Су объектілерінде су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2016 жылғы 9 қарашадағы № 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 13 желтоқсанда № 14513 болып тіркелді.
2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексі 56-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су объектілерінде су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қазақ және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің төраға орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің төрағасы
И. Әбішев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ Қ. Бозымбаев
2016 жылғы " "
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Энергетика
министрінің міндетін атқарушы
____________ М. Мырзағалиев
2016 жылғы 16 қараша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі Су ресурстары
комитеті төрағасының
2016 жылғы 9 қарашадағы
№ 151 бұйрығымен
бекітілген
Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі*
Ескерту. Бірыңғай жүйесі жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының 20.03.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нормаланатын көрсеткіштер
Химиялық символ
Өлшем бірлігі
Сапа класстары бойынша су сапасы стандарттарының сандық мәні
1
класс**
2
класс **
3
класс **
4
класс **
5
класс **
6
класс **
Кислородтық режим шарты
1
Температура
Tсу
oC
Жазда
20-28 °С
Қыста
5-8 °С
2
Еріген оттегі
О2
мг О2/л
≥6
≥4
≥4
4
4
≤3
3
Оттегімен қанығуы
О2
% қанықтыру О2/л
>90%
≥80%
≥60%
≥40%
<40%
≤20 %
4
Оттегіні биохимиялық тұтыну (5 тәулік)
ОБТ5
мг О2/л
2,1
2,1
3,0
5,0
6,0

Об утверждении единой системы классификации качества воды в водных объектах
Приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2016 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2016 года № 14513.
В соответствии с пунктом 3 статьи 56 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Единую систему классификации качества воды в водных объектах.
2. Управлению регулирования использования водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
И. Абишев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ К. Бозумбаев
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
____________ М. Мирзагалиев
"___" __________ 2016 года
Утверждена приказом
Председателя Комитета
по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 ноября 2016 года № 151
Единая система классификации качества воды в водных объектах*
Сноска. Приложение – в редакции приказа Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации РК от 20.03.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормируемые показатели
Химический символ
Единица измерения
Числовые значения стандартов качества вод по классам качества*
1
класс **
2
класс **
3
класс **
4
класс **
5
класс **
6
класс **
Условия кислородного режима
1
Температура
Tводы
0C
Летом 20-280С
Зимой 5-80С
2
Растворенный кислород
О2
мг О2
≥6
≥4
≥4
4
4
≤3
3
Насыщение кислородом
О2
% насыщения О2
>90%
≥80%
≥60%
≥40%
<40%
≤20 %
4
Биохимическое потребление кислорода (5 суток)
БПК5
мг О2
2,1
2,1
3,0
5,0
6,0

103 кл/см3
кл/мл
<0,5
0,5-5,0
5,1-10,0
10,1-50,0
50,1-100
>100-<120
69
Жалпы бактериялар санының сапрофитті бактериялар санына қатынасы
-
<103
>103
103-102
<102
<102
<102
Ескертпе:
* Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі (бұдан әрі - жіктеу) "ең жақсы сападағы" судың 1-класынан "ең нашар сападағы" 6-класқа біртіндеп ауыса отырып, суды пайдаланудың алты класына бөлінген. Ұсынылған су сапаның сандық мәндері өзендердегі, каналдардағы, арналық су қоймаларындағы судың сапасын бағалау үшін пайдаланылады және Каспий теңізі, Арал теңізі, Балқаш көлін қоса алғанда, теңіздер мен көлдер үшін қолданылмайды.

103 кл/см3
кл/мл
<0,5
0,5-5,0
5,1-10,0
10,1-50,0
50,1-100
>100-<120
69
Отношение общего количества бактерий к количеству сапрофитных бактерий
-
<103
>103
103-102
<102
<102
<102
Примечание:
* Единая система классификации качества воды в водных объектах (далее – классификация) разделена на шесть классов водопользования с постепенным переходом от 1-го класса вод "наилучшего качества" до 6-го класса "наихудшего качества". Представленные числовые значения качества вод используются для оценки качества вод в реках, каналах, русловых водохранилищах и не распространяются для морей и озер, включая Каспийское море, Аральское море, озеро Балкаш.

