Елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2016 жылғы 22 қарашадағы № 485 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 21 желтоқсанда № 5167 болып тіркелді
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27, 37 - баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Автомобиль жолдары туралы" Заңының 13 - бабы 1-1 - тармағының 6-8) тармақшасына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары Ж.М.Бексарыға жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі Б.Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2016 жылғы 22 қарашадағы
№ 485 қаулысымен бекітілген
Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiнің сыныптамасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiнің сыныптамасы (бұдан әрi – сыныптама) Ақтөбе облысы елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу кезiнде орындалатын жұмыстар түрлерiн белгiлейдi.
2. Сыныптама жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерiн негiздеу және оларды орындау үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бөлiнетiн қаржы қаражаттарын есептеу үшiн қолданылады.
3. Осы сыныптамада мынадай анықтамалар қолданылады:
1) көше (көшенiң көлiк жүретiн бөлiгi) – елдi мекендер шекарасының шегiндегi автомобиль жолы;
2) елді мекендердің көшелеріне тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегіндегі автомобиль жолдары жатады.
3) елді мекендердің көшелерін ағымдағы жөндеу - маршруттық тәсілімен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргізілетін, автомобиль жолдарында авариялық жағдайлар, ақаулар туындауының алдын алу, сондай-ақ автомобиль жолын шұғыл қалпына келтіру және жөндеу тәртібімен орындалатын жұмыстар кешені;

Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов
Постановление акимата Актюбинской области от 22 ноября 2016 года № 485. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 21 декабря 2016 года № 5167
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов.
2. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно – правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Актюбинской области Ж.Бексары.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области Б.Сапарбаев
Утверждена
постановлением акимата
Актюбинской области
от 22 ноября 2016 года № 485
Классификация
видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов
1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Актюбинской области.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов для их выполнения.
3. В настоящей классификации используются следующие определения:
1) улица (проезжая часть улицы) - автомобильная дорога в пределах границ населенных пунктов;
2) к улицам населенных пунктов относятся автомобильные дороги в пределах соответствующих административно-территориальных единиц;
3) текущий ремонт улиц населенных пунктов - комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на автомобильных дорогах, а также неотложного восстановления и ремонта автомобильной дороги, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом;

4) елді мекендердің көшелерін орташа жөндеу – көшелер мен жол құрылыстарының бастапқы пайдалану сапаларын қалпына келтіруге байланысты жұмыстар кешені;
5) елді мекендердің көшелерін күрделі жөндеу – қолданыстағы техникалық санатын өзгертпей, көшенің көліктік-пайдалану сипаттамаларын қалпына келтіру және (немесе) жақсарту жөніндегі жұмыстар кешені;
6) елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау – елді мекендер шекаралары шегінде автомобиль жолын тиісті техникалық жай-күйде ұстау, оның техникалық жай-күйін бағалау, сондай-ақ жолда жүру қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар кешені;
7) елді мекендердің көшелерін пайдалануды басқару - бұл жол-жөндеу жұмыстарының экономикалық негiзделген стратегиясын әзiрлей отырыполарға диагностикалау мен мониторинг жүргiзудiң негiзiнде көшелердің қажеттi техникалық деңгейiн және көлiктiк-пайдалану жай-күйiн қамтамасыз ету бойынша ұйымдық және регламенттейтiн жұмыстар кешенi;
8) елді мекендер көшелерінің жай-күйiне мониторинг жүргiзу – бұл пайдалану және қоршаған ортаның ықпал етуi нәтижесiнде мүмкiн болатын антропогендiк өзгерiстердiң жай-күйiн қадағалау мен бақылау, бағалау мен болжамдау жүйесi;
9) елді мекендердің көшелерін маршруттық жөндеу тәсiлi - бұл көлiк қозғалысы үшiн қауiптi ақаулықтарды жою және жергiлiктi учаскелердегi жол жабынының тегiстiгiн қалпына келтiру жұмыстарын қоса алғанда, маршрут бойынша орындалатын жөндеу жұмыстарының кешені;
10) жол жамылғысы - бұл автокөлiк құралдарынан түсетiн салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретiн автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнiң шегiндегi көп қабатты құрылғы;
11) себу бермасы – үйінді құламасы немесе жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын жайғастыруға арналған ойықша үстінде орналастырылатын алаңқай;
12) жол қызметінің объектілері – жол-пайдалану кешендері, пайдалану қызметінің жұмыскерлеріне арналған тұрғын үйлер, автобус аялдамалары, павильондар, демалыс алаңдары, автомобильдердің аз уақытқа аялдауына арналған алаңдар, автомобильдерді техникалық қарауға арналған құрылғылар, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен құрылғылар, орман белдеулері, көпірлерге қызмет көрсету және оларды күзету пункттері, технологиялық және авариялық-шақыру байланысының құрылғылары, жүріп өту үшін ақы алудың бағдарламалық-аппараттық кешені.
4. Елді мекендердің көшелерін пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргiзуге нақты бөлiнген ақшалай ресурстар елді мекендер көшелерінің көлiктiк-пайдалану жай-күйiн тексеру және диагностикалау материалдары негiзiнде белгiленген жүргізілетін жөндеу жұмыстарының түрлерiне және жол-жөндеу жұмыстарының әзiрленген стратегиясына қарай бөлiнедi.

4) средний ремонт улиц населенных пунктов - комплекс работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств улиц и дорожных сооружений;
5) капитальный ремонт улиц населенных пунктов - комплекс работ по восстановлению и (или) улучшению транспортно-эксплуатационных характеристик улиц без изменения существующей технической категории;
6) содержание улиц населенных пунктов - комплекс работ по поддержанию надлежащего технического состояния автомобильной дороги в пределах границ населенных пунктов, оценке ее технического состояния, а также по организации и обеспечению безопасности дорожного движения;
7) управление эксплуатацией улиц населенных пунктов - это комплекс организационных и регламентирующих работ по обеспечению требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния улиц, на основе их диагностики и мониторинга, с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ;
8) мониторинг состояния улиц населенных пунктов - это система наблюдений и контроля, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды;
9) маршрутный способ ремонта улиц населенных пунктов - это комплекс ремонтных работ, выполняемых по маршруту, включая работы по ликвидации опасных для движения транспорта дефектов и по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках;
10) дорожная одежда - это многослойная конструкция в пределах проезжей части автомобильной дороги, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт;
11) берма присыпная – площадка, устраиваемая на поверхности откоса насыпи или выемки предназначенная для размещения технических средств организации дорожного движения;
12) объекты дорожной службы – дорожно-эксплуатационные комплексы, жилые дома для работников эксплуатационной службы, автобусные остановки, павильоны, площадки отдыха, площадки для кратковременной остановки автомобилей, устройства для технического осмотра автомобилей, сооружения и устройства, предназначенные для обеспечения безопасности дорожного движения, лесополосы, пункты обслуживания и охраны мостов, устройства технологической и аварийно-вызывной связи, программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд.
4. Фактически выделенные денежные ресурсы на проведение работ по эксплуатации улиц населенных пунктов распределяются исходя из видов проводимых ремонтных работ, установленных на основе материалов обследования и диагностики транспортно-эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и дорожных сооружений, и выработанной стратегии дорожно-ремонтных работ.

5. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделi жөндеулер кезiнде орындалатын жұмыстардың сыныпталатын түрлерi жол саласында қолданылатын нормативтiк-техникалық құжаттарының талаптарына сәйкес орындалады.
6. Елді мекендердің көшелерін пайдалануды басқаруға мынадай жұмыстар жатады:
1) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негiздеу және қажеттi қаржы ресурстарын жоспарлау;
2) елді мекендердің көшелерін сақтауды қамтамасыз ету және оларды алдын ала тозудан сақтау;
3) технологияны жетiлдiру және елді мекендердің көшелерін жөндеу мен күтiп ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
4) елді мекендердің көшелерін пайдалануды басқару жөніндегі жұмыстарды орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау;
5) елді мекендердің көшелерін ағымдағы, орташа және күрделi жөндеу бойынша жұмыстардың шегiнде көшелер учаскелерін техникалық сүйемелдеу және мониторингілеу.
7. Елді мекендердің көшелерін диагностикалау мен мониторинг жүргiзу iс-шараларының құрамына мына жұмыс түрлерi кiредi:
1) елді мекендердің көшелерін оларды күтiп ұстау сапасын бағалай отырып жүйелi түрде (көктемгi, күзгi және айлық) тексеру;
2) елді мекендер көшелерінің көлiктiк-пайдалану жай-күйiн бағалау арқылы көзбен шолу және аспаптық тексеру;
3) елді мекендердің көшелеріндегі көлiк қозғалысының қарқындылығы мен құрамын есепке алу;
4) объектiлердi техникалық сараптау, оның iшiнде жедел шешiмдер қабылдауды талап ететiн төтенше жағдайларда және өзге жағдайларда материалдар мен жұмыстардың сапасын бағалау.
2. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау
8. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау жұмыстары жыл бойы үздiксiз жүзеге асырылады.
Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау жұмыстарын уақтылы жүргiзу мақсатында оларды көзбен көрiп тексеру патрульдеу арқылы жүзеге асырылады.
9. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау жұмыстарын жүргiзу нәтижесiнде жыл бойы көлiк құралдарының үздiксiз, қауiпсiз және жайлы қозғалысы қамтамасыз етiлуi қажет.
10. Күтiп ұстау жұмыстары жобалық құжаттамасыз жүзеге асырылады. Оларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітілген нормативтiк қаржыландыруға сәйкес, күтiп ұстауға бөлiнген қаражат шегiнде ақаулықтар тiзбесi бойынша көшелерді тексеру нәтижесiнiң негiзiнде жоспарлайды.
11. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау жұмыстары көктемгi, жазғы және күзгi кезеңде күтiп ұстау, қысқы күтiп ұстау, жолдарды көгалдандыру және өзге жұмыстарға бөлiнедi.
12. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау жұмыстарының құрамына операторлардың ұсынуымен ақпаратты жинау, өңдеу және жыл бойына күн сайын ұсыну кiредi, соның iшiнде:

5. Классифицируемые виды работ, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов выполняются в соответствии с требованиями действующих в дорожной отрасли нормативно-технических документов.
6. Управление эксплуатацией улиц населенных пунктов включает в себя следующие работы:
1) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ и планирование потребных финансовых ресурсов;
2) обеспечение сохранности улиц населенных пунктов и предохранение их от преждевременного износа;
3) совершенствование технологии и организации работ по ремонту и содержанию улиц населенных пунктов;
4) организация, координация, регулирование и контроль за выполнением работ по управлению эксплуатацией улиц населенных пунктов;
5) техническое сопровождение и мониторинг участков улиц населенных пунктов в рамках работ по текущему, среднему и капитальному ремонту.
7. В состав работ по диагностике и мониторингу улиц населенных пунктов входят следующие виды работ:
1) систематические (весенние, осенние и месячные) осмотры улиц населенных пунктов с оценкой качества их содержания;
2) визуальное и инструментальное обследования транспортно-эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов;
3) учет интенсивности и состава движения транспорта на дорогах улиц населенных пунктов;
4) техническая экспертиза объектов, в том числе оценка качества материалов и работ, в случаях чрезвычайных и иных ситуаций, требующих принятия неотложных решений.
2. Содержание улиц населенных пунктов
8. Работы по содержанию улиц населенных пунктов осуществляется непрерывно в течение всего года.
В целях своевременного проведения работ по содержанию улиц населенных пунктов, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно посредством патрулирования.
9. В результате проведения работ по содержанию улиц населенных пунктов обеспечивается бесперебойное, безопасное и удобное движение транспортных средств, в течение всего года.
10. Работы по содержанию осуществляются без проектной документации. Их планируют на основе результатов осмотров улиц населенных пунктов по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно нормативам финансирования, утвержденных действующим законодательством.
11. Работы по содержанию улиц населенных пунктов подразделяются на содержание в весенний, летний и осенний периоды, зимнее содержание, озеленение улиц населенных пунктов.
12. В состав работ по содержанию улиц населенных пунктов входит сбор, обработка и представление ежедневной круглогодичной информации, с содержанием операторов, в том числе:

1) бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық қамтамасыз етудi қоса алғанда елді мекендер көшелердің өтпелілігі туралы;
2) болған жол-көліктік оқиғалар (бұдан әрі - ЖКО) туралы;
3) еріген және тасқын суларды жiберу кезiндегi жұмыстар туралы;
4) қысқы уақытта қар тазалайтын машиналар мен механизмдердiң жұмысы туралы;
5) ақпараттарды жинау және өңдеу, елді мекендер көшелерінің көлiк-пайдалану жай-күйi туралы деректердiң бiрыңғай ақпараттық банкiне әкімдік ету және басқару.
13. Елді мекендердің көшелерін күтiп ұстау кезінде жыл бойы мынадай жұмыстарды орындайды:
1) елді мекендердің көшелері жай-күйiне патрульдiк қадағалау;
2) жер жамылғысы мен су өткiзу жүйесi бойынша:
қоқыстарды кәдеге жаратуға тией, шығара және бере отырып су өткiзгiш жыраларды көктемде қардан, ал жазда жиналған қоқыс пен балшықтан тазалау;
жиектердегi, иiрiмдi учаскелердегi кептiргiш науаларды қазу және себу;
жиектердi жоспарлау, шөптермен себу;
шабу және шабылған шөптердi жинау;
шабылған материалдарды кәдеге жаратуға тией, шығара және бере отырып жер жамылғысының жиектерi мен шеттерiндегi бұталарды қазып алу, ағаштарды, жабайы өсетiн бұталарды тамырымен жұлу;
материалдар қоспастан жиектер мен себу бермдерiн жоспарлау;
жеке учаскелердегi көлiк құралдарының қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ететiн себу арқылы жиектердi және бермдердi себу, кесу және жоспарлау;
иiрiм учаскелердi жою;
жиектердi себу және бекiту;
жеке элементтерiн ауыстырумен және жаңа материалдарды пайдалану арқылы жер төсемi, су қайтарғыш, резервтер, бермдер, қорғаныс, бекiту және реттегiш құрылыстарының жеке бұзылуларын түзету;
көлiк құралдарының қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ететiн материалдарды қосу немесе қоспау арқылы жиектердi және бермдердi кесу және жоспарлау;
3) бөлiнген белдеулер бойынша:
су ағынын қамтамасыз ету үшiн бөлу жолағын жоспарлау;
бөлу жолағындағы қоқысты жинау, шығару және кәдеге жаратуға беру;
шабылған материалдарды тией, шығара және кәдеге жаратуға бере отырып жол қозғалысының қауiпсiздiгiне ықпал ететiн ағаштарды, бұталарды, жабайы өсетiн бұталарды шабу және тамырымен жұлу;
бөлiнген белдеулердi шабу және шабылған шөптердi, қамыстарды және қурайларды жинау, тиеу, шығару және кәдеге жаратуға беру;
4) күрделi жамылғысы бар жүру бөлiгi бойынша:
жүру бөлiгiн тазалау және жуу;
ылғалдың, ауаның, күн радиациясының кiруiнен асфальтты-бетонды жабынды тиiмдi оқшаулау үшiн жаңартатын сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерiнен бұзылған битумды қалпына келтiру, жамылғының суға төзiмдiлiгiн сақтау және қалпына келтiру;
жарықшақтарды бітеу;
шұңқырларды жою, шарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлердi бiтеу, жиектердi тегiстеу;
жергiлiктi учаскелердiң төсемдерiндегi иiрiмдердi жою;
төсемдегi шорлар мен қауiптi тегiссiздiктi кесу, тозу қабатын кейiннен кедiр-бұдыр негiздi өндеу арқылы ойыстарды бiтеу;
жүру бөлiгiн белгiлеу;
цемент–бетон жамылғыларында жарықшақтарды жөндеу және толтыру;
апатты-қауiптi учаскелердi маршруттық тәсiлмен жөндеу (иiрiмдердi жою, негiз және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бiтеу, тегiстейтiн қабаттарды қондыру, жол жиектерiн бекiту, жабындарды үстiртiн өңдеу);
елді мекендердің көшелеріне маршруттық тәсiлмен жөндеу жүргiзу кезiнде жолдарды күтiп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшiн қауiптi ақаулықтарды жою жұмыстары, жергiлiктi учаскелерде жол төсемiнiң тегiстiлiгiн қалпына келтiрудi қамтитын жөндеу жұмыстары кешенi, оның iшiнде ресайклинг әдiсiмен жүргiзiледi. Жөндеудiң маршруттық тәсiлi кезiнде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергiлiктi учаскелердегi жол төсемiнiң маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар әрi ақаулықтар тiзбесi негiзiнде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресiмделген тиiстi ақаулықтары мен атқару сметаларын жою үшiн қабылданған жұмыстар технологиясы бойынша елді мекендердің көшелерін күтiп ұстауды жүргiзетiн жол ұйымдастыру күштерiмен орындалады;

1) о проезжаемости на улицах населенных пунктов, включая информационное обеспечение средств массовой информации;
2) о произошедших дорожно-транспортных происшествиях (далее - ДТП);
3) о работах в период пропуска талых и паводковых вод;
4) о работе снегоуборочных машин и механизмов в зимнее время;
5) сбор и обработка информации, администрирование и управление единым информационным банком данных о транспортно-эксплуатационном состоянии улиц населенных пунктов.
13. При содержании улиц населенных пунктов круглогодично выполняют следующие работы:
1) патрульный надзор за состоянием улиц населенных пунктов;
2) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой, погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию вырубленного материала;
планировка обочин и присыпных берм, без добавления материала;
подсыпка, срезка и планировка обочин и берм с подсыпкой обеспечивающий безопасное движение транспортных средств, на отдельных участках;
ликвидация пучинистых участков;
подсыпка и укрепление обочин;
исправление отдельных повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, берм, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений с заменой отдельных элементов и использованием нового материала;
срезка и планировка обочин и берм, с добавлением или без добавления материала, обеспечивающих безопасное движение транспортных средств;
3) по полосе отвода:
планировка полосы отвода для обеспечения стока воды;
сбор мусора в полосе отвода, погрузка, вывоз и передача в утилизацию;
вырубка и корчевка деревьев, кустарников, дикорастущей поросли, влияющих на безопасность дорожного движения, с уборкой погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию вырубленного материала;
окашивание полосы отвода и уборка, погрузка, вывозка и передача в утилизацию скошенной травы, камыша и бурьяна;
4) по проезжей части с капитальными покрытиями:
очистка и мойка проезжей части;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок;
устранение пучин на покрытии на локальных участках;
срезка наплывов и опасных неровностей на покрытии, заделка впадин с последующим устройством шероховатой поверхностной обработки слоя износа;
разметка проезжей части;
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
при выполнении ремонта улиц населенных пунктов маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию дорог, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание улиц населенных пунктов по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;

5) жетiлдiрiлген жамылғысы бар жүру бөлiгi бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелердi күтiп ұстау;
жарықшақтарды құю;
шұңқырларды жою, шарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлердi бiтеу, көше учаскесiнiң жиектерiн тегiстеу;
жүру бөлiгiн белгiлеу;
апатты-қауiптi учаскелердi маршруттық тәсiлмен жөндеу (иiрiмдердi жою, негiз және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бiтеу, тегiстейтiн қабаттарды қондыру, жол жиектерiн бекiту, жабындарды үстiртiн өңдеу);
елді мекендердің көшелеріне маршруттық тәсiлмен жөндеу жүргiзу кезiнде жолдарды күтiп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшiн қауiптi ақаулықтарды жою жұмыстары, жергiлiктi учаскелерде жол төсемiнiң тегiстiлiгiн қалпына келтiрудi қамтитын жөндеу жұмыстары кешенi, оның iшiнде ресайклинг әдiсiмен жүргiзiледi. Жөндеудiң маршруттық тәсiлi кезiнде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергiлiктi учаскелердегi жол төсемiнiң маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар жұмыстар технологиясы бойынша ақаулықтарды жою үшiн қабылданған және ақаулықтар тiзбесi негiзiнде қолданыстағы ережелерге сәйкес ресiмделген атқару сметалары бойынша елді мекендердің көшелерін күтiп ұстауды жүргiзетiн жол ұйымдастыру күштерiмен орындалады;
6) өтпелi жамылғысы бар жүру бөлiгi бойынша:
төсемдi балшықтан тазалау;
төсемдi сумен шаңсыздандыру;
материалдар қосу арқылы төсемдi кескiндеу және нығыздау;
төсемдерге тас үгiндiлерi мен илендiлердi үю, катундарды жинау;
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердiң қапталдарын қалпына келтiру;
7) топырақты және топырақты жақсартылған төсемi бар жүру бөлiгi бойынша:
материалдарды қосу арқылы пайда болған шұңқырлар, сораптар, басқа тегiссiздiктердi жою үшiн төсемдi кескiндеу;
елді мекендердің көшелерін хлорлы кальциймен, битуммен шаңсыздандыру;
елді мекендер көшелерінің іскен учаскелерiн күтiп ұстау, уақытша қоршау, ауа науаларын орналастыру және себу, жол төсемi мен жол жамылғысының үстiнен су өтуiн қамтамасыз ету;
8) жолдардың жағдайы және жайластыру, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектiлерi бойынша:
шу жолақтары, шудан қорғау экрандарын салу және жөндеу;
жетiспейтiн белгiлердi, қоршауларды орнату, бұзылуларды қалпына түзету, жол белгiлерi мен қоршаулардың қалқандарын толық ауыстыру, панноларды, жол жиектерiнiң тастарын орнату және жөндеу, жолды жайғастыру элементтерiн қалпына келтiру;
сәулеттік безендiрулер мен абаттандыру элементтерiнiң жекелеген бұзылуларын және ақаулықтарын жөндеу;
күркелер, жол белгiлерi, қоршаулар және автомобиль жолдарының басқа жайғастыру элементтерiн сырлау және ақтау, тiк және көлденең белгiлердi түсiру;
күркелер, орындықтарды орнату және жөндеу;
қоршауларды, сигнал беру бағандарын, белгiлердi, қалқандарды үнемi тексеру, бекiткiштерiн тарту, қалқандарды түзету, шаң мен балшықтан тазалау, жуу;
автобус аялдамаларын, дәретханаларды, күркелердi, кезеңдi тексеру, шаңнан, балшықтан және қоқыстан тазалау, жуу;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру құралдарын күтiп ұстау, күту және жарамдылығын қадағалау;
жүру бөлiгiн және жиектердi бөтен, жол қозғалысының қуiпсiздiгiне қауiп төндiретiн заттардан тазалау;
жолдарды, көпiрлердi, жол өткiзгiштердi, үңгi жолдарды, көлiк айрықтарын, паромдық өткелдердi және басқа жол құрылыстарын электрмен жабдықтау желiлерiн тазалықта және ретке келтiрiп ұстау, iстен шыққан шамдарды, шамшырақтарды, сымдарды, кабельдердi, трансформаторларды, жарық тiреулерiн және басқа электрмен жабдықтау элементтерiн ауыстыру және жаңаларын монтаждау, радио байланысын, ақы алу жүйесiн, зияткерлiк көлiк жүйесiн (бұдан әрі - ЗКЖ), басқа технологиялық және сигнал беру байланысының басқа құралдарын, кабель желiлерiн, сондай-ақ, бағдаршам объектiлерiн, қозғалысты ұйымдастыру құралдарын, олардың қызмет етуi үшiн байланыс каналдарын жалға алуды қоса алғанда, қозғалысты диспетчерлiк және автоматтандырып басқару құралдарын тазалықта және ретке келтiрiп ұстау;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру объектiлерiнiң құралдарын жеке бұзылулардан және ақаулықтардан жөндеу, паспорттағы деректердiң талаптарына сәйкес ақы алу және ЗКЖ, соның iшiнде жол бойындағы құрал-жабдықтар, дербес жұмыс станциялары, Орталық басқару пунктiнiң (бұдан әрі - ОБП) ұйымдастыру техникасы, байланыс құралдары, ОБП серверлiк, жүйелiк және бейне құрал-жабдықтарының тораптары мен бөлшектерiн жоспарлы жөндеу және ауыстыру;
жол желiлiк телеграфтық немесе радио байланыс және басқа технологиялық және сигнал-шақыру байланысын қалпына келтiру;
өлшеу құралдарын, жабдықтарды қондыру, жөндеу және күтiп ұстау, автокөлiк құралдарының қозғалысын бақылау және мониторинг үшiн бағдарламалық қамтамасыз ету;
жалпы пайдаланымдағы көшелерді күтiп ұстау және жөндеудi жүзеге асыратын көлiк құралдарының қозғалысын бақылауға арналған навигациялық жүйелердi күтiп ұстау, қондыру және пайдалану;
жүргiншiлер бөлiгiне "мысық көз" жол маркерiн қондыру (қажет болған жағдайда);
тиiстi сертификаттарды, таразы бақылау аркаларының өлшеу құралдарын алумен жыл сайынғы тексерудi жүргiзу;
бақылау посттарын, аркалар мен басқа металл құрылымдары немесе/және темiр-бетон бұйымдарын, ақпараттық жол белгiлерiн қондыру және қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, сонымен бiрге жұмыс көлемдерi сметалық құжаттамамен белгiленедi;
қолданыстағы елді мекендер көшелерінің қоршауларын, аялдама павильондарын, сервис павильондарын, кiшi архитектуралық пiшiндер, тiкұшақтарға арналған ұшу-қону алаңдары, демалыс алаңдарын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын ескере отырып, жүргiзушiлер мен жолаушылардың пайдалануы үшiн жайлылықты қамтамасыз ету мақсатында ауыспалы-жылдамдық жолақтарын салу және қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, сонымен бiрге жұмыс көлемдерi техникалық құжаттамамен белгiленедi;

5) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок участка улиц;
разметка проезжей части;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
при выполнении ремонта улиц населенных пунктов маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию дорог, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание улиц населенных пунктов по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;
6) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
обеспыливание покрытия водой;
профилирование и уплотнение покрытия с добавлением материала;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий.
7) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей с добавлением материалов;
обеспыливание улиц населенных пунктов хлористым кальцием, битумом;
уход за вспученными участками улиц населенных пунктов, временное ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
8) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство и ремонт шумовых полос, шумозащитных экранов;
установка недостающих знаков, ограждений, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
исправление отдельных повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства;
окраска и побелка беседок, дорожных знаков, ограждений и других элементов обустройства улиц населенных пунктов, нанесение вертикальной и горизонтальной разметки;
устройство и ремонт беседок, скамеек;
постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, знаков, щитков, подтягивание креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
периодический осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, туалетов, беседок, очистка от пыли, грязи и мусора, мойка;
содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организации движения, связи и освещению;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
поддержание в чистоте и порядке линий электроосвещения дорог, мостов, транспортных развязок, и других дорожных сооружений, монтаж новых и замена вышедших из строя ламп и светильников, проводов, кабелей, трансформаторов, опор освещения и других элементов электроосвещения, техническое обслуживание трансформаторов, поддержание в чистоте и порядке радиосвязи, интеллектуальной транспортной системы (далее - ИТС) и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования;
исправление отдельных повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения, плановый ремонт и замена узлов и деталей объектов, ИТС, в том числе придорожного оборудования, персональных рабочих станций, оргтехники Центрального управляющего пункта (далее - ЦУП), средств связи, серверного, сетевого и видеооборудования ЦУП в соответствии с требованиями паспортных данных;
восстановление дорожной линейной телеграфной или радиосвязи и других средств технологической и сигнально-вызывной связи;
устройство, ремонт и содержание измерительных приборов, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств;
содержание и установка, и эксплуатация навигационной системы для контроля движения транспортных средств, осуществляющий содержание и ремонт улиц населенных пунктов;
устройство на проезжей части дорожного маркера "кошачий глаз" (при необходимости);
проведение ежегодной поверки, с получением соответствующего сертификата, измерительных приборов арок весового контроля;
устройство контрольных постов, арок и других металлоконструкций или/и железобетонных изделий, информационных дорожных знаков и при необходимости их освещение и электроснабжение, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
устройство дорожных ограждений согласно требованиям безопасности дорожного устройство на существующих улицах населенных пунктов остановочных павильонов, павильонов сервиса, малых архитектурных форм, взлетно-посадочных площадок для вертолетов, площадок отдыха и переходно-скоростных полос с целью обеспечения удобства пользования для водителей и пассажиров, с учетом требований безопасности дорожного движения и при необходимости их освещение и электроснабжение, при этом объемы работ определяются технической документацией;

9) жасанды құрылыстар бойынша:
жүру бөлiгiнiң жиектас қоршауларына белгi қою;
тапсырыс берушiнiң нұсқамасы бойынша жол қауiпсiздiгiн негiзге ала отырып, сүйеулер мен тосқауыл қоршауларының бұзылуларын түзету және қондыру;
көпiрлердiң металлды элементтерiнiң сүйеу қоршауларының бояу қабатын (бояма) жергiлiктi қалпына келтiру;
жүру бөлiгiнiң жиектас қоршауларына белгi қою;
автожолдардың үстiндегi жол өткiзгiштерiнiң маңдай алды арқалықтарының астына тiк белгiлер қою;
автожолдардың үстiндегi жол өткiзгiштерiнiң тiректерiне тiк белгiлер қою;
жинау техникасы өткеннен кейiн жаяу жүргiншiлер жолдарының бойындағы жүру бөлiгiн балшықтан, қардан, қоқыстан және бөтен заттардан тазалау;
қар тазалайтын техника өткеннен кейiн жаяу жүргiншiлер жолдарының бойындағы жүру бөлiгiн қар мен мұздан тазалау;
су қайтаратын түтiктердi балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
сорғылардан болған деформациялық жiктерiнiң су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типтi деформациялық жiктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типтi деформациялық жiктердiң күрделi құрылыстарының механизмдерiн тазалау және майлау;
суды жiберуге арналған жаяу жүргiншiлер жолдары шығырларындағы терезелердi тазарту;
көпiрдiң жаяу жүргiншiлер жолы мен жүру бөлiгiнiң арасындағы тосқауыл қоршауларының қисық сызықты бiлеуiнiң астындағы кеңiстiктi балшықтан, қардан және мұздан тазалау;
сүйенiш, тосқауыл қоршауларын, жол белгiлерiн кiр мен қардан тазалау;
арқалықтардың үстiн кiрден, жағылған топырақтан, өсiмдiктерден тазалау;
арқалықтардың тiрек тораптарын жуу;
тiрек бөлiктерiн қардан, кiрден тазалау;
тiрек бөлiктерiнiң жұмыс iстейтiн үстiне графиттi құрылыстарды жағу;
темiр тiрек бөлiктерi бекiткiштерiнiң бұрандамаларын тарту;
тiректердiң бастарын және фермалық алаңдарды қоқыс пен кiрден, қар мен мұздан тазалау;
конустар мен еңiс бекiнiстерiн кiрден, шөптен және талдардан тазалау;
тiректердегi мұзды уату және мұзды кесу;
сең жүру және тасқын суларды өткiзудi ұйымдастыру;
байқау құралдарын (баспалдақтар, арбашалар) тазалау;
көпiр құрылыстарын ағымдағы және кезеңдi тексеру;
қоқыстарды және кесiлген ағаштарды тией, шығара және кәдеге жаратуға бере отырып көпiр аймақтарынан арақашықтығы 15-25 метрдегi, ағыны бойынша жоғары және төмен бұталы өсiмдiктердi жою және ағаштарды шабу, көпiр астындағы аймақтарды санитарлық тазалау;
темiр-бетон құбырларының аралықтарын лай мен балшықтан тазалау;
шағын көпiрлер мен құбырлардың аралықтарын күзде жабу және көктемде ашу;
сел жүрудi, тасқын суларды жiберу, жолдар мен құрылыстарды тасқыннан, мұз басудан, орман және дала өрттерiнен қорғау бойынша сақтандыру жұмыстары;
құрылыстардың жеке элементтерiн (тiрек бөлiктерi, сүйенiштер, тосқауыл қоршаулары, төсенiштер, дiңгектер, тiреуiштер, дуал қабырғалары, құрғату құрылғылары) қондыру, ауыстыру және жөндеу;
көпiрлердiң темiр элементтерiн жергiлiктi сырлау;
көпiрлердiң, жол өткiзгiштердiң жүру бөлiгiндегi төсемдi шұңқырлы жөндеу, төсемдегi жарықшақтарды бiтеу;
деформациялық жiктердi ұсақ жөндеу;
деформациялық жiктердi ескi шайырдан алдын ала тазалау арқылы шайыр құю;
деформациялық жiктердiң аймағындағы немесе жiктердiң алдындағы төсемдi алмастыру;
аяқ жолдардың асфальт-бетон төсемдерiндегi жарықшақтар мен еңiстердi бiтеу;
аяқ жолдардың цемент-бетон төсемдерiндегi жарықшақтар мен еңiстердi бiтеу;
үйiндiлердiң шайылған жергiлiктi жерлерiн және реттеу құрылыстарын жою;
үйiндiсi бар көпiрлердiң жанасқан жерлерiндегi шайылуларды себу, осы жерлердегi суды бiр уақытта жою;
тiректердегi шайылу шұңқырларын бiтеу;

9) по искусственным сооружениям:
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
устройство и исправление повреждений перил и барьерных ограждений исходя из безопасности проезда по предписанию заказчика;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения металлических элементов мостов;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
очистка тротуаров, проезжей части вдоль тротуаров от грязи, снега, мусора и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от снега и льда после прохода снегоуборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи, снега и льда пространства под криволинейным брусом барьерного ограждения между тротуаром и проезжей частью моста;
очистка от грязи и снега перильного, барьерного ограждения, дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта, растительности;
промывка опорных узлов балок;
очистка от снега, грязи опорных частей;
смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка оголовков опор и подферменных площадок от мусора и грязи, снега и льда;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, травы и кустарника;
скалывание у опор и ледорезов льда;
организация пропуска ледохода и паводковых вод;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста кустарниковой растительности на расстоянии 15-25 метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны с погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию мусора и вырубленного материала;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
закрытие осенью и открытие весной отверстий малых мостов и труб;
пропуск ледохода, паводковых вод, предупредительные работы по защите дорог и сооружений от наводнений, наледей, заторов, лесных и степных пожаров;
устройство, замена и ремонт отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств);
локальная окраска металлических элементов мостов;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
мелкий ремонт деформационных швов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;

