен "һ" әрпімен қойылады. Егер қабат аралық аражабыны бір жазықта болса және барлық үй-жайлардың қабат биіктігі бірдей болса, онда ол қай жерде өлшенсе, сол жерге қойылады. Әр түрлі биіктік кезінде жаппа биіктігі қай жерде өлшеу өткізілді, сол жерге барлық үй-жайларға қойылады.
4. Жер учаскесінің, ғимаратты құрылыс жайлардың және (немесе) олардың құрамдас бөліктерінің техникалық ерекшеліктерін сипаттау (есептеу жұмыстары)
65. Ғимараттардың, құрылысжайлардың және олардың құрамдас бөліктерінің техникалық сипаттамалары белгіленген техникалық паспорт нысандары бойынша жасалады. Құрылыстардың, құрылысжайлардың және олардың конструктивтік элементтерінің техникалық сипаттамасы табиғи ахуалын, құрылыс материалдары және конструкциялық элементтерін ескере отырып абристен тиісті нысандардаға бағаналарға енгізіледі және көзбен көріп тексерген кезде айқындалады.
66. Өтініш берушіде ғимараттарды, құрылыстарды және құрылысжайларды қабырға және аралық материалдар салған жылын айқындаушы құжаттары болмаған кезде пайдалануға берген мерзімі көзбен көріп қараудың, материалдар жағдайының, өтініш беруші берген ауызша мәліметтердің негізінде белгіленеді. Құқық белгілеуші құжаттарында ақпараты жоқ құрылыс туралы деректер техникалық паспортқа енгізіледі.
67. Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу жұмыстары аяқталған соң жылжымайтын мүліктің меншік иесі (өкілеті тұлғасы) абриске қол қояды.
68. Жер учаскенің жоспары қабылданған масштабта сызылғаннан кейін, учаскенің жекелеген бөлігін және барлық учаскесін тұтастай есептеуге кіріседі.

60. Поэтажные планы вычерчиваются отдельно на каждый этаж и состоят из:
1) подвального (цокольного) этажа;
2) надземного этажа;
3) надстройки строения.
61. На поэтажном плане проставляются следующие цифровые обозначения:
1) размеры, взятые по наружному периметру стен строения;
2) внутренние размеры каждой комнаты, отражающие длину и ширину, проставляются черным цветом параллельно соответствующим линиям;
3) детали плана, не влияющие на площадь комнаты, размерами не снабжаются;
4) в комнатах неправильной формы внутренние размеры проставляются по всему периметру комнаты.
62. На поэтажном плане нумерация всех помещений первичного объекта проставляется арабскими цифрами синего цвета по направлению часовой стрелки от входа. Нумерация помещений первичного объекта на каждом этаже проставляется отдельно, то есть начинается с цифры 1.
63. Номер квартиры проставляется красным цветом у входа в квартиру. Объекты кондоминиума проставляются зеленым цветом в целях разграничения от основного объекта недвижимости.
64. Внутренние высоты проставляются в местах обмера со знаком "h". Если междуэтажные перекрытия лежат в одной плоскости и высота во всех помещениях этажа одинакова, то она проставляется в том помещении, где был произведен обмер. При разной высоте перекрытий высоты проставляются во всех помещениях, где были произведены измерения.
4. Описание технических характеристик земельного участка,
здания, сооружения и (или) их составляющие
(вычислительные работы)
65. Техническое описание зданий, строений и их составляющих составляются по формам технического паспорта. Технические характеристики строений, сооружений и их конструктивные элементы вносятся в соответствующие графы форм из абриса с учетом физического состояния, описания строительных материалов, конструктивных элементов определяется при визуальном осмотре.
66. При отсутствии у заявителя документов, определяющих материал стен и перегородок, год постройки зданий, строений и сооружений, срок эксплуатации устанавливается на основании визуального осмотра, состояния материалов, устных сведений, предоставленных заявителем. Данные о строениях, на которые отсутствует информация в правоустанавливающем документе, заносятся в технический паспорт.
67. По окончанию работ государственного технического обследования недвижимого имущества собственник недвижимости (уполномоченный представитель) подписывает абрис.
68. После того, как план земельного участка вычерчен в принятом масштабе, приступают к вычислению площадей отдельных его частей и всего участка в целом.

69. Аудандарды есептеудің мынадай үш түрлі әдісі бар:
1) табиғи деректер бойынша және заттай алынған сызықтық өлшеуге байланысты іздеу ауданының шамасын білдіретін геометриялық формула көмегімен есептеу әдісі;
2) талдамалық әдіс, ауданды есептеу үшін қажетті іздеу сызықтарының ұзындығы белгілі заттай деректердің есебінен математикалық формулалар бойынша белгіленеді;
3) кескіндемелік әдіс, есептеу үшін қажетті сызықтар сызылған жоспар бойынша құрылады және өлшенеді.
70. Жер учаскелерінің аудандары күрделі геометриялық фигураларды қарапайымға (тік төртбұрыштар, үшбұрыштар, трапеция) бөлу және олардың ауданын тиісті геометриялық формулалар бойынша белгілеу негізінде есептеледі. Іс жүзінде мұндай жер учаскелердің ауданын жақтары сол жерде өлшеу үшін ыңғайлы жеке үшбұрыштарға бөлген жөн. Ұшбұрыштардың ауданын есептеу үшін жартылай периметр формуласы (Герон формуласы) қолданылады. Осы формула бойынша аудан
Осы формула бойынша аудан
мұнда a, b және c – үшбұрыштың жақтары, р - осы үшбұрыштың жартылай периметрі, (a+b+c): 2 амалына тең.
71. Тік бұрышы бар қисық бұрышты бейнелердің ауданын есептеген кезде осындай пішіндерден ауданын гипотенузаны катеттері бойынша жеңіл айқындауға болатын тікбұрышты үшбұрышқа бөліп алу қажет. Гипотенуза жақтары тұратын жерінде өлшенген үшбұрыштың үшінші жағы болып табылады.
72. Тұйық сынық сызықты құрайтын пішіндердің, сондай-ақ қисық пішіндердің ауданын оларды бірдей биіктікте бірқатар трапецияларға бөлу арқылы кескіндеме тәсілімен есептеуге болады. Барлық трапециялардың жалпы ауданын есептеу жекелеген трапециялардың орташа сызығының ұзындығын және олардың сомасын бір трапецияның биіктігіне көбейтумен есептеледі. Трапецияға кірмеген пішіндердің ауданы үшбұрыштардың ауданы сияқты айқындалады.
73. Жеке парақтарға түсірілген барлық жобамен жазылған сызулар, формулалар және қосалқы жазулар және алғашқы түпнұсқалы құжаттар сияқты басқа құжаттармен қатар мұрағаттық іс материалдары жасақталуы тиіс.
74. Есептеу жұмыстарының нәтижелері келесі жолмен дөнгелектенеді:
1) жер учаскесінің жалпы ауданы – тұтас санға дейін;
2) алқаптардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың аудандары – бір ондық белгіге дейін дөнгелектенеді.
75. Құқық орнатушы құжаттарда және техникалық паспорттағы техникалық сипаттамаларында айырмашылықтар болған жағдайда, осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық сипаттамаларының өзгеруі жөнінде қорытынды, құрылыстың бұзылғандығы анықталса, өтініш білдірушіге осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымайтын мүлік объектісінің бар болуы және бұзылғандығы жөнінде қорытынды беріледі.

69. Различаются три метода вычисления площадей:
1) метод вычисления по натурным данным и при помощи геометрических формул, выражающих искомую площадь в зависимости от линейных измерений, взятых в натуре;
2) аналитический метод, когда длина искомых линий, необходимых для вычисления площадей, определяется по математическим формулам из расчета известных натурных данных;
3) графический метод, когда необходимые для вычисления линии строятся и измеряются по вычерченному плану.
70. Площади земельных участков вычисляются на основе деления сложных геометрических фигур на простейшие (прямоугольники, в том числе треугольники, трапеции) и определения их площадей по соответствующим геометрическим формулам. На практике для подсчета площадей земельных участков необходимо делить на отдельные треугольники, стороны которых наиболее доступны для измерения на местности. Для подсчета площадей треугольников применяется формула полупериметров (формула Герона).
По этой формуле площадь
где a, b и с - стороны треугольника, р - полупериметр данного треугольника, равный выражению (а + b + с):2.
71. При вычислении площадей косоугольных фигур, имеющих прямой угол, необходимо выделять из такой фигуры прямоугольный треугольник, площадь которого также как и гипотенузу легко определить по катетам. Гипотенуза является третьей стороной треугольника, стороны которого измерены на местности.
72. Площадь фигур образованных замкнутой ломаной линией, а также криволинейных фигур вычисляется графическим способом путем разбивки их на ряд трапеций с одинаковой высотой. Вычисление общей площади всех трапеций сводится к подсчету длины средней линии отдельных трапеций и умножению их суммы на высоту одной трапеции. Площади фигур, не вошедших в трапецию, определяются как площади треугольников.
73. Все черновые схематические чертежи, формулы и вспомогательные записи, помещенные на отдельных листах и, как подлинные первичные документы, должны храниться в материалах архивного дела наравне с другими документами.
74.Результаты вычислительных работ округляются следующим образом:
1) общая площадь земельного участка - до целого числа;
2) площадь угодий, строений и сооружений - до одного десятичного знака.
75. В случае расхождения технических характеристик в правоустанавливающем документе и техническом паспорте, выдается заключение об изменении технических характеристик объекта недвижимости по форме, согласно приложению 8 настоящей Инструкции, при выявлении сноса строений, заявителю выдается заключение о наличии и сносе объекта недвижимости по форме, согласно приложению 9 настоящей Инструкции.

76. Аудандарды есептеу нәтижелері топтастырылады және техникалық паспорттың тиісті бағаналарына енгізіледі.
77. Үй-жайлардың аудандарын есептеген, өлшеген кезде алынған көлемдердің негізінде бір ондық белгіге дейінгі нақты түрде шаршы метрмен жүргізіледі.
78. Тік төртбұрышты нысанды құрылыстардың аудандары ұзындығын еніне көбейтіп есептеледі.
79. Құрылыстар мен жеке үй-жайлар көп жағдайларда тікбұрышты кескінде болады, бірақ тексеру жүргізу кезінде қисық сызықты кескіндегі үй-жайлар да кездеседі. Бұл жағдайларда мұндай пішіндерді жай кескіндей бөлу керек және олардың әрбірінің ауданын есептеп және нәтижесін қосу қажет.
80. Мансарды тұрғын жайдың алаңын белгілеу кезінде осы жайдың еңкейіңкі төбесінің 1,6 метрден кем емес ұзындығымен алаңы ескеріледі.
81. Күрделі қабырғалардың шығыңқы элементтері, пештер, күрделі үлгідегі ошақтар алып жатқан, сондай-ақ есік қуысындағы алаңдар үй-жайдың ауданына қосылмайды.
82. Үй-жайдың ауданынан жылу орталығының жабдықтары, колонкалар, ванналар, әжетхана жабдықтары және басқа да санитарлық-техникалық жабдықтар орналасқан аудандар алынбайды.
83. Тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) тұрғын алаңы, орнатылған шкафтардың алаңын есепке қоса отырып тұрғын бөлмелердің алаңдарының қосындысы ретінде белгіленеді, ал тұрғын үйдің тұрғын алаңы (пәтерлер) тұрғын бөлмелердің жатын бөлме, қонақ бөлме, балалар бөлмесі, үй кабинеті және орнатылған шкафтардың алаңдарының қосындысымен айқындалады.
84. Тұрғын үйдің (пәтердің) тұрғын емес ауданы ішкі қосалқы үй-жайлардың оның ішінде ас бөлме, жуыну бөлмесі, әжетхана, кіреберіс, дәліз, ішкі қойма аудандарының қосындысымен айқындалады.
85. Тұрғын үйдің (пәтердің) пайдалы ауданы тұрғын және тұрғын емес ауданның қосындысымен айқындалады
86. Тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы ауданы тұрғын үйдің пайдалы ауданы мен мынадай төмендеткіш коэффициенттерді қолдана отырып, балкондардың, лоджиялардың, дәліз бен терресалардың аудандарының жиынтығы ретінде белгіленеді:
1) балкондар мен террасалар үшін - 0,3;
2) лоджиялар үшін - 0,5;
3) біріктірілген лоджиялар мен балкондар үшін кемітілген коэффициент қолданылады - 0,4;
4) дәліздер үшін - 0,8.
87. Тұрғын жайлардың жалпы алаңына астында орналасқан шатыры мен бастырмасы бар болуы мүмкін жайлардың шатырында орналасқан жеке жылжымайтын мүлік объектілері ретінде террасалар енбейді.
88. Саяжай құрылыстары мен бау-бақша үйшіктерінің жалпы ауданына демалуға арналған үй-жайлар, сондай-ақ тұруға арналған жылытылатын үй-жайлар кіреді.
89. Жеке үй-жайларда суық қосымшалардың ауданы жалпы ауданға кірмейді.

76. Результаты расчетов площадей классифицируются и вносятся в технический паспорт в соответствующие графы.
77. Подсчет площадей помещений производится на основе величин, взятых непосредственно при замерах в квадратных метрах с точностью до одного десятичного знака.
78. Площади строений, имеющих прямоугольную форму, исчисляются умножением длины на ширину.
79. Строения и отдельные помещения в большинстве случаев имеют прямоугольные очертания, но при обследовании встречаются помещения с криволинейным очертанием. В этих случаях такие фигуры следует, разбиваются на части более простого очертания, вычислить площадь каждой из них и результаты сложить.
80. При определении площади мансардного помещения учитывается площадь этого помещения с высотой наклонного потолка не менее 1,6 метра.
81. Площадь, занятая выступающими элементами капитальных стен, печами, очагами капитального типа, а также находящаяся в пределах дверного проема в площадь помещений не включается.
82. Из площади помещения не исключаются площади занятые приборами центрального отопления, колонками, ваннами, унитазами и другим санитарно-техническим оборудованием.
83. Жилая площадь жилого дома (жилого здания) определяется как сумма площадей жилых комнат с учетом площади встроенных шкафов, жилая площадь жилища (квартиры) определяется как сумма площадей жилых комнат, в том числе спальни, гостиной, детской, домашнего кабинета также с учетом площади встроенных шкафов.
84. Нежилая площадь жилища (квартиры) определяется как сумма площадей внутренних подсобных помещений, в том числе кухни, ванной комнаты, туалет, прихожая, коридор, кладовая.
85. Полезная площадь жилища определяется как сумма жилой и нежилой площади жилища.
86. Общая площадь жилищ определяется как сумма полезной площади жилища и площадей балконов, лоджий, веранд и террас рассчитываемых с применением следующих понижающих коэффициентов:
1) для балконов и террас - 0,3;
2) для лоджий - 0,5;
3) для совмещенных лоджий-балконов применяется понижающий коэффициент 0,4;
4) веранд - 0,8.
87. В общую площадь жилищ не входят террасы в виде самостоятельных объектов недвижимости расположенных на крышах, в случаях, когда эксплуатируется кровля нижележащих помещений, которая имеет крышу или навес.
88. В общую площадь дачных строений и садовых домов включаются помещения, предназначенные для отдыха, а также отапливаемые помещения, используемые под жилье.
89. В индивидуальных жилых домах площадь холодных пристроек в общую площадь не включаются.

90. Стационарлық құрал-жабдық орналастырылған өндірістік үй-жайлардың аудандары өндірістік ауданға қосылады.
91. Экспликация әр қабаттық жоспар сызылып, онда үй-жайлардың және бөлмелердің нөмірлері қойылған және ауданы саналғаннан кейін толтырылады.
92. Экспликацияны толтырудың басты мақсаты барлық қабаттардағы барлық үй-жайлардың жіктемесі болып табылады.
93. Жіктеме экпликациядағы аудандарды осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес Ғимараттар мен құрылыстардың функционалдық мақсаты бойынша олардың ерекше бөлімдері мен түрлері бойынша бөлінуі қарастырылады.
94. Құрылыстың мақсаты негізінде басымды ауданы бойынша белгіленеді.
95. Үй-жайлардың және оның құрамдас бөліктерінің үлгілері оның мақсаты бойынша белгіленеді. Үй-жайдың және оның бөліктерінің (бөлменің) үлгілерін анықтау үй-жайды табиғи тексеру жүргізу кезінде жүргізіледі.
96. Функционалдық мақсаты бойынша тұрғын жайдың тиісті белгілері мен түрлері бойынша экспликация жіктеуіне сәйкес жіктеледі.
97. Жеке тұрған және негізгі тұрғын жайдың құрылыс болып табылатын көлікжай кешендеріне сызбалық жоспар дайындалады. Жеке үй иеленудің құрамына кіретін көлікжайлар негізгі құрылыс болып табылмайды және қызметтік құрылыстар жатады (бұл құрылыстарға сызбалық жоспар дайындалмайды).
98. Үй–жайлар мен олардың аудандары олардың бастапқы мақсаты бойынша ескеріледі. Негізгі құрылыстың үй-жайларының аудандарын мақсаты бойынша сыныптай отырып, әр қабаттық жоспарға экспликациясы жасалады. Негізгі құрылыстарға экспликация қабат бойынша жасалады. Тұрғын үй-жайларға экспликациялар пәтерлер бойынша жасалады.
99. Көп-пәтерлі тұрғын үйлердегі аудандарының қорытындылары, пәтерлер, қабаттар бойынша, және жалпы құрылыс бойынша есептеледі, ал жеке тұрғын үйлерде қабат бойынша балкондардың, лоджиялардың алаңдары пәтерлер бойынша, қабаттар бойынша және жалпы құрылыс бойынша есептеледі.
100. Бастапқы мәнін өзгерткен құрылыстар мен үй-жайларды реконструкциялау және қайта жоспарлау немесе құрылыстар мен үй-жайларды өзге де қажеттіліктерге қайта жабдықтаған кезде үй-жайлардың алаңы реконструкциялауды, қайта жоспарлаудың немесе қайта жабдықтаудың нәтижесінде мақсаты және нақты пайдалануы бойынша ескеріледі.
101. Ғимараттардың, құрылыс жайлардың көлемі (жертөлесіз, жартылай жертөлесіз, төменгі қабатсыз) көлденең қимасының алаңын ғимаратқа жанасып жатқан жоспарланған жердің нөлдік белгісінен карниздің жоғарғы сызығына дейін өлшенген толық биіктігіне көбейту арқылы айқындалады.
102. Құрылыстың көлемі бір текше метрге дейін дөңлектенеді және бүтін санмен жазылады. Әртүрлі қабат саны бар құрылыстардың көлемін есептеу тиісінше олардың биіктігіне барабар бөліктерге бөлу арқылы жүргізіледі.

90. Площади в производственных помещениях, на которых установлено стационарное оборудование, включаются в производственную площадь.
91. Экспликация заполняется после того, как вычерчен поэтажный план, на нем сделана нумерация помещений и комнат, и подсчитаны площади.
92. Главной целью составления экспликации является классификация всех помещений на всех этажах.
93. Классификация предусматривает распределение площадей в экспликации по характерным признакам и типам Классификатором зданий и сооружений по функциональному назначению согласно приложению 10 настоящей Инструкции (далее - Классификатор).
94. Назначение строения в целом определяется по преобладающей площади.
95. Тип помещений и его составных частей устанавливается по его назначению. Определение типа помещения и его части (комнаты) производится при обследовании помещения в натуре.
96. Экспликация по характерным признакам и типам помещений по функциональному назначению классифицируется в соотвествии с Классификатором.
97. На отдельно стоящие гаражи и гаражные комплексы, являющиеся основными строениями, изготавливается схематичный план. Гаражи, входящие в состав индивидуального домовладения, основными не являются и относятся к служебным строениям (схематичный план на эти строения не изготавливаются).
98. Помещения и их площади учитываются по их первоначальному назначению. Классифицируя по назначению площади помещений основного строения, составляются экспликации к поэтажному плану. Экспликации на основные строения составляются поэтажно. Экспликации жилых помещений составляются по квартирам.
99. Итоги площадей в многоквартирных жилых домах подсчитываются по квартирам, по этажам, в целом по строению, а в индивидуальных жилых домах по этажам. Площади балконов, лоджий подсчитываются также по квартирам, по этажам и в целом по строению.
100. При реконструкции строений и помещений, перепланировке, изменившей первоначальное назначение, или переоборудовании строений и помещений под иные нужды, площади помещения учитываются по назначению и фактическому использованию в результате реконструкций, перепланировок или переоборудования.
101. Объем зданий, сооружений (без подвалов, полуподвалов, цокольных этажей) определяется путем умножения площади горизонтального сечения на полную высоту, измеренную от нулевой отметки спланированной земли, примыкающей к зданию до верхней линии карниза.
102. Объем строений определяется с округлением до одного кубического метра и записывается целым числом. Вычисление объема строений с различным количеством этажей производится путем разбивки строений на части соответственно их высоте.

103. Бұл ретте қабаттылығы жеке айқындалатын жертөлелерді, мезониндерді, мансард пен басқаларды есепке алмай құрылыстың негізгі бөлігі бойынша ғана айқындалады. Ғимараттардың көлемдері оның белгілері бойынша есептелген кезде ғимараттың бөліктеріне бөліп тұратын қабырға бөліп тұратын қабырғаның реконструкциясына немесе биіктігіне сәйкес келетін реконструкциясы немесе биіктігі бар қабырғасының бөлігіне жатады.
104. Шатырлы жабыны бар ғимараттың көлемі оның алаңын ғимараттың биіктігіне қатынасымен айқындалады, бұл ретте ғимараттың биіктігін бірінші қабатының еденінің деңгейінен бастап шатырлы жабынының үйіндісінің жоғарғы бетіне дейін санау керек.
105. Шатырлы жабыны жоқ ғимараттардың көлемі тік көлденең қимасының алаңының ғимараттың ұзындығына қатынасымен айқындалады. Ғимараттың тік көлденең қимасының алаңы қабырғаларының сыртқы жағынан айнала өлшеу арқылы, жабынының үстіңгі сызығы бойынша және бірінші қабаттың таза еденінің деңгейі бойынша, ал ғимараттың ұзындығы - төменгі қабаттан (цоколдан) жоғары бірінші қабаттың деңгейінде алдыңғы қабырғалардың сыртқы беті жағының арасындағы арақашықтықты өлшеу арқылы айқындалады.
106. Жертөленің немесе төменгі қабаттың ауқымы ғимараттың шығыңқы ірге қабатынан жоғары бірінші қабаттың деңгейінде ғимараттың көлденең қимасы алаңының жертөленің (шығыңқы ірге қабаты) таза еденінің деңгейінен бірінші қабаттың таза еденінің деңгейіне дейін өлшенген биіктік қатынасымен айқындалады.
107. Жертөлелер немесе жартылай жертөлелері мен бірге ғимараттың жалпы құрылыстық көлемі, ғимараттың жер үстіндегі бөлігінің көлемі мен жертөленің немесе жартылай жертөленің көлемі қосындысымен айқындалады.
108. Жапсар жайлардың (суық жапсаржайдан басқа) көлемі негізгі ғимараттың көлеміне кіреді. Тұрғын үйлер мен жатақханалардың көлемін айқындаған кезде техникалық қабаттар құрылыстың көлеміне кіреді.
109. Мезониннің, мансардының көлемі олардың қабырғаларын еденнің деңгейінде сыртынан айналдыра өлшегендегі көлденең қимасы алаңының биіктігіне қатынасымен айқындалады. Мансарды жаппасының жаппасы қисық сызықты болған кезде орташа биіктігін қабылдау керек.
110. Құрылысты жалпы көлеміне, эркердің, оның ішінде бұйық көлемін ұлғайтатын тамбурдың, жабық өтпелдердің, портиктердің ауқымдары кіреді.
111. Колонналар, пилястралар сәулет бөліктерінің белдеулері ғимараттың көлеміне кірмейді.
112. Құрылыстағы биіктігі бойынша екінші қабаттың шегіне кірмейтін, жүретін жолдар мен арка құрылыстың көлемінен алынбайды. Анағұрлым биік жүру жолдары 50% мөлшерінде құрылыстың көлеміне кіреді.

103. При этом этажность определяется только по основной части строения, без учета подвалов, мезонинов, мансард и других, объем которых определяется отдельно. При раздельном исчислении объемов зданий по его частям стена, разграничивающая части здания, относится к той его части, у которой конструкция или высота стен соответствует конструкции или высоте, разграничивающей стены.
104. Объем здания с чердачным перекрытием определяется произведением его площади на высоту здания, причем, высоту здания следует считать от уровня полов первого этажа до верха засыпки чердачного перекрытия.
105. Объем здания без чердачного перекрытия определяется произведением площади вертикального поперечного сечения на длину здания. Площадь вертикального поперечного сечения здания определяется по обводу наружной поверхности стен, по верхнему очертанию кровли и по уровню чистого пола первого этажа, а длина здания - путем замера расстояния между наружными поверхностями торцовых стен на уровне первого этажа выше цоколя.
106. Объем подвала или цокольного этажа определяется произведением площади горизонтального сечения здания на уровне первого этажа выше цокольного этажа здания на высоту, измеренную от уровня пола подвала до уровня пола первого этажа.
107. Общий строительный объем здания с подвалами или полуподвалами определяется как сумма объема надземной части здания и объема подвала или полуподвала.
108. Объем пристроек (кроме холодных) включается в объем основного здания. При определении объема жилых домов и общежитий, технические этажи включаются в объем строения.
109. Объем мезонина, мансарды определяется произведением площади их горизонтального сечения по внешнему обводу стен на уровне пола на высоту. При криволинейном очертании перекрытий мансарды следует принимать среднюю высоту.
110. В общий объем строений включаются объем эркеров, в том числе тамбуров, крытых переходов, портиков увеличивающих его замкнутый объем.
111. Колонны, пилястры, пояски архитектурные детали в объем зданий не включаются.
112. Проезды и арки в строениях, не входящие по высоте в пределы второго этажа, из объема строений не исключаются. Более высокие проезды включаются в объем строений в размере 50 % объема в свету.

113. Қызметтік жапсар жайлар мен құрылыс жайлардың көлемдері негізгі құрылыстардың көлеміне ұқсас есептеледі.
114. Құрылыстар мен құрылыс жайлардың техникалық жағдайы олардың конструктивтік элементтерінің табиғи жағдайын көзбен көру арқылы айқындалады.
115. Ғимараттар мен құрылысжайлардың күрделілік тобы мен мерзімдерінің кестесі осы Нұсқаулыққа 11-қосымшада келтірілген.
5. Автомобиль жолдарын бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру
116. Автомобиль жолдарының техникалық тексеру объектілері мыналар:
үлкен жылдамдықты жолдар;
магистральдық көшелер;
жалпы қалалық маңызы бар;
аудандық маңызы бар.
Жергілікті қозғалыс көшелері мен жолдары:
тұрғын аудандардың;
өнеркәсіптік және қоймалық аудандардың:
көлік жүретін жолдары:
жаяу жүргіншілер жолдары;
алаңдар:
елді мекендердің басты алаңдары;
тұрғын және өнеркәсіптік аудандардың алаңдары;
театрлар, клубтар, стадиондар мен басқа да қоғамдық ғимараттардың алдындағы алаңдар;
сауда ғимараттарының алаңдары;
вокзал алаңдары;
көлік алаңдары;
көпір алды алаңдар болып табылады.
117. Қала көшелерінің, жолдары мен алаңдардың қосымша элементтері:
трамвай жолдарын төсеу, метрополитен желілерін төсеуге арналған арнайы жолақтар;
велосипед жолдары;
автомобиль тұрақтары;
қоғамдық көліктердің аялдамалары мен соңғы пункттері;
көшелердің көлік жүретін жолдарындағы ойықтарда, үйінділер немесе тау баурайында орналасқан кездегі еңістері;
еңістердің орнына тірек қабырғалары;
лотоктарды, жыраларды, су қабылдайтын құдықтарды, су ағатын арықтар мен коллекторларды қоса алғандағы суды бұратын желі.
118. Жолдардың түр сипаты анықталады, көлденең ось бойынша жолдардың ұзындығы өлшенеді, жол жамылғысының көлік жүретін бөлігінің ені өлшенеді.
119. Осы жолдағы қозғалыс жолағының саны белгіленеді, ал магистральдық және жылдамдықты жолдар үшін жер жолағы бөлінісімен әртүрлі бағыттағы көлік жолдары бөліктерінің саны белгіленеді, бөлетін жер жолағының ені өлшенеді.
120. Автомобильдер үшін тұрақ жолағы немесе жоғарыға көтерілген кезде көлік құралдары үшін қосымша жолақ, аялдамалардың, тұрақтардың, су айдайтын каналардың, құдықтардың болуы, жол жабылған жабын түрі, жарық беру элементтерінің болуы және саны мен қосымша көлік жолдарының, жасыл көшеттердің болуы айқындалады.
121. Қоршаулар, бордюр ұзындығы өлшенеді, жол белгілерінің, ескертетін бағандардың, жер асты өткелдері мен басқа да құрылыстардың саны белгіленеді.
122. Тоннель болған кезде оның ені, биіктігі, ұзындығы, қабырға материалы, жабыны, өзгеріске ұшыраған жіктері, ағын суларды бұрып жіберуге арналған дренаж каналадарын, гидрооқшаулауының бүтіндігі өлшенеді.

113. Объемы служебных построек и сооружений исчисляются аналогично объемам основных строений.
114. Техническое состояние строений и сооружений определяется путем визуального обследования в натуре их конструктивных элементов.
115. Таблица групп капитальности и сроков службы зданий и сооружений приведены в приложении 11 настоящей Инструкции.
5. Первичное и последующее государственное техническое
обследование автомобильных дорог
116. Объектами технического обследования автомобильных дорог являются:
скоростные дороги;
магистральные улицы;
общегородского значения;
районного значения.
Улицы и дороги местного движения:
жилых районов;
промышленных и складских районов:
проезды;
пешеходные дороги;
площади:
главные площади населенного пункта;
площади жилых и промышленных районов;
площади перед театрами, клубами, стадионами и другими общественными зданиями;
площади у торговых зданий;
вокзальные площади;
транспортные площади;
предмостные площади.
117. Дополнительные элементы городских улиц, дорог и площадей:
специальные полосы для укладки путей трамвая, прокладки линий метрополитена;
велосипедные дорожки;
автомобильные стоянки;
остановки и конечные пункты для общественного транспорта;
откосы при расположении проезжей части улицы в выемках, на насыпях или на косогорах;
подпорные стенки вместо откосов;
водоотводящая сеть, включающая лотки, канавы, водоприемные колодцы, водосточные ветки и коллекторы.
118. Определяется тип дороги, измеряется протяженность дорог по продольной оси, измеряется ширина проезжей части дорожного полотна.
119. Определяется количество полос движения на данной дороге, а для магистральных и скоростных дорог определяется количество проезжих частей разного направления с разделительной грунтовой полосой, измеряется ширина разделительной грунтовой полосы.
120. Определяется стояночная полоса для автомобилей или дополнительная полоса для транспортных средств при движении на подъемы, определяется наличие остановок, стоянки, водоотводных канав и колодцев, тип дорожного покрытия, наличие и количество элементов освещения, дополнительных транспортных путей и зеленых насаждении.
121. Измеряется длина ограждения, бордюра, определяется количество дорожных знаков, предупредительных столбиков, подземных переходов и прочие сооружения.
122. При наличии тоннеля измеряется его ширина, высота, длина, материал стен, перекрытия, наличие деформационных швов, дренажных каналов для отвода сточных вод, целостность гидроизоляции.

