Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағында және ғимараттарында келушілер үшін арналған өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету депратаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) Басшысының 2016 жылғы 3 мамырдағы № 6001-16-7-6/183 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 5 мамырдағы № 489 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 2 маусымда № 13762 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 6001-18-7-6/121 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 265 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының 06.04.2018 № 6001-18-7-6/121 және ҚР Ішкі істер министрінің 06.04.2018 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сот органдарының әкімшілік ғимараттарында өткізу және объектішілік режимдердің тиімділігі мен сапасын арттыру және тиісті күзетін қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағында және ғимараттарында келушілер үшін арналған өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Ішкі қауіпсіздік және соттардағы сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бөлімі (Д.М. Омаров) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Департамент басшысының орынбасары Қ.О. Елібаевқа және Соттардың әкімшілеріне жүктелсін.

Об утверждении Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов для посетителей на территории и в зданиях Верховного Суда, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов
Совместный приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 3 мая 2016 года № 6001-16-7-6/183 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2016 года № 489. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2016 года № 13762. Утратил силу совместным приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) от 6 апреля 2018 года № 6001-18-7-6/121 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 265 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарат Верховного Суда РК) от 06.04.2018 № 6001-18-7-6/121 и Министра внутренних дел РК от 06.04.2018 № 265 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране", а также в целях повышения эффективности и качества пропускного и внутриобъектового режимов и обеспечения надлежащей охраны административных зданий судебных органов Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов для посетителей на территории и в зданиях Верховного Суда, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов.
2. Отделу внутренней безопасности и предупреждения коррупции в судах Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) (Омарову Д.М.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить
на заместителя руководителя Департамента Елибаева К.О. и Администраторов судов.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Соты аппаратының) басшысы
____________І. Испанов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының жанындағы Соттардың
қызметін қамтамасыз ету департаменті
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының аппараты) басшысының
2016 жылғы 3 мамырдағы
№ 6001-16-7-6/183
және Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 5 мамырдағы № 489
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағында және ғимараттарында келушілер үшін өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағында және ғимараттарында келушілер үшін өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағында және ғимараттарында келушілер үшін өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Соттар, Департамент және оның аумақтық огандары ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыруды және жүзеге асыруды Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің "Қалалар мен облыстардың мамандандырылған күзет қызметі басқармасы" (МКҚБ) Мемлекеттік мекемесі сот приставтарымен өзара әрекеттесе отырып қамтамасыз етеді.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) басшылық – Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сот алқаларының төрағалары, облыстық, аудандық және оларға теңестірілген соттардың төрағалары, облыстық және оларға теңестірілген соттардың сот алқаларының төрағалары, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Жоғарғы Сот аппаратының) басшысы және оның орынбасарлары, Соттар әкімшілері басшылары және олардың орынбасарлары;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)
_______________ И. Испанов
Министр внутренних
дел Республики Казахстан
______________К. Касымов
Утверждены
совместным приказом
Руководителя Департамента по
обеспечению деятельности судов при
Верховном Суде Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
от 3 мая 2016 года № 6001-16-7-6/183
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2016 года № 489
Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов
для посетителей на территории и в зданиях Верховного Суда
Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан,
Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном
Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики
Казахстан) и его территориальных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов для посетителей на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов (далее – Правила) определяют порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов для посетителей на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) (далее – Департамент) и его территориальных органов.
2. Организация и осуществление пропускного и внутриобъектового режимов в зданиях судов, Департамента и его территориальных органов обеспечивается Государственным учреждением "Управление специализированной службы охраны городов и областей" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – УССО) во взаимодействии с судебными приставами.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) руководство – Председатель Верховного Суда Республики Казахстан, председатели судебных коллегий Верховного Суда Республики Казахстан, председатели областных, районных и приравненных к ним судов, председатели судебных коллегий областных и приравненных к ним судов, руководитель Департамента по обеспечению деятельности при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда) и его заместители, руководители Администраторов судов и их заместители;

2) бақылау және рұқсат беруді басқару жүйесі (бұдан әрі – БРБЖ) – техникалық, ақпараттық, бағдарламалық үйлесімділікке ие және соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимаратына келетін адамдарға, сондай-ақ іргелес жатқан аумақтағы көлікке рұқсат беруді бақылауды және басқаруды жүзеге асыратын бірлесе жұмыс істейтін техникалық бақылау және басқару құралдарының (механикалық, электрмеханикалық, электрлік, электрондық құрылғылар, конструкциялар және бағдарламалық құралдар) жиынтығы;
3) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) – келушілер мен көлік құралдарын өткізуді қамтамасыз етуге арналған арнайы үй-жай;
4) біржолғы рұқсаттама – сот, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарына біржолғы кіруге (шығуға) құқық беретін құжат;
5) келуші – соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарына келген, кәмелет жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам, сот процесіне қатысушылар, оның ішінде тыңдаушылар мен байқаушылар
6) МКҚБ қызметкері – соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарында өткізу режимін қамтамасыз ететін қызметкер немесе БӨП бойынша кезекші
7) өткізу және объектішілік режим – ішкі тәртіпті, өрт қауіпсіздігін сақтауды, сондай-ақ адамдардың бақылаусыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), күзетілетін объектіге мүлікті бақылаусыз алып кіру (алып шығу), әкелу (әкету) және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес соттардың, Департаменттің және оның аумақтық органдарының аумағына және ғимараттарына алып өтуге (алып жүруге) тыйым салынған заттардың тізбесіне сәйкес соттардың, Департаменттің, оның аумақтық органдарының аумағына және ғимараттарына алып өтуге (алып жүруге) тыйым салынған заттарды (бұдан әрі – тыйым салынған заттар) санкцияланбаған алып өту (алып жүру) мүмкіндігін болдырмауды қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық іс-шаралардың жиынтығымен қамтамасыз етілетін соттардың, Департаменттің, оның аумақтық органдарының ғимараттары және оларға іргелес жатқан аумақтар шегінде белгіленген тәртіп;
8) пайдаланушының уақытша карточкасы – келуші туралы деректерді қамтитын және Жоғарғы Сот және Департамент ғимаратына өту үшін оқитын құрылғымен ақпарат алмасу арқылы жұмыс істейтін электрондық коды бар БРБЖ пластикалық картасы
9) соттар – Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты, жергілікті және басқа да соттар;
10) полиция бекеті – соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимаратына кіретін орын немесе МКҚБ қызметкерлері өздеріне жүктелген қызметтік міндеттерін орындайтын күзетілетін аумақ учаскесі.

2) система контроля и управления доступом (далее – СКУД) – совокупность совместно действующих технических средств контроля и управления (механические, электромеханические, электрические, электронные устройства, конструкции и программные средства), обладающих технической, информационной, программной совместимостью и осуществляющих контроль и управление доступом людей, пребывающих в здании судов, Департамента и его территориальных органов, а также транспорта, находящихся на прилегающей территории;
3) контрольно-пропускной пункт (далее – КПП) – специальное помещение, предназначенное для обеспечения пропуска посетителей и транспортных средств;
4) разовый пропуск – документ, дающий право на разовый вход (выход) в здание суда, Департамента и его территориальных органов;
5) посетитель – гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства, достигшее совершеннолетия, прибывшее в здания судов, Департамента и его территориальных органов, участники судебного процесса, в том числе слушатели и наблюдатели;
6) сотрудник УССО – сотрудник или дежурный по КПП, обеспечивающий пропускной режим в зданиях судов, Департамента и его территориальных органов;
7) пропускной и внутриобъектовый режимы – установленные в пределах зданий судов, Департамента, его территориальных органов и прилегающих к ним территорий порядок, обеспечиваемый совокупностью организационных, технических мероприятий, направленных на обеспечение соблюдения внутреннего распорядка, пожарной безопасности, а также исключение возможности бесконтрольного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества на охраняемый объект и несанкционированного проноса (провоза) предметов, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и в здания судов, Департамента, его территориальных органов (далее – запрещенные предметы) согласно перечню предметов, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и в здания судов, Департамента и его территориальных органов согласно приложению 1 к настоящим правилам (далее – перечень);
8) временная карточка пользователя – пластиковая карта СКУД с электронным кодом, содержащая данные о посетителе и действующая посредством обмена информацией со считывающими устройствами для пропуска в здание Верховного Суда и Департамента;
9) суды – Верховный Суд Республики Казахстан, местные и другие суды;
10) пост полиции – место при входе в здание судов, Департамента, его территориальных органов, или участок охраняемой территории, на котором сотрудники УССО выполняют возложенные на них служебные обязанности;

11) техникалық бақылау – тыйым салынған заттарды санкцияланбаған алып кіруді (алып шығуды), әкелуді (әкетуді), алып өтуді (алып жүруді) анықтауға арналған арнайы техникалық құралдарды қолдана отырып өткізілетін іс-шаралар жиынтығы.
4. Жоғарғы Сот және Департамент аумағына және ғимаратына өткізу режимін ұйымдастыруды бақылау Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі - ӘПК), жергілікті соттар мен Департаменттің аумақтық органдарының ғимараттарында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстардың және Астана, Алматы қалаларының мамандандырылған күзет қызметі басқармаларына жүктеледі,
5. Өткізу режимі соттардың, Департаменттің және оның аумақтық органдарының кіру топтарында орнатылған БРБЖ арқылы жүзеге асырылады. Пайдаланушының уақытша карточкалары бойынша кіретін келушілердің фотобейнелері бар есептік деректері БРБЖ деректер қорына енгізіледі.
6. Келушілер осы Қағидаларда белгіленген өткізу және объектішілік режимдер талаптарын сақтауы, сот қызметінің белгіленген тәртібін және жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтауы қажет.
7. МКҚБ қызметкері күн сайын МКҚБ басшылығына және кезекшілік бөлімге сот ғимаратында өткізу және объектішілік режимдердің бұзылғандығы туралы рапортпен баяндайды, сондай-ақ Ішкі қауіпсіздік және соттардағы сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бөліміне (бұдан әрі - ІҚБ) хабарлайды.
2. Өткізу объектішілік режимдерді қамтамасыз ету тәртібі
8. Өткізу режимі мынадай:
1) соттар, Департамент және оның аумақтық органдары аумағына, әкімшілік ғимараттарына бөтен адамдардың өтуін болдырмау;
2) тізбеде көрсетілген нәрселер мен заттардың алып кіруді (алып шығуды), әкелуді (әкетуді), алып өтуді (алып жүруді) болдырмау;
3) шақырылғандарды қоспағанда, өзге де үй-жайларға келушілердің санкцияланбаған кіруін болдырмау;
4) Соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарын терроризмге қарсы қорғау деңгейін арттыру;
5) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қоғамдық тәртіпті қорғау және сақтау, судьялардың, қызметкерлер мен келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында белгіленеді.
9. Соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарына кіру мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) пайдаланушының уақытша карточкасы – Жоғарғы Соттың және Департаменттің келушілеріне бір адамға және бір рет келу үшін ғана беріледі. Уақытша карточка жеке басты куәландыратын құжат болған кезде ресімделеді;
2) біржолғы рұқсаттама – жергілікті соттар мен Департаменттің аумақтық органдарының келушілеріне бір адамға және бір рет келу үшін ғана беріледі. Рұқсаттама жеке басты куәландыратын құжат болған кезде, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді;

11) технический контроль – совокупность мероприятий, проводимых с использованием специальных технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного вноса (выноса), ввоза (вывоза), проноса (провоза) запрещенных предметов.
4. Контроль за организацией пропускного режима на территории и в здании Верховного Суда и Департамента возлагается на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел (далее – КАП), в зданиях местных судов и территориальных органов Департамента – на управления специализированной службы охраны областей и городов Астана, Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Пропускной режим осуществляется посредством СКУД, установленных на входных группах судов, Департамента и его территориальных органов. Учетные данные с фотоизображениями посетителей, входящих по временным карточкам пользователя, вносятся в базу данных СКУД.
6. Посетителям необходимо соблюдать требования пропускного и внутриобъектового режимов, установленные настоящими Правилами, соблюдать установленный порядок деятельности суда и общепринятые нормы поведения.
7. Сотрудник УССО ежедневно рапортом докладывает руководству УССО и в дежурную часть о нарушениях пропускного и внутриобъектового режимов в здании суда, а также информирует Отдел внутренней безопасности и предупреждения коррупции в судах (далее - ОВБ).