10) қосымша қысқы күтiп ұстау жұмыстарына жататындары:
көк тайғаққа қарсы материалдарды әзiрлеу, дайындау;
қардан қорғану құралдарын (қалқандар, кiшкене қоршаулар, шарбақтар) әзiрлеу;
қардан қорғану шарбақтарын, қалқандарды, панельдерiн және басқа да қардан қорғану құрылғыларын орнату, бөлшектеу және жөндеу;
елді мекендердің көшелерін патрулдiк қардан тазалау, елді мекендердің көшелерінің қарлы борасындардан аршу, жолдардың жүру бөлiгiн қарлы жамылғыдан тазалау, жиектерден, еңiстерден және резервтерден қарлы дуалдардан жою;
жол белгiлерi мен тосқауыл қоршауларын қарлы борасындардан тазалау;
жүру бөлiгiн фрикциялық, химиялық және басқа да көк тайғаққа қарсы материалдармен өндеу және оларды кейiннен тазалау;
автобус аялдамаларын, павильондарды, демалыс алаңдарын және жол қызметi объектiлерiн қар мен мұздан жүйелi түрде тазалау;
қар тоқтату үшiн автомобиль жолдарының бойынан қар борасындары мен орларын құру;
тайғақ жамылғысы бар учаскелерде қысқа уақыт әрекет ететiн жол белгiлерiн орнату;
ауыр ауа-райы жағдайларында жол-жөндеу қызметi жұмысшыларының қатарынан және жол техникасын тәулiк бойы күзетудi ұйымдастыру;
3. Елді мекендердің көшелерін ағымдағы жөндеу
14. Елді мекендердің көшелерін ағымдағы жөндеу - маршруттық тәсiлмен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегi іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргiзiлетiн елді мекендердің көшелерінде авариялық жағдайлардың, ақаулардың туындауының алдын алу, сондай-ақ елді мекендер жолдарын шұғыл қалпына келтіру және жөндеу тәртiбiмен орындалатын жұмыстар кешенiн қарастырады.
Маршруттық тәсiл қаржыландыру нормативтерiне сәйкес елді мекендердің көшелерін ағымдағы жөндеуге бөлiнген қаржы шегiнде ақаулықтар тiзбесi бойынша жолдарды тексеру нәтижелерi негiзiнде жоспарланады. Жұмыстарды маршруттық тәсiлмен орындау кезiнде жұмыстарды сметалық есептер негiзiнде орындауға жол берiледi. Олардың өсуіне және аса маңызды бұзылуларға айналуының алдын алу мақсатында ағымдағы жөндеу шеңберiнде ақаулықтар мен бұзылуларды жою жұмыстарын толығымен орындамауға жол берiлмейдi.
15. Елді мекендердің көшелерін ағымдағы жөндеу кезiнде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемi және субұрма бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердiң жер төсемiнiң ұзақтығы бойынша учаскелерiн көтеру және кеңейту, кiшкене иiрiм учаскелердi жою;
қолданыстағы субұрма жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйiндiлер мен қуыстар жиектерiнiң бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекiту құрылғыларын, субұрма құрылғыларды және көпiрлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
тұрақты шымды жабынды құру бойынша қажеттi агротехникалық iс-шараларды жүргiзу арқылы жер төсемi мен резервтердiң жиектерiн шөппен себу, опырылған, мүжiлген жерлердi, сең шығарындыларын тазалау;
жиектердi себу, шабу, жоспарлау және бекiту;

10) к дополнительным работам по зимнему содержанию относятся:
заготовка, приготовление противогололедных материалов;
изготовление средств снегозащиты (щитов, изгородей, заборов);
установка, разборка и ремонт снегозащитных заборов, щитов, панелей и других снегозащитных устройств;
патрульная снегоочистка улиц населенных пунктов, расчистка улиц населенных пунктов от снежных заносов, профилировка снежного покрова проезжей части улиц населенных пунктов, удаление снежных валов с обочин, откосов и резервов;
очистка от снежных заносов дорожных знаков и барьерного ограждения;
обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами, с последующей их уборкой;
регулярная расчистка от снега и льда автобусных остановок, павильонов, площадок отдыха и объектов дорожного сервиса;
создание снежных валов и траншей вдоль улиц населенных пунктов для задержания снега;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства из числа работников дорожно-ремонтной службы и дорожной техники, в сложных погодных условиях.
3. Текущий ремонт улиц населенных пунктов
14. Текущий ремонт улиц населенных пунктов предусматривает комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на улицах населенных пунктов, а также неотложного восстановления и ремонта улиц населенных пунктов, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
Маршрутный способ планируется на основе результатов осмотров дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на текущий ремонт улиц населенных пунктов, согласно нормативов финансирования. При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов. Не допускается недовыполнение работ по ликвидации деформаций и разрушений в рамках текущего ремонта в целях предупреждения возможного нарастания и превращения их в более значительные разрушения.
15. При текущем ремонте улиц населенных пунктов выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;

2) жол жамылғылары бойынша, соның iшiнде монолиттi цемент-бетон төсемдерi бойынша:
сегменттердiң тозған бетiн қалпына келтiру, цемент-бетон төсемдерi тақталарының сынықтары мен омыруларын жөндеу, қалпына келтiруге жатпайтын бұзылған тақталарды алмастыру, цемент-бетон төсемдерiн беттiк бұзылулардан қорғау;
соның iшiнде жиналмалы темiр-бетон төсемдерi бойынша:
темiр-бетон төсемдерiндегi жiктердi жөндеу және толтыру;
жеке тақталарды көтеру және тегiстеу, тақталардың сынықтарын жөндеу, қалпына келтiруге жатпайтын бұзылған тақталарды алмастыру, төсемдердi беттiк бұзылулардан қорғау;
3) жасанды құрылыстар бойынша:
аяқ жолдардың ақаулық жiктердi алмастыру;
үйiндiлерi бар жанасқан шеткi аяқ жолдардың тақталарын алмастыру;
болаттан жасалған элементтерi бар ақаулық жiктердiң бөлшектерiн жекелеп алмастыру;
ақаулық жiктердiң астындағы субұрма науаларды қалпына келтiру;
субұрма түтiктердi жөндеу (түтiктердi өсiру немесе қосымша түтiктердi салу);
жаяу жүргiншiлер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлерiндегi төсемнiң жiктерiн салу және оларды шайырмен құю;
субұрма түтiктердегi оқшаулануды жөндеу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерiн жою;
оқшау жерлердi салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
жаңа анкерлерi бар сүйенiштердiң тiректерiндегi бекiткiштердiң тораптарын алмастыру;
көпiрлерде жеңiл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерiн, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерiн ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету және т.б.);
көпiрдiң жүру бөлiгiндегi төсемдi қалпына келтiру немесе алмастыру;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргiншiлер жолдарын, сүйенiштердi, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
жарықшақтарды беттiк герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бiтеу, көпiрдiң темiр-бетон элементтерiнiң қорғау қабатын қалпына келтiру;
жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
аса төзiмдi бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
қаптау жiктерiн сөгу, жарықшақтарға ерiтiндiлердi егу;
құрылғылардағы жарықшақтарды бiтеу, қалаңдыларды, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды жекелеп алмастыру;
өтпелi тақталардың жанасу тораптарын герметизациялау;
деформациялық жiктердiң ағуын бұрандамаларды тарту арқылы жою;
сырғанау тақталарының деформациялық жiктерiн дәнекерлеу (олар жұлынып қалған жағдайда), жетiспейтiн серiппелердi орнату;
деформациялық жiктердiң механизмдерi мен құрылғыларын ұсақ жөндеу;
құбырлардың гидро оқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
жеке тойтармаларды алмастыру, темiр аралық құрылыстар элементтерiнiң ұсақ ақаулықтарын түзету;

2) по дорожным одеждам, в том числе по монолитным цементобетонным покрытиям:
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
в том числе по сборным железобетонным покрытиям;
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
3) по искусственным сооружениям:
замена деформационных швов на тротуарах;
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
замена заклепок на высокопрочные болты;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;

4) қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерiне елді мекендердің көшелерін салу және жайластыру бойынша:
елді мекендердің көшелерін учаскелерiндегi қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргiншiлер жолдарын, сондай-ақ жол үстiндегi жол өтпелерiн жөндеу және жаңаларын салу;
шығу және кiру жолдарын;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, электронды және жол белгiлерi, ақпараттық таблолар), байланыс және жарықтандыру объектiлерiн жөндеу.
16. Қауiптi ақаулықтарды және елеулi өзгерiстердi және жергiлiктi учаскелердегi жол төсемiнiң бұзылуларын жою кезiнде негiздiң қабаты үшiн алынған материалды кейiннен пайдалану және төсемнiң жаңа қабатын салу арқылы қауiптi ақаулықтар мен бұзылуларды жою мақсатында төсемнiң енi бойынша жергiлiктi жерлердi қайлау.
4. Елді мекендердің көшелерін орташа жөндеу
17. Елді мекендердің көшелерін орташа жөндеу алғашқы пайдалану сапасын қалпына келтiрумен байланысты жұмыстарды кезеңдi орындауды көздейдi.
18. Орташа жөндеу кезiнде жол жамылғысының тозған қабатын және тегiстiлiгiн кезеңдi қалпына келтiру, сондай-ақ жер төсемiнiң, су бұрғыштардың, жасанды, қорғау, бекiту, реттеу және басқа жол құрылыстарының бұзылуларын түзету жүргiзiледi.
Орташа жөндеу бойынша жұмыстар көлемдерiн ведомстволық сараптаманы өту арқылы ақаулықтар тiзбесiнiң негiзiнде жасалған сметалық есептер анықтайды.
19. Елді мекендердің көшелерін орташа жөндеу кезiнде мына жұмыстар орындалады:
1) жер төсемi және субұрма бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердiң жер төсемiнiң ұзақтығы бойынша учаскелерiн көтеру және кеңейту, кiшкене иiрiм учаскелердi жою;
қолданыстағы субұрма жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйiндiлер мен қуыстар жиектерiнiң бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекiту құрылғыларын, субұрма құрылғыларды және көпiрлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
жиектердi себу, шабу, жоспарлау және бекiту;
2) жол жамылғылары бойынша:
жетiлдiрiлген қоспаларды қолданумен үстiңгi қабатты өндеу;
жетiлдiрiлген төсемнiң тозған жоғарғы қабатын қалпына келтiру және қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажеттi жағдайда қабатты тегiстейтiн және үстiңгi қабатқа немесе жөнделетiн учаскенiң барлық ұзындығына тозу қабатына өндеу жүргiзу арқылы жеке және иiрiмдi учаскелерде жол жамылғысын салу;
асфальт-бетон қоспасының қажеттi мөлшерiн қосу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерiстерi мен ақаулары бар жетiлдiрiлген төсемдi қалпына келтiру;
жаңа материалдардың қажеттi мөлшерiн қосу арқылы және жол жабындарының негiзiн салу үшiн алынған материалдарды, оның үстiне асфальтты-бетон қабатын немесе тозу қабатын төсеу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерiстерi мен ақаулары бар жетiлдiрiлген төсемдi қайлау және қалпына келтiру;
жаңа материалдарды және жұмыс өндiрiсiнiң технологияларын қолдану арқылы сыналған учаскелердi салу және оларға мониторинг жүргiзу;
монолиттi цемент-бетонды төсем бойынша:
цемент-бетон төсемдерiн қалпына келтiруге жатпайтын тозған тақталарын алмастыру, цемент-бетон төсемдерiндегi бойлық және көлденең жыртылған жерлердi ою;
жиналмалы темiр-бетон төсемдерi бойынша:
тозған тақталарды алмастыру, темiр-бетон төсемдерiнiң жеке тақталарын көтеру немесе тегiстеу;
қорғау қабатын салу, үлкен ұзақтықтағы темiр-бетон тақталарының және цемент-бетон төсемдерiнiң жапсарларын жөндеу, жеке учаскелерде асфальт-бетон қабатын салу;
топырақты төсемдерi бойынша:
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердiң қапталдарын, сондай-ақ материалдар қолдану арқылы топырақты жолдарды қалпына келтiру;
қиыршықтасты және топырақты жолдардың жүру бөлiгiн тұтқыр және шаңсыздандыратын материалдар мен жақсарту;
жөнделетiн учаскелердiң жүру бөлiгiн белгiлеу;

4) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи, освещения:
ремонт существующих и устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов на участках улиц населенных пунктов;
ремонт съездов и переездов;
ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений.
16. При ликвидации опасных дефектов и значительных деформаций, и разрушений дорожного покрытия на локальных участках выполняется кирковка локальных мест по ширине покрытия, с целью устранения опасных деформаций и неровностей, с последующим использованием полученного материала для слоя основания и укладкой нового слоя покрытия.
4. Средний ремонт улиц населенных пунктов
17. Средний ремонт улиц населенных пунктов предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств улиц населенных пунктов.
18. При среднем ремонте улиц населенных пунктов производят периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений.
Объемы работ по среднему ремонту определяются сметным расчетом, составляемым на основании ведомостей дефектов, с прохождением ведомственной экспертизы.
19. При среднем ремонте улиц населенных пунктов выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам:
устройство поверхностных обработок, в том числе с использованием усовершенствованных смесей;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, в необходимых случаях, выравнивающего слоя и поверхностной обработки или слоя износа на всем протяжении ремонтируемого участка;
регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации, и дефекты, с добавлением необходимого количества асфальтобетонной смеси;
кирковка или ресайклирование усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации, и дефекты, с добавлением необходимого количества нового материала и использованием полученного материала для устройства основания дорожной одежды, с последующей укладкой поверх него слоя асфальтобетонного покрытия или слоя износа;
устройство опытных участков с применением новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;
по монолитным цементобетонным покрытиям:
замена не подлежащих восстановлению изношенных плит цементобетонных покрытий, нарезка продольных или поперечных бороздок на цементобетонных покрытиях;
по сборным железобетонным покрытиям:
замена изношенных плит, подъемка или выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
по грунтовым покрытиям:
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением материалов;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых дорог вяжущими и обеспыливающими материалами;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках;

3) жасанды құрылыстар бойынша:
ақаулық жiктердiң астындағы субұрма науаларды қалпына келтiру;
субұрма түтiктердi жөндеу (түтiктердi өсiру немесе қосымша түтiктердi салу);
жаяу жүргiншiлер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлерiндегi төсемнiң жiктерiн салу және оларды шайырмен құю;
субұрма түтiктердегi оқшаулануды жөндеу;
10 сантиметрден асатын отыру кезiнде үйiндiлерi бар көпiрмен жанасқан тораптарды жөндеу (шағылтасты себу арқылы қосымша төсемнiң есебiнен тегiстеу);
үйiндiлерi бар жанасқан шеткi аяқ жолдардың тақталарын алмастыру;
жол жамылғысын қалпына келтiру арқылы ауыспалы тақталардың жеке ығысуын жою;
тақталарды ашу арқылы оларды жуу кезiнде ауыспалы тақталардың астына топырақ себу;
болаттан жасалған элементтерi бар ақаулық жiктердiң бөлшектерiн жекелеп алмастыру;
жұмыстар жол жамылғысы деңгейiнде орындалған кезде шайырлы және резеңке толтыратындары бар жабық типтi ақаулық жiктердi алмастыру;
аяқ жолдардың ақаулық жiктердi алмастыру;
аяқ жолдардың төсемдерiн тегiстеу, жаңа төсемдi салу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жалпақ саңылаулардың шұңқырларын бiтеу, аяқ жолдардың алдын қорғау төсемiмен өндеу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
аяқ жолдардың блоктарындағы жапсарларды басу және оқшаулау;
аяқ жолдарды қалпына келтiру, жеке бұзылған блоктарды күшейту немесе алмастыру;
аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерiн жою;
оқшау жерлердi салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
жеке секцияларды жөндеу, сүйенiштердiң жеке тiректерiнiң анкерлерiн күшейту;
барлық ұзындығында немесе көпiр құрылысы ұзындығының бөлiгiнде сүйенiштердi алмастыру;
барлық ұзындығында сүйенiштердi сырлау;
жаңа анкерлерi бар сүйенiштердiң тiректерiндегi бекiткiштердiң тораптарын алмастыру;
бетон құрылымының барлық үстiңгi бетiн (тақталар, қабырғалар, аралықтар және басқа элементтер) гидрофобизациялау немесе сырлау;
диафрагманың жапсарларын жөндеу;
көпiрлер мен жол өткiзгiштердi жартылай қайта жасау немесе жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекiтiлген жөнделетiн жол үшiн белгiленген техникалық санатқа сәйкес келетiн нормаларға габариттерi мен есептiк салмақтарын жеткiзу арқылы су өткiзгiш құбырларды толық немесе жартылай қайта құру;
көпiрлерде жеңiл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерiн, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерiн ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету);
алдын ала-кернеулi темiр-бетон және темiр аралық құрылыстардың құрылыс көтермесiн бақылау;
көпiрдiң жүру бөлiгiндегi төсемдi қалпына келтiру немесе алмастыру;
жаяу жүргiншiлер жолдарының блоктарындағы жiктердi басу, жаяу жүргiншiлер жолдарында төсемдер салу;
қоршауларды жөндеу немесе қайта жаңарту;
материалдар мен құрылымдарды алмастыру арқылы ақаулық жiктердi жөндеу;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргiншiлер жолдарын, сүйенiштердi, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
көпiрдiң жүру бөлiгiндегi судың бұрылуын жақсарту, субұрма түтiктер мен терезелердi алмастыру;
темiр-бетон құрылымдарының алдыңғы бетiн гидрооқшаулауды, басты арқалықтардың бетiн сырлау;
жарықшақтарды беттiк герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бiтеу, көпiрдiң темiр-бетон элементтерiнiң қорғау қабатын қалпына келтiру;
темiр аралық құрылыстарды тегiс сырлау;
арқалықтардың бiр-бiрiмен байланысуын қалпына келтiру;
құрғатқыш пен су бұрғышты, өтпелi тақталарды алмастыру арқылы көпiрдiң үйiндiмен жанасқан жерiн жөндеу;
жер төсемi және реттеу құрылыстары жиектерiнiң бекiткiштерiн жөндеу;
жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
темiр аралық құрылыстардың жеке элементтерiн күшейту, алмаспайтын фермалары бар көпiрлерде торлардың элементтерiн түзету;
аса төзiмдi бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
тiрек бөлiктерiнiң жобалық қалпын жөндеу және қалпына келтiру;
тiреу алаңдарындағы ағындыларды жөндеу және қалпына келтiру;
қаптау жiктерiн сөгу, жарықшақтарға ерiтiндiлердi егу;
аралық құрылыстар мен тiректердiң көру құрылғыларын жөндеу және қалпына келтiру;
темiр-бетон аралық құрылыстардың шығып тұрған жерлерiндегi тiрек бөлiктерiн күшейту;
құбырлардың жеке буындары мен бастарын алмастыру немесе жөндеу, оқшаулануы мен жапсарларын түзету;
сүйеу қабырғаларын, бекiту және реттеу құрылыстарын жөндеу, галереялар мен бастырмаларды, сондай-ақ, олардың жеке элементтерiн алмастыру;

3) по искусственным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более десяти сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменых переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;

4) қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектiлерiне елді мекендердің көшелерін салу мен жайластыру бойынша:
елдi мекендер арқылы өтетiн жол учаскелерiндегi қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргiншiлер жолдарын жөндеу және жаңасын салу;
жаңа жеке қоршауларды салу, жөнделетiн учаскелерде жаңа жол белгiлерiн және сiлтеме құрылыстарын орнату және ауыстыру (қалпына келтiру), жеке айрықтарды, демалыс алаңдарын, автокөлiк тұрақтарын, көрнектi орындарды сәулеттiк безендiру және абаттандыруды қоса алғанда, қоршауларды жөндеу;
шығу және кiру жолдарын, жазғы және трактор жолдарын жөндеу;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, электронды және жол белгiлерi, ақпараттық таблолар), байланыс және жарықтандыру объектiлерiн жөндеу және салу;
жол ақпараттық жүйелерiн және кешендерiн, жеке жобалау белгiлерi мен таблоларын, жол қозғалысын диспетчерлiк және автоматтық басқару элементтерi мен жүйелерiн; ауыспалы ақпараты бар автономды және дистанциялық басқару белгiлерi мен таблоларын, бағдаршам объектiлерiн қалпына келтiру;
5) жолдың пайдалану жай-күйiн және көлiк құралдары қозғалысының қауiпсiздiгiн қалпына келтiрудi қамтамасыз ететiн жұмыстардың басқа түрлерi.
5. Елді мекендердің көшелерін күрделi жөндеу
20. Елді мекендердің көшелерін күрделi жөндеу жолдың және жол және ондағы құрылыстардың көлiктiк-пайдалану жай-күйiн арттыруға байланысты, атап айтқанда, қолданыстағы жолдың техникалық санатын өзгертусiз жол жамылғысы мен жол құрылыстарының мықтылығының ұлғаюымен кезеңдiк жұмыстардың орындауын көздейдi.
21. Күрделi жөндеуге жататын елді мекендер көшелерінің учаскелерi қызметтiң жөндеу аралық мерзiмiнiң негiзiнде және көшелер диагностикасының нәтижесiнде белгiленедi.
22. Елді мекендердің көшелерін күрделi жөндеу заңнамамен көзделген тәртіпте мемлекеттiк сараптамадан өткен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына сәйкес күрделі жөндеуге жолданылатын автомобиль жолдары құрамына жататын барлық объектілер кешенінде орындалады.
23. Күрделi жөндеу кезiнде жекелеген жолдарды қалай жоспарда болса, солай қапталды бойында жөнделiп жатқан Елді мекендер көшелерінің учаскесi жалпы ұзындығының ұзақтығы жиырма бес пайызға дейiн жалпы жолдарды түзетуге рұқсат берiледi.
24. Жол-пайдалану қызметiнiң көпiрлерi мен жол өтпелерiн, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар кешенiн қызметтiң жөндеу аралық мерзiмiнiң және олардың диагностикалау нәтижелерi негiзiнде күрделi жөндеуге бағытталуына болады.
Күрделi жөндеу кезiнде мынадай жұмыстар орындалады:
жер төсемi және субұрма бойынша;
жер төсемiн жөнделетiн жол (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрiнудi қамтамасыз ету, дөңгелету радиусын ұлғайту, бойлық еңiстерiн жұмсарту, тiк иiндерiн және жалтарыстарын құру) үшiн белгiленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейiнгi оның геометриялық параметрлерiне жеткiзумен түзету, жекелеген елді мекендер көшелерінің учаскелерiн жiктеу;
жер төсемiнiң нығаюын қамтамасыз ететiн шоқталған, шөккiнделген және опырылған учаскелердi жою, кәрiздердi, оңашаланған қабатшаларын жабдықтау;
қолданыстағыны қалпына келтiру және қайта құру, сондай-ақ субұрма жабдықтарға қажеттi жаңа құрылыстар, жаңалық қорғау және эрозияға қарсы құрылыстар;
су тасқыны, сел, нөсерлiк және басқа табиғат апаттарын жою;
жасыл екпелерді қалпына келтіру;

4) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство новых и ремонт существующих тротуаров и пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт съездов и переездов;
устройство и ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений;
восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
5) другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и безопасность движения транспортных средств.
5. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов
20. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния улиц населенных пунктов и дорожных сооружений, в частности, с увеличением прочности дорожных одежд и сооружений на них без изменения существующей технической категории дороги.
21. Участки улиц населенных пунктов, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики улиц населенных пунктов.
22. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов выполняется в комплексе на все объекты, находящиеся в составе автомобильной дороги, направляемой на капитальный ремонт согласно проектной (проектно-сметной) документации, прошедшей государственную экспертизу в порядке, предусмотренном законодательством.
23. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления улиц населенных пунктов, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до двадцати пяти процентов от общей длины ремонтируемого участка улиц населенных пунктов.
24. Мосты и путепроводы, а также комплексы зданий и сооружений дорожно-эксплуатационной службы могут отдельно направляться на капитальный ремонт на основе межремонтных сроков службы и результатов их диагностики.
При капитальном ремонте выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой улицы населенных пунктов (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков улиц населенных пунктов;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
ликвидация последствий паводковых, селевых, ливневых и других стихийных разрушений;
восстановление зеленных насаждений;

2) жол жамылғысы бойынша:
жол жамылғысын бiр жолақты қозғалыстан арттырмай нығайту (қалыңдату), кеңейту және регенирациялық және қолданыстағы жол жамылғыларын негiзi ретiнде қолдану арқылы ең жетiлдiрiлген жол жамылғысы түрлерiн жабдықтау, сондай-ақ қайта құрылып жатқан (жiктелетiн) елді мекендер көшелерінің учаскелерiнде және тұрғылықты пункттерiн айналма және оларға кiреберiсте жаңадан жол жамылғысын құру, көлiктiк айырығы, инженерлiк құрылғыда, тротуарда, өту және велосипед жолында, автобус аялдамасында және аялдау қалташаларында, демалу алаңында және автокөлiк тұрағында, сондай-ақ олардың өту-жылдамдық жолағында жол жамылғысын жабдықтау;
3) цемент-бетон жамылғысы бойынша:
ескi цемент-бетон жамылғысының үстiне, оның тұтастығын бұзбастан асфальт-бетон қоспасын нығайту қабатын құру;
ескi цемент-бетон жамылғысын алдын-ала ұсақтаумен және осындай түрде алынған негiз болатын материалды ұқыптылықпен тығыздаумен ескi цемент-бетон жамылғысының үстiне, оның тұтастығын бұзбастан асфальт-бетон қоспасын нығайту қабатын құру;
нығайту қоспасын цемент-бетоннан, армобетоннан, фибробетоннан, түрлендiрiлген цемент-бетоннан жабдықтау;
шағылтас пен қиыршық тас жамылғысын, сондай-ақ топырақ жолды жаңа материалдарды қосу арқылы түзету, байланыстыратын материалдармен өту бөлiгiн жақсарту;
жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған бордюрлердi, жетiлдiрiлген жамылғысымен жиектерге бекiтiлетiн жолақтар, соның iшiнде негiзгi жол жамылғысының түрi бойынша ауыстыру және жаңасын жабдықтау;
жол жамылғыларының, жаңа материалдар мен жұмыс өндiрiсi технологияларының жаңа құрылымын қолдану арқылы сыналған учаскелердi салу және оларға мониторинг жүргiзу;
4) жасанды құрылыс бойынша:
көпiрлердi кеңейту мен нығайту арқылы толығымен немесе жартылай, соның iшiнде олардың габариттерiн реттеумен және есептiк жүктеменiң қабiлеттiгiне салмақ түсетiн жаяу жүретiн, су өтетiн, салу, қайта салу (жаңа аралықты қоспастан габариттерiн кеңейту арқылы көпiрдi жөндеу; габаритiн кеңейтумен және ригелдi ұлғайту мен нығайтумен, жаңа аралықты қосумен бiр жағынан немесе екi жағынан тiреуiштi кеңейту);
металл көпiрiнiң басты аралығы мен фермi элементтерiн дұрыстау және нығайту;
металл аралық құрылымын ауыстыру;
көпiрдiң өтетiн бөлiгiн ауыстыру;
су өткiзу құбырын салу және қайта салу;
құбырлардың буыны мен ауызғы бетiн ауыстыру және нығайту;
зақымдалған құбырлар сақинасын ауыстыру;
жаңа сақина мен ауызғы бетi есебiнен құбырдың ұзындығын өсiру;
тiреуiш қабырғаларды, қорғаушы нығайтылатын және реттелетiн құрылысты құру және қалпына келтiру;
қайта салынған және жаңадан салынған көпiрлердi салу;