123. Жаяу жүрушілер өткелдері мен алаңдарды тексеру кезінде олардың ені, ұзындығы, конструкция элементтерінің материалы, төсем жабыны мен қоршау материалы белгіленуі тиіс.
124. Автомомбиль жолдарында орналасқан жасанды құрылыс-жайлар, көпірлер, виадуктар, өткерме жолдар, эстакадалар мемлекеттік техникалық тексеруге жатады.
125. Аралық құрылыстар түрлері бойынша көпірдің типтері белгіленеді.
126. Көпірлер мен өткерме жолдарды тексерген кезде төсемі бойынша ұзындығы қалыптар мен көпірлерде қалыптардың артқы шегі аралығындағы арақашықтығы:
тірек ось аралығындағы жекелеген аралықтардың ұзындығы;
сүйеніштер аралығының ені;
тротуралар немесе сақтандырғыш жолақтардың көлікпен жүру бөлігінің ені;
көпірдің биіктігі, көпір үстінен межеленген сулар, көкжиегіне дейінгі мен судың төменгі деңгейіне дейінгі арақашықтығы (МЖЖ);
көпірдің саңлауы және оның жекелеген аралықтары, көпірдің саңлауы барлық аралықтардың саңлауларының соммасы аралық саңлауы жоғары су көкжиегі деңгейінде өлшенген жарықтағы аралас тіректер арасындағы арақашықтық;
аралық құрылыс биіктігі;
аралық құрылыс және тіректердің негізгі өлшемдері ұзындығы, ені және қимасы;
фермалар, тіректер, тақтайлар осі арасының арақашықтығы өлшенеді.
127. Жер асты өткелдерін тексеру кезінде: оның ені, ұзындығы, биіктігі өлшенеді, қабырға материалы, жабуы, іргетасы, баспалдақ сандары көрсетіледі.
128. Электрмен жабдықтау, су құбыры, желдеткіш, кәріздерінің болуы белгіленеді.
129. Жол-көпір шаруашылығы құрылыс жайлардың тозуын анықтау бойынша автомобиль жолдарының техникалық жағдайы осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес жол көпір шаруашылығы құрылыс жайының тозу пайызын анықтау кестесіне сәйкес белгіленеді.
130. Барлық өлшеулер абриске бір ондық сандық дәлдікпен жазылады.
131. Күрделіліктің бірінші санаты автожолдар мен жолдар немесе құрылыс тығыздығы 20 % дейін, тыныш бедер, төмен қанығы бағбандық және абаттандыру, белсенділігі аз көлік жүрісі бар тіке сызықты қызыл сызығы бар өтетін жолдар.
132. Күрделіліктің екінші санаттағы автожолдары мен өтетін жолдары-көліктің қарқындылығы, саяхат ұзындығы 30%-дан 50% дейін жасыл көшеттері бар, шамалы баурайы (жоғары 1,5 % ), жол немесе транзиттік тығыздығы 20-дан 40 % автожолдар немесе өтетін жолдар.
133. Күрделіліктің үшінші санаттағы автожолы немесе өтетін жолдар жолақтарды көгалдарға бөлу, трамвай жолдары бар, бөлу жолақтары және құрылыс тығыздығы 40% дейін, үзік-үзік рельефі, иілген пішінді автожол немесе өту жолдары, жоғары қарқындылығы күрделі көлік жүрісі бар үлкен автожолдар мен өтетін жолдар.
134. Автомобиль жолдары және өтетін жолдарды мемлекеттік техникалық тексеру кезінде өлшем бірлігіне өту ені 20 метр болғанда - 1 км жол ұзындығы қолданылады. Өту жолының еніне тратуарлардың техникалық ені, жол жиегі, жаяу жүргін жолдар, жасыл желектердің ауданы, көліктерді қоюға арналаған орындары косылады.

123. При техническом обследовании пешеходных переходов и площадей должны быть установлены ширина, длина, материал элементов конструкции, покрытие настила, материал ограждений.
124. Искусственные сооружения, мосты, виадуки, путепроводы, эстакады, установленные вдоль автомобильных дорог, подлежат государственному техническому обследованию.
125. Устанавливается тип мостов по видам пролетных строений.
126. При обследовании мостов и путепроводов измеряются - длина по настилу, на мостах с устоями - расстояние между задними гранями устоев;
длина отдельных пролетов между осями опор;
ширина между перилами;
ширина проезжей части тротуаров или предохранительных полосок;
высота моста - расстояние от поверхности проезда на мосту до горизонта меженных вод (ГМВ) низкого уровня воды;
отверстие моста и отдельных его пролетов - отверстие моста - сумма отверстий всех пролетов, отверстие пролета - расстояние в свету между смежными опорами, измеренное на уровне горизонта высоких вод;
высота пролетного строения;
основные размеры пролетных строений и опор длина, ширина и сечение;
расстояние между осями ферм, опор, прогонов.
127. При проведении обследования подземных переходов замеряются ширина, длина, высота, указывается материал стен, перекрытия, фундамент, количество ступеней.
128. Определяется наличие электроснабжения, водопровода, вентиляции, канализации.
129. Техническое состояние автомобильных дорог по определению износа сооружений дорожно-мостового хозяйства устанавливается согласно таблице определения процента износа сооружений дорожно-мостового хозяйства согласно приложения 12 настоящей Инструкции.
130. Все измерения заносятся в абрис с точностью до одного десятичного знака.
131. Автодороги или проезды первой категории сложности автодороги или проезды, прямолинейными красными линиями плотностью застройки до 20%, спокойным рельефом, малой насыщенностью озеленением и благоустройством, малой интенсивностью транспортного движения.
132. Автодороги или проезды второй категории сложности автодороги или проезды плотностью застройки от 20 до 40% с небольшим уклоном (до 1,5%), насыщенны зелеными насаждениями от 30% до 50% длины проезда, с движением транспорта средней интенсивности.
133. Автодороги или проезды третьей категории сложности - автодороги или проезды, на которых имеются газоны, трамвайные пути, разделительные полосы и плотностью застройки более 40%, неспокойным рельефом, автодороги или проезды с криволинейной формой, движением транспорта большой интенсивности.
134. При государственном техническом обследовании автомобильных дорог и проездов за единицу измерения применяется проезд длиной 1 км при ширине 20 метров. В ширину проезда включается ширина технических (прикормочных) тротуаров, обочин, откосов, пешеходных тротуаров, площадь зеленых насаждений, карманы для парковки автомобилей.

135. Техникалық паспорттарда автомобиль жолдарының, алаңдардың, бағдаршамдардың, жол белгілерінің, жер асты және жер үсті өткелдерінің, негізгі құрылыс айырықтары, тоннельдердің, теміржол кесіп өту жолдарының орналасуы, көшелердің, алаңдардың атаулары, үйлердің хасбеті желілерімен құрылыс желілері және жолдарға жақын жатқан ғимараттардың жабын шегі мен типтері көрсетіледі.
136. Жоспарлар тиісті масштабта 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000 сызылады.
137. Осы құрылыс жайлардың техникалық жағдайы оның конструктивтік элементін заттай көзбен көріп тексеру арқылы белгіленеді.
138. Жоспарларда жиектері көрсетіледі.
139. Кесінділерде негізінің қалыңдығы, негізінің ені, шиегінің көлбеуі көрсетіледі.
140. Әрбір ғимараттқа техникалық паспорт жасалады, техникалық паспорттың әрбір бағамдары қысқартусыз толтырылады, материалдар және есептеу жұмыстарының сипаттау негізінде нәтижелері ескеріледі.
141. Техникалық паспорттың екінші парағында "Жалпы мәліметтер" кестесі толтырылады, онда алаңның мөлшері туралы, жолдың ұзындығы туралы, көлік жолының ені, тротуардың ені, жаяу жүргінші жолының ені, бөлетін жер жолағының ені, жол жиегінің ені, жиек бұрышы, үйінді биіктігі туралы, қосымша көлік жолдарының болуы, жарық беру элементтерінің болуы және саны, жолақ сандары мен жасыл желектер саны туралы мәліметтер енгізіледі.
142. Көпірдің сындарлы элементтері, төсем ось бойынша көпірдің биіктігі, көлікпен жүру жолының ені, көпір астындағы бос жердің биіктігі, көпірдің саңылауы мен оның жекелеген аралықтары, аралық құрылыс биіктігі, аралық құрылыстар мен тіректердің негізгі мөлшерлері ұзындығы, ені мен қимасы, тірек ось арасының арақашықтығы, көпірдің негізгі элементтерінің мөлшерлері туралы мәліметтер толтырылады.
143. Өткізгіш құбырлар үшін сыртқы шектері арасындағы құбырлардың ұзындығы, құбырлардың диаметрлері, құбырлардың биіктігі, ені (егер құбыр қимасы дөңгелек болмаса), құбыр қабырғасының қалыңдығы, құбырдың материалы, құбыр бастиегінің материалы мен мөлшері, лотоктарының болуы, оның ұзындығы мен материалы, үйінді биіктігі, көлікпен жүру бөлігінен құбырдың сыртқы қабырғасының деңгейіне дейінгі арақашықтығы көрсетіледі.
144. Тоннельдер үшін тоннельдердің ені, биіктігі мен ұзындығы, қабырғаларының сындарлы элементтері, жабуы, жабыны, өзгеріске ұшыраған жіктерінің болуы, тоқтау суларды ағызуға арналған дренеж арналардың болуы, гидрооқшаулауының тұтастығы толтырылады. Кесіп өту үшін кесіп өту ені, төсем материалы көрсетіледі.
6. Теміржолдарды бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру
145 "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес теміржолдардың мемлекеттік техникалық тексеруге жататын жылжымайтын мүлік объектілері:
магистральды теміржолдар;
станциялық теміржолдар;
кіре беріс теміржолдары;
басқа да құрылысжайлар болып табылады.

135. На технических паспортах указываются расположение автомобильных дорог, площадей, светофоры, дорожные знаки, подземные и надземные переходы, привязки к основным строениям, тоннели, железнодорожные переезды, наименование улиц, площадей, фасадные линии домов и линии застройки, границы и типы покрытий, прилегающие к дороге здания.
136. Планы вычерчиваются в соответствующем масштабе: 1:500; 1:1000; 1:2000; 1:5000.
137. Техническое состояние данных сооружений определяется путем визуального обследования в натуре их конструктивных элементов.
138. На планах показывают откосы.
139. На разрезах указываются: толщина основания, ширина основания, уклон откосов.
140. На каждое сооружение составляется технический паспорт, все графы технического паспорта заполняются без сокращений, материалы описательного характера, результаты вычислительных работ фиксируются в техническом паспорте.
141. На втором листе технического паспорта заполняется таблица "Общие сведения", куда заносятся сведения о размерах площади, о протяженности дороги, ширина проезжей части, ширина тротуаров, ширина пешеходных дорог, ширина разделительной грунтовой полосы, ширина обочины, угол откоса, высота насыпи, наличие дополнительных транспортных путей, наличие и количество элементов освещения, количество полос, количество зеленых насаждений.
142. Заполняются сведения о конструктивных элементах моста, длина моста по оси настила, ширина проезжей части, высота моста, свободная высота под мостом, отверстие моста и отдельных его пролетов, высота пролетного строения, основные размеры пролетных строений и опор длина, ширина и сечение, расстояние между осями опор, размеры основных элементов моста.
143. Для перепускных труб указывается длина трубы между внешними гранями, диаметр трубы, высота, ширина (если труба не круглого сечения), толщина стенки трубы, материал трубы, материал и размеры оголовка трубы, наличие лотка, его длина и материал, высота насыпи, расстояние от уровня проезжей части до уровня внешней стенки трубы. Если перепускных труб две или более, выше обозначенные данные заполняются по каждой из них плюс расстояние между осями труб.
144. Для тоннелей заполняются следующие сведения ширина, высота и длина тоннелей, конструктивные элементы стен, перекрытий, покрытий, наличие деформационных швов, дренажных каналов для отвода сточных вод, целостность гидроизоляции. Для переездов указывается ширина переезда, материал настила.
6. Первичное и последующее государственное
техническое обследованию железнодорожных путей
145. Согласно Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" объектами государственного технического обследования железнодорожных путей являются:
магистральные железнодорожные пути;
станционные железнодорожные пути;
подъездные железнодороджные пути;
прочие сооружения.

146. Ғимараттар мен құрылысжайларды техникалық тексерген кезде тексерілетін объетілердің мақсатын анықтау қажет.
147. Теміржолдар жер жамылғысынан, жасанды құрылысжайлардан және жоғарғы құрылыстан тұрады, осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаның теміржол сипатына сәйкес (бұдан әрі – Теміржолдардың сипаттамасы).
148. Жер жамылғысы теміржолдың іргетасы, ал жасанды құрылыстар жол шаруашылығының құрамдас бөлігі болып табылады.
149. Теміржолдар бойына бағдар қызметін атқаратын жол және дабыл белгілері қойылады, сонда теміржолдардың пайдалану мақсаты белгіленеді: жүк түсіру, арту.
150. Теміржолдардың ұзындығы жолды басынан аяғына дейін өлшеумен анықталады, жол (километр, пикеттік бағандар) белгілерінің, СЦБ құрылғыларының және байланыстың болуы және саны белгіленеді. Темір жол сипатамасына сәйкес айдап әкетуге қарсы құрылымдардың, олардың типтерінің, санын теміржол сипатына сәйкес болуы анықталады.
151. Балластың түрі, қабатының қалыңдығы 1 км жолға 1840-2000 дана есебінен шпалдардың типі мен олардың саны, рельстің типі, оның ұзындығы, километр қорының болуы мен саны анықталады, жолтабанның ені анықталады.
152. Станциялық платформаларды тексеру кезінде платформалардың ені, ұзындығы, жабыны, станциялық платформаның, рельстің басынан басталатын биіктігі, платформалардың түсетін баспалдақтарының және қоршауларының өлшемдері анықталады.
153. Жаяу жүргіншілердің өтпелерін тексерген кезде конструкцияның ені, ұзындығы, биіктігі, элементтерінің материалдары, төсем жабыны, қоршаулардың материалы белгіленуі тиіс.
154. Теміржолдың бойында орналасқан жасанды құрылыстар көпірлер, виадуктар, өткерме жолдар, эстакадалар мемлекеттік техникалық тексеруге жатады.
155. Дала жұмыстарын жүргізген кезде тоннельдің ені, биіктігі, ұзындығы, қабырғаларының, жабуларының материалы, өзгеріске ұшыраған жіктердің, ағынды суларды бұруға арналған кәріз арналарының, гидрооқшаулаудың тұтастығы және басқа да мөлшерлер өлшенеді.
156. Өтпелерді тексерген кезде өтпенің ені, көлденең алаңдардың, көлбеулердің, төсем материалының, автоматты немесе қол шлагбаумның болуы және қызметтік үйлердің мөлшерлері белгіленеді.
157. Теміржол сипаттамасына сәйкес аралық құрылыстардың түрлері бойынша көпірлердің типтері белгіленеді.
158. Көпірлерді және өткерме жолдарды тексерген кезде мыналар өлшенеді:
темір жол сипатына сәйкес төсем бойынша ұзындығы қалыптары бар көпірлерде - қалыптардың артқы шектерінің арасындағы қашықтық;
тірек осьтерінің арасындағы жекелеген аралықтардың ұзындығы;
сүйеніштердің арасындағы ені;
тротуардың немесе сақтандырғыш жолақтардың көлік жүретін жолының ені;
көпірдің биіктігі (көпірдің үстінен межеленген (МЖЖ) сулардың төмен деңгейіне дейінгі қашықтық;
көпірдің және оның жекелеген аралықтарының саңылаулары (көпірдің саңылауы-барлық аралықтар саңылауларының сомасы, аралықтың саңылауы жоғарғы сулардың көкжиегі деңгейінде өлшенген аралас тіректердің арасындағы жарықтағы қашықтық);
аралық құрылыстың биіктігі;
аралық құрылыстар мен тіректердің негізгі өлшемдері, ұзындығы, ені және қимасы;
фермалар, тіректер, тақтайлар біліктерінің арасындағы арақашықтық өлшенеді.

146. При техническом обследовании зданий и сооружений необходимо определить назначения обследуемых объектов.
147. Железнодорожный путь состоит из земляного полотна, искусственных сооружений и верхнего строения согласно описанию железнодорожных путей в соответствии с приложением 13 настоящей Инструкции (далее - Описание железнодорожных путей).
148. Земляное полотно является фундаментом железнодорожного пути, а искусственные сооружения составной частью путевого хозяйства.
149. Вдоль железнодорожных путей устанавливают путевые и сигнальные знаки, которые служат для ориентировки, а также устанавливается назначение железнодорожных путей: разгрузочно-погрузочный.
150. Протяженность железнодорожных путей определяется промером от начала до конца пути, от стрелки номера до стрелки номера или до упора устанавливается наличие и количество путевых (километровые, пикетные столбики) знаков, устройств СЦБ и связи. Устанавливается наличие противоугонов, и их тип, количество согласно Описанию железнодорожных путей.
151. Определяется род балласта, толщина слоя, тип шпал и их количество из расчета на 1 километр пути 1840-2000 штук, тип рельса, его протяженность, наличие и количество километрового запаса, определяется ширина колеи.
152. При обследовании станционных платформ устанавливается ширина, длина платформ, покрытие, высота станционной платформы от головки рельса, размеры съездов лестниц и ограждений платформ.
153. При обследовании пешеходных переходов должны быть установлены ширина, длина, высота, материалы элементов конструкции, покрытие настила, материал ограждений.
154. Искусственные сооружения: мосты, виадуки, путепроводы, эстакады, установленные вдоль железнодорожных путей, подлежат государственному техническому обследованию.
155. При проведении полевых работ измеряются ширина тоннеля, высота, длина, материал стен, перекрытия, наличие деформационных швов, дренажных каналов для отвода сточных вод, целостность гидроизоляции и другие параметры.
156. При обследовании переездов устанавливаются: ширина переезда, наличие горизонтальных площадок, уклонов, материал настила, наличие автоматического или ручного шлагбаумов и размеры служебных зданий.
157. Устанавливается тип мостов по видам пролетных строений согласно Описанию железнодорожных путей.
158. При обследовании мостов и путепроводов измеряются:
длина по настилу на мостах с устоями - расстояние между задними гранями устоев согласно Описанию железнодорожных путей;
длина отдельных пролетов между осями опор;
ширина между перилами;
ширина проезжей части тротуаров или предохранительных полосок;
высота моста (расстояние от поверхности проезда на мосту до горизонта меженных вод (ГМВ) низкого уровня воды;
отверстие моста и отдельных его пролетов (отверстие моста - сумма отверстий всех пролетов; отверстие пролета - расстояние в свету между смежными опорами, измеренное на уровне горизонта высоких вод);
высота пролетного строения;
основные размеры пролетных строений и опор длина, ширина и сечение;
расстояние между осями ферм, опор, прогонов.

159. Станциялық жерасты өткелдерді тексерген кезде ені, ұзындығы, биіктігі өлшенеді, қабырғалардың, жабулардың, іргетастың материалы, басқыштардың саны көрсетіледі.
160. Электрмен жабдықтаудың, су құбырының, желдеткіштің және кәріздің болуы анықталады.
161. Дала жұмыстарын жүргізу процесінде:
байланыс сымдарының, бағыттама түйіндердің, көтергіш тростардың байланыс желісінің, аспалы пунктердің, байланыс желісінің қиылысу түйіндерінің, тұрақты тоқтың және байланыс желісінің басқа да элементтерінің қуаттайтын, қуат беретін және ажырататын (кері) кабель желілерін жалғау орындарындағы тұрақты бағдарларға (үйлерге, күрделі құрылыстарға, тіректерге және т.б.) қатысты жергілікті жердегі жағдайы (кескінде);
байланыс сымдары мен аспалы тростардың материалы және қимасы, сондай-ақ асып қою биіктігі (жерден қамыттарға, қабырға ілгектерге);
байланыс желілерін асып қою жүйесі;
тұрақты тоқты қуаттайтын, қуат беретін және ажырататын (кері) кабель желілерінің материалы және қимасы;
ауыспалы тоқтың жоғары вольтты желілеріне қуат беретін сымдардың материалы, қимасы және саны;
тіректердің материалы, олардың типтері, қимасы, еркін биіктігі және мүмкінді жүктемесі (тірекке) кг;
кронштейндердің типі (бір иықты, екі иықты) анықталады.
162. Байланыс желісі тірегінің жергілікті жағдайы тұрақты бағдардан немесе алынатын жүрістен басталатын белгілермен (екіден кем болмайтын) анықталады.
163. Байланыс желілерінің ұзақтығы өлшеуіш құралдармен, оның ішінде тірек орталықтарының арасындағы болат лентамен, ал тіректің жергілікті бағдарға немесе алынатын жүріске байламы созылмалы рулеткамен сондай-ақ басқада электрондық өлшеу құралдарымен өлшенеді.
164. Байланыс желісінің тіректері пайдаланатын ұйыммен келісу бойынша берілген реттік нөмірлермен нөмірленеді.
165. Байланыс желілерін, сондай-ақ тіректерді асып қою биіктігі тапсырыс берушінің техникалық құжаттамасының материалдарынан анықталады.
166. Қарауға қол жетімді құрылыс жайдың техникалық жағдайы жүргізілген тексерулер негізінде олардың сындарлы элементтері бойынша белгіленеді. Темір жолдардың техникалық жағдайын пайдаланушы ұйым арнайы өлшеуіш құралдармен анықтайды.
167. Техникалых паспорттарда теміржолдардың, бағыттағыш аудармалардың, дабыл және жол белгілерінің орналасуы, станциялық жерасты және жерүсті өткелдер, оның ішінде негізгі құрылыстарға байламдар көрсетіледі. Техникалық паспорттарға Теміржол сипаттамасына сәйкес көрсетілуі тиіс: жолдардың (көшелердің) атауы, үйлердің қас беттерінің желілері мен құрылыс желілері, жабын шектері мен типтері, СЦБ мен байланысты құрылыстарының қызметтік-техникалық ғимараттары, ЭБЖ-пен және басқа да құрылыстармен қиысулары темір жол сипатына сәйкес.

159. При проведении обследования станционных подземных переходов, замеряется ширина, длина, высота, указывается материал стен, перекрытия, фундамент, количество ступеней.
160. Устанавливается наличие электроснабжения, водопровода, вентиляции и канализации.
161. В процессе проведения полевых работ определяется:
положение (в проекции) на местности в отношении к постоянным ориентирам (зданиям, капитальным сооружениям, опорам) контактных проводов, стрелочных узлов, контактной сети несущих тросов, пунктов подвеса, узлов пересечения контактных сетей, мест подсоединения питающих, подпитывающих и отсасывающих (обратных) кабельных линий постоянного тока и других элементов контактной сети;
материал и сечение контактных проводов и подвесных тросов, а также высота подвески (от земли до хомутов, стенных крюков);
система подвеса контактных сетей;
материал и сечение питающих, подпитывающих и отсасывающих (обратных) кабельных линий постоянного тока;
материал, сечение и количество проводов питающих высоковольтные линии переменного тока;
материал опор, их тип, сечение, свободная высота и допустимая нагрузка (на опору) в кг;
типы кронштейнов (одноплечие, двуплечие).
162. Положение на местности опор контактной сети определяется засечками (не менее двух) от постоянных ориентиров или от съемного хода.
163. Протяженность контактных линий измеряется измерительными приборами, в том числе стальной лентой между центрами опор, а привязка опор к местным ориентирам или к съемочному ходу тесьмяной рулеткой, а также другими электронными измерительными приборами.
164. Опоры контактной сети нумеруются порядковыми номерами по согласованию с эксплуатирующей организацией.
165. Высота подвески контактных сетей, а также опор определяется из материалов технической документации заказчика.
166. Техническое состояние сооружений, доступных для осмотра, устанавливается по их конструктивным элементам на основе произведенных обследований. Техническое состояние железнодорожных путей определяется эксплуатирующей организацией специальными измерительными приборами.
167. В техническом паспорте указываются расположение железнодорожных путей, переводных стрелок, сигнальных и путевых знаков, станционных подземных и надземных переходов, в том числе и привязки к основным строениям. В технических паспортах должны быть показаны наименование проездов (улиц), фасадные линии домов и линии застройки, границы и типы покрытий, служебно-технические здания, сооружения СЦБ и связи, пересечения с ЛЭП и другими сооружениями согласно Описанию железнодорожных путей.

168. Жоғарыда көрсетілген жоспарлар тиісті масштабта 1:1000, 1:2000, 1:5000 жасалуы тиіс.
169. Аталған құрылыс жайлардың техникалық жағдайы олардың темір жолдардан басқа сындарлы элементтерін заттай көзбен көріп тексеру арқылы анықталады.
170. Теміржол сипатына сәйкес жоспарларда темір жолдың жер жамылғысының еңісі көрсетілуі тиіс.
171. Станцияның әрбір жолының оған берілген нөмірі болуы тиіс. Басты жолдар рим цифрларымен нөмірленеді: тақ сан бағыты бойынша – тақ сандармен, жұп сан бағыты бойынша - жұп сандармен.
172. Жалпы желідегі теміржолға бір уақытта жолдың бағыттарының бірінен екі бағыты және жолдың басқа бағытынан бір бағытты кіреберіс жолдар қосылған кезде, бір бағыттағы жолға Ш нөмір беріледі.
173. Қабылдап-жөнелту жолдары басты жолдың нөмірінен кейінгі нөмірден бастап араб цифрларымен нөмірленеді, бұл ретте транзит қозғалысы бар станцияларда жұп санды пойыздарды қабылдауға арналған жолдар жұп сандармен, ал тақ санды пойыздарды қабылдауға арналған жолдар тақ сандармен нөмірленеді.
174. Пойыздардың транзиттік қозғалысы жоқ өнеркәсіптік кәсіпорындардың станцияларында қабылдау және қабылдау және жөнелту жолдарын дербес парктерге біріктіру, сондай-ақ жұп санды, сондай-ақ тақ санды пойыздарды қабылдау үшін пайдаланылатын, аз ғана қабылдап-жөнелту жолдары бар станцияларда және бір бағытты темір жолдар станцияларында қабылдап-жөнелту жолдарын нөмірлеу станциялық үйден дала жаққа қарай басты жолдардың нөмірлерінен кейін реттік нөмірлермен жүргізіледі.
175. Жекелеген парктердің (парктік) жолдары реттік араб цифрларымен нөмірленеді, бұл ретте әрбір парктің әріптік белгісі болады. Парктердің құрамына кірмейтін қалған станциялық жолдар парктік жолдардың соңғы нөмірінен кейінгі нөмірден бастап, жолдардың станцияға сыртқы кіре берісі жағынан, сосын кәсіпорындардың және олардың жүк пункттерінің кіре берісі жағынан араб цифрларымен нөмірленеді.
176. Парктерде станциялық үйлер жоқ болған кезде жолдарды көлденең бағытта нөмірлеу солдан оңға қарай километр есебі бойынша немесе басты жолдардан бастап жүргізіледі.
177. Бағыттама аудармалар жұп санды пойыздардың келу жағынан реттік жұп нөмірлермен (араб цифрларымен), тақ санды пойыздардың келу жағынан – реттік тақ сандармен (араб цифрларымен) нөмірленеді.
178. Пойыздардың транзиттік қозғалысы жоқ өнеркәсіптік кәсіпорындардың станцияларында жолдардың сыртқы кіре берісі жағынан станциялардың қылтасында орналасқан бағыттамаларға тақ санды нөмірлер, ал кәсіпорындардың және олардың жүк пункттерінің кіре берісі жағында орналасқан бағыттамаларға - жұп санды нөмірлер беріледі.

168. Вышеуказанные планы вычерчиваются в соответствующем масштабе 1:1000, 1:2000, 1:5000.
169. Техническое состояние данных сооружений определяется путем визуального обследования в натуре их конструктивных элементов, кроме железнодорожных путей.
170. На планах должны быть показаны откосы земляного полотна железнодорожного пути согласно Описанию железнодорожных путей.
171. Каждый путь на станциях имеет присвоенный ему номер. Главные пути нумеруются римскими цифрами: по нечетному направлению - нечетными по четному направлению - четными.
172. При осуществлении примыкания к железнодорожным путям общей сети одновременно двухпутным с одного из направлений дороги и однопутными с другого направления дороги подъездными путями, однопутному пути присваивается номер III.
173. Приемоотправочные пути нумеруются арабскими цифрами, начиная со следующего номера за номером главного пути, при этом на станциях с транзитным движением пути, предназначенных для приема четных поездов, нумеруются четными цифрами, а пути, предназначенные для приема нечетных поездов, нечетными цифрами.
174. На станциях промышленных предприятий, на которых отсутствуют транзитное движение поездов и объединение путей приема и отправления в самостоятельные парки, а также на станциях, имеющих незначительное количество приемоотправочных путей, используемых для приема как четных, так и нечетных поездов, и на станциях однопутных железных дорог нумерация приемоотправочных путей производится порядковыми номерами вслед за номерами главных путей от станционного здания в полевую сторону.
175. Пути отдельных парков (парковые) нумеруются порядковыми арабскими цифрами, при этом каждый парк имеет буквенное обозначение. Остальные станционные пути, не входящие в состав парков, нумеруются также арабскими цифрами последовательно, начиная со следующего номера за последним номером парковых путей, сначала со стороны внешних подходов путей к станциям, затем со стороны подходов с предприятий и их грузовых пунктов.
176. При отсутствии в парках станционных зданий нумерация путей в поперечном направлении производится слева направо по счету километров или начиная от главных путей.
177. Стрелочные переводы нумеруются со стороны прибытия четных поездов порядковыми четными номерами (арабские цифры), а со стороны прибытия нечетных поездов - порядковыми нечетными номерами (арабские, цифры).
178. На станциях промышленных предприятий, не имеющих транзитного движения поездов, стрелкам, расположенным в горловинах станций со стороны внешних подходов путей, присваиваются нечетные номера, а расположенным со стороны подходов путей с предприятий и их грузовых пунктов - четные номера.

179. Үлкен дамыған жолы бар станцияларда бағыттамаларды нөмірлеу жұмыс сипаты бойынша біртектес жекелеген парктер немесе жол топтары бойынша жүргізіледі.
180. Бағыттамаларды нөмірлеу жолдарда орналасқан (жекелеген парктер бойынша нөмірлеу кезінде) кірулерден бастап жүргізіледі. Бағыттама көшесі бойынша жатқан бағыттамалар, сондай-ақ жұпталған бағыттамалар үздіксіз тақ санмен немесе жұп санмен нөмірленуі тиіс (мысалы, 1;3;5;7;6;8;10;12). Тақ санды жақты жұп санды жақтан бөліп тұратын шекара ретінде станцияның (парктің) даму жолына қатысты оның орталықта орналасуы және жол парктерінің (топтарының) үй орталықтан тыс орналасқан немесе ол болмаған кезде станциялық үйдің осі қабылданады.
181. Станцияларды ішінара қайта құру кезінде бағыттамалардың қолданыстағы нөмірленуі сақталады.
182. Тіліктерде балласт қабатының қалыңдығы, жер жамылғысының ені, еңістердің көлбеуі көрсетіледі.
183. Техникалық паспортта сипаттау негіздегі материалдар есептеу жұмыстарының нәтижелері көрсетіледі.
184. Әрбір құрылысжайға техникалық паспорт жасалады. Техникалық паспорттың титул парағында барлық қажетті деректер толтырылады, техникалық паспорттың барлық бағандары қысқартуларсыз толтырылады.
185. Техникалық паспорттың екінші парағында "Жалпы мәліметтер" кестесі толтырылады, оған: олардың ұзындығы, шпалдардың болуы туралы мәліметтер жазылады, шпалдардың материалы және саны бағыттама аудармалардың болуы: айқастырма маркасы, бағыттама аударманың бағыты, ұзындығы, бағыттама аударманың жақтылығы (бір немесе екі жақтылығы); рельс типі; бағыттама аудармалардың рельсасты негізі (брустардың, шпалдардың саны); балласт түрі, қабат қалыңдығы, айдап әкетуге қарсы құрылымдар (саны және типі) көрсетіледі.
186. Теміржолдар рельсінің типі, олардың ұзындығы, теміржолдар бойынша балласт түрі, балласт қабатының қалыңдығы, айдап әкетуге қарсы құрылымдардың болуы, олардың саны және типтері, жолдардың мақсаты көрсетіледі.
187. Көпірдің сындарлы элементтері туралы мәліметтер, көпірдің төсем осі бойынша ұзындығы, көлік жүретін жолдың ені, көпірдің биіктігі, көпір астындағы бос биіктік, көпірдің және оның жекелеген аралықтарының саңылауы, аралық құрылыстың биіктігі, аралық құрылыстар мен тіректердің негізгі өлшемдері (ұзындығы, ені және қимасы), тірек остерінің арасындағы арақашықтық, көпірдің негізгі элементтерінің өлшемдері толтырылады.
188. Қайта іске қосу құбырлар үшін сыртқы шектер арасындағы құбырдың ұзындығы, құбырдың диаметрі, биіктігі, ені (егер құбырдың қимасы дөңгелек болмаса), құбыр қабырғасының қалыңдығы, құбырдың материалы, құбыр басының материалы және өлшемдері, лотоктың болуы, оның ұзындығы және материалы, төсемнің биіктігі, көлік жүретін жолдың деңгейіненқұбырдың сыртқы қабырғасының деңгейіне дейінгі арақашықтық көрсетіледі. Егер қайта іске қосу құбырлары екі және одан да көп болса, жоғарыда көрсетілген деректер олардың әрбіреуі бойынша құбырлардың біліктері арасындағы арақашықтықты қосумен толтырылады.

179. Нумерация стрелок на станциях, имеющих большое путевое развитие, производится по отдельным паркам или группам путей, однородных по характеру работы.
180. Нумерация стрелок производится, начиная с входных, расположенных (при нумерации по отдельным паркам) путей. Стрелки, лежащие по стрелочной улице, а также спаренные стрелки должны иметь непрерывную нечетную или четную нумерацию (например, 1; 3; 5; 7;6; 8; 10; 12). За границу, отделяющую нечетную сторону от четной, принимается ось станционного здания при центральном расположении его в отношении путевого развития станции (парка) и середина парков (групп) путей при не центральном расположении здания или его отсутствия.
181. При частичном переустройстве станций может сохраняться существующая нумерация стрелок.
182. На разрезах указываются толщина слоя балласта, ширина земельного полотна, уклон откосов.
183. Материалы описательного характера, результаты вычислительных работ фиксируются в техническом паспорте.
184. На каждое сооружение составляется технический паспорт. На титульном листе технического паспорта заполняются все необходимые данные, все графы технического паспорта заполняются без сокращений.
185. На втором листе технического паспорта заполняется таблица "Общие сведения", куда заносятся сведения: о протяженности, наличии шпал, указывается материал и количество шпал; наличие переводных стрелок: марка крестовины, направленность переводной стрелки, длина, сторонность переводной стрелки (одно- или двухсторонняя); тип рельса; подрельсовое основание переводных стрелок (количество брусьев, шпал); род балласта, толщина слоя, противоугонные (количество и тип).
186. Указывается тип рельса железнодорожных путей, их длина, род балласта по железнодорожным путям, толщина балластного слоя, наличие противоугонов, их количество и типы, назначение путей.
187. В техническом паспорте заполняются сведения о конструктивных элементах моста, длина моста по оси настила, ширина проезжей части, высота моста, свободная высота под мостом, отверстие моста и отдельных его пролетов, высота пролетного строения, основные размеры пролетных строений и опор (длина, ширина и сечение), расстояние между осями опор, размеры основных элементов моста.
188. Для перепускных труб указывается длина трубы между внешними гранями, диаметр трубы, высота, ширина (если труба не круглого сечения), толщина стенки трубы, материал трубы, материал и размеры оголовка трубы, наличие лотка, его длину и материал, высота насыпи, расстояние от уровня проезжей части до уровня внешней стенки трубы. Если перепускных труб две или более, выше обозначенные данные заполняются по каждой из них, плюс расстояние между осями труб.

189. Тоннельдер үшін келесі мәліметтер толтырылады: тоннельдердің ені, биіктігі және ұзындығы, қабырғалардың, жабулардың, жабындардың сындарлы элементтері, өзгеріске ұшыраған жіктердің, сарқынды суларды бұруға арналған кәріз арналарының болуы, гидрооқшаулаудың тұтастығы.
190. Станциялық платформалар, станциялық жерасты өтулер, жаяу жүргіншілер өтетін жолдар үшін келесі мәліметтер толтырылады: ені, ұзындығы, биіктігі (платформалар үшінстанциялық платформаның рельстің басынан басталатын биіктігі), қондырғы элементтерінің материалы, төсем жабыны, басқыштар саны, суағардың болуы (станциялық жерасты өтулері үшін), электрмен жабдықтау, инженерлік коммуникациялар (электрмен жарықтандыру, су құбыры, желдеткіш, кәріз), ал өтпелер үшін өтпелердің ені мен төсем материалдары көрсетіледі.
7. Жасыл екпелерді бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру
191. Жасыл екпелердің бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру объектілері: жасыл екпелер оның ішінде, ағаштар, бұталар, гүлзарлар, көгалдар құрылыстар оның ішінде орындықтар, жолдар, мүсіндер, шағын сәулет нысандары болып табылады.
192. Техникалық сипаттамаларды айқындау мыналардан:
нақты шекараларын енгізе отырып, жер учаскесінің түсірілімінен;
жергілікті жерге байламынан;
сызықтық өлшеулерді жүргізуден;
жер учаскесінің жоспарын жасаудан, учаскеде орналасқан объектілердің ахуалды сызбаларын жасаудан;
техникалық сипаттамадан;
материалдарды айқындаудан;
ағаштардың тұқымын жасын анықтаудан;
есептеу жұмыстарын жүргізу және жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық паспортқа тексеру жүргізу нәтижелерін енгізуден тұрады.
193. Ағымдағы тексерулер жаңа екпелер егілгенде немесе кесілгенде жүргізіледі, жер учаскесінің шекаралары өзгерген жағдайда техникалық паспорт жаңартылады.
194. Жасыл екпелерді тексеру кезінде объектілердің жалпы алатын ауданы, оның ішінде ағаштар, бұталар, гүлзарлар, көгалдар, жолдар, ғимараттар мен құрылыс объектілерінің алып жатқан аудандары белгіленеді.
195. Диаметрі 1,3 метр (ағаштар үшін) биіктіктегі ағаштар мен бұталардың саны, екпелердің түрлері, тұқымы, жасы, жағдайы анықталады.
196. Есепке алуды тексеру жүргізу кезінде, объектідің жолдары мен шектелген немесе басқа ішкі ахуалдың тұрақты контурларымен шектелген шартты учаскелерге бөлінеді.
197. Есептік учаскелерге реттік нөмірлер беріледі.
198. Абристі әзірлеу барысында, есептік учаскеде орналасқан жасыл екпелерге есеп жүргізіледі:
өтпелі жолдарда орналасқан ағаштарға;
екпе түрлеріне қатарлап, топтап егу, ағаштардың нөмірі, тұқымы, жасы, диаметрі, қалыптасып келе жатқан ағаштар жағдайы белгіленеді;
скверлер, бақтар мен бульварларда орналасқан ағаштарға, кірме жолдардағы ағаштардың реттік нөмірінен басқа барлық деректер жазылады;
парктердің есептік учаскелерінде орналасқан ағаштарға, орман, екпелердің түрлері, тұқымның басым құрамы, екпелердің толықтығы, (1 га ауданындағы ағаштардың саны), орташа жасы, жағдайы,бұталардың екпелердің түрлері (аллеялық, топтастырып егу), тұқымы, жасы, бұталар саны, қатарлап (аллеялық) егу үшін ұзындығы осы Нұсқаулықтың 14- қосымшасының Жасыл екпелердің сызбалары мен кестесінде көрсетілген (бұдан әрі – Жасыл екпелердің сызбалары мен кестесі).

189. Для тоннелей заполняются следующие сведения: ширина, высота и длина тоннелей, конструктивные элементы стен, перекрытий, покрытий, наличие деформационных швов, дренажных каналов для отвода сточных вод, целостность гидроизоляции.
190. Для станционных платформ, станционных подземных переходов, пешеходных переходов заполняются следующие сведения: ширина, длина, высота (для платформ высота станционной платформы от головки рельса), материал элементов конструкций, покрытие настила, количество ступеней, наличие водостока (для станционного подземного перехода), электроснабжение, инженерные коммуникации (электроосвещение, водопровод, вентиляция, канализация), а для переездов указывается ширина переезда, материал настила.
7. Первичное и последующее государственное
техническое обследование зеленых насаждений
191. Объектами технического обследования первичных и вторичных объектов зеленых насаждений являются:
зеленые насаждения, в том числе деревья, кустарники, цветники, газоны;
сооружения, в том числе скамьи, дорожки, статуи, малые архитектурные формы.
192. Определение технических характеристик состоит из:
съемки земельного участка с нанесением фактических границ;
привязки к местности;
проведения линейных промеров;
составления плана земельного участка, ситуационных схем объектов, расположенных на участке;
технического описания;
определения материалов;
определения пород деревьев, возраст;
производства вычислительных работ и занесение результатов обследования в технические паспорта объектов недвижимости.
193. Текущее обследование производится в случае вырубки или посадки новых насаждений, изменения границ земельного участка технический паспорт обновляется.
194. При обследовании зеленых насаждений устанавливаются общие площади, занимаемой объектами, в том числе под деревьями, кустарниками, цветниками, газонами, дорожками, строениями и сооружениями.
195. Определяется количество деревьев и кустарников с установлением вида насаждений, породы, возраста, диаметра на высоте 1,3 метра (для деревьев), состояния.
196. При обследовании для проведения учета объект разделяется на условные участки, ограниченные дорожками или другими постоянными контурами внутренней ситуации.
197. Учетным участкам присваиваются порядковые номера.
198. В процессе заведения абриса, ведется учет зеленых насаждений расположенных на учетном участке:
деревьев, расположенных на проездах; вид насаждений, рядовая, групповая посадка, номера деревьев, порода, возраст, диаметр, отмечаются формующиеся деревья; состояние;
деревьев, расположенных в скверах, садах и бульварах, записываются те же данные, что и на проездах, кроме нумерации деревьев;
деревьев, расположенных на учетных участках парков, лесопарков вид насаждений, преобладающий состав пород, полнота насаждений (количество деревьев на 1 га площади), средний возраст, состояние;
кустарников - вид насаждений (аллейная, групповая посадка), порода, возраст, количество кустов, протяженность для рядовой (аллейной) посадки, состояние по схемам и таблицам зеленых насаждений согласно приложения 14 настоящей Инструкции (далее - Схемы и таблицы зеленых насаждений).

199. Көгалдар мен гүлзарлар ауданы бойынша есептеледі, көпжылдық гүлдер, бұдан басқа, есептік учаскедегі бұталардың саны бойынша есептеледі.
200. Абристе, есептік учаскеде ағаштер мен бұталардың саны тұқымы бойынша көрсетіледі.
201. Абристе жабдықтар мен бақты шағын сәулет нысандарының сандары, орындықтар, мүсіндер, гүл вазалары, қоқыс жәшіктер, урналар, электр шамдары көрсетіледі.
202. Жер учаскесін түсіру барысында барлық құрылыстар өлшенеді, тротуар жолдарының жабын материалдары анықталады.
203. Жасыл екпелерде орналасқан құрылыстар, жер асты және жер үсті құрылыс жайлар тиісті нұсқаулықтар бойынша есептеледі.
204. Электрмен жабдықтаудың, су құбырларының, желдеткішердің, кәріздің болуы анықталады. Ағаштардың жасын, тұқымын және бұталардың және ағаш тұқымдарын энтомофитопатологиялық тексеру жасыл екпелердің көгалдандыру мамандарының қатысуымен Жасыл екпелер сызбасы мен кестесіне сәйкес жүргізілуі тиіс.
205. Жасыл екпелердің түгендеу жоспарында Жасыл екпелердің сызбасы мен кестесіне сәйкес өту жолдарының, көшелердің, алаңдардың, су жиегінің есептік учаскелерін нөмірі, әрбір ағаштың және есептік учаскенің шегінде оның нөмірі көрсетіледі.
206. Парктің, орман паркінің түгендеу жоспарына: жыралар, алаңқайлар, тоғандар және басқа жағдайлар енгізіледі.
207. Ағаш-бұталар өсімдіктері шартты белгілермен көрсетіледі.
208. Үйдің ішкі және үй төнірегіндегі аулаға отырғызылған скверлерді, бақтарды, бульварларды есепке алған кезде әрбір есептік учаскенің жоспарына отырғызылған барлық ағаштар, бұталар (аллеялық отырғызу) тірі шарбақтар, гүлзарлар және көгалдар, топтап егілген ағаштар мен бұталар енгізіледі.
209. Тексерілетін объектінің ауданы жоспар бойынша бір тәсілмен қарапайым геометриялық фигураларға бөлумен, аналитикалық есептеледі.
210. Түгендеу жоспары объектінің ауданына байланысты жоспары 1:500 масштабында жасалатын көшедегі егілген екпелерден басқа.
жоспарларды келесі масштабтардың бірінде жасауды ұсынамыз:
егер екпелердің ауданы 5 га дейін 1:50;
егер екпелердің ауданы 5 тен 25 га дейін 1:1000 немесе 1:2000;
егер екпелердің ауданы 25 га артық болса 1:2000 немесе 1:5000.
211. Техникалық паспорттың негізгі бетінде деректер толтырылады.
212. Техникалық паспорттың негізгі бетінің барлық бағандары қысқартуларсыз толық толтырылады.
213. Техникалық паспорттың екінші парағында "Жалпы мәліметтер" кестесі толтырылады, онда көшенің ұзындығы туралы мәліметтер (өту), оның ішінде көгалдандырылған бөлігінің ұзындығы, өту жолының орташа ені, объектінің жалпы ауданы (өту жолы, парк, бульвар және т.б.), жабын ауданы, жабын материалы, жасыл сквер екпелердің ауданы (ағаштар,бұталар, гүлзарлар, көгалдар (ағашсыз), ағаштардың саны мен тұқымы көрсетіледі.

199. Газоны и цветники учитываются по площади (многолетние цветы, кроме того, учитываются по количеству кустов на учетном участке).
200. В абрисе показываются количество деревьев и кустарников на учетном участке по породам.
201. В абрисе указывается количество оборудования и малых форм садовой архитектуры, скамьи, скульптур, цветочных ваз, мусорных ящиков, урн, электрофонарей.
202. В процессе съемки земельного участка замеряются все сооружения, тротуарные дорожки, определяется материал покрытия.
203. Строения, подземные и надземные сооружения, расположенные на объекте зеленых насаждений, учитываются по соответствующим инструкциям.
204. Определяется наличие электроснабжения, водопровода, вентиляции, канализации. Определение возраста, пород деревьев и кустарников и энтомофитопатологическое обследование древесных пород должно производиться с привлечением специалистов озеленителей согласно Схемам и таблицам зеленых насаждений.
205. На инвентарном плане зеленых насаждений улиц проездов, переулков, лощадей, набережных показывается номер учетного участка, каждое дерево и его номер в пределах учетного участка согласно Схемам и таблицам зеленых насаждений.
206. На инвентарном плане парка, лесопарка наносятся: просеки, поляны прогалины, водоемы и другая ситуация.
207. Древесно-кустарниковая растительность показывается в условных обозначениях.
208. При учете скверов, садов, бульваров, внутри дворовых и придомовых посадок на план каждого учетного участка наносятся все деревья, кустарники (аллейной посадки), живые изгороди, цветники и газоны, групповая посадка деревьев и кустарников.
209. Площадь обследуемого объекта вычисляется по плану одним из способов: разбивкой на простейшие геометрические фигуры, аналитически.
210. Инвентарный план в зависимости от площади объекта (кроме уличных посадок, план на которые составляется в масштабе 1:500) рекомендуется составлять в одном из следующих масштабов:
при площади насаждении до 5 га 1:50;
при площади насаждений от 5 до 25 га 1:1000 или 1:2000;
при площади насаждений более 25 га 1:2000 или 1:5000.
211. На титульном листе технического паспорта заполняются данные.
212. Все графы титульного листа технического паспорта заполняются без сокращений.
213. На втором листе технического паспорта заполняется таблица "Общие сведения" куда заносятся сведения о протяженности улицы (проезда) в том числе протяженность озелененной части, средняя ширина проезда, общая площадь объекта (проезд, сквер, парк, бульвар и т.д.), площадь покрытия, материал покрытия, площадь под зелеными насаждениями (под деревьями кустарниками, цветниками, газонами (без деревьев), порода и количество деревьев.

8. Қалалық электр көлігі желілерін бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру
214. Қалалық электр көлігі желісін техникалық тексеру объектілері болып табылады:
трамвай депосы (барлық құрылыстарымен, құрылысжайлармен, трамвай жолдарымен және байланыс торабымен, сондай-ақ депоға кіреберістегі жолдармен байланыс торабы);
троллейбус депосы (барлық құрылыстарымен, ғимараттарымен және байланыс торабымен, сондай-ақ депоға кіреберістегі байланыс торабы);
тартымдық қосалқы кіші станция;
трансформаторлық қосалқы кіші станция;
трамвайдың немесе троллейбустың соңғы пунктіндегі станция (аралық пункттегі күту павильоны);
барлық конструкторлық элеметтері бар (жоғарғы, төменгі құрылыстар және жер төсемі) трамвай жолдары, кәріз құрылғылар және бағыт шегіндегі төсем жабыны (тас төсем) бағыт шегіндегі трамвайдың байланыс торабы;
қуат беретін, беретін және әрбір кері алатын кәбіл желісі;
жоғары вольтті электр желісі.
215. Бағыт - екі соңғы межелер арасында трамвайдың немесе тролейбустың бағыттағы қозғалысы. Негізгі (басты) бағыттан тармақталған дербес бағыт болып табылады.
216. Трамвай троллейбус депосының әрбір негізгі ғимаратына тұрғын емес үй-жайдың құрылысына техникалық паспорт және 1:100 немесе 1:200 масштабында әр қабаттық жоспар жасалады. Бұдан басқа, 1:500 немесе 1:1000 масштабта депо аумағының ахуалдық жоспары жасалады.
217. Трамвай жолдарына техникалық ситуациялық паспорт 1:500 немесе 1:1000 масштабында трамвай бағыты жолдарының жоспары жасалады, оған дренаждық құрылғылар, төсем жабындары, жоларалық қосылыстар, тұрақты тоқтың кәбілдік сорғыш желілерін қосу пункттері, пикеттер, плюстік нүктелер және басқалары енгізіледі.
218. Бұдан басқа трамвай жолдарына:
көлденең - 1:1000, тігінен - 1:200 масштабтағы бойлық пішіндер;
көлденең - 1:200, тігінен - 1:100 масштабтағы көлденең пішіндер;
1:200 масштабта трамвай жолдарының (қиылыс орындарының, тармақтарының, бағыттама аудармаларының) тораптарының жоспары жасалады.
219. Трамвайдың немесе троллейбустың байланыс желілеріне: жоспарға 1:500, 1:1000 масштабта байланыс техникалық паспорты желісі жасалады, аспалы тросстарды, кронштейндарды, тіректерді, электр тұйықтағыштардың ілу нүктелері енгізіледі.
220. Сызбалық жоспар трамвай жолдарының бағыттары, троллейбустың және басқа да қалалық электр көлігінің түйіспелі желілері, сондай-ақ трамвай жолдарының сызбалық жоспарлары, әрбір бағыттың байланыс желілері көрсетіліп жасалады.
221. Ғимараттар, әуе және жерасты (кәбілді) электр желілері және құрғатқыш дренажды қосы Нұсқаулықтарда жазылған тәртіппен ескеріледі.

8. Первичное и последующее государственное техническое
обследование линий городского электротранспорта
214. Объектами технического обследования линий городского электротранспорта являются:
трамвайное депо (со всеми строениями, сооружениями, трамвайными путями и контактными сетями, а также пути и контактные сети на подъездах к депо);
троллейбусное депо (со всеми строениями, сооружениями и контактными сетями, а также контактные сети на подъездах к депо);
тяговая подстанция;
трансформаторная подстанция;
станция на конечном пункте трамвая или троллейбуса (павильон ожидания на промежуточном пункте);
трамвайные пути со всеми конструктивными элементами (верхнее, нижнее строения и земляное полотно), дренажные устройства и покрытия (замощения) полотна в пределах маршрута контактная сеть трамвая (троллейбуса), в пределах маршрута;
питающая, подпитывающая и отсасывающая (обратная) кабельная сеть;
высоковольтная электрическая линия.
215. Маршрут - определенное направление движения трамвая или троллейбуса между двумя конечными пунктами. Каждое ответвление от основного (главного) направления (маршрута) считается самостоятельным маршрутом.
216. На каждое основное здание трамвайного, троллейбусного депо составляется технический паспорт на нежилое строение и поэтажный план в масштабе 1:100 или 1:200. Кроме того, ситуационный план территории депо в масштабе 1:500 или 1:1000.
217. На трамвайные пути составляются технический паспорт и план путей трамвайного маршрута в масштабе 1:500 или 1:1000 с нанесением на него дренажных устройств, покрытий полотна, межпутных соединений, пункты присоединения отсасывающих кабельных линий постоянного тока, пикетов, плюсовых точек и другое.
218. Кроме того на трамвайные пути составляются:
продольные профили в масштабах: горизонтальный - 1:1000; вертикальный - 1:200;
поперечные профили в масштабах: горизонтальный - 1:200; вертикальный - 1:100;
планы узлов трамвайных путей (мест пересечения, ответвлений, стрелочных переводов) в масштабе 1:200.
219. На контактные сети трамвая или троллейбуса составляются:
технический паспорт контактной сети в масштабе 1:500, 1:1000 с нанесением на план пунктов подвеса контактных проводов, подвесных тросов, кронштейнов, опор, электросоединений перемычек.
220. Схематический план составляется с нанесением на них маршрутов трамвайных путей, контактных сетей троллейбуса и других объектов городского электротранспорта, а также схематические планы трамвайных путей, контактных сетей каждого маршрута.
221. Здания, воздушные и подземные (кабельные) электрические сети и дренажные устройства учитываются в порядке, изложенном в настоящих Инструкциях.

222. Дала жұмыстары геотүсірілімдердің планшеттерінен алынған көшірмелерін пайдаланушымен (көшелерді, жағалауларды) және бағыттың трамвай жолдары орналасқан басқа жоспарлардың бағыты орындалады. Бұл ретте трамвай жолдарының, тораптардың (айқаспалардың, бағыттама аудармаларының), жол аралық қосылулардың оның ішінде өту жолдарының жоспарларының, трамвай төсемдерінің жабын типтері шеңберлерінің, құрғатқыш құрылғылар жағдайларының натураға сәйкестігі тексеріледі. Жетіспейтін жағдай бойынша қосымша түсірілім жүргізіледі, қосымша түсірілімнің нәтижелері абриске енгізіледі.
223. Дала жұмыстарын жүргізу барысында:
1) трамвай жолының жоғарғы құрылысы:
рельстердің түрлері (теміржол немесе трамвайлық, теміржол,су ағызатын) және олардың бекітініші (жапсырмалар, төсемдер, оның ішінде балдақтар, шуруптар);
жолға бұру тетігінің түрлері (құйылған, жиналған), радиустар, жолға бұру тетігінің бағыты (оң, сол), төселген жылы және зауыт нөмірлері;
айқаспалардың түрлері (құйылған, пісірілген, жинақталған трамвайлық немесе теміржол), айқаспалар бағыттары (оң, сол), төселген жылы және зауыт нөмірлері;
жолға бұру тетігінің қиылыстарының түрлері (құйылған, пісірілген,жинақталған), жолға бұру тетігінің қиылыстарының бағыттары (оң, сол), төселген жылы және зауыт нөмірлері;
тұйық қиылыстар түрлері және төселген жылы;
компенсатордың түрлері мен саны;
электр тұйықтағыштардың саны.
2) трамвай жолдарының негізі (төменгі құрылысы) - шпалдық (шпалдар мен балластардан), шпалсыз (бірқабатты немесе екі қабатты бетон тақталардан), жинақталған темір бетоннан (жазық рамалардан, панельдерден, блоктардан, рельс асты жайылымдар);
3) учаскедегі шпалдар саны және олардың материалдары;
4) балласт материалы, құм, қиыршықтас, шағалтас;
5) соңғы пунктердің конструкциясы (тұйық, үшбұрыш, сақиналы);
6) трамвай төсемі жабылғысының материалы;
7) трамвай төсемінің және рельстің жергілікті жердегі жағдайы анықталады.
Төсемнің екі жағы бойынша сыртқы рельстердің бойымен өтетін жолақтың сыртқы жолы трамвай төсемінің шекарасы болып саналады. Жолақ жолдың жүру бөлігіндегідей киім түрімен жабылған және оны тікелей бөлу мүмкін болмаған жағдайда, "таспашаның" ені 0,5 м болып қабылданады.
224. Трамвай алаңдары қауіпсіздік шағын аралдары трамвай төсемдерінің тиісті есептік учаскелеріне енгізіледі және жоспарда реттік нөмірлермен белгіленеді.
225. Трамвай жолдарының ұзындығы трамвай төсемдерінің білігі бойынша электрондық өлшем құралымен өлшенеді, сонымен бір мезгілде пикеттерге бөлінеді. Пикеттер мен плюстік нүктелер метал істіктермен бекітіледі. Пикет нөмірлері және плюстік нүктелер жағдайлары майлы бояумен тіректерде және басқа да күрделі құрылыстарда немесе рельстердің мойнағында жазылады.

222. Полевые работы выполняются с использованием выкопировок с планшетов геосъемок, планов проездов (улиц, набережных) и других планов, на которых размещены трамвайные пути маршрута. При этом проверяется соответствие с натурой положения трамвайных путей, узлов (крестовин, стрелочных переводов.), межпутных соединений, в том числе границ типов покрытия трамвайного полотна, дренажных устройств. По недостающим ситуациям проводится дополнительная съемка, результаты дополнительных съемок заносятся в абрис.
223. В процессе выполнения полевых работ определяются:
1) верхнее строение трамвайного пути:
типы рельсов (железнодорожные или трамвайные, железнодорожные, желобчатые) и их крепление (накладки, подкладки, в том числе костыли, болты, шурупы.);
типы стрелок (литые, сборные), радиус, направление стрелок (правые, левые), год укладки и заводские номера;
типы крестовин (литые, сварные, сборные трамвайные или железнодорожные), направление крестовин (правые, левые), год укладки и заводские номера;
типы стрелочных пересечений (литые, сварные, сборные), направление стрелочных пересечений (правые, левые), год укладки, заводские номера;
типы глухих пересечений и год укладки;
типы и количество компенсаторов;
количество электроперемычек.
2) основание (нижнее строение) трамвайных путей - шпальное (из шпал и балласта), бесшпальное (из однослойных или двухслойных бетонных плит), из сборного железобетона (из плоских рам, панелей, блоков, подрельсовых лежней);
3) количество шпал на участке и их материал;
4) материал балласта песок, гравий, щебень;
5) конструкция конечных пунктов (тупиковая, треугольная, кольцевая);
6) материал покрытия трамвайного полотна;
7) положение на местности трамвайного полотна и рельсов.
Границей трамвайного полотна считается внешняя линия "ленточки" идущей вдоль наружных рельсов по обеим сторонам полотна. В тех случаях когда "ленточка" покрыта тем же видом одежды, что и проезжая часть дороги и выделить ее непосредственно невозможно, ширина "ленточки" принимается 0,5 м.
224. Трамвайные площадки - островки безопасности включаются в соответствующие учетные участки трамвайного полотна и литеруются на плане порядковыми номерами.
225. Протяженность трамвайных путей измеряется стальной лентой или электронными измерительными приборами по оси трамвайного полотна, одновременно с этим разбивается пикетаж. Пикеты и плюсовые точки закрепляются металлическими штырями. Номера пикетов и положение плюсовых точек надписываются масляной краской на опорах и других капитальных сооружениях или на шейке рельсов.

226. Қисық сызықтың, сондай-ақ тораптардың (жолға бұру тетігінің, айқастардың, бағыттағыш қиылыстарының), жоларалық қосылулардың (тұйықтағыштардың) және трамвай жолдарының басқа да элементтерінің басындағы, ортадағы және соңындағы жағдайы бекетті бөлу кезінде түсірілім барысынан айқындалады.
227. Қисық учаскелердегі бұрылу бұрышы бұрышты өлшеу құралымен (теодолитпен) өлшенеді, ал қисықтың (радиус, биссектриса, тангенс ұзындығы) элементтері тиісті кестелер бойынша анықталады.
228. Жолдарды көлденең нивелирлеу вагонның жүру бағытымен оң жақ басы бойынша жүргізіледі.
229. Көлденең нивелирлеу еңістің өзгерген жерлерінде жүргізіледі.
230. Трамвай жолы негізінің (төменгі құрылысының) тікелей тексеру үшін жасырын және қол жетімсіз элементтерінің сипаттамасы құрылыс және пайдаланушы ұйымдардың деректері негізінде немесе шурфтеу нәтижелері бойынша жасалады. Шурфтерді тесу орындары және олардың саны пайдаланушы ұйыммен келісіледі.
231. Трамвай жолының жоғарғы және төменгі құрылысының техникалық жағдайын (тозу пайызын) пайдаланушы ұйымдардың мамандары анықтайды.
232. Далалық түсірілімдер негізінде трамвай жолдарының, дренаж құрылғыларының, төсем жабындары шекараларының, "жолақтардың", "қауіпсіз шағын аралдардың", жолаушыларға арналған павильондардың, аралық және түпкілікті станциялардың, тұрақты токтың сору (кері) кабель желілері қосылған пункттерінің тұратын орындары көрсетілетін депо және көше аумақтарының түгендеу жоспарлары жасалады.
233. Тозу пайызы бойынша ерекшеленетін трамвай төсемі жабынының учаскелері жоспарда пунктир сызығымен белгіленеді. Әрбір осындай учаскеге жабынның типіне қарамастан реттік нөмір беріледі. Есепке алу учаскелерінің басы мен аяғындағы жабын типтері жоспарда қабылданған шартты белгілерге сәйкес иллюминацияланады
234. Жол жүру жағалау жоспарында: трамвай жолдары, трамвай төсемі жабындарының типтері мен қасбеттік сызықтардың шекаралары - тұтас сызықпен қара тушпен, трамвай төсемінің "жолақтары" – пунктир сызығымен қара тушпен, сору (кері) кабель желілерінің трамвай жолдарына қосылған пункттері қара тушпен боялған үшбұрыштар мен салынады.
235. Бағыттың трамвай жолдарының жоспарында: пикеттер мен плюстік нүктелердің нөмірлері, тікелей учаскелердің ұзындығы көрсетіледі. Бұдан басқа, жоспардың оң жағында жолдың қисық учаскелері элементтерінің кестесі (бұру бұрышы, радиус, тангенс, қисық сызық, биссектриса) мен олардың көрсеткіштері келтіріледі.
236. Дренаж құрылғыларының тұратын орындары жоспарға қоңыр тушьпен салынады.
237. Трамвай жолдарының әрбір торабына бағыттама аудармалар және жолдардың қосылысы жоспарға қысық сызық элементтері мен олардың көрсеткіштері көрсетіліп, 1:200 масштабында жасалады.

