ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХХХІV сессиясының "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы Ережені бекіту туралы" 2011 жылғы 29 маусымдағы № 450 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
VІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының VІІІ сессиясының 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 37 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2016 жылғы 16 қыркүйекте № 1314 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес VІ-шы сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХХХІV сессиясының "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы Ережені бекіту туралы" 2011 жылғы 29 маусымдағы № 450 шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 900 болып тіркелген, 2011 жылғы 11 тамызда № 93 "Алматы ақшамы" газетінде және 2011 жылғы 18 тамызда № 102 "Вечерний Алматы" газетінде жарияланған) енгізілген өзгерістерімен, V сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс ХХXІ сессиясының ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХХХІV сессиясының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 450 "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы Ережені бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 257 шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1088 болып тіркелген, 2014 жылғы 16 қазанда № 127 "Алматы ақшамы" газетінде, № 128 "Вечерний Алматы" газетінде жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы Ережесіндегі:
"Атақ беру тәртібі" деген 2 тараудағы:
6 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"Атақ беру жылына бір рет және Қала күніне арналып беріледі. Алматы қаласының 1000 жылдығын мерекелеу жылын қоспағанда, Атақ жылына кемінде үш адамға берілуі мүмкін.";
16 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"16. Алматы қаласы мәслихатының Атақ беру туралы шешімі негізінде, осы Ереженің қосымшасына сәйкес құрметті азаматтарға "Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалі, "Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісі, Атақ беру туралы диплом және куәлік тапсырылады.";
18 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"18. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалін, "Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісін, Атақ беру туралы дипломды және куәлікті тапсыруды салтанатты жағдайда Алматы қаласының әкімі және Алматы қаласы мәслихатының хатшысы жүргізеді.";
20 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:

О внесении изменений в решение XXXXIV-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 29 июня 2011 года № 450 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы"
Решение VIII-й сессии маслихата города Алматы VI -го созыва от 16 сентября 2016 года № 37. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 16 сентября 2016 года за № 1314
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы VІ-го созыва РЕШИЛ:
1. Внести в решение XXXXIV-й сессии маслихата города Алматы ІV-го созыва 29 июня 2011 года № 450 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 900, опубликовано 11 августа 2011 года в газете "Алматы ақшамы" № 93, 18 августа 2011 года в газете "Вечерний Алматы" № 102) с изменениями, внесенными решением XXXI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 10 сентября 2014 года № 257 "О внесении изменений в решение XXXXIV-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 29 июня 2011 года № 450 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1088, опубликовано 16 октября 2014 года в газете "Алматы ақшамы" № 127, в газете "Вечерний Алматы" № 128) следующие изменения:
В Правилах присвоения звания "Почетный гражданин города Алматы", утвержденных указанным решением:
в главе 2. "Порядок присвоения Звания":
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Присвоение Звания осуществляется один раз в год и приурочивается ко Дню города. Звание может быть присвоено не более чем трем лицам в год, за исключением года празднования 1000-летия города Алматы.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. На основании решения маслихата города Алматы о присвоении Звания, почетным гражданам вручается медаль "Почетный гражданин города Алматы", нагрудный знак "Почетный гражданин города Алматы", диплом и удостоверение о присвоении Звания, согласно приложению к настоящим Правилам.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Вручение медали "Почетный гражданин города Алматы", нагрудного знака "Почетный гражданин города Алматы", диплома и удостоверения о присвоении Звания производится в торжественной обстановке акимом города Алматы и секретарем маслихата города Алматы.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Атақ беру мәселелері жөніндегі құжаттаманы және оның есебін жүргізуді, Алматы қаласы бюджетінің қаражаттары есебінен медальдарды және төсбелгілерді, дипломдарды және куәліктерді дайындауды, Алматы қаласының Құрмет Кітабын ресімдеуді және оны күтіп-ұстауды тиісінше Алматы қаласы мәслихатының аппараты жүзеге асырады.".
2. Алматы қаласы мәслихатының аппараты осы шешімді интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының әлеуметтік-мәдени даму жөніндегі тұрақты комиссиясының төрайымы Х.Ә. Есеноваға және Алматы қаласы әкімі аппаратының басшысы М.Ә. Сембековке жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
VІ сайланған
Алматы қаласы мәслихатының
VІІІ сессиясының төрағасы М. Әділханов
VІ сайланған
Алматы қаласы мәслихатының
хатшысы Қ. Қазанбаев
"Алматы қаласының Құрметті
азаматы" атағын беру Ережесіне
қосымша
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалінің, "Алматы қаласының
Құрметті азаматы" төсбелгісінің, дипломның, куәліктің сипаттамасы
1. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалінің пішіні.
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" медалі металл бұйымнан жасалған медальдан және оның бекіткішінен, сондай-ақ медальдің лентасынан тұрады.
Медаль диаметрі 80 мм жеті ұшы бар жұлдыз түріндегі ақ түсті металдан (күміс СрМ 925) жасалған, оның үстіне бұрыштарында дөңгеленген сегізұшты фигуралы пішіндері бар диаметрі 71 мм сары түсті металдан (алтын жалатылаған күміс СрМ 925) әзірленген жетіұшты қосалқы қаптама жапсырылған. Әрбір жетіұшты қаптамаға диаметрі 3,5 мм болатын 7 дана фианит бекітілген.
Орталық бөлігінде қызыл, көк, ақ және көгілдір түсті дөңгелек эмальді медальон орналасқан. Медальонның жиектеріне қазақтың ұлттық ою-өрнектері салынған. Медальонның ортасында IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының XXV сессиясының 2010 жылғы 22 қаңтардағы № 277 шешімімен бекітілген Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес алтынмен өрнектеліп орындалған Алматы қаласы елтаңбасының бейнесі орналасқан.
Қызыл фонда шеңбер бойымен алтын түспен қазақтың ұлттық ою-өрнегі бейнеленген және мемлекеттік тілде "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" жазуы жазылған.
Медаль көгілдір түсті лентаға алтын ою-өрнегі бар қапсырмамен (34 мм) бекітілген.
2. "Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісінің пішіні.
"Алматы қаласының Құрметті азаматы" төсбелгісі диаметрі 20 мм жеті ұшы бар жұлдыз түріндегі ақ түсті металдан (күміс СрМ 925) жасалған, оның үстіне бұрыштарында дөңгелек жетіұшты фигуралы пішінді ақ эмальді түсті металдан жасалған жетіұшты қосалқы қаптама жапсырылған.
Орталық бөлігінде қызыл эмальдан жасалған дөңгелек эмаль медальон орналастырылған. Медальонның жиектерінде қазақтық ұлттық ою-өрнегі бейнеленген. Медальонның орта тұсында Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесіне сәйкес Алматы қаласының елтаңбасы ақпен өрнектеліп орналастырылған.

"20. Ведение документации и учета по вопросам присвоения Звания, изготовление за счет средств бюджета города Алматы медалей и нагрудных знаков, дипломов и удостоверений, оформление Книги Почета города Алматы и содержание ее в надлежащем виде осуществляет аппарат маслихата города Алматы.".
2. Аппарату маслихата города Алматы обеспечить размещение настоящего решения на интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по социально-культурному развитию маслихата города Алматы VІ-го созыва Есенову Х.А. и руководителя аппарата акима города Алматы Сембекова М.А.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель VІІІ-й сессии
маслихата города Алматы
VІ-го созыва М. Адильханов
Секретарь маслихата
города Алматы VI-го созыва К. Казанбаев
Приложение
к Правилам присвоения
звания "Почетный гражданин
города Алматы"
Описание медали "Почетный гражданин города Алматы", нагрудного
знака "Почетный гражданин города Алматы", диплома, удостоверения
1. Форма медали "Почетный гражданин города Алматы".
Медаль "Почетный гражданин города Алматы" представляет собой металлическое изделие, состоящее из медали и крепления к нему, а также ленты медали.
Медаль выполнен из семиконечной звезды белого цвета (серебро СрМ 925) диаметром 80 мм на которой имеется семиконечная накладка из металла желтого цвета (серебро СрМ 925 с золочением) диаметром 71 мм с округлыми восьмиконечными фигурными формами на углах. На каждой семиконечной накладке закреплены фианиты в количестве 7 штук диаметром 3,5 мм.
В центральной части расположен круглый медальон из эмали красного, синего, белого и голубого цветов. По краям медальона нарисован казахский национальный орнамент. Посередине медальона расположено изображение герба города Алматы в соответствии Правилами использования герба города Алматы, утвержденными решением XXV-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 22 января 2010 года № 277 (далее - Правила), выполненное золотым тиснением.
На красном фоне золотым цветом по кольцу изображены казахский национальный орнамент и надпись "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" на государственном языке.
Медаль прикреплена к ленте голубого цвета с золотым орнаментом (34 мм).
2. Форма Нагрудного знака "Почетный гражданин города Алматы".
Нагрудной знак "Почетный гражданин города Алматы" выполнен из семиконечной звезды белого цвета (серебро СрМ 925) диаметром 20 мм с золочением на которой имеется накладка из металла желтого цвета с белой эмалью с округлыми семиконечными формами на углах.
В центральной части расположен круглый медальон покрытый эмалью красного цвета. По краям медальона нарисован казахский национальный орнамент. Посередине медальона расположено изображение герба города Алматы в соответствии Правилами, выполненное белым тиснением.

3. Дипломның түрі.
Диплом қою-көк түсті папкадан тұрады, ашылған күйіндегі өлшемі 31х44,5 см, алғашқы бетінде Алматы қаласының елтаңбасы бейнеленген.
Дипломның алғашқы бетінде елтаңбаның төменгі жағында алтынмен жалатылып орындалған мемлекеттік тілде "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" жазуы орналасқан.
Қосымшасы шеттерінде алтын жалатқан өрнек салынған А4 форматындағы сарғыш түсті тығыз мықты қағазда баспаханалық әдіспен дайындалады.
Қосымшасының сол жағындағы орта тұсында "Алматы қаласының құрметті азаматы" медалі түрлі-түсті етіп бейнеленген.
Қосымшасының оң жағындағы жоғары бөлігінде Алматы қаласы елтаңбасының кіші түрлі-түсті бейнесі бар.
Орталық бөлігінде мемлекеттік тілде тегі, есімі, әкесінің есімі, негіздемесі, "Алматы қаласының Құрметті азаматы" атағын беру туралы қала мәслихатының шешімінің қабылданған нөмірі және датасы, оның төменгі жағына Алматы қаласы әкімінің және Алматы қаласы мәслихатының хатшысының қолы қойылады және "Алматы және берілген жылы" деген жазулар орналастырылған. Сол жағындағы төменгі бөлігінің оң жағында Алматы қаласының елтаңбасы қиып орналастырылып, бейнеленген.
4. Куәліктің түрі.
Куәлік қою-көк түсті қатты мұқабадан дайындалады, ашылған күйіндегі өлшемі 6,5х20,5 см, куәліктің алғашқы бетінде Алматы қаласының елтаңбасын пайдалану Ережесіне сәйкес Алматы қаласының елтаңбасы бейнеленген, қазақ тілінде "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ" жазуы баспаханалық шрифтімен жазылған.
Сарғыш түсті куәліктің ішкі жағында, оң және сол жағында қазақ және орыс тілдеріндегі "Алматы қаласының құрметті азаматы", "Почетный гражданин города Алматы" деген мәтін бар, куәліктің нөмірі, тегі, есімі, әкесінің есімі көрсетіледі.
Медальдің бейнесі оң ішкі жағында орналасқан, оның төменгі жағында Алматы қаласы әкімінің және Алматы қаласы әкімі мәслихаты хатшысының қолы қойылады.
Куәліктің сол ішкі жағында өлшемі 3х4 сантиметр түрлі-түсті сурет жапсырылады. Суреттің төменгі жағында қалалық мәслихат шешімінің негіздемесі, нөмірі және датасы көрсетіледі.

3. Форма Диплома.
Диплом состоит из папки темно-синего цвета, в развернутом виде имеет размер 31х44,5 см, с изображением герба города Алматы на лицевой стороне.
На лицевой стороне Диплома ниже герба надпись на государственном языке "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ", выполненные золотым тиснением.
Вкладыш изготавливается типографическим способом из плотной лощеной бумаги бежевого цвета формата А4 с нанесением орнамента золотистого цвета по сторонам.
На левой стороне вкладыша посередине нанесено цветное изображение медали "Почетный гражданин города Алматы".
На правой стороне вкладыша сверху маленькое цветное изображение герба города Алматы.
В центральной части на государственном языке пишется фамилия, имя, отчество, основание, номер и дата принятия решения городского маслихата о присвоении звания "Почетный гражданин города Алматы", ниже которой ставится подпись акима города Алматы и секретаря маслихата города Алматы, и расположена надпись "Алматы и год выдачи". В левой нижней части правой стороны вкладыша размещается вырезанное тисненное изображение герба города Алматы с двумя маленькими ленточками.
4. Форма Удостоверения.
Удостоверение изготавливается из твердой обложки темно-синего цвета, в развернутом виде имеет размер 6,5х20,5 сантиметра, на лицевой стороне удостоверения изображен герб города Алматы в соответствии Правилами, типографическим шрифтом выполнена надпись на казахском языке "АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ АЗАМАТЫ".
Внутренняя сторона удостоверения бежевого цвета, на правой и левой стороне на казахском и русском языках имеется текст: "Алматы қаласының құрметті азаматы", "Почетный гражданин города Алматы", указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество.
На правой внутренней стороне расположено изображение медали, ниже которого ставится подпись акима города Алматы и секретаря маслихата города Алматы.
На левой внутренней стороне удостоверения наклеивается цветная фотография размером 3х4 сантиметра и скрепляется гербовой печатью. Ниже фотографии указывается основание, номер и дата принятия решения городского маслихата.