Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 желтоқсанда № 14623 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 112-бабына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 39-3-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 176 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттiк мониторинг жүргізу нұсқаулығы бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрық Қазақстан Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_____________ Н. Айдапкелов
2016 жылғы 28 қараша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқаулығы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік мониторинг жүргізу туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқау) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 112-бабына сәйкес әзірленді.
Бюджеттік мониторинг - міндеттемелердің уақтылы қабылданбау, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдердің уақтылы жүргізілмеу себептерін анықтау, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамдарын жасау мақсатында жүзеге асырылатын бюджеттің атқарылу көрсеткіштерін тұрақты және жүйелі жинау, бақылап отыру және талдау.
Бюджеттік мониторингті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі орталық, жергілікті уәкілетті органдар, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.

Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2016 года № 14623.
В соответствии со статьей 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и пунктом 4 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению бюджетного мониторинга.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Н. Айдапкелов
28 ноября 2016 года
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2016 года № 629
Инструкция по проведению бюджетного мониторинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по проведению бюджетного мониторинга (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Бюджетный мониторинг - это регулярный и систематический сбор, отслеживание и анализ показателей исполнения бюджета, осуществляемые с целью выявления причин несвоевременного принятия обязательств, несвоевременного проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета.
Бюджетный мониторинг осуществляется администраторами бюджетных программ, центральным, местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, а также аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мақсаты мен міндеттері
2. Осы Нұсқаулықтың әзірлену мақсаты республикалық және жергілікті бюджеттерді тиімді атқару мақсатында бюджет қаражатын пайдалану жөніндегі мониторинг рәсімдерін жүйелеу, сондай-ақ бюджет түсімдерінің атқарылуын қадағалап отыру.
3. Түсімдердің атқарылуы кезінде және бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру кезінде бюджеттік мониторинг міндеттері:
түсімдердің атқарылуын талдау;
төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарын және төленген міндеттемелерді салыстыру жолымен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатын игеруін талдау;
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына (бұдан әрі – төлемдер бойынша жоспар) сәйкес төлемдердің уақтылы жүргізілмеу және міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларына (бұдан әрі - міндеттемелер бойынша жоспар) сәйкес міндеттемелердің уақтылы қабылданбау себептерін анықтау болып табылады.
3-тарау. Бюджеттің атқарылуын талдау
1-параграф. Бюджеттің түсімдерінің атқарылуын талдау
4. Бюджет кірістерінің атқарылуын талдау объектілері: салықтық түсімдер; салықтық емес түсімдер; негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер; тиісті қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінде көзделген ресми трансферттер түсімдері болып табылады.
5. Бюджет кірістерінің атқарылуын талдау субъектілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары, өндіріп алуға жауапты және олардың түсуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар болып табылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы бойынша талдау жүргізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары облыстың, атап айтқанда облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің, аудандар бюджеттерінің, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің атқарылуы бойынша талдауды, сондай-ақ бюджеттің төмен тұрған деңгейіне бөлінген нысаналы трансферттердің талдауын жүзеге асырады.
Бюджеттік мониторинг бюджеттің атқарылуына талдау жүргізу функциясына кіретін бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдардың құрылымдық бөлімшелері алған ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Глава 2. Цель и задачи
2. Целью разработки настоящей Инструкции является систематизация процедур мониторинга по использованию бюджетных средств, в целях эффективного исполнения республиканского и местных бюджетов, а также отслеживание исполнения поступлений бюджета.
3. Задачами бюджетного мониторинга при исполнении поступлений и при реализации бюджетных программ (подпрограмм) являются:
анализ исполнения поступлений;
анализ освоения бюджетных средств администраторами бюджетных программ путем сопоставления плана финансирования по платежам и оплаченных обязательств;
выявление причин несвоевременного проведения платежей в соответствии с планом финансирования по платежам (далее - план по платежам) и несвоевременного принятия обязательств в соответствии с планами финансирования по обязательствам (далее - план по обязательствам).
Глава 3. Анализ исполнения бюджета
Параграф 1. Анализ исполнения поступлений бюджета
4. Объектами анализа исполнения доходов бюджета являются: налоговые поступления; неналоговые поступления; поступления от продажи основного капитала; поступления трансфертов, предусмотренные в поступлениях бюджета на соответствующий финансовый период.
5. Субъектами анализа исполнения доходов бюджета являются уполномоченные органы по исполнению бюджета, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, уполномоченные государственные органы, ответственные за взимание и осуществляющие контроль за поступлениями доходов в бюджет.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит анализ по исполнению государственного, республиканского и местных бюджетов.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляют анализ исполнения бюджета области, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджетов районов, районных (городов областного значения) бюджетов, бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также анализ целевых трансфертов, выделенных нижестоящему уровню бюджета.
Бюджетный мониторинг осуществляется на основе полученной информации структурными подразделениями центрального и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета, в функции которых входит проведение анализа исполнения бюджета.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бюджеттің кіріс бөлігін талдау кезінде пайдаланылатын негізгі құраушы база бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастыратын есепті деректердің айлық көлемі және Қазақстан Республикасының салықтық және кедендік заңнамаларға сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар және салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатып алудан түсетін түсімдерді, трансферттерді есептіден кейінгі айдың 12-не дейінгі мерзімде өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдар ұсынатын түсімдердің тиісті түрлерін орындамау немесе асыра орындау себептері болып табылады.
7. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер мен трансферттер түсімдерін өндiрiп алуға жауапты құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 12-сі күнінен кешіктірмей, жылдың басынан бастап республикалық бюджетке түсетін түсімдердің түрлері бойынша жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдауды осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі есепті тоқсаннан кейінгі айдың 17-сі күнінен кешіктірмей, республикалық бюджетке түсетін салықтар мен төлемдердің түрлері бойынша жыл басынан жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдауды осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттің атқарылуын талдау жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеге ұсынады.
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттерге түсетін түсімдердің түрлері бойынша жыл басынан жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдау осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Жергілікті бюджет кіріс бөлігінің артығымен атқарылу немесе атқарылмау себептерін талдауды бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары тоқсан сайын есептіден кейінгі айдың 25-і күніне дейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және жергілікті атқарушы органдарға ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тоқсан сайын есептіден кейінгі айдың 25-і күніне дейін республикалық бюджет жоспарының асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдауды Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
6. Основной составляющей базой, используемой при анализе доходной части бюджета, являются ежемесячный объем отчетных данных, формируемый соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета и причины неисполнения или перевыполнения соответствующих видов поступлений, представляемых государственными органами, обеспечивающих полноту и своевременность поступлений налоговых и других обязательных платежей в бюджет, согласно налоговому и таможенному законодательствам Республики Казахстан и уполномоченными органами, ответственными за взимание неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, в срок к 12 числу месяца, следующего за отчетным месяцем.
7. Исключен приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
8. Структурные подразделения, ведомства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала и трансфертов ежеквартально, не позднее 12-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по видам поступлений в республиканский бюджет по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции в структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющего функции анализа доходов.
Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции анализа доходов, не позднее 17-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по поступлений в республиканский бюджет структурному подразделению, осуществляющему функции по проведению анализа исполнения бюджета, по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по видам поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения) бюджеты, составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов анализ причин перевыполнения или неисполнения доходной части местного бюджета представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местные исполнительные органы ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным представляет в Правительство Республики Казахстан анализ причин перевыполнения или неисполнения плана поступлений в республиканский бюджет.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бюджеттік кредиттерінің өтеуін талдау объектілері бюджетке түсетін түсімдердің түрлері: республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, төленген мемлекеттік кепілдіктер бойынша талаптарды қайтару болып табылады.
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттеріне бюджеттік кредиттерінің өтеуін бойынша жыл басынан бастап жоспарын асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдау тоқсан сайын осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
10. Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің атқарылуын талдау объектілері заңды тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік меншіктегі халықаралық ұйымдардың, мүліктік кешен түріндегі мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың қатысу үлестерін, бағалы қағаздарын, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың жедел басқаруындағы немесе шаруашылық жүргізуіндегі өзге де мемлекеттік мүлікті сатудан бюджетке түсетін түсімдер.
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттеріне мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша жыл басынан бастап жоспар орындалу талдау мемлекеттік меншіктегі заңды тұлғалардың қатысу үлестерін, акциялардың және түсімдердің жоспар мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер жоспар асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдау көрсетіле отырып, тоқсан сайын осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
11. Қарыздар түсімі атқарылуын талдау объектілері қарыздар мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың шығаруымен және (немесе) қарыздар шарт жасасулармен байланысты бюджетке түсетін қаражат.
Республикалық бюджетіне қарыздар түсімі бойынша жыл басынан бастап жоспарын асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдау тоқсан сайын осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Қарыздар түсімдерінің жоспарын орындау талдауында жылдың басынан бастап ерекшеліктер бөлігінде қарыздар түсімдерінің жоспарын артығымен орындау немесе орындамау себептерін көрсете отырып жоспарланған және іс жүзіндегі түсімдердің сомасының салыстырмалы талдауы жүргізіледі.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
9. Объектами анализа погашения бюджетных кредитов являются виды поступлений в бюджет: погашения бюджетных кредитов, выданных из республиканского и местного (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджетов, возврат требований по оплаченным государственным гарантиям.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по погашению бюджетных кредитов в республиканский и местные (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджеты составляется ежеквартально по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
10. Объектами анализа исполнения поступлений от продажи финансовых активов государства являются поступления в бюджет от продажи долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций, находящихся в государственной собственности, государственных учреждений и государственных предприятий в виде имущественного комплекса, а также иного государственного имущества, находящегося в оперативном управлении или хозяйственном ведении государственных предприятий.
Анализ выполнения плана с начала года по поступлениям от продажи финансовых активов в республиканский и местные (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджеты составляется ежеквартально по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с указанием причин перевыполнения или неисполнения плана поступлений от продажи долей участия в юридических лицах, находящихся в республиканской собственности и плана поступлений дивидендов на государственные пакеты акций.
11. Объектами анализа исполнения поступлений займов являются поступления в бюджет средств, связанных с выпуском государственных эмиссионных ценных бумаг и (или) заключением договоров займов.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по поступлениям займов в республиканский бюджет осуществляется ежеквартально по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
В анализе выполнения плана поступлений займов с начала года в разрезе специфик проводится сравнительный анализ сумм запланированных и фактических поступлений с указанием причин перевыполнения или неисполнения плана поступлений займов.

11-1. Тиісті қаржы жылындағы түсімдер бойынша талдамалық есепте осы Нұсқаулыққа 2-1-қосымшаға сәйкес нысанда Қазақстан Ұлттық банкінің төлем құжаттары негізінде шетел валютасындағы шоттар бағдармалық сыртқы қарыз қаражатар бойынша деректер көрсетіледі.
Ескерту. 1-параграф 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Республика бойынша және аумақтар шеңберінде есептік мерзімде мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттерге (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) салықтардың және төлемдердің түсімі жоспарларының асыра орындалуы немесе орындалмауы салдарына талдау жүргізу барысында төлемдермен салықтардың түсуіне ықпал еткен факторлар (сыртқы сауда айналымының мөлшерінің өзгеруі, минералдық шикізатқа әлемдік баға, салық салу базасының өзгеруі, салықтық және кедендік заңнамадағы өзгерістер, жүйелік сипаттағы бер реттік төлемдер және басқа да факторлар) айқындалады.
13. Республика бойынша және аумақтар шеңберінде ағымдағы жылдың есептік мерзімінде былтырғы жылдың осындай мерзімін салыстырмасы мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттерге (облыстық бюджет, (республикалық маңызы бар қала, астана)) түсімдерді талдау Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысанда құрастырылады, және бюджеттің атқарылуы бойынша орталық уәкілетті органмен (жергілікті атқару органдарымен) тоқсан сайын 25-інші күнге дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне табыс етеді.
14. Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың есепті кезеңінде республикалық және жергілікті (облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттерге мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің талдау бойынша кірістер түсімдерін талдау осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерді талдауда өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда есепті жылдың басынан бастап түсімдердің өсу немесе төмендеу себептері көрсетіледі.
15. Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың есепті кезеңінде республикалық бюджетке түскен қарыздар түсімдерін талдау осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын жүзеге асырылады. Ерекшеліктер бөлінісінде өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың есепті кезеңінде түскен қарыздар түсімдерін талдауда өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда есепті жылдың басынан бастап түскен түсімдердің төмендеу немесе өсу себептері көрсетіледі.

11-1. В аналитическом отчете по поступлениям за соответствующий финансовый год отражаются данные по средствам программных внешних займов на счете в иностранной валюте на основании платежных документов Национального банка Республики Казахстан по форме, согласно приложению 2-1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При осуществлении анализа причин перевыполнения или неисполнения планов поступлений налогов и платежей в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения)) бюджеты за отчетные периоды в целом по республике и в разрезе регионов определяются факторы, повлиявшие на поступление налогов и платежей (изменение объема внешнеторгового оборота, изменение мировой цены на минеральное сырье, изменение налогооблагаемой базы, изменения в налоговом и таможенном законодательствах, разовые платежи, носящие несистемный характер и другие факторы).
13. Анализ поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы)) бюджеты за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года составляется по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, и представляются центральным уполномоченным органом (местными уполномоченными органами) по исполнению бюджета в Правительство Республики Казахстан (местные исполнительные органы) ежеквартально, до 25 числа, следующего за отчетным кварталом.
14. Анализ поступлений от продажи финансовых активов в республиканский и местные (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджеты за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года осуществляется ежеквартально по форме, согласно приложению 3 настоящей Инструкции.
В анализе поступлений от продажи финансовых активов за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года отражаются причины снижения или роста поступлений с начала отчетного года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года.
15. Анализ поступлений займов в республиканский бюджет за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года осуществляется ежеквартально по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции. В анализе поступлений займов за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года в разрезе специфик отражаются причины снижения или роста поступлений с начала отчетного года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года.

16. Өңірлер бөлінісінде жыл басынан бастап республикалық және жергілікті (облыс бюджеті, аудан бюджеті) бюджеттер кірістерінің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалмау себептерін талдау осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 176 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Өңірлер бөлінісінде жыл басынан бастап республикалық және жергілікті (облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті) бюджеттер кірістерінің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалмау себептерін талдауда бюджеттер деңгейлері бойынша кірістердің жалпы орындалуы көрсетіледі. Кірістер жоспары орындалмаған өңірлер бойынша салықтардың негізігі түрлері бойынша орындалмау себептері көрсетіледі.
20. Талдау нәтижелері есепті айдан кейінгі 25-інші күнге дейін ай сайын бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган басшылығының назарына жеткізіледі.
21. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін көрсете отырып, мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін тікелей салықтардың түсімдерін талдауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі жүргізеді және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-сы күніне дейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры бойынша есепке алу мен есептілік саласындағы салааралық үйлестіру мен әдіснамалық жетекшілік ету функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.

16. Анализ причин неисполнения плановых показателей доходов республиканского и местных (бюджета области, бюджета района) бюджетов с начала года в разрезе регионов составляется по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен приказом Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В анализе причин неисполнения плановых показателей доходов республиканского и местных (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения)) бюджетов с начала года в разрезе регионов отражается общее исполнение доходов по уровням бюджетов. По регионам, в которых не исполнен план доходо, указываются причины неисполнения по основным видам налогов.
20. Результаты анализа доводятся до сведения руководства соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджета ежемесячно до 25-го числа, следующего за отчетным месяцем.
21. Исключен приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
22. Анализ поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора в Национальный фонд Республики Казахстан, с указанием причин перевыполнения или неисполнения плана проводится структурным подразделением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и представляется ежемесячно до 20-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, в структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции межотраслевой координации и методологического руководства в области учета и отчетности по Национальному фонду Республики Казахстан.

23. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар тиісті қаржы жылындағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есепті дайындау кезінде мынадай құрылымдық бөлімшелер ұсынған деректерді пайдаланады:
1) есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін:
мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімше – жоспарларды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдаумен төлеушілер бөлінісінде дивидендтер төлеу жоспарын орындау бойынша талдамалық ақпаратты;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау функцияларын жүзеге асыратын бөлімшесі - есепті жылда республикалық бюджетке түсетін салықтар мен төлемдердің түсім жоспарларының асыра орындалуы немесе орындалмауы себептеріне факторлық талдауды (сыртқы сауда айналымы көлемінің өзгеруі, минералдық шикізатқа әлемдік бағаның өзгеруі, салық салу базасының өзгеруі, салықтық және кедендік заңнамадағы өзгерістер, жүйелік сипаттағы емес біржолғы төлемдер және басқа да факторлар).
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлімшесі – есепті жылда жергілікті бюджетке түсетін салықтар мен төлемдердің түсім жоспарларының асыра орындалуы немесе орындалмауы себептеріне факторлық талдауды;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін:
салықтың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімше:
ең үлкен бересі сомасы бар борышкерлер бөлінісінде бересінің жалпы азаюына немесе ұлғаюына әсер еткен факторларды көрсете отырып, салықтар мен төлемдер бөлінісінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түскен түсімдер бойынша бересі сомасының өзгерістерін алдыңғы жылмен салыстырма талдауды және бересіні азайту бойынша қолданылып отырған шаралар туралы ақпаратты;
кірістерді әкімшілендіруді жақсарту бойынша қолданылған шаралар тұралы ақпаратты пайдаланады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салықтық, салықтық емес түсімдерді өндіріп алуға жауапты ведомствосына есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде жеке сәйкестендiру нөмiрін (бизнес-сәйкестендiру нөмiрін) көрсете отырып, мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлік субъектілерінің тізбесін жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салықтық, салықтық емес түсімдерді өндiрiп алуға жауапты ведомствосы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен алынған тізімдердің негізінде оларға 5 ақпаннан кешіктірмей көрсетілген кәсіпкерлік субъектілерінен бюджетке түскен түсімдер туралы ақпаратты ұсынады.".

23. Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета используют при подготовке аналитического отчета об исполнении республиканского и местных бюджетов за соответствующий финансовый год данные, представленные следующими структурными подразделениями:
1) до 20 января, следующего за отчетным годом:
подразделением, осуществляющим функции по управлению государственным имуществом – аналитическую информацию по выполнению плана выплаты дивидендов в разрезе плательщиков с анализом причин перевыполнения или неисполнения планов;
подразделением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющим функции анализа доходов – факторный анализ причин перевыполнения или неисполнения планов поступлений налогов и платежей в республиканский бюджет за отчетный год (изменение объема внешнеторгового оборота, изменение мировой цены на минеральное сырье, изменение налогооблагаемой базы, изменения в налоговом и таможенном законодательствах, разовые платежи, носящие несистемный характер и другие факторы);
подразделением местного уполномоченного органа по исполнению бюджета – факторный анализ причин перевыполнения или неисполнения планов поступлений налогов и платежей в местный бюджет за отчетный год;
2) до 1 февраля, следующего за отчетным годом:
подразделением, осуществляющим функции по обеспечению полноты и своевременности поступлений налогов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет:
сравнительный с предыдущим годом анализ изменения сумм недоимки по поступлениям в республиканский и местные бюджеты в разрезе налогов и платежей с указанием факторов, повлиявших на общее снижение или увеличение недоимки в разрезе должников, имеющих наибольшие суммы недоимки, и информации о предпринимаемых мерах по снижению недоимки;
информацию о принятых мерах по улучшению администрирования доходов.
Администраторы республиканских бюджетных программ направляют в ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственное за взимание налоговых, неналоговых поступлений, в срок не позднее 1 февраля, следующего за отчетным годом, списки субъектов предпринимательства, получивших государственную поддержку, с указанием индивидуального идентификационного номера (бизнес-идентификационного номера).
Ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственное за взимание налоговых, неналоговых поступлений, не позднее 5 февраля представляет администраторам республиканских бюджетных программ, на основании полученных от них списков, информацию о поступлениях в бюджет от указанных субъектов предпринимательства.