Глава 2. Порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового
режимов
8. Пропускной режим устанавливается в целях:
1) исключения проникновения посторонних лиц на территорию, в административные здания судов, Департамента и его территориальных органов;
2) исключения вноса (выноса), ввоза (вывоза), проноса (провоза) предметов и веществ, указанных в перечне;
3) исключения несанкционированного доступа посетителей в иные помещения, кроме тех, в которые были приглашены;
4) повышения уровня антитеррористической защищенности зданий судов, Департамента и его территориальных органов;
5) обеспечения безопасности судей, работников и посетителей, охраны и соблюдения общественного порядка в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан".
9. Допуск в здания судов, Департамента и его территориальных органов осуществляется на основании следующих документов:
1) временной карточки пользователя – выдается посетителям Верховного Суда и Департамента на одно лицо и только для однократного посещения. Временная карточка оформляется при наличии документа, удостоверяющего личность;
2) разового пропуска – выдается посетителям местных судов и территориальных органов Департамента на одно лицо и только для однократного посещения. Разовый пропуск оформляется при наличии документа, удостоверяющего личность, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

3) келушілердің, оның ішінде Департаменттің құрылымдық бөлімшелері, Соттар әкімшілері мен соттар кеңселері ұсынған сот процестеріне қатысушылардың тізбелері негізінде жүзеге асырылады.
10. Пайдаланушының уақытша карточкасы мен біржолғы рұқсаттамалары бойынша келушілерді кіргізу ішкі тәртіпке сәйкес белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
11. Біржолғы рұқсаттамаларды беру сот кеңсесінің немесе Соттар әкімшісінің қызметкері жүзеге асырады.
12. Біржолғы рұқсаттама келушіге біржолғы рұқсаттамада көрсетілген соттар мен Соттардың әкімшісі үй-жайына келуіне құқық береді. Келуші ғимаратқа кірген кезде МКҚБ қызметкеріне біржолғы рұқсаттаманы және жеке басын куәландыратын құжатты көрсетеді, оның деректері тиісті журналда тіркеледі.
13. Біржолғы рұқсаттамаға сот не Соттар әкімшісі қызметкерінің белгі жасауынсыз келушінің шығуына жол берілмейді.
14. Пайдаланушының уақытша карточкасын не біржолғы рұқсаттамасын ресімдеуге өтінімдерді Департаменттің, Сот не Соттар әкімшісі кеңсесінің қызметкерлері белгіленген жұмыс уақытында қабылдайды.
15. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар аттары жазылған адамдар үшін ғана жарамды. Оларды басқа адамдарға беруге рұқсат берілмейді.
16. Кіру құқығына құжаттарды ресімдеуде бұзушылық, құжаттың жасанды болудың және оны берушіге сәйкес болмауының, фотобейненің кіруші келбетімен сәйкес келмеуінің белгілері және өзге де бұзушылықтар анықталған жағдайда МКҚБ қызметкері осы адамды ұстауға шаралар қолданып, МКҚБ және ІҚБ басшылығына бұл туралы хабарлайды.
17. Сот, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарына қызметкерлердің ауызша өкімі бойынша келушілердің кіруіне жол берілмейді.
18. Төтенше жағдайлар уақытында келушілерді өткізу тоқтатылады.
19. Пайдаланушының уақытша карточкасына не келушінің біржолғы рұқсаттамасына телефон арқылы тапсырыс беруге:
1) басшылық;
2) судьялар;
3) Департаменттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және олардың орынбасарларының;
3) Соттар әкімшісі құрылымдық бөлімшелері басшыларының;
4) жергілікті соттардың кеңселері меңгерушілерінің құқығы бар.
20. Келушінің біржолғы рұқсаттамасына тапсырыс берілген кезде рұқсаттамаға тапсырыс берген адамның лауазымы, келушінің тегі, аты мен әкесінің аты, кабинет нөмірі, сондай-ақ келушімен бірге жүру үшін жауапты қызметкердің тегі мен аты-жөні хабарланады.
Бірге жүретін адам ғимаратқа кірген кезден және ғимаратқа шыққан кезге дейін келушімен бірге жүруді қамтамасыз етеді.
Бірге жүретін адамсыз келушілер ғимаратқа жіберілмейді.
21. Келушілер құрылымдық бөлімшенің қызметтік үй-жайларында осы бөлімшелер қызметкерлерінің қатысуымен ғана болады, жауапкершілік рұқсаттамаға тапсырыс берген адамға жүктеледі.

3) списков посетителей, в том числе участников судебных процессов, представленных структурными подразделениями Департамента, Администраторов судов и канцелярий судов на пост полиции.
10. По временной карточке пользователя и разовым пропускам допуск посетителей осуществляется в рабочее время, согласно внутреннего распорядка.
11. Выдача разовых пропусков осуществляется работником канцелярии суда или Администратора судов.
12. Разовый пропуск дает право посетителю на посещение помещений судов и Администраторов судов, которые указаны в разовом пропуске. Посетитель при входе в здание предъявляет сотруднику УССО разовый пропуск и документ, удостоверяющий личность, данные которого регистрируются в соответствующем журнале.
13. Выход посетителя без отметки в разовом пропуске работника суда либо Администратора судов не допускается.
14. Заявки на оформление временной карточки пользователя либо разового пропуска принимаются работниками Департамента, канцелярии суда либо Администратора судов в установленное рабочее время.
15. Документы, указанные в пункте 9 настоящих Правил, действительны только для тех лиц, на имя которых они выписаны. Не допускается их передача другим лицам.
16. В случае выявления нарушений оформления документов на право входа, признаков подделки и несоответствия данных документа предъявителю, несоответствия фото изображения с внешностью входящего и иных нарушений, сотрудник УССО принимает меры к задержанию данного лица, сообщает об этом руководству УССО и ОВБ.
17. Вход посетителей в здание суда, Департамента и его территориальных органов по устному распоряжению работников не допускается.
18. Во время чрезвычайных ситуаций пропуск посетителей прекращается.
19. Заказывать временную карточку пользователя, либо разовый пропуск посетителя по телефону имеют право:
1) руководство;
2) судьи;
3) руководители структурных подразделений Департамента и их заместители;
4) руководители структурных подразделений Администратора судов;
5) заведующие канцеляриями местных судов.
20. При заказе разового пропуска посетителя сообщается должность лица, заказавшего пропуск, фамилия, имя и отчество (при его наличии) посетителя, номер кабинета, а также фамилия и инициалы работника ответственного за сопровождение посетителя.
Сопровождающее лицо обеспечивает сопровождение посетителя с момента входа в здание и до выхода из здания.
Посетители без сопровождения в здания не допускаются.
21. Посетители находятся в служебных помещениях структурного подразделения только в присутствии работников этих подразделений, ответственность возлагается на лицо, заказавшее пропуск.

22. Соттар, Департамент және оның аумақтық органдары ғимараттарына кірген кезде келушілерге, оның ішінде сот процесіне қатысушыларға қатысты бақылаудың арнайы жабдығы мен техникалық құралдары пайдаланыла отырып техникалық бақылау жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген жабдық пен техникалық құралдар қол жүгі мен жеке заттарды қарап-тексеру кезінде де пайдаланылады.
Бақылаудың арнайы техникалық құралдары іске қосылған жағдайда МКҚБ қызметкері адамға көзбен қарап-тексеру үшін заттарды көрсетуді ұсынады.
Арнайы құралдарды пайдалана отырып техникалық бақылау көрсетілген құралдардың істен шығуы (не олардың болмауы) себебі бойынша мүмкін болмаған жағдайларда келуші дербес МКҚБ қызметкеріне көзбен шолып қарап-тексеру үшін қол жүгін (сөмкелер, портфельдер, пакеттер, барсеткалар және т.б.) ашық түрде көрсетеді.
23. Келушінің заттарында өткізу үшін тыйым салынған нәрселер бар екеніне жеткілікті негіздеулер бар болған кезде сыртқы тексеріп-қарау жүргізіледі. Сыртқы тексеріп-қарауды тексеріп-қаралатын адаммен бір жыныстағы МКҚБ қызметкерлері жеке үй-жайда және сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі, бұл ретте МКҚБ қызметкерінің әрекеттері жеке тексеріп-қарауды жүргізген кезде тексеріп-қаралатын адамның абырой мен қадір-қасиетіне қысымшылық жасамауға тиіс.
24. Адамның техникалық бақылаудан немесе тексеріп-қараудан өтпеуі оның ғимаратқа өтуінен бас тартуы үшін негіз болып табылады.
25. Келушілерге және сот процесіне қатысушыларға Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 19-бабында және Қазақстан Республикасының Қылмыстық процестік кодексінің 345-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбеде көрсетілген техникалық құралдарды сот ғимаратына алып кіруге (алып өтуге) рұқсат берілмейді.