** Су пайдаланудың әрбір класы су объектісінің қалыптасқан экологиялық әлеуетіне байланысты су пайдаланудың өз санатымен сипатталады. Су пайдалану санаттарының сипаттамасы осы жіктеменің 1-кестесінде келтірілген. Су пайдалану сыныптарын кластарын су пайдалану санаттары (түрлері) бойынша бөлу осы жіктеменің 2-кестесінде келтірілген.
*** 150 мг/л суды өнеркәсіптік мақсатта пайдаланған кезде кальций мөлшеріне таралады (өнеркәсіптік қондырғыларда қақ пайда болу қаупі).
1-кесте
Суды пайдалану кластарының сипаттамасы
Су сапасы класы
Суды пайдалану санаттарының сипаттамасы
1
1 класс
(өте жақсы сапа)
Физикалық-химиялық және биологиялық сапа мәндерінде өзгерістер жоқ (немесе өте аз) жер үсті сулары. Ластаушы заттардың концентрациясы су экожүйелерінің жұмысына әсер етпейді және адам денсаулығына зиян тигізбейді.
Осы кластағы жер үсті сулары су пайдаланудың барлық түрлеріне (санаттарына) арналған.
2
2 класс
(жақсы сапа)
Адам іс-әрекетінен аз дәрежеде әсері тиген және суды пайдаланудың барлық түрлеріне (санаттарына) жарамды жер үсті сулары.
Ауыз су-шаруашылық мақсатында пайдалану үшін қарапайым су дайындау әдістері қажет.
3
3 класс
(орташа ластанған)
Физикалық-химиялық және биологиялық мәндері адам әрекетіне байланысты су сапасының табиғи фонынан орташа ауытқыған жер үсті сулары. Экожүйенің бұзылуының орташа белгілері тіркеледі.
Суды пайдаланудың осы класындағы суды албырт балықтарын өсіру үшін пайдалану қажет емес, ал оларды ауыз су-шаруашылық мақсатында пайдалану үшін тазартудың неғұрлым тиімді әдістері қажет. Суды пайдаланудың барлық басқа санаттары үшін (рекреация, суару, өнеркәсіп) осы кластың түрлері шектеусіз жарамды.
4
4 класс
(ластанған)
Жер үсті сулары адам әрекетіне байланысты су сапасының физикалық-химиялық және биологиялық мәндерінің табиғи фоннан айтарлықтай ауытқуын көрсетеді.
Суды пайдаланудың осы класындағы сулар гидроэнергетика, тау-кен өндірісі, гидротранспортты қоса алғанда, суару және өнеркәсіптік су пайдалану үшін ғана жарамды. Суды пайдаланудың осы класындағы суды ауыз су-шаруашылық мақсатына пайдалану үшін су қабылдағыштардағы суды қарқынды (терең) дайындау қажет. Суды пайдаланудың осы класындағы сулар рекреациялық мақсатта ұсынылмайды.
5
5 класс
(өте ластанған)
Адамның іс-әрекетіне байланысты су сапасының табиғи фонынан сапаның физикалық-химиялық және биологиялық мәндерінің айтарлықтай ауытқуын көрсететін жер үсті сулары.
Осы кластағы суларды тек өнеркәсіптік суды пайдалану және суару мақсаттары үшін тұндыру карталарында тұндыру әдістерін қолдану кезінде пайдалануға болады.
6
6 класс
(жоғары ластанған)
Жер үсті сулары тұрақты антропогендік жүктемеге байланысты су сапасының бірқатар нормаланған көрсеткіштері бойынша айтарлықтай ауытқуларға ие.
Осы кластағы суларды тек гидроэнергетика, су көлігі мақсаттары үшін, су сапасының стандарттарын сақтауды қажет етпейтін пайдалы қазбаларды өндіру процестерінде пайдалануға болады.
Басқа мақсаттар үшін суды пайдаланудың осы класындағы су ұсынылмайды.
Ескертпе:

** Каждый класс водопользования характеризуется своей категорией водопользования в зависимости от сформировавшегося экологического потенциала водного объекта. Характеристика категорий водопользования приведена в таблице 1 к настоящей классификации. Дифференциация классов водопользования по категориям (видам) водопользования приведена в таблице 2 к настоящей классификации.
*** 150 мг/л распространяется к содержанию кальция при использовании воды в промышленных целях (риск образования накипи в промышленных установках).
Таблица 1
Характеристика классов водопользования
Класс качества вод
Характеристика категорий водопользования
1
1 класс
(очень хорошее качество)
Поверхностные воды, в которых нет изменений (или они очень малы) физико-химических и биологических значений качества. Концентрации загрязняющих веществ не влияют на функционирование водных экосистем и не приносят вреда здоровью человека.
Поверхностные воды данного класса предназначены для всех видов (категорий) водопользования.
2
2 класс
(хорошее качество)
Поверхностные воды, которые в незначительной степени затронуты человеческой деятельностью и пригодны для всех видов (категорий) водопользования.
Для использования в целях хозяйственно-питьевого назначения требуются методы простой водоподготовки.
3
3 класс
(умеренно загрязненные)
Поверхностные воды, физико-химические и биологические значения которых умеренно отклонены от природного фона качества воды из-за человеческой деятельности. Регистрируются умеренные признаки нарушения функционирования экосистемы.
Воды этого класса водопользования нежелательно использовать для разведения лососевых рыб, а для использования их в целях хозяйственно-питьевого назначения требуются более эффективные методы очистки. Для всех других категорий водопользования (рекреация, орошение, промышленность) виды этого класса пригодны без ограничения.
4
4 класс
(загрязненные)
Поверхностные воды свидетельствуют о значительных отклонениях физико-химических и биологических значений качества воды от природного фона из-за человеческой деятельности.
Воды этого класса водопользования пригодны только для орошения и промышленного водопользования, включая гидроэнергетику, добычу полезных ископаемых, гидротранспорт. Для использования вод этого класса водопользования для хозяйственно-питьевого водопользования требуется интенсивная (глубокая) подготовка вод на водозаборах. Воды этого класса водопользования не рекомендованы на цели рекреации.
5
5 класс
(очень загрязненные)
Поверхностные воды, которые свидетельствуют о значительных отклонениях физико-химических и биологических значений качества от природного фона качества воды из-за человеческой деятельности.
Воды этого класса пригодны для использования только в целях промышленного водопользования и целей орошения при применении методов отстаивания в картах отстаивания.
6
6 класс
(высоко загрязненные)
Поверхностные воды, имеют значительные отклонения по ряду нормируемых показателей качества вод из-за постоянной антропогенной нагрузки.
Воды этого класса пригодны для использования только для целей гидроэнергетики, водного транспорта, в процессах добычи полезных ископаемых, для которых не требуется соблюдение нормативов качества вод.
Для других целей воды этого класса водопользования не рекомендованы.
Примечание:

Тек қана ауыз су мақсаттары үшін пайдаланылатын 1-кластағы жер үсті сулары, сондай-ақ органолептикалық, санитариялық-химиялық және микробиологиялық көрсеткіштер бойынша ауыз су-шаруашылық сумен жабдықтау мақсатында пайдалануға жарамды су пайдаланудың 2 және 3-класты жер үсті сулары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № ҚР ДСМ-138 бұйрығымен бекітілген Ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық суды пайдалану қауіпсіздігі көрсеткіштерінің гигиеналық нормативтеріне (бұдан әрі - Норматив) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30713 болып тіркелген) сәйкес болуы қажет.

Поверхностные воды 1 класса водопользования, используемые, исключительно, для питьевых целей, а также поверхностные воды 2 и 3 классов водопользования, которые пригодны для использования в целях хозяйственно-питьевого водоснабжения по органолептическим, санитарно-химическим и микробиологическим показателям должны соответствовать Гигиеническим нормативам показателей безопасности хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования (далее – Норматив), утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-138 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30713).