2-параграф. Бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау
24. Бюджет шығыстары атқарылуының бюджеттік мониторингін республикалық және тиісті жергілікті бюджеттердің атқарылуы жөніндегі бюджеттік есептілік және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері беретін ақпарат негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.
Есепті кезеңнің соңындағы бюджет қаражатының игерілмеуі төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының және төленген міндеттемелердің, бюджет қаражатының үнемделуінің, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервтерінің бөлінбеген қалдықтары арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Бюджет қаражатының үнемделуіне:
мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қаражатты үнемдеу;
еңбекақы төлеу қоры (бұдан әрі – ЕТҚ) бойынша үнемдеу: бос лауазымдардың болуы, ақысыз демалыстар беру және еңбекке уақытша жарамсыздық парақтары бойынша, әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар бойынша төлемдер, банк қызметтеріне ақы төлеу, демалысқа шығу кестесінің өзгеруі есебінен ағымдағы шығындар бойынша үнемдеу;
бюджет қаражатын өзге де үнемдеу: бағамдық айырма, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы (мүдде) мөлшерлемесінің өзгеруі, инфляция индексінің өзгеруі, бағаның және табиғи тұтыну көлемінің өзгеруі есебінен қалыптасқан түгел пайдаланылмаған қаражат қалдығы, іссапар шығыстары бойынша үнемдеу, жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санының азаюы, іс-шараларға шығу және өткізу мерзімінің көшірілуіне байланысты ағымдағы шығындар бойынша іс-шаралар жоспарының өзгеруі, өкілдік шығындар мен шетелдік іссапарларды қоса алғанда, бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінбеген қалдық, бюджет қаражатын нәтижелерге қол жеткізу шартымен қысқарту немесе оңтайландыру нәтижесінде алынған үнемдеу.
Есепті жыл қорытындылары бойынша бюджет қаражатының игерілмеуіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша өткен қаржы жылында бөлінген, Бюджет кодексінің 44-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылы толық пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің игерілмеу сомасы қосылады.
Төмен тұрған бюджеттер жергілікті атқарушы органдарының жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді және бюджеттік кредиттерді игермеу сомасы жоғары тұрған бюджет үшін бюджет қаражатын игермеуге жатпайды.
Жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісінде қабылданбаған міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының уақтылы орындалмағаны туралы еске салатын ақпаратты жібереді.
Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне ай сайын есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес қабылданған бірақ төленбеген міндеттемелер туралы ақпаратты ұсыну туралы еске салу жіберіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне ай сайын есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес қабылданған бірақ төленбеген міндеттемелер туралы ақпаратты ұсыну туралы еске салу жіберіледі.

Параграф 2. Анализ исполнения расходной части бюджета
24. Бюджетный мониторинг исполнения расходов бюджета осуществляется центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на основе бюджетной отчетности по исполнению республиканского и соответствующих местных бюджетов, и информации, представляемой администраторами бюджетных программ.
Неосвоение бюджетных средств на конец отчетного периода определяется как разница между планом финансирования по платежам и оплаченными обязательствами, экономией бюджетных средств, нераспределенными остатками резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.
К экономии бюджетных средств относится:
экономия средств по результатам государственных закупок;
экономия по фонду оплаты труда (далее – ФОТ): экономия по текущим затратам за счет наличия вакантных должностей, предоставления отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, изменения графика отпусков, по социальному налогу, социальным отчислениям, оплате банковских услуг;
прочая экономия бюджетных средств: курсовая разница, изменение ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, займам, изменение индекса инфляции, остаток недоиспользованных средств, сложившийся за счет изменения цен и натурального объема потребления, экономия по командировочным расходам, уменьшение фактического количества получателей бюджетных средств, против запланированного, изменение плана мероприятий по текущим затратам, в связи с переносом сроков выезда и проведения мероприятий, нераспределенный остаток по распределяемым бюджетным программам, включая представительские затраты и заграничные командировки, экономия, полученная в результате сокращения или оптимизации бюджетных средств при условии достижения результатов.
По итогам отчетного года к неосвоению бюджетных средств прибавляется сумма неосвоения целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году в соответствии со статьей 44 Бюджетного кодекса.
Не относится к неосвоению бюджетных средств для вышестоящего бюджета сумма неосвоения местными исполнительными органами нижестоящих бюджетов целевых трансфертов и бюджетных кредитов, выделенных из вышестоящего бюджета.
На основании проведенного бюджетного мониторинга центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежемесячно в течение первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, направляют администраторам бюджетных программ, за исключением администраторов бюджетных программ, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, а также обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, информацию-напоминание о непринятых обязательствах и несвоевременном выполнении плана финансирования по платежам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм), согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
Администраторам бюджетных программ, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, а также обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, согласно статье 83 Бюджетного кодекса, ежемесячно, в течение первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, направляется напоминание о представлении информации о принятых, но не оплаченных обязательствах.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Талдамалы есепті жасау үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары есептіден кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде, сыртқы қарыздарды есептемегенде бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісінде қаржыландыру жоспарлары мен төленген міндеттемелер бойынша деректерді ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – АЖ) жүктейдi. Сыртқы қарыздарды ескере отырып, есепті деректердің қалыптастырылуына қарай бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар көрсетілген ақпаратты АЖ-ға қайталап жүктейдi.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей, ал республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алғашқы жеті жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға немесе аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарына осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес 1-МББӘ нысаны бойынша АЖ-да қалыптастырылған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті ұсынады. Аталған есепте әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша төлемдер бойынша жоспарлардың орындалмау себептері және қаржыландыру жоспарларының орындалмауына әкеп соқтырған факторларды көрсете отырып, міндеттемелер бойынша жоспарға сәйкес міндеттемелерді уақтылы қабылдамау себептері егжей-тегжей толтырылады.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ай сайын есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес 1-МУО нысаны бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.

25. Для составления аналитического отчета уполномоченные органы по исполнению бюджета и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в течение первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, загружают данные по планам финансирования и по оплаченным обязательствам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) без учета внешних займов в ИС. По мере формирования отчетных данных с учетом внешних займов уполномоченные органы по исполнению бюджета повторно загружают указанную информацию в ИС.
Сноска. Пункт 25 в редакции в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
26. Администраторы местных бюджетных программ ежемесячно, не позднее первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом, а администраторы республиканских бюджетных программ ежемесячно, не позднее первых семи рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом, представляют уполномоченным органам по исполнению бюджета или аппаратам акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм), сформированный в ИС по форме 1-МАБП, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции. В данном отчете по каждой бюджетной программе (подпрограмме) детально заполняются причины неисполнения планов по платежам и причины несвоевременного принятия обязательств в соответствии с планом по обязательствам с указанием факторов, приведших к неисполнению планов финансирования.
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов представляют ежемесячно, не позднее первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом, в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета района (города областного значения) аналитический отчет об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, по форме 1-МУО, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.

Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары ай сайын есептіден кейінгі айдың 7-сі күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес 1-МУО нысаны бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес 1- МУО нысаны бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.12.2017 № 763 бұйрығымен.
27. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджеттің атқарылуы және жергілікті бюджеттердің атқарылуына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсету саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі есепті айдан кейінгі айдың 12-сі күніне кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей, бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға талдау жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттің атқарылуын талдау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуы жөніндегі ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.12.2017 № 763 бұйрығымен.
28. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттің атқарылуына талдау жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі АЖ төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалмау себептері жөнінде түзетулерді жүзеге асырады және есепті айдан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалы есепті жасайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар тоқсан сайын (І тоқсанның қорытындыларынан бастап) есепті тоқсаннан кейінгі 25-і күніне дейін және қаржы жылының қорытындылары бойынша – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе тиісті жергілікті атқарушы органдарға осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттердің шығыс бөлігінің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе тиісті жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есепті тоқсандағы талдамалы есеп төлемдер бойынша жоспарлардың орындалмау себептері және міндеттемелер бойынша жоспарға сәйкес міндеттемелерді уақтылы қабылдамау себептері көрсетіле отырып, жүргізілген бюджеттік мониторинг нәтижелеріне негізделеді.

Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета района (города областного значения) представляют ежемесячно, не позднее 7-го числа, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год – не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом, в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области аналитический отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) по форме 1-МУО, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы представляют ежеквартально, не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и за отчетный год - не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета аналитический отчет об исполнении местного бюджета по форме 1-МУО, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.12.2017 № 763.
27. Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее реализационные и контрольные функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан не позднее 12-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год - не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, представляет информацию по исполнению расходной части бюджета структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющему функции по проведению анализа исполнения бюджета, для проведения анализа реализации бюджетных программ.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.12.2017 № 763.
28. Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции по проведению анализа исполнения бюджета, осуществляет поправки по причинам неисполнения планов финансирования по платежам и обязательствам в ИС и, не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, составляет аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежеквартально (начиная с итогов I квартала) до 25-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и по итогам финансового года не позднее 25-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, представляют в Правительство Республики Казахстан или в соответствующие местные исполнительные органы аналитический отчет об исполнении расходной части республиканского и местных бюджетов, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Аналитический отчет об исполнении республиканского и местных бюджетов за отчетный квартал для представления в Правительство Республики Казахстан или в соответствующие местные исполнительные органы основывается на результатах проведенного бюджетного мониторинга, с указанием причин неисполнения планов по платежам и причин несвоевременного принятия обязательств в соответствии с планом по обязательствам.

Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Игерілмеу себептеріне мыналар:
өнім берушілердің орындалмаған шарттық міндеттемелері: өнім берушілердің шарт талаптарын бұзуы, өнім берушілердің тауарларды жеткізбеуі (уақтылы, жиынтықтап жеткiзбеуі), жұмыстарды жүргізу (қызметтерді көрсету) кестесінен артта қалу, орындалған жұмыстар актілерін, шот-фактураларды уақтылы ұсынбау, төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың болмауы немесе ұсынылмауы;
мемлекеттік сатып алу бойынша өтпеген конкурстар;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқаруы: конкурстық рәсімдерді уақтылы өткізбеу (өткізбеу), конкурстық рәсімдерді өткізу мерзімдерін ауыстыру, шарттар жасаспау, шарттарды, қосымша келісімдерді жасасу рәсімдерін ұзақ жүргізу, қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу қажеттілігі, төлем құжаттарын ұзақ келісу, жоспарланған іс-шараларды уақтылы өткізбеу, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өнім берушілер нарығын сапасыз талдау, казынашылық органында тіркеуге арналған шарттардың кеш ұсынылуы, қазынашылық органына төлемге шоттың кеш ұсынылуы, құжатты орындамай қайтару (дұрыс ресімдемеу, ерекшелікті дұрыс қолданбау, ақша алушылардың деректемелерінің сәйкес келмеу себебі бойынша және басқалар), аванстық төлем мөлшерінің азаюы, шарттың келісу сатысында болуы, конкурстық рәсімдердің ұзақ өткізілуі, техникалық-экономикалық негіздемелерді, қаржы-экономикалық негіздемелерді, жобалау-сметалық құжаттамаларды түзету, бюджет қаражатының талап етілмеуі, көтерінкі құндық және сандық көрсеткіштер жатады;
өзге де себептер: еңсерілмейтін күш жағдаяттары (осы жағдайлар кезiндегi төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлар (мысалы, дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары), сот талқылаулары, сот шешімдері бойынша төлемдерді жүргізу, сотта мемлекеттің мүддесін қорғау жөніндегі талап-арыз жұмыстарын жүргізу, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру бойынша нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау, баптар бойынша ерекше шығындар, көрсетілген қызметердің іс жүзіндегі көлеміне төлем, сот шешімдерінің болмауы, сот қаулыларына ұзақ қол қою, есепті айда қаражатты жұмсауға қажеттіліктің болмауы, бақылау органдарының тексеру актілері бойынша бюджет қаражатын қайтару, мемлекеттік қабылдау комиссияларының объектілерді қабылдауы туралы актіге қол қоймауы, шарт талаптары бойынша 5% ұстап қалу, қадағалаушы органдардың нұсқамаларына сәйкес шығыстарды тоқтата тұру, бюджетті нақтылау кезінде шығыстарды оңтайландыру, мердігердің көрсетілген қызметтерді түпкілікті төлеуге берген хабарламасына қол қоймау, тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қаражаттың жеткiлiксiздiгiне байланысты бюджеттен қаражатты толық қаржыландырмау жатады.

Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. К причинам неосвоения относятся:
невыполненные договорные обязательства поставщиками: срыв поставщиками условий договора, отсутствие поставки (несвоевременная, некомплектная поставка) товаров поставщиками, отставание от графика производства работ (оказание услуг), несвоевременное представление актов выполненных работ, счетов-фактур, отсутствие или непредставление документов, подтверждающих обоснованность платежа;
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам;
управление бюджетной программой (подпрограммой) администраторами бюджетных программ: несвоевременное проведение (не проведение) конкурсных процедур, перенос сроков проведения конкурсных процедур, не заключение договоров, длительное проведение процедур заключения договоров, дополнительных соглашений, необходимость внесения изменений в план финансирования, длительное согласование документов по оплате, несвоевременное проведение запланированных мероприятий, некачественный анализ рынка поставщиков товаров (работ, услуг), позднее представление договоров на регистрацию в органы казначейства, позднее представление счета к оплате в органы казначейства, возврат без исполнения документов (по причине неправильного оформления, неверного применения специфики, несоответствия реквизитов получателей денег и другое), уменьшение размера авансовой оплаты, нахождение договора на стадии согласования, длительное проведение конкурсных процедур, корректировка технико-экономических обоснований, финансово-экономических обоснований, проектно-сметной документации, не востребованность бюджетных средств, завышенные стоимостные и количественные показатели;
прочие причины: обстоятельства непреодолимой силы (чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (к примеру, стихийные явления, военные действия), судебные разбирательства, проведение выплаты по решениям судов, проведение претензионно-исковой работы по защите интересов государства в суде, несвоевременное принятие нормативных правовых актов по реализации бюджетных программ (подпрограмм), по статье особые затраты, оплата за фактический объем оказанных услуг, отсутствие судебных решений, длительное подписание постановлений судов, отсутствие потребности в расходовании средств в отчетном месяце, возврат бюджетных средств по актам проверки органов контроля, неподписание акта о приемке объектов государственной приемочной комиссией, удержание 5 % по условиям договора, приостановление расходов согласно предписаниям надзорных органов, оптимизация расходов при уточнении бюджета, неподписание подрядчиком уведомления на окончательную оплату услуг, недофинансирование средств из бюджета, связанное с недостаточностью средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.

Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. 1-МББӘ нысаны бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есеп АЖ-ды қолдана отырып жасалады.
1-МББӘ және 1-МУО нысандары мынадай түрде толтырылады:
1) 1-11, 13, 14-бағандарды толтырылмайды (осы бағандардың мазмұны АЖ-дан автоматты түрде алынады) және түзету құқығынсыз оқу режимінде пайдаланылады;
2) 12-бағанда бюджет шығыстары жөніндегі бір жылдағы күтілетін атқарылуды әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша 1 тамыздағы жағдай бойынша және ағымдағы жылдың соңына дейін бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептен бастап көрсетіледі;
3) 15-бағанда төлемдер бойынша жоспардың орындалмауы көрсетіледі;
4) 17-19-бағандарда қалыптасқан бюджет қаражатын жалпы үнемдеу сомасы 16-бағанда көрсетіледі;
5) 17-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижесі бойынша бюджет қаражатын үнемдеу көрсетіледі;
6) 18-бағанда ЕТҚ бойынша үнемдеу көрсетіледі;
7) 19-бағанда өзге де бюджет қаражатын үнемдеу көрсетіледі;
8) 20-бағанда Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервінің бөлінбеген қалдығы көрсетіледі;
8-1) 21-бағанда Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы көрсетіледі;
9) 22-бағанда есепті кезеңде бюджет қаражатының игерілмеу көлемі көрсетіледі;
10) 23-26-бағандарда Нұсқаулықтың 29-тармағында жазылған жеке, себептер бойынша қалыптасқан сомалар көрсетіледі;
11) 27-28-бағандарда ай сайын есепті кезеңде игерілмеу және есепті кезеңде міндеттемелердің уақтылы қабылданбау не қабылданбау себептерінің негіздемелері көрсетіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. 1-МББӘ нысанды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы бағдарламалық қамтыммен қалыптастырылатын форматта АЖ-да толтыруға тиіс.
32. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есепке орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға) немесе мемлекеттік мекеменің басшысы қол қояды, қойылған қолдар таратылып (тегі және аты-жөні) жазылған болуы тиіс.
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері электрондық түрде береді.

Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) по форме 1-МАБП, составляется с использованием ИС.
Формы 1-МАБП и 1-МУО заполняются следующим образом:
1) графы 1-11, 13, 14 не заполняются (содержание данных граф извлекается из ИС автоматически) и используются в режиме чтения без права на корректировку;
2) в графе 12 указывается ожидаемое исполнение по расходам бюджета за год по каждой бюджетной программе (подпрограмме) начиная с отчета о реализации бюджетных программ по состоянию на 1 августа и до конца текущего года;
3) в графе 15 указывается неисполнение плана по платежам;
4) в графе 16 указывается общая сумма экономии бюджетных средств, сложившаяся в графах 17-19;
5) в графе 17 указывается экономия бюджетных средств по результатам государственных закупок;
6) в графе 18 указывается экономия по ФОТ;
7) в графе 19 указывается прочая экономия бюджетных средств;
8) в графе 20 указывается нераспределенный остаток резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа;
8-1) в графе 21 указывается нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан;
9) в графе 22 указывается объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
10) в графах 23-26 указываются суммы, сложившиеся по причинам, в отдельности по изложенным в пункте 29 Инструкции;
11) в графах 27-28 ежемесячно указываются обоснования причин неосвоения за отчетный период и несвоевременного принятия либо непринятия обязательств за отчетный период.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Форма 1-МАБП должна заполняться администраторами бюджетных программ в ИС в формате, формируемом данным программным обеспечением.
32. Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) подписывается руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа) или руководителем государственного учреждения, расшифровкой подписи (фамилия и инициалы).
Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) представляется администраторами бюджетных программ в электронном виде.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері электрондық түрде береді.
33. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептегі барлық құн көрсеткіштері бір ондық мәнімен мың теңгеде ұсынылады.
34. Талдау нәтижелері бюджеттерді атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органның басшылығының қаперіне ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне жеткізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар тиісті жылға республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есепті дайындау кезінде мынадай деректерді пайдаланады:
өткен қаржы жылында бөлінген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ағымдағы жылы түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін түгел пайдалану туралы талдамалық есеп осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес;
республикалық бюджеттен бөлінген бюджет қаражатының игерілмеуі жөнінде осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес;
республикалық бюджет қаражатының тиімсіз жұмсалуы туралы осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы айдың жиырмасы күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасына сәйкес төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы туралы ақпаратты ұсынады;
36. Осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасында көрсетілген төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы туралы ақпарат былайша толтырылады:
1) 1–4-бағандарда бірыңғай бюджеттік сыныптаманың функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодтары мен атаулары, бағдарлама мен кіші бағдарлама көрсетіледі;
2) 5–6-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржы жылының басынан өсу қорытындысымен, сондай-ақ алдағы айға арналған төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының сомасы көрсетіледі;
3) 7–8-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржы жылының басынан өсу қорытындысымен, сондай-ақ алдағы айға арналған бюджет шығыстары бойынша күтілетін атқарылу сомасы көрсетіледі;

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Все стоимостные показатели в отчете о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) предоставляются в тысячах тенге с одним десятичным знаком.
34. Результаты анализа доводятся до сведения руководства соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджетов ежемесячно к 25 числу, следующему за отчетным месяцем.
Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета используют при подготовке аналитического отчета об исполнении республиканского и местных бюджетов за соответствующий год данные:
аналитического отчета о доиспользовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем году согласно приложению 10 к настоящей Инструкции;
по неосвоению бюджетных средств, выделенных из республиканского бюджета согласно приложению 11 к настоящей Инструкции;
о неэффективном расходовании средств республиканского бюджета согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Администраторы республиканских бюджетных программ не позднее двадцатого числа текущего месяца представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию об ожидаемом исполнении плана финансирования по платежам согласно приложению 13 к настоящей Инструкции;
36. Информация об ожидаемом исполнении плана финансирования по платежам, указанная в приложении 13 к настоящей Инструкции, заполняется следующим образом:
1) в графах 1-4 указываются коды и наименования администратора бюджетных программ, программ и подпрограмм согласно функциональной классификации единой бюджетной классификации;
2) в графах 5-6 сумма плана финансирования по платежам, нарастающим итогом с начала финансового года, а также на предстоящий месяц по каждой бюджетной программе (подпрограмме);
3) в графах 7-8 указывается сумма ожидаемого исполнения по расходам бюджета нарастающим итогом с начала финансового года, а также на предстоящий месяц по каждой бюджетной программе (подпрограмме);

4) 9-10-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстар жөнінде күтілетін атқарылудың пайызы көрсетіледі;
5) 11-12-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржы жылының басынан өсу қорытындысымен, сондай-ақ алдағы айға арналған жоспардың болжамдалатын атқарылу сомасы көрсетіледі.
3-параграф. Облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің атқарылуын талдау
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің атқарылуын талдауды республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептілік және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері берген ақпараттар негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына:
1) Республикалық бюджеттен трансферттер (кредиттер) есебінен іске асырылатын және жергілікті бюджеттен бөлінген даму мен кредиттерге арналған нысаналы трансферттерді, нысаналы ағымдағы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептерді:
есепті айға – ай сайын есептіден кейінгі айдың 4-і күнінен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей 2-НТББӘ нысаны бойынша осы Нұсқаулықтың 14-қосымшасына сәйкес;
2) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің өткен қаржы жылында бөлінген және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін ағымдағы жылы түгел пайдалану туралы ақпаратты:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей 3-ТПББӘ нысаны бойынша осы Нұсқаулықтың 15-қосымшасына сәйкес ұсынады.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) в графах 9-10 указывается процент ожидаемого исполнения по расходам по каждой бюджетной программе (подпрограмме);
5) в графах 11-12 указывается сумма прогнозируемого неисполнения плана нарастающим итогом с начала финансового года, а также на предстоящий месяц по каждой бюджетной программе (подпрограмме).
Параграф 3. Анализ исполнения целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы
Сноска. Заголовок параграфа 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Анализ исполнения целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченными органами по исполнению бюджета на основе бюджетной отчетности по исполнению республиканского и местных бюджетов и информации, предоставляемой администраторами бюджетных программ.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Администраторы местных бюджетных программ представляют в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из местного бюджета и реализуемых за счет трансфертов (кредитов) из республиканского бюджета:
за отчетный месяц – не позднее 4-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 18-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 2-ЦТАБП согласно приложению 14 к настоящей Инструкции;
2) информацию о доиспользовании администраторами бюджетных программ целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году:
за отчетный год – не позднее 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 3-ДАБП согласно приложению 15 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38-1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына:
1) Республикалық бюджеттен трансферттер (кредиттер) есебінен іске асырылатын және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген даму мен кредиттерге арналған нысаналы трансферттерді, нысаналы ағымдағы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептерді:
есепті айға – есепті айдан кейінгі айдың 4-нен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулыққа 15-1-қосымшаға сәйкес 2-НТАО нысаны бойынша;
2) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратының өткен қаржы жылында бөлінген және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ағымдағы жылы түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің түгел пайдаланылуы мониторингінің нәтижелері туралы ақпаратты:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулыққа 15-2-қосымшаға сәйкес 3-ТПАО нысаны бойынша ұсынады.
Ескерту. 3-параграф 38-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
39. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органына:
1) облыстық бюджеттен бөлінген және республикалық бюджеттің трансферттері (кредиттері) есебінен іске асырылып жатқан нысаналы ағымдағы трансферттердің, дамуға арналған нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есепті:
есепті айға – есептіден кейінгі айдың 6-і күнінен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес 2-НТА нысаны бойынша ұсынады.
2) өткен қаржы жылында бөлінген және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін ағымдағы жылы түгел пайдалану туралы аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының ақпаратын:

38-1. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета района (города областного значения):
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из районного (города областного значения) бюджета и реализуемых за счет трансфертов (кредитов) из республиканского бюджета:
за отчетный месяц – не позднее 4-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 18-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 2-ЦТСО, согласно приложению 15-1 к настоящей Инструкции;
2) информацию аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о результатах мониторинга доиспользования целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году:
за отчетный год – не позднее 15-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 3-ДСО, согласно приложению 15-2 к настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 38-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Уполномоченный орган по исполнению бюджета района, города областного значения представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета области:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из областного бюджета и реализуемых за счет трансфертов (кредитов) из республиканского бюджета:
за отчетный месяц – не позднее 6-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 20-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 2-ЦТРН согласно приложению 16 к настоящей Инструкции;
2) информацию уполномоченного органа по исполнению бюджета районов, городов областного значения о доиспользовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году:

есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей 3-ТПА нысаны бойынша осы Нұсқаулықтың 17-қосымшасына сәйкес ұсынады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.10.2019 № 1193 бұйрықтарымен.
40. Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға:
1) республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттері мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептерді:
есепті айға – есептіден кейінгі айдың 8-і күнінен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулыққа 18-қосымшаға сәйкес 2-НТО нысаны бойынша;";
2) өткен қаржы жылында бөлінген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін ағымдағы жылы түгел пайдалану нәтижелері туралы облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының есебін:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулыққа 19-қосымшаға сәйкес 3-ТПО нысаны бойынша ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары есептерді жасау кезінде республикалық бюджеттен бөлінген бюджеттің бекітілген, нақтыланған және түзетілген сомаларының дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етеді және республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттардың игерілмеу себептерін талдауды жүзеге асырады.
Нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттері мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептерді ұсыну үшін белгіленген мерзім демалыс (жұмыс істемейтін) күнімен сәйкес келген жағдайда есептер одан кейінгі бірінші жұмыс күні ұсынылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцяда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 30.10.2019 № 1193 бұйрығымен.
41. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің іске асырылуы туралы талдамалық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметіне, тиісті жергілікті атқарушы органдарға тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне және қаржы жылының қорытындылары бойынша есепті қаржы жылынан кейінгі екінші айдың 25-і күніне осы Нұсқаулыққа 20-қосымшаға сәйкес нысанда ұсынады.

за отчетный год – не позднее 20-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 3-ДРН согласно приложению 17 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.10.2019 № 1193.
40. Уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета:
за отчетный месяц – не позднее 8-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 25-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 2-ЦТО согласно приложению 18 к настоящей Инструкции;
2) информацию уполномоченного органа по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы о доиспользовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан в текущем году:
за отчетный год – не позднее 25-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме 3-ДО согласно приложению 19 к настоящей Инструкции.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы при составлении отчета обеспечивает правильность отражения сумм утвержденного, уточненного, скорректированного бюджета, выделенных из республиканского бюджета, а также осуществляет анализ причин неосвоения выделенных из республиканского бюджета средств.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетов о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов с выходным (нерабочим) днем, отчеты представляются на следующий за ним первый рабочий день.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.10.2019 № 1193.
41. Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежеквартально к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом и по итогам финансового года к 25 числу второго месяца, следующего за отчетным финансовым годом, представляют в Правительство Республики Казахстан, в соответствующие местные исполнительные органы аналитический отчет о реализации целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, по форме согласно приложению 20 к настоящей Инструкции.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. 2-НТО нысаны бойынша облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттері мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есеп пен осы Нұсқаулыққа 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылуы туралы талдамалық есеп АЖ пайдалана отырып жасалады.
2-НТББӘ, 2-НТАО, 2-НТА, 2-НТО нысандары былайша толтырылады:
1) 1-бағанда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2) 2-бағанда бюджет бағдарламаның коды көрсетіледі;
3) 3-бағанда инвестициялық жобалардың атауы көрсетіледі;
4) 4-бағанда 1-2-бағандардағы кодтарына сәйкес келетін бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
5) 5-7-бағандарда бекітілген, нақтыланған және түзетілген республикалық бюджеттің сомалары көрсетіледі;
6) 8-бағанда Республикалық бюджеттен есепті кезеңде бөлінген нысаналы трансфертер мен кредиттердің сомасы көрсетіледі;
7) 9-бағанда жергілікті бюджеттің есепті кезеңдегі төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
8) 10-бағанда қазынашылық органдарында қабылданған міндеттемелер көрсетіледі;
9) 11-бағанда төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
10) 12-бағанда республикалық бюджеттен есепті кезеңде бөлінген соманың атқарылу пайызы көрсетіледі;
11) 13-бағанда 7-айдың қорытындыларынан бастап және қаржы жылының аяғына дейін бір жылдық қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы көрсетіледі;
12) 14-бағанда 7-айдың қорытындыларынан бастап және қаржы жылының аяғына дейін бір жылдық қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалмауы көрсетіледі;
13) 15-бағанда төленген міндеттемелер мен республикалық бюджеттен есепті кезеңде бөлінген сомалардың арасындағы айырма ретінде жылдың аяғында республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың қалдығы көрсетіледі;
14) 16-бағанда есепті кезеңдегі бюджет қаражатын үнемдеудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 17-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражаттың үнемделген сомасы көрсетіледі;
16) 18-бағанда ЕТҚ бойынша үнемдеу сомасы көрсетіледі;
17) 19-бағанда бюджет қаражатын басқа да үнемдеу көрсетіледі;
18) 20-бағанда есепті кезеңдегі бюджет қаражатының игерілмеу көлемі;

Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, по форме 2-ЦТО и аналитический отчет о реализации целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, по форме согласно приложению 20 к настоящей Инструкции составляются с использованием ИС.
Формы 2-ЦТАБП, 2-ЦТСО, 2-ЦТРН, 2-ЦТО заполняются следующим образом:
1) в графе 1 указывается код администратора республиканских бюджетных программ;
2) в графе 2 указывается код бюджетной программы;
3) в графе 3 указывается наименование инвестиционных проектов;
4) в графе 4 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с единой бюджетной классификацией, соответствующие кодам в графах 1-2;
5) в графах 5-7 указываются суммы утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского бюджета;
6) в графе 8 указывается сумма целевых трансфертов и кредитов, выделенная из республиканского бюджета за отчетный период;
7) в графе 9 указывается план финансирования по платежам местного бюджета за отчетный период;
8) в графе 10 указываются принятые обязательства в органах казначейства;
9) в графе 11 указывается сумма оплаченных обязательств;
10) в графе 12 указывается процент исполнения выделенных сумм из республиканского бюджета за отчетный период;
11) в графе 13 указывается сумма ожидаемого исполнения плана финансирования на год начиная с итогов 7-и месяцев и до конца финансового года;
12) в графе 14 указывается сумма ожидаемого неисполнения плана финансирования на год начиная с итогов 7-и месяцев и до конца финансового года;
13) в графе 15 указывается остаток средств, выделенных из республиканского бюджета на конец отчетного, как разница между оплаченными обязательствами и выделенными суммами из республиканского бюджета за отчетный период;
14) в графе 16 указывается общая сумма экономии бюджетных средств за отчетный период;
15) в графе 17 указывается сумма экономии средств, сложившаяся по результатам государственных закупок;
16) в графе 18 указывается сумма экономии по ФОТ;
17) в графе 19 указывается прочая экономия бюджетных средств;
18) в графе 20 указывается объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;

19) 21-24-бағандарда Нұсқаулықтың 29-тармағында айтылған себептер бойынша қалыптасқан сомалар көрсетіледі;
20) 25-бағанда есепті кезеңде республикалық бюджеттен бөлінген сомалардың игерілмеу себептері толық сипатталады;
21) 26-бағанда бір жылға арналған қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалмауының себептері сипатталады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.12.2017 № 763; 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
43. 3-ТПББӘ, 3-ТПАО, 3-ТПА, 3-ТПО нысандары былайша толтырылады:
1) 1-бағанда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2) 2-бағанда бюджет бағдарламаның коды көрсетіледі;
3) 3-бағанда бюджет кіші бағдарламаның коды көрсетіледі;
4) инвестициялық жобалардың атауы көрсетіледі;
5) 5-бағанда 1-2-бағандардағы кодтарына сәйкес келетін бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
6) 6-бағанда ағымдағы жылдың басында дергілікті бюджет қалдықтары есебінен Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген сома көрсетіледі.
7) 7-бағанда қазынашылық органдарында қабылданған міндеттемелер көрсетіледі;
8) 8-бағанда төленген міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
9) 9-бағанда бюджет қаражатының игерілмеген көлемі көрсетіледі;
10) 10-бағанда есепті қаржы жылының соңына дейін игерілмеген нысаналы даму трансферттерін оларды бөлген жоғары тұрған бюджеттің кірісіне қайтару сомасы көрсетіледі;
11) 11-бағанда есепті кезеңге бөлінген сомалардың игерілмеу себептері толық сипатталады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19) в графах 21-24 указываются суммы, сложившиеся по причинам, изложенным в пункте 29 Инструкции;
20) в графе 25 подробно описываются причины неосвоения выделенных сумм из республиканского бюджета за отчетный период;
21) в графе 26 описываются причины ожидаемого неисполнения плана финансирования на год.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.12.2017 № 763; от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Формы 3-ДАБП, 3-ДСО, 3-ДРН, 3-ДО заполняются следующим образом:
1) в графе 1 указывается код администратора республиканских бюджетных программ;
2) в графе 2 указывается код бюджетной программы;
3) в графе 3 указывается код бюджетной подпрограммы;
4) указывается наименование инвестиционных проектов;
5) в графе 5 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с единой бюджетной классификацией, соответствующие кодам в графах 1-2;
6) в графе 6 указывается сумма, разрешенная к доиспользованию по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа за счет остатков местного бюджета на начало текущего года;
7) в графе 7 указываются принятые обязательства в органах казначейства;
8) в графе 8 указывается сумма оплаченных обязательств;
9) в графе 9 указывается объем неосвоения бюджетных средств;
10) в графе 10 указывается сумма возврата неосвоенных целевых трансфертов на развитие в доход вышестоящего бюджета, выделившего их, до конца отчетного финансового года;
11) в графе 11 подробно описываются причины неосвоения выделенных сумм за отчетный год.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).

44. Облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің, дамуға арналған нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептер мен облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылуы туралы талдамалық есептердің шығу нысандары қағаз тасығыштарда ұсынылады және оларға негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың басшылары қол қояды, қойылған қолдар (тегі және аты-жөні) таратылып жазылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің, дамуға арналған нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептеріндегі және облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылуы туралы талдамалық есептердегі барлық құн көрсеткіштері теңгеде толтырылып, сонымен қатар шығыс нысандарында бір ондық белгімен мың теңгеде көрсетіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің атқарылуын талдау нәтижелері бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган басшылығының қаперіне жеткізіліп отырады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Нысаналы трансферттердің атқарылуына талдау жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың есепті деректерінің негізінде республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер бойынша осы РМ-жиынтық нысан бойынша бір жылдық жоспардың күтілетін орындалуына болжамдауды жүзеге асырады.
3-1 параграф. Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттер, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемінің орындалуын талдау.

44. Выходные формы отчетов о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы и аналитических отчетов о реализации целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы представляются на бумажных носителях и подписываются руководителями уполномоченных органов по исполнению бюджета с расшифровкой подписи (фамилия и инициалы).
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Все стоимостные показатели в отчетах о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы и в аналитических отчетах о реализации целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы заполняются в тенге, при этом в выходных формах отражаются в тысячах тенге, с одним десятичным знаком.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Результаты анализа исполнения целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы доводятся до сведения руководства соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Для проведения анализа исполнения целевых трансфертов центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, на основании отчетных данных местных уполномоченных органов по исполнению бюджета, осуществляет прогнозирование ожидаемого исполнения плана на год по целевым трансфертам, выделенным из республиканского бюджета, по форме согласно приложению 20 к настоящей Инструкции.
Параграф 3-1. Анализ исполнения целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера, минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера

Ескерту. 3-тарау 3-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.03.2023 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-1. Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттер, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемінің орындалуын талдауды тиісті жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік есептілік және ақпарат негізінде жүзеге асырады.
47-2. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жергілікті бюджеттік бағдарламаларды қалыптастырады және тиісті әкімшіге немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына:
жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 14-1-қосымшасына сәйкес ұсынады.
47-3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қалыптастырады және тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік бағдарлама әкімшісіне:
жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 15-3 қосымшасына сәйкес ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жиынтық есептілікті қалыптастырады және ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған есептерді келіседі және жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджет базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру жөніндегі жиынтық есептерді қалыптастырады.
Есептерді электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдана отырып, электрондық түрде келісуге жол беріледі.
47-4. Облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға:
жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті:

Сноска. Глава 3 дополнена параграфом 3-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28.03.2023 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-1. Анализ исполнения целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера, минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера, осуществляется соответствующими администраторами местных бюджетных программ на основе бюджетной отчетности и информации.
47-2. Администраторы местных бюджетных программ формируют и представляют соответствующему администратору местных бюджетных программ или в аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера:
за отчетный год – не позднее 18 января года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 14-1 к настоящей Инструкции.
47-3. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа формирует и представляет соответствующему администратору бюджетных программ района (города областного значения):
отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера:
за отчетный год – не позднее 18 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме согласно приложению 15-3 к настоящей Инструкции.
Администраторы бюджетных программ района (города областного значения) формируют сводную отчетность и представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета района, города областного значения.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета района, города областного значения согласовывает представленные отчеты и формирует сводные отчеты по реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу бюджета района, города областного значения при расчете трансфертов общего характера.
Допускается согласование отчетов в электронном виде с применением электронной цифровой подписи.
47-4. Администраторы областных бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета района, города областного значения представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета области:
отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера:

есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 16-1 қосымшасына сәйкес ұсынады.
Облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы ұсынылған есептерді келіседі және жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру жөніндегі жиынтық есептерді қалыптастырады.
Есептерді электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдана отырып, электрондық түрде келісуге жол беріледі.
47-5. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісілген жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдарына:
1) жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 23 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 17-1 қосымшасына сәйкес;
2) жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемі:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 23 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 17-2 қосымшасына сәйкес ұсынады.
47-6. Жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары қалыптастырады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға:
1) жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 18-1 қосымшасына сәйкес;
2) жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемі:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 18-2 қосымшасына сәйкес ұсынады.
47-7. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар қаржы жылының қорытындылары бойынша есепті қаржы жылынан кейінгі екінші айдың 25-күніне Қазақстан Республикасының Үкіметіне, тиісті жергілікті атқарушы органдарға жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы талдамалық есепті осы Нұсқаулықтың 20-1 қосымшасына сәйкес нысанда ұсынады.

за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме согласно приложению 16-1 к настоящей Инструкции.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета области согласовывает представленные отчеты и формирует сводные отчеты по реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы при расчете трансфертов общего характера.
Допускается согласование отчетов в электронном виде с применением электронной цифровой подписи.
47-5. Администраторы бюджетных программ области, города республиканского значения, столицы представляют в центральные уполномоченные органы соответствующих отраслей (сфер), включившие целевые трансферты в базу местного бюджета, согласованные с местным уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера:
за отчетный год – не позднее 23 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме согласно приложению 17-1 к настоящей Инструкции.
2) минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера:
за отчетный год – не позднее 23 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме согласно приложению 17-2 к настоящей Инструкции.
47-6. Центральные уполномоченные органы соответствующих отраслей (сфер), включившие целевые трансферты в базу местного бюджета, формируют и представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера:
за отчетный год – не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме согласно приложению 18-1 к настоящей Инструкции.
2) минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера:
за отчетный год – не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом, по форме согласно приложению 18-2 к настоящей Инструкции.
47-7. Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по итогам финансового года к 25 числу второго месяца, следующего за отчетным финансовым годом, представляют в Правительство Республики Казахстан, в соответствующие местные исполнительные органы аналитический отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов по форме согласно приложениям 20-1 к настоящей Инструкции.

47-8. Жалпы сипаттағы трансферттерді, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша ең аз қаражат көлемін есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есеп осы Нұсқаулықтың 14-1, 15-3, 16-1, 17-1, 17-2, 18-1, 18-2 және 20-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мен жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті салалардың (аялардың) орталық уәкілетті органдары ұсынатын ақпарат негізінде жасалады.
47-9. 14-1, 15-3, 16-1, 17-1, 18-1 және 20-1 қосымшалары келесідей толтырылады:
1) 1 бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2) 2 бағанда бюджет бағдарламаның коды көрсетіледі;
3) 3-бағанда 1-2-бағандардағы кодтарына сәйкес келетін бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
4) 5-7-бағандарда бекітілген, нақтыланған және түзетілген бюджет сомалары көрсетіледі;
5) 8 бағанда есепті кезең үшін игерілген бюджет қаражатының сомасы көрсетіледі;
6) 9-бағанда есепті кезеңдегі орындалу пайызы көрсетіледі;
7) 10-бағанда есепті кезеңдегі орындалмаған сома көрсетіледі;
8) 11 бағанда есепті кезең үшін бюджет қаражатын үнемдеудің жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 12-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражаттың үнемделген сомасы көрсетіледі;
10) 13 бағанда ЕТҚ бойынша үнемдеу сомасы көрсетіледі;
11) 14 бағанда есепті кезеңдегі бюджет қаражатының игерілмеуінің жалпы көлемі көрсетіледі;
12) 15-18-бағандарда есепті кезеңдегі бюджет қаражатының игерілмеу көлемі көрсетіледі;
13) 19-бағанда есепті жылға арналған бюджет қаражатының игерілмеу себептері толық сипатталады.
47-10. 17-2 және 18-2 қосымшалары келесідей толтырылады:
1) 1-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда есепті жылға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемі көрсетіледі;
3) 3-5-бағандарда бекітілген, нақтыланған және түзетілген бюджет сомалары көрсетіледі ;
4) 6 бағанда есепті кезең үшін игерілген бюджет қаражатының сомасы көрсетіледі;
5) 7-бағанда есепті кезеңдегі орындалу пайызы көрсетіледі;
6) 8-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражатты үнемдеу сомасы көрсетіледі;
7) 9 бағанда есепті кезеңдегі бюджет қаражатының игерілмеуінің жалпы көлемі көрсетіледі;
12) 10-12-бағандарда есепті кезеңдегі бюджет қаражатының игерілмеу көлемі көрсетіледі;

47-8. Отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера, минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера, по форме согласно приложениям 14-1, 15-3, 16-1, 17-1, 17-2, 18-1, 18-2 и 20-1 к настоящей Инструкции, составляются на основе информации, предоставляемой местными уполномоченными органами по исполнению бюджета и центральными уполномоченными органами соответствующих отраслей (сфер), включившими целевые трансферты в базу местного бюджета.
47-9. Приложения 14-1, 15-3, 16-1, 17-1, 18-1 и 20-1 заполняются следующим образом:
1) в графе 1 указывается код администратора бюджетных программ;
2) в графе 2 указывается код бюджетной программы;
3) в графе 3 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с единой бюджетной классификацией, соответствующие кодам в графах 1-2;
4) в графах 5-7 указываются суммы утвержденного, уточненного и скорректированного бюджета;
5) в графе 8 указывается сумма освоенных бюджетных средств за отчетный период;
6) в графе 9 указывается процент исполнения за отчетный период;
7) в графе 10 указывается сумма неисполнения за отчетный период;
8) в графе 11 указывается общая сумма экономии бюджетных средств за отчетный период;
9) в графе 12 указывается сумма экономии средств, сложившаяся по результатам государственных закупок;
10) в графе 13 указывается сумма экономии по ФОТ;
11) в графе 14 указывается общий объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
12) в графах 15-18 указываются объемы неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
13) в графе 19 подробно описываются причины неосвоения бюджетных средств на отчетный год.
47-10. Приложения 17-2 и 18-2 заполняются следующим образом:
1) в графе 1 указывается наименование области, города республиканского значения, столицы;
2) в графе 2 указывается минимальные объемы средств по направлениям, установленные законом об объемах трансфертов общего характера на отчетный год;
3) в графах 3-5 указываются суммы утвержденного, уточненного и скорректированного бюджета;
4) в графе 6 указывается сумма освоенных бюджетных средств за отчетный период;
5) в графе 7 указывается процент исполнения за отчетный период;
6) в графе 8 указывается сумма экономии средств, сложившаяся по результатам государственных закупок;
7) в графе 9 указывается общий объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
12) в графах 10-12 указываются объемы неосвоения бюджетных средств за отчетный период;

13) 13-бағанда есепті жылға арналған бюджет қаражатының игерілмеу себептері толық сипатталады.
47-11. Жалпы сипаттағы трансферттерді, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша ең аз қаражат көлемін есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептердің нысандары бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің (тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органының) бірінші басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысының қолы қойылып ұсынылады.
47-12. Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттер, жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемін іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептерде теңгемен толтырылады, бұл ретте нысандарда (қосымшаларда мың теңгемен көрсетіледі.
4-тарау. Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуын талдау
48. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаржы жылының қорытындылары бойынша бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы туралы есепті осы Нұсқаулықтың 21-қосымшасына сәйкес 4-ББІА нысаны бойынша жасайды және әрбір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) бөлінісінде қағаз және электрондық тасығыштарда оған түсіндірме жазбамен ұсынылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Осы Нұсқаулыққа 21-қосымшаға сәйкес 4-ББІА нысан бойынша өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есеп былайша толтырылады:
"Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджетттік сыныптамаға сәйкес бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң толық атауы және оның коды көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды және атауы көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның түрi" деген жолда "мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай", "мазмұнына қарай", "iске асыру тәсiлiне қарай" "ағымдағы/даму" деген жолдар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 195 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10176 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) әзірлеу және бекіту (қайта бекіту) қағидаларына және олардың мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес әзірленген бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламадан (бұдан әрі – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарлама) деректер көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты" деген жолда бюджеттiк бағдарламаны орындау кезiнде қол жеткiзу болжанатын мемлекеттік органның даму жоспарының стратегиялық мақсаттарымен, облысты, республикалық маңызы бар қаланы дамыту жоспарының мақсаттарымен, мемлекеттік органдардың ережелерінде және басқа да нормативтік құқықтық актілерде айқындалған өкілеттіктермен байланыстырылған белгiлi бiр нәтиже келтіріледі (бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес);
"Бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі)" деген жол бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады;
"Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстарының жиыны" деген жолда есепті қаржы жылындағы жоспарлы және нақты бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың қорытынды сомасы мың теңгеде көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның түпкілікті нәтижелері" деген жолда мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелеріне қол жеткізумен негізделген мемлекеттік органның даму жоспардың, облысты, республикалық маңызы бар қаланы дамыту жоспардың және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді сандық өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіштері көрсетіледі. Жоспарлы көрсеткіштер бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады.
"Бюджеттiк кіші бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттiк кіші бағдарламаның коды және атауы көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламада кіші бағдарламалар болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламада бұл жол көрсетілмейді;
"Бюджеттік кіші бағдарламаның түрі" деген жолда мазмұнына байланысты бюджеттік кіші бағдарламаның түрі көрсетіледі, сондай-ақ ағымдағы кіші бюджеттiк бағдарлама не кіші бюджеттiк даму бағдарламасы көрсетіледі;
"Бюджеттік кіші бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі)" деген жолда кіші бағдарламаның қысқаша сипаттамасы және кіші бағдарламаны іске асырудың бюджеттік бағдарламаның мақсаты мен түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге ықпалын бағалау келтіріледі.
Бюджеттiк кіші бағдарламаның сипаттамасы (негiздемесі) бюджеттік бағдарламаның сипаттамасын (негiздемесін) қайталамауы тиіс.
Бюджеттік бағдарламада кіші бағдарламалар болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламада бұл жол көрсетілмейді;
"Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi" деген кестеде қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызмет көрсететін мемлекеттік органның қызметіне толық тәуелді болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көлемінің санмен өлшенетін сипаттамасы көрсетіледі. Жоспарлы көрсеткіштер бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады.
Бюджеттік бағдарламада кіші бағдарламалар болған жағдайда, бұл кесте бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес әрбір кіші бағдарлама бойынша толтырылады.
Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен іс-шараларды іске асыруға бағытталған жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштері жергілікті бюджеттік инвестициялар бөлінісінде көрсетіледі.
"Бюджеттік кіші бағдарлама бойынша шығыстар жиыны" деген жолда бюджеттік кіші бағдарлама бойынша есепті қаржы жылындағы жоспарлы және нақты шығыстардың қорытынды сомасы мың теңгеде көрсетіледі;
Қажет болған кезде бюджеттік кіші бағдарлама бойынша шығыстар бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес бағыттар бөлінісінде көрсетілуі мүмкін.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

13) в графе 13 подробно описываются причины неосвоения бюджетных средств на отчетный год.
47-11. Формы отчетов о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера, минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера представляются за подписью первого руководителя администратора бюджетных программ (центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли (сферы)) и первого руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета.
47-12. В отчетах о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местных бюджетов при расчете трансфертов общего характера, минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера, заполняются в тенге, при этом в формах (приложениях) отражаются в тысячах тенге.
Глава 4. Анализ реализации бюджетных программ (подпрограмм)
48. Администраторы бюджетных программ по итогам финансового года составляют и представляют отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм) по форме 4-РБП, согласно приложению 21 к настоящей Инструкции, в разрезе каждой бюджетной программы (подпрограммы) с пояснительной запиской к нему на бумажном и электронных носителях.
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм) по форме 4-РБП согласно приложению 21 к настоящей Инструкции, заполняется следующим образом:
в строке "Код и наименование администратора бюджетной программы" указываются полное наименование администратора бюджетной программы и его код в соответствии с единой бюджетной классификацией;
в строке "Код и наименование бюджетной программы" указываются код и наименование бюджетной программы в соответствии с единой бюджетной классификацией;
в строке "Вид бюджетной программы" по строкам "в зависимости от уровня государственного управления", "в зависимости от содержания", "в зависимости от способа реализации", "текущая/развитие" указываются данные из утвержденной (переутвержденной) бюджетной программы, разработанной согласно Правилам разработки и утверждения (переутверждения) бюджетных программ (подпрограмм) и требования к их содержанию, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 195 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10176) (далее – утвержденная (переутвержденная) бюджетная программа (подпрограмма));
в строке "Цель бюджетной программы" приводится определенный результат в увязке со стратегическими целями плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы, полномочиями, определенными положениями государственных органов и другими нормативными правовыми актами, который предполагается достичь при выполнении бюджетной программы (в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой));
строка "Описание (обоснование) бюджетной программы" заполняется в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой);
в строке "Итого расходы по бюджетной программе" указываются итоговая сумма расходов по бюджетной программе в тысячах тенге, запланированная и фактическая за отчетный финансовый год;
в строке "Конечные результаты бюджетной программы" указываются показатели бюджетной программы, количественно измеряющие достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы, обусловленные достижением прямых результатов деятельности государственного органа. Плановые показатели заполняются в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой);
в строке "Код и наименование бюджетной подпрограммы" указываются код и наименование бюджетной подпрограммы в соответствии с единой бюджетной классификацией.
В случае отсутствия в бюджетной программе подпрограмм данная строка в бюджетной программе не отражается;
в строке "Вид бюджетной подпрограммы" указывается вид бюджетной подпрограммы в зависимости от содержания, а также указывается текущая бюджетная подпрограмма либо бюджетная подпрограмма развития;
в строке "Описание (обоснование) бюджетной подпрограммы" излагается краткое описание подпрограммы и оценка влияния реализации подпрограммы на достижение цели и конечных результатов бюджетной программы.
Описание (обоснование) бюджетной подпрограммы не должно дублировать описание (обоснование) бюджетной программы.
В случае отсутствия в бюджетной программе подпрограмм данная строка в бюджетной программе не отражается;
в таблице "Показатели прямого результата" указываются количественно измеримые характеристики объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности государственного органа, осуществляющего данные функции, полномочия или оказывающего услуги. Плановые показатели заполняются в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой).
В случае наличия в бюджетной программе подпрограмм данная таблица заполняется по каждой подпрограмме в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой).
По местным бюджетным программам, направленным на реализацию мероприятий за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, показатели прямого результата указываются в разрезе местных бюджетных инвестиций;
в строке "Итого расходы по бюджетной подпрограмме" указываются итоговая сумма расходов по бюджетной подпрограмме в тысячах тенге, запланированная и фактическая за отчетный финансовый год.
При необходимости расходы по бюджетной подпрограмме могут указываться в разрезе направлений в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой).
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

50. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есеппен бір уақытта ұсынылатын түсіндірме жазба мыналарды қамтиды:
1) бюджеттік бағдарламаның атауы;
2) бюджеттік бағдарлама бойынша есепті жылдағы төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарының атқарылуы, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарынан міндеттемелердің ауытқуы; бюджет қаражатын үнемдеу сомасы, игерілмеу себептері көрсетілген игерілмеу сомасы;
3) бюджеттік бағдарламаның нәтиже көрсеткіштері:
бюджеттік даму бағдарламалары бойынша бюджеттік инвестициялық жобалар (бұдан әрі – БИЖ) бөлінісіндегі ағымды бюджеттік бағдарламалар бойынша көздеген қаражаттар пайдаланылған іс шаралар;
қол жеткізілген тікелей, түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерiн сипаттай отырып, сондай-ақ қол жеткізілмеген немесе асыра орындалған көрсеткiштерi себептерін көрсете отырып,қол жеткізілмеген немесе асыра орындалған көрсеткіштердің бюджеттік бағдарламасының нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау;
бюджеттік бағдарлама бойынша бюджет қаражатының игерілу пайызына қатысты нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау, нәтижелер мен бюджет қаражатының игерілу пайызында алшақтық болған жағдайда себептерiне түсініктеме беру және тиісті ұйғарым жасау;
болған жағдайда бюджеттік бағдарламаны тиімсіз басқару туралы ақпаратты келтіру.
Республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлері, өткен жылмен салыстырғанда өзгерістер серпінін ескере отырып ел, өңір, сала дамуына, экономикалық-әлеуметтік саласына, халықтың тұрмыс деңгейiне бюджеттік бағдарлама шеңберінде орындалған іс-шаралардың ыкпал етуі туралы ақпарат қосымша ұсынылады, атап айтқанда:
субсидия беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
есепті жылы субсидия алған кәсiпорындар бөлінісінде төленген салықтардың жалпы сомасы;
құрылған жұмыс орнының саны, оның ішінде тұрақты;
оңалту рәсімінен өткен кәсіпорындар саны;
өз қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін жақсартқан кәсіпорындар саны;
субсидияланатын қызметтермен қамтылған халықтың саны;
субсидиялаумен қамтылған өндірілген өнімінің көлемі (алдыңғы жылмен салыстырғанда ұлғаюы немесе азаюы);
қолданбалы және іргелі ғылымның дамуына бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру (ғылыми зерттеулер нәтижелерінің практикалық тұрғыдан жүзеге асырылуы, өнеркәсіп арасындағы байланыс);
басқа дамыған елдерімен салыстырғанда ғылыми нәтижелердің деңгейі (рейтингтік ғылыми журналдардағы жарияланымдар бойынша);
жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу институттарының белсене қатысуы арқылы экономиканы инновациялық дамыта отырып, ғылымды синхрондау;
зертханаларды жарақтандыру шеңберінде сатып алынған құрал-жабдықтардың тиімділігі;
БИЖ іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
іске асырылған БИЖ-дердің, оның ішінде есепті жылда пайдалануға берілген объектілердің саны;
құрылған жұмыс орнының саны (БИЖ іске асыру кезінде және (немесе) объектіні пайдалануға енгізгеннен кейін);
БИЖ-ді іске асырудан негізгі пайда алушыларды көрсете отырып, ел, өңір, саланың негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне есепті кезеңде іске асырылатын БИЖ-дің ықпал етуі;
инвестициялық жобалар аяқталғаннан кейін үш жыл ішінде түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу;
жарғылық капиталын ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
жұмсаудың басым бағыттары, яғни инвестициялық жобалар (іс-шаралар) бөлінісінде;
квазимемлекеттік сектор субъектілермен жобаларды (іс-шараларды) іске асырудан әлеуметтік-экономикалық нәтиже, ел, өңір, саланың дамуына ықпал етуі (төленген салықтардың жалпы сомасы, құрылған жұмыс орнының саны, нәтижеде қандай өңірлік (ғаламдық) мәселелер шешілді);
олардың пайдаланылмау себептерін көрсете отырып, ағымдағы жыл мен өткен жылдардың қалдықтарына бөле отырып квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы (бұдан әрі – КМС ҚҚАБШ) қаражат қалдықтары;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екiншi деңгейдегі банктердегі депозиттерге орналастырылған республикалық бюджеттен бөлінген қаражаты туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы, оның ішінде сыртқы борышы туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің соңғы үш жылдағы бюджеттен бөлiнген қаражатты пайдалану бойынша серпіні;
бюджеттік кредиттеуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беру арқылы іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша;
іске асырылған БИЖ-дердің, оның ішінде есепті жылда пайдалануға берілген объектілердің саны;
құрылған жұмыс орнының саны (БИЖ іске асыру кезінде және (немесе) объектіні пайдалануға енгізгеннен кейін);
өңірдің негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер;

50. Представляемая одновременно с отчетом о реализации бюджетных программ (подпрограмм) пояснительная записка содержит:
1) наименование бюджетной программы;
2) исполнение плана финансирования по платежам за отчетный год по бюджетной программе, отклонение сумм оплаченных обязательств от плана финансирования по платежам, сумма экономии бюджетных средств, сумма неосвоения, с указанием причин неосвоения;
3) показатели результата бюджетной программы:
мероприятия, на которые были использованы предусмотренные средства по текущим бюджетным программам, в разрезе бюджетных инвестиционных проектов (далее – БИП) по бюджетным программам развития;
анализ достижения показателей результатов бюджетной программы с описанием достигнутых показателей прямого, конечного результата, а также не достигнутых или перевыполненных показателей, с указанием причин не достижения или перевыполнения результата;
анализ достижения показателей результатов в соотношении к проценту освоения бюджетных средств по бюджетной программе, в случае расхождения результатов и процента освоения бюджетных средств объяснить причины и сделать соответствующие выводы;
в случае наличия привести информацию о неэффективном управлении бюджетной программой.
Администраторами республиканских бюджетных программ дополнительно предоставляется информация о влиянии выполненных мероприятий в рамках бюджетной программы на развитие отрасли, региона, страны, социально-экономическую сферу, уровень жизни населения, с учетом динамики изменения по сравнению с прошлым годом, в частности:
по бюджетным программам, направленным на предоставление субсидий:
общая сумма уплаченных налогов в разрезе предприятий, получивших субсидии в отчетном году;
количество созданных рабочих мест, в том числе постоянных;
количество предприятий, прошедших процедуру оздоровления;
количество предприятий, улучшивших свои финансово-экономические показатели;
количество населения, охваченного субсидируемыми услугами;
объем произведенной продукции, охваченный субсидированием (рост или уменьшение по сравнению с предыдущим годом);
по бюджетным программам, направленным на развитие прикладной и фундаментальной науки:
коммерциализация научных разработок (практическая реализация результатов научных исследований, связь с промышленностью);
уровень научных результатов по сравнению с другими развитыми странами (по публикациям в рейтинговых научных журналах);
синхронизация науки с инновационным развитием экономики через активное участие вузов и научно исследовательских институтов;
эффективность приобретенного оборудования, в рамках оснащения лабораторий;
по бюджетным программам, направленным на реализацию БИП:
количество реализованных БИП, из них объектов, введенных в эксплуатацию в отчетном году;
количество созданных рабочих мест (во время реализации БИП и (или) после ввода объекта в эксплуатацию);
влияние реализуемого в отчетном периоде БИП на основные социально-экономические показатели отрасли, региона, страны, с указанием основных выгодополучателей от реализации БИП;
достижение конечных результатов в разрезе инвестиционных проектов в течение трех лет после их завершения.
по бюджетным программам, направленным на увеличение уставного капитала:
направления расходования, в разрезе инвестиционных проектов (мероприятий);
социально-экономический эффект от реализации проектов (мероприятий) субъектами квазигосударственного сектора, влияние на развитие отрасли, региона, страны (общая сумма уплаченных налогов, количество созданных рабочих мест, какие региональные (глобальные) вопросы были решены в результате);
остатки средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора (далее – КСН СКС), с разделением на остатки текущего года и прошлых лет, с указанием причин их неиспользования;
информация о средствах субъектов квазигосударственного сектора, выделенных из республиканского бюджета, размещенных на депозитах в банках второго уровня;
информация о долге субъектов квазигосударственного сектора, в том числе о внешнем долге;
динамика по использованию бюджетных средств за последние три года субъектами квазигосударственного сектора;
по бюджетным программам, направленным на бюджетное кредитование:
экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования субъектов квазигосударственного сектора;
окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
по бюджетным программам, реализуемым за счет целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы:
количество реализованных БИП, из них объектов, введенных в эксплуатацию в отчетном году;
количество созданных рабочих мест (во время реализации БИП и (или) после ввода объекта в эксплуатацию);
влияние на основные социально-экономические показатели региона;

4) соңғы үш жылда бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражатын игеру серпіні;
5) бюджет тәртібінің жағдайы туралы (жылдың басымен салыстырғанда дебиторлық және кредиторлық берешектердің болуы туралы (берешектердің себептерін көрсете отырып, ұлғаюын немесе төмендеуін, оның ішінде өткен жылдар берешегі және дебиторлық және кредиторлық берешектерді өтеу бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қабылдайтын шаралары);
6) алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
51. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынған ақпараттың, ішкі бақылау қызметтерінің материалдары, сондай-ақ ішкі және сыртқы факторлардың әсерін анықтау негізінде бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізу жөнінде талдау жүргізеді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалардың нәтиже көрсеткішіне қол жеткізудің талдауын оның негізінде алынған ақпаратты Түсімдер бойынша тиісті бюджетті атқару туралы, сондай-ақ бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы талдамалық есепке енгізу үшін жүзеге асырады.

4) динамику освоения бюджетных средств по бюджетным программам за три последних года;
5) о состоянии бюджетной дисциплины (о наличии дебиторской и кредиторской задолженностей в сравнении с началом года (увеличение или уменьшение, с указанием причины, в том числе задолженности прошлых лет и предпринимаемые меры администраторами бюджетных программ по погашению дебиторской и кредиторской задолженности);
6) исключен приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании представленной информации администраторами бюджетных программ, материалов служб внутреннего аудита, а также определения влияния внутренних и внешних факторов, проводит анализ по достижению показателей результата бюджетной программы (подпрограммы).
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
52. Уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет анализ достижения показателей результата бюджетных программ (подпрограмм) для включения полученной на его основе информации в Аналитический отчет об исполнении соответствующего бюджета по поступлениям, а также о реализации бюджетных программ.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті жасау және ұсыну тәртібі
Ескерту. 5-тарау жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.12.2017 № 763 бұйрығымен.
53. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Нұсқаулыққа 22-қосымшаға сәйкес 5-НТ нысаны бойынша бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп жасайды.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жылдың қорытындылары бойынша бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті есептiден кейiнгi жылдың 18 қаңтарына дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жылдың қорытындылары бойынша бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті есептiден кейiнгi жылдың 20 қаңтарына дейін облыстың тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жылдың қорытындылары бойынша бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті есептiден кейiнгi жылдың 25 қаңтарына дейін республикалық бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісіне ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі есептiден кейiнгi жылдың 1 ақпанына дейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы жиынтық есепті ұсынады.
Тікелей және түпкілікті нәтижелердің әрбір көрсеткіші бойынша нәтижелерге қол жеткізу өңірлер мен іс шаралар бөлінісінде көрсетіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп мынадай тәртіппен жасалады:
"Есепті кезең" деген жолда есепті қаржы жылы көрсетіледі;
"Мемлекеттік органның атауы" деген жолда төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының әкімшісі көрсетіледі, жиынтық есепте жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының әкімшісі көрсетіледі;
"Жоғары тұрған бюджеттен берілген нысаналы трансферттер қаражатының сомасы" деген жолда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы көрсетіледі;
"(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы)" және "(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды)" деген жолдарда жоғары тұрған бюджеттің есебінен нысаналы трансферттер іске асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атаулары мен коды толтырылады;
"Тікелей нәтиже" деген жол бойынша:
"Көрсеткіштер атауы (жоспарланатын іс-шаралар)" деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілуі тиіс бюджеттік бағдарламаларда (кіші бағдарламаларда) көзделген жоспарланатын (орындалатын) іс-шаралар көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша бұл бағанда іс-шаралар әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша көрсетіледі;
"Көрсеткіштердің жоспарлы мәндері" деген бағанда бір жылға жоспарланған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы көрсетіледі;
"Іс-шаралардың нақты орындалуы, нәтижелерге қол жеткізу сатысы" деген бағанда іс-шаралардың нақты орындалуы, яғни жылдың қорытындысы бойынша орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы көрсетіледі, есепті жылдағы жұмыстар мен қызметтердің орындалу (тауарларды сатып алу) сатысы сипатталады. Нысаналы даму трансферттері бойынша тікелей нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Глава 5. Порядок составления и представления отчета о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования целевых трансфертов
Сноска. Глава 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.12.2017 № 763.
53. Администраторы местных бюджетных программ составляют отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, по форме 5-ЦТ, согласно приложению 22 к настоящей Инструкции.
Администраторы бюджетных программ городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по итогам года представляют отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, до 18 января года, следующего за отчетным, соответствующему администратору бюджетных программ района (города областного значения).
Администраторы бюджетных программ района (города областного значения) по итогам года представляют отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, до 20 января года, следующего за отчетным, соответствующему администратору бюджетных программ области.
Администраторы бюджетных программ области, города республиканского значения, столицы по итогам года представляют отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, до 25 января года, следующего за отчетным, соответствующему администратору республиканских бюджетных программ.
Администратор республиканских бюджетных программ до 1 февраля года, следующего за отчетным, представляет сводный отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Достижение результатов по каждому показателю прямых и конечных результатов отражаются в разрезе регионов и мероприятий.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, составляется в следующем порядке:
в строке "Отчетный период" указывается отчетный финансовый год;
в строке "Наименование государственного органа" указывается администратор бюджетной программы нижестоящего бюджета, в сводном отчете указывается администратор бюджетной программы вышестоящего бюджета;
в строке "Сумма средств целевых трансфертов из вышестоящего бюджета" указывается сумма целевых трансфертов, выделенная из вышестоящего бюджета по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в строках "(наименование бюджетной программы (подпрограммы)" и "(код бюджетной программы (подпрограммы)" заполняются наименования и код бюджетной программы (подпрограммы) вышестоящего бюджета, за счет которого реализуются целевые трансферты;
по строке "Прямой результат":
в графе "Наименование показателей (планируемые мероприятия)" указываются планируемые (выполняемые) мероприятия, предусмотренные в бюджетных программах (подпрограммах), которые должны быть достигнуты за счет использования целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета. По целевым трансфертам на развитие в данной графе мероприятия указываются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Плановые значения показателей" указывается количественная характеристика запланированного объема работ, услуг на год;
в графе "Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов" указывается фактическое выполнение мероприятий, то есть количественная характеристика объема выполненных работ, предоставленных услуг по итогам года, описывается стадия выполнения работ и услуг (приобретение товаров) за отчетный год. По целевым трансфертам на развитие прямые результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;

"Жоспар, мың теңге" және "Іс жүзіндегі атқару, мың теңге" деген бағандарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарына жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы және ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша олардың іс жүзіндегі атқарылуы көрсетіледі;
"Атқарылмауы, мың теңге" деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомасы мен олардың ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақты атқарылу сомасы арасындағы айырма көрсетіледі;
"Бюджет қаражатын үнемдеу" деген бағанда бюджет қаражатын жалпы үнемдеу сомасы көрсетіледі;
"Игерілмеу, мың теңге" деген бағанда бюджет қаражатын үнемдеуді қоспағанда, ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша атқарылмау сомасы ретінде айқындалатын игерілмеу сомасы көрсетіледі;
"Нәтижелерге қол жеткізбеу (асыра орындау) себептері" деген бағанда нысаналы трансферттер қаражатын толық игерген кезде игерілмеу немесе асыра орындау сомасына байланысты нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу (асыра орындау) себептері толық сипатталады. Жоспарланған іс-шаралар кестесінен қалып қойған жағдайда қалып қою себептері көрсетіледі;
"Түпкілікті нәтиже" деген жол бойынша:
"Жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар)" деген бағанда бюджеттік бағдарламада (кіші бағдарламада) көзделген түпкілікті нәтижелер, яғни қол жеткізілген тікелей нәтиженің мақсаттарға қол жеткізуге күтілетін әсері көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша түпкілікті нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
"Нәтижелерге нақты қол жеткізу" деген бағанда түпкілікті нәтижелердің нақты орындалуы, яғни қол жеткізілген тікелей нәтиженің салаға қандай әсер көрсеткені, ондағы проблеманың қаншалықты шешілгені көрсетіледі. Нысаналы даму трансферттері бойынша түпкілікті нәтижелер әрбір бюджеттік инвестициялық жоба бойынша толтырылады;
"Нәтижелерге қол жеткізбеу (асыра орындау) себептері" деген бағанда түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу немесе асыра орындау себептері толық сипатталады.";
55. Бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепке еркін нысанда толтырылатын нысаналы трансферттер есебінен саладағы (қызмет аясындағы) проблемалардың шешілуі, қол жеткізілген мақсаттар, нәтижелердің көрсеткіштері туралы түсіндірмелерді қамтитын түсіндірме жазба қоса беріледі.
Түсіндірме жазба жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкімшілерінің жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалануы туралы ақпаратты қамтиды, олардың есепті кезеңдегі жұмсалуының негізгі бағыттарын, қол жеткізілген мақсаттар мен нәтижелер көрсеткіштерінің талдауын, нысаналы трансферттер бойынша нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу немесе асыра орындау негіздемелерімен және себептерімен бірге нысаналы трансферттердің игерілген немесе игерілмеген сомаларының сипаттамасын қамтиды. Нысаналы даму трансферттері бойынша қаржы жылы ішінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар сомасын объектілер арасында қайта бөлген жағдайда талдамалы жазбада оларды қайта бөлу себептері көрсетіледі.

в графах "План, тысяч тенге" и "Фактическое исполнение, тысяч тенге" указываются суммы целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета на 1 января текущего финансового года, и их фактическое исполнение по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе "Неисполнение, тысяч тенге" указывается разница между суммами целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, и фактическим их исполнением по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе "Экономия бюджетных средств" указывается общая сумма экономии бюджетных средств;
в графе "Неосвоение, тысяч тенге" указывается сумма неосвоения, которая определяется как сумма неисполнения за исключением экономии бюджетных средств, по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе "Причины недостижения (перевыполнения) результатов" подробно описываются причины недостижения (перевыполнения) запланированных показателей прямых результатов по целевым трансфертам, связанных с суммой неосвоения или перевыполнения, при полном освоении средств целевых трансфертов. В случае отставания от графика запланированных мероприятий, указываются причины отставания;
по строке "Конечный результат":
в графе "Запланированные показатели (мероприятия)" указываются конечные результаты, предусмотренные в бюджетной программе (подпрограмме), то есть ожидаемое влияние достигнутого прямого результата на достижение цели. По целевым трансфертам на развитие конечные результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Фактическое достижение результатов" указывается фактическое выполнение конечных результатов, то есть какой эффект показал достигнутый прямой результат на отрасль, на сколько решилась проблема в ней. По целевым трансфертам на развитие конечные результаты заполняются по каждому бюджетному инвестиционному проекту;
в графе "Причины недостижения (перевыполнения) результатов" подробно описываются причины недостижения или перевыполнения запланированных показателей конечных результатов.
55. К отчету о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, прилагается пояснительная записка, заполняемая в произвольной форме, содержащая пояснения о решении проблем в отрасли (сфере деятельности) за счет целевых трансфертов, достигнутых целях, показателях результатов.
Пояснительная записка включает информацию об использовании администраторами местных бюджетных программ целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, содержит основные направления расходования их за отчетный период, анализ достигнутых целей и показателей результатов, описание освоенных или неосвоенных сумм целевых трансфертов с обоснованиями и причинами недостижения или перевыполнения запланированных показателей результатов по целевым трансфертам. По целевым трансфертам на развитие, в случае перераспределения сумм местных бюджетных инвестиционных проектов между объектами в течение финансового года, в аналитической записке указываются причины их перераспределения.

6-тарау. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуын талдау
Ескерту. 6-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 176 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі бюджетін атқаруға талдау жүргізу үшін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімдігінің аппараты есепті жылдан кейінгі айдың 5-і күніне дейінгі мерзімде бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы жарты жылдықтың және есепті жылдың қорытындылары бойынша есеп жасайды.
57. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округі әкімдігінің аппараты бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті жергілікті қауымдастық комиссиясының мүшелеріне есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
58. Жергілікті қоғамдастықтың комиссия мүшелері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округі әкімінің аппараты ұсынған аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округі бюджетінің атқарылуын талдау нәтижелерін қарайды және олардың негізінде жартыжылдықтың және есепті жылдың қорытындылары бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-сі күніне дейін мониторинг нәтижелері туралы есепті жасайды.
59. Мониторинг нәтижелері туралы есеп аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы талдамалық ақпаратты (бұдан әрі – Талдамалық ақпарат) қамтиды.
60. Талдамалық ақпарат мынаны қамтиды:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетіне түсетін түсімдер бойынша талдамалық деректер;
2) орындалмау себептерін негіздей отырып, бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға арналған жоспарлы және нақты шығыстар;
3) бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпарат;
4) жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша қорытындылар.
61. Жергілікті қоғамдастықтың комиссиясы мүшелері қол қойған мониторинг нәтижелері туралы есеп жергілікті қоғамдастық жиналысының талқылауына есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сы күніне дейін шығарылады.
62. Мониторинг нәтижелері туралы есепті талқылау қорытындылары бойынша жергілікті қоғамдастық жиналысы тиісті хаттамамен ресімделетін аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің тиімді атқарылуы жөнінде ұсынымдар қабылдайды.
63. Хаттамаға жергілікті қоғамдастық жиналысының төрағасы мен хатшысы қол қояды және аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкіміне жіберіледі.

Глава 6. Анализ исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа
Сноска. Инструкция дополнена главой 6 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.02.2020 № 176 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Для проведения анализа исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по итогам полугодия и отчетного года составляет отчет о реализации бюджетных программ в срок до 5-го числа месяца следующего за отчетным периодом.
57. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа представляет отчет о реализации бюджетных программ членам комиссии местного сообщества в срок до 10-го числа месяца следующего за отчетным периодом.
58. Члены комиссии местного сообщества рассматривают представленные аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, результаты анализа исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа и на их основе составляют отчет о результатах мониторинга до 15-го числа месяца следующего за отчетным периодом по итогам полугодия и отчетного года.
59. Отчет о результатах мониторинга содержит аналитическую информацию об исполнении бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее – Аналитическая информация).
60. Аналитическая информация включает:
1) аналитические данные по поступлениям в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) плановые и фактические расходы на реализацию бюджетных программ с обоснованием причин неисполнения;
3) информация о достижении показателей результатов бюджетных программ;
4) выводы по результатам проведенного мониторинга.
61. Отчет о результатах мониторинга, подписанный членами комиссии местного сообщества, выносится на обсуждение собрания местного сообщества до 20-го числа месяца следующего за отчетным периодом.
62. По итогам обсуждения отчета о результатах мониторинга собрание местного сообщества принимает рекомендации по эффективному исполнению бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, оформляемые соответствующим протоколом.
63. Протокол подписывается председателем и секретарем собрания местного сообщества и передается акиму города районного значения, села, поселка, сельского округа.

64. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің тиімді атқарылуы жөніндегі ұсынымдарды аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімі қарайды және негізделген қорытындысымен есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-сі күніне дейін жергілікті қоғамдастықтың кезекті жиналысына шығарылады.
65. Тиісті жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауыл округінің әкімінің ұсынған қорытындысын және жергілікті қоғамдастықтың жиналысы берген ұсынымдарын қарау бойынша қорытындылар нәтижелері есепке алынады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
1-қосымша
Алдыңғы аймен салыстырғанда ағымдағы айдағы жергілікті (облыстық бюджеттердің (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеттер түсімдерінің санаттары бойынша кірістер түсімдерінің өсу немесе төмендеу себептерін талдау
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
2-қосымша
Республикалық және жергілікті (облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеті, облыстық бюджет, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті, аудандық бюджет, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті) бюджеттері түсімдерінің түрлері бойынша жыл басынан жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдау Ағымдағы жылдың есепті кезеңінде республикалық және жергілікті (облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеті, облыстық бюджет, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті, аудандық бюджет, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті) бюджеттері түсімдерінің бөлінісінде түсімдер жоспарларының асыра орындалу себептері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
мың теңге
Түсімдердің
БСК
БСК атауы
Есепті күнге арналған түсімдер жоспары
Есепті күнгі нақты түсуі
Ауытқу (5- бағ.-4- бағ.)
жоспардыорындау %- ы (5-бағ./4- бағ.) х100)
Ауытқудың себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
....
және т. б.
Ағымдағы жылдың есепті кезеңінде республикалық және жергілікті (облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеті, облыстық бюджет, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті, аудандық бюджет, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті) бюджеттері түсімдерінің бөлінісінде түсімдер жоспарларының орындалмау себептері
мың теңге
Түсімдердің БСК
БСК атауы
Есепті күнге арналған түсімдер жоспары
Есепті күнгі түсу фактісі
Ауытқу (5-бағ.-4-бағ.)
жоспардыорындау %- ы (5-бағ./4- бағ.х100)
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
....
және т. б.
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар мен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттары осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана, аудандар (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері, аудандық және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті бөлігінде толтырады.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына

64. Рекомендации по эффективному исполнению бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматриваются акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа и выносятся на очередное собрание местного сообщества с обоснованным заключением до 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.
65. Результаты итогов по рассмотрению заключения, представленного акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа и рекомендации, данные собранием местного сообщества, учитываются при формировании и уточнении соответствующих местных бюджетов.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Анализ причин роста или снижения поступлений доходов
по категориям поступлений местных (областных бюджетов (города
республиканского значения, столицы) бюджетов за текущий месяц
в сравнении с предыдущим месяцем
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Приложение 2
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по видам поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), областной бюджет, бюджет района (города областного значения), районный бюджет, бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа) бюджеты
Причины перевыполнения планов поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), областной бюджет, бюджет района (города областного значения), районный бюджет, бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа) бюджеты в разрезе поступлений за отчетный период текущего года
тысяч тенге
КБК
поступлений
Наименование КБК
План поступления на отчетную дату
Фактическое поступление
на отчетную дату
Отклонение (гр.5-гр.4)
% исполнения плана (гр.5/гр.4) х100)
Причины
отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
и т.д.
Причины неисполнения планов поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), областной бюджет, бюджет района (города областного значения), районный бюджет, бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа) бюджеты в разрезе поступлений за отчетный период текущего года
тысяч тенге
КБК
поступлений
Наименование КБК
План поступления на отчетную дату
Фактическое поступление на отчетную дату
Отклонение (гр.5-гр.4)
% исполнения плана (гр.5/гр. 4) х100)
Причины
отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
...
и т.д.
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов данная форма заполняется в части бюджета области, областного бюджета, города республиканского значения, столицы, бюджетов районов (города областного значения), районного и бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа).

