Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 14 шілдеде № 13921 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 234 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.05.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың еркіті түрде қоныс аудару тәртібі туралы қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.

Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2016 года № 13921. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 234 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.05.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы "___"________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ М. Құсайынов
2016 жылғы "___"________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 515 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.05.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 729 қаулысымен бекітілген "Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) аудандық (қалалық) комиссия – ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы жанындағы жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
___________ Б. Султанов
"___"________ 2016 год
СОГЛАСОВАНО
Исполняющий обязанности
Республики Казахстан министра
национальной экономики
Республики Казахстан
___________ М. Кусаинов
"____" ___________ 2016 год
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 515
Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.05.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
2. Правила определяют порядок добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы в рамках реализации национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 729.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) районная (городская) комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам занятости населения;

3) әлеуметтік келісімшарт – жұмыссыздар, жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары, сондай-ақ Заңда көзделген жағдайларда өзге адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не қандас мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал Заңда көзделген жағдайларда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалардың тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу туралы, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
4) бос орын – жұмыс берушiдегi бос жұмыс орны (лауазым);
5) жалдаушы (жалға алушы) – тұрғынжайды жалдау шартындағы тұрғынжайды немесе оның бір бөлігін тұрақты немесе уақытша иеленуге және пайдалануға алушы тарап;
6) жергiлiктi атқарушы орган (әкiмдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басшылығымен өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта жергiлiктi мемлекеттiк басқару мен өзiн-өзi басқаруды басшылыққа алатын алқалы атқарушы орган;
7) коммуналдық қызметтер – тұрудың (болудың) қауіпсіз және жайлы жағдайларын қамтамасыз ету үшін тұрғын үйде (тұрғын ғимаратта) көрсетілетін және сумен жабдықтауды, кәрізді, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкету мен лифт қызметін көрсетуді қамтитын қызметтер;
8) шет елдегі мекемелер – шекарада орналасқан Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;
9) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
10) қандастарды бейімдеу және интеграциялау орталығы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және қандастарға, олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және интеграциялау қызметтерін көрсетуге және уақытша тұруға арналған заңды тұлға;
11) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Заңға сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қандастардың немесе қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
12) қоныс аударушы – Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударған ішкі көшіп-қонушы;

3) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо кандасом из числа безработных, отдельных категорий занятых лиц, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом, с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
4) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
5) наниматель (арендатор) – сторона в договоре найма жилища, получающая в постоянное или временное владение и пользование жилище или его часть;
6) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
7) коммунальные услуги – услуги, предоставляемые потребителю, включающие водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, обслуживание лифтов, для обеспечения безопасных и комфортных условий проживания (пребывания);
8) загранучреждения – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.
9) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном с законодательством Республики Казахстан о миграции населения;
10) центр адаптации и интеграции кандасов – юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания кандасам, членам их семей адаптационных и интеграционных услуг и временного проживания;
11) региональная квота приема кандасов – предельное число кандасов или кандасов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Законом;
12) переселенец – внутренний мигрант, переселившийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;

13) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылардың немесе қоныс аударушылар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
14) қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындау кезеңінде, оның ішінде мемлекеттік қызметшілердің ротациясын жүзеге асырған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимі бар тұрғын үй;
15) моноқала – бұл бір немесе бірнеше (көп емес) қала құраушы, бір бейінді және шикізаттық бағыттағы қаланың экономикалық және әлеуметтік жағдайын айқындайтын кәсiпорындарда еңбекке жарамды халықтың және өнеркәсіп өндірісінің негізгі бөлігі (20 пайыздан астамы) шоғырландырылған қала;
16) облыс ішінде қоныс аудару – мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу немесе кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу мүмкіндігі болған кезде экономикалық даму әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, экономикалық өсу орталықтарына бір облыс шегінде қоныс аудару;
17) өңірлік комиссия – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы, жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілер өкілдерінің, кәсіптік одақтардың және облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана кәсіпкерлер палатасының қатысуымен жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
18) өңіраралық қоныс аудару – "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қоныс аударушыларды және қандастарды қабылдаудың өңірлік квоталары, сондай-ақ ерікті түрде қоныс аударуды көздейтін, халықты жұмыспен қамту саласындағы үкіметтік бағдарламалар шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге адамдардың ерікті түрде қоныс аудару;
19) сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн мемлекеттiк басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган;

13) региональная квота приема переселенцев – предельное число переселенцев или переселенцев и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Законом;
14) служебное жилище – жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, в том числе при осуществлении ротации государственных служащих, а также участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с Законом;
15) моногород – город, где основная часть (20 % и более) промышленного производства и трудоспособного населения сосредоточена на одном или нескольких (немногих) градообразующих предприятиях, как правило, одного профиля и сырьевой направленности (моноспециализация), которые при этом определяют все экономические и социальные процессы, происходящие в городе;
16) внутриобластное переселение – переселение в пределах одной области из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения при возможности выделения жилища из государственного жилищного фонда и трудоустройства на постоянное рабочее место или в развитии предпринимательской инициативы;
17) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по содействию занятости с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы;
18) межрегиональное переселение – переселение в регионы, определяемые Правительством Республики Казахстан, в рамках региональных квот приема переселенцев и кандасов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения", а также правительственных программ в сфере занятости населения, предусматривающих добровольное переселение;
19) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства – центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;

20) тұрғын үйді жалға алу (жалдау) – тұрғын үйді немесе оның бір бөлігін жалға берушіге (жалға алушыға) тұрақты немесе уақытша иелену және ақыға пайдалану үшін беру;
21) тұрғынжайды жалдау шарты – оған сәйкес жалдауға беруші жалдаушыға тұрғынжайды немесе оның бір бөлігін ақы төлеп пайдалану құқығын беретін шарт;
22) тірек ауылдық елді мекен – сол жерде тұратын халықты және іргелес орналасқан ауылдық елді мекендердің (бұдан әрі - AЕМ) тұрғындарын мемлекеттік және ауылдық кластерді құрайтын әлеуметтік көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету үшін инфрақұрылым жасалатын абаттандырылған ауылдық елді мекен;
23) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға негіздей отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;
24) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
25) шағын қала – халқының саны 50 мың адамға дейінгі қала;
26) шекара маңындағы аумақтар – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан 50 километрге дейінгі қашықтықта орналасқан әкімшілік-аумақтық құрылымдардың және елді мекендердің аумақтары;
27) экономикалық өсу орталықтары – өңір экономикасында инновациялар мен прогресс көзі функциясын орындайтын, "ауқым әсерінің" арқасында өндіріс факторларының тартылыс (шоғырлану) полюстері болып табылатын және жаңа тауарлар шығаратын және қызметтер көрсететін серпінді дамып келе жатқан салалардың кәсіпорындары орналасатын нақты елді мекендер;
28) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
28) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
29) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы (бұдан әрі – Электрондық еңбек биржасы) – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын электрондық ақпараттық ресурс.

20) наем (аренда) жилища – предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату;
21) договор найма жилища – договор, в соответствии с которым наймодателем предоставляется право пользования жилищем либо его частью нанимателю за плату;
22) опорный сельский населенный пункт – благоустроенный сельский населенный пункт (далее – СНП), в котором создается инфраструктура для обеспечения государственными и социальными услугами проживающему в нем населению и жителям прилегающих СНП, составляющих сельский кластер;
23) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
24) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
25) малый город – город с численностью населения до 50 тысяч человек;
26) приграничные территории – территории административно-территориальных образований и населенных пунктов, расположенных на расстоянии до 50 километров от Государственной границы Республики Казахстан;
27) центры экономического роста – конкретные населенные пункты, выполняющие в экономике региона функцию источника инноваций и прогресса, являющиеся благодаря "эффекту масштаба" полюсами притяжения (концентрации) факторов производства, и где размещаются предприятия динамично развивающихся отраслей, производящие новые товары и услуги;
28) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости:
29) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" (далее – Электронная биржа труда) – информационная система, содержащая единую информационную базу рынка труда;

30) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуы екі бағытта жүзеге асырылады:
1) қоныс аударушылар мен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге;
2) бір облыс шегінде.
5. Өңірлік, аудандық (қалалық) комиссия "Кейбір үлгілік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 7 маусымдағы № 482 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13867 болып тіркелген) бекітетілген үлгілік ережеге сәйкес жұмыс күшінің ұтқарлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу мәселелері бойынша мемлекетік органдар мен басқа ұйымдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады.
6. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін өңірлік комиссияның қарауына қоныс аудару үшін елді мекендердің тізбесінің жобасын шығарады.
7. Өңірлік комиссия жыл сайын, 15 қаңтарға дейін, экономикалық даму әлеуеті орташа және жоғары АЕМ, шағын және моноқалалар, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ экономикалық өсу орталығы қатарынан қандастар мен қоныс аударушыларды, оның ішінде облыс ішінде қоныстандыру үшін елді мекендердің тізбесін қарастырады және бекітеді және тізбені халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган елді мекендер тізбесін Электрондық еңбек биржасында, "Қоныс аудару" бөлімінде орналастыруды қамтамасыз етеді және халықты жұмыспен қамту орталықтарына, ауылдық округтердің әкімдеріне жібереді.
9. Еңбек ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару шаралары тізбеге кірмейтін өзге де елді мекендерде іске асырылмайды.

30) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Добровольное переселение лиц для повышения трудовой мобильности осуществляется по двум направлениям:
1) в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, в рамках региональных квот приема переселенцев и кандасов;
2) в пределах одной области.
5. Региональная, районная (городская) комиссия осуществляет координацию деятельности государственных органов и других организаций по вопросам содействия добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы согласно типовому положению утвержденному приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 482 "Об утверждении некоторых типовых документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13867).
6. Местный орган по вопросам занятости населения для повышения мобильности рабочей силы, вносит на рассмотрение региональной комиссии проект перечня населенных пунктов для переселения.
7. Региональная комиссия ежегодно, до 15 января рассматривает и утверждает перечень населенных пунктов для расселения кандасов и переселенцев, в том числе для внутриобластного переселения из числа СНП, малых и моногородов с средним и высоким потенциалом экономического развития, городов областного и районного значения а также центра экономического роста и направляет ее в местный орган по вопросам занятости и социальной защиты населения.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Местный орган по вопросам занятости населения обеспечивает размещение перечня населҰнных пунктов в Электронной бирже труда, в разделе "Переселение" и направляет в центры занятости населения, акимам сельских округов.
9. Меры добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности в иные населҰнные пункты, не входящие в перечень, не реализуются.

10. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмысқа орналастыру үшін мынадай санаттағы:
1) жұмыс іздеген адамдардың;
2) жұмыссыздардың;
3) "Жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 178 қаулысына сәйкес, жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттарының және олардың отбасы мүшелерінің жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдеседі;
4) қандастар.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жұмысқа орналасу үшін жұмыс іздеп жүрген адамдар және жұмыссыздар арасында Заңның 24-бабының 3 тармағына сәйкес жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аудару үшін:
1) балалар ауылының тәрбиеленушiлерi және балалар үйлерінің түлектері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған он алты жастан жиырма үш жасқа дейiнгi балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері;
2) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері;
4) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкеп соққан өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты жұмыстан босатылған адамдар басым құқықты пайдаланады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жұмысқа орналасу үшін жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу:
1) мемлекеттік қызметшілерге;
2) ҚР ҰК 01-2017 қызметтер сыныптауышының тоғызыншы тобына жататын біліктілігі төмен жұмысшыларға;
3) қоныс аударушың отбасы құрамындағы адамдарды қоспағанда, жұмыс күшінің құрамына кірмейтін азаматтарға қолданылмайды.
13. Жаңа тұрғылықты жерге ерікті түрде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары бір рет көрсетіледі.
14. Осы Қағидалардың 18 және 46 тармақтарында көзделген жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару шаралары туралы мәліметтер Әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) орналастырылады.

10. Центры занятости населения содействуют в добровольном переселении на новое место жительства для трудоустройства следующим категориям лиц и членам их семей:
1) лицам, ищущим работу;
2) безработным;
3) отдельным категориям занятых лиц в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 178 "Об определении отдельных категорий занятых лиц;
4) кандасам.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Преимущественным правом для добровольного переселения на новое место жительства для трудоустройства среди лиц, ищущих работу, и безработных в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона пользуются:
1) воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет;
2) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
4) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Содействие в добровольном переселении на новое место жительства для трудоустройства не распространяется на:
1) государственных служащих;
2) низкоквалифицированных рабочих, относящихся к девятой группе классификатора занятий НК РК 01-2017;
3) лиц, не входящих в состав рабочей силы, за исключением лиц, в составе семьи переселенца.
13. Меры государственной поддержки в добровольном переселении на новое место жительства предоставляются однократно.
14. Сведения о мерах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, указанные в пунктах 18 и 46 настоящих Правил, размещаются Единой информационной системе социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда").

2-тарау. Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Өңіраралық қоныс аудару тәртібі
15. Өңіраралық қоныс аудару жұмыс күші артық облыстардан (бұдан әрі – шығу өңірлері) жұмыс күші жетіспейтін облыстарға (бұдан әрі – қабылдау өңірлері) жұмысқа орналастыруға немесе кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу бойынша міндеттемелермен жүзеге асырылады.
16. Алматы, Жамбыл, Жетісу, Маңғыстау, Түркістан, Қызылорда облыстары мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары кейінгі 10 жылда облыстағы халық саны жыл сайын 2 %-дан артық өсетін және/немесе халқының тығыздығы шаршы километрге 6,4 адамнан асатын шығу өңірлері болып айқындалған.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қабылдау өңірлері "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалады.
18. Жаңа тұрғылықты жерде ерікті түрде өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің қоныс аударуы жұмыс берушінің есебінен іске асырылған жағдайды қоспағанда, адамдарға және оның отбасы мүшелеріне материалдық көмек беруді;
2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй-жай ұсынған жағдайларды қоспағанда, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй немесе жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі бар болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасына қатысушылар қатарындағы түлектер, сондай-ақ қандастар шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысады.
Бұл ретте, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасына қатысушылар қатарындағы түлектер оқу өңіріне қарамастан осы Қағидаларға сәйкес қабылдау өңірінде мемлекеттік қолдау шарасын ала алады. Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы осы Қағидаларда көзделген ерікті қоныс аударуға арналған мемлекеттік қолдау шараларын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.

Глава 2. Порядок организации добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы
Параграф 1. Порядок межрегионального переселения
15. Межрегиональное переселение осуществляется из трудоизбыточных регионов (далее – регионы выбытия) в трудодефицитные регионы (далее – регионы приема) с обязательным условием по содействию в трудоустройстве или в развитии предпринимательской инициативы.
16. Регионами выбытия, имеющими ежегодный прирост населения за последние 10 лет более 2 % от численности населения области и(или) плотность населения более 6,4 человек на квадратный километр, определены: Алматинская, Жамбылская, Мангистауская, Туркестанская, Кызылординская области, область Жетісу и города Астана, Алматы и Шымкент.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Регионы приема определяются Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
18. Государственная поддержка добровольного межрегионального переселения на новом месте жительства включает:
1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;
2) предоставление жилищ, служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве на новом месте жительства.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға" ("Серпін"), а также кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия.
При этом, выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға" ("Серпін") получают государственную меру поддержки в соответствии с настоящими Правилами в регионе приема независимо от региона обучения. Обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенными в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставленных мер государственной поддержки в добровольном переселении, предусмотренных настоящими Правилами.

20. Халықты жұмыспен қамту орталықтары ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және(немесе) желінің абоненттік құрылғысы және ЭҮП арқылы өтініш берушілерді хабардар етеді және оларға қоныс аударушыларды қабылдау өңірінің жергілікті атқарушы органы қабылдаған шешімдердің көшірмелерін ұсынады, үміткерді жаңа тұрғылықты жерде қабылдауға дайын екендігі туралы хабардар етеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Хабарламаны алғаннан кейін қоныс аударуды қандастар және қоныс аударушылар дербес жүзеге асырады.
22. Шыққан өңірлерінен қоныс аударушыларды қабылдау өңірлеріне өз бетінше келген және сонда алты айдан артық тұрмаған қоныс аударушылар, сондай-ақ "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасының түлектері оқу орнын аяқтаған соң алты ай мерзімінде және қоныс аударушыларды қабылдау өңірлерінде тіркелуіне тәуелсіз халықты жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
23. Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталығы келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы Әлеуметтік келісімшарт жасасады.
24. Бір қабылдау өңірінің ішінде қоныстандыру ауданынан/қаласынан тыс бір елді мекеннен басқа елді мекенге көшкен жағдайда қандас не қоныс аударушы тиісті халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді және жаңа тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады.
25. Өңіраралық қоныс аударуды ұйымдастыру мақсатында шығу және қабылдау өңірлері шығу өңірлерінде бос орындар жәрмеңкелерін ұйымдастыру, қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың белгіленген өңірлік квота, еңбек нарығындағы жағдай, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс туралы, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары және қабылдау өңірлеріне танысу сапарларын ұйымдастыру арқылы өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
26. Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жұмыс берушілердің қатысуымен өңіраралық қоныс аудару тәртібі
27. Жұмыс берушілерге өңіраралық қоныс аударуда жәрдем көрсету үшін халықты жұмыспен қамту орталықтары өңірлік кәсіпкерлер палаталарының филиалымен бірлесіп, жұмыс берушілерге ерікті өңіраралық қоныс аудару шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын көрсетудің тәртібі мен шарттары туралы консультация береді.

20. Центры занятости населения уведомляют заявителей и представляют им копии решений, принятых местным исполнительным органом региона приема кандасов и переселенцев посредством информационно-коммуникационных технологий, ПЭП и(или) абонентского устройства сети, уведомляет претендента о готовности приема на новом месте жительства.
Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. После получения уведомления переезд осуществляется кандасами и переселенцами самостоятельно.
22. Переселенцы, самостоятельно прибывшие из регионов выбытия в регионы приема переселенцев и проживающие там не более шести месяцев, а также выпускники в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") в течении шести месяцев после выпуска из учебного заведения, независимо от времени регистрации в регионе приема переселенцев, подают заявления в центр занятости населения региона приема по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
23. Центр занятости населения региона приема в течение пяти рабочих дней после прибытия заключает социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
24. В случае переезда с одного населенного пункта в другой населенный пункт за пределами района/города расселения внутри одного региона приема, кандас либо переселенец уведомляет соответствующие центры занятости населения и заключает социальный контракт по новому месту жительства.
25. В целях организации межрегионального переселения регионы выбытия и приема взаимодействуют путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации об установленной квоте приема кандасов и переселенцев, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, об условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
26. Меры государственной поддержки межрегионального переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок межрегионального переселения с участием работодателей
27. Для оказания содействия работодателями в межрегиональном переселении центры занятости населения совместно с филиалом региональных палат предпринимателей консультируют работодателей о порядке и условиях оказания мер государственной поддержки в рамках добровольного межрегионального переселения.

28. Қабылдау өңірінен еңбек ресурстарына қажеттілігі бар жұмыс берушілер персоналды Электрондық еңбек биржасы арқылы:
1) мамандық (кәсіп) және жұмыс шарттары бөлінісінде қажетті қызметкерлердің санын көрсете отырып, бос бос жұмыс орнын туралы өтінімді орналастыру арқылы таңдайды.
Ақпаратта жұмыс берушінің есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша, қосымша қолдау шаралары мен әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету туралы мәліметтер көрсетіледі:
2) шығу өңірлерінен қажетті ізденушілердің түйіндемесін қарау арқылы таңдайды.
29. Жұмыс беруші жауаптарға жүгінген кезде, ізденушінің жүйесінен жауап алған жағдайда, ізденушінің байланыс деректері туралы ақпарат алу үшін ізденушінің жүйесіне сәйкестендіргіші бар сұратуды қалыптастырады.
30. Жұмыс беруші ақпараттық-коммуникациялық технологиялар немесе желінің абоненттік құрылғысы арқылы жұмыс іздеушіні шығу өңірінен жаңа тұрғылықты жерде қабылдау дайындығы және жайластыру және үй беру мүмкіндіктері туралы хабардар етеді.
31. Көшудің тәртібі мен шарттарын жұмыс беруші мен ізденуші азаматтық-құқықтық сипаттағы Шартқа сәйкес келіседі.
32. Жұмыс беруші көшу шартымен келісілгеннен кейін қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не одан бас тарту туралы ұсынымдар шығару үшін мамандық (кәсіп) және жұмыс шарттары бөлінісінде жұмыскерлердің санын, сондай-ақ өзге де қолдау шараларын көрсете отырып, ізденуші туралы мәліметтерді өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
33. Өңірлік комиссия жұмыс берушіден мәліметтерді алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде квотаға енгізу туралы не себептерін дәлелді негіздей отырып, одан бас тарту туралы ұсыным шығарады.
34. Квотаға енгізуден бас тарту үшін жұмыс берушіде жалақы төлеу бойынша алты айдан астам, сондай-ақ есептелген салықтар, алымдар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер бойынша үш айдан астам берешегінің болуы негіз болып табылады.
35. Қабылдау өңірлерінің өңіраралық қоныс аударуға осы Қағидалардың шартына сәйкес жәрдем көрсететін жұмыс берушіге:
1) қабылданған әрбір қызметкер үшін бір мезгілде 400 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (одан әрі – АЕК) бір рет жұмысқа орналасуға арналған субсидия (бұдан әрі – жұмысқа орналасуға арналған субсидия) мынадай шарттар кезінде:
кемінде екі жыл мерзіммен тұрақты жұмысқа орналастыру;
тұрғын үймен қамтамасыз ету;
2) ауыл елді мекендерінде жаңа тұрғын үй құрылысына шығыстардын 50%-на дейін өтеу арналған субсидия беріледі (бұдан әрі –тұрғын үй салуға арналған субсидия).
36. Жұмыс берушіге жұмысқа орналасуға субсидия берілген кезде көшуге субсидия төленбейді және тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар кандасқа және қоныс аударушыға өтелмейді.

28. Работодатели из региона приема, имеющие потребность в трудовых ресурсах, подбирают персонал посредством Электронной биржи труда путем:
1) размещения заявки о вакансиях, с указанием количества необходимых работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы.
В информации указываются сведения по обеспечению жильем за счет работодателя, о дополнительных мерах поддержки и обеспечения социальной инфраструктурой:
2) выбора соискателей из регионов выбытия путем просмотра резюме.
29. Работодатель при отклике из системы соискателя, формирует запрос, содержащий идентификатор в систему соискателя для получения информации о контактных данных соискателя.
30. Работодатель посредством информационно-коммуникационных технологий или абонентского устройства сети, уведомляет соискателя из региона выбытия о готовности приема на новом месте жительства и возможностям обустройства и предоставления жилья.
31. Порядок и условия переезда оговаривается работодателем и соискателем в соответствии с договором гражданско-правового характера.
32. Работодатель после согласования условий переезда направляет сведения о соискателе с указанием количества работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы, а также иных мерах поддержки на рассмотрение региональной комиссии для вынесения рекомендаций о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев либо об отказе.
33. Региональная комиссия в течение десяти рабочих дней после получения сведения от работодателя выносит рекомендацию о включении в квоту либо об отказе в этом с мотивированным обоснованием причин.
34. Основанием для отказа в включении в квоту является наличие у работодателя задолженности по выплате заработной платы более шести месяцев, а также по начисленным налогам, сборам и иным обязательным платежам в бюджет более трех месяцев.
35. Работодателю регионов приема, оказывающему содействие в межрегиональном переселении в соответствии с условиями настоящих Правил, предоставляются:
1) субсидия на трудоустройство, единовременно в размере 400 месячных расчетных показателей (далее – МРП) за каждого работника, принятого (далее – субсидия на трудоустройство) при условии:
трудоустройства на постоянную работу со сроком не менее двух лет;
обеспечения жильем;
2) субсидия затрат до 50% расходов на строительство нового жилья в сельской местности (далее – субсидия на строительство жилья).
36. При предоставлении работодателю субсидии на трудоустройство, субсидия на переезд не выплачиваются и расходы по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасу и переселенцу не возмещается.

37. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелген) бекітілген Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді ұсыну және алу қағидаларына сәйкес жұмыс беруші қандастар және қоныс аударушылар қатарынан жұмысқа орналастырылған жұмыскерлердің еңбек шарттары бойынша мәліметтерді "Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ААЖ-ға орналастыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жұмыс берушілер қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталықтарына жұмыс берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттардың көшірмелерін:
1) қоныс аударушыларды және қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өңірлік комиссияның шешімдерін айқындау туралы;
2) жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы актісінің көшірмесі не жұмыс берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) расталған жұмыскерлермен жасалған еңбек шартының көшірмесін қоса бере отырып жұмысқа орналасуға субсидия төлеу туралы өтініш береді
39. Халықты жұмыспен қамту орталығы өтініште көрсетілген мәліметтер толық және ұсынылған құжаттар толық болған кезде субсидия төлеу туралы өтінішті қабылдайды;
40. Халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде субсидия төлеу туралы шешім шығарады және жұмыс берушіге субсидиялар төлеуді қамтамасыз етеді.
41. Халықты жұмыспен қамту орталығы, ерікті түрде қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші арасында үшжақты әлеуметтік келісімшарт жасалады, онда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушіге субсидия төлеу, қызметтік тұрғын үй беру шарттары және басқа да қолдау шаралары көзделеді.
42. Жұмыс берушінің ұсынысы бойынша әлеуметтік келісімшартта қоныс аударушылар мен қандастарды қолдаудың қосымша шаралары көзделеді.
43. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс беруші бақылайды.
44. Ерікті өңіраралық қоныс аудару шараларын іске асыруға жәрдемдесетін жұмыс берушілерге жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі шараларды іске асыру шеңберінде мемлекеттік қолдау алуда басымдық беріледі.
3-параграф. Облыс ішінде қоныс аударуды ұйымдастыру тәртібі
45. Облыс ішінде қоныс аудару облыс шегінде АЕМ-нен және экономикалық даму әлеуеті төмен моноқалалардан АЕМ-ге, Экономикалық даму әлеуеті орташа және жоғары шағын және моноқалаларға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үймен қамтамасыз ету немесе жұмыс берушілер есебінен, жұмысқа орналастыру немесе кәсіпкерлік бастаманы дамыту мүмкіндігі болған кезде экономикалық өсу орталықтарына жүзеге асырылады.

37. Работодатель обеспечивает размещение в АИС "Единая система учета электронных трудовых договоров" сведений по трудовым договорам трудоустроенных работников из числа кандасов и переселенцев в соответствии с Правилами предоставления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21173).
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Работодатели, подают в центры занятости населения региона приема заявление о выплате субсидии на трудоустройство работодателю по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением копий следующих документов:
1) решений региональной комиссии о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
2) акта работодателя о приеме на работу либо копии заключенного с работниками трудового договора, заверенную подписью и печатью (при наличии) работодателя.
39. Центр занятости населения принимает заявление о выплате субсидий при условии полноты сведений, указанных в заявлении и полноты представленных документов.
40. Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня принятия заявления выносит решение о выплате субсидий и обеспечивает выплату субсидий работодателю.
41. Между центром занятости населения, участником добровольного переселения и работодателем заключается трехсторонний социальный контракт, где предусматриваются условия по выплате субсидии работодателю, предоставления служебного жилища и другие меры поддержки, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам
42. По предложению работодателей в социальном контракте предусматриваются дополнительные меры поддержки переселенцев и кандасов.
43. Выполнение условий социального контракта контролируется центром занятости населения и работодателем.
44. Работодателям, оказывающим содействие в реализации мер добровольного межрегионального переселения, предоставляется приоритет в получении государственной поддержки в рамках реализации мер по содействию занятости.
Параграф 3. Порядок организации внутриобластного переселения
45. Внутриобластное переселение осуществляется в пределах области из СНП и моногородов с низким потенциалом экономического развития в СНП, малые и моногорода с средним и высоким потенциалом экономического развития, а также центры экономического роста при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда или за счет работодателей, трудоустройства или в развитии предпринимательской инициативы.

46. Облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау:
1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне материалдық көмек беруді;
2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй-жай ұсынған жағдайларды қоспағанда, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй немесе жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі бар болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуді қамтиды.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Бір облыс ішінде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.
48. Облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар экономикалық әлеуеті төмен елді мекендерде және моноқалаларда тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары.
49. Облыс шегінде қоныс аударуды жоспарлап отырған адамдар тұрғылықты жеріндегі халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтер әкімдеріне жүгінеді.
50. Халықты жұмыспен қамту орталықтары және/немесе ауылдық округтердің әкімдері үміткерлерге облыс ішіндегі ерікті қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары және көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы консультация береді.
51. Ауылдық округетердің әкімдері бір облыс ішінде қоныс аударуға қатысуға үміткерлердің тізімін халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
52. Халықты жұмыспен қамту орталықтары бір аудан ішінде және облыс шегінде көшуді жоспарлап отырған үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады, қоныс аударуға қатысу тәртібі мен шарттары туралы консультациялар береді.
53. Облыс ішінде қоныс аударуға үміткерлер келісім берген жағдайда халықты жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) еңбек өтілін растайтын құжаттың көшірмесі (бар болса);
3) білімі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса) қоса бере отырып өтініш береді.
54. Халықты жұмыспен қамту орталықтары құжаттарды қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде басқа ауданға көшкісі келетіндердің өтініштерін және құжаттарын халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға, бір аудан ішінде көшкісі келетіндердікін аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жібереді.
55. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыс шегінде облыстық (аудандық) маңызы бар қалаға көшкісі келетін адамдардың өтініштері мен құжаттары келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды өңірлік комиссияның қарауына жібереді.

46. Государственная поддержка добровольного внутриобластного переселения включает:
1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи, за исключением случаев, когда переезд работника осуществляется за счет средств работодателя;
2) предоставление жилищ, служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве на новом месте жительства.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Меры государственной поддержки внутриобластного переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.
48. Участниками добровольного внутриобластного переселения являются граждане Республики Казахстан, проживающие в СНП и моногородах с низким экономическим потенциалом.
49. Лица, желающие и планирующие переселение в пределах области, обращаются в центры занятости населения по месту жительства, к акимам сельских округов.
50. Центры занятости населения и акимы сельских округов консультируют претендентов о порядке и условиях участия в добровольном внутриобластном переселении и оказания мер государственной поддержки.
51. Акимы сельских округов направляют в центры занятости населения списки претендентов, планирующих переселение в пределах области.
52. Центры занятости населения формируют списки претендентов, планирующих переезд внутри одного района и в пределах области, консультируют о порядке и условиях переселения.
53. Претенденты, желающие переехать внутри области, подают заявления в центры занятости населения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия документа, подтверждающие трудовую деятельность (при наличии);
3) копия документа об образовании (при наличии).
54. Центры занятости населения в течение пяти рабочих дней после их принятия направляют заявления и документы желающих переехать в другие районы – местному органу по вопросам занятости населения области, внутри района на рассмотрение районной (городской) комиссии.
55. Местный орган по вопросам занятости населения области в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов лиц, желающих переехать в город областного (районного) значения в пределах области, направляют их на рассмотрение региональной комиссии.

56. Өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар өтініш берген адамдардың құжаттарын қарау қорытындысы бойынша өтініштер келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыс ішінде көшетін азаматтарға қатысты қоныс аударушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді.
57. Өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар ұсынымдар әзірлегеннен соң үш жұмыс күні ішінде ұсынымдарды халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
58. Өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның отырысы өтініштер мен құжаттар келіп түскен кезде өткізіледі.
59. Халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынымдарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде комиссиялардың ұсынымдары негізінде өтініш берушілерді облыс ішінде қоныс аудару бойынша шешім қабылдайды.
60. Халықты жұмыспен қамту орталықтары шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде облыс ішінде қоныс аударуға қатысатын адамдарға қабылданған шешім туралы байланыс құралдары арқылы хабарлайды.
61. Халықты жұмыспен қамту орталықтары комиссияның оң қорытынды бар үміткерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге жолдама береді. Үміткерлердің көшуі өздігінен жүзеге асырылады.
62. Халықты жұмыспен қамту орталықтары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт жасайды.
4-параграф. Материалдық көмекті төлеу тәртібі
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Өңіраралық қоныс аудару шеңберінде жаңа тұрғылықты жерге келгеннен кейін қандастар мен қоныс аударушыларға және олардың отбасы мүшелеріне, сондай-ақ отбасы жағдайына қарамастан жалғыз басты адамдарға материалдық көмек беріледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63-1. Экономикалық ұтқырлық сертификаты - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары шеңберінде тұрғын үйді сатып алу кезінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша бастапқы жарнаның бір бөлігін жабу, тұрғын үйді сатып алу және салу үшін ақшалай төлем ретіндегі материалдық көмек.
Экономикалық ұтқырлық сертификаты келу өңірінде тұрақты тұратын елді мекенде тұрғын үйді сатып алу кезінде қандастар мен қоныс аударушыларға беріледі.

56. Региональные и районные (городские) комиссии по итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление, в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявлений разрабатывают рекомендации о включении либо отказе в отношении граждан, переезжающих внутри области.
57. Региональные и районные (городские) комиссии в течение трех рабочих дней после разработки направляют рекомендации в центры занятости населения.
58. Заседание региональной и районной (городской) комиссии проводится при поступлении заявлений и документов.
59. Центры занятости населения на основании рекомендаций комиссий в течение пяти рабочих дней со дня получения рекомендаций принимают решение по внутриобластному переселению.
60. Центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения уведомляют лиц, участвующих в внутриобластном переселении, о принятом решении посредством услуг связи.
61. Центры занятости населения, претенденту, имеющему положительную рекомендацию региональной комиссий, выдают направление на переселение, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Переезд претендентов осуществляется самостоятельно.
62. С переехавшими лицами, центры занятости населения заключают социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок выплаты материальной помощи
Сноска. Заголовок параграфа 4 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. После прибытия на новое место жительства в рамках межрегионального переселения кандасам и переселенцам и членам их семей, а также одиноким лицам, независимо от семейного положения, выплачивается материальная помощь.
Сноска. Пункт 63 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-1. Сертификат экономической мобильности – материальная помощь в форме денежной выплаты для покупки, строительства жилья или первоначального взноса по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) документов системы государственного планирования.
Сертификат экономической мобильности предоставляется кандасам и переселенцам при приобретении жилья в населенном пункте постоянного проживания в регионе прибытия.

Ескерту. 4-параграф 63-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63-2. Экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлем алу үшін қандастар және қоныс аударушылар осы Қағидалардың 6-1 қосымшасына сәйкес нысанда бірге халықты жұмыспен қамту орталығына мыналарды қоса бере отырып, өтініш береді:
1) тұрғын үйді сатып алу кезінде тұрғын-үйді сату-сатып алу шарты;
2) тұрғын үйді сатып алу кезінде тұрғын үй ипотекалық қарызы бойынша алғашқы жарна барысында екінші деңгейлі банктердің тұрғын үй қарызын беруді мақұлдауын растайтын құжат;
3) тұрғын үйді құрылысын салу кезінде қандастар мен қоныс аударушылардың меншігінде жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскесінің не/немесе жеке қосалқы шаруашылық бар екенін растайтын құжат.
Аталған құжаттардың түпнұсқасы және көшірмесі ұсынылады. Олардың сәйкесітігін тексергеннен кейін түпнұсақалар өтініш иесіне қайтарылады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарастырады, экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру немесе себептерін дәлелді негіздей отырып, одан бас тарту туралы шешім шығарады және қабылданған шешім туралы өтініш иесін хабарландырады.
Экономикалық ұтқырлық сертификатын ұсынудан бас тарту мынадай себептерге байланысты:
1) өтініш берушінің осы тармақтың бірінші бөлімінде көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттарда деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау.
Ескерту. 4-параграф 63-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63-3. Халықты жұмыспен қамту орталықтары экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді мына жағдайларда аударады:
1) тұрғын үйді сатып алу кезінде – экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тұрғын үйді сату-сатып алу шартына сәйкес, сатушының екінші деңгейлі банктегі немесе банк операцияларының жекелей түрін жүзеге асыратын басқа да ұйымдағы дербес шотына;
2) ипотекалық қарыз кезінде - экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тұрғын үй қарызы шартына сәйкес екінші деңгейлі банктердің дербес шотына;
3) тұрғын үйді салу кезінде – екінші деңгейлі банктегі немесе банк операцияларының жекелей түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдағы қандастар мен қоныс аударушылардың дербес шотына:
экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық ұтқырлық сертификаты сомасының 25%-ы.
Қандас пен қоныс аударушы экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемді алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде тұрғын үй құрылысының басталғандығы жөнінде халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді;
Құрылыс және монтаждау жұмыстарының аяқталғандығы жөнінде аудандық (қалалық) комиссияның растауымен екі жұмыс күні ішінде экономикалық ұтқырлық сертификаты сомасының 40%-ы. Құрылыс және монтаждау жұмыстарының аяқталғанын растау үшін өтініш беруші халықты жұмыспен қамту орталығына ерікті түрде нысандағы фото, бейне дәлелдемелері арқылы өтініш ұсынады. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жанындағы аудандық (қалалық) комиссия көрсетілген өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде құрылыс орнына шығады және құрылыс және монтаждау жұмыстарының аяқталғаны жөнінде фактінің расталуы немесе расталмауы туралы шешім шығарады, ол туралы өтініш берушіні хабардар етеді;
Құрылыс жұмыстарының аяқталғандығы жөнінде аудандық (қалалық) комиссияның растағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық ұтқырлық сертификаты сомасының 35%-ы.
Тұрғын үй құрылысының аяқталғаны туралы факті өтініш берушінің халықты жұмыспен қамту орталықтарына Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға беру актісі арқылы расталады.

Сноска. Параграф 4 дополнен пунктом 63-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-2. Для получения денежной выплаты по сертификату экономической мобильности кандасы и переселенцы подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам с приложением:
1) при покупке жилья - договор купли-продажи жилья;
2) при первоначальном взносе по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья - документ, подтверждающий одобрение банком второго уровня выдачи жилищного займа;
3) при строительстве жилья - документ, подтверждающий наличие в собственности кандаса или переселенца земельного участка под индивидуальное жилищное строительство и/или личное подсобное хозяйство.
Указанные документы представляются в копиях и оригиналах. После их сверки оригиналы возвращаются заявителю.
Центры занятости населения в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления рассматривают его, выносят решение о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности либо об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин и уведомляют заявителя о принятом решении.
Основаниями для отказа в выдаче сертификата экономической мобильности являются:
1) непредставление заявителем документов, предусмотренных частью первой настоящего пункта;
2) выявление недостоверных данных (сведений), содержащихся в представленных документах.
Сноска. Параграф 4 дополнен пунктом 63-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-3. Центры занятости населения перечисляют денежные выплаты по сертификату экономической мобильности:
1) при покупке жилья – на лицевой счет продавца в банке второго уровня или иной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в соответствии с договором купли-продажи жилья в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
2) при ипотечном займе – на лицевой счет банка второго уровня в соответствии с договором жилищного займа в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
3) при строительстве жилья – на лицевой счет кандаса или переселенца в банке второго уровня или иной организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций:
25 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Кандас и переселенец в течении десяти рабочих дней после получения денежных выплат по сертификату экономической мобильности уведомляет центры занятости населения о начале строительства жилья;
40 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня подтверждения районной (городской) комиссией факта завершения строительных и монтажных работ. Для подтверждения факта завершения строительных и монтажных работ заявитель представляет в центр занятости населения заявление с фото, видео фиксаций в произвольной форме. Районная (городская) комиссия в течение пяти рабочих дней после получения указанного заявления выезжает на место строительства и принимает решение о подтверждении или не подтверждении факта завершения строительных и монтажных работ, о чем уведомляет заявителя;
35 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня подтверждения районной (городской) комиссией завершения строительства жилья.
Факт завершения строительства жилья подтверждается заявителем путем предоставления в центры занятости населения акта приемки объекта в эксплуатацию согласно законодательству об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.

Ескерту. 4-параграф 63-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Көшу шығыстарын өтеу бір рет отағасына және отбасының әрбір мүшесіне 70 АЕК мөлшерінде беріледі.
Көшу шығыстарын өтеу үшін қандастар мен қоныс аударушылар халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу ай сайын, он екі айдан көп емес тұрғын үй алғанға дейін мынадай мөлшерлерде өтеледі:
1) қалалық жерлерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 20 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса 25 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде 30 АЕК мөлшерінде төленеді;
2) ауылдық жерлерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 15 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болған кезде 18 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде 21 АЕК мөлшерінде төленеді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-1. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу үшін қандастар мен қоныс аударушылар халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Жалдау шартына сәйкес халықты жұмыспен қамту орталықтарымен жалдамалы/қызметтік тұрғынжай ұсынылса көшуге, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төленбейді.
Ескерту. 4-параграф 66-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Параграф 4 дополнен пунктом 63-3 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Возмещение расходов на переезд осуществляется – единовременно в размере 70 МРП на главу и каждого члена семьи.
Для возмещения расходов на переезд кандасы и переселенцы подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 65 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг предоставляется ежемесячно до приобретения жилья, но не более двенадцати месяцев в следующих размерах:
1) для переселившихся в городскую местность:
в размере 20 МРП для одного человека;
в размере 25 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 30 МРП при количестве членов семьи пять и более;
2) для переселившихся в сельскую местность:
в размере 15 МРП для одного человека;
в размере 18 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 21 МРП при количестве членов семьи пять и более.
Сноска. Пункт 66 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-1. Для возмещения расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасы и переселенцы подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 8 настоящих Правил.
При предоставлении центрами занятости населения арендного/служебного жилья, в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не предоставляется.
Сноска. Параграф 4 дополнен пунктом 66-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

68. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Материалдық көмек өтініш квотаға енгізілген кезден бастап алты айдан кешіктірілмей берілген жағдайда ұсынылады.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Бұрын көшуге субсидия тағайындалған "Еңбек" Мемлекеттік бағдарламасына қатысушылар тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарттарға сәйкес осы Қағидалардың шарттарына сәйкес төлем алады.
75. Халықты жұмыспен қамту орталығы материалдық көмекті беру туралы шешімді өтініш берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Қандастарда және қоныс аударушыда және оның отбасы мүшелерінде жаңа тұрғылықты жері бойынша меншік құқығындағы тұрғынжайы не соңғы алты айдан астам мерзімге коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрақты пайдалануындағы тұрғынжайы болған жағдайда, тұрғынжайы, қызметтік тұрғынжайы не жаңа тұрғылықты жері бойынша жатақханаға бөлмесі ұсынылмайды, тұрғынжайды жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар өтелмейді, экономикалық ұтқырлық сертификат бойынша ақшалай төлем берілмейді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

68. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Материальная помощь предоставляется в случае подачи заявления не позднее шести месяцев с момента включения в квоту.
Сноска. Пункт 73 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Участники госпрограммы "Еңбек" которым раннее была назначена субсидия на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг получают выплату в соответствии с условиями настоящих Правил, согласно раннее заключенных социальных контрактов.
75. Решение о предоставлении материальной помощи центром занятости населения принимается в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Пункт 75 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. В случае наличия у кандаса и переселенца и членов его семьи по новому месту жительства жилища на праве собственности, либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда со сроком более чем за последние шесть месяцев, жилище, служебное жилища, либо комната в общежитие по новому месту жительства и денежная выплата по сертификату экономической мобильности не представляется, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не осуществляется.
Сноска. Пункт 76 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-параграф. Қоныс аударушылар мен қандастар үшін тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және(немесе) салу, сондай-ақ коныс аударушылар мен қандастар үшін тұрғын үй сатып алуды және(немесе) салуды қаржыландыру тәртібі
77. Тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзее асыратын жергілікті атқарушы орган қоныс аударушылар мен қандастарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін:
1) бірыңғай үлгілік жоба бойынша тұрғын үй салуды, тұрғын үйді, оның ішінде өз қаражаты есебінен тұрғын үй салған жұмыс берушілерден сатып алуды (құнын төлеп алуды);
2) салынып жатқан объектілер бойынша жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді;
3) тұрғын үй және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу үшін жер учаскелерін бөлуді;
4) инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асырады.
78. Қандастар мен қоныс аударушылар үшін тұрғын үйдің қажетті саны Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша тиісті жылға арналған қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы белгіленгенге дейін соңғы 5 жылда орта есеппен қалыптасқан үй шаруашылықтарының орташа мөлшеріне байланысты айқындалады.
79. Тұрғын үй саны қандастар мен қоныс аударушылар санын өңірлік квотада белгіленген үй шаруашылықтарының орташа мөлшеріне бөлу жолымен бірлікпен айқындалады.
Бұл ретте, егер үйлердің жалпы саны оннан көп немесе одан аз болса, бүтін бірлікке дейін дөңгелектеу қолданылады.
80. Бірыңғай үлгілік жоба бойынша тұрғын үй құрылысы жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландырылған кезде жүзеге асырылады, бұл ретте жұмыс беруші тұрғын үй құнының кемінде 15%-ын қоса қаржыландырады.
Қоса қаржыландыру туралы шешімді сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
81. Жұмыс берушілердің тарапынан қоса қаржыландырған жағдайда сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен жұмыс беруші мынадай талаптарды:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу тәртібін;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті түрде жұмысқа орналастыруды;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыру мөлшерін көздейтін ниет шартын жасасады.
82. Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің түпкілікті құнын айқындағаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй құрылысы және жұмыс берушінің қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
83. Тұрғын үй сатып алу (құнын төлеп алу) және(немесе салу), инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу жергілікті атқарушы органдарға республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер, нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылады.

Параграф 5. Порядок приобретения (выкупа) и(или) строительства жилья для переселенцев и кандасов, а также финансирования приобретения и(или) строительства жилья для переселенцев и кандасов
77. Для обеспечения жильем кандасов и переселенцев местные исполнительные органы, осуществляющие функции в сфере жилищных отношений осуществляют:
1) строительство жилья по единому типовому проекту, приобретение (выкуп) жилья, в том числе у работодателей, построивших жилье за счет собственных средств;
2) разработку проектно-сметной документации;
3) отвод земельных участков для строительства жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
4) строительство объектов инженерной инфраструктуры.
78. Необходимое количество жилья для кандасов и переселенцев определяется в зависимости от среднего размера домохозяйств по данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, сложившихся в среднем за последние 5 лет до установления региональной квоты приема кандасов и переселенцев на соответствующий год.
79. Численность жилья определяется в единицах путем деления численности кандасов и переселенцев установленной в региональной квоте на средний размер домохозяйств.
При этом если общее число домов превышает или меньше десятой доли, применяется округление до целой единицы.
80. Строительство жилья по единому типовому проекту осуществляется при софинансировании со стороны работодателей, при этом работодатель софинансирует не менее 15%.
Решение о софинансировании принимается местным исполнительным органом по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля.
81. В случае софинансирования со стороны работодателей, местный исполнительный орган по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие условия:
1) порядок совместного строительства жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
82. После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем.
83. Приобретение (выкуп) и(или) строительство жилья, строительство объектов инженерной инфраструктуры финансируется за счет целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие, предоставляемых из республиканского бюджета местным исполнительным органам.

