Қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 19 тамызда № 15516 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 27.02.2018 № 29 (бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Заңының 12-бабы 3-тармағының 1), 2), 6-1) тармақшаларын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 10 шілдедегі № 71 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9638 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылдың 27 тамызында жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (одан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры Ж. Асанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
2017 жылғы "__"_______
___________Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы

Об утверждении Правил ведения и использования учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2017 года № 15516. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 27.02.2018 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпунктов 1), 2), 6-1) пункта 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц.
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2014 года № 71 "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9638, опубликованный 27 августа 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Ж. Асанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
" "__________2017 года
_______________Б. Султанов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
делам государственной службы
и противодействию коррупции
Республики Казахстан
" "__________ 2017 года
______________К. Кожамжаров
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан

2017 жылғы 13 сәуір
___________Қ. Қожамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
2017 жылғы "__"_______
___________К. Мәсімов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
2017 жылғы 18 шілде
___________ Қ.Қасымов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 30 маусымдағы
№68 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабы 3-тармағының 1), 2) және 6-1) тармақшаларына және 4-тармағына сәйкес адамдардың бірыңғай есебін қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
2. Осы Қағидалар қылмыстық жауаптылыққа тартылатын, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың, ұсталғандардың (бұдан әрі – тегі бойынша есеп) қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың ақпараттық есепке алу құжаттарын, ұсталғандардың, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін (бұдан әрі – дактилоскопиялық есеп) ұсынудың, оларды ақпараттық жүйелерге енгізу және алып тастау, заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуді есепке алуды және пайдалануды анықтайды.
3. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АДАЖ) - саусақ таңбалары бойынша қалыптастырылатын дактилоскопиялық ақпараттарды жүргізуді, жинақтауды, өңдеуді және ұсынуды іске асыратын жүйе;
2) ақпараттық есепке алу құжаты (бұдан әрі - АЕҚ) – өз негiзiнде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу деректерi құралатын, белгiленген үлгiдегi құқықтық статистикалық ақпараттың материалдық (қағаз, магниттiк, оптикалық) жеткiзушiсi;
3) арнайы есепке алу - мемлекеттік органдарды, жеке және заңды тұлғаларды ақпараттық қамтамасыз етуге арналған мемлекеттік құқықтық статистика саласындағы құжатталған ақпаратты жинақтау, тіркеу, өңдеу, жинау, жүйелендіру, жіктеу, сақтау;
3) арнайы есепке алу субъектілері – қылмыстық қудалауды, қылмыстық жазаны орындауды іске асыратын мемлекетік органдар, арнайы мекемелер, сот органдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы әкімшілік және көші-қон полициясының бөлімшелері;

13 июля 2017 года
_______________К. Масимов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
18 июля 2017 года
_____________ К. Касымов
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 68
Правила
ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц (далее – Правила) разработаны в целях обеспечения единого учета лиц в соответствии с подпунктами 1), 2), 6-1) пункта 3 и пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (далее – Закон).
2. Настоящие Правила определяют ведение и использование информационных учетных документов на лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения (далее – пофамильный учет) и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц (далее – дактилоскопический учет), их ввода и снятия в информационных системах, принятия мер по обеспечению полноты и достоверности сведений, осуществления информационно-справочного обслуживания юридических лиц.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) автоматизированная дактилоскопическая информационная система (далее – АДИС) – информационная система, в которой осуществляется ведение, накопление, обработка и предоставление дактилоскопической информации, формируемой по отпечаткам пальцев рук;
2) специальный учет - сбор, регистрация, обработка, накопление, систематизация, классификация, хранение документированной информации в сфере государственной правовой статистики для информационного обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц;
3) информационный учетный документ (далее ИУД) – материальный (бумажный, магнитный, оптический) носитель правовой статистической информации установленного образца, на основании которого формируются данные государственной правовой статистики и специальных учетов;

4) "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АЕ ААЖ) - Заңмен қарастырылған арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізуді, жинақтауды, өңдеуді және ұсынуды іске асыратын жүйе;
6) графикалық көшірме - jpeg және jpg форматтарындағы (фотосуреттерді сақтау форматтары) мәліметтерді қамтитын графикалық ақпарат;
7) әліпбилік есепке алу карточкалары – арнайы есепке алу субьектілері Комитетке және оның аумақтық органдарына электрондық әліпбилік есепке алу карточкаларын АЕ ААЖ-не енгізу үшін жолдайды.
4. Арнайы есепке алуды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі - Комитет) және оның аумақтық органдары АЕ ААЖ және АДАЖ, тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларын жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Орталықтандырылған тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды жүргізу (бұдан әрі – орталықтандырылған есепке алу) Комитетте іске асырылады.
5. Арнайы есепке алу субъектілері Комитеттің аумақтық басқармаларына АЕҚ ұсынудың толықтығын, нақтылығын және уақытылы болуын қамтамасыз етеді.
Осы Қағидалармен қарастырылған АЕҚ бланкілерін белгіленген нысанда және материалдың сапасына сай арнайы есепке алу субъектілері дайындайды.
2-тарау. АЕҚ-ны рәсімдеу нысандары мен тәртібі
6. АЕҚ нысандары:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әліпбилік есепке алу карточкасы;
2) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша дактилоскопиялық карта (бұдан әрі – дактилоскопиялық карта-1);
3) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әкімшілік қамауға алынған адамға арналған дактилоскопиялық карта (бұдан әрі – дактилоскопиялық карта-2);
4) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басты куәландыратын құжаты жоқ адамға арналған дактилоскопиялық карта (бұдан әрі – дактилоскопиялық карта-3);
5) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сотталған адам (қамауға алынған) туралы хабарлау (бұдан әрі - хабарлау).
7. Әліпбилік есепке алу карточкалары қатты қағазда (картон) дайындалады, дактилоскопиялық карталар және сотталған (қамауға алынған) адам туралы хабарлау жазба қағазында дайындалады.
8. Есепке алу субъектілері АЕҚ-ны Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес қылмыстық құқық бұзушылық жасаған, ұсталған, белгілі тұрағы немесе жеке басын анықтайтын құжаттары жоқ тұлғаларға қатысты ақпараттық есепке алу құжаттарын рәсімдеу тәртібін іске асырады.
Тиісті түрде рәсімделмеген, көзделген барлық деректемелері толтырылмаған, белгіленбеген нысандағы бланкілерде толтырылған және материалдың сапасы – мәліметтері тазартылған, түзетілген және өзге де түзетулері бар, сондай-ақ қарастырылған адамдардың қолдары қойлмаған АЕҚ Комитеттің аймақтық органдарымен бес жұмыс күні ішінде есепке алудың тиісті субъектіне қайтаруға жатады.

4) субъекты специальных учетов - государственные органы, осуществляющие уголовное преследование, исполнение уголовного наказания, специальные учреждения, судебные органы, а также подразделения административной полиции и миграционной службы Республики Казахстан;
5) автоматизированная информационная система "Специальные учеты" (далее – АИС СУ) – информационная система, в которой осуществляется ведение, накопление, обработка и предоставление сведений специальных учетов, предусмотренных Законом;
6) графическая копия - графическая информация, представляющая собой сведения в форматах jpeg и jpg (форматы для хранения фотоизображений);
7) электронные алфавитные учетные карточки - алфавитные учетные карточки предоставляются субъектами специальных учетов Комитету и его территориальным органам для ввода в АИС СУ.
4. Специальные учеты осуществляются Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальными органами путем ведения АИС СУ и АДИС, пофамильной и дактилоскопической картотек.
Ведение централизованных пофамильных и дактилоскопических картотек (далее – централизованный учет) осуществляется в Комитете.
5. Субъекты специальных учетов обеспечивают полноту, достоверность и своевременность предоставления ИУД в территориальные органы Комитета.
Бланки ИУД установленных форм и качества материала, предусмотренных настоящими Правилами, изготавливаются субъектами специальных учетов.
Глава 2. Формы и порядок оформления ИУД
6. Формы ИУД:
1) алфавитная учетная карточка по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) дактилоскопическая карта по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – дактилоскопическая карта-1);
3) дактилоскопическая карта на лицо, подвергнутое административному аресту, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – дактилоскопическая карта-2);
4) дактилоскопическая карта на лицо, не имеющее определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - дактилоскопическая карта-3);
5) извещение об осужденном (заключенном под стражу) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - извещение).
7. Алфавитные учетные карточки изготавливаются на твердой бумаге (картон), дактилоскопические карты и извещения об осужденном (заключенном под стражу) на писчей бумаге.
8. Субъектами учетов оформление ИУД в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения, задержанных, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих их личность осуществляется согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Ненадлежаще оформленные ИУД, в которых не заполнены все предусмотренные реквизиты, заполненные на бланках неустановленной формы и качества материала, имеющие подчистки, исправления и иные корректировки сведений, в которых отсутствуют предусмотренные подписи лиц подлежат возврату в течении пяти рабочих дней с момента обнаружения территориальными органами Комитета в соответствующий субъект учета.

3-тарау. Қылмыстық қудалау органдарының АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
19. Адамды қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдікпен ұстағаннан кейін қылмыстық қудалау органы, әскери және көліктік бөлімшелерді қоса алғанда, бес жұмыс күнінен кешіктірмей жеке басты куәландыратын құжаттың немесе жеке басты анықтау туралы қаулының көшірмесін қоса бере отырып, дактилоскопиялық картаның-1 бір данасын Комитеттің аумақтық органына жолдайды.
Жеке басты куәландыратын құжат болмаған жағдайда қылмыстық қудалау органы оны талап ету шараларын қабылдайды.
10. Дұрыс сауалнамалық деректерді анықтаған жағдайда жаңа дактилоскопиялық карта құрылады, ол бұрынғы сауалнамалық деректерді, сондай-ақ оларды өзгерту негіздерін көрсете отырып, Комитеттің аумақтық органына бес жұмыс күнінен кешікпей жолдануы тиіс.
11. Саусақтарының тері жабынының ауыруларына немесе басқа да уақытша ауыруларына (сынуы) байланысты папиллярлы сызықтарының айқын және анық бедерлерін алу мүмкін болмаған жағдайда, қылмыстық қудалау органы бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына дәрігердің еркін нысандағы анықтамасын қоса бере отырып, қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдікпен ұсталған адамға арналған әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын жолдайды. Оларды емдеу аяқталғаннан кейін дактилоскопиялық картаның бір данасы сол мерзімде Комитеттің аумақтық органына жолданады. Егер саусақтар емдеуге жарамаса, арғы бетінде дәрігердің қорытындысы жазылған дактилоскопиялық карта ұсынылады.
12. Істері қылмыстық қудалау органдарының орталық құрылымдарының, сондай-ақ олардың әскери және көліктік бөлімшелерінің іс жүргізуіндегі қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдікпен ұсталған адамдарға арналған дактилоскопиялық карталар қылмыстық құқық бұзушылықты жасау орны бойынша Комитеттің тиісті аумақтық басқармасына ұсынылады.
13. Қылмыстық қудалау органында ұсталған адам қайтыс болған жағдайда есептерге өзгерту енгізу үшін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына қайтыс болу туралы актінің көшірмесі жолданады.
4-тарау. Тергеу изоляторлары, гауптвахта, сот органдары және Қылмыстық жазаны орындайтын органдары АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
14. Тергеу изоляторы, гауптвахта (сотталғанды), қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған адамды елден шығару сәтінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе жеке басты анықтау туралы қаулы көрсетілген жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып әліпбилік есепке алу карточкасының үш данасы және дактилоскопиялық картаны-1 үш данасы құрастырылып, Комитеттің аумақтық органына жолданады. Қамауда ұстау (сотталған) түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған шетелдік азаматтың жеке басын куәландыратын құжатына міндетті түрде құжаттардың аудармасы (тегі, аты, әкесінің аты, туған жері, жынысы және басқа) қоса беріледі.
Азаматтығы жоқ шетел азаматында жеке басын куәландыратын құжат болмаған жағдайда, әліпбилік есепке алу карточкасына, "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-тармағына сәйкес, оның жеке басын куәландыратын басқа құжат қоса берілуі мүмкін.
Жеке басын куәландыратын құжат болмаған жағдайда тергеу изоляторы, гауптвахта қылмыстық қудалауды іске асыратын органға сұрау салады, сот үкімінде қайшы деректер анықталған жағдайда тиісті деректерді жою туралы сұрау үкім шығарған сотқа жолданады.

Глава 3. Порядок и сроки предоставления ИУД органами уголовного преследования
9. После задержания лица по подозрению в совершении уголовного правонарушения органом уголовного преследования, включая военные и транспортные подразделения, не позднее пяти рабочих дней, составляется и направляется в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-1 с приложением копии документа, удостоверяющего личность, либо постановления об установлении личности.
При отсутствии документа, удостоверяющего личность, орган уголовного преследования принимает меры по его истребованию.
10. В случае установления подлинных анкетных данных составляется новая дактилоскопическая карта, которая подлежит направлению в территориальный орган Комитета не позднее пяти рабочих дней с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.
11. В случае невозможности получения четких и ясных оттисков папиллярных линий ввиду заболеваний кожного покрова либо иного временного заболевания пальцев рук (переломов), орган уголовного преследования в течение пяти рабочих дней направляет в территориальный орган Комитета один экземпляр алфавитной учетной карточки на лицо, задержанное по подозрению в совершении уголовного правонарушения, с приложением справки врача в произвольной форме. По окончании лечения таких пальцев один экземпляр дактилоскопической карты в те же сроки направляется в территориальный орган Комитета. Если пальцы не подлежат лечению, представляется дактилоскопическая карта, на оборотной стороне которой врачом дается заключение.
12. Дактилоскопические карты на лиц, задержанных по подозрению в совершении уголовного правонарушения, дела в отношении которых находятся в производстве центральных структур органов уголовного преследования, а также их военных и транспортных подразделений, представляются в соответствующее территориальное управление Комитета по месту совершения уголовного правонарушения.
13. В случае смерти лица, содержащегося в органе уголовного преследования, для внесения изменений в учеты в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета направляется копия акта о смерти.
Глава 4. Порядок и сроки предоставления ИУД следственными изоляторами, гауптвахтами, судебными органами и органами, исполняющими уголовное наказание
14. Следственным изолятором, гауптвахтой не позднее пяти рабочих дней с момента водворения лица, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей (осужденного), составляются и направляются в территориальный орган Комитета три экземпляра алфавитной учетной карточки и три экземпляра дактилоскопической карты-1 с приложением копии документа, удостоверяющего личность, в котором указан индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), либо постановления об установлении личности. На лицо, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей (осужденного), являющимся иностранцем, к документам удостоверяющим личность в обязательном порядке прикладывается перевод документов (фамилия, имя, отчество, место рождения, пол и другое).
В случае отсутствия у лица, являющегося иностранцем, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к алфавитной учетной карточке может быть приложен иной документ, подтверждающий его личность, в соответствии с документами, удостоверяющими личность содержащие данные перечисленные в статье 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
При отсутствии документа, удостоверяющего личность, следственным изолятором, гауптвахтой направляется запрос в орган, осуществляющий уголовное преследование, при обнаружении разноречивых данных в приговоре суда запрос об уточнении соответствующих данных направляется в суд, вынесший приговор.

15. Қамауда ұсталған (сотталған) адамның дұрыс сауалнамалық деректері анықталған жағдайда, жаңа ақпараттық есепке алу құжаттары құрылады, олар бұрынғы сауалнамалық деректерді, сондай-ақ оларды өзгерту негіздерін көрсете отырып, Комитеттің аумақтық органына бес жұмыс күнінен кешікпей жолдануы тиіс.
16. осы қағидалардың 11 тармағына сәйкес жағдайда тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына дәрігердің екрін нысандағы анықтамасын қоса бере отырып, қамауда ұсталған (сотталған) адамға арналған әліпбилік есепке алу карточкасының үш данасын жолдайды. Оларды емдеу аяқталғаннан кейін дактилоскопиялық картаның үш данасы сол мерзімде Комитеттің аумақтық органына жолданады. Егер саусақтар емдеуге жарамаса, арғы бетінде дәрігердің қорытындысы жазылған дактилоскопиялық карта ұсынылады.
17. тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына:
бұлтартпау шарасы қамауда ұстаудан басқаға өзгерген немесе істің қысқартылуына, өлімге, қамауда ұстау бұлтартпау шарасының белгіленген заңды мерзімінің өтуіне немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық процестік кодексінің 151-бабында (бұдан әрі – ҚР ҚПК) көзделген негіздерге байланысты өзгерген жағдайда;
сот үкімінің (қаулысының) заңды күшіне енуі туралы осы үкімнің (қаулының) мәні туралы мәліметтер көрсетілетін анықтаманы алғаннан кейін сотталған (қамауға алынған) адам туралы;
Ең ауыр жазаға сотталған адамға қатысты хабарлауды бірінші сатыдағы сот шығарған үкімді алғаннан кейін және қосымша үкім заңды күшіне енгеннен кейін;
сотталғаннан кейін тергеу изоляторында, гауптвахтада қалдырған жағдайда, не сотталған адамның жазаны өтеу орнына кеткеннен кейін хабарлауды жолдайды.
18. Қылмыстық істің материалдарын эпизод бойынша жеке өндіріске бөліп, сот қосымша тергеуге жолдау туралы сот актісін шығарған жағдайда, тергеу изоляторы, гауптвахта сот актісін алған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей үш дана әлiпбилiк есепке алу карточкасы және үш дана дактилоскопиялық карта құрастырылып, Комитеттің аумақтық органына жолданады.
19. Тергеу изоляторы, гауптвахта экстрадициялық қамауға алу тәртібінде қамауда ұсталған адамды басқа елге іс жүзінде берген (экстрадициялаған) сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына экстрадиция туралы қаулының көшірмесін және шығарылу (эстрадиция) күні мен себебі туралы мәліметтерімен тиісті хабарлауды жолдайды. Экстрадициялық қамауға алу тәртібінде қамауда ұсталған адам экстрадициялық қамауға алу күшін жою нәтижесінде босатылған кезде, босатылуы туралы хабарлаумен бірге қабылданған шешім туралы растаушы құжаттардың көшірмелері жолданады.

15. В случае установления подлинных анкетных данных содержащегося под стражей (осужденного) составляются новые информационные учетные документы, которые подлежат направлению в территориальный орган Комитета не позднее пяти рабочих дней с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.
16. В случае предусмотренным пунктом 11 настоящих правил, следственный изолятор, гауптвахта в течение пяти рабочих дней направляет в территориальный орган Комитета три экземпляра алфавитной учетной карточки на лицо, содержащееся под стражей (осужденное), с приложением справки врача в произвольной форме. По окончании лечения таких пальцев три экземпляра дактилоскопической карты в те же сроки направляется в территориальный орган Комитета. Если пальцы не подлежат лечению, представляются дактилоскопические карты, на оборотной стороне которых врачом дается заключение.
17. Следственный изолятор, гауптвахта в течение пяти рабочих дней направляет извещение в территориальный орган Комитета в случае:
изменения меры пресечения на иную от содержания под стражей, ее отмены в связи с прекращением дела, смертью, по истечении установленного законом срока содержания под стражей в качестве меры пресечения, предусмотренным статьей 151 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК);
получения справки о вступлении приговора (постановления) суда в законную силу в котором отражаются сведения о существе данного приговора (постановления);
после получения приговора, вынесенного судом первой инстанции и дополнительно после вступления приговора в законную силу в отношении лица, осужденного к исключительной мере наказания;
оставления лица после осуждения в следственном изоляторе, гауптвахте либо после убытия осужденного к месту отбывания наказания.
18. При вынесении судом судебного акта со ссылкой о выделении в отдельное производство материалов уголовного дела по эпизодам, следственным изолятором, гауптвахтой не позднее пяти рабочих дней с момента получения судебного акта составляются и направляются в территориальный орган Комитета три экземпляра алфавитной учетной карточки и три экземпляра дактилоскопической карты.
19. Следственный изолятор, гауптвахта в течение пяти рабочих дней с момента фактической передачи (экстрадиции) в другую страну лица, содержащегося под стражей в порядке экстрадиционного ареста, направляет в территориальный орган Комитета копию постановления об экстрадиции и соответствующее извещение со сведениями о дате и причине выбытия (экстрадиции). При освобождении лица, содержащегося под стражей в порядке экстрадиционного ареста, в результате отмены экстрадиционного ареста, с извещением об освобождении направляются копии подтверждающих документов о принятом решении.

20. Қамауда ұсталғандардың тергеу изоляторынан, гауптвахтадан уақытша кетуі жөнiнде хабарлау құрастырылмайды.
Жеке істің мұқабасының ішкі жағының жоғарғы сол жақ бұрышында орындаушы туралы мәлімет, АЕҚ-ның саны және жолданған күні, сондай-ақ мекенжайы көрсетілуі тиіс.
21. Тергеу (анықтау) органының немесе басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астанасының (мемлекеттің) сотының тапсырмасымен қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданған адам туралы тергеу изоляторы, гауптвахта әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және қай органның қарамағына жіберілгені, кеткен күні көрсетілген қосымша мәліметтері бар дактилоскопиялық картаның бір данасын Комитеттің аумақтық органына ұсынады.
22. Облыс республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында орналасқан қылмыстық-атқару жүйесінің басқа мекемесінен түзету мекемесіне келген адам туралы бес жұмыс күні ішінде осы облыстағы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы Комитеттің аумақтық органы үшін хабарлау құрастырылады.
Басқа облыстың республикалық маңызы бар қаланың, астананың сотымен сотталған, осы облыстың республикалық маңызы бар қаланың, астананың түзету мекемесіне жазасын өтеуге келген адамға бір дана әліпбилік есепке алу карточкасы, бір дана хабарлау құрастырылады және бес жұмыс күні ішінде осы облыстағы республикалық маңызы бар қаланың, астананың Комитеттің аумақтық органына жолданады.
Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (бұдан әрі - ТМД) мемлекеттерінің соттарымен сотталған адамға, азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек және құқықтық қатынастар туралы 2002 жылы 7 қарашада қабылданған Кишинев конвенциясына сәйкес, бір дана әліпбилік есепке алу карточкасы және бір дана хабарлау құрастырылады, олар заңды күшіне енген тағайындалған жаза туралы сот үкімінің және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексіне (бұдан әрі – ҚР ҚК) сәйкес оның әрекетін саралау туралы Қазақстан Республикасының соты шығарған сот актісінің көшірмесін қоса берумен бес жұмыс күні ішінде осы облыстағы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы Комитеттің аумақтық органына жолданады.
Транзиттік-жөнелтілуші сотталғандарға соттылық туралы хабарлау жазаны өтеу орындарына келгеннен кейін ұсынылады.
23. Егер түзету мекемесіне келген адамның жеке ісінде АЕҚ-ны Комитеттің аумақтық органына жолдау туралы белгілер жоқ болса, сотталушы келген түзету мекемесі осы Қағидалардың 15-қосымшасында көзделген тәртіпте әліпбилік есепке алу карточкаларын және дактилоскопиялық карталарды құрастырады.
Осы АЕҚ-ларды Комитеттің аумақтық органына жолдаған кезде, сотталушының жеке ісінде бастапқы тіркеу туралы мәліметтердің болмауына байланысты оларды құру фактісін көрсету қажет және осы адам қамауда ұсталған тергеу изоляторы, гауптвахта көрсетіледі.

20. При временном выбытии содержащегося под стражей из следственного изолятора, гауптвахты, извещение не составляется.
В верхнем левом углу внутренней стороны обложки личного дела подлежат указанию сведения об исполнителе, количестве и сроках направления ИУД, а также адресате.
21. О лице, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей по поручению органа следствия (дознания) или суда другой области, города республиканского значения, столицы (государства), следственным изолятором, гауптвахтой в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета представляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и один экземпляр дактилоскопической карты с указанием дополнительных сведений о дате убытия и органе, в распоряжение которого он этапирован.
22. О лице, прибывшем в исправительное учреждение из другого учреждения уголовно-исполнительной системы, расположенного на территории области, города республиканского значения, столицы, в течение пяти рабочих дней составляется извещение для территориального органа Комитета данной области.
На лицо, осужденное судом другой области, города республиканского значения, столицы, прибывшее отбывать наказание в исправительное учреждение данной области, города республиканского значения, столицы, составляются один экземпляр алфавитной учетной карточки, один экземпляр извещения и в течение пяти рабочих дней направляются в территориальный орган Комитета данной области, города республиканского значения, столицы.
На лицо, в соответствии с Кишиневской Конвенцией о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, принятой 7 октября 2002 года, прибывшее отбывать наказание в исправительное учреждение данной области, города республиканского значения, столицы осужденное судом государства Содружества Независимых государств (далее – СНГ), составляются один экземпляр алфавитной учетной карточки и один экземпляр извещения, которые с приложением копий вступивших в законную силу приговора суда о назначенном наказании и судебного акта вынесенного судом Республики Казахстан о квалификации его деяния в соответствии с Уголовным Кодексом Республики Казахстан (далее УК РК), в течение пяти рабочих дней направляются в территориальный орган Комитета данной области, города республиканского значения, столицы.
На транзитно-пересыльного осужденного извещение представляется по его прибытию к месту отбывания наказания.
23. Если в личном деле лица, прибывшего в исправительное учреждение, отсутствуют отметки о направлении ИУД в территориальный орган Комитета, исправительным учреждением, в которое прибыл осужденный, составляются алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты в порядке, предусмотренном пунктом 15 настоящих Правил.
При направлении этих ИУД в территориальный орган Комитета подлежит указанию факт их составления в связи с отсутствием в личном деле осужденного сведений о первичной регистрации и указывается следственный изолятор, гауптвахта в котором содержалось данное лицо.

24. Тергеу мекемесінде жазасын өтеп жатқан сотталушыға қатысты үкім өзгерген жағдайда, түзету мекемесі тиісті сотқа оның орындалуы туралы хабарлайды және үкімге өзгеріс енгізу туралы сот қаулысын және енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді көрсете отырып, хабарлауды бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына жолдайды. Өзге аймақта сотталған адамға, сонымен қатар соттың істі қарау бойынша тиісті үкімі (қаулысы) келіп түскенге дейін босатылған адамға қатысты үкім өзгерген жағдайда, сол мерзімдерде Комитеттің аумақтық органына сотталу орны бойынша тиісті мәліметтер қоса беріле отырып, хабарлау ұсынылады.
25. Түзету мекемесінде жазасын өтеу кезінде қайта сотталған адамға АЕҚ-ны, егер адам тергеу изоляторында, гауптвахтада қамауда ұсталмаса, тергеу изоляторы, гауптвахта немесе түзету мекемесі осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес құрады.
26. Сотталушы босатылған немесе қаза болған кезде, түзету мекемесі бес жүмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органы үшін хабарлауды құрады. Сотталушы шартты-мерзімінен бұрын босатылған немесе қайтыс болған жағдайда, босатылуы туралы сот қаулысының немесе қайтыс болу туралы актілік жазбалардың негізінде жасалатын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу актісі кітаптарының "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу актісі кітаптарының нысандарын және осы кітаптардағы жазбалардың негізінде берілетін куәліктердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10173 болып тіркелген) бұйрығының қосымшасына сәйкес, көшірмелері қоса беріледі. Өзге аймақта сотталған адамға сотталу орны бойынша облыс республикалық маңызы бар қала, астана хабарлауының бір данасы Комитеттің аумақтық органы үшін құрылады.
Жол бойында қайтыс болған сотталушыға қайтыс болғаны туралы актіні алғаннан кейін, сотталушы шығарылған түзету мекемесі хабарлауды құрастырады.
Кешірім жасау актісі орындалған адамға қатысты түзету мекемесі хабарлаудың екі данасын құрады, олардың бірі бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына одан әрі Комитетке ұсыну үшін, басқасы – сотталған жері бойынша Комитеттің аумақтық органына жолданады.
27. Айдаудағы сотталушы жол бойындағы айдауда ауырса, орналастырылған емдеу мекемесінің хабарлауды құрастырады және бес жұмыс күні ішінде оны сотталушы айдалынған облыстағы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы Комитеттің аумақтық органына ұсынады.

24. В случае изменения приговора в отношении осужденного, отбывающего наказание в исправительном учреждении, исправительное учреждение извещает соответствующий суд о его исполнении и направляет в территориальный орган Комитета в течение пяти рабочих дней постановление суда о внесении изменений в приговор и извещение с указанием сведений о внесенных изменениях. На лицо, осужденное в другом регионе, а также в случае изменения приговора в отношении лица, освобожденного до поступления соответствующего приговора суда (постановления) по пересмотру дела, в те же сроки в территориальный орган Комитета по месту осуждения предоставляется извещение с соответствующими сведениями.
25. На лицо, вновь осужденное в период отбывания наказания в исправительном учреждении, ИУД составляются в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил следственным изолятором, гауптвахтой либо исправительным учреждением, если лицо не содержалось в следственном изоляторе, гауптвахте.
26. При освобождении или смерти осужденного исправительным учреждением (следственным изолятором, гауптвахтой) в течение пяти рабочих дней составляется извещение для территориального органа Комитета. В случае условно-досрочного освобождения либо смерти осужденного прилагаются копии постановления суда об освобождении или актовой книги, составленной на основании государственной регистрации актовой записи о смерти, согласно приложению 7 к приказу Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых книг государственной регистрации актов гражданского состояния и форм свидетельств, выдаваемых на основании записей в этих книгах" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10173) (далее – акт о смерти). На лицо, осужденное в другом регионе, составляется дополнительный экземпляр извещения для территориального органа Комитета области, города республиканского значения, столицы по месту осуждения.
На осужденного, умершего в пути следования, извещение составляется после получения акта о смерти исправительным учреждением, из которого он выбыл.
На лицо, в отношении которого исполнен акт о помиловании, исправительным учреждением составляются два экземпляра извещения, один из которых в течение пяти рабочих дней направляется в территориальный орган Комитета для последующего представления в Комитет, другой - в территориальный орган Комитета по месту осуждения.
27. При заболевании этапируемого осужденного в пути следования, следственный изолятор, гауптвахта в лечебное учреждение которого он помещен, составляет извещение и в течение пяти рабочих дней представляет его в территориальный орган Комитета той области, города республиканского значения, столицы откуда был этапирован осужденный.

28. Қамауға алу түріндегі жазалау шарасын орындайтын тергеу изоляторы, гауптвахта сотталушы (қамауға алу түріндегі жаза тағайындалғанға дейін қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған адамдардан басқа) келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына әліпбилік есепке алу карточкасының үш данасын және жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса отырып, дактилоскопиялық картаның үш данасын ұсынады, сотталушы босатылған кезде – көрсетілген мерзімде хабарлау жолданады.
29. Өлім жазасы түріндегі жазаны орындаған түзету мекемесі бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына сотталған орны бойынша Комитеттің аумақтық органына жолдау үшін, үкімнің орындалу фактісін көрсете отырып, хабарлаудың екі данасын Комитеттің аумақтық органына ұсынады.
30. Пробация қызметі үкімнің орындалу мерзімін ұзартып, белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, қоғамдық жұмыстарға, түзету жұмыстарына тартуға, бас бостандығын шектеуге шартты түрде сотталған адамды өз есебіне қойғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына хабарлауды, үкімнің көшірмесін және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Пробация қызметі қылмыстық қудалау органында немесе тергеу изоляторында дактилоскопиялық тіркеуді өтпеген адамды (жеке айыптау істері) өз есебіне қойғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
Өзге облыстың республикалық маңызы бар қаланың, астананың соты соттаған адамға – хабарлау, үкімнің көшірмесі, әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
31. Есепте тұрған адам жазадан босатылған немесе оған қатысты үкім өзгерген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша есептен алынған жағдайда, пробация қызметі тиісті процестік шешімді алғаннан кейін, бес жұмыс күні ішінде сотталушыны пробация қызметінің есебінен алу негізі немесе заңды күшіне енген сот қаулысының көшірмесін қоса отырып, үкімнің өзгеруі туралы толық мәліметтерді көрсете отырып, Комитеттің аумақтық органына хабарлауды жолдайды.
32. ҚР ҚПК 470-бабының 3-тармағына сәйкес бірінші сатыдағы сот, үкімнің заңды күшіне енген немесе іс жоғары тұрған соттан қайтарылған күннен бастап үш тәуліктен кешіктірмей үкімді орындауға енгізеді.
ҚР ҚПК 472-бабының 2-тармағына сәйкес, үкiмдi орындау туралы өкiмдi судья үкiмнiң көшiрмесiмен бiрге қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес үкiмдi орындауға келтіру мiндетi жүктелген органға жiбередi. Апелляциялық сатыдағы сотқа күзетпен ұсталып отырған адамдарға қатысты iстi апелляциялық қарау нәтижелерiн хабарлау мiндетi жүктеледi. Iстi апелляциялық тәртiппен қарау кезiнде үкiм өзгертілген жағдайда, үкiмнiң көшiрмесiне апелляциялық саты қаулысының көшiрмесi қоса берілуге тиiс.

28. Следственный изолятор, гауптвахта, исполняющее меру наказания в виде ареста, в течение пяти рабочих дней после прибытия осужденного (кроме лиц, к которым до назначения наказания в виде ареста применялась мера пресечения содержание под стражей), представляет в территориальный орган Комитета три экземпляра алфавитной учетной карточки и три экземпляра дактилоскопической карты с приложением копии документа, удостоверяющего его личность, при освобождении осужденного - в указанный срок направляется извещение.
29. Исправительное учреждение, исполнившее наказание в виде смертной казни, в течение пяти рабочих дней представляет в территориальный орган Комитета два экземпляра извещения с отражением факта исполнения приговора для направления в территориальный орган Комитета по месту осуждения.
30. Служба пробации в течение пяти рабочих дней после постановки на свой учет лица, осужденного условно, с отсрочкой исполнения приговора, к лишению права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, привлечению к общественным работам, исправительным работам, к ограничению свободы представляет в территориальный орган Комитета извещение, копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность.
Служба пробации в течение пяти рабочих дней после постановки на свой учет лица, не прошедшего дактилоскопическую регистрацию в органе уголовного преследования или в следственном изоляторе (дела частного обвинения), представляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты.
На лицо, осужденное судом другой области, города республиканского значения, столицы извещение, копию приговора, один экземпляр алфавитной учетной карточки и копию документа, удостоверяющего личность.
31. В случае освобождения от наказания, состоящего на учете лица или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, служба пробации в течение пяти рабочих дней после получения соответствующего процессуального решения направляет в территориальный орган Комитета извещение с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета службы пробации или изменении приговора с приложением копии постановления суда, вступившего в законную силу.
32. В соответствии с пунктом 3 статьи 470 УПК РК приговор обращается к исполнению судом первой инстанции не позднее трех суток со дня вступления приговора в законную силу или возвращения дела из вышестоящего суда.
В соответствии с пунктом 2 статьи 472 УПК РК распоряжение об исполнении приговора направляется судьей вместе с копией приговора тому органу, на который в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством возложена обязанность приведения приговора в исполнение. На суд апелляционной инстанции возлагаются обязанности сообщить результаты апелляционного рассмотрения дела в отношении лиц, содержащихся под стражей. В случае изменения приговора при рассмотрении дела в апелляционном порядке к копии приговора должна быть приложена копия постановления апелляционной инстанции.

5-тарау. Арнайы қабылдауыштардың және қабылдауыш таратушылардың АЕҚ-ны ұсыну тәртібі мен мерзімдері
33. дактилоскопиялық карта-2 құрастырылып жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса отырып, бір данада арнайы қабылдауышқа орналастырған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөлімшесі арқылы қамауға алу орны бойынша Комитеттің аумақтық органына жолданады.
Шетелдік, азаматтығы жоқ адамда жеке басын куәландыратын құжаты болмаған ерекше жағдайдаларда дактилоскопиялық картамен өзге құжат қоса берілуі мүмкін.
34. Арнайы қабылдауыш бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына бұрынғы сауалнамалық деректерін көрсете отырып, есепке алу деректерін түзетуге арналған ақпаратты, сондай-ақ оларды өзгерту негіздерін ұсынады.
35. осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайда медицина қызметкерімен қорытынды беріледі.
36. Қабылдауыш-таратушы белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамды босатқаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына 3-дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
Бір облыс республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында күнтізбелік үш жыл ішінде (1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан арасында) бір адамға қатысты дактилоскопиялық есепке қайта қоюға жол берілмейді. Есептік жылды есептеу адамның әкімшілік қамауға алынған немесе қабылдауыш-таратушыдан босатылған сәтінен бастап іске асырылады.
Бостандығын алдын ала шектеу мерзімі ішінде жеке басы анықталған адамға арналған дактилоскопиялық картаға жеке басын куәландыратын құжаттың расталған көшірмесі қоса беріледі.
37. Белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамды орналастырған сәттен бастап, қабылдауыш-таратушы үш жұмыс күні ішінде жеке басын анықтау мақсатында, Комитеттің аумақтық басқармасына, 1-дактилоскопиялық картаның бір данасын және осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес дактилоскопиялық есепке алу бойынша тексерілуге тиісті тұлғаларға арналған талапталаптарды Комитеттің есептері бойынша тексеру үшін жолдайды.
38. Белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ, сауалнамалық деректері анықталмаған адамға арналған Комитеттің аумақтық органына ұсынуға жататын дактилоскопиялық картада сауалнамалық деректер туралы мәліметтер Комитеттің есептері бойыша тексеру нәтижелеріне сәйкес көрсетіледі. Комитеттің есептері бойынша мәліметтер болмаған жағдайда, дактилоскопиялық карта Ресей Федерациясы Ішкі істер министрлігі Бас ақпараттық-талдау орталығының (бұдан әрі – РФ ІІМ БАТО) базасы негізінде қолданылатын ТМД мемлекеттерінің Мемлекетаралық ақпараттық банкі (бұдан әрі – МАБ) деректері негізінде (олар болған жағдайда) құрастырылады.
Егер тексеру іс-шаралары нәтижесінде қабылдауыш-таратушыдан босатылған адамға арналған бұрынғы жолданған дактилоскопиялық картада көрсетілгенннен бөлек сауалнамалық деректер анықталатын болса, қабылдауыш-таратушы бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына есепке алу деректерін түзету үшін ұсталған адамның жеке басын анықтау бойынша тексеру нәтижелері туралы анықтаманың көшірмесін жолдайды.

Глава 5. Порядок и сроки предоставления ИУД специальными приемниками и приемниками-распределителями
33. Дактилоскопическая карта-2 составляется и направляется в территориальный орган Комитета по месту ареста не позднее трех рабочих дней с момента водворения в специальный приемник в одном экземпляре с приложением копии документа, удостоверяющего личность.
В случае отсутствия у лица, являющегося иностранцем, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к дактилоскопической карте в исключительных случаях может быть приложен иной документ, подтверждающий его личность.
34. Подлинные анкетные данные специальный приемник в течение пяти рабочих дней представляет в территориальный орган Комитета информацию для корректировки учетных данных с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.
35. В случае предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил медицинским работником дается заключение.
36. Приемник-распределитель после освобождения лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность в течение пяти рабочих дней представляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-3.
Повторная постановка на дактилоскопический учет, в течение трех календарных лет (с 1 января по 31 декабря) на территории одной области, города республиканского значения, столицы в отношении одного лица, не допускается. Отсчет календарного года осуществляется с момента административного ареста или освобождения лица из приемника-распределителя.
На лицо, личность которого установлена в течение срока превентивного ограничения свободы к дактилоскопической карте прилагается заверенная копия документа, удостоверяющего личность.
37. С целью установления личности приемник-распределитель в течение трех рабочих дней с момента водворения лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, направляет в территориальное управление Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-1 к настоящим Правилам и требования на лиц, подлежащих проверке по дактилоскопическому учету согласно приложению 7 к настоящим Правилам для проверки по учетам Комитета.
38. На лицо, не имеющее определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, анкетные данные которого не установлены, в дактилоскопической карте, подлежащей представлению в территориальный орган Комитета, сведения об анкетных данных указываются согласно результатам проверки по учетам Комитета. В случае отсутствия сведений по учетам Комитета, дактилоскопическая карта составляется на основании данных (при их наличии) Межгосударственного информационного банка (далее - МИБ) государств СНГ, действующего на базе Главного информационно-аналитического центра Министерства внутренних дел Российской Федерации (далее - ГИАЦ МВД РФ).
Если в результате проверочных мероприятий освобожденному из приемника-распределителя лицу будут установлены анкетные данные, отличные от указанных в ранее направленной дактилоскопической карте, приемник-распределитель в течение пяти рабочих дней направляет в территориальный орган Комитета копию справки о результатах проверки по установлению личности задержанного для корректировки учетных данных.

39. Әкімшілік қамауға тартылған адам, сондай-ақ қабылдауыш-таратушыға орналастырылған адам қайтыс болған жағдайда, есептерге өзгерістер енгізу үшін, Комитеттің аумақтық органына бес жұмыс күні ішінде қаза болғаны туралы актінің көшірмесі жолданады.
40. Тұрақты (уақытша) тұрғылықты жерін растайтын құжаттары, сонымен қатар жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар да есепке қоюға жатады.
6-тарау. Комитеттің аумақтық органдарында АЕҚ өңдеу, енгізу және сақтау тәртібі мен мерзімдері
41. Комитеттің аумақтық басқармаларында АЕҚ өңделіп, АЕ ААЖ мен АДАЖ-ға енгізілгеннен кейін осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды құрудың мөлшерлі тәртібі бойынша жүргізілетін тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда сақталады.
Картотекада әліпбилік есепке алу карточкаларын орналастырған кезде, оларда осы жұмысты жүргізген күні және қызметкердің тегі көрсетіледі, дактилоскопиялық карталардың келесі жағында сол жақ төменгі бұрышында дактилоскопиялық формуланы есептеген күн, қызметкердің тегі көрсетіледі, хабарлауларда – әліпбилік есепке алу карточкаларымен салыстыруды жүзеге асырған және тиісті белгілеулерді енгізген күн мен қызметкердің тегі көрсетіледі.
42. АЕҚ өңдеген кезде олардың уақытылы ұсынылуы және дұрыс рәсімделуі, толтыру сапасы және дактилоскопиялық карталар мен әліпбилік есепке алу карточкаларындағы саусақ таңбаларының бірдей болуы тексеріледі.
Саусақ таңбалары бойынша дактилоскопиялық карталар мен әліпбилік есепке алу карточкаларында көрсетуге жататын дактилоскопиялық формулалар есептеледі.
43. Комитеттің аумақтық органының қызметкері әліпбилік есепке алу карточкасын және дактилоскопиялық картаны орналастырған кезде картотекалар бойынша іздеу арқылы адамға күдікті, айыпталушы, бұрын сотталған, соның ішінде басқа да (ойдан шығарылған) сауалнамалық деректермен жасырынған ретінде тартылған адамдарды анықтау мақсатында тексеру жүргізеді.
Тегі бойынша картотекадан осы адамға арналған, бірақ бұрын АЕ ААЖ-ға енгізілмеген әліпбилік есепке алу карточкалары анықталған жағдайда АЕ ААЖ-ға мәліметтер бұрын шығарылған АЕҚ-ден енгізіледі. Егер әліпбилік есепке алу карточкасы орталықтандырылған есепке алынуы тиіс болса, онда оның екінші нұсқасы жасалынады және қою мерзімін бұзу себептерін көрсете отырып, белгіленген мерзімде жеке ілеспе хатпен Комитетке жолданады.
44. Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық картаның бір данасы орналастырылады.
Қамауда ұсталған (сотталған) адамдарға қатысты әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталардың қалған даналарынан әліпбилік тәртіпте тергеу (анықтау) және сот органдарының процестік шешімдерінің келіп түсуін қадағалау жөніндегі бақылау картотекасы құрастырылады.
Сауалнамалық деректердің түпнұсқаларын анықтағаннан кейін әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталар келіп түскен кезде, бұрынғы әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталар жойылады, ал олардың орнына жаңа АЕҚ орналастырылады.
Егер әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы орталықтандырылған есепке жіберілуі тиіс болған жағдайда, тегі бойынша картотекада орналастырылған карточкада екінші дананы Комитетке жіберу күні туралы белгі қойылады.

39. В случае смерти лица, подвергнутого административному аресту, а также лица, помещенного в приемник-распределитель, для внесения изменений в учеты в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета направляется копия акта о смерти.
40. Иностранцы и лица без гражданства, не имеющие документов, подтверждающих их постоянное (временное) место проживания, а также документов, удостоверяющих личность, также подлежат постановке на учет.
Глава 6. Порядок и сроки обработки, ввода и хранения ИУД в территориальных органах Комитета
41. В территориальных управлениях Комитета ИУД после обработки и ввода в АИС СУ и АДИС хранятся в пофамильных и дактилоскопических картотеках, которые ведутся в соответствии с порядком построения пофамильных и дактилоскопических карточек согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При размещении алфавитных учетных карточек в картотеке, на них указывается дата и фамилия сотрудника, производившего данную работу, на оборотной стороне дактилоскопических карт в левом нижнем углу указывается дата, фамилия сотрудника, вычислившего дактилоскопическую формулу, на извещениях - дата и фамилия сотрудника, осуществившего сверку с алфавитными учетными карточками и внесшего соответствующие отметки.
42. При обработке ИУД проверяется своевременность их предоставления и правильность оформления, качество заполнения и идентичность отпечатков пальцев на дактилоскопических картах и алфавитных учетных карточках.
По отпечаткам пальцев вычисляются дактилоскопические формулы, которые подлежат указанию в дактилоскопических картах и алфавитных учетных карточках.
43. Сотрудник территориального органа Комитета при размещении алфавитной учетной карточки и дактилоскопической карты путем поиска по картотекам проверяет лицо с целью выявления лиц, привлеченных в качестве подозреваемых, обвиняемых, ранее судимых, в том числе скрывающихся под другими (вымышленными) анкетными данными.
В случае обнаружения в пофамильной картотеке алфавитных учетных карточек на это же лицо, но ранее не введенных в АИС СУ, сведения в АИС СУ вводятся с ранее выставленного ИУД. Если алфавитная учетная карточка подлежит постановке на централизованный учет, то составляется ее дубликат и в установленные сроки направляется в Комитет отдельным сопроводительным письмом, с указанием причин нарушения сроков постановки.
44. В пофамильной и дактилоскопической картотеках размещается по одному экземпляру алфавитной учетной карточки и дактилоскопической карты.
Из оставшихся экземпляров алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт в отношении лиц, содержащихся под стражей (осужденных), в алфавитном порядке создается контрольная картотека по контролю поступления процессуальных решений органов следствия (дознания) или суда.
При поступлении алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт после установления подлинных анкетных данных, прежние алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты уничтожаются, а взамен их размещаются новые ИУД.
В случае, если один экземпляр алфавитной учетной карточки подлежит направлению на централизованный учет, в карточке, размещенной в пофамильной картотеке, производится отметка о дате направления второго экземпляра в Комитет.

45. Қабылданған іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтер түзетулер мен қысқартуларсыз толық әрі нақты әліпбилік есепке алу карточкаларына енгізілуі тиіс.
Толық емес немесе қайшы мәліметтер анықталған жағдайда, оларды толықтыру немесе нақтылау бойынша жедел шаралар қабылданады.
Адамға қатысты әліпбилік есепке алу карточкасында көрсетілген сауалнамалық деректерді өзгерту соттың сауалнамалық деректерді өзгерту туралы тиісті қаулысының негізінде іске асырылады, оның көшірмесі Комитетке жолданады.
Комитеттің әскери және көліктік аумақтық органдары прокурорлар, тергеу (анықтау) органдары, әскери және көліктік прокурорлардың қадағалауындағы немесе тиісті әскери соттар қабылдаған қылмыстық істер бойынша іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін енгізу мен бақылауды іске асырады.
46. Қағаз тасымалдағыштарда ұсынылған әліпбилік есепке алу карточкалары мен дактилоскопиялық карталар осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес тәртіпте және АЕ ААЖ-ға растайтын құжаттардың (үкім, қаулы, хабарлау, үкімнің (қаулының) заңды күшіне енуі туралы анықтама, жеке куәлігі, төлқұжат немесе өзге құжат) графикалық көшірмелерін міндетті түрде қоса отырып, Комитеттің аумақтық органдарына келіп түскен уақытынан бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде АЕ ААЖ бен АДАЖ-ға енгізілуі тиіс.
Қаза болу туралы актіні алғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде қаза болу туралы мәліметтер АЕ ААЖ-ға (графикалық көшірмені қоса бере отырып) және АДАЖ-ға енгізіледі, қаза болу туралы актінің көшірмесі Комитетке жолданады.
47. Комитеттің аумақтық органдары, әскери және көліктік органдарды қоса алғанда, Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізіліміне (бұдан әрі - СДТБТ) күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған адамдар туралы ақпарат, сондай-ақ оларға қатысты қабылданған іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтер келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес тәртіпте, растайтын құжаттардың (заңды күшіне енген үкім, қаулы және басқа) графикалық көшірмелерін қоса отырып, АЕ ААЖ әліпбилік есепке алу карточкаларына деректерді енгізеді. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ ҚР азаматтарына АЕ ААЖ-ға жеке басты куәландыратын құжаттардың графикалық көшірмелері міндетті түрде енгізіледі, жеке басты анықтау кезінде тиісті қаулының көшірмесі енгізіледі.
Шетелдіктерге қатысты, қажет болған жағдайда қылмыстық қудалауды іске асыратын органда сауалнамалық деректердің аудармасы талап етіледі.
Қылмыстық істері қылмыстық қудалау органдарының орталық құрылымының іс жүргізуінде жатқан адамдардың мәліметтерін АЕ ААЖ-ға қылмыстық құқық бұзушылық жасалған орын бойынша Комитеттің тиісті аумақтық органының қызметкерлері енгізеді.
Осыған ұқсас іс жүргізу шешімдері қабылданған немесе қылмыстық теріс қылықтар бойынша (ҚР ҚПК 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда) үкімдері (қаулылары) заңды күшіне енген адамдар бойынша мәліметтер енгізіледі.
Қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылмаған, бірақ МАБ-қа жолдануға тиісті, Комитеттің аумақтық органының қызметкері оған қатысты әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын құрып, Комитетке жолдаған сотталғандарды қоспағанда, жоғарыда аталған санаттағы адамдарға қағаз тасымалдағыштағы карточкалар құрастырылмайды.

45. Сведения о принятых процессуальных решениях подлежат полному и точному внесению в алфавитные учетные карточки, без подчисток и сокращений.
При обнаружении неполных или разноречивых сведений принимаются срочные меры к их восполнению или уточнению.
Изменение анкетных данных, указанных в алфавитной учетной карточке в отношении лица производится на основании соответствующего постановления суда об изменении анкетных данных, копия которого направляется в Комитет.
Военный и транспортный территориальные органы Комитета осуществляют ввод и контроль за поступлением сведений о принятых прокурорами, органами следствия (дознания), поднадзорными военному и транспортному прокурорам или соответствующими военными судами, процессуальных решениях по уголовным делам.
46. Алфавитные учетные карточки, представленные на бумажных носителях, и дактилоскопические карты подлежат вводу в АИС СУ и АДИС в соответствии с порядком ввода ИУД в АИС СУ и АДИС согласно приложению 9 к настоящим Правилам и в сроки не превышающие пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальные органы Комитета с обязательным вложением в АИС СУ графических копий подтверждающих документов (приговор, постановление, извещение, справка о вступлении приговора (постановления) в законную силу, удостоверение личности, паспорт либо иной документ).
После получения акта о смерти в течение 5 рабочих дней сведения о смерти вносятся в АИС СУ (с прикреплением графической копии) и АДИС, копия акта о смерти направляется в Комитет.
47. Территориальные органы Комитета, включая военный и транспортный, не позднее одного рабочего дня с момента поступления в Единый реестр досудебных расследований (далее – ЕРДР) информации о лицах, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого, а также сведений о принятых в отношении них процессуальных решениях, вводят данные в алфавитную учетную карточку АИС СУ, в соответствии с порядком ввода согласно приложению 9 к настоящим Правилам, с вложением графических копий подтверждающих документов (вступившие в законную силу приговор, постановление и другие). На иностранцев, а также граждан РК, не имеющих ИИН, в АИС СУ в обязательном порядке вводятся графические копии документов, удостоверяющих личность, при установлении личности вводится копия соответствующего постановления.
В отношении иностранцев, при необходимости, запрашивается перевод анкетных данных в органе, осуществляющем уголовное преследование.
Сведения на лиц, уголовные дела, в отношении которых находятся в производстве центральных структур органов уголовного преследования, вводятся в АИС СУ сотрудниками соответствующего территориального органа Комитета по месту совершения уголовного правонарушения.
Аналогично вводятся сведения по лицам, в отношении которых приняты процессуальные решения либо вступили в законную силу приговора (постановления) по уголовным проступкам (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК).
Карточки на бумажных носителях на вышеуказанные категории лиц не составляются, за исключением на осужденных, к которым не применялась мера пресечения в виде содержания под стражей, но подлежащих направлению в МИБ, в отношении которых сотрудником территориального органа Комитета составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и направляется в Комитет.

48. Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшелерінің қызметкерлері әр он күндік сайын 5, 15 және 25-і күндері сот органдарының ақпараттық жүйелерінен жеке айыптау істері бойынша (ҚР ҚПК 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда) іс жүргізу шешімдері заңды күшіне енген адамдардың тізімін құрады және оларды АЕ ААЖ-бен салыстырып тексереді. Жетіспеген мәліметтерді бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды күшіне енген үкімнің (қаулының) графикалық көшірмесін тіркей отырып, АЕ ААЖ-ға енгізеді. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ ҚР азаматтарына міндетті түрде жеке басты куәландыратын құжаттардың графикалық көшірмелері енгізіледі.
Осы санаттағы адамдарға қағаз тасымалдағыштарда әліпбилік есепке алу карточкалары құрастырылмайды.
49. Хабарлау мәліметтері әліпбилік есепке алу карточкаларына енгізіледі және олар Комитеттің аумақтық басқармаларына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде (графикалық көшірмелерді міндетті түрде тіркей отырып) АЕ ААЖ-ға енгізілуі тиіс.
Әліпбилік есепке алу карточкаларына сотталғанның қаза болуы туралы және ең ауыр жазаға сотталған адамға қатысты үкімді орындау туралы мәліметтерді енгізгеннен кейін, мәліметтер картотекадан алынуға тиісті дактилоскопиялық қарталарға енгізіледі.
50. Босату туралы, оның ішінде шартты мерзімінен бұрын босату, есептен алу, қаза болу және оның орнын тіркеу, заңды күшіне енген сот үкімінің өзгеруі туралы, айдаудағы сотталушының жол бойындағы айдауда ауруына байланысты тергеу изоляторының, гауптвахтаның емдеу мекемесіне ауыстыру туралы, кешірім жасау актісі орындалған адамдарға, ТМД елдерінің сотымен сотталғандарға, Қазақстан Республикасының түзету мекемесіне жазасын өтеуге келгендерге, сондай-ақ қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданбаған, бірақ МАБ-ке жолдануға тиісті адамдарға қатысты хабарлаулар ғана Комитетке жолдануға жатады.
Комитеттің аумақтық органы ілеспе хатпен айына екі реттен кем емес орталықтандырылған есепке хабарлау жолдайды.
Комитеттің аумақтық органы ең ауыр жазаны орындау туралы белгісі бар хабарлауды соттау орны бойынша Комитетке жеке хатпен жолдайды.
51. Комитеттің аумақтық органы тергеу изоляторынан, гауптвахтадан экстрадициялық қамауға алу тәртібінде қамауда ұсталған адамды беру (экстрадициялау) туралы хабарлау келіп түскен сәттен бастап немесе беру (экстрадиция) жүргізілмейтін жағдайлар анықталған болса, бес жұмыс күнінен кешіктірмей АДАЖ және АЕ ААЖ-не адамның тергеу изоляторынан, гауптвахтадан шығарылу уақыты мен себебі туралы мәліметтерді енгізеді. Экстрадициялық қамауға алу тәртібінде қамауда ұсталған адамның бұрын ұсынылған АЕҚ-сы бақылау және тегі бойынша картотекалардан алынады, Комитетке АЕ ААЖ-нен тиісті ақпаратты жою туралы сұрау жолданады.
Қамауда ұсталған адамды уақытша берген (экстрадициялаған) кезде, АЕҚ картотекалардан алынбайды және мәліметтер АЕ ААЖ-ден жойылмайды.

48. Сотрудники районного (городского) подразделения территориального органа Комитета ежедекадно 5, 15 и 25 числа формируют с информационной системы судебных органов списки лиц, в отношении которых вступили в законную силу процессуальные решения по делам частного обвинения (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК) и сверяют их с АИС СУ. Недостающие сведения не позднее одного рабочего вводят в АИС СУ с прикреплением графических копий вступившего в законную силу приговора (постановления). На иностранцев, а также граждан РК, не имеющих ИИН в АИС СУ в обязательном порядке вводятся графические копии документов, удостоверяющих личность.
Алфавитные учетные карточки на бумажных носителях на данную категорию лиц не составляются.
49. Сведения извещений вносятся в алфавитные учетные карточки и подлежат вводу в АИС СУ (с обязательным вложением графических копий) в течение пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальный орган Комитета.
После внесения в алфавитные учетные карточки сведений о смерти осужденного и исполнении приговора в отношении лица, осужденного к исключительной мере наказания, сведения вносятся в дактилоскопические карты, которые не подлежат изъятию из картотеки.
50. Направлению в Комитет подлежат только извещения об освобождении, в том числе условно-досрочном, снятии с учета, смерти и месте ее регистрации, изменении вступившего в законную силу приговора суда, о помещении в лечебное учреждение следственного изолятора, гауптвахты в связи с заболеванием этапируемого осужденного в пути следования, на лиц, в отношении которых исполнен акт о помиловании, на осужденных судом государства СНГ, прибывших отбывать наказание в исправительное учреждение Республики Казахстан, а также в отношении осужденных, к которым не применялась мера пресечения в виде содержания под стражей, но подлежащих направлению в МИБ.
Территориальным органом Комитета извещения направляются на централизованный учет не реже двух раз в месяц сопроводительным письмом.
Извещение с отметкой об исполнении исключительной меры наказания территориальным органом Комитета по месту осуждения направляется в Комитет отдельным письмом.
51. Территориальный орган Комитета не позднее пяти рабочих дней с момента поступления из следственного изолятора, гауптвахты извещения о выдаче (экстрадиции) лица, содержащегося под стражей в порядке экстрадиционного ареста, либо, если установлены обстоятельства, при наличии которых выдача (экстрадиция) не производится, вносят в АДИС и в АИС СУ сведения о дате и причине выбытия лица из следственного изолятора, гауптвахты. Ранее представленные ИУД на лицо, содержащееся под стражей в порядке экстрадиционного ареста, из контрольной и пофамильной картотек изымаются, в Комитет направляется запрос об удалении соответствующей информации из АИС СУ.
При временной выдаче (экстрадиции) лица, содержащегося под стражей, ИУД из картотек не изымаются и сведения из АИС СУ не удаляются.

52. Комитеттің аумақтық органдарының тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алу бөлімшелерінің қызметкерлері АЕҚ-ны өңдеу кезінде соттардың процестік шешімдерінде Қазақстан Республикасы қылмыстық және қылмыстық процестік заңнамасының нормалары талаптарының бұзылуларын анықтаған жағдайда, қадағалаушы прокурорларға хабарлайды.
53. Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда АЕҚ-ны және АЕ ААЖ мен АДАЖ-да мәліметтерді сақтау мерзімі осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес тізбемен белгіленеді.
7-тарау. Комитеттің аумақтық органдарының АЕҚ мен тізімдерді орталықтандырылған есепке ұсыну тәртібі мен мерзімдері
54. Орталықтандырылған есепке қоюға жататын ақпараттық есепке алу және өзге де құжаттар Комитетке кемінде 10 жұмыс күні ішінде бір рет, әліпбилік есепке алу карточкаларының, дактилоскопиялық карталардың және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес ақпараттық есепке алу құжаттары орталықтандырылған есепке жолданатын адамдардың тізімін қосып, сотталған (қамауға алынған) туралы жолданған хабарлаулардың саны көрсетілетін ілеспе хатпен қоса ұсынылады.
Айына екі рет 1 және 15 күндері жеке ілеспе хатпен МАБ-ке жолдауға жатпайтын, қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылмаған адамдарға қатысты әліпбилік есепке алу карточкаларын бір данадан жолдайды.
55. Есепке алу субъектілерінде толықтығы мен дұрыстығын нақтылауды және тексеруді қажет еткен орталықтандырылған есепке алуға жататын АЕҚ Комитетке уақытылы ұсынылмау себебі көрсетіле отырып, жеке ілеспе хатпен жолданады.
8-тарау. МАБ-ке есепке алу мәліметтерін ұсыну тәртібі мен мерзімдері
56. Комитет осы Қағидалардың 12-қосымшасы МАБ-ке ұсынуға жататын ақпараттық есепке алу құжаттарының тізбесіне сәйкес, тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алу мәліметтерін айына кемінде екі рет ілеспе хатпен РФ ІІМ БАТО МАБ-ке жолдайды.
57. МАБ-ке әліпбилік есепке алу карточкалары және дактилоскопиялық карталар жолданған кезде, Комитеттің картотекаларында орналастырылатын АЕҚ-нде оларды РФ ІІМ БАТО-ға жіберу күні қойылады.
9-тарау. Ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшелерінің адамдардың анықтамалық деректерін өзгертуі туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі мен мерзімдері
58. Адамдар анықтамалық деректерін өзгерткен жағдайда, ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшелері әр айдың 15 және 30 күндеріне қарай анықтамалық деректерінің ауысу себебімен (тегі, аты, әкесінің аты, ұлты, жынысы, туған күні мен жері) жеке басын куәландыратын құжаттарды алмастыру мәселесі бойынша ішкі істер органдарына жүгінген азаматтар туралы мәліметтерді Комитеттің аумақтық органдарына осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.

52. Сотрудники подразделений пофамильного и дактилоскопического учетов территориальных органов Комитета в случае установления при обработке ИУД в процессуальных решениях судов нарушений требований норм уголовного и уголовно-процессуального законодательства Республики Казахстан информируют надзирающих прокуроров.
53. Срок хранения ИУД в пофамильных и дактилоскопических картотеках и сведений в АИС СУ и АДИС устанавливается перечнем согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Глава 7. Порядок и сроки предоставления территориальными органами Комитета ИУД и списков на централизованный учет
54. Информационные учетные и иные документы, подлежащие централизованному учету, представляются в Комитет не реже одного раза в течение 10 рабочих дней с сопроводительным письмом, в котором указывается количество направляемых алфавитных учетных карточек, дактилоскопических карт и извещений об осужденном (заключенном под стражу), с приложением списка лиц, информационные учетные документы в отношении которых направляются на централизованный учет, составленных в алфавитном порядке в двух экземплярах с указанием дактилоскопических формул согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Два раза в месяц 1 и 15 числа отдельным сопроводительным письмом направляются по одному экземпляру алфавитных учетных карточек в отношении лиц, к которым не применялась мера пресечения в виде содержания под стражей, но подлежащих направлению в МИБ.
55. ИУД, подлежащие централизованному учету, полнота и достоверность которых потребовали уточнения и проверки в субъектах учетов, направляются в Комитет отдельным сопроводительным письмом, с указанием причины их несвоевременного представления.
Глава 8. Порядок и сроки предоставления сведений учетов в МИБ
56. Комитетом сведения пофамильного и дактилоскопического учетов в соответствии с перечнем ИУД, подлежащих представлению в МИБ согласно приложению 12 к настоящим Правилам, не реже двух раз в месяц сопроводительным письмом направляются в МИБ ГИАЦ МВД РФ.
57. При направлении в МИБ алфавитных учетных карточек и дактилоскопических карт на экземплярах ИУД, размещаемых в картотеках Комитета, проставляется дата их отправки в ГИАЦ МВД РФ.
Глава 9. Порядок и сроки предоставления подразделениями миграционной службы органов внутренних дел сведений об изменении лицами установочных данных
58. При изменении лицами установочных данных подразделениями миграционной службы органов внутренних дел к 15 и 30 числам каждого месяца в территориальные органы Комитета представляются сведения о гражданах, обратившихся в органы внутренних дел по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных данных (фамилии, имени, отчества, национальности, пола, даты и места рождения) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.

59. Тізімдерде көрсетілген адамдарға тегі бойынша есепке алу бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша Комитеттің аумақтық органы көші-қон полициясы органдарына Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық базасынан формуляр мәліметтерін ұсыну туралы сұрауды немесе сауалнамалық деректерін өзгерткен қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарға 1974 жылғы үлгідегі паспорттар көшірмелерін жолдайды.
Анықтамалық деректерін өзгерткен азаматтарға қатысты мәліметтер болған кезде, тегі бойынша картотекада жаңа сауалнамалық деректері бойынша орналастыру үшін Комитеттің аумақтық органының қызметкері бес жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтері АЕ ААЖ-не енгізілетін әліпбилік есепке алу карточкасының (кіріс және шығыс нөмірлерімен) көші-қон полициясы бөлімшесі хатының графикалық көшірмесін қоса отырып) және Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасынан формуляр мәліметтерінің немесе паспорттар көшірмесінің бір данасын құрастырады. Бұл ретте, әліпбилік есепке алу карточкасында бұрынға сауалнамалық деректері бойынша толық көрсетіле отырып, азаматтың анықтамалық деректерінің өзгеруі туралы белгілеу қойылады, осыған ұқсас мәліметтер АЕ ААЖ-не енгізіледі.
60. Сауалнамалық деректері өзгерген азаматқа қатысты әліпбилік есепке алу карточкалары бұрын Комитетке МАБ-ке қою үшін жолданған жағдайда, Комитеттің аумақтық органының қызметкері жаңа анықтамалық деректері бар әліпбилік есепке алу карточкасының қосымша 2 данасын құрастырады және АЕ ААЖ-не ақпарат енгізілген сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде Комитетке ілеспе хаптен және карточкалардың тізімін қоса отырып жолдайды. Әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы Комитеттің тегі бойынша картотекасында орналастырылады, екіншісі - РФ ІІМ БАТО-ға жолданады.
10-тарау. Есепке алу мәліметтеріне түзетулер енгізу тәртібі
61. АЕ ААЖ-де тегі бойынша және дактилоскопиялық есепте тұрған адамдардың сауалнамалық деректерін түзетуді, оларды есептен алуды, қате енгізілген мәліметтерді жоюды Комитеттің Арнайы есепке алу басқармасы (бұдан әрі - АЕБ) жүзеге асырады.
АЕ ААЖ-де тегі бойынша және дактилоскопиялық есепте тұрған адамдардың сауалнамалық деректеріне түзету енгізу, қате енгізілген мәліметтерді жою қажет болған жағдайда, Комитеттің аумақтық басқармасы бастығының немесе жетекшілік ететін орынбасарының қолымен АЕБ-на түзету туралы толық мәліметтер көрсетіле отырып, дәлелді хат жолданады, оған деректемелерді түзету және СДТБТ және/немесе ББСЖ деректер базасына қате енгізілген мәліметтерді жою қажеттігі туралы субъектінің өтінішхаты қосылып, растаушы құжаттардың графикалық көшірмесі қоса тіркеледі.
АЕ ААЖ-не қате енгізілген мәліметтерді жою туралы сұрауда себебі көрсетіледі (әскери және көлік органдарын қоса алғанда, аумақтық орган қызметкерінің қате енгізуі, СДТБТ және/немесе ББСЖ-не қате енгізу, есепке алу субъектілерінің дұрыс емес мәліметтерді ұсынуы және басқалар).
Мәліметтері түзетуге жататын адамдардың тізімі қатаң түрде олардың сауалнамалық деректерінің әліпбилік тәртібінде рәсімделеді.

59. По результатам проведенной проверки лиц, указанных в списках, по пофамильному учету территориальным органом Комитета в органы миграционной службы направляется запрос о предоставлении сведений формуляра из централизованной информационной базы данных документированного населения Республики Казахстан или копии паспортов образца 1974 года на лиц, совершивших уголовные правонарушения, сменивших анкетные данные.
При наличии сведений в отношении граждан, изменивших установочные данные, для размещения в пофамильной картотеке по новым анкетным данным, сотрудником территориального органа Комитета не позднее пяти рабочих дней составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки, сведения которой вводятся в АИС СУ (с прикреплением графических копий письма подразделения миграционной службы (с исходящим и входящим номерами) и сведений формуляра из централизованной информационной базы данных документированного населения Республики Казахстан или копии паспортов. При этом, в алфавитной учетной карточке по прежним анкетным данным, проставляется отметка об изменении установочных данных гражданина с их полным указанием, аналогичные сведения вводятся в АИС СУ.
60. В случае, если алфавитные учетные карточки в отношении граждан, изменивших установочные данные, ранее были направлены в Комитет для постановки в МИБ, сотрудником территориального органа Комитета составляются дополнительно 2 экземпляра алфавитной учетной карточки с новыми установочными данными и в течение 10 рабочих дней с момента ввода информации в АИС СУ направляются в Комитет сопроводительным письмом и приложением списков карточек. Один экземпляр алфавитной учетной карточки размещается в пофамильной картотеке Комитета, второй – направляется в ГИАЦ МВД РФ.
Глава 10. Порядок внесения корректировок в сведения учетов
61. Корректировка в АИС СУ анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном и дактилоскопическом учетах, снятие их с учета, удаление ошибочно введенных сведений осуществляется Управлением специальных учетов Комитета (далее – УСУ).
В случае необходимости внесения в АИС СУ корректировки анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном и дактилоскопическом учетах, удаления ошибочно введенных сведений, за подписью начальника территориального управления Комитета либо курирующего заместителя направляется мотивированное письмо в УСУ с указанием подробных сведений о корректировке, с прикреплением графических копий подтверждающих документов, включая ходатайство субъекта о необходимости корректировки реквизитов и удаления, ошибочно внесенных в базу данных ЕРДР и/или ЕУСС сведений.
В запросе об удалении ошибочно введенных в АИС СУ сведений указывается причина (ошибочный ввод сотрудником территориального органа, включая военный и транспортный, неверный ввод в ЕРДР и/или ЕУСС, предоставление недостоверных сведений субъектами учетов и другие).
Список лиц, в отношении которых сведения подлежат корректировке, оформляется строго в алфавитном порядке их анкетных данных.

62. АЕБ-не сот шешімі бойынша ақталған, сонымен қатар ақтайтын негіздер бойынша немесе маңызының аз болуына байланысты қылмыстық істері тоқтатылған адамдардың мәліметтерін есептен алу туралы сұрауды жолдаған кезде, АЕ ААЖ-нде міндетті түрде растаушы құжаттардың графикалық көшірмелері қоса тіркеледі (процестік шешімдер, ақтау туралы анықтамалар және басқа)
63. Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшесі, әскери және көліктік бөлімшелерді қоса алғанда, немесе СДТБТ мен/немесе ББСЖ-не қате енгізілген мәліметтерге түзетулер енгізілгеннен немесе жойылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде тегі бойынша есепке алу бөлімшесіне жазбаша мәлімдейді.
Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері, әскери және көліктік бөлімшені қоса алғанда СДТБТ және/немесе ББСЖ деректерін түзету туралы ақпаратты алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде жеткіліксіз мәліметтерді АЕ ААЖ-не енгізуді немесе түзетуді қамтамасыз етеді.
11-тарау. Есепке алу мәліметтерінің толықтығын, уақытылы ұсынылуын және сақталуын қамтамасыз ету шаралары
64. "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабы 1- тармағы 3)-тармақшасына сәйкес Комитетің аумақтық органы Қазақстан Республикасының құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы заңдарын бұзушылықтарды анықтауға және жоюға бағытталған бақылау және қадағалау шаралары кешенiн жүзеге асырады.
65. АЕ ААЖ-не мәліметтерді толық әрі уақытылы енгізу мақсатында Комитеттің аумақтық органы аудандық (қалалық) бөлімшесінің қызметкерлері, әскери және көліктік бөлімшелерді қоса алғанда, СДТБТ мен АЕ ААЖ мәліметтеріне келесі тәртіпте өзара салыстырып тексеру жүргізеді:
1) күн сайын СДТБТ-нен прокурорлар, тергеу (анықтау) органдары немесе соттар процестік, соның ішінде өткен тәуліктерде енгізілген қылмыстық істерді тоқтату туралы қабылдаған шешімдерін көрсете отырып, күдіктінің әрекетін саралау туралы қаулысы шығарылған адамдардың саны басып шығарылады;
2) онкүндік сайын 5, 15 және 25 күндері сот органдарының ақпараттық жүйесінен және СДТБТ-нен процестік шешімдері қабылданған және қылмыстық теріс қылықтар (ҚР ҚПК 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда) бойынша үкімдері (қаулылары) заңды күшіне енген адамдардың тізімі қалыптастырылады.
Тізімдер АЕ ААЖ-нен тегі бойынша есепке алуда толық мәліметтердің болуы мәніне салыстырылады. Алшақтықтар анықталған жағдайда, жеткіліксіз мәліметтер АЕ ААЖ-не бір жұмыс күні ішінде енгізіледі.
66. АЕ ААЖ-не мәліметтерді енгізудің толықтығы мен уақытылы болуын бақылау мақсатында, Комитеттің аумақтық органдарының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшелері, әскери және көліктік бөлімшелерді қоса алғанда, тегі бойынша есепке алу бөлімшелеріне қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдар бойынша бақылау мониторингтерін өткізу үшін есептік кезеңдегі тізімдерді ұсынады (электрондық нысанда):

62. При направлении в УСУ запроса о снятии с учета сведений в отношении лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям или в силу малозначительности, в АИС СУ в обязательном порядке прикрепляются графические копии подтверждающих документов (процессуальные решения, справки о реабилитации и другие).
63. Подразделение формирования правовой статистики территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, в течение одного рабочего дня после внесения корректировок или удаления ошибочно введенных сведений в ЕРДР и/или ЕУСС, письменно информирует подразделение пофамильного учета.
Сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, в течение одного рабочего дня, с момента получения информации о корректировке данных ЕРДР и/или ЕУСС, обеспечивает корректировку или ввод в АИС СУ недостающих сведений.
Глава 11. Меры по обеспечению полноты, своевременности предоставления и сохранности сведений учетов
64. Территориальный орган Комитета в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетов" осуществляет комплекс контрольных и надзорных мер, направленных на выявление и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области правовой статистики и специальных учетов.
65. В целях полноты и своевременности ввода сведений в АИС СУ сотрудниками районного (городского) подразделения территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, проводятся взаимосверки сведений ЕРДР с АИС СУ в следующем порядке:
1) ежедневно из ЕРДР распечатываются списки лиц, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого, с указанием принятых в отношении их прокурорами, органами следствия (дознания) или судами процессуальных решений, в том числе о прекращении уголовных дел, введенные за истекшие сутки;
2) ежедекадно 5, 15 и 25 числа из информационной системы судебных органов и ЕРДР формируются списки лиц, в отношении которых приняты процессуальные решения и вступили в законную силу приговора (постановления) по уголовным проступкам (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК).
Списки сверяются с АИС СУ на предмет наличия на пофамильном учете полных сведений. При выявлении расхождений недостающие сведения вводятся в АИС СУ в течение одного рабочего дня.
66. В целях контроля за полнотой и своевременностью ввода сведений в АИС СУ подразделения формирования правовой статистики территориальных органов Комитета, включая военный и транспортный, предоставляют в подразделения пофамильного учета для проведения контрольных мониторингов по лицам, совершившим уголовные правонарушения, списки (в электронном формате) за отчетный период:

1) СДТБТ-не енгізілген мәліметтерді:
онкүндік сайын күдіктінің әрекетін саралау туралы қаулысы шығарылған адамдар бойынша;
есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне қарай, ай сайын:
ҚР ҚПК 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда (прокурор бекіткен қаулылар бойынша), ҚР ҚПК 35 немесе 36-баптарында көзделген негіздер бойынша қылмыстық істері (қудалау) тоқтатылған адамдарға қатысты;
күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулысы шығарылған және кейіннен қылмыстық ісі (қудалау) ҚР ҚПК 35-бабы 1-бөлігінің 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақтарында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған (прокурордың қорытындысы бар қаулылар бойынша) адамдарға қатысты;
бұрын қылмыстық қудалау органдары қабылдаған процестік шешімдері күшін жойған адамдарға қатысты.
2) тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне қарай сот органдарының ақпараттық жүйесінен келесі адамдар бойынша мәліметтерді:
соттар соттаған;
ҚР ҚПК 37-бабының 1-бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда (заңды күшіне енген сот актілері бойынша), соның ішінде жеке айыптау істері бойынша, ҚР ҚПК 35 немесе 36-баптарында көзделген негіздер бойынша соттар қылмыстық істерін (қудалауды) тоқтатқан адамдарға қатысты;
соттар апелляциялық, кассациялық және қадағалау сатыларында шешімдерін шығарғандарға қатысты;
жеке айыптау істерін қоспағанда, қылмыстық істерін (қудалауын) ҚР ҚПК 37-бабының 1-бөлігінде аталған ақтайтын негіздер бойынша соттар тоқтатқан адамдарға қатысты (заңды күшіне енген сот актілері бойынша).
Мониторингтердің нәтижелері бойынша арнайы есепке алу бөлімшесі анықтаған бұзушылықтар (алшақтықтар) анықтамамен ресімделіп, Комитеттің аумақтық органының, әскери мен көліктік органдарды қоса алғанда, бастығына енгізіледі, СДТБТ-нде немесе ББСЖ-нде дұрыс емес мәліметтер анықталған жағдайда, құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшесі бастығының қолымен куәландырылады.
Алшақтықтар анықталған кезде, Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің, әскери мен көліктік бөлімшені қоса алғанда, қызметкері дереу оларды жою шараларын қабылдайды және анық мәліметтер алынған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде АЕ ААЖ-не жеткіліксіз мәліметтерді қосады.
Сот шешімі бойынша ақталған, сонымен қатар қылмыстық істері ақтайтын негіздер бойынша немесе маңызының аз болуына байланысты тоқтатылған адамдардың тізімі АЕБ-не есептен алу үшін жолдауға жатады.
67. АЕҚ анықтамалық жұмыс жүргізуге ыңғайлы арнайы шкафтарда сақтауға жатады. Шкафтар оқшауланған және заманауи өрт сөндіру құралдарымен жабдықталған, күзет және өрт дабылдары бар жеке орынжайларда (картотекаларда) орналастырылады. Картотека орынжайы көрші кабинеттерден жанбайтын қабырғалармен бөлінуі тиіс.
Картотекаға кіру кодты құлыптары бар металл есікпен жабдықталуы тиіс. Картотека терезелерінде ашылатын металл торлар орнатылуы қажет (ішінен құлыппен жабылатын).

1) введенных в ЕРДР сведений:
ежедекадно по лицам, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого;
ежемесячно к 10 числу, следующему за отчетным периодом, по лицам:
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены по основаниям, предусмотренным статей 35 или 36 УПК РК, за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК (по постановлениям утвержденным прокурором);
в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого и в последующем уголовное дело (преследование) прекращено по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 5), 6), 7) и 8) части 1 статьи 35 УПК РК, (по постановлениям, на которые имеется заключение прокурора);
в отношении которых были отменены процессуальные решения, ранее принятые органами уголовного преследования.
2) сведений информационной системы судебных органов ежеквартально к 20 числу, следующему за отчетным периодом, по лицам:
осужденным судами;
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены судами по основаниям, предусмотренным статей 35 или 36 УПК РК, за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК, (по вступившим в законную силу судебным актам), в том числе и по делам частного обвинения;
в отношении которых судами вынесены решения в апелляционной, кассационной и надзорной инстанции;
в отношении которых уголовные дела (преследование) прекращены судами по реабилитирующим основаниям, перечисленным в части первой статьи 37 УПК РК, (по вступившим в законную силу судебным актам), за исключением дел частного обвинения.
По результатам мониторингов выявленные нарушения (расхождения) подразделением специальных учетов оформляются справкой и вносятся начальнику территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, в случае установления недостоверных сведений в ЕРДР либо ЕУСС справка заверяется подписью начальника подразделения формирования правовой статистики.
При выявлении расхождений сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, принимает незамедлительные меры к их уточнению, и в течение двадцати четырех часов, с момента получения достоверных сведений, обеспечивает ввод в АИС СУ недостающих сведений.
Списки лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям или в силу малозначительности подлежат направлению в УСУ для снятия с учета.
67. ИУД подлежат хранению в специальных шкафах, удобных для ведения справочной работы. Шкафы размещаются в отдельных помещениях (картотеках), изолированных и оборудованных современными средствами пожаротушения, охранной и пожарной сигнализациями. Помещение картотеки должно быть отделено от соседних кабинетов несгораемыми стенами.
Вход в картотеку должен быть оборудован металлической входной дверью с кодовыми замками. На окнах картотеки должны быть установлены открывающиеся металлические решетки (запирающиеся изнутри на замок).

Картотека орынжайлары арқылы газ, су және кәріз құбырлары өтпеуі тиіс. АЕҚ-ны тиісті жарықпен, "Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын, басқа да мұрағат құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік мұрағаттардың толықтыруы, сақтауы, есепке алуы мен пайдалануы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 145 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10127 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген қағидаларға сәйкес, температуралық-ылғалдылық және санитарлық-гигиеналық режимдермен қамтылған жағдайларда сақтау қажет.
68. Картотекасы бар орынжайға бөгде адамдардың, соның ішінде қызметтік міндеттеріне картотекалармен жұмыс істеу кірмейтін қызметкерлердің кіруіне тыйым салынады. Комитеттің аумақтық органының бастығы картотека орынжайына кіруге рұқсат берілген қызметкерлерің тізімін олардың арнайы есепке алуды жүргізу бойынша атқаратын жұмысын ескере отырып бекітеді.
69. Катотека қорларының сақталуын қамтамасыз ету және онда қамтылған ақпаратты қорғау мақсатында мыналарға тыйым салынады:
1) белгіленген сақтау мерзімі өткенге дейін әліпбилік есепке алу карточкаларын және дактилоскопиялық карталарды алуға;
2) картотека қорларының қызметкерлері болып табылмайтын адамдарға АЕҚ-ны уақытша пайдалануға беруге.
12-тарау. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын іске асыруға уәкілетті мемлекеттік органдарға, мекемелер мен ұйымдарға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету
70. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын іске асыруға уәкілетті мемлекеттік органдардың, мекемелер мен ұйымдардың сұраулары бойынша, тексеру негіздеріне қарамастан, келесі адамдар туралы Комитетте және оның аумақтық органдарында бар барлық мәліметтер тексеру күні ұсынылады:
қылмыстық жауаптылыққа алып келетін қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағандар;
қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылғандар, сотталғандар, соның ішінде соттылықтың жойылуына, алынуына, жазаға тартылу, соттау және жазаны өтеу күніне қарамастан, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және жазасын шетелде өтеп жатқан Қазақстан Республикасының азаматтары;
қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылғандар немесе қылмыстық жауаптылықтан босату немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық істерін тоқтату жағдайларын қоспағанда, қылмыстық істері тоқтатылғандар;
ҚП ҚПК 37-бабы 1-бөлігінің 3, 4, 6, 9, 10, 11 және 12-тармақтары негізінде (1997 жылғы редакцияда) қылмыстық істер қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылғандар;
іздеуде жүргендер (күдіктілер, айыпталушылар, борышкерлер/ жауапкерлер, хабар-ошарсыз жоғалғандар);
сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танығандар;
әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдардың есебінде тұрғандар;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адамдардың есебінде тұрғандар;
мемлекеттік қызметтен теріс уәжбен шығарылғандар.

Через помещение картотеки не должны проходить газовые, водопроводные и канализационные трубопроводы. ИУД необходимо хранить в соответствующих условиях светового, температурно-влажностного и санитарно-гигиенического режимов, в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 145 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10127).
68. Воспрещается доступ в помещение с картотеками посторонних лиц, в том числе сотрудников, в функциональные обязанности которых не входит работа с картотеками. Начальником территориального органа Комитета утверждается список сотрудников, которым разрешен вход в помещение картотеки, с учетом выполняемых ими работ по ведению специальных учетов.
69. В целях обеспечения сохранности картотечных фондов и защиты содержащейся в них информации запрещается:
1) изымать алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты до истечения установленных сроков их хранения;
2) передавать ИУД во временное пользование лицам, не являющимся сотрудниками картотечных фондов.
Глава 12. Информационно-справочное обслуживание государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц
70. По запросам государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, независимо от основания проверки, предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения о лицах:
совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности;
привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения, осужденных, в том числе в отношении граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности и отбывающих наказание за рубежом, независимо от сроков погашения, снятия судимости, даты привлечения, осуждения и отбытия наказания;
освобожденных от уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений либо в отношении которых уголовные дела прекращены, за исключением случаев освобождения от уголовной ответственности либо прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
в отношении которых вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела на основании пунктов 3, 4, 6, 9, 10, 11 и 12 части 1 статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 г.);
находящихся в розыске (подозреваемых, обвиняемых, должников/ответчиков, без вести пропавших)
признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными;
состоящих на учете лиц, привлеченных к административной ответственности;
состоящих на учете лиц, совершивших коррупционные правонарушения;
уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам.

71. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сұраулары бойынша 70-тармақта көрсетілген тексеру күніндегі адамдар туралы Комитетте бар барлық мәліметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес есептен алынған мәліметтер ұсынылады.
72. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын іске асыруға уәкілетті мемлекеттік органдар, мекемелер мен ұйымдар Комитет пен оның аумақтық органдарының есептері бойынша қайтарымсыз негізде Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес талаптар бланкілерінде сұратады.
Қазақстан Республикасының Соттары қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істерді қарау аясында Комитеттің аумақтық органдарында судьяның қолымен сұрау нысанында есепке алу мәліметтерін сұратуға құқылы.
73. Есепке алулар бойынша тексеру туралы Комитеттің орталық аппаратына жүгінуге Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының орталық аппараттарына, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьяларына рұқсат етіледі.
Комитеттің аумақтық органдарына есепке алу бойынша тексеру туралы, тек Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, сондай-ақ жергілікті судьялар өтінішіне ғана жол беріледі.
Арнайы тексеру жүргізу аясында құқық қорғау/мемлекеттік қызметтеріне түсуге үміткер адамдарға, сондай-ақ олардың туыстарына қатысты талаптарды жолдауды ұлттық қауіпсіздік органдары жүзеге асырады.
МАБ есептерінен мәліметтерді алу үшін сұраулар РФ ІІМ БАТО мекенжайына орталық мемлекеттік органдар арқылы жолданады.
74. Талаптар электрондық құжат нысанында немесе тексерілетін адамдардың тізімі қосыла отырып, орган басшысының немесе оның орнын алмастырушы адамның қолымен ілеспе хатпен қағаз жеткізгіште жолданады.
Электрондық құжат нысанындағы талаптар "Электрондық құжат және электронды цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ресімделеді.
75. Азаматтарға қатысты тексеру іс-шараларын іске асыруға уәкілетті мемлекеттік органдар, мекемелер мен ұйымдар талаптарды жолдаған кезде ілеспе хатта азаматтарға тексеруді жүзеге асыруға құқық беретін нормативтік құқықтық актіге міндетті түрде сілтеме жасайды.
Бұл ереже жедел-іздестіру қызметін, тергеуді (анықтауды), жазаның орындалуын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының соттарына, көші-қон полициясының бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының рұқсатнама жүйесіне және қорғаныс істері органдарына қолданылмайды.

71. По запросам Администрации Президента Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан предоставляются все имеющиеся в Комитете на день проверки сведения о лицах, указанных в пункте 70, а также сведения снятые с учета в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
72. Государственные органы, учреждения и иные организации, уполномоченные на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, истребуют сведения по учетам Комитета и его территориальных органов на бланках требований согласно приложению 14 к настоящим Правилам на безвозмездной основе.
Суды Республики Казахстан, в рамках рассмотрения уголовного, гражданского и административного дел вправе истребовать сведения учетов в форме запроса за подписью судьи в территориальных органах Комитета.
73. Обращение в центральный аппарат Комитета о проверке по учетам допускается только центральными аппаратами государственных органов Республики Казахстан, а так же судьями Верховного Суда Республики Казахстан.
Обращение в территориальные органы Комитета о проверке по учетам допускается только территориальными органами государственных органов Республики Казахстан, а так же местными судьями.
Направление требований в отношении лиц, претендующих на поступление на правоохранительную/государственную службу, а также их родственников в рамках проведения специальной проверки, осуществляется органами национальной безопасности.
Для получения сведений из учетов МИБ запросы в адрес ГИАЦ МВД РФ направляются через центральные государственные органы.
74. Требования направляются в форме электронного документа либо на бумажных носителях с сопроводительным письмом за подписью руководителя органа либо лица его замещающего, с приложением списка проверяемых лиц.
Требования в форме электронного документа оформляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
75. Государственные органы, учреждения и иные организации, уполномоченные на осуществление проверочных мероприятий в отношении граждан, при направлении требований в обязательном порядке в сопроводительном письме делают ссылку на нормативный правовой акт, наделяющий их правом осуществления проверок граждан.
Данное положение не распространяется на государственные органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, следствие (дознание), исполнение наказания, контрразведывательную деятельность, суды Республики Казахстан, подразделения миграционной службы, разрешительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан и органы по делам обороны.

76. Талапта барлық деректемелердің толтырылуы міндетті болып табылады, тексеруші адамда сауалнамалық деректемелерінің бірі болмаған жағдайда, тиісті деректемеде "жоқ" жазбасы енгізіледі. Талап әрбір тексерілетін адамға жеке құрылады. Тегі, аты, әкесінің аты анық, баспа әріптерімен, бірінші бас әріппен жазылады. Туған күні мен орны толық көрсетілеуі тиіс. Егер туған күні немесе айы белгісіз болса, тиісті бағандарға "00" жазбасы енгізіледі.
Тегін, атын, әкесінің атын, туған күнін өзгерткен адамға талапты толтырған кезде бұрынғы және өзгертілген сауалнамалық деректері көрсетіледі.
77. Тізімдер бойынша мәліметтерді сұрату құқығы ұлттық қауіпсіздік органдарына, сондай-ақ алқа билеріне кандидаттарды тексерген кезде жергілікті атқарушы органдарға берілген. Тізімдерде тексерілетін адамдардың толық сауалнамалық деректері көрсетіледі: тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні, айы, жылы және жері. Тегін, атын, әкесінің атын, туған күнін өзгерткен адамдарға бұрынғы және өзгертілген сауалнамалық деректерін көрсету қажет. Тізімнің әрбір парағы тексеруге бастама жасаған органның мөрімен және басшысының қолымен куәландырылады.
Осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес тізім түрінде ұсынылған алқа билерге кандидаттарға сұраулар үш жұмыс күні ішінде орындауға жатады, тізім бойынша басқа сұраулар он жұмыс күні ішінде орындауға жатады. 10 мың адамнан асатын көлемдегі тізім келіп түскен кезде, Комитеттің аумақтық органының және бастамашы органның басшысы тексеруді кезең-кезеңімен ұйымдастыру бойынша бірлескен жұмыс әзірлейді.
78. Комитетке және оның аумақтық органдарына осы Қағидалардың 73-78 тармақтары бұзылып ресімделген талаптарды ұсыну – бас тартуға және сұраудың бастамашысына орындаусыз қайтаруға негіз болып табылады.
Халықаралық келісімшарттармен белгіленген тәртіпті бұзып, факс байланысы арналары арқылы келіп түскен сұраулар, сондай-ақ шетел мемлекеттерінің сұраулары орындауға жатпайды.
Азаматтардың, сондай-ақ тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті емес мекемелер мен ұйымдардың талаптар бланкілерінде ресімделген сұраулары тексеруге жатпайды және орындаудан бас тарту себептері мен есепке алуға жүгіну тәртібі түсіндіріле отырып, бастамашыларға орындаусыз кері қайтарылады.
79. Талаптар Комитетке және оның аумақтық органдарына келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орындалады. Электрондық талаптар бір жұмыс күні ішінде, қосымша тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде орындалады.
Электрондық талаптарды өңдеу барысында тиісті мемлекеттік органдарға немесе мекемелерге қосымша сұраулар жолдай отырып, қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді нақтылау қажет болса, сұраудың бастамашысына аралық жауап жолданып, онда 10 жұмыс күні өткеннен кейін электрондық талапты қайта ресімдеу қажеттігі туралы хабарланады.

76. В требовании обязательными для заполнения являются все реквизиты, в случае отсутствия у проверяемого лица одного из анкетных данных в соответствующем реквизите вносится запись "не имеет". Требование составляется отдельно на каждое проверяемое лицо. Фамилия, имя, отчество пишутся разборчиво, печатными буквами, с первой заглавной буквы. Полному указанию подлежат дата и место рождения. Если неизвестно число или месяц рождения, то в соответствующие графы вносится запись "00".
При заполнении требования на лицо, изменившее фамилию, имя, отчество, дату рождения, указываются прежние и измененные анкетные данные.
77. Правом истребования сведений по спискам наделены органы национальной безопасности, а также местные исполнительные органы при проверке кандидатов в присяжные заседатели. В списках указываются полные анкетные данные проверяемых лиц: фамилия, имя, отчество (при его наличии), число, месяц, год и место рождения. Лицам, изменившим фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения необходимо указывать прежние и измененные анкетные данные. Каждый лист списка заверяется печатью органа и подписью руководителя, инициировавшего проверку.
Запросы, на кандидатов в присяжные заседатели, представленные в виде списков согласно приложению 15 к настоящим Правилам, подлежат исполнению в течение трех рабочих дней, остальные запросы по списку подлежат исполнению в течение десяти рабочих дней. При поступлении списка объемом превышающим 10 тысяч лиц, руководителем территориального органа Комитета и органа-инициатора разрабатывается совместная работа по поэтапной организации проверки.
78. Предоставление в Комитет и его территориальные органы требований, оформленных в нарушение пунктов 73-78 настоящих Правил, является основанием для отказа и возвращения без исполнения инициатору запроса.
Запросы, поступившие по каналам факсимильной связи, а также запросы иностранных государств, представленные с нарушением установленного международными договорами порядка, исполнению не подлежат.
Запросы граждан, а также учреждений и организаций, не уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий, оформленные на бланках требований, проверке не подлежат и возвращаются инициаторам без исполнения, с разъяснением причин отказа в исполнении и порядка обращения к учетам.
79. Требования исполняются в течение пяти рабочих дней с момента поступления в Комитет и его территориальные органы. Электронные требования исполняются в течение одного рабочего дня, в случае необходимости проведения дополнительной проверки в течение пяти рабочих дней.
Если, в ходе обработки электронных требований, потребуется уточнение сведений о принятом процессуальном решении, с направлением дополнительных запросов в соответствующие государственные органы или учреждения, инициатору запроса направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного оформления электронного требования по истечении 10 рабочих дней.

80. Тексеру нәтижелері осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес мөрлерді қоя отырып талаптарда бейнеленеді. Электрондық цифрлық қолтаңба қолданылып, ақпараттық жүйелер арқылы жолданған электрондық талаптар бұларға қосылмайды.
81. Тексерілетін адам есепте тұрған адам деп, сондай-ақ сауалнамалық деректердің бұрмалануы қателік немесе жаңылыс жазу салдарынан орын алды деп пайымдауға негіз болатын, тексерілетін адаммен сауалнамалық деректері ұқсас адам есептен табылған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күнінде алшақтықтар), "... мәліметтер бар" белгісі қойылған мәліметтер беріледі. Тексерілушінің есепте тұрған адамның іс-әрекетіне қатыстылығын сұраудың бастамашысы белгілейді.
82. Егер талаптарды тексеру барысында сауалнамалық деректерде алшақтық немесе тексерілетін адамға қатысты растаушы құжаттардың негізінде (жеке басын куәландырушы құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың және басқа процестік құжаттары) СДТБТ немесе ББСЖ мәліметтерінде процестік шешімдердің сәйкес келмеуі анықталса, СДТБТ немесе ББСЖ мәліметтерін енгізу/түзету осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес, сұрау бастамашысына жауаптың нәтижелері бойынша ұсына отырып жүргізіледі.
83. АЕ ААЖ-нде өткен жылдардың қылмыстық істері бойынша процестік шешімдер туралы мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ АДАЖ-де ұсталғаны немесе қамауда ұсталғаны (қамауға алу) туралы мәліметтер болып, ал АЕ ААЖ-нде осы адамға қатысты қандай да бір мәліметтер болмаса, Комитеттің аумақтық органының қызметкері тегі бойынша картотекадан тиісті әліпбилік есепке алу карточкасының болуын тексеруі қажет, және келесі жағдайларда:
бар болса, АЕ ААЖ-не карточканың графикалық көшірмесін қоса сала отырып, мәліметтерді енгізуі тиіс. Егер әліпбилік есепке алу карточкасы орталықтандырылған есепке қоюға жатса, оның екінші нұсқасы құрастырылып, Комитетке жеке ілеспе хатпен жіберіліп, қою себебі көрсетіледі;
болмаса, тексерілетін адамды ұстауды немесе қамауда ұстауды (қамауға алу) жүзеге асырған орган аумақтылығы бойынша Комитеттің тексеру жүргізген аумақтық органына жатса, дактилоскопиялық картотекада процестік шешім туралы мәліметтердің болуын тексеру керек, сондай-ақ тиісті қылмыстық қудалау органдарына, тергеу изоляторына, гауптвахтаға сот пен мұрағаттарға осы іс бойынша ақпарат алу үшін сұрауларды жолдау қажет. Мәліметтер болған жағдайда, алынған мәліметтердің негізінде әліпбилік есепке алу карточкасының екінші нұсқасын жазып, растаушы құжаттардың графикалық көшірмелерін салу қажет.
АЕ ААЖ және АДАЖ мәліметтерін Комитеттің өзге аумақтық органында немесе РФ ІІМ БАТО-да нақтылау қажет болса, АЕБ-не тиісті тексеру іс-шараларын жүргізу үшін сұрау жолдау қажет.
Тексерілетін адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (соттау) нәтижелері туралы деректер анықталмаған жағдайда, Комитеттің аумақтық органының қызметкері АДАЖ-ға тиісті белгілеуді енгізу үшін немесе әліпбилік есепке алу карточкасына құзыретті органдардың адамды одан әрі қылмыстық жауаптылыққа тарту немесе соттау туралы мәліметтердің жоқ екенін растайтын құжаттарының (жауаптарының) графикалық көшірмелерін сала отырып, АЕ ААЖ-нен мәліметтерді жою үшін АЕБ-на сұрау жолдайды.
Аумақтық органнан келіп түскен сұраудың негізінде Комитеттің АЕБ АДАЖ-ға тиісті белгілеуді енгізеді немесе әліпбилік есепке алу карточкасының "процестік шешім табылмады" деректемесін енгізгеннен кейін АЕ ААЖ-ден мәліметтерді жояды және жоғарыда көрсетілген барлық іс-әрекеттер жүргізілгеннен кейін ғана мәліметтерді көрсетпестен, ақпарат берілуі тиіс.

80. Результаты проверки отражаются на требовании с проставлением штампов, согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Исключением являются электронные требования направленные посредством информационных систем, с использованием электронной цифровой подписи.
81. При обнаружении на учете лица, имеющего схожие анкетные данные с проверяемым лицом (расхождения в фамилии, имени и отчества, дате рождения), дающих основание полагать, что проверяемое лицо является лицом, состоящим на учете, и искажение анкетных данных произошло вследствие ошибки или опечатки, сведения выдаются с отметкой "имеются сведения на …". Причастность проверяемого к деянию лица, состоящего на учете, устанавливается инициатором запроса.
82. Если, в ходе проверки требований будут выявлены расхождения в анкетных данных или несоответствие процессуальных решений в сведениях ЕРДР или ЕУСС на основании подтверждающих документов (документы удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда и другие), имеющихся в отношении проверяемого лица, ввод/корректировка сведений ЕРДР или ЕУСС производится в соответствии с приложением 9 настоящих Правил с предоставлением по результатам ответа инициатору запроса.
83. В случае отсутствия в АИС СУ сведений о процессуальных решениях по уголовным делам прошлых лет, а также наличия сведений о задержании либо содержании под стражей (аресте) в АДИС с одновременным отсутствием каких-либо сведений на данное лицо в АИС СУ, сотруднику территориального органа Комитета необходимо проверить наличие соответствующей алфавитной учетной карточки в пофамильной картотеке, и в случае:
наличия ввести сведения в АИС СУ, с вложением графической копии карточки. Если алфавитная учетная карточка подлежит постановке на централизованный учет, то составляется ее дубликат и направляется в Комитет отдельным сопроводительным письмом, с указанием причин постановки;
отсутствия, если орган, осуществивший задержание проверяемого лица либо содержание под стражей (арест) по территориальности относится к территориальному органу Комитета, проводящему проверку, следует проверить наличие сведений о процессуальном решении в дактилоскопической картотеке, а также направить запросы в соответствующие органы уголовного преследования, следственный изолятор, гауптвахту суд и архивы для получения информации по данному делу.
В случае наличия сведений, на основании полученных ответов, необходимо выписать дубликат алфавитной учетной карточки и ввести данные в АИС СУ, с вложением графических копий подтверждающих документов.
Если сведения АИС СУ и АДИС необходимо уточнить в ином территориальном органе Комитета или ГИАЦ МВД РФ, следует направить запрос в УСУ для проведения соответствующих проверочных мероприятий.
В случае не установления данных о результатах привлечения проверяемого лица к уголовной ответственности (осуждении), сотрудником территориального органа Комитета направляется запрос в УСУ для внесения соответствующей отметки в АДИС либо на удаление сведений из АИС СУ с вложением в алфавитную учетную карточку графических копий документов (ответов) компетентных органов, подтверждающих отсутствие каких-либо сведений о дальнейшем привлечении лица к уголовной ответственности либо осуждении.
На основании поступившего запроса территориального органа УСУ Комитета вносит соответствующую отметку в АДИС либо после внесения в реквизит алфавитной учетной карточки "процессуальное решение не добыто" удаляет сведения из АИС СУ и только после проведения всех вышеуказанных действий информация подлежит выдаче без отражения сведений.

84. Комитет және оның аумақтық органдары ұсынған мәліметтерді сұрау бастамашылары қолданыстағы заңнамаға, соның ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 61-бабына және ҚР ҚК 79, 89-баптарына сәйкес қолдануы тиіс.
13-тарау. Дактилоскопиялық есепке алу бойынша сұрауларды тексеру тәртібі
85. Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау үшін немесе ұсталған адамның жеке басын анықтау қажет болған жағдайда, жедел-іздестіру қызметін, тергеуді (қудалау) жүзеге асыратын органдар дактилоскопиялық картаның бір данасын және талапты Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес Комитеттің аумақтық басқармасына жолдайды.
86. Талаптар Комитетке және оның аумақтық органдарына келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орындалады.
87. Талаптарда тексеру күніндегі Комитетте және оның аумақтық органдарында бар барлық мәліметтер ұсынылады.
88. Басқа сауалнамалық деректерімен тексерілетін адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту немесе соттау туралы дактилоскопиялық есепке алу мәліметтері анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы тексеру бастамашысына осы Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес Қылмыстық жауаптылыққа тартылғаны, соттылығы туралы, қаңғыбастығы үшін ұсталғаны туралы нысан бойынша анықтаманы, ал танылмаған мәйіттің жеке басы анықталған жағдайда, осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау хаттамасын ұсынады.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
1-қосымшасы
Нысан
Әліпбилік есеп карточкасы
1. Тегі ______________________________________
2. Аты ______________________________________
3. Әкесінің аты (болған жағдайда) ________________________________________
4. Туған жылы "___"_______________ 19___ ж.
5. Туған жері_________________________________
____________________________________________
6. Жеке басты куәландыратын құжат:
төлқұжат (1), жеке бас куәлігі (2), тұруға ыхтиярхат
(3), азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі (4), жүргізу куәлігі (5), әскери билет (6), туу туралы куәлік (7), басқасы (8)
№ _______________________ "___"________ 20___ ж.
Берілді "___"____________ _____ ж.
____________________________________________
(кім берді)
7.ЖСН ______________________________________
8. Тұрғылықты жері (нақты, тұрақты) ____________
____________________________________________

84. Сведения, представленные Комитетом и его территориальными органами, подлежат использованию инициаторами запросов в соответствии с действующим законодательством, в том числе в соответствии со статьей 61 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и статьями 79, 89 УК РК.
Глава 13. Порядок проверки запросов по дактилоскопическому учету
85. Для установления личности неопознанного трупа либо в случае необходимости установления личности задержанного лица органы, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, следствие (дознание), направляют в территориальное управление Комитета один экземпляр дактилоскопической карты и требование согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
86. Требования исполняются в течение пяти рабочих дней с момента поступления в Комитет и его территориальные органы.
87. В требованиях предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения.
88. В случае установления сведений дактилоскопического учета о привлечении к уголовной ответственности либо осуждении проверяемого лица под другими анкетными данными, территориальный орган Комитета представляет инициатору проверки справку о привлечении к уголовной ответственности, осуждении, задержании за бродяжничество по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, а при установлении личности неопознанного трупа протокол установления личности неопознанного трупа по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Алфавитная учетная карточка
1. Фамилия ______________________________
2. Имя __________________________________
3. Отчество(при его наличии) ______________
4. Дата рождения "___"____________ 19___ г.
5. Место рождения _______________________
________________________________________
6. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт (1), удостоверение личности (2),
вид на жительство (3), удостоверение лица без
гражданства (4), водительское удостоверение
(5), военный билет (6), свидетельство о
рождении (7), прочее (9)
№ ______________ от "___"________ 20___ г.
Выдан "___"____________ _____ г.
________________________________________
(кем выдан)
7. ИИН _________________________________
8. Место жительства (фактическое,
постоянное) _____________________________
________________________________________

9. Жұмыс орны, лауазымы, мамандығы_________________________________
____________________________________________
10. Ұлты ____________________________________
11. Азаматтығы ______________________________
12. Қамауға алынды "__"________________ 20__ ж.
13. Ұсталды "___"_______________ 20__ ж.
14. Күдіктінің әрекетін саралау туралы қаулы шығарылған күн "___"__________________ 20____ ж.
15. Қылмыстық құқық бұзушылықтың сипаттамасы ____________________________________________
16. ҚР ҚК баптары ____________________________
17. Карточка құрылды_________________________
____________________________________________
(органның атауын көрсету)
"___"_______________ 20___ ж.
___________________________________________
(карточканы құрастырған,
____________________________________________
қызметкердің тегі)
Орган _______________________________
(кім ұстады, қамауға алды
________________________________ қысқартусыз)
____________________________________
____________________________________
Істердің №№
Қызметтік ____________________________________
Мұрағаттық__________________________
____________________________________
Дактилоскопиялық формула
____________________________________
____________________________________
Оң қолдағы сұқ саусақ ізінің таңбасы
(сыртқы беті)
Сотталды ________________________________________________________________________________
(соттың атауы)
Қашан "____"_______ 20___ ж. ҚР ҚК________________________________________бабы бойынша
__________________________________________________________________________
Мерзімі ________________________________ жыл ______________________________
__________________________________________________________________________
(қосымша шараларды толық көрсету)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Үкім заңды күшіне енді "____"____________________ 20___ ж.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мөлшері 140 х 95)
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
2-қосымшасы
Нысан
ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ КАРТА
_________________
(жынысы)
Тегі _______________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)__________________________________
Туған жылы "_____" _______________________________ 19___ ж.
Туған жері _________________________________________________
________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат: төлқұжат (1), жеке бас куәлігі (2), тұруға ыхтиярхат
(3), азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі (4), жүргізу куәлігі (5), әскери билет (6), туу туралы куәлік (7), басқасы (8)
№ _____________________ "____" _______________ _______ ж.
берілді "____" ____________ _________ ж. ________________________________________________________
(кім берді)
дактилоскопиялық
____________________
формула
формула
__________________
қосымша саралау
ЖСН_____________________________
Азаматтығы __________________________ Ұлты ______________________________
Тұрғылықты жер бойынша тіркеу туралы мәлімет _______________________________
(келген жері бойынша)
қылмыстық істің №_____________________________________________________________________
Оң қол

9. Место работы, должность, специальность
________________________________________
________________________________________
10. Национальность ______________________
11. Гражданство _________________________
12. Заключен под стражу "__"________ 20__ г.
13. Задержан "___"_______________ 20__ г.
14. Дата вынесения постановления о квалификации
деяния подозреваемого "___"___________ 20____ г.
15. Характер уголовного правонарушения
_______________________________________
16. Статьи УК РК _______________________
17. Карточка составлена __________________
_______________________________________
(указать наименование органа)
"___"_______________ 20___ г.
_______________________________________
(фамилия сотрудника,
_______________________________________
составившего карточку)
Орган __________________________
(кем задержан, заключен
под стражу
_______________________________
без сокращений)
№№ дел
Служебное _____________________
Архивное_______________________
_______________________________
Дактилоскопическая формула
_______________________________
_______________________________
Отпечаток указательного пальца правой руки
(оборотная сторона)
Осужден __________________________________________________________________
(наименование суда)
Когда "____"_________________ 20___ г. по статье УК РК _______________________
__________________________________________________________________________
Срок _______________________________ лет __________________________________
__________________________________________________________________________
(указать полностью дополнительные меры)
__________________________________________________________________________
Приговор вступил в законную силу "____"____________________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Размер 140 х 95)
Приложение 2
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
ДАКТИЛОСКОПИЧЕСКАЯ КАРТА
_________________
(пол)
Фамилия ______________________________________
Имя __________________________________________
Отчество ( при его наличии) _____________________
Дата рождения "_____" ___________________ 19___ г.
Место рождения _______________________________
______________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: паспорт (1),
удостоверение личности (2),
вид на жительство (3), удостоверение лица
без гражданства (4),
водительское удостоверение (5),
военный билет (6), свидетельство о рождении
(7), прочее (8)
№ _______________ от "____" __________ _____ г.
выдан "____" ____________ _________ г.
____________________________________________
(кем выдан)
Дактилоскопическая
____________________
формула
формула
____________________
дополнительная
классификация
ИИН_________________________ ______________________________________
Гражданство __________________ Национальность _______________________
Сведения о регистрации по месту жительства ____________________________
(месту пребывания)
№ уголовного дела ___________________________________________________
Правая рука

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қол
Бүктеу сызығы
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
2
1
Бақылау таңбалары
Сол қол
Оң қол
Дактилоскопия жасаған тұлғаның қолы _____________________________________________________
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу негізі __________________________________________________
Карта толтырылды "___" ______________ 20___ ж.
__________________________________________________________________________
(қай жерде және қай органда екендігін көрсету)
__________________________________________________________________________
(сыртқы беті)
ҰСТАУ, ҚАМАУҒА АЛУ ТУРАЛЫ ДЕРЕКТЕР
Ұсталды (тергеу изоляторына, гауптвахтаға түзету мекемесіне және т.б. орнатылды)__________________________ ___________________________________________
(қашан, қай орган, қандай құқық бұзушылық жасағаны үшін -
__________________________________________________________________________
ҚР ҚК кодексінің бабы, бөлігі, тармағы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ:
Дене кемістіктері, ерекше белгілері:
__________________________________________________________________________
(кемістігі, жарақаты, сүйелдері, қалы, қара дақтары, тыртықтары, денесінің
ауырсынатын жері, таздығы (формасы)
__________________________________________________________________________
кекештігі, бет пішіні, көздің түрлі түстілігі, тұтығуы, денедегі суреттері)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
сол жақ алақан
оң жақ алақан
Картаны құрастырды_____________________________________________________________________
(лауазымы мен тегі)
Картаның дұрыстығын тексерген, формуланы есептеген _________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтарды түсіру тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс. Іздердің бояуы таза біркелкі боялған, папилляр сызықтарының және өрнектердің айқын және нақ, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы болмаса, ол туралы қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп, картаның тиісті шаршысына жазу жүргізіледі (жылы, айы).
(мөлшері 205х290)
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
3-қосымшасы
Нысан
Әкімшілік қамауға алынған адамға арналған
ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ КАРТА
_________________
(жынысы)
Тегі _________________________________________________
Аты __________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) __________________________
Туған жылы "_____" ____________________________ 19___ ж.
Туған жері ____________________________________________
______________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат: төлқұжат (1), жеке бас куәлігі (2), тұруға ыхтиярхат
(3), азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі (4), жүргізу куәлігі (5), әскери билет (6), туу туралы куәлік (7), басқасы (8)
№ _____________________ "____" ______________ _______ ж.
берілді "____" ____________ _________ ж. ____________________________________________________
(кім берді)
дактилоскопиялық
____________________
формула
формула
__________________
қосымша саралау
ЖСН ________________________________________
Азаматтығы ___________________________ Ұлты _______________________________
Тұрғылықты жер бойынша тіркеу туралы мәлімет
__________________________________________________________________________
(келген жері бойынша)
Оң қол

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука
Правая рука
Подпись дактилоскопируемого _______________________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации _________________________
Карта заполнена "___" ______________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
__________________________________________________________________________
(оборотная сторона)
ДАННЫЕ О ЗАДЕРЖАНИИ, ЗАКЛЮЧЕНИИ ПОД СТРАЖУ
Задержан (водворен в следственный изолятор, гауптвахту исправительное учреждение
и другие)
_______________________________________________________________________
(когда, каким органом, за совершение какого уголовного правонарушения -
_________________________________________________________________________
статья, часть, пункт УК РК)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
ПРИМЕТЫ:
Физические недостатки, особые приметы:
__________________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные движения тела,
плешивость (форма)
__________________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание, татуировки, другие)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
левая ладонь
правая ладонь
Карту составил ______________________________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил _________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до другой. Оттиски
должны быть чистыми, с равномерным
слоем краски, четким и ясным изображением паппилярных линий и деталей узора, легко
просматриваемых невооруженным
глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки, об этом делается запись в соответствующих
квадратах карты с указанием времени
(года, месяца) их потери.
_______________________________________________________________________
(размер 205х290)
Приложение 3
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
ДАКТИЛОСКОПИЧЕСКАЯ КАРТА
на лицо, подвергнутое административному аресту
_________________
(пол)
Фамилия __________________________________________
Имя ______________________________________________
Отчество( при его наличии) __________________________
Дата рождения "_____" _____________________ 19___ г.
Место рождения ___________________________________
__________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: паспорт
(1), удостоверение личности (2),
вид на жительство (3), удостоверение лица без гражданства
(4), водительское удостоверение (5),
военный билет (6), свидетельство о рождении (7), прочее (8)
№ __________________ от "____" _______________ ____ г.
выдан "____" ____________ _________ г.
__________________________________________________
(кем выдан)
Дактилоскопическая
_________________
формула
формула
_________________
дополнительная
классификация
ИИН_________________________________________ ____________________________
Гражданство ___________________________ Национальность ____________________
Сведения о регистрации по месту жительства __________________________________
(месту пребывания)
Правая рука

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қол
Бүктеу сызығы
_________________________________________________________________________
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
Соңғы таңбалар
Сол қол
Оң қол
Дактилоскопия жасаған тұлғаның қолы _______________________________________
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу негізі _____________________________________
Карта толтырылды "___" ______________ 20___ ж.
__________________________________________________________________________
(қай жерде және қай органда екендігін көрсету)
__________________________________________________________________________
(сыртқы беті)
ӘКІМШІЛІК ТӘРТІПТЕ ҚАМАУҒА АЛУ ТУРАЛЫ ДЕРЕКТЕР
Қамауға алынды/ұсталды (арнайы қабылдауышқа орналастырылды және т.б.) ________________________________________________________________________________
(қашан, қай орган, қандай құқық бұзушылықты жасағаны үшін
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің бабы, бөлігі, тармағы)
хаттама №________ "___"____________20___ж.________________________________
__________________________________________________________________________
Босату туралы деректер
Босатылды ________________________________________________________________________________
(қашан, қамауға алынған/ұсталған адамға
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
қандай шаралар қабылданды)
__________________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(бұрын сотталған, қайда, қашан ұсталды, басқа сауалнамалық деректермен)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ: Дене кемістіктері, ерекше белгілері:
__________________________________________________________________________
(кемістігі, жарақаты, сүйелдері, қалы, қара дақтары, тыртықтары, денесінің ауырсынатын жері, таздығы (формасы)
__________________________________________________________________________
кекештігі, бет пішіні, көздің түрлі түстілігі, тұтығуы, денедегі суреттері және т.б.)
__________________________________________________________________________
Бақылау таңбалары
Сол қол Оң қол
Картаны құрастырды_____________________________________________________________________
(лауазымы мен тегі)
Картаның дұрыстығын тексерген, формуланы есептеген __________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтарды түсіру тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс. Іздердің бояуы таза біркелкі боялған, папилляр сызықтарының және өрнектердің айқын және нақ, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы болмаса, ол туралы қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп, картаның тиісті шаршысына жазу жүргізіледі (жылы, айы).
(мөлшері 205х290)
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
4-қосымшасы
Нысан
Белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басты куәландыратын құжаты жоқ адамға арналған дактилоскопиялық карта
_________________
(жынысы)
Тегі ____________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)___________________________________
Туған жылы "_____" _______________________________ 19_____ ж.
Туған жері _________________________________________________
_______________________________________________________________
Азаматтығы ___________________ Ұлты _____________________________
Тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мәліметтер _________________
(келген жері бойынша)
_______________________________________________________________
дактилоскопиялық
____________________
формула
формула
__________________
қосымша саралау
Тексеру ісі № _________________________________________________
Оң қол

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука
Правая рука
Подпись дактилоскопируемого _______________________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации _________________________
Карта заполнена "___" ______________ 20___ г._____________________________________
(указать, где и в каком органе)
(оборотная сторона)
ДАННЫЕ ОБ АРЕСТЕ В АДМИНИСТРАТИВНОМ ПОРЯДКЕ
Арестован/задержан (водворен в с специальный приемник)
__________________________________________________________________________
(когда, каким органом, за совершение какого правонарушения
__________________________________________________________________________
статья, часть, пункт Кодекса об административных правонарушениях
Республики Казахстан)
протокол №________от "___"____________20___г.______________________________
__________________________________________________________________________
Данные об освобождении
Освобожден _______________________________________________________________
(когда, какие меры
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
приняты к арестованному/задержанному)
________________________________________________________________________________
Дополнительные сведения
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(ранее судим, задерживался - где, когда, под другими анкетными данными)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ПРИМЕТЫ: Физические недостатки, особые приметы:
________________________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные движения тела,
плешивость (форма),
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание, татуировки, другие)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Контрольные оттиски
Левая рука                                     Правая рука
Карту составил
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил ___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до другой. Оттиски должны
быть чистыми с равномерным слоем краски, четким и ясным изображением папиллярных
линий и деталей узора легко просматриваемым невооруженным глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки об этом делается запись в соответствующих квадратах
карты с указанием времени (года, месяца) их потери.
__________________________________________________________________________
(размер 205 х 290)
Приложение 4
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Дактилоскопическая карта
на лицо, не имеющее определенного места жительства
и (или) документов, удостоверяющих личность
_______________
(пол)
Фамилия _______________________________________
Имя ___________________________________________
Отчество ( при его наличии) ______________________
Дата рождения "_____" __________________ 19_____ г.
Место рождения ________________________________
_______________________________________________
Гражданство __________ Национальность __________
Сведения о регистрации по месту жительства _______
(месту пребывания)
______________________________________________
Дактилоскопическая
_________________
формула
формула
_________________
дополнительная
классификация
Проверочное дело №
__________________________________________________________________________
Правая рука

1. Тегі ____________________________________________________________________
2. Аты ____________________________________________________________________
3. Әкесінің аты (болған жағдайда) _____________________________________________
4. Туған күні "__"____________ 19__ ж. ЖСН___________________________________
5. Туған жері ______________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен)
__________________________________________________________________________
6. Қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұрған жері ___________________
__________________________________________________________________________
7. Ұсталған күні "___"_______________ 20___ ж. ________________________________
8. Сотталды "___"__________ 20___ ж.
__________________________________________________________________________
(соттың атауы)
_________________________________________________________________________
ҚР ҚК __________________________________________________ баптары
(республика)
мерзімі _______ жыл _______ ай
________________________________________________________________________
(негізгі және қосымша жазаның түрлері,
__________________________________________________________________________
қашан, қандай сотпен аса қауіпті рецидивист деп танылған)
__________________________________________________________________________
9. Үкім заңды күшіне енді "___"__________ 20___ ж.
10. Үкім өзгертілді __________________________________________________________
(қаулы және
__________________________________________________________________________
соттың атауы)
"___"_________ 20___ж. ____________________________________________________
(қаулының мазмұны)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сыртқы беті
11. Келді, кетті "___"________ 20__ ж.
__________________________________________________________________________
(керек емесін сызу)                              (мекеменің шартты атауы,
__________________________________________________________________________
олардың тұрған жері - облысы)

1. Фамилия ________________________________________________________________
2. Имя ____________________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ________________________________________________
4. Дата рождения "__"____________ 19__ г.
ИИН _____________________________________________________________________
5. Место рождения _________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт)
__________________________________________________________________________
6. Место жительства до привлечения к уголовной
ответственности ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Дата задержания "___"_______________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
8. Осужден "___"__________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
(наименование суда)
__________________________________________________________________________
статьи _______________________ УК РК ______________________________________
(республики)
срок _______ лет _______ месяцев
__________________________________________________________________________
(основные и дополнительные меры наказания,
__________________________________________________________________________
когда, каким судом признан опасным рецидивистом)
__________________________________________________________________________
9. Приговор вступил в законную силу "___"__________ 20___ г.
10. Приговор изменен
__________________________________________________________________________
(постановление и
__________________________________________________________________________
наименование суда)
от "___"_________ 20___г.
__________________________________________________________________________
(содержание постановления)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Оборотная сторона
11. Прибыл(а), убыл(а) "___"________ 20__ г.
__________________________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть) (условное наименование учреждения,
__________________________________________________________________________
и их местонахождение - область)

12. Жазаның өтелмеген бөлігі жазаның жеңілдеу түріне ауыстырылды немесе тағайындалған жаза мерзімі қысқартылды (ҚР ҚК 73, 87-бб.) Шешім қабылданды "___"______ 20___ ж. __________________________________________________
қаулының шығару күні, соттың атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(шешім мазмұны)
13. Босатылды /____ /__ / "___"_______ 20__ ж.
13.1 жазалау мерзімінің аяқталуымен
13.2 ҚР ҚК __________ бб. (ҚР ҚК 65-71 баптары) қолдану арқылы қылмыстық жауапкершіліктен
13.3 жазадан рақымшылық немесе кешірім жасау актісінің негізінде (ҚР ҚК 78-бабы)
13.4 ҚР ҚК 63-бабының ______бөлігі негізінде шартты түрде соттау қолданылған мерзімі_____жыл_______ай
13.5 ҚР ҚК 74-бабына сәйкес жазасын өтеу мерзімін кейінге қалдыру қолданылған "___"___________ 20____ дейін мерзімі_____________жыл___________ай____________күн
13.6 ҚР ҚК _____ б. (ҚР ҚК 72, 86-баптары) негізінде шартты-мерзімінен босату қолданылған өтелмеген мерзімге___________жыл_____________ай_________күн__________
13.7 ҚР ҚК 64-бабы 1-бөлігінің негізінде қылмыстық соттаудың болмауына байланысты _________жыл________ай______күн мерзіміне
Шешім қабылданды "___"______ 20__ ж.
__________________________________________________________________________
(негіз, шешімді кім, қашан қабылдады,
__________________________________________________________________________
және оның мазмұны, шартты және
__________________________________________________________________________
шартты-мерзімінен босату кезінде – өтелмеген мерзім)
14. Босатылғаннан кейін кетті
__________________________________________________________________________
(таңдаған тұратын жері)
__________________________________________________________________________
15. Бас бостандығынан айырған орынға қайтару /____/__/
Мерзімді есептеудің басталған күні "____"____________ 20___ ж.
байланысты:
15.1 шартты-мерзімінен босатуды қолдануды бұзу ____жыл___ай____күн___
15.2 шартты түрде соттауды бұзу (ҚР ҚК 63-бабының 3-бөлігі) мерзімі_____жыл_______ай______күн
15.3 жазасын өтеу мерзімің күшін жою немесе оның өтуі ҚР ҚК 74-бабының 2, 3-бөлігі) мерзімі_____жыл_______ай______күн
15.4 ҚР ҚК 60-бабымен қарастырылған қағида бойынша жаза тағайындалғанда бұрын тұлғаға шартты-мерзімінен босату болмаса шарты сотталу (ҚР ҚК 64-бабы 5-бөлігі) немесе жазасын өтеуді кейінге қалдыру (ҚР ҚК 72-бабы 4-бөлігі) қолданылған.
15.5 бас бостандығын шектеудің өтелмеген мерзімін (ҚР ҚК 44-бабы 3-бөлігі) _____жыл_______ай______күнге бас бостандығынан айыруға алмастыру.
Шешім қабылданды "___"______ 20___ ж. ____________________________________
қаулыны шығару күні, соттың атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(шешімнің мазмұны)
__________________________________________________________________________

12. Неотбытая часть наказания заменена более мягким видом наказания либо
сокращен срок назначенного наказания (ст.ст.73, 87 УК РК) Решение принято "___"______ 20___ г.
__________________________________________________________________________
дата вынесения постановления, наименование суда
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(содержание решения)
13. Освобожден(а) /____ /__ / "___"_______ 20__ г.
13.1 по отбытии срока наказания
13.2 от уголовной ответственности с прим. ст.__________ УК РК (ст. ст. 65-71 УК РК)
13.3 от наказания на основании акта амнистии или помилования ст.78 УК РК
13.4 применено условное осуждение на основании ч. __ ст.63 УК РК на срок
_______лет______мес.
13.5 применена отсрочка отбывания наказания в соответствии со ст.74 УК РК, до
"___"________________ 20__ г. на срок ____лет_______месяцев______дней.
13.6 применено условно-досрочное освобождение на основании ст. _____УК РК (ст.
ст. 72, 86 УК РК) на не отбытый срок ______лет_______месяцев_______дней.
13.7 в связи с отменой условного осуждения на основ. ч. 1 ст.64 УК РК на срок
_______лет______месяцев_____дней.
Решение принято "___"______ 20__ г.
__________________________________________________________________________
(основание, кем,
__________________________________________________________________________
когда принято решение и его содержание, при условном
__________________________________________________________________________
и условно-досрочном освобождении - не отбытый срок)
14. По освобождении убыл(а) ________________________________________________
(избранное место жительства)
__________________________________________________________________________
15. Возвращен(а)(водворен(а) в места лишения свободы /____/__/
Дата начала исчисления срока "____"____________ 20___ г.
в связи с: 15.1 отменой условно-досрочного освобождения на
срок______лет_______месяцев___дней
15.2 отменой условного осуждения (ч. 3 ст.64 УК РК) на
срок___лет_____месяцев___дней
15.3 отменой или истечением срока отсрочки ч.__(ч.ч.2,3) ст.74 УК РК на
срок_лет__месяцев__дней
15.4 назначением наказания, по правилам, предусмотренным ст.60 УК РК, лицу, к
которому ранее было применено условно-досрочное освобождение, либо условно
осужденному (ч. 5 ст.64 УК РК) или в период отсрочки отбывания наказания (ч.4 ст.74 УК РК).
15.5 заменой неотбытого срока ограничения свободы (ч. 3 ст.44 УК РК) на
срок____лет______месяцев____дней л/свободы.
Решение принято "___"______ 20___ г.
__________________________________________________________________________
дата вынесения постановления, наименование суда
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(содержание решения)
__________________________________________________________________________

16. Қайтыс болды "___"___________ 20___ ж. қайтыс болуды тіркеу туралы хабарлама жолданды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(АХАТ органының атауы, күні)
17. Хабарлама құрастырылды
__________________________________________________________________________
(мекеменің шартты атауы,
__________________________________________________________________________
олардың тұрған жері, (облыс, елді-мекен)
Орындаушы __________________________________________________
(қолы, тегі)
Бастық ____________________________________________________
(қолы, тегі)
"___"__________________ 20___ ж.
Ескерту: 1-6, 17-тармақтар барлық жағдайларда, 8-тек сотталғандарға, қалғандары – хабарламаны құрастырудағы мақсатқа қарай (босату, бас бостандығынан айыру орнына қайтару және басқалар) толтырылады.
(мөлшері 205 х 290)
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
6-қосымшасы
Қылмыстық құқық бұзушылық жасаған, ұсталған, белгілі тұрағы немесе жеке басын анықтайтын құжаттары жоқ тұлғаларға қатысты ақпараттық есепке алу құжаттарын рәсімдеу
Әліпбилік есеп карточкасы
(Қағиданың 1-қосымшасы)
Есепке алу құжаттарындағы жазбалар (қағаз тасымалдағыштарда) орыс тілінде компьютер техникасын қолдана отырып толтырылады. Техникалық мүмкіндіктер болмаған жағдайда қара немесе көк сиямен есептік құжаттарды анық болатындай етіп қолмен жазуға болады, бұл ретте тегі, аты және әкесінің аты баспа әріптерімен жазылуға тиісті. Түзетулер, тазартулар және жөндеулерге жол берілмейді.
Есепке алу субъектісінің туған күні мен туған жері, қылмыстық жауаптылыққа тартылғанға дейінгі тұрған жері, сондай-ақ қылмыстық қудалау органының атауы қысқартусыз көрсетіледі. Қылмыстық істің нөмірі көрсетілуі тиіс.
Карточканың 1-5 тармақтарымен көзделген деректемелер мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ҚР ҚПК 300-бабымен белгіленген жеке басты анықтайтын құжаттан толтырылады, бұл ретте олар қазақ тіліндегі әріптерден тұратын болса, жақшаның ішінде сауалнамалық деректер орыс транскрипциясында мына тәртіпте көрсетілуі қажет: Ә-А; Ғ-Г; Қ-К; Ө-О; Ұ,Ү-У; Ң-Н; І-Й; Һ-Х. Шетелдіктердің жеке басын анықтайтын құжаттарында сауалнамалық деректер мемлекеттік және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылған болса, әліпбилік есепке алу карточкасына мәліметтер орыс транскрипциясында енгізіледі.

16. Умер(ла) "___"___________ 20___ г. сообщение о регистрации смерти направлено
__________________________________________________________________________
(дата и наименование органа РАГС)
17. Извещение составлено ___________________________________________________
(условное наименование учреждения
__________________________________________________________________________
и их местонахождения, (населенный пункт, область)
Исполнитель __________________________________________________
(подпись, фамилия)
Начальник ____________________________________________________
(подпись, фамилия)
"___"__________________ 20___ г.
Примечание: Пункты 1-6, 17 заполняются во всех случаях, 8 только на осужденных,
остальные - в зависимости от цели составления извещения (освобождение, возвращение в
места лишения свободы и т.д.)
__________________________________________________________________________
(Размер 205 х 290)
Приложение 6
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Оформление информационных учетных документов в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения, задержанных, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих их личность
1.Алфавитная учетная карточка
(приложение 1 к Правилам)
Записи в учетных документах (на бумажных носителях) заполняются на русском языке с использованием компьютерной техники. В случаях отсутствия технических возможностей допускается разборчивое рукописное заполнение учетных документов, синим или черным красителем, при этом фамилия, имя и отчество подлежат написанию печатными буквами. Помарки, подчистки и исправления не допускаются.
Дата и место рождения, место жительства субъекта учета до привлечения к уголовной ответственности, а также наименование органа уголовного преследования указываются без сокращений. Указанию подлежит номер уголовного дела.
Реквизиты, предусмотренные пунктами 1-5 карточки, заполняются с документов, удостоверяющих личность, установленных статьей 300 УПК РК на государственном или русском языках, при этом, если они содержат специфические буквы казахского алфавита, в скобках указывается написание анкетных данных в русской транскрипции в следующем порядке: Ә - А; Ғ - Г; Қ - К; Ө - О; Ү,Ұ - У; Ң - Н; І - И; h – Х. Если в документах, удостоверяющих личность иностранцев, анкетные данные заполнены на языке ином от государственного и русского, в алфавитную учетную карточку сведения вносятся в русской транскрипции.

Тұлғада 1-3 тармақтармен қарастырылған деректеменің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты) тиісті тармақта "жоқ" деп жазылады.
ҚР азаматының төлқұжаты немесе жүргізуші куәлігі болғанда құжаттағы жоқ (ҚР азаматының төлқұжатында "әкесінің аты" және "туған жері: облыс", ал жүргізуші куәлігінде "туған күнінің күні, айы") сауалнамалық деректерді анықтау керек.
Ескерту: ҚР ҚПК 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес күдіктінің, айыпталушының жеке басын куәландыратын құжаты болмаған не жоғалған, оны жоғалтқан жағдайда, оны құжаттауды уәкілетті орган сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдармен келісу бойынша белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Шетел азаматы болып табылатын айыпталушыда,азаматтығы, жеке басын растайтын құжаты жоқ тұлғаларға ерекше жағдайда қылмыстық іске басқа құжат салынады.
Егер бұл құжаттарда әртүрлі деректер анықталса немесе есепке алынатын тұлғада бірнеше тегі, аты, әкесінің аты болса, онда өндірісінде істер (материалдар) бар тергеуші (анықтаушы), тергеу изоляторының, гауптвахтаның әкімшілігі сол қамаудағы тұлғалардың шын сауалнамалық деректерін анықтау үшін дереу шара қолданады.
Сот үкімдеріне сәйкес емес деректер табылса, есеп құжаттары құрастырылатын мекеменің әкімшілігі, тиісті мәліметтерді анықтау жөнінде үкім шығарған сотқа сұрау жібереді.
Қос тегі, аты, әкесінің аты бар тұлғаларға екі әліпбилік есеп карточкалары құрастырылады, онда тектері орын ауыстырып жазылады. Қосарланған аты, әкесінің аты жайындағы деректер күдік тудырған жағдайда, әліпбилік есеп карточкалары осы тәртіпте жүргізіледі, дұрыс сауалнамалық деректер алуға дереу шара қолданылады.
Егер қамаудағы (айыпталушы) белгіленген тәртіпте иеленбеген бірнеше тектерді, аттарды, әкесінің аттарын, оның ішінде бұрын сотты болғандарын атаса, әліпбилік есеп карточкасы жеке басты анықтау туралы құжаттың негізінде бір шынайы (тектік) тегі бойынша толтырылады. Басқа ойдан шығарылған тегі, аты, әкесінің аты бойынша әліпбилік есеп карточкалары толтырылмайды.
Тегі тере арқылы жазылатын тұлғаларға, тегі жеке басты куәландыратын құжатқа, сот үкіміне немесе есептік құжатты рәсімдеу үшін негіз болған басқа іс жүргізу актісіне сәйкес жазылып, бір әліпбилік есеп карточкасы толтырылады.
5-тармақта "облыс (қала), ал шет ел азаматтарына қосымша "ел" көрсетіледі.

В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 (фамилия, имя, отчество), в соответствующем пункте производится запись "не имеет".
При наличии паспорта гражданина РК или водительского удостоверения требуется уточнить отсутствующие в указанных документах анкетные данные (в паспорте гражданина Республики Казахстан отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения").
Примечание: согласно части 5 статьи 203 УПК РК, в случае отсутствия либо утери, утраты подозреваемым, обвиняемым документа, удостоверяющего личность, его документирование производится уполномоченным органом в порядке, установленном по согласованию с государственными органами, осуществляющими досудебное расследование.
В случае отсутствия у обвиняемого, являющегося иностранным гражданином, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к уголовному делу в исключительных случаях может быть приложен иной документ.
Если в документах обнаруживаются разноречивые данные или подлежащие учету лица значатся под несколькими фамилиями, именами или отчествами, следователи (дознаватели), в производстве которых находятся дела (материалы), администрация следственного изолятора, гауптвахты в отношении содержащихся под стражей, принимают срочные меры к установлению подлинных анкетных данных этих лиц.
При обнаружении разноречивых данных в приговорах судов администрация учреждений, где составляются учетные документы, направляет запросы об уточнении соответствующих данных в суды, вынесшие приговоры.
На лиц, имеющих двойные фамилии, имена или отчества, составляются две алфавитные учетные карточки, в которых входящие фамилии меняются местами.
В таком же порядке составляются алфавитные учетные карточки в тех случаях, когда вызывает сомнение достоверность сведений о двойных именах и отчествах, и принимаются срочные меры к установлению подлинных анкетных данных.
Если заключенный (обвиняемый) называет несколько фамилий, имен, отчеств, не приобретенных в установленном порядке, в том числе и те, под которыми ранее был судим, алфавитная учетная карточка на основании документа об установлении личности составляется на одну действительную (родовую) фамилию. На остальные вымышленные фамилии, имена, отчества алфавитная учетная карточка не составляется.
В отношении лиц, фамилия которых пишется через дефис, составляется одна алфавитная учетная карточка с написанием фамилии согласно документу, удостоверяющему личность, приговору суда или другому процессуальному акту, послужившему основанием для оформления учетного документа.
В пункте 5 указываются сведения "область (город)", об иностранных гражданах - дополнительно "страна".

7-тармақта азаматтың ЖСН-і толтырылуы тиіс. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ ҚР азаматтарына 7-деректемеде "жоқ" деп көрсетіледі.
Есеп карточкасының 8-тармағында қалада тұратын тұлғаларға елді мекеннің, көшенің (шағын ауданның және т.б.) аты, үйдің (құрылыстың және т.б.) және пәтердің (бөлменің және т.б.) нөмірі көрсетіледі. Мерзімді қызметтегі әскери қызметкерлердің есеп карточкасының 8-9 тармақтарында тұратын жері және әскери қызметке шақырылғанға дейінгі жұмыс орны көрсетіледі.
Жазасын өтеп жүрген кезде қылмыстық жауапқа тартылған тұлғаларға әліпбилік есеп карточкасының 8-тармағында оның сотталғанға дейінгі тұрғылықты мекенжайы, ал 9-тармағында "сотталған" деп жазылып Қылмыстық атқару жүйесі басқармасы мекемесінің, қоныс аудару мекемесінің және т.б, мекенжайы көрсетіледі, қоныс-колониясының және сол сияқты орналасқан орыны көрсетіледі. Бұл ретте, жазасын Қылмыстық атқару жүйесі басқармасында өтеуші тұлғаларға карточканың 12-тармағында "сотталған" деген жазу болуы керек.
Қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылған тұлғалардың әліпбилік есеп карточкасының 12-тармағында тұлғаның тергеу изоляторына, гауптвахтаға қамауға алынған күні көрсетіледі.
Қамауға алудан басқа бұлтартпау шарасы қолданылған тұлғалардың әліпбилік есеп карточкасын да "қамауға алынған" деген сөздің үстіне қабылданған бұлтартпау шарасы және оны қолдану туралы шыққан қаулының күні жазылады.
13-тармақта ұстау хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
14 тармақта тұлғаны айыпталушы ретінде тарту туралы қаулының шыққан күнін көрсету керек.
Әліпбилік есеп карточкасында қамауға алынған тұлғаның оң қолының сұқ саусағының іздері көрсетіледі, ал ол саусақ болмаса немесе онда ақау болса, кез келген келесі саусақтың ізі алынып, ол жайында төменгі жағына жазылады. Саусақ іздерінің көшірмесін желімдеп жапсыруға тыйым салынады.
Есеп карточкасында соттылық туралы мәліметтер қатаң түрде сот үкіміне сәйкес толтырылады. Соттың атауы және процесуалдық шешімнің мазмұны толық көлемде және қысқартусыз көрсетіледі.
Бұл ретте, егер тұлға қылмыстық іс бойынша Қылмыстық кодекстің ерекше бөлімінің әртүрлі баптарымен қарастырылған екі немесе одан да көп қылмыстар үшін сотталса, есеп карточкасында айыптаудың барлық баптары және ҚР ҚК 58-бабына сілтеме жасай отырып, қылмыстар жиынтығы бойынша ақтық жаза көрсетіледі.
Сотпен әрбір қылмыстық іс бойынша бөлек үкім шығарған жағдайда, сотталған тұлға бойынша әрбір қылмысқа жеке есеп құжаттары құрастырылады. Екінші қылмыс бойынша толтырылған есеп карточкасында және дактилоскопиялық картада, 12-тармақта "қамауға алынған" дегеннің орнына, тұлға екінші іс бойынша жауапқа тартылған деген мәлімет, 14-тармақта оны айыпталушы ретінде тарту туралы қаулы шығарылған күн көрсетілуі тиіс. "Кім қамауға алды" деген деректемеде оны жауапқа тарту туралы шешім қабылдаған органның атауы, ал 15, 16-тармақтарда жасалған қылмыстың түрі және баптар көрсетілуі тиіс.
Егер тұлға бір үкім бойынша жазасын өтеп болмай екінші қылмыс жасаса, онда жаңа есеп материалы құрастырылады. Бұл ретте карточканың сыртқы бетінде ҚР ҚК-нің 60-бабына сілтеме жасап, соңғы үкім бойынша сотталғандығы туралы деректер, алдыңғы үкім бойынша өтелмеген мерзімнің қосылғаны (сіңірілгені) ескеріліп, жазаның жалпы мерзімі көрсетіледі. Мына деректер көрсетілуге жатады: есепке алуға жататын тұлғаның бұрын қай сотпен, қашан, қай баппен, қандай мерзімге сотталғаны.
Қылмыстық жауапқа тарту (айыптау) бабы іс жүргізу шешімін толтырған кезде өзгерген болса, процесуалдық шешім туралы мәліметті толтырған кезде әліпбилік есеп карточкасының сыртқы бетінде тұлғаның ҚК-нің сараланғандығы туралы белгі қойылады.
Қосымша жаза, түзету мекемесінің режимі, жазаны санау мерзімі, үкімнің заңды күшіне енген күні көрсетілуге жатады. Рақымшылық жасалған тұлғаларға Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес жазу жүргізіледі.
Сотпен ҚР ҚК ерекше бөлімінің баптарымен қарастырылған жазаның жұмсақ түрі тағайындалған жағдайда, әіліпбилік есеп карточкасында, ҚР ҚК жалпы бөлімінің баптарына немесе тиісті нормативтік актіге сілтеме көрсетіледі.

В пункте 7 обязательному заполнению подлежит ИИН гражданина. На иностранцев, а также граждан РК, не имеющих ИИН, в 7 реквизите производится запись "не имеет".
В отношении лиц, проживающих в городе, в пункте 8 карточки указывается название населенного пункта, улицы (микрорайона и другие), номера дома (строения и другие) и квартиры (комнаты и другое). На военнослужащих срочной службы в пунктах 8 и 9 карточки указываются место жительства и работы до призыва на воинскую службу.
На лиц, привлеченных к уголовной ответственности в период отбывания наказания, в пункте 8 алфавитной учетной карточки указывается адрес его постоянного места жительства до осуждения, а в пункте 9 производится запись "осужденный" и указывается адрес места дислокации учреждений Управления уголовно-исполнительной системы, колонии-поселения и другие. При этом на лиц, отбывающих наказание в Управлении уголовно-исполнительной системы, в пункте 12 карточки также подлежит указанию запись "осужденный".
В случае применения меры пресечения в виде содержания под стражей в пункте 12 алфавитной учетной карточки указывается дата водворения лица в следственный изолятор, гауптвахту.
В случае применения меры пресечения, отличной от содержания под стражей над словом "заключен под стражу" указываются избранная мера пресечения и дата вынесения постановления об ее применении.
В пункте 13 указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 14 подлежит указанию дата вынесения постановления о квалификации деяния подозреваемого.
На алфавитных учетных карточках производится оттиск указательного пальца правой руки заключенного под стражу лица, а при отсутствии или дефекте этого пальца - оттиск любого следующего пальца с оговоркой об этом ниже оттиска. Наклеивать копии отпечатков пальцев запрещается.
Данные об осуждении в учетной карточке заполняются в строгом соответствии с приговором суда. Наименование суда и содержание процессуального решения указываются в полном объеме и без сокращений.
При этом, если лицо по уголовному делу осуждено за два или более уголовных правонарушений, предусмотренных разными статьями особенной части Уголовного кодекса, в алфавитной учетной карточке указываются все статьи обвинения и окончательное наказание по совокупности уголовных правонарушений со ссылкой на статью 58 УК РК.
При вынесении судом приговоров по каждому уголовному делу отдельно учетные документы составляются на каждое уголовное правонарушение, за которое лицо осуждено. В алфавитной учетной карточке и дактилоскопической карте, составленным по второму уголовному правонарушению, в пункте 12 карточки вместо "заключен под стражу" подлежат указанию сведения о том, что данное лицо привлечено по второму делу и в пункт 14 вносится дата утверждения прокурором обвинительного акта или протокола об уголовном проступке. В реквизите "кем заключен под стражу" подлежит указанию наименование органа, принявшего решение о привлечении, а в пунктах 15, 16 характер и статья совершенного уголовного правонарушения.
Если лицо до отбытия наказания по одному приговору совершит другое уголовное правонарушение, то составляется новый учетный материал. При этом на оборотной стороне карточки вносятся сведения об осуждении по последнему приговору, и со ссылкой на статью 60 УК РК, указывается общий срок наказания с учетом присоединения (поглощения) неотбытого срока наказания по предыдущему приговору. Указанию подлежат сведения: каким судом, когда, по какой статье и на какой срок было осуждено ранее лицо, подлежащее учету.
Если статья привлечения (обвинения) к уголовной ответственности была изменена, при заполнении сведений о процессуальном решении, на оборотной стороне алфавитной учетной карточки, делается отметка о переквалификации статьи УК РК.
Отражению подлежат дополнительные меры наказания, режим исправительного учреждения, срок исчисления наказания, сведения о вступлении приговора в законную силу. В отношении помилованных лиц производится запись о состоявшемся Указе Президента Республики Казахстан.
При назначении судом более мягкого наказания чем предусмотрено санкцией статьи особенной части УК РК, в алфавитной учетной карточке указывается ссылка на статью общей части УК РК или соответствующий нормативный правовой акт.

2. Дактилоскопиялық карта
(Қағиданың 2, 3, 4-қосымшалары)
Дактилоскопиялық картада қамауда отырған орынның немесе дактилоскопия жасаған органның атауы, оның құрастырылған күні және оны құрастырған қызметкердің тегі міндетті түрде көрсетіліп, барлық қарастырылған деректемелер толтырылады.
Тұлғаның сауалнамалық деректері дактилоскопиялық картаға белгілі тұрғылықты жері немесе жеке басты анықтайтын құжаттары жоқ тұлғалардың деректерін қоспағанда әліпбилік есепке алу карточкасын рәсімдеу қағидаларына сәйкес енгізіледі.
Қамауда ұстау бұлтартпау шарасы қолданылмаған қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдікпен ұсталған қамаудағы (сотталған) тұлғаларға дактилоскопия жасау кезінде, ұстау, қамауда ұстау туралы мәліметтер (осы Қағиданың 2-қосымшасы) тиісті хаттамаға сәйкес дактилоскопиялық картаға енгізіледі.
Әкімшілік тәртіпте сотталған және арнайы қабылдағышқа орналастырылған тұлғаларға дактилоскопия жасағанда ұстау/босату туралы мәліметтер (осы Қағиданың 4-қосымшасы) әкімшілік тәртіпте сотталған тұлғаларға арналған дактилоскопиялық картаға тұлғаны арнайы қабылдағыштан босату туралы қаулыға сәйкес енгізіледі. Белгілі тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлғаларға дактилоскопия жасағанда сауалнамалық деректері және ұстау/босату туралы мәліметтер белгілі тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлғаларға арналған дактилоскопиялық картаға (осы Қағиданың 3-қосымшасы) қадағалау-бөлу мекемелерінен тұлғаны босату туралы қаулысына сәйкес енгізіледі.
Қол саусақтарының іздері тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық түсіріледі, папиллярлық сызықтар жай көзге анық көрінетіндей айқын бейнеленуі тиіс.
Дактилоскопия жасалатын тұлғаның қолы немесе саусақтары жоқ болса, дактилоскопиялық картаның тиісті шаршысында қолын немесе саусақтарын жоғалту себебі (тірі кезінде кесіп алынып тасталған, теміржол жарақаты, іріңдеп шіріп кеткен және басқа) және күні көрсетіліп, тиісті белгі жасалынады. Қолы болмаған жағдайда себебі мен ескіру мерзімі көрсетілген анықтама қоса берілуі тиіс.
Саусақ іздерінің қойылу дұрыстығын тексеру үшін дактилоскопиялық картада оң және сол қолдар саусақтарының бақылау таңбалары қойылады, олар негізгі таңбалардың қойылу дұрыстығын салыстыру үшін қажет. Дактилоскопиялық картаның артқы бетінде алақандардың таңбалары қойылады.
Саусақтарының тері жабынының ауыруларына немесе басқа да уақытша ауыруларына (сынуы) байланысты папиллярлы сызықтарының айқын және анық бедерлерін алу мүмкін болмаған жағдайда қылмыстық қудалау органы бұндай саусақтарды (танылмаған мәйіттердің саусақтарын қоспағанда) емдеу бойынша шаралар қабылдайды. Саусақтар емдеуге келмеген жағдайда, дактилоскопия жасаған органның дәрігері дактилоскопиялық картаның артқы бетіне анықтама жазады.
Дактилоскопиялық картаның алдыңғы бетінде бақылау таңбаларынан төмен дактилоскопия жасалған тұлғаның (танылмаған мәйіттерді қоспағанда) қолы қойылады.
Дактилоскопия жасалушыда зақым, жарақат, тыртық және басқа да ерекшеліктер болған жағдайда, ол туралы мәлімет дактилоскопиялық картаның артқы бетінде "Дене кемістіктері" бағанында көрсетіледі. Татуировка болған жағдайда оның түрі мен мақмұны сипатталады.
Жеке басы анықталмаған мылқау-кереңге, сондай-ақ кең таралған тегі болса да, әкесіні аты жоқ тұлғаларға "Қосымша мәліметтер" тарауында олардың сотталғандығы туралы деректер жазылады.
Дактилоскопиялық карталар мекенжайларға конверттерді тікпестен ашық түрінде жолданады. Дене кемістіктері және ерекше белгілер туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.

2. Дактилоскопическая карта
(приложения 2, 3, 4 к Правилам)
В дактилоскопической карте заполняются все предусмотренные реквизиты с указанием наименования места заключения или органа, где производилось дактилоскопирование, даты составления и фамилии сотрудника, составившего дактилоскопическую карту.
Анкетные данные лица в дактилоскопической карте вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки, за исключением данных на лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность.
При дактилоскопировании лиц, содержащихся под стражей (осужденных), задержанных по подозрению в совершении уголовного правонарушения, к которым не применялась мера пресечения содержание под стражей, сведения о задержании, заключении под стражу в дактилоскопическую карту (приложение 2 к настоящим Правилам) вносятся согласно соответствующего протокола.
При дактилоскопировании лиц, арестованных в административном порядке и водворенных в специальный приемник, сведения о задержании/освобождении в дактилоскопическую карту на лиц, арестованных в административном порядке (приложение 4 к настоящим Правилам), вносятся в соответствии с постановлением об освобождении лица из специального приемника.
При дактилоскопировании лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность сведения об анкетных данных и задержании/освобождении в дактилоскопическую карту на лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность (приложение 3 к настоящим Правилам), вносятся в соответствии с постановлением об освобождении лица из приемника-распределителя.
Отпечатки пальцев рук должны производиться с полной прокаткой от одной кромки ногтя до другой, четким и ясным изображением папиллярных линий, обеспечивающим их подсчет невооруженным глазом.
При отсутствии у дактилоскопируемого руки или пальцев об этом делается отметка в соответствующих квадратах дактилоскопической карты с указанием причины (ампутация при жизни, железнодорожная травма, гнилостное разложение, другое) и времени потери руки или пальцев. При отсутствии руки должна быть приложена справка с указанием причины и сроков давности.
Для проверки правильности расположения отпечатков пальцев на дактилоскопической карте производятся контрольные оттиски пальцев правой и левой рук, необходимые для сверки правильности расположения основных оттисков. На оборотной стороне дактилоскопической карты производятся оттиски ладоней.
В случае, когда не представляется возможным получить четкие и ясные оттиски папиллярных линий ввиду заболеваний кожного покрова либо иного временного заболевания пальцев рук (переломов), органом уголовного преследования принимаются меры по лечению таких пальцев (за исключением пальцев неопознанных трупов). В случае, если пальцы не подлежат лечению, врачом органа проводившего дактилоскопирование, на оборотной стороне дактилоскопической карты дается справка.
На лицевой стороне дактилоскопической карты ниже контрольных оттисков ставится личная подпись дактилоскопируемого (за исключением неопознанных трупов).
При наличии у дактилоскопируемого увечий, повреждений, шрамов и других особенностей, сведения об этом указываются на оборотной стороне дактилоскопической карты в графе "Физические недостатки". При наличии татуировок указывается их вид и содержание.
На глухонемых, личность которых не установлена, а также на лиц, не имеющих отчества при распространенных фамилиях, в реквизите "Дополнительные сведения" записываются данные об их осуждении.
Дактилоскопические карты направляются адресатам в развернутом виде без прошивки конвертов.
Указанию подлежат сведения о физических недостатках и особых приметах.

3. Сотталған (қамауға алынған) туралы хабарлама
(Қағиданың 5-қосымшасы)
Сотталған (қамауға алынған) туралы хабарламада тегі, аты және әкесінің аты баспа әріптермен жазылуға жатады. Туған күні және жері, қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұрған жері, қысқартусыз көрсетіледі.
Сауалнамалық деректер, ұсталған күні, іс жүргізу шешімдері сотталған (қамауға алынған) туралы хабарламада әліпбилік есеп карточкасын рәсімдеу ережесіне сәйкес толтырылады.
Тұлғада 1-3 тармақтармен қарастырылған деректеменің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты) тиісті тармақта "жоқ" деп жазылады.
4-тармақта туған күні мен ЖСН көрсетілуі тиіс. Шетелдіктерге, сондай-ақ ЖСН-і жоқ ҚР азаматтарына 4-деректемеде ЖСН бағанында "жоқ" деп жазылады.
Қайтыс болған сотталғандар мен тегі кең тараған әкесінің аты жоқ тұлғаларға қатысты хабарламаның алдыңғы бетінде дактилоскопиялық формула қойылады.
7-тармақта ұстау хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
8-тармақта соттың атауы және іс жүргізу шешімі толық көлемде қысқартусыз көрсетіледі.Қылмыстардың жиынтығы бойынша заңмен қарастырылғаннан жұмсақтау жаза тағайындалғанда, сол тармақта ҚР ҚК-нің 55, 58, 60-баптарына сілтеме жасалынады. Қосымша жаза, түзету мекемесінің режимі, жазаны санау мерзімі көрсетілуге жатады.
Әскери сотпен сотталғандарға 8-тармақта аумағында осы тұлға сотталған мемлекеттің облысы көрсетіледі.
Үкімнің заңды күшіне енген күні туралы мәліметтер 9-тармаққа енгізіледі.
10-тармақта үкімнің өзгеруі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Хабарламаның 11-тармағында тұлғаның тергеу изоляторынан, гауптвахтадан түзеу мекемесіне айдауылмен әкетілген күні, сотталған жеткізілетін мекеменің аты мен орналасқан жері көрсетіледі.
12-тармақта жазаның өтелмеген бөлігін жазаның жұмсақтау түрімен алмастыру немесе тағайындалған жазаның мерзімін қысқарту туралы мәліметтер көрсетіледі (ҚР ҚК 73, 87-бб.). "Шешім қабылданды" деректемесінде шешімді қабылдау күні, оны шығарған соттың атауы және шешімнің толық мазмұны көрсетіледі.
13-тармақта "Босатылды" деген сөзден кейін босатудың негізіне және түпкілікті босатылған күніне сәйкес (12.1; 12.2; 12.3; 12.4; 12.5; 12.6) тармақтың нөмірі көрсетіледі. Әрі қарай, "Шешім қабылданды" деректемесінде босату туралы шешімнің қабылданған күні, оны шығарған соттың атауы және шешімнің толық мазмұны көрсетіледі. Рақымшылық қолданған жағдайда, "Рақымшылық туралы" Заңның бабы және ол қабылданған күн көрсетіледі.

3. Извещение об осужденном (заключенном под стражу)
(приложение 5 к Правилам)
В извещении об осужденном (заключенном под стражу) фамилия, имя и отчество подлежат написанию печатными буквами. Дата и место рождения, место жительства до привлечения к уголовной ответственности указываются без сокращений.
Сведения об анкетных данных, дате задержания, процессуальном решении в извещение об осужденном (заключенном под стражу) вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 (фамилия, имя, отчество), в соответствующем пункте производится запись "не имеет".
В пункте 4 указанию подлежит дата рождения и ИИН. На иностранцев, а также граждан РК, не имеющих ИИН, в 4 реквизите в графе ИИН производится запись "не имеет".
На умерших осужденных и лиц, не имеющих отчества, при распространенных фамилиях, на лицевой стороне извещения проставляется дактилоскопическая формула.
В пункте 7 извещения указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 8 наименование суда и содержание процессуального решения указываются в полном объеме и без сокращений. При назначении наказания по совокупности уголовных правонарушений, приговоров или более мягкого, чем предусмотрено законом, в этом же пункте делается ссылка на статьи. 55, 58, 60 УК РК. Отражению подлежат дополнительные меры наказания, режим исправительного учреждения, срок исчисления наказания.
На осужденных военными судами в пункте 8 отражается наименование области государства, на территории которой данное лицо было осуждено.
Сведения о вступлении приговора в законную силу вносятся в пункт 9.
В пункте 10 подлежат полному отражению сведения об изменении приговора.
В пункте 11 извещения на лиц, этапируемых из следственного изолятора, гауптвахты в исправительное учреждение, указывается дата убытия, наименование и местонахождение учреждения, куда направляется осужденный.
В пункте 12 отражаются сведения о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо сокращение срока назначенного наказания (ст.ст.73, 87 УК РК). В реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения, наименование суда его вынесшего и полное содержание решения.
В пункте 13 после слова "Освобожден(а)" указывается номер пункта (13.1; 13.2; 13.3; 13.4; 13.5; 13.6; 13.7) соответствующий основанию освобождения и дата фактического освобождения. В надлежащем пункте указывается статья, согласно которой лицо подлежит освобождению, и срок (условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, условно-досрочного освобождения). Далее, в реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения об освобождении, наименование органа его вынесшего и содержание решения. В случае применения амнистии указывается статья Закона "Об амнистии" и дата его принятия.

15-тармақта тұлғаны бас бостандығынан айыру орнына белгілеу бойынша, оның ішінде соттаудың күшін жоюға байланысты қайтару (орналастыру) туралы мәліметтер көрсетіледі. Бас бостандығынан айыру орнына қайтарудың мерзімінің басталатын күнінің негізіне сәйкес келетін (15.1; 15.2; 15.3; 15.4; 15.5) тармақтың нөмірі көрсетіледі. Тиісті тармақта тұлғаны бас бостандығынан айыру орнына қайтарудың (орналастыру) мерзімі көрсетіледі. Әрі қарай, "Шешім қабылданды" деректемесінде бас бостандығынан айыру орнына қайтару (орналастыру) туралы шешімнің қабылданған күні,оны шығарған органның атауы және мазмұны көрсетіледі.
11 және 16 тармақтарда тергеу изоляторының, гауптвахтаның түзеу мекемесінің және олардың орналасқан жерлері көрсетіледі.
Комитеттің басқа аумақтық органдарына және ХАБ жіберілуге тиісті хабарламаның алдыңғы бетінің жоғарғы бұрышында: мәліметтерді кім және қашан әліпбилік есеп карточкаларына енгізгендігі туралы жазылады.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
7-қосымшасы
Нысан
Жіберушінің пошталық индексі және мекенжайы: _____________
__________________________
__________________________
"___"_______________20__ж.
Дактилоскопиялық есепке алу бойынша тексерілуге
тиісті тұлғаларға арналған талап
__________________________________________________________________________
(талап жолданған орган атауы)
1. Тегі ___________________________________________________________________
2. Аты және әкесінің аты (болған жағдайда)_____________________________________
3. Туды "__"____________________________________________________19___жылы.
4. Туған жері ______________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен,
__________________________________________________________________________
(аймақ) ел)
5. Ұсталды "__"__________________20__жылы.
6. Сауалнамалық деректер жазылды ___________________________________________
(негізін көрсету: сөздерінен;
__________________________________________________________________________
құжаттың түрі мен деректемесі)
Бастық ___________________________________________________________________
(талапты жолдаған органның атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, қолы)
Орындаушы ______________________________________________________________
(тегі, қолы)
М.О.
Талап компьтерлік техникада немесе қолмен анық және айқын толтырылады. Талапты қолмен толтырған жағдайда жіберушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мекенжайы баспа әріптерімен жазылады.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
8-қосымшасы
Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды құру

В пункте 15 отражаются сведения о возвращении (водворении) лица в места лишения свободы по определению в том числе, в связи с отменой условного осуждения. Проставляется номер пункта (15.1; 15.2; 15.3; 15.4; 15.5) соответствующий основанию возвращения (водворения) лица в места лишения свободы, дата начала исчисления срока. В соответствующем пункте указывается срок, на который лицо возвращается (водворяется) в места лишения свободы. Далее, в реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения о возвращении (водворении), наименование органа его вынесшего и содержание решения.
В пунктах 11 и 17 проставляются условное наименование следственного изолятора, гауптвахты исправительного учреждения, а также их местонахождение.
В верхнем левом углу лицевой стороны извещения, подлежащего дальнейшему направлению в другие территориальные органы Комитета и МИБ, производится запись: кем и когда внесены сведения в алфавитные учетные карточки.
Приложение 7
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Почтовый индекс и адрес отправителя: _________________
__________________________ "___"_______________20__г.
Требование
на лиц, подлежащих проверке по дактилоскопическому учету
__________________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)
1. Фамилия ________________________________________________________________
2. Имя и отчество (при его наличии) __________________________________________
3. Родился "__"___________________________19___года.
4. Место рождения _________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт,
__________________________________________________________________________
(край) страна)
5. Задержан "__"__________________20__года.
6. Анкетные данные записаны ________________________________________________
(указать основание: со слов
__________________________________________________________________________
вид и реквизиты документа)
Начальник ________________________________________________________________
(наименование органа, направившего требование)
__________________________________________________________________________
(фамилия, подпись)
Исполнитель ______________________________________________________________
(фамилия, подпись)
М.П.
Требование заполняется на компьютерной технике или от руки четко и разборчиво.
При заполнении требования от руки фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес
отправителя пишутся печатными буквами.
Приложение 8
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Построение пофамильных и дактилоскопических картотек

1. Тегі бойынша картотекалар
Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алуларды жүргізу жөніндегі топтарда паспорттар жүргізіледі, олар хатшылықтың істер номенклатурасы бойынша есепке алынады және тұрақты сақтау мерзімдері бар.
Картотека паспортында мыналар көрсетіледі:
бір айда есепке қабылданған құжаттардың саны туралы мәліметтер;
сақтау мерзімдері бойынша бір айда есептен алынған құжаттардың саны туралы мәліметтер;
бір жылда есепке қабылданған және есептен алынған картотекалардың жалпы саны.
Тегі бойынша картотекаларды жүргізу жөніндегі жұмыс тәжірибесі оларды қатаң академиялық әліпби бойынша салу анықтама жұмысын жүргізуді қиындататынын, ал бірқатар жағдайларда тексерілетін адамдар туралы толық емес немесе бұрмаланған мәліметтерді ұсынуға әкеп соғатынын көрсетті. Бұл бірдей тектердің кейде әр түрлі көрсетілуіне байланысты, нәтижесінде бір адамға арналған есепке алу карточкалары әліпбидің әр түрлі орындарында орналасады.
Тегі бойынша картотекаларды құрудың негіздері:
1. Тегі бойынша картотекаларда әліпбилік есепке алу карточкалары (есепке алу карточкалары) тектердің, аттардың және әкелерінің аттарының әліпбиі бойынша орналастырылады.
Тектері, аттары және әкелерінің аттары бірдей адамдарға қатысты есепке алу карточкалары жасы үлкенінен бастап, туған жылдары бойынша орналастырылады - 1940, 1955, 1968, 1972 және т.с.с.
2. Тектері бірдей ер адамдар мен әйелдердің есепке алу карточкалары аттары мен әкелері аттарының әліпбиі бойынша орналастырылады.
3. Тектерінде айыру немесе жіңішкелік белгілері кездесетін адамдардың әліпбилік есепке алу карточкаларын картотекаға орналастырған кезде, олар назарға алынбайды. Автоматтандырылған деректер банкіне ақпаратты енгізген кезде "Ъ" әрпі "Ь" әрпіне алмастырылады.
4. Тектерінде қатарынан екі бірдей дауыссыз немесе дауысты әріптер кездесетін адамдардың есепке алу карточкалары әліпби бойынша бір әрпі бар ретінде орналастырылады.
5. Әліпбиді құру үрдісінде ұқсас тектер біріктіріледі.
6. Анықтама жұмысын жүргізген кезде және есепке алду карточкаларын әліпби бойынша орналастырған кезде қателіктерге жол бермеу мақсатында, қайта салуға жататын есепке алу карточкаларының орнына жекелеген тектерді, аттарды және буындарды біріктіру кезінде біріктіру жүргізілгені көрсетілген белгілік салғыштар қалдырылады.
7. Бұрын ойдан шығарылған сауалнамалық деректермен сотталған адамдар туралы есепке алу карточкалары ішкі істер органдарының немесе соттың актілері негізінде қалпына келтірілген тектері, аттары және әкелерінің аттары бойынша картотека әліпбиі бойынша орналастырылады. Ойдан шығарылған сауалнамалық деректері бар есепке алу карточкаларына өзгерту негіздері көрсетілген қалпына келтірілген сауалнама деректері енгізіледі. Бұл ретте оларда адам бұрын сотталғандағы сауалнамалық деректердің мәліметтері сақталады.

1. Пофамильные картотеки
В группах по ведению пофамильного и дактилоскопического учетов ведутся паспорта, которые учитываются по номенклатуре дел секретариата и имеют постоянный срок хранения.
В паспорте картотеки отражаются:
сведения о количестве документов, принятых на учет за месяц;
сведения о количестве документов, снятых с учета за месяц по срокам хранения;
общее количество карточек, принятых на учет и снятых с учета за год.
Опыт работы по ведению пофамильных картотек показал, что построение их по строгому академическому алфавиту усложняет ведение справочной работы, а в ряде случаев ведет к представлению неполных или искаженных сведений о проверяемых лицах. Это связано с тем, что одни и те же фамилии указываются иногда неодинаково, в результате чего учетные карточки на одно и тоже лицо находятся в разных местах алфавита.
Основные принципы построения пофамильных картотек:
1. Алфавитные учетные карточки (далее - учетные карточки) в пофамильных картотеках раскладываются по алфавиту фамилий, имен и отчеств.
Учетные карточки в отношении лиц, имеющих одинаковые фамилии, имена и отчества, размещаются по годам рождения, начиная со старших возрастов - 1940, 1955, 1968, 1972 и т.д.
2. Учетные карточки на мужчин и женщин, имеющих одинаковые фамилии, размещаются по алфавиту имен и отчеств.
3. При размещении в картотеку алфавитных учетных карточек на лиц, в фамилиях которых встречаются твердый или мягкий знаки, последние во внимание не принимаются. При вводе информации в автоматизированный банк данных "Ъ" заменяется на "Ь".
4. Учетные карточки на лиц, в фамилиях которых встречаются подряд две одинаковые согласные либо гласные буквы, размещаются по алфавиту как имеющие одну букву.
5. В процессе построения алфавита созвучные фамилии объединяются.
6. В целях недопущения ошибок при ведении справочной работы и размещении по алфавиту учетных карточек, объединение отдельных фамилий, имен и слогов вместо учетных карточек, подлежащих перекладке, оставляются сигнальные закладки с указанием в них, как произведено объединение.
7. Учетные карточки о лицах, в прошлом судимых под вымышленными анкетными данными, раскладываются по алфавиту картотеки по тем фамилиям, именам и отчествам, которые восстановлены на основании актов органов внутренних дел или суда. В учетные карточки с вымышленными анкетными данными вносятся восстановленные анкетные данные с указанием основания их изменения. При этом в них сохраняются сведения под какими анкетными данными лицо было ранее осуждено.

14. Әр кіші топтың ішінде дактилоскопиялық карталар қосымша формуланың алымының сандары бойынша өсу тәртібінде қойылады.
Мысалы, формулалары 7/9 - 11963 - 86764, 7/9 - 12712 - 73813 дактилоскопиялық карталар мына ретпен орналасады: алдымен формуласы 7/9 - 11932 – 79536 дактилоскопиялық карта, содан соң формуласы 7/9 - 11963 – 86764 дактилоскопиялық карта, содан кейін барып 7/9 - 12712 – 73813 орналасады.
15. Дактилоскопиялық карталардың бірдей негізгі формуласы және қосымша формуланың бірдей алымы болса олар қосымша формуланың алымының өсетін санына қарай тиісті кіші топтарға орналасады.
16. Дактилоскопиялық карталарды орналастырғанда мыналарды ескеру керек: алдымен негізгі формуласы 1/1 дактилоскопиялық карталар орналасуы тиіс, ал олардың біріншісі - қосымша формуланың ең аз алымы мен бөлімі бар дактилоскопиялық карта, одан кейін қосымша формуласының алымы үлкен сол негізгі формуламен тұрады. Негізгі формулалары 1/2, 1/3,..., 32/32 дактилокарталар сол реттілікпен орналасады. Сонымен, негізгі формуланың алымында 2, 3, 4..., 32 сандары бар дактилоскопиялық карталар осы бірізділікпен жүйеленеді.
Картотеканың ең соңында негізгі формуласы 32/32 және қосымша формуласының алымы мен бөлімі ең көп дактилоскопиялық карталар орналасады.
17. Үлкен көлемді дактилоскопиялық картотекада керекті дактилоскопиялық карталарды табу жұмысын жеңілдету мақсатында дактилоскопиялық карталарды өрнек секторлары бойынша орналастыруға болады:
біріншісі - саусақтары немесе саусақ өрнектері жоқ /кесілген/, жарақаты бар /0 санымен белгіленген/ адамдарға дактилоскопиялық карталар;
екіншісі - бір немесе бірнеше саусақтарында радиалдық /үлкен/ ілмек өрнектері бар карталар;
үшіншісі - бір немесе бірнеше саусақтарда доға өрнектері бар /1 саны/ дактилоскопиялық карталар;
төртіншісі – дактилоскопиялық картада иірілген /айналмалы/ өрнек болғанда:
1) сол дельта ішке орналасқан /7 саны/
2) дельта ортада орналасқан /8 саны/
3) сол дельта сыртта орналасқан /9 саны/
бесіншісі - басқалары, яғни ульнарлы /шынашақтың/ ілмек өрнектері бар дактилоскопиялық карталар.
Осы секторлардың әрқайсының ішінде, ал төртіншіде - үш кіші секторлардың ішінде, дактилоскопиялық карталар топтар бойынша орналасады:
осы топтардың әрқайсына тән өрнектері бар карталар алдымен бірінші саусақ бойынша, содан кейін екіншісі, үшіншісі және тағысын тағы;
тек бір оң немесе сол қолда екі немесе одан көп осындай өрнек болса – дактилоскопиялық карталар оң немесе сол қолда аралас (мысалы, 0 немесе 2) өзінше топ құрайды;
бұл секторлардың басқа карталары оң немесе сол қолда аралас (мысалы, 0 немесе 2) өзіндік топта орналасады.
Дактилоскопиялық карталар әрбір топтың ішінде осы Қағиданың 13-тармағына сәйкес формулалар бойынша орналасады.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
9-қосымшасы
АЕ ААЖ мен АДАЖ-ға ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу

14. Внутри каждой из подгрупп дактилоскопические карты раскладываются по цифрам числителя дополнительной формулы в нарастающем порядке.
15. При наличии дактилоскопических карт с одинаковой основной формулой и одинаковым числителем дополнительной формулы они раскладываются в соответствующие подгруппы по восходящим числам знаменателя дополнительной формулы.
16. При раскладке дактилоскопических карт необходимо учитывать, что вначале должны находиться дактилоскопические карты с основной формулой 1/1, причем первой из них - дактилоскопическая карта с наименьшим числителем и знаменателем дополнительной формулы, за ней с той же основной формулой, но с большим числителем дополнительной формулы. В той же последовательности размещаются дактилоскопические карты с основными формулами 1/2,1/3,...,32/32. Таким же образом систематизируются дактилоскопические карты, имеющие в числителе основной формулы цифры 2,3,4,...,32.
В конце картотеки размещаются дактилоскопические карты с основной формулой 32/32 и наибольшим числителем и знаменателем дополнительной формулы.
17. В целях облегчения работы по отысканию нужной дактилоскопической карты в аппаратах с большим объемом дактилоскопической картотеки можно размещать дактилоскопические карты по секторам узоров:
первый - дактилоскопические карты на лиц с отсутствующими /ампутированными/ пальцами или пальцевыми узорами, имеющими травматические повреждения /обозначенные цифрой 0/;
второй - карты, имеющие радиальные /большевые/ петлевые узоры на одном или нескольких пальцах;
третий - дактилоскопические карты с дуговыми узорами /цифра 1/ на одном или нескольких пальцах;
четвертый - при наличии на дактилоскопической карте завитковых /круговых/ узоров:
1) с внутренним расположением левой дельты /цифра 7/
2) со средним расположением дельт /цифра 8/
3) с внешним расположением левой дельты /цифра 9/
пятый - остальные, то есть дактилоскопические карты с ульнарными /мизинцевыми/ петлевыми узорами.
Внутри каждого из указанных секторов, а в четвертом - и внутри трех подсекторов, дактилоскопические карты раскладываются по группам:
карты, имеющие узор, характерный для любой из этих групп, раскладываются по первому пальцу, потом - по второму, третьему и так далее;
при наличии двух и более таких узоров на одной только правой или левой руке - дактилоскопические карты образуют самостоятельную группу смешанных (например, 0 или 2) на правой или левой руке;
остальные карты из этих секторов размещаются в самостоятельной группе смешанных (например, 0 или 2) на правой и левой руке.
Внутри каждой группы дактилоскопические карты размещаются по формулам согласно пункту 13 настоящего Приложения.
Приложение 9
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Ввод информационных учетных документов
в АИС СУ и АДИС

1. Комитеттің аумақтық органының қызметкері, әскери және көліктік органды қоса алғанда, АЕ ААЖ мен АДАЖ-ға енгізілген ақпараттың уақытылы және дұрыс болуына дербес жауапты болады.
2. АДАЖ-ға дактилоскопиялық карталарды енгізер алдында бір іс/хаттама бойынша бұрын енгізілген мәліметтердің болуын тексеру қажет. Қосарланған енгізуге жол берілмейді.
Бір адамға қатысты, бір іс/хаттама бойынша бірнеше дактилоскопиялық карта болған жағдайда, АДАЖ-ға неғұрлым анық таңбалары бар және толық мәліметтерді қамтитын дактилоскопиялық карта енгізіледі.
АДАЖ-ға мәліметтерді енгізгеннен кейін, дактилоскопиялық картада деректер қоры берген дактилоскопиялық картаның реттік нөмірі көрсетілген мөртаңба қойылады.
3. АЕ ААЖ-ға есепке алу мәліметтерін енгізерден бұрын Комитеттің аумақтық органының қызметкері, әскери және көліктік органдарды немесе олардың аудандық (қалалық) бөлімшесін қоса алғанда, АЕ ААЖ, ББСЖ, СДТБТ жүйелерінде осы адамға қатысты мәліметтердің болуын/болмауын тексереді.
1) бұрын АЕ ААЖ-не енгізілген сауалнамалық деректерде немесе басқа да мәліметтерде алшақтықтар анықталған жағдайда, қызметкер оларды нақтылау шараларын қабылдайда, қабылданған шаралардың нәтижелері бойынша жиырма төрт сағат ішінде АЕ ААЖ-не жеткіліксіз мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді және растаушы құжаттардың графикалық көшірмелерін қоса тіркейді (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың және басқа процестік құжаттары).
2) Тергеу изоляторынан, гауптвахтадан келіп түскен карточканы өңдеу барысында, АЕ ААЖ-нде тексерілетін адамға қатысты қамауда ұстаудан бөлек бұлтартпау шарасы бар бір қылмыстық іс бойынша карточка болған жағдайда, "бұлтартпау шарасы" және "күні" деректемелеріне тиісті түзету енгізу қажет. Жаңа карточка мұндай жағдайларда АЕ ААЖ-не енгізілмейді.
Сонымен қатар, АЕ ААЖ-нде бұрын қамауда ұсталған және бір қылмыстық іс бойынша тергеу изоляторына, гауптвахтаға қайта орналастырылған адамға қатысты мәліметтер болған жағдайда, жаңа карточка енгізілмейді. Бұл ретте, "бұлтартпау шарасы" және "күні" деректемелері өзгертілмейді, "қосымша белгілеулер" деректемесінде адамның тергеу изоляторына, гауптвахтаға қайта орналастырылған күні көрсетіліп, қамауда ұстау түріндегі бұлтартпау шарасының қайта қолданылғаны туралы тиісті жазба жүргізіледі.
3) Сауалнамалық, анықтама деректерінде алшақтықтар немесе СДТБТ не ББСЖ мәліметтеріндегі процестік шешімдердің (2015 жылға дейін қозғалған істер бойынша) сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, тексерілетін адамға қатысты растаушы құжаттардың (жеке басты куәландыратын құжаттар, қылмыстық қудалау органдарының немесе соттың және т.б. процестік құжаттары) негізінде Комитеттің аумақтық органының, әскери мен көліктік органды қоса алғанда арнайы есепке алу бөлімшесінің бастығы құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшелеріне, әскери мен көліктік бөлімшелерді қоса алғанда СДТБТ немесе ББСЖ қорларына тиісті түзету жүргізу қажеттігі туралы хабарлайды.
СДТБТ немесе ББСЖ мәліметтері Комитеттің басқа аумақтық органының түзетуіне жататын болса, Комитеттің алшақтықты анықтаған аумақтық органының бастығы Комитеттің тиісті аумақтық басқармасына растаушы құжаттарды қоса бере отырып, түзету жүргізу туралы өтінішхатпен жүгінеді.

1. Сотрудник территориального органа Комитета, включая военный и транспортный несет персональную ответственность за своевременность и достоверность вводимой информации в АИС СУ и АДИС.
2. Перед вводом дактилоскопических карт в АДИС необходимо проверить наличие ранее введенных сведений по одному и тому же делу/протоколу, и при отсутствии сведений осуществить ввод. Двойной ввод не допускается.
При наличии нескольких дактилоскопических карт в отношении одного лица, по одному и тому же делу/протоколу, в АДИС вводится дактилоскопическая карта с наиболее качественными отпечатками и содержащая полные сведения.
После ввода сведений в АДИС на дактилоскопической карте проставляется штамп с отражением порядкового номера дактилоскопической карты, присвоенный базой данных.
3. Перед вводом учетных сведений в АИС СУ сотрудник территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, либо их районного (городского) подразделения, проверяет наличие/отсутствие сведений в отношении данного лица в АИС СУ, ЕУСС, ЕРДР.
1) При выявлении расхождений в анкетных данных или других сведениях, ранее введенных в АИС СУ, сотрудник принимает меры к их уточнению, по результатам принятых мер в течение двадцати четырех часов обеспечивает ввод в АИС СУ недостающих сведений и прикрепляет графические копии подтверждающих документов (документы удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда).
2) В ходе обработки карточки, поступившей из следственного изолятора, гауптвахты при наличии в АИС СУ карточки на проверяемое лицо, по одному и тому же уголовному делу с мерой пресечения отличной от содержания под стражей, необходимо внести соответствующую корректировку в реквизиты "мера пресечения" и "дата". Новая карточка в таких случаях не вводится в АИС СУ.
Также, не вводится новая карточка при наличии в АИС СУ сведений в отношении лица, ранее содержащегося под стражей, и вновь водворенного в следственный изолятор, гауптвахту по одному и тому же уголовному делу. При этом, реквизиты "мера пресечения" и "дата" не меняются, в реквизите "дополнительные отметки" производится соответствующая запись о повторном применении меры пресечения в виде содержания под стражей с указанием даты водворения лица в следственный изолятор, гауптвахту.
3) При установлении расхождений в анкетных, установочных данных или несоответствия процессуальных решений в сведениях ЕРДР или ЕУСС (по делам возбужденным до 2015 года) на основании подтверждающих документов (документы удостоверяющие личность, процессуальные документы органов уголовного преследования или суда), имеющихся в отношении проверяемого лица, начальник подразделения специальных учетов территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, рапортом начальнику управления, информирует подразделение формирования правовой статистики, включая военный и транспортный, о необходимости проведения соответствующей корректировки базы ЕРДР или ЕУСС.
В случае, если сведения ЕРДР или ЕУСС подлежат корректировке другим территориальным органом Комитета, начальник территориального органа Комитета, выявивший расхождения, обращается с ходатайством о проведении корректировки в соответствующее территориальное управление Комитета, с приложением подтверждающих документов.

Құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшесінің қызметкері растаушы құжаттарды тексергеннен кейін, 1 жұмыс күні ішінде СДТБТ немесе ББСЖ-ге түзету жүргізеді. Өзге мемлекеттік органдарда (қылмыстық қудалау органдары, соттар, мұрағаттар және т.б.) нақтылауды қажет ететін қосымша тексеру жүргізген кезде, тиісті жауаптар алынғаннан кейін 1 жұмыс күні ішінде түзету жүргізіледі.
Комитеттің аумақтық органдарының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшесі, әскери мен көліктік органды қоса алғанда деректемелерге түзету енгізілген соң немесе СДТБТ немесе ББСЖ деректер қорына қате енгізілген мәліметтерді жойғаннан кейін, түзету бастамашысына және Комитеттің құқықтық статистиканы қалыптастыру басқармасына жазбаша хабарлайды, бас тартқан жағдайда, сол мерзімде бас тарту себебін көрсете отырып, түзету бастамашысына хабарлайды.
4. АЕ ААЖ-нде барлық ақпарат қатаң түрде тиісті деректемелерге, қысқартуларсыз және растаушы құжаттардың (қаулы, үкім, хабарлау, анықтама және басқа, ЖСН жоқ адамдар үшін: жеке куәлік, паспорт және басқа) графикалық көшірмелерін сала отырып енгізіледі.
5. Адамдардың сауалнамалық деректері АЕ ААЖ-не жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры" (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) ақпараттық жүйесіне онлайн енгізіледі.
ЖТ МДҚ-да мәліметтері жоқ шетелдіктердің, сондай-ақ ЖСН жоқ ҚР азаматтарының сауалнамалық деректері АЕ ААЖ-не жеке басты куәландыратын құжаттар негізінде енгізіледі.
Шетелдіктердің жеке басын куәландыратын құжаттарында сауалнамалық деректері қазақ және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылса, әліпбилік есепке алу карточкасын толтыру үшін әріптік белгілерін орыс әліпбиіне транслитерация жасау қажет.
Адамда деректемелердің бірі "тегі", "аты", "әкесінің аты" болмаған жағдайда, АЕ ААЖ-ндегі тиісті тармақ толтырылмай қалады.
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты немесе жүргізуші куәлігі болған жағдайда, көрсетілген құжаттарда жоқ анықтама деректерінің (Қазақстан Республикасы азаматының паспортында "әкесінің аты" және "туған жері: облысы" жоқ, жүргізуші куәлігінде – "туған күні мен айы") нақтылау талап етіледі, тек нақты деректер анықталғаннан кейін ғана мәліметтерді АЕ ААЖ-не енгізу қажет.
6. АЕ ААЖ-нде сот қылмыстық ісін (қудалауын) тоқтатқан адамға сот үкімінің (қаулысының) күні, соттың атауы қысқартусыз, ҚР ҚК және ҚПК баптарына сілтеме, сот үкімінің (қаулысының) заңды күшіне енген күні енгізіледі.
Қылмыстық қудалау органы қылмыстық істі (қудалауды) тоқтатқан кезде, АЕ ААЖ-нде қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы шығарған органның толық атауы, ҚР ҚК және ҚПК баптарына сілтеме, прокурордың бекітуі немесе қорытындысы туралы, яғни қылмыстық істі (қудалауды) тоқтату негізімен прокурордың келісуі туралы ақпарат көрсетіледі.
Қылмыстық істері (қудалауы) тоқтатылған (жергілікті есепке алу) адамдарға қатысты АЕ ААЖ-нде жауапты қызметкер куәландырған келесі растаушы құжаттардың графикалық көшірмелері қоса тіркеледі:
егер қылмыстық ісін (қудалауын) қылмыстық қудалау органдары іс жүргізумен тоқтатса, прокурормен келісілген қылмыстық істі (қудалауды) тоқтату туралы қаулы, қылмыстық іс ақтайтын негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда, прокурордың қылмыстық істі (қудалауды) тоқтатумен келісімі туралы дәлелді қорытындысының көшірмесі қосымша тіркеледі;
егер қылмыстық істі (қудалауды) сот тоқтатса, сот шешімінің заңды күшіне ену күнін көрсете отырып, қылмыстық істі (қудалауды) тоқтату турады қаулының (үкімнің) көшірмесі қоса тіркеледі.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
10-қосымшасы
Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда ақпараттық есепке алу құжаттарын және АЕ ААЖ мен АДАЖ-дегі мәліметтерді сақтау мерзімдерінің тізбесі

Сотрудник подразделения формирования правовой статистики, после проверки подтверждающих документов, в течении 1 рабочего дня осуществляет корректировку ЕРДР или ЕУСС. При проведении дополнительной проверки, требующей уточнения сведений в иных государственных органах (органы уголовного преследования, суды, архивы), корректировка производится в течении 1 рабочего дня после получения соответствующих ответов.
Подразделение формирования правовой статистики территориальных органов Комитета, включая военный и транспортный, в течение одного рабочего дня, после внесения корректировок в реквизиты или удаления ошибочно введенных сведений в базе данных ЕРДР или ЕУСС, письменно информируют инициатора корректировки и Управление формирования правовой статистики Комитета, а в случае отказа в те же сроки информирует об этом инициатора корректировки с указанием причин отказа.
4. В АИС СУ вся информация вводится строго в соответствующие реквизиты, без сокращений и с вложением графических копий подтверждающих документов (постановление, приговор, извещение, справки и т.д., для лиц, не имеющих ИИН: удостоверение личности, паспорт и т. п.).
5. Анкетные данные лица вводятся в АИС СУ онлайн через информационную систему "Государственная база данных "Физические лица" (далее - ГБД ФЛ) в соответствии с документами, удостоверяющими личность на государственном или русском языках.
Анкетные данные иностранцев, а также граждан РК, не имеющих ИИН, в отношении которых отсутствуют сведения в ГБД ФЛ, вводятся в АИС СУ на основании документов, удостоверяющих личность.
Если в документах, удостоверяющих личность иностранцев, анкетные данные заполнены на языке ином от казахского и русского, для заполнения алфавитной учетной карточки необходимо буквенные знаки транслитерировать в русский алфавит.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, "фамилия", "имя", "отчество", соответствующий пункт в АИС СУ остается не заполненным.
При наличии паспорта гражданина Республики Казахстан или водительского удостоверения требуется уточнить отсутствующие в указанных документах установочные данные (в паспорте гражданина РК отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения"), и только после установления достоверных данных вводить сведения в АИС СУ.
6. В АИС СУ на лицо, в отношении которого уголовное дело (преследование) прекращено судом, вводятся дата приговора (постановления) суда, наименование суда без сокращений, ссылка на статьи УК и УПК РК, дата вступления приговора (постановления) суда в законную силу.
При прекращении уголовного дела (преследования) органом уголовного преследования в АИС СУ, указывается полное наименование органа вынесшего постановление о прекращении уголовного дела, дата вынесения постановления, ссылка на статьи УК и УПК РК, информация об утверждении или заключении прокурора, то есть о согласии прокурора с основанием прекращения уголовного дела (преследования).
В отношении лиц, уголовные дела (преследования) по которым прекращены (местный учет), в АИС СУ прикрепляются заверенные ответственным сотрудником графические копии следующих подтверждающих документов:
если уголовное дело (преследование) прекращено производством органами уголовного преследования, то – согласованное с прокурором постановление о прекращении уголовного дела (преследования), в случае прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, дополнительно прилагается копия мотивированного заключения прокурора о согласии с прекращением уголовного дела (преследования);
если уголовное дело (преследование) прекращено судом, копия постановления (приговора) о прекращении уголовного дела (преследования) с указанием даты вступления судебного решения в законную силу.
Приложение 10
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Перечень
сроков хранения информационных учетных документов в пофамильных и дактилоскопических картотеках и сведений в АИС СУ и АДИС

1. Комитеттің және оның аумақтық органдарының тегі бойынша (әліпбилік) және дактилоскопиялық картотекаларында (деректер банктерінде) есепке алу құжаттары соттылықтың жойылу немесе алыну мерзімдеріне қарамастан сақталады. Орналасқан және алынған есепке алу құжаттарының саны туралы мәліметтер картотекалардың төлқұжаттарында көрсетуге жатады.
2. 3-тармақта көрсетілген адамдар туралы мәліметтер АЕ ААЖ-де үнемі сақталады.
3. Әліпбилік есепке алу карточкалары тегі бойынша (әліпбилік) картатекадан алынуға жатады және ол құқықтық статистика және арнайы есепке алу органының арнайы мұрағат қорына келесі мерзімде жіберіледі:
1) сотталған адамдардың және сот медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолданған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкалары олардың жасы 70 жасқа жеткенше, бірақ негізгі және қосымша жазасын түпкілікті өтеген сәттен бастап, болмаса медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы тағайындалғаннан кейін кемінде 15 жыл өткенше сақталады.
2) қылмыстық ісі тоқтатылған (ақтайтын негіздер бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді қоспағанда) адамдарға, қылмыстық заңнаманың ізгілендіруіне байланысты баптары декриминализацияланған, айыпты деп танылған адамдарға және Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық процестік кодекстерінің ережелерінің негізінде қылмыстық жауапкершіліктен немесе сот тағайындаған жазадан босатылған адамдарға әліпбилік есепке алу карточкалары басқа соттылықтарына қарамастан, тиісті сот шешімдері шықан күннен бастап 10 жыл сақталады.
4. Істері бойынша қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді алу мүмкін емес болған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкалары бұлтартпау шарасы қолданылған күннен бастап 10 жыл өткен соң тегі бойынша картотекадан алынады және АЕ ААЖ-нен есептен алынады (АЕ ААЖ-нде адамды қылмыстық жауаптылыққа одан әрі тартуға немесе соттауға қандай да бір растаушы құжаттардың болмауын растайтын құзыретті органдар құжаттарының (жауаптарының) графикалық көшірмелерін сала отырып).
5. Сот шешімі бойынша ақталған, сондай-ақ қылмыстық істері ақтайтын негіздер бойынша, болмаса маңыздылығы аз болғандықтан тоқтатылған істер бойынша адамдарға арналған әліпбилік есепке алу карточкалары тегі бойынша картотекадан алынады және (АЕ ААЖ әліпбилік есепке алу карточкасының және процестік шешімнің графикалық көшірмесін тіркей отырып) тиісті процестік шешімді алғаннан кейін, басқа соттылықтарына қарамастан, АЕ ААЖ-нен есептен алынады.
6. КСРО қауіпсіздік органдары іздеу жариялаған адамдарға арналған іздеу карточкалары Комитеттің арнайы қорына жіберіледі.

1. В пофамильных (алфавитных) и дактилоскопических картотеках Комитета и его территориальных органов учетные документы хранятся независимо от сроков погашения или снятия судимости. Сведения о количестве размещенных и изъятых учетных документов подлежат отражению в паспортах картотек.
2. Сведения о лицах, отраженных в пункте 3 хранятся в АИС СУ постоянно.
3. Алфавитные учетные карточки подлежат изъятию из пофамильных картотек, с направлением в специальный архивный фонд органов правовой статистики и специальных учетов в следующие сроки:
1) алфавитные учетные карточки на осужденных лиц, и лиц, которым назначены судом принудительные меры медицинского характера, хранятся до достижения ими 70-летнего возраста, но не менее 15 лет со дня фактического отбытия основного и дополнительного наказания, или прекращения применения принудительных мер медицинского характера.
2) на лиц, осужденных по статьям, которые декриминализованы в связи с гуманизацией уголовного законодательства, признанных виновными и освобожденных от уголовной ответственности или отбытия назначенного судом наказания на основании положений Уголовного, Уголовно-процессуального кодексов Республики Казахстан, в отношении которых уголовные дела прекращены (за исключением уголовных дел, прекращенных по реабилитирующим основаниям) алфавитные учетные карточки хранятся 10 лет со дня вынесения соответствующего процессуального решения независимо от других судимостей.
4. Алфавитные учетные карточки на лиц, в отношении которых не представилось возможным добыть сведения о принятом по их делу процессуальном решении, изымаются из пофамильной картотеки по истечении 10 лет со дня применения меры пресечения, и снимаются с учета в АИС СУ (с вложением в АИС СУ графических копий документов (ответов) компетентных органов, подтверждающих отсутствие каких-либо сведений о дальнейшем привлечении лица к уголовной ответственности либо осуждении).
5. На лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям, или в силу малозначительности, алфавитные учетные карточки изымаются из пофамильной картотеки и снимаются с учета в АИС СУ (с добавлением в АИС СУ графических копий алфавитной карточки и процессуального решения) сразу после получения соответствующих процессуальных решений независимо от других судимостей.
6. На лиц, розыск которых объявлен органами безопасности СССР, розыскные карточки передаются в специальный фонд Комитета.

7. Дактилоскопиялық картотекада тұрған адамдардың дактилоскопиялық карталары әліпбилік есепке алу карточкаларының сақталу мерзіміне қарамастан, олар 70 жасқа келгенше, бірақ соңғы қылмыстық ісі бойынша қамауға алынған (қамалған) күнінен 15 жылдан кем емес мерзімге сақталады.
8. Түзету мекемесінде қайтыс болған, айыпталушы ретінде тартылған адамдарға, ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық істері сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында тоқтатылған адамдарға, сонымен бірге өліміне байланысты дактилоскопиялық карталар тиісті құжаттар келіп түскеннен кейін алынады.
9. Өлім жазасына сотталғандарға арналған дактилоскопиялық карталар үкімнің орындалғаны туралы хабарлама алынған бойда алынады.
10. Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтаған кезде танылған адамның дактилоскопиялық карталары Комитеттің аумақтық органның дактилоскопиялық картотекасынан алып тастауға жатады. Алынған дактилоскопиялық карталардың, тану хаттамаларының көшірмелері Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетке жіберіледі.
11. АДАЖ-дан жоюға 95 жасқа жетуге байланысты, дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастағаннан кейін, дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастағаннан кейін бір жыл өткен соң, көрсетілген мәліметтер жатады:
12. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың есепке алу құжаттары жалпы тәртіпте сақталады.
13. Қағаз тасығыштағы сотталған (қамауға алынған) туралы хабарлаулар тегі бойынша есепке алу бөлімшелерінде кейіннен 1 жыл сақтау мерзімімен ведомстволық мұрағатқа жолдай отырып, олар келіп түскен күннен бастап 1 жыл ішінде сақталады.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
11-қосымшасы
Нысан
Арнайы есепке алу басқармасы
Ақпараттық есепке алу құжаттары
орталықтандырылған есепке жолданатын адамдардың
тізімі
20___ ж. "____"____________ бастап "____"__________ дейінгі аралықта
Реттік №
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
Қамауға алынған күні
Дактилоскопиялық формуласы
Дактилоскопиялық карталардың және әліпбилік есепке алу карточкаларының саны
хабарлауды тергеу абақтысының жіберген күні және шығ. №
хабарлаудың аумақтық басқармаға келіп түскен күні және кіріс №
Басқарма бастығы _______________________________________________
(аумақтық органның, қолы, тегі)
Ескерту: тізімге есептік кезеңдегі жазасын өтейтін жерге кеткен барлық сотталған адамдар (транзитпен өтетіндерден басқалар) кіреді
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың арнайы
есебін, ұстап алынған, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
есебін жүргізу және пайдалану
қағидаларының
12-қосымшасы
Мемлекетаралық ақпарат банкіне ұсынуға жататын
ақпараттық есепке алу құжаттарының тізбесі
Мемлекетаралық ақпарат банкіне төендегі адамдарға қатысты ақпараттық есепке алу құжаттары жолдануға жатады:

7. Дактилоскопические карты на лиц состоящих в дактилоскопической картотеке хранятся до достижения ими 70-летнего возраста, независимо от сроков хранения учетных алфавитных карточек, но не менее 15 лет со дня заключения под стражу (ареста) по последнему уголовному делу.
8. Дактилоскопические карты на лиц, умерших в исправительных учреждениях, привлеченных в качестве обвиняемых, уголовные дела, в отношении которых прекращены на стадии досудебного производства по реабилитирующим основаниям, а также в связи со смертью, изымаются по получении соответствующих документов.
9. Дактилоскопические карты на осужденных к смертной казни изымаются по получению сообщений об исполнении приговора.
10. При установлении личности неопознанного трупа дактилоскопические карты опознанного лица подлежат изъятию из картотеки территориального органа Комитета. Копии изъятых дактилоскопических карт, протоколов опознания направляются в Комитет по правовой статистике и специальным учетам.
11. Удалению из АДИС подлежат сведения в отношении лиц по достижению 95 - летнего возраста, после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива, по истечении одного года после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива.
12. На иностранных граждан и лиц без гражданства учетные документы хранятся в общем порядке.
13. Извещения об осужденном (заключенном под стражу), на бумажных носителях, хранятся в подразделениях пофамильного учета в течении 1 года со дня их поступления, с последующим направлением на хранение в ведомственный архив, со сроком хранения 1 год.
Приложение 11
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Управление специальных учетов
Список
лиц, информационные учетные документы в отношении которых
направляются на централизованный учет
с "____"____________ по "____"__________20___г.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество (при его наличии)
дата
рождения
дата
заключения под стражу
дактилоскопическая
формула
количество
дактилоскопических
карт и алфавитных учетных карточек
дата
и исх. №
направления
извещений
следственным
изолятором
дата
регистрации
и входящий
№ поступления извещений в
территориальном
управлении
Начальник управления ______________________________________________________
(территориального органа, подпись, фамилия)
Примечание: в список включаются все осужденные лица, убывшие в места лишения свободы для отбывания наказания за отчетный период (кроме транзитно-пересыльных).
Приложение 12
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Перечень
информационных учетных документов, подлежащих представлению в Межгосударственный информационный банк
Направлению в Межгосударственный информационный банк подлежат информационные учетные документы в отношении:

1) Жасаған қылмыстары үшін ҚР ҚК төмендегі баптарымен сотталған Қазақстан Республикасының азаматтары:
1. 99-бап 1, 2-бөліктер (адам өлтіру);
2. 101-бап 1, 2-бөліктер (аффект жағдайында жасалған адам өлтiру);
3. 105-бап 3-бөлік (өзiн-өзi өлтiруге дейiн жеткiзу);
4. 106-бап 1, 2, 3-бөліктер (денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру);
5. 110-бап 2-бөлік (қинау);
6. 116-бап 2, 3-бөліктер (адамның ағзалары мен тiндерiн алып қоюға мәжбүрлеу немесе заңсыз алып қою);
7. 118-бап 3-бөлік (адамның иммун тапшылығы вирусын (АИТВ/ЖИТС) жұқтыру);
8. 120-бап 2, 3, 4-бөліктер (зорлау);
9. 121-бап 2, 3, 4-бөліктер (сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттері);
10. 122-бап 2, 3-бөліктер (он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттер жасау);
11. 124-бап (жас балаларды азғындық жолға түсіру);
12. 125-бап (адамды ұрлау);
13. 126-бап 3-бөлік (бас бостандығынан заңсыз айыру);
14. 128-бап 2, 3, 4-бөліктер (адам саудасы);
15. 132-бап (кәмелетке толмаған адамды қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға тарту);
16. 133-бап 3-бөлік (кәмелетке толмаған адамды қоғамға жат әрекеттер жасауға тарту);
17. 134-бап 2, 3, 4-бөліктер (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға тарту);
18. 135-бап (кәмелетке толмағандар саудасы);
19. 136-бап (баланы ауыстыру);
20. 143-бап 3-бөлік (кәмелетке толмаған адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге заңсыз әкету);
21. 146-бап 2, 3-бөліктер (азаптаулар);
22. 157-бап 2-бөлік (принуждение к участию в забастовке или к отказу от участия в забастовке);
23. 160-бап (басқыншылық соғысты жоспарлау, дайындау, тұтандыру немесе жүргiзу);
24. 161-бап 2-бөлік (басқыншылық соғысты тұтандыруға насихат жүргiзу немесе жария түрде шақыру);
25. 162-бап (жаппай қырып-жою қаруын өндiру, иемдену немесе өткізу);
26. 163-бап (соғыс жүргiзудiң тыйым салынған құралдары мен әдiстерiн қолдану);
27. 166-бап (қарулы қақтығыс уақытындағы әрекетсіздік не қылмыстық бұйрық беру);
28. 168-бап (геноцид);
29. 170-бап (жалдамалылық);
30. 171-бап (жалдамалыларды дайындайтын базалар (лагерьлер) құру);
31. 172-бап (шетелдік қарулы қақтығыстарға қатысу);
32. 173-бап (халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау);
33. 174-бап (әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық немесе дiни алауыздықты қоздыру);
34. 175-бап (мемлекетке опасыздық жасау);
35. 176-бап (тыңшылық);
36. 179-бап (Билікті басып алуды немесе ұстап тұруды насихаттау немесе оған жария түрде шақыру, сол сияқты билікті басып алу немесе ұстап тұру не Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгерту);

1) граждан Республики Казахстан, осужденных за совершение уголовных правонарушений, предусмотренных следующими статьями УК РК:
1. статья 99 части1, 2 (убийство);
2. статья 101 части 1, 2 (убийство, совершенное в состоянии аффекта);
3. статья 105 часть 3 (доведение до самоубийства);
4. статья 106 части 1, 2, 3 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью);
5. статья 110 часть 2 (истязание);
6. статья 116 части 2, 3 (принуждение к изъятию или незаконное изъятие органов и тканей человека);
7. статья 118 часть 3 (заражение вирусом иммунодефицита человека (вич/спид));
8. статья 120 части 2, 3, 4 (изнасилование);
9. статья 121 части 2, 3, 4 (насильственные действия сексуального характера);
10. статья 122 части 2, 3 (половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста);
11. статья 124 (развращение малолетних);
12. статья 125 (похищение человека);
13. статья 126 часть 3(незаконное лишение свободы);
14. статья 128 части 2, 3, 4 (торговля людьми);
15. статья 132 (вовлечение несовершеннолетнего в совершение уголовных правонарушений);
16. статья 133 часть 3 (вовлечение несовершеннолетнего в совершение антиобщественных действий);
17. статья 134 части 2, 3, 4 (вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией);
18. статья 135 (торговля несовершеннолетними);
19. статья 136 (подмена ребенка);
20. статья 143 часть 3 (незаконный вывоз несовершеннолетнего лица за пределы Республики Казахстан);
21. статья 146 части 2, 3 (пытки);
22. статья 157 часть 2 (принуждение к участию в забастовке или к отказу от участия в забастовке);
23. статья 160 (планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны);
24. статья 161 часть 2 (пропаганда или публичные призывы к развязыванию агрессивной войны);
25. статья 162 (производство, приобретение или сбыт оружия массового поражения);
26. статья 163 (применение запрещенных средств и методов ведения войны);
27. статья 166 (бездействие либо дача преступного приказа во время вооруженного конфликта);
28. статья 168 (геноцид);
29. статья 170 (наемничество);
30. статья 171 (создание баз (лагерей) подготовки наемников);
31. статья 172 (участие в иностранных вооруженных конфликтах);
32. статья 173 (нападение на лиц или организации, пользующихся международной защитой);
33. статья 174 (возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой, сословной или религиозной розни);
34. статья 175 (государственная измена);
35. статья 176 (шпионаж);
36. статья 179 (пропаганда или публичные призывы к захвату или удержанию власти, а равно захват или удержание власти либо насильственное изменение конституционного строя Республики Казахстан);

37. 180-бап (сепаратистік әрекет);
38. 181-бап (қарулы бүлiк);
39. 182-бап (экстремистік топ құру, оған басшылық ету немесе оның әрекетіне қатысу);
40. 184-бап (диверсия);
41. 185-бап 3-бөлік (мемлекеттiк құпияларды заңсыз жинау, тарату, жария ету);
42. 188-бап 3, 4-бөліктер (ұрлық);
43. 190-бап 2, 3, 4-бөліктер (алаяқтық);
44. 191-бап 2, 3, 4-бөліктер (тонау);
45. 192-бап (қарақшылық);
46. 193-бап (ерекше құндылығы бар заттарды жымқыру);
47. 194-бап 2, 3, 4-бөліктер (қорқытып алу);
48. 197-бап (мұнайдың және мұнай өнiмдерiнің шығарылу заңдылығын растайтын құжаттарсыз оларды тасымалдау, иемдену, өткiзу, сақтау, сондай-ақ мұнайды қайта өңдеу);
49. 200-бап 3, 4-бөліктер (автомобильдi немесе өзге де көлiк құралын жымқыру мақсатынсыз құқыққа сыйымсыз иеленіп алу);
50. 202-бап 2, 3-бөліктер (бөтеннің мүлкін қасақана жою немесе бүлдiру);
51. 203-бап (ерекше құндылығы бар заттарды қасақана жою немесе бүлдіру);
52. 210-бап 2, 3-бөліктер (зиян келтіретін компьютерлік бағдарламалар мен бағдарламалық өнімдерді жасау, пайдалану немесе тарату);
53. 211-бап 3-бөлік (қолжетімділігі шектелген электрондық ақпараттық ресурстарды құқыққа сыйымсыз тарату);
54. 215-бап 2, 3-бөліктер (жалған кәсіпкерлік);
55. 218-бап 2, 3-бөліктер (қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыру (жылыстату));
56. 231-бап (жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау, сақтау, алып өту немесе өткізу);
57. 232-бап (жалған төлем карточкалары мен өзге де төлем және есеп айырысу құжаттарын жасау немесе өткізу);
58. 234-бап (экономикалық контрабанда);
59. 242-бап (банк операциялары туралы көрiнеу жалған мәлiметтер ұсыну);
60. 255-бап (терроризм актісі);
61. 256-бап (терроризмдi насихаттау немесе терроризм актiсiн жасауға жария түрде шақыру);
62. 257-бап (террористiк топ құру, оған басшылық ету және оның әрекетіне қатысу);
63. 258-бап (террористiк немесе экстремистiк әрекетті қаржыландыру және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілік);
64. 259-бап (террористiк не экстремистiк әрекетті ұйымдастыру мақсатында адамдарды азғырып көндіру немесе даярлау не қаруландыру);
65. 260-бап (террористік немесе экстремистік даярлықтан өту);
66. 261-бап (адамды кепiлге алу);
67. 262-бап (ұйымдасқан топ, қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
68. 263-бап (қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);

37. статья 180 (сепаратистская деятельность);
38. статья 181 (вооруженный мятеж);
39. статья 182 (создание, руководство экстремистской группой или участие в ее деятельности);
40. статья 184 (диверсия);
41. статья 185 часть 3 (незаконное собирание, распространение, разглашение государственных секретов);
42. статья 188 части 3, 4 (кража);
43. статья 190 части 2, 3, 4 (мошенничество);
44. статья 191 части 2, 3, 4 (грабеж);
45. статья 192 (разбой);
46. статья 193 (хищение предметов, имеющих особую ценность);
47. статья 194 части 2, 3, 4 (вымогательство);
48. статья 197 (транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти без документов, подтверждающих законность их происхождения);
49. статья 200 части 3, 4 (неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения);
50. статья 202 части 2, 3 (умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества);
51. статья 203 (умышленное уничтожение или повреждение предметов, имеющих особую ценность);
52. статья 210 части 2, 3 (создание, использование или распространение вредоносных компьютерных программ и программных продуктов);
53. статья 211 часть 3 (неправомерное распространение электронных информационных ресурсов ограниченного доступа);
54. статья 215 части 2, 3 (лжепредпринимательство);
55. статья 218 части 2, 3 (легализация (отмывание) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем);
56. статья 231 (изготовление, хранение, перемещение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг);
57. статья 232 (изготовление или сбыт поддельных платежных карточек и иных платежных и расчетных документов);
58. статья 234 (экономическая контрабанда);
59. статья 242 (представление заведомо ложных сведений о банковских операциях);
60. статья 255 (акт терроризма);
61. статья 256 (пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма);
62. статья 257 (создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности;
63. статья 258 (финансирование террористической или экстремистской деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму);
64. статья 259 (вербовка или подготовка либо вооружение лиц в целях организации террористической либо экстремистской деятельности);
65. статья 260 (прохождение террористической или экстремистской подготовки);
66. статья 261 (захват заложника);
67. статья 262 (создание и руководство организованной группой, преступной организацией, а равно участие в них);
68. статья 263 (создание и руководство преступным сообществом, а равно участие в нем);

69. 264-бап (трансұлттық ұйымдасқан топ, трансұлттық қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
70. 265-бап (трансұлттық қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
71. 266-бап (қылмыстық топтың әрекетін қаржыландыру, сол сияқты мүлiктi сақтау, бөлу, қаржыландыру арналарын әзiрлеу);
72. 267-бап (заңсыз әскерилендiрiлген құралымды ұйымдастыру);
73. 268-бап (бандитизм);
74. 269-бап (ғимараттарға, құрылыстарға, қатынас және байланыс құралдарына шабуыл жасау немесе оларды басып алу);
75. 270-бап (әуе немесе су кемесін не жылжымалы темiржол составын айдап әкету, сол сияқты басып алу);
76. 271-бап (теңiз қарақшылығы);
77. 272-бап 3, 4-бөліктер (жаппай тәртiпсiздiк);
78. 273-бап (терроризм актiсi туралы көрiнеу жалған хабарлау);
79. 281-бап 2, 3-бөліктер (жарылыс қаупi бар объектiлерде қауiпсiздiк қағидаларын бұзу);
80. 282-бап 2, 3-бөліктер (ғарыш қызметiн жүзеге асыру кезiнде қауiпсiздiк қағидаларын бұзу);
81. 283-бап 2-бөлік (радиоактивтi заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен заңсыз жұмыс істеу);
82. 284-бап 2, 3, 4-бөліктер (радиоактивтi заттарды, радиоактивті қалдықтарды немесе ядролық материалдарды жымқыру не қорқытып алу);
83. 285-бап 4, 5-бөліктер (радиоактивтi заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен жұмыс iстеу қағидаларын бұзу);
84. 286-бап 2, 3-бөліктер (айналыстан алып қойылған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы);
85. 287-бап 2, 3, 4, 5-бөліктер (қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды және жарылыс құрылғыларын заңсыз иемдену, беру, өткiзу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру);
86. 288-бап 2-бөлік (қаруды заңсыз жасау);
87. 289-бап (атыс қаруын ұқыпсыз сақтау);
88. 290-бап 3-бөлік (қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды немесе жарылыс құрылғыларын күзету жөнiндегi мiндеттердi тиiсiнше орындамау);
89. 293-бап 3-бөлік (бұзақылық);
90. 294-бап (тағылық);
91. 296-бап (есірткі, психотроптық заттармен, сол тектестермен, прекурсорлармен өткізу мақсатынсыз заңсыз жұмыс істеу);
92. 297-бап 2, 3, 4-бөліктер (есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді өткізу мақсатында заңсыз дайындау, қайта өңдеу, иемдену, сақтау, тасымалдау, жөнелту не өткізу);
93. 308-бап 2-бөлік (жезөкшелiкпен айналысуға тарту);
94. 312-бап (кәмелетке толмағандардың порнографиялық бейнелерi бар материалдарды немесе заттарды дайындау және олардың айналымы не оларды порнографиялық сипаттағы ойын-сауық iс-шараларына қатысу үшiн тарту);

69. статья 264 (создание и руководство транснациональной организованной группой, транснациональной преступной организацией, а равно участие в них);
70. статья 265 (создание и руководство транснациональным преступным сообществом, а равно участие в нем);
71. статья 266 (финансирование деятельности преступной группы, а равно хранение, распределение имущества, разработка каналов финансирования);
72. статья 267 (организация незаконного военизированного формирования);
73. статья 268 (бандитизм);
74. статья 269 (нападение на здания, сооружения, средства сообщения и связи или их захват);
75. статья 270 (угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава);
76. статья 271 (пиратство);
77. статья 272 части 3, 4 (массовые беспорядки);
78. статья 273 (заведомо ложное сообщение об акте терроризма);
79. статья 281 части 2, 3 (нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах);
80. статья 282 части 2, 3(нарушение правил безопасности при осуществлении космической деятельности);
81. статья 283 часть 2 (незаконное обращение с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами);
82. статья 284 части 2, 3, 4 (хищение либо вымогательство радиоактивных веществ, радиоактивных отходов или ядерных материалов);
83. статья 285 части 4, 5 (нарушение правил обращения с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами);
84. статья 286 части 2, 3 (контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено);
85. статья 287 части 2, 3, 4, 5 (незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств);
86. статья 288 часть 2 (незаконное изготовление оружия);
87. статья 289 (небрежное хранение огнестрельного оружия);
88. статья 290 часть 3 (ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств);
89. статья 293 часть 3 (хулиганство);
90. статья 294 (вандализм);
91. статья 296 (незаконное обращение с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами, прекурсорами без цели сбыта);
92. статья 297 части 2, 3, 4 (незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов);
93. статья 308 часть 2 (вовлечение в занятие проституцией);
94. статья 312 (изготовление и оборот материалов или предметов с порнографическими изображениями несовершеннолетних либо их привлечение для участия в зрелищных мероприятиях порнографического характера);

95. 313-бап (қатыгездiк пен күш қолдануға бас ұруды насихаттайтын туындыларды заңсыз тарату);
96. 360-бап 3, 4-бөліктер (халықаралық ұшу қағидаларын бұзу);
97. 392-бап 3-бөлік (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қасақана заңсыз кесіп өту);
98. 402-бап (сот заңсыз деп таныған ереуілге қатысуды жалғастыруға арандататын әрекеттер);
99. 14-бап (қылмыстардың қайталануы, қылмыстардың қауіпті қайталануы).
2). Қазақстан Республикасының аумағында баптың саралануына қарамастан, сотталған және айыпталушы ретінде қылмыстық жауаптылыққа тартылған шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
13-қосымшасы
Нысан
____________________________________________________________________
(құқықтық статистика және арнайы есепке алу органының атауы)
Анықтама деректерінің (тегі, аты, әкесінің аты, ұлты, туған күні мен орны)
ауысуы себебінен жеке басын куәландыратын құжаттарын алмастыру
мәселесі бойынша ішкі істер органдарына жүгінген азаматтар туралы
мәліметтер
№ р/с
Ішкі істер органының атауы
Анықтама деректерінің ауысуы себебінен жүгінген азаматтың Т.А.Ә.(болған жағдайда), туған күні,
туған жері, ЖСН
Азаматтың Т.А.Ә.(болған жағдайда), ұлты,
туған күні, жынысы,
туған жері (4 және
5-бағандарда ауыстыруға жататын анықтама
деректері толтырылады)
Жеке куәлік, паспорт беруге 1-н нысанды өтініштің нөмірі және беру күні
1
2
3
4
5
6
Бастық __________________________________________________
(органның мөрі, лауазымы, тегі, қолы)
Ф-1 – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы №583 бұйрығының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, формуляр (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 13911 болып тіркелген).
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
14-қосымшасы
Нысан
Талап
"___"_________20___ж. № __________________
__________________________________________________________________________
(талап жолданған органның атауы)
Жеке тұлға үшін:

95. статья 313 (незаконное распространение произведений, пропагандирующих культ жестокости и насилия);
96. статья 360 части 3, 4 (нарушение правил международных полетов);
97. статья 392 часть 3 (умышленное незаконное пересечение государственной границы Республики Казахстан);
98. статья 402 (действия, провоцирующие к продолжению участия в забастовке, признанной судом незаконной);
99. статья 14 (рецидив преступлений, опасный рецидив преступлений).
2). Иностранцев и лиц без гражданства, осужденных и привлеченных к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Республики Казахстан, независимо от квалификации статьи.
Приложение 13
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
__________________________________________________________________________
(наименование органа правовой статистики и специальных учетов)
Сведения
о гражданах, обратившихся в органы внутренних дел по вопросу
обмена документов, удостоверяющих личность, по причине
перемены установочных данных
(фамилии, имени, отчества,
национальности, даты и места рождения)
№ п/п
Наименование органа внутренних дел
Ф.И.О.(при его наличии), дата рождения, место рождения гражданина, обратившегося по перемене установочных данных, индивидуальный идентификационный номер
Ф.И.О..(при его наличии), национальность, дата рождения, пол, место рождения, гражданина (в графах 4 и 5 заполняются только установочные данные подлежащие перемене)
Номер заявления ф-1 на выдачу удостоверения личности, паспорта и дата подачи
1
2
3
4
5
6
Начальник _____________________________________________________
(печать органа, должность, фамилия, подпись)
Ф-1 – формуляр, по форме, согласно приложению 1 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 (зарегистрированного в Реестре регистрации нормативных правовых актов за №13911)
Приложение 14
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Требование
"___"_________20___г.                                     № __________________
__________________________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)
Для физического лица:

1. Тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Әкесінің аты (болған жағдайда)|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
4. Туған күні: |__|__| |__|__| |__|__|__|__| 5. ЖСН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
күні       айы      жылы
6. Туған жері: ______________________________________________________________
(облыс, аудан)
__________________________________________________________________________
(елді мекен)
Заңды тұлға үшін:
7. БСН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
8. СТН (болған жағдайда) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
9. Атауы: __________________________________________________________________
(қысқартусыз)
__________________________________________________________________________
10. Мекенжайы:_____________________________________________________________________
(елді мекен, аудан, облыс)
11. Тексеру жүргізу себебі____________________________________________________
12. Бастамашы орган:________________________________________________________
13. Органның орындаушысы:_________________________________________________
(лауазымы, тегі)
14. Органның басшысы: _____________________________________________________
(орган басшысының қолы, тегі)
_____________________________мөр орны
15. Жіберуші органның мекенжайы:
__________________________________________________________________________
(индекс, елді мекен, аудан, облыс)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Назар аударылсын!
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің ақпараттық-анықтама есебінің мәліметтерін сұрау салған бастамашы қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 61 бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің 79, 89 баптарына сәйкес қолданады.
Сауалнамалық деректер жеке басын растайтын құжаттың негізінде толтырылады.
Тексерілуші адамның сауалнамалық деректерін бұрмалап көрсету дұрыс емес мәліметтерді беруге әкеліп соқтырады. Тазартуға және түзетуге жол берілмейді. Талаптың барлық деректемелері толтырылуы керек.адамның тегі, аты, әкесінің аты, ЖСН, БСН, СТН болмаған жағдайда – тиісті деректемеде "жоқ" жазбасы қойылады.
Қысқартулар:
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
СТН-салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
15-қосымшасы
Нысан
Алқа билерге үміткерлер
№ р/с
Т.А.Ә. (тегін, атын, әкесінің атын(болған жағдайда), туған күнін өзгерткен адамдардың, бұрынғы және өзгертілген сауалнама деректері көсетіледі)
Туған күні (күні, айы және жылы)
ЖСН
Туған жері
Мекен-жайы
Есепте мәліметтердің болуы туралы белгі
Органның м.о. қолы _______ Басшының қолы ______
Ескерту! Тексеретін адамдардың сауалнамалық деректерінің бұрмалануы мәліметтердің дұрыс берілмеуіне алып келеді. Тазартып өшіру мен түзетуге жол берілмейді. Тізімнің барлық деректемелері толтырылуға тиіс.
Тексерудің нәтижесі тізімдегі әрбір парақтың келесі бетіне мөртаңба басумен, мәліметтері бар адамға анықтама қосымшасын салып, "Есепте мәліметтердің болуы туралы белгі" деген бағанаға көрсету арқылы рәсімделеді.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
16-қосымшасы
Талаптарға қойылатын мөртаңбалардың үлгілері
1.
2.
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
17-қосымшасы
Нысан
Дана № ____
Қылмыстық жауаптылыққа тартылғаны, соттылығы туралы,
қаңғыбастығы үшін ұсталғаны туралы
анықтама №___________________
(қажетсізі сызылып тасталады)
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) _______________________________________________
"___"___________19___ж. туған
Туған жері ________________________________________________________________
(ауыл, село, аудан, қала, облыс, өлке, елі)
_________________________________________________________________________
Дактилоскопиялық формула _________________________________________________
Ол анықталды _____________________________________________________________
(хронологиялық тәртіпте мәліметтер көрсетілсін -
__________________________________________________________________________
қандай сауалнамалық деректермен, қашан, қай сот соттады
__________________________________________________________________________
(қандай орган ұстады), процестік шешімнің мазмұны, жазасын
__________________________________________________________________________
қайда өтеді (ұсталды), босату негізі және күні)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Анықтаманы құрастырған ___________________________________________________
(аумақтық басқарма қызметкерінің лауазымы,
қолы мен тегі)
"____"_____________20___ж.
(мөлшері 150 х 210)
Қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған
адамдардың, қылмыстық құқық
бұзушылық жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдардың,
ұсталғандардың, күзетпен
ұсталатын және сотталған
адамдардың дактилоскопиялық
арнайы есепке алудың және
пайдалану қағидаларының
18-қосымшасы
Нысан
Дана: № ____
Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау хаттамасы № _________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дактилоскопиялық формула _________________________________________________
Ол анықталды _____________________________________________________________
(хронологиялық тәртіпте мәліметтер көрсетілсін -
__________________________________________________________________________
қандай сауалнамалық деректермен, қашан, қай сот соттады
__________________________________________________________________________
(қандай орган ұстады), процестік шешімнің мазмұны, жазасын қайда өтеді
__________________________________________________________________________
(ұсталды), босату негізі мен күні)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хаттаманы құрастырған __________________________________________________
(лауазымы, қолы және тегі)
"___"__________ 20__ж.
(мөлшері 150х210)

1. Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Отчество (при его наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
4. Дата рождения: |__|__| |__|__| |__|__|__|__| 5. ИИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
число             месяц             год
6. Место рождения: _________________________________________________________
(область, район)
__________________________________________________________________________
(населенный пункт)
Для юридического лица:
7. БИН |__|__|__|__|__|__|__|__|__ 8. РНН (при наличии) __|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
9. Наименование: __________________________________________________________
(без сокращений)
__________________________________________________________________________
10. Адрес: _________________________________________________________________
(населенный пункт, район, область)
11. Чем вызвана проверка ___________________________________________________
12. Орган инициатор: _______________________________________________________
13. Исполнитель органа: ____________________________________________________
(должность, фамилия)
14. Руководитель органа: ____________________________________________________
(подпись руководителя органа, фамилия)
_____________________________ место печати
15. Адрес органа-отправителя: _______________________________________________
(индекс, населенный пункт, район, область)
__________________________________________________________________________
Внимание!
Сведения информационно-справочных учетов Комитета по правовой статистике и специальным учетам используются инициатором запроса в соответствии с действующим законодательством, в том числе в соответствии со статьей 61 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и статьями 79, 89 Уголовного Кодекса Республики Казахстан.
Анкетные данные вносятся с документа, удостоверяющего личность
Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет выдачу неверных сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все реквизиты требования обязательны к заполнению. При отсутствии у лица фамилии, имени, отчества, ИИН, БИН, РНН – в соответствующем реквизите проставляется запись "не имеет".
Сокращения:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
Приложение 15
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Кандидаты в присяжные заседатели
№ п/п
Ф.И.О.
(лицам, изменявшим фамилию, имя, отчество (при его наличии) дату рождения указывать прежние и измененные анкетные данные)
Дата рождения (число, месяц и год)
ИИН
Место рождения
Адрес
Отметка о наличии сведений на учете
М.П. органа Подпись _______ Подпись руководителя ______
Примечание! Искажение анкетных данных проверяемых лиц влечет выдачу неверных сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все реквизиты списка обязательны к заполнению.
Результаты проверки оформляются проставлением штампа на обратной стороне каждого листа списка, с приложением справок на лиц, в отношении которых имеются сведения, с указанием в графе "Отметка о наличии сведений на учет".
Приложение 16
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Образцы штампов, проставляемых на требованиях
1.
2.
Приложение 17
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Экз: № ____
Справка №_____
о привлечении к уголовной ответственности, осуждении,
задержании за бродяжничество
(ненужное зачеркнуть)
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)      ____________________________________________
Родился "___"___________19___г.
Место рождения ___________________________________________________________
(деревня, село, район, город, область, край, страна)
_________________________________________________________________________
Дактилоскопическая формула _______________________________________________
Установлено, что он (она) ___________________________________________________
(в хронологическом порядке указать сведения -
__________________________________________________________________________
под какими анкетными данными, когда, каким судом осужден
__________________________________________________________________________
(каким органом задержан), содержание процессуального решения, где
__________________________________________________________________________
отбывал наказание (содержался), основание и дата освобождения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Справку составил __________________________________________________________
(должность сотрудника территориального управления,
подпись и фамилия)
"____"_____________20___г.
(размер 150 х 210)
Приложение 18
к Правилам ведения и
использования специальных
учетов лиц, совершивших
уголовные правонарушения,
привлекаемых к уголовной
ответственности, лиц,
привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовного правонарушения и
дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Форма
Экз: № ____
Протокол №________
установления личности неопознанного трупа
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дактилоскопическая формула ________________________________________________
Установлено, что он (она) ___________________________________________________
(в хронологическом порядке указать сведения -
__________________________________________________________________________
под какими анкетными данными, когда, каким судом осужден (каким органом
__________________________________________________________________________
задержан), содержание процессуального решения, где отбывал наказание
__________________________________________________________________________
(содержался), основание и дата освобождения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Протокол составил _________________________________________________________
(должность, подпись и фамилия)
"___"__________ 20__г.
(размер 150х210)