Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 қыркүйектегі № 229 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 15 қарашада № 14421 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы және «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 229 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2016 года № 229. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 15 ноября 2016 года № 14421
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности», в целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»:
на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Д. Акишев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 сентября 2016 года № 229
Перечень некоторых нормативных правовых актов Республики
Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
по вопросам ведения бухгалтерского учета

1. «Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген, 2008 жылғы 12 желтоқсанда № 12 Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-тарау. Жалпы ережелер»;
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-тарау. Шоттар»;
1-параграфта:
1280 53 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1280 54
Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талаптар»;
3-параграфта:
3390 06 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«3390 07 «Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша міндеттемелер»;
3390 52 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«3390 53
Тікелей сақтандырушының пайда алушымен тікелей реттеу бойынша есеп айырысуы»;
5-параграфта:
5310 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«5320
Төленген қосымша капитал»;
5510, 5600 шоттар алып тасталсын;
5610-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)»;
3-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Шоттардың сипаттамасы»;
1-параграфта:
1280 53 шотты сипаттағаннан кейін шоттың нөмірімен, атымен және мынадай мазмұндағы сипатымен толықтырылсын:
«1280 54 «Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талап» (актив).
Мақсаты: тікелей сақтандырушының жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша төлемді өтеу бойынша талаптарының сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша тікелей сақтандырушының жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талаптарының сомасын есептеу жүргізіледі.
Шот кредиті бойынша жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талаптардың сомасын оны өтеуге немесе ұйымның балансынан есептен шығаруға қарай есептен шығару жүргізіледі.»;
3390 06 шотты сипаттағаннан кейін шоттың нөмірімен, атымен және мынадай мазмұндағы сипатымен толықтырылсын:
«3390 07 «Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша міндеттемелер» (пассив).
Мақсаты: тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша есептелген міндеттемелер сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша, оларды өтеуге қарай, міндеттемелер сомасын есептен шығару жүргізіледі.»;

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 «Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликованное 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
«Глава 1. Общие положения»;
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Глава 2. Счета»;
в параграфе 1:
после счета 1280 53 дополнить счетом следующего содержания:
«1280 54 Требование к ответственному страховщику по прямому
урегулированию»;
в параграфе 3:
после счета 3390 06 дополнить счетом следующего содержания:
«3390 07 Обязательства по выплате неустойки (штрафа, пени)»;
после счета 3390 52 дополнить счетом следующего содержания:
«3390 53 Расчеты прямого страховщика с выгодоприобретателем по
прямому урегулированию»;
в параграфе 5:
после счета 5310 дополнить счетом следующего содержания:
«5320 Дополнительный оплаченный капитал»;
счета 5510, 5600 исключить;
название счета 5610 изложить в следующей редакции:
«5610 Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного
года»;
в главе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Описание счетов»;
в параграфе 1:
после описания счета 1280 53 дополнить номером, названием и описанием счета следующего содержания:
«1280 54 «Требование к ответственному страховщику по прямому урегулированию» (активный).
Назначение: учет сумм требований прямого страховщика к ответственному страховщику по возмещению выплаты по прямому урегулированию.
По дебету счета проводится начисление суммы требований прямого страховщика к ответственному страховщику по прямому урегулированию.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к ответственному страховщику по прямому урегулированию по мере его погашения или списания с баланса организации.»;
после описания счета 3390 06 дополнить номером, названием и описанием счета следующего содержания:
«3390 07 «Обязательства по выплате неустойки (штрафа, пени)» (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по выплате неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится сумма начисленного обязательства по уплате неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по выплате неустойки (штрафа, пени), по мере их погашения.»;

