"Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарларды тасымалдау кезінде кедендік транзиттің ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 206 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 06 наурызда № 14872 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 234 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 19.02.2018 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарларды тасымалдау кезінде кедендік транзиттің ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 206 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10817 болып тіркелген 2015 жылғы 8 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктерін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктерінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарларды кедендік транзитінің ерекшеліктері (бұдан әрі – Кедендік транзиттің ерекшеліктері) 2010 жылғы 30 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 319-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Кодекстің 319-бабының 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін шетелдік тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктерін айқындайды.";
2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кедендік транзиттің ерекшеліктерінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жөнелтуші кеден органы – тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасайтын мемлекеттік кірістер органы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өзге кеден органы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 206 "Об утверждении Особенностей таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2017 года № 14872. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 19.02.2018 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 206 "Об утверждении Особенностей таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10817, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 8 июля 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в заголовок приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Особенностях таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Особенности таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан (далее – Особенности таможенного транзита) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют особенности таможенного транзита иностранных товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 2) и 4) пункта 2 статьи 319 Кодекса.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Особенностях таможенного транзита используются следующие понятия:
1) таможенный орган отправления – орган государственных доходов и (или) иной таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, который совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;

2) межелі кеден органы – қызмет өңірінде жөнелтуші кеден органы белгілеген тауарларды жеткізу орны бар не кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтайтын мемлекеттік кірістер органы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өзге де кеден органы;
3) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде салықтардың, кедендік төлемдер мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кеден ісін іске асыруды, Қазақстан Республикасының заңдарымен осы органның қарауына жатқызылған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
4) тасымалдаушы – тауарларды және (немесе) жолаушыларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалдауды және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы шегінде кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын немесе көлік құралдарын пайдаланғаны үшін жауапты болып табылатын тұлға;
5) тауар партиясы - бір немесе бірнеше көліктік (тасымалдау) құжаттары бойынша бір жөнелтушіден бір алушының мекенжайына тасымалданатын тауарлар;
6) уәкілетті экономикалық оператор (бұдан әрі - УЭО) – Кодекстің 65-бабымен қарастырылған арнайы оңайлатуларды пайдаланатын Кодекстің 62-бабында көрсетілген жағдайларға жауап беретін заңды тұлға.";
мынадай мазмұндағы 10, 11, 12 және 13-тармақтармен толықтырылсын:
"10. Шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келу орнынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайда, бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының атына бірнеше көліктік (тасымалдау) құжаттары бойынша тасымалданатын болса, жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімінің декларантынан барлық тауар партияларына бір транзиттік декларацияны қабылдайды.
11. Шетелдік тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келу орнынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданған жағдайда, жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырған кезде, халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен тасымалданатын шетелдік тауарларға қатысты тек мынадай:

2) таможенный орган назначения – орган государственных доходов и (или) иной таможенный орган государства-члена Евразийского экономического союза, в регионе деятельности которого находится установленное таможенным органом отправления место доставки товаров либо который завершает таможенную процедуру таможенного транзита;
3) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов, таможенных платежей и других обязательных платежей в бюджет, реализацию таможенного дела в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию преступлений и правонарушений, отнесенных законам Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
4) перевозчик – лицо, осуществляющее перевозку товаров и (или) пассажиров через таможенную границу Евразийского экономического союза и (или) перевозку товаров, находящихся под таможенным контролем в пределах таможенной территории Евразийского экономического союза, или являющееся ответственным за использование транспортных средств;
5) партия товара – товары, перевозимые от одного отправителя в адрес одного получателя по одному или нескольким транспортным (перевозочным) документам;
6) уполномоченный экономический оператор (далее – УЭО) – юридическое лицо, отвечающее условиям, указанным в статье 62 Кодекса, которое пользуется специальными упрощениями, предусмотренными статьей 65 Кодекса.";
дополнить пунктами 10, 11, 12 и 13 следующего содержания:
"10. В случае перемещения в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита иностранных товаров из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, при условии перемещения товаров от одного отправителя в адрес одного получателя по нескольким транспортным (перевозочным) документам, таможенный орган отправления принимает от декларанта таможенной процедуры таможенного транзита одну транзитную декларацию на всю партию товаров.
11. В случае перемещения в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита иностранных товаров из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, таможенным органом отправления при помещении под таможенную процедуру таможенного транзита проведение таможенного досмотра в отношении иностранных товаров, перемещаемых транспортными средствами международной перевозки, допускается при наличии:

1) тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынымы болған (бұдан әрі - ТБЖ);
2) халықаралық тасымалдау көлік құралында тасымалданатын тауарға санкциясыз кірудің белгілері болған;
3) мемлекеттік кірістер органында осы тауарлар Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұза отырып тасымалдануда екені туралы жедел ақпарат болған жағдайларда ғана кедендік тексеріп қарауды жүргізуге жол беріледі.
12. Шетелдік тауарларды бір елді мекеннің әкімшілік-аумақтық шекарасының шегінде орналасқан мемлекеттік кірістер органынан уақытша сақтау орнына дейін тасымалдаған жағдайда, мұндай тауарларды тасымалдау кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырусыз жүзеге асырылады, егер тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындауда осындайды қолдану керек.
13. Шетелдік тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына келу орындарынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жеткізу орындарына немесе шетелдік тауарларды өткізу бір ішкі мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына ТБЖ ұсынымы негізінде кедендік алып жүру туралы шешім қабылданған жағдайда байланыс арналары бойынша дабыл беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін айқындуға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесі техникалық жабдығын көлік құралына орнату жолымен кедендік алып жүруді жүзеге асыруға жол беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов

1) рекомендаций системы управления рисками (далее – СУР);
2) на транспортном средстве международной перевозки явных признаков несанкционированного доступа к перемещаемым товарам;
3) у органа государственных доходов оперативной информации о том, что данные товары перемещаются с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан.
12. При перемещении иностранных товаров, перевозимых от таможенного органа места прибытия до места временного хранения, расположенных в пределах административно-территориальной границы одного населенного пункта, перемещение таких товаров осуществляется без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, за исключением случаев, если необходимость такого применения определена на основе системы управления рисками.
13. В случае принятия решения о таможенном сопровождении иностранных товаров, перемещаемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита из мест прибытия на территорию Республики Казахстан в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан, либо перемещения таких товаров из одного внутреннего органа государственных доходов в другой орган государственных доходов на основании рекомендаций СУР, допускается осуществление таможенного сопровождения путем установки на транспортное средство технического оборудования системы спутниковой навигации, позволяющей определять местоположение транспортного средства посредством передачи сигнала по каналам связи.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов