Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 шілдеде № 13934 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 8 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.02.2017 № 8 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 10) тармақшаларына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашлығы министрі
___________ А. Мырзахметов
2016 жылғы "___"________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы "___"________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Қ. Бішімбаев
2016 жылғы "___"________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 517 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша шараларды
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2016 года № 13934. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.02.2017 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ А. Мырзахметов
"___" ________ 2016 год
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
"___" ________ 2016 год
СОГЛАСОВАНО
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ К. Бишимбаев
"___" ________ 2016 год
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 517
Правила
организации и финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Глава 1. Общие положения

1. Осы Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабы 10) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-1-тармағы 1) тармақшасына, 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық (қалалық) комиссия (бұдан әрi – комиссия) – ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны iске асыру мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия;
2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
3) әлеуметтік келісімшарт – жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не оралман, сондай-ақ Заңда көзделген жағдайларда өзге адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал Заңда көзделген жағдайларда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалармен тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
4) бағалаушы – "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар және міндетті түрде бағалау палатасының бірінің мүшесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
5) Бағдарламаға қатысушылар – жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандар мен қоныс аударушылар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;

1. Настоящие Правила организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и с подпунктом 1) пункта 1-1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан", Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 (далее – Программа) и определяют порядок оказания государственной поддержки по содействию предпринимательской инициативе.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) районная (городская) комиссия (далее – комиссия) – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации Программы;
2) единая информационная система социально-трудовой сферы – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо оралманом из числа безработных, самостоятельно занятых, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом, и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом, с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
4) оценщик – физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности и обязательно являющееся членом одной из палат оценщиков в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан";
5) участники Программы – граждане Республики Казахстан из числа безработного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и переселенцы прибывшие в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенные в региональную квоту приема оралманов и переселенцев и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой;

6) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – бюджеттi атқару, бухгалтерлік есепті жүргізу, бюджеттiк есепке алуды және республикалық бюджет пен өз құзыретi шегiнде жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есебi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) Ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – ВАК) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ВАК;
8) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
9) жұмыс орны – еңбек қызметі процесінде жұмыскердің еңбек міндеттерін орындауы кезінде оның тұрақты немесе уақытша болатын орны;
10) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге септігін тигізуге бағытталған ұйымдық, экономикалық және құқықтық iс-шаралар кешенi;
11) жұмыссыздар – жұмыспен қамтылған халыққа жатпайтын, жұмыс iздеп жүрген және еңбек етуге дайын адамдар;
12) инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган – аудандық (қалалық), облыстық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органның инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру мәселелерiне жауапты құрылымдық бөлiмшесi;
13) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - КҚКО) - жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қолдау шараларын көрсету үшін қаржы агенттігінің өңірлік филиалдарының жанында құрылған және (немесе) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кәсіпкерлер палаталарының жанында, жергілікті бюджет қаражаты болған кезде жергілікті атқарушы органдарда құрылатын инфрақұрылымдық кешен;
14) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту – бір айға дейін Қазақстан Республикасында бизнесті жүргізудің заңды негіздеріне, қаржы және салық салуға, бизнес құруға және дамытуға, бизнес-жоспарларды әзірлеу жөніндегі практикалық дағдыларды игеруге бағдарланған кәсіпкерлік қызметінің негізгі ұғымдары мен ережелеріне қысқа мерзімді оқыту;
15) кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесудi қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшесi;

6) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
7) Межведомственная комиссия (далее - МВК) – МВК по вопросам реализации Программы при Правительстве Республики Казахстан;
8) местный исполнительный орган (акимат) - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
9) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
10) трудоустройство – комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
11) безработные – лица, не относящиеся к занятому населению, ищущие работу и готовые трудиться;
12) уполномоченный орган по развитию инфраструктуры – структурное подразделение местного исполнительного органа районного (городского), областного значения, ответственное за вопросы развития и обустройства инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
13) центры обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) – инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, созданный при региональных филиалах финансового агентства и (или) создаваемый при палатах предпринимателей областей, города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органах при наличии средств местного бюджета;
14) обучение основам предпринимательства – краткосрочное обучение до одного месяца юридическим основам ведения бизнеса, финансам и налогообложению в Республике Казахстан, основным понятиям и положениям предпринимательской деятельности, ориентированное на создание и развитие бизнеса, приобретение практических навыков по разработке бизнес-планов;
15) местный уполномоченный орган по развитию предпринимательства – структурное подразделение местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), обеспечивающее содействие развитию предпринимательства;

16) кәсіпкерлікті қолдау орталығы (бұдан әрі – КҚО) – оның негізінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына экономикалық және технологиялық сараптама жүргізу, консультациялық және маркетингтік қызмет көрсету, ақпараттық қамтамасыз ету, оқыту жүзеге асырылатын инфрақұрылымдық кешен;
17) кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – жеке және (немесе) заңды тұлғалар оған қатысушылардың кредитке және басқа қаржыға, оның ішінде банк қызметтеріне қажеттіліктерін олардың ақшаларын шоғырландыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздердің есебінен қанағаттандыру үшін құрған заңды тұлға;
18) КС үшін соңғы қарыз алушылар – КС қатысушылары және (немесе) олардың жұмыскерлері, жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
19) кредиттік ұйымдар – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қызметін жүзеге асыратын микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары және кредиттік серіктестіктер және акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі болатын ұйымдар;
20) қаржылық емес қолдау операторы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының төртінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қаржылық емес қолдауды жүзеге асыратын Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
21) қарыз алушы – Бағдарлама шеңберінде соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру жөніндегі конкурста жеңген немесе іріктеуден өткен кредиттік ұйым;
22) материалдық көмек – кәсіптік оқудан өтіп жатқан Бағдарламаға қатысушыға жол жүруге және тұруға арналған шығындарды ішінара өтеуге төленетін ақшалай қаражат;
23) микрокредиттiк ұйым – микрокредит беру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
24) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтумен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
25) өзін-өзі жұмыспен қамтығандар – табыс алу үшін тауарлар өндірумен (өткізумен), жұмыстар мен қызметтер көрсетумен дара айналысатындар, өндірістік кооперативтер мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) және жалдамалы жұмыскерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілердің еңбекақы төленбейтін жұмыскерлері қатарындағы жеке тұлғалар;

16) центры поддержки предпринимательства (далее – ЦПП) – инфраструктурный комплекс, на базе которого осуществляются обучение, информационное обеспечение, оказание консультационных и маркетинговых услуг, проведение экономической и технологической экспертизы проектов субъектов малого и среднего предпринимательства;
17) кредитное товарищество (далее - КТ) – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
18) конечные заемщики для КТ – участники КТ и/или их работники, граждане Республики Казахстан из числа безработного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Законом;
19) кредитные организации – микрофинансовые (микрокредитные) организации, КТ и организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса осуществляющие деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
20) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей, осуществляющая государственную нефинансовую поддержку Предпринимателям в рамках четвертого направления Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168;
21) заемщик – кредитная организация, выигравшая конкурс либо прошедшая отбор по микрокредитованию конечных заемщиков в рамках Программы;
22) материальная помощь – денежные средства, выплачиваемые участнику Программы, проходящему обучение основам предпринимательства на частичное возмещение затрат за проезд и проживание;
23) микрокредитная организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов;
24) микрофинансовая организация – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
25) самостоятельно занятые – физические лица из числа индивидуально занятых производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, членов производственных кооперативов, неоплачиваемых работников семейных предприятий (хозяйств) и работодателей, использующих труд наемных работников;

26) өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – облыс, республикалық маңызы бар қала және астана кәсіпкерлерінің палатасы;
27) өңiрлiк комиссия – жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
28) сервистік қызмет көрсететін ұйым – кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі қызметтер кешенін (консультациялық, маркетингтік, заң, бухгалтерлік, жобаны сүйемелдеу жөніндегі қызметтер және басқа да көрсетілетін қызмет түрлері) көрсететін ұйым;
29) сервистік қызметтер – жобаны сүйемелдеу жөнінде консультациялық, маркетингтік, заң, бухгалтерлік қызметтер көрсету жөніндегі қызметтер кешені және кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі басқа да көрсетілетін қызмет түрлері;
30) соңғы қарыз алушылар – жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар және қатысу басымдығы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген азаматтардың өзге де санаттары;
31) техникалық сарапшылар – кредиттік ұйымдар ұсынатын қызметтердің конкурс құжаттамасы талаптарына сәйкестігі туралы сараптау қорытындысын әзірлеуге қатысу үшін тартылатын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы болып белгіленген сараптау комиссиясы;
32) тіркеуші органдар – кепілдік мүлікке Кепіл шартын және/немесе құқық белгілейтін құжаттарды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тіркеуге уәкілетті органдар;
33) уәкiлеттi өңiрлiк ұйым – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгiлi бiр салаларында мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлеттi ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлға, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйым және әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар;
34) үміткер – Бағдарламаға қатысу үшiн халықты жұмыспен қамту орталығына өтiнiш берген жеке тұлға;
35) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға негіздей отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;

26) региональная палата предпринимателей (далее – РПП) — Палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы;
27) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы;
28) организация, предоставляющая сервисные услуги – организация предоставляющая комплекс услуг (консультационные, маркетинговые, юридические, бухгалтерские, услуги по сопровождению проекта и другие виды услуг) по поддержке предпринимательства;
29) сервисные услуги – комплекс услуг по оказанию консультационных, маркетинговых, юридических, бухгалтерских услуг по сопровождению проекта и другие виды услуг по поддержке предпринимательства;
30) конечные заемщики – граждане Республики Казахстан из числа безработного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Законом;
31) технические эксперты – экспертная комиссия определенная организатором государственных закупок, привлекаемая для участия в разработке экспертного заключение о соответствии предлагаемых кредитных организацией услуг требованиям конкурсной документации;
32) регистрирующие органы – органы, уполномоченные на регистрацию Договора залога и (или) правоустанавливающих документов на залоговое имущество в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
33) уполномоченная региональная организация – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики, и социально-предпринимательские корпорации;
34) претендент – физическое лицо, обратившееся в центр занятости населения для участия в Программе;
35) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;

36) халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыруды, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және Заңға сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын мемлекеттік мекеме;
37) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
38) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары – жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды, сондай-ақ Заңда көзделген жағдайларда өзге адамдарды халықты жұмыспен қамту туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылатын жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту, мемлекеттік қолдау шаралары;
39) халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасы – халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ететін кәсіпкерлікті дамыту үшін аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары әзірлейтін және бекітетін әрі олардың қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін, басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысын қоса алғанда, іске асыру жоспарланған бизнес-жоспарлардың тізбесін қамтитын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі шаралар кешені.
3. Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесуге бағытталған шаралар:
1) тұрғылықты жерінен тыс жерде оқу оқыған кезде жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсына отырып, кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқытуға жіберу, бизнес-жоспар әзірлеуге жәрдемдесу;
2) қайтарымды негізде микрокредит беру;
3) бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтерді (маркетингтік, заң, бухгалтерлік және басқа да көрсетілетін қызмет түрлері) көрсету арқылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде іске асырылады.
4. Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан, даму әлеуеті орташа және жоғары ауылдық елді мекендерде, моно және шағын қалаларда, қалалық елді мекендерде жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту, сондай-ақ Бағдарламаға қатысушылардың ауыл шаруашылық өнімдерін даярлау және өткізу пункттері кешенімен бірге ұсақ тауарлар өндірісінің жеке қосалқы шаруашылығы базасында ұйымдастыруы арқылы жүзеге асырылады.

36) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;
37) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) активные меры содействия занятости населения – меры социальной защиты от безработицы и обеспечения занятости населения, государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа безработных, самостоятельно занятых, а также иных лиц в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, осуществляемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
39) карта развития предпринимательства в целях обеспечения занятости населения – комплекс мер путем развития предпринимательства обеспечивающего занятость населения, разрабатываемый и утверждаемый местными исполнительными органами районов (городов), и содержащий перечень предполагаемых к реализации бизнес-проектов, включая их финансово-экономические показатели, увязку с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий.
3. Меры, направленные на содействие предпринимательской инициативе, реализуются за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год путем:
1) направления на бесплатное обучение основам предпринимательства с предоставлением материальной помощи на проезд и проживание, содействия в разработке бизнес-плана при обучении вне места проживания;
2) микрокредитования на возвратной основе;
3) оказания сервисных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года.
4. Государственная поддержка по содействию предпринимательской инициативе реализуется в сельских населенных пунктах со средним и высоким потенциалом развития, независимо от их административной подчиненности, в моно- и малых городах, городских населенных пунктах посредством организации или расширения собственного дела, а также организации на базе личного подсобного хозяйства мелкотоварных производств в комплексе с пунктами заготовки и реализации сельскохозяйственной продукции участниками Программы.

Бұл ретте кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша шараларды қаржыландыру мынадай қатынаста жүзеге асырылады: 80 % – ауылдық елді мекендерде, 20% – қалалық елді мекендерде.
Ауылдық жерлерде кәсіпкерлік бастамашылықты мемлекеттік қолдауды іске асыру үшін тірек ауылдық елді мекендер басым елді мекендер болып табылады.
5. Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жұмыссыздарға және өзін-өзі жұмыспен қамтығандарға көрсетіледі.
Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін жұмыссыздар және өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарынан:
1) ауылдық жерлерде, моно және шағын қалаларда тұратын адамдар;
2) мүгедектер, егер медициналық қорытынды бойынша олардың денсаулық жағдайы еңбек міндеттемелерін орындауға кедергі келтірмесе не олардың денсаулығына және (немесе) басқа адамдардың еңбек қауіпсіздігіне қауіп төндірмесе;
3) зейнеткерлік жасқа жеткенге дейін елу жастан асқан адамдардың;
4) жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар басымдыққа ие.
2-бөлім. Микрокредиттер беру тәртібі
1 -параграф. Жүгіну тәртібі
6. Жұмыссыздар және өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарындағы кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау алуға үміткерлер тұрғылықты жері бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.
7. Үміткерлер микрокредит алу үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын, оралманның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тiркелгенiн растайтын құжатты ("Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11174 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша мекенжай анықтамасын, ауыл әкiмінiң анықтамасын);
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген "Оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу (келісу) туралы комиссия шешімінің көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту үшін бизнес-ұсынысты;

При этом финансирование мер по содействию предпринимательской инициативе осуществляется в пропорции 80 % – сельские населенные пункты, 20 % – городские населенные пункты.
Приоритетными населенными пунктами для реализации государственной поддержки предпринимательской инициативы в сельской местности являются опорные сельские населенные пункты.
5. Содействие предпринимательской инициативе оказывается безработным и самостоятельно занятым гражданам.
Приоритет для получения мер государственной поддержки по содействию предпринимательской инициативе из числа безработных и самостоятельно занятых имеют:
1) лица, проживающие в сельской местности, моно- и малых городах;
2) инвалиды, если по медицинскому заключению состояние их здоровья не препятствует выполнению трудовых обязанностей либо не угрожает их здоровью и (или) безопасности труда других лиц;
3) лица старше пятидесяти лет до достижения пенсионного возраста;
4) молодежь до двадцати девяти лет.
Глава 2. Порядок предоставления микрокредитов
Параграф 1. Порядок обращения
6. Претенденты из числа безработного и самостоятельно занятого населения для получения государственной поддержки по содействию предпринимательской инициативе обращаются в центры занятости населения по месту жительства.
7. Претенденты для получения микрокредита подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность, гражданина Республики Казахстан, удостоверяющего личность оралмана;
2) документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 332 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11174, справка сельского акима);
3) копия решения комиссии о включении (согласии) в региональную квоту оралманов и переселенцев по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема оралманов и переселенцев", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13334;
4) бизнес-предложение для организации или расширению собственного дела по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба үшін жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және (немесе) жетіспейтінін салуға және (немесе) жабдықты сатып алуға оның ішінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға өтінімді (қажет болған жағдайда) қоса бере отырып, өтініш береді.
8. Жеке iсiн кеңейтетін адамдар төлем қабiлеттiлiгiн (адамға қызмет көрсетiлетiн екiншi деңгейдегi банктiң немесе оның филиалының қол қойылған және мөр басылған адамның банктiң немесе оның филиалының алдындағы (адам бiрнеше екiншi деңгейдегі банктiң немесе олардың филиалдарының, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болған жағдайда, мұндай анықтама осы банктердiң әрқайсысынан берiледi) мiндеттемелерiнiң барлық түрлерi бойынша анықтама берген күннiң алдында үш айдан астам созылған мерзiмi өткен берешегi жоқ екенi туралы анықтамасының түпнұсқасы) растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
2-параграф. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту және консультациялық
қызметтер көрсету
9. Бағдарламаға қатысушыларды қаржылық емес қолдау мынадай қолдау түрлерін ұсына отырып, кәсіпкерлік қызмет негіздеріне бір айға дейінгі мерзімде тегін оқыту арқылы көрсетіледі:
1) кәсіпкерлік қызметті ашуға және жүргізуге оқыту;
2) бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдесу.
Бағдарламаға қатысушы кәсіпкерлік негіздеріне оқуды өзінің тұрғылықты жерінен тыс жерде оқыған кезде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес оған жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсынылады.
10. Кәсіпкерлік қызмет негіздеріне Бағдарламаға қатысушыларды оқыту облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы мен ӨКП арасында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі қызметтер және сервистік қолдау көрсетуді қаржыландыру үшін үлгілік шарттың нысаны бойынша тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің есебінен жүзеге асырылады.
11. Кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту құны ӨКП есептерінің негізінде өңірлік комиссияда келісіледі.
12. Оқытуды өткізу кестесін ӨКП әзірлейді және облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органымен келіседі.
13. Халықты жұмыспен қамту орталықтары кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқытуға жататын Бағдарламаға қатысушылардың тізімін облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына жібереді.
14. Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқытуға жататын Бағдарламаға қатысушылардың тізімін жинақтайды және 5 жұмыс күні ішінде аудандар (қалалар) бөлінісінде жиынтық тізімді ӨКП-ге жібереді.

5) заявку (в случае необходимости) на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, и (или) приобретение оборудования, в том числе развития отгонного животноводства финансируемых за счет средств местного бюджета по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
8. Лица, расширяющие собственное дело, дополнительно представляют документы, подтверждающие платежеспособность (оригинал справки банка второго уровня или его филиала с подписью и печатью, в котором обслуживается лицо, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств лица, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется с каждого из таких банков).
Параграф 2. Обучение основам предпринимательства и
предоставление консультативных услуг
9. Нефинансовая поддержка участников Программы представляется путем бесплатного обучения основам предпринимательства сроком до одного месяца с предоставлением следующих видов поддержки:
1) обучение по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
2) содействие в подготовке бизнес-плана.
При обучении основам предпринимательства вне места проживания участникам Программы предоставляется материальная помощь на проезд и проживание в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.
10. Обучение основам предпринимательской деятельности участников Программы осуществляется за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, путем заключения соответствующего договора между местным органом по вопросам занятости населения области и РПП по форме типового договора для финансирования оказания услуг по обучению основам предпринимательства и сервисной поддержке согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. Стоимость обучения основам предпринимательства согласовывается на региональной комиссии на основании расчетов РПП.
12. График проведения обучения разрабатывается РПП и согласовывается с местным органом по вопросам занятости населения области.
13. Центры занятости населения направляют в списки участников Программы подлежащих обучению основам предпринимательской деятельности в местный орган по вопросам занятости населения области.
14. Местный орган по вопросам занятости населения области сводят списки участников Программы подлежащих обучению основам предпринимательской деятельности и в течение 5 рабочих дней направляет сводный список в разрезе районов (городов) в РПП.

15. ӨКП кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту үшін Бағдарламаға қатысушыларды КҚКО және КҚО бойынша бөледі және 5 жұмыс күні ішінде оқитындардың тізімін оқытудың өтетін жерін және басталуын көрсете отырып халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
16. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды айқындалған КҚКО-ға және КҚО-ға жібереді, онда бір айға дейінгі мерзімде бизнес-жоспарды даярлауға жәрдемдесумен және жол жүру мен тұруға материалдық көмек ұсынумен (қажет болған жағдайда) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қамтамасыз етіледі.
ӨКП Бағдарламаға қатысушы жобасының бизнес-жоспарының іске асырылуын экономикалық және қаржылық тұрғыдан негіздейтін қорытынды береді.
17. КҚКО немесе КҚО Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты тұратын жерінен тыс елді мекендерде орналасса, оған материалдық көмек беріледі.
Кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқитындарға материалдық көмек:
1) жол жүруге – бір жаққа 2 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) тұруға – 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерін құрайды.
18. Жол жүруге және тұруға материалдық көмек төлеуді ӨКП кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқытудың толық курстарынан өткені туралы оның ұзақтығына қарамастан растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырады.
19. ӨКП Бағдарламаға қатысушыларға қаржылық жылдың 12 айында сервистік, оның ішінде консультациялық (бухгалтерлік, заң, маркетингтік) қызметтерді өтемсіз негізде көрсетеді.
Бағдарламаға қатысушылар үшін жобаны сүйемелдеу жөніндегі өтеусіз сервистік қызметтер КҚКО-да немесе КҚО-да консультациялар өткізу арқылы көрсетіледі.
3-параграф. Кредиттік ұйымдарды іріктеу тәртібі
20. Облыстың жергілікті атқарушы органы уәкілетті өңірлік ұйымды айқындайды және 5 жылдан аспайтын мерзімге кредит береді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес онымен Жұмыспен қамту 2020 жол картасының екінші бағыты шеңберіндегі жобаларды кредиттеу туралы келісім жасайды.
21. Уәкілетті өңірлік ұйымдар осы Қағидаларға сәйкес Бағдарлмаға қатысу үшін кредиттік ұйымдарды іріктеу бойынша ашық конкурс өткізеді не ашық конкурс өткізбей-ақ қаржылық тұрғыдан тұрақты кредиттік ұйымдарды іріктейді және "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысына сәйкес кредиттік ресурстар ұсынады.
Қаржы агенттігі мәртебесіне ие өңірлік уәкілетті ұйым кредиттік ұйымдар арасында конкурс өткізбей соңғы қарыз алушыларға микрокредит беруді жүзеге асырады.

15. РПП распределяет участников Программы для обучения основам предпринимательской деятельности по ЦОПу и ЦПП и в течение 5 рабочих дней направляет списки обучаемых центрам занятости населения с указанием места проведения и начала обучения.
16. Центры занятости населения направляют участников Программы в определенные ЦОП или ЦПП, где обеспечивается их бесплатное обучение основам предпринимательской деятельности с содействием в подготовке бизнес-плана и предоставлением материальной помощи на проезд и проживание (в случае необходимости).
РПП предоставляет заключение обосновывающее экономическую и финансовую состоятельность бизнес-плана, проекта участника Программы.
17. В случае нахождения ЦОП или ЦПП в населенных пунктах за пределами мест постоянного проживания, участнику Программы предоставляется материальная помощь.
Материальная помощь обучающимся основам предпринимательской деятельности составляет:
1) на проезд – в размере 2 месячных расчетных показателей в одну сторону;
2) на проживание – в размере 10 месячных расчетных показателей.
18. Выплата материальной помощи на проезд и проживание, осуществляется РПП на основании подтверждающих документов о прохождении полного курса обучения основам предпринимательской деятельности независимо от его продолжительности.
19. РПП обеспечивает предоставление участникам Программы на безвозмездной основе сервисных услуг в течение 12 месяцев финансового года, в том числе консультационные (бухгалтерские, юридические, маркетинговые).
Безвозмездные для участников программы сервисные услуги по сопровождению проекта оказываются посредством проведения консультаций в ЦОП или ЦПП.
Параграф 3. Порядок отбора кредитных организаций
20. Местный исполнительный орган области определяет уполномоченную региональную организацию и предоставляет кредит сроком не более 5 лет и заключает с ней соглашение о кредитовании проектов в рамках второго направления Дорожной карты занятости 2020 в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
21. Уполномоченные региональные организации в соответствии с настоящими Правилами, проводят открытый конкурс по отбору кредитных организации для участия в Программе либо отбирают финансово устойчивые кредитные организации без проведения открытого конкурса и предоставляет кредитные ресурсы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программой поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020".
Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства осуществляет микрокредитование конечных заемщиков без проведения конкурсов среди кредитных организаций.

22. Кредиттік ұйымдарды іріктеу бойынша конкурсты өткізу "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Кредиттік ұйымдарды іріктеу мынадай критерийлерге:
1) Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары үшін:
берілген микрокредиттердің санына;
ұсынылған микрокредиттердің орташа мөлшеріне;
меншікті капиталдың мөлшеріне;
портфель қатеріне;
соңғы қарыз алушыға арналған кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесіне;
ауыл тұрғындарына микрокредит беру саласындағы жұмыс тәжірибесіне және кредиттеу нарығындағы кәсіби біліктілігіне;
2) Кредиттік серіктестіктер үшін:
меншікті капиталдың мөлшеріне;
соңғы қарыз алушыға арналған кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесіне;
микрокредит алуға үміткер қатысушылардың бизнес-жоспарларының болуына;
жеке немесе жалға алынған кеңселік үй-жайының болуына;
кредиттік портфельдің көлеміне;
жұмыс істейтін кәсіпкерлер қатарындағы адамдардың кредиттік серіктестіктер құрамында болуына сәйкес жүзеге асырылады.
Іріктеу критерийлерін бағалау балдық жүйе бойынша жүзеге асырылады. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары үшін іріктеу критерийлерінің мәні және балл берудің ұсынылатын шкаласы осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген.
24. Уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық комиссия қалыптастырады.
25. Конкурстық комиссия конкурс комиссиясы мүшелерінің тақ санынан және кемінде бес адамнан тұрады.
Конкурс комиссиясының құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурс комиссиясының мүшелері кіреді. Төраға болмаған уақытта оның функциясын орынбасары орындайды.
26. Конкурстық комиссияның төрағасы уәкілетті өңірлік ұйымның басшысы не оның қызметін басқаратын, комиссия отырыстарында төрағалық ететін, жұмысын жоспарлайтын басшының орынбасарынан төмен емес адам болып табылады.
27. Комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады. Комиссия мүшесінің өзінің дауысын комиссияның басқа мүшесіне бермейді. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы комиссия отырысына қатысып отырғандардың қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып саналады.
28. Конкурстық комиссияның хатшысы уәкілетті өңірлік ұйымның конкурсты ұйымдастыруға және жүргізуге жауапты қызметкері болып табылады. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығына ие болмайды.
29. Конкурстық комиссияның хатшысы кредиттік ұйымдарға конкурстық құжаттаманы ұсынады, олардан конкурстық өтінімі бар конверттерді қабылдайды, конкурстық комиссияның конверттерін ашу бойынша конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі жөнінде ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және оны өткізгеннен кейін отырыс хаттамаларын ресімдейді; келіп түскен конкурстық өтінімдерді және конкурстық өтінімдері бар конверттерді кредиттік ұйымдарға беру уақыты мен күні және кредиттік ұйымның уәкілетті өкілінің (конкурстық өтінімдері бар конверттерді ұсынған және конкурсқа қатысатын адамның) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілген конверттерді ашу рәсіміне қатысуға ниет білдірген кредиттік ұйымды тіркеу журналын жүргізеді.

22. Проведение конкурса по отбору кредитных организаций осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
23. Отбор кредитных организации осуществляется согласно следующим критериям:
1) для микрофинансовых (микрокредитных) организаций:
количество выданных микрокредитов;
средний размер предоставленных микрокредитов;
размер собственного капитала;
риск портфеля;
ставку вознаграждения по кредиту для конечного заемщика;
опыт работы в области микрокредитования населения и профессиональной квалификации на рынке кредитования;
2) для кредитного товарищества:
размер собственного капитала;
ставку вознаграждения по кредиту для конечного заемщика;
наличие бизнес-планов на проекты участников, претендующих на получение микрокредитов;
наличие собственного либо арендованного офисного помещения;
объем кредитного портфеля;
наличие в составе лиц, из числа действующих предпринимателей.
Оценка критериев отбора осуществляется по бальной системе. Значение критериев отбора и рекомендуемая шкала присвоения баллов для микрофинансовых (микрокредитных) организации представлены в приложении 6 к настоящим Правилам.
24. Уполномоченная региональная организация формирует конкурсную комиссию.
25. Конкурсная комиссия состоит из нечетного количества членов конкурсной комиссии и с составом не менее пяти человек.
В состав конкурсной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены конкурсной комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
26. Председателем конкурсной комиссии является руководитель либо лицо не ниже заместителя руководителя уполномоченной региональной организации, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует работу.
27. Каждый член комиссии обладает одним голосом. Член комиссии не передает свой голос другому члену комиссии. Решения комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании комиссии путем открытого голосования. В случае равенства голосов, голос Председателя комиссии является решающим.
28. Секретарем конкурсной комиссии является работник уполномоченной региональной организации, ответственный за организацию и проведение конкурса. Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не имеет права голоса при принятии конкурсной комиссией решений.
29. Секретарь конкурсной комиссии предоставляет кредитным организациям конкурсную документацию, принимает от них конверты с конкурсными заявками, готовит предложения по повестке дня заседания по вскрытию конвертов конкурсной комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы заседания после его проведения; ведет журналы регистрации поступивших конкурсных заявок и кредитных организации, изъявивших желание участвовать в процедуре вскрытия конвертов, в которых отражается время и дата представления конвертов с конкурсными заявками, и фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя кредитных организации (лица, представившего конверты с конкурсными заявками и участвующего в конкурсе).

30. Уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық құжаттама бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ КҰ конкурсқа қатысу өтінімдерін беретін соңғы күнге дейін кемінде он бес күнтізбелік күн бұрын конкурс өткізу туралы хабарландырудың мәтінін бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарда жариялайды.
31. Қайталама конкурс жүзеге асырылған жағдайда уәкілетті өңірлік ұйым конкурстық құжаттама қайта бекітілген күннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген талаптарды орындауға міндетті.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру мәтіні жарияланғанға дейін конкурстық құжаттаманы ұсынуға жол берілмейді.
32. Конкурстық құжаттама уәкілетті өңірлік ұйым белгілеген, бірақ бір айлық есептік көрсеткіштен аспайтын төлемге ақылы негізде ұсынылады және оны уәкілетті өңірлік ұйым конкурс өткенге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
33. Кредиттік ұйымдар конкурсқа қатысу үшін ұсынатын конкурстық өтінімнің жарамдылық мерзімі конкурстық өтінім салынған конвертті ашқан күннен бастап кемінде күнтізбелік алпыс күн болуға тиіс.
34. Жарамдылық мерзімі конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімнен анағұрлым қысқа конкурстық өтінімнен бас тартылады.
35. Конкурстық өтiнiм, сондай-ақ конкурстық өтiнiмге қатысты барлық хат-хабар мен құжаттар мемлекеттік немесе орыс тiлдерінде жасалып, ұсынылады. Кредиттік ұйым ұсынып отырған басқа тiлде жасалған iлеспе құжаттамаға мен баспа әдебиетке, нотариат куәландырған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нақты аударма қоса беріледі.
36. Конкурстық өтiнiмдi кредиттік ұйымдар тiгiлген түрде, беттерiн нөмiрлеп ұсынады және соңғы бетiне қол қойылып, мөрмен куәландырылады. Банктiк кепiлдеменiң түпнұсқасы конкурстық өтiнiмге бөлек тiркеледi.
37. Конкурстық өтiнiм басылады немесе өшпейтiн сиямен жазылады және оған кредиттік ұйымның басшысы қол қояды.
38. Уәкілетті өңірлік ұйым (оның жауапты адамы) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін келіп түскен конкурстық өтінімдердің ешқайсысын ашпайды және оларды табыс еткен әлеуетті қатысушыларға қайтарады.
39. Кері қайтарып алу туралы хабарлама кредиттік ұйымдарға жазбаша нысанда, бірақ конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кешіктірмей жіберілуге тиіс.
40. Конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмi өткеннен кейiн конкурстық өтiнiмдерге өзгерiс енгiзуге жол берілмейді.

30. Уполномоченная региональная организация не позднее трех рабочих дней со дня утверждения конкурсной документации, но не менее чем за пятнадцать календарных дней до окончательной даты представления кредитных организации заявок на участие в конкурсе размещает текст объявления о проведении конкурса в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах.
31. В случае осуществления повторного конкурса, уполномоченная региональная организация не позднее трех рабочих дней после повторного утверждения конкурсной документации выполняет требования, предусмотренные пунктом 29 настоящих Правил.
Не допускается представление конкурсной документации до опубликования текста объявления о проведении конкурса.
32. Конкурсная документация предоставляется на платной основе, за устанавливаемую уполномоченной региональной организацией плату, но не более одного месячного расчетного показателя, и выдается уполномоченной региональной организацией не позднее одного рабочего дня до проведения конкурса.
33. Срок действия конкурсной заявки, представляемой кредитными организациями для участия в конкурсе, составляет не менее шестидесяти календарных дней с даты вскрытия конверта с конкурсной заявкой.
34. Конкурсная заявка, имеющая более короткий срок действия, чем указанная в конкурсной документации, отклоняется.
35. Конкурсная заявка, а также вся корреспонденция и документы касательно конкурсной заявки составляются и представляются на государственном или русском языках. К сопроводительной документации и печатной литературе, предоставляемые кредитными организациями, составленная на другом языке прилагается точный, нотариально засвидетельственный перевод на государственном или русском языках.
36. Конкурсная заявка представляется кредитными организациями в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется подписью и печатью. Оригинал банковской гарантии прикладывается к конкурсной заявке отдельно.
37. Конкурсная заявка отпечатывается или пишется несмываемыми чернилами и подписывается руководителем кредитных организаций.
38. Все конкурсные заявки, полученные уполномоченной региональной организацией (его ответственным лицом) после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, не вскрываются и возвращаются представившим их потенциальным участникам.
39. Уведомление об отзыве направляется кредитными организациями в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления конкурсных заявок.
40. Не допускается внесение изменений в конкурсные заявки после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.

41. Кредиттік ұйымдар конкурстық құжаттама ережелеріне түсініктеме беру туралы жазбаша сұрау жіберуге құқылы, бірақ ол конкурстық өтінім ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейінгі он жұмыс күнінен кешіктірілмеуі керек. Уәкілетті өңірлік ұйым сұрау тіркелген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оған жауап береді және сұраудың кімнен келіп түскенін көрсетпей, мұндай түсініктемелерді конкурстық құжаттаманы берген барлық КҰ-ға хабарлайды.
42. Кредиттік ұйымдар қажет болған кезде өзі енгізген конкурсқа қатысу өтінімін қамтамасыз етуді қайтаруға құқықтарын жоғалтпастан, конкурсқа қатысуға өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін кез келген уақытта өзінің конкурсқа қатысуға өтінімін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
Уәкілетті өңірлік ұйым хаттама толтыру арқылы конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізеді.
43. Уәкілетті өңірлік ұйым қажет болған жағдайда, конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру үшiн конкурстық құжаттаманы алған кредиттік ұйым өкілдерімен кездесу өткiзеді. Мұндай кездесудің хаттамасы тез арада конкурстық комиссияға және барлық әлеуетті қарыз алушыларға жiберiледi.
44. Өтінімдерді қабылдау аяқталған соң келесі күні конкурсқа қатысушылардың тізімі бұқаралық ақпарат құралдарында және уәкілетті өңірлік ұйымның интернет-ресурстарында жарияланады.
45. Конкурстық комиссияның отырысы конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей тағайындалады. Әрбір лот бойынша барлық қажетті құжаттарымен екі кредиттік ұйымнан кем өтінім берілген жағдайда конкурс өткізілмеген болып есептеледі.
46. Егер конкурстық комиссия мүшелерiнiң қажеттi санының болмауы себебiнен конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу жөнiндегi конкурстық комиссияның отырысы белгiленген күн мен уақытында өтпеген жағдайда, конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа ұсынылған конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердiң сақталуын қамтамасыз етедi және жарияланған мерзiмнен 24 сағаттан кешiктiрмей, конверттердi ашуды өткізу күнi мен уақыты туралы жариялайды. Бұл ретте жаңадан берiлген өтiнiмдер қабылданбайды.
47. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдері бар конверттерді барлық келген қатысушылардың немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен ашады.
48. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашқан кезде қатысып отырған адамдарға конкурсқа қатысушы КҰ-ның атауы мен мекенжайын, соңғы қарыз алушы үшін сыйақы ставкасын көрсете отырып, олар сұратқан қарыз сомасын, егер олар құжат жүзінде көрсетсе, конкурстық өтінімнің кері қайтарып алынуын және өзгертілуін, Кредиттік ұйымдардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттамалардың тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес конкурстық өтiнiмдi құрайтын құжаттардың бар немесе жоқ екендігі туралы ақпаратты жариялайды.

41. Кредитные организации обращаются письменно с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее десяти рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Уполномоченная региональная организация в течение трех рабочих дней с момента регистрации запроса отвечает на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщает такое разъяснение всем кредитным организациям, которым представлена конкурсная документация.
42. Кредитные организации при необходимости изменяет или отзывает свою заявку на участие в конкурсе в любое время до истечения окончательного срока представления заявок на участие в конкурсе, не теряя права на возврат внесенного им обеспечения своей заявки на участие в конкурсе.
Уполномоченная региональная организация вносит изменения в конкурсную документацию путем оформления протокола.
43. Уполномоченная региональная организация при необходимости проводят встречу с представителями кредитных организации, получивших конкурсную документацию, для разъяснения им положений конкурсной документации. Протокол такой встречи незамедлительно направляется конкурсной комиссии и всем потенциальным заемщикам.
44. На следующий день после окончания приема заявок список участников конкурса размещается в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах уполномоченной региональной организации.
45. Заседание конкурсной комиссии назначается не позже пяти рабочих дней со дня окончания приема заявок на участие в конкурсе. В случае предоставления заявок со всеми необходимыми документами менее чем двумя кредитными организациями по каждому лоту конкурс считается не состоявшимся.
46. В случае, если в назначенный день и время заседание конкурсной комиссии по вскрытию конвертов с конкурсными заявками не состоялось по причине отсутствия необходимого количества членов конкурсной комиссии, секретарь конкурсной комиссии обеспечивает сохранность представленных на конкурс конвертов с конкурсными заявками и объявляет о дате и времени проведения вскрытия конвертов, но не позднее 24 часов от объявленного срока. При этом, вновь поданные заявки не принимаются.
47. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в присутствии всех прибывших участников или их уполномоченных представителей.
48. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименование и адрес кредитной организации, участвующих в конкурсе, запрошенные ими суммы займа с указанием ставки вознаграждения для конечных заемщиков, отзыв и изменения конкурсных заявок, если они отражены документально, информацию о наличии или отсутствии документов, составляющих конкурсную заявку, в соответствии с перечнем документов, подтверждающих соответствие кредитной организации квалификационным требованиям согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

49. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердi олардың толық болуы тұрғысынан зерделейді, сондай-ақ жалпы конкурстық өтінімдердің дұрыс ресімделуін тексереді.
50. Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 49-тармағында айтылған сәйкессіздіктер анықталған жағдайларда конкурстық өтiнiмнен бас тартады.
51. Конкурстық өтiнiм Конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейді деп белгiленiп, конкурстық комиссия одан бас тартқан жағдайда, кейiн ол белгіленген талаптарға сәйкес деп таныла алмайды.
52. Конкурстық өтінім сәйкес келген жағдайда конкурстық комиссияның мүшелері балдық жүйе бойынша бағаланатын осы Қағидаларға 6-қосымшада көзделген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары үшін іріктеу критерийлері және балл берудің ұсынылатын шкаласы бойынша кредиттік ұйымдарды іріктеуді жүзеге асырады. Конкурстық комиссия балдарды есептеу арқылы кредиттік ұйымдар қатарынан кредиттік ресурстарды алуға әлеуетті үміткерлердің тізімін айқындайды. Ең жоғары балл жинаған микроқаржы ұйымдары жеңген болып есептеледі.
53. Конкурсқа қатысушылардың бiрнешеуiнің жинаған балы тең болған кезде, конкурс жеңімпазы конкурстық комиссия мүшелерiнiң қарапайым дауыс беруiмен айқындалады.
54. Мынадай:
1) егер оған екі конкурсқа қатысушыдан кем қатысса;
2) ұсынылған конкурс өтінімдері конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда конкурс өтпеді деп танылады.
Бұл жағдайларда конкурстық комиссияның барлық мүшелері қол қоятын хаттама рәсімделеді.
55. Конкурс өтпеді деп танылған жағдайда, комиссия конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
56. Қайталама конкурс өтпеді деп танылған кезде, осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген жағдайларда мемлекеттік сатып алу заңнамасына сәйкес, комиссияның шешімі бойынша соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру үшін кредиттік ұйымдар анықталады, ол туралы тиiстi хаттама жасалуға тиiс.
57. Қажет болған жағдайда уәкілетті өңірлік ұйым техникалық сарапшылардан тұратын сараптау комиссиясын құрады.
58. Техникалық сарапшылар (сараптау комиссиясы) үш жұмыс күні ішінде кредиттік ұйымдар ұсынған қызметтердің конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкестiгi жөнiнде сараптамалық қорытынды бередi және конкурстық комиссия шешiм қабылдаған кезде олардың дауыс беруге құқығы болмайды.
59. Техникалық сарапшылардың (сараптау комиссиясының) қорытындысы конкурсқа ұсынылған конкурстық өтiнiмдердi бағалау мен салыстыру және конкурс жеңiмпазын анықтау кезiнде, ол конкурстық құжаттамада көзделген талаптар шегiнде жасалған жағдайда ғана ескерiледi.

49. Конкурсная комиссия изучает конкурсные заявки на предмет их полноты, а также проверяет правильность оформления конкурсных заявок в целом.
50. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку в случаях выявления несоответствий, оговоренных в пункте 49 настоящих Правил.
51. Если конкурсная заявка отклоняется конкурсной комиссией, не соответствующая требованиям Конкурсной документации, то она не может быть впоследствии признана соответствующей установленным требованиям.
52. В случае соответствия конкурсной заявки членами конкурсной комиссии осуществляется отбор кредитных организации по критериям отбора и рекомендуемой шкале присвоения баллов для микрофинансовых (микрокредитных) организации, предусмотренных приложением 6 к настоящим Правилам, оцениваемых по бальной системе. Конкурсная комиссия путем подсчета баллов определяет список потенциальных кандидатов из числа кредитных организации на получение кредитных ресурсов. Выигравшими считаются те кредитные организации, которые набрали максимальное количество баллов.
53. При равном количестве набранных несколькими участниками конкурса баллов победитель конкурса определяется простым голосованием членов конкурсной комиссии.
54. Конкурс признается не состоявшимся в случаях:
1) если в нем приняло участие менее двух участников конкурса;
2) несоответствия представленных конкурсных заявок требованиям конкурсной документации.
В этих случаях оформляется протокол, подписываемый всеми членами конкурсной комиссии.
55. В случае признания конкурса несостоявшимся, комиссией принимается решение о проведении повторного конкурса.
56. При признании повторного конкурса не состоявшимся в случаях, указанных в пункте 54 настоящих Правил, в соответствии с законодательством о государственных закупках по решению комиссии определяется кредитная организация для микрокредитования конечных заемщиков, о чем составляется соответствующий протокол.
57. При необходимости уполномоченная региональная организация образует экспертную комиссию, состоящую из технических экспертов.
58. Технические эксперты (экспертная комиссия) в течение трех рабочих дней дают экспертное заключение о соответствии предлагаемых кредитных организации услуг требованиям конкурсной документации и не имеют права голоса при принятии конкурсной комиссией решения.
59. Заключение технических экспертов (экспертной комиссии) учитывается при оценке и сопоставлении представленных на конкурс конкурсных заявок и определении победителя конкурса только в том случае, если оно составлено в пределах требований, предусмотренных конкурсной документацией.

60. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресiмделедi, оған техникалық сарапшылар (сараптау комиссиясының мүшелерi) қол қояды және ол конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса берiледi.
61. Конкурсқа қатысатын кредиттік ұйым конкурстық өтінімдерін бағалау және салыстыру жөніндегі конкурстық комиссия отырысының нәтижелері бойынша:
1) конкурстық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары конкурстық баға ұсыныстарын бағалауды және салыстыруды жүргізу күні:
конкурстық комиссияның отырысына қатысып отырған адамдарға өткізілген конкурс нәтижесін жариялайды және қатысушыларға конкурс жеңімпазын хабарлайды;
конкурс жеңімпазына конкурстық комиссияның төрағасы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған жазбаша хабарламаны береді;
конкурсқа қатысушыларға не оның уәкілетті өкілдеріне өткізілген конкурстың қорытындысы туралы хаттаманың көшірмесін ұсыну күні, уақыты және орны туралы ақпаратты береді;
2) конкурстық комиссияның хатшысы:
конкурсқа қатысушы кредиттік ұйымның конкурстық өтінімдерін бағалау және салыстырып қарау жөніндегі конкурстық комиссия отырысы өткізілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей конкурс қорытындысы туралы хаттама жобасын жасайды және оған отырысқа қатысқан конкурстық комиссияның барлық мүшелерінің, сондай-ақ конкурстық комиссия хатшысы өзінің қол қоюын және әрбір бетін дәйектеуін қамтамасыз етеді;
конкурсқа қатысушы кредиттік ұйымның талап етуі бойынша (ол туралы мәліметтер конкурсқа қатысуға өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген) мұндай жазбаша сұрауды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті өкілдерге өткізілген конкурс қорытындылары туралы хаттаманың көшірмесін өтеусіз негізде жіберуді не ұсынуды ұйымдастырады.
Өткізілген конкурс қорытындысы туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде облыстың жергілікті атқарушы органына көрсетілген хаттаманың көшірмесін жібереді.
62. Конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда конкурстық комиссияның мүшесінің ерекше пікір білдіреді, ол жазбаша жазылуға және конкурстық комиссияның отырысы хаттамасына қоса берілуге тиіс. Конкурстық комиссияның қандай да бір мүшесі өндірістік немесе басқа да себептер бойынша болмаған жағдайда конкурстық комиссияның хаттамасында оның болмауының себебі және осы фактіні растайтын қағаз құжатқа сілтеме көрсетіледі.
63. Жеңімпаздарды бекіткеннен кейін екі жұмыс күні ішінде конкурстық комиссияның хатшысы бұқаралық ақпараттық құралдарына конкурс қорытындысын жариялау мәселесі жөнінде хабарландыру беруге бастамашы болады.

60. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается техническими экспертами (членами экспертной комиссии) и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии.
61. По результатам заседания конкурсной комиссии по оценке и сопоставлению конкурсных заявок кредитных организаций, участвующих в конкурсе:
1) председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя конкурсной комиссии в день проведения оценки и сопоставления конкурсных заявок:
оглашает лицам, присутствующим на заседании конкурсной комиссии результаты проведенного конкурса и объявляет присутствующим победителя конкурса;
выдает победителю конкурса письменное уведомление, подписанное Председателем конкурсной комиссии либо лицом, исполняющим его обязанности;
информирует участников конкурса либо их уполномоченных представителей о дате, времени и месте предоставления копии протокола об итогах проведенного конкурса;
2) секретарь конкурсной комиссии:
не позднее двух рабочих дней со дня проведения заседания конкурсной комиссии по оценке и сопоставлению конкурсных заявок кредитных организаций, участвующих в конкурсе, составляет проект протокола об итогах конкурса и обеспечивает его подписание и полистное парафирование всеми присутствовавшими на заседании членами конкурсной комиссии, а также самим секретарем конкурсной комиссии;
по требованию кредитной организации, участвующей в конкурсе (сведения о которой внесены в журнал регистрации заявок на участие в конкурсе, представившей заявку на участие в конкурсе) в течение одного рабочего дня со дня получения такого письменного запроса организовывает направление либо представление уполномоченным представителям на безвозмездной основе копию протокола об итогах проведенного конкурса.
В течение двух рабочих дней со дня подписания протокола об итогах проведенного конкурса направляет местному исполнительному органу области копию указанного протокола.
62. В случае несогласия с решением конкурсной комиссии член конкурсной комиссии выражает особое мнение, которое излагается в письменном виде и приложено к протоколу заседания конкурсной комиссии. В случае отсутствия какого-либо члена конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
63. В течение двух рабочих дней после утверждения победителей секретарь конкурсной комиссии инициирует подачу объявления в средства массовой информации по вопросу объявления итогов конкурса.

64. Егер конкурс жеңімпазы тиісті шарттарға қол қоймаса немесе берілген кепілдікті қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, онда уәкілетті өңірлік ұйым КҰ-мен (конкурсты жеңген) кепілдікті қамтамасыз ету құнына сәйкес тиісті кредиттік ресурстар беруге немесе жеңімпаздан кейінгі ең көп балл жинаған конкурстың басқа қатысушысымен шарт жасады.
4-параграф. Микрокредиттер беру шарттары
65. Республикалық бюджеттен бюджеттік кредит жергілікті атқарушы органға 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 172-бабына сәйкес қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық, мақсатты пайдалану қағидаттарында бес жылға беріледі.
Уәкілетті өңірлік ұйым үшін:
1) қаржы агенттігі мәртебесі бар уәкілетті өңірлік ұйым үшін жылдық сыйақы мөлшерлемесі 0,01% мөлшерінде белгіленеді;
2) басқа заңды тұлғалар үшін кредит бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмиссиялаған, тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша өткен тоқсанда қалыптасқан мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістің орташа өлшемделген мөлшерлемесі деңгейінде белгіленеді.
66. Кредиттік ресурстар:
1) егер "Кредиттік серіктестіктер туралы" 2003 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ішкі кредиттік саясат туралы қағидаларда өзгеше көзделмесе кредиттік серіктестіктерге қамтамасыз етілетін және қамтамасыз етілмейтін кредиттік ресурстар беріледі. Кредитті қайтаруды қамтамасыз ету кепіл, кепілдік, кепілгерлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында, шарттарда және кредиттік серкітестіктің ішкі құжаттарында көзделген тәсілдер болып табылады.
Кредиттік серіктестіктерді кепілдік қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды уәкілетті өңірлік ұйым белгілейді;
2) кепілдікті қамтамасыз етуді ұсыну негізінде қаржылық жай-күйі уәкілетті өңірлік ұйымның талаптарына сәйкес келетін үшінші адамның кепілдігі кезінде қаржылық тұрғыдан тұрақты микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарын қоспағанда, микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына міндетті кепілдік қамтамасыз ету негізінде беріледі.
Микроқаржы ұйымдарын кепілдікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар осы Қағидаларға 8-қосымшада келтірілген.
67. Қаржы агенттігі мәртебесіне ие өңірлік уәкілетті ұйым акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі болатын ұйымдарға іріктеу өткізбей-ақ соңғы қарыз алушыларды кейіннен кредиттеу үшін кепілсіз кредиттер береді.

64. Если победитель конкурса не подписывает соответствующие договора или при недостаточности представленного залогового обеспечения, то уполномоченная региональная организация заключает договор с кредитной организацией (выигравшего конкурс) на предоставление кредитных ресурсов соответствующей стоимости залогового обеспечения или с другим участником конкурса, набравшим наибольшее количество баллов после победителя.
Параграф 4. Условия предоставления микрокредитов
65. Бюджетный кредит из республиканского бюджета предоставляется местному исполнительному органу на пять лет в соответствии со статьей 172 Бюджетного кодекса Республики на принципах возвратности, срочности, платности и целевого использования с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %.
Для уполномоченной региональной организации:
1) имеющей статус финансового агентства годовая ставка вознаграждения по кредиту устанавливается в размере 0,01 %;
2) для других юридических лиц годовая ставка вознаграждения по кредиту устанавливается на уровне сложившейся средневзвешенной ставки доходности государственных ценных бумаг, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в предыдущем квартале по результатам операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам.
66. Кредитные ресурсы предоставляются:
1) кредитным товариществам как с обеспечением и без обеспечения, если иное не предусмотрено правилами о внутренней кредитной политике в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 марта 2003 года "О кредитных товариществах". Обеспечением возврата кредита является залог, гарантия, поручительство и способы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, договором или внутренними документами кредитного товарищества.
Требования к залоговому обеспечению кредитного товарищества устанавливается уполномоченной региональной организации.
2) микрофинансовым (микрокредитным) организациям на основе предоставления залогового обеспечения за исключением финансово устойчивых микрофинансовых (микрокредитных) организации при гарантий третьих лиц, финансовое состояние которых подходят к требованиям уполномоченной региональной организации.
Требования, предъявляемые к залоговому обеспечению микрофинансовых организаций представлены в приложении 8 к настоящим Правилам.
67. Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, без залога кредитует организацию, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, без проведения отбора для последующего кредитования конечных заемщика.

68. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарының кепілдікті қамтамасыз етілуін бағалауды тәуелсіз бағалаушы "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізеді.
69. Бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бағалау жөніндегі қызметтерге ақы төлеуді қарыз алушы жүргізеді.
70. Бағдарламаға қатысу үшін кредиттік ұйымдар мен уәкiлеттi өңiрлiк ұйымның арасында азаматтық заңнамаға сәйкес кредит беру туралы шарт жасалады.
71. Кредиттік ұйымдар үшiн уәкiлеттi өңiрлiк ұйым беретін кредиттер бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесін уәкілетті ұйым өңiрлiк комиссиямен келiсу бойынша уәкiлеттi өңiрлiк ұйым үшiн белгiленген микрокредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін және оның микрокредит берудi ұйымдастыруға байланысты жоспарланған шығыстарын негізге ала отырып белгілейді.
72. Уәкілетті өңірлік ұйымның қаржы агенттігі мәртебесі болған жағдайда, кредиттік шарт тікелей қаржы агенттігі мен соңғы қарыз алушы арасында жасалады.
73. Соңғы қарыз алушы үшін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым ұсынатын микрокредиттер бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесі өңірлік комиссиямен келісу бойынша белгіленеді.
74. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі болатын ұйымдар ұсынатын соңғы қарыз алушы үшін кредиттік ресурстар бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесін уәкілетті өңірлік ұйым өңірлік комиссиямен келісу бойынша белгілейді.
75. Кредиттік ұйымдарға кредит беруді жүзеге асыру мақсатында уәкілетті өңірлік ұйым:
1) конкурсқа қатысатын кредиттік ұйымдарға қойылатын талаптарды, оларға кредиттік ресурстар беру және соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру шарттарын айқындайды;
2) өтініштерді бағалау және кредиттік ұйымды іріктеу арқылы конкурс өткізеді;
3) қаржылық тұрғыдан тұрақты кредиттік ұйымдарға іріктеу жүргізеді;
4) кредиттік ұйымдарға кредиттік ресурстарды беруді қамтамасыз етеді;
5) кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына және олардың уақтылы өтелуіне мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.
76. Микрокредиттеу:
1) кейіннен соңғы қарыз алушыларға кредит беру үшін КҰ-ның айналым қаражатын толықтыруды;
2) кредиттік ресурстарды игеру мерзімі – бес айға дейін;

68. Оценка залогового обеспечения микрофинансовых (микрокредитных) организаций проводится независимым оценщиком в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
69. Оплата услуг по оценке обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту производится заемщиком.
70. Между кредитными организациями для участия в Программе и уполномоченной региональной организацией заключается договор о предоставлении кредита в соответствии с гражданским законодательством.
71. Для кредитных организации годовая ставка вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по кредитам, установленной для уполномоченной региональной организации и ее планируемых расходов, связанных с организацией микрокредитования.
72. В случае, когда уполномоченная региональная организация имеет статус финансового агентства, кредитный договор заключается непосредственно между финансовым агентством и конечным заемщиком.
73. Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по микрокредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, устанавливается для конечного заемщика по согласованию с региональной комиссией.
74. Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика, предоставляемым микрофинансовой (микрокредитной) организацией или организацией, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией.
75. В целях осуществления кредитования кредитных организаций уполномоченная региональная организация:
1) определяет требования к кредитным организациям, участвующим в конкурсе, условия предоставления им кредитных ресурсов и выдачи кредитов конечным заемщикам;
2) проводит конкурс путем оценки заявок и отбора кредитных организации;
3) производит отбор финансово устойчивых кредитных организации;
4) обеспечивает выдачу кредитных ресурсов кредитным организации;
5) осуществляет мониторинг целевого использования кредитных ресурсов и их своевременного погашения.
76. Микрокредитование предусматривает:
1) пополнение оборотных средств кредитных организации для последующего кредитования конечных заемщиков;
2) срок освоения кредитных ресурсов – до пяти месяцев;

3) кредит беру мерзімі – бес жылдан аспайды;
4) уәкілетті өңірлік ұйымның ұсынатын микрокредиттері бойынша ең жоғары жылдық сыйақы мөлшерлемесін ол өңірлік комиссиямен келісім бойынша уәкілетті өңірлік ұйым үшін белгіленген микрокредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесіне және оның микрокредит беруді ұйымдастырумен байланысты жоспарланған шығыстарына қарай белгілейді;
5) негізгі берешекті өтеу бойынша микрокредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезеңді;
6) кредит және сыйақы бойынша қайтарылған қаражат сомасына пропорционал кредиттік ұйымның кепілін алып тастауды;
7) өңірлік комиссиялардың келісімі бойынша транш түрінде кредит қаражатын бөлу мүмкіндігін көздейді.
77. Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру мынадай шарттарды қамтиды:
1) микрокредит қайтарымдылық негізінде микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым үшін кепіл немесе кредиттік серіктестіктердің барлық қатысушыларына немесе қаржылық жай-күйі уәкілетті өңірлік ұйымның талаптарын қанағаттандыратын үшінші адамдарға кепілдіктер берген кезде беріледі.
Кепілмен қамтамасыз етуге қойылатын талап қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның немесе микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарының ішкі саясатында айқындалады.
Бюджеттік кредиттің (кепілдің) қайтарылуын қамтамасыз ету құны сыйақы сомасын ескергенде бюджеттік кредиттің мөлшерінен кем болмайды;
2) нысаналы сипатта болады – жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту;
3) жеке ісін кеңейтуге микрокредиттер қосымша тұрақты жұмыс орындарын құрған және халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы оларға міндетті түрде жұмысқа орналастырған кезде беріледі;
4) микрокредит тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарыздарын өтеуге және жылжымайтын тұрғын мүлікті сатып алуға, сондай-ақ сауда саласындағы қызметтi жүзеге асыруға берiлмейдi;
5) микрокредиттеу мерзiмi – бес жылдан аспайды;
6) микрокредиттің ең көп сомасы:
жеке ісін ұйымдастыруға және кеңейтуге – 3 млн. теңгеге дейінгі;
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандар мен қоныс аударушылар үшін, сондай-ақ осы Қағидалардың шарттарына сәйкес бұрын алған микрокредиттерін өтеген адамдарға – 5 млн. теңгеге дейінгі;
жеке қосалқы шаруашылық базасында ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыруға 6 млн. теңгеге дейінгі соманы құрайды;

3) срок кредитования – не более пяти лет;
4) максимальная годовая ставка вознаграждения по микрокредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается ею по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по кредитам, установленной для уполномоченной региональной организации и ее планируемых расходов, связанных с организацией микрокредитования;
5) льготный период по погашению основного долга не более одной трети от продолжительности срока микрокредитования;
6) снятие залога кредитных организации, пропорционально сумме возвращенных средств по кредиту и вознаграждения;
7) возможное выделение кредитных средств траншами, по согласованию с региональной комиссией.
77. Кредитование участников Программы включает следующие условия:
1) микрокредит предоставляется на возвратной основе при предоставлении залога для микрофинансовых (микрокредитных) организаций, уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства или гарантий всех участников кредитных товариществ или третьих лиц, финансовое состояние которых удовлетворяет требованиям уполномоченной региональной организации.
Требование к залоговому обеспечению определяются внутренней политикой уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства либо микрофинансовых (микрокредитных) организаций.
Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита (залога) составляет не менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения;
2) имеет целевой характер – организация или расширение собственного дела;
3) на расширение собственного дела микрокредит предоставляется при создании дополнительных постоянных рабочих мест и обязательного трудоустройства через центры занятости населения;
4) микрокредит не предоставляется на потребительские цели, погашение предыдущих займов и приобретение жилой недвижимости, а также осуществление деятельности в сфере торговли;
5) срок микрокредитования – не более пяти лет;
6) максимальная сумма микрокредита составляет:
до 3 миллионов тенге – на организацию или расширение собственного дела;
до 5 миллионов тенге – для оралманов и переселенцев, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения", и включенных в региональную квоту приема, а также для лиц, погасивших ранее выданные микрокредиты в соответствии с условиями настоящих Правил;
до 6 миллионов тенге – на организацию мелкотоварных производств на базе личного подсобного хозяйства;

7) соңғы қарыз алушыға негiзгi берешекті өтеу бойынша жеңiлдiктi кезең ұсынылады, ол микрокредитеудің барлық мерзiмi ұзақтығының үштен бiрi;
8) бұрын берілген микрокредиттер есебінен соңғы қарыз алушы қайтарған қаражатты шоғырландыру кезінде осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7) тармақшаларына, 79, 80-тармақтарға сәйкес қайтадан кредиттеуді жүзеге асыруға жол беріледі.
78. Жеке қосалқы шаруашылық базасында ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыруды микрокредиттеу 2016 жылы Алматы, Ақтөбе, Жамбыл, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарында іске асырылады.
Жеке қосалқы шаруашылық базасында ұсақ тауарлар өндірісін іске асыру микрокредиттер алған Бағдарламаға қатысушылардың ауыл шаруашылық кооперациялары кезінде жүзеге асырылады.
Жеке қосалқы шаруашылық базасында ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыруды микрокредиттеу шағын бордақылау алаңдарын, сүт кәсіпорындарын, құс фермаларын дамытуға бағытталған бизнес- жобаларды іске асырудың мамандандырылғанын ескере отырып, жүзеге асырылады.
Мал шаруашылығы және онымен байланысты қызмет түрлері (сақтау, қайта өңдеу, бордақылау, өнімдерді өткізу) саласында жеке ісін ашу немесе кеңейту жобаны іске асыру шеңберінде микрокредиттер берудің басым бағыттары болып табылады.
Халықты жұмыспен қамту орталығы қосымша жұмыс орындарын құрған кезде жұмыссыз халықты жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді.
79. Агроөнеркәсіптік кешенде жеке ісін ұйымдастыруға және кеңейтуге микрокредиттер шаруа, фермер қожалықтарын, ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру немесе дара кәсіпкерлер ретінде тіркеу шарттарында беріледі.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес ауыл шаруашылығы саласына микрокредиттер беру кезінде ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын тиімді пайдалану жөніндегі ұсынылған Өңірлердің мамандандырылған схемасы пайдаланылуы мүмкін.
Агроөнеркәсіп кешенінде кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін басым құқыққа адамдар қолданыстағы ауыл шаруашылығы кооперативтеріне кірген не ауыл шаруашылығы саласында жаңа кооперативтер ашқан жағдайда ие болады.
80. Ауыл шаруашылығы салаларын қоспағанда, кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесуге мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасын ескере отырып жүзеге асырылады.

7) конечному заемщику предоставляется льготный период по погашению основного долга, который со сроком одной трети от продолжительности всего срока микрокредитования;
8) при аккумулировании средств, возвращенных конечными заемщиками за счет ранее выданных микрокредитов, допускается осуществление повторного кредитования в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7) пункта 77, пунктами 79, 80 настоящих Правил.
78. Микрокредитование организации мелкотоварного производства на базе личного подсобного хозяйства в 2016 году реализуется в Алматинской, Актюбинской, Жамбылской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областях.
Реализация мелкотоварных производств на базе личного подсобного хозяйства осуществляется при сельскохозяйственной кооперации участников Программы, получивших микрокредиты.
Микрокредитование организации мелкотоварного производства на базе личного подсобного хозяйства осуществляется с учетом специализации реализуемых бизнес-проектов направленных на развитие малых откормочных площадок, молочных предприятий, птицеферм.
Приоритетным направлением микрокредитования в рамках реализации проекта является организация или расширение собственного дела в отрасли животноводства и связанных с ним видов деятельности (хранение, переработка, откорм, сбыт продукции).
При создании дополнительных рабочих мест центры занятости населения обеспечивают трудоустройство безработного населения.
79. Микрокредиты на организацию или расширение собственного дела в агропромышленном комплексе выдаются на условиях создания крестьянского, фермерского хозяйства, сельскохозяйственных кооперативов или регистрации в качестве индивидуальных предпринимателей.
При выдаче микрокредитов в отрасли сельского хозяйства возможно использование Рекомендуемой схемы специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельскохозяйственной продукции в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий".
Приоритетное право для получения мер государственной поддержки по содействию предпринимательской инициативе в агропромышленном комплексе имеют лица, при условии вхождения их в действующие сельскохозяйственные кооперативы, либо создания новых кооперативов в отрасли сельского хозяйства.
80. Предоставление мер государственной поддержки содействия предпринимательской инициативе за исключением отрасли сельского хозяйства осуществляется с учетом карты развития предпринимательства в целях обеспечения занятости населения.

81. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары ауылдық округтер әкімдерінің қатысуымен аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес Халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасын әзірлейді және оны облыстың кәсіпкерлікті дамыту және ауыл шаруашылығы жөніндегі жергілікті уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.
82. Халықты жұмыспен қамтуды қаматамасыз ету мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасы халықты жұмыспен қамту орталығына, микроқаржы (микрокредит) ұйымдарына, кредиттік серіктестіктер және (немесе) уәкілетті өңірлік, оның ішінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие ұйымға, сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарға ұсынылады және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдардың және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурстарына орналастырылады.
83. Халықты жұмыспен қамту мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасы бекітілгенге дейін Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру өңірлік комиссиялар айқындаған осы Қағидалармен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасының екінші бағыты шеңберіндегі жобаларды кредиттеу туралы келісімге 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-параграф. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары, қаржы
агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не акцияларының
жүз пайызы тікелей немесе жана түрде агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар
арқылы микрокредиттер алу шарттары
84. Халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткер ұсынған өтініштер мен құжаттарды қарайды, мемлекеттiк қолдау алу түрлерi бойынша үмiткерлердiң тiзiмiн және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуды және (немесе) Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін ілеспе жабдықтарды сатып алуды талап ететін жобалардың тізбесін қалыптастырады.
Халықты жұмыспен қамту орталығы ұсынылған құжаттарды қоса бере отырып, қалыптастырылған үміткерлердің тізімін:
қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдарға немесе іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына;
ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органына;
үміткер мәлімдеген инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін ілеспе жабдықты сатып алу қажет болған жағдайда ауданның (қаланың) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) салу жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

81. Местные исполнительные органы районов (городов) с участием акимов сельских округов в соответствии с программами развития территорий разрабатывают Карту развития предпринимательства в целях обеспечения занятости населения и утверждают ее по согласованию с местным уполномоченным органом по развитию предпринимательства и сельского хозяйства области.
82. Карта развития предпринимательства в целях обеспечения занятости населения представляется в центр занятости населения, микрофинансовым (микрокредитным) организациям, кредитным товариществам и (или) уполномоченной региональной организации, в том числе имеющей статус финансового агентства, организациям по оказанию сервисных услуг и размещается на интернет-ресурсах местных исполнительных органов районов (городов), местных органов по вопросам занятости населения и центров занятости населения.
83. До утверждения Карты развития предпринимательства в целях обеспечения занятости населения микрокредитование участников Программы осуществляется в соответствии с Приложением 1 к соглашению о кредитовании проектов в рамках второго направления Дорожной карты занятости 2020 утвержденного настоящими Правилами, определенными региональными комиссиями.
Параграф 5. Условия получения микрокредитов через
микрофинансовые (микрокредитные) организации, уполномоченную
региональную организацию, имеющую статус финансового агентства
либо организацию, сто процентов акции которой прямо или
косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в
сфере агропромышленного комплекса
84. Центры занятости населения рассматривают представленные претендентом заявления и документы, формируют списки претендентов по видам получения государственной поддержки и перечень проектов, требующих развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы.
Центр занятости населения направляет сформированный список претендентов с приложением представленных документов:
уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства, организации, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса или отобранным микрофинансовым (микрокредитным) организациям;
уполномоченному органу района (города) по развитию предпринимательства;
уполномоченному органу (района) по развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры в случае потребности развития и (или) сооружения инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретения оборудования для проектов, реализуемых участником Программы заявленной претендентом.

85. Уәкілетті органдар сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына:
1) болжамды жобаның Халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасына (немесе өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына) сәйкестігі туралы қорытындыны (ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органы);
2) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) салу және (немесе) Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін жабдықтар сатып алу мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы қорытындыны (инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру жөніндегі уәкілетті орган (аудан) жібереді.
86. Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары үміткерлердің тізімін алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде өтініштерді және құжаттарды қарайды және микрокредит беру мүмкін немесе мүмкін еместігі туралы алдын ала қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
Алдын ала қорытындыны беру үшін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары қажет болған жағдайда, үміткерлер қатарына енгізілген адамдардан қосымша құжаттар сұратуға құқылы.
87. Халықты жұмыспен қамту орталықтары қорытындыны алғаннан кейін бес күн ішінде үміткерлерді Бағдарламаның аталған бағытына қатысушылар құрамына қосу не одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды және шешiм қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде өтініш берушіге бұл туралы жазбаша хабарлайды.
88. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізілген адамдармен "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 7-бабы 26) тармақшасына сәйкес әлеуметтік келісімшарт жасайды.
89. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жеке ісін ұйымдастырған және бұрын кәсіптік оқытудан өтпеген Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпкерлік қызмет негіздеріне тегін оқуға жібереді.
90. Жұмыс істеп тұрған бизнесін кеңейтетін немесе бұдан бұрын кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқытудан өткен адамдар не кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту курстарынан микрокредит алған жылдың алдындағы үш жылдан аспайтын мерзім ішінде өткенін растайтын тиісті құжаттары бар адамдар кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқымай, микрокредит ала алады.

85. Уполномоченные органы рассматривают необходимые документы в течение пяти рабочих дней со дня получения запроса направляют в центр занятости населения:
1) заключение о соответствии предлагаемого проекта Карте развития предпринимательства (или приоритетным направлениям развития предпринимательства в регионе) (уполномоченный орган района (города) по развитию предпринимательства);
2) заключение о возможности (или невозможности) развития и (или) сооружения инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретения оборудования для проектов, реализуемых участником Программы (уполномоченный орган (района) по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры).
86. Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, либо микрофинансовая (микрокредитная) организация после получения списка претендентов рассматривает заявление и документы в течение пятнадцати рабочих дней и направляет в центр занятости населения предварительное заключение о возможности или не возможности предоставления микрокредита.
Для выдачи предварительного заключения уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, либо микрофинансовая (микрокредитная) организация при необходимости запрашивает дополнительные документы у лиц, включенных в список претендентов.
87. Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней после получения заключений принимает решение о включении претендентов в состав участников данного направления Программы либо отказе и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет об этом заявителя.
88. Центры занятости населения с лицами, включенными в состав участников Программы, заключают социальный контракт согласно пункта 26) статьи 7 Закона "О занятости населения".
89. Центры занятости населения участников Программы организующих собственное дело и ранее не прошедших обучение направляют на бесплатное обучение основам предпринимательской деятельности.
90. Лица, расширяющие действующий бизнес, или ранее прошедшие обучение основам предпринимательской деятельности, либо лица, имеющие подтверждающие документы о прохождении соответствующих курсов обучения основам предпринимательской деятельности в течение не более чем трех предшествующих получению микрокредита лет, получают микрокредит без обучения основам предпринимательской деятельности.

91. Бағдарламаға қатысушы бұрын іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға не акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдарға микрокредит алу үшін өтініммен жүгінеді.
92. Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын қарау кезінде микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар:
1) өтініш берушілердің жеке ісін ұйымдастыруға немесе кеңейтуге арналған бизнес-жоспарын бағалауды жүзеге асырады;
2) үміткермен дербес әңгімелесу жүргізеді және қажет болған кезде төлем қабілеттілігін және (немесе) кепілдікпен қамсыздандырудың болуын айқындау үшін өтініш берушінің табысына және ресурстарына зерттеу жүргізеді.
93. Микрокредит беру туралы оң шешім шығарылған кезде қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары үміткермен азаматтық заңнамаға сәйкес микрокредит беру туралы шарт жасасады.
94. Шарт жасасу және микрокредитті бөлу не бөлуден бас тарту туралы ақпаратты қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
95. Теріс шешім жағдайында қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды, өтініш берушіге 7-тармақта және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініште көрсетілген құжаттар топтамасын қайтарады және халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді.
96. Микрокредитті алғаннан кейін микрокредиттің мақсатты тағайындалуын өзгертуге Халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатындағы кәсіпкерлікті дамыту картасы шеңберінде аудандық, қалалық комиссияның келісімі бойынша жол беріледі.

91. Участник Программы обращается с заявкой на получение микрокредита в ранее отобранную микрофинансовую (микрокредитную) организацию, уполномоченную региональную организацию со статусом финансового агентства за получением микрокредита либо организацию, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса.
92. При рассмотрении проектов претендентов микрофинансовая (микрокредитная) организация, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства либо организацию, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса:
1) осуществляет оценку бизнес-плана заявителей на организацию или расширение собственного дела;
2) проводит индивидуальное собеседование с претендентом и при необходимости проводит изучение доходов и ресурсов заявителя для определения платежеспособности и (или) наличия залогового обеспечения.
93. При положительном решении о кредитовании уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса либо микрофинансовая (микрокредитная) организация заключает договор с претендентом о предоставлении микрокредита в соответствии с гражданским законодательством.
94. Информация о заключении договора и выделении микрокредита направляется уполномоченной региональной организацией, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса либо микрофинансовой (микрокредитной) организацией в центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора.
95. В случае отрицательного решения, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса либо микрофинансовая (микрокредитная) организация информирует об этом заявителя с указанием причин отказа, возвращает заявителю пакет документов указанных в пункте 7 и в заявлении, согласно приложения 1 настоящих Правил и уведомляет центры занятости населения.
96. После получения микрокредита изменение целевого назначения микрокредита допускается по согласованию с районной, городской комиссией, в рамках Карты развития предпринимательства в целях обеспечения занятости населения.

97. Бағдарламаға қатысушы қажет болған жағдайда, микрокредит алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйыммен бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу бойынша қосымша қызметтер (бухгалтерлік, маркетингтік, заңдық және басқа да көрсетілетін қызмет түрлерін) ұсынуға шарт жасасады.
98. Микрокредиттерді мерзімінен бұрын өтеген Бағдарламаға қатысушылардың жеке ісін кеңейтуге микрокредит алу үшін қайтадан өтініш білдіруге және бес миллион теңгеге дейін микрокредит алуға құқығы бар.
Бағдарлама шеңберінде бұрын микрокредит алған, салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелген, қолданыстағыларға қатысты қосымша жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде он пайызын құрған жағдайда берілген микрокредиттерді мақсатты пайдаланғанын растаған адамдар микрокредит алуға құқылы.
6-параграф. Кредиттік серіктестіктер арқылы микрокредит алу
шарттары
99. Кредиттік серіктестікке кредиттік ресурстар төленген жарғы капиталының көлеміне байланысты (жарғы капиталының 1 бірлігіне кредиттің 10 бірлігінен асырмай) беріледі.
100. Кредиттік ұйымдарға микрокредит беру жөніндегі өткізілген конкурс қорытындысы бойынша уәкілетті өңірлік ұйым мен кредиттік ұйым арасында:
кредит ұсыну шарттары, соңғы қарыз алушыға микрокредит беру шарттары, тараптардың құқықтары, міндеттемелері мен жауапкершіліктері белгіленген кредит беру туралы шарт;
кепіл беруші мен кепіл ұстаушының өтініштері мен кепілдіктері, кепіл заттан өндіріп алу және тараптардың жауапкершілігі көзделген кепіл шарты жасалады.
101. Кредиттік ресурс беру ақша аудару арқылы ғана жүзеге асырылады.
102. Төлемдерді өтеу кестесі кредиттік ресурстарды берген күні дайындалады және ресімделеді.
103. Кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттардың түпнұсқаларын қарыз алушы уәкілетті өңірлік ұйымға қабылдау-тапсыру актісі бойынша жібереді.
104. Барлық құжаттар, хат алмасу, шоттардан үзінді-көшірмелер, төлем тапсырмалары, кредиттік ұйыммен келіссөздердің актілері олардың кредиттік досьесіне тігіледі.
105. Егер үміткер микрокредитті кредиттік серіктестік арқылы алуға ниетті болған жағдайда, оның жұмыс істеп тұрған кредиттік серіктестікке қосылады немесе осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым жүргізетін кредиттік серіктестіктерді іріктеу жөніндегі конкурсқа қатысатын жаңа кредиттік серіктестік құрады.
106. Халықты жұмыспен қамту орталығы өтінішті және құжаттарды кредиттік серіктестік мүшесінен алғаннан кейін Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізу не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды және шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды бұл туралы жазбаша хабардар етеді.

97. Участник Программы после получения микрокредита в течение пяти рабочих дней при необходимости заключает с организацией по оказанию сервисных услуг договор на предоставление дополнительных услуг по сопровождению проекта (бухгалтерские, юридические, маркетинговые и другие виды услуг) сроком до одного года.
98. Участники Программы, досрочно погасившие микрокредиты, могут повторно обратиться за получением микрокредита для расширения собственного дела и получить микрокредит до пяти миллионов тенге.
Право на получение микрокредита имеют лица, ранее получившие микрокредит в рамках Программы, зарегистрированные в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством, подтвердившее целевое использование выданного микрокредита при условии дополнительного создания новых постоянных рабочих мест.
Параграф 6. Условия получения микрокредита через Кредитные
товарищества
99. Кредитному товариществу кредитные ресурсы предоставляются в зависимости от объема оплаченного уставного капитала (на 1 единицу уставного капитала не более 10 единиц кредита).
100. По итогам проведенного конкурса по кредитованию кредитных организации между уполномоченной региональной организацией и кредитными организациями заключается:
договор о предоставлении кредита, где будут обозначены с обозначением условии предоставления кредита, условия выдачи микрокредитов конечному заемщику, права, обязанности и ответственности сторон;
договор залога, где предусмотрены заявления и гарантии залогодателя и залогодержателя, обращения взыскания на предмет залога и ответственность сторон.
101. Выдача кредитных ресурсов осуществляется только безналичным путем.
102. График погашения платежей подготавливается и оформляется в день выдачи кредитных ресурсов.
103. Оригиналы документов по залоговому обеспечению передается заемщиком в уполномоченную региональную организацию по произвольной форме акта акту приема–передачи.
104. Все документы, переписка, выписки по счетам, платежные поручения, акты переговоров с кредитными организациями подшиваются в их кредитном досье.
105. В случае, если претендент намерен получить микрокредит через КТ, он присоединяется к действующему кредитному товариществу или создает новое КТ, которое участвует в конкурсе по отбору кредитных товариществ, проводимому уполномоченной региональной организацией в соответствии с настоящими Правилами.
106. Центр занятости населения после получения заявления и документов от члена кредитного товарищества принимает решение о включении в состав участников Программы либо отказе и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет их об этом.

107. Жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыны осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген қызметтерді алу үшін сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымға жібереді.
7-параграф. Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту
108. Инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынған инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және (немесе) салуға және (немесе) Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін жабдықтар сатып алуға арналған өтiнiмдер тізбесін қарайды, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін мәлімделген және жобаларды iске асыру мүмкiндiгi (немесе мүмкiн еместігі), оларды қаржыландырудың қажеттi көлемi туралы қорытынды дайындайды және оны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
109. Микрокредит алғаннан кейін Бағдарламаға қатысушы мен инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган арасында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және (немесе) салуға және (немесе) Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға шарт жасалады.
110. Инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және (немесе) салу жобалары бойынша техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Техникалық-экономикалық құжаттамаға мемлекеттік сараптама жүргізу жергілікті бюджет есебінен инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және (немесе) салуға көзделген нысаналы трансферттер есебінен жүргізіледі.
111. Техникалық-экономикалық негіздемені және (немесе) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, мемлекеттік сараптамадан өткізу, авторлық және техникалық қадағалауды жүргізу шығыстары инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және (немесе) салуды талап өтеуге көзделген шығындардан бөлек ескеріледі.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және (немесе) салуға және (немесе) Бағдарламаға қатысушы іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және мемлекеттік сараптама жүргізуге, жергілікті смета жасауға арналған шығыстарды олардың қажеттілігі бойынша жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
Жергілікті атқарушы органдар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және (немесе) салуды жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобаларға, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға арналған жобаларға жабдық сатып алу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

107. Центры занятости направляют участника Программы в организацию по оказанию сервисных услуг для получения услуг, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.
Параграф 7. Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры
108. Уполномоченный орган по развитию инфраструктуры в течение десяти рабочих дней рассматривает представленный центрами занятости населения перечень заявок на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, и готовит заключение о возможности (или невозможности) реализации заявленных проектов, необходимых объемах их финансирования и направляет его в центр занятости населения.
109. После получения микрокредита, между участником Программы и уполномоченным органом по развитию инфраструктуры заключается договор на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства.
110. Уполномоченный орган по развитию инфраструктуры обеспечивает разработку технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации по проектам развития и (или) сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Разработка проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы осуществляются за счет местного бюджета, предусмотренных на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
111. Расходы на разработку технико-экономического обоснования и (или) проектно-сметной документации, прохождение государственной экспертизы, ведение авторского и технического надзора учитываются отдельно от затрат на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Расходы на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, разработку проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы, составление локальной сметы определяются местными исполнительными органами по их необходимости.
Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляются местными исполнительными органами за счет средств местного бюджета.
Приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, осуществляется за счет средств местного бюджета.

112. Инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытудың және (немесе) салудың және (немесе) Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобаларға, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға сатып алынатын жабдықтың шекті құнын жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
113. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және (немесе) салу қолданыстағы жүйелерге жетіспейтін инфрақұрылымды: Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін жолдарды, кәріз, жылумен және сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, телефон және электр желілерін жеткізуді болжайды.
Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу елді мекенді дамытудың бас жоспарына (ауылда – инженерлік-коммуникациялық желілердің жергілікті схемаларына) сәйкес болуға тиіс және бір немесе бірнеше жобаны қамтамасыз етуге бағытталуы мүмкін.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту және (немесе) салу "Қазақстан Республикасындағы Сәулет және қала құрылысы туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
114. Бағдарлама қатысушылары іске асыратын жобаларға арналған жабдық сатып алу, кәріз, жылумен және сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, телефон және электр желілерінің болмауын алмастыратын жабдықпен, сондай-ақ Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар шеңберінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін блок-модульдермен жарақтандыруды қарастырады. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және (немесе) салуды және (немесе) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін жабдықты сатып алуды таңдау экономикалық орындылығына қарай айқындалады.
115. Жүргізілген инженерлік инфрақұрылым жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық меншігінің теңгеріміне беріледі.
Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын жабдық қабылдау-беру актілері арқылы Бағдарламаға қатысушының меншігіне беріледі. Бұл ретте микрокредитті қайтару мерзімі ішінде Бағдарламаға қатысушы жабдықтың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді және растайды.
116. Шартта көзделген инфрақұрылымдық жобаны іске асыру мониторингі инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті органға жүктеледі.
3-бөлім. Кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына және
олардың уақтылы өтелуіне мониторинг жүргізу
117. Кредиттік ресурстарды бергеннен кейін уәкілетті қаржы агенттігі мәртебесіне ие өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы кредиттік ресурстар беру шартына сәйкес, кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына және олардың уақытынан бұрын өтелуіне, сондай-ақ өндіріп алу рәсімдеріне мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.

112. Предельная стоимость развития и (или) сооружения недостающих объектов инфраструктуры и (или) приобретаемого оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства определяется местными исполнительными органами.
113. Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры предполагает подведение недостающей инфраструктуры к имеющимся системам: дорогам, канализации, тепло- и водоснабжению, газоснабжению, телефонным и электрическим сетям для проектов, реализуемых участниками Программы.
Подведение недостающей инфраструктуры должно соответствовать генеральному плану развития населенного пункта (на селе – локальным схемам инженерно-коммуникационных сетей) и может быть направлено на обеспечение одного или нескольких проектов.
Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектуре, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан".
114. Приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в соответствии с настоящими Правилами осуществляется в целях оснащения оборудованием, заменяющим отсутствие сетей канализации, тепло- и водоснабжения, газоснабжения, телефонных и электрических сетей, а также блок модулями для развития отгонного животноводства в рамках проектов, реализуемых участниками Программы.
Для отгонного животноводства выбор на развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и (или) приобретение оборудования определяется исходя из экономической целесообразности.
115. Подведенная инженерная инфраструктура передается на баланс коммунальной собственности местных исполнительных органов.
Приобретаемое оборудование для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, через акты приема-передачи передается в собственность участнику Программы. При этом в течение срока возврата микрокредита, участник Программы обеспечивает и подтверждает целевое использование оборудования.
116. Мониторинг реализации предусмотренного договором инфраструктурного проекта возлагается на уполномоченный орган по развитию инфраструктуры.
Глава 3. Мониторинг целевого использования кредитных
ресурсов и их своевременного погашения
117. После предоставления кредитных ресурсов Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, либо микрофинансовые (микрокредитные) организации, согласно договору предоставления кредитных ресурсов, осуществляет мониторинг целевого использования кредитных ресурсов и их сверхвременного погашения, а также процедуры взыскания.

118. Кредиттік ресурстар толық өтелген кезде уәкілетті өңірлік ұйым кепілдікті қамтамасыз ету бойынша ауыртпалықты алу туралы шешім дайындайды және уәкілетті тіркеуші органға басшының қолы қойылған хат жібереді.
119. Кредиттік ұйымның өтініші бойынша уәкілетті өңірлік ұйым кредиттің өтелген сомасының бөлігіне мөлшерлес кепілдікті қамтамасыз ету бойынша ауыртпалықты алу туралы шешім дайындайды.
Бұл ретте кепілдікті қамтамасыз етудің құны кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің сомасын ескергенде, кредит мөлшерінен аз болмауға тиіс.
120. Уәкілетті өңірлік ұйым қабылдау-тапсыру актісінің негізінде қарыз алушыға құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын және хат жібереді.
121. Кредиттік ұйымдар Бағдарламаға қатысушыларға берілген микрокредитті қайтаруға мониторинг жүргізеді және микрокредиттерді беру және өтеу, қатарынан 3 айдан астам микрокредиттерді өтеу бойынша қарыздары бар адамдар, негізгі қарыз және сыйақы бойынша қарыздардың сомасы жөніндегі есептерді, сондай-ақ микрокредитті уақытынан бұрын өтеген адамдардың тізімдерін Бағдарламаға қатысушыны жіберген халықты жұмыспен қамту орталығына әр айдың 5-күнiне ұсынады.
122. Микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылар кредит берген ұйымдарға оларға берілген микрокредит қаражатының мақсатты пайдаланылуы туралы құжаттарды ұсынады.
Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе кредиттік серіктестіктер микрокредиттер қаражаттарының мақсатты пайдалануылуы туралы есеп жасайды және оны Бағдарламаға қатысушыны жіберген халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
123. Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не микроқаржы (микрокредит) ұйымдары не микрокредиттік серіктестіктер "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроға микрокредиттерді мақсатсыз пайдалануға жол берген және кредиттерді өтеу кестесін бұзған адамдарды қоса алғанда, микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылардың тізімін ұсынады.
124. Халықты жұмыспен қамту орталықтары микрокредиттер алған Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін аудандардың (қалалардың) мемлекеттік кірістер органдарына ұсынады.
125. Кәсіпкерлікті дамыту үшін алғаш микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылар он жұмыс күні ішінде салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркеуден өтеді.
4-бөлім. Кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге бағытталған
шараларды қаржыландыру

118. При полном погашении кредитных ресурсов уполномоченная региональная организация готовит решение о снятии обременения по залоговому обеспечению и направляет письмо за подписью руководителя в уполномоченный регистрирующий орган.
119. По заявлению кредитной организации уполномоченная региональная организация готовит решение о снятии обременения по залоговому обеспечению соразмерно части суммы погашенного кредита.
При этом, стоимость залогового обеспечения должна быть не менее размера кредита с учетом суммы вознаграждения по кредиту.
120. Уполномоченная региональная организация передает оригиналы правоустанавливающих документов и письмо заемщику на основании акта приема-передачи.
121. Кредитные организации ведут мониторинг возврата микрокредита выданного участникам Программы и ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют отчеты по выдаче и погашению микрокредитов, по лицам, имеющим задолженность по погашению микрокредитов более 3-х месяцев подряд, сумме задолженности по основному долгу и вознаграждению, а также списки лиц, досрочно погасивших микрокредит в центр занятости населения, направивший участника Программы.
122. Участники Программы, получившие микрокредиты, представляют кредитующим организациям подтверждающие документы о целевом использовании средств выданного ими микрокредита.
Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, микрофинансовые (микрокредитные) организации или КТ составляют отчет о целевом использовании средств микрокредита и направляют в центры занятости населения направившего участника Программы.
123. Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, либо микрофинансовые (микрокредитные) организации или КТ в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" представляют в кредитное бюро списки участников Программы, получивших микрокредит, включая лиц, допустивших нецелевое использование микрокредитов и нарушающих график погашения платежей.
124. Центры занятости населения представляют в органы государственных доходов районов (городов) списки участников Программы, получивших микрокредиты.
125. Участники Программы, впервые получившие микрокредит для развития предпринимательства в течение десяти рабочих дней, проходят регистрацию в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством.
Глава 4. Финансирование мер, направленных на содействие
развитию предпринимательства

126. Қаражат бөлу және бюджеттiк кредиттiң мақсатты пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мен облыстардың әкiмдерi арасында осы Қағидаларда ескертiлген шарттармен кредиттiк шартқа қол қойылады.
127. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттiк кредиттердi тиiстi республикалық бюджеттiк бағдарлама бойынша аударады.
128. Облыстардың әкiмдерi ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-күнiне халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға сервистік қызметтер көрсетілген, микрокредиттер алған және жеке iсiн ұйымдастырған немесе кеңейткен кәсiпкерлiк қызмет негiздерiне оқудан өткен Бағдарламаға қатысушылардың саны туралы, соңғы қарыз алушылардың кредит қаражатын мақсатты пайдалануы туралы есептердi ұсынады.
129. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган өз құзыреті шегінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi болатын ұйымдар, микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе КС берілген микрокредиттің немесе шағын кредиттің мақсатты пайдаланылуын және Бағдарламаға қатысушылардың шартқа сәйкес өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын сүйемелдеуді және бақылауды жүзеге асырады.
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
___________________ ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту орталығының директорына
______________________________ мекенжайы
бойынша тұратын _________________________
Нысан
ӨТІНІШ
Менi кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу шеңберінде Жұмыспен
қамту 2020 жол картасының екінші бағыты бойынша қатысушылардың
қатарына қосуды сұраймын.
Жеке iсiн кеңейтудi жоспарлайтын адамдар:
төлем қабiлеттiлiгiн (адамға қызмет көрсетiлетiн екiншi деңгейдегi банктiң немесе оның филиалының қол қойылған және мөр басылған, адамның банктiң немесе оның филиалының алдындағы мiндеттемелерiнiң барлық түрлерi бойынша анықтама берілген күннiң алдындағы үш айдан астам созылған мерзiмi өткен берешегi жоқ екенi туралы анықтамасының түпнұсқасы (адам бiрнеше екiншi деңгейдегі банктiң немесе олардың филиалдарының, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болған жағдайда, мұндай анықтама осы банктердiң әрқайсысынан берiледi) растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Оң шешiм қабылданған жағдайда жеке әлеуметтiк келісімшартқа қол қоюға мiндеттенемiн.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға рұқсат беремін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектігіне өтiнiш берушi жауапты болады.
Күнi қолы
---------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат (ша) ________________________________________________ өтiнiшi 20__ ж. "___" ___________________ қабылданды, № _____ болып тiркелдi.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы және қолы:
_____________________________________, __________________________
_____________________________________ __________________________
Күнi қолы
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтiнiш берушi жауапты болады.
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту үшін бизнес-ұсыныс

126. Для выделения средств и осуществления контроля за целевым использованием бюджетного кредита между уполномоченным органом по исполнению бюджета, уполномоченным органом по вопросам занятости населения и акимами областей, подписывается кредитный договор на условиях, оговоренных в настоящих Правилах.
127. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения в соответствии с бюджетным законодательством перечисляет бюджетные кредиты по соответствующей республиканской бюджетной программе.
128. Акимы областей ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют отчеты уполномоченному органу по вопросам занятости населения – о количестве участников Программы, прошедших обучение основам предпринимательства, которым оказаны сервисные услуги, получивших микрокредиты и организовавших или расширивших собственное дело, о целевом использовании кредитных средств конечными заемщиками.
129. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения в пределах своей компетенции, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, организация, сто процентов акции которой прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса, микрофинансовые (микрокредитные) организации или КТ осуществляют сопровождение и контроль целевого использования выданного кредита и выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств в соответствии с договором.
Приложение 1
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от __________________________________,
проживающего по адресу:________________
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников второго направления
Дорожной карты занятости 2020 в рамках содействия предпринимательской
инициативы.
Лица, планирующие расширение собственного дела, дополнительно
представляют документы, подтверждающие:
платежеспособность (оригинал справки банка второго уровня или
его филиала с подписью и печатью, в котором обслуживается лицо, об
отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств
лица, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи
справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является
клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также
иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких
банков).
В случае положительного решения обязуюсь подписать
индивидуальный социальный контракт.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет
ответственность заявитель.
Дата подпись
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________________________________
принято "___" __________ 20___ г. зарегистрировано под № _____,
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись
лица, принявшего документы: _________________________________________
__________________ ________________
Дата подпись
*за достоверность представленных документов несет
ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Бизнес-предложение
для организации или расширения собственного дела

1. Жобаның атауы ______________________________________________
2. Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса) ________________________
3. Бiлiктiлiгi (кәсiбi, мамандығы) ____________________________
4. Кәсiпкерлiк негiздерiн оқу туралы мәлiметтер (аяқтау күнi, ұйымның атауы, оқу бейiнi) __________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жобаның сипаттамасы (мақсаты, ерекше белгiлерi, iске асыру кезеңдерi – тактикалық жоспар, мақсаттарға қол жеткiзу жолдары, қызметтердi немесе өндiрiлген өнiмдi тұтынатын болжамды тұтынушылар)
_____________________________________________________________________
6. Жобаның болжамды құны _____________________ мың теңге
7. Қажеттi кредит сомасы _____________________ мың теңге
8. Кредиттің жоспарлы мерзімі _________________________________
9. Жоба іске асырылған жағдайда кемінде _________ тұрақты жұмыс орны құрылатын болады.
10. Кредиттi өтеу үшiн төлемдердi шегеру қажеттiлiгi (бар, жоқ)
11. Қолда бар мүлiктiң, техниканың және жобаны iске асыру үшiн қажеттi жабдықтың сипаты ___________________________________________
____________________________________________________________________
12. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды тарту қажеттiлiгi (жол, электр, сумен жабдықтау, кәрiз не септик, байланыс және оның болжамды құны ________________________________ мың теңге).
13. Бағдарламаға қатысушылар іске асырып жатқан жобалар үшін жабдықты, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін болжамды құны _______________ мың теңге жабдық сатып алу қажеттілігі __________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделген белсенді шараларын алу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға рұқсат беремін.
Күнi қолы
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды
дамытуға және (немесе) салуға және (немесе)
жабдық, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін
жабдық сатып алуға өтiнiм
1. Жобаның атауы ____________________________________________________ Жобаның болжамды құны ____________________________________ мың теңге;
2. Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса) ______________________________
3. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымның сипаты:
жолдар (ұзындығы (км), жол төсемiнiң енi м, бетiнiң сипаттамасы (түрi), су өткiзгiш қондырғыларды орнату қажеттiлiгi) ________________ болжамды құны __________ мың теңге;
электрмен жабдықтау (желiнiң ұзындығы (км), тiреулердiң, оның iшiнде қос тiреулердiң қажеттi саны, желiдегi қажеттi кернеу (вольт), төмендеткiш трансформатор сатып алу және орнату қажеттiлiгi) _______________ болжамды құны __________ мың теңге;
сумен жабдықтау (желiнiң ұзындығы (км), өткiзу қабiлетi тәулiгiне текше м., байланыстырушы құбырдың диаметрi мм, өрт сөндiру жүйесiн, оның iшiнде өрт гидрантын орнату қажеттiлiгi) ___________ болжамды құны __________ мың теңге;
кәрiз (су бұру) – қолданыстағы жүйеге қосу – ұзындығы км, өткiзу қабiлетi тәулiгiне текше м., байланыстырушы құбырдың диаметрi мм, қайта жiберу құдықтары құрылыстарының қажеттi саны, сорғы жабдығын сатып алу және орнату қажеттiлiгi) ___________ болжамды құны __________ мың теңге;
септикті орнату – қажеттi көлемi текше м ________________ болжамды құны __________ мың теңге.

1. Наименование проекта _____________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
3. Квалификация (профессия, специальность)___________________________
4. Сведения об изучении основ предпринимательства
(дата завершения, наименование организации, профиль обучения)
___________________________________________________________________
5. Описание проекта (цели, специфические черты, этапы реализации -
тактический план, как будут достигаться поставленные цели,
предполагаемые потребители услуг или произведенной продукции)
___________________________________________________________________
6. Предполагаемая стоимость проекта _____________________ тысяч тенге
7. Необходимая сумма кредита ____________________________ тысяч тенге
8. Планируемый срок кредита _________________________________________
9. В случае реализации проекта будет создано не менее _______________
постоянных рабочих мест
10. Необходимость отсрочки платежей для погашения кредита (да, нет)
11. Описание имеющегося в наличии имущества, техники и оборудования,
необходимого для реализации проекта _________________________________
_____________________________________________________________________
12. Необходимость в подведении недостающей инженерно-коммуникационной
инфраструктуры (дороги, электричество, водоснабжение, канализация
либо септик, связь и ее ориентировочная стоимость ___________________
тысяч тенге).
13. Необходимость приобретения оборудования для проектов, реализуемых
участниками Программы, в том числе для развития отгонного
животноводства ориентировочная стоимость _____________ тысяч тенге.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия
занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата подпись
Приложение 3
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Заявка
на развитие и (или) сооружение недостающих объектов
инженерно-коммуникационной инфраструктуры, и (или) приобретение
оборудования, в том числе для развития отгонного животноводства
1. Наименование проекта ____________________________________
Предполагаемая стоимость проекта ____________________ тысяч тенге;
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________
_______________________________________________________________
3. Описание недостающей инженерно-коммуникационной
инфраструктуры:
дороги (протяженность в (км), ширина дорожного полотна в м,
характеристика (вид) покрытия, необходимость устройства
водопроводящих сооружений) __________ ориентировочная стоимость
__________ тысяч тенге;
электроснабжение (протяженность линий в (км), необходимое
количество опор, в том числе двойных, требуемое напряжение в сети (в
вольтах), необходимость приобретения и установки понижающего
трансформатора) ______________ ориентировочная стоимость _____ тысяч
тенге;
водоснабжение (протяженность линий в (км), пропускная
способность в куб. м в сутки, диаметр подводящей трубы в мм,
необходимость в обустройстве системы пожаротушения, в том числе
пожарного гидранта) _______________________ ориентировочная стоимость
________ тысяч тенге;
канализация (водоотведение) - подключение к действующей системе
- протяженность в (км), пропускная способность в куб. м в сутки,
диаметр отводящей трубы в мм, требуемое количество сооружения
перепускных колодцев, необходимость приобретения и установки
насосного оборудования ________ ориентировочная стоимость ____ тысяч
тенге;
обустройство септика - необходимый объем в куб. м __________
ориентировочная стоимость ___________ тысяч тенге.

4. Байланыс (желiнiң ұзындығы км, тiреулердiң қажеттi саны, абоненттiк нөмiрлердiң қажеттi саны) ________________________________
5. Бағдарламаға қатысушылар іске асырып жатқан жобалар үшін жетіспейтін ілеспе, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтың сипаттамасы ________ болжамды құны _________ мың теңге
____________________________________________________________________;
(жетіспейтін жабдықтың атауы)
6. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, орнату және Бағдарламаға қатысушылар іске асырып жатқан жобалар үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін жабдық сатып алудың жалпы құны ___________ мың теңгенi құрайды.
Күнi қолы
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі қызметтер және
сервистік қолдау көрсетуді қаржыландыру үшін №__ үлгілік шарт
_____________ қаласы 201__жылғы "__"_____________
Бұдан әрі "ӨКП" деп аталатын _______________ негізінде әрекет ететін ______________ бойыша өңірлік кәсіпкерлер палатасы директоры
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
атынан бір тараптан және "Тапсырыс беруші" деп аталатын _______________ негізінде әрекет ететін ______________ халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган басшысы _____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
атынан екінші тараптан төмендегі туралы осы шартты жасады:
1. Шарттың мәні
1. Осы шарт бойынша Тапсырыс беруші "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде _____ адамға кәсіпкерлік негіздеріне
(жазбаша)
оқыту жөніндегі қызмет көрсетуді тапсырады және ӨКП-ге "Жұмыспен қамту 2020 жол картасын" бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысының талаптарына сәйкес кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөнінде қызметтер көрсетуді қаржыландыруға көзделген нысаналы трансферттер қаражаты есебінен _______________ теңге сомасында
(жазбаша)
ақшалай қаражат аударады, ал ӨКП кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөндегі қызметтер көрсетуге және аударылған қаражатты мақсатты пайдалануға міндеттеледі.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Тапсырыс беруші ӨКП-ге осы шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде ӨКП-нің _______________есеп шотына қаражат аударады.
Олай болмаған жағдайда осы шарт күшіне енбейді және жасалмаған болып саналады.

4. Связь (протяженность линий в (км), необходимое количество
опор, требуемое количество абонентских номеров)_____________________;
5. Описание недостающего оборудования для проектов, реализуемых
участниками Программы, в том числе для развития отгонного
животноводства ____________ ориентировочная стоимость __________
тысяч тенге ________________________________________________________;
(наименование недостающего оборудования)
6. Общая стоимость развития, обустройства недостающей
инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования
для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для
развития отгонного животноводства составит ____________ тысяч тенге.
Дата подпись
Приложение 4
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Типовой договор
для финансирования оказания услуг по обучению основам
предпринимательства и сервисной поддержки
№__
г. ______________ "___" ________ 20___ года
Региональная палата предпринимателей по _______________________
в лице директора __________________________, действующий на основании
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________, именуемый в дальнейшем "РПП",
с одной стороны, и местный орган по вопросам занятости населения
________________________________ области, действующий на основании
_________________________________, именуемый в дальнейшем "Заказчик",
в лице Руководителя ____________________, с другой стороны, заключили
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. По настоящему договору Заказчик поручает оказать услуги по
обучению основам предпринимательства "Дорожной карты занятости 2020"
____________________ человек, и перечисляет РПП денежные средства за
(прописью)
счет средств целевых трансфертов (далее - средства) в сумме
____________ тенге,
(прописью)
предусмотренных для финансирования оказания услуг по обучению основам
предпринимательства согласно требованиям постановления Правительства
Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 "Об утверждении
"Дорожная карта занятости 2020", а РПП обязуется оказать услуги по
обучению основам предпринимательства и использовать перечисленные
средства по целевому назначению.
2. Права и обязанности сторон
2. Заказчик перечисляет РПП средства в течение 5 (пяти)
календарных дней со дня подписания настоящего договора на расчетный
счет РПП ____________________________________________________.
В противном случае настоящий договор не вступает в силу и
считается незаключенным.

3. ӨКП оқытуды өткізу кестесін әзірлейді және оны 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде Тапсырыс берушімен келіседі.
4. Тапсырыс беруші ӨКП-ға кәсіпкерлік негіздеріне оқыту үшін Бағдарламаға қатысушыларды жібереді және халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы оқытуға жолдама беруді қамтамасыз етеді.
5. ӨКП кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту үшін Бағдарламаға қатысушыларды КҚКО және КҚО бойынша бөледі және 5 жұмыс күні ішінде оқитындардың тізімін оқытудың өтетін жерін және басталуын көрсете отырып халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
6. ӨКП бизнес-жоспар әзірлеуге жәрдемдесумен және жолға және тұруға материалдық көмек ұсынумен (қажет болған жағдайда) _______ күн мерзіммен кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды және 12 ай ішінде оқуды аяқтаған және микрокредит алған Бағдарламаға қатысушыларға өтемсіз негізде сервистік оның ішінде консультациялық (бухгалтерлік, заң, маркетингтік) қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
7. ӨКП Бағдарламаға қатысушы жобасының бизнес-жоспарының іске асырылуын экономикалық және қаржылық тұрғыдан негіздейтін қорытынды береді.
8. ӨКП кәсіпкерлік қызмет негіздерінің ұзақтығына қарамастан оның толық курсынан өту туралы растайтын құжаттардың негізінде Бағдарламаға қатысушы тұрақты тұратын жерінен тыс жерде оқыған кезде оның жол жүруіне және тұруына материалдық көмек төлеуді қаматамысз етеді.
9. ӨКП қаражаттың игерілуін және ай сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і (бесі) күніне Тапсырыс берушіге қаражатты игеру жөніндегі есепті ұсынуды қамтамасыз етеді.
10. Тапсырыс беруші қаражатты игеру мониторингін және қаражаттың уақтылы игерілуі бойынша ақпараттық қолдауды жүзеге асырады.
3. Тараптардың жауапкершілігі
11. Осы шарт бойынша тараптардың бірі өз міндеттерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, ол басқа тарапқа осындай орындаумен келтірілген шығындарды өтеуге міндетті.
12. Айыпты өндіріп алу немесе шығындарды өтеу шартты бұзған тарапты осы шарт бойынша міндеттерін орындаудан босатпайды.
13. Осы шартта көзделмеген жағдайларда, мүліктік жауапкершілік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады.
4. Форс-мажор
14. Тараптар осы шарт бойынша міндеттерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін, егер ол орындамау осы шартты жасасқаннан кейін төтенше сипаттағы жағдайлардың нәтижесінде туындаған тараптар болжай алмайтын немесе алдын ала алмайтын күшпен еңсеруге келмейтін мән-жайлардың салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.

3. РПП разрабатывает график проведения обучения и согласовывает
его с Заказчиком в течение 5 (пяти) календарных дней.
4. Заказчик направляет в РПП список участников Программы для
обучения основам предпринимательства и обеспечивает направление на
обучение через центры занятости населения.
5. РПП распределяет участников Программы для обучения основам
предпринимательской деятельности по Центру обслуживания
предпринимателей или Центру поддержки предпринимателей и в течение 5
рабочих дней направляет списки обучаемых центрам занятости населения
с указанием места проведения и начала обучения.
6. РПП обеспечивает обучение основам предпринимательства со
сроком ___________________ дней с содействием в подготовке
бизнес-плана и предоставлением материальной помощи на проезд и
проживание (в случае необходимости) и предоставление участникам
Программы завершивших обучение и получивших микрокредиты.на
безвозмездной основе сервисных услуг в течение 12 месяцев, в том
числе консультационные (бухгалтерские, юридические, маркетинговые).
7. РПП предоставляет заключение обосновывающее экономическую и
финансовую состоятельность бизнес-плана, проекта участника
Программы.
8. РПП обеспечивает выплату материальной помощи на проезд и
проживание в случае обучения участнику Программы вне места
постоянного проживания на основании подтверждающих документов о
прохождении полного курса обучения основам предпринимательской
деятельности независимо от его продолжительности.
9. РПП обеспечивает освоение средств и предоставление отчета по
освоению средств Заказчику ежемесячно в срок до 5 (пятого) числа
месяца, следующего за отчетным.
10. Заказчик осуществляет мониторинг освоения средств и
информационную поддержку по своевременному освоению средств.
3. Ответственность сторон
11. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения одной из
сторон своих обязательств по настоящему договору, она обязана
возместить другой стороне причиненные таким неисполнением убытки.
12. Взыскание неустойки или возмещение убытков не освобождает
сторону, нарушившую договор, от исполнения обязательств по настоящему
договору.
13. В случаях, не предусмотренных настоящим договором,
имущественная ответственность определяется в соответствии с
действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Форс–мажор
14. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или
полное неисполнение обязательств по настоящему договору, если это
неисполнение явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы,
возникших после заключения настоящего договора в результате
обстоятельств чрезвычайного характера, которые стороны не могли
предвидеть или предотвратить.

15. Осы Шарттың 14-тармағында көрсетілген мән-жайлар пайда болған кезде әрбір тарап кешіктірмей жазбаша түрде ол туралы басқа тарапты хабардар етуге тиіс. Хабарландыру мән-жайлар сипаттамасы туралы деректерді, сондай-ақ осы мән-жайлардың болуын куәландыратын және мүмкіндігінше осы шарт бойынша тараптардың өз міндеттерін орындау мүмкіндігіне олардың ықпал етуіне баға беретін ресми құжаттарды қамтуға тиіс.
5. Құпиялылық
16. Осы шарттың және оған келісімнің шарттары құпия және жариялауға жатпайды.
17. Тараптар бір тараптың алдын ала келісімінсіз үшінші адамға осы шарттың және оған қосымшаның мән-жайы туралы хабарлауды болдырмас үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.
6. Дауларды шешу
18. Осы шартқа байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер тараптар арасында келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
19. Егер тараптар ортақ келісімге келе алмаса, даулар азаматтық заңнамаға сәйкес сот тәртібінде шешіледі.
7. Шарттың әрекет ету мерзімі
20. Осы шарт Тапсырыс беруші ӨКП-ге қаражат аударған сәттен бастап күшіне енеді және______ жылғы "___" ___________ жарамды.
8. Қорытынды ережелер
21. Осы шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалса және тараптар немесе олардың осыған өкілеттік берілген өкілдері қол қойса, жарамды.
22. Барлық хабарландырулар мен хаттар жазбаша нысанда жолдануға тиіс.
23. Осы шарт әрбір тарап үшін екі данадан, бірдей заңды күші бар төрт данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған.
9. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Тапсырыс берушінің атауы ӨКП атауы
"________________________________"
мемлекеттік мекемесі
Заңды мекенжайы:
__________________________________
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің қазынашылық
комитеті мемлекеттік мекемесі
БСК ______________
ІВАN ______________
БСН ______________
ММ басшысы "______________"
(Т.А.Ә. (бар болса)
"____________________________"
Заңды мекенжайы:
______________________________
Банк: "______________________"
БСК ________________
ІВАN: (шот номері)____________
Басшысы "______________"
(Т.А.Ә. (бар болса)
Тараптардың қолдары
_________________________
_______________________________
МО
МО (бар болса)
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жұмыспен қамту 2020 жол картасының екінші бағыты шеңберіндегі
жобаларды кредиттеу туралы келісім
_________ қ. 20___жылғы "___" ______________
Бұдан әрі "ЖАО" деп аталатын "_________________" (толық атауы) мемлекеттік мекемесі 20__ жылғы "___" ______ _________ сенімхат негізінде әрекет ететін "_____________________" (толық атауы) ММ-нің атынан басшысы ________________ (тегі аты, әкесінің аты (бар болса) және екінші тараптан ___________ негізінде әрекет ететін бұдан әрі "уәкілетті өңірлік ұйым" деп аталатын "___________________" (толық атауы) АҚ атынан басшысы ____________ (лауазымы) ___________________ (тегі аты, әкесінің аты (бар болса) бірлесіп "Тараптар", әрқайсысы жеке "Тарап" деп, не жоғарыда көрсетілгендей аталып, Жұмыспен қамту 2020 жол картасын (бұдан әрі – Бағдарлама) іске асыру мақсатында Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі жобаларды қаржыландыру туралы осы келісімді жасасты.
Осы Келісімде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
кредиттік ұйымдар (бұдан әрі – КҰ) – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қызметін жүзеге асыратын микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары және кредиттік серіктестік;
микрокредиттік ұйым – (бұдан әрі – МКҰ) – микрокредит беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
микроқаржы ұйымы – (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтумен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – жеке және (немесе) заңды тұлғалар оған қатысушылардың кредитке және басқа қаржыға, оның ішінде банк қызметтеріне қажеттіліктерін олардың ақшаларын шоғырландыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздердің есебінен қанағаттандыру үшін құрған заңды тұлға;
өңiрлiк комиссия – жергілікті өкілді органдардың, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
соңғы қарыз алушы – КҰ-мен кредит беру туралы шарт жасасқан Бағдарламаға қатысушылар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары және оралмандар;
өңір – облыс;
уәкiлеттi өңiрлiк ұйым – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгiлi бiр салаларында мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлеттi ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлға, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйым және әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар;
жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыруды, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңға сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын мемлекеттік мекеме;
халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

15. При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 14
настоящего Договора, каждая сторона должна без промедления известить
о них в письменном виде другую сторону. Извещение должно содержать
данные о характере обстоятельств, а также официальные документы,
удостоверяющие наличие этих обстоятельств и, по возможности, дающие
оценку их влияния на возможность исполнения стороной своих
обязательств по данному договору.
5. Конфиденциальность
16. Условия настоящего договора и соглашений к нему
конфиденциальны и не подлежат разглашению.
17. Стороны принимают все необходимые меры для того, чтобы без
предварительного согласия другой стороны не информировали третьих лиц
о деталях данного договора и приложений к нему.
6. Разрешение споров
18. Все споры и разногласия, возникающие в связи с настоящим
договором, должны разрешаться путем переговоров между сторонами.
19. Если стороны не приходят к взаимному согласию, споры
разрешаются в судебном порядке в соответствии с гражданским
законодательством.
7. Срок действия договора
20. Настоящий договор вступает в силу с момента перечисления
средств Заказчиком в РПП и действует "___" _________ _________ года.
8. Заключительные положения
21. Любые изменения и дополнения к настоящему договору
действительны при условии, если они совершены в письменной форме и
подписаны сторонами или их надлежаще уполномоченными на то
представителями.
22. Все уведомления и сообщения должны направляться в
письменной форме.
23. Настоящий договор составлен на государственном и русском
языках в четырех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по
две экземпляра для каждой из сторон.
9. Адреса и реквизиты сторон
Наименование Заказчика
Наименование РПП
Государственное учреждение "________________________"
Юридический адрес
__________________________
ГУ Комитет казначейства Министерства финансов РК
БИК ____________
IBAN ______________
БИН ________________
___ "___________________________"
Юридический адрес __________________
Банк "_______________"
БИК ___________
IBAN (номер счета) _______________
Руководитель ГУ
"___"
Руководитель "___"
________________________
(Ф.И.О (при его наличии)
____________________________
(Ф.И.О (при его наличии)
Подписи Сторон
_________________________
_______________________________
МП
МП (при наличии)
Приложение 5
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Соглашение
о кредитовании проектов в рамках второго направления
Дорожной карты занятости 2020
г. __________ "___" __________ 20__ г.
Государственное учреждение "____________________________" (полное
наименование) в лице руководителя ГУ "_________________________"
(полное наименование) ________________ (Фамилия, имя, отчество (при
его наличии)), действующей на основании доверенности ___________ от
"___" ______ 20__ г. именуемый в дальнейшем "МИО", и ___
"________________________" (полное наименование) в лице руководителя
__________________________ (должность) ___________________ (Фамилия,
имя, отчество (при его наличии)), действующего на основании
___________________, с другой стороны, именуемое в дальнейшем
"уполномоченная региональная организация", в целях реализации
Дорожной карты занятости 2020 (далее – Программа), заключили
настоящее Соглашение о финансировании проектов по развитию
предпринимательства (далее – Соглашение) совместно именуемые
"Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", либо как указано выше, о
нижеследующем.
В настоящем Соглашении используются следующие основные понятия:
кредитные организации (далее – КО) – микрофинансовые
(микрокредитные) организации и кредитное товарищество, осуществляющие
деятельность в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
микрокредитная организация (далее – МКО) – юридическое лицо,
осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов;
микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо,
являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого
определяется государственной регистрацией в органах юстиции и
прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по
предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды
деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное
физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения
потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том
числе банковских, услугах путем аккумулирования их денег и за счет
других источников, не запрещенных законодательством Республики
Казахстан;
региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном
исполнительном органе области (города республиканского значения,
столицы) по вопросам реализации Программы с участием местных
представительных органов, представителей работодателей,
профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, городов
республиканского значения и столицы;
конечный заемщик – граждане Республики Казахстан и оралманы из
числа участников Программы, заключившие договор о предоставлении
кредита с КО;
регион – область.
центр занятости населения – государственное учреждение,
создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного
и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер
содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и
иных мер содействия занятости в соответствии с законом "О занятости
населения";
уполномоченный орган по вопросам занятости населения –
центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и
межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии
с законодательством Республики Казахстан;
местный исполнительный орган (акимат) (далее – МИО) -
коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области,
города республиканского значения и столицы, района (города областного
значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное
государственное управление и самоуправление на соответствующей
территории;
уполномоченная региональная организация – национальный
управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых
принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или
организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие
отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной
инвестиционной политики в определенных сферах экономики, и
социально-предпринимательские корпорации.

2. Келісім мәні
1. Осы Келісім ЖАО мен уәкілетті өңірлік ұйым арасындағы өзара іс-әрекет тәртібін, осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес ауылда кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарының тізбесін, Соңғы қарыз алушылар жобаларын іріктеу және бекіту тәртібін, сондай-ақ өңірде Бағдарламаны іске асыруға қатысты өзге де маңызды шарттарды бекітеді.
2. Тараптардың келісімі бойынша Бағдарлама бойынша өңірге қаржыландыру көлемі мынадай мөлшерде белгіленді:
1) ЖАО қаражатынан – ____ теңге;
2) уәкілетті өңірлік ұйымның қаражатынан (микрокредит беруге тиісті құқықтар болған кезде) – ____ теңге;
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. ЖАО:
1) соңғы қарыз алушыларға (Бағдарламаға қатысушыларға) кредит беру үшін жергілікті бюджеттен қаражат бөлуге;
2) уәкілетті өңірлік ұйымды айқындауға және онымен кредиттік ресурстар ұсыну туралы шарт жасасуға;
3) осы Келісімнен туындайтын өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2. ЖАО:
1) микрокредит алуға КҰ үміткерлерінің (соңғы қарыз алушылардың) тізімін ұсынуға;
2) КҰ мен соңғы қарыз алушыларға кредиттік ресурстар беру шарттарын келісу үшін өңірлік комиссияға шығаруға;
3) уәкілетті өңірлік ұйым мен КҰ-ның ішкі рәсімдеріне және кредиттік процесіне араласпау қағидатын сақтауға;
4) кредиттік шартқа сәйкес уәкілетті өңірлік ұйымның кредиттік ресурстарды игеру және мақсатты пайдалану мониторингін жүргізуге;
5) уәкілетті өңірлік ұйымның сұрауы бойынша осы Келісімнің орындалуына байланысты ақпарат ұсынуға;
6) осы Келісімнен туындайтын өзге де міндеттемелерді мойнына алуға міндеттенеді.
3. Уәкілетті өңірлік ұйым:
1) өңірлік комиссиямен келісу бойынша КҰ мен соңғы қарыз алушыларға кредиттік ресурстар беру шарттарын белгілеуге;
2) кредиттік ресурстар беру жөнінде конкурс өткізуге не іріктеуге және КҰ-ны өз бетінше белгілеуге;
3) ЖАО-ға кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды талап ететін үміткерлердің тізімін жіберуге;
4) ЖАО-ның сұрауы бойынша осы Келісімнің орындалуына байланысты ақпаратты ұсынуға;
5) КҰ-ның кредиттеу механизмдерін және қағидаларын жетілдіру жөнінде белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгізуге;
6) осы Келісімнен туындайтын өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
4. Уәкілетті өңірлік ұйым:
1) ЖАО-дан алынған кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етуге;
2) соңғы қарыз алушыларға, сондай-ақ кейіннен өңірде соңғы қарыз алушыларға кредит беру үшін КҰ-ға кредиттік ресурстар беруге;

2. Предмет Соглашения
1. Настоящее Соглашение устанавливает порядок взаимодействия
между МИО и уполномоченной региональной организацией, перечень
приоритетных направлений развития предпринимательства на селе
согласно приложению 1 к настоящему Соглашению, порядок отбора и
утверждения проектов Конечных заемщиков, а также иные существенные
условия, касающиеся реализации Программы в регионе.
2. По соглашению Сторон объем финансирования по Программе на
регион определен в следующем размере:
1) из средств МИО – ____________________ тенге;
2) из средств уполномоченной региональной организации (при
наличии соответствующих прав на микрокредитование) – ________ тенге.
3. Права и обязанности Сторон
1. МИО вправе:
1) выделить средства из местного бюджета для кредитования
конечных заемщиков (участников Программы);
2) определить уполномоченную региональную организацию и
заключить с ней договор о предоставлении кредитных ресурсов;
3) иметь иные права, вытекающие из настоящего Соглашения.
2. МИО обязуется:
1) предоставлять списки претендентов (конечных заемщиков) КО
для получения микрокредитов;
2) вынести на региональную комиссию для согласования условий
предоставления кредитных ресурсов КО и конечным заемщикам;
3) соблюдать принцип невмешательства во внутренние процедуры и
кредитный процесс уполномоченной региональной организации и КО;
4) вести мониторинг освоения и целевого использования кредитных
ресурсов уполномоченной региональной организацией в соответствии с
кредитным договором;
5) по запросу уполномоченной региональной организации
предоставлять информацию, связанную с исполнением настоящего
Соглашения;
6) нести иные обязанности, вытекающие из настоящего Соглашения.
3. Уполномоченная региональная организация вправе:
1) устанавливать по согласованию с региональной комиссией
условия предоставления кредитных ресурсов КО и конечным заемщикам;
2) проводить конкурс либо отбор и самостоятельно определять КО
по предоставлению кредитных ресурсов;
3) направлять в МИО списки претендентов, требующих обучение
основам предпринимательства;
4) по запросу МИО предоставлять информацию, связанную с
исполнением настоящего Соглашения;
5) в установленном порядке вносить предложения по
совершенствованию механизмов и правил кредитования КО;
6) иметь иные права, вытекающие из настоящего Соглашения.
4. Уполномоченная региональная организация обязуется:
1) обеспечить целевое использование кредитных ресурсов
полученных от МИО;
2) предоставлять кредитные ресурсы конечным заемщикам, а также
КО для последующего кредитования конечных заемщиков в регионе;

3) кредиттік шартқа сәйкес тікелей кредит беру кезінде КҰ-ның және соңғы қарыз алушылардың кредиттік ресурстарды игеруіне және мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізуге;
4) осы Келісімнен туындайтын өзге де міндеттерді мойнына алуға міндеттенеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
Осы Келісімде тараптардың әрқайсысы осы Келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісті түрде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
5. Құпиялылық
1. Тараптар осы Келісім шарттарына қатысты ақпарат, қаржылық, коммерциялық және өзге де Келісім жасау және орындау барысында алынған ақпараттың құпия болып табылатыны және Келісімде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші адамдарға жариялауға жатпайтынымен келіседі.
2. Осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес Бағдарламаны іске асыру туралы есеп беру шеңберінде ЖАО уәкілетті өңірлік ұйымға, уәкілетті өңірлік ұйымның акционеріне және мемлекеттік органдарға осы Келісімді жасауға және орындауға қатысты ақпарат беруге құқық береді.
6. Дауларды шешу
1. Келісімге байланысты және одан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
2. Осы Келісім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
7. Қорытынды ережелер
1. Келісімнің ережелерін өзгертуге және (немесе) толықтыруға болады. Келісімде көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың өкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
2. Осы Келісім Тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей 2 (екі) данада жасалды, олардың әрқайсысының тең заңдық күші бар.
3. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданыста болады.
4. Тараптар Келісімге қол қойылғаннан кейін барлық алдыңғы талқылаулар, ұсынымдар, сондай-ақ хаттар заңдық күшін жоғалтатынына және Келісім мәтініне ауыстырылатынына келіседі.
5. Келісімде көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.

3) вести мониторинг освоения и целевого использования кредитных
ресурсов КО и конечных заемщиков при их непосредственном кредитовании
в соответствии с кредитным договором;
4) нести иные обязанности, вытекающие из настоящего
Соглашения.
4. Ответственность Сторон
Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность
за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств,
вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
5. Конфиденциальность
1. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся
условий настоящего Соглашения, финансовая, коммерческая и иная
информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения Соглашения,
является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за
исключением случаев, прямо предусмотренных Соглашением и (или)
законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящим МИО предоставляет уполномоченной региональной
организации право предоставлять информацию, касающуюся заключения и
исполнения настоящего Соглашения, Акционеру уполномоченной
региональной организации и государственным органам в рамках
предоставления отчетов о реализации Программы согласно приложению 2 к
настоящему Соглашению.
6. Разрешение споров
1. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из
Соглашения, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Заключительные положения
1. Положения Соглашения могут быть изменены и (или) дополнены.
Действительными и обязательными для Сторон признаются только те
изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в
письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон,
за исключением случаев, предусмотренных Соглашением.
2. Настоящее Соглашение составлено на государственном и русском
языках в 2 (двух) идентичных экземплярах по 1 (одному) экземпляру для
каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
3. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания и
действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по
Соглашению.
4. Стороны согласны с тем, что после подписания Соглашения все
предыдущие обсуждения, представления, а также переписка теряют
юридическую силу и заменяются текстом Соглашения.
5. Во всем ином, не предусмотренном Соглашением, Стороны
руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.

101-ден 150- ге дейiн
151-ден 200- ге дейiн
201-ден 250-г е дейiн
251-ден 300-ге дейiн
301-ден 350- ге дейiн
351-ден 400-г дейiн
401-ден 450-ге дейiн
451-ден 500- ге дейiн
501-ден жоғары
2
Кредит беру нарығындағы ауыл халқына микрокредит беру саласындағы жұмыс тәжірибесі мен кәсiби бiлiктiлiгi (жылмен)
(КС қызмет мерзiмi көп болған сайын балл да жоғары)
1-ге дейiн
1-ден 2-ге дейiн
2-де н 3-ке дейiн
3-тен 4-ке дейiн
4-тен 5-ке дейiн
5-тен 7-ге дейiн
7-ден 9-ға дейiн
9-дан 11-ге дейiн
11-ден 13-ке дейiн
13-тен 15-ке дейiн
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
7-қосымша
КҰ-ның бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттардың
тiзбесi
1) Конкурсқа қатысуға өтiнiм;
2) техникалық ерекшелiк;
3) бағалар кестесi;
4) конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етудi енгiзудi растайтын құжаттың түпнұсқасы;
5) бiлiктiлiк туралы мәлiметтер;
6) кредиттiк портфель туралы ақпарат;
7) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 тіркелген (төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда) "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы №622 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша салық берешегі мен міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша қарыздың жоқтығы туралы конкурс жариялану мерзімінен бұрын берілген анықтамасының түпнұсқасы;
8) әлеуеттi қатысушы орындайтын қызмет түрлерiнiң тiзбесiмен жарғыдан нотариат куәландырған үзiндi көшiрме;
9) жарғыдан немесе құрылтайшы немесе құрылтайшы құрамы туралы мәлiметтердi қамтитын құрылтай құжаттарынан нотариат куәландырған үзiндi көшiрме;
10) қолтаңбалардың және мөртабанының үлгiлерi бар нотариат куәландырған карточка;
11) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң* немесе анықтаманың нотариат куәландырған көшiрмесi.
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
12) КҰ-ның банктiң (банктердiң) алдында мерзiмi асқан берешегiнiң жоқтығы туралы банктiң (банктердiң) бiрiншi басшысының немесе расталуы болғанда оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған банктiң (банктердiң) мөрi соғылған анықтамасының түпнұсқасы (егер КҰ екiншi деңгейдегi бiрнеше банктiң немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болып табылған жағдайда, бұл анықтама осындай банктердiң әрқайсысынан ұсынылады). Егер банк анықтамасына оны берген банктiң бiрiншi басшысы қол қойған жағдайда, банк анықтамасына қол қойған адамның қол қою құқығын растайтын құжат (сенiмхат) қоса берiлуi қажет;

от 101 до 150
от 151 до 200
от 201 до 250
от 251 до 300
от 301 до 350
от 351 до 400
от 401 до 450
от 451 до 500
свыше 501
2
Опыт работы в области микрокредитование сельского населения и профессиональной квалификации на рынке кредитования (в годах) (чем больше срок деятельности КТ, тем выше балл)
до 1
от 1 до 2
от 2 до 3
от 3 до 4
от 4 до 5
от 5 до 7
от 7 до 9
от 9 до 11
от 11 до 13
от 13 до 15
Приложение 7
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Перечень документов, подтверждающих
соответствие кредитной организации квалификационным требованиям
1) заявка на участие в конкурсе;
2) техническая спецификация;
3) таблица цен;
4) оригинал документа, подтверждающего внесение обеспечения конкурсной заявки;
5) сведения о квалификации;
6) информацию о кредитном портфеле;
7) оригинал справки об отсутствии налоговой задолженности и
задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по форме утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5446, (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан), выданной не ранее даты объявления конкурса;
8) нотариально засвидетельствованная копия выписки из устава с перечнем видов деятельности, выполняемых потенциальным участником;
9) нотариально засвидетельствованная выписка из устава или учредительных документов, содержащую сведения об учредителе или составе учредителей;
10) нотариально засвидетельствованная карточка с образцами подписей и оттиска печати;
11) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
12) оригинал справки банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности КО, перед банком (банками) (в случае, если КО является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков) за подписью первого руководителя или лица, его замещающего с печатью банка (банков). В случае если справка с банка подписана не первым руководителем выдавшего ее банка, то к ней необходимо приложить документ, подтверждающий право подписи лица, подписавшего справку банка (доверенность);

13) бiрiншi басшының немесе оның орнын басатын адамның, бас бухгалтердiң (бухгалтердiң) қолымен бекiтiлген, қалыптасу күнi және сипаты көрсетiлген кредиторлық және дебиторлық берешектер таратылып жазылған қосымшамен соңғы есептiлiк күнiне (тоқсан) қаржылық есептiлiгiнiң түпнұсқасы;
14) ауылды жерлерде микрокредиттеудi жүзеге асыруды растайтын мәлiметтер (микрокредит беру туралы қол қойылған шарттың көшiрмесi);
15) кредит тарихы (кредитордың атауы, кредит сомасы және өтеу мерзiмдерi көрсетiлген әлеуеттi қатысушының бұдан бұрын алған кредиттерi туралы ақпараттық анықтама);
16) бiрiншi басшының немесе оның орнын басатын адамның қолымен және әлеуеттi қатысушының мөрiмен расталған Микрокредиттер беру қағидасының көшiрмесi;
17) кредиттiк ресурстарды пайдалану және кепiлге соттан тыс сату құқығымен мүлiк беру туралы уәкiлеттi орган (құрылтайшы, құрылтайшылардың жалпы жиналысы) шешiмiнiң (хаттамасының) түпнұсқасы;
18) адамның кредит және кепiл беру туралы шарттарға қол қою өкiлеттiктерiнiң жазбаша растамасының (құрылтайшының немесе мүлiк иесiнiң бұйрығы, сенiмхаты, шешiмi) түпнұсқасы;
19) кепiлге берiлген кепiл мүлiгiне және кепiл мүлiгiн соттан тыс сатуға меншiк иесiнiң, ерiнiң (зайыбының) (неке туралы куәлiктiң көшiрмесi),/некеде тұрғаны және тұрмағаны туралы анықтама, барлық кәмелетке толған қосымша иегерлерiнiң (отбасы мүшелерiнiң, өзге де адамдардың) нотариат куәландырған келiсiмi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мынадай жағдайларда:
кепiл берушi заңды тұлға болған жағдайда құрылтайшылардың кепiл мүлкiн соттан тыс сату құқығымен беруге шешiмi хаттамасының түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшiрмесiн, сондай-ақ жарғыдан немесе құрылтайшы немесе құрылтайшылардың құрамы туралы мәлiметтердi қамтитын құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған үзiндi көшiрмесiн беру қажет;
кепiл берушi жеке тұлға болып табылған жағдайда, отбасы құрамы туралы анықтаманың түпнұсқасын ұсыну қажет;
мүлiктiң иегерi/қосымша иегерi кәмелетке толмаған бала болған жағдайда қамқоршылық пен қорғаншылық органдарының кепiлге және кепiлге ұсынылатын мүлiктi соттан тыс сатуға жазбаша рұқсаттың түпнұсқасын беру керек;
20) кепiл берушiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесi. Кепіл беруші заңды тұлға болып табылған жағдайда заңды тұлғаның құқық белгілеуші құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін және кредит және кепіл беру туралы шарттарға қол қоюға өкілеттік берілген адамның жеке басын куәландыратын құжатты, ЖСН ұсыну қажет;

13) оригинал финансовой отчетности на последнюю отчетную дату (квартал), заверенную подписями первого руководителя или лица, его замещающего, главным бухгалтером (бухгалтером), печатью, с приложением расшифровки кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты и характера образования;
14) сведения, подтверждающие осуществление микрокредитования в сельской местности (копия подписанного договора о предоставлении микрокредита);
15) кредитная история (информационная справка о ранее полученных кредитах потенциальным участником, с указанием наименования кредитора, суммы кредита и срока погашения);
16) копия Правил предоставления микрокредитов, заверенная подписями первого руководителя или лица, его замещающего, и печатью потенциального участника;
17) оригинал решения (протокол) уполномоченного органа (учредитель, общее собрание учредителей) об использовании кредитных ресурсов и представления в залог имущества с правом внесудебной реализации;
18) оригинал письменного подтверждения полномочий лица на подписание договоров о предоставлении кредита и залога (приказ, доверенность, решение учредителя (ей) или собственника имущества);
19) нотариально засвидетельствованное согласие собственника, супруга(и) (копия свидетельства о браке) /справка о том, что в браке не состоит и не состоял, всех совершеннолетних сособственников (членов семьи, иных лиц) залогового имущества на залог и внесудебную реализацию залогового имущества, в случаях установленных законодательством Республики Казахстан:
в случае, если залогодателем является юридическое лицо, необходимо предоставить оригинал либо нотариально засвидетельствованную копию протокола решения учредителей на предоставление залогового имущества с правом внесудебной реализации, а также нотариально засвидетельствованную выписку из устава или учредительных документов, содержащую сведения об учредителе или составе учредителей;
в случае, если залогодателем является физическое лицо, необходимо представить оригинал справки о составе семьи;
в случае, если собственником имущества является несовершеннолетний ребенок, необходимо представить оригинал письменного разрешения Органов опеки и попечительства на залог и внесудебную реализацию предлагаемого в залог имущества;
20) нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность, залогодателя. В случае, если залогодателем является юридическое лицо, необходимо представить нотариально засвидетельствованные копии правоустанавливающих документов юридического лица и документа, удостоверяющего личность, ИИН лица уполномоченного на подписание договоров о предоставлении кредита и залога;

21) кепiлдiк қамсыздандыруға ұсынылатын құжаттар:
қамсыздандыруға ақша берiлген жағдайда нотариалды куәландырылған құжаттың көшiрмесi ұсынылады:
банк шотының шарты;
банкке ақшаны орналастыруды растайтын шарт;
ақша микрокредит мерзiмiнен кем емес кезеңге шұғыл банк салымын ресiмдеген кезде жинақ шоттарына орналастырылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қабылданады. Мынадай қажеттi шарттар сақталған кезде:
депозит шоттағы қалдықтарды жыл сайын растау;
ақша орналастырылған банк Конкурс ұйымдастырушысының жазбаша рұқсатынсыз және келiсiмiнсiз ақша қалдықтары бойынша iс-әрекет жүргiзбеу туралы кепiлдi мiндеттемелер беруi.
қамтамасыз етуге ғимарат, құрылыс, тұрғын үй-жай, пәтер және т. с. с. жылжымайтын мүлiк түрінде берiлген жағдайда меншiк құқығының туындауына қарай мынадай нотариат куәландырған құжаттардың:
сату-сатып алу шартының, жекешелендiру шартының, айырбастау, сыйға тарту шарттарының, (ғимараттар мен құрылыстар) пайдалануға берудi қабылдау актiсiнiң, мұрагерлiк құқығы туралы куәлiгiнiң, сот шешiмiнiң, жылжымайтын мүлiкке және олармен мәмiлелерге құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнiң, ғимараттар мен құрылыстарға техникалық паспорттың (үй кiтапшасы), жер учаскесiне құжаттардың, ауыртпалықтардың жоқтығы туралы анықтаманың көшiрмелерi берiледi.
қамтамасыз етуге жер учаскесiн немесе жердi пайдалану құқығын берген жағдайда меншiк құқығының туындауына орай нотариат куәландырған құжаттардың:
сату-сатып алу шартының, жер учаскесiн жалға беру шартының, сот органдары шешiмiнiң, жер учаскесiн беру туралы әкiмнiң шешiмiнiң, жер учаскесiне жеке меншiк құқығына актiнiң, тұрақты жердi пайдалану құқығына актiнiң немесе жердi уақытша (өтеусiз, ақылы) пайдалану құқығы актiсiнiң жер учаскесiне құқықты тiркеу туралы куәлiктiң, жер учаскесiнiң кадастрлық (бағалау) құны актiсiнiң немесе жердi пайдалану актiсiнiң жер учаскесi шекарасы жоспарының, жер учаскесi бонитетi балдары көрсетiлген тиiстi құжаттың ауыртпалықтардың жоқтығы туралы анықтаманың;
аудандық әкiмдiктен (аудандық статистика басқармасынан) соңғы 3 жылда жүргiзiлген ауыл шаруашылығы жұмыстары туралы анықтаманың;
салық комитетiнен салық аударымдарын төлегенi туралы растау-анықтаманың;
Қазақстан Республикасының бағалау саласында қолданыстағы заңнамасына сәйкес және конкурс өтiнiмдерi салынған конверттер ашылған күнге дейiн кемiнде күнтiзбелiк 90 күн бұрын жасалған бағалау актiсiнің көшірмелері беріледі.
Кепiлге меншiк құқығындағы немесе уақытша ақылы жердi пайдалану/жердi тұрақты пайдалану құқығындағы Кепiл берушiге тиесiлi жер учаскелерi қабылданады. Жердi пайдалану мерзiмi кредит беру мерзiмiнен кемiнде 3 (үш) жыл артық болуы керек. Кепiлге дәндi дақылдар, көкөнiс және т.с.с. өсiру үшiн қолданылатын жер учаскелерi кепiл берушiлер келесi шарттарды орындаған кезде:
соңғы 3 (үш) жылда агротехникалық iс-шаралардың сақталуы;
берiлген жер учаскелер бойынша топырақ бонитетiнiң балдары:
Ақмола, Солтүстiк Қазақстан, Қостанай және Шығыс Қазақстан облыстары үшiн кемiнде 25;
Алматы, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Ақтөбе, Батыс Қазақстан және Павлодар облыстары үшiн кемiнде 20;
Маңғыстау, Атырау және Қызылорда облыстары үшiн кемiнде 18 болуға тиiс.
кепiл берушiнiң бюджет алдында берешегiнiң болмауы;
қамтамасыз етуге жылжымалы мүлiктi (автокөлiк, ауыл шаруашылығы техникасы, автожол техникасы және т.б.) беру жағдайында мүлiктiң түрiне қарай мынадай құжаттардың:
көлiк құралдарын тiркеу туралы куәлiгi, техникалық паспорт, мемтехқадағалау анықтамасы, ауыртпалықтардың болмауы туралы ішкі істер органының анықтамасының;
Қазақстан Республикасының бағалау саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес және конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу күнiне дейiн кемiнде күнтiзбелiк 90 күн бұрын жасалған бағалау актiсiнiң нотариат куәландырған көшiрмелерi ұсынылады.
Кепiлге көлiк құралдары, ауыл шаруашылығы, құрылыс-жол және де басқа кестеде көрсетiлген талаптарды қанағаттандыратын арнайы техника қабылданады.
Көлiк құралдарының санаты
Пайдалану мерзiмдерi, жыл
Әзiрлеушi:
Қытай
Әзiрлеушi:
ТМД
Әзiрлеушi: Азия, АҚШ
Әзiрлеушi: Еуропа, Жапония
Ауыл шаруашылығы техникасы, аспалы жабдықтар**
12*-ге дейiн
20*-ға дейiн
20*-ға дейiн
20*-ға дейiн
Жүк автокөлiгi және олардың тiркемелерi
10*-ға дейiн
20*-ға дейiн (Маз, КамАЗ үшiн 25*-ке дейiн)
12*-ге дейiн
15*-ке дейiн
Жүк автомобильдерi базасындағы арнайы техника
10*-ға дейiн
20*-ға дейiн (Маз, КамАЗ үшiн 25*-ке дейiн)
12-ге дейiн
15*-ке дейiн
Өзге де арнайы техника
10*-ға дейiн
15-ке дейiн
15-ке дейiн
15-ке дейiн
Жеңiл автокөлiк
8-ге дейiн
12-ге дейiн
15-ке дейiн
20-ға дейiн
Автобустар (15 орыннан жоғары
8*-ге дейiн
8-ге дейiн
12-ге дейiн
20*-ға дейiн
Микроавтобустар (15 орынға дейiн)
5-ке дейiн
5-ке дейiн
10-ға дейiн
15-ке дейiн
қамсыздандыруға өсiмдiк (астық) өсiру өнiмдерiн берген жағдайда мынадай құжаттардың:
астық сатып алу туралы құжаттардың (шот фактура, сатып алу-сату, айырбастау шарты, сауда-саттық хаттамасы және т.б.) нотариат куәландырған көшiрмелерi. Астық қолхатын ұстаушы дәндi өзi өндiрген болса, егiс алаңдарының болуын растайтын құжаттар, аталған егiс алаңдарының түсiмдiлiгi туралы статбасқармасының анықтамасы, элеватордың директоры және өндiрiстiк-техникалық зертхананың бастығы қол қойған Ф-47 дәндi талдау карточкасының түпнұсқасы, астыққа қолхаты, астық қолхатының куәлiгi, сәйкестiлiк (сапа) сертификаты, нан қабылдау пунктісімен астықты сақтау туралы шарт, астықты сақтау қызметiн төлеу туралы шарт қажет;
қамтамасыз етуге ауыл шаруашылық малдарын (жылқы, түйе, ірі қара мал, ұсақ мал) берген жағдайда мынадай құжаттардың:
ветеринарлық паспорт, ауыл шаруашылығы малдардың бар болу туралы ветеринарлық инспекция анықтамасының;
Қазақстан Республикасының баға саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес бағалау актiсi және конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу күнiне дейiн кемiнде күнтiзбелiк 90 күн бұрын жасалған бағалау актiсiнiң нотариат куәландырған көшiрмелерi ұсынылады.
Ауыл шаруашылығы малдары мынадай шарттармен қабылданады:
малды мiндеттi сәйкестендiру;
малды ұстау және өсiруге қажеттi шарттардың мiндеттi түрде болуы, азық базасы және азықпен қамтамасыз етiлу;
белгiленген мерзiмдерде ұдайы ветеринариялық тексеруден өту және профилактикалық егудi жүзеге асыру.
Қажеттiгiне қарай уәкiлеттi өңiрлiк ұйымның шешiмi бойынша кепiл заттарын мүлiктiк (малдың қырылуынан, ауруынан және т.б.) сақтандыруды жүзеге асыруға болады.

21) документы предоставляемые в залоговое обеспечение:
в случае предоставления в обеспечение денег предоставляется следующая копия нотариально заверенного документа:
договор банковского счета;
договор, подтверждающий размещение денег в банке;
деньги принимаются в национальной валюте Республики Казахстан, размещенные на сберегательных счетах при оформлении срочного банковского вклада на период не менее срока кредитования. При необходимом соблюдении следующих условий:
ежегодное подтверждение остатков на депозитном счете;
предоставление гарантийного обязательства банка, в котором размещены деньги, о не произведении действий по остаткам денег без письменного разрешения и согласия Организатора конкурса;
в случае предоставления в обеспечение недвижимого имущества в виде зданий, сооружений, жилых помещений, квартир и т.д., предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов, в зависимости от возникновения права собственности:
договора купли-продажи, договора приватизации, договора мены, дарения, акта приемки в эксплуатацию (зданий и сооружений), свидетельства о праве на наследство, судебного решения, свидетельства о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним, технического паспорта на здания и сооружения (домовая книга), документы на земельный участок, справку об отсутствии обременений;
в случае предоставления в обеспечение земельного участка или права землепользования, предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов, в зависимости от возникновения права собственности:
договора купли-продажи, договора аренды земельного участка, решения судебных органов, решения акима о предоставлении земельного участка, акта на право частной собственности на земельный участок, акта на право постоянного землепользования или акта на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования; свидетельства о регистрации права на земельный участок; акта кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка или права землепользования; плана границ земельного участка, соответствующий документ с указанием балл бонитета земельного участка;
справку об отсутствии обременений;
справки с районного акимата (районного управления статистики) о проведении сельскохозяйственных работ за последние 3 года;
справки – подтверждение с налогового комитета об уплате налоговых начислений;
акта оценки соответствующего действующему законодательству Республики Казахстан в области оценки и составленного не ранее чем за 90 календарных дней до даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
В залог принимаются земельные участки, принадлежащие Залогодателю на праве собственности или на праве долгосрочного временного возмездного землепользования/праве постоянного землепользования. Срок землепользования превышает срок предоставления кредита не менее чем на 3 (три) года. В залог принимаются земельные участки, используемые для выращивания зерновых, овощных и т.д. (за исключением пастбищ), при соблюдении залогодателями следующих условий:
соблюдение агротехнических мероприятий последние 3 (три) года;
балл бонитета почв по предоставляемым земельным участкам составляет:
для Акмолинской, Северо-Казахстанской, Костанайской и Восточно-Казахстанской областей не менее 25;
для Алматинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Карагандинской, Актюбинской, Западно-Казахстанской и Павлодарской областей не менее 20;
для Мангистауской, Атырауской и Кызылординской областей не менее 18;
отсутствие задолженности залогодателя перед бюджетом;
в случае предоставления в обеспечение движимого имущества (автотранспорт, сельхозтехника, автодорожная техника и др.) предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов, в зависимости от вида имущества:
свидетельство о регистрации транспортного средства, технический паспорт, справка гостехнадзора, справка с органа внутренних дел об отсутствии обременении;
акт оценки соответствующий действующему законодательству Республики Казахстан в области оценки и составленный не ранее чем за 90 календарных дней до даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
В залог принимаются транспортные средства, сельскохозяйственная, строительно-дорожная и другая специальная техника, удовлетворяющие требованиям представленным в таблице
Категория транспортных средств
Сроки эксплуатации, лет
Изготовитель: Китай
Изготовитель: СНГ
Изготовитель: Азия, США
Изготовитель: Европа, Япония
Сельскохозяйственная техника, навесное оборудование**
до 12*
до 20*
до 20*
до 20*
Грузовой автотранспорт и прицепы к ним
до 10*
до 20*(до 25* для Маз, КамАЗ)
до 12*
до 15*
Спецтехника на базе грузовых автомобилей
до 10*
до 20* (до 25* для Маз, КамАЗ)
до 12
до 15*
Прочая спецтехника
до 10*
до 15
до 15
до 15
Легковой автотранспорт
до 8
до 12
до 15
до 20
Автобусы (свыше 15 мест)
до 8*
до 8
до 12
до 20*
Микроавтобусы (до 15 мест)
до 5
до 5
до 10
до 15*
в случае предоставления в обеспечение продукции растениеводства (зерно) предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов:
документов о приобретении зерна (счет-фактура, договор купли-продажи, мены, протокол торгов и т.д.). Если держатель зерновой расписки сам произвел зерно, то необходимы документы подтверждающие наличие посевных площадей, справки со статуправления об урожайности на данных полях, оригинал карточки анализа зерна Ф-47, подписанная директором элеватора и начальником производственно-технической лаборатории, зерновая расписка, свидетельство зерновой расписки, сертификат соответствия (качества), договор с хлебоприемным пунктом на хранение зерна, документ об оплате услуг по хранению зерна;
в случае предоставления в обеспечение сельскохозяйственных животных (лошади, верблюды, крупно рогатый, мелко рогатый скот) предоставляются следующие копии нотариально заверенных документов:
ветеринарного паспорта, справки ветеринарной инспекции, справки о наличии сельскохозяйственных животных;
акта оценки соответствующего действующему законодательству Республики Казахстан в области оценки и составленного не ранее чем за 90 календарных дней до даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
Сельскохозяйственные животные принимаются на следующих условиях: обязательная идентификация скота;
обязательное наличие необходимых условий для содержания и выращивания животных, кормовая база и обеспеченность кормами;
регулярное в установленные сроки прохождение ветеринарных осмотров и осуществление профилактических прививок.
При необходимости по решению уполномоченной региональной организации, возможно осуществление имущественного страхования предметов залога (от падежа, болезней и т.д.);

22) кепiлдiк қамсыздандыруды (жылжымайтын мүлiк) тәуелсiз бағалау.
____________________
* Жай-күйiн, күрделi жөндеу жүргiзудi бекiтудi есепке ала отырып;
* аспалы жабдықтар қосалқы жабдығы болып табылатын ауыл шаруашылық техникасын кепiлге алған кезде ғана қабылданады.
Ескертпе: көлiк құралдары мен басқа да техника сатуға меншiк құқығын сенiмхатпен растаған жағдайда кепiл заты бола алмайды.
Кәсіпкерлік бастамашылыққа
жәрдемдесу бойынша
шараларды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымдарының кепілдікті қамтамасыз етуіне қойылатын
талаптар
Кепіл беруші
Қамтамасыз ету түрі
Міндеттемелердің орындалу деңгейі
Қамтамасыздандырылу коэффициенті (кепілдікті қамтамасыз ету құнына сыйақы сомасын ескере отырып кредиттік ресурстар сомасының арақатынасы)
I және II топтарды қосқанда кепіл құрылымындағы үлесі
кемінде (ең төмен үлесті шектеу),%
асырмай (ең жоғары үлесті шектеу),%
1. Қарыз алушы (заңды тұлға);
2. Кез келген үшінші тұлға (заңды не жеке тұлға)
I т о п
Ақшалай қаражат (депозит, кепілдікке берілген ақша),
сұратылып отырған қарыздың барлық сомасына міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін қабылдауға болады
1:1
50 %
Шектеусіз
Жылжымайтын мүлік (ғимараттар, құрылыстар, тұрғын үй-жайлар, пәтерлер және т.б.)
1:1,3
50 %
Шектеусіз
Жылжымалы мүлік (автокөлік, ауыл шаруашылығы техникасы, автожол техникасы және т.б.)
1:2
Шектеусіз
60 %
II т о п
жер учаскесі немесе жерді пайдалану құқықтары (дәнді дақылдарды, көкөніс және т.б. (жайылым жерлерді қоспағанда) өсіруге арналған жер учаскелері. Жерді пайдалану мерзімі кредит беру мерзімінен кемінде 3 (үш) жылға артық болуы керек
І топты қосқанда міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін қабылдауға болады
Шектеусіз
40 %
өсімдік өсіру өнімдері (астық)
Шектеусіз
35 %
ауыл шаруашылығы малдары (жылқы, түйе, ірі қара мал)
Шектеусіз
35 %

22) независимая оценка залогового обеспечения (недвижимого имущества).
_____________________________________________________________________
* с учетом состояния, подтверждения проведения капитального ремонта;
* навесное оборудование принимается в залог только при принятии в залог сельскохозяйственной техники, дополнительным оборудованием к которому оно является.
Примечание: транспортные средства и другая техника не могут быть предметом залога в случае подтверждения права собственности доверенностью на продажу.
Приложение 8
к Правилам организации и
финансирования мер по содействию
предпринимательской инициативе
Форма
Требования, предъявляемые к залоговому обеспечению
микрофинансовых организаций
Залогодатель
Вид обеспечения
Уровень исполнения обязательств
Коэффициент Обеспеченности (соотношение суммы кредитных ресурсов с учетом суммы вознаграждения к стоимости залогового обеспечения)
Доля в структуре залога, при сочетании I и II группы
не менее (ограничения минимальной доли), %
не более (ограничения максимальной доли), %
1. Заемщик (юридическое лицо);
2. любое третье лицо (юридическое либо физическое лицо).
I
г
р
у
п
п
а
Денежные средства (депозит, деньги в закладе)
могут быть приняты для обеспечения исполнения обязательств на всю сумму запрашиваемого займа
1:1
50 %
Без ограничения
Недвижимое имущество (здания, сооружения, жилые помещения, квартиры и т.д.)
1:1,3
50 %
Без ограничения
Движимое имущество (автотранспорт, сельхоз-техника, автодорожная техника и др.)
1:2
без ограничения
60 %
II
г
р
у
п
п
а
Земельный участок или права землепользования (земельные участки, используемые для выращивания зерновых, овощных и т.д. (за исключением пастбищ). Срок землепользования превышает срок предоставления кредита не менее чем на 3 (три) года)
могут быть приняты для обеспечения исполнения обязательств в сочетании с I группой
без ограничения
40 %
Продукция растениеводства (зерно и т. д.)
без ограничения
35 %
сельско-хозяйственные животные (лошади, верблюды, КРС)
без ограничения
35 %