Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гаупвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидаларын бекіту
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 367 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 23 тамызда № 15525 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 318 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 25.08.2018 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидалары бекiтілсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) бұйрықты ресми жарияланғанынан кейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тiркелген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрiнiң бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсiн.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлiгiнде жеткiзiлсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Респуликасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 367 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидалары

Об утверждении Правил внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 367. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2017 года № 15525. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 318.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 12.04.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра обороны РК от 25.08.2018 № 568 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 367
Правила
внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда сотталғандарды (бұдан әрі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер) ұстау тәртібі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы (бұдан әрі – гауптвахталар) ішкі тәртіптеме және онда ұстау тәртібін айқындайды.
2. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтадағы ішкі тәртіптемені әскери полиция органының бастығы бекітеді.
Ішкі тәртіптемеде түнгі уақытта сегіз сағаттық үзіліссіз ұйқыға, таңғы тұруға, жуынуға, ас ішуге, еңбек етуге, ұйқыға жатуға арналған уақыт көзделеді. Гауптвахтадағы әрбір камерада мемлекеттік және орыс тілдерінде ішкі тәртіптеме ілінеді.
Гауптвахтада ұстау режимін қамтамасыз ету және ішкі тәртіптемені сақтау әскери полиция органдарының және гауптвахтаның лауазымды адамдарына жүктеледі.
3. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен бекітілген Бейбiт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларына сәйкес тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
Оларды тамақтануға тіркеу азық-түлік аттестаттары бойынша жүргізіледі.
Азық-түлік аттестаттары жоқ гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер әскери полиция органы бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрығынан үзінді көшірмелер негізінде жабдықталымға тіркеледі.
Егер гауптвахта жанында тағам дайындалмаса, онда гауптвахтаға оны жеткізу тәртібін гарнизон бастығы белгілейді.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер камераларда ас ішеді.
4. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер, өзге де негіздер бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер мен әскери полиция органдарының әскери қызметшілері арасындағы қарым-қатынастар Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларымен (бұдан әрі – Жалпыәскери жарғылар) айқындалады.
5. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері күшті, арнайы құралдарды, оның ішінде қызметтік иттерді және қаруды Жалпыәскери жарғыларға және "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 11 және 12-баптарына сәйкес қолданады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок внутреннего распорядка и содержания осужденных (далее – военнослужащие, водворенные на гауптвахту) на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - гауптвахты).
2. В целях обеспечения режима содержания военнослужащих, водворенных на гауптвахту, начальником органа военной полиции утверждается внутренний распорядок на гауптвахте по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Во внутреннем распорядке предусматривается время для восьмичасового, в ночное время, непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, труда, отхода ко сну. Внутренний распорядок на гауптвахте вывешивается в каждой камере на государственном и русском языках.
Обеспечение режима содержания на гауптвахте и поддержание внутреннего распорядка возлагается на должностных лиц органов военной полиции и гауптвахты.
3. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются питанием согласно нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11844).
Зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, не имеющие продовольственных аттестатов, зачисляются на довольствие на основании выписки из приказа начальника органа военной полиции (командира воинской части).
Если при гауптвахте пища не готовится, то порядок ее доставки на гауптвахту устанавливает начальник органа военной полиции.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, принимают пищу в камерах.
4. Взаимоотношения между военнослужащие, водворенных на гауптвахту, военнослужащими, водворенными на гауптвахту по иным основаниям, и военнослужащими органов военной полиции определяются Общевоинскими уставами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан 5 июля 2007 года № 364 (далее – Общевоинские уставы).
5. Военнослужащие органов военной полиции применяют физическую силу, специальные средства, в том числе служебных собак, и оружие, в соответствии с Общевоинскими уставами и статьями 11 и 12 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции" (далее - Закон).

2-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтаға қабылдау
және оларды камераларға орналастыру тәртібі
6. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтаға қабылдауды тәулік бойы гауптвахта бастығы, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді, ол гауптвахтаға жеткізілген адамның қабылдау үшін негіз беретін осы Қағидаларға 7-қосымшада көзделген құжаттарының бар болуын тексереді, медициналық қарап тексеруді жүргізетін әскери полиция органдары медициналық жұмыскерінің (фельдшерінің) қатысуымен көрсетілген адамға сауал жүргізеді және оның жауаптарын жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен салыстырады.
7. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтаға жеткізген адам гауптвахта бастығына, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) сотталғанның жеке басын куәландыратын құжатты;
2) әскери бөлімнің елтаңбалы мөрімен расталған сот үкімінің көшірмесін;
3) сотталғанды жазасын өтеу кезеңінде барлық жабдықталым түрлерінен алу туралы әскери бөлім командирінің бұйрығынан көшірмені не үзінді көшірмені;
4) әскери бқлім штабының лауазымды адамы қол қойған жеке заттар тізімдемесін (екі данада).
8. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтаға қабылдау кезінде осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың бар болуы және олардың дұрыс ресімделуі тексеріледі, сондай-ақ жеке қарап тексеру жүргізіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Тыйым салынған заттар мен бұйымдар тізбесі бойынша тыйым салынған заттар мен бұйымдар алынады.
Сақтау үшін сотталғаннан қабылданған оған тиесілі ақша, құндылықтар мен жеке басын куәландыратын құжаттар гауптвахта бастығына сақтауға тапсырылады.
Жеке заттар, нәрселер, бұйымдар мен азық-түлік өнімдері қамаққа алынғандардың заттарын сақтау бөлмесіне сақтауға тапсырылады.
9. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер туралы, сондай-ақ сақтауға алынған және қабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, құндылықтар мен ақша сомасы туралы мәліметтерді қабылдайтын адам сотталғанның қатысуымен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналына (бұдан әрі – Есепке алу журналы) енгізеді.
10. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні гауптвахтаға қабылдау, сондай-ақ сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, бұйымдар, құндылықтар мен ақша сомасы туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада сотталғанды қабылдау туралы қолхат жасалады, ол әскери полиция органының құпия емес іс жүргізуінде тіркеледі.
Қолхаттың бірінші данасы әскери бөлімде тіркеу және ұстау мерзімі аяқталғанға дейін есепке алу үшін әскери қызметшіні гауптвахтаға жеткізген адамға, екіншісі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге беріледі, үшіншісі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне тіркеледі.
Гауптвахта бастығы болмағанда сотталған әскери қызметшілердің қабылданғаны туралы қарауыл (кезекші ауысым) бастығы ол келген соң баяндайды, содан кейін құжаттар мен заттарды олардың тізімдемесімен бірге ұсынады.

Глава 2. Порядок приема военнослужащих, водворенных на гауптвахту, и размещение их по камерам
6. Прием военнослужащих, водворяемых на гауптвахту, производится круглосуточно начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены) гауптвахты (далее – принимающее лицо), который проверяет наличие документов и правильность их оформления, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность, в присутствии медицинского работника (фельдшера) органов военной полиции, проводится медицинский осмотр лицом одного пола.
7. Лицо, доставившее военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, предоставляет начальнику гауптвахты, а в его отсутствие начальнику караула (дежурной смены) следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) копию приговора суда, заверенную гербовой печатью воинской части;
3) копию либо выписку из приказа командира воинской части о снятии со всех видов довольствия осужденного на период отбывания наказания;
4) опись личных вещей (в двух экземплярах), подписанную должностным лицом штаба воинской части.
8. При приеме военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, проверяется наличие документов, указанных в пунктом 7 настоящих Правил, и правильность их оформления, а также производится личный досмотр, изымаются запрещенные предметы и вещества согласно Перечню запрещенных предметов и веществ, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – запрещенные предметы).
Принятые для хранения у военнослужащего, водворенного на гауптвахту принадлежащие ему деньги, ценности и документы, удостоверяющие личность, сдаются на хранение начальнику гауптвахты.
Личные вещи, предметы, изделия, вещества и продукты питания сдаются на хранение в комнату хранения вещей арестованных.
9. Сведения об военнослужащем, водворенного на гауптвахту, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег вносятся принимающим лицом в Журнал учета лиц, содержащихся на гауптвахте (далее – Журнал учета) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Привалам, в присутствии военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
10. О приеме военнослужащего, водворенного на гауптвахту, а также принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег составляется расписка о приеме осужденного в трех экземплярах по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которая регистрируется в несекретном делопроизводстве органа военной полиции.
Первый экземпляр расписки выдается лицу, доставившему осужденного военнослужащего на гауптвахту, для регистрации и учета в воинской части до окончания срока содержания, второй – военнослужащему, водворенному на гауптвахту, третий - приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
О принятых в отсутствие начальника гауптвахты осужденных военнослужащих, начальник караула (дежурной смены) докладывает ему по его прибытию, затем представляет документы и вещи с их описью.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтаға қабылдау кезінде әскери полиция органдарының медицина жұмыскері (фельдшері) онда дене жарақаттарын анықтау үшін қарап тексеруді жүргізеді, ол туралы Есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.
Гауптвахтаға жаңадан келген сотталғандарды қарап тексеру олар камераларға орналастырылғанға дейін жүргізіледі.
Қарап тексеру кезінде тері, венерологиялық, инфекциялық және басқа да аурулардың сыртқы белгілеріне, педикулездің бар болуына ерекше назар аударылады.
Анықталған дене жарақаттары туралы сотталғанды жеткізген лауазымды адам қолын қойғызып хабардар етіледі.
12. Дене жарақаттары анықталған жағдайда тиісті медициналық көмек көрсетіледі. Медициналық қызметкерді (фельдшерді), әскери полиция органдарын тарта отырып, бір тәулік мерзімде медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің медициналық кітапшасына жазылады.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жарақаттану (дене зақымдарын алу) жағдайларын анықтау мақсатында гауптвахта әскери қызметшілері медициналық қызметкердің (фельдшердің) қатысуымен күн сайын олардың денесін қарап-тексеруді жүргізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер гауптвахтаға келіп түскен кезде әкімшілік сотталғанға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Гауптвахтаға қамалған сотталғандардың өзін-өзі ұстау қағидалары туралы ақпаратты, оның құқықтары мен міндеттерін, осы Қағидаларда көзделген гауптвахтадағы ішкі тәртіптеме мен онда ұстау тәртібін қолын қойғызып жазбаша түрде береді.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтада техникалық қадағалау, бақылау және күзет құралдары қолданылатыны, сондай-ақ заңында және жалпыәскери жарғыларда көзделген жағдайларда күш, арнайы құралдар, оның ішінде қызметтік иттер және қару қолданылатыны туралы түсіндіріледі.
Гауптвахта стендісінде және камераларда мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚАК) 86-бабында белгіленген гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат орналастырылады.
14. Камералар бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді орналастыру осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камераларға орналастыру жоспарына сәйкес мынадай тәртіппен жүргізіледі:

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При приеме военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, медицинским работником (фельдшером), органов военной полиции проводится осмотр с целью выявления у него телесных повреждений, о чем в Журнале учета производится соответствующая запись.
Осмотр вновь прибывших на гауптвахту осужденных военнослужащих проводится до их размещения по камерам.
При осмотре особое внимание уделяется на наличие наружных проявлений кожных, венерических, инфекционных и других заболеваний, пораженность педикулезом.
О выявленных телесных повреждениях с проставлением подписи сообщается должностному лицу, доставившему осужденного.
12. В случае обнаружения телесных повреждений оказывается соответствующая медицинская помощь. В суточный срок с привлечением медицинского работника (фельдшера), органов военной полиции производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в медицинской книжке военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
В целях выявления случаев получения военнослужащими, водворенных на гауптвахту, травм (телесных повреждений), военнослужащими гауптвахты с участием медицинского работника (фельдшера) ежедневно проводится их телесный осмотр.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При поступлении военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, администрация предоставляет ему для ознакомления в письменном виде под роспись требования к поведению осужденных, водворенных на гауптвахту, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, права и обязанности, внутренний распорядок и порядок содержания на гауптвахте, предусмотренных настоящими Правилами.
Военнослужащим, водворенных на гауптвахту, разъясняется о применении на гауптвахте технических средств надзора, контроля и охраны, а также в случаях, предусмотренных законом и общевоинскими уставами, применения физической силы, специальных средств, в том числе служебных собак, и оружия.
На стенде гауптвахты и в камерах на государственном и русском языках размещается информация об основных правах и обязанностях военнослужащих, водворенных на гауптвахту, установленных статьей 86 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК РК).
14. Размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту по камерам производится в соответствии с планом покамерного размещения по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в следующем порядке:

1) офицерлер, сержанттар (старшиналар) мен сарбаздар (матростар) өзге де негіздемелер бойынша гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілерден бөлек ұсталады;
2) әскери қызметші әйелдер ерлерден бөлек ұсталады.
Әртүрлі инфекциялық аурулармен сырқаттанған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер дені сау гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден бөлек және жеке ұсталады.
15. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жұмыстарды орындау мен сейілдеулер уақытын қоспағанда, құлыпқа жабылатын ортақ камераларда қатаң оқшаулау жағдайларында ұсталады.
16. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе қарауыл (ауысым кезекшісі) бастығы жүргізеді. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жүрген кезде айдауыл бірге жүреді.
Басқа камералардың гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен және өзге де негіздер бойынша гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілермен сөйлесуге, қандай да бір заттарды беруге және хат-хабар жазысуға жол берілмейді.
17. ҚР ҚАК 27-бабының 3-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жазасын өтеу орнына келгені туралы гауптвахта бастығы екі жұмыс күні ішінде үкім шығарған сотқа, әскери бөлім қолбасшылығына сотталғанның қамаққа алуды өтеуді бастағаны және орны туралы хабарлама жолдайды, сондай-ақ оның жақын туыстарының біреуіне не гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің қалауы бойынша заңды өкіліне жазбаша хабарлама жолдайды.
18. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді әскери полиция органы бастығының дәлелді қаулысы негізінде жеке камераға орналастыруға:
1) бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндігі болмаған кезде;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер не басқа да гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің өмірі мен денсаулығы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде;
3) егер бос орындар болса, гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің, гауптвахтада ұсталатын сотталғанның жеке ұстау туралы жазбаша өтінімі бар болған кезде;
4) егер олар ортақ камераларда ұсталса, сотталғандарды түнгі уақытта жеке камераларға орналастырған кезде жол беріледі.
19. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жеке камераға:
1) гауптвахтаға шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардан дәлелді себептерсіз бас тартқан;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге, әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне қатер төндірген немесе балағаттаған, оларға бағынбаған, оның ішінде жазаны өтеу режимін бұзу мақсатында өзіне қандайда бір қасақана зиян келтірген;

1) офицеры, сержанты (старшины) и солдаты (матросы) содержатся раздельно и отдельно от военнослужащих, водворенных на гауптвахту по иным основаниям;
2) военнослужащие-женщины содержатся отдельно от мужчин.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, больные различными инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно и отдельно от здоровых военнослужащих водворенных на гауптвахту.
15. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, содержатся в условиях строгой изоляции в запираемых на замки общих камерах, за исключением времени выполнения работ и проведения прогулок.
16. Размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту, по камерам производится начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены). Передвижение военнослужащих, водворенных на гауптвахту, сопровождается конвоем.
Не допускаются переговоры, передача каких-либо предметов и переписка с военнослужащими, водворенных на гауптвахту, других камер и военнослужащими, водворенными на гауптвахту по иным основаниям.
17. Согласно пункту 3 статьи 27 УИК РК, о прибытии военнослужащих, водворенных на гауптвахту, к месту отбывания наказания, начальник гауптвахты в течение двух рабочих дней направляет уведомление в суд, вынесший приговор, командованию воинской части о начале и месте отбывания военнослужащего, водворенного на гауптвахту ареста, а также направляет письменное уведомление одному из его близких родственников, либо законному представителю по выбору военнослужащего водворенного на гауптвахту.
18. Помещение военнослужащего, водворенного на гауптвахту, в одиночную камеру допускается на основании мотивированного постановления начальника органа военной полиции:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья военнослужащего, водворенного на гауптвахту либо других военнослужащих водворенных на гауптвахту;
3) при наличии письменного заявления военнослужащего, водворенного на гауптвахту, содержащегося на гауптвахте, об одиночном содержании, если есть свободные места;
4) при размещении военнослужащих, водворенных на гауптвахту в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах.
19. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту водворяются в одиночную камеру в качестве взыскания в случаях:
1) отказа без уважительных причин от работ по хозяйственному обслуживанию гауптвахты;
2) угрозы или оскорбления военнослужащих, водворенных на гауптвахту, военнослужащих органов военной полиции, неповиновение им, в том числе сопряженное с умышленным причинением себе какого-либо повреждения,
с целью нарушения режима отбывания наказания;

3) ішкі тәртіптемені және Гауптвахтаға қамауға алынған сотталғандардың өзін-өзі ұстау Қағидаларын бұзған;
4) гауптвахтаның ішкі тәртіптемесі қағидаларымен көзделмеген заттарды, құжаттарды, нәрселерді, бұйымдарды, азық-түлік өнімдерін берген (қабылдаған), дайындаған, сақтаған және пайдаланған;
5) алкогольді, есірткі заттарын, психотроптық немесе басқа да есеңгірететін заттарды тұтынған;
6) материалдық немесе өзге де кіріс көздері мақсатында карта ойындарын ойнаған, сондай-ақ құмар ойындарына қатысқан;
7) гауптвахаға қамауға алынған әскери қызметшілерге және әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне қатысты құқыққа сыйымсыз әрекеттер жасаған жағдайларда орналастырылады.
8) гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) немесе әскери полиция органы басқа да лауазымды адамдарының талаптарын орындамаған;
9) тыйым салынған заттарды сақтаған, жасаған және пайдаланған жағдайларда орналастырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Гауптвахтада ұсталатын адамдарды жеке камераларға орналастыруға гауптвахта бастығының дәлелді шешімі бойынша:
1) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 32-бабында көзделген бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз етудiң өзге мүмкiндiгi болмаған кезде;
2) өмiрі мен денсаулығы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мүдделерiнде;
3) гауптвахтада ұсталатын адамдардың жеке ұстау туралы жазбаша өтiнiші болған кезде;
4) осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген жағдайларда жол беріледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Заңның 31-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді бір тәуліктен астам мерзімге жеке камераларға орналастыруға прокурор санкция берген әскери полиция органының дәлелді қаулысы бойынша жол беріледі.
3-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тiнту жүргізу,
дактилоскопиялау, оларды суретке түсiру және заттарын толық тексеру
22. Гауптвахтаға қамауға алынған кезде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жеке тiнтілуге, дактилоскопиялауға, ал олардың жеке заттары қарап тексерілуге ұшырайды.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тінту немесе жеке заттарын қарап тексеру кезінде ақшаны, құнды заттарды және тыйым салынған заттар мен нәрселерді анықтау үшін техникалық құралдар қолданылуы мүмкін.

3) нарушения внутреннего распорядка и Требований к поведению осужденных, водворенных на гауптвахту;
4) передачи (получения), изготовления, хранения и использования предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не предусмотренных правилами внутреннего распорядка гауптвахты;
5) употребления алкоголя, наркотических средств, психотропных или других одурманивающих веществ;
6) игры в карты, а также иные азартные игры с целью материальной или иной выгоды;
7) совершения противоправных действий в отношении военнослужащих, водворенных на гауптвахту и военнослужащих органов военной полиции.
8) неисполнение законных требований караула (дежурной смены) гауптвахты или других должностных лиц органа военной полиции;
9) хранения, изготовления и использования запрещенных предметов.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Размещение лиц, содержащихся на гауптвахте, в одиночных камерах допускается по мотивированному решению начальника гауптвахты в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закона);
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья;
3) при наличии письменного заявления лиц, содержащихся на гауптвахте, об одиночном содержании;
4) указанных в пункте 19 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона, размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту в одиночных камерах на срок более одних суток допускается по мотивированному постановлению органа военной полиции, санкционированному прокурором.
Глава 3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования и досмотра вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту
22. При водворении на гауптвахту военнослужащих подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию, а их личные вещи досмотру.
При проведении личного обыска или досмотра вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту, могут применяться технические средства для обнаружения денег, ценных вещей и запрещенных предметов.

23. Жеке тінту толық және ішінара болып бөлінеді.
24. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер толық тінтілуге гауптвахтаға қабылдау және одан тыс жөнелтілген кезде, жеке камераға орналастыру кезінде ұшырайды.
Жеке тiнту гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні, оның киiмi және аяқ киiмiн мұқият тексерумен сүйемелденеді. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге толық шешіну, денесінің тиісті жерлерін ашып көрсету ұсынылады. Егер пластырь жапсырмалары, гипс және басқа да таңулар бар болғанда олар медицина қызметкерінің (фельдшердің) рұқсатымен тексерiледi. Одан кейін жеке дене бітімін тексеру жүргізіледі, оның кезінде қолдары мен аяқтары саусақтарының арасы, табанының өкшелері, екі жағынан қолдарының білектері, тері қабаты, құлақтары, ауыз және мұрын қуыстары, қолтықтарының асты, аяқтарының ортасы, сондай-ақ бар хирургиялық тыртықтары тексеріледі, шаштары тарақпен таралады.
Дене бітімін тексергеннен кейін киімі, аяқ-киімі мен іш киімі мұқият тексеріледі. Киімдері, әсіресе тігістері, қыртыстары, маталардың қос қабаттары мен астарлары мұқият қарап тексеріледі және тінтіледі. Күдікті жерлері бізбен тесілуі және тігістері бойынша сөгілуі мүмкін. Киімдердің қалталары, жеңдері, шалбарлар, іш киімдер, ұйықтар, шұлықтар ішіне қайырылады. Металл түймелер, ілмектер мен тоғалар қиылады және металл еместермен ауыстырылады. Аяқ киімдер ішкі және сыртқы жағынан мұқият тексеріледі, бұл ретте алынуы және қиылуы мүмкін астарына, жапсырмаларына, ұлтарағына және өкшелеріне ерекше назар аударылады. Аяқ киімнен металл жақтаулары мен тағалары алып тасталады, баулары алынады.
25. Тыйым салынған заттарды жасыру мүмкіндігі туралы негіздер болған кезде гауптвахта қарауылы (ауысым кезекшісі) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге ішінара тінту жүргізеді.
26. Толық қарап-тексеру және тінту гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні гауптвахта шегінде камерадан шығарған кезде (медициналық қызметкерге (фельдшерге), тергеушіге, кездесуге дейін және одан кейін, басқа камераға ауыстырған кезде, дактилоскопиялау және фотосуретке түсіру үшін) жүргізіледі.
Толық қарап-тексеру және тінту кезінде сотталғанды шешіндірмей, оның киімі мен аяқ киімі қаралады және тінтіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді толық қарап-тексеруді және тінтуді гауптвахта әскери қызметшілері жүргізеді. Толық қарап-тексеруді және тінтуді толық қарап-тексерілетін адаммен бір жынысты адам жүргiзедi.

23. Личный обыск подразделяется на полный и неполный.
24. Полному обыску подвергаются военнослужащие, водворенные на гауптвахту, перед приемом и отправкой за ее пределы, при водворении в одиночную камеру.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром военнослужащего, водворенного на гауптвахту, его одежды и обуви. Военнослужащим, водворенных на гауптвахту предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки, если они имеются, проверяются с разрешения медицинского работника (фельдшера). После этого проводится телесный осмотр, при котором тщательно проверяются межпальцевые промежутки рук и ног, подошвы стоп, кисти рук с обеих сторон, кожный покров, ушные раковины, полость рта и носа, подмышечные впадины, промежность ног, а также имеющиеся хирургические рубцы, волосы на голове расчесываются.
После телесного осмотра производится тщательный досмотр одежды, обуви и белья. Одежда просматривается и прощупывается, швы, складки, двойные слои материи и подкладка. Подозрительные места прокалываются шилом и распарываться по швам. Карманы, рукава одежды, брюки, белье, носки, чулки выворачиваются наизнанку. Металлические пуговицы, крючки и пряжки срезаются и заменяются неметаллическими. Обувь тщательно проверяется с внутренней и внешней стороны, при этом обращается внимание на подкладки, подклейки, стельки и каблуки, которые могут отпарываться и срезаться. Металлические косячки и подковы с обуви снимаются, шнурки изымаются.
25. Неполный обыск военнослужащего, водворенного на гауптвахту, проводится караулом (дежурной сменой) гауптвахты, при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметов.
26. Досмотр и обыск производится при выводе военнослужащего, водворенного на гауптвахту, из камеры в пределах гауптвахты (к медицинскому работнику (фельдшеру), следователю, до и после свидания, при переводе в другую камеру, для дактилоскопирования и фотографирования).
При досмотре и обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь осужденного без его раздевания.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Досмотр и обыск военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится военнослужащими гауптвахты. Досмотр и обыск производится лицом одного пола с досматриваемым.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Жеке iсте фотосуреттері болмаған кезде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер тура қарап, оң жақ, сол жақ қырынан, толық бойымен (фотосурет көлемі 4,5х6, 6х9 сантиметр) суретке түседi.
29. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің заттарын толық қарап-тексеру және тінту олардың қатысуымен гауптвахтаға түскен кезде, одан тысқары жөнелтер алдында, бір камерадан басқа камераға және әскери медициналық мекемеге ауыстырған кезде жүргізіледі.
Заттарды толық қарап-тексеру және тінту осы заттар тиесілі адамның қатысуымен жүргізіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеке тiнту және онда болатын заттарды толық тексеру туралы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні әскери қызметшіні жеке тексеру және оның заттарын қарап тексеру хаттамасы жасалады.
31. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және тiнту немесе заттарын қарап тексеру кезiндегi оның барлық наразылығы хаттамада айтылады.
32. Камералар гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер серуендеуде болған уақытта күн сайын тексеріледі.
4-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден сақтауға және пайдалануға тыйым салынған нәрселер мен заттарды алу
33. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің нәрселері мен азық-түлiк өнімдерін сақтауға қабылдауды қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді.
34. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер камерада болғанда іш киімі, жұмыс (далалық) киім нысаны мен аяқ киімі болуға тиіс. Қалған нәрселер гауптвахтада белгіленген тәртіпке сәйкес камералардан тыс сақталады.
35. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге құқыққа қарсы мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін немесе мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтерді қамтитын құжаттар мен жазбаларды қоспағанда, қылмыстық іске қатысы бар не өзінің құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттар мен жазбаларды өзінде сақтауға рұқсат етіледі.
36. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіден заттарды алу не сақтауға қабылдау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада алу актісі жасалады.
Бiрiншi данасы сотталғанға берiледi, екiншiсі бөлiмнің өкіліне беріледі, үшiншiсі гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке iсінде сақталады. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің заттары мен мүлкін алу және сақтауға қабылдау туралы Есепке алу журналына жазба жасалады.

Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Военнослужащие, водворяемые на гауптвахту, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий, фотографируются администрацией гауптвахты. На каждого из них изготавливается по шесть фотокарточек (три в анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
29. Досмотр и обыск вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится в их присутствии при поступлении на гауптвахту, перед отправкой за ее пределы, при переводе из камеры в камеру и в военно-медицинское учреждение.
Досмотр и обыск вещей производится в присутствии лица, в собственности которого эти вещи находятся.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. О личном обыске и досмотре вещей, находящихся при военнослужащем, водворенного на гауптвахту, составляется протокол личного обыска военнослужащего, водворенного на гауптвахту и досмотра его вещей по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
31. Отказ военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, подписать протокол обыска или досмотра вещей оговариваются в самом протоколе.
32. Камеры проверяются ежедневно в то время, когда военнослужащие, водворенные на гауптвахту, находятся на прогулке.
Глава 4. Изъятие у военнослужащих, водворенных на гауптвахту запрещенных предметов
33. Прием на хранение предметов и продуктов питания военнослужащего, водворенного на гауптвахту производится начальником караула (дежурной смены).
34. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, находясь в камере, должны иметь нательное белье, рабочую (полевую) форму одежды и обувь. Остальные предметы хранятся вне камер в соответствии с установленным на гауптвахте порядком.
35. Военнослужащим, водворенных на гауптвахту разрешается хранить при себе документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации своих прав и законных интересов, за исключением тех документов и записей, которые могут быть использованы в противоправных целях или которые содержат сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законом тайну.
36. По результатам изъятия либо принятия на хранение у военнослужащего, водворенного на гауптвахту, запрещенных предметов составляется протокол изъятия в трех экземплярах по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Первый экземпляр выдается военнослужащему, водворенному на гауптвахту, второй передается представителю воинской части, третий хранится в личном деле военнослужащего, водворенного на гауптвахту. Об изъятии и принятии на хранение вещей и имуществе военнослужащего, водворенного на гауптвахту производится запись в Журнале учета.

37. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіден гауптвахтада ұстау кезеңінде тыйым салынған заттарды алудың немесе табудың әрбiр фактiсі бойынша олардың келіп түсу көзін және нақты иесiн анықтау мәніне әскери полиция органы қызметтік тергеп-тексеру жүргiзедi.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жазбаша өтiнiшi бойынша қамаққа алынғандардың заттарын сақтау бөлмесінде сақтауда тұрған ақшасы, құндылықтары, нәрселері, бұйымдары мен азық-түлiк өнімдері сотталғанның қолхатымен оның жақын туыстарына берiледі.
39. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қайтыс болған жағдайда оған тиесілі сақтауда болған ақшасы, құндылықтары, нәрселері, бұйымдары мен азық-түлік өнімдері оның жақын туыстарының біріне қолхат арқылы берiледі.
40. Тыйым салынған нәрселер мен бұйымдар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұйымдарды, құжаттарды, заттарды және өзге де материалдық құндылықтарды беру актісі бойынша гауптвахта бастығына, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығына сақтау үшін тапсырылады, оның көшірмесі сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
41. Қарауыл (кезекші ауысым) бастығы қарап тексеру кезінде қарудың, жарылғыш, улы, уландырғыш, есірткі заттарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың алынғаны туралы белгіленген тәртіппен шешім қабылдау үшін дереу әскери полиция органы бастығының атына баянатпен баяндайды.
42. Жарамдылық мерзімі өткен не бүліну белгілері бар азық-түлік өнімдерін құрамында гауптвахтаның кемінде екі әскери қызметшісі бар комиссия жояды, ол туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жою актісі жасалады.
5-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
43. Гауптвахтадағы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер:
1) ұйықтайтын орынмен;
2) ұйықтаған уақытта төсек жабдығымен, оның ішінде матрацпен, жастықпен, көрпемен, екi жаймамен, жастық тысымен, сүлгімен (әскери қызметші әйелдер – қосымша сүлгімен);
3) тамақтану уақытында асханалық ыдыспен және асханалық аспаптармен, оның ішінде тегешпен, кружкамен, қасықпен;
4) жалпыәскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімді баспасөзбен қамтамасыз етіледі.
44. Камералар еденге орнатылған үстелдермен және отырғыштармен жабдықталады, сәкілермен, үстелдермен, табуреткалармен, жеке заттар мен жуыну керек-жарақтарына арналған тумбочкалармен жабдықталады, қайнаған ауызсуға арналған ыдыстар, кружкалар, ілгіштер және түкіргіштер орнатылады.
Күн сайын камераларға қайнаған су беріледі.
Камераларда +18оС төмен емес температура ұсталады.
Әрбір камерада қорғалған жарық түсіру плафондары орнатылады.
Қараңғы түскенде және ұйықтаған уақытта гауптвахта камераларына, дәліздері мен дәретханаларына кезекші жарық жағылуы тиіс.

37. По каждому факту изъятия или обнаружения у военнослужащего, водворенного на гауптвахту, запрещенных предметов, в период содержания на гауптвахте, органом военной полиции проводится служебное расследование на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. По письменному заявлению военнослужащего, водворенного на гауптвахту деньги, ценности, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в комнате хранения вещей арестованных, передаются близким родственникам военнослужащего, водворенного на гауптвахту под расписку.
39. В случае смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту, принадлежащие ему деньги, ценности, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его близким родственникам под расписку.
40. Запрещенные предметы и вещества сдаются для хранения начальнику гауптвахты, а в его отсутствии начальнику караула (дежурной смены) по акту передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, копия которого приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
41. Об изъятии при досмотре оружия, взрывчатых, ядовитых, отравляющих, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, начальник караула (дежурной смены) немедленно докладывает рапортом на имя начальника органа военной полиции для принятия решения.
42. Продукты питания с истекшим сроком годности, либо имеющие признаки порчи, уничтожаются комиссией в составе не менее двух военнослужащих гауптвахты, о чем составляется акт уничтожения по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Глава 5. Материально-бытовое обеспечение военнослужащих водворенных на гауптвахту
43. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту находящиеся на гауптвахте обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями на время сна, в том числе матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями, наволочкой, полотенцем (военнослужащие-женщины-дополнительным полотенцем);
3) столовой посудой и приборами на время приема пищи, в том числе миской, кружкой, ложкой;
4) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью.
44. В камерах оборудуются столы и лавки, вмонтированные в пол, оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, устанавливаются емкости для кипяченой питьевой воды, кружки, вешалки и плевательницы.
Ежедневно в камеры выдается кипяченая вода.
В камерах поддерживается температура не ниже +18оС.
В каждой камере устанавливаются защищенные плафоны освещения.
С наступлением темноты и на время сна камеры, коридоры и туалеты гауптвахты должны освещаться дежурным освещением.

45. Камералар санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға (үй-жайдың шаршылық ауданы, көзге қауіпсіз жарық, күндізгі жарықпен әдебиет оқу мүмкіндіктері, үй-жайды желдету) сәйкес болуы тиіс.
Камерада бір сотталғанға тұрғын алаңы нормасы кемінде екі жарым шаршы метр, әскери қызметші әйелдерді ұстауға арналған камераларда үш шаршы метр есебінен болуға тиіс.
Гауптвахта үй-жайларын, камералар мен дәретханаларды залалсыздандыру аптасына екі реттен сиретпей жүргізіледі.
Камералардағы терезелер сотталғандар күндізгі уақытта табиғи жарыққа және камераға таза ауа келуін қамтамасыз ететіндей жабдықталған болуға тиіс.
Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камералардың терезелері камераларға табиғи жарықтың түсуіне және таза ауаның келуіне кедергі келтірмейтін тормен жабдықталады.
46. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге аптасына екі реттен сиретпей ұзақтығы 15 минуттан артық емес душта жуынуға мүмкiндiк берiледi.
Моншада жуыну аптасына бір рет гауптвахта бастығы белгілеген күндері және сағаттарда жүргізіледі. Моншада жуыну күндері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің іш киімдері мен төсек-орын жабдығын ауыстыру жүзеге асырылады, оларды медициналық қарап тексеру жүргізіледі.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жуыну керек-жарақтары жуынуға шығарған уақытта беріледі, одан кейін қарауыл (кезекші ауысым) бастығының қарауымен камералардан тыс орналасқан жуыну керек-жарақтарын сақтауға арналған құлыпқа бекітілетін шкафқа қайта салынады.
47. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер таңертеңгі және кешкі жуыну үшін шығарушылардың бірге жүруімен камералардан мынадай тәртіппен:
ортақ камераларда ұсталатындар – камера бойынша;
жеке камераларда ұсталатындар бір-бірден кезектілік тәртібімен шығарылады.
Әскери қызметші әйелдерге жеке гигиена қағидаларын сақтау үшін қосымша уақыт бөлінеді.
48. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 86-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге ай сайын тамақ өнімдері мен бірінші кезектегі қажетті заттарды сатып алуға ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты бір айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде жұмсауға рұқсат етіледі.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес тізбеге бойынша олардың өзінде болатын және сақтай алатын азық-түлік өнімдерін, бірінші кезектегі қажетті заттарды, аяқ киімді, киімді және басқа да өнеркәсіптік тауарларды сатып алуға рұқсат етіледі.
49. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді таңертеңгі қарап тексеруді және кешкі тексеруді камералар бойынша атаулы тізім бойынша қарауыл (кезекші ауысым) бастығы немесе оның көмекшісі жүргізеді.

45. Камеры соответствуют санитарно-эпидемиологическим требованиям (квадратура помещения, освещение безопасного для зрения, возможности, при дневном освещении чтения литературы, вентиляция помещения).
Норма жилой площади в расчете на одного осужденного в камере не менее двух с половиной квадратных метров, в камерах, предназначенных для содержания военнослужащих-женщин-трех квадратных метров.
Дезинфекция помещений гауптвахты, камер и туалетов производится не реже двух раз в неделю.
Окна в камерах должны иметь достаточные размеры, не препятствующие естественному освещению в дневное время и доступу свежего воздуха в камеры.
Для обеспечения изоляции на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению и доступу свежего воздуха в камеры.
46. Военнослужащим, водворенных на гауптвахту не реже двух раз в неделю предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут.
Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, проводится медицинский осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
Туалетные принадлежности выдаются военнослужащим, водворенных на гауптвахту во время вывода в туалет, после чего под присмотром начальника караула (дежурной смены) возвращаются обратно в запираемый на замок шкаф для хранения туалетных принадлежностей, расположенный вне камер.
47. Для утреннего и вечернего туалета военнослужащие, водворенные на гауптвахту выводятся из камер в сопровождении выводных, в следующем порядке:
содержащиеся в общих камерах – покамерно;
содержащиеся в одиночных камерах – по одному, в порядке очередности.
Военнослужащим-женщинам выделяется дополнительное время для соблюдения правил личной гигиены.
48. Военнослужащим, водворенных на гауптвахту разрешается ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до одного месячного расчетного показателя в соответствии с частью 2 статьи 86 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
Военнослужащим, водворенных на гауптвахту допускается приобретение продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые они также могут иметь при себе и хранить в соответствии с перечнем, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
49. Утренний осмотр и вечерняя поверка военнослужащих, водворенных на гауптвахту проводится начальником караула (дежурной смены) или его помощником по именному списку по камерам.

6-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің сауқаттарды,
сәлемдемелерді қабылдауы және ақша аударымдарын алуы
50. ҚР ҚАК 86-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге айына бір рет бірінші кезектегі қажетті заттар мен маусым бойынша киім салынған сауқаттар, сәлемдемелер алуға рұқсат етіледі.
ҚР ҚАК 86-бабының 2-тармағына сәйкес науқас гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер медициналық қорытындыда саны мен ассортименті айқындалған дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар салынған сауқаттар мен сәлемдемелер алуға құқылы.
Медициналық қорытындыға сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер алатын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар сауқаттар, сәлемдемелер мен сауқаттар санына кірмейді.
Сауқаттарды, сәлемдемелер гауптвахта бастығының қатысуымен гауптвахта әскери қызметшілері толық тексереді.
Осы Қағидаларға 46-тармақта көрсетілген беруге рұқсат етілген нәрселер тізбесі гауптвахта стендісінде қазақ және орыс тілдерінде ілінеді.
51. Сәлемдемені жеткізген адам осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті екі данада толтырады және оған қол қояды.
Өтініштің екі данасы, сәлемдеме, сәлемдеме жеткізген адамның жеке басын куәландыратын құжат гауптвахта әскери қызметшісіне беріледі.
52. Сәлемдемені қабылдай отырып, гауптвахта әскери қызметшісі келушіге жеке басын куәландыратын құжаты мен қабылдағаны туралы қолы қойылған өтініштің бір данасын қайтарып береді. Өтініштің екінші данасы сотталған сәлемдемені алғаны туралы қолтаңбасын қойғаннан кейін оның жеке ісіне тіркеледі.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісінде сәлемдемені алғаны туралы белгі жасалады. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші өтінішке қол қоюдан бас тартқан жағдайда оған гауптвахта бастығы немесе қарауыл бастығы (ауысым кезекші) тиісті белгі жасайды.
53. Сәлем-сауқатты ашуды және ішіндегісін салыстырып тексеруді құрамында гауптвахтаның кемінде екі әскери қызметшісі бар комиссия жүзеге асырады, ол туралы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәлем-сауқатты ашу актісі жасалады.
Актіге комиссия мүшелері қол қояды, онымен гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қол қоюмен таныстырылады және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне қоса тігіледі.
Сәлем-сауқаттан, хаттан табылған тыйым салынған заттар алынады, қайтару себептерін көрсете отырып, сәлем-сауқатты жеткізген адамға қайтарылады.
Сәлем-сауқат пошта арқылы алынған жағдайда тыйым салынған заттар немесе ақша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке заттарының тізімдемесіне енгізіледі және жазалау мерзімін өтегенге дейін оның басқа да жеке заттарымен бірге сақталады.

Глава 6. Прием военнослужащими, водворенных на гауптвахту посылок, передач, получение денежных переводов
50. Военнослужащим, водворенных на гауптвахту разрешается один раз в месяц получать посылки, передачи, содержащие предметы первой необходимости и одежду по сезону в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
Больные военнослужащие, водворенные на гауптвахту вправе получать посылки и передачи с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в количестве и ассортименте, определенными медицинским заключением в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения, получаемые военнослужащими, водворенных на гауптвахту согласно медицинскому заключению, не включаются в число посылок, передач.
Посылки, передачи подлежат досмотру военнослужащими гауптвахты в присутствии начальника гауптвахты.
Перечень разрешенных к передаче предметов указанный в пункте 46 настоящих Правил, вывешивается на стенде гауптвахты на казахском и русском языках.
51. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются военнослужащему гауптвахты.
52. Приняв передачу, военнослужащий гауптвахты возвращает посетителю документ, удостоверяющий личность, и первый экземпляр заявления с распиской в приеме. Второй экземпляр заявления приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту после его подписи в получении передачи.
В личном деле военнослужащего, водворенного на гауптвахту производится отметка о получении передачи. В случае отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту расписаться в заявлении, в нем делается соответствующая отметка начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены).
53. Вскрытие и сверка содержимого передач и посылок осуществляется комиссией в составе не менее двух военнослужащих гауптвахты, о чем составляется акт вскрытия посылок и передач по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Акт подписывается членами комиссии, с которым ознакамливается под роспись военнослужащий, водворенный на гауптвахту, и приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
Обнаруженные в посылке, передаче, письме запрещенные предметы или вещи, возвращаются лицу, доставившему передачу с указанием причин возврата.
В случае получения передачи почтой, запрещенные предметы, вещи или деньги вносятся в опись личных вещей военнослужащего, водворенного на гауптвахту и хранятся вместе с другими его личными вещами до отбытия срока наказания.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Сауқаттар, сәлемдемелер:
1) адресат гауптвахтадан босатылған;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қайтыс болған;
3) сәлемдемені жеткізген адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуден бас тартқан;
4) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің өзінің атына келген сәлемдемені қабылдаудан жазбаша түрде бас тартуы жағдайларында қабылданбайды және келушіге кері қайтарылады.
55. Сауқат немесе сәлемдеме гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге оларды қабылдағаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
56. ҚР ҚАК 108-бабының 4-бөліміне сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер айына екі реттен көп емес ақшалай аударымдарды алуға құқылы, бұл ретте олардың жалпы сомасы 108-бабы 4-бөліміне сәйкес жиырма айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.
7-тарау. Сотталғандарды еңбекке тарту
57. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер гауптвахтаға шаруашылық қызметін көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға тартылады.
Гауптвахтаға шаруашылық қызметін көрсету жөніндегі таза ауадағы жұмыстарға тартылмаған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге қолайлы ауа райы кезінде серуендеуге арналған аулада тиісті дене жаттығуларын орындау үшін бір сағат уақыт беріледі.
58. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер кезекшілік кестесіне сәйкес камераларды және гауптвахтаның басқа да үй-жайларын жинайды, сондай-ақ гауптвахта аумағын көріктендіреді.
Гауптвахтада камераларды, дәретханаларды күнделікті және жалпы (аптасына бір рет) жинауды, сондай-ақ еденді жууды шығарушылардың немесе қарауыл (кезекші ауысым) бастығы көмекшісінің қадағалауымен онда ұсталатын, қамауға алынған әскери қызметшілер жүргізеді.
59. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер күзеттің, дабылдаманың және байланыстың инженерлік-техникалық құралдарын, көлік құралдарының барлық түрлерін және көбейту аппаратурасын жөндеумен және пайдаланумен байланысты жұмыстарға жiберiлмейдi.
60. Жұмыс басталар алдында және ол аяқталғаннан кейін жынысы бір тінтетін адамдар гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің заттары мен киімін толық тексереді және тінтеді.
8-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді медициналық-санитариялық қамтамасыз ету
61. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді медициналық қызметкердің (фельдшердің) қабылдауына (медициналық қарап-тексеруге) алдын ала жазу қарауыл (кезекші ауысым) кезекшілікті қабылдау және тапсыру және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді салыстырып тексеруді жүргізу кезінде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің өтініш білдіруі бойынша жүзеге асырылады.
Одан басқа, гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер медициналық қызметкерге (фельдшерге) олар күн сайын камераларды аралаған уақытта, ал жіті сырқаттануы жағдайында гауптвахта әскери қызметшісіне медициналық көмек үшін өтініш жасайды.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші өтініш жасаған гауптвахта әскери қызметшісі медициналық қызметкерді (фельдшерді) шақырту үшін әскери полиция органы бойынша кезекшіге баяндайды.

Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Посылки и передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту;
3)отказа лица, доставившего передачу предъявить документ удостоверяющего его личность;
4) наличия письменного отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту, в приеме передач в свой адрес.
55. Посылка или передача вручается военнослужащему, водворенному на гауптвахту не позднее одного рабочего дня после их приема.
56. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту получают денежные переводы не чаще двух раз в месяц, при этом их общая сумма не должна превышать двадцати месячных расчетных показателей в соответствии с частью 4 статьи 108 УИК РК.
Глава 7. Привлечение военнослужащих, водворенных на гауптвахту к работам
57. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту привлекаются к выполнению работ по хозяйственному обслуживанию гауптвахты.
Военнослужащим, водворенных на гауптвахту, не привлеченным к работам на свежем воздухе по хозяйственному обслуживанию гауптвахты, при благоприятной погоде предоставляется один час для выполнения подходящих физических упражнений во дворе для прогулок.
58. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту проводят уборку камер и других помещений гауптвахты в порядке очередности согласно графику дежурства, а также благоустройства территории гауптвахты.
Ежедневная и общая (один раз в неделю) уборка камер, туалетов, а также мытье полов на гауптвахте производится содержащимися на ней военнослужащими , водворенными на гауптвахту под наблюдением выводного или помощника начальника караула (дежурной смены).
59. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту не допускаются к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.
60. Перед началом и после окончания работ военнослужащие, водворенные на гауптвахту их вещи и одежда, подвергаются досмотру и обыску лицами одного пола с обыскиваемыми.
Глава 8. Медико-санитарное обеспечение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
61. Предварительная запись военнослужащих, водворенных на гауптвахту на прием (медицинский осмотр) к медицинскому работнику (фельдшеру) осуществляется по обращению военнослужащих, водворенных на гауптвахту при приеме и передаче дежурства караулом (дежурной сменой) и проведении сверок военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
Кроме того, военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику (фельдшеру) во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания к военнослужащему гауптвахты.
Военнослужащий гауптвахты, к которому обратился военнослужащий, водворенный на гауптвахту, докладывает дежурному по органу военной полиции для вызова медицинского работника (фельдшера).

Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Денсаулық жағдайына шағымданған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші медицина жұмыскерінің (фельдшердің) қорытындысы бойынша оған шұғыл білікті медициналық көмек көрсету қажет болған кезде әскери полиция органы бастығының рұқсатымен айдауылдың бірге жүруімен медициналық мекемеге жіберіледі.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші медициналық мекемеге госпитальға жатқызылған жағдайда оқшауланған палата бөлінеді, оны күзетуді қамтамасыз ету үшін айдауыл қойылады. Медициналық мекемеде айдауылды әскери полиция органы бастығымен келісу бойынша әскери бөлім командирі белгілейді. Қажет болған кезде палата жиналмалы күзет құралдарымен жабдықталады.
63. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші сауыққаннан кейін, егер судья өзге шешім шығармаса, айдауылдың бірге жүруімен қайтадан гауптвахтаға жіберіледі.
64. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге амбулаторлық көмек гауптвахтаның камераларында көрсетіледі. Дәрі-дәрмектерді беру медицина жұмыскерінің (фельдшердің) тағайындауы бойынша белгіленген мөлшерлерде жеке қол қойдырумен жүзеге асырылады.
65. Әскери полиция органының медицина жұмыскері (фельдшер) олардың дене жарақаттарын, тері және инфекциялық аурулары белгілерін анықтау мақсатында гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің, оның ішінде тергеу амалдарынан немесе сот отырыстарынан гауптвахтаға келген әскери қызметшілердің сырт келбетін қарап тексеруді жүргізеді. Инфекциялық ауруларды анықтаған кезде олар дереу оқшауландырылады, эпидемияға қарсы іс-шаралар кешені жүргізіледі. Дене зақымдары мәніне жүргізілген қарап тексеру нәтижелері бойынша акт (еркін нысанда) жасалады.
Медицина жұмыскері (фельдшер) дене зақымдарын анықтаған кезде медициналық көмек көрсетеді, бір тәулік мерзімінде медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің амбулаторлық картасына енгізіледі.
9-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші тамақтанудан бас тартқан кезде қабылданатын шаралар
66. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші тамақтанудан бас тарту фактісі анықталған кезде қарауыл (кезекші ауысым) бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы себептерін анықтайды және әскери полиция органының бастығына баяндайды.
67. Тамақтанудан бас тартқан гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші басқа сотталғандардан бөлек ұсталады және медицина жұмыскерінің (фельдшердің) қадағалануында болады.

Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Военнослужащий, водворенный на гауптвахту, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника (фельдшера) при необходимости оказания ему срочной квалифицированной медицинской помощи с разрешения начальника органа военной полиции направляется в сопровождении конвоя в медицинское учреждение.
В случае госпитализации военнослужащего, водворенного на гауптвахту в медицинское учреждение выделяется изолированная палата, для обеспечения его охраны выставляется конвой. Конвой в медицинском учреждении устанавливается командиром воинской части по согласованию с начальником органа военной полиции. При необходимости, палата оборудуется разборными средствами охраны.
63. После выздоровления военнослужащий, водворенный на гауптвахту, если не последует иное решение судьи, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.
64. Амбулаторная помощь оказывается военнослужащим, водворенным на гауптвахту в камерах гауптвахты. Выдача медикаментов осуществляется по назначению медицинского работника (фельдшера) в установленных дозах индивидуально под расписку.
65. Медицинский работник (фельдшер) органа военной полиции проводит наружный осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в том числе военнослужащих, прибывших на гауптвахту со следственных действий или судебных заседаний, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет телесных повреждений составляется акт (в произвольной форме).
При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником (фельдшером) оказывается медицинская помощь, в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
Глава 9. Меры, принимаемые при отказе военнослужащего, водворенного на гауптвахту от приема пищи
66. При установлении факта отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту от приема пищи начальник караула (дежурной смены) докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции.
67. Военнослужащий, водворенный на гауптвахту, отказывающийся от приема пищи, содержится отдельно от других военнослужащих, водворенных на гауптвахту, и находится под наблюдением медицинского работника (фельдшера).

68. Егер оның өміріне қауіп төнсе, тамақтанудан бас тартқан гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші денсаулығын сақтауға бағытталған, оның ішінде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар оны қадағалайтын медицина жұмыскерінің (фельдшердің) жазбаша қорытындысы негізінде медициналық көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады.
10-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді көтермелеу және жазалар қолдану
69. Көтермелеу және жазалау шаралары Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құрамаларының Тәртіптік жарғысымен (әрі қарай-Тәртіптік жарғы) белгіленген тәртіпте барлық гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге қолданылады. Әрбір гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге Тәртіптік жарғыға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік карточка басталады және әскери полиция органында тіркеледі, ол әскери қызметші босатылған кезде сотталғанның жеке ісімен бірге бұрынғы қызмет орнына жолданады.
70. Көтермелеу шарасы ретінде бұрын қолданылған жазасын мерзімінен бұрын алу және алғыс жариялау қолданылуы мүмкін.
71. Гауптвахтаның ішкі тәртіптемесін және онда ұстау тәртібін бұзғаны, сондай-ақ белгіленген міндеттерін орындамағаны үшін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге мынадай жазалау шаралары қолданылады:
1) сөгіс;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді он бес тәулік мерзімге дейін жеке камераға қамау.
72. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеке камераға қамау түріндегі жазаны осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жағдайларда гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеке камерада ұстау мүмкіндігі туралы медицина жұмыскерінің (фельдшердің) қорытындысы бар болған кезде гауптвахта бастығының баянаты негізінде әскери полиция органының бастығы қолданады.
Жеке камераға қамауға алынған әскери қызметшіні санитариялық өңдеу олар жазалауды өтеп болғаннан кейін, ал медицина жұмыскерінің (фельдшердің) нұсқауы бойынша оны жеке камерада ұстау кезеңінде де жүргізіледі. Медицина жұмыскерінің (фельдшердің) науқастанғанды жеке камерадан мерзімінен бұрын босату қажеттілігі туралы нұсқауы дереу орындалады.
73. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге көтермелеу және жаза қолдану туралы қол қоюмен жарияланады, ол гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне тіркеледі.
74. Ауызша жарияланғандардан басқа, барлық көтермелеулер мен жазаларды гауптвахта бастығы хабарлайды және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жазалауларды және көтермелеулерді есепке алу кітабына есепке алынады, әскери қызметшінің қызметтік карточкасына жазылады.

68. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья военнослужащего, водворенного на гауптвахту, отказывающегося от приема пищи, если его жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям.
Глава 10. Применение поощрений и наложение взысканий на военнослужащих, водворенных на гауптвахту
69. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем военнослужащим, водворенным на гауптвахту, в порядке, установленном Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан 5 июля 2007 года № 364 (далее – Дисциплинарный устав). На каждого военнослужащего, водворенного на гауптвахту, заводится и регистрируется в органе военной полиции служебная карточка по форме согласно приложению 2 к Дисциплинарному уставу, которая при освобождении военнослужащего направляется вместе с личным делом к прежнему месту службы.
70. В качестве мер поощрения могут применяться досрочное снятие ранее наложенного взыскания и объявление благодарности.
71. За нарушение порядка содержания на гауптвахте, невыполнение установленных обязанностей к подозреваемым и обвиняемым применяются меры взыскания:
1) выговор;
2) водворение в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток.
72. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается на военнослужащего, водворенного на гауптвахту начальником органа военной полиции на основании рапорта начальника гауптвахты при наличии заключения медицинского работника (фельдшера) о возможности содержания военнослужащего, водворенного на гауптвахту в одиночной камере в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил.
Санитарная обработка военнослужащего, водворенного в одиночную камеру, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию медицинского работника (фельдшера) и в период содержания его в одиночной камере. Указание медицинского работника (фельдшера) о необходимости досрочного освобождения из одиночной камеры заболевшего подлежит немедленному исполнению.
73. О применении поощрения и наложении взыскания военнослужащему, водворенного на гауптвахту объявляется под расписку, которая приобщается в личное дело военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
74. Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, объявляются начальником гауптвахты и учитываются в книге учета взысканий и поощрений военнослужащих, водворенных на гауптвахту, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, вносятся в служебную карточку военнослужащего.

75. Қарауыл бастығы (ауысым кезекшісі) гауптвахта бастығына баянатпен жеке камераға орналастыру туралы баяндайды, ол жоғары бастыққа бұл туралы баяндайды.
11-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер гауптвахтада қайтыс болған жағдайда олардың мәйіттерін беру
76. Заңның 23-бабына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің қайтыс болғаны туралы әскери полиция органының басшылығы бұл туралы қадағалаушы прокурорға, жақын туыстарына әскери бөлімнің қолбасшылығына, сондай-ақ қылмыстық іс жүргізетін адамға және органға дереу хабарлайды.
Егер қайтыс болған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жақын туыстары гауптвахта орналасқан қалада немесе елді мекенде тұрмаса, хабарлама телеграф арқылы жолданады.
77. Қайтыс болған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің мәйіті талап етілгенге дейін, бірақ жеті тәуліктен асырмай не уәкілетті орган қайтыс болу фактісі бойынша тексеруді аяқтағанға дейін денсаулық сақтау органдарының жақын жердегі емдеу мекемесіндегі мәйітханаға сақтауға беріледі.
78. Мәйітті беру оны талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның, әскери бөлім қолбасшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады. Мәйітті алу үшін жеке басын куәландыратын құжатты көрсету қажет.
79. Қайтыс болғанның жақын туыстары мәйітті алу үшін уақында келе алмаған жағдайда, олар бұл туралы қосымша хабарлайды.
80. Көрсетілген мерзiмде талап етiлмеген қайтыс болғанның мәйіті мемлекет есебiнен жерлеу үшін берiледi.
12-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдау
81. Әскери полиция органы бастығының, ол уәкілеттік берген адамдардың және гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауы демалыс және мереке күндерінен, түскі асқа үзіліс уақытынан басқа, жұмыс уақыты ішінде әскери полиция органының бастығы бекіткен кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
82. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауға жазу гауптвахта әскери қызметшілерінің камераларды аралауы уақытында жүзеге асырылады.
Қабылдау туралы өтініштер гауптвахта бастығының атына жазбаша түрде (ерікті түрде толтырылады) беріледі немесе ауызша түрде жасалады және осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әскери полиция органының бастығының жеке қабылдау журналында (бұдан әрі – жеке қабылдау журналы) беру кезектілігі тәртібінде тіркеледі.
83. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді қабылдау өтiнiштерді беру кезектілігі тәртiбiнде жүргізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін Жеке қабылдау журналында және өтiнiштерге оның нәтижелерi тіркеледі. Өтiнiш гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне тіркеледі.

75. О водворении в одиночную камеру начальник караула (дежурной смены) гауптвахты рапортом докладывает начальнику гауптвахты, который докладывает об этом вышестоящему начальнику.
Глава 11. Выдача тел военнослужащих водворенных на гауптвахту в случае их смерти на гауптвахте
76. В соответствии со статьей 23 Закона, о смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту, руководство органа военной полиции незамедлительно сообщает близким родственникам, надзирающему прокурору, командованию воинской части, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если близкие родственники умершего военнослужащего проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.
77. Тело умершего военнослужащего передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения органов здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом.
78. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, командованию воинской части, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
79. Если родственники умершего не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они сообщают об этом дополнительно.
80. Невостребованное в указанный срок тело умершего военнослужащего передается для захоронения за счет государства.
Глава 12. Личный прием военнослужащих, водворенных на гауптвахту
81. Личный прием военнослужащих, водворенных на гауптвахту начальником органа военной полиции, уполномоченным им лицами и начальником гауптвахты осуществляется согласно утвержденному начальником органа военной полиции графику в течение рабочего времени, кроме выходных и праздничных дней, обеденного времени.
82. Запись военнослужащих, водворенных на гауптвахту на личный прием осуществляется во время обхода камер военнослужащими гауптвахты.
Заявления о приеме подаются на имя начальника гауптвахты письменно (заполняются в произвольной форме) или делаются устно, и регистрируются в порядке очередности подачи в Журнале личного приема начальника органа военной полиции по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, (далее - Журнал личного приема).
83. Прием военнослужащих, водворенных на гауптвахту, ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в Журнале личного приема и на заявлении фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело военнослужащего, водворенного на гауптвахту.

84. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің туыстарын немесе өзге де адамдарды жеке қабылдауы гауптвахтаның ақпарат стендісіне ілінетін кесте бойынша қызметтік кабинетте жүргізіледі. Туыстарын қабылдау нәтижелері Жеке қабылдау журналында тіркеледі.
13-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстарды, арыздар мен шағымдарды жолдауы
85. ҚР ҚАК 10-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер ауызша және жазбаша ұсыныстармен, өтініштермен және шағымдармен әскери полиция органы басшылығына, жоғары тұрған басқару органдарына, сотқа, прокуратура органдарына, өзге де мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, сондай-ақ адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөніндегі халықаралық ұйымдарға жүгінуге құқылы.
86. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден ұсыныстарды, өтініштер мен шағымдарды гауптвахта әскери қызметшілері күн сайын камераларды аралау кезінде жазбаша түрде де, ауызша нысанда да қабылдайды.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.03.2021 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Мекенжайы көрсетілген және жазбаша жазылған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын тіркеу кітабына тіркеледі және оларды шешу бойынша шаралар қабылдау үшін әскери полиция органының немесе гауптвахтаның басшылығына баяндалады.
Жазбаша түрде ұсыныспен, арызбен және шағыммен жүгінген сотталғанға күні мен уақытын, өтінішті қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін көрсетумен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талон беріледі.
Ұсыныстар, арыздар мен шағымдар берілген күннен бастап бір тәулік мерзімнен кешіктірілмей, тиесілігі бойынша адресаттарға жолданады.
88. Гауптвахта қызметіне бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға жазылған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары қарауға жатпайды және берілген күннен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) тиесілігі бойынша жолданады.
14-тарау. Күнделікті сейілдеу
89. ҚР ҚАК 86-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер күн сайын ұзақтығы кемінде бір жарым сағат сейілдеуді пайдаланады. Сейілдеу уақытын гауптвахта әкімшілігі ішкі тәртіптемені және ауа райы жағдайын ескере отырып бекітеді.

84. Личный прием начальником гауптвахты родственников военнослужащих, водворенных на гауптвахту или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты. Результаты приема родственников фиксируются в Журнале личного приема.
Глава 13. Направление военнослужащих, водворенных на гауптвахту предложений, заявлений и жалоб
85. В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 10 УИК РК военнослужащие, водворенные на гауптвахту имеют право обращаться с устными и письменными предложениями, заявлениями и жалобами к руководству органа военной полиции, в вышестоящие органы управления, суд, органы прокуратуры, иные государственные органы, общественные объединения, а также в международные организации по защите прав и свобод человека.
86. Предложения, заявления и жалобы от военнослужащих, водворенных на гауптвахту, принимаются военнослужащими гауптвахты при ежедневном обходе камер, как в письменном виде, так и в устной произвольной форме.
Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Министра обороны РК от 30.03.2021 № 174 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Предложения, заявления и жалобы, адресованные и изложенные письменно, регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб военнослужащих, водворенных на гауптвахту по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, и докладываются руководству органа военной полиции или гауптвахты для принятия мер по их разрешению.
Военнослужащему, водворенному на гауптвахте, обратившемуся письменно с предложением, заявлением или жалобой, выдается талон по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение.
В срок не позднее одних суток со дня подачи предложения, заявления и жалобы направляются по принадлежности адресатам.
88. Предложения, заявления и жалобы военнослужащих, водворенных на гауптвахту, адресованные в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью гауптвахты, цензуре не подлежат и не позднее одних суток со дня подачи (за исключением выходных и праздничных дней) направляются по принадлежности адресатам.
Глава 14. Проведение ежедневных прогулок
89. В соответствии с требованиями частью 2 статьи 86 УИК РК военнослужащие, водворенные на гауптвахту пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее полутора часов. Время проведения прогулки устанавливается администрацией гауптвахты с учетом внутреннего распорядка дня и погодных условий.

90. Сейілдеу камера бойынша күндізгі уақытта гауптвахтаның арнайы жабдықталған сейілдеу ауласында жүргізіледі.
Офицерлер мен әскери қызметші әйелдер сейілдеуге қалған әскери қызметшілерден бөлек шығарылады.
91. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда, гауптвахта бастығының, қарауыл (кезекші ауысым) бастығының шешімі бойынша оның сейілдеуі мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
92. Сейілдеуден босатуды гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің өтінішін қарағаннан кейін гауптвахта бастығы жүзеге асырады.
15-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің адвокатпен кездесуін өткізу
93. ҚР ҚАК 86-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтада ұстау кезеңінде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге адвокатпен кездесу беріледі.
94. Заңның 17-бабы 1-тармағы 1-тармақшасының негізінде адвокатураға қатыстылығын растайтын құжатын және адвокаттың нақты істі жүргізуге өкілеттігін куәландыратын ордерінің екінші данасын көрсетуі бойынша қорғаушы ретінде іске қатысушы адвокатпен кездесу беріледі.
95. Кездесулер саны мен оны өткізу уақытына шек қойылмайды.
96. ҚР ҚАК 86-бабының 2-тармағы 5-тармақшасының негізінде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің адвокатпен саны шектеусіз кездесуі олардың құпиялылығы қамтамасыз етілген жағдайларда гауптвахтада өткізіледі.
16-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен сабақтар өткізу
97. Гауптвахтада ұстау кезеңінде гауптвахтадағы ішкі тәртіптемемен айқындалған уақытта гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен жалпыәскери жарғылардың талаптарын зерделеу бойынша және саптық даярлық бойынша сабақтар өткізіледі.
98. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен сабақтарды гауптвахта бастығы, ал ол болмаған кезде уәкілетті лауазымды адамдар өткізеді.
99. Сабақтарды өткізудің жоспар-конспектісін әскери полиция органының штаб бастығы бекітеді.
100. Сабақ үлгерімінің нәтижелері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні босату кезінде оның қызметтік мінездемесінде көрсетіледі.
17-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді босату
101. ҚР ҚАК 165-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жаза мерзiмiнiң соңғы күнiнiң бiрiншi жартысында босатылады. Егер жаза мерзiмi демалыс немесе мереке күнi аяқталатын болса, гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші демалыс немесе мереке күнінің алдындағы күнi жазасын өтеуден босатылады.
102. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге босатылған кезде қолын қойғызумен оған тиесiлi заттары мен құнды заттары, ақшасы және жеке құжаттары, сондай-ақ әскери бөлім командиріне ұсыну үшін күнін көрсетумен әскери полиция органы бастығының қолтаңбасы қойылған жазасын өтегенi туралы немесе жазадан босатылғаны және оны босату негіздері туралы анықтама берiледi.

90. Прогулка проводится покамерно в дневное время на специально оборудованном для прогулок дворе гауптвахты.
Офицеры и военнослужащие-женщины выводятся на прогулку отдельно от остальных военнослужащих.
91. Прогулка военнослужащего, водворенного на гауптвахту по решению начальника гауптвахты, начальника караула (дежурной смены) может быть досрочно прекращена в случае нарушения им требований, установленных настоящими Правилами.
92. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
Глава 15. Проведение свиданий военнослужащих, водворенных на гауптвахту с адвокатом
93. В период содержания на гауптвахте военнослужащим, водворенным на гауптвахту предоставляются свидания с адвокатом в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
94. На основании подпункта 1) пункта 1 статьи 17 Закона, предоставляется свидания с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлению им документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, и второго экземпляра ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела.
95. Количество и время проведения свиданий не ограничиваются.
96. На основании подпункта 5 пункта 2 статьи 86 УИК РК, свидания военнослужащих, водворенных на гауптвахту с адвокатом без ограничения их количества проводятся на гауптвахте в условиях, обеспечивающих их конфиденциальность.
Глава 16. Проведение занятий с военнослужащими, водворенных на гауптвахту
97. В период содержания на гауптвахте с военнослужащими, водворенных на гауптвахту проводятся занятия по изучению требований общевоинских уставов и по строевой подготовке во время, определенное внутренним распорядком на гауптвахте.
98. Занятия с военнослужащими, водворенными на гауптвахту проводятся начальником гауптвахты, а при его отсутствии уполномоченными должностными лицами.
99. План-конспект проведения занятий утверждается начальником штаба органа военной полиции.
100. Результаты успеваемости занятий отражаются в служебной характеристике военнослужащего, водворенного на гауптвахту при его освобождении.
Глава 17. Освобождение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
101. В соответствии с частью 2 статьи 165 УИК РК военнослужащие, водворенные на гауптвахту к аресту освобождаются в первой половине последнего дня срока наказания. Если срок наказания оканчивается в выходной или праздничный день, военнослужащие, водворенные на гауптвахту освобождается от отбывания наказания в предвыходной или предпраздничный день.
102. При освобождении военнослужащему, водворенного на гауптвахту под расписку выдаются принадлежащие ему вещи и ценности, деньги и личные документы, а также справка об отбытии наказания или об освобождении от наказания за подписью начальника органа военной полиции с указанием времени и основаниях его освобождения, для представления командиру воинской части.

103. Жазасын өтеуден мерзімінен бұрын босату тиісті құжаттар келіп түскен күні, ал егер құжаттар жұмыс күні аяқталғаннан кейін алынса – келесі күні таңертең жүргізіледі.
104. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні гауптвахтада ұстау мерзімі аяқталғанға дейін үш тәуліктен кешіктірмей гауптвахта бастығы әскери бөлімнің командирін әскери қызметшіні босату туралы хабардар етеді.
105. Әскери бөлім командирі гауптвахта бастығының хабарламасы бойынша көрсетілген уақытта гауптвахтаға қызмет орнына дейін әскери қызметшімен бірге жүру үшін бөлімнің өкілін жібереді, сондай-ақ оны тамақпен және маусым бойынша киіммен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
106. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні босату туралы гауптвахта бастығы босату күні мен уақытын көрсетумен Есепке алу журналында және қамаққа алынғандардың атаулы тізімінде жазба жасайды.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
әскери полиция органының бастығы
_______________________________________
(лауазымы, қолы, тегі)
20 ___ жылғы "___"_________
ГАУПТВАХТАДАҒЫ IШКI ТӘРТIПТЕМЕ
(үлгiлiк)
1. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер осы Қағидалардың талаптарын сақтайды және гауптвахта қызметкерлерінің нұсқауларын орындайды.
2. Әскери полиция гауптвахтасында ұсталатын гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер үшін мынадай күн тәртіптемесі белгіленеді:
Жүргiзiлетiн iс-шаралар
Өткiзу уақыты
Ұйқыдан тұрғызу
6 сағ. 00 мин. – 6 сағ. 10 мин.
Сотталғандарды тексеру, төсек-орын жабдығын тапсыру
6 сағ. 10 мин. – 6 сағ. 30 мин.
Таңертеңгi жуыну
6 сағ. 30 мин. – 7 сағ. 00 мин.
Гауптвахта камералары мен үй-жайларын жинау
7 сағ. 00 мин. – 8 сағ. 00 мин.
Таңғы ас
8 сағ. 00 мин. – 8 сағ. 30 мин.
Гауптвахта қызметкерлерiнiң камераларды аралап шығуы
8 сағ. 30 мин. – 9 сағ. 00 мин.
Жарғыларды зерделеу бойынша сабақтар
9 сағ.00 мин. – 11 сағ. 00 мин.
Саптық даярлық бойынша сабақтар
11 сағ.00 мин. – 13 сағ. 00 мин.
Жеке уақыт
13 сағ.00 мин. – 14 сағ. 00 мин.
Түскi ас
14 сағ. 00 мин. – 14 сағ. 30 мин.
Сейілдеу
14 сағ. 30 мин. – 16 сағ. 00 мин.
Шаруашылық жұмыстарын жүргiзу
16 сағ. 00 мин. – 19 сағ. 00 мин.
Жеке уақыт
19 сағ. 00 мин. – 19 сағ. 30 мин.
Кешкi ас
19 сағ. 30 мин. – 20 сағ. 00 мин.
Мерзiмдi басылымды оқу
20 сағ. 00 мин. – 20 сағ. 30 мин.
Камераларды жинау
20 сағ. 30 мин. – 21 сағ. 00 мин.
Кешкi жуыну
21 сағ. 00 мин. – 21 сағ. 30 мин.
Сотталғандарды тексеру, төсек-орын жабдығын алу
21 сағ. 30 мин. – 22 сағ. 00 мин.
Ұйықтау

103. Досрочное освобождение от отбывания наказания производится в день поступления соответствующих документов, а если документы получены после окончания рабочего дня - утром следующего дня.
104. Не позднее трех суток до истечения срока содержания военнослужащего, водворенного на гауптвахту, начальник гауптвахты извещает командира воинской части об освобождении военнослужащего.
105. Командир воинской части по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет на гауптвахту представителя части для сопровождения военнослужащего к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его питанием и одеждой по сезону.
106. Об освобождении военнослужащего, водворенного на гауптвахту, начальник гауптвахты производит запись в Журнале учета и в именном списке арестованных, с указанием даты и времени освобождения.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Начальник органа
военной полиции
____________________________
(должность, подпись, фамилия)
" ___ " _____ 20___ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК НА ГАУПТВАХТЕ
(типовой)
1. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту соблюдают требования настоящих Правил и выполняют указания сотрудников гауптвахты.
2. Для военнослужащих, водворенных на гауптвахту, содержащихся на гауптвахте военной полиции, устанавливается следующий распорядок дня:
Проводимые мероприятия
Время проведения
Подъем
6 час. 00 мин. – 6 час. 10 мин.
Проверка осужденных, сдача постельных принадлежностей
6 час. 10 мин. - 6 час. 30 мин.
Утренний туалет
6 час. 30 мин. - 7 час. 00 мин.
Уборка камер и помещений гауптвахты
7 час. 00 мин. - 8 час. 00 мин.
Завтрак
8 час. 00 мин. - 8 час. 30 мин.
Обход камер сотрудниками гауптвахты
8 час. 30 мин. - 9 час. 00 мин.
Занятия по изучению уставов
9 час. 00 мин. – 11 час. 00 мин.
Занятия по строевой подготовке
11 час. 00 мин. – 13 час. 00 мин.
Личное время
13 час. 00 мин. – 14 час. 00 мин.
Обед
14 час. 00 мин. - 14 час. 30 мин.
Прогулка
14 час. 30 мин. – 16 час. 00 мин.
Проведение хозяйственных работ
16 час. 00 мин. – 19 час. 00 мин.
Личное время
19 час. 00 мин. - 19 час. 30 мин.
Ужин
19 час. 30 мин. - 20 час. 00 мин.
Чтение периодической печати
20 час. 00 мин. - 20 час. 30 мин.
Уборка камер
20 час. 30 мин. - 21 час. 00 мин.
Вечерний туалет
21 час. 00 мин. - 21 час. 30 мин.
Проверка осужденных, получение постельных принадлежностей
21 час. 30 мин. - 22 час. 00 мин.
Отбой

22 сағ. 00 мин.
Гауптвахта бастығы
__________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегi және аты-жөнiнің бас әріптері)
20 ___ ж. "___"_________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
2-қосымша
Тыйым салынған заттар мен бұйымдардың тізбесі
1) Қару, жарылғыш, улы, уландырғыш және өрт қаупі бар заттар, есірткі заттары, психотроптық заттар, прекурсорлар, спирттік ішімдіктер, бұрыш, тұз, оттықтар;
2) шарфтар, белбеулер, белдіктер, аспа баулар, баулар, галстуктер, ұзындығы 50 сантиметрден асатын сүлгілер;
3) шыны ыдыс, шаншитын, тілетін және кесетін заттар;
4) білезіктер, шылым сауыттары, ойын карталары, ілгектер, жүзіктер, сырғалар, сағаттар, ордендер, медальдар, металл заттар мен құндылықтар;
5) спирттік негізде жасалған иіссу, әтір және өзге де бұйымдар;
6) фото-, бейне- және аудио- жазатын аппаратура, байланыс құралдары, флеш-жинақтауыштар (алынбалы-салынбалы ақпарат жеткізгіштер);
7) ақша, құнды қағаздар, зергерлік бұйымдар;
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Басталды: 20__жылғы "___"______
Аяқталды: 20__жылғы "___"______
№ р/с
Гауптвахтаға қамауға алынған күні мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегі аты, әкесінің аты
Әскери бөлімнің нөмірі
Кім ұстаған (қамауға алған)
Ұстау себебі (қамауға алу, не үшін сотталған, ҚР ҚК-ның қандай бабы бойынша)
Қандай мерзімге және қандай камерада ұсталады
Қабылданған заттар, құжаттар және ақша
Ұстау (қамауға алу, соттал) мерзімі қашан аяқталады
Қамаққа алынғанды қабылдау кезінде медициналық тексеру уақыты, моншада жуыну және денесін тексеру туралы жазба (медицина қызметкерінің қолтаңбасы)
Гауптвахтадан босату күні мен уақыты
Гауптвахтаға қабылдаған кезде заттарды, құжаттар мен ақшаны тапсырғаны туралы қолтаңба
Гауптвахтадан босатқан кезде заттарды, құжаттар мен ақшаны алғаны туралы қолтаңба
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді қабылдағаны туралы қолхат
(қолхаттың бет жағы)
Әскери полиция органының мөртаңбасы
______________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты, (болған кезде) әкесінің аты)
_______________________________________________________
(бөлімше, әскери бөлім)
________________камерада ұстаумен ________бастап ________ дейін ________тәулікке гауптвахтаға қабылданды.
_____________________________________________________
(уақыты, күні, айы, жылы)
__________________________________ гарнизоны әскери полиция органы гауптвахтасының бастығы
________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері)
20 __ ж. " __ " ________
(қолхаттың сыртқы жағы)
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіде мынадай заттар болды: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің қолтаңбасы ________________
___________________________________ гарнизоны әскери полиция органы гауптвахтасының бастығы
____________________________________________________
(әскери атағы,қолы,тегі,аты-жөнінің бас әріптері)
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеткізген адамның қолтаңбасы__________________________________
(әскери атағы,қолы,тегі,аты-жөнінің бас әріптері)
Ескертпе: Қолхат үш данада ресімделеді. Бірінші дана сотталғанды гауптвахтаға жеткізген адамға, екінші данасы – сотталғанға беріледі, үшінші данасы – сотталғанның жеке ісіне қоса тігіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
5-қосымша
Гауптвахтаға қамауға алынған сотталғандардың өзін-өзі ұстау қағидалары

22 час. 00 мин.
Начальник гауптвахты
_____________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____"_______ 20___г.
Приложение 2
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень запрещенных предметов и веществ
1) Оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;
2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длиной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, портсигары, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фото-, видео- и аудио- записывающая аппаратура, средства связи, флэш-накопители (съемные носители информации);
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия.
Приложение 3
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц, содержащихся на гауптвахте
Начат: "___"______ 20__года.
Окончен: "___"______ 20__года.
№ п/п
Дата и время водворения на гауптвахту
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество
Номер воинской части
Кем задержан (арестован)
Причина задержания (ареста, за что осужден, по какой статье УК РК)
На какой срок и в какой камере содержать
Принятые вещи, документы и деньги
Когда заканчивается срок задержания (ареста, осуждения)
Запись о времени медицинского осмотра, помывке в бане и телесном осмотре при приеме арестованного (подпись медицинского работника)
Дата и время освобождения с гауптвахты
Подпись о сдаче вещей, документов и денег при приеме на гауптвахту
Подпись о получении вещей, документов и денег при освобождении с гауптвахты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Журнал хранится у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Расписка в приеме военнослужащего, водворенного на гауптвахту
(лицевая сторона расписки)
Штамп органа военной полиции
______________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________
(подразделение, воинская часть)
принят на гауптвахту на _______________ суток с __________________________________________________
по _____________________ с содержанием в камере
_____________________________________________________
(время, число, месяц, год)
Начальник гауптвахты органа военной полиции
__________________________________ гарнизона
________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
" __ " ________ 20 __ г.
(оборотная сторона расписки)
У военнослужащего, водворенного на гауптвахту имеются следующие вещи: ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подпись военнослужащего, водворенного на гауптвахту ___________________
Начальник гауптвахты органа военной полиции
___________________________________ гарнизона
_________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Подпись лица, доставившего военнослужащего, водворенного
на гауптвахту________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: Расписка оформляется в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается лицу, доставившему осужденного на гауптвахту, второй экземпляр – осужденному, третий экземпляр – приобщается к личному делу осужденного.
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Требования к поведению осужденных,
водворенных на гауптвахту

1. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер:
1) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен белгіленген қамауда ұстау тәртібін және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери полиция гауптвахталарындағы ішкі тәртіптемені сақтайды;
2) әскери полиция органы гауптвахта әкімшілігінің және қолбасшылығының талаптарын орындайды;
3) гигиена мен санитария талаптарын сақтайды;
4) күнделікті сейілдеуге шығады (сейілдеуден босатуды медицина жұмыскерінің қорытындысы бойынша гауптвахта бастығы жүзеге асырады);
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1077 қаулысымен бекітілген Өрт қауіпсіздігінің қағидаларын сақтайды;
6) гауптвахта мүлкіне ұқыпты қарайды;
7) камераларда және басқа да үй-жайларда кезектілік тәртібінде тазалық жасайды;
8) гауптвахта әскери қызметшілерінің, күдіктілер мен айыптаушылардың, сондай-ақ басқа да адамдардын ар-намысын қорлайтын іс-қимылдар жасамайды;
9) күзетпен ұстау тәртібін қамтамасыз ететін гауптвахта әскери қызметшілеріне, сондай-ақ басқа да адамдарға олардың қызметтік міндеттерін орындауға кедергі жасамайды;
10) белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) гауптвахта әскери қызметшілеріне жалпыәскери жарғыларға сәйкес әскери атағы бойынша немесе лауазымы бойынша тіл қатады;
12) гауптвахта әскери қызметшілерінің камераларына кірген кезде олардың командасы бойынша тұрады және көрсетілген жерде сапқа тұрады;
13) сыртқы пішінін ұқыпты ұстайды;
14) айдауылмен немесе гауптвахта әскери қызметшілерінің бірге жүруімен жүрген кезде қолын артында ұстайды;
15) гауптвахта әскери қызметшілерінің және басқа да лауазымды адамдардын талаптары бойынша әскери бөлімін, әскери атағын, тегін, атын ж"не (бар болса) әкесінің атын хабарлайды;
16) тыныштықты сақтайды;
17) кезектілік тәртібінде камера бойынша кезекшілік атқарады.
2. Қамауға алғандардың өзін-өзі ұстау қағидаларын бұзуы:
1) гауптвахтаның басқа камераларында немесе өзге үй-жайларында отырған әскери қызметшілермен сөйлесу, қандай да бір заттарды беру, тарсылдату немесе олармен хат алмасу;
2) сөйлесудің, қандай-да бір заттарды берудің және бостандықта жүргендермен хат алмасудың белгіленген тәртібін бұзу;
3) әкімшіліктің рұқсатынсыз гауптвахта камерасынан және басқа да үй-жайларынан шығу;
4) гауптвахта объектілерін күзету желісін бұзу;
5) алкоголь ішімдіктерін, есірткі және психотроптық заттарды дайындау және тұтыну;
6) материалдық және басқа да табыс көру мақсатында үстел ойындарын ойнау;
7) өзіне және басқа да адамдарға дене суретін салу;

1. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту:
1) соблюдают порядок содержания под стражей, установленный Законом Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" и внутренней распорядок гауптвахт военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) выполняют требования администрации гауптвахты и командования органа военной полиции;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты по заключению медицинского работника);
5) соблюдают Правила пожарной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1077;
6) бережно относятся к имуществу гауптвахты;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство военнослужащих гауптвахты, а также иных лиц;
9) не препятствуют военнослужащим гауптвахты, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) обращаются к военнослужащим гауптвахты в соответствии с общевоинскими уставами по воинскому званию или по должности;
12) при входе в камеры военнослужащих гауптвахты по их команде встают и выстраиваются в указанном месте;
13) соблюдают опрятный внешний вид;
14) при движении под конвоем или в сопровождении военнослужащих гауптвахты держат руки сзади;
15) по требованию военнослужащих гауптвахты, иных должностных лиц сообщают свою воинскую часть, воинское звание, фамилию, имя, отчество (при его наличии);
2. Нарушениями правил поведения военнослужащих, водворенных на гауптвахту являются:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов военнослужащим, содержащимся в других камерах или иных помещениях гауптвахты, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение установленного порядка ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе;
3) выход из камер и других помещений гауптвахты без разрешения администрации;
4) нарушение линии охраны объектов гауптвахты;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;

8) әкімшіліктің рұқсатынсыз ұйықтау орындарына перде ілу немесе ауыстыру;
9) қолдан жасалған электр аспаптарын қолдану;
10) әкімшіліктің рұқсатынсыз электр аспаптарын пайдалану;
11) камерада ашық от жағу;
12) әкімшіліктің рұқсатынсыз санитариялық-техникалық, жарық беру және басқа да аспаптарға жөндеу жүргізу;
13) камералардағы санитариялық жүйенің ластануы;
14) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты камераның қабырғасынан алу;
15) қабырғаларға, камера мүкәммалына қағаз, фото, сурет, газет пен журнал қималарын жапсыру, оған жазбалар мен суреттер салу;
16) тыныштықты бұзу;
17) саптан шығу, шылым шегу, сөйлесу, камерадағы есіктің көзіне қарау, қандай да бір заттарды көтеру, гауптвахта аумағы бойынша жүрген кезде дабыл дабылдамасының түймесін басу;
18) терезеден бірдеңе лақтыру, терезе алдына шығу, форточкадан шығару, есіктің "көзшесіне" тығыз жақындау, "көзшені" жабу;
19) жеке пайдаланудағы заттарды сату, сыйлау немесе өзге де тәсілмен иелігінен шығару болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
_______________________________
әскери полиция органының бастығы
_______________________________
(әскери атағы, қолы, тегi және аты-жөнінің бас әріптері)
20____жылғы "___"____________
Камералар бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камера №
Камерадағы орындар саны
Ескертпе
1
2
3
4
ӘПО бастығының орынбасары ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
7-қосымша
ГАУПТВАХТАҒА ҚАМАУҒА АЛЫНҒАН ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТШІНІ ЖЕКЕ ТІНТУ
ЖӘНЕ ОНЫҢ ЗАТТАРЫН ТОЛЫҚ ТЕКСЕРУ ХАТТАМАСЫ
20__ ж. "____" ________                        ____________________________
(жасау орны)
Тінту және толық тексеру: ___с. ___ мин. басталды.
Тінту және толық тексеру: ___ с. ___ мин. аяқталды.
____________________________________________________________________,
(жеке тінту мен толық тексеру жүргізетін адамның лауазымы, атағы, тегі
мен аты-жөнінің бас әріптері)
ҚР ҚАК 98-бабының талаптарын сақтай отырып, _________________ үй-жайында
сотталған әскери қызметшіге жеке тінту ___________________________________
_______________________________________________________________________
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің әскери атағы, Т.А.Ә. (болған кезде))
_____________________________________________________________________
және оның заттарына толық тексеру жүргізді, ол туралы хаттама жасады.
Жеке тінту және заттарды толық тексеру басталар алдында
_______________________________________________________________________
(жеке тінту және тексеру жүргізетін адамның лауазымы, атағы, тегі
және аты-жөнінің бас әріптері)
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге ___________________________
(сотталғанның әскери атағы, тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
гауптвахтаның ішкі тәртібі қағидаларында көзделмеген тыйым салынған құжаттарды,
заттарды, нәрселерді, бұйымдарды, құндылықтарды, ақшаны және азық-түлік
өнімдерін ерікті түрде беру ұсынылды, оған ол
__________________________________________________________________________
____________________________________________ мәлімдеді және ерікті түрде берді:

8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) разведение открытого огня в камере;
12) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
13) засор санузлов в камерах;
14) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту;
15) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
16) нарушение тишины;
17) выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывание в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории гауптвахты;
18) выброс чего-либо из окон, взбирание на подоконник, высовывание в форточку, подход вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
19) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании.
Приложение 6
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
"Утверждаю"
Начальник органа
военной полиции
____________________________
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
"___" ____ 20__ года
План покамерного размещения
Содержатся раздельно
камеры
Количество мест в камере
Примечание
1
2
3
4
Заместитель начальника ОВП ________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ ЛИЧНОГО ОБЫСКА
ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО, ВОДВОРЕННОГО НА ГАУПТВАХТУ И
ДОСМОТРА ЕГО ВЕЩЕЙ
"____" ________20__ г.                         _________________________________
(место составления)
Обыск и досмотр начат: ___ч. ___ мин.
Обыск и досмотр окончен: ___ ч. ___ мин.
________________________________________________________________________________
должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск и досмотр)
с соблюдением требований статьи 98 УИК РК в помещении ______________________
произвел личный обыск осужденного военнослужащего _________________________
__________________________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)военнослужащего,
водворенного на гауптвахту)
__________________________________________________________________________
и досмотр его вещей, о чем составил настоящий протокол.
Перед началом личного обыска и досмотра вещей _______________________________
__________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный
обыск и досмотр)
Военнослужащему, водворенному на гауптвахту ________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы военнослужащего, водворенного на
гауптвахту)
было предложено добровольно выдать запрещенные документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, непредусмотренные правилами внутреннего распорядка гауптвахты, на что он заявил: _________________________________
______________________________________________________, и добровольно выдал:

1) _____________________________________________________;
2) _____________________________________________________;
3) _____________________________________________________;
Содан кейін __________________________________________________________
(жеке тінту және толық тексеру жүргізетін лауазымды адам)
гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні____________________________
__________________________________________________________________________
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің әскери атағы, тегі және
аты-жөнінің бас әріптері)
_______________________ жеке тінтуге және оның заттарын толық тексеруге кірісті.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің киген киімі:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіде мынадай заттар болды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге жүргізілген
_______________________________________________________________________
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің әскери атағы, тегі
және аты-жөнінің бас әріптері)
жеке тінту және оның заттарын толық тексеру нәтижесінде анықталды: __________
_______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеке тінту және оның заттарын
толық тексеру барысында алынды (гауптвахтаның ішкі тәртібі қағидаларында
көзделмеген құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, құралдар, құндылықтар, ақша және
азық-түлік өнімдері):
1) _____________________________________________________;
2) _____________________________________________________;
3) _____________________________________________________;
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеке тінту және оның заттарын
толық тексеру барысында келіп түскен ескертулер
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Хаттаманы оқыды _________________________________________________
(жеке өзі не жеке тінту және толық тексеру жүргізген адам дауыстап оқиды)
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші мәлімдеген ескертулер мен
толықтырулар __________________________________________________________
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші: ________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы,әскери атағы,қолы,тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
Жеке тінту және заттарды толық тексеру хаттамасының көшірмесін алдым:
20__ ж. "____" ______ ______________________________________________
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің тегі және аты-жөнінің бас әріптері, қолы)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Алу хаттамасы
Бiз, төменде қол қойған, комиссия мынадай құрамда
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегi, аты және әкесiнiң аты)
ұсталғаннан, күдіктіден, айыпталушыдан, әкімшілік тәртіпте қамаққа алынғаннан және
қамауға сотталғаннан ______________________________________________
(әскери атағы, тегi, аты және әкесiнiң аты (болған кезде))
сомасы (______) _____________________________ ақшаны, құнды қағаздарды және
(сомасы жазып көрсетіледі)
құнды заттарды, азық-түлiк өнімдерін алуды жүргіздік (сақтауға қабылдадық).
Барлығы берiлгенi: құнды қағаздардың, құнды заттардың __________
(саны)
атауы, ______ ақша, азық-түлiк өнімдерінің, заттардың _________ атауы.
(сомасы) (саны)
Бердім: __________________________(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
Қабылдадым: ____________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
Қатысқан: ______________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
20___ жылғы "___"_______________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Заттарды, құжаттарды, нәрселерді және өзге де материалдық құндылықтарды беру
АКТІСІ
20____ж." __ " ________ __________________________ қаласы (кенті)
Мен, ___________________________________________________________________________
(лауазымы,әскери атағы,тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
_________________________________________________________________________ шешімі
(қамауға алу туралы шешім шығарған соттың атауы)
бойынша 20__ж. " __ " ___ әскери полиция гауптвахтасына қамауға алынған
_________________________________________________________________________ тиесілі
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты,
әкесінің аты (болған кезде)
гауптвахтада ұсталатын қамаққа алынғандардың заттарын_____________________________
(заттардың, нәрселердің, құжаттардың және өзге де
_______________________________________________________________________________
материалдық құндылықтардың атауын көрсету, оның ішінде ақшалай қаражат (санын жазып көрсету))
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
сақтау бөлмесіне беру туралы осы актіні жасадым.
Осы акт үш данада жасалды (бір данасы іске тігіледі, екінші данасы иесіне беріледі).
Актінің көшірмесін алдым: __________________________________________
(сотталғанның әкери атағы, қолы, тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
Акт жасаған қызметкердің қолы ______________________________________
(әскери атағы,қолы,тегі және аты-жөнінің бас әріптері)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жою актісі
20____ ж.       " __ " _________            Жасау орны _____________________
Комиссия мынадай құрамда:
_______________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің әскери атағы, Т.А.Ә.(болған кезде))
__________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
азық-түлік өнімдерін (жарамдылық мерзімі өткен немесе бұзылу белгілері бар) жою
туралы осы актіні жасады. ___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(атауы, саны (жазумен), орамның бар болуы көрсетіледі)
олар __________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________ жойылды.
(жою орны мен тәсілі)
Комиссия мүшелерінің қолтаңбалары:

1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________________.
После этого _______________________________________________________________
(должностное лицо, производящее личный обыск и досмотр)
приступил к производству личного обыска военнослужащего, водворенного на
гауптвахту ______________________________________________________________________
________________________________________________ и досмотру его вещей.
(воинское звание, фамилия и инициалы военнослужащего, водворенного на гауптвахту)
Военнослужащий, водворенный на гауптвахту одет: _____________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
При военнослужащем, водворенного на гауптвахту имеются следующие вещи:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
В результате проведенного личного обыска военнослужащего, водворенного на гауптвахту ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы военнослужащего, водворенного на гауптвахту)
и досмотра его вещей обнаружено: ____________________________________________
________________________________________________________________________________
В ходе личного обыска военнослужащего, водворенного на гауптвахту и досмотра его вещей изъяты (документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, не предусмотренные правилами внутреннего распорядка гауптвахты):
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________________.
Поступившие в ходе личного обыска военнослужащего, водворенного на гауптвахту и досмотра его вещей замечания _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Протокол прочитан _________________________________________________________
(лично либо вслух лицом, производящим личный обыск и досмотр)
Замечания и дополнения, заявленные военнослужащего, водворенного на гауптвахту:
__________________________________________________________________________
Военнослужащий, водворенный на гауптвахту: _________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Копию протокола личного обыска и досмотра вещей получил:
"____" ______ 20__ г. _______________________________________________________
(фамилия и инициалы военнослужащего, водворенного на гауптвахту, подпись)
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Протокол изъятия
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе __________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
произвели изъятие (приняли на хранение) у задержанного, подозреваемого, обвиняемого, арестованного в административном порядке и осужденного к аресту
__________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
деньги, ценные бумаги и ценные вещи перечисляются в сумме( __________ )
_________________________________________________________________________,
(сумма указывается прописью)
предметы и продукты питания _______________________________________________
________________________________________________________________________________
Всего передано: _________________ наименований ценных бумаг, ценных
(количество)
вещей,_______ денег, ____________ наименований продуктов питания,
(сумма)       (количество)
предметов.
Передал: ________________(фамилия, имя, отчество(при его наличии), роспись)
Принял: ________________ (фамилия, имя, отчество(при его наличии), роспись)
Присутствовал: __________(фамилия, имя, отчество(при его наличии), роспись)
"___"_______ 20__года.
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
АКТ
передачи вещей, документов, предметов и иных
материальных ценностей
" __ " ________ 20____г.             город (поселок) ______________________________
Я, ________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
составил настоящий акт о передаче в комнату хранения вещей арестованных, содержащихся на гауптвахте ____________________________________________________________________
(указать название вещей, предметов, документов и иных
________________________________________________________________________________
материальных ценностей, в т.ч. денежных средств (их количество прописью)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
принадлежащие ____________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
военнослужащего, водворенного на гауптвахту)
водворенного на гауптвахту военной полиции " __ " ___ 20__г. по решению
________________________________________________________________________________
(наименование суда, вынесшего решение об аресте)
Настоящий акт составлен в двух экземплярах (один экземпляр подшивается в дело, второй экземпляр выдается владельцу).
Копию акта получил (-а) ____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы военнослужащего,
водворенного на гауптвахту)
Подпись сотрудника, составившего акт ________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
АКТ
уничтожения
" __ " _________20____ г.                   Место составления ______________________
Комиссия в составе: ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О (при его наличии).членов комиссии)
составила настоящий акт об уничтожении продуктов питания (с истекшим сроком годности или имеющие признаки порчи) ____________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указывается наименование, количество (прописью), наличие упаковки)
которые уничтожены________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(место и способ уничтожения)
Подписи членов комиссии:

1. _____________________
2._____________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
11-қосымша
Беруге рұқсат етілген нәрселердің тізбесі
1) Жылумен өңдеуді қажет ететіндерден, тез бүлінетіндерден не сақтау мерзімі өткендерден басқа, азық-түлік өнімдерін. Сотталған әскери қызметші өзінде сақтай алатын азық-түлік өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың, аяқ киімнің, киімнің және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың жалпы салмағы отыз бес килограмнан аспауға тиіс;
2) темекi бұйымдарын, сіріңкені;
3) белдiк белбеусіз, аспалы баусыз және галстуксіз киiмнiң бiр жиынтығын (оның iшiнде белгiленген үлгiдегi), маусым бойынша бас киiмді, аяқ киiмді (темiр табансыз, металл тағасыз);
4) iш киiмді;
5) ұйықты;
6) биялайды немесе қолғапты;
7) қол орамалды;
8) жуыну жабдығын (кір сабын, иіс сабын, дәретхана қағазы, су сабындар (әскери полиция органдары медицина жұмыскерінің тағайындауы бойынша), тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қораптар, иіс май, тарақ), жөкені немесе ысқышты, электр ұстарасын немесе бiр рет пайдаланылатын қауiпсiз ұстараны (гауптвахта камерасынан тыс орналасқан қамаққа алынғандардың мүлкін сақтауға арналған құлыпқа жабылатын арнайы шкафта сақталады);
9) көзілдірікті және көзілдірікке арналған пластмасса қорапты;
10) шұлықты немесе колготкиді, бас орамалды, белдiктерді, бюстгальтерлерді, дәкені, мақтаны, гигиеналық және косметикалық керек-жарақты, пластмасса бигудилерді (әйелдер үшін);
11) шариктi қаламды, оған өзектерді, қарындаштарды;
12) хат жазуға арналған қағазды, пошта конверттерiн, ашық хаттарды, пошта маркаларын;
13) көркем және өзге де әдебиетті, сондай-ақ мерзiмдi баспасөз басылымдарын;
14) атап көрсетілгендерден басқа, қылмыстық iске не олардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттарды және жазбаларды, сондай-ақ пошталық жөнелтілім бланкiлерiн, сақтауға тапсырылған ақшаның түбiртегiн, құндылықтарды, құжаттарды және басқа да нәрселерді өзiмен бiрге алып жүруге және сақтауға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
ӨТIНIШ
Азаматтан (-шадан) __________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_______________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты жердің мекенжайы)
_______________________________________________________________________
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге қандай қатысы бар)
__________________________________________________________________________
(гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің әскери атағы, тегi және
аты-жөнiнің бас әріптері)
____________________________үшiн сәлемдемені қабылдауыңызды сұраймын.
Р/с №
Азық-түлiк өнімдерінің атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
килограмм
грамм
1
Өтiнiш иесiнiң қолы __________________________________________________
20_ жылғы "__"____________
Сәлемдемеге рұқсат бердi ____________________________________________
(гауптвахта бастығы)
Сәлемдемені қабылдады ______________________________________________
(сәлемдемені қабылдаған әскери қызметшінің Т.А.Ә. (болған кезде))
Сәлемдемені алдым __________________________________________________
(сәлемдемені алған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің қолы)
20 __ жылғы "____" __________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
АКТ
сауқаттар мен сәлемдемелерді ашу актісі
20 __ ж. "__" _________       Жасау орны ______________________________
_______________________________________________комиссия мынадай құрамда:
_______________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің А.Т.Ә. (болған кезде)
сауқатты және сәлемдемелерді ашу актісін жасады _______________________________
_______________________________________________________________________
(заттардың, азық-түліктің атауы, олардың сыртқы белгілері, саны (жазумен) көрсетіледі)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(заттардың, азық-түлік өнімдерінің атауы көрсетіледі)
___________________________________________________________________
ішіндегісінен гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшіге берілді.
Гауптвахтада ұсталатын қамаққа алынғандардың заттарын сақтау бөлмесіне
тапсырылды____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің қолдары:
1.____________________________________
2.____________________________________
Алдым
_______________________________________________________________________
(сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Акт жасаған қызметкердің қолы:
_______________________________________________________________________
(лауазымы,атағы,қолы,Т.А.Ә. (болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жазалау мен көтермелеуді есепке алу кітабы
Басталды: 20__жылғы "___"______
Аяқталды: 20__жылғы "___"______
I бөлім
Жазалауға тартылған адамдарды есепке алу
Р/с №
Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болған кезде)
Жаза не үшін қолданылды
Жаза түрі
Кім және қашан жаза қолданған
Ескертпе
II бөлім
Гауптвахта әкімшілігі көтермелеген адамдарды есепке алу
Р/с №
Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болған кезде)
Көтермелеу не үшін қолданылды
Көтермелеу түрі
Кім және қашан көтермелеген
Ескертпе
Ескертпе: Кітап нөмірленген,тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Кітап гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау журналы
Р/с№
Күні (жылы, айы, күні)
Келушінің тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтiнiштері мен шағымдарын тіркеу кітабы
Р/с №
Келіп түскен күнi (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) және оның әскери қызметке қатысы)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Кімге және қашан орындау үшін берілді және орындаушының қолы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжаттар тігілген іс
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе: Кітап нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Кітап гауптвахта қарауылының (кезекші ауысымының) бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Талон
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение
_________________________________
_________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты-жөнінің бас әріптері не
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_________________________________
_________________________________
__ "__" ________ 20__ж./г. ______
_________________________________
_________________________________
Өтінішті қабылдаған қызметкердің
лауазымы, Т.А.Ә., (болған кезде) қолы/
должность, Ф.И.О., (при его наличии)подпись
сотрудника, принявшего обращение
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(қолы/подпись)
Талон алған адамның қолы/
подпись получившего талон
_________ "__" сағ/час "___" мин.
"___" _________________ 20__ ж./г.
ТАЛОН
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение
_________________________________
_________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты-жөнінің бас әріптері не
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_________________________________
_________________________________
(қабылданды/принято.
Қабылдаған/принял
(лауазымы, тегі және аты-жөнінің бас әріптері/
должность, фамилия и инициалы)
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
"___" ________________ 20__ ж./г.
_________________
(қолы / подпись)
Ескертпе:
Талондар нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Талондар гауптвахта қарауылының (кезекшi ауысымының) бастығында сақталады.
Талонның бірегей нөмірінде бірінші жұп болып өтінішті тіркеу жылы, екінші жұп болып – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) коды, үшінші жұп болып – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, аудандық маңызы бар қаланың) коды, төртінші жұп болып – ауылдық округтің коды белгіленеді. Субъектінің және талонның реттік нөмірі бес саннан тұрады.

1. _____________________
2._____________________
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень разрешенных к передаче предметов
1) Продукты питания, кроме требующих тепловой обработки, скоропортящихся либо с истекшим сроком хранения. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденный военнослужащий может хранить при себе, не должен превышать тридцати пяти килограмм;
2) табачные изделия, спички;
3) одежду (в том числе установленного образца) в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, головной убор, обувь по сезону
(без супинаторов, металлических набоек);
4) нательное белье;
5) носки,
6) перчатки или варежки;
7) платки носовые;
8) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни (по назначению медицинского работника органов военной полиции), зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу), мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования (хранятся
в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных расположенном вне камер гауптвахты);
9) очки и футляры пластмассовые для очков;
10) чулки или колготки, косынки, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
11) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
12) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
13) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
14) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
От гражданина (-ки) ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
проживающего (-ей) ________________________________________________________
(адрес местожительства)
__________________________________________________________________________
(какое имеет отношение к военнослужащему, водворенному на гауптвахту)
Прошу принять передачу для ________________________________________________
__________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы военнослужащему,
водворенному на гауптвахту)
п/п
Наименование
продуктов
Вес
Количество
Примечание
килограмм
грамм
1
Подпись заявителя __________________________________________________
"___"_______20___ г.
Передачу разрешил ___________________________________________________
(начальник гауптвахты)
Передачу принял _____________________________________________________
(ф.и.о. (при его наличии) военнослужащего, принявшего передачу)
Передачу получил (-а) ________________________________________________
(подпись военнослужащего, водворенного на гауптвахту, получившего передачу)
"___"_______20__ г.
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
АКТ
вскрытия посылок и передач
"__" _________ 20 __ г.             Место составления ____________________________
Комиссия в составе: ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) членов комиссии)
составила настоящий акт вскрытия посылки и передачи __________________________
________________________________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов, их внешние признаки, количество
(прописью))
________________________________________________________________________________
что из содержимого передано военнослужащему, содержащемуся
на гауптвахте, ___________________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов питания)
________________________________________________________________________________
Сдано в комнату хранения вещей арестованных, содержащихся
на гауптвахте ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подписи членов комиссии:
1.____________________________________
2.____________________________________
Получил (-а)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество,(при его наличии) подпись осужденного)
Подпись сотрудника, составившего акт:
________________________________________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Книга
учета взысканий и поощрений военнослужащих,
водворенных на гауптвахту
Начата: "___"______________ ___ года.
Окончена: "___"____________ ___ года.
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Ф.И.О. (отчество при наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией гауптвахты
№ п/п
Ф.И.О. (отчество при наличии)
За что наложено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Хранится книга у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
Приложение 15
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Журнал
личного приема начальника органа военной полиции
№ п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при наличии) прибывшего
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5
2
3
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
Приложение 16
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Книга
регистрации предложений, заявлений и жалоб
военнослужащих, водворенных на гауптвахту
№ п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения и подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
Дело, в которое подшиты документы
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Книга хранится начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
Приложение 17
к Правилам внутреннего
распорядка и содержания
осужденных на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Талон
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение
_______________________________________
_______________________________________
(өтінішберушініңаты-жөнінемесе
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_______________________________________
_______________________________________
__ "__" _____________ 20__ж./г. __________
_______________________________________
_______________________________________
Өтінішті қабылдаған қызметкердің
лауазымы, аты-жөні, қолы/
должность, Ф.И.О., (при его наличии)
подпись сотрудника, принявшего обращение
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(қолы/подпись)
Талон қабылдаушының қолы/
подпись получившего талон
_________ "__" сағ/час "___" мин.
"___" _________________ 20__ ж./г.
ТАЛОН
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение
_______________________________________
_______________________________________
(өтініш берушініңаты-жөнінемесе
атауы/фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_______________________________________
_______________________________________
(қабылданды/принято.
Қабылдаған/принял
(лауазымы, аты-жөні/
должность, фамилия и инициалы)
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
"___" ________________ 20__ ж./г.
_________________
(колы / подпись)
Примечание:
1. Талоны должны быть пронумерованы, прошнурованы, заверены соответствующей подписью и опечатаны печатью. Талоны хранятся у начальника караула (дежурной смены) гауптвахты.
2. В уникальном номере талона первой парой обозначается год регистрации обращения, второй парой - код области (города республиканского значения, столицы), третьей парой – код района (города областного значения, город районного значения), четвертой парой – код сельского округа. Код субъекта и порядковый номер талона состоят из пяти цифр.