"Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 06 ақпандағы № 51 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 03 наурызда № 14866 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 206 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 14.05.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12066 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 қазанда "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері Орталыққа және Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) білім туралы құжаттарды тану рәсімі бойынша - көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 2 (екі) ай (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
2) білім туралы құжаттарды нострификациялау рәсімі бойынша - көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 3 (үш) ай (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді).
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымына және (немесе) көрсетілген білім беру ұйымы қарамағына жататын білім беру саласындағы басқару органына тануға/нострификациялауға ұсынылған білім туралы құжаттың білім мазмұнын, білім алу нысанын сипаттайтын мәліметерді ұсыну және құжатты берген ұйым орналасқан мемлекетте білім туралы құжаттың танылуы туралы тиісті сұраныс жолданған жағдайда білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы өтініштерді қарау мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күнге ұзартылады.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут;
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2017 года № 14866. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 206.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 14.05.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12066, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет" от 22 октября 2015 года) следующие изменения:
в Регламенте государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", утвержденном указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сроки оказания государственной услуги при обращении в Центр и Государственную корпорацию:
1) по процедуре признания документа об образовании - с момента сдачи услугополучателем пакета документов - 2 (два) месяца (при обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги);
2) по процедуре нострификации документа об образовании - с момента сдачи услугополучателем пакета документов 3 (три) месяца (при обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги).
Срок рассмотрения заявления о признании/нострификации продлевается на 30 (тридцать) календарных дней в случае направления соответствующего запроса в организацию образования, выдавшую документ об образовании, и (или) в орган управления в сфере образования, в ведении которого находится указанная организация, о предоставлении сведений, характеризующих содержание образования, форму получения образования, признания документа об образовании, представленного к признанию/нострификации, в государстве, которому принадлежит выдавшая его организация.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 15 (пятнадцать) минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя - 20 (двадцать) минут.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:
Білім туралы құжаттарды тану бойынша:
1) күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде мемлекеттік қызметті алушының оқығанын растау мақсатында шетелдік білім беру ұйымына сұрау жолдауы. Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың жолданған ресми өтінішіне жауап бермеген жағдайда, қарау мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күнге ұзартылады;
2) күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде білім туралы құжатқа сараптамалық бағалау жүргізу;
3) Орталықтың сараптамалық бағалау хаттамасынан үзінді және оқығанын растайтын ақпараты бар құжаттарды қарастыру үшін үшін көрсетілетін қызмет берушіге күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде жолдауы;
4) көрсетілетін қызметті берушінің сараптамалық бағалау қорытындысын күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде қарауы және бұйрық дайындауы;
5) көрсетілетін қызметті берушінің күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде бұйрықты Орталыққа жолдауы;
6) Орталықтың күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде бұйрық негізінде куәлік толтыруы;
7) Орталықтың күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде куәлікті бекіту үшін көрсетілетін қызметі берушіге жіберуі;
8) көрсетілетін қызметті берушінің күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде куәлікті бекітуі, базаға енгізуі және Орталыққа жіберуі;
9) Орталықтың мемлекеттік қызметті алушыға куәлікті беруі.
Білім туралы құжаттарды нострификациялау бойынша:
1) күнтізбелік 10 (он) күн ішінде мемлекеттік қызметті алушының оқығанын растау мақсатында шетелдік білім беру ұйымына сұрау жолдауы және білім туралы құжаттарды сыртқы сарапшыларға жіберуі. Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың жолданған ресми өтінішіне жауап бермеген жағдайда, қарау мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күнге ұзартылады;
2) күнтізбелік 43 (қырық үш) күн ішінде сыртқы сарапшылардың білім туралы құжаттарды сараптаудан өткізуі және сараптама қортындыларын сараптамалық комиссия отырысында қарауы;
3) Орталықтың сараптамалық комиссия отырысы хаттамасынан үзінді және оқығанын растайтын ақпараты бар құжаттарды қарастыру үшін күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызмет берушіге жолдауы;
4) көрсетілетін қызметті берушінің сараптау комиссиясының қорытындысын Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына (бұдан әрі - ҚР МЖБС) сәйкестігін күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде қарауы және бұйрық дайындауы;

