"Алматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 1 сәуірдегі № 2/117 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2016 жылғы 15 сәуірде № 1279 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 2/266 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 10.06.2016 № 2/266 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚAО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы "Нормативтік құқықтық актілер туралы" және 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" заңдарына сәйкес, Aлматы қаласының әкімдігі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Басқарма) Ережесі осы қаулының 1 қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Басқарма осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүргізсін, одан кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін интернет-ресурста және Aлматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жарияласын.
3. Осы қаулының 2 қосымшасына сәйкес Aлматы қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Aлматы қаласы әкімінің орынбасары Р. Тауфиковке жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Aлматы қаласының әкімі Б. Байбек
Aлматы қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 1 сәуірдегі
№ 2/117 қаулысына
1 қосымша
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық
мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі жолаушылар тасымалы және жолаушылар тасымалы кәсіпорындарының қызметін үйлестіру саласындағы басшылық етуді, оның ішінде метрополитенді пайдалану, Aлматы қаласының қоғамдық көлік қызметтеріне қажеттіліктерін қолданыстағы заңнама шеңберінде толық және сапалы қанағаттандыру мақсатында жол қозғалысының қауіпсіздігін ұйымдастыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 1 апреля 2016 года № 2/117. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 15 апреля 2016 года за № 1279. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 10 июня 2016 года № 2/266
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 10.06.2016 № 2/266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ. В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала
В соответствии с законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" и от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Aлматы ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирскоготранспорта города Aлматы" (далее - Управление)согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Управлению произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан и на интернет-ресурсеакимата города Aлматы.
3. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата города Aлматы согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановлениявозложить на заместителя акима города Aлматы Р. Тауфикова.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Aким города Aлматы Б. Байбек
Приложение 1
к постановлению акимата города Aлматы
от 1 апреля 2016 года № 2/117
Положение
о коммунальном государственном учреждении
"Управление пассажирского транспорта города Aлматы"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере пассажирских перевозок и координация деятельности предприятий пассажирских перевозок, в том числе, эксплуатации метрополитена, организации безопасности дорожного движения в целях полного и качественного удовлетворения потребностей города Aлматы в услугах общественного транспорта в рамках действующего законодательства.

2. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, Aлматы қаласы әкімдігінің қаулыларына, Aлматы қаласы әкімінің шешімдері мен өкімдеріне, мәслихат сессияларынаң шешімдеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық- құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сандай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің, егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: 050001, Aлматы қаласы, Бостандық ауданы, Республика алаңы, 4.
9. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы".
10. Осы Ереже "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып таблады.
11. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.

2. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлениями акимата города Aлматы, решениями и распоряжениями акима города Aлматы, решениями сессии маслихата, иными нормативными правовыми актами и настоящим положением.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" является юридическим лицом в организационно - правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Место нахождения коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы": 050001, город Aлматы, Бостандыкский район, площадь Республики, 4.
9. Полное наименование коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы":
на государственном языке - "Aлматы қаласыЖолаушыларкөлігібасқармасы" коммуналдықмемлекеттікмекемесі;
на русском языке - коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы".
10. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы".
11. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" осуществляется из местного бюджета.

12. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер жергілікті бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы", 2003 жылғы 4 шілдедегі "Aвтомобиль көлігі туралы", 2014 жылғы 17 сәуірдегі "Жол жүрісі туралы" Заңдарына сәйкес "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы: автомобиль көлігімен, электркөлігімен, таксимен жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру, және іске асыру, Aлматы қаласындағы метрополитеннің жұмыс істеп тұрған желілерін пайдалану, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып белгіленген.
14. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің міндеттері: 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы", 2003 жылғы 4 шілдедегі "Aвтомобиль көлігі туралы", 2014 жылғы 17 сәуірдегі "Жол жүрісі туралы" Заңдарымен белгіленген:
1) қалалық және қала маңы тұрақты жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткізу;
2) қалалық және қала маңына тұрақты жолаушылар мен багажды тасымалдаудың бағыттарын және қозғалыс кестелерін бекіту;
3) жолаушылар мен багажды тұрақты қалааралық облысаралық автомобильмен тасымалдау маршруттарын және жүру кестелерiн келісу;
4) жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру;
5) автовокзалдар мен автостанциялардың тізілімен жүргізу;
6) қалалық және қала маңы тұрақты, жолаушылар мен багажды тасымалдау бағыттарының тізілімін жүргізу;
7) алыс елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың сызбалары мен тәртібін әзірлеу;
8) жолаушылар көлігін дамытудың кешенді сызбасын және жол қозғалысының қауіпсіздігін ұйымдастыру жөніндегі жобаларды әзірлеу;
9) қалалық және қала маңы қатынастарында жолаушыларды әлеуметтік манызды тасымалдау кезінде тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялауды жүзеге асыру;

12. Коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход местного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права
и обязанности коммунального государственного учреждения
"Управление пассажирского транспорта города Aлматы"
13. В соответствии с Законами Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" определена миссия коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" - осуществление государственной политики в области организации пассажирских перевозок пассажиров и багажа автомобильным, электрическим транспортом, такси, эксплуатации действующих линий метрополитена в городе Aлматы, обеспечения безопасности дорожного движения.
14. Задачи коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" определены: Законами Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
1) организация регулярных городских и пригородных перевозок пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
2) утверждение маршрутов и расписаний движения регулярных городских и пригородных перевозок пассажиров и багажа;
3) согласование маршрутов и расписания движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;
4) организация перевозок пассажиров и багажа на такси;
5) ведение реестра автовокзалов и автостанций;
6) ведение реестра маршрутов регулярных городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
7) разработка схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах;
8) разработка комплексной схемы развития пассажирского транспорта и проектов по организации безопасности дорожного движения;
9) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на городском и пригородном сообщениях;

10) метрополитенмен және жеңіл рельсті көлікпен жолаушылартасымалдау кезінде тасымалдаушылардың шығындары субсидиялауды жүзеге асыру;
11) тұтынушылардың мүдделерін қорғау, жолаушылар көлігін пайдаланатын азаматтардың өмірі мен денсаулығының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында қала аумағында жолаушылар көлігінің жұмысымен байланысты қызметтер нарығының қалыпты жұмысы үшін жағдайлар жасау;
12) заңнамамен белгіленген тәртіпте жолаушылар көлігінің қызметін мемлекеттік реттеуді және үйлестіруді жүзеге асыру;
13) ғылыми - зерттеу, ғылыми - техникалық және жобалау жұмыстарына қатысу, жолаушылар көлігі саласының кадрларын оқыту, даярлау және біліктілігін көтеру;
14) "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің және оның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің қызметін бағалауды жүзеге асыру;
15) "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретінің шеңберінде мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы жұмыстарды орындау;
16) "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретінде кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу;
17) жолаушылар көлігін дамытудың кешенді және жергілікті бағдарламаларын іске асыруға қатысу үшін қаржыландыру көздерін және инвесторларды іздестіру;
18) шарттық міндеттемелерді орындау бойынша жұмыстарды үйлестіру;
19) жолаушылар көлігі саласында қаланы дамытудың бас жоспарын әзірлеуге қатысу;
20) "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметінің саласына енетін бағдарламалар бойынша жұмыстарды қаржыландыруға бюджет қаражаттарының қажеттілігін анықтау;
21) "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктерінің шегінде көлік инфрақұрылымы нысандарын пайдалануға қабылдау және одан әрі коммуналдық меншікке беру жұмыстарына қатысу;
22) өз құзыретінің шегінде жолаушылар көлігін дамытудың және оның қызмет етуінің, қоғамдық көлік инфрақұрылымы нысандарының маңызды түйткілді мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу, конструкторлық және жобалау жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
23) жабдықтарды және жол қозғалысын реттеу құралдарын техникалық күтіп-ұстауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
24) жол белгілерін орнату, жол бөліктерінің желілерін айқындау, жаяу жүргіншілер өтетін жерлерді жайластыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
25) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының негізінде, "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктерінің шегінде тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу, тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу;

10) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении пассажирских перевозок метрополитеном и легкорельсовым транспортом;
11) создание на территории города условий для нормального функционирования рынка услуг, связанных с работой пассажирского транспорта, с целью обеспечения защиты интересов потребителей, жизни и здоровья граждан, пользующихся пассажирским транспортом;
12) в установленном законодательством порядке осуществление государственного регулирования и координации деятельности пассажирского транспорта;
13) участие в научно-исследовательских, научно-технических и проектных работах, обучение, подготовка и повышение квалификации кадров отраслей пассажирского транспорта;
14) осуществление оценки деятельности сотрудников коммунального государственного учреждения "Управлениепассажирского транспорта города Aлматы" и его структурных подразделений;
15) осуществление работы в сфере управления государственным имуществом, в рамках компетенции коммунального государственного учреждения "Управлениепассажирского транспорта города Aлматы";
16) разработка проектов нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управлениепассажирского транспорта города Aлматы";
17) изыскание источников финансирования и инвесторов для участия в реализации комплексных и локальных программ развития пассажирского транспорта;
18) координация работ за ходом выполнения договорных обязательств;
19) участие в разработке генерального плана развития города в сфере пассажирского транспорта;
20) определение потребности в бюджетных средствах на финансирование работ по программам, входящим в сферу деятельности коммунального государственного учреждения "Управлениепассажирского транспорта города Aлматы";
21) участие в работах по приемке объектов транспортной инфраструктуры в эксплуатацию и дальнейшей передаче в коммунальную собственность в пределах полномочий коммунального государственного учреждения "Управлениепассажирского транспорта города Aлматы";
22) в пределах своей компетенции организация проведения научно-исследовательских, конструкторских и проектных работ по важнейшим проблемам развития и функционирования пассажирского транспорта, объектов инфраструктуры общественного транспорта;
23) организация работ по обеспечению технического содержания оборудования и средств регулирования дорожного движения;
24) организация работ по установке дорожных знаков, нанесению линий дорожной разметки, обустройству пешеходных переходов;
25) организация и проведение государственных закупок товаров, работ и услуг, заключение договоров о государственных закупках товаров, работ и услуг в пределах полномочий коммунального государственного учреждения "Управлениепассажирского транспорта города Aлматы" на основании действующего законодательства Республики Казахстан;

26) мониторинг жүргізу, автоматтандырылған диспетчерлік басқару жүйесін пайдалану бойынша жұмыстарды басқару мен үйлестіру;
27) жергілікті мемлекеттік басқарудың мүдделері үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
28) жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау.
15. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары:
1) "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңдарына сәйкес белгіленген:
өкілеттіктері шегінде құрылыс, жөндеу, техникалык және авторлық қадағалауды, жобалау-сметалық құжаттарды әзірлеуді, қызмет көрсетуді, жолаушылар көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асырушы мердігер ұйымдар мен кәсіпорындардың шарттық міндеттемелерінің орындалу барысының жұмысын үйлестіру;
жол қозғалысының автоматтандырылған басқару жүйесінің нысандарын дамыту, қамтамасыз ету, құрылысын жүргізу, қайта жаңғырту бойынша жолаушылар тасымалын, оның ішінде төтенше жағдайлар туындаған кезде ұйымдастыру бойынша шараларды іске асыру;
өзінің құзыреті шегінде жолаушылар көлігі қызметіне байланысты нормативтік-құқықтық актілердің жобаларына талдау жасауды ұыймдастыруға қатысу;
бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуын қамтамасыз ету;
тахографтарды орнату мен оларға қызмет көрсету бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асырудың басталуы жөнінде хабарламалар ұсынған жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу және хабарламаларды қабылдау;
жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асырудың басталуы жөнінде хабарламалар ұсынған жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу және хабарламаларды қабылдау;
халықаралық техникалық байқау сертификаттарын беру;
қалалық рельстік көліктің көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру.
16. Жүктелген міндеттеріне сәйкес және өз құзыретінің шегінде "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі:
Aлматы қаласының барлық мемлекеттік органдары мен өзге де мемлекеттік органдарынан ақпарат алуға;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңды тұлғалармен келісімдер жасауға және келіссөздер жүргізуге;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Aлматы қаласының әкіміне ұсыныстар енгізуге;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдеріне және мәслихат шешімдерінің жобаларын енгізуге;
Aлматы қаласы Жолаушылар көлігін дамытуға мемлекет тарапынан жағдай жасауға арналған шараларды жүзеге асыру үшін арнайы комиссиялар, кеңестер, жұмыс топтарын немесе басқа да кеңесші органдар құруға бастамашылық танытуға;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелерді әзірлеу үшін белгіленген тәртіпте "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бөлінген қаражат есебінен ғылыми-зерттеу ұйымдарын, сонымен бірге жеке мамандарды тартуға;
Қазақстан Республикасының Aзаматтық іс жүргізу кодексімен белгіленген тәртіпте сотқа талап-арызбен жүгінуге;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен берілген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.

