Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 20 маусымдағы № 248 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 31 шілдеде № 15402 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 25 мамырдағы № 181 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 4-2/664 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10190 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау қағидаларында:
3-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) элиттұқымшар бір уақытта бірегей тұқым өндіруші (бұдан әрі – оригинатор) болып табылған жағдайда, элиттұқымшардың егіске нақты пайдаланған өзі өндірген суперэлиталық тұқымдарына (мақта үшін – көбейту питомниктерін қоспағанда, бірегей тұқымдар) кеткен шығындарын ішінара өтеуге. Бұл ретте, элиттұқымшардың шығындарын ішінара өтеу элиталық тұқымдардың жоспарлы өндіру көлемін қамтамасыз ету үшін суперэлиталық тұқымдардың (мақта үшін – көбейту питомниктерін қоспағанда, бірегей тұқымдар) ғылыми негізделген қажеттілігін есепке ала отырып жүргізіледі;";
5-тармақ алып тасталсын:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Қағидалардың 3-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген субсидиялар элиттұқымшар ауданның немесе облыстық маңызы бар қаланың ауыл шаруашылығы бөліміне (бұдан әрі – бөлім) немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынған бірегей тұқымдарға субсидиялар алуға арналған өтінім берген жағдайда төленеді.
7. Осы Қағидалардың 3-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген субсидиялар элиттұқымшар бөлімге немесе Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша егіске пайдаланылған өзі өндірген суперэлиталық тұқымдарға (мақта үшін – көбейту питомниктерін қоспағанда, бірегей тұқымдар) субсидиялар алуға арналған өтінім берген жағдайда төленеді.";

О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 248. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2017 года № 15402. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 мая 2020 года № 181
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 4-2/664 "Об утверждении Правил субсидирования развития семеноводства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10190, опубликованный 1 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах субсидирования развития семеноводства, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) частичного возмещения затрат элитсемхозов за фактически использованные для посева суперэлитные семена (для хлопчатника – оригинальные семена, за исключением питомников размножения) собственного производства, в случае, если элитсемхоз является одновременно производителем оригинальных семян (далее – оригинатор). При этом частичное возмещение затрат производится элитсемхозу с учетом научно-обоснованной потребности суперэлитных семян (для хлопчатника – оригинальных семян, за исключением питомников размножения) для обеспечения планового объема производства элитных семян;";
пункт 5 исключить;
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Субсидии, указанные в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются при подаче элитсемхозом в отдел сельского хозяйства района или города областного значения (далее – отдел) или в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) заявки на получение субсидий на приобретенные оригинальные семена по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Субсидии, указанные в подпункте 3) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются при подаче элитсемхозом в отдел или в Государственную корпорацию заявки на получение субсидий за использованные для посева суперэлитные семена (для хлопчатника – оригинальные семена, за исключением питомников размножения) собственного производства по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";

15, 16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Қағидалардың 3-тармағы 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшаларында көрсетілген субсидиялар облыстың жергілікті атқарушы органы белгілеген квоталар шегінде төленеді.
Бұл ретте квоталар облыс бойынша көзделіп отырған егіс алаңдарының құрылымына, сорт жаңарту мен сорт алмастырудың ғылыми негізделген нормаларына сүйене отырып белгіленеді.
16. Субсидияларды төлеу сорттың немесе буданның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) енгізілгендігіне (енгізілмегендігіне) байланысты жүзеге асырылады. Бұл ретте, субсидиялар осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген тұқымдардың және жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттеріне арналған субсидиялар нормативтерінен (бұдан әрі – субсидиялар нормативі) аспауы тиіс.
Субсидиялар нормативі:
1) Мемлекеттiк тiзiлiмге енгізілген сорттарға (ұсынылған облысты ескере отырып) – тұқымдардың және элиталық көшеттердің толық құнының 70%-ы;
2) Мемлекеттiк тiзiлiмге енгізілмеген сорттарға, сондай-ақ тиісті облысқа ұсынылмаған сорттарға – тұқымдардың және элиталық көшеттердің толық құнының 30%-ы есебінен белгіленген.
Тұқымдардың және элиталық көшеттердің құны есептелген субсидиялар нормативі есептелген құннан төмен болған жағдайда, субсидияларды есептеу нақты құн бойынша осы тармақтың үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген субсидиялар көлемдерін есепке ала отырып жүргізіледі.
Тұқымдардың және элиталық көшеттердің құны субсидиялар нормативі есептелген құннан жоғары болған жағдайда, субсидия субсидиялар нормативіне тең болады.
Осы Қағидалардың 3-тармағы 6) тармақшасында көрсетілген субсидиялар дақылдың егіс алаңының 10 %-ына дейінгі алаң үшін сатып алынған тұқым көлеміне төленеді.
Осы Қағидалардың 3-тармағы 2), 3), 4), 5), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген субсидиялардың қажетті көлемде төленуі қамтамасыз етілген және тиісті қаржы жылында жергілікті бюджеттен қосымша қаражат бөлінген жағдайда, осы Осы Қағидалардың 3-тармағы 6) тармақшасында көрсетілген субсидиялар дақылдың егіс алаңының 10 %-ынан асқан алаңға төленеді.
17. Бөлім аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің интернет-ресурсында және жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында субсидиялар алуға құжаттар қабылдау мерзімдерін көрсете отырып, субсидиялау бағдарламасына қатысу үшін өтінімдер қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру жариялауды қамтамасыз етеді.
Бұл ретте өсіру нысанына (күздік, жаздық) және бақтар (жүзімдіктер) отырғызу мерзіміне қарай субсидиялар алуға арналған өтінімдердің кезең-кезеңмен берілуі ескеріледі.

пункты 15, 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"15. Субсидии, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 8) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются в пределах установленных местным исполнительным органом области квот.
При этом квоты устанавливаются исходя из намечаемой по области структуры посевных площадей, научно-обоснованных норм сортообновления и сортосмены.
16. Выплата субсидий осуществляется в зависимости от включения (невключения) сорта или гибрида в Государственный реестр селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5759) (далее – Госреестр). При этом субсидии не должны превышать нормативы субсидий на семена и элитные саженцы плодово-ягодных культур и винограда (далее – нормативы субсидий), указанные в приложении 11 к настоящим Правилам.
Нормативы субсидий установлены из расчета:
1) 70 % от полной стоимости семян и элитных саженцев – для сортов, включенных в Госреестр (с учетом области рекомендации);
2) 30 % от полной стоимости семян и элитных саженцев – для сортов, невключенных в Госреестр, а также для сортов, не рекомендованных для соответствующей области.
В случае если стоимость семян и элитных саженцев ниже стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, расчет субсидий производится от их фактической стоимости с учетом размеров субсидий, указанных в абзацах третьем и четвертом настоящего пункта.
В случае если стоимость семян и элитных саженцев выше стоимости, от которой рассчитан норматив субсидий, субсидия равна нормативу субсидий.
Субсидии, указанные в подпункте 6) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются на объем семян, приобретенный на площадь до 10 % от посевной площади культуры.
При условии обеспечения выплаты в необходимом объеме субсидий, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил, и в случае дополнительного выделения средств из местного бюджета в соответствующем финансовом году, субсидии, указанные в подпункте 6) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются на площадь более 10% от посевной площади культуры.
17. Отдел обеспечивает публикацию на интернет-ресурсе акимата района (города областного значения) и в местных средствах массовой информации объявления о начале приема заявок для участия в программе субсидирования с указанием сроков приема документов на получение субсидий.
При этом учитывается поэтапная подача заявок на получение субсидий в зависимости от формы выращивания (яровая, озимая) и срока закладки садов (виноградников).

18. Бөлім өтініш беруші (оригинатор, элиттұқымшар немесе тұқымшар, ауылшартауарөндіруші) немесе Мемлекеттік корпорация субсидия алуға тиісті өтінім ұсынған сәттен бастап үш жұсым күні ішінде оларды осы Қағидалардың 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі және олардың толық толтырылуы тұрғысынан тексереді
Элиттұқымшарға немесе тұқымшарға субсидиялар алуға құқық берілген жағдайда, бөлім осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтінімдер берілген элиттұқымшарлар және тұқымшарлар тізілімін жасайды және оны облыстың ауыл шаруашылығы басқармасына (бұдан әрі – облыс басқармасы) жолдайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 2, 3, 4, 5, 6, 8, 13 және 17-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 мамырдағы № 4-2/419 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11455 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
9-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) элиталық тұқым өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – элиттұқымшар) бір уақытта бірегей тұқым өндіруші (бұдан әрі – оригинатор) болып табылған жағдайда, нақты егіске пайдаланылған өзі өндірген суперэлиталық тұқымдарға (мақта үшін – көбейту питомниктерін қоспағанда, бірегей тұқымдар) субсидиялар алу үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша егіске пайдаланылған өзі өндірген суперэлиталық тұқымдарға (мақта үшін – көбейту питомниктерін қоспағанда, бірегей тұқымдар) субсидиялар алуға арналған өтінімді;";
көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4, 5, 6, 7, 8 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 9, 10, 11, 12, 13 және 14-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

18. Отдел в течение трех рабочих дней с момента представления заявителем (оригинатором, элитсемхозом, семхозом, сельхозтоваропроизводителем) или Государственной корпорацией соответствующей заявки на получение субсидий проверяет их на предмет соответствия формам, указанным в пунктах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 настоящих Правил, и полноты их заполнения.
В случае предоставления права получения субсидий элитсемхозу или семхозу отдел составляет реестр элитсемхозов и семхозов, через которые поданы заявки об оплате причитающихся субсидий по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, и направляет его в управление сельского хозяйства области (далее – управление области).";
приложение 1 к указанным Правилам исключить;
приложения 2, 3, 4, 5, 6, 8, 13 и 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 мая 2015 года № 4-2/419 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Субсидирование развития семеноводства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11455, опубликованный 23 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в стандарте государственной услуги "Субсидирование развития семеноводства", утвержденном указанным приказом:
в пункте 9:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) для получения субсидий за фактически использованные для посева суперэлитные семена (для хлопчатника – оригинальные семена, за исключением питомников размножения) собственного производства, в случае, если элитно-семеноводческое хозяйство (далее – элитсемхоз) является одновременно производителем оригинальных семян (далее – оригинатор), заявку на получение субсидий за использованные для посева суперэлитных семена (для хлопчатника – оригинальные семена, за исключением питомников размножения) собственного производства по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;";
приложение 3 к указанному стандарту государственной услуги исключить;
приложения 4, 5, 6, 7, 8 и 10 к указанному стандарту государственной услуги изложить в новой редакции, согласно приложениям 9, 10, 11, 12, 13 и 14 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;