Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 мамырдағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 маусымда № 13796 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 мая 2016 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 17 июня 2016 года № 13796.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа после государственной регистрации направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 мамырдағы
№ 500 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары
Ескерту. Қағиданың атауы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Кағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына, сондай-ақ бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, ІІМ жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбiн анықтайды.

5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 мая 2016 года № 500
Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и определяют порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования, а также в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МВД с оплатой обучения за счет бюджетных средств.

2-тарау. Келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және
тоқтату тәртiбi
2. Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен Келісімшарт қабылдау комиссиясының ІІМ білім беру ұйымдарына қабылдау туралы шешімі және ІІМ білім беру ұйымы бастығының қабылдау туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.
Келісімшарт осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және оған курсант және ІІМ білім беру ұйымының бастығы қол қояды. Келісімшарт екі данада қазақ немесе орыс тілінде ресімделеді, оның біреуі жеке ісіне тіркеледі, екіншісі курсантқа беріледі. Келісімшарттың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.
3. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ-нің білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен Келісімшарт қабылдау комиссиясының ІІМ білім беру ұйымының магистратурасына немесе PhD докторантурасына қабылдау туралы шешімі және ІІМ білім беру ұйымы бастығының қабылдау туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.
Келісімшарт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және оған ІІМ білім беру ұйымының бастығы, магистратураға немесе PhD докторантураға қабылданған қызметкер және қызметкерді оқуға жіберген қызметті жетекшілік ететін Ішкі істер министрінің орынбасары, немесе аумақтық полиция органдарының, ІІМ және оның ведомстволарының бағынысындағы мемлекеттік мекемелерінің (бұдан әрі – аумақтық ІІО) басшылары қол қояды.
Келісімшарт үш данада қазақ немесе орыс тілдерінде жасалады, оның біреуі жеке іске тіркеледі, екіншісі магистрантқа (докторантқа) беріледі, үшіншісі магистрантты (докторантты) оқуға жіберген ІІМ, аумақтық ІІО, білім беру ұйымына жолданады. Келісімшарттың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.10.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ІІМ-нің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт қабылдау комиссиясы шет мемлекеттің білім беру ұйымдарына оқуға жіберу туралы шешім шығарғаннан кейін және жеке ісін ІІМ кадр қызметінде қалдыра отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің оқуға жіберу туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.

Глава 2. Порядок заключения, продления, изменения, расторжения
и прекращения контракта
2. С лицами, поступающими на учебу в организации образования МВД, реализующие образовательные программы высшего образования контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о зачислении в организацию образования МВД и издания приказа начальником организации образования МВД о зачислении.
Контракт составляется и подписывается курсантом и начальником организации образования МВД по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Контракт составляется в двух экземплярах на казахском или русском языках, один из которых приобщается к личному делу, а другой выдается курсанту. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
3. С лицами, поступающими на учебу в организации образования МВД, реализующие образовательные программы послевузовского образования контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о зачислении в магистратуру или докторантуру PhD организации образования МВД и издания приказа начальником организации образования МВД о зачислении.
Контракт составляется и подписывается начальником организации образования МВД, сотрудником, зачисленным на учебу в магистратуру или докторантуру PhD, а также заместителем министра внутренних дел, курирующим линию деятельности направляемого сотрудника, или руководителями территориальных органов полиции, государственных учреждений, находящихся в введении МВД и его ведомств (далее – территориальные ОВД) или организаций образования МВД, направивших сотрудника на учебу по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Контракт составляется в трех экземплярах на казахском или русском языках, один экземпляр приобщается к личному делу, второй выдается магистранту (докторанту), третий направляется в МВД, территориальный ОВД, организацию образования, направивший магистранта (докторанта) на учебу. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.10.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. С лицами, поступающими на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МВД контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о направлении на учебу в организации образования иностранного государства и издания приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан о направлении на учебу с оставлением личного дела в кадровой службе МВД.

Келісімшартты осы Ереженің 3 және 4-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары мен курсант/қызметкер қол қояды. Келісімшарт қазақ немесе орыс тілдерінде екі данада жасалады, оның біреуі жеке іске тігіледі, ал екіншісі курсантқа/ қызметкерге беріледі. Келісімшарттардың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жасы он сегізге толмаған адамдармен келісімшарт жасалған жағдайда, олардың ата-аналарының, бала асырап алушыларының немесе қамқоршыларының еркін нысандағы жазбаша келісімі қоса беріледі.
6. Курсант, магистрант, докторант ІІМ-нің бір білім беру ұйымынан екінші білім беру ұйымына ауысқан жағдайда келісімшарт онымен қайта жасалады.
7. Келісімшарт тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
8. Келісімшарт:
1) әскери-дәрігерлік комиссия курсантты, магистрантты және докторантты денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамсыз немесе шекті түрде жарамды деп танылған; курсант/қызметкер қайтыс болған жағдайда;
2) өз еркі бойынша;
3) қызметкер ІІМ білім беру ұйымын және оқу ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей отырып, ІІМ жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын аяқтаған соң 5 жыл ішінде құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан;
4) қызметкер жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ-нің білім беру ұйымдарын аяқтаған соң 3 жыл ішінде құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан;
5) оқу үлгерімі нашар болған жағдайда;
6) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан босатылған жағдайда;
7) ІІМ білім беру ұйымның докторантурасын бітірген тұлғалар диссертацияны қорғауға шықпаған жағдайда мерзімінен бұрын бұзылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Келісімшартты мерзімінен бұрын бұзған курсанттар арнайы есептен шығарылады және ІІМ білім беру ұйымының кадр қызметі тұрғылықты жері бойынша әскери есепке қою және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әскерге шақыру үшін әскери басқару органдарына жолдайды.

Контракт составляется и подписывается курсантом/сотрудником и заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан по форме согласно приложений 3 и 4 к настоящим Правилам. Контракт составляется в двух экземплярах на казахском или русском языках, один из которых приобщается к личному делу, а другой выдается курсанту/сотруднику. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае заключения контракта с лицами, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, прилагается письменное согласие их родителей, усыновителей (удочерителей) или попечителей в произвольной форме.
6. При переводе курсанта, магистранта, докторанта из одной организации образования МВД в другую организацию образования МВД контракт с ними перезаключается.
7. Контракт изменяется по соглашению сторон.
8. Контракт расторгается досрочно в случаях:
1) признания военно-врачебной комиссией курсанта, магистранта и докторанта непригодным или ограниченно годным к службе по состоянию здоровья, в случае смерти курсанта/сотрудника;
2) по собственному желанию;
3) отказа сотрудника проходить службу в правоохранительных органах в течение 5 лет после окончания организации образования МВД и организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МВД с оплатой обучения за счет бюджетных средств;
4) отказа сотрудника проходить службу в правоохранительных органах в течение 3 лет после окончания организации образования МВД и организаций образования иностранных государств по направлению МВД, реализующие образовательные программы послевузовского образования;
5) за академическую неуспеваемость;
6) в случае увольнения по основаниям, предусмотренными подпунктами 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) и 17 пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
7) не выхода на защиту диссертации, лица окончившего докторантуру организации образования МВД.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Курсанты, с которыми досрочно расторгнут контракт, снимаются со специального учета и направляются кадровой службой организации образования МВД в органы военного управления по месту жительства для постановки на воинский учет и призыва на воинскую службу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".

10. Өзіне тәуелді емес мән-жайларды қоспағанда, келісімшартты мерзімінен бұрын бұзған қызметкерлер мен курсанттар, егер ол міндеттемені тиісінше орындау үшін өзіне байланысты барлық шараларды қабылдағанын дәлелдесе, мемлекетке оқыту кезеңiнде оқытуға, стипендия төлеуге, тамақтандыруға, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына және кері жол жүру шығыстарына жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтарады. Ұстауға жататын сома ІІМ білім беру ұйымдарында болған әрбір толық айға барабар есептеледі.
Докторлық диссертацияны аяқтағаннан кейін 3 жыл өткен соң қорғамаған қызметкер, егер ол өзіне тәуелді барлық жағдайларды қабылдағанын дәлелдесе, өзіне тәуелді емес мән-жайларды қоспағанда оны оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді.
Қызметтен босатылған қызметкерлерден бюджет қаражатын мемлекет пайдасына өтеуді аумақтық ІІО жүзеге асырады.
ІІМ білім беру ұйымдарынан оқудан шығарылған курсанттардан, магистранттардан және докторанттардан бюджет қаражатын мемлекет пайдасына өтеуді ІІМ білім беру ұйымы жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тараптар өздерінің келісімшартта көрсетілген міндеттемелерін толық аяқтағаннан кейін келісімшарт өз күшін тоқтатады.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің білім беру ұйымдарына, оқу
ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей
отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің жолдамасы бойынша шет
мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының
жоғары білім беретін кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт
жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату
тәртiбi туралы қағидаларға
1-қосымша
нысан
КЕЛІСІМШАРТ
________________ қ. "___"________20____ ж.
_____________________________________________________________________
(ІІМ білім беру ұйымының атауы)
___________________________________________________ мекенжайы бойынша
орналасқан _______________________________ (20____ ж. "____" ________
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі берген
№________________ сериясы______________ лицензия) Жарғының негізінде
әрекет ететін бұдан әрі "ІІМ-нің білім беру ұйымы" деп аталатын
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты,
әкесінің аты (болған кезде))
бір тараптан және бұдан әрі "курсант" деп аталатын __________________
__________________________________________________ мекенжайда тұратын
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
ІІМ-нің білім беру ұйымына оқуға қабылданған адаммен төмендегілер
туралы осы Келісімшартты жасасты.
1. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ-нің білім беру ұйымы Жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес курсантты оқытуды ұйымдастыру бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды:
__________________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасының коды және атауы)
Оқыту мерзімі: __________________________________________________________";
(білім беру ұйымындағы оқу кезеңі көрсетіледі)

10. Сотрудники и курсанты, с которыми досрочно расторгнут контракт за исключением обстоятельств, не зависящих от него, если докажет, что он принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства, возмещают государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период их обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в организации образования МВД.
Сотрудник не защитивший докторскую диссертацию по истечении 3-х лет после окончания обучения возмещает государству бюджетные средства, затраченные на его обучение, за исключением обстоятельств, не зависящих от него, если докажет, что он принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с уволенных сотрудников осуществляется территориальными ОВД.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с отчисленных курсантов, магистрантов и докторантов организации образования МВД осуществляется организацией образования МВД.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Контракт прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств, указанных в контракте.
Приложение 1
к Правилам заключения, продления, изменения,
расторжения и прекращения контракта с
лицами, поступающими в организации
образования Министерства внутренних дел
Республики Казахстан, в организации
образования, реализующие профессиональные
учебные программы высшего образования
правоохранительных органов иностранных
государств по направлению Министерства
внутренних дел Республики Казахстан с
оплатой обучения за счет бюджетных средств
форма
КОНТРАКТ
г. ___________ "____" ________ 20__ г.
______________________________________________________, расположенный
(наименование организации образования МВД)
по адресу __________________________________________ (лицензия № ____
серия _________ от " " ______20__г. выданная Министерством
образования и науки Республики Казахстан), в лице,
_____________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество
(при наличии)
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МВД", с одной стороны, и лицом, зачисленным на учебу в
организации образования МВД
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии),
именуемый (ая) в дальнейшем "курсант", с другой стороны______________
проживающим по адресу _______________________________________________
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:
I. Предмет Контракта
1. Организация образования МВД принимает на себя обязательства по организации обучения курсанта в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования по очной форме обучения по образовательной программе высшего образования:
_______________________________________________________________________________________________
(код и наименование образовательной программы)
Срок обучения: _________________________________________________________________________________
(указать период обучения в организации образования)

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.10.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. ІІМ-нің білім беру ұйымы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) курсантты көтермелеуге, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен материалдық және тәртіптік жауапкершілікке тартуға;
3) курсанттан білім беру ұйымының мүлкіне келтірген зиянды өндіріп алуға;
4) осы Келісімшарттың 5-тармағының 10), 11) тармақшаларында көзделген жағдайларда курсантқа стипендия төлеуді, оқу кезеңінде тамақтануына, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына және кері жол жүру шығыстарын қоса алғанда, оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға;
5) курсантқа "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген каникулярлық демалыстар және демалыстардың басқа да түрлерін беруге;
6) қажет болған жағдайда, жазбаша өкім бойынша курсантты қызметтік міндеттерін белгіленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері атқаруға тартуға;
7) курсантты үш айдан аспайтын мерзімге заңнама белгіленген жағдайларда республиканың өзге өңірлерінде қоғамдық тәртіпті сақтауға немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз етуге және төтенше жағдайлардың салдарларын жоюға қатысу үшін тартуға құқылы.
3. Білім беру ұйымы:
1) курсантты "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес білім алу шарттарымен қамтамасыз етуге;
2) 18 жасқа толмаған курсанттармен келісімшарт жасалған жағдайда ата-аналарының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының келісімін алуға;
3) курсантқа ай сайын стипендия төлеуге;
4) курсантты нысанды және арнайы киім-кешекпен тегін қамтамасыз етуге;
5) нормативтік актілермен белгіленген оқу жағдайларын жасауға және курсантты қажетті жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етуге;
6) курсантты медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз етуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда курсантқа қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты келтірілген зиянды өтеуге;
8) курсанттың оқу кезеңдерін растайтын құжаттарды мемлекеттік мұрағатқа тапсыруға;
9) әскери билетін (тіркеу куәлігін), сондай-ақ еңбек кітапшасын сақтауды қамтамасыз етуге және оған қажетті жазбалар енгізуге;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.10.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
II. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МВД имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) поощрять курсанта, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) взыскать за вред, причинный курсантом имуществу организации образования МВД;
4) взыскать бюджетные средства, затраченные на обучение, включая выплату стипендий курсанту, питание, вещевое довольствие в период обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков в случаях предусмотренных в подпунктах 10), 11) пункта 5 настоящего Контракта;
5) предоставлять курсанту каникулярные отпуска и другие виды отпусков предусмотренные Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
6) в случае необходимости, по письменному распоряжению, привлекать курсанта к выполнению служебных обязанностей сверх установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные дни;
7) привлекать курсанта для охраны общественного порядка в иных регионах республики или для участия в обеспечении правового режима чрезвычайного положения и ликвидации последствий чрезвычайных обстоятельств, на срок не более трех месяцев, в случаях, установленных законодательством.
3. Организация образования МВД обязана:
1) обеспечить курсанту условия получения образования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года и требованиями государственных общеобязательных стандартов образования Республики Казахстан;
2) получить согласие родителей, усыновителей или попечителей в случае заключения контракта с курсантами не достигшими 18-ти летнего возраста;
3) выплачивать курсанту стипендию;
4) обеспечить курсанта бесплатно форменным и специальным обмундированием;
5) создать условия обучения и обеспечить курсанта необходимыми средствами индивидуальной защиты;
6) обеспечить курсанта медицинским обслуживанием;
7) возместить ущерб причиненный курсанту в связи с исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды обучения курсанта;
9) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства), а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;

10) курсанттың жеке ісіне оның оқуына жұмсалған шығын туралы анықтаманы тіркеуге;
11) аумақтық полиция департаменттерінің, Көліктегі полиция департаментінің, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің өтінімдеріне сәйкес ішкі істер органдары бөліністеріне курсанттарды бөлу.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 26.10.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Курсант:
1) осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін оқу, тұру және медициналық қамтамасыз ету шарттарына;
3) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты денсаулығына келтірілген зиянның өтелуіне;
4) қолданыстағы заңнамада көзделген кепілдіктер мен өтемақыларды алуға;
_____________________________________________________________________
(кепілдіктер мен өтемақылардың қосымша түрлерін көрсету)
5) егер ол оқуды үздік бітірсе, аумақтық полиция департаменттерінде, Көліктегі полиция департаментінде, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінде қызмет орнын таңдауға құқылы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 26.10.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Курсант:
1) осы келісімшартта көрсетілген мамандық мен мамандану бойынша кәсіби қызметтің барлық түрлерін дұрыс меңгеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) білім беру ұйымының мүлкін күтіп ұстауға;
4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары мен санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымына сәйкес өзіне сеніп тапсырылған қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
6) туындаған адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мен білім алушылар мүліктерінің сақталуына қауіп төндірген жағдайлар туралы хабарлауға;
7) оқуға қабылдау кезінде кадр қызметіне еңбек кітапшасын, әскери билетін (олар болған кезде) және басқа да жеке құжаттарын ұсынуға;
8) отбасы жағдайы өзгерген, оны немесе жақын туыстарын қылмыстық жауапкершілікке тарқан, олардың біреуі шетелге тұрақты тұруға кеткен жағдайларда бұл туралы үш күн мерзім ішінде баянат арқылы тікелей бастығына баяндауға;
9) ішкі істер органдарының тиісті бөлінісінде кемінде 5 жыл қызмет өткеруге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымдарының бітірушілерін бөлу хаттамасына сәйкес бөлінген жерге 5 жұмыс күні ішінде келуге;

10) приобщить к личному делу курсанта справку о расходах на его обучение;
11) распределить курсанта в подразделения органов внутренних дел согласно заявкам территориальных Департаментов полиции, Департамента полиции на транспорте, Департаментов уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 26.10.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Курсант имеет право:
1) изменять и расторгать данный контракт;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения, отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
3) на возмещение вреда, причиненного его здоровью в связи с исполнением им служебных обязанностей;
4) на предоставление гарантий и компенсаций, предусмотренных действующим законодательством________________________________________
(указать дополнительные виды гарантий и компенсаций)
5) выбора места службы в территориальных Департаментах полиции, Департаменте полиции на транспорте, Департаментах уголовно-исполнительной системы, если он окончил обучение с отличием.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 26.10.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Курсант обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами профессиональной деятельности по указанной в настоящем контракте специальности и специализации;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества организации образования и обучаемых;
7) при приеме на учебу представлять в кадровый аппарат трудовую книжку, военный билет (при их наличии) и другие личные документы;
8) в случаях изменении в семейном положении, привлечения его или близких родственников, к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, доложить об этом рапортом непосредственному начальнику в трехдневный срок;
9) отслужить в соответствующем подразделении органов внутренних дел не менее пяти лет и прибыть к месту распределения в течение пяти рабочих дней согласно Протокола распределения выпускников организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

10) үлгермеушілігі, тәртіпсіздігі, өз еркі бойынша оқудан шығарылған жағдайда, сондай-ақ "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша келісімшартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда оқуға, стипендия төлеуге, оның оқу кезеңінде тамақтануына, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына және кері жолақы шығыстарына жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома білім беру ұйымында болған әрбір толық айға барабар есептеледі;
11) оқу орнын бітіргеннен кейін құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан жағдайда, сондай-ақ "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан босатылған жағдайда бес жыл өткенге не келісімшартты мерзімінен бұрын бұзғанға дейін стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануына, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына бару және кері жолақы шығыстарын қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома білім беру ұйымында болған әрбір толық айға барабар есептеледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Келісімшарт тараптардың келісімі немесе тараптардың бірінің бастамасы бойынша, сондай-ақ келісімшарт талаптары бұзылған жағдайда бұзылады. Келісімшартты бұзу туралы куәландыратын құжат ІІМ білім беру ұйымының бұйрығы болып табылады.
Келісімшарт "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларын қоспағанда, тараптардың бірінің бастамасы бойынша екінші тараптың оны бұзғаны туралы жазбаша хабарлаған күнінен бастап 30 жұмыс күні өткеннен кейін бұзылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімдері бойынша өзгеруі және толықтырылуы мүмкін.
8. Келісімшарт 2 данада жасалады, олардың біреуі курсанттың жеке ісінде сақталады.
Осы келісімшартқа______________________________________________
(курсанттың оқу орнына тапсырған жеке құжаттарының тізбесі)
_____________________________________________________________________
______________________________________________________ қоса беріледі.

10) в случаях отчисления по неуспеваемости, недисциплинированности, по собственному желанию, возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в организации образования;
11) в случае отказа проходить службу в правоохранительных органах после окончания организации образования МВД, а также увольнения по основаниям, предусмотренными подпунктами 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) и 17 пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" до истечении пяти лет либо досрочного расторжения контракта, возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение включая выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассматривается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Контракт расторгается по соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также в случае нарушения условий Контракта. Документом свидетельствующим о расторжении контракта является приказ организации образования МВД.
Контракт по инициативе одной из сторон расторгается по истечении 30 рабочих дней, со дня письменного уведомления о его расторжении другой стороны, за исключением подпунктов 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) и 17 пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
8. Контракт составляется в 2-х экземплярах, один из которых хранится в личном деле курсанта.
К настоящему контракту прилагается ____________________________
(опись личных документов
_____________________________________________________________________
курсанта, переданных им в организацию образования)

9. Осы Келісімшарт тараптар өз міндеттерін толық орындағаннан кейін күшін жойяды.
10. Осы Келісімшарттың тараптары арасында оның шарттарын орындау бойынша туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шешіледі.
11. Осы Келісімшартпен көзделген шарттарды орындамауы және оларды тиісті орындалмағаны үшін, тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Курсант: ІІМ білім беру ұйымы:
____________________________ Банктік деректемелер:
(курсанттың немесе оның заңды ЖСК ________________________
өәкілінің тегі, аты, әкесінің БЖК ________________________
аты (болған кезде)) БСН_________________________
____________________________ 16 код _____________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың Бастық:
№__________________ ____________________________
ЖСН_________________________ (тегі, аты, әкесінің аты
Мекенжайы___________________ (болған кезде))
____________________________ Қолы _________ Күні ________
Телефоны____________________ М.О.
Электрондық поштасы_________
Қолы _________ Күні ________
Білім беру ұйымының жарғысымен, білім беру қызметін жүргізуге
құқық беретін лицензиямен, Ішкі тәртіптеме қағидаларымен, осы
Келісімшартпен таныстым _____________________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің білім беру ұйымдарына, оқу
ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей
отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігінің жолдамасы бойынша шет
мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының
жоғары білім беретін кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске асыратын білім беру
ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт
жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату
тәртiбi туралы қағидаларға
2-қосымша
нысан
КЕЛІСІМШАРТ
___________ қ. 20_____ ж. "____" ________
____________________________________________________________________,
(ІІМ білім беру ұйымының атауы)
________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
______________________________________________ (20____ ж. "____"
________ Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі берген
№________________ сериясы______________ лицензия) Жарғы негізінде
әрекет ететін, одан әрі "ІІМ жоғары оқу орны" деп аталатын
____________________________________________________________________,
бір тараптан және бұдан әрі магистрант/PhD докторант" деп аталатын
қызметкер
________________________________________________________________ және
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
__________________________________ негізінде әрекет ететін, бұдан әрі
"Тапсырыс беруші" деп аталатын ______________________________________
_____________________________________________________________________
(ІІМ, аумақтық ІІО, ІІМ білім беру ұйымының атауы)
______________________________________________________ атынан, екінші
тараптан__________________________________магистранттың/докторанттың
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде),
мүддесінде, төмендегілер туралы осы келісімшартты жасасты:

9. Настоящий Контракт прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств.
10. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшим по поводу исполнения его условий, разрешаются в предусмотренном законодательством Республики Казахстан порядке.
11. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных настоящим контрактом, стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Курсант:
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) курсанта или его законного представителя)
_______________________________
№__________________ документа, удостоверяющий личность
ИИН____________________________
Адрес__________________________
_______________________________
Телефон________________________
Электронная почта______________
Подпись ________ Дата _________
Организация образования МВД:
Банковские реквизиты:
ИИК____________________________
БИК____________________________
БИН____________________________
Код 16_________________________
Начальник:
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Подпись _________ Дата _________
М.П.
С Уставом организации образования, лицензией на право ведения образовательной деятельности, Правилами внутреннего распорядка, настоящим Контрактом ознакомлен (-а)
_____________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам заключения, продления, изменения,
расторжения и прекращения контракта с
лицами, поступающими в организации
образования Министерства внутренних дел
Республики Казахстан, в организации
образования, реализующие профессиональные
учебные программы высшего образования
правоохранительных органов иностранных
государств по направлению Министерства
внутренних дел Республики Казахстан с
оплатой обучения за счет бюджетных средств
форма
КОНТРАКТ
г. ___________ "____" ________ 20__ г.
______________________________________________________, расположенный
(наименование организации образования МВД)
по адресу _____________________________________________ (лицензия
№________________ серия _________ от ________ выданная Министерством
образования и науки Республики Казахстан), в лице,
_________________________________________________________, действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МВД", с одной стороны, и лицом, зачисленным в
магистратуру/докторантуру организации образования МВД
_____________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)
именуемый (ая) в дальнейшем "магистрант/докторант", с другой стороны,
и____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(МВД, наименование территориального ОВД, организации образования МВД)
в лице, __________________________________, действующего на основании
_________________________________, именуемое в дальнейшем "Заказчик",
и в интересах магистранта/докторанта ________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество при наличии)
с другой стороны, заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ білім беру ұйымы жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасы бойынша магистрантты/PhD докторантын күндізгі оқыту нысаны бойынша жоғары мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес оқытуды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелерді өзіне алады.
_____________________________________________________________
(білім беру бағдарламасының коды және атауы)
Оқу мерзімі: __________________________________________________
____________________________________________________________
(білім беру ұйымында оқыған аралықты көрсету)
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.10.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. ІІМ-нің білім беру ұйымы:
1) мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес магистрантты/PhD докторантын конкурстың қорытындылары бойынша қабылдауға;
2) Қазақстан Республикасының жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сәйкес оқытуды қамтамасыз етуге;
3) магистрантқа/PhD докторантына оқуға жіберілгенге дейін атқарған соңғы штаттық лауазымы (уақытша атқарған емес) бойынша лауазымдық жалақысының жетпіс пайызы мөлшерінде ай сайын лауазымдық жалақы төлеуге міндетті.
3. ІІМ- нің білім беру ұйымы:
1) магистранттан/PhD докторантын осы Келісімшартқа, ІІМ білім беру ұйымының ішкі тәртіптеме қағидаларына және Жарғысына сәйкес міндеттерін адал және тиісінше орындауды талап етуге;
2) магистрантқа/PhD докторантына оқу және жеке жоспарды орындамағаны ІІМ білім беру ұйымының, ішкі тәртіптеме қағидаларын және Жарғысын бұзғаны үшін оқудан шығаруға дейінгі тәртіптік ықпал ету шараларын қолдануға;
3) магистранттың/PhD докторантын оқу жетістіктерін тексеру мақсатында ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау нысанын белгілеуге құқылы.
4. Магистрант/PhD докторанты:
1) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары көлемінде білімді, машықтар мен практикалық дағдыларды меңгеруге;
2) ІІМ білім беру ұйымы басшысының бұйрықтары мен өкімдерін, Жарғы мен ішкі тәртіптеме қағидаларын және осы Келісімшарттың талаптарын сақтауға және орындауға;
3) отбасылық жағдайы, тұрғылықты орны, телефоны өзгерген кезде ол туралы жоғарыда көрсетілген мән-жайлар туындаған басталған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
5. Магистратурада/PhD докторантурасын білім алу кезеңінде:
1) мынадай бөлімдерді:
жеке оқу жоспарын;
ғылыми-зерттеу/эксперименттік-зерттеу жұмысын (тақырыбы, зерттеу бағыты, есептілік мерзімі және нысаны);
практиканы (бағдарлама, база, есептілік мерзімі және нысаны);
негіздемесі мен құрылымы бар магистрлік/PhD докторлық диссертацияларының тақырыптарын;
магистрлік/докторлық диссертацияларды орындау жоспарын;
ғылыми жарияланымдар мен тағылымдамалар жоспарын қамтитын жеке оқу жұмыс жоспарын орындау;

1. Предмет Контракта
1. Организация образования МВД принимает на себя обязательства по организации обучения магистранта/PhD докторанта в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования по очной форме обучения по образовательной программе послевузовского образования:
___________________________________________
(код и наименование образовательной программы)
Срок обучения: ______________________________
__________________________________________________
(указать период обучения в организации образования)
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.10.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МВД обязуется:
1) принять по итогам конкурса магистранта/докторанта PhD согласно государственному образовательному заказу;
2) обеспечить обучение в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования Республики Казахстан;
3) выплачивать магистранту/докторанту PhD ежемесячно должностной оклад в размере семидесяти процентов от должностного оклада по последней (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу.
3. Организация образования МВД имеет право:
1) требовать oт магистранта/докторанта PhD добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей в соответствии с настоящим Контрактом, Правилами внутреннего распорядка и Устава организации образования МВД;
2) применять к магистранту/докторанту PhD меры дисциплинарного воздействия вплоть до отчисления за невыполнение учебного и индивидуального плана, нарушения Правил внутреннего распорядка и Устава организации образования МВД;
3) определить форму текущего контроля и промежуточной аттестации, в целях проверки учебных достижений магистранта/докторанта PhD.
4. Магистрант/докторант PhD обязуется:
1) овладевать знаниями, умениями и практическими навыками в объеме государственных общеобязательных стандартов послевузовского образования;
2) соблюдать и исполнять приказы и распоряжения руководителя организации образования, Устав и Правила внутреннего распорядка и условия настоящего Контракта;
3) при изменении семейного положения, места жительства, телефона сообщить об этом в течение трех рабочих дней с момента наступления вышеуказанных обстоятельств.
5. За период обучения в магистратуре/докторантуре PhD требуется:
1) выполнить индивидуальный план работы, включающий следующие разделы:
индивидуальный учебный план;
научно-исследовательскую/экспериментально-исследовательскую работу (тему, направление исследования, сроки и форму отчетности);
практику (программа, база, сроки и форма отчетности);
тему магистерской/докторской диссертации с обоснованием и структурой;
план выполнения магистерской/докторской диссертации;
план научных публикаций и стажировок;

2) білім беру ұйымы белгілеген мерзімдерде жеке жоспардың орындалуы туралы есеп беру;
3) аралық аттестаттаудан өту;
4) магистрлік/докторлық диссертацияларды дайындау;
5) диссертацияны сараптамалық кеңеске ұсыну;
6) магистрант – кешенді емтихан тапсырып, магистрлік диссертацияны (жоба) көпшілік алдында қорғау;
6-1) докторант – оқу орнын бітіргеннен кейін 3 жылдан кешіктірмей докторлық диссертация қорғау. Докторлық диссертацияны қорғамаған Докторант оқу бітіргеннен кейін 3 жыл өткен соң, егер ол міндеттемені тиісінше орындау үшін өзіне тәуелді барлық шараларды қабылдағанын дәлелдесе, өзіне тәуелді емес мән-жайларды қоспағанда, оны оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді;
7) оқуды аяқтағаннан кейін оны оқуға жіберген ІІМ, аумақтық ІІО, ІІМ білім беру ұйымында кемінде үш жыл жұмыс істеу талап етіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Магистрант/PhD докторанты:
1) магистратураның/PhD докторантурасының білім беру бағдарламасында көзделген тапсырмаларды орындау мақсатында ІІМ білім беру ұйымының материалдық-техникалық жарақтарын пайдалануға;
2) ғылыми-зерттеу жұмыстарының барлық түрлеріне, конференцияларға, симпозиумдарға қатысу, басылымдарға, оның ішінде ІІМ білім беру ұйымының басылымдарына өзінің жұмыстарын ұсынуға;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі оқу процесін ұйымдастыру мазмұнын, оқыту әдістемесін жетілдіру, оқытушылардың жеке құрамы бойынша ұсыныстарды кез келген түрде (жазбаша, ауызша) енгізуге құқылы.
3. Ерекше шарттар
7. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқып жатқан магистрант/PhD докторанты үшін оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл бойы құқық қорғау органдарында жұмыс істеуі міндетті шарт болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тапсырыс беруші магистрантты/PhD докторантын оқытуды аяқтағаннан кейін оқуға жіберілгенге дейінгі лауазымнан төмен емес лауазымға тағайындайды.
9. Магистрант/PhD докторанты оқудан шығарылған жағдайда мемлекеттік тапсырыс бойынша білім алу құқығынан айырылады.
4. Тараптардың жауапкершілігі
10. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне сәйкес жауапкершілікте болады.

2) отчитываться о выполнении индивидуального плана в установленные организацией образования сроки;
3) проходить промежуточную аттестацию;
4) подготовить магистерскую/докторскую диссертацию;
5) представить диссертацию в экспертный совет;
6) магистранту сдать комплексный экзамен и публично защитить магистерскую диссертацию (проект);
6-1) докторанту защитить докторскую диссертацию в течении 3-х лет после окончания обучения. Докторант не защитивший докторскую диссертацию по истечении 3-х лет после окончания обучения возмещают государству бюджетные средства, затраченные на его обучение, за исключением обстоятельств, не зависящих от него, если докажет, что он принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства;
7) отработать после окончания обучения не менее трех лет в МВД, территориальном ОВД, организациях образования МВД, направившем его на обучение.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Магистрант/докторант PhD имеет право:
1) пользоваться материально-техническим оснащением организации образования в целях выполнения заданий, предусмотренных образовательной программой магистратуры/докторантуры:
2) принимать участие во всех видах научно-исследовательских работ, конференциях, симпозиумах, представлять к публикации свои работы, в том числе в изданиях организации образования;
3) вносить в любой форме (письменно, устно) предложения по совершенствованию содержания организации учебного процесса послевузовского образования, методики преподавания, персональному составу преподавателей.
3. Особые условия
7. Обязательным условием для магистранта/докторанта PhD, обучающегося по государственному образовательному заказу является отработка в правоохранительных органах в течение трех лет после окончания обучения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заказчик после окончания обучения магистранта/докторанта PhD назначает на должность не ниже должности занимаемой до направления на учебу.
9. Магистрант/докторант PhD лишается права на обучение по государственному заказу в случае его отчисления.
4. Ответственность сторон
10. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан.

11. Келісімшарттың 7-тармағын орындамағаны үшін магистрант/PhD докторанты өзінің білім алуымен байланысты республикалық бюджет шығындарының орнын толтыруға міндетті.
5. Дауларды шешу тәртібі
12. Осы Келісімшартты орындау процесінде туындайтын келіспеушіліктер мен дауларда, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу мақсатында тікелей тараптар қарайды.
13. Тараптар арасында келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6. Келісімшарттың қолданыс мерзімі, талаптарды өзгерту және оны бұзу тәртібі
14. Осы Келісімшарт оған тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және тараптар өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін өзінің күшін жояды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімдері бойынша өзгеруі және толықтырылуы мүмкін.
16. Осы Келісімшарттың бірдей заңды күшке ие 3 данада қазақ немесе орыс тілдерінде жасалады және бір данадан білім беру ұйымдарына, магистрантқа/PhD докторантына және тапсырыс берушіге беріледі.
ІІМ/аумақтық ІІО/ІІМ білім беру ұйымы:
ІІМ білім беру ұйымы:
е/ш _____________________________
БЖК _____________________________
БСН _____________________________
Мекенжайы _______________________
_________________________________
_________________________________
_________________________ бастығы
Банктік деректемелер:
ЖСК ______________________________
БЖК ______________________________
БСН_______________________________
16-код ___________________________
Магистрант/докторант:
Т.А.Ә (болған кезде).__________________
_______________________________________
Жеке куәлітің № _______________________
ЖСН ___________________________________
Мекенжайы______________________________
_______________________________________
Телефоны_______________________________
Электрондық поштасы____________________
Магистрант/докторант
Білім беру ұйымының жарғысымен, білім беру қызметін жүргізуге
құқық беретін лицензиямен, Ішкі тәртіптеме қағидаларымен, осы
Келісімшартпен таныстым
_____________________________________________________________________
(магистранттың/докторанттың қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің білім
беру ұйымдарына, оқу ақысын
бюджет қаражаты есебінен
төлей отырып,
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
жолдамасы бойынша шет
мемлекеттердің құқық қорғау
органдарының жоғары білім
беретін кәсіптік оқу
бағдарламаларын іске
асыратын білім беру
ұйымдарына түсетін адамдармен
келісімшарт жасасу, ұзарту,
өзгерту, бұзу және тоқтату
тәртібі туралы қағидаларға
3-қосымша
нысан
КЕЛІСІМШАРТ

11. За неисполнение пункта 7 Контракта, магистрант/докторант PhD обязан возместить расходы республиканского бюджета, связанные с его обучением.
5. Порядок разрешения споров
12. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Контракта, рассматриваются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
13. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Срок действия, порядок изменения условий договора
и его расторжение
14. Настоящий Контракт вступает в силу со дня его подписания сторонами и прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
16. Настоящий Контракт составляется в 3 экземплярах, на казахском или русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу и передается по одному экземпляру для организации образования, магистранту/докторанту PhD и МВД/территориальному ОВД/организации образования МВД.
МВД/территориальный ОВД/организация образования МВД.
р/с __________________________
БИК __________________________
БИН___________________________
адрес ________________________
Начальник ____________________
______________________________
_____________________________
Организация образования МВД:
Банковские реквизиты:
ИИК____________________________
БИК____________________________
БИН____________________________
Код 16_________________________
Магистрант/докторант:
Ф.И.О (при наличии)______________
_________________________________
уд.личности №____________________
ИИН______________________________
Адрес____________________________
_________________________________
Телефон__________________________
Электронная почта________________
Магистрант/докторант
С Уставом организации образования, лицензией на право ведения образовательной деятельности, Правилами внутреннего распорядка, настоящим Контрактом ознакомлен (-а)
_____________________________________________________________________
(подпись магистранта/докторанта)
Приложение 3 к Правилам заключения, продления,
изменения, расторжения и прекращения контракта
с лицами, поступающими в организации
образования Министерства внутренних дел
Республики Казахстан, в организации образования,
реализующие профессиональные учебные программы
высшего образования правоохранительных органов
иностранных государств по направлению
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
с оплатой обучения за счет бюджетных средств
форма
КОНТРАКТ

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.10.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нұр-Сұлтан қаласы. 20__жылғы "__" _________
Бұдан әрі "ІІМ" деп аталатын, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 20____жылғы "___" ________ №___ бұйрығы негізінде әрекет ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі атынан
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
бір тараптан және бұдан әрі "Қызметкер" деп аталатын, шет елге оқуға
жіберілетін ________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы, арнаулы атағы)
екінші тараптан, ал бірге "Тараптар" деп аталатын төмендегілер туралы осы Келісімшартты жасады:
1. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ қызметкерді _____________________________________________
__________________________________________________________________
(ел, қала, оқу орны)
20 ___ жылғы "___" _________ бастап 20 ___ жылғы "___" _________ дейінгі кезеңде оқуға жібереді.
2. Тараптардың құқықтары
2. ІІМ:
1) Қызметкер осы Келісімшарттың талаптарының біреуін бұзуға жол берген жағдайда, сондай-ақ қызметтік қажеттілік туындаған барлық жағдайларда оны мерзімінен бұрын шақыртып алуға;
2) "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес қызметкерден мынадай жағдайларда:
оқуын жалғастырудан бас тартқан;
шет мемлекетің заңнамасында көзделген елде болу және оқу орнының ішкі тәртіптеме қағидаларын бұзған;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан;
ішкі істер органдарындағы қызметтен босатылған жағдайларда қызметкерді шетелде оқыту республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған кезде оның шет елде оқуымен және жол жүруімен байланысты Қазақстан Республикасы ІІМ жұмсаған барлық шығындарды "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өндіру бойынша шаралар қабылдауға құқылы.
3. Қызметкер:
1) Оқуын мынадай негіздер бойынша:
қызметкер оқитын елдің тиісті құжаттарымен расталған жағдайда Қызметкердің өзінің ауруына байланысты;
растайтын құжаттар болған жағдайда Қызметкердің жақын туыстарының немесе оның асырауындағы адамдардың ауруы немесе қайтыс болуына байланысты мерзімі аяқталғанға дейін уақытша тоқтатуға немесе бұзуға;
2) ІІМ алдында осы келісімшарттың мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ ақшалай қаражатты мемлекет кірісіне қайтару мерзімін ұзарту туралы өтініш білдіруге құқылы.
3. Тараптардың міндеттері
4. ІІМ:

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.10.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
г. Нур-Султан
"____" _________20__года
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, в лице____________________________________,
действующего на основании приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от "__" _______20__г.
№________ именуемое в дальнейшем "МВД", с одной стороны и лицо _______________________________
_____________________________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность специальное звание)
направляемый на обучение в иностранное государство, именуемый(ая) в дальнейшем "Сотрудник", а вместе
именуемые "Стороны", заключили настоящий Контракт о нижеследующем:
1. Предмет Контракта
1. МВД направляет Сотрудника на обучение в ______________________
____________________________________________________________________
(страна, город, учебное заведение)
на период с ______________20___года по _____________20___года.
2. Права сторон
2. МВД имеет право:
1) досрочно отозвать Сотрудника в случае допущения последним нарушения одного из условий настоящего Контракта, а также во всех случаях возникновения служебной необходимости;
2) принимать меры по взысканию с Сотрудника в соответствии с Законом "О правоохранительной службе", всех затрат, понесенных МВД, связанных с его обучением в зарубежной стране и проездом при условии финансирования обучения сотрудника в зарубежной стране за счет средств республиканского бюджета в следующих случаях:
отказа от продолжения учебы;
нарушения правил пребывания и внутреннего распорядка учебного заведения, предусмотренных законодательством зарубежного государства;
выхода из гражданства Республики Казахстан;
увольнения из органов внутренних дел.
3. Сотрудник имеет право:
1) временно прервать либо расторгнуть настоящий Контракт до истечения срока обучения по следующим основаниям:
в связи с болезнью самого Сотрудника, подтвержденной соответствующими документами той страны, в которой Сотрудник проходит обучение;
в связи с болезнью или смертью близких родственников Сотрудника либо лиц, находящихся на его иждивении, при наличии подтверждающих документов;
2) ходатайствовать перед МВД о продлении срока действия настоящего контракта, а также по продлению срока возмещения финансовых средств в доход государства.
3. Обязанности сторон
4. МВД обязуется:

1) оқыту республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған жағдайда қызметкерді жоғарыда көрсетілген оқу орнында 20___жылғы "____" ______ мен 20___жылғы "____" ______аралығында оқытуды ұйымдастыруға не оқыту Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер арқылы қаржыландырылған жағдайда оқуға жіберуді ұйымдастыруға;
2) жоғарыда көрсетілген оқу орнындағы қызметкерді оқыту, оның тұру, тамақтану, ай сайынғы стипендиясын толық төлеуді ұйыымдастыру (қызметкерді жеңілдік және өтеусіз негіздегі оқытудың жағдайларынан басқа), сонымен қатар білім беру мекемесіне (оқыту орнынна дейін), жазғы каникулдық демалысты өткізу орнына және қайта оқыту орнына жолданғанда автокөліктегі, теміржолдағы және ондайлар болмаған кезде немесе экономикалық нәтижелі жағдайда – көрсетілген жол жүру құжаттарының негізінде (көлік билеті және отырғызу талоны, автобуспен жүрген уақытта тек көлік билеті), экономикалық класс тарифімен әуе көлігінің құны төленсін;
3) шет елде оқуын аяқтағаннан кейін Қызметкерді алған мамандығына сәйкес лауазымға тағайындауға;
4) шет елде оқу кезеңінде Қызметкер қайтыс болған жағдайда ІІМ қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының аумағында оның денесін жерлеуді ұйымдастыруға міндеттенеді. Жақын туысқандары Қазақстан Республикасынан тыс жерде жерлеу орнын белгілеген жағдайда ІІМ Қызметкердің денесін Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуді төлейді.
5. Қызметкер:
1) өзі оқитын шетелдік оқу орны қоятын талаптарды орындауға;
2) оқу орнының бағдарламасында көзделген білім мен кәсіби дағдыларды меңгеруге;
3) демалыс орнына келген соң және кері қайтқаннан кейін бір ай ішінде жол жүру құжаттарын ІІМ-ге ұсынуға;
4) оқуды тоқтату қажеттілігі туралы ІІМ-ге уақтылы хабарлауға;
5) оқуын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып келуге және құқық қорғау органдарында оқуын аяқтаған сәттен бастап кемінде бес жыл қызмет етуге міндеттенеді. Осы міндеттемені орындамаған жағдайда Қызметкер "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес қайта еспетеуді ескере отырып, оқуға жұмсалған қаржылай қаражатты толық көлемде ІІМ-ге қайтарады.
6) Қызметкер осы Келісімшарттың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда оқудан шығарылған сәттен бастап бір жыл ішінде оның шет елде оқуына жұмсалған қаржылай қаражатты (оқу орнына бару және кері қайту билеттерінің құнын, оқуына, тамақтануына, тұруына, заттай үлесіне, демалыс кезеңіндегі жолақысын, медициналық сақтандыруға, стипендияға, оқу әдебиеттері мен Қызметкерді шет елде ұстауды растайтын басқа да шығыстарды) қайтаруға міндеттенеді.

1) организовать обучение сотрудника в вышеуказанном учебном заведении в период с "___" _______20___года по "___" _______20__года в случае финансирования обучения за счет средств республиканского бюджета либо организовать направление на обучение, в случае финансирования обучения за счет иных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников;
2) организовать полную оплату стоимости обучения, проживания, питания, ежемесячной стипендии Сотрудника в вышеуказанном учебном заведении (за исключением случаев при обучении сотрудника на льготной и безвозмездной основе), а также выплатить стоимость проезда на автомобильном, железнодорожном и в случае отсутствия таковых или при экономической эффективности – воздушным транспортом, по тарифу экономического класса на основании предъявленных проездных документов (проездной билет и посадочный талон, по проезду автобусом только проездной билет) при направлении в учебные заведения (до места обучения), к месту проведения летнего каникулярного отпуска и обратно к месту обучения;
3) назначить Сотрудника после окончания обучения в зарубежной стране на должность в соответствии с полученной специальностью;
4) организовать захоронение тела Сотрудника за счет средств МВД на территории Республики Казахстан в случае его смерти в период обучения в зарубежной стране. В случае определения близкими родственниками места захоронения за пределами Республики Казахстан, МВД оплачивает доставку тела Сотрудника на территорию Республики Казахстан.
5. Сотрудник обязуется:
1) выполнять требования, предъявляемые учебным заведением зарубежной страны, в котором обучается;
2) овладеть знаниями и профессиональными навыками, предусмотренными программой учебного заведения;
3) представлять в МВД проездные документы в течение месяца по прибытию к месту отпуска и обратно;
4) своевременно информировать МВД о необходимости прекращения учебы;
5) после завершения учебы возвратиться в Республику Казахстан и отработать в правоохранительных органах не менее пяти лет с момента окончания учебы. В случае невыполнения данного обязательства Сотрудник в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" возмещает МВД финансовые средства в полном объеме, затраченные на обучение, с учетом перерасчета;
6) возместить в течение года с момента отчисления финансовые средства, затраченные на его обучение за рубежом (стоимость билетов до места учебы и обратно, оплата за обучение, питание, проживание, вещевое довольствие, проезд в период отпуска, медицинское страхование, стипендию, приобретение учебной литературы и других расходов, подтверждающих содержание Сотрудника за рубежом в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящего Контракта.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапкершілікте болады.
5. Келісімшарттың қолдану мерзімі
7. Келісімшарт Қызметкердің оқу кезеңіне жасалады және Тараптар осы Келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
8. Тараптардың жазбаша келісімі бойынша Келісімшарт мерзімінен бұрын бұзылады немесе өзгертіледі, сондай-ақ екінші тарап Келісімшарттың талаптарын бұзған жағдайда, бір тараптың бастамасы бойынша бұзылады.
9. Осы Келісімшартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт ұзартуға жатпайды.
6. Келісімшарт бойынша тараптардың жауапкершілігін болдырмайтын мән-жайлар
10. Егер орындалмауы еңсерілмейтін күш әрекетінің (форс-мажорлық мән-жайлар) салдарынан, яғни: Қызметкердің қайтыс болуы, су басу, өрт, жер сілкінісі, басқа да дүлдей зілзалалар, сондай-ақ соғыс, әскери іс-қимыл, бүлік, блокада, заңнамада немесе атқарушы билік органдары белгілеген актілер немесе шектеулер, жарияланған немесе жарияланбаған ереуілдер немесе Тараптардың бақылауынан тыс Келісімшарт жасалғаннан кейін туындаған басқа да кез келген мән-жайларда осы келісімшарт бойынша кез келген міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін тараптардың ешқайсысы жауапкершілікте болмайды.
11. Міндеттемелерін орындауға еңсерілмейтін күштің мән-жайлары кедергі жасаған Тарап жазбаша түрде (факсимильдік байланыспен, телеграммамен) олар аяқталған сәттен бастап 24 сағат ішінде бұл туралы екінші тарапқа хабарлауға міндетті. Форс-мажорлық мән-жайлар қолданылуы аяқталғаннан кейін тараптар үш күн ішінде бір-біріне хабарлайды, әйтпесе Тараптар залалдың орнын толтырудан босатылмайды.
12. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі 11-тармақта көрсетілген форс-мажорлық жағдайлардың қолданылу мерзіміне және оның салдарына шамалас ұзартылады.
7. Дауларды қарау
13. Осы келісімшартта көзделген міндеттемелерді орындау барысында туындаған кез келген даулар келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі. Жойылмайтын қарама-қайшылықтар туындаған жағдайда соңғы шешімді Қазақстан Республикасының соты қабылдайды.
8. Өзге де шарттар
14. Осы келісімшарт Қызметкердің кінәсінен бұзылған жағдайда келтірген материалдық залалдың орнын толтыру осы Келісімшарттың міндетті шарты болып табылады.

Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ответственность сторон
6. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан.
5. Срок действия Контракта
7. Контракт заключается сроком на период обучения Сотрудника и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Контракту.
8. Контракт расторгается или изменяется досрочно по письменному соглашению сторон, в случае нарушения другой стороной условий Контракта, по инициативе одной из сторон.
9. Настоящий Контракт не подлежит продлению, за исключением случаев, прямо предусмотренных данным Контрактом.
6. Обстоятельства, исключающие ответственность сторон по Контракту
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственность за полное или частичное неисполнение любого из своих обязательств по настоящему контракту, если неисполнение будет являться следствием действия непреодолимой силы (форс-мажорные обстоятельства), т.е. таких обстоятельств как: смерть Сотрудника, наводнение, пожар, землетрясение, другие стихийные бедствия, а также война, военные действия, мятеж, блокада, акты или ограничения, установленные законодательством или исполнительными органами власти, объявленные или необъявленные забастовки или любых других обстоятельств, находящихся вне контроля Сторон, возникших после заключения Контракта.
11. Сторона, исполнению обязательств которой препятствуют обстоятельства непреодолимой силы, обязана письменно (факсимильной связью, телеграммой) уведомить об этом другую сторону в течение 24 часов с момента их окончания. По истечении действия форс-мажорных обстоятельств, Стороны уведомляют друг друга в течение трех дней, в противном случае Стороны не освобождаются от возмещения убытков.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту продлевается соразмерно времени действия форс-мажорных обстоятельств, указанных в пункте 11 и их последствий.
7. Рассмотрение споров
13. Любые споры, возникающие в ходе исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Контрактом, разрешаются путем проведения согласительных переговоров. В случае возникновения неустранимых противоречий, окончательное решение принимается судом Республики Казахстан.
8. Прочие условия
14. Обязательным условием настоящего Контракта является возмещение причиненного материального ущерба в случае расторжения настоящего Контракта по вине Сотрудника.

15. Келісімшарт екі данада, әр тарап үшін бір данадан жасалған, екі данасы да ұқсас және бірдей заңды күші бар, екі тарап қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
9. Қорытынды ережелер
16. Осы Келісімшарттың ережелері Тараптар жасаған өзге келісім-шарттар бойынша тараптардың міндеттемелерін қозғамайды.
10. Тараптардың деректемелері
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
010000, Нұр-Сұлтан қаласы,
Тәуелсіздік көшесі, 1
Тел. 8-7172 __________
БИК ККMFKZ2A
ИИК KZ92070101KSN0000000
БИН 960340000514
Банк: "Қазақстан Республикасы
Қаржымині Қазынашылық комитеті" ММ
______________________
М.О.
_________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_________________________
мекенжайы
_________________________
лауазымы
_________________________
телефон
_________________________
кызметтік куәлік
_________________________
жеке куәлік,
_________________________
кім және қашан берді
_________________________
ЖСН
________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің білім
беру ұйымдарына, оқу ақысын
бюджет қаражаты есебiнен
төлей отырып, Қазақстан
Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
жолдамасы бойынша шет
мемлекеттердiң құқық
қорғау органдарының жоғары
және жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің кәсіптік
оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарына түсетiн
адамдармен келiсiмшарт
жасасу,ұзарту, өзгерту, бұзу
және тоқтату тәртiбi
туралы қағидаларға
4-қосымша
нысан
КЕЛІСІМШАРТ
Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 10.07.2023 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________қаласы
20__жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, атынан _______________ _____________________, Қазақстан
Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығы негізінде әрекет ететін №__________, "__" _______20__ жылдан бастап бұдан
әрі "ІІМ" деп аталатын, бір жағынан және тұлға ___________________________________________________________________________,(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы арнаулы атағы) шет мемлекетке оқуға жіберілетін, бұдан әрі " қызметкер "деп аталатын,
ал бірге" Тараптар " деп аталатындар төмендегілер туралы осы Келісімшартты жасасты:
1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ қызметкерді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(ел, қала, оқу орны)
жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасы бойынша күндізгі/сырттай оқу
нысаны бойынша
__________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасының коды және атауы) оқуға жібереді

15. Контракт составлен в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой стороны, оба экземпляра идентичны и имеют одинаковую юридическую силу, и вступают в силу с момента его подписания обеими сторонами.
9. Заключительные положения
16. Положения настоящего Контракта не затрагивают обязанности сторон по иным контрактам, заключаемым Сторонами.
10. Реквизиты сторон
Министерство внутренних дел Республики Казахстан 010000, г. Нур-Султан, ул. Тәуелсіздік 1 Тел.8-7172 __________ БИК ККMFKZ2A ИИК KZ92070101KSN0000000 БИН 960340000514 Банк: ГУ "Комитет казначейства МФ РК" ______________________ М.П.
_________________________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________ адрес _________________________ должность _________________________ телефон _________________________ служебное удостоверение _________________________ удостоверение личности, _________________________ кем и когда выдано _________________________ ИИН ________________________ (подпись)
Приложение 4
к Правилам заключения,
продления, изменения,
расторжения и прекращения
контракта с лицами, поступающими
в организации образования
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
в организации образования,
реализующие профессиональные
учебные программы высшего
и послевузовского образования
правоохранительных органов
иностранных государств
по направлению
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
с оплатой обучения
за счет бюджетных средств
форма
КОНТРАКТ
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.07.2023 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
г. _________
"___" _______20__года
Министерство внутренних дел Республики Казахстан,
в лице _________________________________________________________,
действующего на основании приказа Министра внутренних дел
Республики Казахстан от "__" ____________ 20__г. № ________
именуемое в дальнейшем "МВД", с одной стороны и лицо
________________________________________________________________
________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность специальное звание)
направляемый на обучение в иностранное государство,
именуемый(ая) в дальнейшем "Сотрудник", а вместе именуемые "Стороны",
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:
Глава 1. Предмет Контракта
1. МВД направляет Сотрудника на обучение
в _________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(страна, город, учебное заведение)
по очной/заочной форме обучения по образовательной программе
послевузовского образования
___________________________________________________________________
(код и наименование образовательной программы)

20___ жылғы ____________ бастап 20___ жылғы ___________ дейінгі кезеңге дейін.
Оқу мерзімі: _______________________________________________________
(білім беру ұйымында оқу мерзімі көрсетіледі)
2-тарау. Тараптардың құқықтары
2. ІІМ құқығы бар:
1) қызметкер осы Келісімшарт талаптарының бірін бұзуға жол берген жағдайда, сондай-ақ қызметтік қажеттілік туындаған барлық жағдайларда қызметкерді мерзімінен бұрын кері қайтарып алуға;
2) "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес, қызметкердің шет елде оқуын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру шартымен оны шет елде оқытуға және жол жүруіне байланысты ІІМ шеккен барлық шығындарды қызметкерден мынадай жағдайларда өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдауға:
оқуды жалғастырудан бас тарту;
шетел мемлекетінің заңнамасында қарастырылған оқу орнының ішкі тәртібі мен болу ережелерін бұзу;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу;
ішкі істер органдарынан шығару.
3. Қызметкердің құқығы бар:
1) оқу мерзімі аяқталғанға дейін мына негіздер бойынша осы Келісімшартты уақытша үзуге не бұзуға:
қызметкер оқытылып жатқан елдің тиісті құжаттарымен расталған қызметкердің өзінің ауруына байланысты;
растайтын құжаттары болған кезде қызметкердің жақын туыстарының не оның асырауындағы адамдардың науқастануына немесе қайтыс болуына байланысты;
2) ІІМ алдында осы келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ қаржы қаражатын мемлекет кірісіне өтеу мерзімін ұзарту жөнінде өтініш жасауға.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
4. ІІМ міндеттенеді:
1) оқыту республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған жағдайда қызметкерді жоғарыда көрсетілген оқу орнында 20___жылғы "____" ______ мен 20___жылғы "____" ______аралығында оқытуды ұйымдастыруға не оқыту Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер арқылы қаржыландырылған жағдайда оқуға жіберуді ұйымдастыруға;
2) жоғарыда көрсетілген оқу орнында қызметкердің оқу, тұру, тамақтану құнын, ай сайынғы стипендиясын толық төлеуді ұйымдастыруға (қызметкерді жеңілдікті және өтеусіз негізде оқыту жағдайларын қоспағанда), сондай-ақ автомобиль, темір жол және олар болмаған жағдайда немесе экономикалық тиімділік кезінде жол жүру құнын төлеу – әуе көлігімен, экономикалық сынып тарифі бойынша оқу орындарына (оқу орнына дейін), жазғы каникулдық демалысты өткізу орнына және кері оқу орнына жіберген кезде ұсынылған жол жүру құжаттарының (жол жүру билеті және отырғызу талоны, автобуспен жол жүру бойынша тек жол жүру билеті) негізінде құны төлеуге;

на период с ______________ 20___ года по _____________20___ года.
Срок обучения: _____________________________________________________
(указать период обучения в организации образования)
Глава 2. Права сторон
2. МВД имеет право:
1) досрочно отозвать Сотрудника в случае допущения последним нарушения одного из условий настоящего Контракта, а также во всех случаях возникновения служебной необходимости;
2) принимать меры по взысканию с Сотрудника в соответствии с Законом "О правоохранительной службе", всех затрат, понесенных МВД, связанных с его обучением в зарубежной стране и проездом при условии финансирования обучения сотрудника в зарубежной стране за счет средств республиканского бюджета в следующих случаях:
отказа от продолжения учебы;
нарушения правил пребывания и внутреннего распорядка учебного заведения, предусмотренных законодательством зарубежного государства;
выхода из гражданства Республики Казахстан;
увольнения из органов внутренних дел.
3. Сотрудник имеет право:
1) временно прервать либо расторгнуть настоящий Контракт до истечения срока обучения по следующим основаниям:
в связи с болезнью самого Сотрудника, подтвержденной соответствующими документами той страны, в которой Сотрудник проходит обучение;
в связи с болезнью или смертью близких родственников Сотрудника либо лиц, находящихся на его иждивении, при наличии подтверждающих документов;
2) ходатайствовать перед МВД о продлении срока действия настоящего контракта, а также по продлению срока возмещения финансовых средств в доход государства.
Глава 3. Обязанности сторон
4. МВД обязуется:
1) организовать обучение сотрудника в вышеуказанном учебном заведении в период с "___" _______20___года по "___" _______20__года в случае финансирования обучения за счет средств республиканского бюджета либо организовать направление на обучение, в случае финансирования обучения за счет иных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников;
2) организовать полную оплату стоимости обучения, проживания, питания, ежемесячной стипендии Сотрудника в вышеуказанном учебном заведении (за исключением случаев при обучении сотрудника на льготной и безвозмездной основе), а также выплатить стоимость проезда на автомобильном, железнодорожном и в случае отсутствия таковых или при экономической эффективности – воздушным транспортом, по тарифу экономического класса на основании предъявленных проездных документов (проездной билет и посадочный талон, по проезду автобусом только проездной билет) при направлении в учебные заведения (до места обучения), к месту проведения каникулярного отпуска и обратно к месту обучения;

3) қызметкерді шет елдегі оқуын аяқтағаннан кейін оқуға жіберілгенге дейін атқаратын лауазымынан төмен емес лауазымға тағайындауға;
5. Қызметкер міндеттенеді:
1) білім алушы шет елдің оқу орны ұсынатын талаптарды орындауға;
2) оқу орнының бағдарламасында көзделген білім мен кәсіби дағдыларды меңгеруге:
3) магистрлік/кандидаттық/докторлық диссертация дайындау;
4) қорытынды аттестаттаудан өту: кешенді емтихан тапсыру, магистрлік/кандидаттық/докторлық диссертацияны көпшілік алдында қорғау;
5) демалыс орнына келгеннен және кері қайтқаннан кейін бір ай ішінде ІІМ-ге жол жүру құжаттарын ұсынуға;
6) оқуды тоқтату қажеттілігі туралы ІІМ-ге уақтылы хабарлауға;
7) оқуды аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып оралуға және оқуды аяқтаған кезден бастап құқық қорғау органдарында кемінде үш жыл жұмысты өтеуге. Осы міндеттеме орындалмаған жағдайда қызметкер "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес қайта есептеуді ескере отырып, ІІМ-ге оқуға жұмсалған қаржы қаражатын толық көлемде өтеуге;
8) Қызметкер осы Келісімшарттың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда оқудан шығарылған сәттен бастап бір жыл ішінде оның шет елде оқуына жұмсалған қаржылай қаражатты (оқу орнына бару және кері қайту билеттерінің құнын, оқуына, тамақтануына, тұруына, заттай үлесіне, демалыс кезеңіндегі жолақысын, медициналық сақтандыруға, стипендияға, оқу әдебиеттері мен Қызметкерді шет елде ұстауды растайтын басқа да шығыстарды) және қабылдаушы Тарап белгілеген квоталар бойынша жеңілдікті немесе өтеусіз негізде оны шетелде оқытуға жұмсалған қаржы қаражаты (оқу орнына дейінгі және кері қайту билеттерінің құны, демалыс кезеңіндегі жол жүру, медициналық сақтандыру, тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақшалай өтемақы төлеу және басқа да шығыстар) қайтаруға.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
7. Келісімшарт Қызметкердің оқу кезеңіне жасалады және Тараптар осы Келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
8. Келісімшарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша, келісімшарт талаптарын екінші Тарап бұзған жағдайда, тараптардың жазбаша келісімі бойынша мерзімінен бұрын бұзылады немесе өзгереді.

