Мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 262 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 шілдеде № 14018 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 19 мамырдағы № 153 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 19.05.2021 № 153 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қантардағы Экологиялық кодексі 17-бабының 24-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мырзахметов

Об утверждении Перечня диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 262. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2016 года № 14018. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 153.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 19.05.2021 № 153 (вводится в действие c 01.07.2021).
В соответствии с подпунктом 24-2) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мырзахметов

2016 жылғы 17 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ж. Қасымбек
2016 жылғы 24 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрі
______________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 22 маусым
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 21 маусым
№ 262 бұйрығымен бекітілген
Мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су
айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің
тізбесі
1. Finasol OSR 51, Франция
түсі: қалампыр түсті, қара;
қату температурасы, оС: <-37;
тұтану температурасы, оС: 65;
тығыздығы, г/см3: 0,87-0,89;
ерігіштігі: суда ериді;
биодеградациялану дәрежесі BOD5/COD: OECD 301F 69% әдісі
кезінде 28 күнде жеңіл биодеградациялану.
2. Inipol IPF, Франция
түсі: ашық-сары;
қату температурасы, оС: < -30;
тұтану температурасы, оС: 78;
тығыздығы, г/см3: 0,91-0,94 (20оС);
ерігіштігі: көмірсутектер.
3. Corexit EC9500A, АҚШ
түсі: янтарлы;
қату температурасы, оС: <- 57;
тұтану температурасы, оС: 83;
тығыздығы, г/см3: 0,95;
ерігіштігі: сумен араластырады, рН 6,2
биодеградациялану дәрежесі BOD5/COD: биоаккумуляцияға
қабілеттілігі күтілмеген.
4. Inipol IP-90, Франция;
түсі: ашық-сары;
қату температурасы, оС: <-10;
тұтану температурасы, оС: 64;
тығыздығы, г/см3: 0,95;
ерігіштігі: су.
5. Dasic Freshwater Dispersant, Ұлыбритания.
түсі: қоңыр;
қату температурасы, оС: <-10;
тұтану температурасы, оС: 72;
тығыздығы, г/см3: 0,9 (20оС);
ерігіштігі: суда ериді;
биодеградациялану дәрежесі BOD5/COD: биодеградациялануға
жатады, биожинақталуы төмен.

17 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
24 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
23 июня 2016 года
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года № 262
Перечень
диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море
и внутренних водоемах
1. Finasol OSR 51, Франция
окраска: темно-коричневый, черный;
температура застывания, оС: <-37;
температура вспышки, оС: 65;
плотность, г/см3: 0,87-0,89;
растворимость: растворяется в воде;
степень биодеградации BOD5/COD: легкая биодеградация при методе OECD 301F 69% за 28 дней.
2. Inipol IPF, Франция
окраска: светло-желтый;
температура застывания, оС: < -30;
температура вспышки, оС: 78;
плотность, г/см3: 0,91-0,94 (20 оС);
растворимость: углеводороды.
3. Corexit EC9500A, США
окраска: янтарный;
температура застывания, оС: <- 57;
температура вспышки, оС: 83;
плотность, г/см3: 0,95;
растворимость: смешивается с водой, рН 6,2
степень биодеградации BOD5/COD: способность к биоаккумуляции не ожидается.
4. Inipol IP-90, Франция;
окраска: светло-желтый;
температура застывания, оС: <-10;
температура вспышки, оС: 64;
плотность, г/см3: 0,95;
растворимость: вода.
5. Dasic Freshwater Dispersant, Великобритания.
окраска: коричневый;
температура застывания, оС: <-10;
температура вспышки, оС: 72;
плотность, г/см3: 0,9 (20 оС);
растворимость: растворяется в воде;
степень биодеградации BOD5/COD: подлежит биодеградации, низкая биоаккумуляция.