"6. Содержание каждой процедуры (действий), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
по процедуре признания документов об образовании:
1) направление запроса в зарубежные организации образования с целью подтверждения факта обучения услугополучателя государственных услуг в течение 7 (семи) календарных дней. В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании, не предоставляет ответ на официальное обращение Центра, срок рассмотрения заявления продлевается на 30 (тридцать) календарных дней;
2) проведение экспертной оценки документов об образовании в течение 20 (двадцати) календарных дней;
3) направление Центром документов с выпиской из протокола об экспертной оценке и информацией, подтверждающей факт обучения на рассмотрение услугодателю в течение 1 (одного) календарного дня;
4) рассмотрение услугодателем заключения экспертной оценки и подготовка приказа в течение 20 (двадцати) календарных дней;
5) направление услугодателем приказа в Центр в течение 1 (одного) календарного дня;
6) заполнение Центром удостоверения на основании приказа в течение 5 (пяти) календарных дней;
7) отправление Центром удостоверения к услугодателю для утверждения в течение 1 (одного) календарного дня;
8) утверждение удостоверения услугодателям, внесение их в базу данных и направление их в Центр в течение 5 (пяти) календарных дней;
9) выдача Центром удостоверения услугополучателю государственной услуги.
По процедуре нострификации документов об образовании:
1) направление запроса в зарубежные организации образования с целью подтверждения факта обучения услугополучателя государственных услуг, а также направление Центром документов об образовании внешним экспертам в течение 10 (десяти) календарных дней. В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании, не предоставляет ответ на официальное обращение Центра, срок рассмотрения заявления продлевается на 30 (тридцать) календарных дней;
2) проведение экспертизы документов об образовании внешними экспертами и рассмотрение результатов экспертизы на заседание экспертной комиссии в течение 43 (сорока трех) календарных дней;
3) направление Центром документов с выпиской из протокола заседания экспертной комиссии и информацией, подтверждающей факт обучения на рассмотрение услугодателю в течение 1 (одного) календарного дня;
4) рассмотрение услугодателем заключения экспертной комиссии на соответствие с Государственным общеобязательным стандартам образования Республики Казахстан (далее - ГОСО РК) и подготовка приказа в течение 20 (двадцати) календарных дней;

5) көрсетілетін қызметті берушінің күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде бұйрықты Орталыққа жолдауы;
6) Орталықтың күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде бұйрық негізінде куәлік толтыруы;
7) Орталықтың күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде ішінде куәлікті бекіту үшін көрсетілетін қызметі берушіге жіберуі;
8) көрсетілетін қызметті берушінің күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде куәлікті бекітуі, базаға енгізуі және Орталыққа жіберуі;
9) Орталықтың мемлекеттік қызметті алушыға куәлікті беруі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі құрылымдық бөлімшелер арасындағы мынадай рәсімдерден тұрады:
1) 1-рәсім - көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде құжатты тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды;
2) 2-рәсім - көрсетілетін қызметті берушінің басшысы құжатты күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасарына жолдайды;
3) 3-рәсім - көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасары құжатты күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды;
4) 4-рәсім - жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы күнтізбелік күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде бөлімше қызметкерлерінің қатарынан жауапты орындаушыны тағайындайды;
5) 5-рәсім - күнтізбелік 17 (он жеті) күн ішінде жауапты орындаушы құжаттардың ҚР МЖБС сәйкестігін тексереді және шешім (бұйрық) қалыптастырады және шешімді тексеру үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жолдайды;
6) 6-рәсім - күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы шешімді (бұйрықты) тексереді және қол қою үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасарына жолдайды;
7) 7-рәсім - күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысының орынбасары шешімді тексереді және қол қояды;
8) 8-рәсім - қол қойылған шешім күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде куәлік толтыру үшін Орталыққа жолданады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібінің сипаттамасы, көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут:
1) 1-процесс - көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік корпорацияға өтініш білдіреді;
2) 2-процесс - көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік корпорация операторына дайын құжаттар топтамасын тапсырады;
3) 3-процесс - мемлекеттік корпорация операторының мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрін анықтауы;

5) направление услугодателем приказа в Центр в течение 1 (одного) календарного дня;
6) заполнение Центром удостоверения на основании приказа в течение 7 (семи) календарных дней;
7) отправление Центром удостоверения к услугодателю для утверждения в течении 1 (одного) календарного дня;
8) утверждение удостоверения услугодателям, внесение их в базу данных и направление их в Центр в течение 7 (семи) календарных дней;
9) выдача Центром удостоверения услугополучателю государственной услуги.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Процесс оказания государственной услуги состоит из следующих процедур между структурными подразделениями услугодателя:
1) процедура 1 - сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует документ в течение 1 (одного) календарного дня и перенаправляет руководителю услугодателя;
2) процедура 2 - руководитель услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня перенаправляет документ заместителю руководителя услугодателя;
3) процедура 3 - заместитель руководителя услугодателя в течение 1 (одного) календарного дня перенаправляет документ руководителю ответственного структурного подразделения;
4) процедура 4 - руководитель ответственного структурного подразделения в течение 1 (одного) календарного дня назначает ответственного исполнителя из числа сотрудников ответственного структурного подразделения;
5) процедура 5 - ответственный исполнитель услугодателя проверяет полноту документов и соответствие экспертного заключения ГОСО РК в течение 17 (семнадцати) календарных дней, формирует решение (приказ) и направляет руководителю управления для проверки решения;
6) процедура 6 - руководитель ответственного структурного подразделения проверяет решение (приказ) и направляет заместителю руководителя услугодателя для подписания в течение 1 (одного) календарного дня;
7) процедура 7 - заместитель руководителя услугодателя проверяет и подписывает решение (приказ) в течение 1 (одного) календарного дня;
8) процедура 8 - подписанное решение направляется в Центр для выписки удостоверения в течение 1 (одного) календарного дня.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Описание порядка обращения в государственную корпорацию, максимальное допустимое время обслуживания оператором государственной корпорации услугополучателя - 20 (двадцать) минут:
1) процесс 1 - для получения услуги услугополучатель обращается в государственную корпорацию по месту жительства;
2) процесс 2 - услугополучатель сдает подготовленный пакет документов оператору государственной корпорации;
3) процесс 3 - определение оператором государственной корпорации вида государственной услуги;

4) 4-процесс - мемлекеттік корпорация операторының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдайды;
5) 5-процесс - мемлекеттік корпорация операторының құжаттарды қабылдағаны туралы қол-хат беруі;
6) 6-процесс - мемлекеттік корпорация операторының құжаттар топтамасын Орталыққа күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде жолдауы;
7) 7-процесс - 2 (екі) ай ішінде білім туралы құжаттарды тану туралы және 3 (үш) ай ішінде білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы шешім шығарылады және дайын куәліктер мемлекеттік корпорацияға жібереді;
8) 8-процесс - мемлекеттік корпорация операторы дайын куәлікті береді.".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (А.Ә. Пірімқұлов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы А.Ә. Пірімқұловқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев

4) процесс 4 - прием оператором государственной корпорации документов, предоставленных получателем государственной услуги;
5) процесс 5 - выдача расписки о получении документов оператором государственной корпорации;
6) процесс 6 - направление оператором государственной корпорации пакета документов в Центр, в течение 1 (одного) календарного дня;
7) процесс 7 - в течение 2 (двух) месяцев выносится решение о признании документов об образовании и течение 3 (трех) месяцев о нострификации документов об образовании и направляется готовое удостоверение в Государственную корпорацию;".
8) процесс 8 - оператор государственной корпорации выдает готовое удостоверение.".
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Примкулов А.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии настоящего приказа в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Примкулова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев