Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 325 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 сәуірде № 14971 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізудің құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оның ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған осы бұйрықтың қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 325 бұйрығымен
бекітілген
Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізу құнын айқындау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізу құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленген және сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізу құнын айқындаудың тәртібін айқындайды.
2-тарау. Сот сараптамасын жүргізу құнының құрылысы
2. Сот сараптамасының құны зерттеу объектілерінің түрлері және саны, сондай-ақ сараптаманың шешіміне қойылған мәселелердің саны ескеріле отырып, оның күрделілік дәрежесі негізінде айқындалады.
3. Сот сараптамасы күрделілігінің дәрежесі Заңға сәйкес айқындалады және төрт санатқа бөлінеді:
жай – стандартты;
күрделілік дәрежесі орташа;
күрделі;
аса күрделі.
4. Сот сараптамаларын жүргізу кезінде мынадай шығындар:
материалдық (химиялық реактивтер, шығысматериалдары, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың стандарттық үлгілері);
ілеспе (коммуналдық және өзге де шығыстар);
еңбекақы және өндірістік персоналдың жалақысымен байланысты аударымдар;
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амотризациялық аударымдары;
үстеме (объектілерге, сот сараптамасының негізгі құралдарына қызмет көрсету, әкімшілік-басқару, шаруашылық шығындары);
сот сарапшыларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау көзделеді.

Об утверждении Правил определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2017 года № 14971.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно–экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы.
2. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 325
ПРАВИЛА
определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и определяют порядок определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы.
Глава 2. Структура стоимости производства судебной экспертизы
2. Стоимость судебной экспертизы определяется исходя из степени ее сложности с учетом видов и количества объектов исследования, а также количества поставленных на разрешение экспертизы вопросов.
3. Степени сложности судебной экспертизы определяются в соответствии с Законом и делятся на четыре категории:
простые – стандартные;
средней степени сложности;
сложные;
особо сложные.
4. При производстве судебных экспертиз предусматриваются следующие затраты:
материальные (химические реактивы, расходные материалы, стандартные образцы наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, вспомогательные материалы);
сопутствующие (коммунальные и иные расходы);
оплата труда и начисления, связанные с заработной платой производственного персонала;
амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
накладные (содержание объектов, основных фондов судебной экспертизы, административно-управленческие, хозяйственные расходы);
повышение квалификации и переподготовка судебно-экспертных кадров.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.05.2020 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Сот сараптамасын жүргізу құнын айқындау тәртібі
5. Сот сараптамасын жүргізу құнын айқындау үшін соңғы бес жылдағы статистикалық деректерді талдау негізінде сараптамалар саны өсуінің немесе азаюының орташа жылдық пайызын есептеу тәсілімен сараптамалардың болжалды саны есептеледі.
6. Жылдық сот сараптамасының жалпы болжалды саны түрлері бойынша орындалған сараптамалардың әрбір түрі бойынша соңғы бес жылда орындалған сараптамалардың жалпы санына (статистикалық деректерге сәйкес) пайыздық қатынасын айқындау тәсілімен бөлінеді.
Сот сараптамаларының болжалды санын түрлері бойынша есептеген кезде сараптамалар саны өсуінің немесе азаюының қарқыны ескеріледі.
7. Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелеріне сәйкес жұмсалатын материалдық және еңбек қорларына байланысты сот сараптамаларының түрлері бес топқа бөлінеді.
бірінші топ – химиялық реактивтер мен шығыс материалдарын қолданбай жүзеге асырылатын сот сараптамалары;
екінші топ – сот сараптама зерттеулерінің жекелеген әдістемелерін айқындау бойынша жүргізу химиялық реактивтер мен шығыс материалдарын пайдалануды талап ететін сот сараптамалары;
үшінші топ – жүргізу кезінде химиялық реактивтер мен шығыс материалдары пайдаланылатын сот сараптамалары;
төртінші топ – жүргізу кезінде химиялық реактивтер, шығыс материалдары және есірткі құралдарының стандарттық үлгілері пайдаланылатын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың сот сараптамалары;
бесінші топ – химиялық реактивтер мен бір реттік шығыс материалдарының арнайы жиынтықтарын пайдалану арқылы жүзеге асырылатын сот–сараптамалық молекулярлық-генетикалық зерттеулер.
8. Сот сараптамасының базалық бағасы (ББ) бес топтың әрқайсысы үшін болжалды қаржылық шығындар мен топтағы сараптамалардың болжалды саны ескеріле отырып, мына формула бойынша айқындалады:
ББ =
қаржылық шығындар / топтағы сараптамалар саны, мұнда
- сомасы
9. Сот сараптамаларын жүргізу құны (СҚ) бес топтың әрқайсысы үшін сараптама түріне байланысты ББ мен күрделілік коэффициенті (КК) ескеріле отырып, мына формула бойынша есептеледі:
СҚ = БС*КК*топтағы сараптамалар саны
10. Сот сараптамалары, ақылы қызметтерден басқа, республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.05.2020 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок определения стоимости производства судебной экспертизы
5. Для определения стоимости проведения судебной экспертизы рассчитывается прогнозное количество экспертиз за год на основе анализа статистических данных за последние пять лет способом исчисления среднегодового процента роста или уменьшения количества экспертиз.
6. Общее прогнозное количество судебных экспертиз за год подразделяется по видам способом определения процентного соотношения выполненных экспертиз по каждому виду к общему количеству выполненных экспертиз за последние пять лет (согласно статистическим данным).
При расчете прогнозного количества судебных экспертиз по видам учитывается динамика роста или уменьшения количества экспертиз.
7. В зависимости от затрачиваемых материальных и трудовых ресурсов в соответствии с методиками судебно-экспертных исследований виды судебных экспертиз подразделяются на пять групп:
первая группа – судебные экспертизы, производство которых осуществляется без применения химических реактивов и расходных материалов;
вторая группа – судебные экспертизы, производство которых по определению отдельных методик судебно-экспертных исследований требует использования химических реактивов и расходных материалов;
третья группа – судебные экспертизы, при производстве которых используются химические реактивы и расходные материалы;
четвертая группа – судебные экспертизы наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, при производстве которых используются химические реактивы, расходные материалы и стандартные образцы наркотических средств;
пятая группа – судебно-экспертные молекулярно-генетические исследования, производство которых осуществляется с использованием специальных наборов химических реактивов и одноразовых расходных материалов.
8. Базовая стоимость (БС) судебной экспертизы определяется для каждой из пяти групп с учетом прогнозных финансовых затрат и прогнозного количества экспертиз в группе по формуле:
БС =
финансовых затрат/количество экспертиз в группе,
где
- сумма
9. Стоимость проведения судебных экспертиз (СЭ) рассчитывается для каждой из пяти групп с учетом БС и коэффициентов сложности (КС) в зависимости от вида экспертизы по формуле:
СЭ = БС*КС*количество экспертиз в группе
10. Судебные экспертизы осуществляются в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, кроме платных услуг.