2-1-қосымша
20__ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттар бағдармалық сыртқы қарыздар қаражаты туралы деректер
Ескерту. Нұсқаулық 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қарыз №
Қарыз атауы
Валютадағы бағдармалық сыртқы қарыздар қаражатының сомасы *
Теңгедегі бағдармалық сыртқы қарыздар қаражатының сомасы *
Бюджетті атқару жөнінде орталық уәкілетті
орган құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
* Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің төлем құжаттары негізінде
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
3-қосымша
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың
есепті кезеңіндегі республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті түсімдерін талдау
мың теңге
БС коды
Түсімдердің атауы
ағымдағы жылдың есепті кезеңіндегі түсімдер фактісі
өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі түсімдер фактісі

Приложение 2-1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Данные о средствах программных внешних займов на счетах в иностранной валюте
по состоянию на 1 января 20__ года
Сноска. Инструкция дополнена приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ займа
Наименование займа
Сумма средств программных
внешних займов в валюте*
Сумма средств программных
внешних займов в тенге
Руководитель структурного подразделения
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета __________________
* На основании платежных документов Национального банка Республики Казахстан
Приложение 3
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Анализ поступлений в республиканский и местные (бюджет
области (города республиканского значения, столицы)
бюджеты за отчетный период текущего года в сравнении
с аналогичным периодом прошлого года
тыс. тенге
код БК
Наимено-вание поступ- лений
факт поступления отчетного периода текущего года
факт поступления аналогичного периода прошлого года

Ауытқу (4-бағ.-5-бағ.)
өсу қарқынының, төмендеудің %-ы
(5- бағ./4- бағ.х100)
Себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
....
n
т.б.
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджеттің өзі, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бөлігінде толтырады.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
4-қосымша
Өңірлер бөлінісінде жыл басынан бастап республикалық, жергілікті (облыс бюджеті , аудан бюджеті) бюджеттер кірістерінің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалмау себептерін талдау
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың теңге
Өңірдің атауы
Бюджет деңгейі
Жоспар орындалмаған негізгі салықтар
Олар бойынша атқарылмау сомасы
Себептер
Есепті күнге түсімдер жоспары
Есепті күнге түсу фактісі
Ауытқу (3- баған-2- баған)
атқарылу % (3- баған./2- баған) х100)
бюджеттік сыныптама коды
салықтар мен төлемдердің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны:
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, аудан бюджеті бөлігінде толтырады
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
5-қосымша
Салықтар мен төлемдер бөлінісінде мемлекеттік бюджетке
түсетін түсімдер бойынша бересі сомасын талдау
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
6-қосымша
"__" ____________ 200___ ж. мемлекеттік бюджет
кірістерінің орындалуы
мың теңге
Төлем атауы
МБ жоспары
МБ фактісі
Ауытқу (3-бағ.- 2-бағ.)
орындалу %-ы (3-бағ./ 2-бағ.)
РБ жоспары
1
2
3
4
5
6
Салықтық түсімдер
Корпоративтік табыс салығы
Жеке табыс салығы
Әлеуметтік салық
Мүлікке салық
Жер салығы
Көлік құралдарына салық
Бірыңғай жер салығы
Қосылған құн салығы
1) ІТӨ - не ҚҚС
2) импортқа ҚҚС
Акциздер, барлығы
1) ІТӨ акциздер
2) Импортқа акциздер
Табиғи және басқа ресурстарды пайдаланудағы түсімдер
Халықаралық сауда мен ішкі операцияларға салықтар
Басқа да салықтар
Мемлекеттік баж
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер
Трансферттер түсімдері
ЖИЫНЫ
Кедендік төлемдер және салықтар
кестенің жалғасы
РБ фактісі
Ауытқу
(7-бағ.- 6-бағ.)
орындалу % (7-бағ.- 6-бағ.)
ЖБ жоспары
ЖБ фактісі
Ауытқу
(11-бағ.-10-бағ.)
орындалу % (11-бағ./10- бағ.)
Ұлттық қорға түсімдер
МБ + Ұлттық қорға түсімдер
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
7-қосымша
_____________ 200___ жылғы бюджеттік бағдарлама (кіші
бағдарлама) бөліндісінде қабылданбаған міндеттемелер мен
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының уақтылы орындалмауы
туралы ақпарат - ескерту
мың теңге
Бюджеттік сыныптама коды
Атауы
Есепті қаржы жылына түзетілген бюджет
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Есепті кезеңге жиынтық жоспар
Төленген міндеттемелер

Отклонение (гр.4-гр.5)
темп роста, снижения (гр.4/гр.5х100), %
Причины
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
...
n
и т.д.
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области, собственно областного бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 4
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Анализ причин неисполнения плановых показателей доходов
республиканского, местных (бюджета области, бюджета района) бюджетов
с начала года в разрезе регионов
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
тысяч тенге
Наименование региона
Уровень бюджета
Основные налоги, по которым план не исполнен
Суммы недоисполнения по ним
Причины
План поступления на отчетную дату
Факт поступления на отчетную дату
Отклонение (графа 3- графа 2)
% исполнения (графа 3/ графа 2 х 100)
код бюджетной классификации
наименование налогов и платежей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого:
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области, бюджета района
Приложение 5
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Анализ сумм недоимки по поступлениям в государственный бюджет в разрезе налогов и платежей Анализ недоимки по состоянию на "__" _______________ с начала текущего года
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Исполнение доходов государственного бюджета
на "__" ____ 20 __ г.
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Приложение 7
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Информация-напоминание о непринятых обязательствах
и несвоевременном выполнении плана финансирования по
платежам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм)
на _____________ 20___ годa
тыс. тенге
Коды бюджетной классификации
Наи- ме- но- ва- ние
Скорре- ктиров- анный бюджет за от- четный финан- совый год
Сводный план на отчетный период
Оплачен- ные обяза- тельства

орындалу % (8-бағ./6-бағ.х100)
Орындалмау сомасы (8-бағ. - 6-бағ.)
Тіркелген міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы
(11-бағ. - 7-бағ.)
төлемдер бойынша
міндеттемелер бойынша
6
7
8
9
10
11
12
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
8-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына
Нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) іске асыру мониторингiнiң нәтижелерi туралы есеп
Индекс: 1-МАБП нысаны
Мерзімділігі: ай сайын, жылдық
Есепті кезең ________________жылдарға
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi
Ұсынылу мерзімі:
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін - есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін - есепті айдан кейінгі айдың алғашқы жеті жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей.
Нысан
Бюджеттің түрі ___________________
мың теңге
Код
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
Есепті кезеңге жиынтық қаржыландыру жоспары
Қабылданғанған міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы (8-баған - 6-баған)
Төленген міндеттемелер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
міндеттемелер бойынша
төлемдер бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
Даму бағдарламалары
кестенің жалғасы
Атқарылу % (10 - баған /7-баған х 100)
Бір жылға арналған күтілетін атқарылу*
Күтілетін атқарылу % (12- баған /5-баған х 100)
Бір жылға күтілетін атқарылмау сомасы (12- баған - 5-баған)
Төлемдер бойынша жоспарды орындамау (10- баған -7- баған)
Есепті кезеңге бюджет қаражатын үнемдеу, барлығы (17- баған +18- баған +19- баған)
оның ішінде
Үкіметтің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінің бөлінбеген қалдығы
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы
Есепті кезеңге игерілмеу (15-баған-16-баған -20-баған-21 баған)
мемлекеттік сатып алу нәтижлері бойынша қаражатты үнемдеу
еңбекақы төлеу қоры бойынша үнемдеу
өзге де үнемдеу
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
оның ішінде игерілмеу себептері
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есепті кезеңге игерілмеу себептеріне негіздемесі)
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелердің уақтылы қабылданбауы не қабылданбауы себептеріне негіздемесі)
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өнім берушілердің орындалмаған шарттық міндеттемелері
өткізілмеген мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқаруы
өзге де себептер
23
24
25
26
27
28
Атауы _______________________________________
Мекенжайы___________________________________
Телефоны_____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________
Орындаушы ________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефоны
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы
(белгіленген тәртіппен орталық атқарушы аппарат
басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам)
немесе мемлекеттік мекеменің басшысы
________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Қаржы қызметінің басшысы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе:
* 12-баған ағымдағы жылдың жеті айының қорытындысынан бастап ағымдағы жылдың соңына дейін толтырылады.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 30-тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
9-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
_______________ бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп
Индекс: 1-МУО нысаны
Мерзімділігі: ай сайын, тоқсан сайын*, жылдық
Есепті кезең: 20 ____ жылғы _________________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аппараттары
Ұсыну мерзімі:
- аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараттары үшін есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей;
- ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары үшін есепті айдан кейінгі айдың 7-нен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей;
- облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары үшін есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей.
Нысан
Бюджеттің түрі ___________________
мың теңге
Код
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
Есепті кезеңге жиынтық қаржыландыру жоспары
Қабылданғанған міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы (8-баған - 6-баған)
Төленген міндеттемелер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
міндеттемелер бойынша
Төлем дер бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
Даму бағдарламалары
кестенің жалғасы
Атқарылу % (10 - баған /7-баған х 100)
Бір жылға арналған күтілетін атқарылу**
Күтілетін атқарылу % (12- баған /5-баған х 100)
Бір жылға күтілетін атқарылмау сомасы (12- баған - 5-баған)
Төлемдер бойынша жоспарды орындамау (10- баған -7- баған)
Есепті кезеңге бюджет қаражатын үнемдеу, барлығы (17- баған +18- баған +19- баған)
оның ішінде
Үкіметтің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінің бөлінбеген қалдығы
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы
Есептіке зеңге игерілмеу (15-баған-16-баған -20-баған-21 баған)
мемлекеттік сатып алу нәтижлері бойынша қаражатты үнемдеу
еңбекақы төлеу қоры бойынша үнемдеу
өзге де үнемдеу
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
оның ішінде игерілмеу себептері
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есепті кезеңге игерілмеу себептеріне негіздемесі)
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелердің уақтылы қабылданбауы не қабылданбауы себептеріне негіздемесі)
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушілердің орындалмаған шарттық міндеттемелері
өткізілмеген мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқару
өзге де себептер
23
24
25
26
27
28
Атауы _______________________________________
Мекенжайы___________________________________
Телефоны_____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефон
Бюджетті атқару жөнінде уәкілетті органның
немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімі аппаратының басшысы
______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе:

% испол- нения (гр.8/ гр.6 х100)
Сумма неис- пол- нения (гр.8- гр.6)
Приня- тые обяза- тель- ства
Сумма неп- риня- тых обя- зате- льств(гр.11- гр.7)
АБП
Прог- рамма
Подп- рог- рамма
по пла- тежам
по обяза- тель- ствам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 8
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета или аппарату
акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Форма размещена на интернет- ресурсе: www.minfin.gov.kz
Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм)
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: форма: 1-МАБП
Периодичность: ежемесячная, годовая
Отчетный период: на ____________________ года
Круг представляющих лиц: администратор бюджетных программ
Срок представления:
для администраторов местных бюджетных программ - не позднее первых пяти
рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем и за отчетный год –
не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом;
для администраторов республиканских бюджетных программ не позднее первых семи
рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем и за отчетный год –
не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Форма
Вид бюджета _____________________________________
тысяч тенге
Код
Наименование
Сводный план финансирования на год
Сводный план финансирования на отчетный период
Принятые обязательства
Сумма непринятых обязательств (графа 8- графа 6)
Оплаченные обязательства
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
по обязательствам
по платежам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего
из них:
Текущие программы
Программы развития
продолжение таблицы
% исполнения (графа 10/ графа 7х100)
Ожидаемое исполнение плана на год*
% ожидаемого исполнения (графа 12/ графа 5х100)
Ожидаемая сумма неисполнения на год (графа 12 – графа 5)
Неисполнение плана по платежам (графа 10- графа 7)
Экономия бюджетных средств за отчетный период – всего, (графа 17+ графа 18+ графа 19)
в том числе
Нераспределенный остаток резерва Правительства или местных исполнительных органов
Нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Неосвоение за отчетный период, (графа 15- графа 16- графа 20- графа 21)
экономия по результатам государственных закупок
экономия по фонду оплаты труда
прочая экономия
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
в том числе причины неосвоения
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин неосвоения за отчетный период)
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин несвоевременного принятия либо непринятия обязательств)
невыполненные договорные обязательства поставщиков товаров (работ, услуг)
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам
Управление бюджетной программой (подпрограммой) администратора бюджетных программ
прочие причины
23
24
25
26
27
28
Наименование_________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон______________________________________________
Адрес электронной почты_______________________________
Исполнитель ___________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель аппарата центрального
исполнительного органа (должностное лицо, на которого
в установленном порядке возложены полномочия руководителя
аппарата центрального исполнительного органа)
или руководитель государственного учреждения
______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель финансовой службы
______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание:
* графа 12 заполняется, начиная с итогов семи месяцев текущего года и до конца текущего года.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 30 настоящей Инструкции.
Приложение 9
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета
Форма размещена на интернет- ресурсе: www.minfin.gov.kz
Аналитический отчет об исполнении ____________бюджета
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: форма: 1-МУО
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная*, годовая
Отчетный период: по состоянию на ________________ 20___ года
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета,
аппараты акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Срок представления:
- для аппаратов акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
не позднее первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем
и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным
финансовым годом;
- для уполномоченных органов по исполнению бюджета района (города областного
значения) – не позднее 7-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем и
за отчетный год – не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом;
- для уполномоченных органов по исполнению бюджета области (города
республиканского значения, столицы) – не позднее 15-го числа месяца, следующего
за отчетным кварталом и за отчетный год – не позднее 1 февраля года, следующего
за отчетным финансовым годом.
Форма
Вид бюджета ___________________
тысяч тенге
Код
Наименование
Сводный план финансирования на год
Сводный план финансирования на отчетный период
Принятые обязательства
Сумма непринятых обязательств (графа 8- графа 6)
Оплаченные обязательства
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
по обязательствам
по платежам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего
из них:
Текущие программы
Программы развития
продолжение таблицы
% исполнения (графа 10 / графа
7х100
Ожидаемое исполнение плана на год**
% ожидаемого исполнения (графа 12/ графа 5x100)
Ожидаемая сумма неисполнения на год (графа 12 - графа 5)
Неисполнение плана по платежам (графа 10- графа 7
Экономия бюджетных средств за отчетный период – всего, (графа 17+ графа 18+ графа 19)
в том числе
Нераспределенный остаток резерва Правительства или местных исполнительных органов
Нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Неосвоение за отчетный период, (графа 15- графа 16- графа 20 – графа 21)
экономия по результатам госзакупок
экономия по фонду оплаты труда
прочая экономия
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
в том числе причины неосвоения
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин неосвоения за отчетный период)
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин несвоевременного принятия либо непринятия обязательств)
невыполненные договорные обязательства поставщиков товаров (работ, услуг)
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам
Управление бюджетной программой (подпрограммой) администратора бюджетных программ
прочие причины
23
24
25
26
27
28
Наименование_________________________________
Адрес________________________________________
Телефон______________________________________
Адрес электронной почты_______________________
Исполнитель ________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета или
аппарата акима города
районного значения, села, поселка,
сельского округа
______________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание:

* осы Нұсқаулықтың 26 және 28-тармақтарына сәйкес;
** 12-баған ағымдағы жылдың жеті айының қорытындысынан бастап және ағымдағы жылдың соңына дейін толтырылады;
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 30-тармағында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
10-қосымша
___________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылында бөлінген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ағымдағы жылы түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін түгел пайдалану туралы талдамалық есеп
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы: ___________________________
Мерзімділігі: жылдық
мың теңге
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Оның ішінде инвестжоба
Атауы
____ж ЖБ қалдығы есебінен ҚР ЖАО-ның шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

* согласно пунктам 26 и 28 настоящей Инструкции;
** графа 12 заполняется, начиная с итогов семи месяцев
текущего года и до конца текущего года;
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 30 настоящей Инструкции.
Приложение 10
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Сноска. Приложение 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020).
Форма
Аналитический отчет о
доиспользовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в
истекшем финансовом году и разрешенных
доиспользовать по
решению Правительства Республики Казахстан или местных
исполнительных органов в текущем году по состоянию на
_________________ год
Наименование:___________________________
Периодичность: годовая
тысяч тенге
АБП
Программа
Подпрограмма
в том числе инвест -проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или МИО за счет остатков МБ на____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есептікезеңдегіигерілмеу (8-бағ. -6 –бағ.)
Жоғары тұрған бюджет кірісіне қайтарылды
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысы _________________ _________________
(қолы) ( қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
11-қосымша
Республикалық бюджеттен ___________ жылға бөлінген бюджет қаражатының игерілмеуі бойынша ақпарат
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2020 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Төлемдер бойынша жоспардың орындалмауы
Бюджет қаражатын үнемдеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің бөлінбеген қалдығы
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы
Есепті кезеңге игерілмеу (2-баған- 3- баған- 4- баған- 5-баған)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің игерілмеуі
Республикалық бюджеттен барлығы бюджет қаражатын игерілмеуі (6-баған+ 7- баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ____________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
12-қосымша
__________ жылы _________________________ бюджет қаражатының тиімсіз жұмсалуы туралы деректер

Неосвоение за отчетный период (гр.8-гр.6)
Возвращено в доход вышестоящего бюджета
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета __________ _____________________________
(подпись)      (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Информация по неосвоению бюджетных средств, выделенных из республиканского бюджета за ______________ год
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.02.2022 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование администратора бюджетных программ
Неисполнение плана по платежам
Экономия бюджетных средств
Нераспределенный остаток резерва Правительства Республики Казахстан
Нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Неосвоение за отчетный период (графа 2-графа 3- графа 4-графа 5)
Неосвоение целевых трансфертов на развитие, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан
Всего неосвоение бюджетных средств республиканского бюджета (графа 6+
графа 7)
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель структурного подразделения
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета
___________ ________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 12
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Данные о неэффективном расходовании средств
_________бюджета за _____год

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2018 № 1020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Негізгі көрсеткіштері
Сомасы, мың теңге
1
2
Барлығы, онын ішінде:
- тиісті бюджет бойынша бюджет қаражатының игерілмеуі
- нысаналы мақсатта пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару
- пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
- өткен қаржы жылында бөлінген Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті уәкілетті органдарының шешімдері бойынша толық пайдалануға рұқсат берілген пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы даму трансферттерін қайтару
- нысаналы мақсатта пайдаланылмаған бюджеттік кредиттерді қайтару
- республикалық немесе жергілікті бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған бюджеттік кредиттерді қайтару
- жоғары тұрған бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған бюджеттік кредиттерді төмен тұрған бюджеттен қайтару
- жарғылық капиталды қалыптастыруға (толтыруға) арналған және есепті кезеңде пайдаланылмай қалған есепті қаржы жылына бөлінген КМС ҚБШ қаражат қалдығы
- мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған және есепті кезеңде пайдаланылмай қалған есепті қаржы жылына бөлінген КМС ҚБШ қаражат қалдығы
_____ жылғы республикалық бюджеттiң қаражатын пайдалану кезінде анықталған бюджет жүйесінің принциптерін бұзушылықтар*
* - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган толтырады
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
13-қосымша
20_______ жылғы _______________ жағдай бойынша Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы туралы ақпарат

Сноска. Приложение 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.11.2018 № 1020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Основные показатели
Сумма, тысяч тенге
1
2
ВСЕГО, в том числе:
- неосвоение бюджетных средств по соответствующему бюджету
- возврат, использованных не по целевому назначению целевых трансфертов
- возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
- возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов
- возврат, использованных не по целевому назначению бюджетных кредитов
- возврат неиспользованных бюджетных кредитов, выданных из республиканского или местного бюджета
-возврат из нижестоящего бюджета неиспользованных бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета
- остатки средств на КСН СКС, выделенные в отчетном финансовом году на формирование (пополнение) уставного капитала и оставшиеся неиспользованными в отчетном периоде
- остатки средств на КСН СКС, выделенные в отчетном финансовом году на выполнение государственного задания и оставшиеся неиспользованными в отчетном периоде
Нарушения принципов бюджетной системы, выявленные при использовании средств республиканского бюджета за _____ год*
* - заполняется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
Приложение 13
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Информация об ожидаемом исполнении плана финансирования по платежам
по состоянию на _______________________ 20______ года

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Бюджет түрі (республикалық)
Есептік кезең (ай сайын)
Өлшем бірлігі
мың теңге
Коды
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Жыл басындағы төлемдер бойынша жоспары
Алдағы айға арналған төлемдер бойынша жоспары
Арттырылған жиынтық жоспарының орындалысының күтілуі
Алдағы айға арналған жоспарының күтілуі

Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Администратор бюджетных программ
Вид бюджета (республиканский)
Отчетный период (ежемесячно)
Единица измерения
тысяч тенге
Код
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
План по платежам с начала года
План по платежам на предстоящий месяц
Ожидаемое исполнение плана с нарастающим итогом
Ожидаемое исполнение плана на предстоящий месяц

Орындалу, % 7-баған / 5-баған х 100
Орындалуы, % 8-баған / 6-баған х 100
Жоспардың орындалмауы 7-баған- 5-баған
Жоспардың орындалмауы 8-баған- 6-баған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Орталық атқарушы органның аппарат
басшысы (белгіленген тәртіппен орталық
атқарушы орган аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға)
немесе мемлекеттік мекеме басшысы _______________ ____________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Қаржы қызметінің басшысы__________ _____________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
14-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
Республикалық бюджеттен трансферттер(кредиттер) есебінен іске асырылатын және жергілікті бюджеттен бөлінген даму мен кредиттерге арналған нысаналы трансферттерді, нысаналы ағымдағы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің есебі
Индекс: нысан: 2-НТББӘ
Мерзімділігі: ай сайын
Есепті кезең ____________________ жылға
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Ұсынылу мерзімі:
Келесі есепті айдан кейінгі 4 күнінен кешіктірмей және есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей.
Бюджеттің түрі _____________________________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____ жылға бекітілген бюджет, республикалық бюджет
____ жылға нақтыланған бюджет, республикалық бюджет
____ жылға түзетілген бюджет, республикалық бюджет
Жергілікті бюджеттен бөлінген және есепті кезеңде Республикалық бюджет трансферттері есебінен іске асырылатыны
Есепті кезеңге Жергілікті бюджеттің төлемдері бойынша қаржыландыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Нысаналы трансферттердің барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
...
Даму бағдарламалары
...
Кредиттер
кестенің жалғасы
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер
Атқарылу % (11-баған /8- баған.х 100)
Бір жылға арналған жоспардың күтілетін орындалуы
Бір жылдық жоспардың күтілетін орындалмауы (13- баған.-7- баған
Есептік кезеннің аяғына орындалмаған сомасы (11-баған -8-баған)
Есептік кезеннің бюджет қаражатын үнемдеу барлығы (17-баған +18-баған +19-баған)
оның ішінде
мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қаражатты үнемдеу
Мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша үнемдеу
Еңбек ақы қоры бойынша үнемдеу
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы

% исполнения (графа 7 / графа 5 х 100)
% исполнения (графа 8 / графа 6 х 100)
Неисполнение плана (графа 7-графа 5)
Неисполнение плана (графа 8-графа 6)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа) или руководитель государственного учреждения
____________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель финансовой службы ____________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 14
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Отчет администратора местной бюджетной программы о результатах мониторинга реализации
целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных
из местного бюджета и реализуемых за счет трансфертов (кредитов) из республиканского бюджета
Индекс: форма: 2-ЦТАБП
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: администратор бюджетных программ
Срок представления: не позднее 4-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем
и не позднее 18-го января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Вид бюджета _________________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Утвержденный бюджет на ____год, республиканский бюджет
Уточненный бюджет на _____год, республиканский бюджет
Скорректированный бюджет на _____год, республиканский бюджет
Выделено из местного бюджета и реализуемое за счет трансфертов (кредитов) из республиканского бюджета за отчетный период
План финансирования по платежам местного бюджета за отчетный период
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего целевых трансфертов
в том числе:
Текущие программы
...
Программы развития
...
Кредиты
продолжение таблицы
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства
% исполнения (графа 11/ графа 8х 100
Ожидаемое исполнение плана на год
Ожидаемое неисполнение плана на год (графа 13- графа 7)
Сумма неисполнения на конец отчетного периода (графа 11 - графа 8)
Экономия бюджетных средств за отчетный период – всего, (графа 17+ графа 18+ графа 19)
в том числе
Экономия по результатам государственных закупок
Экономия по фонду оплаты труда
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы

есепті кезеңге игерілмеу (15- баған- 16- баған)
оның ішінде игерілмеу себептері
өзге де себептер
Есепті кезеңде игерілмеу себептері
Бір жылға күтілетін игерілмеу себептері
тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өнім берушілерінің орындалмаған шарттық міндеттемелері
мемлекеттік сатып алу бойынша өтпеген конкурстар
Бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) басқаруы
20
21
22
23
24
25
26
Атауы ____________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________
Телефоны__________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы________________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефон
Жергілікті бюджеттік бағдарлама
әкімшісінің басшысы
___________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Қаржы қызметінің басшысы
___________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 42-тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
14-1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан

Неосвоение за отчетный период (графа 15-графа 16)
в том числе причины неосвоения
Причины неосвоения за отчетный период
Причины ожидаемого неосвоения плана на год
Невыполненные договорные обязательства поставщиков товаров (работ, услуг)
Несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам
Управление бюджетной программой (подпрограммой) администратора бюджетных программ
прочие причины
20
21
22
23
24
25
26
Наименование _______________________________________________
Адрес ______________________________________________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель _______________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель администратора местной бюджетной программы
__________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель финансовой службы
__________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 42 настоящей Инструкции
Приложение 14-1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных

Ескерту. 14-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.03.2023 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің есебі
Индекс: нысан: 2-АНТББӘ
Мерзімділігі: жыл сайын
Есепті кезең ____________________ жылға
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Ұсынылу мерзімі: есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей.
Бюджеттің түрі _________________________________________________________ мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
Жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттердің атауы
_____ жылға бекітілген бюджет
_____ жылға нақтыланған бюджет
_____ жылға түзетілген бюджет
_____ жылға игерілгені
___ жылға атқарылуы
%

Сноска. Инструкция дополнена приложением 14-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28.03.2023 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администратору местных бюджетных программ или аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Отчет администратора местной бюджетной программы о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета при расчете трансфертов общего характера
Индекс: форма: 2-ЦТТАБП
Периодичность: ежегодная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: администратор бюджетных программ
Срок представления: не позднее 18 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Вид бюджета _________________________________________________________ тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
Наименование целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Утвержденный бюджет на _____год
Уточненный бюджет на _____год
Скорректированный бюджет
на _____год
Освоено
на _____год
%
исполнение на ___год

Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 47-9 тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
____________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылында бөлінген және ағымдағы жылы жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін ББӘ-нің түгел пайдалану туралы ақпараты
Индекс: нысан 3-ТПББӘ
Мерзімділігі: жылдық
Қаржы жылындағы _________ есепті кезең
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Ұсыну мерзімі: есептiден кейiнгi қаржы жылдың 15 қаңтарына дейін
Бюджеттің түрі: _________________________________________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____жылға жергілікті бюджеттің қалдығы есебінен жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 47-9 настоящей Инструкции
Приложение 15
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган по исполнению бюджета
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов:
www.gov.kz Информация о доиспользовании администраторами бюджетных программ
целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году
и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году
Индекс: форма: 3-ДАБП
Периодичность: годовая
Отчетный период за _________ финансовый год
Круг представляющих лиц: Администраторы бюджетных программ
Срок представления: до 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Вид бюджета: ________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению местных исполнительных органов за счет остатков местного бюджета на ____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есепті кезеңдегі игерілмеу (8-баған - 6-баған)
Жоғары тұрған бюджет кірісіне қайтарылды
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы _______________________________________________
Мекенжайы __________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы _________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефон
Жергілікті бюджеттік бағдарламасы
әкімшісінің басшысы
_______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Қаржы қызметінің басшысы
_______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 43-тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына

Неосвоение за отчетный год (графа 8-графа 6)
Возвращено в доход вышестоящего бюджета
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование _______________________________________________
Адрес ______________________________________________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель _________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель администратора местной бюджетной программы
_____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель финансовой службы
_____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: Пояснение по заполнению к форме согласно пункту 43 настоящей Инструкции

15-1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. Нұсқаулық 15-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұсынылады: аудан (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
Ағымдағы нысаналы трансферттерді, нысаналы даму трансферттері мен аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен бөлінген және республикалық бюджеттен берілетін трансферттер (кредиттер) есебінен іске асырылатын кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының есебі
Индекс: 2-НТАО нысан
Мерзімділігі: ай сайын
Есепті кезең ____________________ жылдар
Ұсынатын тұлғалар тобы: аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараты
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 4-нен кешіктірмей және есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 18 қаңтарынан кешіктірмей
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____ жылға бекітілген бюджет, республикалық бюджет
____ жылға нақтыланған бюджет, республикалық бюджет
____ жылға түзетілген бюджет, республикалық бюджет
Жергілікті бюджеттен бөлінген және есепті кезеңде Республикалық бюджет трансферттері есебінен іске асырылатыны
Есепті кезеңге Жергілікті бюджеттердің төлемдері бойынша қаржыландыру жоспары
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Приложение 15-1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Инструкция дополнена приложением 15-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета района (города областного значения)
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Отчет аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о результатах мониторинга
реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных
из районного (города областного значения) бюджета и реализуемых за счет трансфертов (кредитов)
из республиканского бюджета
Индекс: форма 2-ЦТСО
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Срок представления: не позднее 4-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем
и не позднее 18-го января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование города районного значения, села, поселка, сельского округа:
_________________________________________________________________________
Вид бюджета _____________________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Утвержденный бюджет на ____год, республиканский бюджет
Уточненный бюджет на ____год, республиканский бюджет
Скорректированный бюджет на _____ год, республиканский бюджет
Выделено из местного бюджета и реализуемое за счет трансфертов из республиканского бюджета за отчетный период
План финансирования по платежам местного бюджета за отчетный период
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

15-2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. Нұсқаулық 15-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 22.08.2017 № 511 (халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараты үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұсынылады: аудан (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының өткен қаржы жылында бөлінген және ағымдағы жылы жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін түгел пайдалану туралы ақпараты
Индекс: 3-ТПАО нысан
Мерзімділігі: жылдық
_________ қаржы жылындағы есепті кезең
Ұсынатын тұлғалар тобы: аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараты
Ұсыну мерзімі: есептi қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің атауы
Бюджеттің түрі: _________________________________________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____жылы Жергілікті бюджеттің қалдығы есебінен ҚР Жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Приложение 15-2
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Инструкция дополнена Приложением 15-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 22.08.2017 № 511 (вводится в действие для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с – 01.01.2018, для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с – 01.01.2020); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета района (города областного значения)
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Информация аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о доиспользовании
целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать
по решению местных исполнительных органов в текущем году
Индекс: форма 3-ДСО
Периодичность: годовая
Отчетный период за _________ финансовый год
Круг представляющих лиц: аппараты акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
Срок представления: до 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование города районного значения, села, поселка, сельского округа:
_________________________________________________________________
Вид бюджета _____________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению местных исполнительных органов за счет остатков местного бюджета на ____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есепті кезеңдегі игерілмеу (8-баған-6-баған)
Жоғары тұрған бюджет кірісіне қайтарылды
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы _____________________________________________
Мекенжайы_________________________________________
Телефоны___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_________________________
Орындаушы _________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефон
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімі _____________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 43-тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына

Неосвоение за отчетный период (графа 8-графа 6)
Возвращено в доход вышестоящего бюджета
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование_______________________________________________
Адрес______________________________________________________
Телефон____________________________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________
Исполнитель _______________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа
___________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: Пояснение по заполнению к форме согласно пункту 43 настоящей Инструкции

Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 47-9 тармағында келтірілген.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін
атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
______________________________ ____________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
КЕЛІСІЛДІ ___________________________
Мөр орны
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
16-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: облыстық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
___________ жылғы жағдай бойынша облыстық бюджеттен бөлінген және республикалық бюджеттен берілетін трансферттер (кредиттер) есебінен іске асырылатын нысаналы ағымды трансферттерді, нысаналы даму трансферттерін және кредиттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының есебі
Индекс: нысан: 2-НТА
Мерзімділігі: ай сайын
Есепті кезең ____________________ жылдар
Ұсынатын тұлғалар тобы: ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар:
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі 6-інші күнінен кешіктірмей және есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20-інші қаңтарынан кешіктірмей.
Аудан (облыстық маңызы бар қала) атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____ жылға бекітілген бюджет, республикалық бюджет
____ жылға нақтыланған бюджет, республикалық бюджет
____ жылға түзетілген бюджет, республикалық бюджет
1
2
3
4
5
6
7
Нысаналы трансферттердің барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
...
Даму бағдарламалары
...
Кредиттер
кестенің жалғасы
Жергілікті бюджеттен бөлінген және есепті кезеңде Республикалық бюджеттің трансферттері есебінен іске асырылатыны
Есепті кезеңге Жергілікті бюджеттің төлемдері бойынша қаржыландыру жоспары
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 47-9 настоящей Инструкции
Руководитель уполномоченного органа по исполнению
бюджета района (города областного значения)
_____________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
СОГЛАСОВАНО ______________________________
Место печати
Приложение 16
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета области
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета района, города областного значения
о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов
на развитие и кредитов, выделенных из областного бюджета и реализуемых за счет трансфертов
(кредитов) из республиканского бюджета
Индекс: форма 2-ЦТРН
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета района
(города областного значения):
Срок представления: не позднее 6-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем
и не позднее 20-го января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование района (города областного значения): ____________________________
Вид бюджета ______________________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Утвержденный бюджет на ____год, республиканский бюджет
Уточненный бюджет на _____год, республиканский бюджет
Скорректированный бюджет на _____ год, республиканский бюджет
1
2
3
4
5
6
7
Всего целевых трансфертов
в том числе:
Текущие программы
...
Программы развития
...
Кредиты
продолжение таблицы
Выделено из местного бюджета и реализуемое за счет трансфертов из республиканского бюджета за отчетный период
План финансирования по платежам местного бюджета за отчетный период
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

16-1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 16-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.03.2023 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: облыстық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, облыстық бюджеттік бағдарлама әкімшелерінің есебі
Индекс: нысан: 2-АНТА
Мерзімділігі: жыл сайын
Есепті кезең ____________________ жылдар
Ұсынатын тұлғалар тобы: ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, облыстың бюджеттік бағдарлама әкімшілері:
Ұсынылу мерзімі: есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей.
Аудан (облыстық маңызы бар қала), облыстқ бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________ мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
Жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттердің атауы
_____ жылға бекітілген бюджет
_____ жылға нақтыланған бюджет
_____ жылға түзетілген бюджет
_____ жылға игерілгені
___ жылға атқарылуы
%

Приложение 16-1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Инструкция дополнена приложением 16-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28.03.2023 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета области
Отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета района, города областного значения, администраторов областных бюджетных программ о результатах мониторинга
реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Индекс: форма: 2-ЦТТСО
Периодичность: ежегодная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета района (города областного значения), администраторы областных бюджетных программ
Срок представления: не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование района (города областного значения), администратора бюджетной программы области:
_________________________________________________________________________
Вид бюджета _____________________________________________________________ тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
Наименование целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Утвержденный бюджет на _____год
Уточненный бюджет на _____год
Скорректированный бюджет
на _____год
Освоено
на _____год
%
исполнение на ___год

Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 47-9 тармағында келтірілген.
Облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
______________________________ ____________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
КЕЛІСІЛДІ ________________________ Мөр орны
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
17-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады:облыстық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
____________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылына бөлінгенжәне ағымдағы жылы жергілікті атқарушы органдардың шешімібойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін түгел пайдалану туралы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының ақпараты
Индекс: нысан: 3-ТПА
Мерзімділігі: жылдық
_________ қаржы жылындағы есепті кезең
Ұсынатын тұлғалар тобы:Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар
Ұсыну мерзімі: есептiден кейiнгi жылдың 20 қаңтарына дейін.
Аудан (облыстық маңызы бар қала) атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшесі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____ жылы Жергілікті бюджеттің қалдығы есебінен жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 47-9 настоящей Инструкции
Руководитель уполномоченного органа по исполнению
бюджета области
_____________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
СОГЛАСОВАНО __________________________
Место печати
Приложение 17
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Приложение 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета области
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Информация уполномоченного органа по исполнению бюджета района, (городов областного значения)
о доиспользовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году
и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году
Индекс: форма 3-ДРН
Наименование района (города областного значения): __________________________________________
Периодичность: годовая
Отчетный период за _________ финансовый год
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета района, (города областного значения)
Срок представления: до 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование района (города областного значения): ____________________________
Вид бюджета: _____________________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению местных исполнительных органов за счет остатков местного бюджета на____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есепті кезеңдегі игерілмеу (8-баған-6-баған)
Жоғары тұрған бюджет кірісіне қайтарылды
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________
Телефоны _______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________
Орындаушы _____________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефон
Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті органының басшысы
______________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 43-тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына

Неосвоение за отчетный период (графа 8-графа 6)
Возвращено в доход вышестоящего бюджета
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование ______________________________________________
Адрес _____________________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель _______________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета района, города
областного значения
___________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: Пояснение по заполнению к форме согласно пункту 43 настоящей Инструкции

17-1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 17-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.03.2023 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органына
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттік бағдарлама әкімшісінің есебі
Индекс: нысан: 2-АНТББӘ
Мерзімділігі: жыл сайын
Есепті кезең ____________________ жылдар
Ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қалалар, астананың бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Ұсынылу мерзімі: есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 23 қаңтарынан кешіктірмей.
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалар, астана атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________ мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
Жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттердің атауы
_____ жылға бекітілген бюджет
_____ жылға нақтыланған бюджет
_____ жылға түзетілген бюджет
_____ жылға игерілгені
___ жылға атқарылуы
%

Приложение 17-1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Инструкция дополнена приложением 17-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28.03.2023 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: : центральному уполномоченному органу соответствующей отрасли (сферы), включившему целевые трансферы в базу местного бюджета
Отчет администраторов бюджетных программ области, города республиканского значения, столицы о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Индекс: форма: 2-ЦТТАБП
Периодичность: ежегодная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: администраторы бюджетных программ области, города республиканского значения, столицы
Срок представления: не позднее 23 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование области, города республиканского значения и столицы:
_________________________________________________________________________
Вид бюджета _____________________________________________________________ тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
Наименование целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Утвержденный бюджет на _____год
Уточненный бюджет на _____год
Скорректированный бюджет
на _____год
Освоено
на _____год
%
исполнение на ___год

Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 47-10 тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
18-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
____________ жылғы жағдай бойынша республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымды трансферттерді, нысаналы даму трансферттерін және кредиттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының есебі
Индекс: нысан:2-НТО
Мерзімділігі: ай сайын
_________ қаржы жылындағы есепті кезең
Білдіретін тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары:
Ұсыну мерзімі:

Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 47-10 настоящей Инструкции
Приложение 18
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета области, города республиканского значения
и столицы о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов
на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета
Индекс: форма 2-ЦТО
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета области,
города республиканского значения и столицы
Срок представления:

есепті айдан кейінгі 8-інші күнінен кешіктірмей және есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25-інші қаңтарынан кешіктірмей.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың атауы: ___________________
Бюджеттің түрі_________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
Республикалық бюджет ____ жылы бекітілген бюджет
Республикалық бюджет ____ жылы нақтыланған бюджет
Республикалық бюджет ____ жылы түзетілген бюджет
1
2
3
4
5
6
7
Нысаналы трансферттердің барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
...
Даму бағдарламалары
...
Кредиттер
кестенің жалғасы
Есепті кезеңге республикалық бюджеттен бөлінген
Есепті кезеңге жергілікті бюджеттің төлемдері бойынша қаржыландыру жоспары
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер
Атқарылу % (11- баған./8- баған х100)
Бір жылға арналған жоспардың күтілетін орындалуы

не позднее 8-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем и не позднее 25-го января года,
следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование области, города республиканского значения и столицы:
_____________________________________________________________
Вид бюджета _________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Утвержденный бюджет на ____год Республиканский бюджет
Уточненный бюджет на _____год Республиканский бюджет
Скорректированный бюджет на _____ год Республиканский бюджет
1
2
3
4
5
6
7
Всего целевых трансфертов
в том числе:
текущие программы
...
программы развития
...
Кредиты
продолжение таблицы
Выделено из республиканского бюджета за отчетный период
План финансирования по платежам местного бюджета за отчетный период
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства
% исполнения (графа 11 / графа 8х 100
Ожидаемое исполнение плана на год

18-1-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 18-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.03.2023 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органының есебі
Индекс: нысан:2-АНТО
Мерзімділігі: жыл сайын
Есепті кезең ____________________ жылдар
Ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органы:
Ұсынылу мерзімі: есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей.
жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органының атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________ мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
Жергілікті бюджеттер базасына енгізілген ағымдағы нысаналы трансферттердің атауы
_____ жылға бекітілген бюджет
_____ жылға нақтыланған бюджет
_____ жылға түзетілген бюджет
_____ жылға игерілгені
___ жылға атқарылуы
%

Приложение 18-1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Инструкция дополнена приложением 18-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28.03.2023 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Отчет центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли (сферы) о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Индекс: форма: 2-ЦТТО
Периодичность: ежегодная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: центральный уполномоченный орган соответствующей отрасли (сферы), включивший целевые трансферты в базу местного бюджета
Срок представления: не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли (сферы:_________________________________________________________________________
Вид бюджета _____________________________________________________________ тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
Наименование целевых текущих трансфертов, включенных в базу местного бюджета
Утвержденный бюджет на _____год
Уточненный бюджет на _____год
Скорректированный бюджет
на _____год
Освоено
на _____
год
%
исполнение на ___год

18-2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Ескерту. 18-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.03.2023 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға
Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңда белгіленген бағыттар бойынша қаражаттың ең төмен көлемінің мониторингінің нәтижелері туралы жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органының есебі
Индекс: нысан:2-ТКО
Мерзімділігі: жыл сайын
Есепті кезең ____________________ жылдар
Ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органы
Ұсынылу мерзімі: есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей.
Жергілікті бюджет базасына нысаналы трансферттерді енгізген тиісті саланың (аясының) орталық уәкілетті органының атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________ мың теңге
Атауы
_____ жылға арналған қаражат көлемі (ЖСТ туралы заңға сәйкес)
_____ жылға бекітілген бюджет
_____ жылға нақтыланған бюджет
_____ жылға түзетілген бюджет
_____ жылға түзетілген бюджет
___ жылға атқарылуы
%
(7 баған/ 6 баған х100)
Мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша үнемдеу
Есепті кезеңге игерілмеу, оның ішінде

Приложение 18-2
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Инструкция дополнена приложением 18-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28.03.2023 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Отчет центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли (сферы) о результатах мониторинга минимальных объемов средств по направлениям, установленных законом об объемах трансфертов общего характера
Индекс: форма: 2-МСО
Периодичность: ежегодная
Отчетный период на ____________________ года
Круг представляющих лиц: центральный уполномоченный орган соответствующей отрасли (сферы), включивший целевые трансферы в базу местного бюджета
Срок представления: не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли (сферы):________________________________________________________________________
Вид бюджета _____________________________________________________________ тысяч тенге
Наименование
Объем средства на _____ год (установленные законом об объемах ТОХ)
Утвержденный бюджет на _____год
Уточненный бюджет на _____
год
Скорректированный бюджет
на _____год
Освоено
на _____год
%
исполнение на ___год
(графа 6/ графа 5х100)
Экономия по результатам государственных закупок
Неосвоение за отчетный период, в том числе

Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 47-10 тармағында келтірілген.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
19-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
____________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылына бөлінгенжәне ағымдағы жылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімібойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін түгел пайдалану туралыоблыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының ақпараты
Индекс:3-ТПО нысан
Мерзімділігі: жылдық
_________ қаржы жылындағы есепті кезең
Ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы
Ұсыну мерзімі: есептiден кейiнгi жылдың 25 қаңтарына дейін
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың атауы: ___________________
Бюджеттің түрі: _____________________
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвестициялық жоба
Атауы
____ жылы Жергілікті бюджеттің қалдығы есебінен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 47-10 настоящей Инструкции
Приложение 19
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Информация уполномоченного органа по исполнению бюджета области (города республиканского
значения и столицы) о доиспользовании целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем
финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан в текущем году
Индекс: форма 3-ДО
Периодичность: годовая
Отчетный период за _________ финансовый год
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета области,
города республиканского значения и столицы бюджета
Срок представления: до 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Наименование области, города республиканского значения и столицы:
___________________________________________________________________
Вид бюджета _______________________________________________________
тысяч тенге
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
в том числе инвестиционный проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан за счет остатков местного бюджета на____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есепті кезеңдегі игерілмеу (8 баған-6 баған)
Жоғары тұрған бюджет кірісіне қайтарылды
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы ______________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________
Телефоны __________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы _________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты ((ол болған кезде) қолы, телефон
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының басшысы
________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты ((ол болған кезде) қолы
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 43-тармағында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
20-қосымша
Нысан
облыстардың, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттерінің іске асырылуы туралы талдамалы есеп
Ескерту. 20-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.09.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаржы жылындағы
есепті кезең
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның атауы: ___________________
Бюджеттің түрі _____________________________________
Мерзімділігі: ай сайын
мың теңге
ББӘ
Бағдарлама
оның ішіндеинвестжоба
Атауы
РБ ____ ж. бекітілген бюджет
РБ ____ ж. нақтыланған бюджет
РБ ____ж. түзетілген бюджет
ЖБ бөлінген және есепті кезеңде РБ трансферттері есебінен іске асырылатыны
Есепті кезеңге ЖБ төлемдері бойынша қаржыландыру жоспары
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Неосвоение за отчетный период (графа 8-графа 6)
Возвращено в доход вышестоящего бюджета
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование ______________________________________________
Адрес _____________________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель _______________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета области, города
республиканского значения и столицы
__________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: Пояснение по заполнению к форме согласно пункту 43 настоящей Инструкции
Приложение 20
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга, утвержденной
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября года № 629
Форма
Аналитический отчет о реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета бюджетам областей, городов республиканского значения, столицы
Сноска. Заголовок приложения 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.09.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период
на ____________________ года
Наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета
Вид бюджета _____________________________________
Периодичность: ежемесячная
тыс. тенге
АБП
Программа
в том числе инвест -
про-ект
Наименование
Утвержденный бюджет на ____г. РБ
Уточненный бюджет на _____г. РБ
Скорректированный бюджет на_____г. РБ
Выделено из РБ за отчетный период
План финансирования по платежам МБ
за отчетный период
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға (аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппаратына)
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы туралы есеп
Индекс: нысан:4-РББ
Мерзімділігі: жылдық
_________ қаржы жылындағы есепті кезең
Білдіретін тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарлама әкімшілері
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін - есептi қаржы жылынан кейiнгi жылдың 1 ақпанына дейін;
республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін – есептi қаржы жылынан кейiнгi жылдың 21 қаңтарына дейін.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды мен атауы
________________________________
Бюджеттiк бағдарламаның коды мен атауы
_______________________________________
Бюджеттiк бағдарламаның түрi:
мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай_______________________________________
мазмұнына қарай _______________________________________________________
iске асыру тәсiлiне қарай _________________________________________________
ағымдағы/даму _________________________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың мақсаты
__________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың сипаты
___________________________________________
Бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстар
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4-баған - 3-баған)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған/ 3-баған х100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
1
2
3
4
5
6
7
мың теңге
Бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстардың жиыны
мың теңге
Бюджеттiк бағдарламаның түпкiлiктi нәтижесі
Бюджеттiк кіші бағдарламалардың коды және атауы ___________________________
________________________________________________________________________
Бюджеттiк кіші бағдарламалардың түрі:
мазмұнына қарай: ________________________________________________________
ағымдағы/даму __________________________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламалардың сипаты ___________________________________
________________________________________________________________________
Тікелей нәтиже көрсеткіші:
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4-баған - 3-баған)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған/ 3-баған х100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама/кіші бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттiк кіші бағдарлама бойынша шығыстар
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4-баған - 3-баған)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған/ 3-баған х100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
Мың теңге
Бюджеттiк кіші бағдарлама бойынша шығыстардың жиыны
Мың теңге
Бюджеттiк кіші бағдарламалардың коды және атауы __________________________
_______________________________________________________________________
Бюджеттiк кіші бағдарламалардың түрі:
мазмұнына қарай: _______________________________________________________
ағымдағы/даму _________________________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламалардың сипаты ___________________________________
________________________________________________________________________
Тікелей нәтиже көрсеткіші:
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4-баған - 3-баған)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған/ 3-баған х100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама/кіші бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттiк кіші бағдарлама бойынша шығыстар
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4-баған - 3-баған )
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған/ 3-баған х100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
Мың теңге
Бюджеттiк кіші бағдарлама бойынша шығыстардың жиыны
Мың теңге
Атауы _______________________________________
Мекенжайы________________________________________________
Телефоны_____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________
Орындаушы _____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе
Мәслихат хатшысы немесе ревизиялық комиссияның төрағасы
______________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Ескертпе: Осы Нұсқаулықтың 49-тармағына сәйкес нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
22-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан

Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета
(аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа)
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм)
Индекс: форма 4-РБП
Периодичность: годовая
Отчетный период за _________ финансовый год
Круг представляющих лиц: администраторы бюджетных программ
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ, администраторов бюджетных программ
области, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка,
сельского округа – до 1 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом;
для администраторов бюджетных программ города республиканского значения и столицы –
до 21 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Код и наименование администратора бюджетной программы ____________________
Код и наименование бюджетной программы __________________________________
Вид бюджетной программы:
в зависимости от уровня государственного управления _________________________
в зависимости от содержания _______________________________________________
в зависимости от способа реализации ________________________________________
текущая или развития _____________________________________________________
Цель бюджетной программы _______________________________________________
Описание бюджетной программы ___________________________________________
Расходы по бюджетной программе
Единица измерения
План
Факт
Отклонение (графа 4 – графа 3)
Процент выполнения показателей (графа 4 / графа 3 х100)
Причины недостижения или перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной программы
1
2
3
4
5
6
7
тысяч тенге
Итого расходы по бюджетной программе
тысяч тенге
Конечный результат бюджетной программы
Код и наименование бюджетной подпрограммы
____________________________________________________________________
Вид бюджетной подпрограммы:
в зависимости от содержания: __________________________________________
текущая или развития _________________________________________________
Описание бюджетной подпрограммы
____________________________________________________________________
Показатели прямого результата:
Единица измерения
План
Факт
Отклонение (графа 4 – графа 3)
Процент выполнения показателей (графа 4 / графа 3 х100)
Причины недостижения или перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной программы/ подпрограммы
1
2
3
4
5
6
7
Расходы по бюджетной подпрограмме
Единица измерения
План
Факт
Отклонение (графа 4 – графа 3)
Процент выполнения показателей (графа 4 / графа 3 х100)
Причины недостижения или перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной подпрограммы
тысяч тенге
Итого расходы по бюджетной подпрограмме
тысяч тенге
Код и наименование бюджетной подпрограммы
__________________________________________________________
Вид бюджетной подпрограммы:
в зависимости от содержания:
__________________________________________________________
текущая или развития
__________________________________________________________
Описание бюджетной подпрограммы
__________________________________________________________
Показатели прямого результата:
Единица измерения.
План
Факт
Отклонение (графа 4 – графа 3)
Процент выполнения показателей (графа 4 / графа 3 х100)
Причины недостижения или перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной программы/подпрограммы
1
2
3
4
5
6
7
Расходы по бюджетной подпрограмме
Единица измерения
План
Факт
Отклонение (графа 4 – графа 3)
Процент выполнения показателей (графа 4 / графа 3 х100)
Причины недостижения или перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной подпрограммы
тысяч тенге
Итого расходы по бюджетной подпрограмме
тысяч тенге
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель администратора бюджетных программ или секретарь Маслихата
или председатель ревизионной комиссии
_________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _______________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: Пояснение по заполнению к форме согласно пункту 49 настоящей Инструкции
Приложение 22
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для
сбора административных данных

Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.08.2022 № 874 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады:жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға
Нысан мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналастырылған: www.gov.kz
Бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп
Индекс: нысан: 5-НТ
Мерзімділігі: жылдық
Есепті кезең _________ қаржы жылы
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Ұсыну мерзімі:
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін есептi жылдан кейiнгi жылдың 18 қаңтарына дейін;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін – есептi жылдан кейiнгi жылдың 20 қаңтарына дейін;
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін – есептi жылдан кейiнгi жылдың 25 қаңтарына дейін;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін - есептiден кейiнгi жылдың 1 ақпанына дейін.
Мемлекеттік органның атауы ____________________________________________
Жоғары тұрған бюджеттен берілген нысаналы трансферттер қаражатының сомасы (мың тенге)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы)
______________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды)
1-кесте
Р/с №
Тікелей нәтиже
Көрсеткіштердің атауы (жоспарланып отырған іс-шаралар)
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштердің жоспарлы мәндері
Іс-шаралардың нақты орындалуы, нәтижелерге қол жеткізу сатысы
Нәтижелерге қол жеткізу %
Жоспар мың теңге
Іс жүзіндегі атқару, мың теңге
Атқарылу %
Атқарылмауы, мың теңге
Бюджет қаражатын үнемдеу, мың теңге
Игерілмеу, мың теңге
Нәтижелерге қол жеткізбеу (асыра орындау) себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
2-кесте
Р/с №
Түпкілікті нәтиже
Жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар)
Нәтижелерге нақты қол жеткізу
Нәтижелерге қол жеткізбеу (асыра орындау) себептері
1
2
3
4
Атауы _____________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________
Телефоны __________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Бюджеттік бюджеттік бағдарлама әкімшісінің басшысы
______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Ескерту: нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 54-тармағында келтірілген
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 қарашадағы
№ 629 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

Сноска. Приложение 22 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.08.2022 № 874 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: администраторам бюджетных программ вышестоящего бюджета,
в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Форма размещена на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz
Отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов
Индекс: форма 5-ЦТ
Периодичность: годовая
Отчетный период: за _________ финансовый год
Круг представляющих лиц: администраторы бюджетных программ
Срок представления:
для администраторов бюджетных программ городов районного значения, сел, поселков, сельских округов до 18 января года,
следующего за отчетным;
для администраторов бюджетных программ района (города областного значения) - до 20 января года, следующего за отчетным;
для администраторов бюджетных программ области (столицы, города республиканского значения) – до 25 января года,
следующего за отчетным годом;
для администраторов республиканских бюджетных программ - до 1 февраля года, следующего за отчетным годом.
Наименование государственного органа ______________________________________
Сумма средств целевых трансфертов из вышестоящего бюджета (тысяч тенге)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование бюджетной программы (подпрограммы))
_________________________________________________________________________
(код бюджетной программы (подпрограммы)
Таблица 1.
№ п/п
Прямой результат
Наименование показателей (планируемые мероприятия)
Единица измерения
Плановые значения показателей
Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов
% достижения результатов
План, тысяч тенге
Фактическое исполнение, тысяч тенге
% исполнения
Неисполнение, тысяч тенге
Экономия бюджетных средств, тысяч тенге
Неосвоение, тысяч тенге
Причины недостижения (перевыполнения) результатов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Таблица 2.
№ п/п
Конечный результат
Запланированные показатели (мероприятия)
Фактическое достижение результатов
Причины недостижения (перевыполнения) результатов
1
2
3
4
Наименование _______________________________________________
Адрес ______________________________________________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель _______________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель администратора бюджетной программы
___________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в пункте 54 настоящей Инструкции
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2016 года № 629
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра финансов
Республики Казахстан

1. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5574 болып тіркелген);
2. "Бюджеттік мониторинг жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 376 бұйрығы(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6419 болып тіркелген);
3. "Бюджеттiк мониторинг жүргiзу нұсқауын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 4 қазандағы № 453 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8046 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2012 жылғы 30 қазанда жарияланған);
4. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 24 маусымдағы № 294 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8553 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2013 жылғы 4 шілдеде жарияланған);
5. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 129 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10575 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 сәуірде жарияланған);
6. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 23 қарашадағы № 583 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12404 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 23 желтоқсанда жарияланған);
7. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 411 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14174 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 2 қыркүйекте жарияланған);

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5574);
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 376 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6419);
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2012 года № 453 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8046, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 30 октября 2012 года);
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 июня 2013 года № 294 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8553, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 4 июля 2013 года);
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 129 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10575, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 8 апреля 2015 года);
6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года № 583 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12404, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 23 декабря 2015 года);
7. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 411 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14174, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 2 сентября 2016 года);

8. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 68 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 26 қазандағы № 567 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14459 болып тіркелген).

8. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 октября 2016 года № 567 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14459).