226. Положение начала, середины и конца кривой, а также узлов (стрелок, крестовин, стрелочных пересечений), межпутных соединений (перемычек) элементов трамвайных путей определяется от съемочного хода при разбивке пикетажа.
227. Угол поворота на кривых участках замеряется угломерным инструментом (теодолитом), а элементы кривой (длины радиуса, биссектрисы, тангенса) определяются по соответствующим таблицам.
228. Продольная нивелировка путей производится по головке правой нитки рельсов по направлению движения вагона.
229. Поперечная нивелировка производится в местах изменения уклона.
230. Характеристика скрытых и недоступных для непосредственного осмотра элементов основания (нижнего строения) трамвайного пути составляется на основе данных строительных и эксплуатирующих организаций или же по результатам шурфования. Места пробивки шурфов и их количество согласовывается с эксплуатирующей организацией.
231. Техническое состояние (процент износа) верхнего и нижнего строения трамвайного пути определяется специалистами эксплуатирующих организаций.
232. На основе полевых съемок составляются инвентарные планы территорий депо и улиц, на которые наносится положение трамвайных путей, дренажных устройств, границ перекрытия полотна, "ленточек", "островков безопасности", павильонов для пассажиров, промежуточных и конечных станций, пунктов присоединения отсасывающих (обратных) кабельных линий постоянного тока и другая ситуация.
233. Участки покрытия трамвайного полотна, отличающиеся по проценту износа выделяются на плане пунктирной линией. Каждому такому участку присваивается порядковый номер независимо от типа покрытия. Типы покрытия в начале и конце учетных участков на плане иллюминуются в соответствии с принятыми условными обозначениями.
234. На плане проезда набережной, вычерчивается следующая ситуация: трамвайные пути, границы типов покрытия трамвайного полотна и фасадных линий - сплошными линиями черной тушью;
"ленточки" трамвайного полотна - пунктирной линией черной тушью;
пункты присоединения отсасывающих кабельных линий к трамвайным путям - треугольниками, затушеванными черной тушью.
235. На плане трамвайных путей маршрута проставляются: номера пикетов и плюсовые точки, протяженность прямых участков. Кроме того, правой стороне плана приводится таблица элементов кривых участков пути (угол поворота, радиус, тангенс, кривая, биссектриса) и их показатели.
236. Положение дренажных устройств наносится на план коричневой тушью.
237. На каждый узел трамвайных путей стрелочный перевод и соединение путей составляется план в масштабе 1:200 с указанием элементов кривых и их показателей.

238. Трамвай жолы бойлық кескінінің сызбасында көрсетіледі:
пикеттер мен плюстік нүктелерді нөмірлеу;
алымында–еңіс мөлшері, бөлгіште-еңіс ұзындығы;
рельс басының белгілері (абсолютті немесе шартты);
пикеттер мен плюстік нүктелер арасындағы арақашықтық.
239. Трамвай жолының көлденең кескіні, жолдың, көшенің қызыл қасбеттік сызықтарының шегінде жасалады. Бұл ретте сызбада рельстер бастарының, кювет түбі мен жиегінің, шілтерлер, тас төсеу шекараларының және басқа да тән нүктелердің белгілері көрсетіледі.
240. Трамвай жолдары мен трамвай төсемінің құрамында болған өзгерістер жоспарда және техникалық паспортта мынадай ережелер сақталып, ескеріледі: рельстер мен шпалдарды басқалармен ауыстыру, трамвай жолдарын басқа жерге ауыстыру, трамвай төсемі жабындары типтерінің шекараларының өзгеруі жоспарды қайта сызуға және жаңа техникалық паспортты жасауға әкеп соғады.
241. Дала жұмыстары геотүсірілім планшеттерінен, жол жүру (көшелер, жағалаулар) жоспарларынан және троллейбус (трамвай) бағытының байланыс торабы желісі салынған басқа жоспарлардың көшірмелерін пайдаланумен орындалады. Бұл ретте байланыс сымдарының, аспалы тростардың, асу пункттерінің, троллейбус жолға бұру тетігінің, қабырға ілгектерінің, тіректердің орналасуларының натуралық жағдайымен сәйкестігі тексеріледі. Байланыс желісінің жетпейтін элементтері қосымша түсіріледі, қосымша түсіру нәтижелері абриске енгізіледі.
242. Трамвай байланыс желілерін техникалық есепке алу бойынша натуралық жұмыстарды трамвай жолдарын түсірумен бір уақытта жүргізу ұсынылады.
243. Дала жұмыстарын жүргізу процесінде анықталады: байланыс сымдарының, бағыттамалық тораптардың, салмақ түсетін тростардағы троллейбустың байланыс желісінің, асу пункттерінің, байланыс желілерінің қиылысу тораптарының, тұрақты тоқты қосатын, қуат беретін және соратын (кері) кабель желісінің қосылатын жерлерінің және байланыс желісінің басқа элементтерінің тұрақты бағдарларына (ғимараттарына, күрделі құрылыстарына, тіректеріне) қатысты жергілікті жердің жағдайы;
байланыс сымдары мен аспалы тростардың материалы мен қимасы, сондай-ақ аспа биіктігі (жерден немесе жол жүрудің жабынынан хомуттарға, қабырға ілгектеріне дейін);
трамвай мен троллейбустың байланыс желілерінің аспа жүйесі (қарапайым, бойлық – және көлденең-тізбекті, полигонды, орталық);
тұрақты тоқтың қуат беруші, жеткізуші және сору жүйесі (кері) кабель желілерінің материалы мен қимасы;
айнымалы тоқтың жоғары вольтты желілеріне қуат беруші сымдардың материалы, қимасы және саны;
тіректердің материалы, олардың типі, қимасы, еркін биіктігі (жер немесе жабын бетінен шамдардың кронштейндердің биіктігігін ескермегенде тіректің басына дейін және рұқсат етілетін жүктеме (тірекке) килограмда;
кронштейн түрлері (бір иықты, екі иықты).

238. На чертеже продольного профиля трамвайного пути показываются:
нумерация пикетов и плюсовые точки;
в числителе - величина уклона, а в знаменателе - длина уклона;
отметки головки рельса (абсолютные или условные);
расстояние между пикетами и плюсовыми точками.
239. Поперечный профиль трамвайного пути составляется в пределах красных фасадных линий проезда, улицы. При этом на чертеже показываются отметки головок рельсов, дна и бровок кюветов, подзоров, границ замощения и других характерных точек.
240. Происшедшие изменения в составе трамвайных путей и трамвайного полотна учитываются на плане и в техническом паспорте с соблюдением следующих правил: замена рельсов или шпал другими, перенос трамвайных путей в другое место, изменение границ типов покрытия трамвайного полотна несут за собой перечерчивание плана и составление нового технического паспорта.
241. Полевые работы выполняются с использованием выкопировок с планшетов геосъемок, планов проездов (улиц, набережных), и других планов, на которых нанесены контактные сети маршрута троллейбуса (трамвая). При этом проверяется соответствие с натурой положения контактных проводов, подвесных тросов, пунктов подвеса, стрелок троллейбуса, стенных крюков, опор. Недостающие элементы контактной сети доснимаются, результаты досъемки заносятся в абрис.
242. Натурные работы по техническому учету контактных сетей трамвая рекомендуется проводить одновременно со съемкой трамвайных путей.
243. В процессе проведения полевых работ определяется:
положение на местности в отношении к постоянным ориентирам (зданиям, капитальным сооружениям, опорам) контактных проводов, стрелочных узлов, контактной сети троллейбуса несущих тросов, пунктов подвеса, узлов пересечения контактных сетей, мест подсоединения питающих, подпитывающих и отсасывающих (обратных) кабельных линий постоянного тока и других элементов контактной сети;
материал и сечение контактных проводов и подвесных тросов, а также высота подвески (от земли или покрытия проезда до хомутов, стенных крюков);
система подвеса контактных сетей трамвая и троллейбуса (простая, продольно - и поперечно-цепная, полигонная, центральная);
материал и сечение питающих, подпитывающих и отсасывающих (обратных) кабельных линий постоянного тока;
материал, сечение и количество проводов питающих высоковольтных линий переменного тока;
материал опор, их тип, сечение, свободная высота (от поверхности земли или покрытия до верха опоры без учета высоты кронштейнов светильников) и допустимая нагрузка (на опору) в килограммах;
типы кронштейнов (одноплечие, двуплечие).

244. Троллейбусты (трамвай) байланыс желісі тіректерінің жергілікті жердегі жоғарыны тұрақты бағдарлардан (ғимараттардан, күрделі құрылыс жайдан) немесе түсіру барысынан жасалған таңбамен (кемінде екеу) белгіленеді.
245. Байланыс желілерінің ұзындығы өлшеу құралдарымен, оның ішінде тіректердің арасындағы желілерінің болат жолақпен, ал тіректердің жергілікті бағдарларға немесе түсіру барысына байламы - тесьмалық өлшеуішпен, сондай-ақ басқа да электронды өлшегіш құралдарымен өлшенеді.
246. Байланыс желісінің тіректері пайдаланушы ұйыммен келісім бойынша реттік нөмірлермен нөмірленеді.
247. Байланыс желілері аспаларының, сондай-ақ тіректердің биіктігі теодолиттің көмегімен өлшенеді, байланыс желілерінің техникалық жағдайын пайдаланушы ұйымдардың мамандары анықтайды.
248. Дала түсірілімдерінің негізінде троллейбустың (трамвайдың) байланыс желісінің, кронштейндері бар тіректердің, аспалы тростардың, қабырға ілгектерінің, троллейбус сілтемелерінің түйіндерінің, қисық ұстаушылардың, компенсаторлардың, тұрақты тоқтың кабельдік желілеріне қуат беретін және сорғыш (кері) байланыс желілерінің қиылысу пунктері және олардың қосылу пункттерінің тартқыш қосалқы станциялардың, "қауіпсіз аралшықтарды", троллейбус аялдамаларын, жолаушыларға арналған павильондарды қуат беретін айнымалы тоқтың жоғары вольтті желілерінің жағдайы (проекцияда) және басқа да жағдай салынатын депо және көше жоспарлары жасалады.
249. Көше (өтпе) жоспарындағы байланыс сымдар:
трамвай – әрбір жол табанының осі бойынша қызыл тушьпен тұтас бір жол арқылы;
троллейбус – сол түстес тұтас екі жол арқылы сызылады.
250. Тұрақты тоқтың жерасты кабельдік желілері жоспарға мынадай шартты белгілермен сызылады:
қуат беретін – сары түсті тушьпен үзік сызық арқылы;
қуат беретін сорғыш – қызыл тушьпен үзік сызық арқылы;
сору (кері) – көк тушьпен үзік сызық арқылы;
тартқыш қосалқы станцияға қуат беретін жоғары вольтты әуе желілері жасыл түсті тушьпен тұтас сызық арқылы.
251. Троллейбус (трамвай) маршрутының байланыс желісінің жоспарында:
сымдардың ұзындығы, маркасы мен қимасы;
көлденең және бойлық аспалы тростардың ұзындығы, материалы мен қимасы және олардың аспаларының биіктігі;
тіректердің нөмірі, олардың еркін биіктігі мен тірекке рұқсат етілетін үктеме, кг;
жерасты кабельдік желілердің ұзындығы, маркасы, қимасы және тереңдігі;
тартқыш қосалқы станцияларға қуат беретін жоғары вольтты әуе желілері сымдарының саны, маркасы, қимасы мен ұзындығы көрсетіледі.
252. Трамвайдың (троллейбус) байланыс желілерінің құрамында, әуе және жерасты кабельдік желілерінде орын алған өзгерістер мынадай: сымдарды, кабельдік желілерді, тіректерді, аспалы тростарды, осындай параметрлердегі басқа да сымдармен ішінара немесе толық ауыстыру, қолда бар байланыс сымдарын, тұрақты тоқтың кабельдік желілерін, аспалы тростарды, материалы немесе қимасы, сымдар саны бойынша әртүрлі басқа да сымдармен ауыстыру ережелері сақтала отырып жоспарда және техникалық паспортта ескеріледі, байланыс желілерінің трассаларын, әуе және жерасты (кабельдік) желілерді басқа жерге көшірген кезде жоспарларды қайта сызуға және жаңа техникалық паспортты жасауға әкеп соғады.

244. Положение на местности опор контактной сети троллейбуса (трамвая) определяется засечками (не менее двух) от постоянных ориентиров (зданий, капитальных сооружений) или от съемного хода.
245. Протяженность контактных линий измеряется измерительными приборами, в том числе стальной лентой между центрами опор, а привязка опор к местным ориентирам или к съемочному ходу - тесьмянной рулеткой, а также другими электронными измерительными приборами.
246. Опоры контактной сети нумеруются порядковыми номерами по согласованию с эксплуатирующей организацией.
247. Высота подвески контактных сетей, а также опор измеряется при помощи теодолита, техническое состояние контактных сетей определяется специалистами эксплуатирующих организации.
248. На основе полевых съемок составляются планы депо и улиц, на которые наносится положение (в проекции) контактной сети троллейбуса (трамвая), опор с кронштейнами, подвесных тросов, стенных крюков, узлов троллейбусных стрелок, кривых держателей, компенсаторов, пунктов пересечения контактных сетей, питающих, подпитывающих и отсасывающих (обратных) кабельных линий постоянного тока и пунктов их присоединения, высоковольтных линий переменного тока, питающих тяговых подстанций, "островков безопасности", троллейбусных остановок, павильонов для пассажиров и другая ситуация.
249. Контактные провода на плане улицы (проезда) вычерчиваются:
трамвая - одной сплошной линией красной тушью по оси колеи каждого пути;
троллейбуса - двумя сплошными линиями того же цвета.
250. Подземные кабельные линии постоянного тока на план наносятся в следующих условных обозначениях:
питающие - пунктирной линией тушью желтого цвета;
подпитывающие - пунктирной линией красной тушью;
отсасывающие (обратные) - пунктирной линией синей тушью;
воздушные высоковольтные линии, питающие тяговые подстанции - сплошной линией тушью зеленого цвета.
251. На плане контактной сети маршрута троллейбуса (трамвая) показывается:
протяженность, марка и сечение проводов;
протяженность, материал и сечение поперечных и продольных подвесных тросов и высота их подвески;
номера опор, их свободная высота и допустимая нагрузка на опору в килограммах;
протяженность, марка, сечение и глубина заложения подземных кабельных линий;
количество проводов, марка, сечение и протяженность воздушных высоковольтных линий питающих тяговые подстанции.
252. Происшедшие изменения в составе контактных сетей трамвая, троллейбуса, воздушных и подземных кабельных линий учитываются на плане и в техническом паспорте с соблюдением следующих правил: частичная или полная замена проводов, кабельных линий, опор, тросов подвеса другими, но тех же параметров, замена существующих контактных проводов, кабельных линий постоянного тока, тросов подвеса другими, но различными по материалу или сечению, количеству проводов, при переносе трассы контактных сетей, воздушных и подземных кабельных линий в другое место, несут за собой перечерчивание планов и составление нового технического паспорта.

9. Көпірлер мен өткерме жолдарды бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру
253. Мыналар:
көпірлер,
өткерме жолдар,
тоннельдер
құрылыстар көпірлер мен өткерме жолдар бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру объектілері болып табылады:
254. Техникалық сипаттамаларды анықтау:
нақты шекаралар енгізіле отырып жер учаскелері түсірілімдерін жасау;
жергілікті жерге бекітілуі;
желілік өлшеулер жүргізу;
жер учаскесінің жоспарын жасау, учаскеде орналасқан объектілердің ахуалдық сызбаларын жасау;
техникалық сипаттамасын жасау;
материалдарды айқындау;
есептеу жұмыстарын жүргізу және жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық паспортына тексеру нәтижелерін енгізу.
255. Өткерме жолдарда қандай жолдар орналастырылғанына байланысты өткерме жолдар, теміржол немесе автомобиль жолдары болуы мүмкін. Осыған ұқсас үлкен станциялардың, қала маңындағы платформалар жолынан өту үшін жаяу жүргіншілер өтетін көпірлер немесе жол асты тоннелі өткелдері салынады.
256. Осы Нұсқаулықтың 15-қосымшасына (бұдан әрі – Көпірлер мен өткерме жолдар сызбалары) сәйкес көпірлер мен өткерме жолдар сызбаларына сәйкес аса жоғары көпір өткелдерін салмау үшін, ірі кеме қатынасы өзендерінде үлкен кемелерді өткізу үшін кейде кеме өтетін аспалы көпірлер салынады. Ондай көпірлердің бір бөлігі жоғары көтеріледі немесе көпір астындағы кемелерді өткізу кезінде бір жағына шығарылады.
257. Виадук – ең алдымен, кең алқаптар, сайлар мен шатқалдар арқылы үйіндінің биіктігін жоғарылата отырып, үлкен үйіндінің орнына қолданылады.
258. Қалаларда үлкен үйінділердің орнына Көпірлер мен өткерме жолдар сызбаларына сәйкес көпір-эстакадалар салған тиімді. Олар үйінділерге қарағанда, көшелерді тарылтпайды, оның астынан жүруге немесе өтуге кедергі келтірмейді.
259. Кіші ағын суларда Көпірлер мен өткерме жолдар сызбаларына сәйкес шағын көпірлерді немесе су өткізгіш құбырларды салу жеткілікті.
260. Жолды, тау тонельдерінен басқа, өзен үстінен өтетін көпірде емес, өзен түбіндегі тоннельде немесе судың ішінде салады.
261. Көше көліктеріне кедергі болмау үшін ірі қалаларда жер асты метрополитен тоннельдерін салады.
262. Галереялар тау беткейлеріндегі тау жыныстарының көшкін қаупін туғызатын жерлердегі жолдарды қорғайды.
263. Сел жіберу және тіреу қабырғалары жол төсемінен жоғары жатқан қатты қабаттың опырылып құлауынан немесе жолды немесе оның негізін шайып кетуден сақтайды.
264. Абристі жасауға кіріспестер бұрын, маман бағдарға қатысты объектінің орналасуын анықтайды.
265. Жер учаскесі түсірілімі процесінде барлық құрылыстар мен ғимараттар өлшенеді, учаскенің ұзындығы мен шекарасы өлшенеді, объектінің орналасқан жері (мекенжайы) анықталады

9. Первичное и последующее государственное
техническое обследование мостов и путепроводов
253. Объектами технического обследования мостов и путепроводов являются:
мосты;
путепроводы;
тоннели;
сооружения.
254. Определение технических характеристик состоит из:
съемки земельного участка с нанесением фактических границ;
привязки к местности;
проведения линейных промеров;
составления плана земельного участка, ситуационных схем объектов, расположенных на участке;
технического описания;
определения материалов;
производства вычислительных работ и занесения результатов обследования в технические паспорта на объекты недвижимости.
255. Путепровод может быть железнодорожным или автодорожным, соответственно тому, какая дорога размещена на самом путепроводе. Аналогично этому для перехода через пути на больших станциях и пригородных платформах устраивают пешеходные мосты или тоннельные переходы под путями.
256. Чтобы не строить особо высоких мостовых переходов специально для пропуска крупных судов, на больших судоходных реках иногда устраивают разводные мосты, часть такого моста поднимается вверх или выводится в сторону на время пропуска судов под мостом согласно схемам мостов и путепроводов в соответствии с приложением 15 настоящей Инструкции (далее - Схемы мостов и путепроводов).
257. Виадук применяются главным образом вместо отсыпки громоздкой с увеличением высоты насыпи через глубокие долины, овраги и ущелья.
258. В городах также взамен больших насыпей практичнее устраивать мосты-эстакады согласно Схемам мостов и путепроводов. Они меньше чем насыпь стесняют улицу, не препятствуют проходу и проезду под ними.
259. На небольших водотоках достаточно устройства малого моста или даже водопропускной трубы согласно Схемам мостов и путепроводов.
260. Кроме горных тоннелей, дорогу размещают не на мосту над рекой, а в тоннеле у дна реки в грунте или даже в воде.
261. В крупных городах, чтобы не стеснять уличного движения, в земле прокладывают тоннели метрополитена.
262. Галереи защищают дорогу на косогорах в местах, угрожающих обвалами горных пород.
263. Селеспуск и подпорные стены удерживают от обрушения грунт откоса, расположенного выше полотна дороги, или защищают от подмыва и обрушения основание пути.
264. Приступая к составлению абриса, специалист определяет расположение объекта относительно сторон света.
265. В процессе съемки земельного участка замеряются все строения и сооружения, измеряются протяженность и граница участка, устанавливается место расположения (адрес) объекта.

266. Осы құрылыстардың, жолдардың мақсаты айқындалады, көлденең осі бойынша жолдардың ұзындығы өлшенеді, жол төсемінің көлік жүретін жол бөлігінің ені өлшенеді, осы жолдағы қозғалыс жолағының саны айқындалады, бөлінетін жер жолағының ені өлшенеді.
267. Қоршаудың, бордюрдің ұзындығы өлшенеді, жол белгілерінің, ескерту бағандарының, жер асты өткелдері мен басқа да құрылыстардың саны айқындалады.
268. Жол жабындысының типі айқындалады, жарықтандыру элементтерінің болуы және саны айқындалады, қосымша көлік жолдарының бар болуы, су құбырлары мен дренаж жүйелерінің бар болуы айқындалады.
269. Тоннелді тексерген кезде оның ені, биіктігі, ұзындығы, қабырға материалы, жабуы, өзгеріске ұшыраған жіктері, сарқынды суларға арналған дренаж арналарын, гидрооқшаулауының бүтіндігі өлшенеді.
270. Жаяу жүргіншілер өткелдерін тексеру кезінде құрылғының элементінің ені, ұзындығы, материалы, төсем жабыны, қоршау материалы белгіленуге тиіс.
271. Аралық құрылыстардың түрлеріне қарай көпірлердің типі анықталады.
272. Көпірлер мен өткерме жолдарды тексерген кезде:
тіреулері бар көпірлердің төсемі бойынша ұзындығы (тіреулердің артқы шегі аралығындағы арақашықтық);
тірек осьтері аралығындағы жекелеген аралықтардың ұзындығы;
таяныш аралығының ені;
тротуралар көлік жүретін бөлігінің немесе сақтандыру жолақтарының ені;
көпірдің биіктігі (көпірдегі өтпе бетінен межеленген судың төменгі деңгейі су жиектеріне дейінгі арақашықтығы (МЖЖ);
көпірдің саңлауы және оның жекелеген аралықтары (көпірдің саңлауы - барлық аралықтардың саңлауларының жиыны; аралық саңлауы жоғары су жиегі деңгейінде өлшенген жарықтағы аралас тіректер арасындағы арақашықтық);
аралық құрылыс биіктігі;
аралық құрылыстар және тіректердің негізгі көлемдері (ұзындығы, ені және қимасы);
Көпірлер мен жол өтпелері сызбаларында көрсетілген фермалар, тіректер, тіреуіштер осі арасының арақашықтығы өлшенеді.
273. Сызбаларда мыналар көрсетіледі: көпірлердің, өткерме жолдардың, тоннельдердің, бағдаршамдардың, жол белгілерінің, жер асты және жер үсті өткелдерінің, негізгі құрылыстарға орналасуы.
274. Көрсетілген жоспарларда көшелердің атаулары, үйлердің қасбет желілері мен құрылыс желілері, ғимарат жолына жабындар шегі мен типтері көрсетіледі.
275. Жоғарыда көрсетілген жоспарлар (1:100, 1:200, 1:500, 1:1000, 1:2000) масштабта сызылады.
276. Осы құрылыстардың техникалық жағдайы оның коснструктивті элементтерін нақты көзбен көріп тексеру арқылы анықталады.
277. Жоспарларда жиектер, бөліктерінде табанының қалындығы мен ені, олардың бағыты көрсетіледі.
278. Сипаттамалық материалдар, есептеу жұмыстарының нәтижелері техниклық паспортта көрсетіледі.

266. Устанавливается назначение данных сооружений, измеряется протяженность дорог по продольной оси, ширина проезжей части дорожного полотна, определяется количество полос движения на данной дороге, определяется количество проезжих частей разного направления с разделительной полосой, измеряется ширина разделительной полосы.
267. Измеряется длина ограждения, бордюра, определяется количество дорожных знаков, предупредительных столбиков, подземных переходов и прочие сооружения.
268. Определяется тип дорожного покрытия, наличие и количество элементов освещения, наличие дополнительных транспортных путей, наличие водопроводных и дренажных систем.
269. При обследовании тоннеля измеряется его ширина, высота, длина, материал стен, перекрытия, наличие деформационных швов, дренажных каналов для отвода сточных вод, целостность гидроизоляции.
270. При обследовании пешеходных переходов должны быть установлены ширина, длина, материал элементов конструкции, покрытие настила, материал ограждений.
271. Устанавливается тип мостов по видам пролетных строений.
272. При обследовании мостов и путепроводов измеряются:
длина по настилу на мостах с устоями - расстояние между задними гранями устоев;
длина отдельных пролетов между осями опор;
ширина между перилами;
ширина проезжей части тротуаров или предохранительных полосок;
высота моста расстояние от поверхности проезда на мосту до горизонта меженных вод (ГМВ) низкого уровня воды;
отверстие моста и отдельных его пролетов отверстие моста - сумма отверстий всех пролетов; отверстие пролета - расстояние в свету между смежными опорами, измеренное на уровне горизонта высоких вод;
высота пролетного строения;
основные размеры пролетных строений и опор - длина, ширина и сечение;
расстояние между осями ферм, опор, прогонов указаны в Схемах мостов и путепроводов.
273. На схемах показываются: расположение мостов, путепроводов, тоннелей, светофоры, дорожные знаки, подземные и надземные переходы, привязки к основным строениям.
274. На планах указываются наименование улиц, фасадные линии домов и линии застройки, границы и типы покрытий, прилегающие к дороге здания.
275. Вышеуказанные планы вычерчиваются в масштабе (1:100, 1:200, 1:500, 1:1000,1:2000).
276. Техническое состояние данных сооружений определяется путем визуального обследования в натуре их конструктивных элементов.
277. На планах указываются откосы, на разрезах указываются: толщина основания, ширина основания, уклон откосов.
278. Материалы описательного характера, результаты вычислительных работ фиксируются в техническом паспорте.

279. Әрбір құрылысқа техникалық паспорт дайындалады. Техникалық паспорттың басқы бетінде қажетті деректер енгізіледі, техникалық паспорттың барлық бағандары қысқартусыз толық толтырылады.
280. Техникалық паспорттың екінші бетінде "Жалпы мәліметтер" кестесі толтырылады, тротуардың ені, жаяу жүргінші жолының ені, бөлу жолағының ені, жол жиегінің ені, жиек бұрышы, үйінді биіктігі туралы, қосымша көлік жолдарының болуы, жарық беру элементтерінің болуы және саны, жолақ саны, салынған жылы, жүк көтергіштігі туралы жол өткелдерінің өткізу қабілеті мәліметтер енгізіледі.
281. Көпірдің конструктивті элементтері, төсем осі бойынша биіктігі, жолдың жүру бөлігінің ені, орналасу биіктігі, тереңдігі, көпір астындағы бос жердің биіктігі, көпірдің және оның жекелеген аралықтарының саңылауы, аралық құрылыс биіктігі, аралық құрылыстар мен тіркектердің негізгі көлемдері (ұзындығы, ені мен қимасы) туралы мәліметтер толтырылады, тірек остері арасының арақашықтығы, көпірдің негізгі элементтерінің көлемі Көпірлер мен өткерме жолдар туралы сызбаларда көрсетіледі.
282. Өткерме жолдар үшін сыртқы шектері арасындағы құбырдың ұзындығы, құбырдың диаметрі, биіктігі, ені (егер құбыр қимасы дөңгелек болмаса), құбыр қабырғасының қалыңдығы, құбырдың материалы, құбыр аузының материалы мен көлемі, лотоктарының болуы, оның ұзындығы мен материалы, үйінді биіктігі, жолдың жүру бөлігінен құбырдың сыртқы қабырғасының деңгейіне дейінгі арақашықтығы көрсетіледі.
283. Тоннельдер үшін мынадай мәліметтер толтырылады: тоннельдердің ені, биіктігі мен ұзындығы, қабырғаларының, жабуының, жабынының конструктивті элементтері, өзгеріске ұшыраған жіктерінің, сарқында суларды ағызуға арналған дренеж арналардың болуы, гидрооқшаулау тұтастығы.
284. Өлшеу жұмыстары көше қозғалысы азайған кезде жүргізілуге тиіс. Егер ондай мүмкіндік болмаса, жолдың жүру бөлігінің ұзындығы мен енін өлшеу, жолдың жүру бөлігінде бөгеу белгілері қойылып, қозғалыс уақытша тоқтатылғаннан кейін жүргізіледі, ол үшін тиісті ұйымдардың келісімі болуға тиіс.
285. Көпірлер мен өткерме жолдар өлшеу құралдарының: соның ішінде биік емес - 3 метрге дейінгілері қада және сатылар көмегімен, 3 метрден жоғары болса, биіктік өлшегіш немесе төмен түсірілетін және электронды өлшегіш көмегімен өлшенеді. Ескі ғимараттарға тексеру жүргізу кезінде жұмыс қауіпсіздігіне толық сенім болған жағдайда ғана оларға тексеру және өлшеу жүргізілуі мүмкін.
286. Құрылыстар қия беткейлерде және тік жарларда орналасқан болса, орындаушылар өлшеу немесе тексеруді жүргізу қия беттен құлау қаупін туғызатын жерлерде сақтық шараларын сақтауға міндетті, орындаушылар қалыңдығы 12 мм-ден кем емес мықты арқандармен сақтануға тиіс және техникалық қауіпсіздік талаптарын сақтау қажет. Мұндай жерлерде жаңбырдан кейін, жердің беті мұз немесе қар жамылған кезде өндірістік жұмыстарды жүргізуге тыйым салынады.

279. На каждое сооружение составляется технический паспорт. На титульном листе технического паспорта заполняются необходимые данные, все графы технического паспорта заполняются без сокращений.
280. На втором листе технического паспорта заполняется таблица "Общие сведения", куда заносятся сведения: ширина тротуаров, ширина пешеходных дорог, ширина разделительной полосы, ширина обочины, угол откоса, высота насыпи, наличие дополнительных транспортных путей, наличие и количество элементов освещения, количество полос, год постройки, грузоподъемность, пропускная способность путепроводов.
281. Заполняются сведения о конструктивных элементах моста, длина по оси настила, ширина проезжей части, высота, глубина заложения, свободная высота под мостом, отверстие моста и отдельных его пролетов, высота пролетного строения, основные размеры пролетных строений и опор (длина, ширина и сечение), расстояние между осями опор, размеры основных элементов моста указаны в Схемах мостов и путепроводов.
282. Для путепроводов указывается длина трубы между внешними гранями, диаметр трубы, высота, ширина (если труба не круглого сечения), толщина стенки трубы, материал трубы, материал и размеры оголовка трубы, наличие лотка, его длину и материал, высота насыпи, расстояние от уровня проезжей части до уровня внешней стенки трубы. Если перепускных труб две или более, выше обозначенные данные заполняются по каждой из них плюс расстояние между осями труб.
283. Для тоннелей заполняются следующие сведения: ширина, высота и длина тоннелей, конструктивные элементы стен, перекрытий, покрытий, наличие деформационных швов, дренажных каналов для отвода сточных вод, целостность гидроизоляции.
284. Промеры должны производиться в часы наименьшего движения. Если эта возможность исключается, промеры длины и ширины проезжей части производятся после установки заградительных знаков и временного закрытия движения, которое должно быть согласовано с соответствующими организациями.
285. Промеры мостов и путепроводов производятся электронными измерительными приборами, в том числе: невысоких - до 3 м - с помощью шестов и лестниц, свыше 3 м - при помощи высотомера или рулетки, сбрасываемой вниз. При обследовании ветхих сооружений обследование и замеры их могут производиться только при полной уверенности в безопасности работ.
286. Если сооружения расположены на крутых косогорах и обрывах, исполнители обязаны соблюдать правила техники безопасности, в тех местах, где имеется серьезное опасение, что производство замеров или обследование может вызвать падение под откос, исполнители должны страховаться прочной веревкой толщиной не менее 12 мм. В таких местах запрещается производство работ сразу после дождя и когда поверхность покрыта льдом или снегом.

10. Жағалауларға бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу
287. Жағалаулардың және олардың құрамдастарының техникалық тексеру объектілеріне жағалаулар мен өзге де ғимараттар жатады.
288. Өзендер, каналдар, көлдер мен теңіздердің жағалауларында орналасқан қалаларда өзен жағалауларын бекемдеу және жағалау жолын бекіту қажеттілігі туындайды.
289. Жағалаулар бойында магистральдық көшелер салынып, саябақтар мен гүлзарларға ағаш отырғызылады.
290. Жағалау маңындағы аудандардың құрылысын жоспарлау және салу, жоспарда жағалау жолын, профильдік және сәулеттік жобасын белгілі бір пішінге келтіруді талап етеді.
291. Жағалаудың қоршау қабырғаларының түрлері мен конструкциялары жағалауларда құрылыс және жол салу жоспарында қабылданған жағалаудың рельефімен анықталады.
292. Жағалаудың рельефіне байланысты, жағалау бір немесе көп деңгейлі болуы мүмкін.
293. Қабырға судың бетінен 5-6 метрге дейін биік болса, онда бір денгейлі жағалаулар салынады.
294. Биік қабырғалар жарасымсыз көрінетіндіктен, олар екі деңгейлі қабырғаларға және жиектері біріктірілген, тірек қабырғаларға ауыстырылады. Мұндай жағалаулардың төменгі деңгейі жаяу жүргінші тротуары үшін, ал жоғарғысы – көлік жүруі үшін жиі пайдаланылады.
295. Тіреуіш қабырғалар және олардың түрлері осы Нұсқаулықтың (бұдан әрі – Жағалаулардың сызбалары мен кестелері) 16-қосымшасына сәйкес жағалаулардың сызбалары мен кестелерінде көрсетілген.
296. Қала жағалауларының жауапты элементері, су көліктерінің айлақтауы үшін жасалатын орын, сондай-ақ адамдардың демалуға жиналатын алаңы ретінде ұйымдастырылады. Жиналатын орын мен олардың түрлері Жағалаулардың сызбалары мен кестесінде көрсетілген.
297. Екінші қасбет жолдың орнына жиек қабырға немесе жиек жолы, ал одан соң су кемелері бар, жүру бағыттары біржақты тәрізді болып табылатын жағалауларға мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу кезінде объектінің ұзындығы мен ені, жабын материалы мен сәулеттік безендендірілуі айқындалады.
298. Техникалық есеп әрбір жағалау бойынша жеке жүргізіледі. Бір жағалаудың соңы, екіншісінің басы, әдетте, жағалауға көлденең жолдар арқылы немесе өзен үстіндегі көпірлер арқылы нақты жағдайда айқындалады. Жағалаудың бұрылыс және бұралаң жерлері жақын орналасқан тұрақты нүктелерді анықтау арқылы айқындалады.
299. Жағалауларға мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізген кезде Жағалаулар сызбалары мен кестелерінде көзделген тірек қабырғалардың түрі мен құрылымдылық элементтерін анықтау қажет.
300. Әрбір тірек қабырға бойынша қаптаудың әр түрінің ұзындығы контурға байланыстырыла отырып, қабырғаның биіктігі жоғарыдан негізге (ростверкке) дейін өлшенеді, жиектің көлбеу ені жоғарыдан негізге дейін ерітінді немесе құрғақ күйінде және қабырғаның көлемі арқылы айқындалады.

10. Первичное и последующее государственное
техническое обследование набережных
287. Объектами технического обследования набережных и их составляющих являются набережные и прочие сооружения.
288. В городах, расположенных на берегах рек, каналов, озер и морей возникает необходимость в укреплении берегов и оформлении береговой линии.
289. Вдоль берегов нередко устраивают магистральные улицы, разбивают бульвары и парки.
290. Планировка и застройка прибрежных районов требуют придание береговой линии определенного очертания в плане, профиля и архитектурного оформления набережной.
291. Виды и конструкции ограждающих стен набережных определяются рельефом берега, принятой планировкой застройки и проездов на берегах.
292. В зависимости от рельефа берега, набережная может быть одно и многоярусной.
293. Одноярусные набережные устраивают при высоте стен над уровнем воды до 5-6 метров.
294. Стены большей высоты имеют неэстетичный вид и их лучше заменить двумя ярусами стенок и сочетанием подпорных стен с откосами. Нижний ярус таких набережных часто используют для пешеходного тротуара, а верхний - для проезда транспорта.
295. Подпорные стены и их виды приведены в схемах и таблицах набережных согласно приложения 16 настоящей Инструкции (далее - Схемы и таблицы набережных).
296. Ответственными элементами городских набережных являются сходы, устраиваемые для причаливания судов, а также как площадки для отдыха. Сходы и их виды приведены в Схемах и таблицах набережных.
297. При государственном техническом обследовании набережных, являющихся как бы односторонним проездом, у которого вместо второй фасадной линии имеется парапет или линия откоса, а за ними линия уреза водоема, определяется длина и ширина, материал покрытия и архитектурное оформление объекта.
298. Технический учет проводится по каждой набережной отдельно. Конец одной и начало другой набережной, как правило, определяются в натуре поперечными к набережной проездами или мостами через реку. Изломы и изгибы набережной определяются засечками от ближайших постоянных точек.
299. При государственном техническом обследовании набережных необходимо определить вид и конструктивные элементы подпорных стен предусмотренных в Схемах и таблицах набережных.
300. По каждой подпорной стенке измеряются длина каждого вида облицовки, с привязкой к постоянным контурам, высота стенки от верха основания (ростверка), ширина откоса по наклону от верха до основания; определяется род кладки на растворе или насухо и кубатура стенки.

301. Тротуарлардың, жағалау арқылы жүру жолдарының өлшемдері (ені, ұзындығы) алынады.
302. Көшкінге қарсы құрылыстар дренаж ұясы, терең ұңғыма – дренаж қолда бар тиісті құжатаманың негізінде есепке алынады. Осы ретте, оның нақты ескеріліп отырған объектіге сәйкес келуін анықтап алу, құрылыстың техникалық жағдайы туралы қосымша деректер алу және жұмыс істеп отырған ұйым кызметкерін қатыстыра отырып және техникалық паспорт толтыруға қажетті басқа да көрсеткіштер алу қажет. Көшкінге қарсы құрылысқа арналған осы құжаттар болмаған жағдайда түсірілім жүргізіледі.
303. Түсетін жерлерді мемлекеттік техникалық тексеру кезінде түсетін жерлердің жоспарын жасау үшін оның көлденеңінен ені мен ұзындығы, баспалдақтар саны, тірек қабырғаның, жағалаудың негізгі сызығына қарсы ішкі тереңдігі және жерге жоспар жасау үшін қажет басқа да өлшеулер; қоршаулары сыртқа шығатын құбырлар аузы анықталады.
304. Жағалаулардың техникалық жағдайы Жағалаулардың сызбалары мен кестесіне сәйкес жүргізілген тексерулер негізінде олардың конструктивтік элеметтері бойынша анықталады.
305. Мемлекеттік техникалық тексеру бойынша мамандар орындайтын камералдық жұмыстарға:
жоспар жасау (салыстыра отырып жасау);
оны тушьпен сызу;
учаскелердің ауданын және басқа да көрсеткіштерді есептеу;
қажетті есептер мен сипаттамалар жатады.
306. Жоспарға салу кезінде масштаб бойынша көлемдерін алуда нақтылықты қатаң сақтау қажет.
307. Сызбаларда жағалаулар мен қиылысатын құрылыстардың орналасуы көрсетіледі.
308. Түсетін жерлер, олардың көлденең ені мен ұзындығы, баспалдақтар саны, тірек қабырғаның тереңдігі жағалаудың негізгі сызығына қарсы ішкі тереңдігіне дейін және қоршаулардың басқа да өлшемдері, олардың ұзындығы, биіктігі, қалыңдығы, сыртқа шығатын құбырларының аузы, олардың диаметрлері енгізіледі.
309. Жағалауларды бекітетін құрылыстарының техникалық жағдайы Жағалаулардың сызбалары мен кестелеріне сәйкес тозу белгілері негізінде айқындалады.
310. Нақты жағдайда жүргізілген өлшеулер негізінде жағалаудың түгендеу жоспары (жағалау жиегі, тіреуіш қабырға) тірек нүктелерге байланыстырыла отырылып 1:1000 мастабта жасалады. Жоспардың төменгі жағында жағалаудың алдыңғы қабырғасының алдыңғы қасбеті (тіреуіш қабырғасы) 1:1000 бойынша тігінен 1:100, ал бүйірінен қарағанда 1:100 сызылады.
311. Топырақ және тас төселген беткейлерінің сызбалары жасалмайды, ол туралы мәліметтер жай техникалық паспортқа енгізіледі. Әрбір түсетін жерлердің жоспары жасалады және оның масштаб ауқымы 1:100.
312. Техникалық паспорттың басқы бетіне қажетті деректер енгізіледі, техникалық паспорттың барлық бағандары қысқартусыз толық толтырылады

301. Снимаются размеры ширина, длина тротуаров, проезжей части дорог по набережной.
302. Противооползневые сооружения, дренажные прорези, штольни - глубокие дренажи учитываются на основе имеющейся соответствующей документации. При этом в натуре необходимо уточнить соответствие ее учитываемому объекту и получить дополнительные данные о техническом состоянии сооружения с участием специалиста эксплуатирующей организации и другие необходимые для заполнения технического паспорта показателя. В случае отсутствия данной документации на противооползневые сооружения, проводится съемка.
303. При государственном техническом обследовании сходов определяются ширина и длина по горизонтали, количество ступеней, углубления подпорной стенки внутрь против основной линии набережной и прочие промеры, необходимые для составления плана сходов; ограждений, оголовки выходящих труб.
304. Техническое состояние набережных, устанавливается по их конструктивным элементам на основе произведенных обследований согласно Схемам и таблицам набережных.
305. Камеральным работам, выполняемым специалистами по государственному техническому обследованию относятся:
накладка плана;
вычерчивание его тушью;
вычисление площадей участков и другие показатели;
составление необходимых расчетов и описаний.
306. При накладке плана следует строго соблюдать точность снятия размеров по масштабу.
307. На схемах показываются расположение набережных и пересекающие сооружения.
308. Наносятся сходы, их ширина и длина по горизонтали, количество ступеней, углубления подпорной стенки внутрь против основной линии набережной и прочие промеры ограждения, их длины, высоты, толщины оголовки выходящих труб, их диаметры.
309. Определяется техническое состояние берегоукрепительных сооружений на основании признаков изношенности согласно Схемам и таблицам набережных.
310. На основе произведенных в натуре промеров составляется инвентарный план набережной (бровки набережной, подпорной стенки) в масштабе 1:1000 с привязками к опорным точкам. В нижней части плана вычерчивается фасад лицевой стенки набережной (подпорной стенки) в разрезе 1:1000 и вертикальном 1:100, а вид с боку - в масштабе 1:100.
311. На грунтовые и замощенные камнем откосы чертежи не составляются, а данные заносятся лишь в технический паспорт. На каждый сход составляются план и разрез в масштабе 1:100.
312. На титульном листе технического паспорта заполняются необходимые данные, все графы технического паспорта заполняются без сокращений.

313. Техникалық құжаттың екінші бетінде "Жалпы мәліметтер" толтырылады, онда салынған жылы, тіреуіш қабырғалардың құрылымдық элементері, жиек қбырғалар, түсетін жерлердің, көшкінге қарсы құрылыстар және ұзындығы, ені, биіктігі, диаметрі, саны және басқа да параметрлері енгізіледі.
314. Жағалауларды қаптайтын материалдар, тіреуіш қабырғалары, түсетін жерлері, жарықтандыру құралдарының саны көрсетіледі.
315. Жиектің, қасбет пен қиманың жоспары әрбір жақсартылған жағалаудың (тіреуіш қабырғаның) әрқайсысына оның ұзындығы, су бетінен және ростверктен биіктігі, қаптауы, түсетін жерінің орындары, қоршаулары, шығып тұрған құбырлардың ауыздары көрсетіле отырып жеке жасалады.
11. Құбыр жолдарын (сумен жабдықтау және кәріз, жылу желілері, магистральдық мұнай құбырлары мен газ құбырлары объектілерін) бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру
316. Мыналар:
тексеру құдықтары, камералары, қайта қосылу камералары, енгізу және шығару, жылжытпалар, өрт гидранттары мен фасон бөліктері бар су құбырлары мен кәріз желілері;
су айдайтын мұнаралар;
су тартқыштар, магистральдар, 1 және 2 көтергіштердің сорғы станциялары, дюкерлер;
сұйытылған газдың аула аумағы, топтық, резервуарлық құрылғылары;
кентарлық, көше, кварталаралық, аула, жерасты және жерүсті газ құбырлары құбыр жолдарын (сумен жабдықтау және кәріз, жылу желілері, магистралдық мұнай құбырлары мен газ құбырлары объектілерін) техникалық тексеру объектілері болып табылады.
теміржол астындағы өтпелерінен әкімшілік, өндірістік ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ олар орналасқан жер учаскелері;
су қабылдағыштар, сумен жабдықтаудың ашық көздерінің жағалаулары;
бөгеттер мен дамбалар;
су қоймалары;
инфильтрациялық су қабылдағыштар;
өзі ағатын және сифондық желілер;
артезиан су ұңғымалары;
санитариялық қорғау аймақтары және ондағы құрылыстар;
су құбырларының тазалағыш құрылыстары, тұндырғыштар, сүзгілер, жарықтандырғыштар, реогенттік шаруашылық, оның ішінде каогулянт, әк және хлор қоймалары, таза су резервуарлары;
кәрізді тазалау құрылыстары, құмқаққыштар, торлар, тұндырғыштар, геосүзгілер, аэросүзгілер, жоғары жүктелетін биосүзгілер, аэротенктер, метантенктер, суару алаңдары мен сүзгіден өткізу алаңдары, биологиялық тоғандар мен тұнба алаңдар.
жылу желілері және олардың құрылыстары;
әкімшілік ғимараттар, қазандықтар, бойлер және басқа да құрылыстар;
кәсіпшілік су құбырлары;
магистральдық су құбырлары;
мұнай мен газды тасымалдау үшін олардың есепке алынатын өзге де дербес объектілермен ұштасу нүктелерінің арасындағы жоғары және орташа қысымды шеттету;
МЖЖ, қорғаныс қабырғалары, көшкінге қарсы және селге қарсы инженерлік құрылыстар;
жеке тұрған газды реттеу пункттері;
шкафтық реттеу қондырғылары;
сұйытылған газдың аула аумағындағы, топтық, резервуарлық қондырғылары;
кентаралық, көше, кварталаралық, аула, жер асты және жер үсті газ құбырларынан тұрады;
Техникалық сипаттамаларды анықтау мыналардан:
нақты шекарасы салынған жер учаскесінің түсірілімінен;
желі торабының жер бетіне шығуларының жергілікті жерге байланыстылығы;
құдықтар арасындағы тіке және кері бағыттағы желілік өлшемдерінің жүргізілуінен;
жер учаскесінің жоспарын, желі сызбасын, учаскеде орналасқан құрылыстардың қабат сайынғы жоспарын, сондай-ақ қызметтік құрылыстарды жасаудан;
учаскеде орналасқан құрылыстардың техникалық жағдайын анықтай отырып, желі және конструктивті элементтердің техникалық сипаттамасынан;
құдықтың, сондай-ақ құбырлардың және олардың орналасқан жеріне байланысты құдық ішіндегі бекіту арматурасының материалын және габариттерін өлшеуді анықтаудан;
есептеу жұмыстарын жүргізуден және техникалық тексеру нәтижелерін жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық паспорттарына енгізуден;
құдықтың көлденен және бойлық тіліктерін сызу және оның жабдығына ерекшеліктер жасаудан тұрады.

313. На втором листе технического паспорта заполняется таблица "Общие сведения" куда заносятся сведения: год постройки; элементы конструкций подпорных стен, парапетов, сходов, противооползневых сооружений и длина, ширина, высота, диаметры, количество и прочие параметры.
314. Указывается материалы покрытия набережных, подпорных стен, сходов, количество осветительных приборов.
315. План бровки, фасад и разрез составляются на каждую усовершенствованную набережную подпорную стенку отдельно с указанием длины ее, высоты над уровнем воды и ростверком, облицовки, мест сходов, ограждений, оголовков выходящих труб.
11. Первичное и последующее государственное техническое
обследование трубопроводов (объектов водоснабжения
и канализации, тепловых сетей, магистральных
нефтепроводов и газопроводов)
316. Объектами технического обследования трубопроводов (объектов водоснабжения и канализации, тепловых сетей, магистральных нефтепроводов и газопроводов) являются:
водопроводные и канализационные сети со смотровыми колодцами, камерами, камерами переключения, вводами и выпусками, задвижками, пожарными гидрантами и фасонными частями;
водонапорные башни;
водоводы, магистрали, водозаборы, насосные станции 1 и 2 подъемов;
дюкеры;
дворовые, групповые, резервуарные установки сжиженного газа;
межпоселковые, уличные, внутриквартальные, дворовые, подземные и наземные газопроводы;
переходы под железными дорогами;
административные, производственные здания и сооружения, а также земельные участки, на которых они расположены;
водоприемники, береговые из открытых источников водоснабжения;
плотины и дамбы;
водохранилища;
инфильтрационные водоприемники;
замотечные и сифонные линии;
артезианские водяные скважины;
зоны санитарной охраны и имеющиеся на них сооружения;
очистные сооружения водопроводов, отстойники, фильтры, осветители, реогентное хозяйство, в том числе склады коагулянта, извести и хлора, резервуары чистой воды;
очистные сооружения канализации, песколовки, решетки, отстойники, геофильтры, аэрофильтры, высоконагружаемые биофильтры, аэротенки, метантенки, поля орошения и поля фильтрации, биологические пруды и иловые площадки;
тепловые сети и сооружения на них;
административные здания, котельные, бойлерные и другие строения и сооружения;
промысловые трубопроводы;
трубопроводы магистральные;
отводы высокого и среднего давления для транспортировки нефти или газа между точками их стыковки с иными самостоятельными объектами учета;
ГРП, защитные стенки, противооползневые и противоселевые инженерные сооружения;
газорегуляторные отдельно стоящие пункты;
шкафные регуляторные установки;
дворовые, групповые, резервуарные установки сжиженного газа;
межпоселковые, уличные, внутриквартальные, дворовые, подземные и наземные газопроводы.
Определение технических характеристик состоит из:
съемки земельного участка с нанесением фактических границ;
привязки к местности выходов на поверхность земли узлов сетей;
производства линейных промеров между колодцами в прямом и обратном направлении;
составления плана земельного участка, схемы сети, поэтажных планов строений, расположенных на участке, а также служебных построек;
технического описания сети и конструктивных элементов всех расположенных на участке строений и сооружений с определением их технического состояния;
определения материала и замера габаритов колодца, а также трубопроводов и запорной арматуры внутри колодца с привязкой их местоположения;
производства вычислительных работ и занесения результатов технического обследования в технические паспорта на объекты недвижимости;
вычерчивания поперечного и продольного разрезов колодца и составления спецификации на его оборудование.

317. Сумен жабдықтау және кәріз объектілеріне, жылу желісіне, магистральдық мұнай құбырларына және газ құбырларына теексеруді жүргізу үшін топографиялық материалдарды, геодезиялық түсірілімдердің планшетінен алынған көшірмелерді, кварталдар мен көлік жүретін жолдардың жоспарларын, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген объектілер орналасқан аумақтың басқа да жоспарларын, басқа материалдардың сипаттамасын пайдалануға рұқсат беріледі.
318. Жер учаскесінің түсірілімі процесінде барлық құрылыстар өлшенеді, желінің (құбырдың) ұзындығы мен учаскенің шекарасы өлшенеді, мүмкіндігінше, орналасқан жері жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы белгіленеді.
319. Желінің, құбырдың жеткіліксіз, сондай-ақ нақты сәйкес келмейтін элементтері қосымша алынады.
320. Нақты тексерген кезде:
1) құдықтардың көлік жүретін жолдарда (көшелерде) немесе топтық құрылыс кварталдарында орналасуы, желінің ұзындығы;
2) құбырлар мен лотоктардың бағыты, тереңдігі, олардың өлшемдері, материалы белгіленуі тиіс. Конструктивті ерекшеліктері мен техникалық жағдайы жобалық-сметалық құжаттама және бұрынғы тексерулердің материалдарының қосымша материалдары көмегімен анықталады;
1) жылу желілері үшін жылу трассаларының құрылғылары (тіректерде, эстакадаларда, өтетін немесе жартылай өтетін, өтуге болмайтын арналарда немесе арнасыз құбыр жүргізуде);
2) тұрақты бағдарларға (ғимараттарға, күрделі құрылыстарға және т.б.) қатысты камералардың, компенсаторлардың және жылу трассасының басқа да құрылыстарының жергілікті жердегі жағдайы;
3) құбырлардың, қалыпты бөліктердің материалы мен диаметрі, жылу өткізбеу құбырларының материалы мен қалыңдығы, ұзындығы;
4) магистральдық мұнай құбырлары және газ құбырлары үшін құбырлар қабырғасының материалы, диаметрі, қалыңдығы және оқшаулануы, тасымалданатын өнімнің қысымы, құбыр жүргізу түрі (жер асты, жер үсті, коллектор, дюкер арқылы және басқалар).
321. Құдықтар люктарының, камералар мен құбырдың ауа төсемі тіректерінің жергілікті жердегі жағдайы тұрақты бағдарлардан кемінде екі рет анықталады.
322. Құбырлардың ұзындығы люктердің, тексеру құдықтары камераларының, тіректер немесе тірек люк орталығынан тұтынушыға дейін ғимаратқа енгізу орнына өлшенеді.
323. Тиісті құдықтың камераның, тіректің люк орталығынан ғимараттың іргетасымен қиылысқан жеріне дейін ғимаратқа енгізу ұзындығы.
324. Барлық өлшемдер дөңгелектеусіз дәлдікпен жүргізіліп, эскизге (абриске) салынады.
325. Қосымша жобалық және өзге де материалдар болмаған жағдайда құдықтарды, камералар мен коллекторларды түсіру кезінде олардың сыртқы және ішкі габариттері өлшенеді. Дөңгелек құдықтың диаметрі мен тереңдігі өлшенеді; шатыр құдықта – құдықтың барлық тереңдігі, қылтасының биіктігі мен диаметрі, жұмыс камерасының биіктігі мен диаметрі немесе биіктігі, ұзындығы мен ені; тік бұрышты құдықта – тереңдігі, ұзындығы мен ені. Камераларда камера люгінің жоғарғы жағынан құбырларға дейінгі және камераның түбіне дейінгі биіктік өлшенеді. дөңгелек камераларда – диаметрі, тік бұрышты құдықтарда – ені мен ұзындығы өлшенеді.

317. Для проведения обследования объектов водоснабжения и канализации, тепловых сетей, магистральных нефтепроводов и газопроводов допускается использование топографических материалов, выкопировок из планшетов геодезических съемок, планов кварталов и проездов, а также других планов территорий, на которых расположены указанные объекты, описание других материалов.
318. В процессе съемки земельного участка должны быть замерены все строения и сооружения, измерена протяженность сети (трубопровода) и границ участка, по мере возможности установлено место расположения, адрес объекта недвижимости.
319. Недостающие, а также несоответствующие натуре элементы сети, трубопровода снимаются дополнительно.
320. При обследовании в натуре устанавливается:
1) для водопроводно-канализационной сети расположение колодцев на проездах (улицах) или кварталах групповой застройки, протяженность сети;
2) направление, заглубление труб и лотков, их размеры, материал. Конструктивные особенности и техническое состояние определяется с помощью дополнительных материалов проектно-сметной документации и материалов прежних обследований;
3) для тепловых сетей конструкция теплотрасс (на опорах, эстакадах, в проходных или полупроходных, непроходных каналах или бесканальная прокладка труб);
4) положение на местности в отношении к постоянным ориентирам (зданиям, капитальным сооружениям и строениям) камер, компенсаторов и других сооружений теплотрассы;
5) материал и диаметр труб, фасонных частей, материал и толщина теплоизоляции труб, протяженность;
6) для магистральных нефтепроводов и газопроводов материал, диаметр, толщина и изоляция стенок труб, давление транспортируемого продукта, вид прокладки трубопровода (подземный, надземный, в коллекторе, в дюкере и другие).
321. Положение на местности центров люков колодцев, камер и опор воздушной прокладки трубопровода определяется засечками не менее двух от постоянных ориентиров.
322. Протяженность трубопроводов измеряется между центрами люков, камер смотровых колодцев, опор или от центра люка опоры до потребителя места ввода в здание.
323. Протяженность вводов в здание от центра люка соответствующего колодца (камеры, опоры) до места пересечения ввода с фундаментом здания.
324. Все измерения производятся с точностью без округления и наносятся на эскиз (абрис).
325. При отсутствии дополнительных проектных и иных материалов при съемке колодцев, камер и коллекторов измеряются их внешние и внутренние габариты. В круглом колодце замеряются диаметр и глубина; в шатровом - глубина всего колодца, высота и диаметр горловины, высота и диаметр или высота, длина и ширина рабочей камеры; в прямоугольном - глубина, длина и ширина. В камерах измеряется высота от верха люка камеры до трубопроводов и до дна камеры. Диаметр - в круглых камерах ширина и длина - в прямоугольных.

326. Бір мезгілде құбырлар мен лотоктардың бағыты мен тереңдігі, олардың диаметрі (өлшемдері), материалы, конструктивті ерекшеліктері белгіленеді.
327. Тіректердегі және эстакадалардағы құбырларға қатысты тіректердің биіктігі, олардың қимасы өлшенеді және материалы, сондай-ақ іргетастың ұзындығы, ені мен материалы анықталады.
328. Құдықтағы (камерада) құбырлардың орналасуы құбырдың осі бойынша камера құдығының қабырғасына дейін өлшеу арқылы анықталады.
329. Арнасыз жүргізілетін құбырлар және өтуге болмайтын арналардың айналма бұрыштары құбыр іздеушілердің немесе қолда бар орындаушылық сызбалардың көмегімен анықталады, қажет болған жағдайда ашу шурфтар арқылы жүргізіледі.
330. Әрбір құдыққа салынған жылын, барлық өлшемдерді, қабырғалардың материалы мен құрылымын, жабдықты және қалыпты бөліктерді көрсете отырып, абрис жасалады.
331. Құбырдың құдықтағы тереңдігі төрткілдеш немесе люктің жоғарғы жазықтығынан құбырдың сыртқы бетіне дейін өлшеуіш арқылы анықталады.
332. Құбырдың, су құбырының, кәріздің ішкі диаметрі осы Нұсқаулықтың 17-қосымшасындағы Құбырлар сызбасына сәйкес құбырдың сыртқы пішіні бойынша ұзындығын немесе сыртқы диаметрін өлшеу арқылы жүргізіледі.
333. Жылу желілері құбырлырдың ішкі диаметрі Құбырлар сызбаларына сәйкес оқшаулауларды есепке алмастан, құбырлардың сыртқы диаметрлерін өлшеу арқылы айқындалады.
334. Негізгі құбырлардан тарайтын бүйір тармақтар оларға құдықтардың арасындағы аралықтарда қосылған жағдайларда, осындай қосылған жерлер қолда бар құрылыс сызбалары бойынша, ал олар болмаған жағдайда – шамамен тиісті құбырлардың бағыты бойынша немесе тапсырыс берушінің нұсқауы бойынша анықталады.
335. Құбырдың түсірілімдері абрисінде тармақтар мен енгізулер, құдықтар, камералар, тіректер мен олардың нөмірлері, құбырдың сипаттамасы, орналасу тереңдігі, топырақтың жағдайы, техникалық жағдайы және басқа да деректер көрсетіледі. Кәріз желісі үшін бұдан басқа, құдықтағы құбыр лотогының орналасу тереңдігі көрсетіледі.
336. Қарауға қолжетімді құбырлар мен құрылыстардың техникалық жағдайы оларды конструктивті элементтері бойынша тікелей тексеру арқылы анықталады, арнасыз жүргізілетін құбырлардың және қарауға қолжетімді емес өзге де құрылыстардың техникалық жағдайы нормативтік қызмет мерзімдері бойынша тиісті есептеулер арқылы белгіле.
337. Қабат сайынғы жоспарларда үй-жайларда орнатылған жабдықтың орналасуы көрсетіледі.
338. Құбырлар барлық қосалқы құрылыстармен бірге, тиісті масштабта жасалған жүретін жолдар, көшелер жоспарының көшірмелеріне түсіріледі. Аталған жоспарларда: жүретін жолдардың (көшелердің) атаулары, үйлердің қалыпты желілері мен құрылыс желілері, жабындар шекарасы мен типтері, ғимараттар, үй-жайлардың нөмірленуі, жер асты коммуникацияларының (құдықтардың, камералардың) шығулары, тіректер мен желінің басқа да элементтері көрсетілуге тиіс.

326. Одновременно устанавливаются направление и заглубление труб и лотков, их диаметр (размеры), материал, конструктивные особенности.
327. В отношении трубопроводов на опорах и эстакадах измеряются высота опор, их сечение и определяются материал, а также длина, ширина и материал фундаментов.
328. Расположение трубопроводов в колодце (камере) определяется промером по оси трубопровода до стенок колодца камеры.
329. Углы поворота трубопроводов бесканальной прокладки и в непроходных каналах определяются с помощью трубоискателей или по имеющимся исполнительным чертежам, в необходимых случаях производится вскрытие шурфами.
330. На каждый колодец составляется абрис с указанием в нем года постройки, всех размеров, материала и конструкции стен, оборудования и фасонных частей.
331. Заглубление трубопровода в колодце определяется рейкой или рулеткой от верхней плоскости люка до внешней поверхности трубопровода.
332. Внутренний диаметр трубопровода, водопровод, канализации определяется по замеру длины окружности по внешнему очертанию трубопровода или наружного диаметра по схемам трубопроводов согласно приложения 17 настоящей Инструкции (далее - Схемы трубопроводов).
333. Внутренний диаметр трубопроводов тепловых сетей определяется по замерам наружных диаметров труб без учета изоляции согласно Схемам трубопроводов.
334. В тех случаях, когда боковые ответвления от основных трубопроводов присоединены к ним в промежутках между колодцами, места таких присоединений определяются по имеющимся строительным чертежам, а при их отсутствии - ориентировочно по направлению соответствующих трубопроводов или по указанию заказчика.
335. В абрисе съемки трубопровода показываются ответвления и вводы, колодцы, камеры, опоры и их номера, описание трубопровода, глубина заложения, состояние грунта, техническое состояние и другие данные. Для канализационной сети, кроме того, следует указывать глубину заложения лотка трубы в колодце.
336. Техническое состояние трубопроводов и сооружений, доступных для осмотра, определяется путем непосредственного обследования по их конструктивным элементам, а трубопроводов бесканальной прокладки и прочих сооружений, недоступных для осмотра, устанавливается путем соответствующих расчетов по нормативным срокам службы.
337. На поэтажных планах показываются размещение установленного в помещениях оборудования.
338. Трубопроводы со всеми вспомогательными сооружениями наносятся на копии планов проездов, улиц, составленных в соответствующем масштабе. На указанных планах должны быть показаны: наименования проездов (улиц), фасадные линии домов и линии застройки, границы и типы покрытий, здания, нумерация домовладений, выходы подземных коммуникаций (колодцы, камеры), опоры и другие элементы сети.

339. Қалаға (кентке), ал аудан бойынша бөлінетін қалаларда аудан аумағына салыстырмалы масштабта немесе салыстырмалы өлшемдерде сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, кәріз сызбасы жасалады. Сызбаға басты құрылыстардың көшелері, жүретін жолдар, алаңдар, объектілері, күрделі ғимараттар мен құрылыстар, су құбыры (кәріз) желілері, жылу желісі мен олардың құрылыстары тексеру құдықтары, сорғы станциялары, өрт гидранттары, су тарту бағандары, авариялық шығулар, жылу камералары, компенсаторлар және басқа да құрылыстар) түсіріледі.
340. Электр желісі мен байланыс желісінің тіректері, жасыл екпелер, қолданыстағы уақытша құрылыстар, ғимараттар мен құрылыстардың қалыпты желілерінің өлшемдері, басқа коммуникациялардың (телефон, электр) барлық жерасты төсемдері жүретін жолдар мен көшелердің жоспарларында көрсетілмейді.
341. Жоспарда негізгі трассаның және тармақтардың жалпы ұзындығы, сондай-ақ барлық үйге енгізулер мен шығулардың жалпы ұзындығы жазылады,
342. Су құбыры мен кәріз желілері, жылу желілері, магистральдық мұнай құбырлары мен газ құбырлары, тексеру құдықтары, камералар, коллекторлар, компенсаторлар, тіректер, эстакадалар және т.б. жоспарға түсіріледі және Шартты белгілерге сәйкес боялады.
343. Құбырдың орналасу тереңдігінің мен ұзындығының көрсеткіштері іргелес құдықтар люктері орталықтарының немесе құдықтар люктері орталықтары мен тұтынушының (енгізулер мен шығулар) арасындағы сызықтың үстінен, құбырлардың материалы мен диаметрі – сызықтың астынан қара түспен жазылады.
344. Тексеру құдықтарына, камераларға, тіректерге жоспарға (сызбаға) қойылатын инвентарлық нөмірлер беріледі. Құдықтарды, камераларды, тіректерді нөмірлеу тәртібі тапсырыс берушімен келісіледі.
345. Толық жарамсыз болған, сондай-ақ топырақпен жабылған құдықтардың, камералардың люктері жоспарда үзік сызықпен белгіленеді. Түгендеу өткізілген күні құдықтардың, камералардың люктерін өлшеу мүмкін болмағанда, екі концентрленген шеңбермен – ішкі тұтас және олардың өлшемдері мен мақсаты көрсетілместен сыртқы үзік сызықпен белгіленеді.
346. Әрбір су құбыры және кәріз құдығына, жылу камерасына және оларға жанасатын арналарға түгендеу карточкасы жасалады, онда 1:25 масштабта көлденең және тік тіліктер салынады. Бұл тіліктерде жабдық, жағдайы, камераның (құдықтың) өлшемдері – ені, ұзындығы, диаметрі, сондай-ақ құбырлардың камерадағы (құдықтағы, арнадағы) жағдайын анықтайтын өлшемдері көрсетіледі. Тік тіліктердің жоспарында – құбырларды орналастыру және камераның (құдықтың) тереңдігі көрсетіледі.
347. Түгендеу карточкасында негізгі жабдыққа кесте-ерекшелік толтырылады, онда: құбырдың мақсаты, ысырмалардың маркасы, олардың материалы, диаметрі, саны, құбырларды оқшаулау материалы және оқшаулау қабатының қалыңдығы, сондай-ақ дренаж құбырлардың материалы мен диаметрі, құдық (камера) қабырғасының материалы, оның салынған жылы, тозу пайызы көрсетіледі.

339. На город (поселок), а в городах с районным делением на территории района составляется схема водоснабжения, теплоснабжения, канализации в относительной масштабности или сопоставимых размерах. На схему должны быть нанесены улицы, проезды, площади, объекты головных сооружений, капитальные здания и сооружения, сети водопровода (канализации), теплосети и сооружения на них: смотровые колодцы, насосные станции, пожарные гидранты, водозаборные колонки, аварийные выпуски, тепловые камеры, компенсаторы и другие сооружения.
340. Опоры электрических линий и линий связи, зеленые насаждения, существующие временные сооружения, размеры фасадных линий зданий и строений, все подземные прокладки других коммуникаций (телефонные, электрические) на планах проездов и улиц не показываются.
341. На плане проставляется общая протяженность основной трассы и ответвлений, а также общая протяженность всех домовых вводов и выпусков.
342. Сети водопровода и канализации, тепловые сети, магистральные нефтепроводы и газопроводы, смотровые колодцы, камеры, коллекторы, компенсаторы, опоры, эстакады и т.п. наносятся на планы и раскрашиваются в соответствии с Условными обозначениями.
343. Показатели глубины заложения и протяженности трубопровода надписываются черным цветом над линией между центрами люков смежных колодцев или центрами люков колодцев и потребителем (на вводах и выпусках), материал и диаметр труб - под линией.
344. Смотровым колодцам, камерам, опорам присваиваются инвентарные номера, которые проставляются на плане (схеме). Порядок нумерации колодцев, камер, опор согласовывается с заказчиком.
345. Люки колодцев, камер, пришедшие в полную негодность, а также засыпанные грунтом, обозначаются на плане пунктиром. Люки колодцев, камер, замер которых на день инвентаризации произвести было невозможно, обозначаются двумя концентрическими окружностями - внутренней сплошной и внешней пунктирной без указания их размеров и назначения.
346. На каждый водопроводный и канализационный колодец, тепловую камеру и примыкающие к ней каналы составляется инвентаризационная карточка, в которой вычерчиваются и горизонтальный и вертикальный разрезы в масштабе 1:25. На этих разрезах показывается оборудование, положение приставляются размеры камеры (колодца) - ширина, длина, диаметр, а также размеры, определяющие положение трубопроводов в камере колодце, канале. В планах вертикальных разрезов - глубина камеры колодца и заложения трубопроводов.
347. В инвентаризационной карточке заполняется таблица-спецификация на основное оборудование, в которой указывается: назначение трубопровода, марка задвижек, их материал, диаметр, количество, материал изоляции труб и толщина изоляционного слоя, а также материал и диаметр дренажных труб, материал стен колодца (камеры), год его постройки, процент износа.

348. Егер тапсырыс берушінің күштік қондырғы материалдары мен стационарлық жабдығы болса, онда барлық негізгі деректерді және қондырғылардың сызбаларынсыз агрегаттың сипаттамасын енгізе отырып, жеке түгендеу карточкалар жасалады.
349. Карточканың оң жақ төменгі бұрышына мөртабан қойылады, онда тексеру масштабы мен тексеру күні, құдықтың (камераның) нөмірі, орындаушының қолы көрсетіледі.
350. Карточканың сол жақ төменгі бұрышында құдық (камера) люгі орталығының тұрақты бағдар-нүктелерге байланысты сызбасы салынады және құбырдың бағыты мен іргелес құдықтардың (камералардың) нөмірлері көрсетіледі. Кәріз құдығы үшін, бұдан басқа – құбыр лотогының және құдық люгі қақпағының белгілері, сондай-ақ сұйықтық тогының бағыт сілтемесі көрсетіледі.
351. Су құбыры мен кәріздің, жылу желілерінің, магистральдық мұнай құбырлары мен газ құбырларының (артұңғымалар, жерасты резервуарлары, су қысымы мұнаралары, жылукүш жабдығы, арнайы құрылыстар, қайта айдайтын станциялар, мұнай өнімдерін құятын пункттер және т.б.) ерекше күрделі құрылыстарына жобалық құрылыс құжаттамасы болған кезде және алдын ала нақты тексерілген бұрынғы тексерулердің іс жүзінде жарамды материалдарына, түгендеу жоспарларынан басқа масштабты, тік тіліктерді жасау керек. Жоғарыда көрсетілген материалдар болмаған жағдайда, құрылыстың схемалық сызбасы жасалады.
352. Тармақтарды, енгізулер мен шығуларды салу тереңдігі құбырлардың жақын құдықтар (камералар) арасындағы учаскелередегі тереңдігімен анықталады, ал құбырларды іргелес құдықтардың арасындағы учаскедегі салу тереңдігі осы құдықтардағы (камералардағы) құбырдың тереңдіктерінің арасындағы орташа мәні ретінде анықталады.
353. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін техникалық паспорттар ақаулы болып саналады және қайтадан жасалуға тиіс.
354. Тікелей тексеруге қолжетімді емес құбырлардың тозуы қызмет мерзімдерін, қолданылған материалдардың сапасын, пайдалану режимін, жөндеу көлемін және уақтылығын, климаттық жағдайларды және басқа да мән-жайларды ескере отырып, оларды пайдаланудың нақты уақыты бойынша анықталады. Құрылыстардың, коммуникациялардың, стационарлық жабдықтың және т.б. техникалық жағдайы олардың конструктивті элементтерін нақты көзбен көріп тексеру арқылы анықталады. Объектілердің техникалық яғни тозу жағдайы, тікелей тексеру мүмкіндігінің болмауына байланысты келтірілген формулалардың бірі бойынша анықталады:
И= Ф/С х 100, 1)
И=Ф/(Ф+ П) х 100, 2)
И=(С-П)/С х 100, 3)
Мұнда И – объектінің тозуы; Ф – объект қызметінің нақты мерзімі; С – қызметінің орташа мерзімі (№ 4 кесте); Я – қызмет объектісінің болжамды қалдық мерзмі.

348. Если заказчик располагает материалами на силовые установки и стационарное оборудование, то составляются отдельные инвентаризационные карточки с заненсениемв них всех основных данных и характеристик агрегата без выполнения чертежей установок.
349. В правом нижнем углу карточки вычерчивается штамп, в котором отражаются масштаб и дата обследования, номер колодца (камеры), подпись исполнителя.
350. В левом нижнем углу карточки вычерчивается схема привязки центра люка колодца (камеры) к постоянным точкам-ориентирам и показывается направление трубопровода и номера смежных колодцев (камер). Для канализационного колодца, кроме того, отметки лотка трубы и крышки люка колодца, а также стрелкой направления тока жидкости.
351. На особо сложные сооружения водопровода и канализации, тепловых сетей, магистральных нефтепроводов и газопроводов (артскважины, подземные резервуары, водонапорные башни, теплосиловое оборудование, спец сооружения, перекачивающие станции, пункты налива нефтепродуктов и т.п.) при наличии проектной строительной документации и практически пригодных материалов прежних обследований, предварительно проверенных в натуре, кроме инвентарных планов следует составлять вертикальные разрезы в масштабе. При отсутствии вышеуказанных материалов делается схематический чертеж сооружения.
352. Глубина заложения ответвлений, вводов и выпусков, определяется заглублением трубопроводов на участках между ближайшими колодцами (камерами), а глубина заложения трубопроводов на участке между смежными колодцами определяется как среднее значение между заглублениями трубопровода в этих колодцах (камерах).
353. Технические паспорта, не соответствующие вышеуказанным требованиям, считаются дефектными и подлежат переделке.
354. Износ трубопроводов, недоступных для непосредственного обследования, определяется исходя из действительного времени их эксплуатации с учетом сроков службы, качества примененных материалов, режима эксплуатации, объемов и своевременности ремонтов, климатических условий и других обстоятельств. Техническое состояние строений, сооружений, коммуникаций, стационарного оборудования определяется путем визуального обследования в натуре их конструктивных элементов. Техническое состояние объектов, т.е. износ, в связи с отсутствием возможности непосредственного осмотра может определяться по одной из приведенных формул:
И = Ф/С х 100, 1)
И = Ф/(Ф + П) х 100, 2)
И = (С-П)/С х 100, 3)
Где И - износ объекта; Ф - фактический срок службы объекта; С - средний срок службы (таблица № 4); Я - предполагаемый остаточный срок службы объекта.

355. Сипаттамалық материалдар, есептеу жұмыстарының нәтижелері техникалық төлқұжатқа жазылады.
356. Су құбырының, кәріз, жылу желілері, магистральдық мұнай құбырлары мен газ құбырларының әрбір ғимаратына немесе құрылысына 1:50 немесе 1: 100 масштабында орнатылған жабдықтың орналасуын немесе экспликациясын көрсете отырып (тапсырыс берушімен келісу бойынша) жер учаскесінің жоспарын, коммуникациялардың сызбасын, ғимараттардың, құрылыстардың қабат сайынғы жоспарын қоса бере отырып тиісті техникалық төлқұжат жасалады.
357. Әрбір түгендеу объектісіне техникалық төлқұжат, сондай-ақ 1:500 немесе 1:1000 масштабында түгендеу жоспары немесе түгендеу объектісінің сызбасы; тексеру құдықтарына (камераларға) 1: 25, 1:50, 1:100 масштабында А4 форматындағы карточкалар жасалады.
358. Техникалық түгендеу жұмыстары толық көлемде аяқталғанда тапсырыс берушінің (меншік иесінің) тиесілігі шегінде құбырлардың сызбалық жоспары және су тартқыштардың коллекторлардың, қайта айдайтын станциялардың, мұнай өнімдерін құятын пункттердің, қазандықтардың, бойлерлердің және құбырлардың жиынтықты техникалық паспорттары құбырлардың сызбасына сәйкес жасалады.
359. Техникалық төлқұжаттың титул парағында барлық қажетті деректер енгізіледі, техникалық паспорттың барлық бағандары қысқартуларсыз толтырылады.
360. Техникалық паспорттың екінші бетінде "Жалпы мәліметтер" кестесі толтырылады, оған құбырлардың ұзындығы, материалы мен диаметрі, қалыпты бөліктердің саны мен олардың диаметрі туралы деректер енгізіледі.
361. Тексеру құдықтары мен камераларының түгендеу карточкалары түзетілмейді. Өзгерістер болған жағдайда, олар жаңадан сызылады, ал ескі карточкалар жойылады.
362. Тармақтану құрылғысы немесе құбырдың желіге жалғануы сызбаны, жоспарды және техникалық пасортты түзете отырып, жеке учаске ретінде қайта есепке алынады.
22. Электр желілеріне бастапқы және кейінгі мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу нұсқаулығы
363. Мыналар:
жоғары кернеулі электр берудің әуе желілері;
төмен кернеулі электр берудің әуе желілері;
жоғары кернеулі электр берудің кабельдік желілері;
төмен кернеулі электр берудің кабельдік желілері;
көше жарықтандыру желілері;
электр станциялары;
шағын электр станциялары;
басқа да құрылыстар электр желілері мен олардың құрамдастарының техникалық тексеру объектілері болып табылады.
364. Электр желілері объектілеріне техникалық тексеру жұмыстарын ұйымдастыру кезінде мынадай реттілік сақталуға тиіс:
объектімен алдын ала танысу;
абрис жасау және қажетті өлшеулер жүргізу;
объектінің және оның негізгі жабдықтарын құрылымы, материалы, типі, маркасы мен басқа да негізгі деректері көрсетіле отырып, алғашқытехникалық сипаттамасын жасау, сондай-ақ тозу пайызын анықтау;
объектінің жоспарын сызу;
объектінің техникалық паспортын жасау.

355. Материалы описательного характера, результаты вычислительных работ фиксируются в техническом паспорте.
356. На каждое здание или сооружение водопроводных, канализационных, тепловых сетей, магистральных нефтепроводов и газопроводов составляется соответствующий технический паспорт с приложением плана земельного участка, схемы коммуникаций, поэтажного плана зданий, сооружений с указанием (по согласованию с заказчиком) размещения установленного в них оборудования в масштабе 1:50 или 1:100 или экспликации.
357. На каждый инвентарный объект составляется технический паспорт, а также инвентарный план в масштабе 1:500 или 1:1000 или схема инвентарного объекта; карточки формата А4 на смотровые колодцы (камеры) в масштабе 1: 25, 1:50, 1:100.
358. По завершении инвентаризационных технических работ в полном объеме составляются схематический план трубопроводов в пределах границ принадлежности заказчику (собственнику) и сводные технические паспорта на водоводы, коллекторы, перекачивающие станции, пункты налива нефтепродуктов, котельные, бойлерные и трубопроводы согласно Схемам трубопроводов.
359. На титульном листе технического паспорта заполняются необходимые данные, все графы технического паспорта заполняются без сокращений.
360. На втором листе технического паспорта заполняется таблица "Общие сведения", куда заносятся данные о протяженности, материале и диаметре трубопроводов, количестве фасонных частей и их диаметре.
361. Инвентаризационные карточки на смотровые колодцы и камеры не корректируются. На вновь сооруженные колодцы и камеры составляются инвентаризационные карточки. При наличии изменений они перечерчиваются вновь, а старые карточки погашаются.
362. Устройство ответвления или приращения трубопровода к сети учитывается вновь как отдельный участок с исправлением схемы, плана и технического паспорта.
12. Первичное и последующее государственное
техническое обследование электрических сетей
363. Объектами технического обследования электрических сетей и их составляющих являются:
воздушные линии электропередачи высокого напряжения;
воздушные линии электропередачи низкого напряжения;
кабельные линии электропередачи высокого напряжения;
кабельные линии электропередачи низкого напряжения;
линии уличного освещения;
электрические станции;
электрические подстанции;
прочие сооружения.
364. При организации работ по техническому обследованию объектов электрических сетей должна быть соблюдена следующая последовательность:
предварительное ознакомление с объектом;
составление абриса и производство необходимых замеров;
составление чернового технического описания объекта и его основного оборудования с указанием конструкции, материалов, типа, марки и других основных данных, а также определение процента износа;
вычерчивание плана объекта;
составление технического паспорта.

365. Электр желілері учаскелерін түсіру жұмыстары жүргізілген кезде қолда бар жоспарлар пайдаланылады, олардан қарындашпен алдын ала көшірмелер жасалады. Егер де ондай материалдар қолда болмаса, қажетті өтпелердің түсірілімі түгендеу жүргізілетін электр желілерінің түсірілімі бойынша негізгі жұмыстарды орындау процесінде жүргізілуге тиіс. Өтпелердің жоспарлары түгендеу жүргізілетін электр желілерінің сипаттамасын толыққанды көрсететін құжаттар болып табылады.
366. Өтпелер жоспарларынан басқа, электр желілері бойынша жұмыстар жүргізу нәтижесінде жасалған техникалық түгендеу құжаттарының толық жиынтығына аудан бойынша қуат көзі жоспарының сызбасына трансформаторлық шағын станцияларды, бөлу пункттері мен төмен және жоғары кернеулі тарамдалатын электр желілері мен көше жарықтандыру желілері енгізіле отырып, кіргізілуге тиіс. Көрсетілген сызбалар қала картасы сызбасының тиісті сипаттамалық көшірмелері болып табылады, онда бір аудан аумағы қуат көзі болып табылатын қала шегіндегі электр желілерінің орналасқан жері көрсетіледі. Мұндай сызбалар электр желілерінің әрбір қуат көзінде (шағын станцияда, бөлу пункттерінде) болады, онда оларды пайдалану сипатындағы бірқатар мәселелерді шешу кезінде осы объектілерде қызмет ететін персонал басшылыққа алуы мүмкін.
367. Жер учаскесінің түсірілімі процесінде электр желілеріне іргелес жатқан барлық құрылыстар мен ғимараттар өлшенеді, учаскенің ұзындығы мен шекарасы өлшенеді, жылжымайтын мүлік объектісінің орналасақан жері (мекенжайы) анықталады. Электр желілерінің пайдаланылу мақсаты анықталады.
368. Нақты жағдайда тексеруді және электр желілерінің түсірупайдаланушы мекеме қызметкерлерінің қатысуымен жүргізу қажет.
369. Тексерілетін желінің барлық параметрлерін анықтаудың дұрыстығын қамтамасыз ету үшін көрсетілген жұмыстарды кәсіпорын бөлген пайдаланушы электрик қызметкердің қатысуы кезінде жүргізілуі тиіс.
370. Электр желілерінің ұзындығы өлшеуіш құралдар, оның ішінде болат лента арқылы анықталады:
әуе - тірек орталықтары арасында немесе тірек орталығынан тұтынушыға дейінгі (ғимаратқа енгізу орны);
кабельдік – тексеру құдықтары люктері орталықтары арасында немесе құдық люгі орталығынан ғимаратқа енгізілген муфталардың (шұңқыр) соңына дейін.
371. Өтпелердің басында және соңында өздерінің орналасуына тән орнатылған тіректердің, жоспардағы желі бұрылысы жерлеріндегі желілерді өтпе шектеріндегі тұрақты бағдарларға қамыт арқылы жалғау қажет. Желі, тармақтардың, іске қосылу ұзындығы электронды өлшеу құралдары, немесе болат лентаны пайдалана отырып өлшенеді, ал тіректерді тұрақты бағдарларға байланыстырылған жағдайда өлшеу құралдарын, оның ішінде тесьмяндық өлшеуішті пайдалануға болады.

365. При проведении натурных работ по съемке участков электрических сетей используются имеющиеся планы проездов, с которых предварительно снимаются копии в карандаше. Если же таковых материалов в наличии не имеется, то тогда съемка нужных проездов должна быть произведена в процессе выполнения основных работ по съемке обследуемых электрических сетей. Планы проездов являются документами, наиболее полно отражающими характеристику инвентаризируемых электрических сетей.
366. Помимо планов проездов, в полный комплект инвентаризационно-технической документации, составленной в результате проведения работ на электрических сетях, должны входить порайонные схемы питания, с нанесением на них трансформаторных подстанций, распределительных пунктов и отходящих электрических линий низкого и высокого напряжения и линий уличного освещения. Указанные схемы представляют собой соответствующие выкопировки из схематической карты города, с отражением на них расположения электрических сетей на городской территории в пределах одного района питания. Такие схемы имеются при каждом источнике питания электрических линий (при подстанции, распределительном пункте), где ими может повседневно руководствоваться обслуживающий эти объекты персонал при решении ряда вопросов эксплуатационного характера.
367. В процессе съемки земельного участка замеряются все строения и сооружения, прилегающие к электрическим сетям, измеряется протяженность и границы участка, устанавливается месторасположение (адрес) объекта недвижимости. Устанавливается назначение электрических сетей.
368. Обследование в натуре и съемка электрических сетей должны производиться с участием представителя эксплуатирующей организации.
369. Для обеспечения правильности определения всех параметров обследуемой сети указанные работы необходимо вести при участии выделенного предприятием эксплуатационного работника-электрика.
370. Протяженность электрических сетей, определяется измерительными приборами, в том числе стальной лентой:
воздушных - между центрами опор или от центра опоры до потребителя (место ввода в здание):
кабельных - между центрами люков смотровых колодцев или от центра люка колодца до наконечников концевых муфт (воронок) на вводах в здания.
371. Наиболее характерные по своему расположению опоры, установленные в начале и в конце проезда, в местах излома линии в плане и необходимо привязывать двумя засечками к имеющимся в пределах проезда постоянным ориентирам. Измерения протяженностей линии, ответвлений и вводов допускаются с применением электронных измерительных приборов, в том числе стальной лентой, а при привязке опор к постоянным ориентирам можно применять иные измерительные приборы, в том числе тесьмяную рулетку.

372. Әрбір құдыққа абрис жасалады. Құдықтарды қабырғалардың ішкі сұлбасы бойынша өлшеу рулеткамен немесе электронды өлшеу құралдарымен өлшенеді. Осы ретте дөңгелек құдықтың диаметрі мен тереңдігі; тік бұрышты және сопақ құдықтың тереңдігі, ұзындығы мен ені өлшенеді. Бір мезгілде кабельдердің бағыты мен тереңге орналасуы белгіленеді, бүгілу радиусы мен кабельдер арасындағы қашықтық анықталады.
373. Құдықтағы кабельдің орналасу тереңдігі өлшеу құралдары, оның ішінде төрткілдеш немесе құдық люгінің сыртқы бетінен кабельге дейін өлшеуіш арқылы анықталады.
375. Әуе электр желілері тіректерінің биіктігі және тіректердегі (трос) сымдардың іліну биіктігі теодолит немесе арнайы құралдар арқылы өлшенеді.
376. Кабельдік желілер құдықтарын, сондай-ақ электр берудің әуе желілері тіректерін (егер олар таңбаланбаған болса, тіректерді нөмірлеу мен орналастырылған жылы) нөмірлеу тәртібі тапсырыс берушімен келісім бойынша жүргізіледі.
377. Электр желілерінің техникалық сипаттамасы пайдаланушы ұйымдардың мамандарының нақты қатысуы арқылы жасалады.
378. Осы ретте мынадай көрсеткіштер:
сымдар үшін - материалы, қимасы, саны, төселген жылы және қалыпты кернеуі;
кабельдік желілер үшін - маркасы, қимасы, тарам саны, төселген жылы және қалыпты кернеуі;
тіректер үшін - материалы, типі, қимасы мен орналастырылған жылы;
көтергіш сым арқандар үшін - материалы, қимасы және ілінген жылы; кронштейндер үшін - материалы, типі, қимасы мен орнатылған жылы; шамдалдар үшін - типі, саны және орнатылған жылы анықталады.
379. Электр желілерінің тексерілетін учаскелеріне арналған абристер ұқыптылықпен жасалады және оларға барлық негізгі көрсеткіштер мен деректер, оның ішінде желілер мен өтпелердегі тіректердің орналасуы, желі дегі кернеу, сымдардың саны, маркасы мен қимасы, ұзына бойы аралықтардың және енгізулердің ұзындықтарын енгізу қажет.
380. Тіректердің еркін биіктігін анықтау кезінде әрбір учаске шегіндегі желілер әдетте, біртектес тіректержен салынатындықтан, барлық тіректерді өлшеудің қажеті жоқ. Мұны электриктің көмегімен бір-екі рет қана істеу қажет. тіректер бойынша жекелеген деректер де, орнату тәсілі, тозуы соның көмегімен нақтыланады.
381. Электр желілерінің барлық тексерілетін техникалық жағдайы, жалпы алғанда, олардың қызмет жылдарының орташа мерзімі есебіне байланысты, пайдаланушы кәсіпорының өкілімен бірге, жекелеген конструктивтік элементтер бойынша желілерді сыртқы тексеру арқылы алынған есеп нәтижелері кейіннен тексеріле отырып анықталады.
382. Электр желілері элементтері түсірілген (қосымша түсірілген) абрис негізінде өтпе немесе басқа аумақ жоспарының көшірмесі түзетіледі.

372. На каждый колодец составляется абрис. Колодцы обмеряются рулеткой или электронными измерительными приборами по внутреннему очертанию стен. При этом в круглом колодце замеряются диаметр и глубина, в прямоугольном и овальном - глубина, длина и ширина. Одновременно устанавливается направление и заглубление кабелей, определяются радиус изгиба и расстояние между кабелями.
373. Положение кабеля в колодце определяется промерами от кабеля до стенок колодца.
374. Глубина заложения кабеля в колодце определяется измерительными приборами, в том числе рейкой или рулеткой от верхней плоскости люка колодца до кабеля.
375. Высота опор воздушных электрических сетей и высота подвески проводов на опорах (тросах) измеряется при помощи теодолита или специальными приборами.
376. Порядок нумерации колодцев кабельных линий, а также опор воздушных линий электропередачи (если на них нет маркировки, нумерации опор и года установки) производится по согласованию с заказчиком.
377. Техническая характеристика электрических сетей составляется в натуре с участием специалистов и представителей эксплуатирующих организаций.
378. При этом определяются следующие показатели для:
проводов - материал, сечение, количество, год прокладки и рабочее напряжение сети;
кабельных линий - марка, сечение, количество жил, год прокладки и рабочее напряжение;
опор - материал, тип, сечение и год установки;
несущих тросов - материал, сечение и год подвески; кронштейнов - материал, тип, количество и год установки; светильников - тип, количество и год установки.
379. Абрисы на обследуемые участки электрических линий необходимо составлять аккуратно и заносить в них все основные показатели и данные, в том числе: расположение линии и опор на проезде, напряжение линии, количество, марки и сечения проводов, длины продольных пролетов и вводов.
380. При определении свободной высоты опор нет надобности замерять все опоры, поскольку линии в пределах каждого участка обычно сооружаются на однотипных опорах. Это необходимо сделать лишь один - два раза с помощью электрика. Отдельные данные по опорам также уточняются с его помощью, способ заделки, износ.
381. Техническое состояние всего обследуемого участка электрических сетей в целом устанавливается расчетами по средним срокам службы, с последующей проверкой полученных расчетных результатов внешним обследованием линии с представителем эксплуатационного предприятия, по отдельным конструктивным элементам.
382. На основе абриса съемки (досъемки) элементов электрических сетей корректируются выкопировка плана проезда или другой территории.

1. Облыс _____________________________________________________
2. Аудан _____________________________________________________
3. Қала (ауыл, елді мекен) ___________________________________
4. Қаладағы аудан ____________________________________________
5. Мекенжайы _________________________________________________
6. Кадастр нөмірі ____________________________________________
Мемлекеттік техникалық тексеру деректерінің негізінде
жылжымайтын мүлік объектісінің жалпы ауданының өзгергені белгілі болды:
____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
құрылыс салынған алаңы ________________ шаршы метр құрады
жалпы алаңы ___________________________ шаршы метр құрады
пайдалы алаңы _________________________ шаршы метр құрады
тұрғын алаңы __________________________ шаршы метр құрады
негізгі алаңы _________________________ шаршы метр құрады
балкон/лоджия алаңы ___________________ шаршы метр құрады
құрамдас саны/ негізгі (тұрғын) жайлардың саны _______________
қабаттылығы/ қабат ___________________________________________
өзге де техникалық сипаттамалары _____________________________
Өзгерістер: ______________________________ нәтижесінде болған.
____ жыл "____"_____________
Директор: ____________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Бөлім бастығы: ______________________________________ Мөр орны
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Орындаушы: ___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Ескерту: мәліметтер болмаған жағдайда сызықша қойылады
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығына
9-қосымша
Нысан
____________________________________________________________
(мемлекеттік кәсіпорын атауы)
Жылжымайтын мүлік объектісінің болуы және бұзылуы туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
1. Облыс______________________________________________________
2. Аудан _____________________________________________________
3. Қала (ауыл, елді мекен)____________________________________
4. Қаладағы аудан ____________________________________________
5. Мекенжайы _________________________________________________
6. Кадастр нөмірі ____________________________________________
Мемлекеттік техникалық тексеру деректерінің негізінде белгілі болды:
_____________________________________________________________
(объектінің атауы)
Берілген күні ______ жыл "___" _______________________________
Филиал директоры: ____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Бөлім бастығы: _____________________________________ Мөр орны
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Орындаушы: ___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығына
10-қосымша
ҒИМАРАТТАР МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРДЫҢ ФУНКЦИОНАЛДЫҚ МАҚСАТЫ БОЙЫНША КЛАССИФИКАТОРЫ

1. Область ____________________________________________________
2. Район ______________________________________________________
3. Город (поселок, населенный пункт) __________________________
4. Район в городе _____________________________________________
5. Адрес ______________________________________________________
6. Кадастровый номер __________________________________________
На основании данных государственного технического обследования
установлено изменение технических характеристик объекта недвижимости:
____________________________________________________________________
(наименование объекта)
площадь застройки составляет ________________ квадратный метр
общая площадь составляет ___________________ квадратный метр
полезная площадь составляет _________________ квадратный метр
жилая площадь составляет ___________________ квадратный метр
основная площадь составляет _________________ квадратный метр
площадь балконов/лоджий составляет __________ квадратный метр
количество составляющих/количество основных (жилых)
помещений __________________________________
этажность/этаж _________________________________
иные технические характеристики ________________
Изменение произошло в результате: ____________________________
"____" _______________ год.
Директор филиала: _____________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Руководитель отдела: _____________________________ Место печати
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Исполнитель: __________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
_____________________________________________________________________
Примечание: в случае отсутствия данных ставится прочерк.
Приложение 9
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
Форма
__________________________________________________________________
(наименование предприятия)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о наличии и сносе объекта недвижимости
1. Область ____________________________________________________
2. Район ______________________________________________________
3. Город (поселок, населенный пункт) __________________________
4. Район в городе _____________________________________________
5. Адрес ______________________________________________________
6. Кадастровый номер
На основании данных государственного технического обследования
установлено ________________________________________________
(наименование объекта)
Дата выдачи "____" _______________ год.
Директор филиала: _____________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Руководитель отдела: _____________________________ место печати
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Исполнитель: __________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Приложение 10
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
КЛАСИФИКАТОР ЗДАНИЙ И СООРУЖЕНИЙ
ПО ФУНКЦИОНАЛЬНОМУ НАЗНАЧЕНИЮ

1. ТҰРҒЫН ҮЙЛЕР
11. Тұрақты тұруға:
1101. Көппәтерлі көпқабатты;
1102. Дәліз тәрізді көпқабатты;
1103. Дәліз тәрізді азқабатты;
1104. Иелігінде жері бар бірпәтерлі;
1105. Иелігінде жері бар бірпәтерлі коттедждер;
12. Уақытша тұруға:
1201. Қонақ үй, отель;
1202. Жатақхана;
1203. Интернат, пансионат;
1204. Кемпинг;
1205. Мотель;
1206. Саяжай құрылыстары.
12. ҚОҒАМДЫҚ ҒИМАРАТТАР
21. Білім беру мекемелерінің ғимараттары:
2101. Балалар яслиі;
2102. Бала бақша;
2103. Бала бақша-ясли, бала комбинаты;
2104. Жалпы білім беретін мектептің, лицейдің, гимназияның оқу ғимараты;
2105. Кәсіптік-техникалық училищенің әкімшілік-оқу ғимараты;
2106. Кәсіптік-техникалық училищенің оқу-зертханалық ғимараты;
2107. Орта-арнайы оқу орнының (техникумның, колледждің) әкімшілік-оқу ғимараты;
2108. Орта-арнайы оқу орнының оқу-зертханалық корпусы;
2109. Жоғары оқу орнының (университеттің, институттың) оқу-зертханалық корпусы;
2110. Жоғары оқу орнының әкімшілік-оқу ғимараты;
2111. Жоғары оқу орнының әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2112. Оқу полигоны;
2113. Оқу орнының зертханалық-өндірістік корпусы;
2114. Оқу орнының профилакторийі;
2115. Қысқа мерзімді лицензияланған оқу-дайындық орнының (мектептің, курстардың, комбинаттың) оқу ғимараты;
2116. Мамандарды қайта дайындау және біліктілігін арттыру курстарының оқу ғимараты;
2117. Мектептен тыс оқу орындарының (оқушылар үйінің, жас техниктер станциясының, жас натуралистер станциясының) ғимараты;
22. Денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету және сауықтандыру мақсатындағы мекемелердің ғимараттары;
2201. Аурухананың, госпитальдың, клиниканың әкімшілік-емдеу корпусы;
2202. Аурухананың, госпитальдың, клиниканың емдеу корпусы;
2203. Аурухананың, госпитальдың, клиниканың процедуралық корпусы;
2204. Пертзентхана;
2205. Емхананың, диспансердің, консультацияның диагностикалық корпусы;
2206. Диагностикалық орталық;
2207. Емхананың, диспансердің, консультацияның процедуралық корпусы;
2208. Фельдшерлік, фельдшер-акушерлік пункттің, амбулаторияның емдеу-диагностикалық корпусы;
2209. Аурухананың, емхананың, диспансердің, консультацияның әкімшілік-зертханалық корпусы;
2210. Аурухананың, емхананың, диспансердің, консультацияның әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2211. Аурухананың, емхананың, диспансердің, консультацияның зертханалық корпусы;
2212. Қан құю станциясының зертханалық-дайындау корпусы;
2213. Жедел жәрдем станциясының емдеу-диагностикалық корпусы;
2214. Сүт ас үйінің тарату пунктінің, сүт ас үйінің зертханалық-өндірістік корпусы (үй-жайы);

1. ЖИЛЫЕ ЗДАНИЯ
11. Постоянного проживания:
1101. Многоквартирные многоэтажные;
1102. Коридорного типа многоэтажные;
1103. Коридорного типа малоэтажные;
1104. Одноквартирные блокированные с усадебным участком;
1105. Одноквартирные коттеджные с усадебным участком.
12. Временного проживания:
1201. Гостиница, отель;
1202. Общежитие;
1203. Интернат, пансионат;
1204. Кемпинг;
1205. Мотель;
1206. Дачные строения.
12. ОБЩЕСТВЕННЫЕ ЗДАНИЯ
21. Здания учреждений образования:
2101. Детские ясли;
2102. Детский сад;
2103. Детский сад-ясли, детский комбинат;
2104. Учебное здание общеобразовательной школы, лицея, гимназии;
2105. Административно-учебное здание профессионально-технического
училища;
2106. Учебно-лабораторное здание профессионально-технического
училища;
2107. Административно-учебное здание средне-специального учебного
заведения (техникума, колледжа);
2108. Учебно-лабораторный корпус средне-специального учебного
заведения;
2109. Учебно-лабораторный корпус высшего учебного заведения
(университета, института);
2110. Административно-учебное здание высшего учебного заведения;
2111. Административно-бытовой корпус высшего учебного заведения;
2112. Учебный полигон;
2113. Лабораторно-производственный корпус учебного заведения;
2114. Профилакторий учебного заведения;
2115. Учебное здание краткосрочного лицензированного учебно-
подготовительного заведения (школы, курсов, комбината);
2116. Учебное здание курсов переподготовки и повышения
квалификации специалистов);
2117. Здание внешкольного заведения (дома школьников, станции юных
техников, станции юных натуралистов).
22. Здания учреждений здравоохранения, социального обеспечения
и оздоровительного назначения:
2201. Административно-лечебный корпус больницы, госпиталя, клиники;
2202. Лечебный корпус больницы, госпиталя, клиники;
2203. Процедурный корпус больницы, клиники, госпиталя;
2204. Родильный дом;
2205. Диагностический корпус поликлиники, диспансера, консультации;
2206. Диагностический центр;
2207. Процедурный корпус поликлиники, диспансера, консультации;
2208. Лечебно-диагностический корпус фельдшерского, фельдшерско-
акушерского пункта, амбулатории;
2209. Административно-лабораторный корпус больницы, поликлиники,
диспансера, консультации;
2210. Административно-бытовой корпус больницы, поликлиники,
диспансера, консультации;
2211. Лабораторный корпус больницы, поликлиники, диспансера,
консультации;
2212. Лабораторно-заготовительный корпус станции переливания крови;
2213. Лечебно-диагностический корпус станции скорой помощи;
2214. Лабораторно-производственный корпус (помещение) молочной
кухни, раздаточного пункта молочной кухни;

2215. Дәрігерлік-косметологиялық салоны;
2216. Дәріхана;
2217. Мүгедектердің, жұмыссыздардың және үйсіздердің еңбекке қабілеттілігін қалпына келтіру орталығының әкімшілік тұрмыстық ғимараты;
2218. Қарттарға арналған үй-интернатының әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2219. Балалар үй-интернатының әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2220. Табиғи психикалық неврологиялық ауытқулары бар ересек және мүгедек балалардың үй-интернаттарының әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2221. Курорттың, санаторийдің, шипажайдың әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2222. Курорттың, санаторийдің, шипажайдың жатын корпусы;
2223. Мектептік лагерьдің әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2224. Мектептік лагерьдің жатын корпусы;
2225. Демалыс үйінің, спорттық-туристік базаның, пансионаттың әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2226. Демалыс үйінің, спорттық-туристік базаның, пансионаттыңжатын корпусы;
2227. Санитарлық-эпидемиологиялық станцияның әкімшілік-зертханалық ғимараты;
2228. Санитарлық-эпидемиологиялық станцияның зертханалық ғимараты;
23. Дене шынықтыру-спорт құрылыстары;
2301. Стадион, спорт сарайы, жабық арена;
2302. Спортзалы, манеж;
2303. Жабық су стадионы, жүзу бассейні;
2304. Көпфункционалды спорт құрылысы;
2305. Ату тирі;
2306. Ашық жүзу бассейні;
2307. Спорт кешені;
2308. Велотректер;
2309. Жасанды мұз аренасы;
2310. Спорттық-техникалық клуб;
2311. Мінбемен жабдықталған спорт алаңы;
2312. Спорт кешенінің қосалқы ғимараттары (құрылыс, павильон);
24. Мәдениет және өнер мекемелерінің ғимараттары;
2401. Театр;
2402. Цирк;
2403. Филармония;
2404. Мәдениет үйі, клуб;
2405. Көпфункциялы ғимарат, мәдени орталық;
2406. Кинотеатр, бейнесалон;
2407. Музей;
2408. Көрме залы;
2409. Кітапхана;
2410. Казино, ойын залы, би залы;
2411. Мәдениет және өнер мекемелерінің қосалқы ғимараттары (құрылыс-павильоны);
25. Сауда, қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының ғимараттары:
2501. Сауда үйі, әмбебап дүкен;
2502. Азық-түлік емес тауарлар дүкені;
2503. Универсам;
2504. Азық-түлік тауарлар дүкені;
2505. Мамандандырылған дүкен (жиһаз, құрылыс материалдары, автомобильдерді сату бойынша, экология және басқалар);
2506. Кулинария дүкені;
2507. Ауылшаруашылығы өнімін сату бойынша жабық базар (кешен);
2508. Ауылшаруашылығы өнімін сату бойынша жабдықталған базар, шатырлы алаң;
2509. Жабдықталған ұсақ көтерме сауда базары, шатырлы алаң;
2510. Сауда объектісінің қосалқы ғимараттары (құрылыс, павильон);
2511. Дүңгіршек;
2512. Мейрамхана, кафе;
2513. Асхана;
2514. Бар, тамақ ішетін орын;

2215. Врачебно-косметологический салон;
2216. Аптека;
2217. Административно-бытовое здание медико-социального центра
восстановления трудоспособности инвалидов, безработных и
бездомных;
2218. Административно-бытовое здание дома-интерната для
престарелых;
2219. Административно-бытовое здание детского дома-интерната;
2220. Административно-бытовое здание дома-интерната взрослых и
детей-инвалидов с физическими психоневрологическими
нарушениями;
2221. Административно-бытовой корпус курорта, санатория,
профилактория;
2222. Спальный корпус курорта, санатория, профилактория;
2223. Административно-бытовой корпус школьного лагеря;
2224. Спальный корпус школьного лагеря;
2225. Административно-бытовое здание дома отдыха, спортивно-
туристической базы, пансионата;
2226. Спальный корпус дома отдыха, спортивно-туристической базы,
пансионата;
2227. Административно-лабораторное здание санитарно-
эпидемиологической станции;
2228. Лабораторное здание санитарно-эпидемиологической станции.
23. Физкультурно-спортивные сооружения:
2301. Стадион, дворец спорта, крытая арена;
2302. Спортивный зал, манеж;
2303. Крытый водный стадион, плавательный бассейн;
2304. Многофункциональное спортивное сооружение;
2305. Стрелковый тир;
2306. Открытый плавательный бассейн;
2307. Спортивный комплекс;
2308. Велотреки;
2309. Искусственная ледовая арена;
2310. Спортивно-технический клуб;
2311. Оборудованная с трибунами спортивная площадка;
2312. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) спортивного
комплекса.
24. Здания учреждений культуры и искусства:
2401. Театр;
2402. Цирк;
2403. Филармония;
2404. Дом культуры, клуб;
2405. Многофункциональное здание, культурный центр;
2406. Кинотеатр, видеосалон;
2407. Музей;
2408. Выставочный зал;
2409. Библиотека;
2410. Казино, игровой зал, танцевальный зал;
2411. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) учреждений
культуры и искусства.
25. Здания предприятий торговли, общественного питания и
бытового обслуживания:
2501. Торговый дом, универсальный магазин;
2502. Магазин непродовольственных товаров;
2503. Универсам;
2504. Магазин продовольственных товаров;
2505. Специализированный магазин (мебельный, строительных
материалов, по продаже автомобилей, зоологический и др);
2506. Магазин-кулинария;
2507. Крытый рынок по продаже сельхозпродукции (комплекс);
2508. Оборудованный рынок по продаже сельхозпродукции, площадка с
навесами;
2509. Оборудованный рынок мелкооптовой торговли, площадка с навесами;
2510. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) объекта торговли;
2511. Киоск;
2512. Ресторан, кафе;
2513. Столовая;
2514. Бар, закусочная;

2515. Қоғамдық тамақтану объектісінің (құрылыс, павильон) қосалқы ғимараты;
2516. Тұрмыстық қызмет көрсету комбинаты;
2517. Сыртқы киім, бас киім және аяқ киімді тігу және жөндеу бойынша өндірістік ғимарат (қосалқы үй-жай);
2518. Тұрмыстық техниканы және жиһазды жөндеу және прокатқа беру бойынша өндірістік ғимарат (қосалқы үй-жай);
2519. Тұрмыстық қызмет көрсету (шаштараз, фотосалон, қабылдау пункттері, кір жуу, химиялық тазалау және басқалар) бойынша өндірістік ғимарат (қосалқы үй-жай);
2520. Кір жуатын өндірістік ғимарат;
2521. Фабрика-химиялық тазалау, химиялық тазалау цехінің өндірістік ғимараты;
2522. Монша кешені, монша;
2523. Ломбард.
26. Басқару, ғылыми, жобалау, банктік, сақтандыру, іскерлік, қоғамдық және байланыс ұйымдары мен мекемелерінің ғимараттары мен құрылыстары:
2601. Әкімшілік мекеменің ғимараты (негізгі корпусы, үй-жайы);
2602. Банктің әкімшілік-өндірістік ғимараты (операциялық үй-жайы);
2603. Биржаның әкімшілік-өндірістік ғимараты (үй-жайы);
2604. Сақтандыру мекемесінің әкімшілік-өндірістік ғимараты (үй-жайы);
2605. Іскерлік мекеменің ғимараты (үй-жайы) (офис, кеңсе);
2606. Қоғамдық ұйымның ғимараты (үй-жайы);
2607. Пошта-телеграф ғимараты (үй-жайы);
2608. Телеорталық, радиостанция, спутник байланысы ғимараты;
2609. АТС ғимараты (үй-жайы);
2610. Ғылыми, ғылыми-зерттеу және жобалау мекемесінің әкімшілік-өндірістік кешен;
2611. Ғылыми, ғылыми-зерттеу және жобалау мекемесінің зертханалық корпусы (полигоны);
2612. Ғылыми, ғылыми-зерттеу және жобалау мекемесінің тәжірибелік-эксперименталдық полигоны;
2613. Қосалқы шаруашылық-тұрмыстық және техникалық ғимарат (құрылыс).
27. Діни құрылыстар:
2701. Мешіт;
2702. Медресе ғимараты;
2703. Шіркеу, храм;
2704. Діни ғимарат.
13. Өнеркәсіптік-өндірістік, қоймалық және коммуналдық ғимараттар
31. Өнеркәсіптік-өндірістік ғимараттар мен құрылыстар:
3101. Өндірістік корпус, цех;
3102. Инженерлік корпус;
3103. Әкімшілік-тұрмыстық корпус;
3104. Тұрмыстық корпус;
3105. Әкімшілік-өндірістік корпус;
3106. Өндірістік-қосалқы ғимарат (құрылыс);
3107. Өту орны.
32. Қойма құрылыстар:
3201. Қойма құрылыстар;
3202. Көкөніс қоймасы;
3203. Бункер;
3204. Резервуар;
3205. Тоңазытқыш;
3206. Мұнай сақтағыш;
3207. Қалқалағыш.
33. Коммуналдық құрылыстар:
3301. Өрт депосы;
3302. Коммуналдық кәсіпорынның әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
3303. Коммуналдық кәсіпорынның өндірістік ғимараты (құрылысы)
3304. Жерлеу қызметін көрсету бюросы;
3305. Крематория;

2515. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) объекта
общественного питания;
2516. Комбинат бытового обслуживания;
2517. Производственное здание (встроенное помещение) по пошиву
и ремонту верхней одежды, головных уборов и обуви;
2518. Производственное здание (встроенное помещение) по ремонту
и прокату бытовой техники и мебели;
2519. Производственное здание (встроенное помещение) по оказанию
бытовых услуг (парикмахерской, фотосалон, приемные пункты
прачечной, химчистки и др.);
2520. Производственное здание прачечной;
2521. Производственное здание фабрики-химчистки, цеха химчистки;
2522. Банный комплекс, баня;
2523. Ломбард.
26. Здания и сооружения организаций и учреждений управления,
научных, проектных, банковских, страховых, деловых,
общественных и связи:
2601. Здание (основной корпус, помещение) административного
учреждения;
2602. Административно-производственное здание (операционные
помещения) банка;
2603. Административно-производственное здание (помещение) биржи;
2604. Административно-производственное здание (помещение) страхового
учреждения;
2605. Здание (помещение) делового учреждения (офис, контора);
2606. Здание (помещение) общественной организации;
2607. Здание (помещение) почтамта-телеграфа;
2608. Здание телецентра, радиостанции, спутниковой связи;
2609. Здание (помещение) АТС;
2610. Административно-производственный комплекс научного, научно-
исследовательского и проектного учреждений;
2611. Лабораторный корпус (полигон) научного, научно-
исследовательского и проектного учреждения;
2612. Опытно-экспериментальный полигон научного, научно-
исследовательского и проектного учреждений;
2613. Вспомогательное хозяйственно-бытовое и техническое здание
(сооружение).
27. Религиозные сооружения:
2701. Мечеть;
2702. Здание медресе;
2703. Церковь, храм;
2704. Религиозное здание.
13. Промышленно-производственные, складские и коммунальные здания
31. Промышленно-производственные здания и сооружения:
3101. Производственный корпус, цех;
3102. Инженерный корпус;
3103. Административно-бытовой корпус;
3104. Бытовой корпус;
3105. Административно-производственный корпус;
3106. Производственно-вспомогательное здание (сооружение);
3107. Проходная.
32. Складские сооружения:
3201. Складское сооружение;
3202. Овощехранилище;
3203. Бункер;
3204. Резервуар;
3205. Холодильник;
3206. Нефтехранилище;
3207. Навес.
33. Коммунальные сооружения:
3301. Пожарное депо;
3302. Административно-бытовое здание коммунального предприятия;
3303. Производственное здание (сооружение) коммунального
предприятия;
3304. Бюро похоронного обслуживания;
3305. Крематорий;

3306. Қоғамдық әжітханалар.
14. КӨЛІКТІК ҒИМАРАТТАР МЕН ҚҰРЫЛЫСТАР
41. Темір жол көлік ғимараттары мен құрылыстары:
4101. Темір жол вокзалы;
4102. Темір жол станцасының жолаушыларға арналған ғимараты;
4103. Темір жол депосы;
4104. Тартылатын қосалқы станциялар;
4105. Жөндеу-өндірістік шеберхана;
4106. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4107. Өндірістік-қосалқы ғимарат (құрылыс);
4108. Бақылау-өткізу пункті, өтетін жер.
42. Қалалық автомобиль және электр көліктерінің ғимараттары мен құрылыстар:
4201. Автовокзал;
4202. Автостанция;
4203. Манеж түріндегі гараж;
4204. Бокстық үлгідегі гараж;
4205. Жабық тұрақ;
4206. Трамвай депосы;
4207. Троллейбус депосы;
4208. Метрополитен станциясы;
4209. Метрополитен депосы;
4210. Жөндеу-өндірістік шеберханасы;
4211. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4212. Қоймалық үй-жай;
4213. Диспетчерлік пункт;
4214. Өндірістік-қосалқы ғимарат (құрылыс);
4215. Бақылау-өткізу пункті, өтетін орын;
4216. Тарту қосалқы станциясы;
4218. Көпдеңгейлі көліктік айырық.
4219 Тұрақ орын.
4220 Көшетжай.
43. Өзен көлік құрылысының ғимараттары:
4301. Өзен вокзалы;
4302. Өзен айлағы;
4303. Кемелерді жөндеу шеберханасы;
4304. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4305. Жүк тиейтін айлақ;
4306. Бақылау-өткізу пункті, өтетін орын;
4307. Жеке су-моторлы құрал айлақтары;
4308. Өзен кемелеріне қызмет көрсететін құрылыстар.
44. Теңіз көлік ғимараттары мен құрылыстар:
4401. Теңіз вокзалы;
4402. Теңіз айлағы;
4403. Кемелерді жөндеу шеберханасы;
4404. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4405. Жүк тиейтін айлақ;
4406. Терминал;
4407. Бақылау-өткізу пункті, өтетін орын;
4408. Теңіз кемелеріне қызмет көрсету құрылысы.
45. Әуе көлігі ғимараттары мен құрылысы:
4501. Аэровокзал;
4502. Жолаушыларға арналған ғимарат;
4503. Диспетчерлік пункт;
4504. Құралдар мен авиакөлік құралдарын жөндеу шеберханасы;
4505. Ангар;
4506. Авиа көлік құралдарына қызмет көрсету бойынша қосалқы құрылыс;
4507. Багаж-жүк құрылысы;
46. Ауыл шаруашылық өндірістік құрылыс:
4601. Ферма;
4602. Ит қора;
4603. Ат қора;
4604. Шошқа қора;
4605. Құс қора;
4606. Жылы жай;
4607. Көшетжай;
4608. Қалқалағыш;
15. ИНЖЕНЕРЛІК ЖЕЛІ ҚҰРЫЛЫСЫ
51. Жылумен қамтамасыз ету құрылысы:
5101. ЖЭО;
5102. Қазандық;
5103. Жылу пункті;
5404. Жылу камерасы;
5105. Бойлерлік;
5106. Градирня;
5107. Жылу трассасы.
52. Сумен қамтамасыз ету жүйесі мен кәріз жүйесі құрылысы:
5201. Жер бетіндегі су жинағыш;
5202. Жер астындағы су жинағыш;
5203. Су тазалағыш құрылыс;
5204. Сукернеуіш мұнара;

3306. Общественные уборные.
14. ТРАНСПОРТНЫЕ ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ
41. Здания и сооружения железнодорожного транспорта:
4101. Железнодорожный вокзал;
4102. Пассажирское здание железнодорожной станции;
4103. Железнодорожное депо;
4104. Тяговая подстанция;
4105. Ремонтно-производственная мастерская;
4106. Административно-бытовое сооружение;
4107. Производственно-вспомогательное здание (сооружение);
4108. Контрольно-пропускной пункт, проходная.
42. Здания и сооружения автомобильного и электрического
городского транспорта:
4201. Автовокзал;
4202. Автостанция;
4203. Гараж манежного типа;
4204. Гараж боксового типа;
4205. Крытая стоянка;
4206. Трамвайное депо;
4207. Троллейбусное депо;
4208. Станция метрополитена;
4209. Депо метрополитена;
4210. Ремонтно-производственная мастерская;
4211. Административно-бытовое сооружение;
4212. Складское помещение;
4213. Диспетчерский пункт;
4214. Производственно-вспомогательное здание (сооружение);
4215. Контрольно-пропускной пункт, проходная;
4216. Тяговая подстанция;
4218. Многоуровневые транспортные развязки.
4219 Парковочное место;
4220 Паркинг.
43. Здания сооружения речного транспорта:
4301. Речной вокзал;
4302. Речная пристань;
4303. Мастерская по ремонту судов;
4304. Административно-бытовое сооружение;
4305. Перегрузочный причал;
4306. Контрольно-пропускной пункт, проходная;
4307. Причалы индивидуальных водно-моторных средств;
4308. Сооружения по обслуживанию речных судов.
44. Здания и сооружения морского транспорта:
4401. Морской вокзал;
4402. Морская пристань;
4403. Мастерская по ремонту судов;
4404. Административно-бытовое сооружение;
4405. Перегрузочный причал;
4406. Терминал;
4407. Контрольно-пропускной пункт, проходная;
4408. Сооружения по обслуживанию морских судов.
45. Здания и сооружения воздушного транспорта:
4501. Аэровокзал;
4502. Пассажирское здание;
4503. Диспетчерский пункт;
4504. Мастерская по ремонту оборудования и авиатранспортных средств;
4505. Ангар;
4506. Вспомогательное сооружение по обслуживанию авиатранспортных
средств;
4507. Багажно-грузовое сооружение.
46. Сельскохозяйственные производственные сооружения:
4601. Ферма;
4602. Овчарня;
4603. Конюшня;
4604. Свинарник;
4605. Птичник;
4606. Теплица;
4607. Парник;
4608. Навес.
15. СООРУЖЕНИЯ ИНЖЕНЕРНЫХ СЕТЕЙ
51. Сооружения системы теплоснабжения:
5101. ТЭЦ;
5102. Котельная;
5103. Тепловой пункт;
5404. Тепловая камера;
5105. Бойлерная;
5106. Градирня;
5107. Тепловая трасса.
52. Сооружения системы водоснабжения и канализации:
5201. Водозабор поверхностный;
5202. Водозабор подземный;
5203. Водоочистные сооружения;
5204. Водонапорная башня;

5205. Сумен қамтамасыз ету насос станциясы;
5206. Кәріз насос станциясы;
5207. Сарқынды суларды техаликалық тазалау станциясы;
5208. Сарқынды суларды биологиялық тазалау станциясы;
5209. Су құбыры;
5210. Кәріз.
53. Газбен қамтамасыз ету құрылысы:
5301. Газ бөлу станциясы;
5302. Газ бөлу пункті;
5304. Газбен толтыру станциясы;
5305. Газгольдер;
5306. Газ құбыры;
5307. Мұнай құбыры.
54. Электрмен қамтамасыз ету жүйесі құрылысы:
5401. СБЭС;

5205. Насосная станция водоснабжения;
5206. Насосная станция канализации;
5207. Станция механической очистки сточных вод;
5208. Станция биологической очистки сточных вод;
5209. Водопровод;
5210. Канализация.
53. Сооружения системы газоснабжения:
5301. Газораспределительная станция;
5302. Газораспределительный пункт;
5304. Газонаполнительная станция;
5305. Газгольдеры;
5306. Газопровод;
5307. Нефтепровод.
54. Сооружения системы электроснабжения:
5401. ГРЭС;

5402. Су электр станциясы;
5403. Кіші электрстанциясы;
5404. Трансформаторлық кіші станция;
5405. Трансформаторлық пункті;
5405. Электр желісі.
55. Байланыс желілері жүйесінің құрылысы.
56. Су техникалық құрылысы.
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығына
11-қосымша
Құрылыстар мен ғимараттардың күрделі және қызмет ету мерзімдерінің тобы
Күрделі қызмет тобы
Ғимараттың мінездемесі
тозу мөлшері %
Қызмет мерзімі (жыл)
1
2
3
4
1

5402. Гидроэлектростанция;
5403. Электроподстанция;
5404. Трансформаторная подстанция;
5405. Трансформаторный пункт;
5405. Электрические сети.
55. Сооружения систем линий связи.
56. Гидротехнические сооружения.
Приложение 11
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
Таблица групп
капитальности и сроков службы зданий и сооружений
Группа
капитальности
Характеристика
здания
Норма
амортизации, %
Срок службы (лет)
1
2
4
1

Тасты ғимарат, ерекше күрделі, қабырға қалыңдығы 2,5-3,5 кірпішті, немесе темір бетонды кірпішті немесе кабырғасы темір қанқалы, жабыны темір бетонды және бетонды;
ірі панельді қабырғалы ғимарат, жабыны темір бетонды.
0,7
143
2
Қабырға қалыңдығы 1,5-2,5 болатын кірпішті ғимарат, жабыны темір бетонды, бетонды және ағашты;
Жабыны ірі блокты қабырғасы темір бетонды жабын.
0,8
125
3
Жеңілдетіп қаланған кірпішті ғимарат қабырғасы, монолитті күлбетонды, жеңілдетілген күлблоктар, ракушка тәріздес, жабыны темір бетонды немесе бетонды;
Ірі блокты ғимарат қабырғасы немесе жеңілдетіліп қаланған кірпішті, монолитті шлакбетонды, майда күлблокты.
1,0
100
4
Аралас қабырғалы ғимарат, шабылған ағашты немесе тастөсеуішті.
2,0
50
5
Ғимарат сырцовые, жиналмалы – қорғанды, себілмелі қанқалы, топырақ бетонды.
3,3
30
6
Қамысты-қанқалы және басқада жеңілдетілген қабырғалы ғимарат.
6,6
15
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығына
12-қосымша
Автомобиль жолдары
Жол-көпір шаруашылығы ғимаратының тозу пайызын анықтау үшін
Тозу сипаттамасы
Техниалық жағдайын бағалау
Тозу пайызы
1
2
3
А. ЖОЛДАР
Бетон:
а)көлденең бейіні дұрыс. Бетонның жарықтармен зақымдануы және отыруы байқалмайды. Температуралық жіктері орнында. Жұмыс жіктерінде шұңқырлар жоқ;
жақсы
0-10
б)көлденең бейіні дұрыс. Температуралық жіктерінде аздаған шашты шытынаулар менернеуінде бұзылулар байқалады. Бетонның бетіне қорғайтын қабат енгізуге және жіктері толтырып нығыздауды талап етеді;
қанағаттанарлық
11-30
в) көлденең бейінінде аздаған ауытқулар бар. Аздаған бойлық және көлденең шытынаулар бар. Жұмыс жіктерінде үлкен шұңқырлар бар. Жекелеген жерлер кесуді және алаңның 20% бетонмен толтыруды талап етеді;
толық қанағаттанарлық емес
31-40
г) көлденең бейінінің өзгеріске ұшырауы (дөңесін жоғалтуы). Плитканың сынуы жекелеген учаскелерде көтеріліп кетуі. Кейбір жерлерде сынуы. Температуралық жіктерінде аздаған шытынаулар менбұзылулар бар. Жекелеген жерлер кесуді және алаңның 50% бетонмен толтыруды талап етеді;
қанағаттанарлық емес
41-60
д) бейінін толық өзгеруі және жоғалтуы. Жекелеген плиталары отырған және майдаланып кткен. Бетоны жаппай қайта жасауды талап етеді.
пайдалануға жарамсыз
60-дан астам
Асфальтбетон:
а) көлденең бейіні дұрыс.Шытынаулар, шұңқырлар және толқындылық жоқ;
жақсы
0-10
б) көлденең бейіні дұрыс. Бетінде аздаған толқындылық бар. Штынаулар мен аздаған шұңқырлар бар Жоғарғы қабатының кейбір жерлері қырып алып жөндеуді талап етеді;
қанағаттанарлық
11-30
в) көлденең бейіні аздаған өзерістерге ұшыраған. Бетінде толқындылық пайда болған. Аздаған шытынаулар мен су тоқтап қалатын шұқңқырлар пайда болған. Жекелеген жерлердің бетін қырып алып алаңның 20% жөндеуді талап етеді;
толық қанағаттанарлық емес
31-40
г) көлденең бейінінің өзгеріске ұшырауы (дөңесін жоғалтуы). Бетінде аздаған толқындылық бар, беткі қабаты тозған, шытынаулар, су жиналатын шұңқырлар бар. Негізі жері отырған. Жекелеген жерлер кесуді алаңның 50% жөндеуді талап етеді;
қанағаттанарлық емес
41-60
д) көлденең бейіні бұзылған. Толық тозған және асфальт бетон қабаты бұзылған. Негізі қайта жасауды және жабуды талап етеді.
пайдалануға жарамсыз
60 астам
Битуммен өңделген қиыршық тас шоссе:
а) көлденең бейіні дұрыс. Беті тегіс, шұңқырлар жоқ. Жалаңаштанған қиыршық тасы жоқ:
жақсы
0-10
б) көлденең бейіні дұрыс. Бетінде аздаған толқындылық байқалады, жартылай қиыршық тасы жалаңаштанып қалған. Аздаған шұңқырлар. Кейбір жерлері бетін өңдеуді талап етеді;
қанағаттанарлық
11-30
в) көлденең бейінінде аздаған өзгерістер бар. Бетінде толқындылық пайда болған. Жоғарғы бету қалысуды және қиыршық тасы жалаңаштанған. Кейбір жері отырған және жоғарғы қабаты бөлінген. Жиегі көтерілген. Битум құйып қиыршық таспен қосып ағымдағы жөндеу жасау және алаңның 20% тегістеу;
толық қанағаттанарлық емес
31-40
г) көлденең бейінінің өзгеруі (дөңесін жоғалтуы). Қабаты анағұрлым тозған (қиыршық тасы түскен, жоғарғы қабаты қалуы). Үлкен шұңқырлар мен отырып қалуы. Жаппай тегістеу, жоғарғы қабатын қалпына келтіру және жаңа қиыршық таспен байланыстыратын материал қоса отырып алаңның 50% жөндеу;
қанағаттанарлық емес
41-60
д) бейінінің өзгеруі және жоғалтуы. Жоғарғы қабатының тозуы және төменгі қабатының аздап тозуы. Қабатының отырып төмен түсуі және шұңқырлардың пайда болуы. Жиегінің көтеріліп кетуі. Шоссе қайта жасауды талап етеді.
пайдалануға жарамсыз
60 астам
Қиыршық тасты өңделмеген шоссе:
а) көлденең бейіні дұрыс. Беткі қабаты тегіс және нығыз, шұңқырлар жоқ. Катун, шаң және кір жоқ;
жақсы
0-10
б) көлденең бейіні дұрыс. Жоғарғы қабаты аздап және біркелкі тозған (қажалған). Жекелеген шұңқырлар бар. Кішкене шұңқырлық жөндеуді талап етеді;
қанағаттанарлық
11-30
в) көлденең бейіні аздап өзгерген. Беткі қабатында аздаған шұңқырлар бар және бұзылған (катун пайда болған). Беті тегіс емес. Жиегі көтеріле бастаған. Бетінде су тұрып қалады. Алаңының 20% қиыршық тас мен құм қоса отырып шұңқыр жөндеуін жасауды талап етеді;
толық қанағаттанарлық емес
31-40
г) көлденең бейіні өзгерген (дөңесі жойылған). Беткі қабаты аздап әр жерінен тозған.Негізімен қоса алғанда отырып қалған. Анағұрлым жиек пайда болған. Негізіне құм қоса отырып, алаңның 50% қиыршық тас төсеуді талап етеді;
қанағаттанарлық емес
41-60