26. Сот процесіне қатысушы сотта істі талқылау басталғанға дейін іске қатысатын адамдардың пікірін ескере отырып, фото- және бейнеге түсіру құралдарын сот отырысы залында пайдалану туралы өтінішпен төрағалық етушіге жүгінуге құқылы.
27. Келушіде, сот процесіне қатысушыда оқ ататын, суық қару, арнайы құралдар, оқ-дәрілер (рұқсат ету құжаттарынсыз), есірткі заттары, жарылғыш, жанғыш, тез тұтанатын, уытты, улы, радиоактивті заттар анықталған кезде МКҚБ қызметкері оны ұстауға шаралар қолданады және кейіннен лауазымдық нұсқаулықтарына сәйкес әрекет етеді.
28. Сот, Департамент және оның аумақтық органдары аумағына және ғимаратына тізбенің 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген алып өтуге тыйым салынған заттар ғимаратқа кіру кезінде полиция бекетіндегі арнайы жеке ұяшықтарда қалдырылады.

22. При входе в здания судов, Департамента и его территориальных органов в отношении посетителей, в том числе участников судебного процесса, осуществляется технический контроль с использованием специального оборудования и технических средств контроля.
Вышеуказанные оборудование и технические средства также используются при осмотре ручной клади и личных вещей.
В случае срабатывания специальных технических средств контроля сотрудник УССО предлагает лицу предъявить вещи для визуального осмотра.
В случаях, когда технический контроль с использованием специальных средств не возможен по причине выхода из строя (либо их отсутствия) указанных средств, посетитель самостоятельно предъявляет в открытом виде ручную кладь (сумки, портфели, пакеты, барсетки и т.п.) сотруднику УССО для визуального осмотра.
23. При наличии достаточных оснований полагать, что в вещах посетителя имеются запрещенные для проноса предметы, проводится наружный досмотр. Наружный досмотр проводится сотрудниками УССО одного пола с досматриваемым лицом в отдельном помещении и в присутствии двух понятых того же пола, при этом, действия сотрудника УССО при проведении личного досмотра не должны ущемлять честь и достоинство досматриваемого лица.
24. Непрохождение лицом технического контроля или досмотра, является основанием для отказа в его пропуске в здание.
25. Не допускается внос (пронос) посетителями и участниками судебного процесса в здание суда технических средств, указанных в перечне, за исключением случаев, предусмотренных статьей 19 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан и статьей 345 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
26. Участник судебного процесса до начала судебного разбирательства вправе обратиться к председательствующему об использовании в зале судебного заседания средств фото- и видеосъемки с учетом мнения лиц, участвующих в деле.
27. При обнаружении у посетителя, участника судебного процесса огнестрельного, холодного оружия, специальных средств, боеприпасов (без разрешительных документов), наркотических средств, взрывчатых, горючих, легковоспламеняющихся, токсичных, ядовитых, радиоактивных веществ сотрудник УССО принимает меры к его задержанию и в дальнейшем действует в соответствии с должностными инструкциями.
28. Запрещенные к проносу на территорию и в здание суда, Департамента и его территориальных органов предметы, указанные в подпунктах 11), 12), 13) перечня, оставляются при входе в здание в специальных индивидуальных ячейках на посту полиции.

29. Сот ғимаратына қарумен немесе арнайы құралдармен келген және оларға рұқсаты бар адамдар оларды МКҚБ полициясы нарядының арнайы сейфінде қалдырады, бұл туралы тиісті журналда жазба жасалады.
30. МКҚБ қызметкерлерінің мен сот приставтарының Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" және "Сот приставтары туралы" заңдарында айқындалған тәртіппен арнайы құралдарды, оқ ататын және өзге де қаруды қолдануға, дене күшін, оның ішінде күрестің жауынгерлік тәсілдерін қолдануға құқығы бар.
31. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Сот, Департамент және оның аумақтық органдары аумағына және ғимаратына бұқаралық ақпарат құралдарының шақырылған өкілдерінің олардың кәсіби қызметіне байланысты бейне, кино және фотоаппаратурасымен кіруіне рұқсат етіледі.
32. Сот процесіне қатысушылар полиция бекетіне ұсынылған тізімдер бойынша соттарға өтеді. Сот приставтары олар техникалық бақылаудан өткеннен кейін күту залына өздерінің бірге жүруін қамтамасыз етеді.
33. Сот процесіне қатысушыларды тіркеуді сот приставы не сот кеңсесінің қызметкері жүзеге асырады. Сот процесіне қатысушыларды тіркеу сот ғимаратына кірген кезде жеке басты куәландыратын құжатты көрсету бойынша жүргізіледі.
Тараптардың өкілдері қосымша олардың өкілеттіктерін растайтын құжаттарды көрсетуге тиіс.
34. Сот процесіне қатысушылар күту залында күтеді, оларға судьялардың және қызметкерлердің қызметтік үй-жайларына шақырусыз кіруге тыйым салынады.
35. Хат-хабарды тапсыру (алу) үшін келген келушілерді ғимаратқа кіргізу (МКҚБ полициясы посты арқылы) олар техникалық бақылаудан өткен соң жүзеге асырылады, хат-хабарды алғанға дейін келушілер күту залында болады.
36. Судьялардың, Департамент және оның аумақтық органдары қызметкерлерінің азаматтарды (туыстарды, таныстарды) жеке мәселелер бойынша қабылдауына тыйым салынады.
37. Басшылық келушілерді қабылдаған кезде оларды алып жүруді сот приставы не басшылық айқындайтын Департаменттің, Сот әкімшісінің қызметкері жүзеге асырады.
38. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін және демалыс күндері келушілерді ғимаратқа кіргізу тоқтатылады.
39. Келушілердің сот, Департамент және оның аумақтық органдары ғимаратына алкогольдік, есірткілік немесе уыттық масаң күйінде кіруіне рұқсат берілмейді.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының, жергілікті соттарының, Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз ету
департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының аппаратының) және оның аумақтық
органдарының аумағында және ғимараттарында
келушілер үшін өткізу және объектішілік
режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі
қағидаларға 1-қосымша
Сот, Департамент және оның аумақтық органдары аумағына және ғимаратына алып өтуге (алып жүруге) тыйым салынған заттардың тізбесі

29. Лица, прибывшие в здание суда с оружием или специальными средствами и имеющие на них разрешение, оставляют их в специальном сейфе наряда полиции УССО, о чем делается запись в соответствующем журнале.
30. Сотрудники УССО и судебные приставы вправе применять специальные средства, огнестрельное и иное оружие, применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы в порядке, определяемом законами Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и "О судебных приставах".
31. Вход на территорию и в здание суда, Департамента и его территориальных органов приглашенных представителей средств массовой информации разрешается с видео, кино и фотоаппаратурой, связанной с их профессиональной деятельностью, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации".
32. Участники судебного процесса проходят в суды по представленным на пост полиции спискам. Судебными приставами обеспечивается их сопровождение в зал ожидания, после прохождения ими технического контроля.
33. Регистрацию участников судебного процесса осуществляет судебный пристав либо работник канцелярии суда. Регистрация участников судебного процесса производится при входе в здание суда по предъявлению документов, удостоверяющих личность.
Представители сторон дополнительно должны представить документы, подтверждающие их полномочия.
34. Участники судебного процесса ожидают в зале ожидания, им запрещается заходить без приглашения в служебные помещения судей и работников.
35. Допуск в здание посетителей, прибывших (через посты полиции УССО) для сдачи (получения) корреспонденции, осуществляется после прохождения ими технического контроля, до получения корреспонденции посетители находятся в зале ожидания.
36. Прием граждан (родственников, знакомых и т.д.) по личным вопросам судьями, работниками Департамента и его территориальных органов не допускается.
37. При приеме посетителей руководством их сопровождение осуществляется судебным приставом либо работником Департамента, Администратора судов, определяемым руководством.
38. После окончания рабочего дня, в выходные и праздничные дни пропуск посетителей в здание прекращается.
39. Допуск в здание суда, Департамента и его территориальных органов посетителей в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения не допускается.