3390 52 шотты сипаттағаннан кейін шоттың нөмірімен, атымен және мынадай мазмұндағы сипатымен толықтырылсын:
«3390 53 «Тікелей сақтандырушының пайда алушымен тікелей реттеу бойынша есеп айырысуы» (пассив).
Мақсаты: тікелей сақтандырушының пайда алушы алдындағы тікелей реттеу бойынша міндеттемелерінің сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша пайда алушыға тікелей реттеу бойынша өтеу сомасын төлеу бойынша міндеттемелердің сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша пайда алушыға тікелей реттеу бойынша өтеу сомасын төлеу бойынша міндеттемелердің сомасын оларды төлеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.»;
5210-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«5210
Сатып алынған меншікті үлестік құралдар (контрпассив).»;
5310-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
«5310 «Эмиссиялық кіріс» (пассив).
Мақсаты: акциялар бойынша эмиссиялық кірістің сомаларын есепке алу.
Шот кредиті бойынша бұрын сатып алынған акцияларды сату кезінде кірістер сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша бұрын сатып алынған акцияларды сату кезінде шығыстар сомасы жүргізіледі.»;
5310 шотты сипаттағаннан кейін шоттың нөмірімен, атымен және мынадай мазмұндағы сипатымен толықтырылсын:
«5320 «Қосымша төленген капитал» (пассив).
Мақсаты: қосымша төленген капитал сомаларын есепке алу (эмиссиялық кірісті қоспағанда).
Шот кредиті бойынша пайда болатын қосымша төленген капитал сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша қосымша төленген капитал сомасын есептен шығару жүргізіледі.»;
5420-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
«5420 «Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалауға арналған резерв» (пассив).
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтардың әділ құнын қайта бағалау нәтижесінде пайда болған олардың қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шот кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың әділ құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырманың сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың әділ құны кеміген кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе негізгі құрал-жабдықтарды шығынға жазу кезінде негізгі құрал-жабдықтарды оң қайта бағалауды № 5520 «Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)» баланстық шотына есептен шығару жазылады.»;
5430-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
«5430 «Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв» (пассив).
Мақсаты: материалдық емес активтердің әділ құнын қайта бағалау нәтижесінде пайда болған оларды қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шот кредиті бойынша материалдық емес активтердің әділ құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырманың сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша материалдық емес активтердің әділ құны кеміген кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе материалдық емес активтерді шығынға жазу кезінде материалдық емес активтерді оң қайта бағалауды № 5520 «Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)» баланстық шотына есептен шығару жазылады.»;
5610-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын:
5610-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
«5610 «Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)».
Мақсаты: ұйымның есепті кезеңде алған бөленбеген таза пайдасының (өтелмеген залалының) сомаларын есепке алу.
Шот кредиті бойынша кірістердің тиісті баланстық шоттарын жапқан кезде ұйымның есепті кезеңдегі кірістерінің сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша шығыстардың тиісті баланстық шоттарын жапқан кезде ұйымның есепті кезеңдегі шығыстар сомасы және есепті кезеңдегі бөленбеген таза пайдасының (өтелмеген залалының) сомаларын оларды мақсаты бойынша бөлу кезінде есептен шығару, сондай-ақ № 5520 «Алдыңғы жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)» баланстық шотымен корреспонденцияда жазылады.».

после описания счета 3390 52 дополнить номером, названием и описанием счета следующего содержания:
«3390 53 «Расчеты прямого страховщика с выгодоприобретателем по прямому урегулированию» (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств прямого страховщика перед выгодоприобретателем по прямому урегулированию.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по выплате суммы возмещения выгодоприобретателю по прямому урегулированию.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по выплате суммы возмещения выгодоприобретателю по прямому урегулированию при их выплате.»;
название счета 5210 изложить в следующей редакции:
«5210 «Выкупленные собственные долевые инструменты» (контрпассивный).»;
название и описание счета 5310 изложить в следующей редакции:
«5310 «Эмиссионный доход» (пассивный).
Назначение: учет сумм эмиссионного дохода по акциям.
По кредиту счета проводится сумма доходов при продаже ранее выкупленных акций.
По дебету счета проводится сумма расходов при продаже ранее выкупленных акций.»;
после описания счета 5310 дополнить номером, названием и описанием счета следующего содержания:
«5320 «Дополнительный оплаченный капитал» (пассивный).
Назначение: учет сумм дополнительно оплаченного капитала (за исключением эмиссионного дохода).
По кредиту счета проводится сумма возникающего дополнительно оплаченного капитала.
По дебету счета проводится списание суммы дополнительно оплаченного капитала.»;
название и описание счета 5420 изложить в следующей редакции:
«5420 «Резерв на переоценку основных средств» (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки основных средств, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки основных средств при увеличении их справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки основных средств при уменьшении их справедливой стоимости, а также списание положительной переоценки основных средств на балансовый счет № 5520 «Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет» по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств.»;
название и описание счета 5430 изложить в следующей редакции:
«5430 «Резерв на переоценку нематериальных активов» (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки нематериальных активов, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки нематериальных активов при увеличении их справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки нематериальных активов при уменьшении их справедливой стоимости, а также списание положительной переоценки нематериальных активов на балансовый счет № 5520 «Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет» по мере эксплуатации или в момент выбытия нематериальных активов.»;
номер, название и описание счета 5510 исключить;
название и описание счета 5610 изложить в следующей редакции:
«5610 «Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного               года».
Назначение: учет сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка), полученной организацией за отчетный период.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих балансовых счетов доходов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих балансовых счетов расходов и списание сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) за отчетный период при их распределении по назначению, а также в корреспонденции с балансовым счетом № 5520 «Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет».».