Здания каменные, особо капитальные, стены кирпичные толщиной в 2,5-3,5 кирпича или кирпичные с ж/б или металлическим каркасом перекрытия ж/б и бетонные;
здания с крупнопанельными стенами, перекрытия железобетонные.
0,7
143
2
Здания с кирпичными стенами толщиной в 1,5-2,5 кирпича, перекрытия ж/б, бетонные или деревянные;
с крупноблочными стенами перекрытия железобетонные.
0,8
125
3
Здания со стенами облегченной кладки из кирпича, монолитного шлакобетона, легких шлакоблоков, ракушечников, перекрытия железобетонные или бетонные;
здания со стенами крупноблочными или облегченной кладки из кирпича, монолитного шлакобетона, мелких шлакоблоков.
1,0
100
4
Здания со стенами смешанными, деревянными рубленными или брусчатыми.
2,0
50
5
Здания сырцовые, сборно-щитовые, каркасно-засыпные, глинобитные, саманные.
3,3
30
6
Здания каркасно-камышитовые и другие облегченные.
6,6
15
Приложение 12
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
Таблица для определения процента износа сооружений дорожно-мостового
хозяйства
Характеристика износа
Оценка технического состояния
Процент износа
1
2
3
А. ДОРОГИ
Бетонная одежда:
а) поперечный профиль правильный. Повреждений одежды трещинами и просадок не наблюдается. Температурные швы в порядке. Отсутствие выбоин в рабочих швах;
хорошее
0-10
б) поперечный профиль правильный. Наблюдаются в небольшом количестве волосяные трещины и разрушения кромок температурных швов. Требуется нанесение защитного слоя на поверхность бетона и увеличение заполнителя в швах;
удовлетворительное
11-30
в) незначительное искажение поперечного профиля. Наличие большого количества продольных и поперечных трещин. Большие выбоины в местах рабочих швов. Требуется вырубка отдельных мест и заполнение бетоном до 20% площади;
не вполне
удовлетворительное
31-40
г) искажение поперечного профиля (потеря выпуклости). Изломы плит и выпучивание их на отдельных участках. Наличие местами проломов одежды. Значительные трещины на поверхности и повреждения в температурных швах. Требуется вырубка отдельных мест с заполнением новым бетоном на площади до 50%;
неудовлетворительное
41-60
д) полное искажение и потеря профиля. Просадка и раздробление отдельных плит. Требуется сплошное переустройство бетонной одежды;
негодное для эксплуатации
свыше 60
Асфальтобетон:
а) поперечный профиль правильный. Отсутствие трещин, выбоин и волнистости;
хорошее
0-10
б) поперечный профиль правильный. Незначительная волнистость поверхности. Имеются трещины и небольшие выбоины. Требуется мелкий ремонт с вырубкой отдельных мест верхнего слоя;
удовлетворительное
11-30
в) незначительное искажение поперечного профиля. Образование волнистости на поверхности. Имеются в значительном количестве трещины и выбоины с застоями воды. Требуется ремонт отдельных мест с вырубкой верхнего слоя до 20% площади;
не вполне удовлетворительное
31-40
г) искажение поперечного профиля (потеря выпуклости). Значительные волны на поверхности, износ верхнего слоя, трещины, выбоины с застоями воды. Основание местами просело. Требуется ремонт с вырубкой отдельных мест до 50% площади;
неудовлетворительное
41-60
д) поперечный профиль нарушен. Почти полный износ и нарушение обоих слоев асфальтобетонного покрытия. Требуется переустройство основания и покрытия.
негодное для эксплуатации
свыше 60
Щебеночное шоссе, обработанное битумом:
а) поперечный профиль правильный. Поверхность ровная, без выбоин. Отсутствие обнажившейся щебенки;
хорошее
0-10
б) поперечный профиль правильный. Наблюдается незначительная волнистость верхнего слоя одежды, частично обнажившейся щебенки. Небольшие выбоины. Требуется местами поверхностная обработка;
удовлетворительное
11-30
в) незначительное искажение поперечного профиля. Образование волнистой поверхности. Отставание верхнего слоя одежды и обнажение щебенки. Местами просадки и проломы верхнего слоя одежды. Появление колей. Требуется текущий ремонт с добавлением щебня поливкой битумом и укаткой отдельных карт на 20% площади;
не вполне удовлетворительное
г) искажение поперечного профиля (потеря выпуклости). Значительный износ коры (выпадение щебенки, отставание верхнего слоя одежды). Большие выбоины и просадки. Требуется сплошная окирковка, восстановление верхнего слоя и поверхностная обработка с добавлением нового щебня и вяжущих материалов на 50% площади;
неудовлетворительное
41-60
д) искажение и потеря профиля. Полный износ верхнего слоя и значительный износ нижнего. Наличие просадок и выбоин коры. Глубокие колеи. Требуется переустройство шоссе.
негодное для эксплуатации
свыше 60
Щебеночное необработанное шоссе:
а) поперечный профиль правильный. Верхний слой ровный и плотный, без выбоин. Отсутствие катуна, пыли и грязи;
хорошее
0-10
б) поперечный профиль правильный. Незначительный и равномерный износ верхнего слоя одежды (истирание). Имеются отдельные выбоины. Требуется мелкий ямочный ремонт;
удовлетворительное
11-30
в) незначительное искажение поперечного профиля. Значительные выбоины и расстройство верхнего слоя одежды (появление катуна). Поверхность неровная. Заметно образование колей. Застои воды на поверхности. Требуется ямочный ремонт с добавлением щебня и песка на 20% площади;
не вполне
удовлетворительное
31-40
г) искажение поперечного профиля (потеря выпуклости). Значительный неравномерный износ верхнего слоя одежды. Большие просадки вместе с основанием. Образование значительных колей. Требуется россыпь щебня на площади до 50% с добавлением песка в основание;
неудовлетворительное
41-60

1. Құрылысты тікелей заттай көру мүмкін болмаған жағдайда тозу пайызы мына формула бойынша анықталады:
И= 100(Ф/Д)*(Ф+Д)/2Д,
Мұнда И-тозу пайызы (құсызданған); Ф–құрылыстың нақты қолданылу жылының саны; Д–құрылыстың ұзақ тұруы (қолданылу мерзіім).
Құнсыздану кестесі бойынша тозуды анықтаған кезде ұзақ қолданудың орташа мерзімін басшылыққа алу қажет (2-қосымшасы).
Ж. ЖАҒАЛАУЫН БЕКІТКІШ ҚҰРЫЛЫСТАР
1
2
3
Жағалаулық, қаптамалық гранитпен немесе құмдық:
а) қаптамасының қалауында ақаулар байқалмайды. Қаптамасында жарылулар, мүжілулер және үгітілулер жоқ.
жақсы
0-10
Парапеті мен қоршауы жақсы жағдайда;
б) қабырғасаның қалауында жарылулар мен бұзылулар жоқ. Қалау мен қаптамасының байланысының нашар екенін көрсететін қаптамасының жіктеріне аздаған жарылулар бар. Қаптамасының жіктері мүжілген. Парапеттің жекелеген тастарының тігінен ауытқыған;
қанағаттанарлық
11-30
в) қабырғасының қалануында ғимаратының отыруына байланысты бұзылулар, жарылулар бар. Қаптамасының бірқатары зақымданған және сылағы қалауынан ажыратылған және үгітілген. Мүжілу белгілері бар. Торлары кей жерлерінде соғылған. Кей желері материал қоса отырып, қайта қалауды талап етеді;
қанағаттанарлық емес
31-60
г) қабырғасының бейіні бұзылып кей жерлері үгітілген. Қаптамасы толық бұзылған. Барлық бекітіліміне қауіп төндіретін ақаулары бар. Бірталай жерінің парапеті бұзылған, торлары соғылған. Қайта жасауды талап етеді.
пайдалануға жарамсыз
60 астам
Еңістігін төсеу:
а) төсем беті тегіс және тығыз, бейіні мен еңкісі дұрыс. Банкет түзетілген жағдайда. Төсемші жуып шайып кетулер байқалмайды. Осадки, оползания и размывов мощения не наблюдаются. Бұта торларында зақымданулар жоқ;
б) бекіту бейіні дұрыс. Кей жерлерінде аздаған шұңқырлар бар. Бұта торлары зақымданған. Жекелеген учаскелері кіші жөндеуді талап етеді;
в) бекіту бейіні анағұрлым зақымданған. Жеке учаскелері көшкіннің ағынымен отырып қалған. Бұта торлары бұзылған. Банкет пен еңіс төсемі жаңа материал қоса отырып, жөндеуді талап етеді;
г) бекітілім бейіні толық бұзылған, оның барлық элементтері шартты бұзылған, бекітілімі қайта жасауды талап етеді.
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлық емес
пайдалануға жарамсыз
0-10
11-30
31-60
60 астам
3. ҚОРШАУЛАРЫ
Ағаштан:
а) бағандарда тігінен ауытқаулар жоқ. Бағандар мықты тұр. Ағашы шірімей толық сақталған. Торкөзі механикалық зақымданбаған. Бояу сақталған;
жақсы
0-10
б) жекелеген бағандары тігі бойынша қисайған. Торкөздері теханикалық зақымдануға ұшыраған. Бояуы өше бастаған. Жалпы қоршау жақсы тұр;
қанағаттанарлық
11-30
в) кейбір бағандары түбінен шіри бастаған және ұстамайды. Қоршауы қозғалып тұр, оның кейбір көздері соғылған және жоғалған. Аралықтары кей жерінде шіріген;
қанағаттанарлық емес
31-60
г) тіркеу бағандары мен аралықтары шіріген және тіркеліп қалған. Кейбір жерлері сынған және жоғалған. 50% дейін жаңа материал қоса отырып, күрделі жөндеу жасауды талап етеді.
пайдалануға жарамсыз
60 астам
Тастан:
а) сылағындағы шашынды қоспағанда, қалауында жарылулар жоқ. Тігі бойынша ауытқулар жоқ. Цолколы мен жабынының көлденең сызықтары қисаймаған;
жақсы
0-10
б) қалауында аздаған жарылулар бар. Кей жерлерінің сылақтары түсіп қалған, тігі бойынша ауытқулар байқалмайды. Цоколы мен жабыны бойынша көлденең сызығы аздап қисайған;
қанағаттанарлық
11-30
в) қалауында аздаған жарылулар бар. Біраз жерінің сылағы жоқ, цоколы мен карнизінің көлденең сызықтары анағұрлым қисайған және тік көлденеңі бойынша ауытқулар бар. Қалауы бұзылған;
қанағаттанарлық емес
31-60
г) құлауы мүмкін ақаулары бар. Қалауы басылып қалған және үгітіліп жатыр. 50% астам материал қоса отырып күрделі жөндеу жасауды талап етеді.
пайдалануға жарамсыз
60 астам
Тас бағандардағы металл торлар:
а) тас бағандарды жарылулыр мен тігінде ауытқулар жоқ. Төркөздері мен бағандар арасының байланысы жақсы тұр.
жақсы
0-10
б) бағандарында бірқатар жарылулар мен зақымданулар бар, бірақ тігінде ауытқулар жоқ. Төркөздері кей жерлерінде зақымданған;
қанағаттанарлық
11-30
в) бағандарында анағұрлым жарылулары бар және тігінде ауытқулар бар. Кей бағандарының қалаулары бұзылған. Төркөзінің жекелеген элементтері соғылған;
қанағаттанарлық емес
31-60
г) Жекелеген бағандарының бірталайы бұзылған. Төркөздерінің бірқатары жоқ. 50% астам материал қоса отырып күрделі жөндеу жасауды
пайдалануға жарамсыз
60 астам
а) жол жабынының қолданылу мерзімі
Р/с
Жол жабынының атауы
Қолданылу мерзімі (жыл)
Ескертпе
1.
Жұмыр тастан көпірлік
30
Қала жолдарының жобалаушылары Стройиздаттың 1968 ж. А.В. Гуревич, Ю.С. Ланцберг, К.И. Страхов анықтамалығы
2.
Ақ шоссе

1. В случае недоступности сооружения для непосредственного осмотра в натуре процент износа определяется по формуле:
И = 100(Ф/Д)*(Ф+Д)/2Д,
Где И — процент износа (обесценения); Ф - число лет фактической службы сооружения; Д - долговечность сооружений (срок службы).
При определении износа по таблицам обесценения необходимо руководствоваться средними сроками долговечности (приложение 2).
Ж. БЕРЕГОУКРЕПИТЕЛЬНЫЕ СООРУЖЕНИЯ
1
2
3
Набережные, облицованные гранитом или песчаником:
а) деформаций в кладке облицовок не наблюдается. В облицовке нет трещин, выветрившихся и выкрошившихся частей. Парапет и ограждения в хорошем состоянии;
хорошее
0-10
б) кладка стенок трещин и деформаций не имеет. Незначительные трещины по швам облицовки, указывающие на плохую связь облицовки с кладкой. Выветривание швов облицовки. Незначительные отклонения от вертикали отдельных камней парапета;
удовлетворительное
11-30
в) в кладке стенок наблюдаются деформации, трещины, происходящие от неравномерной осадки сооружения. Облицовка на значительном протяжении имеет повреждения и местами выкрошилась и отошла от кладки. Следы значительного выветривания. Значительное отклонение от вертикали камней парапета. Решетки местами выбиты. Требуется ремонт с перекладкой отдельных мест и добавлением материалов;
неудовлетворительное
31-60
г) профиль стенок нарушен на значительных участках с разрушением кладок. Облицовка полностью разрушилась. Имеются деформации, угрожающие разрушением всего укрепления. Парапет на большом протяжении разрушен, решетки выбиты. Требуется переустройство;
негодное
для эксплуатации
свыше 60
Замещение откосов:
а) поверхность мощения ровная и плотная, имеет правильный профиль и уклон. Банкет в исправном состоянии. Осадки, оползания и размывов мощения не наблюдаются. Плетневые клетки повреждений не имеют;
хорошее
0-10
б) профиль укрепления правильный. Местами есть небольшие выбоины. Повреждения плетневых клеток. Требуется мелкий ремонт укрепления отдельными участками;
удовлетворительное
11-30
в) значительное расстройство профиля укреплений. Оползания отдельных участков с образованием просадок. Разрушение плетневых клеток. Требуется ремонт банкета и мощения откоса на значительных участках с добавлением новых материалов;
неудовлетворительное
31-60
г) полное расстройство профиля укрепления, обусловленное расстройством всех его элементов, требуется переустройство укрепления;
негодное
для эксплуатации
свыше 60
3. ОГРАЖДЕНИЯ
Деревянные:
а) в столбах нет отклонений от вертикали. Столбы устойчивы. Дерево в полной сохранности без гнили. Решетка не имеет механических повреждений. Окраска сохранилась;
хорошее
0-10
б) отдельные столбы имеют небольшое отклонение от вертикали. Решетка местами имеет механические повреждения. Окраска утратилась. В целом забор устойчив;
удовлетворительное
11-30
в) отдельные столбы у основания прогнили и не держат. Забор расшатан, отдельные звенья решетки выбиты и утратились. Пожилины местами прогнили;
неудовлетворительное
31-60
г) опорные столбы и пожилины прогнили и подперты. Отдельные звенья поломаны и утратились. Забор грозит обрушиться. Требуется капитальный ремонт с добавлением более 50% нового материала;
негодное
для эксплуатации
свыше 60
Каменные:
а) трещин в кладке нет, за исключением волосных в штукатурке. Нет отклонений от вертикали. Горизонтальные линии цоколя, карниза без искривлений;
хорошее
0-10
б) в кладке имеются незначительные трещины. Штукатурка местами отвалилась, отклонений от вертикали не наблюдается. Небольшие искривления горизонтальных линий цоколя и карниза;
удовлетворительное
11-30
в) в кладке имеются незначительные трещины. Штукатурка утратилась на большом протяжении. Значительное искривление горизонтальных линий цоколя и карниза и отклонение от вертикальной плоскости. Разрушение в кладке;
неудовлетворительное
31-60
г) значительная деформация, угрожающая обвалом. Кладка раздавлена и рассыпается. Требуется капитальный ремонт с добавлением более 50% нового материала;
негодное
для эксплуатации
свыше 60
Металлические решетки на каменных столбах:
а) каменные столбы не имеют трещин и отклонений от вертикали. Решетка в звеньях между столбами в хорошем состоянии;
хорошее
0-10
б) столбы имеют небольшие трещины и повреждения, но отклонения от вертикали не наблюдается. Решетка местами повреждена;
удовлетворительное
11-30
в) столбы имеют значительные трещины и отклонения от вертикали. Имеются разрушения кладки отдельных столбов. Отдельные элементы решетки выбиты;
неудовлетворительное
31-60
г) разрушение отдельных столбов на большом протяжении. Отсутствие ряда звеньев решетки. Требуется капитальный ремонт с добавлением более 50% нового материала;
негодное
для эксплуатации
свыше 60
а) срок службы дорожных покрытий
№ п/п
Наименование дорожного покрытия
Срок службы (лет)
Примечание
1.
Мостовая из булыжного камня
30
Справочник проектировщика городских дорог Стройиздат, 1968 г. А.В. Гуревич, Ю.С. Ланцберг, К.И. Страхов
2.
Белое шоссе

13-10
и выше
-
-
-
-
-
-
-
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне, бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығының
15 қосымшасы
Көпірлер мен өтпелер
6. Сурет - Эстакада.
7. Сурет - Акведук.
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне, бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығының
16 қосымшасы
Жол-көпір шаруашылығы құрылыстарының тозу пайызын анықтау үшін
Тозу сипаттамасы
Техникалық жағдайын бағалау
Тозу пайызы
Ж. Жағалауын бекітетін құрылыс
Гранитпен немесе құмтаспен қапталған жағалаулар:
а) қаптамасының қалауында бұзылулар байқалмайды, қаптамасында жел қаққан және үгітілген сызаттар жоқ, парапет және қоршауы жақсы жағдайда;
Жақсы
0-10
б) қабырға қалауында сызаттар мен бұзылулар жоқ. Қаптамасы мен қалауы бірі бірімен нашар байланысқанын көрсететін қаптамасының біріккен жерінде аздаған сызаттар байқалады. Қаптама тігісінің күнге қағуы. Парапет тастарындағы тігінен кеткен аздағаған ауытқулар
Қанағаттанарлық
11-30
в) қабырға қалауында құрылыстың кей жерлерінің отыруына байланысты бұзылулар мен сызаттар байқалады. Бірталай жерінде қаптамасы бұзылған және кейбір жерлері үгітілген және қлауынан ажыратылған. Анағұрлым жел қаққан жерлері бар. Парапет тастары тігінен айтарлықтай ауытқулар. Кей жерлерінің торлары түсіп қалған. Жекелеген жерлері материал қоса отырып, қайта салауды және жөндеуді талап етеді
Қанағаттанғысыз
31-60
г) анағұрлым жерінің қалауы құлаған қабырғаларының бейіні бұзылған. Қаптамасы толық бұзылған. Барлық бекітпесінің бұзылуына қауіп төндіретін ақаулар бар. Бірталай жерінің парапеті бұзылған, торлары түсіп қалған. Қайта жасауды талап етеді.
Пайдалануға жарамсыз
60-тан астам
Тас төсемін толтыру:
а) орнын толтыру беті тегіс және нығыз, бейіні мен еңкісі дұрыс бейінді. Банкеті түзетілген жағдайда. Тас төсемінің отыруы, жылжып кетуі және шайылып кетуі байқалмайды. Өрме толларында ақаулар жоқ
Жақсы
-10
б) бекіту бейіні дұрыс. Кей жерлерінде ойықтары бар. Өрме торлары зақымданған. Жеке бөліктерін бекітуге жөндеу жұмысын талап етеді
Қанағаттанарлық
11-30
в) бекітпе бейіні анағұрлым бұзылған. кей жерлері отырыс беріп ажырап кеткен. Өрме торлары бұзылған. Бірталай жердің банкеті мен төсемі жаңа материал қоса отырып жөндеуді талап етеді
Қанағаттанғысыз
31-60
г) бекітілім бейіні толығымен бұзылған, оның барлық элементтері шартты бұзылған, бекітілім қайта жасауды талап етеді
Пайдалануға жарамсыз
60-тан астам
ҚОРШАУЫ
Ағаштан
а) бағандарында тігінен ауытқулар жоқ. Бағандары мықты. Ағашы шірімеген толық сақталған. Торында механикалық ақаулар жоқ. Бояуы сақталған
Жақсы
0-10
б) жекелеген бағандарда тігінен аздаған ауытқулар бар. Толарының жекелеген жерлерінде механикалық зақымдар бар. Бояуы кетіп қалған. Жалпы қоршауы әлі мықты.
Қанағаттанарлық
11-30
в) кейбір бағандары түбінен шіріген және ұстамайды. Қоршауы босаған, кейбір торлары түсіп және жоғалып қалған. Шарбақтарының кейбір жерлері шіріген.
Қанағаттанғысыз
31-60
г) тіреуіш бағандары мен шарбақтары шіріген және тіркеуішпен ұстатып қойылған. Жекелеген бөліктері сынған және жоғалған. Қоршауы құлағалы тұр. 50%-дан астам жаңа материал қоса отырып, күрделі жөндеуді талап етеді
Пайдалануға жарамсыз
60-тан астам
Тастан
а) қылтанақты сылағын қоспағанда, қалауында сызаттар жоқ. Тігінде ауытқулар жоқ. Цокол, ернеуінің көлденең желісі қисаймаған
Жақсы
0-10
б) қалауында болмашы сызаттар бар. Кей жерлеренің сылағы түсіп қалған, тігінен ауытқулар байқалмайды. Цокол мен ернеуінің көлденең желісінде аздаған қисаюлар бар
Қанағаттанарлық
11-30
в) қалауында аздаған зақымдар бар. Бірталай жерінің сылағы түсіп қалған. Цокол мен ернеуінің көлденең желісінде анағұрлым қисаюлар бар және тік беткейі ауытқыған. Қалауы бұзылған.
Қанағаттанғысыз
31-60
г) құлап қалу қауіпі бар анағұрлым ауытқулар. Қалауы бассылып қалған және үзітілген. 50%-дан астам жаңа материалды қоса отырып, күрделі жөндеуді талап етеді.
Пайдалануға жарамсыз
60-тан астам
Тас бағандардағы металл торлар
а) тас бағандарында зақымданулар жоқ және тігінен ауытқымаған. Баған арасындағы торларындағы қоршаулары жақсы жағдайда
Жақсы
0-10
б) бағандарында аздаған зақымдар мен аытқулар бар, алайда тігінде ауытқулар байқалмайды. Торлары кей жерлерінде зақымданған.
Қанағаттанарлық
11-30
в) бағандарында анағұрлым сызаттар бар және тігінде ауытқулар бар. Жекелеген бағандардың қалауларында бұзылулар бар және жекелеген торлары түсіп қалған.
Қанағаттангысыз
31-60
г) Бірталай жерінің жекелеген бағандары бұзылған, торларының бірқатар көздері жоқ. 50%-дан астам жаңа материалды қоса отырып, күрделі жөндеуді талап етеді.
Пайдалануға жарамсыз
60-тан астам
Жылжымайтын мүлік
объектілеріне бастапқы және кейінгі
мемлекеттік техникалық түгендеу жүргізу
нұсқаулығының
17 қосымшасы
Құбырлар қосымшасы
Тербелетін станоктың кинематикалық сызбасы
1) Наименование – Атауы;
2) Обозначение – Белгі;
3) Прокладка в канале с попутным дренажем – Іліспе дренажы бар арнадағы төсем;
4) Узел трубопроводов в камерах, тоннелях и при надземной прокладке (без павильонов) – Құбырлардың камералардағы, тоннельдердегі және жер үстінен салынған кездегі (павильондарсыз) торабы;
5) Узел трубопроводов в наземном павильоне – Құбырлардың жерүсті павильонындағы торабы;
6) Опускание трубопроводов при изменении типа прокладки – Құбырларды төсем типі өзгерген кезде түсіру;
7) П-образный компенсатор при подземной прокладке – Жер астынан салынған кездегі П-тектес компенсатор;
8) При надземной прокладке - Жер үстінен салынған кезде
9) Вход в тоннель – Тоннельге кіру;
10) Вход в тоннель, совмещенный с приточной вентиляцией – Ағынды желдеткішпен қосылған тоннельге кіру
11) Вход в тоннель, совмещенный с вытяжной вентиляцией – Сорып шығару желдеткішімен қосылған тоннельге кіру
12) Люк на тоннеле – Тоннельдегі люк

13-10
и выше
-
-
-
-
-
-
-
Приложение 15
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
Схемы мостов и путепроводов
Приложение 16
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
Схемы и таблица набережных
Рис.1 Конструкция подпорной стены из монолитного железобетона:
1-облицовка; 2-деформационный шов; 3-жгут; 4-щит, обернутый толем, или битумный мат;5-железобетоные стенки; 6-слой цементного раствора с арматурной сеткой для крепления камней облицовки; 7-расшивка цементным раствором; 8-просмоленная пакля;
9-горизонтальные дрены; 10- вертикальные
Рис.2 Шпунтовые и заанкеренные подпорные стены:
1-шпунт; 2-монолитный оголовок; 3-тяж анкера; 4-сван;
5-анкерная плита; 6-сборные панели; 7-разгулочная плита; 8-арматурный элемент засыпки;9-грунтовый анкер; 10- буровые сваи; 11-ребристые сборные блоки; 12-вертикальные блоки плит.
Рис.3 Сборные железобетонные подпорные стены из массивных блоков:
1-блок массивной стены; 2-фундаментный блок; 3-уголковый блок; 4-дренажный слой щебня;5-железобетонная плита.
Рис.4 Ряжевая подпорная стена:
1-коробчатый блок; 2-фундамент.
Таблица для определения процента износа
сооружений дорожно-мостового хозяйства
Характеристика износа
Оценка технического состояния
Процент износа
Ж. Берегоукрепительные сооружения
Набережные, облицованные гранитом или песчаником:
а) деформации в кладке облицовок не наблюдается, в облицовке нет трещин, выветрившихся и выкрошившихся частей, парапет и ограждения в хорошем состоянии;
Хорошее
0-10
б) кладка стенок трещин и деформаций не имеет. Незначительные трещины по швам облицовки, указывающие на плохую связь облицовки с кладкой. Выветривание швов облицовки. Незначительные отклонения от вертикали от дельных камней парапета;
Удовлетворительное
11-30
в) в кладке стенок наблюдаются деформации, трещины, происходящие от неравномерной осадки сооружения. Облицовка на значительном протяжении имеет повреждения и местами выкрошилась и отошла от кладки. Следы значительного выветривания. Значительное отклонение от вертикали камней парапета. Решетки местами выбиты. Требуется ремонт с перекладкой отдельных мест и добавлением материалов;
Неудовлетворительное
31-60
г) профиль стенок нарушен на значительных участках с разрушением кладок. Облицовка полностью разрушилась. Имеются деформации, угрожающие разрушением всего укрепления. Парапет на большом протяжении разрушен, решетки выбиты. Требуется переустройство.
Негодное для эксплуатации
Свыше 60
Замещение откосов:
а) поверхность мощения ровная и плотная, имеет правильный профиль и уклон. Банкет в исправном состоянии. Осадки, оползания и размывов мощения не наблюдаются. Плетневые клетки повреждений не имеют;
Хорошее
-10
б) профиль укрепления правильный. Местами есть небольшие выбоины. Повреждения плетневых клеток. Требуется мелкий ремонт укрепления отдельными участками;
Удовлетворительное
11-30
в) значительное расстройство профиля укреплений. оползания отдельных участков с образованием просадок. Разрушение плетневых клеток. Требуется ремонт банкета и мощения откоса на значительных участках с добавлением новых материалов;
Неудовлетворительное
31-60
г) полное расстройство профиля укрепления, обусловленное расстройством всех его элементов, требуется переустройство укрепления;
Негодное для эксплуатации
Свыше 60
ОГРАЖДЕНИЯ
Деревянные
а) в столбах нет отклонений от вертикали. Столбы устойчивы. Дерево в полной сохранности без гнили. Решетка не имеет механических повреждений. Окраска сохранилась;
Хорошее
0-10
б) отдельные столбы имеют небольшое отклонение от вертикали. Решетка местами имеет механические повреждения. Окраска утратилась. В целом забор устойчив;
Удовлетворительное
11-30
в) отдельные столбы у основания прогнили и не держат. Забор расшатан, отдельные звенья решетки выбиты и утратились. Пожилины местами прогнили.
Неудовлетворительное
31-60
г) опорные столбы и пожилины прогнили и подперты. Отдельные звенья поломаны и утратились. Забор грозит обрушиться. Требуется капитальный ремонт с добавлением более 50% нового материала;
Негодное для эксплуатации
Свыше 60
Каменные
а) трещин в кладке нет, за исключением волосных в штукатурке. Нет отклонений от вертикали. Горизонтальные линии цоколя, карниза без искривлений
Хорошее
0-10
б) в кладке имеются незначительные трещины. Штукатурка местами отвалилась, отклонений от вертикали не наблюдается. Небольшие искривления горизонтальных линий цоколя и карниза;
Удовлетворительное
11-30
в) в кладке имеются незначительные трещины. Штукатурка утратилась на большом протяжении. Значительное искривление горизонтальных линий цоколя и карниза и отклонение от вертикальной плоскости. Разрушение в кладке;
Неудовлетворительное
31-60
г) значительная деформация, угрожающая обвалом. Кладка раздавлена и рассыпается. Требуется капитальный ремонт с добавлением более 50% нового материала.
Негодное для эксплуатации
Свыше 60
Металлические решетки на каменных столбах
а) каменные столбы не имеют трещин и отклонений от вертикали. Решетка в звеньях между столбами в хорошем состоянии;
Хорошее
0-10
б) столбы имеют небольшие трещины и повреждения, но отклонения от вертикали не наблюдается. Решетка местами повреждена;
Удовлетворительное
11-30
в) Столбы имеют значительные трещины и отклонения от вертикали. Имеются разрушения кладки отдельных столбов, отдельные элементы решетки выбиты;
Неудовлетворительное
31-60
г) разрушение отдельных столбов на большом протяжении, отсутствие ряда звеньев решетки. Требуется капитальный ремонт с добавлением более 50% нового материала.
Негодное для эксплуатации
Свыше 60
Приложение 17
к Инструкции по
первичному и последующему
государственному техническому
обследованию объектов недвижимости
Схема трубопроводов
Филиал
__________________________________________________
Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Инв. №
Скважина Sк – 4 ЗАО СП "Сазан - Курак"
М 1:50
Лист №
Исполнитель
Фио при наличии
подпись
Филиал
__________________________________________________
Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Инв. №
Скважина Sк – 4 ЗАО СП “Сазан - Курак"
М 1:50
Лист №
Исполнитель
ФИО –при наличий
подпись