11. Сот сарапшысының қорытындысына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген сот–сараптамалық зерттеудің құны қоса тіркеледі.
Сот сараптамасы органдарында
сот сараптамасын жүргізу құнын
анықтау қағидаларына
Қосымша
Нұсқа
Сот – сараптамалық зерттеу жүргізу құны
Тапсырыс беруші :_______________________________________________________________
(сараптама тағайындаушы ұйым аты, оның заңды мекенжайы)
_______________________________________________________________________________
Орындаушы:____________________________________________________________________
(сараптама жүргізушы ұйым аты, оның заңды мекенжайы)
_______________________________________________________________________________
Сараптама түрі
Сараптама нөмірі
Сараптаманың аяқталу күні
Жүргізілген сараптаманың бағасы, теңге
Сомасы: __________________________________________________________________ теңге.
(жазбаша)
Сарапшы толтырды: _________________ ___________________________________________
(қолтаңба)             (Ф.А.Ә. (бар болған жағдайда))
"Келісілді"
Директор:
_______________ ____________________________
(қолтаңба) (Ф.А.Ә. (бар болған жағдайда))
"___"___________20___ ж.

11. К заключению судебного эксперта прилагается расчет стоимости проведенного судебно-экспертного исследования по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам определения стоимости
производства судебной экспертизы
в органах судебной экспертизы
Форма
Стоимость
проведения судебно-экспертного исследования
Заказчик: _______________________________________________________________________
(наименование органа, назначившего экспертизу, его юридический адрес)
________________________________________________________________________________
Исполнитель:____________________________________________________________________
(наименование органа, проводившего экспертизу, его юридический адрес)
________________________________________________________________________________
Вид экспертизы
Номер экспертизы
Дата завершения экспертизы
Стоимость проведенной экспертизы, тенге
Сумма: ____________________________________________________________________ тенге.
(прописью)
Составил эксперт: _________________       ______________________
(подпись)             (Ф.И.О (при его наличии))
"Согласовано"
Директор:
_______________      ______________________
(подпись)            (Ф.И.О (при его наличии))
"___"___________20_ года