"Тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 386 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 639 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 қаңтарда № 14669 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 386 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 11330 болып тіркелген, 2015 жылғы 25 маусымдағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 32-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау тәртібін белгілейді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен емдік балшықты қоса алғанда, тарихи шығындар барлық пайдалы қазбалардың түрлері үшін айқындалады. Тарихи шығындардың көлемін және геологиялық ақпараттың құнын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) анықтайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Барлауды немесе бірлескен барлауды және өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі, сондай-ақ барлауға арналған келісімшарт негізінде кен орнын айқындаған және бағалаған және тікелей келіссөздер негізінде конкурс өткізбей, өндіруге арналған келісімшартты жасауға айрықша құқығы бар жер қойнауын пайдаланушы бойынша тарихи шығындар геологиялық бөлу шегінде есептеледі және геологиялық бөлудің алаңына барабар көлемдегі, өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздестіру-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздестіру және іздестіру-бағалау жұмыстарын, барлауды, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігін зерттеуді, болашақ өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және жер қойнауы учаскесін зерделеуге байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
Конкурс жеңімпазына немесе тікелей келіссөздер негізінде өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алған тұлғаға тарихи шығындар тау-кендік бөлу шегінде есептеледі және өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздестіру-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздестіру және іздестіру-бағалау жұмыстарын, барлауды, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігін зерттеуді, болашақ өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және жер қойнауы учаскесін зерделеуге байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
Егер өндіру жүргізу үшін жер қойнауын пайдалануға кен орындары қорларының бір бөлігі берілген болса, онда тарихи шығындар Заңына сәйкес бекітілетін қорларынан осы қорлардың осы бөлігіне барабар есептеледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 386 "Об утверждении Правил определения исторических затрат и стоимости геологической информации"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 639. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2017 года № 14669
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 386 «Об утверждении Правил определения исторических затрат и стоимости геологической информации» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11330, опубликованный 25 июня 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет»), следующие изменения:
в Правилах определения исторических затрат и стоимости геологической информации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила определения исторических затрат и стоимости геологической информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» (далее – Закон) и определяют порядок определения исторических затрат и стоимости геологической информации.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Исторические затраты определяются для всех видов полезных ископаемых, включая общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи. Размер исторических затрат и стоимость геологической информации определяется уполномоченным органом по изучению и использованию недр (далее – уполномоченный орган).»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. По участку недр для проведения разведки или совмещенной разведки и добычи, а также недропользователю, обнаружившему и оценившему месторождение на основании контракта на разведку, и имеющему исключительное право на заключение контракта на добычу без проведения конкурса на основе прямых переговоров, исторические затраты рассчитываются в пределах геологического отвода и включают в объемах, пропорциональных площади геологического отвода, региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, связанные с изучением участка недр.
Победителю конкурса или лицу, получившему право недропользования на основе прямых переговоров на добычу, исторические затраты рассчитываются в пределах горного отвода и включают региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, связанные с изучением участка недр.
Если в недропользование для проведения добычи передана часть запасов месторождения, то исторические затраты рассчитываются пропорционально этой части запасов от утвержденных запасов месторождения в соответствии с Законом.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде геологиялық ақпараттың құнын айқындау үшiн тарихи шығындар сомасынан пайыздық мөлшерлемелер қолданылады. Пайыздық мөлшерлемелер пайдалы қазбалардың түрiне байланысты сараланады:
Көмiрсутек шикiзаты:
барлау және өндiру – 2 %, өндiру – 3 %.
Қатты пайдалы қазбалар (кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда):
барлау және өндiру – 2 %, өндiру – 2,5 %.
Жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда):
барлау және өндiру – 2,5 %, өндiру – 4 %.
Барлауға жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде геологиялық ақпараттың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
геол. ақпар. = Каек х Sкелісімш. аум. х Кт, мұнда:
геол. ақпар. – геологиялық ақпараттың құны;
Каек – пайдалы қазбалардың түрлері бойынша айлық есептік көрсеткіш коэффициенті;
Sкелісімш. аум. – келісімшарт аумағының жалпы алаңы;
Кт – пайдалы қазбалардың түрлері бойынша түзету коэффициенті;
Айлық есептік көрсеткіш коэффициенті пайдалы қазбалардың түрлеріне байланысты сараланады:
көмірсутек шикізаты – 310 АЕК;
қатты пайдалы қазбалар – 150 АЕК;
кең таралған пайдалы қазбалар – 100 АЕК;
жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда) – 50 АЕК.
Түзету коэффициенті пайдалы қазбалардың түрлеріне байланысты сараланады:
көмірсутек шикізаты – 0,01;
қатты пайдалы қазбалар – 0,015;
кең таралған пайдалы қазбалар – 0,015;
жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда) – 0,015.
Барлауға құқықты алу кезінде айқындалған геологиялық ақпарат құны өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде айқындалатын геологиялық ақпарат құнына кірмейді.
Жер қойнауы пайдаланудан бос қайталама геологиялық ақпараттың бір бірлігінің құны бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айқындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.Қ. Нұрабаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;

«11. Для определения стоимости геологической информации при получении права недропользования на добычу и совмещенную разведку и добычу применяются процентные ставки от суммы исторических затрат. Процентные ставки дифференцируются в зависимости от вида полезного ископаемого:
Углеводородное сырье:
разведка и добыча - 2 %, добыча - 3 %.
Твердые полезные ископаемые (включая общераспространенные):
разведка и добыча - 2 %, добыча - 2,5 %.
Подземные воды (включая лечебные грязи):
разведка и добыча - 2,5 %, добыча - 4 %.
Стоимость геологической информации при получении права недропользования на разведку определяется по следующей формуле:
геол.инф.= Кмрп х Sконт.тер. х Кп, где:
геол.инф. – стоимость геологической информации;
Кмрп – коэффициент месячного расчетного показателя по видам полезных ископаемых;
Sконт.тер. – общая площадь контрактной территории;
Кп – поправочный коэффициент по видам полезных ископаемых.
Коэффициент месячного расчетного показателя дифференцируется в зависимости от вида полезного ископаемого:
углеводородное сырье – 310 МРП;
твердые полезные ископаемые – 150 МРП;
общераспространенные полезные ископаемые – 100 МРП;
подземные воды (включая лечебные грязи) – 50 МРП.
Поправочный коэффициент дифференцируется в зависимости от вида полезного ископаемого:
углеводородное сырье – 0,01;
твердые полезные ископаемые – 0,015;
общераспространенные полезные ископаемые – 0,015;
подземные воды (включая лечебные грязи) – 0,015.
Стоимость геологической информации, определенная при получении права на разведку, не входит в стоимость геологической информации, определяемой при получении права недропользования на добычу или совмещенную разведку и добычу.
Стоимость одной единицы вторичной геологической информации, свободной от недропользования определяется в размере одного месячного расчетного показателя.».
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Нурабаев Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Қ. Бишімбаев
2016 жылы 7 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ Қ. Бозымбаев
2016 жылы 19 қараша

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ К. Бишимбаев
7 декабря 2016 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ К. Бозумбаев
19 ноября 2016 год