"Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 12 тамыздағы № 605 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 10 қарашада № 14408 болып тіркелді
«Құқықтық актілер туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 24 қаңтарда № 11395 болып 2015 жылғы 17 қыркүйекте тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қағидалар көлік құралының габаритін, салмағы және (немесе) біліктік жүктемелерін ескере отырып, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары арқылы және елді мекендердің көшелері арқылы жүріп өту үшін Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген автокөлік құралдарының жол берілетін габариттік және салмақтық параметрлерінен асатын жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін анықтайды.»;
3-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ауыр салмақты және (немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүрiп өтуіне арналған арнайы рұқсат – Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерінен габариті, салмағы және (немесе) біліктiк жүктемелерi бойынша артық, жүгi бар немесе жүксiз, Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне құқық беретiн қағаз тасығыштағы немесе электронды рұқсат беру құжаты (бұдан әрі – арнайы рұқсат);»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автокөлік құралымен автомобиль жолдары арқылы тасымалдауға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсат болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 605. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2016 года № 14408
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 «Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395, опубликованный 17 сентября 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
в Правилах организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Правила определяют порядок осуществления перевозок грузов, которые с учетом габаритов, массы и (или) осевых нагрузок автотранспортного средства превышают допустимые габаритные и весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам общего пользования, а также улицам населенных пунктов.»;
в пункте 3:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) Специальное разрешение на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан – разрешительный документ на бумажном носителе или электронный документ, дающий право проезда отечественным и иностранным крупногабаритным и (или) тяжеловесным автотранспортным средствам по территории Республики Казахстан с грузом или без груза, имеющим превышение по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам над допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан (далее – специальное разрешение);»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов автотранспортным средством по автомобильным дорогам разрешается только при наличии специального разрешения по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:

«17. Мына жағдайлардың барлығында:
1) iрi габаритті автокөлік құралының ені 3,5 метрден асатын болса;
2) iрi габаритті автокөлік құралының ұзындығы 24 метрден асатын болса;
3) iрi габаритті автокөлiк құралының биіктігі 4,5 метрден асатын болса;
4) Арнайы рұқсаттың «Қозғалыстың ерекше шарттары» бағанында жол жүру бағытындағы қандай да бiр жол құрылысы бойынша жеке дара тәртіппен жүруге рұқсат етіледi деп көрсетiлген немесе жол жүру бағытының жекелеген учаскелерінде қозғалысты ұйымдастыруға жедел ықпал етудi талап ететiн басқа да шарттар көрсетiлген басқа жағдайларда тасымалдау бағытын келiсу және бүркемелеу автомобилiнiң болуы міндетті.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Мына жағдайлардың барлығында:
1) iрi габаритті автокөлiк құралының енi 4,0 метрден асатын болса;
2) iрi габаритті автокөлiк құралының ұзындығы 30,0 метрден асатын болса;
3) жүгi бар немесе жүксiз автокөлiк құралының толық салмағы немесе жүктеме оның білігі бойынша бөлiнуi жол санаты мен ондағы құрылыстар үшiн келісуші ұйымдармен рұқсат етiлген шектi жүктеме мөлшерлерден асатын болса;
4) қозғалыс кезiнде iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қарсы қозғалыс ендiгiн ең болмағанда iшiнара иеленуге мәжбүр болса міндетті.»;
28-тармақ алынып тасталсын;
30-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының арнайы рұқсатсыз жол берілетін салмақтық және (немесе) габаритті параметрлерді асыра отырып немесе арнайы рұқсатта көрсетілген параметрлердің бірін асыра отырып не маршруттан немесе мерзімдерден ауытқи отырып жүріп өту дерегі анықталған жағдайда, ӘҚБК-де көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары қабылданады және тасымалдау мынадай жағдайларда жалғасады:»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) тасымалдаушының автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерінен асыра отырып, жол жүру бағыты бойынша одан әрі қарай жүрген және арнайы рұқсат алмай автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым сомасын толық жол жүру бағытына төлегеннен кейін – бейімделген және арнаулы көлік құралдарымен жүктерді тасымалдау дерегі анықталған кезде.»;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Тасымалдаушы Арнайы рұқсат алу немесе оған өзгерістер енгізу үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті ұсынады:
1) отандық тасымалдаушы – Мемлекеттік корпорациясы, портал арқылы не мемлекеттік кіріс органдарына;

«17. Наличие автомобиля прикрытия обязательно во всех случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 3,5 метра;
2) длина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 24 метра;
3) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 метра;
4) в других случаях, когда в Специальном разрешении в графе «Особые условия движения» указано, что движение по какому-либо дорожному сооружению, находящемуся на маршруте следования, разрешается в одиночном порядке или указаны другие условия, требующие оперативного воздействия на организацию движения на отдельных участках маршрута следования.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Наличие автомобиля сопровождения обязательно во всех случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 4,0 метра;
2) длина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 30,0 метра;
3) автотранспортное средство с грузом или без груза, полная масса или распределение нагрузки по осям которого превышает величины предельно допустимых нагрузок, определенных согласовывающими организациями для категории дорог и сооружений на них по маршруту движения;
4) крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство при движении вынуждено хотя бы частично занимать полосу встречного движения.»;
пункт 28 исключить;
в пункте 30:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«30. В случае установления факта проезда тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств с превышением допустимых весовых и (или) габаритных параметров без специального разрешения или с превышением одного из параметров либо с отклонением от маршрута или сроков, указанных в специальном разрешении, применяются меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные КоАП, и перевозка возобновляется в случаях:»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) дальнейшего следования перевозчиком по маршруту движения с превышением над допустимыми параметрами автотранспортных средств и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за весь маршрут следования без выдачи специального разрешения – при выявлении факта перевозки грузов самосвалом, специальными и специализированными автотранспортными средствами.»;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
«31. Для получения специального разрешения или внесения в него изменений перевозчик предоставляет заявление по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявление):
1) отечественный перевозчик – в Государственную корпорацию, посредством портала либо в органы государственных доходов;

2) шетелдік тасымалдаушы – уәкiлетті органға немесе мемлекеттік кіріс органдарына жүгiнуі тиіс.»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«35. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша ipi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі мүмкін болмаса немесе егер оны жүзеге асыру үшін жол жамылғысын немесе жол құрылыстарын нығайту бойынша қосымша шаралар жүргізу талап етілетін болса, келісуші ұйым бұл туралы уәкілетті органды немесе мемлекеттік кіріс органдарын жазбаша түрде не электрондық құжат нысанында хабардар етеді немесе күшейту жұмыстарын орындау қажет болған кезде басқа жол жүру бағытын ұсынады.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Уәкілетті органға немесе мемлекеттік кіріс органдарына өтiнiш түскен кезде оны тіркеу және ондағы мәлiметтердi:
1) ұсынылған ақпараттың толықтығы;
2) жүкті тасымалдауға қойылатын автокөлік құралының техникалық сипаттамаларының сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізіледі.
Уәкілетті орган немесе мемлекеттік кіріс органдарымен арнайы рұқсатты алуға өтінішті қарастыру мерзімі ол келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін, ал тасымалдау бағытын келісу қажет болмаған жағдайда – 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
38. Уәкілетті орган немесе мемлекеттік кіріс органдары Қағидалардың 17 және 18-тармақтарында көзделген жағдайларда өтінішті қарау барысында тасымалдаушының өтінішін келісуші ұйымдармен келісуді жүргізеді.
