"Асыл тұқымдық кітап жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 6 маусымдағы № 3-2/288 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 28 шілдедегі № 318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 тамызда № 15571 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымдық кітап жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 6 маусымдағы № 3-2/288 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9577 болып тіркелген, 2014 жылы 10 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінің № 227 (28450) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымдық кітапты жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Асыл тұқымдық кітапты (бұдан әрі – АТК) жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымдық кітапты жүргізу тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Асыл тұқымды мал тұқымдары бойынша АТК-ны республикалық палаталар (бұдан әрі – Палата) жүргізеді және басып шығарады.";
13, 14, 15, 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. АТК енгізу үшін асыл тұқымды малдарды іріктеу нәтижелері бойынша мал иесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АТК енгізуге арналған малдар тізбесін жасайды.
Асыл тұқымды малдың иесі асыл тұқымды малдардың тізбесін Палатаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен бірге жолдайды.
14. Палата өтінім мен малдардың тізбесін алғаннан кейін, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасындағы деректер (бұдан әрі – АТЖ) бойынша малдардың шығу тегін, тұқымдық пайдаланылуын және өнімділігі бойынша деректерді тексереді.
Палатаның маманы ұсынылған малдардың бар болуын және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеру үшін өтініш пен малдардың тізбесін берген шаруашылыққа барып келеді.
15. Шығу тегі, асыл тұқымдық пайдалану мен малдардың өнімділік көрсеткіштері бойынша деректер осы Қағидаларда белгіленген көрсеткіштерге сәйкес келсе, Палата ұсынылған малдар бойынша АТК жазу (жазбау) туралы шешім қабылдау үшін Палата кеңесінің отырысына тапсырылған өтініш пен малдардың тізбесі негізінде асыл тұқымды малдардың тізбесін дайындайды.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июня 2014 года № 3-2/288 "Об утверждении Правил ведения племенной книги"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2017 года № 15571
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июня 2014 года № 3-2/288 "Об утверждении Правил ведения племенной книги" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9577, опубликованный 20 ноября 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 227 (27848)) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах ведения племенной книги, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения племенной книги (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и определяют порядок ведения племенной книги (далее – ПК).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. ПК по породам племенных животных ведут и издают республиканские палаты (далее – Палата).";
пункты 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"13. По результатам отбора племенных животных, для внесения их данных в ПК, владельцем животного составляется опись животных, заявленных для внесения в ПК по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Владелец племенного животного направляет опись племенных животных в Палату с заявлением по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Палата после получения заявления и описи животных проверяет данные по происхождению, племенному использованию и продуктивности животных по данным информационной базы селекционной и племенной работы (далее – ИАС).
Специалист Палаты выезжает в хозяйство подавшее заявление и опись племенных животных для сверки наличия количества заявленных животных и их соответствия требованиям настоящих Правил.
15. При условии соответствия данных по происхождению, племенному использованию и продуктивности животных показателям, установленным настоящими Правилами, Палата осуществляет подготовку перечня племенных животных на основании поданных заявлений и описей животных на заседание Совета Палаты для принятия решения по заявленным животным о внесении (не записи) в ПК.

16. АТК-ға асыл тұқымды малдар туралы деректерді енгізу Палата кеңесінің шешімімен ресімделеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Палаталар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректері АТК енгізілген асыл тұқымды малдардың тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 3-3/397 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11269 болып тіркелген) мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымды өнімді (материалды) есепке алу нысанына сәйкес № 1 (аталық) және № 2 (аналық) нысандағы карточкалардан тұратын картотека жүргізеді.
Тізілім асыл тұқымды малдардың әр тұқымы бойынша бөлек жүргізіледі.
Картотекаға деректері АТК енгізілген жануарлардың асыл тұқымдық пайдаланылуы және өнімділігі туралы деректер жыл сайын енгізіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Асыл тұқымды мал өлген немесе қатардан шығып қалған жағдайда иелері өтінімді және АТК енгізілген және сою (өлу) себебі бойынша шығарылған малдардың тізбесін Палатаға осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ұсына отырып хабарлайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. АТК материалдардың жиналуы бойынша басылады. АТК енгізуге дайындалған және әрі қарай басылымға жіберілетін құжаттар, басылым алдында асыл тұқымды малдың тұқымдары бойынша Палата кеңесінде талқыланады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. АТК-ның басылатын томдарындағы малдар туралы мәліметтер АТК нөмірінің өсуі, тұқымдары және желілері бойынша орнастырылады. Будандық малдар туралы деректер дербес бөлімде басылады.
АТК әрбір томында тұқыммен жүргізілетін жұмыстың жағдайы сипатталатын шолу материалдары, осы томда жазылған малдардың сапасы, малдардың өнімділігі, тұқымды өсіру аймағының табиғи-экономикалық жағдайы, табынды құру аймағы, көбейтудің экономикалық тиімділігі және селекциялық материалдардың сипаттамалары мен әрі қарай жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізіледі.";
1-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
2-қосымша";
4-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
4-қосымша";
5-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
5-қосымша";
7-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
7-қосымша";

16. Внесение данных о племенных животных в ПК оформляется решением Совета Палаты.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Палаты ведут реестр племенных животных, данные о котором внесены в ПК (далее – Реестр) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам и картотеку, состоящую из карточек формы № 1 (самца) и № 2 (самок), согласно формам учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 3-3/397 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11269).
Реестр ведется по каждой породе племенных животных раздельно.
В картотеку ежегодно заносят данные о племенном использовании и продуктивности животных, данные о которых внесены в ПК.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае падежа или выбытия племенного животного владельцы информируют об этом с предоставлением заявления и описи животных внесенных в ПК и выбывших по причине забоя (падежа) в Палату по формам, согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. ПК издаются по мере накопления материалов. Материалы, подготовленные к внесению для записи в ПК и дальнейшего издания, по племенным животным перед изданием, обсуждаются на совете Палаты.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Сведения о животных в печатных томах ПК располагают, по возрастающим номерам ПК, семействам и линиям. Данные о помесных животных печатаются в самостоятельном разделе.
В каждом томе ПК помещают обзорные материалы, характеризующие состояние работы с породой, качество животных, записанных в данном томе, продуктивность животных, природно-экономические условия зоны разведения породы, история создания стада, экономическая эффективность разведения и иллюстрация селекционного материала и рекомендации по дальнейшему совершенствованию породы.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам ведения племенной книги";
текст в правом верхнем углу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам ведения племенной книги";
текст в правом верхнем углу приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам ведения племенной книги";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам ведения племенной книги";
текст в правом верхнем углу приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам ведения племенной книги";

3, 6 және 8-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 318 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
_____________________________________________________________________
(Республикалық палата)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды
тұлғалардың толық атауы)
Өтінім
___________________________________ мал тұқымы бойынша
(тұқым атауы)
асыл тұқымдық кітапқа жазуды сұраймыз.
Менің малдарымның саны: __________________________________ бас.
(жазбаша)
Асыл тұқымдық кітапқа енгізуге арналған малдар тізімі _______________
бетте.                                                            (жазбаша)
Мекен-жайы:__________________________________________________________
(қаласы, ауданы, облысы)
_____________________________________________________________________
(көшесі, үйі)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)__________________________________
Күні________________ ______________
(қолы)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 318 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
_____________________________________________________________________
(Республикалық палата)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды
тұлғалардың толық атауы)
Өтінім
Асыл тұқымдылар кітабында жазылған___________________________________
(тұқым атауы)
мал тұқымы бойынша ________________________ бас асыл тұқымды малдарды                                    (жазбаша)
союға (өліміне) байланысты шағырылғанын белгілеуді сұраймыз.
Асыл тұқымдық кітапқа енгізілген және сою (өлу) себебі бойынша шығарылған малдардың тізімі __________________ бетте.
(жазбаша)
Мекен-жайы:__________________________________________________________
(қаласы, ауданы, облысы)
_____________________________________________________________________
(көшесі, үйі)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)__________________________________
Күні________________ ______________
(қолы)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 318 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымдық
кітап жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Асыл тұқымды кітапта жариялауға арналған асыл тұқымды жануарлардың түрлері бойынша минималды мәліметтер тізімі
№ р/с
Жануардың/ жануарлардың түрі/түрлері
Мәліметтер
1
Ірі қара мал
Малдың иесі (облыстың, аймақтың, шаруашылықтың атауы көрсетіледі), лақап аты мен түгендеме нөмірі, АТК- нөмірі мен белгісі, түсі, туған жері мен күні,АТК-на жазылған күні, тірі салмағы, сыртқы тұлғасының балдық бағалауы, индекстік бағасы, сиырлардың өнімділігі: шот бойынша сүттенуі, сауылым күндерінің саны, сауымы, сүттегі май мен белоктың пайызы және барлық сауын маусымы бойынша килограммен есептегенде сүт майының мөлшері. Шығу тегі- егер арғы тегі АТК-на жазылған болса, әкесі жағынан екі қатар ал шешеші жағынан бір қатар бойынша арғы тегі көрсетіледі; Егер малдың арғы тегі АТК-на жазылмаған болса, бұқаларда әкесі жағынан үш катар және шешесі жағынан екі қатар арғы тегі көрсетіледі, сиырларда әкесі және шешесі жағынан екі қатар бойынша арғы тегі көрсетіледі. Әрбір арғы тегі бойынша жалған атауы және малдың түгендеме нөмірі, АТК-н нөмірі мен белгісі, кешенді сыныбы көрсетіледі, ал ұрғашы малдарда одан басқа сүт өнімділігі туралы мәліметтер көрсетіледі: сүттеу жылы, есеп бойынша сүттеуі, сауым күндерінің саны, 300 күндік сауымы, сүттегі майдың орташа мөлшері мен килограммен есептегендегі сүттегі майдың мөлшері. Шешелерінде сүт өнімділігі туралы деректер әрбір сауын маусымы бойынша беріледі, ал шешесінің шешелерінде ең жоғары және барлық сауын маусымы бойынша орта есеппен сүт өнімділігі туралы деректер беріледі.
2
Қойлар
Мал иесі шаруашылығының атауы, малдың өзіне тән нөмірі, АТК-н белгісі мен нөмірі, тұған жылы және қаншасының ішінде туғаны, өнімділігі: ең жоғары жүн түсімі және ешкі түбітінің таза талшық және табиғи түріндегі түсімі, тірі салмағы. Малдың тұрпаты.
Жүннің сипаттамасы: тығыздығы (салмағы), ұзындығы, сапасы ретіндегі жіңішкелігі, құйрықты қойлар үшін класстығы, жіңішкелігі бойынша біркелкілігі, шайыры, биязы жүнді қошқарлар үшін жуылатын аймағы мен матаның былғануы. Фенотипі бойынша бағалау: тік бұрыш жүйесі бойынша сыртқы тұлғасы, жалпы бағасы (нөлден), құйрықты қойлар үшін түсі, құйрықтың формасы және көлемі. Қаракөл мен атырау тұқымы бойынша түсі, реңі, өңі, елтірі типі, бұйрасының мөлшері, тірі салмағы, қозы жасында өткізген бағалауда берілген сыныбы көрсетіледі. Шығу тегі: егер арғы тегі АТК-на жазылған болса, бірқатар арғы тегі көрсетіледі; ал егер арғы тегі туралы мәліметтер алғаш жарияланса екі қатар арғы тегі көрсетіледі. Арғы тегі туралы деректер АТК-на жазылған мал туралы берілетін деректерге сәйкес беріледі.
3
Шошқалар
Лақап аты мен малдың құлағындағы нөмірі, АТК нөмірі мен белгісі, малдың иесі, туған жері мен күні, АТК-на жазылған күні, шифр бойынша дамуы және өнімділігі. Қабандарда – 1) айлық жасы, 2) тірі салмағы, 3) дененің ұзындығы, 4) кеуденің орамы, 5) оң және сол жақ емшектерінің саны, 6) тұлғасы үшін берілген балдың сомасы, 7) төлдің төрт айындағы тірі салмағы, 8) алғашқы төлдеген мегежіндердің ұрғашы ұрпағының төлдегіштігі, 9) алғашқы төлдеген мегежіндердің ұрғашы ұрпағының сүттілігі, 10) мегежіндердің ұрғашы ұрпағының төлдегіштігі, 11) мегежіндердің ұрғашы ұрпағының сүттілігі, 12) төлдерінің бақылау бордақылану кезіндегі орташа тәулікте қосылған салмағы, 13) төлдердің азық ақысын ақтауы, 14) 6-7 омыртқа үстіндегі қыртыс майдың қалыңдығы, 15 ) жиынтық сыныбы.

приложения 3, 6 и 8 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
Приложение 1
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 318
Приложение 3
к Правилам ведения
племенной книги
__________________________________________________________________________
(Республиканская палата)
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или полное
наименование юридического лица)
Заявление
Прошу записать в племенную книгу по _________________________________ породе
(наименование породы)
моих животных в количестве: __________________________________________ голов.
(прописью)
Опись животных заявленных для внесения в Племенную книгу _____________ листах.
(прописью)
Адрес: ____________________________________________________________________
(город, район, область)
__________________________________________________________________________
(улица, дом)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ________________________________________
Дата ____________________                                     _______________
(подпись)
Место печати
Приложение 2
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 318
Приложение 6
к Правилам ведения
племенной книги
__________________________________________________________________________
(Республиканская палата)
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или полное
наименование юридического лица)
Заявление
Прошу отметить, что племенные животные записанные в племенную книгу по
_____________________________ породе
(наименование породы)
выбыли по причине забоя (падежа) в количестве: __________________________ голов.
(прописью)
Опись животных внесенных в племенную книгу и выбывших по причине забоя
(падежа) __________________ листах.
(прописью)
Адрес:____________________________________________________________________
(город, район, область)
__________________________________________________________________________
(улица, дом)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ________________________________________
Дата ____________________                                     _______________
(подпись)
Место печати
Приложение 3
к приказу Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 318
"Приложение 8
к Правилам ведения
племенной книги
Минимальный перечень сведений по видам племенных животных для
опубликования в ПК
п/п
Вид/виды
животного/
животных
Сведения
1
Крупный рогатый скот
Владелец (с указанием наименования хозяйства, района и области), кличка и инвентарный номер животного, марка и номер ПК, масть, дата и место рождения, дата записи в ПК, живая масса, балльная оценка экстерьера, индексная оценка, продуктивность (коров): лактация по счету, число дойных дней, удой, процент жира и белка в молоке и количество молочного жира в кг, по всем имеющимся лактациям.
Происхождение - по одному ряду предков по матери и двум рядам предков по отцу, если предки записаны в ПК; по двум рядам предков по матери и отцу у коров, двум рядам предков по матери и трем рядам предков по отцу у быков, если предки животного не записаны в ПК. По каждому предку указывается кличка и инвентарный номер животного, марка и номер ПК, комплексный класс, а у женских особей, кроме того, сведения о молочной продуктивности: год лактации, лактация по счету, число дойных дней, удой за 300 дней, среднее содержание жира в молоке и молочного жира в кг. У матерей данные о молочной продуктивности даются по каждой лактации, а у бабушек - за наивысшую и в среднем по всем имеющимся лактациям.
2
Овцы
Наименование хозяйства - владельца животных, индивидуальный номер животного, марка и номер ПК, год рождения и в числе скольких родилось, продуктивность: максимальный настриг шерсти и начес пуха в натуральном виде и чистом волокне, живая масса. Тип животного. Характеристика шерсти: густота (масса), длина, тонина в качествах, классность для курдючных овец, уравненность по тонине, жиропот, для тонкорунных баранов-производителей зона вымытости и загрязнения штапеля. Оценка по фенотипу: экстерьер по системе прямоугольников, общая оценка (в нулях), для курдючных овец масть, форма и величина курдюка, класс.
По каракульской и атырауской породе указывается окраска, оттенок, расцветка, смушковый тип, размер завитка, живая масса, класс при бонитировке в ягнячьем возрасте. Происхождение: по одному ряду предков, если предки были записаны раньше в ПК; по двум рядам предков, если сведения о них опубликовываются впервые. Данные о предках даются по такой же форме, как и о самом животном, записанном в ПК.
3
Свиньи
Кличка и ушной номер животного, марка и номер ПК, владелец, дата и место рождения, дата записи в ПК, развитие и продуктивность по шифру: у хряков - 1) возраст в месяцах, 2) живая масса, 3) длина туловища, 4) обхват груди за лопатками, 5) количество сосков (правых-левых), 6) сумма баллов за экстерьер, 7) живая масса потомства в возрасте 4 месяцев, 8) плодовитость дочерей-первоопоросок, 9) молочность дочерей-первоопоросок, 10) плодовитость дочерей-многоопоросок, 11) молочность дочерей многоопоросок, 12) среднесуточный привес у потомства при контрольном откорме, 13) оплата кормов у потомства, 14) толщина шпика над 6-7 позвонком, 15) суммарный класс;

Мегежіндерде – біріншіден алтыншы тарауға дейін қабандармен сәйкес, ал әрі қарай – 7) төлдеунің саны, 8) өсімталдығы, 9) торайдың туған кезіндегі салмағы, 10) 21-ші күні аналық ұяның тірі салмағы бойынша сүттілігі, 11) екі айлық торайдың орташа салмағы, 12-15-тармақтар қабандардікі сияқты. Егер олар АТК -на бұрын жазылған болса шығу тегін бірқатар арғы тегі бойынша көрсетіледі. Бұл жағдайда әрбір арғы тегі бойынша жиынтық сыныбы, жалғанатауы, АТК нөмірі мен белгісі көрсетіледі (құлағындағы нөмірмен) және жиынтық сыныбы; егер, арғы тегі туралы мәліметтері алғашқы реет жарияланса, шығу тегі үш қатар арғы тегі бойынша көрсетіледі.
Бұл малдарға ата тегінің алғашқы екі қатарында шифр бойынша дамуы туралы мәліметтер көрсетіледі. Қабандарда – 1) айлық жасы, 2) тірі салмағы, 3) дене ұзындығы, 4) кеуде орамы, 5) оң және сол жақ емшектерінің саны, 6) жиынтық сыныбы. Мегежіндерде – біріншіден бесінші тармаққа дейн қабандармен сәйкес, ал әрі қарай – 6) өсімталдығы, 7) сүттілігі, 8) жиынтық сыныбы.
4
Жылқылар
1. АТК бойынша реттік нөмірі;
2. Лақап аты немесе жылқының түгендемелік нөмірі;
3. Жылқы тіркелген шаруашылықтың атауы;
4. Түсі, ерекше жерлері, туған жері мен күні.
5. Шығу тегі. Егер, ата-аналары ертеректе АТК-ға жазылған болса, онда әр ата-анасының нөмірі, ал жақшада лақап аты немесе түгендеме нөмірі көрсетіледі. Егер ата-аналарының бірі немесе екеуі де АТК-ға тіркелмеген болса, онда шығу тегі бойынша толығымен мәліметтер енгізіледі. Егер ата-анасының бірі басқа тұқымға жататын болса, АТК нөмірінің алдында оның тұқымы жазылады.
6. Сантиметрмен көрсетілген негізгі өлшемдері мынадай тәртіпте орналасуы қажет: шоқтығының биіктігі, тұлғасының қиғаш ұзындығы, кеуде орамы, жіліншек орамы.
7. Сұрыптау өткізілген жыл көрсетілген сұрыптау нәтижесі. Белгілердің балдық бағасы келесі тәртіпте көрсетіледі: шығу тегі мен біркелкілігі, өлшемдері, тірі салмағы, тұлғасы, жұмысқа қабілеттілігі, табындық ұстауға қаблеттігі мен төлдің сапасы.
8. Сынақ нәтижесі: әр түрлі қашықтықта алғырлығы, негізгі жүлделерді ұтуы, сондай-ақ жұмысқа қаблеттілігінің басқа көрсеткіштері. Жылқыны сынақтан өткізген қаланың, аудан орталығының және ипподромның атауы. Көрмедегі бағалау (марапат алған жылы мен жері).
9. Сынып
10. Тұқымдық пайдалану туралы мәліметтер келесі тәртіпте беріледі:
1) тұқымды айғырлар – пайдалану жылы, айғыр пайдаланылған шаруашылық, үйірдегі биелердің саны, олардың буаз болғандары және туылған құлын саны;
2) бие – туған жылы, түсі, төлдің жынысы мен лақап аты, АТК бойынша нөмірі немесе түгендемелік нөмірі және төл алынған айғырдың лақап аты.

У свиноматок - с первого по шестой пункт включительно так же, как и у хряков, а далее - 7) количество опоросов, 8) плодовитость, 9) вес одного поросенка при рождении, 10) молочность, по живой массе гнезда в 21-день, 11) средний вес одного поросенка в двухмесячном возрасте, 12-15 пункты - так же, как у хряков.
Происхождение по одному ряду предков, если они были записаны раньше в ПК. В этом случае по каждому предку показывается марка и номер ПК, кличка животного (с ушным номером) и суммарный класс; по трем рядам предков, если сведения о них опубликовываются впервые.
Для этих животных в первых двух рядах родословной даются сведения о развитии по шифру: у хряков - 1) возраст в месяцах, 2) живая масса, 3) длина туловища, 4) обхват груди за лопатками, 5) количество сосков (правых-левых), 6) суммарный класс; у маток - с первого по пятый пункт так же, как и у хряков, а далее - 6) плодовитость, 7) молочность, 8) суммарный класс.
4
Лошади
1. Порядковый номер по ПК
2. Кличка или инвентарный номер лошади
3. Наименование хозяйства, которому принадлежит лошадь
4. Масть, особые приметы, год рождения и место рождения лошади
5. Происхождение. Если родители ранее были записаны в ПК, то указываются их номера, а в скобках кличка или инвентарный номер отца и матери каждого из родителей. В случае если один или оба родителей не записаны в ПК, приводится полная расшифрована по происхождению. Если один из родителей принадлежит к другой породе, то перед номером ПК, в которую он записан, указывается его порода.
6. Основные промеры в сантиметрах, которые должны располагаться в следующем порядке: высота в холке, косая длина туловища, обхват груди, обхват пясти.
7. Результаты бонитировки с указанием года, в котором проведена бонитировка. Бальная оценка признаков указывается в следующем порядке: происхождение и типичность, промеры и живая масса, экстерьерные стати, работоспособность, приспособленность к табунному содержанию, качество потомства.
8. Результаты испытаний: резвость на разные дистанции, выигрыш главных призов, а также другие показатели работоспособности. Название города, районного центра и ипподрома, где испытывали лошадь. Оценка на выставках (место, год, полученные награды).
9. Класс
10. Сведения о племенном использовании даются в такой последовательности:
1) жеребцов-производителей – год использования, хозяйство, в котором использовался жеребец, количество кобыл в косяке, из них было жеребых, количество полученных жеребят;
2) кобыл – год рождения, масть, пол и кличка приплода, № по ПК или инвентарный номер и кличка жеребца, от которого получен приплод.

11. Өнімділік бағытындағы жылқыларда бейімделу сапасы және сүттілігі (биелерде) үшін берілген балдық бағалауы және тірі салмағы көрсетіледі.
5
Түйелер
АТК-бы бойынша реттік нөмірі мен лақап аты, түсі, туған жері мен туған жылы, мал иесі шаруашылығының атауы, мал сыныбы. Тірі салмағы мен негізгі өлшемдері: өркештерінің арасындағы биіктігі, тұлғасының қиғаш ұзындығы, кеуде орамы, жіліншек орамы, жүн түсімі.
Көрмедегі бағалау (марапат алған жылы мен жері). Балдық бағалау: шығу тегі мен біркелкілігі, бейімделу сапасы, өлшемдері мен тірі салмағы, сыртқы тұлғасы, жүнділігі, сүттілігі, төлінің сапасы.
Сынып.
Аналық түйелер үшін сауын өнімділігі 210 күн бойы сүт шығады. Шығу тегі: егер ата-тегі ертеректе АТК-ға тіркелген болса, онда тегі бір қатары жзылады; егер ата-тегі бірінші рет тіркеліп отырса, тегі екі қатар жазылады. Ата-тегі туралы мәліметтер, малдың АТК-да жазылған формасы бойынша беріледі. Төл сапасы бойынша өнімділік бағасы. Асыл тұқымды малды пайдалану туралы мәліметтер.
6
Маралдар мен бұғылар
АТК бойынша реттік нөмірі мен лақап аты, таңбасы, құлақтағы нөмірі, мал иесінің шаруашылығының атауы, туған жері мен туған жылы. АТК-на жазылған арғы тегіне дейінгі шығу тегі. Бұғы мүйізінің өлшемдері: сүйек қатаю шенберінің ені (мм), ақпанның ұзындығы (см), ақпанның орамы (см), көз үстіндегі өсіндінің ұзындығы (см), екінші өсіндінің ұзындығы (см), үшінші өсіндінің ұзындығы (см), айырық тереңдігі (см). Консервіленген мүйіздердің жалпы салмағы мен шикі мүйізден шығатын пайызы. Бағалау сыныбы. Асыл тұқымды малды пайдалану туралы мәліметтер.

11. У лошадей продуктивного направления указываются также балльные оценки за молочность (у кобыл), приспособительные качества и живая масса.
5
Верблюды
Кличка и порядковый номер по ПК, масть, год и место рождения, наименование хозяйства - владельца животного, класс животного.
Живая масса, основные промеры: высота между горбами, косая длина туловища, обхват груди и обхват пясти настриг шерсти.
Оценка на выставках (место, год, полученные награды). Бальная оценка: происхождение и типичность, приспособительные качества, промеры и живая масса, экстерьер, шерстность, молочность, качество потомства.
Класс.
Для верблюдоматок молочная продуктивности за 210 дней лактации.
Происхождение: по одному ряду предков, если предки были записаны раньше в ПК; по двум рядам предков, если сведения о них опубликовываются впервые. Данные о предках даются по такой же форме, как и о самом животном, записанном в ПК,
Оценка производителей по качеству потомства.
Сведения о племенном использовании животного.
6
Маралы и оленьи
Кличка и порядковый номер по ПК, тавро, ушной номер, название хозяйства - владельца животного. Год и место рождения. Происхождение до предков, записанных в ПК. Промеры пантов: ширина кольца окостенения (мм), длина ствола (см), обхват ствола (см), длина надглазного отростка (см), длина второго отростка (см), длина третьего отростка (см), глубина раздвоя (см). Общая масса консервированных пантов, процент выхода от сырых. Класс. Сведения о племенном использовании животного.