Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 20 маусымдағы № 246 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 307 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 шілдеде № 15368 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 758 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 31 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 30.10.2018 № 758 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.10.2018 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 2 және 3-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) азаматтық қорғаныс саласындағы ішінара тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау крийтерийлері осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) санатына, мақсатына және қызмет түріне қарамастан, объектіге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) өнеркәсіптік кәсіпорындарға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) автокәсіпорындарға, көлікке қызмет көрсету объектілеріне, автотұрақтарға (паркингтерге) қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) әкімшілік ғимараттарға (көп функционалды кешендерге), көппәтерлі (жеке) тұрғын үйлерге және жатақханаларға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) автомобильдерге жанар-жағармай құю және газ құю (стационарлық және жылжымалы) станцияларына қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 307 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2017 года № 15368. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 758 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 30.10.2018 № 758 и Министра национальной экономики РК от 30.10.2018 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска, применяемые для особого порядка проведения проверок в области пожарной безопасности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) критерии оценки степени риска для выборочных проверок в области гражданской обороны согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов независимо от категории, предназначения и вида деятельности согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении промышленных предприятий согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении автопредприятий, объектов обслуживания транспорта, автостоянок (паркингов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении административных зданий (многофункциональных комплексов), многоквартирных (индивидуальных) жилых домов и общежитий согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении автомобильных заправочных и газозаправочных станций (стационарных и передвижных) согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;

8) моншалар мен хауыздарға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
9) метрополитендерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
10) қонақ үйлерге, мотельдерге, кемпингтерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
11) демалыс үйлері мен аймақтарына, жазғы сауықтыру лагерлері мен туристік базаларға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес;
12) мәдени-көрсетілімді, ойын-сауық және спорттық мекемелерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес;
13) ғибадат объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес;
14) мұнай, газ өндіру өнеркәсібі объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес;
15) денсаулық сақтау объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес;
16) білім беру объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес;
17) әлеуметтiк сала (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, балалар мен мүгедектерге арналған психоневрологиялық орталықтар) объектiлерiне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес;
18) сауда объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес;
19) сақтау объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес;
20) ауылшаруашылық объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес;

8) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении бань и саун согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении метрополитенов согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении гостиниц, мотелей, кемпингов согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении культовых объектов согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов нефтегазодобывающей промышленности согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
15) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов здравоохранения согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
16) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов образования согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;
17) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов) согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
18) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов торговли согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;
19) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов хранения согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
20) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении сельскохозяйственных объектов согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;

21) энергетикалық (энергия өндіру және энергия беру) объектілерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес;
22) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес;
23) мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес;
24) ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес;
25) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес;
26) орталық атқарушы органдар мен олардың аумақтық бөлімшелеріне қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес;
27) табиғи және жасанды су айдындарында жаппай демалу орындары бекітілген ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер):
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

21) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении энергетических объектов (энергопроизводящих и энергопередающих) согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;
22) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов органов национальной безопасности, обороны, Службы государственной охраны Республики Казахстан согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу;
23) проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов негосударственной противопожарной службы согласно приложению 23 к настоящему совместному приказу.
24) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций согласно приложению 24 к настоящему совместному приказу;
25) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении местных исполнительных органов Республики Казахстан согласно приложению 25 к настоящему совместному приказу;
26) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении центральных исполнительных органов и их территориальных подразделений согласно приложению 26 к настоящему совместному приказу;
27) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, за которыми закреплены места массового отдыха на естественных и искусственных водоемах согласно приложению 27 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. "Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 8 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1060 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13143 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 2 наурызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Т. Сүлейменов
Қазақстан РеспубликасыныңІшкі істер министрі_________________ Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
__________________ Б. Мусин
"____"_________ 201__ жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 маусымдағы
№ 246 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 307 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексіне, "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесін, міндетті ведомстволық есептіліктің және тексеру парақтарының нысандарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12389 болып тіркелген) сәйкес әзiрлендi.
2. Критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы жинақталады.
2. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері
3. Объективті критерийлер тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері (жоғары және жоғарыға жатқызылмаған (болмашы) бойынша бөлу мақсатында әзірленді.
4. Жоғары тәуекел дәрежесіне мынадай объектілер жатады:

3. Признать утратившими силу совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 8 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1060 "Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13143, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 2 марта 2016 года).
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной
экономики Республики
Казахстан
____________ Т. Сулейменов
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по
правовой статистике и
специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
_____________________ Б. Мусин
"____"___________ 201__ год
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2017 года № 246
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 307
Критерии оценки степени рисков, применяемые для особого порядка проведения проверок в области пожарной безопасности
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков, применяемые для особого порядка проведения проверок в области пожарной безопасности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, форм обязательной ведомственной отчетности и проверочных листов, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12389).
2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии оценки степени рисков
3. Объективные критерии разработаны в целях распределения проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой (незначительная).
4. К высокой степени риска относятся следующие объекты:

1) Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы объектілері;
2) орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы және өкілдік органдарының объектілері;
3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы орталық аппаратының, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) объектілері;
4) Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотының ғимараты;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің объектілері;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің, "Сырбар" Қазақстан Республикасының сыртқы барлау қызметінің объектілері;
7) жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша "А", "Б" және "В1"-"В4" санаттарындағы өндiрiстері бар өнеркәсiп кәсіпорындары;
8) гидроэлектр станциялары – қуаттылығы 250 және одан астам Мегаватт;
9) жылу электр станциялары;
10) газ турбиналық электр станциялары;
11) электрлік кіші станциялары;
12) қазандықтар;
13) мұнай базалары мен мұнай өнiмдерiнің қоймалары;
14) газ қоймалары мен газгольдер станциялары;
15) оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды сақтау, жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу объектiлерi;
16) құрылыстарының жалпы ауданы 2500 шаршы метрден астам жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша "А", "Б" және "В1"-"В4" ғимараттары мен үй-жайлардың санаты бар объектілер, ауданы 2500 шаршы метрден астам газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі азықтарды, өзге де жанғыш материалдар мен өнімдерді сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
17) элеваторлар (астық қабылдау және жинау, өндірістік, базистік, қайта тиейтін және порттық элеваторлар);
18) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден астам ауыл шаруашылығы объектілері, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары;
19) білім беру объектілері;
20) бiр мезгілде 200 және одан астам адам болатын мәдени-көрсетілімді, дiни ғибадат объектілері;
21) бiр мезгілде 200 және одан астам адам болатын спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендерi;
22) әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, психоневрологиялық орталықтар және басқалары);
23) ауданына қарамастан - бiр мезгілде 100 және одан астам адам болатын демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар, балалардың жазғы сауықтыру лагерьлері (шатырлы қалашықтардан басқа);
24) ауданына қарамастан - стационарлық көмек көрсететін, құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метр және одан астам - амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері;

1) объекты Управления делами Президента Республики Казахстан;
2) объекты центральных государственных органов, местных исполнительных и представительных органов областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения);
3) объекты центрального аппарата Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения);
4) здание Верховного суда Республики Казахстан;
5) объекты Национального Банка Республики Казахстан;
6) объекты органов национальной безопасности, обороны, Службы государственной охраны Республики Казахстан, службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар";
7) промышленные предприятия – с производствами категорий "А", "Б" и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности;
8) гидроэлектростанции – мощностью 250 и более Мегаватт;
9) тепловые электростанции;
10) газотурбинные электростанции;
11) электрические подстанции;
12) котельные;
13) нефтебазы и склады нефтепродуктов;
14) газохранилища и газгольдерные станции;
15) объекты хранения, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) и переработки боеприпасов, взрывчатых веществ;
16) объекты хранения с категорией зданий и помещений "А", "Б", и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений более 2500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью более 2500 квадратных метров;
17) элеваторы (хлебоприемные и заготовительные, производственные, базисные, перевалочные и портовые);
18) сельскохозяйственные объекты, животноводческие объекты и птицефабрики – с общей площадью строений более 1500 квадратных метров;
19) объекты образования;
20) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты - одновременное пребывание 200 и более человек;
21) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы - одновременное пребывание 200 и более человек;
22) объекты социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры и так далее);
23) дома и зоны отдыха, туристические базы, где предусмотрено одновременное пребывание 100 и более человек, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков) – независимо от площади;
24) объекты здравоохранения, оказывающие стационарную помощь – независимо от площади, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь – общей площадью строений 1000 и более квадратных метров;

25) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар;
26) мұрағаттар;
27) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - сауда объектілері мен ойын-сауық кешендері;
28) әуежайлар, теміржол және автомобиль вокзалдары (станциялар), теңіз порттары, метрополитендер;
29) автомобильдік техника саны 100 және одан астам бiрлiк – автокәсiпорындар, автотұрақтар (паркингтер);
30) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - көлiкке қызмет көрсету объектiлерi (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері);
31) автожанармайқұю станциялары;
32) сыйымдылығы 100 және одан астам адам - жатақханалар мен қонақ үйлер;
33) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары;
34) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр (уақытша жазғы алаңшалардың ауданын ескермегенде) - қоғамдық тамақтандыру ұйымдары;
35) биіктігі 28 метрден жоғары көп пәтерлі тұрғын үйлер;
36) жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр, сондай-ақ ауданына қарамастан биiктiгi 28 метрден астам - әкiмшiлiк ғимараттар мен көп салалы кешендер;
37) шаруашылық ауыз су және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдары;
38) объектінің мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі;
39) орман шаруашылығы мекемелері.
5. Тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға (болмашы) мына объектілер жатады:
1) "Г" және "Д" өндірістік санаттары бар өнеркәсiп кәсіпорындары;
2) қуаттылығы 250 Мегаваттан кем гидроэлектр станциялары;
3) жел электростанциялары;
4) құрылыстарының жалпы ауданы 2500 шаршы метрден кем жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша ғимараттар мен үй-жайлардың санаттары "А", "Б" және "В1"-"В4", объектілер, ауданы 2500 шаршы метрден кем газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі азықтарды, өзге де жанғыш материалдар мен өнімдерді сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
5) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем ауыл шаруашылығы объектілері, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары;
6) бiр мезгілде 200- ден кем адам болатын мәдени-көрсетілімді, дiни ғибадат объектілері;
7) құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері;
8) бiр мезгілде 100-ден кем адамның болуы көзделген демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар;
9) бiр мезгілде 200-ден кем адам болатын спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендерi;

25) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
26) архивы;
27) объекты торговли и развлекательные комплексы - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
28) аэропорты, железнодорожные и автомобильные вокзалы (станции), морские порты, метрополитены;
29) автопредприятия, автостоянки (паркинги) - с количеством автомобильной техники 100 и более единиц;
30) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
31) автомобильные заправочные и газозаправочные станции;
32) общежития и гостиницы - вместимостью 100 и более человек;
33) организации бытового обслуживания - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
34) организации общественного питания - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
35) многоквартирные жилые дома высотой более 28 метров;
36) административные здания и многофункциональные комплексы – общей площадью 1500 и более квадратных метров, а также независимо от площади высотой более 28 метров;
37) организации осуществляющие деятельность по эксплуатации и техническому обслуживанию систем хозяйственно-питьевого и противопожарного водоснабжения;
38) негосударственная противопожарная служба объекта;
39) лесохозяйственные учреждения;
5. К не отнесенной к высокой степени риска (незначительная) относятся следующие объекты:
1) промышленные предприятия – с производствами категорий "Г" и "Д";
2) гидроэлектростанции – мощностью менее 250 Мегаватт;
3) ветровые электростанции;
4) объекты хранения с категорией зданий и помещений "А", "Б", и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений менее 2500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью менее 2500 квадратных метров;
5) сельскохозяйственные объекты, животноводческие объекты и птицефабрики – с общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
6) культурно-зрелищные, культовые религиозные учреждения - одновременное пребывание менее 200 человек;
7) объекты здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь - общей площадью строений менее 1000 квадратных метров;
8) дома и зоны отдыха, туристические базы, где предусмотрено одновременное пребывание менее 100 человек;
9) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы – одновременное пребывание менее 200 человек;

10) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары;
11) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем (уақытша жазғы алаңшалардың ауданын ескермегенде) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары;
12) сыйымдылығы 100 адамнан кем жатақханалар мен қонақ үйлер;
13) биіктігі 28 метрден кем көп пәтерлі тұрғын үйлер;
14) байланыс кәсіпорындары;
15) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар;
16) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем сауда объектілері мен ойын-сауық кешендері;
17) жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем әкiмшiлiк ғимараттар мен көп салалы кешендер;
18) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем автокөлiкке қызмет көрсету объектiлерi (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері);
19) ретрансляциялау және телерадио мұнаралары;
20) өзен порттары;
21) техника саны 100 бiрлiктен кем автокәсiпорындар, автотұрақтар (паркингтер);
22) тұрғылықты жері бойынша балалар мен жасөспірімдердің клубтары;
23) ауданы мен учаскелердің санына қарамастан саяжай және бау-бақша қауымдастықтары;
24) аэродромдар.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған, тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жартыжылдық кесте негізінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібі қолданылады.
7. Ерекше тәртіппен жүргізілетін жоғары тәуекел дәрежесіндегі объектілерге (субъектілерге) қатысты тексеру жүргізудің мерзімділігі, күнтізбелік жылда бір реттен жиі еместі құрайды, яғни жоспарланған жылдың қаңтар мен желтоқсан айлары аралығындағы кез келген кезеңде.
8. Тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінде осы Критерийлердің 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген объектілер тамыз бен қыркүйек аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 19) тармақшасындағы объектілер ақпан мен мамыр аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 23) және 39) тармақшаларындағы объектілер сәуір мен мамыр аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 22) тармақшасындағы объектілер шілде мен тамыз аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 8), 9), 10), 12) тармақшаларындағы объектілер шілде мен тамыз аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 24) тармақшасындағы объектілер қазан мен қараша аралығындағы кезеңде тексеріледі.
3. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
9. Субъективті критерийлер тексеру жүргізудің ерекше тәртібінен босату түрінде тексерілетін адал субъектілерді көтермелеу принципін іске асыру мақсатында әзірленді.
10. Субъективті критерийлер тексеру парақтарында аталған өрт қауіпсіздігі талаптарының негізінде әзірленді, олар өрескел, елеулі және болмашы болып үш дәрежеге бөлінген.
Өрескел бұзушылықтар – өрттің шығу, оның таралу, өрттің қауіпті факторларының адамдарға әсер ету жағдайларын болдырмауға бағытталған өрт қауіпсіздігі талаптары, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет жұмысының мәселелерін, электр желілері мен электр жабдығын қауіпсіз пайдалану, эвакуациялау жолдарының болуын және олардың жай-күйін регламенттейтін талаптар.
Едәуір бұзушылықтар – өрттің шығуынан сақтандыру мен алдын алуға және оны ойдағыдай сөндіруге жағдай жасауға бағытталған өрт қауіпсіздігі талаптары.
Болмашы бұзушылықтар – өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдық мәселелерін регламенттейтін өрт қауіпсіздігі талаптары.
Өрт қауіпсіздігі талаптарын өрескел, елеулі және болмашыға бөлу осы Критерийлерге қосымшада келтірілген.

10) организации бытового обслуживания - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
11) организации общественного питания - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
12) общежития и гостиницы - вместимостью менее 100 человек;
13) многоквартирные жилые дома высотой менее 28 метров;
14) предприятия связи;
15) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
16) объекты торговли и развлекательные комплексы - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
17) административные здания и многофункциональные комплексы – общей площадью менее 1500 квадратных метров;
18) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
19) ретрансляционные и телерадиобашни;
20) речные порты;
21) автопредприятия, автостоянки (паркинги) – с количеством техники менее 100 единиц.
22) детские и подростковые клубы по месту жительства;
23) дачные и садоводческие общества – независимо от площади и количества участков;
24) аэродромы;
6. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, применяется особый порядок проведения проверок на основании полугодовых графиков.
7. Периодичность проведения проверок, проводимых по особому порядку в отношении проверяемых субъектов (объектов) высокой степени риска составляет не чаще одного раза в календарный год, то есть любой период с января по декабрь планируемого года.
8. В особом порядке проведения проверок объекты, указанные в подпункте 6) пункта 4 настоящих Критериев проверяются в период с августа по сентябрь, в подпункте 19) пункта 4 настоящих Критериев в период с февраля по май, в подпунктах 23) и 39) пункта 4 настоящих Критериев в период с апреля по май, в подпункте 22) пункта 4 настоящих Критериев в период с июля по август, в подпунктах 8), 9), 10), 12) пункта 4 настоящих Критериев в период с июля по август, в подпункте 24) пункта 4 настоящих Критериев в период с октября по ноябрь планируемого года.
3. Субъективные критерии оценки степени рисков
9. Субъективные критерии разработаны в целях реализации принципа поощрения добросовестных проверяемых субъектов, в виде освобождения от особого порядка проведения проверок.
10. Субъективные критерии разработаны на основании требований пожарной безопасности перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубые, значительные, незначительные.
Грубые нарушения - требования пожарной безопасности направленные на исключение условий возникновения пожара, его распространения, воздействия на людей опасных факторов пожара, а также требования регламентирующие вопросы деятельности негосударственной противопожарной службы, безопасной эксплуатации электрических сетей и электрооборудования, наличия и состояния путей эвакуации.
Значительные нарушения - требования пожарной безопасности направленные на профилактику и предупреждение возникновения пожара и создания условий для его успешного тушения.
Незначительные нарушения - требования пожарной безопасности, регламентирующие организационные вопросы обеспечения пожарной безопасности.
Распределение нарушений требований пожарной безопасности на грубые, значительные, незначительные, приведено в приложение к настоящим Критериям.

11. Тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу кезінде өрт қауіпсіздігінің орындалмаған талаптарының үлес салмағы айқындалады.
12. Өрескел дәрежедегі өрт қауіпсіздігінің бір орындалмаған талабы 100 көрсеткішіне теңеледі.
Егер өрт қауіпсіздігі талаптарының өрескел бұзушылықтары анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіші есепке алынады.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптарының елеулі бұзушылықтарының көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
– өрт қауіпсіздігі талаптарын елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
– тексерілетін субъектіні (объектіні) тексеруге ұсынылған өрт қауіпсіздігінің елеулі талаптарының жалпы саны;
– өрт қауіпсіздігінің бұзылған елеулі талаптарының саны.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптарының болмашы бұзушылықтарының көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
мұнда:
– өрт қауіпсіздігі талаптарын болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
– тексерілетін субъектіні (объектіні) тексеруге ұсынылған өрт қауіпсіздігінің болмашы талаптарының жалпы саны;
- өрт қауіпсіздігінің бұзылған болмашы талаптарының саны.
15. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
) 0 ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және көрсеткіштерді қосындылау жолымен мына формула бойынша айқындалады:
мұнда:
- тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
– өрт қауіпсіздігі талаптарын елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
- өрт қауіпсіздігі талаптарын болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
16. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесінде тексерілетін субъект (объект):
1) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде осы Критерийлердің 7-тармағында белгіленген мерзімділігіне сәйкес жоспарланған тексерулерді жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылады.
2) 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
17. Субектіні (объектіні) тексеру Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 20 маусымдағы № 246 мен Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 307 "Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарын бекіту туралы" бірлескен бұйрыққа (бұдан әрі - бірлескен бұйрық) 3-қосымшада келтірілген өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау аясындағы тексеру парағы бойынша және объектіні санатына, мақсатына және қызмет түріне байланысты осы бірлескен бұйрыққа 4-ден бастап 23-ге дейінгі қосымшаларда келтірілген тиісті тексеру парақтары бойынша жүргізіледі.
Егер тексерілетін субъект (объект) екі немесе одан да көп тексеру парақтарымен тексерілсе, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу кезінде тексеруде қолданылған тексеру парақтарында көрсетілген барлық өрт қауіпсіздігі талаптары ескеріледі.

11. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных требований пожарной безопасности.
12. Одно невыполненное требование пожарной безопасности грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если грубых нарушений требований пожарной безопасности не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований пожарной безопасности значительной и незначительной степени.
13. При определении показателя значительных нарушений требований пожарной безопасности применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений требований пожарной безопасности;
SР1 – общее количество значительных требований пожарной безопасности, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
SР2 - количество нарушенных значительных требований пожарной безопасности.
14. При определении показателя незначительных нарушений требований пожарной безопасности применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений требований пожарной безопасности;
SР1 – общее количество незначительных требований пожарной безопасности, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
SР2 - количество нарушенных незначительных требований пожарной безопасности.
15. Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений требований пожарной безопасности;
SРн - показатель незначительных нарушений требований пожарной безопасности;
16. По общему показателю степени риска проверяемый субъект (объект) высокой степени риска:
1) освобождается от следующего особого порядка проведения проверок планируемого в соответствии с установленной пунктом 7 настоящих Критерий периодичностью - при показателе степени риска от 0 до 60;
2) не освобождается от особого порядка проведения проверок - при показателе степени риска от 60 до 100.
17. Проверка субъекта (объекта) проводится по проверочному листу в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности приведенного в приложении 3 к совместному приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 246 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 307 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны" (далее – совместный приказ) и по соответствующим в зависимости от категории, предназначения и вида деятельности объекта проверочным листам приведенных с 4 по 23 приложениях к совместному приказу.
В случае если проверяемый субъект (объект) проверен по двум и более проверочным листам, то он освобождается от особого порядка проведения проверок при показателе степени риска от 0 до 60 по каждому примененному в проверке проверочному листу.

18. Тексерулер жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылған, өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзушылықтары бар, 60-қа дейін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін алған тексерілетін субъект (объект) кемшіліктерді жою мерзімінің аяқталуы бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымның орындалуын бақылау мақсатында жоспардан тыс тексеріледі.
Егер өрт қауіпсіздігі талаптарының анықталған бұзушылықтары жойылмаса, тексерілетін субъект (объект) тексерулер жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылмайды.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексерулер жүргізудің ерекше
тәртібі үшін қолданылатын
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
қосымша
Өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзушылықтарын өрескел, елеулі, болмашы дәрежелерге бөлу
Р/с
Өрт қауіпсіздігі талаптарының атаулары
(ауырлық дәрежесі көрсетілген талапты сақтамаған кезде белгіленеді)
Бұзушылықтар дәрежесі

18. Освобожденный от следующего особого порядка проведения проверок проверяемый субъект (объект) с нарушениями требований пожарной безопасности получивший показатель степени риска до 60 баллов, по истечении сроков устранения нарушений проверяется во внеплановом порядке с целью контроля исполнения предписания об устранении выявленных нарушений. В случае если выявленные нарушения требований пожарной безопасности не устранены проверяемый субъект (объект) не освобождается от следующей планируемой в соответствии с установленной пунктом 7 настоящих Критерий периодичностью проверки в особом порядке.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков,
применяемые для особого
порядка проведения проверок в
области пожарной безопасности
Распределение нарушений требований пожарной безопасности на грубые, значительные, незначительные степени
п/п
Наименование требований пожарной безопасности
(степень тяжести устанавливается при несоблюдении указанного требования)
Степень нарушений

1. Ұйымдастыру іс-шараларына қойылатын талаптар
1
Олардың өрт қауіптілігіне тиісті, өртке қарсы режимді белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы
болмашы
2
Әрбір обьектіге, әрбір жарылыс қаупі бар және өрт қауіпті учаскеге (шеберханаға, цехқа) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
болмашы
3
Өрт болған жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының болуы
болмашы
4
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдардың болуы
болмашы
5
Жұмыскерлерге өртке қарсы нұсқамадан және өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша кейінгі оқудан өткеннен кейін ғана жұмыс істеуге рұқсат беру
болмашы
6
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы
өрескел
2. Аумақтарды ұстауға қойылатын талаптар
7
Өрт сөндіру автомобильдерінің ғимараттарға, құрылыстарға, технологиялық қондырғыларға өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне өту жолдарының болуы
едәуір
8
Ғимараттар мен құрылыстар, көлік тұрағы және ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы (қондырғысы) арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды материалдармен және жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
едәуір
9
Өртке қарсы ара қашықтықтың болуы
өрескел
10
Ғимараттар мен құрылыстарға 50 метрден кем қашықтықта қалдықтарды және қаптарды жағу, от жағуға жол бермеу
едәуір
11
Аумақты ұстау (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен ағаш жапырақтарынан, жанғыш қоқыстан және басқа да жанғыш материалдардан уақтылы тазарту).
едәуір
12
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің техникалық жай-күйіне, оларды пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемінде екі рет тексеру, қысқы уақытта қар мен мұздан тазарту және оларды жылы ұстау)
едәуір
13
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздері орналасқан орындарды өрт қауіпсіздігі белгілерімен және көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
едәуір
14
Ұйымның аумағында түнгі уақытта өрт гидранттарын, сыртқы өрт сатыларын, өрт сөндіру мүкәммалдарының орналасқан жерлерін, сондай-ақ өрт сөндіру су айдындарына өту жолдарын, ғимараттар мен құрылыстарға кіру жолдарын жылдам табу үшін сыртқы жарық беру құралдарының болуы
едәуір
15
Қоймалар мен базалар, астық қабылдау пункттері, сауда, жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды өндіру, қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, жарылғыш заттар өндірістері, өрт-жарылыс қауіпті және өрт қауіпті учаскелер аумағында, сондай-ақ осы мақсаттар үшін арнайы белгіленген және жабдықталған орындардан тыс жерлерде ашық отты пайдалануға және темекі шегуге тыйым салу.
Көрсетілген ұйымдар аумағында "Темекі шегуге және ашық отты пайдалануға тыйым салынады" деген өрт қауіпсіздігі белгілерін орналастыру. Темекі шегу үшін арнайы белгіленген орындарды "Темекі шегуге арналған орын" деген өрт қауіпсіздігі белгілерімен белгілеу
едәуір
16
Орман өрті кезінде ғамараттарға және құрылыстарға оттың тарау мүмкіндігін болдырмайтын іс-шараларды орындау және дайындау (өртке қарсы қорғаныс жолақтарын жасау, екпе ағаштарды отырғызу, жазғы маусымда өсімдіктерді жұлу және басқалар)
өрескел

1. Требования к организационным мероприятиям
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим
незначительное
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности на каждый объект, для каждого взрывопожароопасного и пожароопасного участка (мастерской, цеха)
незначительное
3
Наличие планов эвакуации людей в случае пожара
незначительное
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности на отдельных участках работ
незначительное
5
Допуск к работе работников только после прохождения противопожарного инструктажа и прохождения последующего обучения по программе пожарно-технического минимума
незначительное
6
Наличие негосударственной противопожарной службы
грубое
2. Требования к содержанию территорий
7
Наличие подъездов для пожарных автомобилей к зданиям, сооружениям, технологическим установкам, источникам противопожарного водоснабжения
значительное
8
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, материалами и оборудованием, стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
значительное
9
Наличие противопожарных расстояний
грубое
10
Недопущение разведение костров, сжигание отходов и тары на расстоянии менее 50 метров от зданий и сооружений
значительное
11
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
значительное
12
Наличие и соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
значительное
13
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
значительное
14
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
значительное
15
Запрещение использования открытого огня и курения в помещениях общественных и производственных зданий, на территории складов и баз, хлебоприемных пунктов, предприятий торговли, добычи, переработки и хранения горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, производств взрывчатых веществ, взрывопожароопасных и пожароопасных участков, а также вне специально отведенных и оборудованных для этих целей мест.
Размещение на территории организаций знаков пожарной безопасности "Курение и пользование открытым огнем запрещено". Обозначение мест, специально отведенных для курения, знаками пожарной безопасности "Место для курения"
значительное
16
Разработка и выполнение мероприятий, исключающие возможность распространения огня при лесных пожарах на здания и сооружения (устройство защитных противопожарных полос, посадка лиственных насаждений, удаление в летний период сухой растительности и другие)
грубое

3. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды күтуге қойылатын талаптар
17
Үй-жайлардың, ғимараттардың (құрылыстардың), өндірістік және қоймалық мақсаттағы ғимараттардың эвакуациялық шығу есіктерінде, сыртқы технологиялық қондырғыларда олардың өрт-жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша санаттары туралы, сондай-ақ онда орналасқан жарылыс қаупі немесе өрт қауіпті аймақтардың сыныптары туралы ақпарат орналастыру
болмашы
18
Ғимараттардан, үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны және олардың жобалық шешімге (оның ішінде эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарының жарықтандырылуы, өлшемдері мен көлемдік-жоспарлау шешімдері, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрт қауіпсіздігі белгілерінің болуы бойынша) сәйкестігі
өрескел
19
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифт холлдары, саты алаңдары, баспалдақ марштары, есіктері, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа да заттармен үйіп тастау, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастау
өрескел
20
Шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, шешінетін орынды орналастыру, сондай-ақ мүкәммалдар мен материалдарды (оның ішінде уақытша) сақтау
өрескел
21
Эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғыларды орнату
өрескел
22
Қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдану
өрескел
23
Саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастау
өрескел
24
Түтіндемейтін саты торларында ауа аймақтарын шынылау немесе терезе жапқыштармен жабу
өрескел
25
Бөлмелерді технологиялық, көрме және басқа да қондырғылармен жабдықтау кезінде саты алаңына және басқа да эвакуациялау жолдарында эвакуациялық жолдың болуы
өрескел
26
Адамдар тұратын ғимараттарда және адамдар жаппай жиналатын объектілерде электроэнергияны сөндірген кезде қызмет көрсетуші немесе кезекші персоналды электр шамының болуы
өрескел
27
Адамдар жаппай жиналатын үй-жайларда еденге кілемдердің, кілем жолақтарының және еден бетіндегі басқа да жабындардың еденге бекітілуі
өрескел
28
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктер орнату
өрескел
29
Эвакуациялық шығулар есіктеріндегі тиектерді ғимарат ішіндегі адамдардың ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз ету
өрескел
30
Саты торлары мен дәліздерде қоймаларды (қосалқы үй-жайларды) орнатуға, сондай-ақ баспалдақ марштарының астында және саты алаңдарында заттарды, жиһаздар мен өзге де жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
31
Құрылыс конструкцияларының, жылу оқшаулайтын материалдардың, металл тіреулерінің, ағаш конструкцияларының тиісті оттан қорғау жай-күйінің болуы
өрескел
32
Шатыр үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Көрсетілген үй-жайлардың есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың болуы
болмашы
33
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеу
өрескел
34
Ғимараттың барлық қибаттарының терезелерінде, жертөлелер терезелері мен шұңқыршаларына торлар орнатуға (мекеменің қоймалық үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерін, құпия бөлімдерін қоспағанда) жол бермеу
өрескел
35
Лифт холлдарында қоймаларды, дүңгіршектерді, шағын дүкендерді орналастыруға жол бермеу
өрескел
36
Өрт шыққан жағдайда қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарға, лоджиялар мен галереяларға әйнек салуға жол бермеу
өрескел
37
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өртсөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қолжетімділік шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) қолданыс аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуге жол бермеу
өрескел
38
Жертөлелер мен цокольды қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозольдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеу
өрескел
39
Қабаттардағы дәліздерден, холдардан, фойелерден, тамбурлардан және баспалдақ торларынан эвакуациялық шығулардың жобада көзделген есіктерін, эвакуациялау жолдарында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға жол бермеу
өрескел
40
Өндірістік және қойма ғимараттарының үй-жайларында (V отқа төзімділік деңгейіндегі ғимараттан басқа) антресолді, аралық қабырғаны, тұрмыстық жайларды, қойманы және басқа да жанғыш материалдардан жасалған қоса салынған үй-жайлардан орнатуға жол бермеу
өрескел
41
Табиғи және жасанды өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің болуы және оны жарамды жағдайда ұстау (оның ішінде өртке қарсы су құбыры, өрт су айдындары, өртті сөндіруге арналған суды сақтау сыйымдылықтары), сондай–ақ оларға су жинау үшін кіреберіс жолдардың болуы
өрескел
42
Ғимараттарда, үй-жайларда және құрылыстарда өртті сөндіру мақсаттары үшін су шығысын қамтамасыз ететін ішкі өртке қарсы су құбырының болуы
өрескел
43
Ішкі өртке қарсы су құбыры крандарының өрт жеңқұбырлармен және оқпандармен жабдықталуы
едәуір
44
Өрт сөндіретін жеңқұбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен оқпандарға жалғанған күйінде күтіп ұстау
едәуір
45
Өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарын үздіксіз қоректендіру кәсіпорнын электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың болуы және жұмысқа жарамды жағдайда ұстау
едәуір
46
Өрт крандарына 6 айда кемінде бір рет тексерісті жүзеге асыру (тексеріс актісі)
болмашы
47
Жарамды бастапқы өрт сөндіру құралдарының талап етілетін санының болуы
едәуір
48
Өртке қарсы қабырғалардың қиылысқан орындарын, жабындарды және қоршау конструкцияларын әртүрлі инженерлі және технологиялық коммуникациялармен, түтінгазөтпейтін және қажетті отқа қарсы төзімділігін қамтамасыз ететін орын алған жарығтарды және тесіктерді құрылыс қосындысымен немесе жанбайтын материалдармен жабу
өрескел
49
Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды әзірленбеген және бекітілмеген жобалау-сметалық құжаттамасыз функционалдық мақсатын өзгертуге, күрделі жөндеу жүргізуге, техникалық қайта жабдықтауға, реконструкциялауға және қайта жоспарлауға жол бермеу
болмашы
50
Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылымдардың шатырында сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршауларын жарамды күйде ұстау және пайдалану сынауынан өткізу
өрескел
51

3. Требования к содержанию зданий, сооружений и строений
17
Размещение на дверях эвакуационных выходов из помещений, зданий (сооружений) производственного и складского назначения, на наружных технологических установках информаций об их категории по взрывопожарной и пожарной опасности, а также о классах расположенных в них взрывоопасных или пожароопасных зон
незначительное
18
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению (в том числе по освещенности, размерам и объемно-планировочным решениям эвакуационных путей и выходов, а также наличию на путях эвакуации знаков пожарной безопасности)
грубое
19
Недопущение загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе дверей, проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов
грубое
20
Недопущение устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов
грубое
21
Недопущение устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей
грубое
22
Недопущение применения горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен, потолков и полов, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости
грубое
23
Недопущение фиксирования самозакрывающихся дверей лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также их снятие
грубое
24
Недопущение остекления или закрывания жалюзей воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках
грубое
25
Наличие эвакуационных проходов к лестничным клеткам и другим путям эвакуации при расстановке технологического, выставочного и другого оборудования помещения
грубое
26
Наличие у обслуживающего или дежурного персонала зданий для проживания людей, объектов с массовым пребыванием людей электрических фонарей на случай отключения электроэнергии
грубое
27
Крепление к полу ковров, ковровых дорожек и других покрытий полов в помещениях с массовым пребыванием людей
грубое
28
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
грубое
29
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания (сооружения), свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
грубое
30
Недопущение устройства в лестничных клетках и коридорах кладовые (подсобные помещения), а также хранение под лестничными маршами и на лестничных площадках вещей, мебели и других горючих материалов
грубое
31
Наличие в соответствующем состоянии огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов, металлических опор, деревянных конструкций
грубое
32
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
незначительное
33
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
грубое
34
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
грубое
35
Недопущение размещения в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
грубое
36
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
грубое
37
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
грубое
38
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров с аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
грубое
39
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
грубое
40
Недопущение устройства в производственных и складских помещениях зданий (кроме зданий V степени огнестойкости) антресолей, перегородок, бытовок, кладовок и других встроенных помещений из горючих материалов
грубое
41
Наличие и содержание в исправном состоянии естественных и искусственных источников противопожарного водоснабжения (в том числе противопожарный водопровод, пожарные водоемы, емкости для хранения воды на цели пожаротушения), а также подъездов к ним для забора воды
грубое
42
Наличие в зданиях, помещениях и сооружениях внутреннего противопожарного водопровода, обеспечивающего расход воды для целей пожаротушения
грубое
43
Укомплектованность пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода рукавами и стволами
значительное
44
Содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам
значительное
45
Обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов, а также их наличие и содержание их в исправном состоянии
значительное
46
Осуществление ревизии пожарных кранов не реже одного раза в 6 месяцев (акт ревизии)
незначительное
47
Наличие требуемого количества исправных первичных средств пожаротушения
значительное
48
Заделка строительным раствором или другими негорючими материалами, обеспечивающими требуемый предел огнестойкости и дымогазонепроницаемость, образовавшиеся отверстия и зазоры, в местах пересечения противопожарных стен, перекрытий и ограждающих конструкций различными инженерными и технологическими коммуникациями
грубое
49
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной проектно-сметной документации
незначительное
50
Содержание в исправном состоянии и подверженность эксплуатационным испытаниям наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
грубое
51

Тұрмыстық газ аспаптарын қолдану кезінде жиһаздарды және басқа да жанғыш материалдарды жақын орналасқан тік бетке дейін көлденеңінен 0,2 м кем қашықтықта, тігінен оның үстінен өтетін көлденең беттен 0,7 м кем қашықтықта осы бұйымдарды орналастыруға жол бермеу
өрескел
52
Тұрмыстық газ аспаптарын (оның ішінде асхана плиталарын, су жылытқыш қазандарын, газ колонкасын) жабдықтайтын газ баллондарды (жұмыс және қосымша) ғимаратта орнатуға жол бермеу
өрескел

При эксплуатации бытовых газовых приборов недопущение размещения мебели и других горючих материалов на расстоянии менее 0,2 м по горизонтали до ближайшей вертикальной поверхности и менее 0,7 м по вертикали до ближайшей нависающей над ней горизонтальной поверхности этих изделий
грубое
52
Недопущение расположения газовых баллонов (рабочий и запасной) для снабжения газом бытовых газовых приборов (в том числе кухонных плит, водогрейных котлов, газовых колонок) в зданиях
грубое

4. Желдету қондырғыларына қойылатын талаптар
53
Әртүрлі мақсаттағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа өткізгіштері мен арналарының конструкцияларын жанбайтын материалдардан және отқа төзімді етіп жасау
едәуір
54
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандарда автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықтау
едәуір
55
Қоршайтын құрылыс материалдарының желдету жүйелерінің отқа төзімді арналарымен және тіреулер (аспалар) конструкцияларының қиысатын тораптарының осы арналар үшін талап етілетін шектерге отқа төзімділігінің сәйкестігі
едәуір
56
Желдету камераларында қандай да бір жабдықтар мен материалдарды сақтауға жол бермеу және оларды жабық күйде ұстау
едәуір
5. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық өнімдерді пайдалануға қойылатын талаптар
57
Өрт жарылыс қауіпті аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғалу деңгейі мен түрінің белгісі жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу
өрескел
58
Дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптары бұзылған электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттің туындауына әкелуі мүмкін электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кәбілдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, аварияға қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ зақымдалған немесе қорғаныш қасиеттері мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кәбілдерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
59
Зақымдалған және бекітілмеген резеткелерді, ажыратқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
60
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға жол бермеу
өрескел
61
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма ендірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
62
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (жинауға) жол бермеу
өрескел
63
Оқшауланбаған электр сымдары мен кәбілдердің жалғаулары мен ұштарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
64
Электр шамдары мен шамдарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шамның конструкциясында көзделген қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынған шамдарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
65
Егер олардың болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында көзделген болса, электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер) пайдалануға жол бермеу
өрескел
66
Конструкциясында көзделген термо реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу
өрескел
67
Үй-жай ішіне ыстық кендір қабығын алмай, броньдалған кәбілдерді төсеуге жол бермеу
өрескел
68
Барлық ток өткізгіш бөліктерді, бөлу құрылғыларын, аппараттар мен өлшеуіш аспаптарды, сондай-ақ бөлгіш түріндегі сақтандырғыш құрылғыларын, ажыратқыштарды және тек жанбайтын негіздегі барлық іске қосатын аппараттар мен электр қондырғыларының аспаптарын (мрамор, текстолит, гетинакс) монтаждау
өрескел
69
Өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу, пісіру немесе арнайы қысқыштардың көмегімен өткізгіштер мен кәбілдердің сымдарын жалғау, түйіндеу және тармақтауды орындау
өрескел
70
Ғимараттарда, құрылыстар мен құрылымдарда, сыртқы технологиялық қондырғыларда жобада көзделген найзағайдан қорғайтын ақаусыз құрылғылардың болуы
өрескел
71
Стационарлы жабдықты, авариялық және жұмыс жарықтандыру жай-күйін тексеру, өткізгіштердің, кабелдердің және жерге тұйықтау құрылғыларын кемінде үш жылда бір рет өлшеу және сынау. Өлшеулер нәтижелерін актімен (хаттамамен) ресімдеу
өрескел
72
Барлық технологиялық аппараттардың метал констуркцияларын, резервуарларды, газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын және басқа да тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдармен айналысатын, сақталатын немесе өңделетін ғимарат ішінде және ашық кеңістікте орналасқан статистикалық электр зарядынан және найзағайдың жанама көріністерінен қорғайтын жерге тұйықтаудың болуы
өрескел

4. Требования к вентиляционным установкам
53
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
значительное
54
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
значительное
55
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
значительное
56
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержание их в закрытом состоянии
значительное
5. Требования к эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
57
Недопущение применения в пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
грубое
58
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
грубое
59
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
грубое
60
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
грубое
61
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
грубое
62
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся)
грубое
63
Недопущение использования неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
грубое
64
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
грубое
65
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
грубое
66
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
грубое
67
Недопущение прокладывания бронированных кабелей внутри помещений без снятия горючего джутового покрова
грубое
68
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений электроустановок только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
грубое
69
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
грубое
70
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, наружных технологических установках предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
грубое
71
Проверка состояния стационарного оборудования и электропроводки аварийного и рабочего освещения, испытание и измерение сопротивления изоляции проводов, кабелей и заземляющих устройств не реже одного раза в три года. Оформление результатов замеров актом (протоколом)
грубое
72
Наличие защитного заземления всех металлических конструкций технологических аппаратов, резервуаров, газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и других устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы, для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества
грубое

6. Жылу беру жүйелерін пайдалануға қойылатын талаптар
6.1 Отын түріне тәуелсіз, жылу генератор аппараттары
73
Жылу шығаратын аппараттарды пайдалану шарттарын бұзушылыққа, оларды осы мақсатқа бейімделмеген үй-жайларда (орындарда) орналастыруға жол бермеу
өрескел
74
Қандай да бір ақаулары мен зақымдары бар жылу шығаратын аппараттарды, сондай-ақ жанғыш констуркциялардың өртке қарсы бөлулерін (аралықтардың) пайдалануға жол бермеу
өрескел
75
Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтерін күйеден тікелей жылу беру маусымының алдында, сондай-ақ жылу беру маусымы кезінде:
үш айда кемінде бір рет - жылыту пештері үшін;
екі айда кемінде бір рет - үздіксіз жұмыс істейтін пештер мен ошақтар үшін тазарту
болмашы
76
Пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
77

6. Требования к эксплуатации систем отопления
6.1 Теплогенерирующие аппараты, независимо от вида топлива
73
Недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах)
грубое
74
Недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения, а также без противопожарных разделок (отступок) от горючих конструкций
грубое
75
Очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
одного раза в три месяца - для отопительных печей;
одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия
незначительное
76
Недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей
грубое
77

Жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен кемінде 0,5 метр болатын арақашықтықта кептіруге жол бермеу
өрескел
78
Жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін кемінде 1,25 метр және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін кемінде 0,7 метр арақашықтықта орналастыруға жол бермеу
өрескел
79
Түтін каналының конструкциясында оларды ыстан кезеңдік тазарту үшін технологиялық тесіктердің болуы
өрескел
80
Сұйық, қатты және газ тәріздес отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттарда жөнделген есіктердің және жанғыш материалдардан өртке қарсы бөліктердің (аралықтардың) болуы
өрескел

Недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов
грубое
78
Недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей
грубое
79
Наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи
грубое
80
Наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и разделок (отступок) от горючих конструкций
грубое

6.2 Қатты отындағы жылугенератор аппараттары
81
Қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш аппараттардың от жағатын есігі астындағы жанғыш материалдардан жасалған еден пеш жанындағы оның ұзындығында орналасқан тесіктерсіз кемінде 0,5 х 0,7 метр өлшемдегі оттық алдындағы метал тілікпен қорғалған болуы
өрескел
82
Жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы тілікке орналастыруға жол бермеу
едәуір
83
Қатты отын жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу
едәуір
84
Пештің оттығынан алып шыққаннан кейінгі қыздырылған және бықсыған материалдар болатын күл және қож өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, олар үшін арнайы бөлінген және су құятын орындардың болуы
өрескел
85
Отынды (өздігінен лапылдап жанатын көмірді) осы үшін арнайы бөлінген үй-жайлардан тыс немесе жанатын құрылыстардан 8 метрден жақын емес орналасқан, арнайы бөлінген алаңдардан тыс сақтауға жол бермеу
өрескел
86
Қазандық қондырғалары түтіндіктерінде от өшіргіштің болуы
өрескел

6.2 Теплогенерирующие аппараты на твердом топливе
81
Наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи
грубое
82
Недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе
значительное
83
Недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
значительное
84
Наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой
грубое
85
Недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений
грубое
86
Наличие искрогасителей на дымовых трубах котельных установок

6.3 Сұйық отынмен жұмычс істейтін жылугенератор аппараттары
87
Сұйық отынмен жұмыс істейтін аппаратты, авариялық төгілу кезінде отын багындағы барлық отынды сыйдыратын металл табанға орналастыру
өрескел
6.4 Электр калориферилер
88
Желдеткіші істемей қалғанда қыздырылатын элементтерге электр энергиясын беруді тоқтататын жарамды сигнализациясы мен бұғаттауы, электрлік және жылу қорғанышымен көзделген, шығатын ауаның температурасын бақылайтын және оны реттейтін автоматикасы жұмыс істейтін электр калориферлерін қолдану
өрескел
89
Электр калориферінде немесе оның жанында киім немесе басқадай жанғыш материалдарды кептіруге жол бермеу
өрескел
90
Электр калорифердің корпусы мен желдеткіштің арасына иілгіш зат ретінде жанатын материалдар қолдануға жол бермеу
өрескел

6.3 Теплогенерирующие аппараты на жидком топливе
87
Размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке
грубое
6.4 Электрокалориферы
88
Применение электрокалориферов с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой
грубое
89
Недопущение сушки одежды или других горючих материалов на электрокалорифере или вблизи него
грубое
90
Недопущение применения горючих материалов для гибкой вставки между корпусом электрокалорифера и вентилятором
грубое

6.5 Уақытша металл пештері
91
Металл пештердің аяқтарының биіктігі кемінде 0,2 метр
өрескел
92
Металл аяқтарын кемінде мына арақашықтықта орнату:
ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, стеллаждардан, сөрелерден және басқа жабдықтардан -1 метр;
жанудан қорғалған конструкциялардан - 0,7 метр;
от жағу ойықтарынан ағаш конструкциялары мен басқа жабдықтарға дейін - 1,25 метр
өрескел
93
Металл түтін құбырын терезе арқылы бөлген кезде, аралықтың орнына онда түтін құбырының өлшемінен үш диаметрден кем емес шатыр темірінің болуы
өрескел

6.5 Временные металлические печи
91
Высота ножек металлических печей не менее 0,2 метра
грубое
92
Установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 метр – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 метра – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 метра – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования
грубое
93
При выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
грубое

7. Өрт автоматика жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға қойылатын талаптар
94
Тиісті автоматты өрт сигнализациясы, автоматты өрт сөндіру және өрт кезінде адамдарды құлақтандыру жүйелерімен жабдықтау
өрескел
95
Тиісті даярлықтан өткен мамандардың немесе мамандандырылған ұйымдардың шарт бойынша уақтылы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын өткізу және жоспарлы-алдын алу жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру арқылы өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын жұмысқа қабілетті күйде ұстау
өрескел
96
Өрт автоматикасының жүйелерімен және құрылғыларымен жабдықталған объектіде техникалық құжаттамасы болуы тиіс
болмашы
97
Обьектінің қызмет көрсететін персоналының обьектіде монтаждалған құрылғылар мен өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының жұмыс істеу қағидаттарын білуі
болмашы
98
Қандай-да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарын пайдалануға жол бермеу
едәуір
99
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарына өндірістік жабдықтар мен санитарлық құралдарды қосуға жол бермеу
едәуір
100
Спинклерлік автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбыр жолдарында орнатылған ішкі өрт крандарын өрт сөндіруден басқа мақсаттарға пайдалануға жол бермеу
едәуір
8. Өнеркәсіп кәсіпорындарына қойылатын талаптар
101
Технологиялық жабдықта, құбыр жолдарды және басқа да орындарда статикалық электрден қорғау жүйелерінің ұшқын басқыштар, ұшқын ұстағыштар, от тоқтататын, отқа бөгет жасайтын, шаң мен металл тұтқыш және жарылысқа қарсы құрылғылары жұмыс жағдайында ұстау
өрескел
102
Резервуарлардан (сыйымдылықтардан) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар үлгілерін алу және деңгейді өлшеу күндізгі уақытта соққан кезде ұшқын шығуды болдырмайтын құралдармен жүзеге асыру. Көрсетілген операцияларды найзағай жарқылдап тұрған кезде, сондай-ақ өнімді тартып ағызу және тартып шығару кезінде орындауға жол бермеу.
Осындай сұйықтықтарды резервуарларға (сыйымдылықтарға) "құламалы ағыспен" беруге жол бермеу
өрескел
103
Шаң жинайтын камералар мен циклондардың есіктері мен люктерін оларды пайдалану кезінде жабық күйде ұстау. Камералар мен циклондарда жиналған жанғыш қалдықтарды уақтылы жою
едәуір
104
Өндірістік ғимараттарды, кәсіпорынның аумақтарындағы қоймаларды тұру үшін пайдалану, сондай-ақ өндірістік шеберханалардың қоймаларында орналастыруға жол бермеу
едәуір
105
Жаяу жүру тоннелдері мен қоймалардың өту жолдарында, жабдықты, жанғыш материалдарды сақтауға, жанғыш материалдардан жасалған стендтер мен плакаттарды ілуге, сондай-ақ күштік кәбілдерді, газ, қышқыл, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды тасымалдайтын құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу
өрескел

7. Требования к эксплуатации систем и установок пожарной автоматики
94
Оборудование соответствующими системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре
грубое
95
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
грубое
96
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации
незначительное
97
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте
незначительное
98
Недопущение использования трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования
значительное
99
Недопущение присоединения к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов
значительное
100
Недопущение использования внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
значительное
8. Требования к промышленным предприятиям
101
Содержание искрогасителей, искроуловителей, огнезадерживающих, огнепреграждающих, пыле- и металлоулавливающих и противовзрывных устройств системы защиты от статического электричества, устанавливаемых на технологическом оборудовании, трубопроводах и в других местах, в рабочем состоянии
грубое
102
Осуществление отбора проб легковоспламеняющихся и горючих жидкостей из резервуаров (емкостей) и замер уровня в светлое время суток приспособлениями, исключающими искрообразование при ударах. Недопущение выполнения указанных операции во время грозы, а также во время закачки или откачки продукта.
Недопущение подачи таких жидкостей в резервуары (емкости) "падающей струей"
грубое
103
Содержание дверей и люков пылесборных камер и циклонов при их эксплуатации закрытыми. Своевременное удаление горючих отходов, собранные в камерах и циклонах
значительное
104
Недопущение использования для проживания производственных зданий, складов на территориях предприятий, а также размещение в складах производственных мастерских
значительное
105
Недопущение хранения в пешеходных тоннелях и переходах кладовых, оборудования, горючих материалов, вывешивания стендов и плакатов из горючих материалов, а также прокладки силовых кабелей, трубопроводов, транспортирующих газы, кислоты, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
грубое

106
Қоймалар мен өндірістік үй-жайлар арқылы транзитті электр желілерді, сондай-ақ жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар мен жанғыш шаңдарды тасымалдауға арналған құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу
едәуір
107
Өндірістік объектілерде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шешімді көздейтін өрт жою жоспарының болуы
едәуір
108
Жұмыс орындарына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды беруді бір орталықтан жүзеге асыру. Цехтың қоймаларына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, бояуларды, лактарды, еріткіштерді бір мезгілде сақтаудың барынша рұқсат берілген мөлшерінің нормативін белгілеу. Жұмыс орындарында ауысым қажеттілігінен аспайтын (пайдалануға дайын түрдегі) материалдар көлемін сақтау. Бұл ретте ыдыстарды тығыз жабу қажет
едәуір
109
Қабырғалар мен жабындардағы технологиялық ойықтарды отқа бөгет жасайтын құрылғылармен қорғау
өрескел
110
Өз бетімен жабылатын өртке қарсы есіктерге арналған механизмдерді жарамды күйде ұстау
өрескел
111
Жарылыстың алдын алу клапандарын қорғау мембраналарының желілер мен адсорберлерде материал түрі және жалпақтығы бойынша жобалық шешімге сәйкестігі
едәуір
112
Жанғыш сұйықтық қолданылатын гидро жүйелерде бактағы майдың деңгейіне бақылаудың болуы және жүйедегі май қысымының паспортта көзделгеннен жоғары артуына жол бермеу
едәуір
113
Майдаланған ағаш бөліктерінің бункерлері мен қалыпталған машиналарды сыйымдылықта разрядты ұстайтын аспирация жүйесімен және олардың толғаны туралы хабарлайтын сигнализация тетіктерімен жабдықтау
едәуір
114
Барабанды кептіргішті және құрғақ жаңқа мен шаң бункерлерін автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен және жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
едәуір
115
Шаң және жаңқа материалдарын тасымалдау жүйесін оттың таралуын болдырмайтын құралдармен және жануларды жоюға арналған люктермен жарақтау
өрескел
116
Аспирациялық және пневмокөліктік жүйелерден ағаш жаңқаларын және басқа да жарылу қаупі бар шаңдарды жинауға арналған сыйымдылықтар жарамды күйдегі жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
едәуір
117
Ағаш жаңқалы плиталардың термиялық өңдеу камераларынан жарылыс қауіпті газдарды шығару үшін сору құбырының шиберін әр 15 минут сайын 2-3 минутқа ашуға арналған автоматты құрылғының болуы
едәуір
118
Өңдеу камералары мен май ванналарындағы температураны автоматты түрде бақылау
едәуір
119
Жағу газдарын пайдаланатын кептіру барабандарын ұшқын тұтқышпен жабдықтау
едәуір
120
Сіңдіру, пісіру және жанғыш сұйықтықтары бар басқа да ванналарды ғимараттан тыс жерде орналасқан жер асты сыйымдылықтарына авариялық құю құрылғыларымен жабдықтау. Әрбір ваннаны жанғыш буларды жергілікті сорумен жабдықтау
едәуір

106
Недопущение прокладки через склады и производственные помещения, транзитных электросетей, а также трубопроводов для транспортирования горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих пылей
значительное
107
Наличие на производственных объектах планы ликвидации пожаров, предусматривающего решения по обеспечению безопасности людей
значительное
108
Осуществление централизованной подачи легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих газов к рабочим местам. Нормативное установление для цеховых кладовых максимально допустимого количества единовременного хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, красок, лаков и растворителей. Хранения на рабочих местах материалов (в готовом к применению виде), в количестве не превышающем сменную потребность. При этом емкости необходимо плотно закрывать
значительное
109
Защита технологических проемов в стенах и перекрытиях огнепреграждающими устройствами
грубое
110
Содержание в исправном состоянии механизмов для самозакрывания противопожарных дверей
грубое
111
Соответствие защитных мембран взрывных предохранительных клапанов на линиях и адсорберах по виду материала и по толщине проектным решениям
значительное
112
Наличие в гидросистемах с применением горючей жидкости контроля за уровнем масла в баке и недопущение превышения давления масла в системе выше предусмотренного в паспорте
значительное
113
Оборудование бункеров измельченных древесных частиц и формирующие машины системой аспирации, поддерживающей в емкости разряжение, и снабжение датчиками, сигнализирующими об их заполнении
значительное
114
Оборудование барабанной сушилки и бункеров сухой стружки и пыли установками автоматического пожаротушения и противовзрывными устройствами
значительное
115
Оснащение системы транспортирования стружечных и пылевых материалов приспособлениями, предотвращающие распространение огня, и люками для ликвидации загораний
грубое
116
Оборудование емкости для сбора древесной и другой взрывоопасной пыли от аспирационных и пневмотранспортных систем противовзрывными устройствами, находящимися в рабочем состоянии
значительное
117
Наличие для удаления взрывоопасных газов из камер термической обработки древесностружечных плит автоматического устройства для открывания шибера вытяжной трубы на 2-3 минуты через каждые 15 минут
значительное
118
Автоматический контроль температуры в камерах обработки и в масляных ваннах
значительное
119
Оборудование сушильных барабанов, использующих топочные газы, искроуловителями
значительное
120
Оборудование пропиточных, закалочных и других ванн с горючей жидкостью устройствами аварийного слива в подземные емкости, расположенные вне здания.
Оборудование каждой ванны местным отсосом горючих паров
значительное

121
Ауа-бу және газ камераларының енгізу және сору каналдарын өрт туындаған кезде арнайы жабылатын қалқандармен (сұқпа жапқыштармен) жабдықтау
өрескел
122
Газ кептіру камераларын желдеткіш тоқтап қалған жағдайда жанатын газды автоматты түрде тоқтататын жарамды құрылғылармен жабдықтау
едәуір
123
Газ кептіру камераларының алдында ұшқынның кептіру камераларына түсуін болдырмайтын ұшқын тұтқыштар орнату
едәуір
124
Үстінде жарығы бар және жұмыс істемейтін ұшқын тұтқыштары бар кептіру қондырғыларын пайдалануға жол бермеу
өрескел
125
Отынмен кептіру бөлімшелерін кептіру агентінің температурасын бақылауға арналған жарамды аспаптармен жабдықтау
едәуір
126
Кептіру камераларын камерада жану пайда болған кезде калориферлер желдеткіштерін өшіретін және стационарлық өрт сөндіру құралдарын қосатын құрылғылармен жабдықтау
өрескел
127
Шикізаттарға, жартылай дайын өнімдерге және сырланған дайын бұйымдарға арналған кептіру камераларын (үй-жайларды, шкафтарды) температура қалыпты мөлшерден көтерілген кезде қыздыруды өшіретін автоматикамен жабдықтау
едәуір
8.1 Агломерациялық өндірістердің және металданған домалақшалар өндірістердің объектілері
128
Сөндірілмеген әкті отқа төзімділігі ІІ дәрежеден төмен емес, едені жердің үстіңгі қабатынан кемінде 0,5 метр арақашықтықты көздейтін арнайы үй-жайларда сақтау
едәуір
8.2 Домналық, болат балқытқыш, электр болат балқытқыш және ферроқорытпалық өндірістің объектілері (жалпы талаптар)
129
Домна, болат балқытатын пештер тегістеулерінің, конвертерлердің, миксерлердің, шөміштердің және балқытылған металдарға арналған басқа сыйымдылықтардың жай-күйі мен жарамдылығы
едәуір
130
Кәбілді туннельдерге, құю орнына тікелей жақын орналасқан май жертөлелеріне, сондай-ақ балқытылған металдарды тасымалдау орындарына кіретін жерлерді балқытылған металдан биіктігі кемінде 300 миллиметр табалдырықтармен қорғау
едәуір
131
Электр механизмдердің, электр жабдықтардың және гидрожетектер қондырғыларының кәбілдерін металды, шлакты құю орындарында және жоғары температуралы басқа аймақтарда механикалық зақымданулардан, сәулелі жылудың әсерінен, сондай-ақ оларға балқытылған металл мен шлактың шашырап кетуінен қорғау
едәуір
8.3 Домналық өндіріс объектілері
132
Колошник алаңы мен зерттеу жұмыстарына арналған алаңды екі шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
133
Домна пештерін қаптаманың температурасын пештің барлық биіктігі мен ауданы бойынша бақылау аспаптарымен жабдықтау
едәуір
134
Өндірістің материалдары мен қалдықтарын домна пештерінің іргетастарына жинауға жол бермеу
болмашы
135
Күйіп кетпеуін бақылау үшін ауа фурмаларын сигнализация құрылғыларымен жабдықтау. Күйіп кеткен фурмалық аспаптарда жұмыс істеуге жол бермеу
едәуір

121
Оборудование приточных и вытяжных каналов паровоздушных и газовых камер специальными заслонками (шиберами), закрывающимися при возникновении пожара
грубое
122
Оборудование газовых сушильных камер исправными устройствами, автоматически прекращающими поступление топочных газов в случае остановки вентиляции
значительное
123
Установка перед газовыми сушильными камерами искроуловителей, предотвращающих попадание искр в сушильные камеры
значительное
124
Недопущение эксплуатаций сушильных установок с трещинами на поверхности боровов и с неработающими искроуловителями
грубое
125
Оборудование топочно-сушильных отделений исправными приборами для контроля температуры сушильного агента
значительное
126
Оборудование сушильных камер устройствами, отключающими вентиляторы калориферов при возникновении загорания в камере и включающих средства стационарного пожаротушения
грубое
127
Оборудование сушильных камер (помещения, шкафы) для сырья, полуфабрикатов и покрашенных готовых изделий автоматикой отключения обогрева при превышении температуры свыше допустимой
значительное
8.1 Объекты агломерационных производств и производств металлизованных окатышей
128
Хранение негашеной извести в специальных помещениях не ниже II степени огнестойкости, пол которых предусматривает расстояние над поверхностью земли не менее чем на 0,5 метра
значительное
8.2 Объекты доменного, сталеплавильного, электросталеплавильного и ферросплавного производств (общие требования)
129
Состояние и исправность футеровки доменных, сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров, ковшей и других емкостей для расплавленного металла
значительное
130
Защита входов в кабельные тоннели, маслоподвалы, расположенных в непосредственной близости от мест разлива, а также у мест транспортировки расплавленного металла, от попадания расплавленного металла огнестойкими порогами высотой не менее 300 миллиметров
значительное
131
Защита кабелей электромеханизмов, электрооборудования и устройств гидроприводов у мест разлива металла, шлака и в других зонах повышенных температур от механических повреждений, воздействия лучистого тепла, а также от попадания на них брызг расплавленного металла и шлака
значительное
8.3 Объекты доменного производства
132
Обеспечение колошниковой площадки и площадок для исследовательских работ двумя выходами
грубое
133
Оборудование доменных печей приборами контроля температуры кожуха по всей высоте и площади печи
значительное
134
Недопущение складирования материалов и отходов производства у фундаментов доменных печей
незначительное
135
Оборудование для контроля за прогаром воздушных фурм сигнализирующими устройствами. Недопущение работы на прогоревших фурменных приборах
значительное

8.4 Болат балқыту өндiрiсiнiң объектiлерi
136
Балқытылған металл және шлактың түсуі ықтимал орындарда жабдықтың кез келген түрін сақтауға және материалдарды (оның ішінде жанғыш) жинауға жол бермеу
едәуір
137
Мазуты бар шығыс бактарды пештердің астына орналастыруға жол берілмеу, бактарды пештерден кемінде 5 метр арақашықтықта орналастыру және арнайы жылудан қорғайтын сенімді экрандармен қорғау
едәуір
138
Өрт болған жағдайда мазутты түсіруге арналған авариялық сыйымдылықтары бар жабық түсіру және құю құбыр жолдарымен шығыс бактарды біріктіру
өрескел
139
Салқындатқышта конвертерлік газдар шығып тұрған кезде конвертердің жұмыс істеуіне жол бермеу
өрескел
140
Кептіруге болат балқытқыш пештерді, конвертерлерді, миксерлерді қойған кезде газды тұтату үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
141
Өрт жарылыс қаупі бар материалдар мен қоспаларды сақтау, дайындау және жасау орындарында олардың негізінде ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
142
Алюминий-магний, алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және тотықтырғыштармен, сондай-ақ жанғыш материалдармен бірге тасымалдауға және сақтауға жол бермеу
едәуір
143
Тез жанатын шихта материалдары бар бункерді шихта крандары троллейінің астына орналастыруға жол бермеу
едәуір
8.5 Электр болат балқыту және ферроқорытпа өндiрiстерінің объектілері
144
Пеш трансформаторларын өрт сөндіру құралдарымен және трансформаторда майдың толық көлемділігіне есептелінген авариялық май қабылдағыштармен қамтамасыз ету
едәуір
145
Индукциялық және доғалы вакуум пештердің вакуумдық камераларын, сондай-ақ электрондық-сәулелік пештердің қорытпа камераларын жарылыстан сақтандыратын қақпақшалармен жабдықтау
өрескел
146
Газ бен шаңның тұтануын, жарылысын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталмаған электр болат қорытпа және кенді қалпына келтіру пештерінен газ шаңның бөлінуін бұру жүйелерін пайдалануға жол бермеу
едәуір
147
Сұйық алюминийді тозаңдату бункерлері, камералары тозаңға айналдыру процесінде ыстық ұнтақтың конвейерлік лентаға түсуін болдырмайтын бекітпелермен жабдықтау
едәуір
148
Алюминий ұнтағының қышқылдануын, өздігінен жануын және жарылуын болдырмау үшін оны өндіру және сақтау орындарында ылғал мен дымқылдың болуына жол бермеу
өрескел
149
Алюминийден, магнийден және олардың негiзiндегi қорытпалардан жасалған ұнтақтар мен опаларды өндiруге арналған үй-жайларда жертөлелердi, жертөле арналары мен ойықтарды орнатуға жол бермеу.
едәуір
150
Алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және басқа да тотықтырғыштар және жанғыш заттармен бірге сақтауға және тасымалдауға жол бермеу
едәуір

8.4 Объекты сталеплавильного производства
136
Недопущение хранения любого вида оборудования и складирование материалов (в том числе горючих) в местах возможного попадания расплавленного металла и шлака
значительное
137
Недопущение размещения расходных баков с мазутом под печами, размещение баков на расстоянии не менее 5 метров от печей и надежное защита специальными теплозащитными экранами
значительное
138
Соединение расходных баков закрытыми спускными и переливными трубопроводами с аварийными емкостями для спуска мазута в случае пожара
грубое
139
Недопущение работы конвертера при наличии утечки конвертерных газов в охладителей
грубое
140
Недопущение для зажигания газа при постановке на сушку сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров использование легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
141
Недопущение в местах хранения, подготовки и приготовления пожаровзрывоопасных материалов и смесей на их основе применение открытого огня
грубое
142
Недопущение совместного транспортирования и хранения алюмо-магниевого, алюмо-бариевого и алюминиевых порошков с селитрой, кислотами, щелочами и окислителями, а также горючими материалами
значительное
143
Недопущение размещения бункера с легковоспламеняющимися шихтовыми материалами под троллеями шихтовых кранов
значительное
8.5 Объекты электросталеплавильного и ферросплавного производств
144
Обеспечение печных трансформаторов средствами пожаротушения и аварийными маслоприемниками, рассчитанными на полный объем масла в трансформаторе
значительное
145
Оборудование вакуумных камер индуктивных и вакуумнодуговых печей, а также плавильных камер электронно-лучевых печей взрывными предохранительными клапанами
грубое
146
Недопущение эксплуатации систем отвода пылегазовыделений от электросталеплавильных и рудовосстановительных печей, не оборудованной устройствами, исключающими загорания, взрывы газов и пылей
значительное
147
Оборудование бункеров, камер распыления жидкого алюминия затворами, исключающими попадание на конвейерную ленту горячего порошка в процессе распыления
значительное
148
Недопущение во избежание окисления, самовозгорания и взрыва алюминиевого порошка, наличие влаги и сырости в местах его производства и хранения
значительное
149
Недопущение в помещениях для производства порошков и пудр из алюминия, магния и сплавов на их основе устройства подвалов, подпольных каналов и приямок
значительное
150
Недопущение совместного хранения и транспортирования алюмобариевого и алюминиевого порошков с селитрой, кислотами, щелочами и другими окислителями и горючими веществами
значительное

151
Тез тұтанатын материалдар немесе тез жануға бейім материалдарды (магний жоңқасы және магний қорытпалары, селитра, бертолет тұзы, термит қоспасы) металл термиялық цехтардың балқыту корпустарында арнайы бөлінген орындарда екі тәуліктік қажеттілікте аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста (банкаларда, бөшкелерде) сақтау
едәуір
152
Өздігінен жанатын материалдарды сақтауға арналған бункерлерді жұмысы өрт сөндіру құралдарын іске қосуымен бұғатталған, осы материалдардың температурасын бақылауға арналған қондырғылармен жабдықтау
едәуір
8.6 Жалға беру, құбырларды жасау және метиз өндiрiстерiнің объектілері

151
Хранение легковоспламеняющихся материалов или материалов, способствующих быстрому возгоранию (стружка магниевая и магниевые сплавы, селитра, бертолетова соль, термитная смесь) в специально отведенных местах плавильного корпуса металлотермических цехов в закрытой металлической таре (банках, бочках) в количестве, не превышающем двухсуточную потребность
значительное
152
Оборудование бункеров для хранения самовозгорающихся материалов устройствами для контроля за температурой этих материалов, работа которых сблокирована с пуском средств пожаротушения
значительное
8.6 Объекты прокатного, трубопрокатного и метизного производств

153
Гидрожетектің жүйелерін май құбыры үзілген кезде қысым ысырмаларын автоматты жауып тастауға арналған құрылғымен жабдықтау
едәуір
154
Май шаруашылығын пайдалану кезінде ашық от көзін қолдануға, май жертөлелерінде және май толтырылған жабдықтың жанында ұшқындауға жол бермеу
өрескел
155
Май жертөлелері мен кәбілді туннельдерін оларға жұмыс алаңдарынан қабыршақтар, ұшқындар және тұтанудың басқа көздерінің түсуін болдырмау үшін жауып ұстау
едәуір
156
Туннельдер мен май жертөлелерінің желдеткіш құрылғыларының өрт болған жағдайда автоматты сөнуін қамтамасыз ету
өрескел
157
Мойынтіректер тораптарын қайта іске қосуға арналған ванналар, сондай-ақ жанғыш сұйықтықтарды құюға арналған мазутқа арналған шығыс бактарын, цех ғимаратынан тысқары орналасатын авариялық сыйымдылықтармен қамтамасыз ету
өрескел
158
Қорғаныш жарылыс қаупі бар газдарды қолданатын учаскелерде жарылыс қаупі бар шоғырландырудың құрылуының алдын алатын технологиялық автоматиканы жарамды күйде ұстау
өрескел
159
Металды термиялық өңдеу (лентаны үздіксіз күйдіру) кезінде қорғайтын газы жоқ ерітілген натрийі бар ваннаны пайдалануға жол бермеу. Судың немесе дымқыл материалдардың натрийі бар ваннаға түсіп кетуіне жол бермеу
өрескел
160
Жұмыс орындарында титан және оның қорытпаларының үгінділерінен, жаңқаларын және басқа да қалдықтарын сақтауға жол бермеу. "Титан қалдықтары" деген жазуы бар контейнерлерді желдеткіші тұрақты жұмыс істейтін арнайы бөлінген құрғақ үй-жайда сақтау
едәуір
8.7 Отқа төзімді өндіріс объектілері
161
Қоспаны қыздыру және керосинде парафинді, стеаринді еріту үшін ашық отты, ашық электр спиральдарын немесе температурасы 100°С жоғары басқа беттік қабаттарды қолдануға жол бермеу
өрескел
162
Керосин-стеаринді қоспаларды дайындау және қолдану учаскелерінде өртсөндіргіштер болмағанда жұмыс істеуге жол бермеу
едәуір
163
Керосин-стеаринді қоспалардың төгілуіне жол бермеу және бұйымдарды қосымша жаншу кезінде жұмыс орындарында керосин-стеаринді қоспалардың қалдықтарын жинауды жүзеге асыру
едәуір
164
Жанғыш (жарылыс қауіпті) газдарды отын және қалпына келтіру ортасы ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
8.8 Бояу, шайқау, майын кетiру және жууға арналған цехтар, учаскелер, қондырғылар
165
Бояу цехтарының (учаскелерінің) бояу дайындайтын бөлімшелерін бөлек сыртқа дербес шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
166
Лак-бояу дайындау, бояу және бензинмен жуу жұмыстары жүргізілетін үй-жайлардың едендерін соққан кезінде ұшқын шығармайтын, жанбайтын материалдардан жасау
едәуір
167
Кемінде екі метр биіктіктегі үй-жайлар қабырғаларының ішкі қабаты ластанудан оңай тазаланатын, жанбайтын материалмен қаптау
өрескел

153
Оборудование систем гидропривода устройством для автоматического перекрытия напорных задвижек при обрыве маслопровода
значительное
154
Недопущение при эксплуатации масляного хозяйства применения источника открытого огня, искрение в маслоподвалах и вблизи маслонаполненного оборудования
грубое
155
Содержание закрытыми маслоподвалов и кабельных тоннелей для предотвращения попадания в них с рабочих площадок окалины, искр и других источников воспламенения
значительное
156
Обеспечение, в случае возникновения пожара, автоматического отключения вентиляционных устройств тоннелей и маслоподвалов
грубое
157
Обеспечение на случай пожара ванны для расконсервации подшипниковых узлов, а также расходные баки для мазута аварийными емкостями для слива горючих жидкостей, которые располагаются вне здания цеха
грубое
158
Содержание в исправном состоянии технологической автоматики, предупреждающей создание взрывоопасных концентраций на участках с применением защитных взрывоопасных газов
грубое
159
Недопущение при термической обработке металла (непрерывный отжиг ленты) использования ванны с расплавленным натрием без защитного газа. Недопущение попадания воды или влажных материалов в ванну с натрием
грубое
160
Недопущение хранения на рабочих местах опилок, стружек и других отходов титана и его сплавов. Хранение контейнеров с надписью "Отходы титана" в специально отведенном сухом помещении с постоянно действующей вентиляцией
значительное
8.7 Объекты огнеупорного производства
161
Недопущение применения для разогрева смеси и растворения парафина, стеарина в керосине открытого огня, открытых электрических спиралей или других поверхностей с температурой свыше 100°С
грубое
162
Недопущение производства работ на участках приготовления и применения керосино-стеариновой смеси без наличия огнетушителей
значительное
163
Недопущение разлива керосино-стеариновой смеси и осуществление сбора отходов керосино-стеариновой смеси на рабочих местах при допрессовке изделий
значительное
164
Недопущение применения горючих (взрывоопасных) газов в качестве топлива и восстановительной среды
грубое
8.8 Цехи, участки, установки для окраски, промывки, обезжиривания и мойки
165
Обеспечение краскозаготовительных отделений окрасочных цехов (участков) самостоятельным выходом наружу
грубое
166
Выполнение полов в помещениях, где производятся лако-краско приготовительные, окрасочные и бензомоечные работы, из негорючих материалов, не образующих искр при ударе
значительное
167
Облицовка внутренних поверхностей стен помещений на высоте не менее двух метров негорючим, легко очищающимся от загрязнений материалом
грубое

168
Цехтың, учаскенің, қондырғының барлық есіктерін сыртқа немесе ғимараттан жақын шығатын жаққа ашылатындай етіп орнату
өрескел
169
Бояу жұмыстары, бөлшектерді шаю бояйтын шкафтар, ванналар, камералар мен кабиналардан жергілікті сорып алатыны бар қолданыстағы ағынды және сорғыш желдеткіштері болған кезде ғана жүргізу. Қондырғылардың жұмысын, сондай-ақ нитро негіздегі жабындарды, бензинді және басқа да желдету жүйесі бар тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып бояу, шаю, лактау, жуу және майсыздандыру операциясына беру жүйелерін бұғаттау
едәуір
170
Бояу шкафтарын, камераларын және кабиналарының сорғыш желдеткішін сумен суландырғыштарсыз (гидро сүзгілер) немесе жанғыш бояулар мен лактардың бөлшектерін ұстап алуға арналған басқа тиімді қондырғыларсыз пайдалануға жол бермеу
едәуір
171
Отты кабиналар мен ауа өткізгіштегі бояудың шөгінділерін күйдіру үшін қолдануға жол бермеу
өрескел
172
Бұйымдар мен бөлшектерді жуу және майсыздандыру үшін жанбайтын құрамдар, пасталар, еріткіштер және басқа да өрт тұрғысынан қауіпсіз техникалық жуу құралдарын қолдану
едәуір

168
Выполнение открывания всех дверей цеха, участка, установок открывающимися наружу или в сторону ближайших выходов из здания
грубое
169
Производство окрасочных работ, промывки деталей только при действующей приточной и вытяжной вентиляции с местными отсосами от красочных шкафов, ванн, камер и кабин. Блокировка работы установок, а также систем подачи на операцию окраски, промывки, лакировки, мойки и обезжириванию с применением покрытий на нитрооснове, бензине и легковоспламеняющимися жидкостями с системой вентиляции
значительное
170
Недопущение эксплуатации вытяжной вентиляции окрасочных шкафов, камер и кабин без водяных оросителей (гидравлических фильтров) или других эффективных устройств для улавливания частиц горючих красок и лаков
значительное
171
Недопущение применения огня для выжигания отложений краски в кабинах и воздуховодах
грубое
172
Применение для мойки и обезжиривания изделий и деталей негорючих составов, паст, растворителей и безопасных в пожарном отношении технические моющих средств
значительное

173
Каустикалық соданы, селитраны, саптамаларды арнайы жабдықталған үй-жайда сақтау
едәуір
174
Қышқылдарды сақтау орындарын оқыс төгілген қышқылдарды тезарада бейтараптандыру үшін дайын бор, әк немесе сода ерітіндісімен қамтамасыз ету.
едәуір
175
Лак-бояу материалдарының ыдысын тығыз жабылған күйде және ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 20 метр қашықтықта орналасқан арнайы алаңдарда сақтау
едәуір
176
Май жағылғаннан кейін құбырлар мен басқа бұйымдарды салуға арналған сөрелерді кейіннен оны сора отырып, ағызып және бұрып жіберуге арналған қондырғылармен жабдықтау
едәуір

173
Хранение каустической соды, селитры, присадок в специально оборудованном помещении
значительное
174
Обеспечение мест хранения кислот готовыми растворами мела, извести или соды для немедленной нейтрализации случайно пролитых кислот
незначительное
175
Хранение тары из-под лакокрасочных материалов плотно закрытыми и на специальных площадках, расположенных на расстоянии не менее 20 метров от зданий и сооружений
значительное
176
Оборудование стеллажей для укладки труб и других изделий после промасливания устройствами для стока и отвода масла с последующей его откачкой
значительное

8.9 Газ қондырғыларын пайдалану
177
Объектілерде құрылыс, күрделі жөндеу, реконструкциялау және (немесе) техникалық қайта жабдықтау аяқталғаннан кейін пайдалануға енгізілетін тұрмыстық және өнеркәсіптік аспаптарға оны жағу үшін газ әкелетін құбыр желілерін өрт кезінде үй-жайда 1000С ортаның температурасына жеткен кезде, газ құбырын автоматты түрде жабатын жылу сезгіш ілгекті құрылғылармен (клапандармен) жабдықтау
өрескел

8.9 Эксплуатация газового оборудования
177
Оборудование трубопроводов, подводящих газ к бытовым и промышленным приборам для его сжигания, на вводимых в эксплуатацию после завершения строительства, капитального ремонта, реконструкции и (или) технического перевооружения объектах, термочувствительными запорными устройствами (клапанами), автоматически перекрывающими газопровод при достижении температуры среды 100 о С в помещении при пожаре
грубое

178
Жылу сезгіш ілгекті құрылғыларды (клапандарды):
1) отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарда, сондай-ақ ғимараттың шетінде орналасқан газ құбырлары электр магнитті және газ талдағыш немесе автоматты өрт сигнализациясы іске қосылған кезде, газ құбырын жабатын клапанмен жабдықталған ғимараттарда;
2) газ құбырлары электрмагниттік клапанмен жабдықталған, ал газ жағуға арналған қондырғылары бар үй-жайлары автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен қорғалған қауіпті өндірістік объектілер ғимараттарында орнатуға жол бермеу
едәуір

178
Недопущение установки термочувствительных запорных устройств (клапанов):
1) в зданиях V степени огнестойкости, а также в зданиях, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, размещенным за пределами здания и перекрывающим газопровод при срабатывании газового анализатора или автоматической пожарной сигнализации
2) в зданиях опасных производственных объектов, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, а помещения с установками для сжигания газа защищены автоматическими установками пожаротушения
значительное

179
Аммиакты салқындату қондырғыларының машина және аппараттар бөлімшелері үй-жайларында салқындатқыш агент буларын бұғаттау газ талдауыштардың сорып-тартатын желдетуді автоматты қосатын және салқындату қондырғыларының сығымдағыштарын автоматты сөндіретін құрылғылары бар салқындатқыш ақаусыз күйінде болуға және тиісті актімен немесе арнайы журналдағы жазбамен ресімдеумен қамтамасыз ету, жұмысқа қабілеттілігін жылына кемінде екі рет тексеру
едәуір
180
Салқындату қондырғыларына арналған аммиагы бар баллондарды ғимараттың немесе құрылыстың арнайы қоймалық үй-жайларында сақтау.
Мына:
1) аммиагы бар баллондарды салқындату қондырғыларының машина бөлімдерінде сақтауға;

179
Обеспечение в помещениях машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок исправного состояния блокировки газоанализаторов паров хладагента с устройствами автоматического включения приточно-вытяжной вентиляции и выключения компрессоров холодильной установки и проверки не менее двух раз в год на работоспособность с оформлением акта или записью в специальном журнале
значительное
180
Хранение баллонов с аммиаком для холодильных установок в специальных складских помещениях здания или сооружения.
Недопущение:
1) хранения баллонов с аммиаком в машинных отделениях холодильных установок

2) аммиагы бар құбыр жолдарын эвакуациялау жолдары бойынша, лифтілер мен көтергіштер шахталарында, сондай-ақ жарылыс өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В1-В4 санатты үй-жайлар арқылы төсеуге жол бермеу
едәуір
181
Аммиакты салқындату қондырғыларының машина және аппараттар бөлімшелерінің үй-жайларын жарылыс кезінде (оның ішінде оңай тасталатын конструкциялар, сындырылған панельдер, арнайы шынылау, терезе блоктарының ашылатын фрамугалары) қираудан қорғауға арналған құрылғылар жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкестігі және үнемі жарамды күйде ұстау. Салқындату камераларының және салқындатқыш агрегаттардың үй-жайларын тікелей мақсатынсыз пайдалануға жол бермеу
едәуір

2) прокладки трубопроводов с аммиаком по путям эвакуации, в шахтах лифтов и подъемников, а также через помещения категорий А, Б и В1-В4 по взрывопожарной и пожарной опасности
значительное
181
Соответствие устройств для защиты помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок от разрушения при взрыве (в том числе легко сбрасываемые конструкции, вышибные панели, специальное остекление, открывающиеся фрамуги оконных блоков), проектно-сметной документации и постоянное содержание в исправном состоянии. Недопущение использования помещений охлаждаемых камер и холодильных агрегатов не по прямому назначению
значительное

182
Аммиагы бар баллондарды жұмыс істейтін жылу беру аспаптарынан кемінде 5 метр арақашықтықта орналастыру. Аммиагы бар баллондарды жүйелерді толтыруды тездету үшін қыздыруға жол бермеу
едәуір
183
Салқындатқыш камераларының өртке қарсы белдіктерінде тесіктер салуға, түтіктер өткізуге, бекітулер орнатуға, сондай-ақ оларды жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу
едәуір
184
Салқындатқыш агрегаттарды салқындату камераларының тамбурларында орналастыруға жол бермеу. Басқа үй-жайлардан сыртқа шығатын немесе дәліз арқылы есіктермен бөлінген шығу жолы болатын машина бөлімінде салқындатқыш қондырғылардың камераларын тұздықпен салқындатып орналастыру
өрескел
185
Пайдалану және жөндеу процесінде жобада көзделген салқындату камераларының жанбайтын жылу оқшаулауын жанатын жылу оқшаулауына ауыстыру жүргізуге жол бермеу
өрескел
186
Машина және аппарат бөлімшелерінің желдету жүйелерін басқа үй-жайлардың желдету жүйелерінен бөлу
өрескел
187
Аппарат және машина бөлімшелерінің авариялық жарықтандыруын жарамды күйде ұстау
едәуір
188
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелеріндегі жарылыстан қорғайтын электр жабдығын техникалық жарамды күйде ұстау
едәуір
189
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінің үй-жайларын пайдалану процесінде жеңіл лақтырылатын элементтерін (панелдерді, терезелерді, есіктерді) конструкциялардың басқа түрлеріне ауыстыруға жол бермеу
өрескел
190
Майлау материалдарын компрессорлық үй-жайларда ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста сақтауды жүзеге асыру
едәуір
191
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларда компрессорға сұйық салқындатқыштың түсу мүмкіндігін болдырмау
едәуір
192
Аммиакты тоңазытқыш қондырғылардың үй-жайларында ішкі өрт крандары шашыраған суды алуға мүмкіндік беретін шашыратқыш оқпандармен жабдықтау
едәуір
193
Компрессорлық бөлімшелер үй-жайларында компрессорлармен конструктивтік немесе технологиялық байланысы жоқ аппараттарды немесе жабдықтарды орнатуға, сондай-ақ кеңселер мен қоймалар жасауға жол бермеу
едәуір
194
Салқындатқыш агенттері бар құбыр жолдарда тасымалданатын заттарға байланысты танып ажырату бояуымен және цифрлық белгілермен қамтамасыз ету
болмашы
195
Салқындатқыш агенттері бар құбыр жолдардың қолданыстағы орналасу схемаларын, сондай-ақ салқындатқыш агентті жоспарды әзірлемей және оны бекітпей ауыстыруға жол бермеу
едәуір
196
Салқындатқыш агенттері бар құбыр жолдардың механикалық зақымдалуы ықтимал жерлеріне қорғайтын бүркеніштер, торлар, кішкене көпірлер орнату
едәуір
197
Салқындатқыш агенттері бар құбырлардың жанбайтын жылу оқшаулағышын жанатын түріне ауыстыруға жол бермеу
өрескел

182
Размещение баллонов с аммиаком на расстоянии не менее 5 метров от работающих отопительных приборов. Недопущение подогрева баллонов с аммиаком для ускорения наполнения системы
значительное
183
Недопущение устройства в противопожарных поясах холодильных камер отверстий, пропуска труб, установки крепления, а также облицовки их горючими материалами
значительное
184
Недопущение размещения холодильных агрегатов в тамбурах охлаждаемых камер. Размещение холодильных установок с рассольным охлаждением камер в машинном отделении, в котором имеется выход наружу или через коридор, отделенный от других помещений дверями
грубое
185
Недопущение в процессе эксплуатации и ремонта замены предусмотренной проектом негорючей теплоизоляции холодильных камер на горючую
грубое
186
Отделение вентиляционных систем машинного и аппаратного отделений от вентиляционных систем других помещений
грубое
187
Содержание в исправном состоянии аварийного освещения аппаратного и машинного отделений
значительное
188
Содержание в технически исправном состоянии взрывозащищенного электрооборудования в машинных и аппаратных отделениях аммиачных холодильных установок
значительное
189
Недопущение в процессе эксплуатации помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок замены легкосбрасываемых элементов (панели, окна, двери) на другие типы конструкций
грубое
190
Осуществление хранения смазочных материалов в помещениях компрессорных в закрывающейся металлической таре
значительное
191
Исключение в аммиачных холодильных установках возможности попадания в компрессор жидкого хладоагента
значительное
192
Оборудование в помещениях аммиачных холодильных установок внутренних пожарных кранов стволами-распылителями, позволяющими получать распыленную воду
значительное
193
Недопущение установки в помещениях компрессорных отделений аппаратов или оборудования, конструктивно или технологически не связанные с компрессорами, а также устройства конторок и кладовых
значительное
194
Обеспечение трубопроводов с хладоагентами в зависимости от транспортируемого по ним вещества опознавательной окраской и цифровыми обозначениями
незначительное
195
Недопущение изменений действующих схем расположения трубопроводов с хладоагентом, а также замены хладоагента без разработки плана и его утверждения
значительное
196
Установка в местах возможных механических повреждений трубопроводов с хладагентами защитных кожухов, сеток, мостиков
значительное
197
Недопущение замены негорючей теплоизоляции трубопроводов с хладоагентами на горючую
грубое

198
Тоңазытқыш станциясының үй-жайларын өздігінен тығыз жабылатын есіктермен жабдықтау
өрескел
9. Автокәсіпорындарға, көліктерге қызмет көрсететін объектілерге, автотұрақтарға (паркингтерге) қойылатын талаптар
199
Ашық тұрақ аумақтарында көлік құралдарына шағын жөндеу мен ағымды техникалық қызмет көрсетуді беті қатты алаңшаларда жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау
болмашы
200
Көлік құралдарына шағын жөндеу мен ағымды қызмет көрсетуді жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада өрт сөндіру қалқандардың болуы
едәуір
201
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде эвакуациялауға кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
едәуір
202
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын таза ұстау
болмашы
203
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тікелей мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол бермеу
болмашы
9.1 Көлік сақтауға арналған үй-жайлар, шатыр асты және ашық алаңшалар
204
Нормадан асып кеткен көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер, ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтықты азайтуға орнатуға жол бермеу
едәуір
205
Ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағаш өңдеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерді шаюға шығу қақпалары мен өту жолдарын үйіп қоюға жол бермеу
өрескел
206
Отын бактарынан, отын жолдарымен және карбюраторлардан жанармай тамшылап, аузы ашық отын бактарымен, сондай-ақ электрқұрылғылар жүйесі ақаулы күйде болса, көлік құралдарын қалдыруға жол бермеу
өрескел
207
Көлік құралдарына жанар-жағармай материалдарын құю, сондай-ақ оларды кәрізге немесе іргелес орналасқан аумаққа төгу. Қолданылған жанар-жағармай материалдарын, сүзгіштерді, ескі шүберектер мен басқа да материалдарды жинау жабылатын қақпақтармен жабдықталған жанбайтын материалдардан жасалған ыдыстарға көзделеді
едәуір
208
Аккумуляторларды тікелей көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа бейімделмеген үй-жайларда оталдыруға жол бермеу
едәуір
209
Қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (от, алау, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
210
Жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын орнатуға жол бермеу
едәуір
211
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сыйымдылықтарын сақтауға жол бермеу
едәуір

198
Оборудование помещений холодильной станции самозакрывающимися дверьми с плотным притвором
грубое
9. Требования к автопредприятиям, объектам обслуживания транспорта, автостоянкам (паркингам)
199
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием
незначительное
200
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита
значительное
201
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые препятствуют их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций
значительное
202
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте
незначительное
203
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое)
незначительное
9.1 Помещения под навесами и открытые площадки хранения транспорта
204
Недопущение установки транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями)
значительное
205
Недопущение загромождения выездных ворот и проездов, выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
грубое
206
Недопущение оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования
грубое
207
Недопущение заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши предусматривается в емкостях, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками
значительное
208
Недопущение подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях
значительное
209
Недопущение подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения
грубое
210
Недопущение установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов
значительное
211
Недопущение хранения емкостей из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное

212
Көлік құралдарын бояуға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууға жол бермеу
өрескел
9.2 Газ тәрізді отынмен жұмыс жасайтын көлік құралдарын пайдалану
213
Газды қоректену жүйесі техникалық бұзылған (герметикалық емес) көлік құралдарын жабық үй-жайда тұраққа қоюға жол бермеу
едәуір
214
Көлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сұйытылған көмірсутекті газды өршітуді жүзеге асыруға жол бермеу
өрескел
215
Қысымды бақылаумен, газды өндірумен, қозғалтқышты жылытумен, карбюратор қоспалауыштарға әр түрлі отын түрлеріне ауыстырып қосу және газ берумен байланысты жүйелерді жарамды күйде ұстау. Сұйытылған көмірсутек газы бар баллондардағы сақтандырғыш клапандарын, сондай-ақ отын беруді бұғаттауды қамтамасыз ететін электрлік магнитті клапандарын жарамды күйде пайдалану. Баллондарды куәландыруды кемінде екі жылда бір рет жүргізу
өрескел
216
Сұйытылған көмірсутек газын жабық гараж тұрақтарда және басқа да ішіндегі температурасы 25ºC асатын, жылу берілетін үй-жайларда қолдануға және сақтауға жол бермеу
өрескел
217
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған үй-жайларды әрбір 10 бірлік техникаға біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) буксирге алатын тростармен және штангтармен жарақтау
едәуір
218
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
едәуір
9.3 Аккумуляторлық станциялар
219
Темекі шегуге, от жағуға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға
өрескел
220
Бір ауысымдық қажеттіліктен артық мөлшерде қышқылды, сілтіні немесе электролитті сақтауға
болмашы
221
Жұмыс орындарында арнайы киімді және басқа да бөгде заттарды қалдыруға жол бермеу
болмашы
9.4 Жуып-шаю және бояу жұмыстарын жүргізуге арналған үй-жайлар
222
Жуу және бояу цехтарын көп қабатты ғимараттардың жертөлелерінде, цокольды және бірінші қабаттарында орналастыруға жол бермеу
өрескел
223
Бояу дайындайтын бөлімшелерді сыртқы қабырғасында терезе ойығы жеке эвакуациялық шығу жолы бар және аралас үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен оқшауланған үй-жайларда орналастыру
өрескел
224
Жуу және бояу цехтарына, сондай-ақ бояу дайындайтын бөлімшелерге жанбайтын, электр сымды, ерітінділерге төзімді және ұшқын шығармайтын еден жасау
едәуір
225
Жуу және сырлау цехтарында қырлы радиаторларды қолдануға жол бермеу
едәуір

212
Недопущение проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями
грубое
9.2 Эксплуатация транспортных средств работающих на газообразном топливе
213
Недопущение стоянки в закрытом помещении транспортных средств с технически неисправной (негерметичной) газовой системой питания
значительное
214
Недопущение осуществления стравливания сжиженного углеводородного газа в помещениях, предназначенных для хранения транспортных средств
грубое
215
Содержание в исправном состоянии систем, связанных с контролем давления, выработки газа, подогрева двигателя, переключения на разные виды топлива и подачи газа в карбюратор-смеситель. Эксплуатация в исправном состоянии предохранительных клапанов на баллонах с сжиженным углеводородным газом, а также электромагнитных клапанов, обеспечивающих блокировку подачи топлива. Проведение освидетельствования баллонов не реже 1 раза в 2 года
грубое
216
Недопущение применения и хранения сжиженного углеводородного газа в закрытых гаражах-стоянках и других отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 25С
грубое
217
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
значительное
218
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
значительное
9.3 Аккумуляторные станции
219
Недопущение курения, разведения огня, использования электронагревательных приборов
грубое
220
Недопущение хранения кислот, щелочей или электролит в количестве, более односменной потребности
незначительное
221
Недопущение оставления специальной одежды и посторонних предметов на рабочих местах
незначительное
9.4 Помещения для проведения промывочных и окрасочных работ
222
Недопущение размещения промывочных и окрасочных цехов в подвальных, цокольных и на первых этажах многоэтажных зданий
грубое
223
Размещение краскозаготовительных отделений в помещении у наружной стены с оконными проемами, с самостоятельным эвакуационным выходом и изоляция от смежных помещений негорючими стенами
грубое
224
Выполнение полов промывочных и окрасочных цехов, а также краскозаготовительных отделений негорючими, электропроводными, стойкими к растворителям, исключающими искрообразование
значительное
225
Недопущение применения ребристых радиаторов в промывочных и окрасочных цехах
значительное

226
Электрлік іске қосу құрылғыларын, түймелі электр магнитті іске қосқыштарды жуу және сырлау үй-жайларынан тыс орнату
едәуір
227
Жуу, бояу цехтарының және бояу дайындау бөлімшелерінің жылжымалы технологиялық жабдығын қорғаныш құрылғылармен (саты, баспалдақ, тақтайша, арба) жабдықтау
едәуір
228
Жұмысшылар мен қызметшілерге синтетикалық және жібек маталардан киім киюге, сондай-ақ жүзіктер мен білезіктер тағуға жол бермеу
болмашы
229
Жұмыскерлерді ток өткізгіш аяқ киімдермен және статикаға қарсы білезіктермен қамтамасыз ету
болмашы
10. Әкімшілік ғимараттарға (көп салалы кешендерге), көппәтерлі (жеке) тұрғын үйлерге және жатаханаларға қойылатын талаптар
230
Түтiнге қарсы қорғау, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын, авариялық жарықтандыру, iшкi өртке қарсы су құбыры, авариялық лифтiлердің жарамды күйде ұсталуы және оларды жүйелі тексеруді ұйымдастыру
өрескел
231
Объектiлердiң орталық диспетчерлiк пункттеріне шығарылған өртке қарсы қорғау жүйелерiн басқару қондырғылары мен бақылау аспаптарын ұстау, сондай-ақ қызметке түсу кезінде оларды кезекші персоналдың тексеруін қамтамасыз ету
өрескел
232
Өрт кезiнде қосылатын өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң iске қосу құрылғыларында олардың мақсаты мен қолданысқа келтіру тәртiбi туралы ілулі тақтайшаның болуы
болмашы
233
Табиғи жарықтандыруы жоқ эвакуациялау жолдарының электр жарығымен тұрақты жарықтандырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ жарықтың қозғалысқа жарық диодтан қосылу мүмкiндiгiнің болуы
өрескел
234
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiне кiретiн есiктерде жарамды өздiгiнен жабылатын құрылғылар мен тығыздағыш төсемшелердің болуы
өрескел
235
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға құрылыс салынуын, жабдықтармен, автокөлікпен үймелеуге жол бермеу
едәуір
236
Тұйық жабындарда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу
өрескел
237
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу
едәуір
238
Ортақ дәлiздерде түтiн жоюға кедергi келтiретiн жабындарды орнатуға жол бермеу
едәуір
239
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу
өрескел
240
Тұрғын үй пәтерлерi мен жатақхана бөлмелерiнде жарылыс, өрт қауіптi заттар мен материалдар қолданылатын және сақталатын әр түрлi шеберханалық және қоймалық үй-жайларды орнатуға, сондай-ақ басқа мақсатқа арналған үй-жайға жалға беруге жол бермеу
едәуір
241
Жатақханаларда (тұрғын үй-жайлардан басқа) темекi шегуге арналған орындар "Темекi шегуге арналған орын" деген жазумен, жанбайтын материалдардан жасалған урналардың немесе темекi күлін салғыштардың болуы
болмашы

226
Установка электрических пусковых устройств, кнопочных электромагнитных пускателей вне промывочных и окрасочных помещений
значительное
227
Оборудование защитными устройствами передвижное технологическое оборудование промывочных, окрасочных цехов и краскозаготовительных отделений (лестницы, стремянки, доски, тележки)
значительное
228
Недопущение ношения рабочими и служащими одежды из синтетических материалов и шелка, а также колец и браслетов
незначительное
229
Обеспечение работников токопроводящей обувью и антистатическими браслетами
незначительное
10. Требования к административным зданиям (многофункциональным комплексам),
многоквартирным (индивидуальным) жилым домам и общежитиям
230
Содержание в исправном состоянии систем и установок противодымной защиты, пожарной автоматики, аварийного освещения, внутреннего противопожарного водопровода, аварийных лифтов и организация их систематической проверки
грубое
231
Содержание установок управления и приборов контроля за системами противопожарной защиты, выведенных на центральные диспетчерские пункты объектов, а также обеспечение их проверки дежурным персоналом при заступлении на службу
грубое
232
Наличие вывешенных у пусковых устройств систем противопожарной защиты, включаемых при пожаре, табличек об их назначении и порядке приведения в действие
незначительное
233
Обеспечение постоянного освещения электрическим светом путей эвакуации, не имеющих естественного освещения, а также наличие возможности включения освещения от светодиода на движение
грубое
234
Наличие на дверях, входящих в систему противодымной защиты, исправных самозакрывающихся устройств и уплотняющих прокладок
грубое
235
Недопущение застройки, загромождения оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки в случае пожара автолестниц
значительное
236
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями
грубое
237
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
значительное
238
Недопущение устройства в общих коридорах перегородок, препятствующих дымоудалению
значительное
239
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
грубое
240
Недопущение устройства в квартирах жилых домов и жилых комнатах общежитий различного рода мастерские и складские помещения, где применяются и хранятся взрывопожароопасные вещества и материалы, а также сдача их в аренду под помещения другого назначения
значительное
241
Наличие в общежитиях (за исключением жилых помещений) мест, выделенных для курения, оборудованных надписью "Место для курения", урнами или пепельницами из негорючих материалов
незначительное

242
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн қабылдағаннан кейiн жүйемен басқару қалқанын токтан ажыратуға жол бермеу
едәуір
243
Өртке қарсы қорғау жүйесiн баптағанға дейiн жаңадан салынған ғимаратты пайдалануға жол бермеу
едәуір
244
Балкондар мен лоджияларда эвакуациялау есiктерiн, люктердi, сондай-ақ аралас секцияларға адамдардың өтуiне арналған өткелдердi қатты бекiтуге және эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен үймелеуге жол бермеу
өрескел

242
Недопущение обесточивания после приемки системы противодымной защиты, щиты управления системой
значительное
243
Недопущение эксплуатации вновь построенного здания до наладки систем противопожарной защиты
значительное
244
Недопущение забивания наглухо и загромождение мебелью, оборудованием эвакуационных дверей, люков на балконах и лоджиях, а также переходов для людей в смежные секции и выходов на эвакуационные лестницы
грубое

245
Түтiнденбейтiн саты торларына әйнек салуға немесе жалюзиi мен әуе аймақтарын бекiтуге жол бермеу
өрескел
246
Ауа өткiзгiштердегi отты бөгейтiн құрылғылардың (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт сигнализациясы немесе өрт сөндiру құрылғылары бар желдеткiш жүйелерiнiң бұғаттау құрылғыларының, өрт кезiнде желдеткiштi автоматты ажырату құрылғыларының жарамды жай-күйі
өрескел
11. Автомобиль жанар-жағармай құю станцияларына және газ толтыру станцияларына (стационарлық және жылжымалы) қойылатын талаптар
247
АЖС ғимаратын орталық жылу беру жүйесімен жабдықтау.
Автожанармай құю станциясының үй-жайларында зауытта дайындалған, өрт қауіпсіздігі талаптарына сай майлы электрмен жылыту аспаптарын жанғыш конструкциялар мен материалдарға дейінгі тиісті қашықтықты сақтай отырып пайдалануға. Жылыту аспаптары мен әр түрлі құбыр өткізгіштерге жанғыш материалдарды (арнайы киімді, сүрту материалын) қоюға, сондай-ақ жылыту аспаптарында киім мен аяқ киімді кептіруге жол бермеу.
Автожанармай құю станциясының аумағы мен ғимараттарында жылу беру қондырғылары мен ашық от қолданылатын құрылғыларды пайдалануға жол бермеу
едәуір
248
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағына кірердің алдында оның аумағында көлік қозғалысын ұйымдастыру схемасының және жүргізушілер мен жолаушыларға арналған өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау туралы талаптарымен стендтердің болуы
едәуір
249
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағында шылым шегуге жол бермеу
өрескел
250
Автожанар-жағармай құю станциясының барлық үй-жайларының есіктерінде, сондай-ақ сыртқы қондырғыларда:

245
Недопущение остеклений или заделки жалюзей и воздушных зон незадымляемых лестничных клеток
грубое
246
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройств блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматических устройств отключения вентиляции при пожаре
грубое
11. Требования к автомобильным заправочным и газозаправочным станциям (стационарных и передвижных)
247
Оборудование зданий автозаправочной станции системами центрального отопления.
Использования в помещениях автозаправочной станции масляных электронагревательных приборов только заводского изготовления, отвечающих требованиям пожарной безопасности, с соблюдением требуемых расстояний до горючих конструкций и материалов. Недопущение складирования на нагревательных приборах и трубопроводах различного рода, горючих материалов (специальную одежду, обтирочный материал), а также сушить одежду и обувь на нагревательных приборах.
Недопущение устройства на территории и в зданиях автозаправочной станции отопительных установок и устройств с применением открытого огня
значительное
248
Наличие перед въездом на территорию автозаправочной станции схемы организации движения транспорта по территории и стенда с требованиями о соблюдении мер пожарной безопасности для водителей и пассажиров
значительное
249
Недопущение курения на территории автозаправочной станции
грубое
250
Наличие на дверях во все помещения автозаправочной станции, а также на наружных установках надписей с указанием:

1) жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайлардың санаты;
2) жарылыс қауптілігінің немесе өрт қауіптілігі аймақтарының сыныбы;
3) өртке қарсы жай-күйге жауапты жұмыскердің тегі, аты-жөні
4) өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру телефонының нөмірі көрсетілген жазбаның болуы
болмашы
251
Жанып жатқан көлік құралын автожанар-жағар май құю станциясының аумағынан шұғыл эвакуациялау үшін кемінде 3 метрлік қатты буксирлік штангінің болуы
едәуір
252
Автожанар-жағар май құю станциясы ауыл шаруашылығы дәнді-дақыл алқаптарының жанында орналастырылған кезде жалынның (бидай, мақта) дала алқаптарына таралуы мүмкін, автожанар-жағар май құю станциясы шекарасының бойымен ені кем дегенде 4 метрлік жер жыртудың болуы
болмашы
11.1 Технологиялық жабдықты пайдалану

1) категории помещений по взрывопожарной и пожарной опасности
2) класса взрывоопасных или пожароопасных зон
3) фамилии и инициалы ответственного за противопожарное состояние работника
4) номеров телефонов вызова подразделений противопожарной службы
незначительное
251
Наличие жесткой буксировочной штанги, длиной не менее 3 метра, для экстренной эвакуации с территории автозаправочной станции горящего транспортного средства
значительное
252
При размещении автозаправочной станции вблизи посевов сельскохозяйственных культур, по которым возможно распространение пламени (зерновые, хлопчатник) или степным массивам, наличие опашки вдоль границ автозаправочной станции шириной не менее 4 метров
незначительное
11.1 Эксплуатация технологического оборудования

253
Технологиялық жабдықты:
1) отынның ағуы болғанда;
2) бақылау және реттеу аспаптары болмағанда, жарамсыздық болғанда, ажыратылғанда немесе тексеру мерзімі өтіп кеткенде;
3) кез келген жарамсыздық кезінде пайдалануға жол бермеу
өрескел
254
Технологиялық жабдыққа автожанармай құю станциясының өрт қауіптілік дәрежесін арттыратын конструктивті өзгерістер енгізуге жол бермеу
едәуір
255
Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықта статикалық электрден қорғаудың болуы
өрескел

253
Недопущение эксплуатация технологического оборудования:
1) при наличии утечек топлива;
2) при отсутствии, неисправности, отключении или с просроченными сроками проверки приборов контроля и регулирования;
3) при наличии любых неисправностей
грубое
254
Недопущение внесения конструктивных изменений в технологическое оборудование, повышающие степень пожарной опасности автозаправочной станции
значительное
255
Наличие защиты от статического электричества основного и вспомогательного технологического оборудования
грубое

256
Фланецтердің, келте құбырлардың, штуцерлердің және атмосферадан отын мен оның буын бөлетін басқа да құрылғылардың қақпақтары мен келте құбырлары арматурамен жанасу орындарында ұшқын шығармайтын және мұнай өнімдері мен қоршаған ортаның әсеріне тұрақты төсемдердің болуы
өрескел
257
Отын сақтауға арналған резервуарлар деаэрация желілердің болуы.
Деаэрация желілерінің құбыр өткізгіштері кез келген уақытта жұмыс жасау қабілетін сақтай алатын от бөгегіштермен немесе қоса салынған от бөгегіштері бар тыныс алу клапандарымен жарақтау
өрескел

256
Наличие не искрящихся и устойчивых к воздействию нефтепродуктов и окружающей среды прокладок крышек и патрубков фланцев, патрубков, штуцеров и устройств отделяющие топливо и его пары от атмосферы, в местах соприкосновения с арматурой
грубое
257
Наличие линий деаэрации в резервуарах для хранения топлива. Оснащение трубопроводов линии деаэрации огнепреградителями или дыхательными клапанами со встроенными огнепреградителями, сохраняющими работоспособность в любое время года
грубое

11.2 Жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу
258
Жанғыш бу-ауа қоспалары түзілетін аймақтарда жұмысты ұшқын шығармайтын киім мен аяқ киімде ұшқынға қауіпсіз аспаппен орындау
едәуір
259
Автожанармай құю станциясының технологиялық жүйелерінің герметикалығына пневматикалық сынаулар жүргізу үшін (резервуардың қабырға аралық кеңістігі, резервуардың ішкі кеңістігі, құбыр өткізгіштігі) жанбайтын газдар (азот, көмір қышқыл газы) пайдалану
едәуір

11.2 Проведение ремонтных и регламентных работ
258
Выполнение работ в зонах, в которых образуются горючие паровоздушные смеси, искробезопасным инструментом в одежде и обуви, неспособных вызвать искру
значительное
259
Использование негорючих газов (азот, углекислый газ) для проведения пневматических испытаний на герметичность технологических систем автозаправочной станции (межстенное пространство резервуара, внутреннее пространство резервуара, трубопроводы)
значительное

260
От бөгегішті немесе онымен жабдықталған тыныс алу клапанын деаэрация жүйесi құбырының шығу жолында осы құбыр өткізгішті тығын арматурасымен герметикалық жабынсыз алуға жол бермеу
өрескел
261
Автожанармай құю кешендерінің аумағында, ғимараттарында, құрылыстарында, үй-жайларында, технологиялық жүйелерінде жөндеу жұмыстарын жүргізуге объектінің басшысы жазбаша рұқсаттың болуы
болмашы
11.3. Отынды қабылдау және беру жабдығы

260
Недопущение снятия огнепреградителя или снабженный им дыхательный клапан при выходе трубопровода системы деаэрации без герметичного перекрытия трубопровода запорной арматурой
грубое
261
Наличие письменного разрешения руководителя объекта на проведение ремонтных работ на территории, в зданиях, сооружениях, помещениях, технологических системах автозаправочных комплексов
незначительное
11.3. Оборудование для приема и выдачи топлива

262
Автоцистерналардан отын құю жабық схема бойынша қамтамасыз ету
едәуір
263
Автожанармай құю станциясына отыны бар автоцистерналар кірген кезде оның аумағынан барлық көлік пен бөгде адамдарды шығаруды қамтамасыз ету. Бір мезгілде екі және одан да көп автоцистерналардың болуына тыйым салу.
болмашы
264
Автоцистернадан жанар-жағар май құю операциясын автожанармай құю станциясының кемінде екі жұмыскері және мынадай талаптарды орындағанда жүргізіледі:
1) автоцистерналарға арналған жанармай құю алаңында әрқайсысының көлемі кемінде 100 литр жылжымалы ауа-көбікті өртсөндіргіштің болуы;
2) автоцистерналардың жанармай құю алаңдарынан мұнай өнімдерімен ластанған атмосфералық жауын-шашын қалдықтарының науасы жабылады және отын төгілуін авариялық резервуарға бұру құбыр өткізгішін ашу;
3) автоцистерналарды жерге тұйықтау
едәуір

262
Обеспечение слива топлива из автоцистерн по закрытой схеме
значительное
263
Обеспечение удаления всего транспорта и посторонних лиц с территории автозаправочной станции при въезде на нее автоцистерн с топливом. Запрет наличия на автозаправочной станции одновременно двух и более автоцистерн
незначительное
264
Производство операции по сливу топлива из автоцистерн не менее чем двумя работниками автозаправочной станции и при выполнении следующих условий:
1) наличия у заправочной площадки для автоцистерн двух передвижных воздушно-пенных огнетушителя объемом не менее 100 литров каждый;
2) перекрытия лотка отвода атмосферных осадков, загрязненных нефтепродуктами, с заправочной площадки автоцистерн и открытия трубопровода отвода проливов топлива в аварийный резервуар;
3) заземление автоцистерн
значительное

265
Жерге тұйықталатын өткізгіштерді автоцистернаның боялған және ластанған металл бөліктеріне қосуға жол бермеу
едәуір
266
Жұмыс iстеп тұрған қозғалтқыштары бар көлік құралдарына жанармай құюға жол бермеу
өрескел
267
Егер қолданылатын технологиялық жүйеге келісілген және бекітілген техникалық шарттар мен техникалық пайдалану құжаттамасында көзделмеген болса, жер асты резервуарларымен көлік құралдарының өтуіне жол бермеу
едәуір

265
Недопущение подсоединения заземляющих проводников к окрашенным и загрязненным металлическим частям автоцистерн
значительное
266
Недопущение заправки транспортных средств с работающими двигателями
грубое
267
Недопущение проезда транспортных средств над подземными резервуарами, если это не предусмотрено в согласованных и утвержденных технических условиях и технико-эксплуатационной документации на применяемую технологическую систему
значительное

268
Найзағай болғанда және атмосфералық разрядтардың пайда болу қауіптілігі болған уақытта резервуарларға отын құюға және тұтынушыларға отын беруге жол бермеу
өрескел
269
Бензин қабылдау, сақтау немесе беру операциялары жүзеге асырылатын автожанармай құю станциясының аумағына ұшқын өшіргіштермен жабдықталмаған тракторлардың өтуіне жол бермеу
өрескел
270
Автожанармай құю станциясының жабдығын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеумен тікелей байланысы жоқ жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
едәуір

268
Недопущение заполнения резервуаров топливом и выдача топлива потребителям во время грозы и во время опасности проявления атмосферных разрядов
грубое
269
Недопущение въездв тракторов, не оборудованных искрогасителями, на территорию автозаправочной станции, на которых осуществляются операции по приему, хранению или выдаче бензина
грубое
270
Недопущение проведения ремонтных работ, не связанных непосредственно с ремонтом оборудования, зданий и сооружений автозаправочной станции
значительное

271
Жолаушылары бар көлік құралдарына (кемінде төрт есікті жеңіл автомобильдерден басқа) жанармай құюға жол бермеу
едәуір
272
Жарылғыш заттар, сығымдалған және сұйытылған жанғыш газдар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар, тез тұтанатын материалдар, улы және радиоактивті заттар мен басқа да қауіпті заттар мен материалдар тиелген көлік құралдарының кіруіне жол бермеу
едәуір
11.4 Жылжымалы автожанар-жағармай құю станциялары
273
Жылжымалы автожанармай құю станцияларын арнайы бөлінген алаңдарға орналастыру
едәуір

271
Недопущение заправки транспортных средств с пассажирами (за исключением легковых автомобилей с количеством дверей не менее четырех)
значительное
272
Недопущение заезда транспортных средств, груженные взрывчатыми веществами, сжатыми и сжиженными горючими газами, легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, легкогорючими материалами, ядовитыми и радиоактивными веществами и другими опасными веществами и материалами
значительное
11.4 Передвижные автозаправочные станций
273
Размещение передвижных автозаправочных станций на специально отведенных площадках
значительное

274
Арнайы бөлінген алаңдағы жылжымалы автожанармай құю станцияларын пайдалануды бастамас бұрын:
1) бақылау-өлшеу аспаптары арқылы және көзбен шолу станцияларының герметикалығы тексеріледі;
2) автожанармай құю станцияларының жерге қосатын өткізгіші алаңның жерге тұйықтау құрылғысына қосылады;
3) көлік құралының отын багының астына қою үшін тұғырлар дайындалады;
4) көлік құралдарының автожанармай құю станцияларына өтуін шектейтін кемінде 1 метр тосқауылдар орнатылады;

274
Выполнение мероприятий перед началом эксплуатации передвижных автозаправочных станций на специально выделенной площадке:
1) проверка герметичности станции по контрольно-измерительным приборам и визуально;
2) подсоединение заземляющих проводников автозаправочных станций к устройству заземления площадки;
3) установки поддона под топливный бак транспортного средства;
4) устройство барьеров, ограничивающие подъезд транспортных средств к автозаправочной станции не менее чем на 1 метр;

5) ескерту белгілері мен ақпарат қалқаны орнатылады
едәуір
12. Моншалар мен хауыздарға қойылатын талаптар
275
Құрғақ ыстық камерасынан соратын ауа өткізгіштің оңашалануын және тікелей сыртқа шығарылуын жасау
едәуір
276
Қолдан жасалған жылу электр қыздырғыш қондырғыларын орнатуға жол бермеу
өрескел
277
Ажыратылған немесе жарамсыз термо реттегіші бар тас пешті пайдалануға жол бермеу
өрескел
278
Хауыздардың үй-жайларында арнайы жабдықталған орындардан басқа жерлерде тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарын қолдануға жол бермеу
өрескел

5) установка предупреждающего знака и информационного щита
значительное
12. Требования к баням и саунам
275
Выполнение вытяжного воздуховода вне камеры сухого жара обособленным и выведенным непосредственно наружу
значительное
276
Недопущение установки теплоэнергонагревателей кустарного изготовления
грубое
277
Недопущение эксплуатации печи-камина с отключенным или неисправным терморегулятором
грубое
278
Недопущение пользования в помещениях сауны электронагревательными бытовыми приборами вне специально оборудованных мест
грубое

13. Қонақ үйлердi, мотельдердi, кемпингтерге қойылатын талаптар
279
Мемлекеттік және орыс тілдерінде және басқа да тілдерде ілінген өрт қауіпсіздігі талаптарымен жаднамалардың болуы
болмашы
280
Қонақ үйлердің, мотельдердің, кемпингтердің нөмірлерінде және жатақханалардың есіктерінің ішкі жағында өрт болған жағдайда эвакуациялау жолдарының жоспарында нөмірлері немесе бөлмелері, эвакуациялау жолдары мен қозғалыс бағыты, өрт сөндіру құралдарын орналастыру орны мен қажетті түсіндірме мәтіні бар сигнализациясы көрсетіліп, адамдарды эвакуациялаудың жеке жоспарларының болуы
болмашы

13. Требования к гостиницам, мотелям, кемпингам
279
Наличие вывешенных памяток с требованиями пожарной безопасности на государственном и русском языках и других языках
незначительное
280
Наличие на внутренней стороне двери в номерах гостиниц, мотелей, кемпингов и общежитий индивидуальных планов эвакуации людей на случай возникновения пожара с указанием на плане номера или комнаты, эвакуационных выходов и путей движения к ним, мест размещения средств пожаротушения и сигнализации с необходимым пояснительным текстом
незначительное

281
Қонақ үйлердің тұрғын қабаттарында қоймалар, кеңселер, конторлар орналастыруға жол бермеу
едәуір
282
Қонақ үйлердің, кемпингтердің, мотельдердің ғимараттарының қызмет көрсетуші персоналының жұмыс орнында сақталатын тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарымен және электр шамдарымен қамтамасыз етілуі
едәуір
14. Жазғы демалыс үйлері мен аймақтарына, сауықтыру лагерьлерi мен туристік базаларға қойылатын талаптар
283
Балалардың сауықтыру лагерьлерінің ағаш ғимараттарын бір қабаттан жоғары орнатуға жол бермеу
едәуір
284
Жанбайтын жабыны мен жылытқышының болуы, каркас және қалқан ғимараттарды сылаудың болуы
өрескел
285
Ғимараттарды тез тұтанатын материалдармен (сабанмен, жаңқамен, қамыспен, жоңқамен) жабуға жол бермеу
өрескел
286
Балалармен қамтылған ағаш ғимараттарда асханалар, кір жуу орындарын орнатуға жол бермеу
едәуір
287
Жанғыш конструкциялардан жасалған ғимараттарда 50-ден астам балаларды орналастыруға жол бермеу
өрескел
288
Жазғы кезеңде балалар жұмыс істейтін үй-жайларда пеш жағуға, керосинді және электрлік қыздыру құралдарын қолдануға жол бермеу
өрескел
289
Балалардың жазғы демалыс орындарындағы және сауықтыру лагерьлеріндегі кір жуатын бөлмелер мен асханаларды балалар орналасқан ғимараттан 15 метр қашықтықта оқшау құрылыстарға орналастыру
өрескел
290
Балаларды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілмеген балалардың жазғы демалыс орындарында, сауықтыру лагерьлерінде орналастыруға жол бермеу
едәуір
291
Балалардың жазғы демалыс орындары, жазғы сауықтыру лагерьлері телефон байланысымен, өрт болған жағдайда берілетін сигнал белгісімен және бастапқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етілуі. Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы
едәуір
15. Мәдени-ойын-сауық және спорт мекемелерiне қойылатын талаптар
292
Көрермен залдары мен мінбелерде барлық креслолар мен орындықтардың арасын қосу және еденге мықтап бекіту
едәуір
293
Сахналық қораптардың ағаш құрылымдарын (желтартқыштар, сахна төсемелері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары) антипирендермен қанық сіңіру, сондай-ақ жанғыш декорациялар, сахналық және көрмелік безендірулер, көрермендік және экспозициялық залдардағы маталы перделерді, фойелерді, буфеттерді өңдеу
өрескел
294
Ойын-сауық театр мекемелерінің сахналық қораптарының шегінде бір мезгілде екі қойылымға арналғаннан артық декорациялар мен сахна құралдарының болуына жол бермеу. Декорацияларды, бутафорилерді, ағаш станоктарды, бөктерлерді, құрал-саймандарды және басқа да заттарды трюмаларда, желтартқыштарда және жұмыс алаңдарында (галереяларда), саты баспалдақтарының және алаңдарының астында, жертөлелерде және көрермен залдарында сақтауға жол бермеу
едәуір

281
Недопущение размещения в помещениях гостиниц на жилых этажах складов, офисов, контор
значительное
282
Обеспеченность обслуживающего персонала смены зданий гостиниц, кемпингов, мотелей, индивидуальными средствами защиты органов дыхания и электрическими фонарями, которые хранятся на рабочем месте
значительное
14. Требования для домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз
283
Недопущение устройства деревянных зданий детских оздоровительных лагерей свыше одного этажа
значительное
284
Наличие негорючей кровли и утеплителя, а также оштукатуривания каркасных и щитовых зданий
грубое
285
Недопущение покрытия здания горючими материалами (соломой, щепой, камышом, толью)
грубое
286
Недопущение устройства кухонь, прачечных в деревянных зданиях, занятых детьми
значительное
287
Недопущение размещения более 50 детей в зданиях из горючих конструкций
грубое
288
Недопущение топки печи, применение керосиновых и электронагревательных приборов в помещениях, занятых детьми в летний период
грубое
289
Размещение прачечных и кухонь, в местах летнего отдыха детей и оздоровительных лагерях в обособленных строениях на расстоянии не менее 15 метров от деревянных зданий, в которых размещаются дети
грубое
290
Недопущение размещения детей в местах летнего отдыха, оздоровительных лагерях, не обеспеченных наружным противопожарным водоснабжением
значительное
291
Обеспечение мест летнего отдыха детей, летних оздоровительных лагерей телефонной связью, сигналом тревоги на случай пожара и первичными средствами пожаротушения. Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала
значительное
15. Требования для культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений
292
Соединение в ряды между собой и прочное крепление к полу всех кресел и стульев в зрительных залах и на трибунах
значительное
293
Обработка деревянных конструкции сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) глубокой пропиткой антипиренами, а также горючие декорации, сценическое и выставочное оформление, драпировки в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах
грубое
294
Недопущение в пределах сценической коробки театрально-зрелищных учреждений одновременного нахождения декорации и сценического оборудования более чем для двух спектаклей. Недопущение хранения декораций, бутафории, деревянных станков, откосов, инвентаря и другого имущества в трюмах, на колосниках и рабочих площадках (галереях), под лестничными маршами и площадками, в подвалах и под зрительными залами
значительное

295
Сахна планшетінің айналасын безендіру кезінде ені кемінде 1 метр болатын еркін айналма өту жолымен қамтамасыз ету
едәуір
296
Сахнада темекі шегуге, ашық оттарды (алауларды, май шамдарды, үлкен шырағдандарды), доғалық прожекторларды, отшашулар мен басқа да от түріндегі әсерлерді қолдануға жол бермеу
өрескел
297
Көрермендерге арналған уақытша орындардың (жылжымалы, алынатын, жиналып бөлшектелетін) жасалуына жол бермеу, сондай-ақ жабық және ашық спорт құрылыстарының мінбелеріндегі орындықтарды жану кезінде қауіптілігі жоғары заттар бөліп шығаратын синтетикалық материалдардан жасауға жол бермеу
едәуір
298
Эвакуациялау жолдарында қосалқы орындықтарды орнатуға жол бермеу
өрескел
299
Спорттық-көркемдік мерекелерді, халықаралық жарыстарды немесе басқа халықаралық іс-шараларды, сондай-ақ мәдени ойын-сауық іс-шараларды ашу және жабу кезінде мінбелерде аясын орналастыруға арналған эвакуациялау люктеріндегі уақытша орындықтарды алмалы-салмалы етіп жасау
өрескел
300
Спорт залдарындағы көрермендерге арналған креслоларды тұрақты және уақытша мінбелерден көрермендердің қарама-қарсы немесе қиылысатын легі болатындай етіп қоюға жол бермеу
өрескел
301
Жабық спорт құрылыстарында көрермендердің отыруына арналған уақытша конструкцияларды бекітуге, сондай-ақ тұғырларды, эстрадаларды, рингтерді бекітуге арналған аспаптарды ақаусыз күйде ұстау
өрескел
302
Спорттық құрылыстарында телевизиялық камераларын орнату орындары мінбелер қатарының арасындағы өтетін жолдарға орнатылмауы және өрт кезінде адамдарды эвакуациялауға кедергі келтіруіне жол бермеу
өрескел
303
Көрермендерге арналған мінбелері бар спорттық залдарда жасанды мұз жабындылары болған жағдайда мұз тазалайтын машиналарды (жарыстарды, ойындарды, жаттығуларды, дайындықтарды өткізу кезеңінде) уақытша тұрақтандыруға арналған орындармен қамтамасыз ету
едәуір
304
Көлемі кемінде 100 м2 қатарларды алатын спорт керек-жарақтарын, залдардың жинау-бөлшектеу конструкцияларын, залдардың алмалы-салмалы жабындарын және басқа материалдарды сөрелері жоқ жерлерде сақтауға жол бермеу
едәуір
305
Қаруларды тазалауға арналған үй-жайларда майланған шүберекті жинауға арналған металл жәшіктің болуы
болмашы
306
Спорт залдарда жанғыш материалдарды, сондай-ақ конструкциялары жанғыш материалдардан жасалған үй-жайларды металл және ағаш көтергіш конструкцияларды бекіту тораптарының астына тікелей орнатуға жол бермеу
едәуір
307
Софиттер мен рампаларды тек жанбайтын материалдармен монтаждалуын қамтамасыз ету
едәуір
308

295
Обеспечение при оформлении постановок вокруг планшета сцены свободного кругового прохода шириной не менее 1 метра
значительное
296
Недопущение на сцене курения, применение открытого огня (факелы, свечи, канделябры), дуговых прожекторов, фейерверков и других видов огневых эффектов
грубое
297
Недопущение выполнения временных мест для зрителей (выдвижные, съемные, сборно-разборные), а также недопущение выполнение сидений из синтетических материалов, выделяющие при горении высокоопасные вещества на трибунах крытых и открытых спортивных сооружений
значительное
298
Недопущение установки приставных сидений на путях эвакуации
грубое
299
Выполнение съемными временных сидений в эвакуационных люках, предназначенные для размещения фона на трибунах при проведении спортивно-художественных праздников, открытия и закрытия международных соревнований или международных мероприятий, а также культурно-зрелищных мероприятий
грубое
300
Недопущение расстановки кресел для зрителей в спортивных залах создающих встречные или пересекающиеся потоки зрителей с постоянных и временных трибун
грубое
301
Содержание в исправном состоянии приспособлений для крепления временных конструкций для сидения зрителей в крытых спортивных сооружениях, а также крепления помостов, эстрад и рингов
грубое
302
Недопущение установки телевизионных камер на спортивных сооружениях в проходах между рядами трибун и препятствованию эвакуации людей при пожаре
грубое
303
Обеспечение в спортивных залах с трибунами для зрителей при наличии искусственных ледовых покрытий мест для временной (на период проведения соревнований, представлений, тренировок, репетиций) стоянки льдоочистительных машин
значительное
304
Недопущение при бесстеллажном хранении спортинвентаря, сборно-разборных конструкций залов, съемных покрытий залов и других материалов, укладываемые в штабели площадью более 100 м2
значительное
305
Наличие металлического ящика для сбора промасленной ветоши в помещениях для чистки оружия
незначительное
306
Недопущение в спортивных залах складирование горючих материалов, а также устройство помещений с конструкциями из горючих материалов непосредственно под узлами крепления металлических и деревянных несущих конструкций
значительное
307
Обеспечение монтажа софитов и рамп только на негорючие материалы
значительное
308

Тұғырдың (эстраданың) ағаш рампасы мен электр шамдарының қаптамалары арасында қалыңдығы 8-10 миллиметр төсеме салынады, ал эстрадаға немесе тұғырларға орнатылған барлық тасымалданатын электр шамдары (кішкентай шамдар) сыртқы жағынан жанбайтын материалдармен қорғалады
едәуір
309
Барлық софиттерге жарық жағынан шамдардың әйнектерінің және лампалардың жарылған колбаларының сынықтарының түсуін болдырмайтын қорғайтын металл торлар орнатылуын қамтамасыз ету
едәуір

Обеспечение прокладки между деревянной рампой помоста (эстрады) и кожухами электросветильников негорючего материала толщиной 8-10 миллиметров, защиты негорючими материалами с наружной стороны всех переносных электрофонарей (подсветы), устанавливаемые на эстраде или помосте
значительное
309
Обеспечение установки у всех софитов со стороны света защитной металлической сетки, предотвращающей выпадение стекол светильников и осколков разорвавшихся колб ламп
значительное

16. Ғибадат ету объектілеріне қойылатын талаптар
310
Шам қойғыштар, шырақтар және ашық от қолданылатын жарықтандыру жабдығы жанбайтын табандарға орнату
өрескел
311
Қызметтер мен салттарды жүргізу үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу:
1) жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған көлденең қоршау конструкцияларынан 0,7 метр;
2) жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған тік қоршау конструкцияларынан 0,5 метр
өрескел

16. Требования к культовым объектам
310
Установка подсвечников, светильников и осветительного оборудования с применением открытого огня на негорючих основаниях
грубое
311
Недопущение использования источников открытого огня для проведения служб и обрядов на расстоянии менее:
1) 0,7 метра от горизонтальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4
2) 0,5 метра от вертикальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4
грубое

312
Діни құрылыстарда от жұмыстарын жүргізуге (пеш жағу, дәнекерлеу және от жұмыстарының басқа да түрлері), салттар мен ырымдарды жүргізу кезінде жанғыш сұйықтықтарды толтырып құюға жол бермеу
өрескел
313
Қызмет етушілер санына тең көлемде тыныс алу органдарын қорғаудың дұрыс жеке құралдарының болуы
едәуір
17. Мұнай-газ өндіруші өнеркәсіп объектілеріне қойылатын талаптар
314
Мұнай базасының, құю және сору станцияларының аумағын кемінде биіктігі 2 метр болатын жанбайтын материалдан жасалған дуалмен қоршау
болмашы
315
Опырылып құлаған резервуар орнына ағаштар мен бұталардың отырғызылуына жол бермеу
болмашы
316
Объекті аумағында алау жағуға, қоқыс пен қалдықтарды өртеуге, шырақ, керосинді шам және тағы да басқа ашық от көздерін қолдануға жол бермеу
өрескел
317
Орнатуға бөлінген аумақтарды жер үстіндегі және жер астындағы құбыр жолдарынан, кәбілдерден босату, ағаштан, бұтадан, шөптерден тазарту және жоспарлау
едәуір
318
Жер үстіндегі құрылыстардың айналасында көліктің және өрт техникасының қозғалуы үшін ені 10-12 метр алаңша тегістеледі
едәуір
319
Аумақтардың жоспарлауы сұйықтықтарды сағасынан және жер үстіндегі құрылыстардан арнайы қоймаларға (торға) бұрып ағызудың болуы
едәуір
320
Отын құятын ыдыстар мен қондырғыларды жер үсті үй-жайлардан, жабдықтардан, құбыр жолдарынан 20 метр жақын емес орналастыру
едәуір
321
Отын қондырғылары сорғыларымен, ыдыстар сақтандыру және тыйым салу жазулары (белгілері) бар деңгей өлшеуіштермен жабдықтау
едәуір
322
Орнату орындарында кіреберіс жолының және жанғыш-майлау материалдарының сақталу мөлшері көлемінен топырақпен үюдің болуы
едәуір
323
Жанғыш өнімдерді соратын сорғылар мен компрессорлардың сорғыш және айдағыш жолдарында тиек, кесу және сақтандыратын құрылғылардың болуы
едәуір
324
Жанар-жағармай және тез тұтанатын материалдарын өрт, жарылыс қауіпті құрылыстардың ішінде сақтауға жол берілмейді
өрескел
325
Іштен жану қозғалтқыштарының пайдаланылған сызықтарын ұңғыманың аузынан кемінде 15 метр, жасырын пана (негіз) қабырғасынан 5 метр және шатырдың (аспаның) жоғарғы жағынан 1,5 метр қашықтыққа шығару
өрескел
326
Қабырғалар, жабындар, шатырлар (аспалар) арқылы пайдаланылған желілер өтетін жерлерде құбырдың кемінде үш диаметрінен тесіктің болуы. Жылу оқшаулағыш төсеменің жанбайтын бөлгішінің болуы
едәуір
327
Пайдалану құбырларын ұшқын өшіргіштермен жабдықтау
едәуір
328
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу.
өрескел

312
Недопущение проведения в культовых сооружениях огневых работ (топка печей, сварочные работы и другие виды огневых работ), розлив горючей жидкости в период проведения служб и обрядов
грубое
313
Наличие исправных индивидуальных средств защиты органов дыхания в количестве равном числу служителей
значительное
17. Требования к объектам нефтегазодобывающей промышленности
314
Ограждение территории нефтебаз, наливных и перекачивающих станций забором из негорючего материала высотой не менее 2 метра
незначительное
315
Недопущение посадки деревьев и кустарников в каре обвалований резервуаров
незначительное
316
Недопущение разведение костров, сжигание мусора, отходов, применять факелы, керосиновые фонари и другие источники открытого огня на территории объекта
грубое
317
Очистка территорий, отводимой под установку, освобождение от наземных и подземных трубопроводов, кабелей, очистка от деревьев, кустарника, травы
значительное
318
Наличие площадки вокруг наземных сооружений для передвижения транспорта и пожарной техники шириной 10-12 метров
значительное
319
Наличие отвода жидкости от устья и наземных сооружений в специальные амбары (ловушки)
значительное
320
Размещение топливных емкостей и установок не ближе 20 метров от наземных помещений, оборудования, трубопроводов
значительное
321
Оборудование топливных установок насосами, емкости – уровнемерами, предупреждающими и запрещающими надписями (знаками)
значительное
322
Наличие в местах установки подъездного пути и обвалования из расчета объема хранения горюче-смазочных материалов
значительное
323
Наличие на всасывающих и нагнетательных линиях насосов и компрессоров, перекачивающих горючие продукты, запорных, отсекающих и предохранительных устройств
значительное
324
Недопущение хранения горюче-смазочных и легковоспламеняющихся материалов внутри пожаровзрывоопасных сооружений
грубое
325
Вывод выхлопных линии двигателей внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от устья скважины, 5 метров от стены укрытия (основания) и 1,5 метра от верхней части крыши (навеса)
грубое
326
Наличие в местах прохода выхлопной линии через стены, укрытия, крышу (навес) зазора не менее трех диаметров трубы. Наличие теплоизолирующей прокладки и негорючей разделки
значительное
327
Оборудование выхлопных труб искрогасителями
значительное
328
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
грубое

329
Газданған, жанар-жағармай материалдарымен, мұнай өнімдерімен ластану болған жағдайларда газ қауіпті, отты және дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
330
Күштік, бұрғылау және мұнай кәсібі жабдықтарын, жабындар, объектінің басы мен аумағын тұрақты өрт қауіпсіз жағдайда ұстау, күйеден, жанар-жағар май материалдарының, мұнай өнімдерінің төгілуінен ұдайы тазарту
едәуір
17.1 Ұңғымаларды бұрғылау және пайдалану бойынша жұмыс жүргізу кезінде қойылатын талаптар

329
Недопущение ведения газоопасных, огневых и сварочных работ при наличии загазованности, загрязнения горюче-смазочными материалами, нефтепродуктами
грубое
330
Постоянное содержание силового, бурового и нефтепромыслового оборудования, укрытий, устья и территорий объекта в пожаробезопасном состоянии, регулярная защита от замазученности, разлива горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов
значительное
17.1 Требования при проведении работ по бурению и эксплуатации скважин

331
Пайдаланылған құбырларда ұшқын өшіргіштер болғанда мұнай және қышқыл ванналарын орнату, зерттеу және авариялық жұмыстар кезінде қолданылатын арнайы техника қолдану
өрескел
332
Ұңғыманы игергенде жылжымалы компрессорды ұңғыманың жел жағынан кемінде 25 метрден қашықтыққа орнату
едәуір
333
Ұңғыманы мұнаймен жуып шайғанда агрегатты сағасынан кемінде 10 метр қашықтыққа орнату
едәуір
334
Газ және газ конденсатты ұңғымаларына сұңғылау арқылы игеру, ал атқылама ұңғымаларды науалармен қауғалауға жол бермеу
едәуір
335
Ұңғымаларды жылжымалы агрегаттармен игергенде игеру үшін де, ұңғыманы бекіту жағдайында да қажетті агрегаттар санын жұмыс манифольдына қосу мүмкіндігімен қамтамасыз етілуі
едәуір
336
Тұтануды (өртенуді) болдырмау үшін ашық арықтар арқылы жалпы қоймалар мен торларға мұнайды ағызу құрылғысын жіберуді болдырмау
едәуір
337
Ұңғымадан компрессорға мұнай мен газдың түсуінің алдын алу үшін ұңғымалардың жанында, газ бен ауаны тарату будкаларынан желілерде кері клапандар орнату
едәуір
338
Газ таратушы будкалардың сыртқы жағында "Газ! От қауіпті!" деген жазудың болуы
болмашы
339
Жылжымалы компрессорлардың іштен жану қозғалтқышының (ІЖҚ) пайдаланылған құбырлары ұшқын сөндіргіші бар өшіргіштермен жабдықтау
едәуір
17.2 Компрессорлық станциялар
340
Соңғы сатының шығарып тастау желісінде компрессордың қысылғаны (компрессор ғимаратынан тыс) жұмыс қысымын 10% асатын, қысымның әсерінен іске қосылатын сақтандырғыш құрылғысын орнату
едәуір
341
Компрессор жабдығының қалыпты жұмыстан параметрлердің ауытқу сигнализациясы, сондай-ақ жағылып жатқан газдың (ауаның) қысымы мен температурасы көтерілгенде, салқын судың келуі тоқтағанда және қабылдау мен майлау жүйесіндегі қысым түскен кезде автоматты ажыратқышы болуы қажет
едәуір
342
Газ компрессорлық үй-жайларында компрессорлық қондырғылардың жұмысына қатысы жоқ аппаратура мен жабдықты орналастыруға жол берілмейді
едәуір
343
Ауа компрессорлары үшін жанғыш булар мен газдар бөлінетін орындарда, сондай-ақ тұтану көздерінің ықтимал пайда болу орындарында ауа жинауға жол бермеу.
едәуір
344
Жерге тұйықтайтын өткізгіштер мен оларды дәнекерлеу орындарын қарау үшін қол жетімділіктің қамтамасыз етілуі
едәуір
345
Жерге тұйықтайтын өткізгішке болаттан жасалған арқанды пайдалануға жол бермеу
едәуір
346
Кез келген кернеудегі электр беру желілерінің астынан басқару станцияларын, автотрансформаторларды, трансформаторларды орнатуға жол бермеу
едәуір
347
Орталықтан сыртқа тебетін батыру электр сорғылардың электр жабдығын орнату үшін үй-жай немесе будка жанбайтын материалдан жасау
едәуір

331
Использование специальной техники, применяемой при цементировке, установке нефтяных и кислотных ванн, исследовательских и аварийных работах при наличии искрогасителей выхлопных труб
грубое
332
Установка при освоении скважины передвижного компрессора на расстоянии не менее 25 метров от скважины с наветренной стороны
значительное
333
При промывке скважины нефтью установка агрегата на расстоянии не менее 10 метров от устья
значительное
334
Недопущение освоения газовых и газоконденсатных скважин свабированием, а фонтанных скважин тартанием желонкой
значительное
335
Обеспеченность при освоении скважин передвижными агрегатами возможности присоединения к рабочему манифольду необходимого количества агрегатов, как для освоения, так и на случай глушения скважины
значительное
336
Исключение отпускания устройства стока нефти в общие амбары и ловушки по открытым канавам во избежание возгорания (пожара)
значительное
337
Наличие на линиях от газо- и воздухораспределительных будок у скважин обратных клапанов установленных для предупреждения попадания нефти и газа из скважины в компрессор
значительное
338
Наличие с наружной стороны помещения газораспределительных будок надписи "Газ! Огнеопасно!"
незначительное
339
Оборудование выхлопных труб двигателей внутреннего сгорания передвижных компрессоров глушителем с искрогасителем
значительное
17.2 Компрессорные станции
340
Наличие на выкидной линии последней ступени сжатия компрессора (вне здания компрессорной) предохранительного устройства, срабатывающего при давлении, превышающем рабочее на 10 %
значительное
341
Оборудование компрессора сигнализацией отклонения параметров от нормальной работы, а также автоматическим отключением при повышении давления и температуры сжигаемого газа (воздуха), при прекращении подачи охлаждающей воды и падения давления на приеме и в системе смазки
значительное
342
Недопущение размещения в газокомпрессорных помещениях аппаратуры и оборудования, не связанного с работой компрессорной установки
значительное
343
Недопущение забора воздуха для воздушных компрессоров в местах выделения горючих паров или газов, а также в местах возможного появления источников воспламенения
значительное
344
Обеспечение доступа для осмотра заземляющих проводников и мест их приварки
значительное
345
Недопущение применение для заземляющего проводника стального каната
значительное
346
Недопущение установки станции управления, автотрансформаторов, трансформаторов под проводами линий электропередачи любого напряжения
значительное
347
Устройство помещений или будки для установки электрооборудования погружных центробежных электронасосов из негорючего материала
значительное

17.3 Мұнай және газ өндіруді қарқындату
348
Өндіруді қарқындату әдістерін ескере отырып әзірленген ықтимал авариялар мен өртті жою жоспарының болуы және көрінетін орында іліп қою
болмашы
349
Өндіруді қарқындату әдістері жүзеге асырылатын объектілер кәсіпорынның орталық диспетчерлік пункті бар сенімді телефон немесе радио байланысымен қамтамасыз етілуі
едәуір
350
Байланыс құралдарында атаулары мен сигнал беру тәртібі, өрт сөндіру бөлімінің, жедел жәрдем, газдан қорғау қызметінің басшылары мен жауапты адамдарын шақыру көрсетілген тақталарын іліп қою
болмашы
351
Агрегаттар мен автоцистерна ыдыстарының ішіндегі мұнай мен химиялық реагенттердің қалдықтарын өнеркәсіптік кәрізге құюға жол бермеу
едәуір
352
Өртке қарсы мүкәммал мен жабдықтарды, авариялық және газдан қорғау құралдарын тікелей мақсатына арналмаған жұмыстарда қолдануға жол бермеу
болмашы
353
Көбік реагенті және басқа да жанғыш химиялық заттар бар ыдыстарда "От қауіпті" деген жазу болады
болмашы
354
Найзағай жарқылдаған кезде көбік реагенті мен басқа да жанғыш заттарды құйып төгуге жол бермеу
өрескел
355
Реагентті қабатқа соруға арналған жылжымалы технологиялық жабдық, қажет болған жағдайда қауіпті аймақтан шығуды және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз ету үшін жердің бедері мен желдің бағыты ескеріліп орналастыру
едәуір
356
Жылжымалы жабдықты, сорғыш қондырғыларды электр өткізгіштердің әуе желілерінің қорғау аймағы шегінде немесе мұнай, газ желілерінің үстіне орналастыруға жол бермеу
едәуір
357
Пештерді белгіленген шектерде мұнайды ысыту температурасын реттейтін, сондай-ақ дайындаушымен көзделген газ қысымы көтеріліп немесе төмендегенде оттыққа газ беруді ажырататын автоматты құрылғылармен жабдықтау
едәуір
358
Отын құбыры жолында ретке келтірілген, қысқартатын құрылғымен және оттықта сақтандырғыш клапанмен, сондай-ақ бақылау-өлшегіш аспаптарына конденсат түсуінің алдын алу арналған құрылғымен жабдықтау
өрескел
359
Техникалық қозғалыс құралдарын (автомобильдері, тракторлары) ұшқын өшіргіштермен жабдықтау
өрескел
360
Ыстық мұнай ыдысын сағасының ық жағынан 10 метр қашықтықта орнату
едәуір
361
Компрессорлар мен электр жабдығы 10 метр, ал іштен жану қозғалтқышы бар компрессор ұңғыманың сағасынан 25 метр қашықтықта орнату. Іштен жану қозғалтқышының пайдаланылған өнім құбырын ұшқын өшіргішпен жабдықтау
едәуір
362
Газ конденсаты бар автоцистерналарда немесе басқа ыдыстарда "От қауіпті" деген белгінің болуы
болмашы

17.3 Интенсификация добычи нефти и газа
348
Наличие разработанного и вывешенного на видном месте Плана ликвидации возможных аварий и пожаров с учетом проведения методов интенсификации добычи
незначительное
349
Обеспечение объектов, где осуществляются методы интенсификации добычи, надежной телефонной или радиосвязью с центральным диспетчерским пунктом предприятия
значительное
350
Наличие вывешенных у средств связи табличек с указанием названий и порядка подачи сигналов, вызова руководителей и ответственных лиц, пожарной части, скорой помощи, газоспасательной службы
незначительное
351
Недопущение слива остатков нефти и химреагентов из емкостей агрегатов и автоцистерн в промышленную канализацию
значительное
352
Недопущение использования противопожарного инвентаря и оборудования, аварийных и газоспасательных средств для работ, не связанных с их прямым назначением
незначительное
353
Наличие надписи "Огнеопасно" на емкостях с пенореагентом и другими горючими химическими веществами
незначительное
354
Недопущение налива и слива пенореагента и других горючих химических веществ во время грозы
грубое
355
Расположение передвижного технологического оборудования для закачки реагента в пласт с учетом рельефа местности и направления ветра, для обеспечения в случае необходимости его выезда из опасной зоны и эвакуацию персонала
значительное
356
Недопущение расположения передвижного оборудования, насосных установок в пределах охранной зоны воздушных линий электропередач или над нефтегазопроводами
значительное
357
Оборудование печи автоматическими устройствами, регулирующими температуру подогреваемой нефти в заданных пределах, а также отключающими подачу газа на горелки при повышении или понижении давления газа, предусмотренного изготовителем
значительное
358
Оборудование на топливном трубопроводе отрегулированное редуцирующее устройство и предохранительный клапан в горелке, а также устройство для предупреждения попадания конденсата в контрольно-измерительные приборы
грубое
359
Оборудование технических средств передвижения (автомобили, трактора) искрогасителями
грубое
360
Установка емкости с горячей нефтью не ближе 10 метров от устья с подветренной стороны
значительное
361
Установка компрессоров и электрооборудования на расстоянии не ближе 10 метров, а компрессор с двигателем внутреннего сгорания – не ближе 25 метров от устья скважины. Оборудование выхлопной трубы двигателя внутреннего сгорания искрогасителем
значительное
362
Наличие на автоцистернах или иной таре с газоконденсатом надписи или знака "Огнеопасно"
незначительное

363
Конденсатты автоцистернаға құю, ағызу алдында оны жерге тұйықтау. Тұйықтаушы құрылғыны ағызу немесе құю аяқталғанша ажыратуға жол бермеу
едәуір
364
Агрегаттар мен автоцистерналарды ұңғыманың құйылысынан 25 метр қашықтықта және жел жағынан бір-бірінен 6 метр аспайтын қашықтықта орнату.
едәуір
365
Қабат ішіндегі жылжымалы жану мөлшері әдісімен қабатты өңдеу жүзеге асырылатын учаске аумағын ескерту плакаттарымен жабдықтау және қызыл жалаушасы бар, металдан жасалған пикеттермен қоршау
едәуір
17.4. Мұнай мен газды сақтау және тасымалдау
366
Жылу оқшаулағыш жабдықтар үшін жанбайтын материалдар қолдану
367
Басқыштары, сепараторлары және басқа аппараттарын қызмет көрсетуге арналған сатылармен және алаңшалармен жабдықтау
едәуір
368
Мұнай және құм ұстағыш құрылыстар жанбайтын материалдардан болуы тиіс. Ашық мұнай ұстағыштың айналасында биіктігі кемінде 1 метр қоршаудың болуы
едәуір
369
Авария немесе өрт шыққан жағдайларда мұнай құюға арналған құрылғылар іске жарамды болуы тиіс. Авариялық құю ысырмаларының айыратын белгілері болуы, ал жағалаулары бос болуы тиіс.
өрескел
370
Мұнай соруға арналған сорғы үй-жайын ұшқын қаупі жоқ түрде орындалған еріксіз құйып тартып алу желдеткішімен жабдықтау
едәуір
371
Желдеткіш бұзылған немесе өшірілген жағдайда сорғыларды жұмысқа қосуға жол бермеу
өрескел
372
Іштен жану қозғалтқышын орналастыруға арналған үй-жайларын сорғыларға арналған үй-жайлардан газ өтпейтін қабырғалармен бөлу
өрескел
373
Тез тұтанатын сұйықтықтарға сорғы орнатылған үй-жайларда тегіс белдікті берілісті қолдануға жол бермеу
өрескел
374
Сорғылардың астында майлау материалдарының жиналуына, ағуына және шашырауына жол бермеу. Сорғы үй-жайларының едендерін таза ұстап, үнемі сумен шаю
өрескел
375
Сорғы бөлмелерінде майлау материалдарын бір тәуліктік қажеттіліктен аспайтын мөлшерде ғана, қақпақтары бар арнайы металл бөшкелерде немесе жәшіктерде сақтау
едәуір
376
Сорғы бөлмелерінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
едәуір
377
Құбыр жолдарын үрлегенде және сынағанда аймақ шегінде автомобильдердің, тракторлардың жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштармен ілінісуіне, сондай-ақ ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
едәуір
17.5 Мұнай өнімдерін соруға арналған сорғы станциялары
378
Ішкі жану қозғалтқыштарын орналастыру үй-жайын сорғыларға арналған бөлмеден газ өткізбейтін жанбайтын қабырға арқылы бөлу
өрескел
379
Мұнай өнімдерінің жиналуына жол бермеу. Төгілген мұнай өнімдерін жою үшін сорғы станцияларын резеңке шлангалы су тіреушелерімен жабдықтау
едәуір

363
Заземление автоцистерны перед сливом или наливом конденсата. Недопущение отсоединения заземляющего устройства до окончания слива или налива
значительное
364
Установка агрегатов и автоцистерн не ближе 25 метров от устья скважины и не менее 6 метров друг от друга с наветренной стороны
значительное
365
Снабжение территории участка, где осуществляется обработка пласта методом внутрипластового движущегося фронта горения, предупредительными плакатами и ограждение металлическими пикетами с красным флажком
значительное
17.4. Хранение и транспортировка нефти и газа
366
Использование негорючих материалов для теплоизоляции оборудования
грубое
367
Оборудование трапов, сепараторов и других аппаратов лестницами и площадками для обслуживания
значительное
368
Сооружение нефте- и песколовушек из негорючего материала. Наличие вокруг открытой нефтеловушки ограждения высотой не менее 1 метра
значительное
369
Недопущение неисправности устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива нефти. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками, освобождение подступов к ним
грубое
370
Оборудование помещений насосной для перекачки нефти принудительной приточно-вытяжной вентиляцией в искробезопасном исполнении
значительное
371
Недопущение пуска насосов в работу при неисправной или выключенной вентиляции
грубое
372
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми стенами
грубое
373
Недопущение применения плоскоременных передач в помещениях, в которых установлены насосы для легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
374
Недопущение скопления смазочных материалов под насосами, растекания и разбрызгивания. Содержание пола в насосных в чистоте и регулярное промывание водой
грубое
375
Хранение смазочных материалов в насосных в количестве не более суточной потребности, в специальных металлических бочках или ящиках с крышками
значительное
376
Недопущение хранения в насосной легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное
377
Недопущение проезда при продувке и испытании трубопровода, нахождения в пределах зоны сцепления автомобилей, тракторов с работающими двигателями, а также пользования открытым огнем и курения
значительное
17.5 Насосные станции для перекачки нефтепродуктов
378
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми несгораемыми стенами
грубое
379
Недопущение скопления нефтепродуктов. Оборудование помещений насосных водяными стояками с резиновыми шлангами для удаления разлившихся нефтепродуктов
значительное

17.6 Ағызып құятын эстакадалары
380
Эстакаданың жұмыс және эвакуациялау сатыларын жарамды күйде ұстау
өрескел
381
Автоқұю эстакадаларының жедел алаңын қатты жабынмен жабу және әртүрлі сұйықтықтардың гидравликалық қақпақ арқылы өндірістік-нөсерлік кәрізге немесе арнайы жинағышқа тоқтаусыз ағынының болуы
едәуір
382
Жедел алаңда бір мезетте болатын машиналардың кәсіпорын әкімшілігі белгіленген санының болуы
болмашы
383
Автоқұю эстакадасында өрт болған кезде автоцистерналарды тіркеу үшін арқан немесе штанганың болуы
едәуір
384
Тепловоздардың кіруіне тыйым салынған темір жолдардың жеке тұрған тіреушелерінің (ара қашықтықта екі ості екі немесе төрт ості бір вагон) немесе құю-ағызу жабдықтарының екі жағынан да бақылау бағаналары-сигналдық белгілердің болуы
болмашы
385
Жеңіл тұтанатын мұнай өнімдері үшін темір жол құю-ағызу эстакадаларындағы өтпелі көпірлерді тез тұтанатын мұнай өнімдерінің жасырын болттарымен ағаш жастықтармен жабдықтау
едәуір
386
Теміржолдардың, эстакадалардың, құбырлардың, телескопты құбырлардың және шлангалардың ұштарының жерге тұйықтағышының болуы. График бойынша кемінде жылына бір рет жерге тұйықталған құрылғылардың кедергісін жүргізу
едәуір
17.7 Газды өңдейтін өнеркәсіп объектілері
387
Жанғыш булар мен газдар жиналатын зауыт аумағының учаскелерінде автомашиналардың, тракторлардың, мотоциклдардың қозғалуына жол бермеу
өрескел
388
Жарылыс қаупі және газ қауіпті жерлерде темірмен тағаланған аяқ киіммен жұмыс істеуге жол бермеу
едәуір
389
Доңғалақтармен жүретін, А және Б санатты жарылыс қауіпті цехтарда орналасқан көлік арбаларының доңғалақтарын соғылғанда ұшқын шығармайтын, металлдан жасалған шеңберлермен немесе резеңке шиналармен жабдықтау. Кәріздің көру құдықтарын үнемі қақпақпен жауып ұстау және қабаты 10 сантиметр құммен көму
өрескел
390
Өрт кезінде өнеркәсіптік кәріз желісі бойынша оттың таралуына жол бермеу үшін онда арнайы құдықтарда гидравликалық ысырмаларды орнату
өрескел
391
Барлық технологиялық аппаратуралары бар үй-жайлардың шығыңқы бөліктеріне, технологиялық қондырғылар алаңшаларына, жеке тұрған резервуарлар мен топтарда, ысырмалардың тораптарына, аппараттар, сорғыштар, қазандық, ағызу-құю эстакадаларының топтарына гидравликалық ысырмаларды орнату
өрескел
392
Гидравликалық ысырмалары бұзылған немесе дұрыс орындалмаған, сондай-ақ олар жоқ кәрізді пайдалануға жол бермеу
өрескел
393
Өртену және жарылу қауіпі бар өнімдерді кәріз жүйесіне шығаруға жол бермеу. Бұл мақсаттарға арнайы ыдыстардың болуы
едәуір
394
Жарылыс қауіпті өндірістік үй-жайларда орнатылған желдеткіш жүйелерінің металлдан жасалған ауа бұрғыштарының жерге тұйықталудың болуы
өрескел

17.6 Сливоналивные эстакады
380
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестницы эстакад
грубое
381
Выполнение твердым покрытием оперативных площадок автоналивных эстакад и наличие беспрепятственного стока различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую канализацию или специальный сборник
значительное
382
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
незначительное
383
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
значительное
384
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые запрещается заходить тепловозам
незначительное
385
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами
значительное
386
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год по графику
значительное
17.7 Объекты газоперерабатывающей промышленности
387
Недопущение на участках территории завода, скопление горючих паров и газов, проезда автомашин, тракторов, мотоциклов
грубое
388
Недопущение работы в обуви, подбитой железными подковками, во взрывоопасных помещениях и газоопасных местах
значительное
389
Оборудование колес транспортных тележек, находящихся во взрывоопасных цехах категории А и Б, ободками из металла, не дающего искр при ударе, или резиновые шины. Содержание смотровых колодцев канализации постоянно закрытыми крышками и засыпаются песком слоем 10 сантиметров
грубое
390
Во избежание распространения огня по сети промышленной канализации во время пожара установка гидравлических затворов в специальных колодцах
грубое
391
Установка гидравлических затворов на всех выпусках от помещений с технологической аппаратурой, площадок технологических установок, групп и отдельно стоящих резервуаров, узлов задвижек, групп аппаратов, насосных, котельных, сливоналивных эстакад
грубое
392
Недопущение эксплуатации канализации с неисправными или неправильно выполненными гидравлическими затворами, а также без них
грубое
393
Недопущение спуска пожаро-взрывоопасных продуктов в канализационные системы. Наличие для этих целей специальных емкостей
значительное
394
Наличие заземления металлических воздуходувов вентиляционных систем, установленных во взрывоопасных производственных помещениях
грубое

395
Жарамсыз желдеткіш кезінде жабдықты жұмысқа қосуға жол бермеу
едәуір
396
Жанғыш және жарылыс қауіпті газдары бар, аппаратура және коммуникациялар орналасқан жабық үй-жайларда желдеткіштің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету
едәуір
397
Зиянды немесе жарылыс қауіпті газдардың немесе будың кенеттен қарқынды бөлінуі ықтимал өндірістік үй-жайларда механикалық авариялық желдеткіштің болуы
едәуір
398
Газ талдағыш тетігінің әсерінен авариялық механикалық желдеткішті автоматты түрде қосылуын қамтамасыз ету, өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық желдеткішті қашықтықтан іске қосудың бар болуы
едәуір
399
Темір жол цистерналарын толтыруға арналған эстакадалардың құю бағаналарының жерге тұйықталуының болуы. Құю-ағызу фронттары шегінде темір жол рельстері бір-бірімен темір электр арқылы қосу және электр күшінің желісін жерге тұйықтауға қатысы жоқ жерге тұйықтау құрылғысына қосу
едәуір
400
Жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды құятын автоцистерналарды жерге қосу құрылғыларына қосу. Жерге қосу өткізгіші ретінде қимасы кемінде 6 шаршы метр иілмелі (көп желілі) жез өткізгішін қолдану
едәуір
401
Жылына 2 рет найзағайдан қорғау құрылғыларын тексеру
болмашы
17.8 Технологиялых аппараттар мен қондырғыларды ұстау
402
Өнімді фланецтi қосылулардың саңылауы арқылы өткізген кезде аппараттарды, құбыржолдарды және жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
едәуір
403
Аппараттар мен ыдыстардың жанғыш беттерін жанбайтын материалдардан жасалған жарамды жылу оқшаулағышпен қамтамасыз ету
өрескел
404
Ыстық өнімді мұздатқыш арқылы өткізбей сынама іріктеу шүмектерін пайдалануға жол бермеу. Бұру түтіктерін және мұздатқыштың түтіктерін жарамды жағдайда ұстау
едәуір
405
Өндірістік үй-жайларда ұшқын тудыруы мүмкін жұмыстарды жүргізуге, ашық түрде орындалған шамдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
406
Жаңадан жобаланудағы және қайта салынып жатқан пештерді өрт сөндіру бөліміне бүркеуді қосқанда дабыл беретін, бу немесе инерт газының бүркеуін тудыратын құрылғылармен жабдықтау
едәуір
407
Құбырлы пештерді форсункаларына сұйық немесе газ тәріздес отынның жеткізілуі тоқтағанда немесе қысымы төмендегенде іске қосылатын дабылмен жабдықтау
едәуір
408
Авария немесе өрт шыққан жағдайда өнімді төгуге арналған құрылғыларды жарамды күйде ұстау. Авариялық төгу желілерінің ысырмаларын айыру белгілерімен белгілеу
өрескел
409
Жарамсыз қос көзді тетіктері бар құбырлы пештерді пайдалануға жол бермеу
едәуір

395
Недопущение работы оборудования при неисправной вентиляции
значительное
396
Обеспечение круглосуточной работой вентиляции в закрытых помещениях, в которых находится аппаратура и коммуникации, содержащие горючие и взрывоопасные газы
значительное
397
Наличие в производственных помещениях, где возможно внезапное интенсивное выделение вредных или взрывоопасных газов или паров, механической аварийной вентиляции
значительное
398
Обеспечение автоматического пуска аварийной механической вентиляции под действием датчиков-газоанализаторов и наличие дистанционного запуска аварийной вентиляции от кнопок, расположенных у наружной двери производственного помещения
значительное
399
Наличие заземления наливных стояков эстакад для заполнения железнодорожных цистерн. Электрическое соединение рельсов железнодорожных путей в пределах сливноналивного фронта между собой и присоедини к заземляющему устройству, не связанного с заземлением электротяговой сети
значительное
400
Присоединение автоцистерн, находящихся под наливом и сливом горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, к заземляющему устройству. Использование в качестве заземляющего проводника гибкого (многожильного) медного провода сечением не менее 6 квадратных миллиметров
значительное
401
Осмотр молниезащитных устройств 2 раза в год
незначительное
17.8 Содержание технологических аппаратов и установок
402
Недопущение эксплуатации аппаратов, трубопроводов и оборудования при допуске продукта через неплотности фланцевых соединений
значительное
403
Обеспечение горючих поверхностей аппаратов и емкостей исправной теплоизоляцией из негорючих материалов
грубое
404
Недопущение пользования пробоотборными краниками без пропускания горячего продукта через холодильник. Содержания отводных трубок и трубок холодильника в исправном состоянии
значительное
405
Недопущение в производственных помещениях производства работ, связанных с возможностью искрообразования, применения светильников открытого исполнения
грубое
406
Оборудование вновь проектируемых и реконструированных печей устройствами для образования завес пара или инертного газа с выдачей сигнала при включении завесы в пожарную часть
значительное
407
Оборудование трубчатых печей сигнализацией, срабатывающих при прекращении подачи жидкого или газообразного топлива к форсункам или снижения давления
значительное
408
Содержание устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива продукта, в исправном состоянии. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками
грубое
409
Недопущение эксплуатации трубчатых печей с неисправными двойниками
значительное

410
Жылу алмастырғыш астындағы алаңшаның гидравликалық қақпа арқылы өнеркәсіптік кәрізге шығаратын, арнашыққа ағысы бар қатты бетінің болуы. Алаңшаны жанғыш өнімдер шайып төгуге бейімделген жабдықпен қамтамасыз ету
едәуір
17.9 Қосалқы қондырғылар мен құрылыстар
411
Тасымалданатын заттарға байланысты құбырларды айқындаушы бояумен бояу, цифрлық белгілер мен өнім қозғалысы бағытының болуы
болмашы
412
Құбырларда тұйыққа тірелген учаскелердің болуына жол бермеу
едәуір
413
"Қамыт" бар кезде жарылыс қауіпті заттарды айдауға арналған құбырларды пайдалануға жол бермеу
едәуір
17.10 Алау шаруашылығын пайдалану

410
Устройство площадок под теплообменники с твердым покрытием со стоком в лоток, с выводом в промышленную канализацию через гидравлический затвор. Обеспечение площадки с приспособлением для смыва горючих продуктов
значительное
17.9 Вспомогательные устройства и сооружения
411
Окраска трубопроводов опознавательной окраской в зависимости от транспортируемого по ним вещества, наличие цифрового обозначения и направления движения продукта
незначительное
412
Недопущение наличия тупиковых участков на трубопроводах
значительное
413
Недопущение эксплуатация трубопроводов, предназначенных для перекачки взрывопожароопасных сред, при наличии "хомутов"
значительное
17.10 Эксплуатация факельного хозяйства

414
Алаудың айналасындағы аумақтың кемінде 50 метр радиуста қоршауы болуы және ескерту белгілерімен белгілеу
болмашы
415
Алау аумағының қоршалу шегінде құдықтар, шұңқырлар және басқа да ойықтар орнатуға жол бермеу
едәуір
416
Алау құбырына кіргізер алдында газ құбырларында қарауға және жөндеу жұмыстарын жүргізуге қол жетімді от бөгеушілерді орнату
едәуір
417
Магистралдық алау құбыры жолында шырақтың оқпанынан кемінде 50 метр қашықтықта орналасқан жалпы сепаратордың болуы. Алау құбыр жолының сепаратор жағына қарай еңкіш болуын қамтамасыз ету
едәуір
17.11. Компрессорлық және сорғыш станциялары
418
Компрессорлар мен сорғыштардың технологиялық параметрлерін бақылайтын барлық оқшаулау және дабылқаққыштық жабдықтарды жарамды күйде ұстау
өрескел
419
Сепаратордағы сұйықтықтардың деңгейін бақылау үшін дыбыс және жарық дабылқаққыштарының болуы
едәуір
420
Сорғымен бір рамада орналасқан электр қозғалтқыштарының жерге тұйықталуына қарамастан өрт жарылыс қаупі бар өнімдердерді айдайтын сорғыштардың жерге тұйықтағышының болуы
едәуір
421
Сорғыш үрлеуі кезінде шығарылатын өнімдерді үй-жайдан тыс жерге, сұйықтықтарды – құбыр арқылы арнайы ыдысқа, бу мен газдарды – алау немесе шамға бұруды жүзеге асыру
едәуір
422
Сорғыш жұмысы кезінде қажалатын бөлшектердің майлануына, сондай-ақ, насостардың майы мен подшипниктерінің температурасына үнемі бақылауды жүзеге асыру. Майлау материалдарының жайылуына және шашырауына жол бермеу
едәуір
17.12 Электр жабдықтарын ұстау
423
Қорғау жүйесі бұзылған, жарылыстан қорғалған электр жабдығын пайдалануға жол бермеу
өрескел
424
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы құрылысында өзгерістер жасауға жол бермеу
өрескел
425
Сырты бұзылған (тесілген, жіктері кесілген) шланг кәбілдерін қолдануға жол бермеу
өрескел
426
Жанғыш газдары, сұйықтықтары бар технологиялық құбыр жолдарының, сондай-ақ коррозиядан қорғау үшін оқшауланған құбыр жолдарын жерге тұйықтаулар және жерге тұйықтау өткізгіші ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
427
Бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайына бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларын орнатылатын құралдар мен аппаратурасы бар, артық қысымдағы технологиялық аппараттар мен құбыр жолдарын байланыстыратын және жанғыш буларды, газдарды және сұйықтықтардың жағдайын ауыстыратын импульсті желілер енгізуге жол бермеу. Қажет болған жағдайда – бақылау-өлшеу құралдары үй-жайларынан тыс, сондай-ақ импульсті құбырлардың жарылған жағдайында бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларының ішіне жанғыш газдар мен булардың кіруін болдырмайтын кесу құрылғыларын орнатқан жағдайда импульсті құбырларды енгізуге рұқсат бермеу
өрескел

414
Наличие ограждения территории вокруг факела в радиусе не менее 50 метров и обозначение предупредительными знаками
незначительное
415
Недопущение устройств колодцев, приямков и других заглублений в пределах ограждений территории факела
значительное
416
Установка на газопроводах перед вводом в факельную трубу огнепреградителей, доступных для осмотра и ремонта
значительное
417
Наличие на магистральном факельном трубопроводе общего сепаратора, расположенного на расстоянии не менее 50 метров от ствола факела. Обеспечение уклона факельного трубопровода в сторону сепаратора
значительное
17.11. Компрессорные и насосные станции
418
Содержание в исправном состоянии всех блокирующих и сигнализирующих устройств по контролю технологических параметров компрессоров и насосов
грубое
419
Наличие звуковой и световой сигнализации для контроля за уровнем жидкости в сепараторе
значительное
420
Наличие заземления насосов, перекачивающие пожаровзрывоопасные продукты, независимо от заземления электродвигателей, находящихся на одной раме с насосами
значительное
421
Осуществление отвода за пределы помещения выбрасываемого продукта при продувке насосов, жидкого – по трубопроводу в специальную емкость, а пары и газы – на факел или свечу
значительное
422
Осуществление постоянного контроля за смазкой трущихся частей при работе насосов, а также температурой подшипников и сальников насосов. Недопущение растекания и разбрызгивания смазочных материалов
значительное
17.12 Содержание электрооборудования
423
Недопущение эксплуатации взрывозащищенного электрооборудования с нарушенной системой защиты
грубое
424
Недопущение изменений в конструкции взрывозащищенного электрооборудования
грубое
425
Недопущение применения шланговых кабелей с поврежденной оболочкой (проколы, порезы стыки)
грубое
426
Недопущение использования в качестве заземлителей и заземляющей проводки технологических трубопроводов, содержащих горючие газы, жидкости, а также трубопроводов, покрытых изоляцией для защиты от коррозии
грубое
427
Недопущение устройства ввода в помещение контрольно-измерительных приборов импульсных линий, заменяющих состояние горючих газов, паров и жидкостей и связывающих технологические аппараты и трубопроводы, находящиеся под избыточным давлением, с приборами и аппаратурой, размещаемыми в помещениях контрольно-измерительных приборов. В случае необходимости в исключительных случаях ввода импульсных трубок наличие установки вне помещений контрольно-измерительных приборов разделительных сосудов, а также отсекающих устройств, предотвращающих проникновение внутрь помещений контрольно-измерительных приборов горючих газов и паров в случае разрыва импульсных трубок
грубое

18. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын талаптар
428
Емдеу мекемесінің науқастарды шығару аяқталғаннан кейін өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы науқастар саны туралы деректерді күн сайын хабарлауы
болмашы
429
Ересек науқастар мен балалар саны 25-тен асқан жағдайда оларды қамыс қаңқалы және ағаш ғимараттарда орналастыруға жол бермеу
өрескел
430
Ауылдық жерлерде орналасқан медициналық ұйымдардың ғимаратына бір саты есебінен қосалқы сатылармен қамтамасыз ету
едәуір
431
Өздігінен қозғалуға қабілетсіз адамдар үздіксіз келетін ауруханалар мен басқа да мекемелердің ғимаратын бес науқасқа (мүгедекке) бір зембіл есебінен зембілдермен қамтамасыз ету
өрескел
432
Науқастарға арналған палаталары бар корпустарда емдеу процесіне қатысы жоқ үй-жайларды орналастыруға немесе оларды жалға беруге жол бермеу
едәуір
433
Кереуеттерді дәліздерде, холлдарда және басқа да эвакуациялау жолдарында орнатуға жол бермеу
өрескел
434
Аурухана палаталарына баллондардан оттегі жіберу үшін резеңке және пластмасса шлангтарды қолдануға жол бермеу
едәуір
435
Ақаулы емдеу электр жабдықтарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
436
Аурухана палаталары мен науқастар жатқан басқа да үй-жайларда үтік, электр плиталары мен басқа да электр жылыту құралдарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
437
Су қайнатқыштар, су жылытқыштар және титандар құрылғыларының болуы, медициналық аспаптарды залалсыздандыру, сондай-ақ парафин мен озокеритті қыздыру арнайы бейімделген орын-жайларда жүргізіледі
едәуір
438
Зертханаларды, бөлімшелерді, дәрігерлер кабинеттерінің сыйымдылығын ескере отырып, жалпы саны 3 килограмнан аспайтын дәрі-дәрмектер мен реактивтерді (тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарға жататын спиртті, эфирді) сақтау үшін, жабылатын арнайы металл шкафтарда сақтауды қамтамасыз ету
едәуір
439
Дәріхана қоймаларының үй-жайларында материалдық құндылықтарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтау және тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бірге сақтауға жол бермеу
едәуір
440
Оттегі мен жанғыш газы бар баллондарды бірге сақтауға, сондай-ақ осы баллондарды материалдық және дәрхана қоймаларында сақтауға жол бермеу
едәуір
18.1 Физиотерапиялық кабинеттер, анестезиологиялық
жан сақтау және қарқынды терапия бөлімшелері, операциялық бөлімшелер
441
Тек зауытта дайындалған және жанбайтын материалдардан жасалған үстінде орнатылған, электрмен және сәулемен емдеу кабинеттерінде қолданылатын ауа қабаты бар стерилизаторлармен қамтамасыз етілуі
едәуір
442
Парафин мен озокеритті жылытуды зауытта дайындалған жылытқыштардың сору шкафындағы арнайы бөлінген үй-жайда немесе су моншасында орындау
едәуір

18. Требования к объектам здравоохранения
428
Сообщение медицинской организацией ежедневно после окончания выписки больных в пожарную часть данные о числе больных, находящихся в каждом здании учреждения
незначительное
429
Недопущение размещения взрослых больных и детей при их количестве более 25 человек в каркасно-камышитовых и деревянных зданиях
грубое
430
Обеспечение приставными лестницами, из расчета одна лестница на здание медицинской организации, расположенные в сельской местности
значительное
431
Обеспечение носилками из расчета одни носилки на пять больных (инвалидов) здания больниц и других учреждений с постоянным пребыванием людей, не способных передвигаться самостоятельно
грубое
432
Недопущение размещения в корпусах с палатами для больных помещения, не связанные с лечебным процессом или сдавать их в аренду
значительное
433
Недопущение установки кроватей в коридорах, холлах и на других путях эвакуации
грубое
434
Недопущение применения резиновых и пластмассовых шлангов для подачи кислорода от баллонов в больничные палаты
значительное
435
Недопущение пользованием неисправным лечебным электрооборудованием
грубое
436
Недопущение пользованием утюгами, электрическими плитками и другими электронагревательными приборами в больничных палатах и других помещениях, занятых больными
грубое
437
Наличие устройства кипятильников, водонагревателей и титанов, стерилизация медицинских инструментов, а также разогрев парафина и озокерита производится в специально приспособленных помещениях
значительное
438
Обеспечение в лабораториях, отделениях, кабинетах врачей хранение медикаментов и реактивов (относящихся к легковоспламеняющейся и горючей жидкости – спирт, эфир) в специальных закрывающихся металлических шкафах общим количеством не более 3 килограмм с учетом их совместимости
значительное
439
Соблюдение хранения материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго по ассортиментам, и недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с другими материалами
значительное
440
Недопущение совместное хранения баллонов с кислородом и горючим газом, а также хранение этих баллонов в материальных и аптечных складах
значительное
18.1 Физиотерапевтические кабинеты, отделения анестезиологии,
реанимации и интенсивной терапии, операционные отделения
441
Обеспеченность стерилизаторами, в том числе с воздушной прослойкой, применяемые в электро- и светолечебных кабинетах, только заводского изготовления и на поверхности из негорючих материалов
значительное
442
Выполнение подогрева парафина и озокерита в специально выделенном помещении в вытяжном шкафу на подогревателях заводского изготовления или водяной бане
значительное

443
Аппараттар мен қондырғылардан үй-жайлардың жергілікті желдету жүйелерінің шығаруды шатырдың жоғарғы нүктесінен кемінде 2 метр биіктікте жүзеге асыруды қамтамасыз ету
едәуір
444
Аппаратураның профилактикалық байқауын анықталған ақауларды жою шараларын қабылдай отырып, техникалық төлқұжатта (нұсқаулықта) белгіленген мерзімде жүргізу
болмашы
445
Әрбір электрмен және сәулемен емдеу бөлімшесінде (кабинетінде) қызмет етуші персонал жүргізген өртке қарсы нұсқауларды және электр аппаратурасының жұмысында байқалған ақауларды тіркеу журналын жүргізу
болмашы
446
Операциялық, операция алдындағы, наркоздық және операциялық блоктың үй-жайларының есік орындары мен өтетін жолдары арқылы науқастарды сүйретпелерде еркін тасымалдауды қамтамасыз ету
өрескел
18.2 Емдеу мекемелерінің зертханалары
447
Өндірістік қажеттіліктерге арналған тез тұтанатын сұйықтықтарды құбыр арқылы немесе тасымалдауға арналған жабық, сынбайтын арнайы ыдыста беруді қамтамасыз ету
едәуір
448
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жұмыс істейтін үй-жайларда ішіне асбест төселген, қақпағы бар металл жәшікке салынған, қабырғасы қалың шыны немесе тығыз тығындысы бар сынбайтын ыдыста сақтау. Мұндай сұйықтықтарды полиэтиленді сыйымдылықтарда сақтауға жол бермеу
едәуір
449
Зертханаларда заттар мен материалдарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтауды қамтамасыз ету
едәуір
450
Сұйық оттегіні тез тұтанатын заттармен, майлармен және сұйық майлармен бір үй-жауда сақтауға жол бермеу
өрескел
451
Сығылған, сұйытылған және ерітілген жанғыш газдары бар баллондарды зертхана ғимаратынан тысқары металл шкафтарда орналастыру
едәуір
452
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш материалдарды қыздыратын аспаптарға, шілтерлерге және басқа да от көздеріне 1 метрден жақын орналастыруға жол бермеу
өрескел
453
Пайдаланылған тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды кәрізге құйылуына жол бермеу
едәуір
454
Едендер мен жабдықтарды тез тұтанатын жанғыш сұйықтықтармен және заттармен жууға жол бермеу
едәуір
455
Шілтерлер жанып тұрған және электр қыздырғыш аспаптары қосылып тұрған кезде байқаусызда төгілген сұйықтықтарды тазалауға жол бермеу
едәуір
456
Жұмыс орнында майланған шүберек пен қағазды қалдыруға жол бермеу
болмашы
457
Жұмыс орнында және жұмыс істейтін үй-жайларда белгісіз өрт қауіпті қасиеттері бар қандайда бір заттар мен препараттарды сақтауға жол бермеу
болмашы
458
Жұмыс орнын, жанып тұрған шілтерлерді және басқа қыздыру аспаптарын қараусыз қалдыруға жол бермеу
өрескел

443
Обеспеченность осуществления выбросов из местных систем вентиляции помещений от аппаратов и установок на высоте не менее 2 метров над высшей точкой кровли
значительное
444
Производство профилактического осмотра аппаратуры в сроки, установленные техническим паспортом (инструкцией) с принятием мер к устранению обнаруженных дефектов
незначительное
445
Ведение журналов регистрации проводимого с обслуживающим персоналом противопожарного инструктажа и замеченных дефектов в работе электроаппаратуры в каждом электро- и светолечебном отделении (кабинете)
незначительное
446
Обеспеченность свободной транспортировки больных на каталках, через дверные проемы и проходы в операционных, предоперационных, наркозных и помещениях операционного блока
грубое
18.2 Лаборатории лечебных учреждений
447
Обеспеченность подачи легковоспламеняющихся жидкостей для производственных нужд по трубопроводу или для транспортировки в специальной закрытой небьющейся таре
значительное
448
Хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в рабочих помещениях в количестве, не превышающем сменную потребность, в толстостенной стеклянной или небьющейся таре с плотными пробками, размещаемой в металлическом ящике, выложенном внутри асбестом, с крышкой. Недопущение хранения таких жидкостей в полиэтиленовых емкостях
значительное
449
Обеспеченность хранения в лабораториях веществ и материалов строго по ассортименту
значительное
450
Недопущение хранения жидкого кислорода в одном помещении с легковоспламеняющимися веществами, жирами и маслами
грубое
451
Устройство баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными горючими газами вне здания лаборатории в металлических шкафах
значительное
452
Недопущение размещения ближе 1 метра от нагревательных приборов, горелок и других источников огня легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие материалы
грубое
453
Недопущение выливания отработанных легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в канализацию
значительное
454
Недопущение мытье полов и оборудования легковоспламеняющимися горючими жидкостями и веществами
значительное
455
Недопущение уборки случайно пролитых жидкостей при зажженных горелках и включенных электронагревательных приборах
значительное
456
Недопущение оставления на рабочем месте промасленной ветоши и бумаги
незначительное
457
Недопущение хранения на рабочем месте и в рабочих помещениях каких-либо веществ и препаратов с неизвестными пожароопасными свойствами
незначительное
458
Недопущение оставления без присмотра рабочего места, зажженные горелки и другие нагревательные приборы
грубое

459
Ішінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар ыдыстарды ашық отта, сондай-ақ тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарында қыздыруға жол бермеу
өрескел
18.3 Бір және көп орындық емдеу барокамералары
460
Барокамера үй-жайларының қабырғаларын, аспалы төбелерді жанбайтын материалдармен қаптауды орындау
өрескел
461
Барокамера үй-жайларына орталықтан, сумен жылыту, жылу тасымалдағыштың температурасы 950С-тан аспайтындай етіп орнату. Жылу беру аспаптарынан және жылудың басқа көздерінен барокамераға дейінгі арақашықтықты кемінде 1 метр етіп қамтамасыз ету
едәуір
462
Екi немесе одан көп бiр орынды немесе бiр көп орынды барокамералар орнатылатын үй-жайларда авариялық жарықтың бар болуы
едәуір
463
Тiкелей барокамераларда орнатылған шырақтарда тек қыздыратын лампалардың болуы
едәуір
464
Пациенттi бароаппаратқа синтетикалық киiмде жайғастыруға жол бермеу
465
Бароагрегаттарды (барокамераларды, барокондиционерлердi) жерге тұйықтамай бароппараттарды пайдалануға жол бермеу
едәуір
466
Барокамераға тез тұтанатын сұйықтықтарды, майларды, оттың немесе ұшқынның пайда болуына қабiлеттi заттар мен бұйымдарды кiргiзуге жол бермеу
өрескел
467
Барозалда (үй-жайда, көлiк салонында) ақаулы аспаптарды және электр өткiзгiштердi (зақымдалған оқшаулағыштармен, сенiмсiз ұшқындайтын түйiсулермен) пайдалануға, электр қыздырғыш аспаптарын (су қайнатқыштарды, электр плиталарын) пайдалануға, жанғыш материалдардан жасалған жиһазды, ұшқын тудыруға қабiлеттi материалдар мен заттарды пайдалануға, ашық отты қолдануға, темекi шегуге, жұмыс орындарының төменгi жағына жарық түсiру үшiн ашық орындалған шырақтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
468
Майы алынбаған оттегi жабдығын пайдалануға жол бермеу
өрескел
469
Барозалда жанғыш және тез тұтанатын сұйықтықтарды, майларды, сондай-ақ жанғыш, оның iшiнде таңып байлау материалдарын сақтауға жол бермеу
едәуір
470
Барозалдағы оттегi концентрациясын 23%-дан артық асыруға жол бермеу
едәуір
18.4 Дәріханалар және дәріхана қоймалары
471
Басқа мақсаттағы ғимаратта орналасқан дәрiханаларда жалпы саны 100 килограммнан аспайтын тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың болуы
едәуір
472
Арнайы орынға тiгiнен тұрғызылған күйде нығайтылған және қамытпен тығыз бекiтiлген, екеуден аспайтын оттегi толтырылған баллонды жеке орналасқан дәрiханаларда сақтауды жүзеге асыру
едәуір
473
Транзиттiк электр кәбілдерi өтетiн үй-жайларда, сондай-ақ газ коммуникациялары және май толы аппаратуралары бар үй-жайларда сақтауға жол бермеу
едәуір
474
Өнiмдi үйiп-төгiп сақтауға және оны жылу беру радиаторлары мен құбырларына нығыз жинауға жол бермеу
едәуір

459
Недопущение нагревания сосудов с находящимися в них легковоспламеняющимися и горючими жидкостями на открытом огне, а также на бытовых электронагревательных приборах
грубое
18.3 Одно- и многоместные лечебные барокамеры
460
Выполнение облицовки стен помещений барокамер, подвесных потолков из негорючих материалов
грубое
461
Устройство отопления помещений барокамер центральным, водяным с температурой теплоносителя не более 95°С. Обеспеченность расстояния от отопительных приборов и других источников тепла до барокамеры не менее 1 метра
значительное
462
Наличие аварийного освещения в помещениях, в которых устанавливаются две и более одноместных барокамеры или одна многоместная
значительное
463
Наличие в светильниках, устанавливаемых непосредственно в барокамерах, только ламп накаливания
значительное
464
Недопущение помещения пациентов в бароаппарат в синтетической одежде
значительное
465
Недопущение эксплуатации бароаппаратов без заземления бароагрегатов (барокамеры, барокондиционера)
значительное
466
Недопущение вноса в барокамеру легковоспламеняющиеся жидкости, масла, вещества и предметы, способные вызвать появление огня или искры
грубое
467
Недопущение пользования в барозале (помещении, салоне транспорта) неисправными приборами и электропроводкой (с поврежденной изоляцией, ненадежными искрящими контактами), пользоваться электронагревательными приборами (кипятильниками, электрическими плитками) использовать мебель из горючих материалов, материалы и предметы, способные вызвать искру, применять открытый огонь, курить, применять светильники открытого исполнения для нижнего освещения рабочих мест
грубое
468
Недопущение эксплуатации необезжиренного кислородного оборудования
грубое
469
Недопущение хранения в барозале горючих и легковоспламеняющихся жидкостей, масла, а также горючие материалы, в том числе перевязочные
значительное
470
Недопущение увеличения концентрации кислорода в барозале более 23%
значительное
18.4 Аптеки и аптечные склады
471
Наличие в аптеках, находящихся в зданиях другого назначения, общего количества легковоспламеняющихся и горючих жидкостей не более 100 килограмм
значительное
472
Осуществление в отдельностоящих аптеках хранения не более двух баллонов с кислородом, укрепленные в вертикальном положении в специальных гнездах и надежно закрепляются хомутами
значительное
473
Недопущение хранения в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, а также в помещениях с наличием газовых коммуникаций и маслонаполненной аппаратуры
значительное
474
Недопущение хранения продукции навалом и укладкой ее вплотную к радиаторам и трубам отопления
значительное

475
Материалдарды сақтау қоймаларында ашуға және буып-түюге жол бермеу
болмашы
476
Пластмасс бұйымдарын желдетiлетiн, қараңғы, құрғақ үй-жайда бөлме температурасында, жылу беру жүйелерiнен кемiнде 1 метр қашықтықта сақтауды қамтамасыз ету
едәуір
477
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрiлік заттарды сақтауға арналған үй-жайларды жанбайтын және төзiмдi стеллаждармен және тұғырлармен қамтамасыз ету
едәуір
478
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды енi кемiнде 0,7 метр және биiктiгi кемiнде 1,2 метр есiктерi бар жапсарлас жанбайтын шкафтарда сақтауды қамтамасыз ету
едәуір
479
100 килограммнан астам мөлшердегi тез тұтанатын сұйықтықтарды бөлек тұрған ғимаратта, шыны немесе металл ыдыста, өзге топтардағы от қауiптi заттарды сақтау үй-жайларынан оқшаулап сақтауды жүзеге асыру
едәуір
480
Ұйымдардың өндiрiстiк үй-жайларында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды жалпы мөлшерi 3 килограммнан аспайтындай етiп, жылыту аспаптары мен шығу жолдарынан қашықта арнайы металл жәшiкте сақтау
едәуір
481
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын үй-жайларда сыртынан, сондай-ақ осы үй-жайлардың iшiндегі есiктерде айқын көрiнетiн "От қауiптi", "Жарылыс қауiптi", "Темекi шегуге жол берiлмейдi", "Өрт шыққан жағдайда 101 телефонына қоңырау соғу қажет" деген жазулардың болуы
болмашы
482
Тез тұтанатын сұйықтықтарды сақтауға арналған контейнерлерді сұйықтықтардың булануын алдын алу үшiн тығыз жабылатын қақпағы бар шыныдан немесе металдан дайындау
едәуір
483
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар бөтелкелер, баллондар мен өзге де үлкен сыйымдылықтарды соққыдан сақтайтын ыдыста немесе баллон аударғыштарда бiр қатарда сақтауды жүзеге асыру
едәуір
484
Тез тұтанатын және жанғыш сұйық дәрілік заттарды минералды қышқылдармен (күкiрт, азот және өзге де қышқылдармен), сығылған және сұйытылған газдармен, тез жанғыш заттармен, сондай-ақ органикалық заттармен, жарылыс қауiптi қоспалар беретiн (хлорат калиi, перманганат калиi) бейорганикалық тұздармен бірге сақтауға жол бермеу
едәуір
485
Жанғыш және жарылыс қауiптi дәрiлік заттарды қабырғасы қалың, тығыз жабылатын контейнерлерде (бөтелкелерде, банкаларда, барабандарда) сақтау
едәуір
19. Білім беру нысандарына қойылатын талаптар
486
Оқушылармен және студенттермен тұрмыстағы өрт қауіпсіздігі талаптарын және өрт шыққан жағдайдағы іс-қимылдармен зерделеу бойынша сабақтар өткізу. Бастауыш сыныптармен, сондай-ақ мектепке дейінгі балалар мекемелерінде өртке қарсы тақырыбында әңгімелесулер өткізу. Жалпы білім беретін мектептерде, кәсіби мектептерде, колледждер мен жоғары оқу орындарында өрт қауіпсіздігі қағидасын оқу бойынша нұсқаулық сабақтарын өткізу
едәуір

475
Недопущение распаковки и упаковки материалов непосредственно в хранилищах
незначительное
476
Обеспеченность хранения пластмассовых изделий в вентилируемом, темном, сухом помещении при комнатной температуре, на расстоянии не менее 1 метра от отопительных систем
значительное
477
Обеспеченность помещений для хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств несгораемыми и устойчивыми стеллажами и поддонами
значительное
478
Осуществление хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей во встроенных несгораемых шкафах с дверями шириной не менее 0,7 метра и высотой не менее 1,2 метра
значительное
479
Осуществление хранения легковоспламеняющихся жидкостей в количестве свыше 100 килограмм в отдельно стоящем здании в стеклянной или металлической таре изолированного от помещений хранения огнеопасных веществ других групп
значительное
480
Хранение в производственных помещениях организаций легковоспламеняющихся и горючих жидкостей общим количеством не более 3 килограмм в специальном металлическом ящике вдали от нагревательных приборов и выходов
значительное
481
Наличие в помещениях хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ снаружи, а также на дверях внутри этих помещений ясно видимых надписей: "Огнеопасно", "Взрывоопасно", "Курить воспрещается", "В случае пожара звонить по телефону 101"
незначительное
482
Изготовление контейнеров, предназначенных для хранения легковоспламеняющихся жидкостей, из стекла или металла, с плотно подогнанной крышкой для предупреждения испарения жидкостей
значительное
483
Осуществление хранения бутылей, баллонов и других крупных емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в таре, предохраняющей от ударов, или в баллоноопрокидывателях в один ряд
значительное
484
Недопущение хранения легковоспламеняющихся и горючих жидких лекарственных средств с минеральными кислотами (серной, азотной и другими кислотами), сжатыми и сжиженными газами, легкогорючими веществами, а также с неорганическими солями, дающими с органическими веществами взрывоопасные смеси (калия хлорат, калия перманганат)
значительное
485
Хранение горючих и взрывоопасных лекарственных средства в толстостенных плотно закрытых контейнерах (бутылях, банках, барабанах)
значительное
19. Требования к объектам образования
486
Проведение с учащимися и студентами занятий по изучению требований пожарной безопасности в быту и действий на случай пожара. С младшими классами, а также в детских дошкольных учреждениях проведение бесед по противопожарной тематике. В общеобразовательных школах, профессиональных школах, колледжах и высших учебных заведениях – инструктивных занятий по изучению правил пожарной безопасности
значительное

487
Зертханаларда тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде сақтауға жол бермеу
едәуір
488
Егер сору шкафта орындалатын операцияға қатысы жоқ заттар, материалдар мен жабдықтар болса, сондай-ақ олар жарамсыз және желдеткіштің ажыратылған жүйесі болса, онда жұмыс жүргізуге жол бермеу
өрескел
489
Тез тұтанатын заттармен жұмыс жүргізілетін сору шкафтарын жанбайтын лакпен боялудың немесе оның ағаш бөліктерін жабудың болуы
едәуір
490
Жұмыс соңында қолданылған тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтардың арнайы жабық ыдыста жиналуын, бұдан әрі пайдаға асырылуы үшін зертханадан шығарылуын қамтамасыз ету
едәуір
491
Тез тұтанатын сұйықтықтар және жанғыш сұйықтықтарды кәрізге төгуге жол бермеу
едәуір
492
Балалар мекемелерінің көп қабатты ғимараттарында кіші жастағы балалардың топтарын (сыныптары) екінші қабаттан жоғары орналастырмау
өрескел
493
Сыныптарда, кабинеттерде, шеберханаларда, жатын бөлмелерде, асханалар мен басқа да үй-жайларда жићаздар мен жабдықтарды орналастыру кезінде адамдарды кедергісіз эвакуациялауды және өрт сөндіру құралдарын алуды қамтамасыз ету
өрескел
494
Оқу сыныптары мен кабинеттеріндегі парталар (үстелдер) санының артық болуына жол бермеу
едәуір
495
Сабақтар аяқталғаннан кейін кабинеттердегі, зертханалардағы және шеберханалардағы өрт, жарылыс және өрт қаупі бар барлық заттар мен материалдарды жеке үй-жайларда орналастырылған жанбайтын шкафтарға (жәшіктерге) орналастыру
едәуір
496
Балалар тәулік бойы болатын мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде телефон байланысы қамтамасыз етілген қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы
едәуір
20. Әлеуметтік сала объектілеріне (қарттар және мүгедектер үйі, балалар үйі, интернат үйлері, балалар және мүгедектерге арналған психоневрологиялық орталықтар) қойылатын талаптар
497
Қағаздарға және басқа да жанғыш қалдықтарға арналған себеттер мен жәшіктерді тұрақты тазарту, қоқыстарды ғимараттан тыс арнайы бөлінген орынға шығару
едәуір
498
Жанған кезде уыттылығы жоғары өнімдер шығаруға қабілетті полимерлік материалдар қолдана отырып жасалған жиһаз бен жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
едәуір
499
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының қызметтік үй-жайларында тұрмыстық электр аспаптарын (тоңазытқыштарды, қысқа толқынды пештерді, электр жылытқыштарды, электр шәйнектерді) орнатуға және пайдалануға жол бермеу
едәуір
500
Тамақты тек осы мақсаттарға арнайы бөлінген және жабдықталған жерлерде ғана дайындауды (жылытуды) қамтамасыз ету. Тұрмыстық қажеттіліктерге арналған электр жылытқыш аспаптарын автоматты өшіру құралдарынсыз қолдануға жол бермеу
өрескел

487
Недопущение хранения в лабораториях легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количествах, не превышающих сменную потребность
значительное
488
Недопущение проведения работ в вытяжном шкафу, если в нем находятся вещества, материалы и оборудование, не относящиеся к выполняемым операциям, а также при его неисправности и отключенной системе вентиляции
грубое
489
Наличие окрашивания огнезащитным лаком или покрытия деревянных частей вытяжных шкафов, в которых проводятся работы с легковоспламеняющимися веществами
значительное
490
Обеспечение сбора легковоспламеняющихся и горючих жидкостей по окончании рабочего дня в специальную закрытую тару и удаление из лаборатории для дальнейшей утилизации
значительное
491
Недопущение слива легковоспламеняющиеся и горючие жидкости в канализацию
значительное
492
Размещение не выше второго этажа в многоэтажных зданиях детских учреждений группы (классы) детей младших возрастов
грубое
493
Обеспечение беспрепятственной эвакуации людей и подхода к средствам пожаротушения при расстановке мебели и оборудования в классах, кабинетах, мастерских, спальнях, столовых и остальных помещениях
грубое
494
Недопущение превышения количества парт (столов) в учебных классах и кабинетах
значительное
495
Размещаются в негорючие шкафы (ящики), устанавливаемые в отдельных помещениях все взрывопожароопасные и пожароопасные вещества и материалы по окончании занятий в кабинетах, лабораториях и мастерских
значительное
496
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала с обеспечением телефонной связи, в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях с круглосуточным пребыванием детей
значительное
20. Требования к объектам социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов)
497
Регулярное очищение корзин и ящиков для бумаг и других горючих отходов и вынос мусора за пределы здания в специально отведенное место
значительное
498
Недопущение использования мебели и оборудования, изготовленные с использованием полимерных материалов, способных при горении выделять высокотоксичные продукты
значительное
499
Недопущение установки и использования в служебных помещениях организаций социального обслуживания бытовых электроприборов (холодильники, микроволновые печи, электрообогреватели, электрочайники)
значительное
500
Обеспечение приготовления (разогрева) пищи в местах, специально отведенных и оборудованных для этих целей. Недопущение использования электронагревательных приборов для бытовых нужд без средств автоматического отключения
грубое

501
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында үй-жайларды жарықтандыру ұшін керосин шамдар мен шырақтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
502
Жатын бөлмелерде, ойын бөлмелерінде және қызмет көрсетілетін тұлғалар болатын басқа да үй-жайларда үтіктерді, электр плиталарын және басқа да электрмен жылытқыш құралдарды пайдалануға жол берілмеу. Киімдерді үтіктеуді тек осы мақсатқа бөлінген арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүзеге асыру
өрескел
503
Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы. Кезекшінің өзімен бірге эвакуациялық шығу есіктеріндегі барлық құлыптардың кілттері жиынтығы болуы. Кілттердің басқа жиынтығын кезекшінің үй-жайында сақтау.
едәуір
21. Сауда объектілеріне қойылатын талаптар
504
Сауда залдары мен эвакуациялау жолдарында жанғыш материалдарды, қалдықтарды, орамалар мен контейнерлерді сақтауға жол бермеу. Оларды күн сайын жиналуына қарай алынып тастауды қамтамасыз ету. Жанғыш ыдыстарды ғимараттың терезелеріне жақын жинауға жол бермеу
өрескел
505
Терезе ойықтары немесе түтін жоюға арналған шахтасы жоқ үй-жайларда жанғыш тауарларды немесе жанбайтын тауарларды жанғыш орамада сақтауға жол бермеу
өрескел
506
Сіріңкелерді, одеколонды, иіссуларды, аэрозоль орамаларын және өртке қатысты басқа да қауіпті заттарды басқа заттардан бөлек арнайы бейімделген үй-жайларда сақтауды жүзеге асыру
өрескел
507
Сауда залдарында сатып алушылар болған кезде отпен байланысты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
508
Тез тұтанатын сұйықтықтарды және жанғыш сұйықтықтарды және жанғыш газдарды (газ баллондарын, бояуларды, лактарды, еріткіштерді, тұрмыстық химия тауарларын), аэрозоль орамаларын, оқ-дәрілер мен пиротехникалық бұйымдарды өзге мақсаттағы ғимараттарда орналастырған кезде оларды сатуға жол бермеу
өрескел
509
Эвакуациялау жолдарында және сатылы торларда сағат жөндеу орындарын, ою және басқа да шеберханаларды, сондай-ақ дәрі-дәрмек, газет, кітап және басқа да дүңгіршектерді орналастыруға жол бермеу
өрескел
510
Сауда залдарында әуе шарларын толтыруға және басқа да мақсаттарға арналған жанғыш газдары бар баллондарды орнатуға жол бермеу
өрескел
511
Сатылы торларда, тамбурларда және басқа да эвакуациялау жолдарында сауда, ойын аппараттарын орналастыруға және тауарлар саудасына жол бермеу
өрескел
512
15000 мыңнан артық аэрозоль орамаларын сақтауға жол бермеу
едәуір
513
Ашық базарлардың сауда қатарларының үстіндегі жабындарды жанбайтын материалдардан немесе оттан қорғайтын құрамдармен өңделген ағаштан жасау
өрескел
514
Сауда қатарлары арасындағы ашық өту жолдарын маталармен, қағазбен, үлдірмен жабуға жол бермеу
өрескел

501
Недопущение применения в организациях социального обслуживания для освещения помещений керосиновые лампы и свечи
грубое
502
Недопущение пользования утюгов, электрических плиток и других электронагревательных приборов в спальнях, игровых комнатах и других помещениях, занятых обслуживаемыми. Осуществление глажки одежды только в специально оборудованных для этих целей помещениях
грубое
503
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала. Наличие у дежурного при себе комплекта ключей от всех замков на дверях эвакуационных выходов. Хранение другого комплекта ключей в помещении дежурного
значительное
21. Требования к объектам торговли
504
Недопущение временного хранения горючих материалов, отходов, упаковок и контейнеров в торговых залах и на путях эвакуации. Обеспечение их удаления ежедневно по мере их накопления. Недопущение складирования горючей тары вплотную к окнам зданий
грубое
505
Недопущение хранения горючих товаров или негорючих товаров в горючей упаковке в помещениях, не имеющих оконных проемов или шахт дымоудаления
грубое
506
Осуществление хранения спичек, одеколона, духов, аэрозольных упаковок и других, опасных в пожарном отношении товаров отдельно от других товаров в специально приспособленных помещениях
грубое
507
Недопущение проведения огневых работ во время нахождения покупателей в торговых залах
грубое
508
Недопущение торговли легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, горючими газами (баллоны с газом, краски, лаки, растворители, товары бытовой химии), аэрозольными упаковками, боеприпасами и пиротехническими изделиями при размещении их в зданиях иного назначения
грубое
509
Недопущение размещения на путях эвакуации и в лестничных клетках пунктов ремонта часов, граверные и другие мастерские, а также аптечные, газетные, книжные и другие киоски
грубое
510
Недопущение установки в торговых залах баллонов с горючими газами для наполнения воздушных шаров и других целей
грубое
511
Недопущение размещения торговых, игровых аппаратов и торговля товарами на площадках лестничных клеток, в тамбурах и других путях эвакуации
грубое
512
Недопущение хранения более 15000 аэрозольных упаковок
значительное
513
Выполнение навесов над торговыми рядами открытых рынков из негорючих материалов или из древесины, обработанной огнезащитными составами
грубое
514
Недопущение накрытия открытых проходов между торговыми рядами тканями, бумагой, пленками
грубое

515
Базарларды басқа мақсаттағы ғимараттың бөлігіне немесе оларға жапсарлас құрылыстарға орналастыруға жол бермеу
өрескел
516
Ғимараттар мен құрылыстарда орналастырылатын дүңгіршектер мен дүкеншелерді жанбайтын материалдардан жасау. Жанғыш сұйықтықтарды, дезодоранттарды, сығылған газдарды сатуға арналған павильондар мен дүңгіршектерді жеке тұрған немесе ұқсас тауарларды сататын дүңгіршектер тобын отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІа дәрежелі етіп салу
едәуір
517
Жұмыс уақытында сатып алушылардың эвакуациялық шығу жолдарымен байланысты жолдар арқылы тауарларды тиеу мен ыдыстарды түсіруді жүзеге асыруға жол бермеу
едәуір
518
Әрқайсысының сыйымдылығы 1 литрден астам шыны ыдыстарға бөлшектеп құйылған тұрмыстық химиялық тауарлармен, лактармен, бояулармен және тез тұтанатын сұйықтықтармен, жанғыш сұйықтықтармен сауда жасауға, сондай-ақ "От қаупі бар", "Отқа жақын шашыратпа" деген ескерту жазулары жоқ заттаңбасынсыз өрт қауіпті тауарларды сатуға жол бермеу
едәуір
22.1. Сауда павильондары мен дүңгіршектер
519
Бөлінген аумақта дүңгіршектерді, сондай-ақ ауданы 20 шаршы метрге дейінгі қоса алғанда бір қабатты павильондар орналастыру топтарын орналастыруды жүзеге асыру. Бір топта отқа төзімділік дәрежелеріне қарамастан 10-нан аспайтын құрылыс орналастыру.
өрескел
520
Жанатын қалдықтарды жинау орындары дүңгіршектер мен павильондардан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
521
Орама материалдары мен мүкәммалдарды сақтауға арналған үй-жайлардың ауданы 5 м2 аспайтын етіп орындау
өрескел
22. Сақтау объектілеріне қойылатын талаптар
522
Қолданылатын өрт сөндіргіш заттардың бір тектілігіне қарамастан, қандай да бір материалдар мен тауарларды көксағызбен немесе авторезеңкемен бір секцияда бірге сақтауға жол бермеу
едәуір
523
Жанғыш газдары бар баллондарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды (бөтелкелер, үлкен бөтелкелер, басқа да ыдыс), сондай-ақ аэрозоль орамдарын күн сәулесі мен өзге де жылу әсерінен қорғауды қамтамасыз ету
едәуір
524
Көп қабатты қоймаларда аэрозоль орамаларын өртке қарсы бөліктерде тек жоғары қабатта ғана, бұл ретте бөліктегі орамалардың саны 150000 аспайтындай жиналуын қамтамасыз ету
өрескел
525
Қойманың жалпы сыйымдылығы 900000-нан орамнан аспайтын жағдайда, оның оқшауланған бөлігінде 15000-нан аспайтын орамды (қорапты) сақтауды қамтамасыз ету. Қоймаларды шатырсыз, тез ашылатын жабындысы бар ғимараттарды орналастыру
өрескел
526
Жалпы қоймаларда 5000 данадан аспайтын мөлшерде аэрозоль орамдарын жинауды жүзеге асыру
өрескел
527
Ашық алаңдарда немесе шатырлар астында аэрозоль орамдарын тек жанбайтын контейнерлерде ғана сақтауды жүзеге асыру
өрескел

515
Недопущение размещения рынков в части зданий иного назначения или в пристройках к ним
грубое
516
Выполнение киосков и ларьков, устанавливаемые в зданиях и сооружениях из негорючих материалов. Выполнение павильонов и киосков, предназначенные для торговли горючими жидкостями, дезодорантами, сжатыми газами I-ой, II-ой, IIIа-ей степени огнестойкости, отдельно стоящими или в группе с киосками торгующими аналогичным товаром
значительное
517
Недопущение осуществления в рабочее время загрузку товаров и выгрузку тары по путям, связанные с эвакуационными выходами покупателей
значительное
518
Недопущение торговли товарами бытовой химии, лаками, красками и другими легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, расфасованными в стеклянную тару емкостью более 1 литра каждая, а также пожароопасными товарами без этикеток с предупреждающими надписями типа "Огнеопасно", "Не распылять вблизи огня". Осуществление расфасовки пожароопасных товаров в специально приспособленных для этой цели помещениях
значительное
21.1. Торговые павильоны и киоски
519
Осуществление установки киосков, а также одноэтажных павильонов площадью до 20 квадратных метров включительно на отведенной территории группами. Размещение в одной группе не более 10 сооружений независимо от степеней их огнестойкости
грубое
520
Размещение места сбора сгораемых отходов на расстоянии не менее 15 метров от киосков и павильонов
грубое
521
Выполнение помещений для хранения упаковочных материалов и инвентаря площадью не более 5 м²
грубое
22. Требования к объектам хранения
522
Недопущение совместного хранения в одной секции с каучуком или авторезиной каких-либо других материалов и товаров, независимо от однородности применяемых огнетушащих веществ
значительное
523
Обеспечение защиты баллонов с горючими газами, емкостей (бутылки, бутыли, другая тара) с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, а также аэрозольные упаковки от солнечного и иного теплового воздействия
значительное
524
Осуществление складирования аэрозольных упаковок в многоэтажных складах в противопожарных отсеках только на верхнем этаже, при количестве упаковок в отсеке не более 150000
грубое
525
Осуществление складирования в изолированном отсеке склада не более 15000 упаковок (коробок), при общей емкости склада не более 900000 упаковок. Размещение складов в бесчердачных зданиях, с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое
526
Осуществление скандирования в общих складах аэрозольных упаковок в количестве не более 5000 штук
грубое
527
Осуществление хранения аэрозольных упаковок на открытых площадках или под навесами только в негорючих контейнерах
грубое

528
Қойма үй-жайларында материалдарды стеллажсыз тәсілмен сақтаған кезде қатарлап жинауды жүзеге асыру. Қойма үй-жайларының есік ойықтарына қарама-қарсы ені есіктің еніне тең, бірақ 1 метрден кем емес еркін өту жолдарының болуы. Қоймаларда әрбір 6 метр сайын ені кемінде 0,8 метр бойлық өту жолдарының болуы
өрескел
529
Қойма үй-жайлары ішіндегі ағаш конструкцияларын оттан қорғау құраммен өңдеуді жүзеге асыру
едәуір
530
Транзиттік электр кәбілдер, газ және өзге де басқа да коммуникациялар өтетін үй-жайларда қоймаларды орналастыруға жол бермеу
едәуір
531
Шырақтардан бастап сақталатын тауарларға дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр және жанғыш құрылыс конструкцияларының үстіне дейін 0,2 метр болуы
өрескел
532
Тауар-материалдық құндылықтарын сақтауға арналған үй-жайларда тұрмыстық қызмет көрсету, тамақ ішу және басқа да қосалқы қызметтер бөлмелерін орналастыруға жол бермеу
едәуір
533
Қойма үй-жайларында және дебаркадерлерде тиеу-түсіру және көлік құралдарының тұруына және оларды жөндеуге жол бермеу
болмашы
534
Қоймалардың ғимараттарында ыдысты ашумен, жарамдылықты тексерумен және ұсақ жөндеумен, өнімді өлшеп ораумен, өрт қауіпті сұйықтықтардың жұмыс қоспаларын (нитробояуларды, лактарды) дайындаумен байланысты барлық операцияларды сақтау орындарынан оқшауланған үй-жайларда жүзеге асыру
болмашы
535
Қоймалардың электр жабдықтары жұмыс күні аяқталғанда токтан ажыратылады. Қойманы электрмен жабдықтауды ажыратуға арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс, жанбайтын материалдан жасалған қабырғаға немесе бөлек тұрған тірекке орнату, шкафқа немесе пломбылауға арналған құрал-саймандары бар текшеге орналастырып, құлыппен жабу
өрескел
536
Қоймалардың үй-жайларында кезекшілік жарықтандыруға, сондай-ақ газ плиталарын, электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға және штепсель розеткаларды орнатуға жол бермеу
өрескел
537
База мен қоймалардың аумағында орналасқан ғимараттарда персонал мен өзге де тұлғалардың тұруына жол бермеу
едәуір
538
А, Б және В1- В4 санатты қойма үй-жайларына локомотивтердің өтуіне жол бермеу
едәуір
539
Цех қоймаларында нормадан асатын мөлшерде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
едәуір
540
Түтін жою үшін ойықтары бар терезелері жоқ жертөле және цоколь қабаттардың үй-жайларында, сондай-ақ ғимараттардың жалпы саты торларын осы қабаттармен қосқанда жанғыш ыдыста жанғыш материалдарды немесе жанбайтын материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
22.1 Газ баллондарын сақтау
541
Жанғыш газдары бар баллондарды сақтауға арналған қоймаларды жеңіл ашылатын жабындары бар, бір қабатты, шатырсыз ғимараттарда орналастыру
өрескел

528
Осуществление складирования материалов в штабели в складских помещениях при бесстеллажном способе хранения. Наличие свободных проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов складских помещений. Наличие продольных проходов шириной не менее 0,8 метра через каждые 6 метров в складах
грубое
529
Осуществление обработки огнезащитным составом деревянных конструкций внутри складских помещений
значительное
530
Недопущение размещения складов в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, газовые и другие коммуникации
значительное
531
Наличие расстояния от светильников до хранящихся товаров не менее 0,5 метра и 0,2 метра до поверхности горючих строительных конструкций
грубое
532
Недопущение устройства в помещениях, предназначенных для хранения товарно-материальных ценностей, бытовок, комнат для приема пищи и других подсобных служб
значительное
533
Недопущение стоянки и ремонта погрузочно-разгрузочных и транспортных средств, в складских помещениях и на дебаркадерах
незначительное
534
Осуществление в здании складов операций, связанных с вскрытием тары, проверкой исправности и мелким ремонтом, расфасовкой продукции, приготовлением рабочих смесей пожароопасных жидкостей (нитрокрасок, лаков) в помещениях, изолированных от мест хранения
незначительное
535
Расположение аппаратов, предназначенные для отключения электроснабжения склада, вне складского помещения, на стене из негорючих материалов или на отдельно стоящей опоре, заключение их в шкаф или нишу с приспособлением для опломбирования и закрываться на замок
грубое
536
Недопущение дежурного освещения в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток
грубое
537
Недопущение проживания персонала и других лиц в зданиях, расположенных на территории баз и складов
значительное
538
Недопущение въезда локомотивов в складские помещения категорий А, Б и В1-В4
значительное
539
Недопущение в цеховых кладовых хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количестве, превышающем норму
значительное
540
Недопущение хранения горючих материалов или негорючих материалов в горючей таре в помещениях подвальных и цокольных этажей, не имеющих окон с приямками для дымоудаления, а также при сообщении общих лестничных клеток зданий с этими этажами
грубое
22.1 Хранение газовых баллонов
541
Размещение складов для хранения баллонов с горючими газами в одноэтажных, бесчердачных зданиях с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое

542
Газы бар баллондар сақталатын үй-жайлардың терезелерін ақ бояумен сырлау немесе күннен қорғайтын жанбайтын құрылғылармен жабдықтау
болмашы
543
Баллондарды сақтау орындарының айналасында 10 метр қашықтыққа қандай да бір жанғыш материалдарды сақтауға және отты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
544
Баллондар орналастырылатын шкафтар мен үйшіктер жанбайтын материалдардан жасалуы және олардың ішінде жарылыс қауіпті қоспалардың түзілуін болдырмайтын табиғи желдеткішпен жабдықтау
өрескел
545
Жанғыш газдары бар баллондарды оттегі, сығылған ауа, хлор, фтор және басқа да тотықтырғыштары бар баллондардан, сондай-ақ улы газдары бар баллондардан бөлек сақтауды жүзеге асыру
едәуір
546
Газды баллондарда сығылған, сұйытылған және ерітілген күйде сақтауды жүзеге асыру. Баллондарды сыртқы қабаттары сол газ үшін белгіленген түспен бояу
едәуір
547
Оттегі бар баллондарды сақтау және тасымалдау кезінде майдың түсуіне және баллон арматурасының майлы материалдармен жанасуына жол бермеу
өрескел
548
Газдар сақталатын үй-жайларда жарылыс қауіпті қосылымдарға дейін жарамды газ талдағыштардың болуы
өрескел
549
Жанғыш газдары бар баллондар сақталатын қоймалық үй-жайға табанында металл шеге немесе таға қағылған аяқ киім киген адамдардың кіруіне жол бермеу
едәуір
550
Табандығы бар жанғыш газ баллондары тігінен, олардың құлап қалуын болдырмайтын арнайы ұяшықтарда, торларда немесе басқа да құрылғыларда сақтау
болмашы
551
Табандығы жоқ баллондарды көлденеңінен рамаларда немесе стеллаждарда сақтау. Қатардың биіктігі бұл жағдайда 1,5 метрден аспайтындай етіп қолдану, ал клапандарды сақтандыру қалпақтарымен жабу және бір жағына қарай бұру
едәуір
552
Газ қоймаларында қандай да бір басқа заттарды, материалдар мен жабдықты сақтауға жол бермеу
едәуір
553
Жанғыш газдары бар қоймалардың үй-жайларында табиғи желдеткіштің болуы
едәуір
22.2 Ағаш материалдар қоймасын ұстау
554
Сақталатын материалдардың шекті көлемін, өртке қарсы бөліктер мен қатарлар арасындағы, сондай-ақ қатарлар мен көршілес объектілер арасындағы өту жолдарын көрсете отырып, қатарларды орналастыру жоспарларының болуы
болмашы
555
Қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктерде ағаш материалдарын, жабдықты жинап қоюға жол бермеу
өрескел
556
Қатарларға арналған орындар шөп жамылғысынан, жанғыш қоқыс пен қалдықтардан топыраққа дейiн тазарту немесе қалыңдығы кемiнде 0,5 метр құм, топырақ немесе қиыршық тас қабатының болуы
болмашы
557
Әрбір қоймада кәсіпорын жұмыскерлері мен техникасын тарту мүмкіндігін ескере отырып, қатарларды, баланс үймесі, жоңқаларды бұзу шаралары анықталған жедел өрт сөндіру жоспарының болуы
болмашы

542
Закрашивание окон помещений, где хранятся баллоны с газами, белой краской или оборудование их солнцезащитными негорючими устройствами
незначительное
543
Недопущение хранения каких-либо горючих материалов и производство огневых работ на расстоянии 10 метров вокруг места хранения баллонов
грубое
544
Выполнение шкафов и будок, где размещаются баллоны, из негорючих материалов и оборудование их естественной вентиляцией, исключающую образование в них взрывоопасных смесей
грубое
545
Осуществление хранения баллонов с горючими газами отдельно от баллонов с кислородом, сжатым воздухом, хлором, фтором и другими окислителями, а также от баллонов с токсичными газами
значительное
546
Осуществление хранения газа в сжатом, сжиженном и растворенном состоянии в баллонах. Окраска наружной поверхности баллонов в установленный для данного газа цвет
значительное
547
Недопущение попадание масел (жиров) и соприкосновения арматуры баллона с промасленными материалами при хранении и транспортировании баллонов с кислородом
грубое
548
Наличие исправных газоанализаторов до взрывоопасных концентраций в помещениях хранения газов
грубое
549
Недопущение в складском помещение, где хранятся баллоны с горючими газами, нахождение лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами
значительное
550
Хранение баллонов с горючими газами, имеющие башмаки, в вертикальном положении в специальных гнездах, клетях или других устройствах, исключающих их падение
незначительное
551
Хранение баллонов, не имеющие башмаков, в горизонтальном положении на рамах или стеллажах. Применение высоты штабеля не более 1,5 метра, закрытие клапанов предохранительными колпаками, и обращение их в одну сторону
значительное
552
Недопущение хранения каких-либо других веществ, материалов и оборудования в складах газов
значительное
553
Наличие естественной вентиляции в помещении складов с горючими газами
значительное
22.2 Содержание складов лесоматериалов
554
Наличие плана размещения штабелей, с указанием предельного объема хранящихся материалов, противопожарных разрывов и проездов между штабелями, а также между штабелями и соседними объектами на складах лесоматериалов
незначительное
555
Недопущение в противопожарных разрывах между штабелями складирование лесоматериалов, оборудования
грубое
556
Очищение мест, отведенные под штабели, до грунта от травяного покрова, горючего мусора и отходов или наличие слоя песка, земли или гравия толщиной не менее 0,5 метра
незначительное
557
Наличие в каждом складе оперативного плана пожаротушения с определением мер по разборке штабелей, куч баланса, щепы, с учетом возможности привлечения работников и техники предприятия
незначительное

558
Қоймаларда алғашқы өрт сөндіру құралдарынан басқа бекеттер (бекеттер) жедел өрт сөндіру жоспарларында анықталатын мөлшерде өрт техникасының әртүрлі түрлерінің қоры болуы
өрескел
559
Қоймаларда ағаш материалдарын сақтаумен байланысы жоқ жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
болмашы
560
Ағаш материалдары қоймаларындағы жеке ғимараттарда өртке қарсы бөліктерді сақтай отырып, жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайларды орналастыру
едәуір
561
Үй-жайларға жылу беру үшін зауытта дайындалған электрмен жылыту аспаптарын қолдану
өрескел
562
Іштен жану қозғалтқыштары бар шығырларды дөңгелек ағаш қатарларынан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
едәуір
23.3. Ағаш материалдар қоймасы
563
Тасымалдау пакеттерiн өртке қарсы бөлiктерде, өту жолдарында, өрт сөндiру су көздерiне кiреберiстерге орнатуға жол бермеу
өрескел
564
Жабық қоймалар мен бастырма алаңдарының едендерін жанбайтын материалдан жасау
өрескел
23.4 Жоңқа қоймалары
565
Жоңқаны жабық қоймаларда, бункерлерде және едені жанбайтын жасалған ашық алаңдарда сақтауды жүзеге асыру
өрескел
566
Жоңқаның қызу температурасын бақылау үшін кертпектің ішінен жылу электрлік түрлендіргіштерді орнату үшін жанбайтын материалдардан жасалған құдықтардың болуы
өрескел
23.5 Көмір қоймасы
567
Жаңа қазылып алынған көмірді бір айдан артық жатқан ескі көмір үйіндісіне жинауға жол бермеу
едәуір
568
Жанып жатқан көмірді транспортер таспалары арқылы тасымалдауға және оларды теміржол көлігіне немесе бункерге тиеуге жол бермеу
өрескел
569
Көмір қатарларын жылу көздерінің (бу құбырлары, ыстық су құбырлары, қызған ауа арналары) үстіне, сондай-ақ төселген электр кәбілдері мен мұнай-газ өткізгіштердің үстіне орналастыруға жол бермеу
өрескел
570
Көмірді жинау және оны сақтау кезінде қатарларға ағаштың, матаның, қағаз бен өзге де жанғыш материалдардың түсуіне жол бермеу
едәуір
571
Өндірістік ғимараттардың жертөле немесе бірінші қабатында орналасатын, көмір сақтауға арналған үй-жайларды өртке қарсы бөгеттермен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлу
өрескел
23.6 Жанғыш талшықты материалдар қоймалары
572
Қатардағы талшық массасының 300 тоннадан артуына жол бермеу
едәуір
573
Қатарлардың өлшемдерін 22 х 11 метрден аспайтындай, биіктігі бойынша 8 метрден аспайтындай етіп жүзеге асыру
едәуір
574
Ұяшықта алты қатардан немесе бастырмадан артық болмауы, қатарлар арасындағы аралықтар – кемінде 15 метр, бастырмалар арасында барлық бағыттар бойынша – 20 метр
өрескел
575
Топта саны төрттен аспайтын ұяшықтың болуы (24 қатар немесе бастырма), ұяшықтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 30 метр
өрескел
576

558
Наличие на складах пунктов (постов) с запасом различных видов пожарной техники в количествах, определяемых оперативными планами пожаротушения, кроме первичных средств пожаротушения
грубое
559
Недопущение на складах производства работ, не связанные с хранением лесоматериалов
незначительное
560
Устройство бытовых помещений для рабочих на складах лесоматериалов в отдельных зданиях с соблюдением противопожарных разрывов
значительное
561
Применение для отопления помещений электронагревательных приборов заводского изготовления
грубое
562
Размещение лебедок с двигателями внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от штабелей круглого леса
значительное
22.3. Склады пиломатериалов
563
Недопущение установки транспортных пакетов в противопожарных разрывах, проездов, подъездов к пожарным водоисточникам
грубое
564
Выполнение полов закрытых складов и площадок под навесами из негорючих материалов
грубое
22.4 Склады щепы
565
Осуществление хранения щепы в закрытых складах, бункерах и на открытых площадках с основанием из негорючего материала
грубое
566
Наличие колодцев из негорючих материалов для установки термоэлектрических преобразователей для контроля температуры нагрева щепы внутри бурта
грубое
22.5 Склады угля
567
Недопущение складирования угля свежей добычи на старые отвалы угля, пролежавшего более одного месяца
значительное
568
Недопущение транспортировки горящего угля по транспортерным лентам и отгружение их в железнодорожный транспорт или бункер
грубое
569
Недопущение расположения штабелей угля над источниками тепла (паропроводы, трубопроводы горячей воды, каналы нагретого воздуха), а также над проложенными электрокабелями и нефтегазопроводами
грубое
570
Недопущение попадания в штабели древесины, ткани, бумаги и других горючих материалов при укладке угля и его хранении
значительное
571
Выделение противопожарными преградами (стенами и перегородками) помещений для хранения угля, устраиваемые в подвальном или первом этаже производственных зданий
грубое
22.6 Склады горючих волокнистых материалов
572
Недопущение превышения массы волокна в штабеле более 300 тонн
значительное
573
Осуществление размеров штабеля не более 22х11 метров, по высоте не более 8 метров
значительное
574
Наличие в гнезде не более шести штабелей или навесов, разрыв между штабелями не менее 15, между навесами – 20 по всем направлениям
грубое
575
Наличие в группе не более четырех гнезд (24 штабеля или навеса), разрыв между гнездами не менее 30 метров по всем направлениям
грубое
576

Секторда төрттен аспайтын топтың (96 қатар немесе бастырма) бар болуы, топтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 50 метрдің бар болуы
өрескел
577
Секторлар арасындағы аралықтардың 100 метрден кем болуына жол бермеу
өрескел
578
Талшықты материалдар сақтауға арналған қоймалар, бастырмалар және ашық алаңдар орналасқан учаскелерде қоршаудың болуы
едәуір
579
Өндірістік қалдықтарды шикізатпен және дайын өніммен бірге сақтауға жол берілмеу
едәуір

Наличие в секторе не более четырех групп (96 штабелей или навесов), разрывы между группами не менее 50 по всем направлениям
грубое
577
Недопущение разрывов между секторами менее 100 метров
грубое
578
Наличие ограждения участков, занятые складами, навесами и открытыми площадками для хранения волокнистых материалов
значительное
579
Недопущение хранения производственных отходов совместно с сырьем и готовой продукцией
значительное

580
Талшықты материалдардың бастырмалары мен қатарларына ұшқын өшіргіштерсіз темір жол (паровоздардан басқа) және автокөліктің 5 метр, ал тракторлардың 10 метр жақын келуіне жол бермеу
өрескел
23.7 Резервуарлық парктерді ұстау тәртібі
581
Резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлген жерлерiнің көлемін топырақ үйiп бекiтiлген жердегi ең үлкен және тұрақты жарамды күйде ұсталатын резервуардың көлемiне тең етіп орындау
едәуір

580
Недопущение подъезда железнодорожного (за исключением паровозов) и автотранспорта ближе 5, а тракторов – 10 метров к навесам и штабелям волокнистых материалов без искрогасителей
грубое
22.7 Порядок содержания резервуарных парков
581
Выполнение объема обвалования резервуаров равным объему наибольшего резервуара, находящегося в обваловании и постоянного поддержания его в исправном состоянии
значительное

582
Толтыруды және деңгейдi өлшеудi бақылау мен автоматтандыруға арналған құрылғылардың желiлерiнен басқа, резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлiген жерi iшiнде және тiкелей резервуарларда электр жабдығын орнатуға және электр желiлерiн төсеуге жол бермеу
өрескел
583
Резервуарлық парктегi құбырлардың коммуникациясын резервуармен авария болған жағдайда мұнайды бiр ыдыстан келесiсiне қотарып алу мүмкiндігін қамтамасыз ететіндей етіп орнату
едәуір
584
Жылдың қысқы мезгiлiнде резервуарлардың төбесiнен қарды дер кезiнде алу, сондай-ақ резервуарлық парктiң аумағына жолдар мен өрт сөндiруге өту жолдарын қардан тазарту
болмашы
585
Жарылыс және өрт қауіпті үй-жайларда және резервуарлық парк аумағында көмірсутегі концентрациясын тұрақты бақылау үшін түсті және дыбысты сигнализация бар газ талдағыштардың болуы
өрескел
586
Көрінетін жерлерде резервуарлық парктің барлық аумағында және жеке тұрған резервуарларда өртке қарсы өртке қарсы режимінің бұзылуына жол бермеу туралы жазбаның болуы
болмашы
587
Өлшеу қондырғыларының тек стационарлық жүйелерімен мұнай өнімдерінің сынамасын іріктеуді және деңгейін өлшеуді жүзеге асыру
болмашы
588
Күкіртті мұнай өнімдері сақталатын резервуарлар үшін пирофор күкіртті темір шөгінділерінен тазалау бойынша жоспарлы жұмыстардың кестесінің болуы
болмашы
589
Авария кезінде төгілген мұнай өнімін жою үшін, сондай-ақ топырақ үйіп бекітілген жерлерден канализация жолдарда нөсер суын ағызу үшін топырақ үйіліп бекітілген жерлердің шектерінен тыс қолданысқа келтірілетін сақпан-клапандар түріндегі бекіткіш құрылғылардың болуы
өрескел
590
Жобалық құжаттамада белгіленген топырақпен үйіп бекітілетін жердің биіктігін азайтуға жол бермеу
едәуір
591
Қисық тұрған және сызаттары бар резервуарларды, сондай-ақ ақаулы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, өнім өткізгіштерді және тұрақты өртке қарсы құрылғыларды пайдалануға жол бермеу
өрескел
592
Топырақ үйіп бекітілген жерге ағаш, бұта, шөп отырғызуға жол бермеу
болмашы
593
Жанғыш негізге сыйымдылықтарды орнатуға жол бермеу
өрескел
594
Резервуарлар мен цистерналарды асыра толтыруға жол бермеу
едәуір
595
Резервуарлық парк қоймаларында өрт сөндіруші заттар қорының, сондай-ақ оларды өрт сөндіру үшін қажетті санында, ең үлкен резервуарда беру құралдарының болуы
едәуір
23.8 Мұнай өнімдерін ыдыста сақтау тәртібі
596
Қойма үй-жайлары басқа үй-жайлардан отқа төзiмдiлiк шегi кемінде ЕI-45 өртке қарсы қалқалармен бөлу
өрескел
597

582
Недопущение установки электрооборудования и прокладки электролинии внутри обвалования резервуаров и непосредственно в резервуарах за исключением линий устройств для контроля и автоматизации наполнения и замера уровня
грубое
583
Устройство коммуникаций трубопроводов в резервуарном парке обеспечивающими возможность в случае аварии с резервуаром перекачки нефти из одной емкости в другую
значительное
584
В зимний период года своевременное удаление снега с крыш резервуаров, а также очистка от снега дорожек и пожарных проездов на территории резервуарного парка
незначительное
585
Наличие газоанализаторов со световой и звуковой сигнализацией для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях и на территории резервуарного парка
грубое
586
Наличие на видных местах надписей о недопустимости нарушения противопожарного режима на всей территории резервуарного парка и отдельно стоящих резервуаров
незначительное
587
Осуществление измерения уровня и отбора проб нефтепродуктов только стационарными системами измерительных устройств
незначительное
588
Наличие графика плановых работ по очистке от отложений пирофорного сернистого железа для резервуаров, в которых хранятся сернистые нефтепродукты
незначительное
589
Наличие запорных устройств в виде клапанов-хлопушек, приводимые в действие вне пределов обвалования для удаления разлившегося при аварии нефтепродукта, а также для спуска ливневых вод на канализационных выпусках из обвалований
грубое
590
Недопущение уменьшения высоты обвалования, установленной в проектной документации
значительное
591
Недопущение эксплуатации резервуаров, имеющих перекосы и трещины, а также неисправное оборудование, контрольно-измерительные приборы, подводящие продуктопроводы и стационарные противопожарные устройства
грубое
592
Недопущение высадки деревьев, кустарников, травы в каре обвалований
незначительное
593
Недопущение установки емкостей на горючее основание
грубое
594
Недопущение переполнения резервуаров и цистерн
значительное
595
Наличие на складах резервуарного парка запаса огнетушащих веществ, а также средств их подачи в количестве, необходимых для тушения пожара в наибольшем резервуаре
значительное
22.8 Порядок хранения нефтепродуктов в таре
596
Отделение складского помещения от других помещений противопожарными перегородками с пределом огнестойкости не менее EI-45
грубое
597

Тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді қойма еденінде қолдан жинау кезінде 2 қатардан аспайтындай, жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді механикалық жолмен жинау кезінде – 5 қатарда аспайтындай, ал тез тұтанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді - 3 қатардан аспайтындай орналастыру
өрескел
598
Қатар енін 2 бөшкеден асырып орындауға жол бермеу. Басты жол енін бөшкелерді тасымалдау үшін 1,8 метрден кем емес етіп, ал қатарлар аралығын кемінде 1 метр етіп орналастыру
өрескел
599
Сұйықтықты тек қана жарамды ыдыста сақтау
едәуір
600

Установка бочек с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в хранилищах при ручной укладке на полу не более чем в 2 ряда, при механизированной укладке бочек с горючими жидкостями – не более 5, а легковоспламеняющимися жидкостями – не более 3
грубое
598
Недопущение выполнение ширины штабеля более 2 бочек. Устройство ширины главных проходов для транспортирования бочек не менее 1,8 метра, а между штабелями – не менее 1 метра
грубое
599
Хранение жидкости только в исправной таре
значительное
600

Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтауға арналған ашық алаңдарды сырты бойынша жер белдеуімен немесе биіктігі 0,5 метрден кем емес алаңға өтетін пандустары бар, жанбайтын тұтас қабырғамен қоршау
өрескел
601
Топырақпен үйiп қоршалған бiр алаңның шегiнде 4 қатардан аспайтын қатарлар арасындағы бөлiктерi кемiнде 10 метр, ал қатар мен бiлiк (қабырға) арасында кемiнде 5 метр, мөлшерi 25х15 метр және биiктiгi 5,5 метр бөшкелердi орналастыру.
Екі аралас алаңдардағы қатарлар арақашықтығын 20 метрден кем болмайтындай етіп орналастыру
өрескел
602
Қоймаларда тiкелей және топырақпен үйiп қоршалған алаңдарда мұнай өнiмдерiн құюға, сондай-ақ буып-түю материалдары мен ыдысты сақтауға жол бермеу
едәуір
23. Ауыл шаруашылығы объектілеріне қойылатын талаптар
23.1 Негізгі өндірістік объектілер
603
Отпен жылытатын азық дайындау үшін вакуумдық - сорғыш және жылу генераторларын орналастыруға арналған үй-жайларды, сондай-ақ мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ғимараттарына жапсарлас немесе олардың ішінде салынған ірі жемшөптер қорын сақтауға арналған үй-жайларды мал шаруашылығы мен құс өсіру фермаларындағы мал мен құсты ұстауға арналған үй-жайлардан өртке қарсы қабырғалармен және жабындылармен бөлу. Көрсетілген үй-жайларды тікелей сыртқа шығу жолдарымен жабдықтау
өрескел
604
Жануарлар мен құстарға арналған үй-жайларға шеберханалар, қоймалар, автокөлік, трактор, ауыл шаруашылық техникасын орналастыруға, сондай-ақ фермаларға қызмет көрсетуге байланысты емес жұмыстарды жүргізуге жол бермеу.
Бұл үй-жайларға газ шығаратын трубалары ұшқын өшіргіштерімен жабдықталмаған тракторларға, автомокөліктер мен ауыл шаруашылық машиналарына кіруіне жол бермеу
болмашы
605
20 және одан астам мал басы болған жағдайда сүт тауары фермаларында (кешендерде) топтық байлау әдісін қолданудың болуы
едәуір
606
Фермалардың шатырдағы үй-жайларында ірі жемшөпті сақтаған кезде мына іс-шараларды қамтамасыз ету:
1) төбе жабынын өртенбейтін материалдардан жасау;
2) шатырдағы ағаш жабындарын және жанғыш жылытқышты шатыр үй-жайлары жағынан тұтанудан жанғыш жылытқыш бойын қалыңдығы 3 сантиметр балшық сылағымен (немесе теңбе-тең оттан қорғаумен) немесе өртенбейтін жылытқышпен қорғау;
3) шатырдағы электр желісін механикалық ақаулықтардан қорғау;
4) түтіндіктерді периметр бойынша 1 метр қашықтықта қоршау.
өрескел

Ограждение открытых площадок для хранения нефтепродуктов в таре земляным валом или негорючей сплошной стенкой высотой не менее 0,5 метра с пандусами для прохода на площадки
грубое
601
Размещение в пределах одной обвалованной площадки не более 4 штабелей бочек размером 25×15 метров и высотой 5,5 метра с разрывами между штабелями не менее 10 метров, а между штабелем и валом (стенкой) – не менее 5 метров.
Выполнение разрывов между штабелями двух смежных площадок не менее 20 метров
грубое
602
Недопущение разлива нефтепродуктов, а также хранения упаковочного материала и тару непосредственно в хранилищах и на обвалованных площадках
значительное
23. Требования к сельскохозяйственным объектам
23.1 Объекты основного производства
603
Отделение помещений предназначенных для размещения вакуум-насосных и теплогенераторов для приготовления кормов с огневым подогревом, а также помещений для хранения запаса грубых кормов, пристроенные к животноводческим и птицеводческим зданиям или встроенные в них от помещений для содержания скота и птицы противопожарными стенами и перекрытиями в зданиях животноводческих и птицеводческих ферм. Оборудование указанных помещений выходами непосредственно наружу
грубое
604
Недопущение в помещениях для животных и птицы устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, тракторов, сельхозтехники, а также производство работ, не связанных с обслуживанием ферм.
Недопущение въезда в эти помещения тракторов, автомобилей и сельхозмашин, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
незначительное
605
Наличие применения группового способа привязи при наличии 20 и более голов скота на молочно-товарных фермах (комплексах)
значительное
606
Обеспечение мероприятий при хранении грубых кормов в чердачных помещениях ферм:
1) выполнение кровли из негорючих материалов;
2) защита деревянных чердачных перекрытий и горючего утеплителя от возгораний со стороны чердачных помещений глиняной обмазкой толщиной 3 сантиметра по горючему утеплителю (или равноценной огнезащитой) или негорючим утеплителем;
3) защита электропроводки на чердаке от механических повреждений;
4) ограждение дымохода по периметру на расстоянии 1 метра
грубое

607
Электр брудерлерін орнатқанда және пайдаланғанда мына іс-шараларды қамтамасыз ету:
1) жылу қыздырғыш элементтерінен төсемдер мен жанғыш заттарға дейінгі қашықтықты ұзынынан 80 сантиметрден кем емес, ал көлденең 25 сантиметрден кем емес ету;
2) тек зауытта шығарылған қыздыру элементтері қолдану және қызған бөлшектері түсіп қалу ықтималы болмайтындай етіп орнату. Ашық жылыту элементтерін қолдануға жол бермеу

607
Обеспечение мероприятий при устройстве и эксплуатации электрических брудеров:
1) обеспечение расстояния от теплонагревательных элементов до подстилки и горючих предметов по вертикали не менее 80 сантиметров и по горизонтали не менее 25 сантиметров;
2) использование нагревательных элементов только заводского изготовления и устройства таким образом, чтобы исключалась возможность выпадения раскаленных частиц. Не допущение применения открытых нагревательных элементов;

3) оларды электр энергиясымен қамтамасыз ету бөліп таратқыш қалқанынан дербес желілері бойынша іске асыру. Брудердің әрқайсысын дербес ажыратқыштармен жабдықтау;
4) бөліп таратқыш қалқанының барлық электр желісін тоқтан ажыратқыш қосқышымен, сондай-ақ қысқа түйісу мен шамадан тыс жүктемеден қорғау құрылғысымен жабдықтау
өрескел
608
Жылжымалы ультракүлгін қондырғылар және олардың электр жабдықтары жанғыш материалдардан 1 метрден кем емес қашықтықта орналастыру
өрескел

3) осуществление обеспечения их электроэнергией по самостоятельным линиям от распределительного щита. Оборудование каждого брудера самостоятельным выключателем;
4) оборудование распределительного щита рубильником для обесточивания всей электросети, а также устройством защиты от короткого замыкания, перегрузки
грубое
608
Расположение передвижных ультрафиолетовых установок и их электрооборудования на расстоянии не менее 1 метра от горючих материалов
грубое

609
Қырқатын агрегаттың бензин қозғалтқышын ғимараттардан 15 метр қашықтықта, шөп пен қоқыстан тазартылған алаңшада орнату. Жанар-жағармай материалдарының қорын сақтауды қырқу бекеті мен құрылыстардан 20 метр қашықтықта, жабық металл ыдыста жүзеге асыру
өрескел
610
Қырқу бекетiнде ауысым өнiмiнен артық жүн жинауға және өту-шығу орындарына жүн теңдерін үйіп қоюға жол бермеу
өрескел
611
Аммиак селитрасын отқа төзiмдiлігi I және II дәрежелi дербес шатырсыз бiр қабатты өртенбейтiн едендерi бар ғимараттарда сақтау. Ерекше жағдайларда селитраны отқа төзiмдiлiгi I немесе II дәрежелi ауыл шаруашылығы кәсiпорнының минералды тыңайтқыштардың ортақ қоймасының жеке бөлiгiнде сақтауға жол берiледi. Әсерi күшті тотықтырғыштарды (магний және кальций хлораттары, сутегi тотығы) отқа төзiмдiлiгi I, II және III дәрежелi ғимараттардың жеке бөлiктерiнде сақтау.
едәуір
612
Фермалар мен басқа ауыл шаруашылығы объектiлерiн қылқан жапырақты ормандарға жақын, құрылыстар мен орман алқаптарының арасында орналастырғанда көктемгi-жазғы өрт қауiптi кезеңге бульдозерлер, соқалар және басқа да топырақ өңдейтiн құрал-жабдықтар арқылы (шаруашылық тұрғыдан орынды болса, қорғайтын алқаптарда картоп, бөрібұршақ, түйебұршақ сияқты өртке төзiмдi өсiмдiктер) орнатылатын өртке қарсы қорғау алқаптарын құру
едәуір
23.2 Ауылшаруашылық өнімді қайта өңдеу
613
Қаптарды ұннан тазарту және оларды сақтау үшін қапты қағатын машинасы орнатылған оқшауланған үй-жайлардың бар болуы
едәуір
614
Нан пісіру кәсіпорындарында сұйық май мен өсімдік майын ыдыссыз сақтауды жеке үй-жайларда қамтамасыз ету
едәуір
615
Қатты отынмен жұмыс істейтін нан пісіру пештерінің үздіксіз бесікше подикті тұйық жерлеріндегі отындары үшін өртке қарсы қалқамен (өртке қарсы есікпен) және жабындымен бөлінетін бөлмелердің бар болуы
едәуір
616
Отын бөлмесінде бір ауысымға арналған қатты отыннан аспайтын қордың болуына жол бермеу
едәуір
617
Нан пісіру пештері сұйық отында жұмыс істегенде сұйық отынның шығыс бактарын орнатуға арналған өртенбейтін құрылыстан жасалған ғимараттан тыс және оқшауланған бөлмелердің бар болуы
едәуір
618
Элеваторлардағы, ұн тартатын, құрама жем және арпа зауыттарында бiр мезгiлде 15 адамнан кем болатын өндiрiстiк үй-жайлардың есiктерiн үй-жайлардың iшiне қарай (эвакуациялау орнына қарсы) ашылатындай етiп жасауға жол берiледi. Сонымен қатар тамбур-шлюздердiң есiктерi әр жаққа ашылады (өндiрiстiк үй-жайлардан тамбур-шлюздерiне қарай эвакуациялау жолына қарсы, тамбур-шлюзден саты алаңына қарай есiктер – эвакуациялау жолы бойымен).
өрескел
619
Таспа конвейерлерін өткізуге арналған өртке қарсы ойықтарда автоматтандырылған өрт сөндіру қалқандардың немесе өрт шыққан жағдайда оларды жабуға арналған құрылғылардың болуы
өрескел

609
Установка бензинового двигателя стригального агрегата на очищенной от травы и мусора площадке на расстоянии 15 метров от зданий. Осуществление хранения запаса горюче-смазочных материалов в закрытой металлической таре на расстоянии 20 метров от пункта стрижки и строений
грубое
610
Недопущение скопления шерсти на стригальном пункте свыше сменной выработки и загромождение прохода и выхода тюками с шерстью
грубое
611
Хранение аммиачной селитры в самостоятельных І или II степеней огнестойкости бесчердачных одноэтажных зданиях с негорючими полами. В исключительных ситуациях допущение хранения селитры в отдельном отсеке общего склада минеральных удобрений сельскохозяйственного предприятия І или II степеней огнестойкости. Хранение сильнодействующих окислителей (хлораты магния и кальция, перекись водорода) в отдельных отсеках зданий І, II и III а степеней огнестойкости
значительное
612
Устройство на весенне-летний пожароопасный период защитных противопожарных полос, устраиваемые с помощью бульдозеров, плугов и других почвообрабатывающих орудий при размещении ферм и других сельскохозяйственных объектов вблизи лесов хвойных пород, между строениями и лесными массивами
значительное
23.2 Переработка сельскохозяйственной продукции
613
Наличие для очистки мешков от муки и их хранения изолированных помещений с установкой мешковыбивальной машины
значительное
614
Обеспечение бестарного хранения жидкого жира и растительного масла в отдельном помещении на хлебопекарных предприятиях
значительное
615
Наличие помещения, выделяемое противопожарной перегородкой (с противопожарной дверью) и перекрытием для топок конвейерных люлечно-подиковых тупиков хлебопекарных печей, работающих на твердом топливе
значительное
616
Недопущение наличия в топочном отделении запаса твердого топлива не более чем для одной смены
значительное
617
Наличие за пределами здания изолированного помещения из негорючих конструкций для установки расходных баков жидкого топлива при работе хлебопекарных печей на жидком топливе
значительное
618
Выполнение дверей из производственных помещений с одновременным пребыванием 15 человек на элеваторах, мукомольных, комбикормовых и крупяных заводах открывающимися внутрь помещений (против хода эвакуации). Устройство дверей из тамбур-шлюзов открывающимися в разные стороны (двери из производственных помещений в тамбур-шлюзы напротив хода эвакуации, двери из тамбур-шлюза на лестничные клетки – по ходу эвакуации)
грубое
619
Наличие автоматических противопожарных клапанов или устройств для их перекрытия при возникновении пожара в проемах противопожарных стен для пропуска ленточных конвейеров
грубое

620
Тұрмыстық, қосалқы және әкiмшiлiк-шаруашылық үй-жайлары, басқару пультінің үй-жайлары, электр таратқыш құрылғылары, желдеткiш камералары мен саты алаңдары арқылы ауа жолын, материал өткiзгiштерiн, бағытсыз құбырларды өткiзуге жол бермеу
өрескел
621
Циклондарды сыртта, жем кептіргіштерге және қазандықтардың түтін құбырларына қараған жаққа орнатуға жол бермеу
едәуір
622
Кәбілдердi төсеуге арналған шахталарда норийлер, бағытсыз және аспирациялау құбырларын, сондай-ақ басқа тасымалдау және технологиялық жабдықтарды орнатуға жол бермеу
едәуір
623
Астық сақтау қоймаларының, астықты қайта өндіретін кәсіпорындардың қабаттарында қабатаралық және цех аралық байланыстың (телефондар, сөйлесу құбырлары, қоңыраулар) болуы.
болмашы
624
Автокөлiкке өнiм мен қалдықтарды ыдыссыз тиеу кезінде аумақты шаң басудан сақтандыратын құрылғылары болуы
едәуір
625
Аралас жем зауыттарында темір жол және автокөлігінен ұн шикізатын және кебектерді түсіру орындарын шаң басудың алдын алу мақсатында аспирациямен қамтамасыз ету
едәуір
626
Үй-жайларға шаң кіруіне кедергі келтіру үшін силостарға және бункерлерге арналған люктерді, сондай-ақ бағытсыз құбырлардағы, ауа өткізгіштердегі және аспирациялық қаптамалардағы шағын люктердің тығыз қосылуларын қамтамасыз ету
өрескел
627
Барлық қоймаларда бір-бірінен 100 метрден аспайтын қашықтықта орналасқан сыртқы сүйеп қоятын баспалдақтардың болуы
едәуір
628
Өнімділігі сағатына 50 тонна астам норийлерді тоқтауларда кері жүруден лентаны қорғайтын автоматты тежеуіш құрылғылардың болуы. Норийлерді және жеке бөлшектерді ағаштан немесе басқа жанғыш материалдардан жасауға жол бермеу
едәуір
629
Сына тәрiздi қайыс баулар жинағы толық болмағанда жұмыс істеуге немесе шкив бунақтарының пiшiнiне сәйкес келмейтiн пiшiнi бар қайыс бауларды қолдануға жол бермеу
едәуір
630
Тозаңды жинауға және сақтауға арналған ыдыстар мен жедел (өндірістік) ыдыстардың аспирациясының технологиялық және көліктік жабдығы бар бір аспирациялық қондырғыға қосылуына жол бермеу
едәуір
631
Технологиялық және көліктік жабдықтың аспирациялық қондырғылармен бұғаттағышының болуы
едәуір
632
Элеваторлардың жұмыс ғимараттарында желдеткіштер мен дән кептіргіштерінің тозаң тұтқыштарын орналастыруға жол бермеу
едәуір
633
Элеваторларда аспирациялық қалдықтарды және бункерлер мен силостарда өндірістік тозаңды жинауға және сақтауға жол бермеу
едәуір
634
Шикiзат және дайын өнiм қойма үй-жайлары арқылы транзиттi ауа арналарын, сондай-ақ жарылыс өрт қаупi және өрт қаупi бойынша А, Б, және В1-4 санатындағы үй-жайлары арқылы төсеуге жол бермеу
едәуір

620
Недопущение прохождения воздуховодов, материалопроводов, самотечных труб через бытовые, подсобные и административно-хозяйственные помещения, помещения пультов управления, электрораспределительных устройств, вентиляционных камер и лестничных клеток
грубое
621
Недопущение установки циклонов на стороне, обращенной к дымовым трубам зерносушилок и котельных
значительное
622
Недопущение установки норий, проход самотечных и аспирационных труб, а также установки транспортирующего и технологического оборудования в шахтах для прокладки кабелей
значительное
623
Наличие междуэтажной и межцеховой связью (телефоны, переговорные трубы, звонки) на этажах зернохранилищ, зерноперерабатывающих предприятий
незначительное
624
Наличие устройства предупреждающее запыление территории при бестарной загрузки продукции и отходов на автотранспорт
значительное
625
Наличие аспирации в целях предупреждения пылеобразования на комбикормовых заводах в места разгрузки мучнистого сырья и отрубей с железнодорожного и автомобильного транспорта
значительное
626
Обеспечение плотного соединения люков для силосов и бункеров, а также лючков в самотечных трубах, воздуховодах и аспирационных кожухах, препятствующие проникновению пыли в помещения
грубое
627
Наличие на всех складах наружных приставных лестниц, расположенные на расстоянии не более 100 метров одна от другой
значительное
628
Наличие на нориях производительностью более 50 тонн/час автоматических тормозных устройств, предохраняющие ленту от обратного хода при остановках. Недопущение устройств норий и отдельных деталей из дерева или других горючих материалов
значительное
629
Недопущение работы с неполным комплектом клиновых ремней или применение ремней с профилем, не соответствующим профилю канавок шкива
значительное
630
Недопущение объединения аспирации емкостей для сбора и хранения пыли и оперативных (производственных) емкостей в одну аспирационную установку с технологическим и транспортным оборудованием
значительное
631
Наличие блокировки технологического и транспортного оборудования с аспирационными установками
значительное
632
Недопущение размещения вентиляторов и пылеуловителей зерносушилок в рабочих зданиях элеваторов
значительное
633
Недопущение на элеваторах сбор и хранение аспирационных относов и производственной пыли в бункерах и силосах, расположенных в производственных помещениях
значительное
634
Недопущение прокладки транзитных воздуховодов через помещения складов сырья и готовой продукции, а также через помещения категорий А, Б и В 1-4 по взрывопожарной и пожарной опасности
значительное

635
Желдеткiштер мен ауа үрлегiш машиналардан кейiн орналасқан (аспирациялық шахталардың, тозаң камералардың) тозаңның гравитациялық отырғызуына арналған ыдыстарды пайдалануға жол бермеу
едәуір
636
Ауа өткiзгiштер мен материал өткiзгiштерді кемінде екі жерде жерге тұйықтау
едәуір
637
Қондырғылар элементтері арасындағы қосылуларда электр өткізбейтін бояулармен сырланған, диэлектрлік материалдар мен шайбалардан жасалған болттарына шайбалардың қолдануына жол бермеу
едәуір
638
Аспирациялық қондырғылардың ауа арналарының жылыту жүйесінің құбыр жолдарымен түйісуіне жол бермеу
едәуір
639
Аспирация жүйелерi дұрыс iстемейтiн, жобалық және техникалық құжаттамада көзделген норийлер мен ұнтақтағыштардағы жарылыс ыдыратқыштары жоқ жабдықты пайдалануға жол бермеу
өрескел
640
Өнімдерді (шикізатты) жаншып үгетін станоктар, ұнтақтағыштар, қамшылау машиналары және соқпа машиналар арқылы өткізу алдында магнитті сепараторлардың болуы
едәуір
641
Тазартқыш машиналардың түйгіштерінде сызаттар мен сынықтардың болуына жол бермеу. Ұшқынның пайда болуына жол бермеу үшiн түйгiш барабанының iшкi бетiне түйгiштердiң тиюiне жол бермеу.
өрескел
642
Тізбекті конвейерлерде (тиелген қырнауыштары бар) қораптар толған кезде конвейерді автоматты түрде тоқтататын тегеурін бергіштердің немесе дөңгелекті ажыратқыштардың болуы
едәуір
643
Иірліктердің тұтануын болдырмау үшін өнімнің жүрісі бойынша олардың шеттеріне өнімнің қысымына байланысты ашылатын сақтандырғыш клапандарының болуы
өрескел
644
Көлiк таспаларын және жетек қайыс белбеулерiн металдан жасалған қапсырма шеге, болттар арқылы (олар жанғыш вулканизацияны пайдаланып, қайыс белдiкшелермен тiгiлу арқылы қосылуы тиiс) қиыстыруға жол бермеу
едәуір
24.3 Құрама жем зауыттарының жабдығын пайдалану
645
Ұнтақтағыштардың балғаларында сызаттар мен басқа да ақаулардың болуына жол бермеу
өрескел
646
Ұсақтатқыштар үшін тек зауытта шығарылған сақтандырғыш шрифттерінің болуы
Оларды көлемдерi және механикалық сипаттамалары белгiсiз металл өзектермен ауыстыруға жол бермеу
едәуір
23.4 Ұн тарту және жарма зауыттар
647
Өнiмi жоқ, бiлiктерi қысылған, белағаштарының бойымен ауытқып және жылжып кеткен станоктармен жұмыс iстеуге жол бермеу
едәуір
648
Тозаң өткізбейтін материалдан жасалған, сыртқа шығаратын келте құбырлары бар иiлгiштермен тығыз қосылған елек-суырғы машиналарының себу шанақтарының, тас іріктегіштердің, сепараторлардың иiлмелi қосылыстарын қолдану
едәуір
649
Бастиегі түсіріліп тұрғанда, тарту құрылғылары дұрыс болмаған, қажақ дискілері нашар бекітілген немесе кептіргіш дөңгелектері болмаған жағдайларда аршу машиналарын іске қосуға жол бермеу
едәуір

635
Недопущение эксплуатации емкостей для гравитационного осаждения пыли (аспирационных шахт, пылеосадочных камер), расположенных после вентиляторов и воздуходувных машин
значительное
636
Заземление воздухопроводов и материалопроводов не менее чем в двух местах
значительное
637
Недопущение в соединениях между элементами установок использование шайб под болты из диэлектрических материалов и шайб, окрашенных неэлектропроводными красками
значительное
638
Недопущение касания воздуховодов аспирационных установок с трубопроводами отопительной системы
значительное
639
Недопущение эксплуатации оборудования без работающих систем аспирации, без взрыворазрядителей на нориях и дробилках, предусмотренных проектной и технической документацией
грубое
640
Наличие магнитных сепараторов перед пропуском продуктов (сырья) через вальцевые станки, дробилки, бичевые машины и машины ударного действия
значительное
641
Недопущение наличия трещин и надломов в бичах обоечных машин. Во избежание искрообразования недопущение задевания бичами внутренней поверхности бичевого барабана
грубое
642
Наличие датчиков подпора или кольцевых выключателей на цепных конвейерах (с погружными скребками), автоматически останавливающих конвейер при переполнении коробов
значительное
643
Наличие предохранительных клапанов, открывающиеся под давлением продукта для предотвращения загорания шнеков на их концах по ходу продукта
грубое
644
Недопущение сращивания транспортерных лент и приводных ремней с помощью металлических скоб, болтов
значительное
23.3 Эксплуатация оборудования комбикормовых заводов
645
Недопущение наличие трещин и других дефектов в молотках дробилок
грубое
646
Наличие предохранительных штифтов только заводского изготовления для грануляторов.
Недопущение замены их металлическими стержнями с неопределенными размерами и механическими характеристиками
значительное
23.4 Мукомольные и крупяные заводы
647
Недопущение работы станков без продукта, с прижатыми вальцами, с перекосом и смещением их вдоль оси
значительное
648
Использование только гибких соединений кузовов рассевов ситовеечных машин, камнеотборников, сепараторов изготовленные из материалов, не пропускающих пыль, имеющие прочное соединение с выпускными патрубками
значительное
649
Недопущение пуска шелушильных машин при снятых головках, неисправных натяжных устройствах, слабо закрепленных абразивных дисках или без сушильных кругов
значительное

650
Аршу машиналары мен ажарлау машиналарының дискілерінде, пішімбіліктерінде және декаларында сызаттар мен ақаулықтардың болуына жол бермеу.
едәуір
651
Электр магнитті сепараторларының бұғаттағышын электр энергиясы тоқтаған кезде электр магниттеріне өнімнің жетуін болдырмайтындай етіп қамтамасыз ету
едәуір
23.5 Нан пiсiру кәсiпорындары
652
Каналдық пештердің газ құбырлары мен жоғарғы от жағу бөліктерінде жарылыстан сақтандыратын клапандардың болуы, бір жарылыс клапанының ең аз алаңы - 0,05 м2
өрескел
653
Пештерді жылу мен газ тәрізді заттарды шығаруға арналған желдеткіш құрылғыларымен жабдықтау.
өрескел
654
Газ тәрiздi және сұйық отындармен жұмыс iстейтiн пештерде авариялық жағдайларда:
1) пештiң оттығына сұйық отын және жандыруға арналған құрылғыларға ауа жеткiзу тоқтағанда (сұйық отынмен жұмыс iстейтiн пештер үшiн);
2) жылыту жүйесiндегі жылытатын газдардың шектi температурасынан асып кеткенде;

650
Недопущение наличия трещин и повреждений на дисках, валках и деках шелушильных и шлифовальных машин
значительное
651
Обеспечение блокировки электромагнитных сепараторов, исключающих подачу продукта на электромагниты при прекращении подачи электроэнергии
значительное
23.5 Хлебопекарные предприятия
652
Наличие взрывных предохранительных клапанов, минимальная площадь одновзрывного клапана 0,05 кубических метров в верхних частях топок и газоходов канальных печей
грубое
653
Оборудование печей вентиляционными устройствами для отвода тепла и газообразных веществ
грубое
654
Наличие в печах, работающих на газообразном или жидком топливе, устройства, автоматически отключающие подачу топлива в аварийных ситуациях:
1) прекращения подачи жидкого топлива в топку и воздуха к устройствам для сжигания (для печей, работающих на жидком топливе);
2) превышения допустимой температуры греющих газов в системе обогрева;

3) конвейер тоқтаған кезде отын жеткiзудi автоматты түрде тоқтататын құрылғылардың болуы
өрескел
655
Пештерде авариялық жағдайларда пiсiрiлген өнiмдердi шығаруға арналған резервтiк механизмi бар қол жетегiнің болуы
едәуір
23.6 Технологиялық үдерістерді ұстау
656
Жабдықты өнімділік пен мақсаты бойынша технологиялық схеманың талаптарына сәйкес қолдану
едәуір
657
Цехтың iшiндегi пневматикалық көлiктен шлюз бекiтпелерiнiң немесе жүк түсiргiштерiнiң бекiтпе топтарының шеткi бiлiкшелерiнде жылдамдықты бақылау релесiнің болуы (талап өнімділігі жоғары жабдық жиынтығының шлюз бекiтпелерiне қолданылмайды).
едәуір

3) остановки конвейера
грубое
655
Наличие в печах резервного механизма ручного привода для выгрузки выпекаемых изделий в аварийных случаях
значительное
23.6 Содержание технологических процессов
656
Использование оборудования в соответствии с требованиями технологической схемы по производительности и назначению
значительное
657
Наличие на концевых валиках шлюзовых затворов или групп затворов разгрузителей с внутрицехового пневматического транспорта реле контроля скорости (требование не распространяется на шлюзовые затворы комплекта высокопроизводительного оборудования)
значительное

658
Дәндi емес өнiмдердi (шрот, күнжара, түйiршiктелген шөп ұнын) астық элеваторларының сүрлемдерi мен бункерлерiнде қабылдауға және сақтауға жол бермеу
едәуір
659
Дәнді жүгеріні ғимараттан тыс орнатылған шахтадағы түзу ағынды кептіргіштерде кептіру
едәуір
660
Күрiш, тары, қарақұмық қауыздарын жарма зауыты жұмысының 1-2 тәулiкке сыйымдылығы бар бункерлiк үлгідегі қоймаларда сақталуын қамтамасыз ету Қауыздарды ашық алаңдарда, төбе астында сақтауға жол бермеу
едәуір
661
Дән, күнжара және шроттарды сақтауы жүзеге асырылатын барлық сүрлемдер міндетті түрде температурасын қашықтықтан бақылау қондырғыларының (тұрақты термометр жүйелерімен) болуы
едәуір
662
Өздігінен тұтануға бейім күнжара, шрот және басқа да ұнтақты шикізатты олар тұрған ыдыстардан бос ыдыстарға кезең-кезеңмен ауыстырып тұруды қамтамасыз ету. Шикiзатты бункерлер мен сүрлемдерде үздiксiз сақтаудың рұқсат етiлген мерзiмдерi негiзiнде зауыттың бас технологы немесе технологиялық зертхананың меңгерушiсi әзiрлеген жоспар-графиктің болуы
едәуір
663
Өндірістің қалдықтарын тасымалдау үшін үй-жайға шаң шығуды болдырмайтын бағытсыз, механикалық көлік пен пневмокөлікті (норийлер, шынжырлы тасымалдағыштар, жабық қаптамалардағы таспалы және роликтері жоқ конвейерлер) қолдану
едәуір
23.7 Дәндi дақылдарды жинау және азық дайындау
664

658
Недопущение приемки и хранения не зерновых продуктов (шротов, жмыхов, гранулированной травяной муки) в силосах и бункерах зерновых элеваторов
значительное
659
Сушка кукурузы в зерне в шахтных прямоточных сушилках, установленных вне здания
значительное
660
Осуществление хранения рисовых, просяных, гречневых лузг в складах бункерного типа вместимостью на 1-2 суток работы крупозавода.
Недопущение хранения лузги на открытых площадках, под навесом
значительное
661
Наличие установки дистанционного контроля температуры (стационарными системами термометрии) во всех силосах, в которых осуществляется хранение зерна, жмыхов и шротов
значительное
662
Обеспечение периодического перемещения жмыха, шрота и другого мучнистого сырья, склонного к самовозгоранию, из занимаемых ими емкостей в свободные. Наличие план- графика указанных перемещений, разработанный главным технологом завода или заведующим технологической лабораторией на основании допустимых сроков непрерывного хранения сырья в бункерах и силосах
значительное
663
Использование самотечного, механического (норий, цепные транспортеры, ленточные и безроликовые конвейеры в закрытых кожухах) транспорта и пневмотранспорта, исключающие пылевыделение в помещение при транспортировании отходов производства
значительное
23.7 Уборка зерновых и заготовка кормов
664

Дәнді дақылдарды жинар алдында астықты алқаптардың алаңын 50 гектардан кем емес учаскелерге бөлу. Учаскелер арасына кендігі 8 метрден кем емес шалғы жолын жасау. Шалғы жолынан шабылған астықты дереу жинау. Шалғы жолының ортасында ені кемінде 4 метр жер жыртудың болуы
едәуір
665
Уақытша егін қостарын астықты алқаптардан, тоқтан кемінде 100 метр алшақ жерге орналастыру
едәуір
666
Көлемі 25 гектардан астам жиналып жатқан астық алқаптарына тура жақын жерлерде өрт шыққан жағдайда өртенген зонаны жыртуға арналған соқасы бар трактордың болуы
өрескел

Разбивка хлебных массивов на участки площадью не более 50 гектар перед уборкой зерновых. Выполнение прокосов шириной не менее 8 метров между участками. Немедленная уборка скошенного хлеба с прокосов. Наличие посредине прокоса пропашки шириной не менее 4 метра
значительное
665
Расположение временных полевых станов не ближе 100 метров от хлебных массивов, токов
значительное
666
Наличие трактора с плугом для опашки зоны горения в случае пожара в непосредственной близости от убираемых хлебных массивов площадью более 25 гектар
грубое

667
Астық қырмандарын ғимараттар мен құрылыстарға 50 метр, ал астық алқаптарына – кемiнде 100 метр алшақ орналастыру
өрескел
668
Қыр жағдайларында сақтау және мұнай өнімдерін құю кеуіп қалған шөптен, жанғыш қоқыстан тазартылған және ені 4 метр кем емес жолағы жыртылған, немесе токтардан, мая шөп пен сабандардан, астық алқаптарын 100 метр қашықтықта және құрылыстардан 50 метр кем емес қашықтықта жыртылған жерде арнайы бөлінген аудандарда жүзеге асырылады
өрескел
669
Дәнді дақылдарды жинау және азық дайындау кезеңінде:

667
Расположение зернотоков от зданий и сооружений не ближе 50 метров, а от хлебных массивов – 100 метров
грубое
668
Осуществление в полевых условиях, хранения и заправки нефтепродуктами на специальных площадках, очищенных от сухой травы, горючего мусора и опаханных полосой шириной не менее 4 метров, или на пахоте на расстоянии 100 метров от токов, стогов сена и соломы, хлебных массивах и не менее 50 метров от строений
грубое
669
Недопущение в период уборки зерновых культур и заготовки кормов:

1) тракторлардың, қақпақтары жоқ немесе қақпақтары ашық өзi жүретiн шассилер мен автомобильдердiң жұмыс iстеуiне;
2) қозғалтқыштардың радиаторларындағы шаңды күйдiру үшiн дәнекерлейтiн лампаларды қолдануға;
3) далада түнгi уақытта автомашиналарға жанар-жағар май құюға жол бермеу.
өрескел
670
Қозғалтқыштардың радиаторларын, битерлердiң, сабан толтырғыштардың, транспортерлер мен жинағыштардың бiлiктерiн, шнектер мен басқа да тораптар және жинау машиналарының бөлшектерiн шаңнан, сабаннан және дәндерден дер кезінде тазарту
едәуір
24.8 Дәрумендi шөп ұнын дайындау және сақтау

1) работы тракторов, самоходных шасси и автомобилей без капотов или с открытыми капотами;
2) применения паяльных ламп для выжигания пыли в радиаторах двигателей;
3) заправки автомашин в ночное время в полевых условиях
грубое
670
Своевременное очищение от пыли, соломы и зерна радиаторов двигателей, валы битеров, соломонабивателей, транспортеров и подборщиков, шнеки и другие узлы и детали уборочных машин
значительное
23.8 Приготовление и хранение витаминной травяной муки

671
Шөпті ұнды жасауға арналған агрегаттарды төбенің астына немесе үй-жайға орнату
едәуір
672
Шөпті ұнды дайындау бекетінен бастап құрылыстар мен жанар-жағармай материалдары бар цистерналарға дейінгі өртке қарсы аралықтарды кемінде 50 метр, ал құнарсыз азықтар сақталатын ашық қоймаларға дейін – кемінде 150 метр етіп орындауды қамтамасыз ету
өрескел
673
Жұмсалатын отын багын агрегат үй-жайынан тыс орнату. Отын құбырларын кемiнде екi вентильмен (бiреуi – агрегатта, екiншiсi – отын багында) жабдықтау.
едәуір
674
Ұнды бөлек тұрған қоймада немесе өртке қарсы қабырғалар мен жабындыларымен бөлiнген және сенімді желдеткiшi бар бөлiкте басқа заттар мен материалдардан бөлек сақтауды қамтамасыз ету
едәуір
675
Қоймаға ылғал түсiруге жол бермеу. Ұнды үйiп сақтауға жол бермеу.
едәуір
676

671
Установка агрегатов для приготовления травяной муки под навесом или в помещениях
значительное
672
Обеспечение противопожарных разрывов от пункта приготовления травяной муки до зданий, сооружений и цистерн с горюче-смазочными материалами не менее 50 метров, а до открытых складов грубых кормов – не менее 150 метров
грубое
673
Установка расходного топливного бака вне помещения агрегата. Оборудование топливопроводов не менее двумя вентилями (один – у агрегата, второй – у топливного бака)
значительное
674
Осуществление хранения муки в отдельно стоящем складе или отсеке, выделенном противопожарными стенами и перекрытиями и имеющем надежную вентиляцию, и отдельно от других веществ и материалов
значительное
675
Недопущение попадания влаги в склад. Не допущение хранения муки навалом
значительное
676

Ұны бар қаптарды бiр қатарға екi қаптан биiктiгi 2 метрден аспайтындай етіп қатарларға жинауды қамтамасыз ету. Қатарлар арасындағы өту жолдарының кеңдiгiн кемiнде 1 метр, ал қабырғалар бойынан – кемiнде 0,8 метр етiп орындау
едәуір
23.9 Зығырды, сораны және өзге де техникалық дақылдарды алғашқы өңдеу
677
Зығыр, сора және басқа техникалық дақылдарды (бұдан әрi – зығыр) машина бөлiмшесiнен оқшаулауды қамтамасыз ету
өрескел
678
Iштен жану қозғалтқышының шығару құбырларын ұшқын сөндіргіштермен жабдықтау. Құбыр шығатын жерде жанғыш құрылғылар арқылы өртке қарсы аралықты орнату
өрескел

Осуществление складирования мешков с мукой в штабели высотой не более 2 метров по два мешка в ряду. Выполнение проходов между рядами шириной не менее 1 метра, а вдоль стен – 0,8 метров
значительное
23.9 Первичная обработка льна, конопли и других технических культур
677
Обеспечение изолирования помещений для обработки льна, конопли и других технических культур от машинного отделения
грубое
678
Оборудование искрогасителями выпускных труб двигателей внутреннего сгорания. Устройство противопожарной разделки на выводе трубы через горючие конструкции
грубое

679
Зығыр шикізатын (сабандар, трестер) маяларда, шохаларда (жабын астынан), жабық қоймаларда, ал талшықтар мен қалдық талшықтарды – тек жабық қоймаларда сақтау
едәуір
680
Техникалық дақылдарды алғаш өңдегенде:
1) фермалар, жөндеу шеберханалары, гараж аумағында зығырды сақтауға және жармалауға;
2) автомашиналарға, тракторларға өндiрiстiк үй-жайларына, дайын өнiмдер мен шоха қоймаларына кiруге. Автомашиналарды кемiнде 5 метр, ал тракторлардың көрсетiлген ғимараттардан, маялардан және шохалардан кемiнде 10 метр қашықтықта тоқтату көзделеді;

679
Хранение сырья льна (соломки, тресты) в стогах, шохах (под навесами), закрытых складах, а волокна и пакли – только в закрытых складах
значительное
680
Недопущение при первичной обработке технических культур:
1) хранения и обмолот льна на территории ферм, ремонтных мастерских, гаражей;
2) въезда автомашин, тракторов в производственные помещения, склады готовой продукции и шохи. Остановка автомашин предусматривается на расстоянии не менее 5 метров, а тракторов – не менее 10 метров от указанных зданий, скирд и шох;

3) илеу-түту цехында пешпен жылыту жүйесiн орнатуға жол бермеу.
едәуір
681
Зығыр өңдеу пунктінің аумағына кiретiн автомобильдерді, тракторларды және басқа да өзi жүретiн машиналарды жарамды ұшқын сөндіргіштермен жабдықтау
өрескел
682
Маяларға (шохаларға) жақындағанда көлiк құралдарын қозғалтқыштың шығу жүйелерiнен пайдаланылған газдардың шығу бағытына қарама қарсы жағымен кіруді қамтамасыз ету
едәуір
683
Зығыр өңдеу бекетінің аумағында темекі шегуге арналған орындарды өндірістік ғимараттар мен дайын өнімді жинап қою орындарынан 30 метрден кем емес қашықтықта орналастыру
едәуір

3) устройства печного отопления в мяльно-трепальном цехе
значительное
681
Оборудование исправными искрогасителями автомобилей, тракторов и самоходных машин, въезжающие на территорию пункта обработки льна
грубое
682
Обеспечение подъезда транспортных средств при подъезде к скирдам (шохам) стороной, противоположной направлению выхода отработавших газов из выпускных систем двигателей
значительное
683
Расположение места для курения на расстоянии не менее 30 метров от производственных зданий и мест складирования готовой продукции на территории пункта обработки льна
значительное

684
Зығырды алғашқы өңдеу ғимараттарының төбелерін жанбайтын материалдардан жасау
өрескел
685
Тресталарды табиғи түрде кептіруді арнайы бөлінген учаскелерде жүзеге асыру
едәуір
686
Өндірістік ғимараттарда орналастырылған кептіргіштерді басқа үй-жайлардан 1-типтік өртке қарсы бөгеттермен бөлу
өрескел
687
Өндірістік бөлмедегі тресталар санының ауысымдық қажеттіліктен артуына жол бермеу. Машиналардан кем дегенде 3 метр қашықтықта жинауды жүзеге асыру
едәуір
688
Темекі кептіргіштердегі сөрелер мен этажеркаларды жанбайтын материалдардан жасау. Қыздыру құбырларының үстіндегі отты кептіргіштерде, оларға темекі түсуден қорғайтын металдан жасалған күнқағардың болуы
өрескел
23.10 Мақта шикізатын жинау, кептіру, сақтау және алғашқы өңдеу
689
Мақта жинау кезiнде:
1) мақта егiстiгiнде темекi шегуге және ашық отты пайдалануға;
2) бункерiне өңделмеген мақта толтырылған мақта жинайтын машинаны егiстiкте қалдыруға, отын құюға;
3) су жүйесі мен электр жабдығы бар ақаулы мақта жинайтын машиналарды пайдалануға;

684
Выполнение крыш зданий первичной обработки льна из негорючих материалов
грубое
685
Осуществление естественной сушки трест на специально отведенных участках
значительное
686
Отделение сушилок от других помещений противопожарными преградами 1-го типа размещенные в производственных зданиях
грубое
687
Недопущение превышения сменной потребности количества тресты, находящейся в производственном помещении. Осуществление складирования в штабели не ближе 3 метров от машин
значительное
688
Выполнение стеллажей и этажерок в сушилках табака, из негорючих материалов. Наличие в огневых сушилках над жаровыми трубами металлические козырьки, защищающие их от попадания табака
грубое
23.10 Сбор, сушка, хранение и первичная обработка хлопка-сырца
689
Недопущение при уборке хлопка:
1) курения и пользования открытым огнем на хлопковом поле;
2) оставлять в поле, заправлять топливом хлопкоуборочную машину с заполненным бункером хлопком-сырцом;
3) эксплуатировать хлопкоуборочные машины с неисправной гидросистемой и электрооборудованием;

4) мақта кептiруге арналған алаңдарда мақта жинайтын машиналардың тұруына жол бермеу
өрескел
690
Тракторлардың, автокөліктердің, мақта жинағыш машиналардың тұрағын оларды майлау және жанармаймен толтыру өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдардан кем дегенде 50 метр қашықтықта жүзеге асыру
едәуір
691
Мақта шикізатын табиғи кептiруге арналған алаңдарды тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, жөндеу шеберханаларынан кемiнде 150 метр, ал жоғары вольтты және төменгi вольтты электр беру желiлерiнің тiреу биiктiгiнен кемінде 1,5 метр алшақ орналастыру
өрескел

4) стоянки хлопкоуборочных машин на площадках для сушки хлопка
грубое
690
Осуществление стоянки тракторов, автомобилей, хлопкоуборочных машин, ремонт, смазки и заправка их горючим на расстоянии не менее 50 метров от площадки для естественной сушки хлопка-сырца
значительное
691
Размещение площадок для естественной сушки хлопка-сырца от жилых домов, общественных зданий, ремонтных мастерских на расстоянии не менее 150 метров, а от высоковольтных и низковольтных линий электропередач не менее 1,5 метров высоты опоры
грубое

692
Мақта шикізатын табиғи кептiруге арналған алаңдарды сыртқы өрт сөндiру мақсаттары үшiн кемiнде 50 текше метр есептiк мөлшермен қамтамасыз ету
едәуір
693
Мақта шикізатын табиғи кептiруге арналған алаңдарды асфальттау немесе қалыңдығы кемiнде 5 сантиметр сазды топырақпен тегiстеу. Мақтаны жолдың жүретiн бөлiгiнде кептiруге жол бермеу
едәуір
694
Технологиялық жабдықтан тозаңның бөлiнуiне жол бермеудi қамтамасыз ететiн құрылғыларды (герметизациялау тораптары, жергiлiктi сорғылар) жарамды күйде ұстау.
едәуір
695
Элеваторларда сатылары бар тұрақты алаңдарды қамтамасыз ету. Алаңды төменнен жоғары қарай 0,1 метр биiктiкте кемiнде 0,9 метр болатын тұтас жапсырмалы сүйенiшпен қоршау.
едәуір
696
Элеватор жетегінде таспа үзілген жағдайда, жарамды автоматты қорғағышының ақаулығының болуына, сондай-ақ жұмыс органдарының элеватор қорабының қабырғасына тиіп тұруына жол бермеу
едәуір
697
Элеватордың қаптамасын мықты тиектерi мен тұтас периметрi бойынша жабынның тығыздығын (герметикалығын) қамтамасыз ететiн жеңiл ашылатын люктермен жабдықтау
едәуір
698
Транспортерлерді төменгi таспадан өңделмеген мақтаны шығаруға арналған жарамды арнайы қондырғымен жабдықтау
едәуір
699
Пневмокөлік жүйесіне кіретін аппараттар мен машиналардың жерге тұйықтауын жарамды күйде ұстау. Өңделмеген мақтаны желдеткіш арқылы механикалық түрде қайта өңдеуді жол бермеу
едәуір
700
Топтағы бунттардың санының бір бунтқа алаң мөлшері 65х14 метр болғанда екеуден, алаң мөлшері 25х14 метр болғанда төртеуден немесе бір бунтқа алаң мөлшері 25х11 метр болғанда, алты бунттан артық болуына жол бермеу. Бунттың биіктігін 8 метрден аспайтындау орындау
өрескел
701
Топтағы бунттар арасындағы өртке қарсы бөліктердің 15 метрден аз болуына, бунттардың топтары арасындағы өртке қарсы бөліктердің 30 метрден аз болуына жол бермеу
өрескел
702
Өңделмеген мақтаны кептіру үшін қолданылатын жылу өндіргіш қондырғыларды жанбайтын конструкциялардан жасалған оқшау үй-жайларда орнатуды жүзеге асыру
едәуір
703
Мақта талшығын бумамен ғана сақтауды жүзеге асыру.
едәуір

692
Обеспечение площадок для естественной сушки хлопка-сырца расчетным количеством воды для целей наружного пожаротушения, но не менее 50 кубических метров
значительное
693
Асфальтирование или утрамбовывание глинистым покроем толщиной не менее 5 сантиметров площадки для естественной сушки хлопка-сырца. Не допущение производства сушки хлопка на проезжей части дороги
значительное
694
Поддержание в исправном состоянии устройств, обеспечивающих предотвращение выделения пыли из технологического оборудования (узлы герметизации, местные отсосы)
значительное
695
Обеспечение элеваторов стационарными площадками с лестницами. Ограждение площадки перилами высотой не менее 0,9 метра со сплошной обшивкой внизу на высоту 0,1 метра
значительное
696
Недопущение неисправности автоматической защиты привода элеватора на случай обрыва ленты, а также задевание рабочих органов о стенку короба элеватора
значительное
697
Оборудование кожуха элеватора легкооткрывающимися люками с надежными запорами и эластичными прокладками, обеспечивающими плотность (герметичность) прикрытия по периметру
значительное
698
Оборудование транспортеров исправными специальными устройствами для удаления хлопка-сырца с нижней ленты
значительное
699
Содержание в исправном состоянии заземления машин и аппаратов, входящих в систему пневмотранспорта. Не допущение механизированного перелопачивание хлопка-сырца через вентилятор
значительное
700
Недопущение превышения числа бунтов в группе более двух бунтов, при размерах площадки 65×14 метров, четырех при размерах площадки 25×14 метров под один бунт или шести при размерах площадки 25×11 метров под один бунт. Выполнение высоты бунта не более 8 метров
грубое
701
Недопущение уменьшения противопожарных разрывов между бунтами в группе менее 15 метров, а между группами бунтов менее 30 метров
грубое
702
Осуществление установки теплопроизводящих установок, применяемые для сушки хлопка-сырца, в изолированных помещениях из негорючих конструкций
значительное
703
Осуществление хранения хлопковолокна в кипах
значительное

704
Мақта талшығы бумасын ашық алаңдарда қатарлап сақтау кезiнде мақтаның стандартты қатарының өлшемiн ұзындығы 22 метрден, енi 11 метрден, биiктiгi 8 метрден аспайтындай етіп орындау
өрескел
705
Мақта зауыттары мен мақта бекеттерiнде 2400 тоннадан артық өңделмеген мақтаны сақтау кезiнде жоғары қысымды өртке қарсы су құбырының болуы
едәуір
23.11 Ат қорасы және мал жемін сақтау үй-жайлары
706
Ат қоралар үй-жайларында екі және одан астам дербес қақпаның болуы, олардың алдынан табалдырықтарды, сатыларды, қақпа асты саңылауын орнатуға жол бермеу
Қақпаны жеңіл ашылатын тиектермен жабу
өрескел

704
Выполнение стандартного штабель хлопка размером не более 22 метров в длину, 11 метров в ширину и 8 метров в высоту при хранении кип хлопка-волокна в штабелях на открытых площадках
грубое
705
Наличие противопожарного водопровода высокого давления на хлопкозаводах и хлопкопунктах при хранении хлопка-сырца более 2400 тонн
значительное
23.11 Помещения конюшен и хранения фуража
706
Наличие в помещениях конюшен двух и более самостоятельных ворот перед которыми запрещается устраивать пороги, ступени, подворотни.
Закрытие ворота на легкооткрываемые запоры
грубое

707
Ат қоралардың үй-жайларында өрт болған жағдайда жылқыларды жылқы тұратын орындардан бір мезгілде босатып шығаруға мүмкіндік беретін құрылғылардың болуы
едәуір
708
Жануарларға жем дайындауға арналған үй-жайларды ат қоралардың басқа үй-жайларынан жанбайтын материалдардан жасалған құрылымдармен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлу
өрескел
709
Жемшөп үй-жайды, сондай-ақ төсемдерді сақтауға арналған үй-жайды басқа үй-жайлардан өртке қарсы қалқалармен және жабындылармен бөлу және сыртқа дербес шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
710
Ат қоралардан жылқыларды эвакуациялау үшін өрт болған жағдайда жануарларды эвакуациялау жоспарының болуы
болмашы

707
Наличие устройств в помещениях конюшен, позволяющие одновременно освобождать и выводить лошадей из стойл при возникновении пожара
значительное
708
Отделение помещений для приготовления кормов животным от других помещений конюшни конструкциями (стенами и перекрытиями) из негорючих материалов
грубое
709
Отделение помещений фуража, а также помещение для хранения подстилки от других помещений противопожарными перегородками и перекрытиями и обеспечиваются самостоятельным выходом наружу
грубое
710
Наличие плана эвакуации животных на случай пожара для эвакуации лошадей из конюшен
незначительное

711
Ат қораларда электр желiлерiн пайдалану кезiнде:
1) электр желiлерiн жануарлар тұратын орындардың үстiнен орналастыруға;
2) электр желiлерiнiң астынан шөп, сабан жинауға;
3) электр желiлерi мен кәбілдерiн ат қоралардың үй-жайлары арқылы транзитпен төсеуге;
4) қуаты осы шырақ түрi үшiн шектi рұқсат етiлгеннен артық болатын лампаларды пайдалануға;
5) шырақтарды тiкелей желiлерге iлуге жол бермеу.
өрескел

711
Недопущение при эксплуатации электрических сетей в конюшнях:
1) расположение электропровода над местами размещения животных;
2) складирования под электропроводкой сено, солому;
3) прокладывания транзитом электропровода и кабели через помещения конюшен;
4) применение лампы, мощность которых превышает предельно допустимую для данного типа светильника;
5) подвешивания светильников непосредственно на проводах
грубое

712
Шеберханалар құрылғыларын, қоймаларды, автокөлік тұрақтарын орналастыруды, сондай-ақ жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес қандай да бір жұмыс жүргізуге жол бермеу
өрескел
713
Осы үй-жайларға iштен жану қозғалтқыштары бар, пайдаланылған газ шығатын құбырлары ұшқын сөндіргіштермен жабдықталмаған көлiк құралдарын өткізуге жол бермеу
едәуір
714
Қақпаларда олардың автоматты түрде ашылуы үшiн серiппелер мен блоктарды орнатуға жол бермеу
едәуір
715
Үй-жайларды жарықтандыру үшiн керосин лампаларын, шырақтарды және ақаулы электр фонарьларды қолдануға жол бермеу
өрескел
716
Уақытша пештерді орнатуға жол бермеу
өрескел
717
Тамбурлар мен өту жолдарында, ат қора шатырларында шөп, жемшөп, төсем сақтауға жол бермеу
едәуір
718
Ат қоралардың үй-жайларында темекі шегу және ашық отты пайдалануға жол бермеу
өрескел
23.12 Қатты жемдерді сақтау
719
Ірі жемшөп қорын ферма ғимараттарынан тұйық, жанбайтын қабырғалармен (қалқалармен) және жабындармен бөлінген қосымша (жапсарлас салынған) құрылыстарда сақтау. Тұрғын үйлерінің аула учаскелерінде ғимараттар мен аула маңындағы құрылыстардан кемінде 15 метр арақашықтықта және шаруашылық құрылыстардың шатырларында, электр беру желілерінің астында, учаскелердің сыртқы қоршауларынан 3 метрден аз арақашықтықта, көшелерде, жолдарда, аула маңындағы учаскелерден тыс жерлерде сақтауға жол бермеу
өрескел
720
Шөп жинау орнын топырақ бiлiгiмен және сым қоршаумен қоршау. Таразыны шөп жинау орнынан тыс орналастыру.
болмашы
721
Iрi жемшөптердiң кебендерiн (маялары), бастырмалары мен қатарларын электр беру желiлерiне дейiн кемiнде 15 метр, жолдарға дейiн кемiнде 20 метр және ғимараттар мен құрылыстарға дейiн кемiнде 50 метр қашықтықта орналастыру.
өрескел
722
Шөп қоймаларын қоршауларынан бастап жақын орналасқан орман алқаптарына дейiнгi қашықтық кемiнде 20 метр етiп қамтамасыз ету, периметр бойымен енi кемiнде 4 метр жолақ жырту
өрескел
723
Өндiрiстiк-шаруашылық кешеннiң аумағындағы iрi жемшөп қоймаларын арнайы бөлiнген алаңда орналастыру
өрескел
724
Кебендерді (маяларды), сондай-ақ кебен (мая) жұптарын немесе қатарларды орналастыруға арналған алаңдарды енін кем дегенде 4 метр жолақтың периметрімен жыртуды қамтамасыз ету. Жолақтың шетінен бастап алаңда орналасқан кебенге (маяға) дейінгі қашықтықты кем дегенде 15 метр, ал бөлек тұрған кебенге (маяға) дейінгі ара қашықтық кем дегенде 5 метр етіп қамтамасыз ету.
өрескел
725
Бір кебен (мая) орналасқан ауданның 150 шаршы метрден, ал басылған шөп (сабан) қатарының 500 шаршы метрден асуына жол бермеу
өрескел
726
Жекеленген қатарлар, бастырмалар мен кебендер (маялар) арасындағы өртке қарсы бөлiктерді кемiнде 20 метр етіп қамтамасыз ету
өрескел

712
Недопущение устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, а также производства каких-либо работ, не связанных с обслуживанием животных
грубое
713
Недопущение въезда транспортных средств с двигателями внутреннего сгорания, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
значительное
714
Недопущение установки на воротах пружины и блоков для их автоматического закрывания
значительное
715
Недопущение для освещения помещений керосиновых ламп, свеч и неисправных электрофонарей
грубое
716
Недопущение устройства временных печей
грубое
717
Недопущение хранения сена, фуража, подстилкок в тамбурах и проходах, на чердаках конюшни
значительное
718
Недопущение курения и применение открытого огня в помещении конюшен
грубое
23.12 Хранение грубых кормов
719
Хранение запаса грубых кормов в пристройках (встройках), отделенных от зданий ферм глухими негорючими стенами (перегородками) и перекрытиями. На усадебных участках жилых домов на расстоянии не менее 15 метров от зданий и надворных построек и недопущение хранения на крышах хозяйственных построек, под линиями электропередач, на расстоянии менее 3-х метров от внешнего ограждения участка, на улицах, дорогах, вне приусадебных участков
грубое
720
Ограждение сеновала земляным валом и проволочным забором. Размещение весовой за пределами сеновала
незначительное
721
Расположение скирд (стог), навесов и штабелей грубых кормов на расстоянии не менее 15 метров до линий электропередач, не менее 20 метров – до дорог и не менее 50 метров – до зданий и сооружений
грубое
722
Обеспечение расстояний от ограждения складов сена, до расположенных вблизи лесных массивов не менее 20 метров и опашки по периметру полосой шириной не менее 4 метров
грубое
723
Расположение складов грубых кормов на территории производственно-хозяйственного комплекса на специально отведенной площадке
грубое
724
Обеспечение опашки площадки для размещения скирд (стогов), а также пары скирд (стогов) или штабелей по периметру полосой шириной не менее 4 метров. Обеспечение расстояний от края полосы до скирды (стога), расположенной на площадке, не менее 15 метров, а до отдельно стоящей скирды (стога) – не менее 5 метров
грубое
725
Недопущение превышения площади основания одной скирды (стога) более 150 квадратных метров, а штабелей прессованного сена (соломы) – 500 квадратных метров
грубое
726
Обеспечение противопожарных разрывов между отдельными штабелями, навесами и скирдами (стогами) не менее 20 метров
грубое

727
Ылғалдылығы жоғары шөптерді конус тәріздес маяға (шөмелеге) аралары кемiнде 20 метр етіп бөлiп жинау
өрескел
728
Iрi жемшөп қоймаларында өрт шыққан жағдайда кемiнде 50 текше метр су қорының болуы
едәуір
23.13 Бидайды сақтау
729
Астық қоймаларын оқшау тұрған ғимараттарда орналастыру
өрескел
730
Астықты үйiп сақтағанда үйменiң төбесiнен бастап жабынның жанғыш құрылымдарына дейiнгi, сондай-ақ шырақтар мен электр өткiзгiштерге дейiнгi қашықтықты кемiнде 0,5 метр етiп орындауды қамтамасыз ету
Астық тасымалдау орындарында өртке қарсы қалқалардағы ойықтар арқылы от бөгегiш құрылғылардың болуы
өрескел

727
Складирование сена с повышенной влажностью в конические стога (копны) с разрывами между ними не менее 20 метров
грубое
728
Наличие в складах грубых кормов запаса воды на случай пожара не менее 50 метров кубических
значительное
23.13 Хранение зерна
729
Размещение зерноскладов в отдельно стоящих зданиях
грубое
730
Обеспечение расстояния от верха насыпи до горючих конструкций покрытия, а также до светильников и электропроводов не менее 0,5 метра при хранении зерна насыпью.
Наличие огнезадерживающих устройств в местах транспортирования зерна через проемы в противопожарных преградах
грубое

731
Басқа материалдар мен жабдықты астықпен бiрге сақтауға жол бермеу
едәуір
732
Қойма үй-жайлары iшiнде қолданылатын астық тазалау және iштен жану қозғалтқыштары бар басқа да машиналарды қолдануға жол бермеу
өрескел
733
Қойманың екi жағынан қақпалары жабық болғанда жылжымалы тетiктермен жұмыс iстеуге жол бермеу
едәуір
734
Қатты отынмен жұмыс iстейтiн кептiргiштердi тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың көмегiмен, ал сұйық отынмен жұмыс iстейтiндердi алаудың көмегiмен жағуға жол бермеу
өрескел
735
Температураны бақылау аспаптар мен оттықтағы алау сөнгенде отын берудi ажырату автоматикасы, электрмен тұтандыру жүйесi ақаулы немесе оларсыз кептiргiштерде жұмыс iстеуге жол бермеу
едәуір
736
Астықты транспортер таспасының деңгейiнен биiк етiп үюге және таспаның транспортер құрылымына үйкеленуiне жол бермеу
едәуір

731
Недопущение хранения совместно с зерном других материалов и оборудования
значительное
732
Недопущение применения внутри складских помещений зерноочистительные и другие машины с двигателями внутреннего сгорания
грубое
733
Недопущение работы на передвижных механизмах при закрытых воротах с двух сторон склада
значительное
734
Недопущение розжига сушилок, работающих на твердом топливе, с помощью легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а работающих на жидком топливе, – с помощью факелов
грубое
735
Недопущение работы на сушилках с неисправными приборами контроля температуры и автоматики отключения подачи топлива при затухании факела в топке, системой электрозажигания или без них
значительное
736
Недопущение засыпания зерна выше уровня транспортерной ленты и допускать трение ленты о конструкции транспортера
значительное

737
Жылжымалы кептiру агрегатын астық қоймасы ғимаратынан кемiнде 10 метр қашықтықта орнату
едәуір
738
Астық қоймаларында астықты желдеткенде желдеткiштерді жанғыш қабырғалардан кемiнде 2,5 метр қашықтықта орнату. Ауа өткiзгiштерді жанбайтын материалдардан жасау
өрескел
739
Өндiрiстiк және қойма үй-жайларының iшiнде iштен жану қозғалтқыштары бар машиналар мен жабдықты пайдалануға жол бермеу
өрескел
740
Астықтың жекелеген партияларын бөлу үшiн ағаштан жасалған стандартты бидай қалқандарын қолдану
едәуір

737
Установка передвижного сушильного агрегата на расстоянии не менее 10 метров от здания зерносклада
значительное
738
Устройство вентиляторов на расстоянии не менее 2,5 метров от горючих стен при вентилировании зерна в зерноскладах. Выполнение воздуховодов из негорючих материалов
грубое
739
Недопущение применения внутри производственных и складских помещений машин и оборудования с двигателями внутреннего сгорания
грубое
740
Применение для разделения отдельных партий зерна стандартных деревянных хлебных щитов
значительное

741
Жапсарлас бункерлер мен қойма қабырғалары арасында өту жолдары болған жағдайда олардың енін кем дегенде 0,7 метр етіп қолдану
өрескел
742
Барлық ғимараттар мен үй-жайларда ашық қыздыру элементтерi бар электрмен қыздыру аспаптарын, ал жарылыс, өрт қауiптi үй-жайларда электрмен қыздыру аспаптарының барлық түрлерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
743
Нан пiсiру және макорон кәсiпорындарында ұнды қаппен жинау кезiнде өту жолдары мен өткелдердiң енiн кемінде:

741
Применение ширины при наличии проходов между встроенными бункерами и стенами склада не менее 0,7 метра
грубое
742
Недопущение во всех зданиях и помещениях использования электронагревательных приборов с открытыми нагревательными элементами, а во взрывопожароопасных помещениях использования всех типов электронагревательных приборов
грубое
743
Устройство на хлебопекарных и макаронных предприятиях при складировании мешков с мукой проходов и проездов шириной не менее:

1) қатарлар арасындағы өту жолдары, кемiнде 12 м сайын – 0,8 метр;
2) қатарлардан бастап қабырғаларға дейiнгi арақашықтық – 0,7 метр;
3) электр тиегiштерге арналған өткелдер – 3,0 метр;
4) көтергiш платформасы бар арбаларға арналған өткелдер – 2,0 метр етіп орнату
өрескел
744
Астық өнiмдерi саласының қалған кәсiпорындарының ыдыста өнiм сақтауға арналған қоймасының iшiнде:
1) қойманың ортасында, бойлай, енi тетiктердiң жұмысын қамтамасыз ететiн, бiрақ 1,25 метр кем емес – бiр;
2) қойма қақпасына қарсы, тура жүретiн, енi қақпалардың енiнен кем емес екi көлденең;

1) прохода между штабелями, не реже чем через 12 метров – 0,8 метра;
2) расстояния от штабелей до стен – 0,7 метра;
3) проездов для электропогрузчиков – 3,0 метра;
4) проездов для тележек с подъемной платформой – 2,0 метра
грубое
744
Устройство внутри склада для хранения продукции в таре остальных предприятий отрасли хлебопродуктов проходов:
1) одного – по центру склада, продольный, шириной, обеспечивающий работу механизмов, но не менее 1,25 метра;
2) двух поперечных – против ворот склада, сквозных, шириной не менее ширины ворот;

3) қатарлар мен қойма қабырғасы арасында – енi 0,7 метрден кем емес өту жолын орнату
өрескел
745
Жылу беру аспаптарын беті тегіс жерде және оларды тозаңнан жүйелі түрде тазалау мүмкіндігін қамтамасыз ететін биіктікте қолдану
өрескел
746
Жылу беру аспаптарына еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету.
өрескел
24. Энергетикалық объектілерге қойылатын талаптар (энергия өндіруші және энергия беруші)
24.1 Электрондық-есептеу машиналары орын-жайлар мен зертханалар

3) между штабелями и стенами склада – шириной не менее 0,7 метра
грубое
745
Применение отопительных приборов с гладкой поверхностью и на высоте, обеспечивающей возможность систематической очистки их от пыли
грубое
746
Обеспечение свободного доступа к приборам отопления
грубое
24. Требования к энергетическим объектам (энергопроизводящих и энергопередающих)
24.1 Лаборатории и помещения с электронно-вычислительными машинами

747
Зертхана үй-жайларында барлық заттардың, материалдар мен құралдардың біртектілігі немесе типтері бойынша сақтау. Химиялық әсері өрт немесе жарылыс туғызатын заттарды бірге сақтауға жол бермеу
едәуір
748
Химиялық зертханалық жайлардың едендерін технологиялық талаптарға және айналатын химиялық заттарға байланысты метлах плиткаларыннан, линолеумнан және басқа да материалдардан жасау
өрескел
749
Қыздыру немесе жарылыс қаупі бар заттарды қолдана отырып жұмыс істеуге арналған жұмыс үстелдері мен сору шкафтары жанбайтын материалмен, ал қышқыл және сілтілермен жұмыс істеуге арналғандары - коррозияға қарсы материалдармен толығымен жабылуы және сұйық заттардың төгілуінің алдын алу үшін борттарының болуы
өрескел
24.2 Ағызу эстакадалары
750
Мұнай өнімдерін дайындауға және қотаруға арналған жайларды (мазут сорғыш, май сорғыш, майды қайта өндіру және басқалары) таза күйінде ұстау
болмашы
751
Тұрақты орнатылған автоматты газ талдағыштарының, сондай-ақ өндірістік үй-жайларда будың ауадағы қауіпті концентрациясының болуы туралы дыбыстық және жарықтық дабыл беру қондырғыларының техникалық жай-күйін жүйелі түрде тексеру, тексеру нәтижелерін жедел журналға енгізу
болмашы
752
Электр қыздырғышты және басқа да электр жабдығын май тазалау қондырғыларында орнату
өрескел
753
Май тазалау қондырғыларындағы жабдықтарды жанбайтын негіздерде орнату
өрескел
24.3 Құю құрылғылары
754
Автоцистерналарға және басқа да ыдыстарға мұнай өнімдерін құюды қатты жабыны бар арнайы жабдықталған алаңдарда жүзеге асыру.
Алаңда гидроысырма арқылы арнайы жинақ сыйымдылығына өтетін (төгілген сұйықты жоюға арналған) ұйымдастырылған ордың болуы, ол кезең-кезеңмен тазаланып тұрады
едәуір

747
Хранение в лабораторных помещениях всех веществ, материалов и приборов по ассортименту или по типу. Недопущение совместного хранения веществ, химическое воздействие которых вызывает взрыв или пожар
значительное
748
Выполнение полов в химических лабораторных из метлахской плитки, линолеума и других материалов в зависимости от технологических требований и обращаемых химических веществ
грубое
749
Покрытие рабочих столов и вытяжных шкафов, предназначенные для работы с применением нагрева или взрывопожароопасных веществ, полностью несгораемым материалом, а предназначенные для работы с кислотами и щелочами, - антикоррозионным материалом и наличие бортиков, предотвращающие разлив жидких веществ
грубое
24.2 Сливные эстакады
750
Содержание в чистоте помещений для подготовки и перекачки нефтепродуктов (мазутонасосные, маслонасосные, регенерации масла и другие)
незначительное
751
Регулярная проверка технического состояния стационарно установленных автоматических газоанализаторов, а также устройств звуковой и световой сигнализации о наличии в производственных помещениях опасной концентрации паров в воздухе с внесением результатов проверки в оперативный журнал
незначительное
752
Выполнение устройства электроподогрева и другого электрооборудования на маслоочистительных установках
грубое
753
Установка оборудования маслоочистительных установок на несгораемых основаниях
грубое
24.3 Наливные устройства
754
Осуществление налива нефтепродуктов в автоцистерны и другие емкости на специально оборудованных площадках с твердым покрытием.
Наличие на площадке организованного стока (для удаления разлитых жидкостей) через гидрозатвор в специальную сборную емкость, которая периодически очищается
значительное

755
Құятын алаңда қауіпсіздіктің қажетті белгілерінің және автоцистерналарға мұнай өнімдерін құю кезінде өрт қауіпсіздігі жөніндегі негізгі талаптары бар тақтайшаның болуы
едәуір
756
Автоқұю эстакадасында автоцистерналарды сүйреу үшін арқансым мен немесе қарнақтың болуы
едәуір
24.4 Газ шаруашылығы
757
Газ реттеу қондырғыларының газ шаруашылығы үй-жайларында жабдықтарды пайдалану жөніндегі жергілікті нұсқаулық пен схемалардың болуы, онда өрт қауіпсіздігі жөніндегі нақты талаптар жазылады. Үй-жайлардың көрінетін сыртқы және ішкі орындарында қауіпсіздік белгілерінің болуы
болмашы
758
Бақылау-өлшеу құралдары мен басқару қондырғылары бар үй-жайларды газ реттеуіш пункттерден, қабырғасы газбен тығыздалған газ реттеуіш қондырғылардан бөлек орналастыру, оған тесіп өтетін ойық пен тесікке жол берілмейді. Қабырға арқылы коммуникациялардың өтуіне тек арнайы қондырғылардың (тығыздағыштар) пайдалануымен ғана жол беру
едәуір
759
Ашық салынатын газ құбырларын айрықша бояулармен бояуды орындау
едәуір
760
Қолданыстағы газ құбырларын құрал-сайманның ілмектерін орнату немесе құрылыс ағаштарын төсеу їшін пайдалануға жол бермеу
едәуір
24.5 Қатты отын қоймасы
761
Қатты отындарды (көмірді, сланецті, шымтезекті) сақтайтын алаңды өсімдік қалдықтарынан және материалдардан тазалау
едәуір
762
Құрамында органикалық заттары бар топыраққа көмірді, жанғыш тақтатасты және шымтезекті араластыруға жол бермеу
едәуір
763
Қоймада өздігінен тұтанған отынды сөндіруге және қатардан алғаннан кейін оны салқындатуға арналған арнайы алаңның болуы
едәуір
764
Қатарлармен регламенттік жұмыстарды орындау, сондай-ақ механизмдер мен өрт сөндіру машиналарының өтуі үшін қатарлар төменгі шетінен бастап қоршайтын дуалдарға немесе кран жолдарының іргетасына дейінгі арақашықтық кемінде 3 метр, ал рельс бастиегінің сыртқы шетіне немесе автожолдың жиегіне дейін кемінде 2 метр етіп жасау.
Өту жолдарына қатты отынды төгіп тастауға және оларды жабдықпен бөгеп тастауға жол бермеу
едәуір
24.6 Қатты отыннан отын беру

755
Наличие на наливной площадке знаков безопасности и вывесок с основными требованиями пожарной безопасности при наливе нефтепродуктов в автоцистерны
значительное
756
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн
значительное
24.4 Газовое хозяйство
757
Наличие в помещениях газового хозяйства газорегуляторных установок схем и местной инструкции по эксплуатации оборудования, в которой излагаются конкретные требования по пожарной безопасности. Наличие снаружи и внутри помещений на видных местах знаков безопасности
незначительное
758
Расположение помещений с контрольно-измерительными приборами и устройствами управления отдельно от газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок и отделение газоплотной стеной, в которой не допускаются сквозные отверстия и щели. Допущение прохождений коммуникаций через стену только с применением специальных устройств (сальников)
значительное
759
Исполнение с отличительной окраской газопроводов, прокладываемые открыто
значительное
760
Недопущение использования действующих газопроводов для устройства подвески (опоры) приспособлений и настила строительных лесов
значительное
24.5 Склады твердого топлива
761
Очищение площадки для хранения твердого топлива (угля, сланца, торфа) от растительного мусора и материалов
значительное
762
Недопущение укладки угля, торфа и горючих сланцев на грунте, содержащем органические вещества и колчеданы
значительное
763
Наличие на складе специальной площадки для тушения самовозгоревшегося топлива и его остывания после удаления из штабеля
значительное
764
Для выполнения регламентных работ со штабелями, а также проезда механизмов и пожарных машин выполнение расстояние от подошвы штабелей до ограждающего забора и фундамента подкрановых путей не менее 3 метра, а до наружной грани головки рельса или бровки автодороги - не менее 2 метра.
Недопущение засыпания проезды твердым топливом и загромождение их оборудованием
значительное
24.6 Топливоподача твердого топлива

765
Отынды қайта төгу тораптарында аспирациялық құрылғылардың немесе бүркілген суды, механикалық-ауа көбігін немесе су мен будың қосындысын қолданып жұмыс істейтін қондырғыларының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
едәуір
766
Отынды беру кезiнде отын беру трактында орналасқан барлық тозаңсыздандыру құралдарының, сондай-ақ отыннан металды, жоңқаларды және басқа да қосындыларды ұстап қалуға арналған қондырғылардың жұмыс істеу қабілеттілігі
едәуір

765
Обеспечение на узлах пересыпки топлива работы аспирационных установок или установок подавления пыли с применением тонко распыленной воды, воздушно-механической пены или водопаровой смеси
значительное
766
Работоспособность средств обеспыливания, находящихся на тракте топливоподачи, а также устройств по улавливанию из топлива металла, щепы и других посторонних включений при подаче топлива
значительное

767
Отын трактының жайларында тазалықты сақтау және тозаң жиналатын барлық орындарында тозаңды жою жұмыстарын ұдайы жүргiзу
Қатты отынның түрiне, оның қышқылдануға бейімділігіне және үй-жайдың тозаңдануына байланысты бекiтiлген тазалау графигінің болуы
болмашы
768
Отын беру трактілері бойымен орнатылған жылыту аспаптарының орнату және оларды тазартуға ыңғайлы қолжетімді тегiс бетте орындау
өрескел
769
Отын беру трактісі бойымен орнатылған электр жабдығы шаңнан қорғалатын және шаңды сумен тазарту талаптарына сай болуы
өрескел

767
Соблюдение чистоты в помещениях тракта топливоподачи, регулярная уборка с удалением пыли со всех мест ее скопления.
Наличие утвержденного графика уборки в зависимости от типа твердого топлива, его склонности к окислению и запыленности помещений
незначительное
768
Установка отопительных приборов, по тракту топливоподачи, выполнение их с гладкими поверхностями, легкодоступными для очистки
грубое
769
Выполнение электрооборудования, установленное по тракту топливоподачи, в пылезащищенном исполнении и отвечающее требованиям гидроуборки пыли
грубое

770
Отын беру трактісі бойымен жүретiн кәбілдiк трассаларда шаң жиналуын азайту үшін, кәбілдердiң арасында ойықтардың болуы
едәуір
771
Конвейерлердiң үй-жайлары мен галереяларында және шикі отын бункерлерiнде шаңнан қорғайтын шырақтарды қолдану
едәуір
772
Отын беру трактісінің галереяларында конвейерлер арқылы өтпе көпiрлерді іске жарамды күйде ұстау
едәуір
773
Отын беру трактісінің өндiрiстiк үй-жайларында:

770
Наличие просветов между кабелями на кабельных трассах, идущих по тракту топливоподачи, для уменьшения скопления пыли
значительное
771
Применение в помещениях, галереях конвейеров и бункерах сырого топлива светильников пылезащищенного исполнения
значительное
772
Содержание в исправном состоянии переходных мостиков через конвейеры в галереях тракта топливоподачи
значительное
773
Недопущение в производственных помещениях тракта топливоподачи:

1) арнайы белгіленген орындардан тыс жерлерде темекі шегуге;
2) жылыту үшiн электрлік қыздыру аспаптарын қолдануға;
3) ашық қыздыру шамдарын қолдануға;
4) отынды жану (бықсу) ошағынан конвейерлерге беруге және оны бункерге тастауға;
5) отынды конвейерлiк таспалардың төменгi қылдарының астына жинауға;
6) апатты жағдайлардан өзге жағдайларда отынмен толтырылған конвейердi тоқтатуға;
7) бөлшектелген жабдықтарды, тасымалдау таспалары мен басқа да жанатын материалдарды, әсіресе галереяларда сақтауға жол бермеу
өрескел

1) курения за пределами специально отведенных мест;
2) применения для отопления электрические нагревательные приборы;
3) применения открытых ламп накаливания;
4) подачи топлива с очагами горения (тления) на конвейеры и сбрасывание его в бункера;
5) скапливания топлива под нижними нитками конвейерных лент;
6) остановки конвейеров, нагруженные топливом, кроме аварийных случаев;
7) хранения, особенно на галереях конвейеров, демонтированного оборудования, транспортерную ленту и другие сгораемые материалы
грубое

24.7 Шаң түріндегі қатты отынды әзірлеуге және жағуға арналған қондырғылар
774
Диiрмендер, сепараторлар, циклондар және басқалары тәрізді шаң дайындау қондырғыларын пайдалану
өрескел
775
Шаң жүйесіндегі сақтандыру құрылғысының мойнына қарама-қарсы 10 м-ден жақын қашықтықта жаңа кәбілдік трассаны төсеуге жол бермеу.
Көрсетілген қашықтықта өтетін қолда бар кәбілдік трассалардың ұзындығы кемінде 5 м болатын металл қаптамамен (қораппен) қапталуы немесе сақтандыру клапандарының маңына құлату қалқандарының орнатудың болуы
едәуір

24.7 Установки для приготовления и сжигания твердого топлива в пылевидном состоянии
774
Эксплуатация установок приготовления пыли, к которым относятся мельницы, сепараторы, циклоны и другое
грубое
775
Недопущение прокладки новых кабельных трасс напротив горловины предохранительных устройств пылесистем на расстоянии ближе 10 метров
Наличие защиты существующих кабельных трасс, проходящие на указанном расстоянии, металлическими кожухами (коробами) на длине не менее 5 метов, или отбойными щитами у предохранительных клапанов
значительное

24.8 Қазандық қондырғылар
776
Мазут жолдарында жанбайтын жылу оқшаулағышты қолдану.
Жүйелі түрде, бірақ кемінде жарты жылда 1 рет, құбыр жолдарының, жабдықтардың және бункерлердің жылу оқшаулағышының жай-күйін көзбен бақылауды жүзеге асыру. Анықталған бұзушылықтарды жабдықтардың ақаулықтары мен олқылықтар журналында белгілеу
едәуір
24.9 Түрлендіргіш энергетикалық қондырғылар
777
Энергетикалық қондырғыларды пайдаланған кезде маймен жабдықтау, реттеу, газбен жабдықтау жүйелерінің, сондай-ақ газ-турбиналық қондырғылардың сұйық отын құбырларының фланецті және штуцер қосылулары тығыздығының бұзылуына жол бермеу
едәуір

24.8 Котельные установки
776
Применение на мазутопроводах несгораемой теплоизоляции.
Осуществление периодической, но не менее одного раза в полугодие, визуального осмотра состояния теплоизоляции трубопроводов, оборудования и бункеров. Отметка обнаруженных нарушений в журнале дефектов и неполадок с оборудованием
значительное
24.9 Генерирующие энергетические установки
777
Недопущение нарушений плотности систем маслоснабжения, регулирования, газоснабжения, а также фланцевых и штуцерных соединений на трубопроводах жидкого топлива газотурбинных установок при эксплуатации энергетических установок
значительное

778
Агрегаттарды пайдаланған кезде ыстық беттерге, жерасты үй-жайлары мен кәбілдік трассаларға май тамуына жол бермеу
өрескел
779
Май тиген шүберектер мен ескі-құсқы материалдарды "Ескі-құсқылар үшін" деген жазуы бар сыйымдылығы 0,5 м3 беті жабылатын металл жәшіктерде сақтау
болмашы
780
Энергетикалық қондырғылардың май бактарынан майды апаттық ағызатын бекіту құрылғыларында (ысырмасында) "Майды апаттық ағызу" деген жазудың болуы, ал қолдан қосу жетегі қызыл түске боялады
болмашы

778
Недопущение при эксплуатации агрегатов попадание масла на горячие поверхности, в подвальные помещения и на кабельные трассы
грубое
779
Хранение промасленных тряпок и ветоши в специальных металлических закрывающихся ящиках вместимостью не более 0,5 м3 с надписью "Для ветоши", которые устанавливаются на основных отметках обслуживания
незначительное
780
Наличие на запорном устройстве (задвижке) аварийного слива масла из маслобака энергетических установок надписи "Аварийный слив масла", а ручной привод окрашивается в красный цвет
незначительное

781
Осы газдарды берудің және оларды жөндеудің орталықтандырылған жүйелерiнде орын алған авариядан басқа жағдайда, газ баллондарын олардың корпустарын сутегімен немесе инертті газбен толтыру үшін, генератордың (синхронды компенсатордың) газ бекеттерiнде орнатуға жол бермеу
едәуір
782
Сутегiмен толтырылған агрегаттың, аппараттың және газ құбырларының корпустарында тікелей өрт қаупi бар жұмыстарды (дәнекерлеу, егеу, бiрiктiру және басқалары) жүргізуге жол бермеу
өрескел

781
Недопущение установки газовых баллонов у газовых постов генератора (синхронного компенсатора) для заполнения их корпусов водородом или инертным газом, за исключением аварий с централизованными системами подачи этих газов или их ремонта
значительное
782
Недопущение проведения огнеопасных работ (сварки, шлифовки, пайки и других) непосредственно на корпусах агрегатов, аппаратах и газопроводах, заполненных водородом
грубое

783
Генераторлардың (синхрондық компенсаторлардың) корпусында және сутегімен салқындататын газ-май жүйесінің жабдықтарында "Ашық отты пайдалануға тыйым салынады", "Темекі тартуға тыйым салынады" "Абай болыңыз! Жарылыс қаупі бар" деген қауіпсіздік белгілері, ал егер отқа төзімді май қолданылмаса, май жүйелерінің көрінетін жерлеріне "Абай болыңыз! Тез тұтанғыш заттар" деген ескерту белгілерінің болуы. Газ турбиналық қондырғылардың корпустарында "Қауіпті! Жарылыс қаупі бар" деген қауіпсіздік белгіні орнату
болмашы

783
Наличие на корпусах генераторов (синхронных компенсаторов) и оборудовании газомасляной системы с водородным охлаждением знаков безопасности "Запрещается пользоваться открытым огнем", "3aпрещается курить", "Осторожно! Опасность взрыва", а на видимых местах масляной системы – предупреждающий знак: "Осторожно! Легковоспламеняющиеся вещества", если не применяются огнестойкие масла. На корпусах газотурбинных установок знак безопасности "Осторожно! Опасность взрыва"
незначительное

24.10 Дизелді және жылжымалы электростанциялар
784
Электр өндіруші ұйымдардың қызмет көрсетуші қызметкерлерінің өз бетімен жұмыс істеуге тағайындалғанға дейін өндірістік оқудан, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша білімдерін тексеруден өтуі
болмашы
785
Пайдаланылған газды шығаратын құбырлармен электр станциясы ғимаратының жанғыш құрылыс конструкцияларымен қиылысқан жерлерінде өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы:

24.10 Дизельные и передвижные электростанции
784
Прохождение обслуживающим персоналом энергопроизводящих организаций до назначения на самостоятельную работу производственное обучение, а также проверку знаний техники безопасности и эксплуатации оборудования
незначительное
785
Выполнение противопожарных мероприятий в местах соприкосновения сгораемых строительных конструкций здания электростанции с выхлопными трубами:

1) жылу оқшаулағыштың бар болғандығына қарамастан, шатыр астында және пайдаланылған газды шығару құбырларының айналасымен өтетін қабырғаларда пайдаланылған газды шығару құбырларының қабырғаларынан кемінде 0,5 м қашықтықта жанбайтын бөліктердің болуы. Құбырдан 1 м дейінгі аралықтағы орналасқан ағаш конструкцияларды өртке қарсы құраммен өңдеу;
2) шатыр жабынында пайдаланылған газды шығару құбырының айналасында құбырдан ені кемінде 0,5 м жанбайтын материалдан жасалған бөліктердің жасалуы;
3) пайдаланылған газды шығару құбырын шатыр жабынның үстінен кемінде 2 м кем болмайтын биіктікте орнату;
4) пайдаланылған газ құбырының ұшын көлденең күйінде ғимараттан тыс орналасқан бетон немесе кірпіш өшіру құралына енгізу
өрескел

1) наличие в чердачном помещении и стенах вокруг проходящей выхлопной трубы, независимо от наличия теплоизоляции, несгораемой разделки на расстоянии не менее 0,5 м от стенки выхлопной трубы. Обработка деревянных конструкций на расстоянии до 1 м от трубы огнезащитными составами;
2) в кровле вокруг выходящей выхлопной трубы выполнение разделки из несгораемых материалов на ширину не менее 0,5 м от трубы;
3) выполнение высоты выхлопной трубы не менее 2 м над кровлей;
4) ввод конца выхлопной трубы в бетонный или кирпичный глушитель (приямок), расположенный вне здания при ее горизонтальном положении
грубое

786
Үй-жайларда мұнай өнімдерінің бос ыдыстарын сақтауға жол бермеу
едәуір
24.11 Электростанцияның және қосалқы станцияның реттегіш құрылғылары
787
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстарын орналастыруға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әр түрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу
өрескел

786
Недопущение хранения пустых бочек от нефтепродуктов в помещениях
значительное
24.11 Распределительные устройства электростанций и подстанций
787
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устройства кладовых и других подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллоны с различными газами
грубое

24.12 Кабельдік шаруашылық
788
Тиісті цехтың бастығы бекіткен кесте бойынша кабельдік құрылыстарды жүйелі түрде тексеру
Тексеру нәтижелері мен анықталған кемшіліктердің жедел журналға немесе жабдықтың ақаулары мен олқылықтарына арналған журналға (карточкаға) тіркеу
болмашы
789
Қоймаларды, шеберханаларды орналастыруға, сондай-ақ жабдықтар мен материалдарды, оның ішінде пайдаланылмаған кабельдік бұйымдарды сақтауға жол бермеу
өрескел

24.12 Кабельное хозяйство
788
Регулярный осмотр кабельных сооружений по графику, утвержденному начальником соответствующего цеха.
Фиксация результатов осмотра и выявленных недостатков в оперативном журнале и журнале (или картотеке) дефектов и неполадок с оборудованием
незначительное
789
Недопущение устройства кладовых, мастерских, а также хранение материалов и оборудования, в том числе неиспользованных кабельных изделий
грубое

790
Кәбілдік құрылыстарда кемінде 50 метр сайын жақын жердегі шығу есігіне сілтемелердің болуы
болмашы
791
Кәбілдік құрылыстардағы секциялық аралық қабырғалардың есіктерін өздігінен жабылатындай, жақын жердегі шыға беріске қарай ашылатындай және тығыз жабылатындай етіп жасау
грубое
792
Май толтырылған кәбілдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында жанатын және осы қондырғыға қатысы жоқ басқа да материалдарды сақтауға жол бермеу
едәуір

790
В кабельных сооружениях наличие не реже, чем через 50 метров, указателей ближайшего выхода
незначительное
791
Выполнение дверей секционных перегородок кабельных сооружений самозакрывающимися, открывающимися в сторону ближайшего выхода и иметь плотный притвор
грубое
792
Недопущение в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей хранения сгораемых и других материалы, не относящиеся к данной установке
значительное

24.13 Қуат трансформаторлары мен май реакторлары
793
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршауларын жерден кемінде 150 мм биіктікте қиыршық тас төгілген периметрдің бүкіл бойымен орнату
едәуір
794
Кәбілдік каналдардың қабырғаларын майлы реакторлар мен трансформаторлардың май қабылдағыштарының борттық қоршаулары ретінде пайдалануға жол бермеу
едәуір
795
Жоба бойынша қарастырылған толық дайындығы қамтамасыз етілмесе, өрт сөндіру қондырғыларының қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы майлы реакторлар мен трансформаторларды пайдалану үшін іске қосуға жол бермеу
едәуір

24.13 Силовые трансформаторы и масляные реакторы
793
Выполнение бортовых ограждений маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 миллиметров над землей
значительное
794
Недопущение использования (приспособления) стенок кабельных каналов в качестве бортового ограждения маслоприемников трансформаторов и масляных реакторов
значительное
795
Недопущение включения в эксплуатацию трансформаторов и масляных реакторов на электростанциях и подстанциях, если не обеспечена полная готовность к работе установок пожаротушения, предусмотренных проектом
значительное

24.14 Аккумулятор қондырғылары
796
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайдың есігінде жазулардың, сондай-ақ қажетті ескерту және қауіпсіздік бұйрығы белгілерінің болуы
болмашы
797
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларды табиғи жарықтандыру кезінде терезелердің әйнектерін күңгірт етіп немесе агрессивті ортаға төзімді ақ желімді бояумен жабуды жасау
болмашы
798
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларда шылым шегуге, ауысым қажеттілігінен асып кететін көлемде қышқыл мен сілтіні сақтауға, арнайы киімдерді және бөгде заттар мен жанатын материалдарды қалдыруға жол бермеу
едәуір

24.14 Аккумуляторные установки
796
Наличие на дверях помещений аккумуляторной батареи надписей, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности
незначительное
797
Выполнение стекол матовыми или покрытыми белой клеевой краской, стойкой к агрессивной среде при естественном освещении помещения аккумуляторных батарей
незначительное
798
Недопущение непосредственно в помещениях аккумуляторных батарей курения, хранения кислоты и щелочи в количествах, превышающих односменную потребность, оставление спецодежды, посторонних предметов и сгораемых материалов
значительное

24.15 Жабдықтар мен материалдар қоймалары
799
Энергетикалық кәсіпорын аумағындағы қойма ғимаратына еркін кіруді қамтамасыз ету
Ашық қоймаларда материалдар мен жабдықтарды сақтауда қатарлар арасы және өрт сөндіру машиналары өтетін жолдың арақашықтығы кемінде 5 метр болуы
едәуір
800
Қойма аумағында мыналарға жол бермеу:
1) ғимараттар арасындағы, материалдар мен жабдықтардың қатарлары арасындағы өртке қарсы жарылу мен өту жолдардың қоршауға, сондай-ақ оларды ұзаққа созылмайтын уақытқа ғимараттарға орнатуға;
2) қаптамаларды, ыдыстарды және басқа да қалдықтарды өртеуге;
3) қойманың жүк түсіретін аумағында жүктер мен көтеру механизмдерін сақтауға
өрескел
801
Қоймаларда мыналарды сақтау:
1) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды өзге материалдардан бөлек жинау;
2) бояуларды, сырларды және еріткіштерді бөлек сақтау;
3) газ баллондары мен улы заттарды бөлек сақтау
Жануының (жанатын, қиын жанатын) біркелкілігі белгілері бойынша жинау және сақтау және оларға өрт сөндіргіш құралдарды (су, көбік және басқасы) қолдану үшін әртүрлі материалдар мен жабдықты топтастыру
едәуір
802
Жерасты немесе цокольды қабаттарда орналасқан қойма үй-жайларында кемінде екі шығатын жер немесе бір шығатын жер және адамдарды тікелей бірінші қабатқа эвакуациялау үшін, сондай-ақ өрт сөндіру құралардарын кіргізу үшін терезенің болуы
өрескел
803
Қойма үй-жайларында мыналарға жол бермеу:
1) шылым шегуге және ашық отты пайдалануға;
2) әртүрлі материалдар мен жабдықтарды жылыту құралдарынан кемінде 1 м арақашықтықта жинауға;
3) транзиттік коммуникацияларды (кәбілдер, газ құбырлары, бу, су және басқалары) салуға;

24.15 Склады оборудования и материалов
799
Обеспечение к зданиям склада на территории энергетических предприятий свободного доступа.
Наличие между штабелями хранения материалов и оборудования открытых складов разрывов не менее 5 метров и проезды для пожарных машин
значительное
800
Недопущение на территории склада:
1) загромождения противопожарных разрывов и проездов между зданиями, штабелями материалов и оборудованием, а также установки их у зданий даже на непродолжительное время;
2) сжигания упаковки, тары и другие отходов;
3) хранения грузов и погрузочных механизмов на разгрузочных площадках складов
грубое
801
Соблюдение на складах:
1) складирование легковоспламеняющихся и горючих жидкостей отдельно от других материалов;
2) отдельное хранение лаков, красок и растворителей;
3) отдельное хранение газовых баллонов и ядовитых веществ
Группировка различных материалов и оборудования для складирования и хранения по признакам однородности их горючести (сгораемые, трудносгораемые) и применения к ним огнетушащих средств (вода, пена и другое)
значительное
802
Наличие в складских помещениях, размещенные в подвальных или цокольных этажах, не менее двух выходов или один выход и окно для обеспечения эвакуации людей непосредственно на первый этаж, а также для ввода средств пожаротушения
грубое
803
Недопущение в складских помещениях:
1) курения и пользования открытым огнем;
2) складирования различных материалов и оборудования на расстоянии менее 1 м от отопительных приборов;
3) прокладки транзитных коммуникации (кабели, газопроводы, трубопроводы пара, воды и другое);

4) стеллаждар, қатарлар арасындағы өтпелерге, сондай-ақ стеллаждар, қатарлар мен қойма қабырғаларының арасындағы өтпелерге де, уақытша болса да, әртүрлі материалдарды жинауға
өрескел
804
Кернеуді түсіру үшін арналған ажырату құрылғысын (автомат, ажыратқыш және басқалары) қойма жайынан тыс жанбайтын қабырғаға, ал жанатын және қиын жанатын қойма ғимаратында – бөлек тұрған бағанаға орнату
өрескел
24.16 Лактар, бояулар және химиялық реактивтер қоймалары

4) складирования, даже временно, различных материалов в проходах между стеллажами, штабелями, а также между стеллажами, штабелями и стеной склада
грубое
804
Расположение отключающего устройства для снятия напряжения (автомат, рубильник и другое) вне помещений склада на несгораемой стене, а для сгораемых и трудносгораемых зданий складов - на отдельно стоящей опоре
грубое
24.16 Склады лаков, красок и химических реактивов

805
Лактар, бояулар, олифтер және әртүрлі еріткіштерді металл бөшкелерде, (өнімнің біртиптілік принципі сақталған кезде) банкілерде және басқа да тығыз жабылатын ыдыстарда бөлек үй-жайларда немесе қойманың бір бөлігінде (бокстерде) сақтауды қамтамасыз ету
едәуір
806
Өздігінен тұтанатын металл ұнтақтарын (алюминий пудрасы, магний ұнтағы және басқалары) тығыз жабылатын металл банкілерде құрғақ үй-жайларда сақтау
едәуір
807
Нитролактарды, нитробояуларды және еріткіштерді жерасты үй-жайларында сақтауға жол бермеу
едәуір
808
Лактар мен сырларды жарылысқа қарсы қауіпсіздендірілген, желдету және жарық жүйесімен жабдықталған бөлек үй-жайда сақтауды және шығаруды жүзеге асыру. Лактарды, сырлар мен еріткіштерді құю үшін арнайы қол сорғыларын, өлшегіштерін немесе басқа да кіші механизация құралдарын пайдалану
едәуір
809
Ағызу-сору желдеткіші жарамсыз болған жағдайда, лак-бояу заттарына арналған үй-жайлары бар қойма жайларын пайдалануға жол бермеу
едәуір
24.17 Газдары бар баллондар қоймалары
810
Баллондарды пайдалану, сақтау және кәсіпорындарға тасымалдауды кәсіпорынның бас инженері бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асыру.
Ашық алаңдарда баллондарды күн көзінен және атмосфералық жауын-шашын әсерінен қорғайтын қалқа астында сақтау
болмашы
811
Баллон қоймаларының үй-жайларында басқа да материалдар мен жабдықтарды сақтауға, сондай-ақ ортақ қоймаларда газ баллондарын бірге орналастыруға жол бермеу
едәуір
812
Баллондары бар қоймалардың еденін жабу үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
813
Толтырылған баллондарды тік күйінде сақтау, бұл үшін ашық және жабық қоймаларды баллондарды құлаудан сақтайтын "ұяшықтармен" немесе бөгеттермен жабдықтау. Толтырылған және бос баллондарды бөлек сақтау
едәуір
814
Баллон тұрған қойманы айнала 50 метр радиуста битум қайнатқыштарды орнатуға, от жағуға және жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
25. Қарулы күштер және басқа әскери құралымдар объектілеріне қойылатын талаптар
815
Әскери бөлімде командир бекіткен өртке қарсы қорғау жоспарының болуы
болмашы
816
Әскери бөлімдегі өрт қауіпсіздігі талаптарын, өртті сөндіру үшін тартылатын күштер пен құралдардың есебін, жеке құрамды, қару-жарақты, әскери және басқа техниканы, мүлік пен басқа материалдық заттарды эвакуациялау тәртібін қосатын жоспар көшірмесінің әскери бөлім кезекшісінде болуы
болмашы
817
Штаттық өрт сөндіру командасы жоқ әскери бөлімінде бестен он бес адамға дейінгі штаттан тыс өрт сөндіру командасының болуы
өрескел

805
Обеспечение хранения лаков, красок, олиф, различных растворителей (при соблюдении принципа однородности продукта) в металлических бочках, банках и других емкостях с плотно закрытыми крышками в отдельных помещениях или отсеках склада (боксах)
значительное
806
Хранение металлических порошков, способные самовозгораться (алюминиевая пудра, магниевый порошок и прочее), в металлических банках с плотно закрытыми крышками в сухих помещениях
значительное
807
Недопущение хранения нитролаков, нитрокраски и растворителей в подвальных помещениях
значительное
808
Осуществление хранения и отпуска лаков и красок в отдельном помещении, оборудованном электроосвещением и вентиляцией во взрывобезопасном исполнении.
Использование специальных ручных насосов, мерников или других средства малой механизации для налива (расфасовки) лаков, красок и растворителей
значительное
809
Недопущение эксплуатация складских помещений с лакокрасочными помещениями при неисправной приточно-вытяжной вентиляции
значительное
24.17 Склады баллонов с газами
810
Осуществление эксплуатации, хранения и транспортировки баллонов на предприятии по инструкциям, утвержденным главным инженером предприятия.
Осуществление хранения на открытых площадках баллонов под навесами для защиты от воздействия атмосферных осадков и солнечных лучей. Наличие ограждения открытых площадок
незначительное
811
Недопущение хранения других материалов и оборудования в помещениях складов баллонов, а также совместное размещение газовых баллонов в общих складах
значительное
812
Недопущение применения сгораемых материалов для покрытия пола складов с баллонами
грубое
813
Хранение наполненных баллонов в вертикальном положении, для чего открытые и закрытые склады оборудуются "гнездами" или барьерами, предохраняющими баллоны от падения. Осуществление хранения наполненных и пустых баллонов раздельно
значительное
814
Недопущение установки битумоварок, разведение костров и хранение горючих материалов в радиусе 50 метров вокруг складов с баллонами
грубое
25.      Требования к объектам вооруженных сил и другим воинским формированиям
815
Наличие в воинской части плана противопожарной защиты, утвержденный командиром
незначительное
816
Наличие у дежурного по воинской части выписки из плана, включающей требования пожарной безопасности в воинской части, расчет сил и средств, привлекаемых для тушения пожара, порядок эвакуации личного состава, вооружения, военной и другой техники, имущества и других материальных средств
незначительное
817
Наличие нештатной пожарной команды численностью от пяти до пятнадцати человек в воинской части, не имеющей штатной пожарной команды
грубое

818
Әскери бөлім және елу метр қашықтықтағы сыртқы периметр аумақтарын қоқыс пен құрғақ шөптен тазалауды үнемі жүзеге асыру
болмашы
819
Барлық қоймаларды, қалқаларды, оқ-дәрі алаңдарын, негізгі және қосалқы өндірістерді, зертханаларды, жоғары кернеу желілерін, электр станциялары мен трансформаторлық қосалқы станцияларды, қазандық құбырларын, су айдауыш мұнараларды, қоймаларды өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін найзағайдан қорғау құрылғыларымен және басқа инженерлік жүйелермен жабдықтау
өрескел
820
Құрылымдарға, мүлік алаңдарына, әскери және басқа техникаға елу метр жақын жерде от жағуға, сонымен қатар парктерде, қоймаларда, ангарлар мен басқа қосалқы бөлмелерде темекі тартуға және ашық оты бар құралдарды қолдануға, бөлмеден шығар кезде жарық шамдарын қосулы түрде қалдыруға жол бермеу
өрескел
821
Арнайы дайындығы және жұмыс жүргізуге рұқсаттары жоқ тұлғалардың электр энергиясы, газбен жабдықтау және орталық (автономдық) жылу беру жабдықтары мен жүйелерін жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
822
Ғимараттардың жертөле бөлмелерін тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш заттарды өңдеу немесе сақтаумен байланысты шеберханалар мен қоймалар жасауға жол бермеу
өрескел
823
Қойма, парк аумақтарында, ангарларда және өндірістік орын-жайлардың өрт қалқандарында өрт сөндіру құралдарын сақтау
болмашы
824
Телефон аппараттарында ең жақын орналасқан өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің, ал әскери бөлім аумағында өрт дабылы сигналын беру үшін дыбыстық дабыл құралдарының болуы
болмашы
825
Жабық объектіде өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын растайтын, онда жұмыстың аяқталуынан кейін, өрт сөндіру наряды объектіні жабатын тұлғаға беретін өрт жетонының болуы
болмашы
25.1 Парктер мен ангарлар, әуе кемелерінің тұрақтары
826
Қару-жарақты, әскери және басқа да техниканы (әуе кемелерін), өрт болған жағдайда оларды тез шығару үшін қажетті өту жолдарын жасау
едәуір
827
Тұрақтағы көліктерге жанармай құюға және ағатын (тесілген) жанармай багы, отын өткізгіштері бар көліктерді (әуе кемелерін) сақтауға жол бермеу
өрескел
828
Көлік тұрақтарында штаттан тыс жанармай багын, майлаушы материалдарды және бос ыдысты сақтауға жол бермеу
значительное
829
Көліктерде өзге заттарды, майланған шүберектерді, қаптарды, арнайы киімдерді сақтауға жол бермеу
болмашы
830
Парктердің қоймаларында және ангарларда басқа техникамен бірге жанармай бар цистерналарды сақтауға жол бермеу
едәуір
831
Көлік тұрақтарының бөлмелерінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел

818
Осуществление постоянной очистки от мусора и сухой травы территории воинской части и внешнего периметра на расстоянии пятидесяти метров
незначительное
819
Оборудование молниезащитными устройствами и другими инженерными системами всех хранилищ, навесов, площадок с боеприпасами, цехов основного и вспомогательного производства, лабораторий, линий высокого напряжения, электростанций и трансформаторных подстанций, труб котельных, водонапорных башен, складов обеспечивающие их пожарную безопасность
грубое
820
Недопущение разведения огня ближе пятидесяти метров от строений, площадок с имуществом, военной и другой техникой, а также курения и применения приборов с открытым огнем в парках, хранилищах, ангарах и других подобных помещениях, оставление включенным освещение при выходе из помещения
грубое
821
Недопущение производства работ по ремонту оборудования и сетей электроэнергии, газоснабжения и центрального (автономного) отопления лицами, не имеющим специальной подготовки и разрешения на выполнение этих работ
грубое
822
Недопущение устройства в подвальных помещениях зданий мастерских и складов, связанных с обработкой или хранением легковоспламеняющихся горючих жидкостей и сгораемых материалов
грубое
823
Хранение средств пожаротушения на территории складов, парков, в ангарах и производственных помещениях на щитах
незначительное
824
Наличие у телефонных аппаратов надписей с указанием номера телефона ближайшей пожарной части, а на территории воинской части для подачи сигнала пожарной тревоги средств звуковой сигнализации
незначительное
825
Наличие пожарного жетона, являющийся подтверждением выполнения требований пожарной безопасности на закрытом объекте после окончания работ на нем, вручаемый пожарным нарядом лицу закрывающим объект
незначительное
25.1 Парки и ангары, стоянок воздушных судов
826
Установка вооружения, военной и другой техники (воздушные суда) с наличием необходимых проходов для быстрого вывода их в случае пожара
значительное
827
Недопущение заправки горючим машин на стоянках и хранение машин (воздушные суда) с протекающими топливными баками, топливопроводами
грубое
828
Недопущение хранения в местах стоянок машин горючего вне штатных топливных баков, смазочные материалы и пустую тару
значительное
829
Недопущение хранения в машинах посторонних предметов, промасленных тряпок, чехлов, специальной одежды
незначительное
830
Недопущение хранения в хранилищах парков и в ангарах совместно с другой техникой цистерн с горючим
значительное
831
Недопущение производства сварочных работ в помещениях для стоянки машин
грубое

832
Көлік тұрағы және көлікті сақтау үшін үй-жайлардың қақпаларын үйіп қоюға, осы үй-жайларда қойма, шеберхана және тұрғын орындарын орналастыруға жол бермеу
өрескел
833
Өрт болған жағдайда көліктерді (әуе кемелерін) тез шығаруды қамтамасыз ету үшін арнайы буксир құрылғылары (құралдары) бар кезекші тартқыштардың және қажетті әскери қызметшілердің күнделікті болуы
болмашы
25.2 Қоймалар мен сақтау орындары
834
Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы шөпті дер кезінде шабуды және жинауды жүзеге асыру. Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы құрғақ шөпті кептіруге және жағуға тыйым салу
болмашы
835
Қоймаларда (сақтау орындарында) тек сол жерге арналған мүлік түрлерін сақтау
едәуір
836
Қоймалардың (сақтау орындарының) өту және шығу жолдарын заттармен жабуға, сонымен қатар сөрелерді және терезені қараңғылау үшін қағазбен, картонмен, полимерді заттардан жасалған үлдірлермен және оттан қорғау құрамымен өңделмеген маталармен жабуға жол бермеу
өрескел
837
Мүлікті штабельмен қалауды, өту және шығу жолдары бос қалатындай етіп жүргізу. Мүлікті пештерге, жылыту радиаторларына, электр сымдары мен шамдарына қабаттастырып қалауға жол бермеу
өрескел
838
Қоймалардың (сақтау орындарының) маңында құрылыс материалдарын, отын қоры немесе басқа мүлікті қоюға жол бермеу. Пештің оттықтарын және ойықтарын қойма (сақтау орындары) сыртында орналастыру, құбырларды ұшқын ұстағыштармен қамтамасыз ету
өрескел
839
Барлық қоймаларды (сақтау орындарын), электр жарығын орнату кезінде, сыртқы ажыратқышпен қамтамасыз ету. Сыртқы ажыратқыштарды және сақтандырғыштары бар топтық қалқандарды темір қораптарда орналастыру. Қойма ішінде электротоқ розеткаларын және қызметтік үй-жайларды орналастыруға жол бермеу
өрескел
840
Оқ-дәрілер мен жарылғыш заттар қоймаларындағы және олармен жұмыс жүргізетін орындардағы әйнектерді күңгірт немесе ақ бояумен бояуды орындау
едәуір
841
Өз құрамында ірі кесектер мен тастары жоқ иілімді немесе төгілмелі жыныстардан жарылғыш заттардың жер үстіндегі қоймаларының айналасында қорғаныш үйіндінің болуы
едәуір
26. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет
842
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатының болуы
өрескел
843
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке он сегіз жасқа толған және мемлекетітк емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарында арнайы даярлық бойынша оқыту курстарынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау
өрескел

832
Недопущение загромождения ворот в помещениях для стоянки и хранения машин, устройства в этих помещениях кладовых, мастерских и жилье
грубое
833
Ежедневное наличие дежурных тягачей со специальными буксирными устройствами (приспособлениями) и необходимое количество военнослужащих для обеспечения немедленного вывода машин (воздушных судов) при пожаре
незначительное
25.2 Склады и хранилища
834
Осуществление своевременного выкоса и уборки травы на территории складов (хранилищ). Недопущение сушки и выжигания сухой травы на территории складов (хранилищ)
незначительное
835
Хранение в складах (хранилищах) только тех видов имущества, для которых они предназначены
значительное
836
Недопущение загромождения в складах (хранилищах) проходов и выходов, а также обивки стеллажей и затемнения окон бумагой, картоном, пленкой из полимерных материалов и тканей, не обработанные огнезащитным составом
грубое
837
Производство укладки имущества в штабеля так, чтобы оставались свободными проходы и выходы. Недопущение укладки имущества вплотную к печам, радиаторам отопления, электропроводке и лампам
грубое
838
Недопущение складирование вблизи складов (хранилищ) строительных материалов, запасов топлива или какое-либо имущество. Устройство топок и вьюшечных отверстий печей вне складов (хранилищ), обеспечение труб искроулавливателями
грубое
839
Оборудование всех складов (хранилищ) наружными рубильниками при устройстве электроосвещения. Размещение наружных рубильников и групповых щитков с предохранителями в металлические ящики. Недопущение установки электророзеток и служебных помещений внутри хранилищ
грубое
840
Выполнение стекол в хранилищах боеприпасов и взрывчатых веществ и в местах, где производятся работы с ними, матовыми или закрашенными белой краской
значительное
841
Наличие защитного вала из пластичных или сыпучих пород, не имеющих в своем составе крупных комьев и камней вокруг хранилищ взрывчатых веществ наземного типа
значительное
26. Негосударственная противопожарная служба
842
Наличие у негосударственной противопожарной службы аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах
грубое
843
Прием на работу в негосударственную противопожарную службу граждан Республики Казахстан, достигших восемнадцати лет и прошедших курсы обучения по специальной подготовке в специализированных учебных центрах в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб
грубое

844
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін құжаттаманың болуы
өрескел
845
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті тұрақты (тәулік бойы) әзірлікте ұстау. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің нормативтік шығу радиусында қызмет көрсететін аймақта объектінің болуы.
өрескел
846
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдерінде есептоп командирі басқаратын өрт сөндіру автомобилінде есептоптың болуы
өрескел
847
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте екі және одан көп өрт сөндіру автомобилі болған кезде карауыл бастығы (ауысым басшысы) басқаратын карауылдың болуы
өрескел
848
Жолға шығатын техникасы бар өрт сөндіру бөлімінде нұсқаушыларымен өрт профилактикасы тобының болуы
өрескел
849
Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте құрылған объектілерді күзету үшін нұсқаушы-өрт сөндірушілердің (кезекші ауысымында кемінде 2 штаттық қызметкердің) болуы
өрескел
850
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдері мен бекеттерінде байланыс пункттерінің болуы
өрескел
851
Өрт сөндіру автомобильдерін ұтқыр радиостанциялармен, өрт сөндіру басшысын, кезекшілікті жүзеге асыратын және жұмыс шарты бойынша өрт сөндіру бөлімінің тұрақты орналасқан орнынан тыс қызметкерлерді немесе бекетті тасымал байланыс құралдарымен қамтамасыз ету
өрескел
852
Объект басшысының шешімі бойынша құрылған газ-түтіннен қорғау қызметінің болуы
өрескел
853
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел
854
Объектілерде өрт сөндіру үшін қажетті негізгі өрт сөндіру автомобильдерін жөндеу және/немесе техникалық қызмет көрсету жағдайына тасымал немесе жылжымалы өрт мотопомпаларының болуы
өрескел
855
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін ерекшеліктерін ескере отырып, объект басшысының анықтаған арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел
856
Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес өрт сөндіру автомобильдерін орналастыру және пайдалану
өрескел
857
Өрт сөндіру автомобилінде есептоп санына көбейтілген, өрт сөндіру автомобилі санына сәйкес кезекші ауысымындағы объектіде мемлекеттік емес өрт сөндіру қызметі жұмыскерлерінің тиісті санының болуы
858
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте объектінің өндірістік сипаттамасын ескере отырып, теориялық және практикалық сабақтарды қамтитын жыл сайын қызметкерлерді арнайы даярлауды жүзеге асыру
өрескел
27. Метрополитен
859
Жану немесе өрт жағдайында тоннель желдеткіші шахтасының жұмысы кезінде метрополитен қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібінің, жолаушыларды эвакуациялау жоспарының, жедел өрт сөндіру жоспарының болуы
едәуір

844
Наличие документации, регламентирующую деятельность негосударственной противопожарной службы
грубое
845
Содержание негосударственной противопожарной службы в постоянной (круглосуточной) готовности. Нахождение объекта обслуживания в нормативном радиусе выезда негосударственной противопожарной службы
грубое
846
Наличие в пожарных частях негосударственной противопожарной службы расчета на пожарном автомобиле, возглавляемого командиром расчета
грубое
847
Наличие караула, возглавляемого начальником караула (руководителя смены) при наличии в негосударственной противопожарной службы двух и более пожарных автомобилей
грубое
848
Наличие группы пожарной профилактики с инструкторами в пожарных частях с выездной техникой
грубое
849
Наличие инструкторов-пожарных (не менее 2 штатных работников в дежурную смену), для охраны объектов, на которых создана негосударственная противопожарная служба без выездной техники
грубое
850
Наличие пункта связи в пожарных частях и постах негосударственной противопожарной службы
грубое
851
Обеспечение пожарных автомобилей мобильными радиостанциями, руководителя тушения пожара, работников осуществляющих дежурство и по условиям работы находящихся вне места постоянной дислокации пожарной части или поста переносными средствами связи
грубое
852
Наличие газодымозащитной службы, созданной по решению руководителя объекта
грубое
853
Наличие соответствующего количества основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы
грубое
854
Наличие переносных или передвижных пожарных мотопомп, на случай ремонта и/или технического обслуживания основных пожарных автомобилей, необходимых для тушения пожаров на объектах
грубое
855
Наличие соответствующего количества специальных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы, определенного руководителем объекта с учетом их специфики
грубое
856
Размещение и эксплуатация пожарных автомобилей в соответствии с требованиями к безопасности пожарной техники для защиты объектов
грубое
857
Наличие соответствующего количества работников негосударственной противопожарной службы на объекте в дежурную смену, согласно количества пожарных автомобилей, умноженных на количество расчетов на пожарном автомобиле
грубое
858
Осуществление в негосударственной противопожарной службе ежегодной специальной подготовки работников, включающие теоретические и практические занятия с учетом производственных характеристик объекта
грубое
27. Метрополитен
859
Наличие оперативного плана пожаротушения, плана эвакуации пассажиров, порядока действий работников метрополитена при работе шахт тоннельной вентиляции в случае задымления или пожара
значительное

860
Көшіру жолдарының (холдар, вестибюлдер, саты алаңы, дәліздер) қабарғаоарын, төбелерін жанғыш заттармен безендіруге жол бермеу, сондай-ақ станция вестюбилдерін және жер асты бөлмелерінде жарнамаларды орналастыру
өрескел
861
Метрополитендердiң жер асты кеңiстiгiнде орнатылатын көйлек iлетiн шкафтарды тек жанбайтын материалдардан жасау
едәуір
862
Жер асты бөлмелерінде екіден аспайтын әрқайсысының сыйымдылығы 5 литрден көп газ баллондарын арнайы бөлінген жерден тыс сақтауға жол бермеу
едәуір

860
Недопущение применения горючих материалов для облицовки стен, потолков путей эвакуации (коридоры, лестничные клетки, вестибюли, холлы), а также для устройства рекламы в отделке подземных помещений и вестибюлей станций
грубое
861
Использование платяных шкафов, устанавливаемых в подземном пространстве метрополитенов, только из негорючих материалов.
значительное
862
Недопущение хранения в подземных сооружениях более двух баллонов с газами емкостью более 5 литров каждый вне специально отведенного места
значительное

863
Қолданыстағы тоннельде газбен және жлектрмен дәнекерлеу жұмысын жылжымалы көлікте орнатылған арнайы агрегаттармен жүргізу
өрескел
864
Метрополитен қызметкерлеріне нұсқаулық беруге арналған жер асты кеңістігіндегі техникалық кабинеттерде сыныптың оқу бөлмелерінде сыйымдылықтан асыруға жол бермеу (30 адамнан аспауы)
өрескел
865
Машина залдарында, эскалаторларда және демонтаждау камераларында қосалқы бөлшектер мен материалдарды жинауға жол бермеу
өрескел

863
Проведение газосварочных и электросварочных работ в действующих тоннелях только со специальных агрегатов, устанавливаемых на подвижном транспорте
грубое
864
Недопущение превышения вместимости учебных классов в технических кабинетах, размещаемых в подземном пространстве для проведения инструктажей с сотрудниками метрополитенов (не более 30 человек)
грубое
865
Недопущение складирование запчастей и материалов в помещениях машинных залов, эскалаторов и в демонтажных камерах
грубое

866
Сауда дүңгіршектерін тек қана станцияның жер бетіндегі вестибюлдерінде орнату. Дүңгіршектерді жанбайтын материалдардан жасау. Сауда дүңгіршектерін олардың жолаушылардың өтуіне кедергі келтірмейтін есеппен орналастыру
өрескел
867
Дүңгіршекті жылытуға арналған май электррадиаторларын немесе жылыту электр панельдерін қолдану.
едәуір
868
Дүңгіршектерді алғашқы өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау және автоматы өрт дабылы қондырғысымен дабыл беруді кезекші тұлғаның тәулік бойы болатын бөлмеге шығару арқылы орнатуатты осалықытерде сынып оқу агрегаттармен жүргізурекет тәртібі, жолауш
өрескел

866
Установка торговых киосков только в наземных вестибюлях станций. Выполнение киосков из негорючих материалов. Размещение торговых киосков с таким расчетом, чтобы они не препятствовали проходу пассажиров
грубое
867
Применение масляных электрорадиаторов или греющих электропанелей для отопления киосков
значительное
868
Оборудование киосков первичными средствами пожаротушения и автоматической пожарной сигнализацией с выводом сигнала в помещение с круглосуточным пребыванием дежурного персонала.
грубое

869
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды, аэрозолды қаптамадағы заттарды, пиротехникалық бұйымдарды және басқа да өртке қауіпті материалдарды қолдануға және сатуға жол бермеу
өрескел
870
Станция бөлмелерінде заттарды, қаптама материалдарды, сауда жабдықтарын сақтауға жол бермеу
едәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 маусымдағы
№ 246 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 307 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғаныс саласындағы ішінара тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғаныс саласындағы ішінара тексерулер үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексіне, "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесін, міндетті ведомстволық есептіліктің және тексеру парақтарының нысандарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12389 болып тіркелген) сәйкес әзiрлендi.
2. Критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптасады.
2. Объективті критерийлер
3. Тексерілетін субъектілерді (объектілерді) бастапқы тәуекел дәрежесіне жатқызу объективті Критерийлері арқылы жүзеге асырылады.
4. Объективті Критерийлер бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
орталық атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, қалалық және ауылдық аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары;
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар;
базасында Азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар;
табиғи және жасанды су айдындарында жаппай демалу орындары бекітілген ұйымдар.
5. Жоғары тәуекелдер дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты ішінара, жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың өзге нысандары жүргізіледі.
6. Жоғары тәуекелдер дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жоспардан тыс тексерулер және бақылаудың өзге нысандары жүргізіледі.
3. Субъективті критерийлер
7. Субъективті критерийлерді анықтау мына ақпарат көздерінің:
1) "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және оны өткізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығына сәйкес ұсынылған азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау туралы есептер (2015 жылғы 14 сәуірдегі № 10716 нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде тіркелген);

869
Недопущение торговли и пользование легковоспламеняющимися и горючих жидкостей, горючих газов, товарами в аэрозольной упаковке, пиротехническими изделиями и другими огнеопасными материалами
грубое
870
Недопущение хранения товара, упаковочного материала, торгового инвентаря в помещениях станций.
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2017 года № 246
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 307
Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в области гражданской обороны
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков, применяемые для выборочных проверок в области гражданской обороны (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, форм обязательной ведомственной отчетности и проверочных листов, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12389).
2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
3. Первичное отнесение проверяемых субъектов (объектов) по степеням рисков осуществляется посредством объективных Критериев.
4. По объективным Критериям к высокой степени риска относятся:
центральные исполнительные органы, их подведомственные организации;
местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы, городских и сельских районов, городов;
организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне;
организации, на базе которых созданы службы гражданской защиты;
организации, за которыми закреплены места массового отдыха на естественных и искусственных водоемах.
5. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные, внеплановые проверки и иные формы контроля.
6. В отношении проверяемых субъектов (объектов), не относящиеся к высокой степени риска проводятся внеплановые проверки и иные формы контроля.
3. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется на основе следующих источников информации:
1) отчетов о выполнении мероприятий гражданской обороны, предоставляемых в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года №190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрированный в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 10716 от 14 апреля 2015 года);

2) өткен жылдағы жеке және заңды тұлғалардың өтініштер;
3) аңықталған азаматтық қорғаныс талаптарын бұзушылықтар жойылғанға дейін алдыңғы тексерулер нәтижелер. Бұл ретте, бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
4) Су айдындарындағы қолайсыз оқиғалар негізінде жүзеге асырылады.
8. Субъективті критерийлер тексеру парағында атап көрсетілген азаматтық қорғаныс талаптары негізінде әзірленген, олар үш дәрежеге бөлінген: өрескел, елеулі және елеусіз.
Елдің қорғаныс қабілетін төмендетуге алып келетін азаматтық қорғаныс талаптарын орындамау өрескел дәрежеге жатқызылады.
Елеулі және елеусіз дәрежеге жатқызылған азаматтық қорғаныс талаптары ұйымдастырушылық сипатта болады.
Азаматтық қорғаныс талаптарын бұзушылықты өрескел, елеулі және елеусіз дәрежеге бөлу, осы Критерийлерге қосымшада келтірілген.
9. Тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеу кезінде азаматтық қорғаныс талаптарын орындамау үлес салмағымен анықталады.
10. Азаматтық қорғаныс саласындағы өрескел дәрежедегі бір орындалмаған талабы 100 көрсеткішке теңеледі.
Егер азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарының өрескел бұзушылықтары анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз дәрежедегі азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарын бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіші есептеледі.
11. Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
мұнда:
– азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
– тексерілетін субъектіні (объектіні) тексеруге көрсетілген азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеулі бұзушылықтарының жалпы саны;
- азаматтық қорғаныс саласындағы бұзылған елеулі талаптардың саны.
12. Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеусіз бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
мұнда:
– азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеусіз бұзушылықтар көрсеткіші;
– тексерілетін cубъектіні (объект) тексеруге көрсетілген азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеусіз бұзушылықтарының жалпы саны;
- азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеусіз бұзушылықтарының саны.
13. Тәуекел дәрежесінің жалпы саны (
) 0-ден 100-ге дейін шкала бойынша есептеледі және мына формуламен қосу жолымен анықталады:
мұнда:
- тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
- азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
- азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың елеусіз бұзушылықтар көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде бұрын ескерілген және нақты тексерілетін субъектіге қатысты (объектіге) қолданылатын осы субъективті критерийлер қолданылмайды.

2) обращений физических и юридических лиц за прошедший год;
3) результатов предыдущих проверок до устранения выявленных нарушений требований гражданской обороны. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
4) неблагоприятных происшествий на водоемах.
8. Субъективные критерии разработаны на основании требований гражданской обороны перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубые, значительные, незначительные.
К грубой степени отнесены требования гражданской обороны не выполнение которых приведет к понижению обороноспособности страны.
Требования гражданской обороны, отнесенные к значительной и незначительной степени, носят организационный характер.
Распределение нарушений требований гражданской обороны на грубые, значительные, незначительные, приведено в приложении к настоящим Критериям.
9. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных требований гражданской обороны.
10. Одно невыполненное требование в области гражданской обороны грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если грубых нарушений требований в области гражданской обороны не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований в области гражданской обороны значительной и незначительной степени.
11. При определении показателя значительных нарушений требований в области гражданской обороны применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений требований в области гражданской обороны;
SР1 – общее количество значительных нарушений требований в области гражданской обороны, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
SР2 - количество нарушенных значительных требований в области гражданской обороны.
12. При определении показателя незначительных нарушений требований в области гражданской обороны применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений требований в области гражданской обороны;
SР1 – общее количество незначительных нарушений требований в области гражданской обороны, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
SР2 - количество нарушенных незначительных требований в области гражданской обороны.
13. Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений требований в области гражданской обороны;
SРн - показатель незначительных нарушений требований в области гражданской обороны.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).

14. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші бойынша тексерілетін субъектілер (объект) мыналарға жатады:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің 60-тан 100-ге дейін көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – тәуекел дәрежесінің 0-ден 60-қа дейін көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізілмейді.
15. Ішінара тексерулер жүргізу еселігі жылына бір реттен жиі болмауы тиіс.
16. Ішінара тексерулер жүргізілген талдау мен бағалау нәтижелері бойынша қалыптасқан ішінара тексерулердің жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі, оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жолданады.
17. Ішінара тексерулер тізімі:
1) тексерілетін субъектілердің (объектілердің) субъективті критерийлері бойынша тәуекелдер дәрежесінің көп көрсеткішімен бірге басымдылығын;
2) мемлекеттік органға тексеруді жүзеге асырушы лауазымды тұлғаларға жүктемені ескере отырып жасалады.
Азаматтық қорғаныс
саласындағы ішінара тексерулер
үшін тәуекел дәрежесін бағалау
крийтерийлеріне
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
1. Есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері
1.1 "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және оны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 88742 болып тіркелген) сәйкес азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы жыл сайынғы есептің ұсынылмауы
Өрескел бұзушылықтар
1.2 Азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болмауы және оның құрылымы мен мазмұнының сәйкестігі
1.3 Азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен төтенше жағдайларды жою бойынша іс-қимыл жоспарының болмауы және оның құрылымы мен мазмұнының сәйкестігі
1.4 Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және оны жүргізу жөніндегі міндеттерді шешуге арналған арнайы уәкілетті құрылымдық бөлімшенің (қызметкердің) болмауы
1.5 Байланыс, құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз ету жүйесінің болмауы
1.6 Қосалқы көмекші (қалалық, қала сыртындағы) және жылжымалы басқару пункттерінің болмауы немесе бейбіт кезеңде оларды ұстап күтудің сәйкес еместігі
1.7 Азаматтық қорғаныс мүліктері қорын сақтау тәртібінің сақталмауы
1.8 Азаматтық қорғау құралымдарында материалдық-техникалық қамтамасыз етудің болмауы
1.9 Азаматтық қорғау құралымдарының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болмауы

14. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
15. Кратность проведения выборочной проверки не может быть чаще одного раза в год.
16. Выборочные проверки проводятся на основании полугодовых списков выборочных проверок, формируемых по результатам проводимого анализа и оценки, которые направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
17. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков
для выборочных проверок в области
гражданской обороны
Субъективные критерии оценки степени риска
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений
1.1 Не представление ежегодного отчета о выполненных мероприятиях гражданской обороны в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрированый в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 88742)
Грубые нарушения
1.2 Отсутствие плана гражданской обороны утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
1.3 Отсутствие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
1.4 Отсутствие структурного подразделения (работника), специально уполномоченного на решение задач по организации и ведению гражданской обороны
1.5 Отсутствие системы связи, оповещения и информационного обеспечения
1.6 Отсутствие либо несоответствие содержания в мирное время запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления
1.7 Не соблюдение порядка хранения запасов имущества гражданской обороны
1.8 Отсутствие материально-технического обеспечения в формированиях гражданской защиты
1.9 Отсутствие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты

1.10 Қорғаныш ғимаратының бейбіт уақытта күтіп-ұстау тәртібіне сәйкес келмеуі
1.11 Жоспарланған жылдың 1 қаңтарына Азаматтық қорғаныс жоспарына түзету жүргізілмеуі
Елеулі бұзушылықтар
1.12 Қадағалау және зертханалық бақылау желісі құрамына кіретін ведомстволық бағынысты ұйымдарының әзір болмауы
1.13 Азаматтық қорғау қызметінің жұмысын ұйымдастыру бойынша бұйрықтың болмауы
1.14 Азаматтық қорғау қызметтері туралы ережелердің болмауы
1.15 Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесін бекіту туралы бұйрықтың болмауы
1.16 Азаматтық қорғаудың аумақтық (объектілік) құралымдарын құруға арналған бұйрықтың болмауы
1.17 Бейбiт және соғыс уақытындағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге азаматтық қорғау құралымдарының дайын болмауы
1.18 Заңнамаларда белгiленген мерзімде азаматтық қорғау саласында басшы құрамды және мамандарды (қызметкерлерді) оқытудың жүргізілмеуі
1.19 "Азаматтық қорғау туралы" ҚР Заңының 46-бабымен көзделген жаттығулардың өткізілмеуі
1.20 Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттаудың жүргізілмеуі
1.21 Азаматтық қорғау саласында қабылданған шаралар туралы халыққа хабар берудің ұйымдастырылмауы
2. Бұрынғы тексеру нәтижелері (ауыртпалық дәрежесі, төменде көрсетілген талаптарды сақтамаған жағдайда белгіленеді)
2.1 "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және оны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 88742 болып тіркелген) сәйкес азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы жыл сайынғы есептің болуы
Өрескел бұзушылықтар
2.2 Азаматтық тиісті қорғаныстың бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы және оның құрылымы мен мазмұнының сәйкес келуі
2.3 Азаматтық тиісті қорғаныстың бастығы бекіткен төтенше жағдайларды жою бойынша іс-қимыл жоспарының болуы және оның құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
2.4 Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және оны жүргізу бойынша міндеттерді шешуге арнайы уәкілетті құрылымдық бөлімшенің (қызметкердің) болуы
2.5 Құлақтандыру және байланыс жүйелерінің болуы және оларды пайдалануға әзірлікте ұстау
2.6 Қосалқы (қалада, қаладан тыс) көмекші және жылжымалы басқару пункттерінің болуы және оларды бейбіт уақытта күтіп-ұстау сәйкестігі
2.7 Азаматтық қорғаныс мүлік қорының, сондай-ақ сақтау тәртібін сақталуының болуы және әзірлікте ұстау
2.8 Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етілуі

1.10 Несоответствие защитного сооружения порядку содержания в мирное время
1.11 Не проведение корректировки плана гражданской обороны на 1 января планируемого года
Значительные нарушения
1.12 Не готовность подведомственных организаций, входящих в состав сети наблюдения и лабораторного контроля
1.13 Отсутствие приказа об организации деятельности службы гражданской защиты
1.14 Отсутствие положений о службах гражданской защиты
1.15 Отсутствие приказа об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
1.16 Отсутствие приказа на создание территориальных (объектовых) формирований гражданской защиты
1.17 Неготовность формирований гражданской защиты для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время
1.18 Не прохождение обучения руководящего состава и специалистов (работников) в сфере гражданской защиты в сроки установленные законодательством
1.19 Не проведение тренировок предусмотренных статьей 46 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"
1.20 Не проведение пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
Не значительные нарушения
1.21 Отсутствие организации информирования населения о принятых мерах в сфере гражданской защиты
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Наличие ежегодного отчета о выполненных мероприятиях гражданской обороны в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрированый в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 88742)
Грубые нарушения
2.2 Наличие плана гражданской обороны утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
2.3 Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
2.4 Наличие структурного подразделения (работника), специально уполномоченного на решение задач по организации и ведению гражданской обороны
2.5 Наличие систем, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию
2.6 Наличие и соответствие содержания в мирное время запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления
2.7 Наличие и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также соблюдения порядка хранения
2.8 Обеспечение материально-техническими средствами формирований гражданской защиты

2.9 Азаматтық қорғау құралымдарының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
2.10 Қорғаныш құрылысының бейбіт уақытта ұстау тәртібіне сәйкес келуі
2.11 Су айдынындағы демалыс орнының иесінде құтқарушылардың штат құрамының (бекет басшысы-құтқарушы, жасақшы-құтқарушы) болуы
2.12 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде ескекті немесе моторлы қайықтардың (бүйірінде "құтқарушы" жазуымен) болуы
2.13 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Құтқару шеңберлері" құтқару құралдарының болуы
2.14 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Александров жібі" құтқару құралдарының болуы
2.15 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Мегафон" дауыс зорайтқыш құрылғыларының болуы
2.16 Құтқару бекетінде бір бірлік мөлшерде "Дәрі – дәрмектері бар санитарлық сөмке (дәрі қобдишасы)" құтқару құралдарының болуы
2.17 Құтқару бекетінде бір бірлік мөлшерде "Ілмекті трал" құтқару құралдарының болуы
2.18 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде 5-6 метр құтқару тақтайларының (қысқы кезеңге) болуы
2.19 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде құтқару кеудешелерінің болуы
2.20 Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Сырықтар, құтқару ілмектерінің" болуы
2.21 Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен (нормативтiк құқықтық актiлердi тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген) бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес арқандарға бекітіліп, бекітілген қалтқылар сызығымен белгіленген және тереңдігі 1.2 метрден аспайтын балалардың шомылуына арналған учаскелердің болуы
2.22 Жоспарланған жылдың 1 қаңтарына азаматтық қорғаныс жоспарын түзету
Елеулі бұзушылықтар
2.23 Бақылау және зертханалық бақылау желісі құрамына кіретін ведомстволық бағынысты ұйымдардың әзірлігі
2.24 Азаматтық қорғау қызметтерінің жұмысын ұйымдастыру туралы бұйрықтың болуы
2.25 Азаматтық қорғау қызметтері туралы ережелердің болуы
2.26 Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесін бекіту туралы бұйрық
2.27 Азаматтық қорғаудың аумақтық (объектілік) құралымдарын құруға арналған бұйрықтың болуы
2.28 Бейбіт уақытта және түнгі уақытта авариялық-құтқару және күттірмейтін жұмыстарды өткізуге азаматтық қорғаныс құрылымдарының әзірлігі
2.29 Заңнамаларда белгiленген мерзімде азаматтық қорғау саласында басшы құрамның және мамандардың (қызметкерлердің) оқу өтуі
2.30 Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабымен көзделген жаттығулардың өткізілуі

2.9 Наличие средств защиты органов дыхания
на каждого члена формирования гражданской защиты
2.10 Соответствие защитного сооружения порядку содержания в мирное время
2.11 Наличие у владельца места отдыха на водоеме штатного состава спасателей (руководитель поста-спасатель, дружинник-спасатель)
2.12 Наличие на спасательном посту лодок весельных или моторных (с надписью на бортах "спасательная") в количестве двух единиц
2.13 Наличие на спасательном посту спасательных средств "Круги спасательные" в количестве двух единиц
2.14 Наличие на спасательном посту спасательных средств "Конец-Александрова" в количестве двух единиц
2.15 Наличие на спасательном посту громкоговорящих устройств "Мегафон" в количестве двух единиц
2.16 Наличие на спасательном посту спасательных средств "Санитарная сумка с медикаментами (аптечка)" в количестве одной единицы
2.17 Наличие на спасательном посту спасательных средств "Трал с кошками" в количестве одной единицы
2.18 Наличие на спасательном посту спасательных досок 5-6 метров (на зимний период) в количестве двух единиц
2.19 Наличие на спасательном посту нагрудников спасательных в количестве двух единиц
2.20 Наличие на спасательном посту спасательных средств "Шесты, спасательные багры" в количестве двух единиц
2.21 Наличие на месте отдыха на водоеме участка для купания детей с глубиной не более 1,2 метров и обозначенных линией поплавков, закрепленных на тросах в соответствии с требованиями Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 (зарегистрированный в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 10335)
2.22 Корректировка плана гражданской обороны на 1 января планируемого года
Значительные нарушения
2.23 Готовность подведомственных организаций, входящих в состав сети наблюдения и лабораторного контроля
2.24 Наличие приказа об организации деятельности службы гражданской защиты
2.25 Наличие положений о службах гражданской защиты
2.26 Приказ об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
2.27 Наличие приказа на создание территориальных (объектовых) формирований гражданской защиты
2.28 Готовность формирований гражданской защиты к проведению аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время
2.29 Прохождение обучения руководящего состава и специалистов (работников) в сфере гражданской защиты в сроки установленные законодательством
2.30 Проведение тренировок предусмотренных статьей 46 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"

1. "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және оны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 88742 болып тіркелген) сәйкес азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы жыл сайынғы есептің болуы
2. Азаматтық тиісті қорғаныстың бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы және оның құрылымы мен мазмұнының сәйкес келуі
3. Азаматтық тиісті қорғаныстың бастығы бекіткен төтенше жағдайларды жою бойынша іс-қимыл жоспарының болуы және оның құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
4. Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және оны жүргізу бойынша міндеттерді шешуге арналған арнайы уәкілетті құрылымдық бөлімшенің (жұмыскердің) болуы
5. Құлақтандыру және байланыс жүйелерінің болуы және оларды пайдалануға әзірлікте ұстау
6. Азаматтық қорғаныс мүлкінің болуы және оларды әзірлікте ұстау, сондай-ақ оларды сақтау тәртібінің сақталуы
7. Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету
8. Азаматтық қорғау құралымдарының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
9. Бейбіт уақытта қорғаныш құрылыстарын ұстау тәртібіне сәйкес келуі
10. Жоспарланатын жылдың 1 қаңтарына азаматтық қорғаныс жоспарын түзету
11. Азаматтық қорғау қызметтерінің жұмысын ұйымдастыру жөнінде бұйрықтың болуы
12. Азаматтық қорғау қызметтері туралы ережелердің болуы
13. Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесін бекіту туралы бұйрық
14. Азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын құруға арналған бұйрықтың болуы
15. Азаматтық қорғау құралымдарының бейбіт және соғыс уақытында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге әзірлігі
16. Заңнамада белгiленген мерзімде азаматтық қорғау саласында басшы құрам мен мамандардың (жұмыскерлердің) оқытудан өтуі
17. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабында көзделген жаттығулардың өткізілуі
Лауазымды адам (адамдар)
___________________       _____________________       ______________________________
(лауазымы)                   ( қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы
_____________________             __________________________________________
( қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 маусымдағы
№ 246 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 307 бірлескен бұйрығына
25-қосымша
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган___________________________________________
Тексерулердің тағайындалуы туралы акт _____________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы___________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН_____________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5

1. Наличие ежегодного отчета о выполненных мероприятиях гражданской обороны в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрированый в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 88742)
2. Наличие плана гражданской обороны утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
3. Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
4. Наличие структурного подразделения (работника), специально уполномоченного на решение задач по организации и ведению гражданской обороны
5. Наличие систем, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию
6. Наличие и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также соблюдения порядка хранения
7. Обеспечение материально-техническими средствами формирований гражданской защиты
8. Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
9. Соответствие защитного сооружения порядку содержания в мирное время
10. Корректировка плана гражданской обороны на 1 января планируемого года
11. Наличие приказа об организации деятельности службы гражданской защиты
12. Наличие положений о службах гражданской защиты
13. Приказ об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
14. Наличие приказа на создание объектовых формирований гражданской защиты
15. Готовность формирований гражданской защиты к проведению аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время
16. Прохождение обучения руководящего состава и специалистов (работников) в сфере гражданской защиты в сроки установленные законодательством
17. Проведение тренировок предусмотренных статьей 46 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"
Должностное (ые) лицо (а)
___________________ _____________________ _________________________________
(должность)             ( подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта:
_____________________ ____________________________________________
( подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Приложение 23
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2017 года № 246
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 307
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении местных исполнительных органов Республики Казахстан
Государственный орган, назначивший проверку_____________________________
Акт о назначении проверки________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)_____________________________
(ИНН), БИН проверяемого субъекта (объекта)________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
Перечень требований
требуется
Не требуется
Соответствует требования
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5

1. "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және оны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 88742 болып тіркелген) сәйкес азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы жыл сайынғы есептің болуы
2. Тиісті азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы және оның құрылымы мен мазмұнының сәйкес келуі
3. Тиісті азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және оның салдарын жою жөніндегі іс-қимыл жасау жоспарының болуы және оның құрылымы мен мазмұнының сәйкес келуі
4. Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және оны жүргізу бойынша міндеттерді шешуге арналған арнайы уәкілетті құрылымдық бөлімшенің (жұмыскердің) болуы
5. Құлақтандыру және байланыс жүйелерінің болуы және оларды пайдалануға әзірлікте ұстау
6. Қосалқы (қалада, қаладан тыс) көмекші және жылжымалы басқару пункттерінің болуы және бейбіт уақытта оларды ұстаудың сәйкес келуі
7. Бейбіт уақытта қорғаныш құрылысын ұстау тәртібінің сәйкес келуі
8. Азаматтық қорғаныс мүлкінің болуы және оларды әзірлікте ұстау, сондай-ақ оларды сақтау тәртібінің сақталуы
9. Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету
10. Жоспарланатын жылдың 1 қаңтарына азаматтық қорғаныс жоспарын түзету
11. Азаматтық қорғау қызметтерінің жұмысын ұйымдастыру туралы бұйрықтың болуы
12. Азаматтық қорғау қызметтері туралы ережелердің болуы
13. Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесін бекіту туралы бұйрық
14. Азаматтық қорғаудың аумақтық (объектілік) құралымдарын құруға арналған бұйрықтың болуы
15. Азаматтық қорғау құралымдарының бейбіт және соғыс уақытында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге әзірлігі
16. Заңнамада белгiленген мерзімде азаматтық қорғау саласында басшы құрамның және мамандардың (жұмыскерлердің) оқытудан өтуі
17. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабында көзделген жаттығулардың өткізілуі
18. Азаматтық қорғау саласында білімді насихаттауды жүргізу
29. Азаматтық қорғау саласында қабылданған шаралар туралы халыққа хабар беруді ұйымдастыру
Лауазымды адам (адамдар)
___________________       _____________________       ______________________________
(лауазымы)                   ( қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы
_____________________             __________________________________________
( қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 маусымдағы
№ 246 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 2 мамырдағы
№ 307 бірлескен бұйрығына
26-қосымша
Орталық атқарушы органдар мен олардың аумақтық бөлімшелеріне қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган___________________________________________
Тексерулердің тағайындалуы туралы акт _____________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы___________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН_____________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5

1. Наличие ежегодного отчета о выполненных мероприятиях гражданской обороны в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года №190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрированый в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 88742)
2. Наличие плана гражданской обороны утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
3. Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
4. Наличие структурного подразделения (работника), специально уполномоченного на решение задач по организации и ведению гражданской обороны
5. Наличие систем, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию
6. Наличие и соответствие содержания в мирное время запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления
7. Соответствие защитного сооружения порядку содержания в мирное время
8. Наличие и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также соблюдения порядка хранения
9. Обеспечение материально-техническими средствами формирований гражданской защиты
10. Корректировка плана гражданской обороны на 1 января планируемого года
11. Наличие приказа об организации деятельности службы гражданской защиты
12. Наличие положений о службах гражданской защиты
13. Приказ об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
14. Наличие приказа на создание территориальных формирований гражданской защиты
15. Готовность формирований гражданской защиты к проведению аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время
16. Прохождение обучения руководящего состава и специалистов (работников) в сфере гражданской защиты в сроки установленные законодательством
17. Проведение тренировок предусмотренных статьей 46 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"
18. Проведение пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
19. Организация информирования населения о принятых мерах в сфере гражданской защиты
Должностное (ые) лицо (а)
___________________ _____________________ _________________________________
(должность)             ( подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта:
_____________________ ____________________________________________
( подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Приложение 26
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2017 года № 246
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 мая 2017 года № 307
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении центральных исполнительных органов и их территориальных подразделений
Государственный орган, назначивший проверку_____________________________
Акт о назначении проверки________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)_____________________________
(ИНН), БИН проверяемого субъекта (объекта)________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
Перечень требований
требуется
Не требуется
Соответствует требования
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5

1. Су айдынындағы демалыс орнының иесінде құтқарушылардың штат құрамының (бекет басшысы-құтқарушы, жасақшы-құтқарушы) болуы
2. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде ескекті және моторлы қайықтардың (бүйірінде "Құтқарушы" жазбасымен) болуы
3. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Құтқару шеңберлері" құтқару құралдарының болуы
4. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Александров жібі" құтқару құралдарының болуы
5. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Мегафон" дыбыс зорайтқыш қондырғыларының болуы
6. Құтқару бекетінде бір бірлік мөлшерде "Дәрі – дәрмектері бар санитарлық сөмке (дәрі қобдишасы)" құтқару құралдарының болуы
7. Құтқару бекетінде бір бірлік мөлшерде "Ілмекті трал" құтқару құралдарының болуы
8. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде 5-6 метр құтқару тақтайларының (қысқы кезеңге) болуы
9. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде құтқару кеудешелерінің болуы
10. Құтқару бекетінде екі бірлік мөлшерде "Сырықтар, құтқару ілмектері" болуы
11. Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен (нормативтiк құқықтық актiлердi тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген) бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес арқандарға бекітіліп, бекітілген қалтқылар сызығымен белгіленген және тереңдігі 1.2 метрден аспайтын балалардың шомылуына арналған учаскелердің болуы
Лауазымды адам (адамдар)
___________________       _____________________       ______________________________
(лауазымы)                   ( қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы
_____________________             __________________________________________
( қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)

1. Наличие у владельца места отдыха на водоеме штатного состава спасателей (руководитель поста-спасатель, дружинник-спасатель)
2. Наличие на спасательном посту лодок весельных или моторных (с надписью на бортах "спасательная") в количестве двух единиц
3. Наличие на спасательном посту спасательных средств "Круги спасательные" в количестве двух единиц
4. Наличие на спасательном посту спасательных средств "Конец-Александрова" в количестве двух единиц
5. Наличие на спасательном посту громкоговорящих устройств "Мегафон" в количестве двух единиц
6. Наличие на спасательном посту спасательных средств "Санитарная сумка с медикаментами (аптечка)" в количестве одной единицы
7. Наличие на спасательном посту спасательных средств "Трал с кошками" в количестве одной единицы
8. Наличие на спасательном посту спасательных досок 5-6 метров (на зимний период) в количестве двух единиц
9. Наличие на спасательном посту нагрудников спасательных в количестве двух единиц
10. Наличие на спасательном посту спасательных средств "Шесты, спасательные багры" в количестве двух единиц
11. Наличие на месте отдыха на водоеме участка для купания детей с глубиной не более 1,2 метров и обозначенных линией поплавков, закрепленных на тросах в соответствии с требованиями Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 (зарегистрированный в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 10335)
Должностное (ые) лицо (а)
___________________ _____________________ _________________________________
(должность)             ( подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта:
_____________________ ____________________________________________
( подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)