Өтінішті келісу мерзімі ол келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
Келісуші ұйымнан белгіленген мерзімде жауап болмаған жағдайда, тасымалдаушының өтініші келісілген болып есептеледі.»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«42. Ауыр салмақты және (немесе) ірi габаритті автокөлiк құралының жүрiп өтуiне арнайы рұқсатты алуға өтiнiш:
1) автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған;
2) бұрын алынған арнайы рұқсатта көрсетілген автокөлік құралының техникалық сипаттамалары және салмақтық-габариттік параметрлері сәйкес болған кезде, көлік құралын ауыстырған (сынған жағдайларда);
3) бұрын алынған арнайы рұқсаттың мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күні қалғанда арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартқан жағдайларда 1 (бір) жұмыс күнінде қаралады.
Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым өндірілмейді және бұрын алынған арнайы рұқсатта көлік құралы ауыстырылғаны немесе арнайы рұқсаттың қолдану мерзімі ұзартылғаны туралы өзгерістер енгізіледі.
Арнайы рұқсаттың қағаз тасығышындағы өзгерістер уәкілетті орган немесе мемлекеттік кіріс органдары басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылады және мөрмен куәландырылады.
Арнайы рұқсаттағы ұзарту мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспауы тиіс.»;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) иностранный перевозчик – в уполномоченный орган либо органы государственных доходов.»;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
«35. В случае, если по предложенному перевозчиком маршруту проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного транспортного средства не представляется возможным или если для его осуществления требуется проведение дополнительных мер по усилению дорожного покрытия и дорожных сооружений, согласовывающая организация в письменном виде либо в форме электронного документа уведомляет об этом уполномоченный орган либо органы государственных доходов или предлагает другой маршрут следования при необходимости проведения укрепительных работ.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. При поступлении заявления в уполномоченный орган либо органы государственных доходов производятся его регистрация и проверка содержащихся в нем сведений на предмет:
1) полноты предоставленной информации;
2) соответствия технических характеристик автотранспортного средства, предъявляемого к перевозке груза.
Срок рассмотрения заявления на получение специального разрешения уполномоченным органом либо органами государственных доходов составляет 2 (два) рабочих дня, а в случаях, когда не требуется согласование маршрута перевозки – 1 (один) рабочий день со дня его поступления.»;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
«38. В ходе рассмотрения заявления уполномоченный орган либо органы государственных доходов в случаях, предусмотренных пунктами 17 и 18 Правил, производят согласование заявления перевозчика с согласовывающими организациями.
Срок согласования заявления составляет 1 (один) рабочий день со дня его поступления.
В случае отсутствия в установленный срок ответа от согласовывающей организации, заявление перевозчика считается согласованным.»;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
«42. Заявление на получение специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств рассматривается в 1 (один) рабочий день в случаях:
1) привлечения автотранспортного средства для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
2) замены транспортного средства (в случаях поломки) при условии соответствия технических характеристик и весогабаритных параметров транспортного средства, указанных в ранее полученном специальном разрешении;
3) продления срока действия специального разрешения за 2 (два) рабочих дня до окончания срока ранее полученного специального разрешения.
В случаях, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил сбор за проезд автотранспортных средств не взимается и в ранее полученном специальном разрешении не более одного раза вносятся изменения о замене транспортного средства или продлении срока действия специального разрешения.
Изменения на бумажном носителе специального разрешения подписываются руководителем или его заместителем и заверяется печатью уполномоченного органа либо органов государственных доходов.
Срок продления в специальном разрешении не должен превышать 15 (пятнадцати) календарных дней.»;
пункт 44 изложить в следующей редакции:

"44. Арнайы рұқсат уәкілетті органмен немесе мемлекеттік кіріс органдарымен қозғалыс маршрутын белгілегеннен және Кодексте белгіленген мөлшерлемелер бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен артық емес мерзімде беріледі.
Бұл ретте, қағаз тасығыштағы арнайы рұқсатты уәкілетті органның не мемлекеттік кіріс органдарының басшысымен немесе оның орынбасарымен қол қойылады және мөрмен куәландырылады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Арнайы рұқсаттардың бланкiлерi қатаң есептегі құжаттар болып табылады және тiркелуге жатады.