84. Жергілікті атқарушы органдар осы міндетті іске асыру үшін жергілікті бюджет қаражатын және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерді тартады.
85. Жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салуға жер учаскелерін бөлуді, жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді, мемлекеттік сараптама өткізуді, қосуға техникалық шарттар беруді, сондай-ақ егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына және жергілікті бюджет қаражаты есебінен аумақтарды салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды тартуды және қосуды жүзеге асырады.
86. Тапсырыс беруші салынған немесе сатып алынған (құнын төлеп алынған) объектіні қабылдауды және пайдалануға беруді ол толық дайын болған кезде жүргізеді.
Объектіні бұзушылықтармен және құрылыстық кемшіліктермен пайдалануға қабылдаған жағдайда объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
87. Тұрғын үйді пайдалануға беру актісін алғанға дейін тұрғын үйді сатып алуды (сатып алуды) тұпкілікті қаржыландыруға жол берілмейді.
88. Тұрғын үй сатып алынғаннан (сатып алынғаннан) және(немесе) пайдалануға берілгеннен кейін тұрғын үй қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның балансына беріледі.
89. Тұрғын үй әлеуметтік келісімшарт жасалған жағдайда беріледі.
1) тұрғын үйді сатып алу (құнын төлеп алу) арқылы берілген кезде 3-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығы мен қандас немесе қоныс аударушы арасында;
2) тұрғын үй салу арқылы берілген кезде 5-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығы, қандас немесе қоныс аударушы және жұмыс беруші арасында.
90. Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган, жұмыс беруші және қандас немесе қоныс аударушы арасында 20 жыл мерзімге тұрғын үй бере отырып, жалға алу шарты жасалады.
91. Әлеуметтік келісімшарт шарттары сақталғанда, бес жыл тұру мерзімі аяқталған соң, мынадай кезде:
1) сатып алынған кездегі тұрғын үйдің баланстық құнынан қалған соманы біржолғы төлеммен енгізген;
2) қалған соманы келесі он бес жыл ішінде тең үлестермен енгізуген (бұл ретте тұрғын үйдің құны бюджетке толық өтелгенге дейін ол қатысушының меншігіне әділет органдарында жылжымайтын мүлік ауыртпалығы салынып беріледі) кезде тұрғын үй жекешелендіріледі.
Қызметтік тұрғын үйлер "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 109 бабының 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес жекешелендіреді.
92. Нақты тұрған кезеңінде төленген жалға алу төлемдерінің бұдан бұрын енгізілген сомалары тұрғын үй құнының есебіне қосылады.

84. Для реализации данной задачи местными исполнительными органами привлекаются средства местного бюджета и другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
85. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством осуществляют выделение земельных участков для строительства жилья, разработку проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы, выдачу технических условий на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета.
86. Прием и ввод в эксплуатацию построенного или приобретҰнного (выкупленного) объекта производятся заказчиком при его полной готовности.
В случае приемки объекта в эксплуатацию с нарушениями и строительными недоделками участники приемки объекта в эксплуатацию несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
87. Окончательное финансирование приобретения (выкупа) жилья до получения акта ввода жилья в эксплуатацию не допускается.
88. После приобретения (выкупа) и(или) ввода в эксплуатацию жилье передается на баланс местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере жилищных отношений.
89. Жилье предоставляется в случае заключения социального контракта.
90. Между местным исполнительным органом по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, работодателем и кандасом либо переселенцем заключается договор аренды с предоставлением жилья сроком на 20 лет.
91. При соблюдении условий социального контракта по истечении пяти лет проживания, жилье приватизируется при:
1) внесение оставшейся суммы единовременным платежом от балансовой стоимости жилья на момент приобретения;
2) внесение оставшейся суммы равными долями в течение последующих пятнадцати лет, (при этом жилье передается в собственность участника с обременением недвижимости в органах юстиции до полного возмещения в бюджет его стоимости).
Служебные жилища приватизируются в соответствии с частью третью пункта 2 статьи 109 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
92. Ранее внесенные суммы арендных платежей, уплаченных в период фактического проживания, включаются в зачет стоимости жилья.

93. 20 жылдық мерзім аяқталған соң тұрғын үйді жекешелендіру шарттарынан бас тартқан жағдайда жалға алу шарты ұзартылады.
94. Қандасқа не қоныс аударушыға жергілікті атқарушы органның немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен жалға берілетін тұрғын үй берілген жағдайда, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар өтелмейді.
95. Қоныс аударушылар мен қандастарға тұрғын үйді салуды қаржыландыру сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган арқылы жүзеге асырылады.
96. Қоныс аударушылар мен қандастарға тұрғын үйді сатып алуды (құнын төлеп алуды) қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
6-параграф. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғын үйлерді, және жатақханалардан бөлмелерді беру және жайластыру тәртібі
97. Жергілікті атқарушы органдардың тапсырыстары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын қандас пен қоныс аударушыға жұмыс беруші жұмыскерге тұрғынжай ұсынған жағдайды қоспағанда, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй және жатақханалардан бөлме беріледі.
98. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй әр адамға кемiнде он бес шаршы метр және он сегiз шаршы метрден аспайтын пайдалы алаң көлемінде берiледi.
99. Қандас немесе қоныс аударушы мен қоныстандыру жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы арасында "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1420 қаулысымен бекітілген нысан бойынша мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi жалдау (қосымша жалдау) шарты жасалады.
Бюджеттік сала жұмыскерлері қатарындағы қатысушыларға жаңа тұрғын үйді сатып алуды жұмыс берушілердің қажеттілігінің негізінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
100. Жатақханадан бөлмелер отыз бес жасқа дейінгі еңбекші жастарға (оның ішінде жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілеріне, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған балаларға) олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында тұрғанына қарамастан беріледі.

93. В случае отказа от условий приватизации по истечении 20 летнего срока, договор аренды пролонгируется.
94. В случае предоставления кандасу либо переселенцу арендного жилья за счет средств местного исполнительного органа или работодателей, расходы по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не возмещается.
95. Финансирование строительства жилья для кандасов и переселенцев осуществляется через уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
96. Финансирование приобретения (выкупа) жилья для кандасов и переселенцев осуществляется через уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Параграф 6. Порядок предоставления служебных жилищ и комнат в общежитиях из государственного жилищного фонда
97. Кандасу и переселенцу переселяющимся в регионы приема предоставляются жилища, служебные жилища или комнаты в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение.
98. Жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека.
99. Между кандасом либо переселенцем и центром занятости населения регионом приема заключается договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде по форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1420 "Об утверждении Правил предоставления и пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".
Для участников из числа работников бюджетной сферы приобретение (выкуп) нового жилья осуществляется местными исполнительными органами в соответствии с действующим законодательством, на основании потребности работодателей.
100. Комнаты в общежитиях предоставляются трудовой молодежи до тридцати пяти лет (в том числе воспитанникам организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, потерявшим родителей до наступления совершеннолетия) независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах.

Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Жастар, оның ішінде некеде тұрған жастар үшін жатақханалардан бөлмелер мынадай:
1) жасының отыз беске дейін болуы;
2) қолданыстағы еңбек шартының немесе әлеуметтік келісімшарттың болуы;
3) жылжымайтын мүлкі жоқтығы туралы анықтаманың болуы;
4) екінші деңгейлі банкта шот ашу туралы анықтаманың болуы шарттарына сәйкес келгенде беріледі.
Ескерту. 101-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Жастарға арналған жатақханадағы бөлмелер 10 жылға дейінгі мерзімге беріледі және жекешелендіруге жатпайды. Өңірлік комиссияның шешімі бойынша жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалдау шарты бес жылдан аспайтын мерзімге бір рет ұзартылады.
103. Жастарға арналған жатақханадағы бөлме, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй комиссия қабылдаған тұрғын үй беру туралы шешімнің және халықты жұмыспен қамту орталығы мен қандас немесе қоныс аударушы арасында жасалған тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді және жатақханадағы бөлмені жалдау (қосымша жалдау) туралы шарттың негізінде беріледі.
104. Қандастың немесе қоныс аударушының немесе еңбек етуге қабілетті отбасы мүшесінің екі айдан астам қолданыстағы еңбек шарты немесе мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік шарты болмаған жағдайда тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді, жастарға арналған жатақханадағы бөлмені жалдау (қосымша жалдау) шарты бұзылады.
105. Егер шарт жасасу туралы ұсыныс жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушы жалдау (қосымша жалдау) шартына қол қоймаса, халықты жұмыспен қамту орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді "Еңбек" бағдарламасының басқа қатысушысына қайта бөледі.
106. Халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек" бағдарламасына қатысушымен жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын халықты жұмыспен қамту орталығының (қоныстандыру жерінің) тұрғын үй комиссиясы тиісті шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жасайды.
107. Қандас немесе қоныс аударушы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының тарапы болады.
108. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен екі данада жасалады.

Сноска. Пункт 100 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Комнаты в общежитиях для молодежи, в том числе состоящих в браке, предоставляются при соответствии следующим условиям:
1) возраст до тридцати пяти лет;
2) наличие действующего трудового договора, либо социального контракта;
3) наличие справки об отсутствии недвижимого имущества;
4) наличие справки в банке второго уровня об открытие счета.
Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 10 лет, и не подлежат приватизации. По решению региональной комиссии договор найма комнаты в общежитиях для молодежи продлевается однократно, но не более чем на пять лет.
103. Комната в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище предоставляются в течение десяти рабочих дней на основании принятого комиссией решения о предоставлении жилища и заключенного между центром занятости населения и кандасом либо переселенцем договора найма (поднайма) жилища, служебного жилища и комнаты в общежитии.
104. В случае отсутствия кандаса либо переселенца или трудоспособного члена их семьи действующего трудового договора более двух месяцев либо социального контракта о предоставлении государственной поддержки, договор найма (поднайма) жилища, служебного жилья, комнаты в общежитии для молодежи с ним расторгается.
105. Если в течение пяти рабочих дней со дня предложения о заключении договора кандасом либо переселенцем не подписан договор найма (поднайма), центр занятости населения перераспределяет комнату в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище другому лицу, включенную квоту приема.
106. Договор найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища кандасом либо переселенцем заключается центром занятости населения (место расселения) в течение пяти рабочих дней после принятия жилищной комиссией центра занятости населения соответствующего решения.
107. Стороной договора найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища выступает кандас либо переселенца.
108. Договор найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища составляется в двух экземплярах в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.

109. Жастарға арналған жатақханалардан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының бір данасы халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, екіншісі өтініш берушіге беріледі және жастарға арналған жатақханадан бөлмеге, тұрғын үйге, қызметтік тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін жалғыз құжат болып табылады.
110. Жалдау (қосымша жалдау) шарты күнтізбелік бір жыл мерзімге жасалады және тараптардың біреуі шарт аяқталғанға дейін күнтізбелік бір ай қалғанда жалдау (қосымша жалдау) шартының талаптарына сәйкес хабарлама (еркін нысанда) жіберген жағдайларды қоспағанда, жыл сайын (жатақханадағы бөлмені жалға алудың онжылдық мерзімі аяқталғанға дейін) автоматты түрде ұзартылады.
111. Қандас немесе қоныс аударушы қайтыс болған жағдайда бұрын жасалған жалдау (қосымша жалдау) шарты қалалық (аудандық) комиссияның келісімімен тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша жалға алушы отбасының кәмелетке толған мүшесімен ұзартылады.
112. Отбасының кәмелетке толған мүшесі болмаған жағдайда жалдау (қосымша жалдау) шарты қалалық (аудандық) комиссияның келісімімен отбасының кәмелетке толмаған мүшесінің (мүшелерінің) заңды өкілдерімен жасалады.
113. Жалға алушының ауысуы тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын қайта ресімдеуге алып келеді.
114. Жастарға арналған жатақханадан бөлме, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй қандасқа немесе қоныс аударушыға бір рет қана беріледі.
115. Төтенше жағдайлардың немесе күшпен еңсеруге келмейтін (форс-мажор) өрт, жер сілкіну, су тасқыны сияқты жағдайлардың нәтижесінде жастарға арналған жатақхана, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй апаттық, авариялық, тұру үшін жарамсыз болып танылған жағдайда "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға бос тұрғын үй болған кезде соған теңестірілген басқа тұрғын үй беріледі.
116. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді жалға алудың ай сайынғы төлемінің мөлшерін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7232 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 тамыздағы № 306 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығы айқындайды.
117. Тұрғын үйді бөлудің осы тәртібі ЖҚЖК 2020 бағдарламасы, "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде бұрын салынған (сатып алынған) қызметтік тұрғын үйге және еңбек жастарына арналған жатақханаларға, сондай-ақ жергілікті бюджет қаражаты есебінен салынған және (немесе) сатып алынған тұрғын үйге және жатақханаларға қолданылады.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
1-Қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш
___________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Мені/мені және менің отбасымының мүшелерін өңірлік қоныс аударушыларды қабылдаудың квотасына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Төмендегідей отбасымның құрамы бар:
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтығы
Ұлты
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
____________________________________________________________________;
____________________________________________________________________;
Мен "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу"
мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті жеке деректерімді жинауға және өңдеуге
келісімімді беремін.
"___" _____________ 20 _______________________________________
(өтініш берушінің қолы)
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә. құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
2-Қосымша
Нысан
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт
________________________ 20__ жылғы "___" __________
(жасалған орны)
Бұдан әрі "Халықты жұмыспен қамту орталығы" деп аталатын ______________
_____________________________________________________________ атынан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі)
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бір тараптан және бұдан әрі "Ерікті қоныс аударуға қатысушы" деп аталатын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басын куәландыратын
құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген) екінші тараптан төмендегі туралы осы
әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасады:

109. Один экземпляр договора найма (поднайма) комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища хранится в центре занятости населения, второй выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в комнату в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище.
110. Договор найма (поднайма) заключается сроком на один календарный год и ежегодно автоматически продлевается (до истечения десятилетнего срока аренды комнаты в общежитии), за исключением случаев, когда одна из сторон направляет уведомление (в произвольной форме) о прекращении договора за один календарный месяц до его истечения в соответствии с условиями договора найма (поднайма).
111. В случае смерти кандаса либо переселенца по решению жилищной комиссии с согласия городской (районной) комиссии ранее заключенный договор найма (поднайма) продлевается с совершеннолетним членом семьи нанимателя.
112. При отсутствии совершеннолетнего члена семьи договор найма (поднайма) заключается с согласия городской (районной) комиссии с законными представителями несовершеннолетнего члена (членов) семьи.
113. Перемена нанимателя влечет за собой переоформление договора найма (поднайма) жилища.
114. Комната в общежитии для молодежи, жилище, служебное жилище предоставляется кандасу либо переселенцу один раз.
115. В случае признания комнаты в общежитии для молодежи, жилища, служебного жилища аварийным, непригодным для проживания в результате чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), таких как: пожар, землетрясение, наводнения при наличии свободного жилья предоставляется другое равноценное жилье.
116. Размер ежемесячных арендных платежей за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в жилище, служебном жилище устанавливается центром занятости населения в соответствии с Методикой расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 августа 2011 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7232).
117. Данный порядок распределения жилья распространяется на ранее построенное (приобретенное) служебное жилье и общежития для трудовой молодежи в рамках Программы ДКЗ 2020, госпрограммы "Еңбек", а также жилья и общежитий построенного и (или) приобретенного за счет средств местного бюджета.
Приложение 1 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Заявление о включении в региональную квоту приема переселенцев
_________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи в региональную квоту приема переселенцев
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы:
__________________________________________________________________;
__________________________________________________________________;
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев".
"__" _____________ 20 ___ _______________________________________
(подпись заявителя)
______________ _________________________________________________
(Ф.И.О. должность лица принявшего документы)
Приложение 2 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию
добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________ "___" __________ 20__ года
(место заключения)
____________________________________________________________________,
в лице ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование Центра занятости населения, бизнес-идентификационный номер)
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем "Центр занятости населения", с одной стороны,
и ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер,
серия, номер документа, удостоверяющего личность, когда и кем выдан) именуемый
(-ая) в дальнейшем "Участник добровольного переселения" с другой стороны
заключили настоящий социальный контракт (далее – Контракт) о нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Келісімшарт тараптары Халықты жұмыспен қамту орталығы және Ерікті қоныс аударуғақатысушы болады.
Келісімшарт шеңберінде ерікті қоныс аударуға қатысушыға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________________________ ұсынылады.
(Ерікті қоныс аударуға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету)
3. Келісімшарт Халықты жұмыспен қамту орталығы директорының 20 __ жылғы "__" ___________ № ___ бұйрығы негізінде жасалды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Халықты жұмыспен қамту орталығының:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан материалдық көмек тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) тұрғын үй комиссиясының Ерікті қоныс аударуға қатысушыға тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру туралы шешімін қабылдауға;
3) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерді) жалға беру шартын жасауға;
4) материалдық көмектерді тағайындау туралы шешім қабылдауға және субсидияларды Ерікті қоныс аударуға қатысушының дербес шотына аударуды жүзеге асыруға;
5) Ерікті қоныс аударуға қатысушының тұрғын үйге, қызметтік тұрғын үйге (еңбекші жастарға арналған жатақханалардағы бөлмеге) қоныстануын қамтамасыз етуге;
6) Ерікті қоныс аударуға қатысушыны жаңа тұрғылықты жері бойынша тіркеуге жәрдемдесуге;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығымен бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13921 болып тіркелген) ескертілген жағдайларда Ерікті қоныс аударуға қатысушы отбасының кәмелеттік жасқа толған басқа мүшелерімен тұрғын үйді жалға алу шартын қайта жасауға құқығы бар.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях оказания содействия добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Центр занятости населения и Участник добровольного переселения.
В рамках Контракта Участнику добровольного переселения предоставляются следующие меры государственной поддержки:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки)
3. Контракт заключен на основании приказа директора Центра занятости населения
№ _____от "____" _____________20 ___ года.
2. Права и обязанности сторон
4. Центр занятости населения имеет право:
1) принимать от Участника добровольного переселения заявление и пакет документов для выплаты материальной помощи и предоставление жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи);
2) принимать решение от жилищной комиссии о предоставлении Участнику добровольного переселения жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи);
3) заключать договор найма (аренды) жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи) с Участником добровольного переселения;
4) принимать решение о выплате материальной помощи и осуществляет перечисление субсидий на лицевой счет Участника добровольного переселения;
5) обеспечивать заселение Участника добровольного переселения в жилище, служебное жилище (в комнату в общежитиях для трудовой молодежи);
6) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому местожительству;
7) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетним членами семьи Участника добровольного переселения в случаях оговоренных в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13921).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушының тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуына, кәсіпкерлік қызметті дамытуға және кәсіби дағдыларды игеруге жәрдемдесуге және оны бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушінің келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
3) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушының көшу тәртібіне, мерзіміне қатысты ақпаратты шыққан жеріндегі Халықты жұмыспен қамту орталығынан сұратуға;
5) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
6) Келісімшарт талаптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмені) жалға алу шартын бұзуға;
7) жұмысқа орналастырудың жеке картасында Ерікті қоныс аударуға қатысушының қоныс аударғаннан кейін тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді көрсетуге;
8) Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыларға және олардың кәмелеттік жасқа толған отбасы мүшелеріне жыл сайын берілген тұрғын үйдің сапасына қанағаттану бойынша сауалнама жүргізеуге;
9) саны, сапасы, қоныс аударуға арналған елді мекенде орналасуы бойынша Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тұрғын үймен қамтамасыз ету тетігіне мониторинг жүргізуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:
1) Халықты жұмыспен қамту орталығына материалдық көмек тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) бөлу үшін өтініш пен қажетті құжаттар топтамасын тапсыруға;
2) шыққан жерінің Халықты жұмыспен қамту орталығынан көшудің тәртібі, мерзімі және қабылдау шарттары туралы, оның ішінде тұрғын үймен, қызметтік тұрғын үймен (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмемен) қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша ақпарат алуға;
3) Келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
4) келісімшартта көзделген мемлекеттік қолдау шараларын алуға құқығы бар.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) көшуге жолдама алғаннан кейін белгіленген мерзімдерде айқындалған елді мекенге келуге;

5. Центр занятости населения обязан:
1) содействовать и осуществлять контроль в трудоустройстве Участника добровольного переселения на постоянное рабочее место, развития предпринимательской деятельности и получения профессиональных навыков;
2) осуществлять мониторинг выполнения контракта Участником добровольного переселения и работодателем;
3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) запрашивать от Центра занятости населения места выбытия информацию касательно порядка, срока переезда Участника добровольного переселения;
5) требовать от Участника программы добровольного переселения и работодателя своевременного и надлежащего исполнения условий Контракта;
6) расторгать договор аренды жилищ, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи) при неисполнении и (или) ненадлежащем исполнение условий Контракта;
7) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участников добровольного переселения на постоянную работу после переселения;
8) ежегодно проводит опрос Участников добровольного переселения и совершеннолетних членов их семьей по удовлетворҰнности качества предоставляемого жилья;
9) осуществлять мониторинг механизма обеспечения жилья Участника добровольного переселения по количеству, качеству, расположенности в населенном пункте для переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:
1) подавать в Центр занятости населения заявление и пакет документов, необходимых для выплаты материальной помощи и выделения жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи);
2) получать информацию от Центра занятости населения места выбытия о порядке, сроке переезда и условиях приема, в том числе по вопросам обеспечения жилищем, служебным жилищем (комнатой в общежитиях для трудовой молодежи) и трудоустройства на постоянное рабочее место;
3) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта;
4) получать меры государственной поддержки, предусмотренные контрактом.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Участник программы добровольного переселения обязан:
1) прибывать в населенный пункт назначения после получения направления на переезд в установленные сроки;

2) Халықты жұмыспен қамту орталығымен тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерді) жалға беру шартын жасауға және оған белгіленген мерзімде қоныстануға;
3) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға не кейіннен жұмысқа орналасумен кәсіптік оқытудан өтуге;
4) міндетті түрде дара кәсіпкер, заңды тұлға, жеке практикамен айналысатын адам ретінде немесе шаруа немесе фермер қожалығы нысанында тіркелумен әзірленген бизнес-жоспарға сәйкес кәсіпкерлік қызметпен айналысуға;
5) коммуналдық және жалға алу ақысын уақтылы төлеуге;
6) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
7) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға;
8) әлеуметтік келісімшартқа отырғаннан бастап қоныстану жерінен бес жыл ішінде кеткен (отбасымен) жағдайда алған материалдық көмек сомаларын бюджетке өтеуге міндетті.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әскери қызметке шақырылған, осы елді мекенде тұруға мүмкіндік бермейтін сырқаттанушылықты, жұмыс берушінің өтінімі бойынша басқа жерге оқуға жіберілген жағдайларды қоспағанда, ерікті қоныс аударуға қатысушының отбасы мүшелерінің бірі қоныстандырған жерінен кеткен жағдайда, кеткен отбасы мүшесі алған материалдық көмек сомасы бюджетке қайтарылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Отбасы бір мүшесінің қабылдау өңірінен тыс жерге кету фактісі анықталған соң Халықты жұмыспен қамту орталығы материалдық көмекті отбасы мүшелерінің санына сәйкес қайта есептейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тараптардың жауапкершілігі
10. Халықты жұмыспен қамту орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушылар осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.

2) заключать договор аренды жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи) с Центром занятости населения и заселиться в него в установленные сроки;
3) трудоустраиваться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение с последующим трудоустройством;
4) в соответствии в разработанным бизнес-планом заняться предпринимательской деятельностью с обязательной регистрацией в качестве индивидуального предпринимателя, юридического лица, лица, занимающегося частной практикой или в форме крестьянских или фермерских хозяйством;
5) своевременно оплачивать коммунальную и арендную платы;
6) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
7) добросовестно исполнять обязательства, возлагаемые в рамках оказываемых ему, мер государственной поддержки;
8) возмещать суммы полученной материальной помощи в бюджет в случае выезда (с семьей) с места расселения в течение пяти лет с момента заключения социального контракта.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случае выезда с места расселения одного из членов семьи Участника добровольного переселения, в бюджет возвращается сумма полученной выехавшим членом семьи материальной помощи, за исключением случаев призыва на воинскую службу, заболевания, не позволяющего проживать в данном населенном пункте, направления по заявке работодателя на обучение в другую местность.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. После выявления факта выбытия одного из членов семьи за пределы места расселения Центр занятости населения производит перерасчет материальной помощи согласно количеству членов семьи.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ответственность сторон
10. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Центр занятости населения, и Участники добровольного переселения несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.

11. Жұмыспен қамту орталығының мен Ерікті қоныс аударуға қатысушылар осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.
12. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Жұмыспен қамту орталығын Ерікті қоныс аударуға қатысушыларды осы мерзімнің аяқталуына дейін болған оны бұзғаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
13. Халықты жұмыспен қамту орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
14. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Халықты жұмыспен қамту орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.
15. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Халықты жұмыспен қамту орталықты мен Ерікті қоныс аударуға қатысушыны мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама форс-мажорлық жағдайлар жалпыға белгілі және көпшілік сипатта болған әрі дәлелдеуді қажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің шешімімен расталуға тиіс.
16. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Халықты жұмыспен қамту орталығының және Ерікті қоныс аударуға қатысушының осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда Халықты жұмыспен қамту орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартты бұзуға құқылы.

11. Меры ответственности Центра занятости населения и Участников добровольного переселения, не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
12. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Центра занятости населения и Участника добровольного переселения от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
4. Обстоятельства непреодолимой силы
13. Центр занятости населения и Участник добровольного переселения освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и стихийные явления, военные действия.
14. При возникновении обстоятельств форс-мажора Центр занятости населения и Участник добровольного переселения, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
15. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Центра занятости населения и Участника добровольного переселения права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
16. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Центром занятости населения и Участником добровольного переселения обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Центр занятости населения и Участник добровольного переселения вправе расторгнуть настоящий Контракт.

5. Басқа да жағдайлар
17. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
18. Осы Келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" ______ дейін қолданылады.
6. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту орталығы
Ерікті қоныс аударуға қатысушы
________________________________
________________________________
________________________________
(Халықты жұмыспен қамту
орталығының толық атауы)
________________________________
________________________________
________________________________
(заңды мекен-жайы)
________________________________ ________________________________
(телефон, факс)
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
_________________________________
(қолы)
М.П.
_______________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________
________________________________
________________________________
(мекен-жайы)
________________________________
________________________________
(телефон, факс)
________________________________
(қолы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-Қосымша
Нысан
________________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
кімнен
_______________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
Өтінім
____________________________________________________________________
_________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(Ереже, жарғы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
атынан _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
жұмыс беруші ретінде ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысушылар құрамына
қосуды және 400 АЕК мөлшерінде субсидия тағайындауды сұраймын.
Мәселе оң шешiлген жағдайда төмендегілер туралы:
1) ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны кемінде екі жыл мерзімге тұрақты жұмысқа
орналастыруға;
2) жұмысқа орналастырылған қызметкерлердің еңбек шарттары бойынша мәліметтерді
"Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ААЖ-да орналастыруды
қамтамасыз ету;

5. Прочие условия
17. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
18. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, Участником добровольного переселения и работодателем и действует до "__" ______ 20__ года.
6. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения
Участник добровольного переселения
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование Центра
занятости населения)
________________________________
________________________________
________________________________
(юридический адрес)
________________________________
________________________________
(телефон, факс)
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
_________________________________
(подпись)
М.П.
________________________________
________________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
________________________________
________________________________
________________________________
(адрес)
________________________________
________________________________
(телефон, факс)
________________________________
(подпись)
Приложение 3 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору центра
занятости населения
____________________
района (города)
от ___________________
фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя
(при его наличии)
Заявление
Настоящим _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(наименование работодателя)
в лице ___________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании ________________________________________________
_________________________________________________________________________,
прошу включить в состав участников добровольного межрегионального переселения
в качестве работодателя и выплатить субсидию на трудоустройство в размере 400 МРП.
В случае положительного решения вопроса принимаю обязательство о нижеследующем:
1) трудоустроить Участника добровольного переселения сроком не менее два года
на постоянную работу;
2) обеспечить размещение в АИС "Единая система учета электронных трудовых
договоров" сведений по трудовым договорам трудоустроенных работников;

1. Көшу, жаңа тұрғылықты жерде орнығуына жәрдемақы беру, қызметтік тұрғын үй беру немесе жұмыскердің тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеу, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға жұмсаған шығыстарын ішінара өтеу бойынша шығыстар сметасы.
2. Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосу туралы өңірлік комиссияның шешімі.
3. Жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы актісі не жұмыс берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған жұмыскерлермен жасалған еңбек шарттарының көшірмесі.
Басшы _____________________ _____________
қолы күні
М.О. (бар болса)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
4-Қосымша
Үлгілік нысан
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы үшжақты әлеуметтік келісімшарт
___________________ 20__ жылғы "___" _________
(жасалған орны)
Бұдан әрі "Халықты жұмыспен қамту орталығы" деп аталатын_______________
___________________________________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
атынан ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
бір тараптан, бұдан әрі – "Ерікті қоныс аударуға қатысушы" деп аталатын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басын
куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
атынан екінші тараптан және "Жұмыс беруші" деп аталатын
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), бизнес
сәйкестендіру нөмірі, жұмыс берушінің заңды мекен-жайы)
үшінші тараптар төмендегі туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасады:
1. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Келісімшарт тараптары Халықты жұмыспен қамту орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы, Жұмыс беруші болады.
Келісімшарт шеңберінде Ерікті қоныс аударуға қатысушыға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ерікті қоныс аударуға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету)
ұсынылады.

1. Смета расходов по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья.
2. Решение региональной комиссии о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
3. Акт работодателя о приеме на работу либо копии заключенного с работниками трудового договора, заверенную подписью и печатью (при наличии) работодателя.
Руководитель ________________ _____________ подпись дата
М.П. (при наличии)
Приложение 4 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Типовая форма
Трехсторонний социальный контракт о предоставлении государственной поддержки
по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
______________________ "___" _________20__ года
(место заключения)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
(наименование Центра занятости населения, бизнес- идентификационный номер)
в лице _________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
именуемый в дальнейшем "Центр занятости населения", с одной стороны, и
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) участника, индивидуальный
идентификационный номер, серия, номер документа, удостоверяющего личность,
когда и кем выдан) именуемый(-ая) в дальнейшем "Участник добровольного
переселения" с другой стороны и
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
(наименование работодателя, фамилия, имя, отчество (при наличии)
законного представителя, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес
работодателя) именуемый (-ая) в дальнейшем "Работодатель" с третьей стороны,
заключили настоящий социальный контракт (далее – Контракт) о нижеследующем:
1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях оказания содействия добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Центр занятости населения, Участник добровольного переселения и Работодатель.
В рамках Контракта Работодатель обязуется предоставить Участнику добровольного переселения следующие меры поддержки:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки, оказываемые Участнику добровольного переселения).

3. Келісімшарт Халықты жұмыспен қамту орталығы директорының 20 ___ жылғы "___" _____________ № ____ бұйрығы негізінде жасалды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Халықты жұмыспен қамту орталығының:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан көшуге субсидия тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй беру үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) жаңа тұрғылықты жері бойынша ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тіркеуге жәрдем көрсетуге міндетті;
3) Қағидаларда айтылған жағдайларда ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының кәмелетке толған басқа да отбасы мүшелерімен тұрғын үйді жалдау шартын қайта жасасуға құқығы бар.
5. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) жұмысқа орналасқан күннен бастап екі жыл ішінде ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының жұмыс орнының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушінің келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
3) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
5) жұмысқа орналастырудың жеке картасында Ерікті қоныс аударуға қатысушының қоныс аударғаннан кейін тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді көрсетуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:
1) Келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2) жұмыс берушіден келісімшартта көзделген қолдау шараларын алуға;
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) көшуге жолдама алғаннан кейін белгіленген мерзімдерде айқындалған елді мекенге келуге;
2) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына орналасуға немесе кейіннен жұмысқа орналасумен кәсіптік оқытудан өтуге;
3) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
4) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға;
8. Жұмыс берушінің:
1) халықты жұмыспен қамту орталығына субсидиялар тағайындау үшін қажетті өтініш пен құжаттар топтамасын беруге;
2) келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге құқығы бар.
9. Жұмыс беруші:
1) ерікті қоныс аударуға қатысатын адамдарды тұрақты жұмыс орнына қабылданған күннен бастап кемінде күнтізбелік жиырма төрт ай мерзімге жұмысқа орналастыруға;
2) жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы халықты жұмыспен қамту орталығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде хабардар етуге;

3. Контракт заключен на основании приказа директора Центра занятости населения № ___от "____" ___________20 ____года.
2. Права и обязанности сторон
4. Центр занятости населения имеет право:
1) принимать от Работодателя заявление и пакет документов для назначения субсидий;
2) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому месту жительства;
3) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетними членами семьи Участника добровольного переселения в случаях, оговоренных в Правилах.
5. Центр занятости населения обязан:
1) осуществлять контроль за сохранением рабочего места Участника добровольного переселения в течение двух лет со дня трудоустройства;
2) осуществлять мониторинг выполнения контракта Участником добровольного переселения и работодателем;
3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) требовать от Участника добровольного переселения и работодателя своевременного и надлежащего исполнения условий Контракта;
5) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участников добровольного переселения на постоянную работу после переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:
1) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта;
2) получать меры поддержки от Работодателя, предусмотренные контрактом.
7. Участник добровольного переселения обязан:
1) прибывать в населенный пункт назначения после получения направления на переезд в установленные сроки;
2) трудоустраиваться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение по заявке работодателя с последующим трудоустройством;
3) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
4) добросовестно исполнять обязательства, возлагаемые в рамках оказываемых ему мер поддержки.
8. Работодатель имеет право:
1) подавать в Центр занятости населения заявление и пакет документов, необходимых для назначения субсидий;
2) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта.
9. Работодатель обязан:
1) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее двадцать четыре календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место;
2) извещать центр занятости населения о приеме на работу или отказе в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

3) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес еңбек шартын жасауға;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ерікті қоныс аударуға қатысушылар алған табыстарынан жеке табыс салығын және міндетті зейнетақы жарналарын ұстауды және аударуды, сондай-ақ әлеуметтік салық төлеуді және орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін Бағдарламаға қатысушыларға төленетін жұмыс берушінің табыс түріндегі төлейтін шығыстарынан әлеуметтік аударымдар аударуды жүргізуге;
5) халықты жұмыспен қамту орталығының сұратуы бойынша Ерікті қоныс аударуға қатысушыға міндетті зейнетақы аударымдары аударылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға;
6) Ерікті қоныс аударуға қатысушыны кейіннен жұмысқа орналастыру үшін кәсіптік оқытуға жіберуге;
7) Ерікті қоныс аударуға қатысушыны тұрғын үймен қамтамасыз етуге міндетті.
10. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес Ерікті қоныс аударуға қатысушы (отбасымен бірге) қоныстандырған жерінен екіжылдық кезең өткенге дейін негізсіз кеткен жағдайда, кеткен күнінен бастап он екі ай мерзімде жұмыс беруші осы жұмыскер үшін алған субсидияны өтейді.
3. Тараптардың жауапкершілігі
11. Жұмыспен қамту орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.
12. Жұмыс берушілермен Ерікті қоныс аударуға қатысушыны жұмысқа орналастыру жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда жұмыс берушілер жұмыскердің көшу бойынша шығыстарын өтеуге жаңа тұрғылықты жерде орнығуға жәрдемақы ұсынуға, жұмыскерге қызметтік тұрғын үй беруге немесе тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеуге, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға шығыстарын ішінара өтеу, жұмыскердің мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметтеріне ақы төлеу шығыстарын толық немесе ішінара өтеуге мемлекеттің көтерген шығыстарын өтейді.
13. Халықты жұмыспен қамту орталығының мен Ерікті қоныс аударуға қатысушылармен жұмыс берушілердің осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.

3) заключать с Участником добровольного переселения трудовые договоры в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
4) производить удержание и перечисление индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов с доходов, полученных Участником добровольного переселения, а также уплату социального налога и перечисление социальных отчислений с расходов, а также отчисления на обязательное социальное медицинское страхование работодателя в виде доходов, выплачиваемых Участнику добровольного переселения за выполненные работы и оказанные услуги, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
5) предоставлять копии документов, подтверждающих перечисление обязательных пенсионных отчислений на Участника добровольного переселения по запросу центра занятости населения;
6) направлять на профессиональное обучение с последующим трудоустройством Участника добровольного переселения;
7) обеспечить жильем Участников добровольного переселения.
10. В соответствии с условиями социального контракта, в случае необоснованного выезда с региона приема Участника добровольного переселения (с семьей) до истечения двухлетнего периода, в течение двенадцати месяцев со дня выезда, работодатель возмещает субсидии, полученные за данного работника.
3. Ответственность сторон
11. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Центр занятости населения, Участник добровольного переселения и работодатель несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
12. В случае неисполнения работодателями обязательства по трудоустройству Участника добровольного переселения, работодатели возмещают расходы, понесенные государством на компенсации расходов работника по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной или частичной компенсации расходов работника на оплату услуг дошкольных образовательных организаций.
13. Меры ответственности Центра занятости населения, Участника добровольного переселения и работодателя не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.

14. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Жұмыспен қамту орталығын Ерікті қоныс аударуға қатысушыды және жұмыс берушіні осы мерзімнің аяқталуына дейін болған оны бұзғаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
15. Жұмыспен қамту орталығымен Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
16. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Жұмыспен қамту орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.
17. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Жұмыспен қамту орталығыны Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Жұмыспен қамту орталығыны Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
18. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Жұмыспен қамту орталығының, Ерікті қоныс аударуға қатысушынының және жұмыс берушінің осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындауының мүмкін болмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5. Басқа да жағдайлар
19. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.

14. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Центр занятости населения, Участника добровольного переселения и работодателя от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
4. Обстоятельства непреодолимой силы
15. Центр занятости населения, Участник добровольного переселения и работодатель освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и стихийные явления, военные действия.
16. При возникновении обстоятельств форс-мажора Центр занятости населения, Участник добровольного переселения и работодатель, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
17. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Центр занятости населения, Участника добровольного переселения и работодателя права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
18. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Центром занятости населения, Участником добровольного переселения и работодателем обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Центр занятости населения, Участник добровольного переселения и работодатель вправе расторгнуть настоящий Контракт.
5. Прочие условия
19. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.

20. Осы Келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" ______ дейін қолданылады.
6. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту орталығы
_______________________
_______________________
(Халықты жұмыспен қамту
орталығының толық атауы)
_______________________
_______________________
_______________________
(заңды мекенжайы)
_______________________
_______________________
_______________________
(телефон, факс)
_______________________
_______________________
_______________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
_______________________
(қолы) М.О.
Ерікті қоныс аударуға қатысушы
_____________________
_____________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса))
_____________________
_____________________
_____________________
(мекенжайы)
_____________________
_____________________
_____________________
(телефон, факс)
_____________________
(қолы)
Жұмыс беруші
_____________________
_____________________
_____________________
(заңды тұлғаның атауы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі/,
жеке тұлғаның аты-жөні,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
_____________________
_____________________
(юридический адрес)
_____________________
_____________________
_____________________
(банктік сәйкестендіру нөмірі)
_____________________
_____________________
_____________________
(банк атауы)
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
_____________________
(қолы) М.О. (бар болса)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
5-Қосымша
Нысан
________________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
кімнен
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу туралы өтініш
Мені/мені және менің отбасымының мүшелерін ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Төмендегідей отбасымның құрамы бар:
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекен-жайы
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
_______________________________________________________________
Осымен ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу үшін қажетті менің
дербес деректерімді жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
"___" _____________ 20 ___ _______________________________________
(өтініш берушінің қолы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә. құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
6-Қосымша
Нысан
Қоныс аударуға №___ жолдама
Қатысушы __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
өңірлік комиссияның 20 ___ жылғы "____" ________________ №____ шешіміне
сәйкес _____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
тұру және ___________________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
Онымен бірге
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекен-жайы
1
2
3
4
5
6
қоныс аударады
Халықты жұмыспен қамту орталығының директоры
_______________________________________________-_________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні __________________
М.О.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жолдама берген Халықты жұмыспен қамту орталығына қайтарылады.
№ ____ жолдамаға хабарлама
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қоныстанған аудан/қала, облыстың халықты жұмыспен қамту орталығы)
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекен-жайы
20 __ жылғы "___"___________ жасалған № ________ әлеуметтік келісімшартқа сәйкес
(20_ жылғы________ № ___ бұйрық) ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушы болып
табылады және оған
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефондары)
кейіннен жұмысқа орналасумен тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, жатақханадан бөлме,
тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша
шығыстарды өтеуге субсидия беріледі (қажеттінің астын сызу).
Халықты жұмыспен қамту орталығының директоры
________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса (қолы)
Күні __________________
М.О.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына

20. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, Участником добровольного переселения и работодателем и действует до "__" ______ 20__ года.
6. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения
________________________
________________________
(полное наименование Центра
занятости населения)
________________________
________________________
(юридический адрес)
________________________
________________________
(телефон, факс)
________________________
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
уполномоченного
представителя)
________________________
(подпись) М.П.
Участник добровольного
переселения
______________________
______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии))
______________________
______________________
(адрес)
______________________
______________________
(телефон, факс)
______________________
(подпись)
Работодатель
____________________
____________________
(наименование
юридического лица,
БИН/наименование
физического лица, ИИН)
___________________
___________________
(юридический адрес)
___________________
___________________
(банковский
идентификационный
номер)
___________________
___________________
___________________
(наименование банка)
___________________
___________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
уполномоченного лица)
____________________
(подпись) М.П.
(при наличии)
Приложение 5 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору центра
занятости населения
_____________________
района (города)
от ___________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о включении в число участников добровольного внутриобластного переселения
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи число участников добровольного внутриобластного переселения
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы/:
________________________________________________________________;
________________________________________________________________;
________________________________________________________________;
________________________________________________________________;
________________________________________________________________;
________________________________________________________________
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для включения в число участников добровольного внутриобластного переселения
"___" ___________ 20 ___ _________________________________________
(подпись заявителя)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность лица принявшего документы)
Приложение 6 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Направление № _______ на переселение
Участник _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
на основании решения региональной комиссии от "__" ___________ 20 __ года №____
направляется в _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области)
для проживания и трудоустройства по специальности (профессии) ________________
__________________________________________________________________________
(наименование профессии / специальности)
Совместно с ним переселяются:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
Директор центра занятости населения _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата выдачи
М.П.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается в Центр занятости населения, выдавшего направление
Уведомление к направлению №______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование центра занятости мест расселения района/города, области)
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
в соответствии с заключенным социальным контрактом
от "___" ________ 201 ____ года № ____ (приказ № ___ от _________ 201 _____ года)
является участником добровольного внутриобластного переселения и предоставляется
жилье, служебное жилье, комната в общежитий, субсидия на возмещение расходов
по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг (нужное подчеркнуть)
в ________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области )
с последующим трудоустройством в _________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон)
Директор центра занятости населения
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата ______________________
М.П.

6-1-қосымша
Ескерту. Қағида 6-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
________________________
ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Менің экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша тұрғын үйді алу үшін құқығымды іске асыру үшін тиесілі соманы бізге төлеуіңізді сұраймын.
Экономикалық ұтқырлық сертификат қолданылады:
- құрылыс үшін _______________________________________________;
- сатып алу үшін_______________________________________________;
- тұрғын-үй қарызы ипотекасы бойынша алғашқы жарна ретінде өтеу үшін
_________________________________________________________________.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң бизнес, жеке сәйкестендіру номірі, банктiң банктік сәйкестендіру коды, алушының жеке шотының нөмiрi көрсетiледi)
Мекенжай: қала (аудан, ауыл), көше, үй_____________________.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) екінші деңгейдегі банкте ашқан жеке шотымның нөмірі;
2) ипотекалық қарыз кезінде тұрғын үй несиесін беруді мақұлдау туралы екінші деңгейлі банктен хат;
3) сатып алған жағдайда сату-сатып алу келісімшарты;
4) тұрғын үй құрылысын салу кезінде жеке тұрғын үй құрылысы үшін жерге мемлекеттік тіркеу құқығы туралы куәлік.
20 __ жылғы "____" ____________ ______________________
(өтініш берушінің қолы)
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалған құпия мәліметтерді қолдануға келісемін.
(күні) (қолы)
Құжаттар қабылданды:
20____ жылғы "____" ________
________ _______________________________________________
Құжаттарды қабылдаған құзыретті тұлғаның ТАӘ (бар болса) қолы
________________________________________________________
Қандастар мен қоныс аударушылардың____________________ ұсынылған құжаттары____________ көлемде қабылданды 20___ жылы "____" __________.
________ _______________________________________________
Құжаттарды қабылдаған құзыретті тұлғаның ТАӘ (бар болса) қолы.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
7-қосымша

Приложение 6-1
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Директору
Центра занятости населения
_____________________
района (города)
от ___________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление
Прошу Вас выплатить причитающую сумму нам по сертификату экономической
мобильности для реализации права на приобретения жилья в собственность.
Сертификат экономической мобильности будет использован:
- для строительства ____________________________________________________;
- для покупки__________________________________________________________;
- для покрытия части первоначального взноса по ипотечному жилищному займу
______________________________________________________________________.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;
(указывается название банка второго уровня, индивидуальный идентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Адрес жилья: город (район, село), улица, дом
_______________________________________________________________________.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) номер лицевого счета, открытого в банках второго уровня;
2) письмо банка второго уровня об одобрении выдачи жилищного займа
при ипотечном займе;
3) договор купли-продажи жилья при покупке;
4) свидетельство о государственной регистрации право на землю под индивидуальное
жилищное строительство при строительстве жилья.
Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
(дата) (подпись)
Документы приняты:
"____" ________ 20____ года
________ _________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, принявшего документы
__________________________________________________________________
Заявление кандаса или/и переселенца __________________________________
с прилагаемыми документами в количестве ____________ штук принято
"____" __________ 20___ года.
________ __________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, принявшего документы
Приложение 7 к Правилам
добровольного переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
________________________
ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Көшу шығыстарын өтеу туралы өтініш
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
маған және менің отбасымның мүшелеріне көшу шығыстарын өтеуді сұраймын
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Бiзге берілетін көшуге тиесiлi соманы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң бизнес, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктiң банктік сәйкестендіру коды, алушының жеке шотының нөмiрi көрсетiледi)
аударуды сұраймын.
Өтінішке екінші деңгейдегі банкте ашқан жеке шотымның нөмірін қоса беремін.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
20 __ жылғы "___" _________ _______________________________
(өтініш берушінің қолы)
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың ерікті
түрде қоныс аудару
қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
________________________
ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
кімнен
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге өтініш
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Сiзден ______________________________________________________________
__________________________________________________________________
(көшу себебi көрсетiледi)
байланысты маған және менің отбасы мүшелерiме, отбасымның мынадай құрамын ескере отырып:
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуді сұраймын.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________ мекенжайы бойынша тұрамын.
(нақты тұратын мекенжайы (өңір, қала/аудан, ауылдық мекен, көше, үй, пәтер))
Бiзге тиесiлi тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстардын сомасын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң бизнес сәйкестендіру нөмірі, банктiң банктік сәйкестендіру коды, алушының жеке шотының нөмiрi көрсетiледi)
аударуды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

Сноска. Приложением 7 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Директору
центра занятости населения
________________________
района (города)
от ______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о возмещении расходов на переезд
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
прошу возместить расходов на переезд мне и членам моей семьи
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания по новому месту жительства
1
2
3
4
5
6
Причитающуюся нам сумму на переезд перечислить
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается название банка, индивидуальный идентификационный номер банка,
банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
К заявлению прилагаю сведения номер лицевого счета, открытого в банке второго уровня.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
"___" _____20__года
________________________
(подпись заявителя)
Приложение 8
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Сноска. Приложением 8 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Директору
центра занятости населения
________________________
района (города)
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
прошу возместить расходы по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
мне и членам моей семьи для приобретения жилья, в связи с
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указывается цель переезда)
с учетом следующего состава членов семьи:
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания по новому месту жительства
1
2
3
4
5
6
Проживаю по адресу
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фактический адрес проживания, (регион, город/район, населенный пункт,
улица, дом, квартира))
Причитающуюся нам сумму возмещения расходов по найму (аренде) жилья
и оплате коммунальных услуг перечислить единовременно/ежемесячно
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указывается название банка, индивидуальный идентификационный номер банка,
банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
К заявлению прилагаются следующие документы:

1) екінші деңгейдегі банкте ашқан жеке шотымның нөмірі;
2) жалға алу шарты немесе алдын ала сатып алу шарты.
20 __ жылғы "____" ____________ ______________________
өтініш берушінің қолы)

1) номер лицевого счета, открытого в банках второго уровня;
2) договор аренды или предварительный договор купли-продажи.
"___" _____20__года ______________________
(подпись заявителя)