Приложение 1
к Правилам по обеспечению пропускного
и внутриобъектового режимов для посетителей
на территории и в административные здания
Верховного Суда Республики Казахстан,
местных судов Республики Казахстан,
Департамента по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)
и его территориальных органов
ПЕРЕЧЕНЬ
предметов, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и в
здания судов, Департамента и его территориальных органов

1) Атыс және суық қару;
2) Жарылғыш заттар, жарылатын құрылғылар, тез тұтанатын сұйықтықтар;
3) Уландырғыш заттар;
4) Қатты әсер ететін улы заттар;
5) Бактериологиялық, биологиялық және химиялық заттар;
6) Радиоактивті заттар;
7) Есірткілік, психотроптық заттар;
8) Бейне-, кино- және фотоаппаратура;
9) Жазатын құрылғылар, көзбен байқау құралдары, есептегіш техника;
10) Радиотехникалық және басқа аппаратура;
11) Қоңырау/хабарлама/жауап функциялары бар телефондарды қоспағанда, мобильдік құрылғылар (интернет модульдері бар ұялы телефондар, смартфондар, планшеттер және т.б.);
12) Машиналық ақпарат жеткізгіштер (флеш-карталар, USB-дискілер т.б.);
13) Техникалық, оның ішінде деректер беруге, сондай-ақ халықаралық жаһандық желілерге және Интернет желісіне шығуға мүмкіндігі бар сымсыз құрылғылар (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G және т.б.)
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының, жергілікті соттарының, Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз ету
департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының аппаратының) және оның аумақтық
органдарының аумағында және ғимараттарында
келушілер үшін өткізу және объектішілік
режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі
қағидаларға 2-қосымша
Нысан
Біржолғы рұқсаттама
Біржолғы рұқсаттама түбіртек № ___________
Азамат (ша)______________________
Құжат№___________________________
Қайдан келді_____________________
Кімге келді______________________
Ғимарат № _____каб. № ___________
Бірге жүретін____________________
Берілген уақыты__________________
Берілген күні____________20_____ж.
Рұқсаттама бюросының қолы _____________________
Біржолғы рұқсаттама № ___________
Азамат (ша) ___________________________берілді
Құжат№____________________________
Қайдан келді______________________
Кімге келді_______________________
Ғимарат № _______ каб. №__________
Бірге жүретін____________________
Берілген уақыты___________________
Берілген күні____________20_____ж.
Рұқсаттама бюросының қолы ______________________
Рұқсаттама Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды
Келушінің шыққан уақыты _________
Шақырған адамның қолы ___________

1) Огнестрельное и холодное оружие;
2) Взрывчатые вещества, взрывные устройства и легковоспламеняющиеся средства;
3) Отравляющие вещества;
4) Сильнодействующие ядовитые вещества;
5) Бактериологические, биологические и химические вещества;
6) Радиоактивные вещества;
7) Наркотические, психотропные вещества;
8) Видео-, кино- и фотоаппаратура;
9) Записывающие устройства, визуальные средства наблюдения, вычислительная техника;
10) Радиотехническая и другая аппаратура;
11) Мобильные устройства (сотовые телефоны, смартфоны, планшеты, и т.д. с интернет модулями), за исключением телефонов с функциями звонок/СМС/ответ;
12) Машинные носители информации (флеш-карты, USB-диски и т.п.);
13) Технические устройства, в том числе и беспроводные, имеющие возможность передачи данных, а также выход в международные глобальные сети и сеть Интернет (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G и т.п.).
Приложение 2
к Правилам по обеспечению пропускного
и внутриобъектового режимов для посетителей
на территории и в административные здания
Верховного Суда Республики Казахстан,
местных судов Республики Казахстан,
Департамента по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)
и его территориальных органов
Форма
Разовый пропуск
Корешок разового пропуска № ___________
Граждан (ка) ин
_______________________________
№ док-та
_____________________________________
Откуда прибыл
________________________________
Кому прибыл __________________________________
Здание № ___________________ каб. № ______
Сопровождающий
____________________________
Время выдачи________________________________
Дата выдачи__________________ 20 _____ г.
Подпись бюро пропусков_________________________
Разовый пропуск № ___________
Выдан граждан (ке) ину
__________________________________________
№ док-та
____________________________________
Откуда прибыл
_______________________________
Кому прибыл
_________________________________
Здание № ___________________ каб. № ______
Сопровождающий
____________________________
Время выдачи________________________________
Дата выдачи ________________ 20 _____ г.
Подпись бюро
пропусков ___________________________
Пропуск действителен при предъявлении документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан
Время выхода посетителя __________________
Подпись пригласившего лица _______________