Арнайы рұқсаттардың (берілген, бүлінген, жоғалған және басқасы) әрбір бланкiлерi бойынша мемлекеттік кіріс органдары ай сайын уәкілетті органға арнайы рұқсаттардың түбіртектерін қоса отырып есеп береді.
Қағаз тасығышта және электронды құжат түрінде берілген арнайы рұқсаттар туралы мәліметтер уәкілетті органның электронды ақпараттық ресурсында қалыптасады.»;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«47. Ілесіп жүру автомобилінің болуы қажет болған кезде Қағидалардың 18-тармағында көзделген жағдайларда тасымалдаушы өтініш берілген бағыт бойынша iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралына ілесіп жүруді ұйымдастыру үшін ішкі істер аумақтық органдарына немесе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрілігі Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі – Комитет) не оның аумақтық бөлімшелеріне жүгінеді.
Комитет халықаралық және өңіраралық тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінде ілесіп жүруді ұйымдастырады, ол туралы тасымалдаушыны хабардар етеді.
Облыстың, қаланың және ауданның әкімшілік полициясы немесе ішкі істер аумақтық органдары жергілікті тасымалдауды жүзеге асыру кезінде хабарламаны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінде ілесіп жүруді ұйымдастырады, ол туралы тасымалдаушыны хабардар етеді.»;
көрсетілген Қағидалардың 1 және 4-қосымшалары осы бұйрыққа  1және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне күнтізбелік он күн ішінде жіберуді;

«44. Специальное разрешение выдается уполномоченным органом или органами государственных доходов в срок не более 1 (одного) рабочего дня после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом.
При этом, специальное разрешение на бумажном носителе подписывается руководителем или его заместителем и заверяется печатью уполномоченного органа либо органов государственных доходов.»;
пункт 45 изложить в следующей редакции:
«45. Бланки Специальных разрешений являются документами строгой отчетности и подлежат регистрации.
По каждому бланку Специальных разрешений (выданные, испорченные, утерянные и прочие) органы государственных доходов ежемесячно предоставляют в уполномоченный орган отчетность с приложением корешков Специальных разрешений.
Сведения о выданных специальных разрешениях на бумажном носителе и в форме электронного документа формируются в электронном информационном ресурсе уполномоченного органа.»;
пункт 47 изложить в следующей редакции:
«47. При необходимости наличия автомобиля сопровождения в случаях, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил, перевозчик обращается в территориальные органы внутренних дел или Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет) либо его территориальные подразделения для организации сопровождения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по заявленному маршруту.
Комитет организовывает сопровождение при осуществлении международной и межрегиональной перевозки в 2 (два) рабочих дня со дня получения уведомления, о чем извещает перевозчика.
Территориальные органы внутренних дел организовывает сопровождение при осуществлении местной перевозки в 1 (один) рабочий день со дня получения уведомления, о чем извещает перевозчика.»;
приложения 1 и 4 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам исключить.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно – правовую систему «Әділет», а также в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі                                   Ж. Қасымбек
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев ________________
2016 жылғы 24 тамыз
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов _____________
2016 жылғы 5 қыркүйек
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев ____________
2016 жылғы 6 қазан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов ______________
2016 жылғы 12 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2016 жылғы 12 тамыздағы
№ 605 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында
ірі габаритті және ауыр салмақты
жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ауыр салмақты және
(немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне
АРНАЙЫ РҰҚСАТ
№______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
көлік құралының (маркасы, моделі, нөмірлік белгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бағыт бойынша өтетін елді мекендердің атауы, жолдың ұзақтығы,
километрмен) бағыты бойынша жүруіне

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
___________ Д. Абаев
24 августа 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
5 сентября 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ К. Бишимбаев
6 октября 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
12 сентября 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 12 августа 2016 года № 605
Приложение 1
к Правилам организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на территории
Республики Казахстан
форма
СПЕЦИАЛЬНОЕ РАЗРЕШЕНИЕ
№ _____
на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных
средств по территории Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
На движение транспортного средства (марка, модель, номерной знак) по
маршруту_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(название населенных пунктов, по которым проходит маршрут,
протяженность пути в километрах)

1. Көлік құралының параметрлері:
көлік құралының жалпы салмағы, тоннамен
жүктің салмағы, тоннамен
