"Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 17 наурыздағы № 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 22 сәуірде № 15030 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 01.08.2017 № 468 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6352 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 13 тамыздағы № 328-329 (26172 газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1 "Бухгалтерлік баланс" қаржылық есептілік нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2 "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" қаржылық есептілік нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 3 "Қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" қаржылық есептілік нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 4 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп" қаржылық есептілік нысаны осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" қаржылық есептілік нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 6 "Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс" қаржылық есептілік нысаны осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілігін жасаудың және ұсынудың қағидасында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер жартыжылдық, жылдық есептіліктерін осы қағидаларда белгіленген көлемде жасайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жартыжылдық қаржылық есептілік ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жасалады.
Жылдық қаржылық есептілік есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жасалады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2017 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2017 года № 15030. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 (вводится в действие с 01.07.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.08.2017 № 468 (вводится в действие с 01.07.2018).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6352, опубликованный от 23 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 281-282 (26342-26343) следующие изменения и дополнения:
форму финансовой отчетности 1 "Бухгалтерский баланс", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форму финансовой отчетности 2 "Отчет о результатах финансовой деятельности", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму финансовой отчетности 3 "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму финансовой отчетности 4 "Отчет об изменениях чистых активов/ капитала", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форму финансовой отчетности 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
форму финансовой отчетности 6 "Бухгалтерский баланс при реорганизации", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в Правилах составления и представления финансовой отчетности, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, составляют полугодовую, годовую отчетность в объеме, установленном настоящими Правилами.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Полугодовая финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 июля текущего финансового года.
Годовая финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным.

Жылдық қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда күнтiзбелiк кезеңге жасалады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік мекемелер ұсынатын жартыжылдық, жылдық қаржылық есептіліктің көлемі:
1) 1- нысан – бухгалтерлік баланс;
2) 2 - нысан – қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
3) 3 - нысан – қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекемлердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
4) 4 - нысан – таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) 5 - нысан – қаржылық есептілікке түсіндірме жазба;
6) 6 - нысан - қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жартыжылдық және жылдық қаржылық есептіліктерге мемлекеттік мекеменің басшысы, бас бухгалтері немесе мемлекеттік мекемеде бухгалтерлік есепті жүргізуді қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға қол қояды.
Басшы мен бас бухгалтердiң қолдарымен бір қатарда мiндеттi түрде қойылған қол таратып жазылған болуы тиіс (тегі, аты-жөні).";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Бір бағыныстан екінші бағынысқа берілетін мемлекеттік мекемелер берілетін күнге қаржылық есептілік жасап, бұрынғы және жаңа бағыныс бойынша жоғары тұрған органға жібереді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік мекемелер жартыжылдық, жылдық қаржылық есептілікті тиісті құжаттармен расталған тексерілген бухгалтерлік жазбалардың негізінде жасайды. Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоты бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалық шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі. Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерді келісу осы қағидалардың қосымшасына сәйкес схема бойынша жүргізіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде бюджет қаражатынан басқа тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен алынатын ақша (бұдан әрі - қайырымдылық көмек), мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы шартымен беретін ақшалар не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударымдар (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастыру), жергілікті өзін өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшалардың түсімдері, сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында шетел валютасындағы қаражат және шетел валютасындағы шоттарында қаражат болуы мүмкін.";
21-тармақтың оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне:

Годовая финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Объем полугодовой, годовой финансовой отчетности, представляемой государственными учреждениями включает:
1) бухгалтерский баланс – форма 1;
2) отчет о результатах финансовой деятельности – форма 2;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) – форма 3;
4) отчет об изменениях чистых активов/капитала – форма 4;
5) пояснительная записка к финансовой отчетности – форма 5;
6) бухгалтерский баланс при реорганизации – форма 6.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Полугодовая и годовая финансовая отчетность подписывается руководителем государственного учреждения, главным бухгалтером или лицом, возглавляющим структурное подразделение, обеспечивающим ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
Рядом с подписью руководителя и главного бухгалтера обязательная расшифровка подписи (фамилия и инициалы).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Государственные учреждения, которые передаются из одного подчинения в другое, составляют финансовую отчетность на дату передачи, которую направляют вышестоящему органу, как по прежней, так и по новой подчиненности.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Полугодовую, годовую финансовую отчетность государственные учреждения составляют на основе проверенных бухгалтерских записей, подтвержденных соответствующими документами. До составления бухгалтерского баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета. Согласование основных показателей финансовой отчетности по формам полугодового и годового отчетов производится по схеме согласно приложению к настоящим Правилам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, помимо бюджетных средств могут иметь в своем распоряжении деньги от реализации товаров (работ, услуг), деньги от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (далее - благотворительной помощи) деньги передаваемые государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (далее – деньги временного размещения), деньги для реализации функций местного самоуправления, средства в иностранной валюте и на специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам.";
абзацы десятый, одинадцатый, двенадцатый и тринадцатый пункта 21 изложить в следующей редакции:
"в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года", списываются с кредита счетов:

7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар", 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар", 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар", 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар", 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар", 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар", 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", 7130 "Жал бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 7150 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар", 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар", 7240 "Субвенциялар төлеу бойынша шығыстар", 7250 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар", 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар", 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар", 7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар", 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар", 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар", 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар", 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар" шоттарының кредитінен есептен шығарылады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер", 6050 "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", 6060 "Гранттар бойынша кірістер", 6070 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түскен кірістер", 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер", 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер", 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер", 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер", 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер", 6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс", 6360 "Өзге кірістер" шоттарының дебетінен есептен шығарылады;";
30-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"214 "Басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (3140, 3150) жолы бойынша қызметкердің табысынан ұсталған, бірақ жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылмаған зейнетақы жарналарының сомасы, мемлекеттік мекеменің "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әулеметтік аударымдар төлеу бойынша, сақтандыру төлемдері бойынша және басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша берешегі міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша және басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша берешектері көрсетіледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7010 "Расходы на оплату труда", 7020 "Расходы по выплате стипендии", 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", 7040 "Расходы на социальный налог", 7050 "Расходы на обязательное страхование", 7060 "Расходы по запасам", 7070 "Расходы на командировки", 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", 7090 "Расходы на текущий ремонт", 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7130 "Расходы по аренде", 7140 "Прочие операционные расходы", 7150 - "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование", 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям", 7240 "Расходы по выплате субвенций", 7250 - "Расходы по трансфертам местного самоуправления", 7310 "Расходы по вознаграждениям", 7320 "Прочие расходы по управлению активами", 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости", 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов", 7430 "Расходы по курсовой разнице", 7440 "Расходы от обесценения активов", 7450 "Расходы по созданию резервов", 7460 "Прочие расходы";
в кредит счета 5210 "Финансовый результат отчетного года", списываются с дебета счетов:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности", 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 6030 "Доходы по трансфертам", 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий", 6050 "Доходы от благотворительной помощи", 6060 "Доходы по грантам", 6070 "Доходы от финансирования за счет внешних займов", 6080 "Прочие доходы от необменных операций", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6210 "Доходы по вознаграждениям", 6220 "Прочие доходы от управления активами", 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости", 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов", 6340 "Доходы от курсовой разницы", 6350 "Доходы от компенсации убытков", 6360 "Прочие доходы";";
часть шестую пункта 30 изложить в следующей редакции:
"По строке 214 "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (3140, 3150) показывается сумма пенсионных взносов, удержанная с доходов работников и не перечисленная в накопительные пенсионные фонды, задолженность государственного учреждения по уплате обязательных социальных отчислений в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", задолженность по страховым платежам и по другим обязательным и добровольным платежам, также по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. 500 "Таза активтердің/капиталдың жиыны" жолы бойынша 410, 411, 412 - жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" (2-нысан) есепті кезеңнің кірістері мен шығыстары және қаржылық нәтижелері туралы ақпаратты білдіреді. 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. 100 "Кірістер-барлығы" жолы 010, 020, 030, 040 - жолдардың қосындысын көрсетеді.
010 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 118 - жолдардың қосындысы көрсетіледі.
011 "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" (6010) жолы бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға жеке қаржыландыру жоспары бойынша басқа бюджеттер есебінен бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы мен республикалық бюджетке тауарлардың құны түріндегі түсімдермен байланысты операциялар бойынша ағымдағы қызметті бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі. Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, мемлекеттік мекеменің есепті жылдың аяғында 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып көрсетіледі.
012 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" (6020) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып, күрделі салымдарды қаржыландыруды тұтынудан түскен кірістер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
013 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер" (6070) жолы бойынша сыртқы қарыздар есебінен түсімдер түсетін кірістер көрсетіледі.
014 "Трансферттер бойынша кірістер" (6030) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттерден басқа, трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
014-1 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері" (6034) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
015 "Субсидиялар" (6040) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып субсидиялар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.

"35. По строке 500 "Итого чистые активы/капитал" показывается итоговая сумма строк 410, 411, 412.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. "Отчет о результатах финансовой деятельности" (форма 2) представляет информацию о доходах, расходах и финансовом результате отчетного периода, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Строка 100 "Доходы – всего" показывает сумму строк 010, 020, 030, 040.
По строке 010 "Доходы от необменных операций" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018.
По строке 011 "Финансирование текущей деятельности" (6010) показывается сумма бюджетного финансирования, выделенная по индивидуальному плану финансирования на содержание и текущую деятельность государственного учреждения, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров. Доходы от финансирования текущей деятельности показываются за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 012 "Финансирование капитальных вложений" (6020) показывается сумма бюджетного финансирования по капитальным вложениям, за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 013 "Доходы от финансирования за счет внешних займов" (6070) показываются доходы от поступления внешних займов.
По строке 014 "Доходы по трансфертам" (6030) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 014-1 "Трансферты местного самоуправления" (6034) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 015 "Субсидии" (6040) показывается сумма бюджетного финансирования по субсидиям за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".

016 "Қайырымдылық көмектен түсетін кірістер" (6050), жолы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекеменің ақша түсімдері және басқа активтер түрінде алынған филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен түскен кірістер көрсетіледі.
017 "Гранттар" (6060) жолы бойынша түскен гранттар сомасы көрсетіледі.
018 "Өзгелер" (6080) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару кірістерінің сомасы және мемлекеттік мекемеге түсетін өтеусіз түсімдердің басқа да кірістері көрсетіледі.
020 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" (6110) жолы бойынша тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатудан түскен кірістер көрсетеді.
030 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" жолы бойынша 031 және 032-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
031 "Сыйақылар" (6210) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық жалдау бойынша сыйақылардан түскен кірістердің, дивидендтердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің таза пайдасының бір бөлігінің сомасы көрсетіледі.
032 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" (6220) жолы бойынша активтерді басқарудан басқа кірістер сомасы, оның ішінде операциялық жалдаудан түскен кірістер көрсетіледі.
040 "Өзге кірістер" (6330, 6350, 6360) жолы бойынша активтерді, үшінші тараптардан өтемақыларды (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан түскен залалдардан) өтеусіз алудан түскен кірістер мен өзге операциялардан алынған кірістер көрсетіледі.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. 200 "Шығыстар – барлығы" жолы 110, 130, 140, 150-жолдардың қосындысын көрсетеді.
110 "Мемлекеттік мекеменің шығыстары" жолы бойынша 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123 - жолдардың қосындығы көрсетіледі.
111 "Еңбекақы төлеу" (7010, 7030) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша есептелген резервтер бойынша шығыстардың сомасы және басқа да төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
112 "Стипендиялар" (7020) жолы бойынша есептелген стипендиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
113 "Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" (7040) жолы бойынша әлеуметтік салық және бюджетке тиесілі әлеуметтік есептеулер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
114 "Қорлар бойынша шығыстар" (7060) жолы бойынша есепті кезең ішінде мемлекеттік мекеменің мұқтажы үшін пайдаланылған және сырт ұйымдарға сатылған қорлардың құны көрсетіледі.
115 "Іссапарлық шығыстар" (7070) жолы бойынша мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің іссапарларына байланысты есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.

По строке 016 "Доходы от благотворительной помощи" (6050) показываются доходы от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, полученные в виде денежных поступлений и других активов.
По строке 017 "Гранты" (6060) показывается сумма поступивших грантов.
По строке 018 "Прочие" (6080) показывается сумма доходов от прочих безвозмездных поступлений в государственное учреждение и местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.
По строке 020 "Доходы от обменных операций" (6110) показываются доходы от реализации товаров (работ и услуг).
По строке 030 "Доходы от управления активами" показывается сумма строк 031 и 032.
По строке 031 "Вознаграждения" (6210) показывается сумма доходов от вознаграждений по выданным займам, финансовой аренде, дивиденды, часть чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора.
По строке 032 "Прочие доходы от управления активами" (6220) показывается сумма прочих доходов от управления активами, в том числе доходы от операционной аренды.
По строке 040 "Прочие доходы" (6330, 6350, 6360) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон и, доходы, полученные от прочих операций.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Строка 200 "Расходы – всего" показывает сумму строк 110, 130, 140, 150.
По строке 110 "Расходы государственного учреждения" показывается сумма строк 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123.
По строке 111 "Оплата труда" (7010, 7030) показывается сумма расходов по оплате труда работников государственного учреждения, начисленному резерву по неиспользованным отпускам работников и другим расходам по оплате труда.
По строке 112 "Стипендии" (7020) показывается сумма расходов по начисленным стипендиям.
По строке 113 "Налоги и платежи в бюджет" (7040) показывается сумма начисленных расходов по социальному налогу и социальным отчислениям, причитающимся в бюджет.
По строке 114 "Расходы по запасам" (7060) показывается стоимость использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям запасов в течение отчетного периода.
По строке 115 "Командировочные расходы" (7070) показывается сумма начисленных расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения.

116 "Коммуналдық шығыстар" (7080) жолы бойынша коммуналдық қызметтер (газ, су, электр энергиясы, жылу) үшін есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
117 "Жалдау төлемдері" (7130) жолы бойынша операциялық жалдау бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
118 "Ұзақ мерзімді активтерді ұстау" (7090) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге арналып есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
119 "Байланыс қызметтері" (7080) жолы бойынша байланыс қызметтері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
120 "Активтер амортизациясы" (7110) жолы бойынша негізгі ұзақ активтердің амортизациясы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
121 "Активтердің құнсыздануы" (7440) жолы бойынша активтердің құнсыздануы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
122 "Өзге операциялық шығыстар" (7050, 7120, 7140) жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттер бойынша, сақтандыру төлемдері бойынша, ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен кірістерді бюджетке беру, ақылы қызметтерден бюджетке сметадан тыс түсімдер мен басқа операциялық шығыстар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
123 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" 7150 жолы бойынша Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
130 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" жолы бойынша 131, 132, 133, 134, 135, 136 - жолдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
131 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" (7220) жолы бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы төленген зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
132 "Субсидиялар" (7230) жолы бойынша жеке және заңды тұлғаларға төленген субсидиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
133 "Нысаналы трансферттер" (7210) жолы бойынша ағымдағы нысаналы трансферттер сомасы көрсетіледі.
134 "Жалпы сипаттағы трансферттер" (7240) жолы бойынша жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
135 "Жеке тұлғаларға трансферттер" (7210) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің жұмыскерлері болып табылмайтын жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
136 "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері" (7250) жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шығыстар сомасы көрсетіледі;

По строке 116 "Коммунальные расходы" (7080) показывается сумма начисленных расходов за коммунальные услуги (за газ, воду, электроэнергию, отопление).
По строке 117 "Арендные платежи" (7130) показывается сумма начисленных расходов по операционной аренде.
По строке 118 "Содержание долгосрочных активов" (7090) показывается сумма начисленных расходов на текущий ремонт долгосрочных активов.
По строке 119 "Услуги связи" (7080) показывается сумма начисленных расходов по услугам связи.
По строке 120 "Амортизация долгосрочных активов" (7110) показывается сумма начисленных расходов по амортизации долгосрочных активов.
По строке 121 "Обесценение активов" (7440) показывается сумма начисленных расходов по обесценению активов.
По строке 122 "Прочие операционные расходы" (7050, 7120, 7140) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, по страховым платежам, по передаче доходов в бюджет от реализации долгосрочных активов, сверхсметным поступлениям в бюджет от платных услуг, и прочим операционным расходам.
По строке 123 "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" (7150) показывается сумма начисленных расходов по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании.
По строке 130 "Расходы по бюджетным выплатам" показывается сумма строк 131, 132, 133, 134, 135, 136.
По строке 131 "Пенсии и пособия" (7220) показывается сумма начисленных расходов по пенсиям и пособиям, выплаченным через Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
По строке 132 "Субсидии" (7230) показывается сумма расходов по выплаченным субсидиям физическим и юридическим лицам.
По строке 133 "Целевые трансферты" (7210) показывается сумма расходов по целевым трансфертам.
По строке 134 "Трансферты общего характера" (7240) показывается сумма расходов по трансфертам общего характера.
По строке 135 "Трансферты физическим лицам" (7210) показывается сумма начисленных расходов по трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения.
По строке 136 "Трансферты местного самоуправления" (7250) показывается сумма расходов местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по трансфертам, переданным местным органам самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;

140 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" жолы бойынша 141, 142 сомасы көрсетіледі.
141 "Сыйақылар" (7310) жолы бойынша алынған қарыздар мен қаржылық жалдау бойынша есептелген сыйақылар бойынша шығыстар көрсетіледі.
142 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" (7320) жолы бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген активтерді басқарудан есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
150 "Өзге шығыстар" (7450, 7460) жолы бойынша күмәнді борыштар мен басқа шығыстар бойынша резервті құру бойынша және басқа шығыстар көрсетіледі.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" (тікелей әдіс) (3-нысан) қаржыландыру көздері бойынша ақша қаражатының ағыны және тікелей әдісті пайдалана отырып, қызмет түрлері бойынша сыныптау туралы ақпаратты білдіреді, 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. 100 "Ақша қаражатының түсуi – барлығы" жолы 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070-жолдардың жиынтық сомасын көрсетедi.
010 "Бюджеттен қаржыландыру" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015, 016-жолдардың қосындысы көрсетiледi.
011 "Ағымдағы қызметке" жолы бойынша республикалық (жергiлiктi) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң жеке қаржыландыру жоспары жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша бюджеттен бөлiнген қаржыландыру көрсетiледi.
012 "Күрделi салымдарға" жолы бойынша күрделi салымдар үшін бюджеттен бөлiнген қаржыландыру көрсетiледi.
013 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша алынған қаржыландыру көрсетіледі.
014 "Трансферттер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттерден басқа трансферттер бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
015 "Субсидиялар" жолы бойынша субсидиялар бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
016 "Өзгелер" жолы бойынша есептiң алдыңғы баптарында көрсетiлмеген басқа баптары бойынша қаржыландыру көрсетiледi.
017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" жолы бойынша сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына түскен қаражат көрсетіледі.
020 "Қайырымдылық көмектен түсетін ақша" жолы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелерге филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен ҚБШ – ға түсетін ақшалай қаражаты көрсетiледi.
030 "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан" жолы бойынша мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын және белгілі бір мақсатқа жұмсалатын ҚБШ тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатудан түскен ақша қаражаты көрсетiледi.
040 "Алынған сыйақылар" жолы бойынша мемлекеттiк мекеменiң ақшалай шотына алынған пайыздар көрсетiледi.
050 "Уақытша орналастырылған ақша бойынша" жолы бойынша ҚБШ-ға ақшаны уақытша орналастырылған ақша бойынша ақша қаражаты көрсетiледi.
060 "Өзге түсiмдер" жолы бойынша басқа ақшалай шоттарға түскен басқа ақша түсiмдерi көрсетiледi.
070 "Жергілікті өзін-өзі басқару ақшасы" жолы бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшаның түсімі көрсетіледі.";
91-тармақтың тоғызыншы және оныншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"180 "Жыл соңында міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу" жолы бойынша есепті жылдың соңында пайдаланбаған қаржыландыру жоспарының сомасы, сондай-ақ сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша жоспарлы тағайындауларды жабу көрсетіледі.
190 "Өзге төлемдер" жолы бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер түрінде төленген жеке тұлғаларға трансферттер, стипендиялар, іссапар шығыстары, сақтандыру және жалдау ақысы, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен төлемдер бойынша, табыс салығынан басқа, еңбек ақысынан ұсталған барлық төлемдер және алдындағы баптарда көрсетілмеген басқа да ақшалай шоттар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.";

По строке 140 "Расходы по управлению активами" показывается сумма строк 141, 142.
По строке 141 "Вознаграждения" (7310) показываются расходы по начисленным вознаграждениям по займам полученным и финансовой аренде.
По строке 142 "Прочие расходы по управлению активами" (7320) показывается сумма начисленных расходов от управления активами, не отраженных в других статьях отчета.
По строке 150 "Прочие расходы" (7450, 7460) показываются расходы по созданию резерва по сомнительным долгам и прочие расходы.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования" (прямой метод) (форма 3) представляет информацию о потоке денежных средств по источникам финансирования и классификации по видам деятельности с использованием прямого метода за отчетный период, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"Строка 100 "Поступление денежных средств – всего" показывает сумму строк 010, 017, 020, 030, 040, 050, 060, 070.
По строке 010 "Финансирование из бюджета" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015, 016.
По строке 011 "Текущей деятельности" показывается выделенное из бюджета финансирование по индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственным учреждениям, финансируемым из республиканского (местного) бюджета.
По строке 012 "Капитальных вложений" показывается выделенное из бюджета финансирование на капитальные вложения.
По строке 013 "За счет внешних займов и связанных грантов" показывается полученное финансирование по внешним займам и связанным грантам.
По строке 014 "Трансферты" показывается полученное финансирование по трансфертам, кроме трансфертов физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений.
По строке 015 "Субсидии" показывается полученное финансирование по субсидиям.
По строке 016 "Прочие" показывается финансирование по прочим статьям, не указанных в предыдущих статьях отчета.
По строке 017 "Внешние займы и связанные гранты" показывается поступление средств на счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и связанным грантам.
По строке 020 "По деньгам от благотворительной помощи" показываются поступившие на КСН денежные средства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
По строке 030 "От реализации товаров, работ и услуг" показываются поступившие на КСН денежные средства от реализации товаров (работ, услуг), которые остаются в распоряжении государственного учреждения и расходуются на определенные цели.
По строке 040 "Полученные вознаграждения" показываются полученные проценты на денежный счет государственного учреждения.
По строке 050 "По деньгам временного размещения" показываются поступившие на КСН денежные средства по деньгам временного размещения.
По строке 060 "Прочие поступления" показываются прочие поступления на другие денежные счета.
По строке 070 "По деньгам местного самоуправления" показывается поступление денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении.";
части девятую и десятую пункта 91 изложить в следующей редакции:
"По строке 180 "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" показывается неиспользованная на конец отчетного года сумма плана финансирования, а также закрытие плановых назначений по внешним займам и связанным грантам.
По строке 190 "Прочие платежи" показываются денежные выплаты по трансфертам физическим лицам в виде денежных выплат работникам государственных учреждений, по стипендиям, командировочным расходам, страховым и арендным платежам, обязательные социальные отчисления в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование, все выплаты, удержанные из заработной платы, кроме подоходного налога, и другие платежи по денежным счетам не указанным в предыдущих статьях.";

103-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103-1. "Таза активтердің/капиталдық өзгерістері туралы есеп" (4-нысан) есепті кезеңдегі бухгалтерлік баланстың "Таза активтер/капитал" бөлімінің баптары бөлігінде жасалады, 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 120-жолдар өткен жылдың ұқсас кезеңіне толтырылады.";
105-тармақтың:
елу екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв бойынша берешектің есептен шығару және есепке алу жөнінде ақпарат;";
алпыс екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Резервтер" деген бап бойынша ("Бухгалтерлiк баланс" 1-нысанының 411-жолы) егер ұзақ мерзiмдi активтер бухгалтерлiк баланста қайта бағаланған құнымен ұсынылған болса, ұзақ мерзiмдi активтердi қайта бағалаудан болған резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"108. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес берілген бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат міндетті түрде жазылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың қағидасындағы нысаны осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есебі мен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 17 наурыздағы
№ 178 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
1-қосымша
нысан
"___" ______________ жағдай бойынша бухгалтерлiк баланс
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi _____________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы __________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық , жылдық ___________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол коды
Есептi кезеңнiң басында
Есептi кезеңнiң аяғында
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

пункт 103-1 изложить в следующей редакции:
"103-1. "Отчет об изменениях чистых активов/капитала" (форма 4) составляется в разрезе статей раздела "Чистые активы/капитал" бухгалтерского баланса за отчетный период, строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 120 заполняются за аналогичный период прошлого года.";
в пункте 105:
абзац пятьдесят второй изложить в следующей редакции:
"информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;";
абзац шестьдесят второй изложить в следующей редакции:
"По статье "Резервы" (строка 411 формы 1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:
"108. Обязательно излагается информация по бюджетной отчетности, представленной в соответствии с требованиями Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ и уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14613.";
приложение к Правилам составления и представления финансовой отчетности изложить в новой редакции, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита
Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2017 года № 178
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
форма
Бухгалтерский баланс
по состоянию на "_____" ___________
Администратор бюджетных программ ___________________________
Наименование государственного учреждения______________________
Периодичность: полугодовая, годовая ____________________________
Единица измерения: тыс. тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

142
Өзге шығыстар
150
Шығыстар, барлығы (110, 130, 140, 150-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есептi кезеңнің қаржылық нәтижесi (100-жол минус 200-жол +/- 210, 220, 230, 240- жолдар)
300
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 17 наурыздағы
№ 178 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
3-қосымша
нысан
"___"____________ аяқталатын кезеңге қаржыландыру көздерi бойынша (тiкелей әдiс) мемлекеттiк мекемелердiң шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ___________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы ________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық, жылдық _________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есептi кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
I. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

142
Прочие расходы
150
Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 140, 150)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 минус строка 200 +/- строка 210, 220, 230, 240)
300
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2017 года № 178
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
форма
Отчет
о движении денег на счетах государственного учреждения
по источникам финансирования (прямой метод)
за период, заканчивающийся
на "___" ______________
Администратор бюджетных программ _____________________
Наименование государственного учреждения _______________
Периодичность: полугодовая, годовая ______________________
Единица измерения: тыс.тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

Ақша қаражатының шығуы - барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол минус 800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол+/- 600-жол+/-900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнiң басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнiң аяғындағы ақша қаражаты
930
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 17 наурыздағы
№ 178 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
"____"_________________ аяқталатын жылдағы таза активтердiң/капиталдың өзгерiстерi туралы есеп
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ________________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы _____________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық , жылдық ______________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Күрделі салымдарды қаржыландыру
Резервтер
Жинақталған қаржылық нәтиже
Таза активтердің /капиталдың барлығы
1
2
3
4
5
6
Есепті кезеңнің басындағы сальдо

Выбытие денежных средств - всего (сумма строк 710,720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 минус строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2017 года № 178
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
форма
Отчет об изменениях чистых активов/капитала
за год, заканчивающийся
на "____" _________________
Администратор бюджетных программ ________________
Наименование государственного учреждения __________
Периодичность: полугодовая, годовая _________________
Единица измерения: тыс.тенге
Показатели
Код строки
Финансирование капитальных вложений
Резервы
Накопленный финансовый результат
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного периода

030
Біріліс құрылғылары
040
Көлiк құралдары
050
Машиналар мен жабдықтар
060
Аяқталмаған құрылыс
070
Өзгелер
080
Барлығы:
100
16-кесте. Өзара операциялар бойынша ақпарат
р/с
Күні
Операция түрі
Құжат атауы мен номері
Өзара операциялар бойынша тараптардың атауы
Сомасы
Шоттар корреспонденциясы
Дебеті
Кредиті
А
1
2
3
4
5
6
7
барлығы: соның ішінде
х
х
х
х
шығыс түрлері бойынша
х
х
х
х
х
х
х
х
х
кіріс түрлері бойынша
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)      (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 17 наурыздағы
№ 178 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінiң
2010 жылғы 8 шілдедегі
№ 325 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
"___" ______________ Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ____________________________________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы _________________________________________
Мерзiмдiлiгi: жартыжылдық , жылдық ___________________________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол коды
Жылдың басына
Қайта ұйымдастырылу күніне
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

030
Передаточные устройства
040
Транспортные средства
050
Машины и оборудование
060
Незавершенное строительство
070
Прочие
080
Всего:
100
Таблица 16. Информация по взаимным операциям
п/н
Дата
Вид операции
Наименование и номер документа
Наименование стороны по взаимным операциям.
Сумма
Корреспонденция счетов
Дебет
Кредит
А
1
2
3
4
5
6
7
итого: в том числе
х
х
х
х
по видам расходов
х
х
х
х
х
х
х
х
х
по видам доходов
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2017 года №178
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
форма
Бухгалтерский баланс при реорганизации по
состоянию на "____ "____________
Администратор бюджетных программ ____________________
Наименование государственного учреждения ______________
Периодичность: полугодовая, годовая ____________________
Единица измерения: тыс.тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало года
На дату реорганизации
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтерi
690
Басшы ______ _____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Бас бухгалтер ______ _______________________________________
(қолы)      (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
М.О.
"__" ___________________ ж.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2017 жылғы 17 наурыздағы
№ 178 бұйрығына
7-қосымша
Қаржы есептілігін жасау
мен ұсынудың ережесіне
қосымша
Жартыжылдық және жылдық есептердің нысандары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерінің келісу схемасы
Тексерілетін көрсеткіш
Онымен келісілетін көрсеткіш
Қаржылық есептілік көрсеткіштері
1-нысан Бухгалтерлік баланс
3-нысан Мемлекеттік мекеменің шоттарындағы қаржыландыру көздері бойынша (тiкелей әдiс) ақша қозғалысы туралы есеп
3, 4-бағандардың 010-жолы
тиісінше 3-бағанның 920 және 930-жолдары
1-нысан Бухгалтерлік баланс
4-нысан Таза активтердің/капиталдың өзгеруі туралы есеп
тиісінше 3-бағанның 410, 411, 412 - жолдары
тиісінше 3, 4, 5-бағандардың 010-жолы
тиісінше 4-бағанның 410, 411, 412- жолдары
тиісінше 3, 4, 5-бағандардың 060-жолы
1-нысан Бухгалтерлік баланс
5-нысан Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
3, 4-бағандардың 010-жолы
1-кестенің 3, 4-бағандардың 100-жолы
3, 4-бағандардың 011-жолы
2-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 014-жолы
3-кестенің 3-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 020-жолы
4-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 110-жолы
5-кестенің 8-бағанының 030 және 031-жолдары
3, 4-бағандардың 114-жолы
6-кестенің 11-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 116-жолы
7-кестенің 6-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 117-жолы
8-кестенің 5-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 118-жолы
9-кестенің 9-бағанының 040 және 041-жолдары
3, 4-бағандардың 210-жолы
10-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
3, 4-бағандардың 310-жолы
11-кестенің 6-бағанының 010 және 013-жолдары
2-нысан Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп
4-нысан Таза активтердің/капиталдың өзгеруі туралы есеп
3-бағанның 300-жолы
5-бағанның 050-жолы
4-бағанның 300-жолы
5-бағанның 110-жолы
2-нысан Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп
5-нысан Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
220-жолы
12-кестенің 3-бағанының 020-жолынан 13-кестенің 3-бағанының 020-жолын алу
230-жолы
12-кестенің 3-бағанының 040-жолынан 13-кестенің 3-бағанының 030-жолын алу

660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Руководитель __________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер ________ ________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
"___" _______________ г.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 марта 2017 года № 178
Приложение
к Правилам составления и представления финансовой
отчетности
Схема согласования основных показателей финансовой отчетности
по формам полугодового и годового отчетов
Проверяемый показатель Согласуемый с ним показатель
Показатели финансовой отчетности
Форма 1 Бухгалтерский баланс
Форма 3 Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)
Строка 010 графы 3,4
Строки 920 и 930 графы 3 соответственно
Форма 1 Бухгалтерский баланс
Форма 4 Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строки 410, 411, 412 графы 3 соответственно
Строка 010 графы 3,4,5 соответственно
Строки 410, 411, 412 графы 4 соответственно
Строка 060 графы 3,4,5 соответственно
Форма 1 Бухгалтерский баланс
Форма 5 Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 010 графы 3,4
Строка 100 графы 3,4 соответственно Таблицы 1
Строка 011 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 2
Строка 014 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 3 Таблицы 3
Строка 020 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 4
Строка 110 графы 3,4
Строки 030 и 031 графы 8 Таблицы 5
Строка 114 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 11 Таблицы 6
Строка 116 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 6 Таблицы 7
Строка 117 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 5 Таблицы 8
Строка 118 графы 3,4
Строки 040 и 041 графы 9 Таблицы 9
Строка 210 графы 3,4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 10
Строка 310 графы 3,4
Строки 010 и 013 графы 6 Таблицы 11
Форма 2 Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 4 Отчет об изменениях чистых активов/капитала
Строка 300 графы 3
Строка 050 графы 5
Строка 300 графы 4
Строка 110 графы 5
Форма 2 Отчет о результатах финансовой деятельности
Форма 5 Пояснительная записка к финансовой отчетности
Строка 220
Строка 020 графы 3 Таблицы 12 минус строка 020 графы 3 Таблицы 13
Строка 230
Строка 040 графы 3 Таблицы 12 минус строка 030 графы 3 Таблицы 13