2) по дорожным одеждам:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд не более чем на одну полосу движения и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований, а также устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках улиц населенных пунктов и подъездах к ним, устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках и остановочных карманах, площадках отдыха и стоянках автотранспорта, а также на переходно-скоростных полосах к ним;
3) по цементобетонным покрытиям:
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности;
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности, с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона, модифицированного цементобетона;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
устройство опытных участков с применением новых конструкций дорожных одежд, новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;
4) по искусственным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части моста;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;

5) пайдалану қызметiнiң ғимараттары, қосалқы құрылыстары мен өндiрiстiк базалары бойынша:
қолданыстағы ғимаратқа қосалқы-көмектесетiн және санитарлық-тұрмыстық үй-жайларды қоса салу, сыртқы қабырғалардың шегiнде ғимаратты iшкi жаңадан жоспарлау;
ғимараттың ақаулықтары мен зақымдалуын қырық пайызға дейiнгi қабырға мен жамылғы материалдарын ауыстырумен түзету, ағаш фундаменттердi тұрақтыға ауыстыру;
орталық жылуды, сумен жабдықтауды, газдарды, канализацияны электрмен жарықтандыруды жабдықтау және қолданып жүрген желiге газ құбыры мен байланыс желiсiн қосу;
есiк алдындағы құрылыстарды (үш машинаға дейiнгi гараждарды, құдық қоймаларын, қазылған ұра), аулалық дуал мен үй жанындағы абаттандыруды ғимараттың құнынан жиырма бес пайыздан аспайтын бағасымен жабдықтау;
жол-пайдалану қызметiнiң желiдегi жұмыскерлерiн орналастыру үшiн одан әрi осындай үйлердi пайдалану мақсатында жолды күрделi жөндеу жөнiндегi жұмыстарды жүзеге асыратын орындарда уақытшаның орнына тұрақты түрдегi тұрғын үйлердi, уақытша ғимараттар мен құрылыстарды көзделген сметалық соманың шегiнде елді мекендердің көшелерін жөндеу бойынша жұмыстар үшiн қажеттi уақытша ғимараттар мен қосалқы құрылыстар (битумды, тас үгiтушi, асфальт-бетонды, цемент-бетонды базалар) салу. Пайдалану қызметiнiң ғимараттар, қосалқы құрылыстар және өндiрiс базалары бойынша осы мақсаттарға арналған жыл сайынғы шығындар ағымдағы жылғы елді мекендердің көшелерді күрделi жөндеуге бөлiнген жалпы қаражаттың он пайызынан аспауы керек.
жөндеу жұмыстарын жүргiзу үшiн топырақ қорын, жергiлiктi тас материалдарының кен орындарын және өндiрiстiк кәсiпорындарының шығарындыларын (әкетiлетiн күл, бокситтiк шламдар) игеру, оларға кiру жолдарын, энергиямен қамтамасыз етудi, материалдарды қоймалау үшiн алаңдарды жабдықтау;
6) жолдың қозғалысын, байланысын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерi бойынша жолды жайластыру мен орналастыру;
елді мекендердің көшелерін немесе олардың жекелеген учаскелерiн архитектуралық ресiмдеу және орналастыру;
аялдамалық, түсу алаңын жабдықтау;
демалу алаңын (күркемен, су көздерiн, қарау шұңқырларын немесе жолдағы және басқаша орналастырылған автомобильдi профилактикалық байқау үшiн эстакадамен), аялдама немесе автомобиль тұрағына арналған алаңды, аялдау қапталдарын оларға өту-жылдамдық жолағын жабдықтаумен (соның iшiнде әр түрлi деңгейлерде), сондай-ақ тұрғылықты пункттер шегiнде өтетiн қауiпсiздiк аралында, тротуарда, жол учаскелерiндегi өту жолдарында жабдықтау;
күрделi жөндеу өтiп жатқан учаскелерде тосқауыл шарбағын, бағыттайтын құрылғы мен жол белгiлерiн жаңадан жабдықтау немесе ауыстыру;
елді мекендердің көшелерін бiр және әр түрлi деңгейдегi қолданып жүрген қиылыстар мен жанаспаларды, сондай-ақ барлық жолдағы немесе оның учаскелерiндегi жекелеген өтпеліктерді, шығулар мен вираждарды, линиялық жол қызметi ғимараттарына және жолдың қызмет көрсету кешенiне кiреберiсті жаңадан жабдықтау және қайта жабдықтау;
қолданып жүрген жазғы трактор жолын, жөндеу кезеңiндегi уақытша айналма жол құрылысын жаңадан жабдықтау және қайта жабдықтау немесе табиғат апатынан қираған елді мекендер көшелерінің учаскелерiн қалпына келтiру;
желiлiк (телетайптық) жол құрылысының жекелеген елді мекендердің көшелер учаскелерiнде, көпiрлерiнде және өткiзу паромдарында электрмен жарықтандыру немесе радиобайланыс пен технологиялық байланыстың басқа құралдарын жабдықтау;
жолдар жұмыстарын оның жекелеген элементтерiн, құрылыстарын және оның үстiнен өтетiн көлiк ағынын зерттеу үшiн қажеттi қар өлшейтiн және су өлшейтiн посттарының және басқа құрылымының қозғалысын есептеу жөнiндегi пункттердi құру және жабдықтау;
өткiзу қабiлетiн ұлғайту мақсатында жалпы пайдаланымдағы елді мекендердің көшелерінде жолақтарды кеңейтудi қоса өткiзу пунктiн жабдықтау және орналастыру;
қоршаған ортаны қорғау (қазандықта тозаң түту құрылғысын орнату, су көздерiн ластанудан қорғау) бойынша шараларды жүргiзу;
қажеттi коммуникациялық жүйелерге қосылу арқылы көлiк құралдарының қозғалысын бақылау және мониторингiлеу үшiн өлшеу құралдарын, жабдықтарды қондыру;
күзетудi қажет ететiн стратегиялық маңызды объектiлердi күзет жүйесiмен және видео бақылаумен жабдықтау.

5) по зданиям, подсобным сооружениям и производственным базам эксплуатационной службы:
внутренняя перепланировка зданий в пределах наружных стен, пристройка к существующим зданиям подсобно-вспомогательных и санитарно-бытовых помещений;
исправление дефектов и повреждений зданий, с заменой до сорока процентов материалов стен и перекрытий, замена деревянных фундаментов на постоянные;
устройство центрального отопления, водоснабжения, газификации, канализации, электроосвещения и присоединение к существующим сетям, газопроводам и линиям связи;
устройство надворных построек (сараев гаражей до трех машин, складов колодцев выгребных ям), оград дворового и приусадебного благоустройства, стоимостью не более двадцати пяти процентов стоимости зданий;
постройка временных зданий и подсобных сооружений (битумные, камнедробильные, асфальтобетонные, цементобетонные базы), необходимых для работ по ремонту улиц населенных пунктов в пределах сметных сумм, предусмотренных на временные здания и сооружения, жилых домов постоянного типа вместо временных в местах осуществления работ по капитальному ремонту улиц населенных пунктов, в целях использования таких домов в дальнейшем для размещения линейных работников дорожно-эксплуатационной службы. Ежегодные затраты на эти цели по зданиям, подсобным сооружениям и производственным базам эксплуатационной службы не должны превышать десяти процентов от общих средств, выделяемых на капитальный ремонт улиц населенных пунктов на текущий год;
освоение резервов грунта, месторождений местных каменных материалов и отходов промышленных предприятий (золы уноса, бокситовый шлам) для производства ремонтных работ, устройство к ним подъездных дорог, энергообеспечения, площадок для складирования материалов;
6) по обстановке и обустройству улиц населенных пунктов, объектам организации движения, связи и освещению улиц населенных пунктов:
архитектурное оформление и обустройство улиц населенных пунктов;
устройство остановочных, посадочных площадок;
устройство площадок отдыха (с беседками, водоисточниками, смотровыми ямами или эстакадами для профилактического осмотра автомобилей в пути и другим обустройством), площадок для остановки или стоянки автомобилей, остановочных карманов с устройством переходно-скоростных полос к ним, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также островков безопасности, тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
устройство новых или замена барьерных ограждений, направляющих устройств и дорожных знаков на участках, где проводится капитальный ремонт;
устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий улиц населенных пунктов в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей дороге или ее участках, подъездов к зданиям линейной дорожной службы и комплексам дорожного сервиса;
устройство новых или переустройство существующих летних тракторных путей, сооружение временных объездных путей на период ремонта или восстановления участков улиц населенных пунктов, разрушенных стихийными бедствиями;
устройство электроосвещения на отдельных участках улиц населенных пунктов, мостах и паромных переправах, сооружений дорожной линейной (телетайпной) или радиосвязи и других средств технологической связи;
устройство и оборудование пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы дороги, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
устройство и обустройство пунктов пропуска на улицах населенных пунктов, включая уширение полос в целях увеличения пропускной способности;
проведение мероприятий по охране окружающей среды (установка пылеулавливающих устройств на котельных, защита водоисточников от загрязнений);
устройство измерительных приборов, оборудований для контроля и мониторинга движения транспортных средств, с подключением к необходимым коммуникационным сетям;
устройство охранной системы и видеонаблюдения на стратегически важных объектах, требующей охраны.