ұзындығы, метрмен
ені, метрмен
биіктігi, метрмен
көлік құралының артқы сыртқы нүктесінен жүктің тысқары шығуы, метрмен
шанақтың немесе платформаның алдыңғы сыртқы нүктесінен тіркеменің (жартылай тіркеменің) артқы сыртқы нүктесіне дейінгі жүкті орнатуға арналған арақашықтық, метрмен
жүк автомобилінің артқы білігі мен тіркеменің алдыңғы білігі арасындағы арақашықтық, метрмен
жартылай тіркеменің топсалы бекітпесінің білігі мен жартылай тіркеменің алдыңғы жағының кез келген нүктесі арасындағы арақашықтық, метрмен
тіркеу құрылғысы ілмегінің білігі мен құрамдастырылған автокөлік құралының артқы жағы арасындағы жол берілетін арақашықтық, метрмен
дөңгелек біліктерінің орналасу схемасы және олардың арақашықтығы, метрмен
біліктер бойынша жүктеме, тоннамен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1. Параметры транспортного средства:
общий вес транспортного средства, в тоннах
вес груза, в тоннах
длина, в метрах
ширина, в метрах
высота, в метрах
выступ груза за заднюю внешнюю точку транспортного средств, в метрах
расстояние от внешней передней точки кузова или платформы для установки груза до задней внешней точки прицепа (полуприцепа), в метрах
расстояние между задней осью грузового автомобиля и передней осью прицепа,
в метрах
расстояние между осью шарнирного крепления полуприцепа и любой точкой передней части полуприцепа, в метрах
расстояние между осью запора сцепного устройства и задней частью комбинированного автотранспортного средства, в метрах
схема расположения осей колес и расстояние между ними, в метрах
нагрузка по осям, в тоннах
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

2. Ілесіп жүру үшін бөлінген көлік құралдары_________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(маркасы, моделі, нөмірлік белгісі)
3. Жүкті тасымалдаушы ұйымның атауы, мекенжайы мен телефоны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4.___сағаттан бастап ___сағатқа дейін (жылы, айы,
күні)___километр/сағаттан аспайтын жылдамдықпен___________жолдарымен
жүруге рұқсат етіледі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
----------------------------кесу сызығы------------------------------
АРНАЙЫ РҰҚСАТ ТҮБІРТЕГІ
№_____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(маркасы, моделі, нөмірлік белгісі, көлік құралының өлшемі, бағыт
нөмірі, бастапқы және соңғы пункті, жолдың ұзақтығы, километрмен)
5. Қозғалыстың ерекше жағдайлары_____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ілесіп жүретін автомобильдердің қозғалыс тәртібін, қозғалысқа басқа
қатысушыларды тасымал туралы хабар ету тәсілін, жүктеме түрін, оның
көпірлерден өткізу тәртібін және басқасын көрсету)
6. Рұқсат берілді____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде),
мөрмен куәландырылған қолы, күні)
7. Жүріп өткені үшін алымдар есебі___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төлем сомасы_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жазбаша)
8. Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр
салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру
қағидаларының негізгі талаптарымен танысқандар:
Негізгі тартқыштың жүргізушісі_______________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Жүкпен ілесіп жүретін тұлға__________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)

2. Транспортные средства, выделенные для сопровождения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(марка, модель, номерной знак)
3. Наименование, адрес и телефон организации, транспортирующей груз
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Движение разрешается______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(число, месяц, год)
с _____ час до _____ час, со скоростью не более _____ километр/час по
дорогам
----------------------- линия отреза---------------------------------
КОРЕШОК СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ
№ _____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(марка, модель, номерной знак, параметры транспортного средства,
номер маршрута, начальный и конечный пункты, протяженность пути в
километрах)
5. Особые условия движения___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать порядок движения автомобилей сопровождения, способ
информирования других участников движения о перевозке, вид нагрузки и
порядок его пропуска по мостам и прочее)
6. Разрешение выдано ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись, заверенная печатью, дата)
7. Расчет сбора за проезд ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма оплаты_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(прописью)
8. С основными требованиями Правил организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории
Республики Казахстан ознакомились:
водитель основного тягача ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
лицо, сопровождающее груз, __________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)

9. Көлік құралын жүкті тасымалдауға жауапты ұйымның өкілдері тексерді
және Жол қозғалысы ережесі мен Қазақстан Республикасының аумағында
ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру қағидаларының талаптарына сәйкес келеді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйым, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), мөрмен куәландырылған
қолы (болған кезде), күні)
Ескертпе: арнайы рұқсаттың барлық бағандары біркелкі сиямен толтырылуы тиіс (толтырылмаған бағандар сызылып тасталады).
------------------------------кесу сызығы ---------------------------
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ауыр салмақты және
(немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүрiп өтуіне
АРНАЙЫ РҰҚСАТ ТҮБІРТЕГІ
№____
Жүріп өткен үшін алымдар есебі_______________________________________
_____________________________________________________________________
Төлем сомасы_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жазбаша)
Рұқсат берген уәкілетті өкіл_________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), мөрмен
куәландырылған қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2016 жылғы 12 тамыздағы
№ 605 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында
ірі габаритті және ауыр салмақты
жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
нысан
____________ облысы (қаласы) бойынша
мемлекеттік кіріс органдары/көліктік
бақылау органы басшысына
Ауыр салмақты және (немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының
жүрiп өтуіне арнайы рұқсатты алу (ұзарту) үшін
Өтініш
Тасымалдаушының атауы
ЖСН/БСН
Мекенжайы, телефоны
Жүктің атауы мен салмағы, тоннамен
Автокөлік маркасы
мемлекеттік нөмірi
Тіркеменің (жартылай тіркеменің) маркасы
мемлекеттік нөмірi
Көлік құралының түрі
Жүк көтергіштігі, тоннамен
Изотермиялық шанақтың болуы
Әуе немесе оған балама аспаның болуы
Жүру бағыты
Бағыттың жалпы ұзақтығы, километрмен
оның ішінде қалалардың аумағы бойынша, километрмен
Жол жүру (рейс) саны
Жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Ілесіп жүру түрi
Жүру күні мен уақыты
мемлекеттік нөмірi
Арнайы рұқсатты ұзарту немесе көлік құралын ауыстыру жағдайларында толтырылады (қажеті сызылсын)
Бұрын берілген арнайы рұқсаттың номері мен күні
Ауыстырылатын автокөлік маркасы
мемлекеттік нөмірi
Ауыстырылатын тіркеме (жартылай тіркеме) маркасы
мемлекеттік нөмірi
Автокөлік құралының жүгін қоса есептегендегі
нақты салмақтық және габариттік параметрлері
Параметрлерi
Нақты
Рұқсат етілген
Асқаны
Жол бетінен биіктігі, метрмен
Ені, метрмен
Ұзындығы, метрмен
көлік құралының артқы сыртқы нүктесінен жүктің тысқары шығуы, метрмен
шанақтың немесе платформаның алдыңғы сыртқы нүктесінен тіркеменің (жартылай тіркеменің) артқы сыртқы нүктесіне дейінгі жүкті орнатуға арналған арақашықтық, метрмен
жүк автомобилінің артқы білігі мен тіркеменің алдыңғы білігі арасындағы арақашықтық, метрмен
жартылай тіркеменің топсалы бекітпесінің білігі мен жартылай тіркеменің алдыңғы жағының кез келген нүктесі арасындағы арақашықтық, метрмен
тіркеу құрылғысы ілмегінің білігі мен құрамдастырылған автокөлік құралының артқы жағы арасындағы жол берілетін арақашықтық, метрмен
Толық салмағы, тоннамен
Тіркеменің толық салмағы, тоннамен
Дөңгелек формуласы (еңістігі)
1-білік
2-білік
3-білік
4-білік
5-білік
6-білік
7-білік
8-білік
9-білік
біліктердің ара қашықтығы, метрмен
Білікке нақты жүктеме, тоннамен
Ескертпе: толық емес және (немесе) дәйексіз ақпарат өтінішті қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
Рұқсат қағаз тасығышта қажет/қажет емес (қажеті сызылсын)
Қосымша деректер_____________________________________________________
_______________________________________
____________________________
(тасымалдаушының лауазымы, тегі, аты,
жөні (болған кезде))
(М.О. (болған кезде), қолы,
күні)

9. Транспортное средство осмотрено представителями организации,
ответственной за перевозку, и соответствует требованиям Правил
дорожного движения и Правил организации и осуществления перевозок
крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории Республики
Казахстан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(организация, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись,
заверенная печатью (при наличии), дата)
Примечание: все графы специального разрешения должны быть заполнены
(незаполненные графы прочеркиваются) одинаковым цветом.
-------------------------- линия отреза------------------------------
КОРЕШОК СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ
№ ____
на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных
средств по территории Республики Казахстан
Расчет сбора за проезд ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма оплаты ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(прописью)
Уполномоченное лицо, выдавшее разрешение ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись,
заверенная печатью, дата)
________________________
Приложение 2
к приказу Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 12 августа 2016 года № 605
Приложение 4
к Правилам организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на территории
Республики Казахстан
форма
Руководителю территориального органа
транспортного контроля/государственных
доходов по ____________ области (городу)
Заявление
для получения (продления) специального разрешения
на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных
автотранспортных средств
Наименование перевозчика
ИИН/БИН
Адрес, телефон
Наименование и вес груза, в тоннах
Марка автомобиля
государственный номер
Марка прицепа (полуприцепа)
государственный номер
Тип транспортного средства
Грузоподъемность, в тоннах
Наличие изотермического кузова
Наличие воздушной или эквивалентной ей подвески
Маршрут движения
Общая протяженность маршрута, в километрах
в том числе по территории городов, в километрах
Количество рейсов (поездок)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) водителя
Вид сопровождения
государственный номер
Дата и время проезда
Заполняется в случаях продления специального разрешения или замены транспортного средства (нужное подчеркнуть)
Номер, дата ранее выданного специального разрешения
Марка заменяемого автомобиля
государственный номер
Марка заменяемого прицепа (полуприцепа)
государственный номер
Фактические весовые и габаритные параметры
транспортного средства с учетом груза
Параметры
Фактические
Допустимые
Превышение
Высота от поверхности дороги, в метрах
Ширина, в метрах
Длина, в метрах
Выступ груза за заднюю внешнюю точку транспортного средства, в метрах
расстояние от внешней передней точки кузова или платформы для установки груза до задней внешней точки прицепа (полуприцепа), в метрах
расстояние между задней осью грузового автомобиля и передней осью прицепа, в метрах
расстояние между осью шарнирного крепления полуприцепа и любой точкой передней части полуприцепа, в метрах
расстояние между осью запора сцепного устройства и задней частью комбинированного автотранспортного средства, в метрах
Полная масса, в тоннах
Полная масса прицепа, в тоннах
Колесная формула (скатность)
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Расстояние между осями, в метрах
Фактическая нагрузка на ось, в тоннах
Примечание: неполнота и (или) недостоверная информация является
основанием для отказа в приеме заявления.
Разрешение на бумажном носителе требуется/не требуется (нужное
подчеркнуть)
Дополнительные данные _______________________________________________
____________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) перевозчика)
_____________________________
(М.П. (при наличии), подпись дата)