Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 қарашадағы № 484 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 5 қаңтарда № 14644 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрық тақырыбының орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Уақытша өтемдік тарифті бекіту жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 115-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8472 болып тіркелген);
2) "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметаны орындау туралы есепті орналастыру қағидаларын, Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаны орындау барысы туралы тұтынушыларды хабардар ету қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 шілдедегі № 566 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтар тізбесі 5) тармақшасының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11972 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 25 қыркүйекте жарияланған).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении Правил по утверждению временного компенсирующего тарифа
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2016 года № 484. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2017 года № 14644. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по утверждению временных компенсирующих тарифов.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 апреля 2013 года № 115-ОД "Об утверждении Правил по утверждению временного компенсирующего тарифа" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8472);
2) подпункт 5) перечня некоторых приказов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 566 "Об утверждении Правил размещения отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги субъектов естественных монополий, Правил уведомления потребителей о ходе исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы на регулируемые услуги и о внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11972, опубликованный в Информационно-правовая система "Әділет" 25 сентября 2015 года).
3. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерінің баспа және электрондық түрде мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникация министрі
______________Д. Абаев
2016 жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 қарашадағы
№ 484 бұйрығымен
бекітілген
Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаты табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) уақытша өтемдік тарифтің мөлшерін бекіту және есептеу тәртібін айқындау болып табылады.
3. Осы Қағидалардың ережесі меншік нысанына қарамастан барлық табиғи монополия субъектілеріне қолданылады.
4. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) құзыретті орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации
и коммуникаций Республики Казахстан
______________Д. Абаев
от "____" __________ 2016 года
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 23 ноября 2016 года № 484
Правила по утверждению временного компенсирующего тарифа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения временного компенсирующего тарифа (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью настоящих Правил является определение порядка утверждения и расчета размера временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги (товары, работы), оказываемые субъектом естественной монополии.
3. Положение настоящих Правил распространяются на всех субъектов естественной монополии, независимо от форм собственности.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;

2) негізсіз кіріс – бекітілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға, оның ішінде алынған қарызға және оны қайтаруға қызмет көрсетуге арналған қаражатты жинақтау мақсатында резервтік шот ашуды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейінен немесе оның шекті деңгейінен асатын құн бойынша ақы алу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдарды мақсатқа сай пайдаланбау, тарифтік сметаның шығын баптарын уәкілетті органның ведомствосы бекіткен мөлшерден бес пайыздан астам орындамау, тарифтік сметада инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындауға көзделген қаражатты орындамау немесе мақсатқа сай пайдаланбау нәтижесінде алған қосымша кірісі;
3) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган немесе мынадай:
кәбілдік кәрізді мүліктік жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру;
аэронавигация мен әуежайлар қызметтері салаларындағы реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
4) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы немесе мынадай:
кәбілдік кәрізді мүліктік жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру;
аэронавигация мен әуежайлар қызметтері салаларындағы реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың ведомствосы.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Уақытша өтемдік тарифті бекітуге негіз табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыларға шығын келтірген іс-қимылдары болып табылады.
6. Табиғи монополия субъектісінің:
1) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шекті деңгейін заңсыз көтеруі;
2) амортизациялық аударым қаражатын мақсатқа сай пайдаланбауы (бұдан әрі - мақсатс);
3) неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық шығындарды төмендету іс-шараларын өткізуге, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша, конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу жағдайларын, сондай-ақ Заңның 15-3-бабы 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламалардың іс-шараларын (жобаларды) орындамауы;

2) необоснованный доход – дополнительный доход, полученный субъектом естественной монополии в результате взимания оплаты по стоимости, превышающей уровень утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных ведомством уполномоченного органа размеров, неисполнения или нецелевого использования средств, предусмотренных в тарифной смете на выполнение инвестиционных программ (проектов), за исключением создания резервного счета с целью аккумулирования средств, предназначенных для реализации утвержденных инвестиционных программ (проектов), в том числе для обслуживания полученных займов и их возврата.
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий или государственные органы, осуществляющие регулирование и контроль в областях:
предоставления в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации;
услуг аэронавигации и аэропортов;
4) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий или ведомство государственных органов, осуществляющие регулирование и контроль в областях:
предоставления в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации;
услуг аэронавигации и аэропортов.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основанием для утверждения временного компенсирующего тарифа является совершение субъектом естественной монополии действий, причинивших убытки потребителям регулируемых услуг (товаров, работ).
6. Действиями субъекта естественной монополии, причинившими убытки потребителям, признаются:
1) незаконное завышение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня;
2) нецелевое использование средств амортизационных отчислений (далее – нецел);
3) неисполнение мероприятий инвестиционных программ (проектов), учтенных при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, за исключением случаев экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь, сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур, а также случаев, предусмотренных пунктом 10 статьи 15-3 Закона;

4) неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, нормативтік техникалық шығындарды төмендету іс-шараларын өткізуге, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша, конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу жағдайларын қоспағанда, тарифтік сметаның шығындары баптарын уәкілетті органның ведомствосы бекіткен мөлшерден бес пайыздан астам орындамауы тұтынушыларға шығын келтірген іс-қимылы деп танылады.
Ескерту: Осы тармақта реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің қысқаруы деп бекітілген тарифтік сметада көзделген тарифтік кірісті толық алмауға әкеп соғатын тұтынушылар топтары көрсететін қызметтер көлемінің қысқаруы түсініледі.
Бұл ретте осы тармақтың 1) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтемдік тарифті бекіту туралы шешім тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейінің қолданыс мерзімі аяқталған соң қабылданады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi органның ведомствосына:
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың жаңа әдістерін және технологияларын енгізуі туралы құзыретті органның қорытындысы;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін тұтынушылармен салыстырып тексеру актілері, берілген төлем шоттары сияқты аталған үнемдеудің және (немесе) реттелiп
көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін қысқартудың нақты пайдаланылғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындардың баптар бойынша үнемделгенін растайтын материалдарды ұсынады.
Егер уәкілетті орган мен құзыретті орган бір мемлекеттік орган болып табылған жағдайда, онда табиғи монополия субъектісі өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың жаңа әдістерін және технологияларын енгізгені туралы қорытындыны ұсынбайды.
Ескерту. 1-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Уақытша өтемдік тарифті бекіту тәртібі
7. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдік тарифті:
1) табиғи монополия субъектiсiне олар жүргiзген тексерулер материалдарының;

4) неисполнение статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных ведомством уполномоченного органа размеров, за исключением случаев экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь, сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Примечание: В настоящем пункте под сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг понимается, в том числе сокращение объемов оказываемых услуг по группам потребителей, которое приводит к недополучению тарифного дохода, предусмотренного в утвержденной тарифной смете.
При этом, решение об утверждении временного компенсирующего тарифа, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 4) настоящего пункта, принимается по истечении срока действия предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора).
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ):
заключение компетентного органа о внедрении субъектом естественной монополии новых методов и технологий предоставления регулируемых услуг (товаров, работ);
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов оказанных регулируемых услуг (товаров, работ), выставленные счета к оплате.
В случае, если уполномоченный орган и компетентный орган
является единым государственным органом, то субъект естественной
монополии не предоставляет заключение о внедрении им новых методов и технологий предоставления регулируемых услуг (товаров, работ).
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок утверждения временного компенсирующего тарифа
7. Временный компенсирующий тариф утверждается ведомством уполномоченного органа на основании:
1) материалов проведенных им проверок субъекта естественной монополии;

2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтiк сметаны орындауын талдау және (немесе) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратын талдау нәтижелерiнiң негiзiнде шешім қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып бекiтедi.
8. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілеген Заңның 7-бабы 5-тармағының талаптарын ескере отырып фактілерді растау үшін уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінен қажетті ақпаратты оны ұсыну мерзімін көрсете отырып сұратады.
9. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат оны уәкілетті органның ведомствосына ұсынудан бас тартуға негіз болып табылмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң толық тiзбесiн көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң тiзбесiн бекітуі туралы актінің көшірмесін қоса береді.
10. Уақытша өтемдiк тарифтi енгiзу табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны орындауын тексеру, талдау және (немесе) табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындауы туралы ақпаратына талдау жүргізген айдан кейінгі екінші айдың бiрiншi күнiнен бастап жүзеге асырылады.
11. Табиғи монополия субъектісі уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы ақпаратты тұтынушының назарына оны қолданысқа енгізгенге дейін кемінде күнтізбелік 10 күн бұрын жеткізеді.
Уақытша өтемдік тарифтің қолданылуы кезеңінде табиғи монополия субъектісі ай сайын коммуналдық көрсетілетін қызметтерді төлеу туралы төлем құжатындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің құнына ескертпе түрінде берілген тарифтерді төмендету туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына жеткізеді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтің құнына берілген ескертпеде уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында жарияланған, уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы уәкілетті орган ведомствосының шешіміне сілтеме жасалып, тұтынушылардың қаражатын қайтару сомасын көрсетумен бағаны төмендету туралы ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.12.2018 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Уәкiлеттi органның ведомствосы табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы шешiмi уәкiлеттi орган ведомствосының бұйрығымен ресiмделедi.
13. Уақытша өтемдiк тарифтiң қолданысы кезеңінде табиғи монополия субъектiсi Заңға сәйкес уәкілетті органның ведомствосына тарифтi (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шектi деңгейiн бекiтуге өтiніш жасай алады.
Бұл ретте, жаңа тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін негіздеуге алынған кіріс шешім қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушыларға өтегенін шегеріп, негізсіз алынған кіріс сомасына азаяды.
Инвестициялық бағдарламаны іске асыратын және міндеттемелері табиғи монополия субъектісінің рейтингімен тікелей байланысты кредиттік ұйымдардың қарыз қаражатын тартатын табиғи монополия субъектісі үшін тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны орындамау нәтижесінде алынған сома тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін өзгертуге өтінімді қарау кезінде кіріс бөлігін кеміту жолымен ескеріледі.
Бұл ретте, тарифтік сметада тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны орындамаудың сомасы жеке жолда көрсетіледі.
Уәкілетті органның ведомствосы жаңа тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шекті деңгейлерін бекітуге табиғи монополия субъектісінің өтінімін қарау кезінде, уәкілетті органның ведомствосы негізсіз кіріс сомасын анықтаған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, жаңа тариф (баға, алым мөлшерлемесі) немесе оның шекті деңгейінің негіздемесіне алынған кірістен оны алып тастайды.

2) результатов анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения.
8. Для подтверждения фактов с учетом требования пункта 5 статьи 7 Закона, указанных в пункте 6 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа запрашивает у субъекта естественной монополии необходимую информацию с указанием сроков ее предоставления.
9. Информация, составляющая коммерческую тайну, не является основанием для отказа в ее предоставлении ведомству уполномоченного органа, при этом заинтересованные лица при предоставлении информации указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
10. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем проведения проверки, анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта).
11. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за 10 календарных дней до введения его в действие.
Ежемесячно, в период действия временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии доводит до сведения потребителей информацию о снижении тарифа в виде примечания к стоимости регулируемой услуги в платежном документе об оплате коммунальных услуг.
В примечании к стоимости регулируемой услуги указывается информация о снижении тарифа с указанием суммы возврата средств потребителям со ссылкой на решение ведомства уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа, размещенное на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.12.2018 № 100 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии оформляется приказом ведомства уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
13. В период действия временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии может обратиться в ведомство уполномоченного органа с заявкой на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня в соответствии с Законом.
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа (цены, ставки сбора), уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом естественной монополии потребителям его регулируемых услуг (товаров, работ).
Для субъекта естественной монополии, реализующего инвестиционную программу и привлекающего заемные средства кредитных организаций, обязательства по которым напрямую связаны с рейтингом субъекта естественной монополии, суммы, полученные в результате неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы, учитываются при рассмотрении заявки на изменение уровня тарифа (цены, ставки сбора) путем уменьшения доходной части.
При этом, отдельной строкой в тарифной смете указывается сумма неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
При рассмотрении ведомством уполномоченного органа заявки субъекта естественной монополии на утверждение нового тарифа (цены, ставки сбора) или их предельных уровней, ведомство уполномоченного органа при выявлении суммы необоснованного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, исключает ее из дохода, принятого в обоснование уровня нового тарифа (цены, ставки сбора) или их предельных уровней.

Уәкілетті органның ведомствосы жаңа тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шекті деңгейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 17 шілдедегі № 213-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларының 19-тармағына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8625 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 19 шілдедегі № 215-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларының 16-тармағына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8642 тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 176 бұйрығымен бекітілген Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу қағидаларының 7-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10512 тіркелген) бекітудан бас тартқан жағдайда және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз кіріс сомасын анықтаған кезде уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдiк тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) немесе оның шекті деңгейін бекіту туралы шешім қабылдайды.
14. Табиғи монополия субъектiсi тұтынушыларға келтiрген шығындарды уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн толық өтеген жағдайда, табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi орган ведомствосына уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн уақытша өтемдiк тарифтiң күшін жою туралы өтiнiшті, тұтынушыларға келтірілген шығынды өтеу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жасай алады.
Уәкiлеттi органның ведомствосы өтініш түскен күннен бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде уақытша өтемдік тарифті алып тастау туралы өтiнiштi қарайды және қарау нәтижелері бойынша уақытша өтемдік тарифтің қолданыс кезеңін өзгеру туралы шешім қабылдайды не табиғи монополиялар субъектісін бас тарту себептерін көрсете отырып, бас тартқандығы туралы хабардар етеді.
3-тарау. Уақытша өтемдік тариф мөлшерін есептеу
15. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) іс жүзінде ұсынылған көлемін және табиғи монополия субъектісі бұзушылықтарға жол берген кезеңде іс жүзінде алынған кірісті айқындайды.

В случае отказа ведомством уполномоченного органа в утверждении нового тарифа (цены, ставки сбора) или их предельных уровней в соответствии с пунктом 19 Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 июля 2013 года № 213-ОД (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8625), пунктом 16 Правил утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 июля 2013 года № 215-ОД (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8642) и пунктом 7 Правил упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 176 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10512) и выявления суммы необоснованного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, ведомство уполномоченного органа принимает решение об утверждении временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) или их предельных уровней.
14. В случае полной компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом естественной монополии, до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа, субъект естественной монополии может обратиться в ведомство уполномоченного органа с заявлением об отмене временного компенсирующего тарифа до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа с приложением документов, подтверждающих факт возмещения убытков потребителям.
Заявление об отмене временного компенсирующего тарифа рассматривается ведомством уполномоченного органа и по результатам рассмотрения принимается решение об изменении периода действия временного компенсирующего тарифа, либо уведомляет субъекта естественных монополий об отказе с указанием причин отказа, в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления.
Глава 3. Расчет размера временного компенсирующего тарифа
15. В случае выявления нарушений, указанных в пункте 6 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа определяет объем фактически оказанных регулируемых услуг (товаров, работ) и фактически полученные доходы за период допущенных субъектом естественной монополии нарушений.

16. Табиғи монополия субъектiсi жол берген бұзушылықтар кезеңi:
1) осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi органның ведомствосы бекiткен тарифтен (бағадан, алым мөлшерлемесінен) немесе оның шектi деңгейiнен асатын құн бойынша ақы алған кезең;
2) осы Қағидалардың 6-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда – уәкiлеттi органның ведомствосы табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтiк смета бекiткен жыл болып есептеледi.
17. Осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс (НК1) мынадай формула бойынша айқындалады:
НК1 = (Т1 - Т) х V1,мұнда:
T1 – табиғи монополия субъектiсi нақты қолданған көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) құны, теңге;
Т – уәкiлеттi органның ведомствосы шешім қабылдау күніне бекiткен тариф (баға, алым мөлшерлемесі) немесе оның шектi деңгейi, теңге;
V1– бұзушылықтар жiберiлген кезең iшiнде табиғи монополия субъектiсi нақты көрсеткен реттеліп көрсетілетін қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемi.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс (НК2) мынадай формула бойынша айқындалады:
НК2 = Амақсатс.
мұнда:
Амақсатс. – бекітілген тарифте және (немесе) тарифтік сметада табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге капитал салымдарына және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсаттарға бағыттаған амортизациялық аударымдар қаражаты есебінен көзделген қаражат.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс (НК3) мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
ИПi – тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалмаған і – іс-шарасын толық немесе ішінара іске асыруға инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделген шығындар, теңге.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Периодом допущенных субъектом естественной монополии нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил – период, в течение которого субъект естественной монополии взимал оплату по стоимости, превышающей тариф (цены, ставки сбора) или его предельный уровень, утвержденный ведомством уполномоченного органа;
2) подпунктами 2), 3) и 4) пункта 6 настоящих Правил - год, на который ведомством уполномоченного органа утверждена тарифная смета на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии.
17. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 6 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД1) определяется по формуле:
НД1 = (Т1 - Т) х V1,
где:
T1 – фактически применявшаяся субъектом естественной монополии стоимость оказываемых услуг (товаров, работ), тенге;
T – тариф (цена, ставка сбора) или его предельный уровень, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения, тенге;
V1– объем фактически оказанных субъектом естественной монополии регулируемых услуг (товаров, работ) за период, в котором допущены нарушения.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 6 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД2) определяется по формуле:
НД2 = Анецел.,
где:
Анецел. – средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом естественной монополии на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 6 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД3) определяется по формуле:
где:
– затраты, предусмотренные в инвестиционной программе (проекте), на реализацию полностью или частично неисполненного
-го мероприятия инвестиционной программы (проекта), учтенные при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, тенге.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Осы Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс (НК4) мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Зi – бекiтiлген тарифтiк сметада ескерiлген шығындармен салыстырғанда i-бабы бойынша 5 пайыздан асатын шығындарды толық игермеу, теңге.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Негiзсiз алынған кіріс (НК) сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
НК = НК1 + НК2 + НК3 + НК4 + НКбекітілген - НКқайт.,
мұнда:
НКбекітілген – қолданыстағы уақытша өтемдік тарифті бекіту кезінде ескерілген негiзсiз алынған кіріс, теңге;
НКқайт. – шешім қабылдау күніне қайтарылатын негiзсiз алынған кіріс, теңге.
Ескерту. 3-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Негiзсiз алынған кірістің түпкiлiктi сомасы (НТк) шешiм қабылдау күнiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
НТк – қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негiзсiз алынған кіріс сомасы, теңге;
НТ – осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген бұзушылықтардың түрлері бойынша негiзсiз алынған кірістің жалпы сомасы;
к – шешiм қабылдау күнiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесі, %.
22. Уақытша өтемдiк тариф мынадай формула бойынша бір жылға айқындалады:
мұнда:
Төтем. – уақытша өтемдiк тариф, теңге;
Vжыл – бекiтiлген тарифтiк сметада ескерілген уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) жылдық көлемi.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Егер уақытша өтемдік тарифті есептеу кезінде тариф теріс мәнмен қалыптасса, уақытша өтемдік тариф үш жылға дейінгі мерзіммен мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Төтем. – уақытша өтемдік тариф, теңге;
V – бекітілген тарифтік сметада ескерілген, уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі;
n – есептеу кезінде тарифтің қандай кезеңде оң мәнмен қалыптасқанына байланысты болатын уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

20. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 6 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД4) определяется по формуле:
где:
– недоосвоение затрат по
- ой статье превышающее 5 процентов по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = НД1 + НД2 + НД3 + НД4 + НДутв. - НДвозм.,
где:
НДутв. – необоснованно полученный доход, учтенный при утверждении действующего временного компенсирующего тарифа, тенге;
НДвозм. – необоснованно полученный доход, возмещенный на день принятия решения, тенге.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода (НДк) определяется с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
НДк – сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования, в тенге;
НД – общая сумма необоснованно полученного дохода по видам нарушений, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил;
к – ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в %.
22. Временный компенсирующий тариф определяется на год по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
Vгод – годовой объем регулируемых услуг (товаров, работ) на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Если при расчете временного компенсирующего тарифа, тариф складывается с отрицательным значением, временный компенсирующий тариф определяется со сроком до трех лет по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
V – объем регулируемых услуг (товаров, работ) на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете;
n – период действия временного компенсирующего тарифа, который зависит от того в каком периоде при расчете тариф сложился с положительным значением.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. Уақытша өтемдік тарифті есептеу үлгісі Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидаларына қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уақытша өтемдік тарифті бекіту
қағидаларына қосымша
Уақытша өтемдiк тарифтi есептеу үлгiсi
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.10.2018 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бекiтiлген тариф (баға, алым мөлшерлемесі) Т – 8 теңге/м3.
Бекiтiлген тарифте қабылданған реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемi V-1000 текше метр (бұдан әрі - м3).
1. Негiзсiз алынған кіріс (НК) сомасы – 1000 теңге.
2. Шешiм қабылдау күнiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негiзсiз алынған кіріс сомасы айқындалады (НКк):
мұнда:
1000 теңге – негiзсiз алынған кіріс сомасы;
7,5 % – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру мөлшерлемесі;
1075 теңге – қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, негiзсiз алынған кіріс сомасы.
3. Уақытша өтемдiк тарифтiң деңгейi мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
6,93 теңге/м3 - уақытша өтемдiк тарифтiң деңгейi.

24. Пример расчета временного компенсирующего тарифа изложить в редакции согласно Приложению к Правилам по утверждению временного компенсирующего тарифа.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам по утверждению
временного компенсирующего тарифа
Пример расчета временного компенсирующего тарифа
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.10.2018 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утвержденный тариф (цена, ставка сбора) Т – 8 тенге/ м3.
Объем регулируемых услуг (товаров, работ), принятый в утвержденном тарифе V – 1000 метров кубических (далее – м3).
1. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) – 1000 тенге.
2. Определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
где:
1000 тенге – сумма необоснованно полученного дохода;
7,5 % – ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;
1075 тенге – сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования.
3. Уровень временного компенсирующего тарифа определяется по формуле:
где:
6,93 тенге/м3– уровень временного компенсирующего тарифа.