26) ведение мониторинга, управление и координация работ по эксплуатации автоматизированной системы диспетчерского управления;
27) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан;
28) осуществление социальной поддержки отдельным категориям граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов.
15. Функции коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы":
1) Функции коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" определены в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", от 1 марта 2011 года "О государственном имущества":
координация работ за ходом выполнения договорных обязательств подрядными организациями и предприятиями, осуществляющих строительство, ремонт, технический и авторский надзоры, разработку проектно-сметной документации, оказание услуг, перевозку пассажиров и багажа пассажирским транспортом в пределах полномочий;
реализация мер по развитию, обеспечению, строительству, реконструкции объектов автоматизированной системы управления дорожного движения, организации пассажирских перевозок, в том числе при возникновении чрезвычайных ситуациях;
в пределах своей компетенции участие в организации анализа проектов нормативно-правовых актов, связанных с деятельностью пассажирского транспорта;
обеспечение исполнение плана финансирования по бюджетным программам;
прием уведомлений и ведение реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по установке и обслуживанию тахографов;
прием уведомлений и ведение реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по перевозке пассажиров и багажа такси;
выдача международных сертификатов технического осмотра;
выдача свидетельств о государственной регистрации транспортных средств городского рельсового транспорта.
16. В соответствии с возложенными задачами и в пределах своей компетенции коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" имеет право:
запрашивать и получать необходимую информацию у всех государственных органов города Aлматы и иных государственных органов;
проводить переговоры и заключать соглашения с юридическими лицами по вопросам, относящимся к компетенции коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
вносить предложения акиму города Aлматы по вопросам, входящим в компетенции коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
вносить в установленном порядке проекты постановлений акимата, решений, и распоряжений акима и решений маслихата по вопросам, входящим в компетенции коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
инициировать создание специальных комиссий, советов, рабочих групп и других совещательных органов при акимате города Aлматы для реализации мер государственной поддержки в развитии пассажирского транспорта города Aлматы;
в пределах средств, выделенных коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта города Aлматы", привлекать в установленном порядке для разработки вопросов,входящих в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" научно-исследовательские организации, а также отдельных специалистов;
обращаться с иском в суд в порядке, установленным Гражданским процессуальным Кодексом Республики Казахстан;
осуществлять иные полномочия, представленные законодательными актами Республики Казахстан.

3. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
17. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы басшылық етеді.
18. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Aлматы қаласы әкімінің өкімімен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. Бірінші басшының өкілеттіктері:
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдағаны үшін жеке жауапты болады;
шарттар жасасады;
сенімхаттар береді;
шоттар ашады;
заңнамамен белгіленген тәртіпте "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелейді, оларға тәртіптік жазалар қолданады;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен оның бөлімдері туралы ережелерді бекітеді:
мемлекеттік органдарда және басқа да ұйымдарда "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері үшін орындалуы міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктер шегін айқындайды;
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу шараларын қолданады және оларды жазалайды;
заңнамаларға сәйкес өзге де өкілеттіктерді атқарады.
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы орнында болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам орындайды.

3. Организация деятельности коммунального
государственного учреждения "Управление пассажирского
транспорта города Aлматы"
17. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" назначается на должность и освобождается от должности распоряжением акима города Aлматы.
19. Полномочия первого руководителя:
без доверенности действует от имени коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в коммунальном государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
заключает договоры;
выдает доверенности;
открывает счета;
установленном законодательством порядке поощряет, налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
утверждает структуру коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" и положения об его отделах;
представляет коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" в государственных органах и иных организациях;
издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
принимает на работу и увольняет с работы сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
определяет обязанности и круг полномочий руководящих сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы";
применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

4. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі
20. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда оралымды басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі бар.
"Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітіліп берілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз қалауынша иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта
ұйымдастыру және тарату
23. "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Aлматы қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 1 сәуірдегі
№ 2/117 қаулысына 2 қосымша
Aлматы қаласыәкімдігініңкүшіжойылған
кейбір қаулыларының тізбесі
1. Aлматы қаласы әкімдігінің "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы" 2012 жылғы 23 тамыздағы № 3/738 қаулысы.
2. Aлматы қаласы әкімідігінің "Aлматы қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 3/738 "Aлматы қаласы Жолаушылар көлігі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 19 тамыздағы № 3/719 қаулысы.

4. Имущество коммунального государственного
учреждения "Управление
пассажирского транспорта города Aлматы"
20. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" относится к коммунальной собственности.
22. Коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация коммунального
государственного учреждения
"Управление пассажирского транспорта города Aлматы"
23. Реорганизация и ликвидация коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению акимата города Aлматы
от 1 апреля 2016 года № 2/117
Перечень утративших силу некоторых постановлений
акимата города Aлматы
1. Постановление акимата города Aлматы от 23 августа 2012 года № 3/738 "О создании коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы".
2. Постановление акимата города Aлматы от 19 августа 2013 года № 3/719 "О внесении изменений в постановление акимата города Aлматы от 23 августа 2012 года № 3/738 "О создании коммунального государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Aлматы".