3) назначить Сотрудника после окончания обучения в зарубежной стране на должность не ниже должности занимаемой до направления на учебу;
5. Сотрудник обязуется:
1) выполнять требования, предъявляемые учебным заведением зарубежной страны, в котором обучается;
2) овладеть знаниями и профессиональными навыками, предусмотренными программой учебного заведения;
3) подготовить магистерскую/кандидатскую/докторскую диссертацию;
4) пройти итоговую аттестацию: сдать комплексный экзамен, публично защитить магистерскую/кандидатскую/докторскую диссертацию;
5) представлять в МВД проездные документы в течение месяца по прибытию к месту отпуска и обратно;
6) своевременно информировать МВД о необходимости прекращения учебы;
7) после завершения учебы возвратиться в Республику Казахстан и отработать в правоохранительных органах не менее трех лет с момента окончания учебы. В случае невыполнения данного обязательства Сотрудник в соответствии с Законом "О правоохранительной службе" возмещает МВД финансовые средства в полном объеме, затраченные на обучение, с учетом перерасчета;
8) возместить в течение года с момента отчисления финансовые средства, затраченные на его обучение за рубежом в случае направления на учебу на платной основе (стоимость билетов до места учебы и обратно, оплата за обучение, питание, проживание, вещевое довольствие, проезд в период каникулярного отпуска, медицинское страхование, стипендию, выплаты денежной компенсации на содержание жилища и коммунальных услуг, приобретение учебной литературы и других расходов, подтверждающих содержание Сотрудника за рубежом в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящего Контракта и финансовые средства, затраченные на его обучение за рубежом на льготной или безвозмездной основе по квотам, установленным принимающей Стороной (стоимость билетов до места учебы и обратно, проезд в период каникулярного отпуска, медицинское страхование, выплаты денежной компенсации на содержание жилища и коммунальных услуг и других расходов), подтверждающих содержание Сотрудника за рубежом.
Глава 4. Ответственность сторон
6. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан.
Глава 5. Срок действия Контракта
7. Контракт заключается сроком на период обучения Сотрудника и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Контракту.
8. Контракт расторгается или изменяется досрочно по письменному соглашению сторон, в случае нарушения другой стороной условий Контракта, по инициативе одной из сторон.

9. Осы Келісімшартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт ұзартылуға жатпайды.
6-тарау. Келісімшарт бойынша тараптардың жауапкершілігін болдырмайтын мән-жайлар
10. Осы келісімшарт бойынша кез келген міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін, егер орындалмауы еңсерілмейтін күш әрекетінің (форс-мажорлық мән-жайлар) салдарынан, яғни: Қызметкердің қайтыс болуы, су басу, өрт, жер сілкінісі, басқа да дүлдей зілзалалар, сондай-ақ соғыс, әскери іс-қимыл, бүлік, блокада, заңнамада немесе атқарушы билік органдары белгілеген актілер немесе шектеулер, жарияланған немесе жарияланбаған ереуілдер немесе Тараптардың бақылауынан тыс Келісімшарт жасалғаннан кейін туындаған басқа да кез келген мән-жайларда тараптардың ешқайсысы жауапкершілікте болмайды.
Міндеттемелерін орындауға еңсерілмейтін күштің мән-жайлары кедергі жасаған Тарап олар аяқталған сәттен бастап 24 сағат ішінде бұл туралы екінші тарапқа жазбаша түрде (факсимильдік байланыспен, телеграммамен) хабарлауға міндетті. Форс-мажорлық мән-жайлардың аяқталғаннан кейін тараптар үш күн ішінде бір-біріне хабарлайды, әйтпесе Тараптар залалдың орнын толтырудан босатылмайды.
11. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі 10-тармақта көрсетілген форс-мажорлық жағдайлардың қолданылу мерзіміне және оның салдарына шамалас ұзартылады.
7-тарау. Дауларды қарау
12. Осы келісімшартта көзделген міндеттемелерді орындау барысында туындайтын кез келген даулар келісу келіссөздерін жүргізу арқылы шешіледі. Жойылмайтын қайшылықтар туындаған жағдайда түпкілікті шешімді Қазақстан Республикасының соты қабылдайды.
8-тарау. Өзге де шарттар
13. Қызметкердің кінәсінен осы келісімшарт бұзылған жағдайда келтірілген материалдық залалды өтеу осы келісімшарттың міндетті шарты болып табылады.
14. Келісімшарт екі данада, әр тарап үшін бір данадан жасалған, екі данасы да ұқсас және бірдей заңды күші бар, екі тарап қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
9-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Келісімшарттың ережелері Тараптармен жасалатын өзге де келісімшарттар бойынша тараптардың міндеттерін қозғамайды.
10-тарау. Тараптардың деректемелері
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Мекен-жайы _________,
Тел. __________
БИК __________
ИИК __________
БИН __________
Банк: _________ ______________________ М.О.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_______________
мекенжайы __________________________________
лауазымы __________________________________
телефон __________________________________
кызметтік куәлігі __________________________________
жеке куәлігі __________________________________
кім және қашан берілді __________________________________
ЖСН __________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 мамырдағы
№ 500 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің күші жойылды деп танылатын бұйрықтарының тізбесі
1) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығының 1-тармағы 12) және 13) тармақшаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7032 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2011 жылғы 20 тамыздағы № 265-266 (26686-26687) сандарында, 2011 жылғы 30 қарашадағы № 31 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 2 сәуірдегі № 220 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8442 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 7 тамыздағы № 246 (27520) санында жарияланған);
3) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 521 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8442 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 7 тамыздағы № 277 (28216) санында жарияланған);
4) "Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 3 шілдедегі № 398 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9641 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2014 жылғы 26 тамыздағы № 126 (2694) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

9. Настоящий Контракт не подлежит продлению, за исключением случаев, прямо предусмотренных данным Контрактом.
Глава 6. Обстоятельства, исключающие ответственность сторон по Контракту
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственность за полное или частичное неисполнение любого из своих обязательств по настоящему контракту, если неисполнение будет являться следствием действия непреодолимой силы (форс-мажорные обстоятельства), т.е. таких обстоятельств как: смерть Сотрудника, наводнение, пожар, землетрясение, другие стихийные бедствия, а также война, военные действия, мятеж, блокада, акты или ограничения, установленные законодательством или исполнительными органами власти, объявленные или необъявленные забастовки или любых других обстоятельств, находящихся вне контроля Сторон, возникших после заключения Контракта.
Сторона, исполнению обязательств которой препятствуют обстоятельства непреодолимой силы, обязана письменно (факсимильной связью, телеграммой) уведомить об этом другую сторону в течение 24 часов с момента их окончания. По истечении действия форс-мажорных обстоятельств, Стороны уведомляют друг друга в течение трех дней, в противном случае Стороны не освобождаются от возмещения убытков.
11. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту продлевается соразмерно времени действия форс-мажорных обстоятельств, указанных в пункте 10 и их последствий.
Глава 7. Рассмотрение споров
12. Любые споры, возникающие в ходе исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Контрактом, разрешаются путем проведения согласительных переговоров. В случае возникновения неустранимых противоречий, окончательное решение принимается судом Республики Казахстан.
Глава 8. Прочие условия
13. Обязательным условием настоящего Контракта является возмещение причиненного материального ущерба в случае расторжения настоящего Контракта по вине Сотрудника.
14. Контракт составлен в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой стороны, оба экземпляра идентичны и имеют одинаковую юридическую силу, и вступают в силу с момента его подписания обеими сторонами.
Глава 9. Заключительные положения
15. Положения настоящего Контракта не затрагивают обязанности сторон по иным контрактам, заключаемым Сторонами.
Глава 10. Реквизиты сторон
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Адрес: ______________________________
Тел. ________________________________
БИК ________________________________
ИИК ________________________________
БИН ________________________________
Банк:
____________________________________
М.П.
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) ___________________
адрес ______________________________
должность __________________________
телефон ____________________________
служебное удостоверение _____________
удостоверение личности ______________
кем и когда выдано
____________________________________
ИИН _______________________________
(подпись)
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 мая 2016 года № 500
Перечень приказов Министра внутренних дел Республики
Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Признать утратившими силу подпункты 12) и 13) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246 "Некоторые вопросы прохождения службы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7032, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 августа 2011 года № 265-266 (26686-26687), в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 31).
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2013 года № 220 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246 "Некоторые вопросы прохождения службы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8442, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 7 августа 2013 года № 246 (27520));
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 521 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246 "Некоторые вопросы прохождения службы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8812, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 19 декабря 2013 года № 277 (28216));
4. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 июля 2014 года № 398 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9641, опубликованный в газете "Юридической газете" от 26 августа 2014 года № 126 (2694)).