2. «Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 тіркелген, 2011 жылғы 2 қарашада «Заң газеті» газетінде № 160 (1976) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-тарау. Жалпы ережелер»;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-тарау. Осы Нұсқаулықта қолданылатын негізгі ұғымдар»;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Зейнетақы жарналарын алу және зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі»;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-тарау. Зейнетақы активтерiн бағалы қағаздарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлiк есебi»;
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-тарау. Зейнетақы активтерін салымдарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі»;
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-тарау. Сатып алынған борыштық және үлестік бағалы қағаздарды санаттар бойынша қайта жіктеудің бухгалтерлік есебі»;
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-тарау. Зейнетақы активтерін тазартылған қымбат металдарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі»;
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«8-тарау. Kepi РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі»;
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«9-тарау. Туынды қаржы құралдарымен операциялардың бухгалтерлік есебі»;
10-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«10-тарау. Инвестициялық кірісті және комиссиялық сыйақыларды қалыптастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі»;

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 «Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118, опубликованное 1 ноября 2011 года в газете «Юридическая газета» № 159 (2149) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
«Глава 1. Общие положения»;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
«Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции»;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Бухгалтерский учет операций по получению пенсионных взносов и выплате пенсионных накоплений»;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
«Глава 4. Бухгалтерский учет операций по размещению пенсионных активов в ценные бумаги»;
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
«Глава 5. Бухгалтерский учет операций по размещению пенсионных активов во вклады»;
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
«Глава 6. Бухгалтерский учет переклассификации приобретенных долговых и долевых ценных бумаг по категориям»;
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
«Глава 7. Бухгалтерский учет операций по размещению пенсионных активов в аффинированные драгоценные металлы»;
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
«Глава 8. Бухгалтерский учет операций обратного РЕПО»;
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
«Глава 9. Бухгалтерский учет операций с производными инструментами»;
в главе 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Глава 10. Бухгалтерский учет операций по формированию инвестиционного дохода и комиссионных вознаграждений»;

85 және 86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«85. Инвестициялық кірісті қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бар кірістер сомасына:
Дт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кiрiстер
6110 04
Бағалы қағаздармен керi РЕПО операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кiрiстер
6110 29
Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 30
Мерзiмдi салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
6110 34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кiрiстер
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
6150 01
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен болған іске асырылмаған шығыстар
6240 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтердi (провизияларды) қалпына келтiруден (жоюдан) түскен кiрiстер
6240 02
Екiншi деңгейдегi банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтердi (провизияларды) қалпына келтiруден (жоюдан) түскен кiрiстер
6250 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер
6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатып алудан-сатудан түскен кіріс
6280 03
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер
6280 07
Басқа да кірістер
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер
6290 01
Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 02
Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 03
Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 04
Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 05
Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 07
Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер
Кт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал);
2) бар шығыстар сомасына:
Дт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар

пункты 85 и 86 изложить в следующей редакции:
«85. При формировании инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму имеющихся доходов:
Дт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам
6110 04
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям обратное РЕПО с ценными бумагами
6110 05
Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6150 01
Нереализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6250 01
Нереализованные доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доход от покупки-продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 03
Нереализованные доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 01
Нереализованный доход от переоценки сделки фьючерс
6290 02
Нереализованный доход от переоценки сделки форвард по ценным бумагам
6290 03
Нереализованный доход от переоценки сделки форвард по иностранной валюте
6290 04
Нереализованный доход от переоценки сделки форвард по аффинированным драгоценным металлам
6290 05
Нереализованный доход от переоценки сделки опцион
6290 07
Нереализованный доход от переоценки сделки своп
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам

7310 25
Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар
7430 01
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған iске асырылмаған шығыстар
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар
7440 01
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша резервтердi (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтердi (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар
7470 01
Тазартылған бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар
7470 03
Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен болған іске асырылмаған шығыстар
7470 04
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыстар
7470 81
Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7480 01
Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 02
Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс
7480 03
Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 04
Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс
7480 05
Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс

7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 01
Нереализованные расходы от переоценки иностранной валюты
7430 02
Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты
7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
7470 01
Расходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов
7470 03
Нереализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 04
Нереализованные расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 27
Прочие комиссионные расходы
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
7480 01
Нереализованный расход от переоценки сделки фьючерс
7480 02
Нереализованный расход от переоценки сделки форвард по ценным бумагам
7480 03
Нереализованный расход от переоценки сделки форвард по иностранной валюте
7480 04
Нереализованный расход от переоценки сделки форвард по аффинированным драгоценным металлам
7480 05
Нереализованный расход от переоценки сделки опцион

7480 07
Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыс
7480 09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар.
86. Таза инвестициялық кірісті салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарына есепке алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) 5610 «Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)» шоты бойынша кредиттік қалдық болған кезде:
Дт

7480 07
Нереализованный расход от переоценки сделки своп
7480 09
Расходы по сделкам фьючерс
7480 10
Расходы по сделкам форвард
7480 11
Расходы по сделкам опцион.
86. При зачислении чистого инвестиционного дохода на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков (получателей) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при наличии кредитового остатка по счету 5610 «Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года»:
Дт

5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары;
2) 5610 «Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)» шоты бойынша дебеттік қалдық болған кезде:
Дт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары
Кт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал).»;
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«11-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерінің бухгалтерлік есебі».
3. «Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 тіркелген, 2013 жылғы 5 қыркүйекте «Заң газеті» газетінде № 133 (2334) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-тарау. Жалпы ережелер»;
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-тарау. Жалпы сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі»;

5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах;
2) при наличии дебетового остатка по счету 5610 «Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года»:
Дт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года.»;
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
«Глава 11. Бухгалтерский учет пенсионных активов переданных в доверительное управление зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан».
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 «Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, опубликованное 5 сентября 2013 года в газете «Юридическая газета» № 131 (2508) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
«Глава 1. Общие положения»;
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Глава 2. Бухгалтерский учет операций по общему страхованию (перестрахованию)»;

2122 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«21. Жәбірленуші көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушыға өтініш жасаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) пайда алушымен есеп айырысу бойынша міндеттемелерді және жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талаптарды есептеу кезінде:
Дт
1280 54
Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талап
Кт
3390 53
Тікелей сақтандырушының пайда алушымен тікелей реттеу бойынша есеп айырысуы;
2) пайда алушыға тікелей реттеу бойынша өтем бойынша ақша сомаларын нақты төлеу кезінде өтеу сомасына:
Дт
3390 53
Тікелей сақтандырушының пайда алушымен тікелей реттеу бойынша есеп айырысуы
Кт

пункты 2122 и 23 изложить в следующей редакции:
«21. При обращении потерпевшего к страховщику, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении обязательств по расчетам с выгодоприобретателем и требований к ответственному страховщику по прямому урегулированию:
Дт
1280 54
Требование к ответственному страховщику по прямому урегулированию
Кт
3390 53
Расчеты прямого страховщика с выгодоприобретателем по прямому урегулированию;
2) при фактической выплате выгодоприобретателю суммы денег по возмещению по прямому урегулированию на сумму возмещения:
Дт
3390 53
Расчеты прямого страховщика с выгодоприобретателем по прямому урегулированию
Кт

1010
Кассадағы ақша қаражаты,
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
3) жауапты сақтандырушыдан пайда алушыға төленген өтем сомасын өтеу есебінен ақша нақты түскен кезде:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты,
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
Кт
1280 54
Жауапты сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша талап.
22. Жауапты сақтандырушы тікелей сақтандырушыдан сақтандыру оқиғасы туралы хабарламаны алған кезде жауапты сақтандырушы мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:

1010
Денежные средства в кассе,
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) при фактическом поступлении денег от ответственного страховщика в счет возмещения выплаченной выгодоприобретателю суммы возмещения:
Дт
1010
Денежные средства в кассе,
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 54
Требование к ответственному страховщику по прямому урегулированию.
22. При получении ответственным страховщиком уведомления о страховом случае от прямого страховщика, ответственным страховщиком осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резервін кұру кезінде Нұсқаулықтың 16-тармағының 3) тармақшасында көзделген тікелей сақтандырушыға өтелуі тиіс сақтандыру төлемінің сомасына бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады;
2) тікелей сақтандырушыға тікелей реттеу бойынша өтеу сомасын есептеу және төлеу кезінде Нұсқаулықтың 18-тармағының 1) тармақшасында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
23. Тікелей сақтандырушының сақтандыру оқиғасын реттеуге байланысты шығыстарын өтеуді уақтылы жүзеге асырмаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тікелей сақтандырушымен:
тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасын есептеу кезінде:
Дт

1) при создании резерва заявленных, но неурегулированных убытков осуществляется бухгалтерская запись на сумму страховой выплаты, подлежащей возмещению прямому страховщику, предусмотренная подпунктом 3) пункта 16 Инструкции;
2) при начислении и выплате суммы возмещения прямому страховщику по прямому урегулированию осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные подпунктом 1) пункта 18 Инструкции.
23. При несвоевременном осуществлении возмещения расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) прямым страховщиком:
при начислении суммы неустойки (штрафа, пени):
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.»;
24-тармақ алып тасталсын;
3-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«42. Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша орын алмаған шығындардың резервін азайту (түзету) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 50
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві
Кт
6280 48
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервінің төмендеуінен түскен кірістер.»;
46-тармақ мындай редакцияда жазылсын:
«46. Аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша орын алмаған шығындардың резервін азайту (түзету) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 51
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві
Кт
6280 49
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервінің төмендеуінен түскен кірістер.»;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«54. Сақтанушының сақтандыру ұйымының пайдасына қатысуымен байланысты бөлінген пайданы төлеу бойынша міндеттемелерді есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
5520
Алдыңғы жылдардың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны)
Кт
4430
Басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер;
сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемін нақты жүзеге асырған, жинақтаушы сақтандыру мерзімі аяқталған кезде не сақтанушының сақтандыру ұйымының пайдасына қатысуымен өмірді сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, сақтандыру шарты бойынша бөлінген пайда сомасына:
Дт
4430
Басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер
Кт
1010
1030
Кассадағы ақша қаражаты,
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.»;
4-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-тарау. Қайта сақтандыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі»;
57 және 58-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«57. Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілмеген сыйлықақылардың, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындардың, орын алмаған шығындардың, аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындардың, мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) еңбек сіңірілмеген сыйлықақылардың резерві бойынша қайта сақтандыруға байланысты активті қалыптастыру кезінде:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах.»;
пункт 24 исключить;
в главе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Бухгалтерский учет операций по страхованию (перестрахованию) жизни»;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
«42. При уменьшении (корректировке) резерва непроизошедших убытков по договору страхования (перестрахования) жизни осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 50
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Кт
6280 48
Доходы от снижения резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни.»;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
«46. При уменьшении (корректировке) резерва непроизошедших убытков по договору аннуитетного страхования осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 51
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Кт
6280 49
Доходы от снижения резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета.»;
пункт 54 изложить в следующей редакции:
«54. При начислении обязательств по выплате распределенной прибыли, связанной с участием страхователя в прибыли страховой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
5520
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет
Кт
4430
Прочие долгосрочные обязательства;
при фактическом осуществлении страховой выплаты при наступлении страхового случая, окончания срока накопительного страхования либо в случае досрочного расторжения договора страхования жизни с участием страхователя в прибыли страховой организации на сумму распределенной прибыли по договору страхования:
Дт
4430
Прочие долгосрочные обязательства
Кт
1010
1030
Денежные средства в кассе,
Денежные средства на текущих счетах.»;
в главе 4:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Глава 4. Бухгалтерский учет операций по перестрахованию»;
пункты 57 и 58 изложить в следующей редакции:
«57. При формировании активов перестрахования по резервам незаработанных премий, произошедших, но незаявленных убытков, не произошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни, не произошедших убытков по договорам аннуитета, заявленных, но неурегулированных убытков, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при формировании актива, связанного с перестрахованием по резерву незаработанных премий:
Дт

1280 47
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
Кт
6280 50
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан түскен кірістер;
2) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыруға байланысты активті қалыптастыру кезінде:
Дт
1280 48
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
Кт
6280 51
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан түскен кірістер;

1280 47
Активы перестрахования по незаработанным премиям
Кт
6280 50
Доходы от формирования активов перестрахования по резерву незаработанных премий;
2) при формировании актива, связанного с перестрахованием по резерву произошедших, но незаявленных убытков:
Дт
1280 48
Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам
Кт
6280 51
Доходы от формирования активов перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков;

3) өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыруға байланысты активті қалыптастыру кезінде:
Дт
1280 49
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
Кт
6280 52
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан түскен кірістер;
4) аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шағындардың резерві бойынша қайта сақтандыруға байланысты активті қалыптастыру кезінде:
Дт

3) при формировании актива, связанного с перестрахованием по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни:
Дт
1280 49
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни
Кт
6280 52
Доходы от формирования активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни;
4) при формировании актива, связанного с перестрахованием по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета:
Дт

1280 50
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
Кт
6280 53
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шағандардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан түскен кірістер;
5) қайта сақтандыруға байланысты активтерді қалыптастыру кезінде мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резерві бойынша:
Дт
1280 51
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
Кт
6280 54
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін қалыптастырудан түскен кірістер.

1280 50
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета
Кт
6280 53
Доходы от формирования активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета;
5) при формировании актива, связанного с перестрахованием по резерву заявленных, но неурегулированных убытков:
Дт
1280 51
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам
Кт
6280 54
Доходы от формирования активов перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков.

58. Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілмеген сыйлықақылардың, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындардың, орын алмаған шығындардың, аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындардың, мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін азайту (түзету) кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) еңбек сіңірілмеген сыйлықақылардың резерві бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
Дт
7440 48
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерінің төмендетуінен болған шығыстар
Кт
1280 47
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері;
2) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
Дт
7440 49
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерінің төмендетуінен болған шығыстар
Кт
1280 48
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері;
3) өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
Дт
7440 50
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерінің төмендетуінен болған шығыстар;»;
Кт
1280 49
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
4) аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтерін азайту (түзету) сомасына:
Дт
7440 52
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтері төмендеуінен болған шығыстар
Кт
1280 50
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері;
5) мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активін азайту (түзету) сомасына:
Дт
7440 51
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың резерві бойынша қайта сақтандыру активтері төмендеуінен болған шығыстар
Кт
1280 51
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері.»;
65-тармақ алып тасталсын;
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-тарау. Сақтандыру брокерінің қызметіне байланысты операциялардың бухгалтерлік есебі»;
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-тарау. Міндетті жарналар мен шартты міндеттемелерді есепке алу».

58. При уменьшении (корректировке) активов перестрахования по резервам незаработанных премий, произошедших, но незаявленных убытков, не произошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни, не произошедших убытков по договорам аннуитета, заявленных, но неурегулированных убытков, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по резерву незаработанных премий;
Дт 7440 48 Расходы от снижения активов перестрахования по резерву незаработанных премий
Кт 1280 47 Активы перестрахования по незаработанным премиям;
2) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков:
Дт 7440 49 Расходы от снижения активов перестрахования по резерву произошедших, но незаявленных убытков
Кт 1280 48 Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам;
3) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по резерву не произошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни:
Дт
7440 50
Расходы от снижения активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Кт
1280 49
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни;
4) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета:
Дт
7440 52
Расходы от снижения активов перестрахования по резерву непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Кт
1280 50
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета;
5) на сумму уменьшения (корректировки) актива перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков:
Дт
7440 51
Расходы от снижения активов перестрахования по резерву заявленных, но неурегулированных убытков
Кт
1280 51
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам.»;
пункт 65 исключить;
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
«Глава 5. Бухгалтерский учет операций, связанных с деятельностью страхового брокера»;
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
«Глава 6. Учет обязательных взносов и условных обязательств»