Асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттарын, үй-жайларын және олардағы әскери мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) өтеусіз уақытша беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 549 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 қыркүйекте № 15637 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттарын, үй-жайларын және олардағы әскери мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) өтеусіз уақытша беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электронды түрде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізуге жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 10 тамыздағы
№ 549 бұйрығымен бекітілген
Асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттарын, үй-жайларын және
олардағы әскери мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) өтеусіз уақытша беру қағидалары

Об утверждении Правил безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества в имущественный наем (аренду)
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 549. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2017 года № 15637.
В соответствии с пунктом 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества в имущественный наем (аренду).
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 10 августа 2017 года № 549
Правила
безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества в имущественный наем (аренду)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттарын, үй-жайларын және олардағы әскери мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) өтеусіз уақытша беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттарын, үй-жайларын және олардағы әскери мүлікті (бұдан әрі – мүлік) мүліктік жалға (жалдауға) өтеусіз уақытша беру тәртібін айқындайды.
2. Мүлікті жалға беруші (жалдауға беруші) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтары, әскери бөлімдері мен Академиясы болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2023 № 938 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мүлікті жалға алушы (жалдаушы) жеке және заңды тұлғалар болып табылады.
4. Жалға берушінің мүлікті өтеусіз уақытша беруі жеке және заңды тұлғалардың тамақтандыруды және (немесе) монша-кір жуу қызметін ұйымдастыру жөніндегі шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
5. Мүлікке асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттары, үй-жайлары және олардағы әскери мүлік, сондай-ақ жалға берушінің теңгеріміндегі мүлік жатады.
6. Мүлікті өтеусіз уақытша беру үшін жалға беруші мен жалға алушы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 72-бабына сәйкес "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге жасалған шарттардың мерзімдері шегінде мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасасады.
2-тарау. Асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының ғимараттарын, үй-жайларын және олардағы әскери мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) өтеусіз уақытша беру тәртібі
7. Жалға алушыға уақытша пайдалануға берілуі тиіс мүліктің тізбесі тамақтандыруды және (немесе) монша-кір жуу қызметін ұйымдастыру бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру кезінде айқындалады.
8. Мүліктік жалға беру (жалдау) шарты жалға алушымен тараптар тамақтандыруды және (немесе) монша-кір жуу қызметін ұйымдастыру жөніндегі тиісті шартқа қол қойған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жасалады.
9. Мүліктік жалға беру (жалдау) шартына қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жалға беруші жалға алушыға барлық мүлікті қабылдау-тапсыру актісі бойынша береді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества в имущественный наем (аренду) (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и определяет порядок безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества (далее - имущество).
2. Наймодателями (арендодателями) имущества являются Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан, региональные командования, воинские части и Академия Национальной гвардии Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2023 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Нанимателями (арендаторами) имущества выступают физические и юридические лица.
4. Безвозмездная временная передача наймодателем имущества осуществляется в целях обеспечения выполнения физическими и юридическими лицами договорных обязательств по организации питания и (или) банно-прачечного обслуживания.
5. К имуществу относятся здания, помещения столовых, банно-прачечных комбинатов и находящееся в них военное имущество, которые находятся на балансе наймодателя.
6. Для безвозмездной временной передачи имущества наймодатель и наниматель заключают договор имущественного найма (аренды) в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и статьей 72 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", в пределах сроков заключенных договоров на оказание государственных услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Глава 2. Порядок безвозмездной временной передачи зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества в имущественный наем (аренду)
7. Перечень имущества, подлежащего передаче нанимателю во временное пользование, определяется при организации государственных закупок по организации питания и (или) банно-прачечного обслуживания.
8. Договор имущественного найма (аренды) заключается с нанимателем в течение пяти рабочих дней с момента подписания сторонами соответствующего договора по организации питания и (или) банно-прачечного обслуживания.
9. В течение трех рабочих дней со дня подписания договора имущественного найма (аренды) наймодатель передает нанимателю имущество по акту приема-передачи.

10. Қабылдау-тапсыру актісінде мыналар:
1) актінің жасалған орны мен күні;
2) оларға сәйкес өкiлдер тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен деректемелері;
3) объектіні тапсыру жүргізілетін мүліктік жалға беру (жалдау) шартының нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) тапсырылатын объектiнiң және олардағы әскери мүліктің анықталған ақаулардың тiзбесімен бірге техникалық жай-күйі;
5) тараптардың мөрімен расталған тараптардың өкілдерінің қолдары көрсетіледі.
11. Қабылдау-тапсыру актісі мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, біреуі жалға берушіде қалады, екіншісі жалға алушыға беріледі.
12. Коммуналдық қызмет көрсетуге, электр энергиясына, суға және кәріздік ағындарға шығыстар жалға алушыға белгіленген лимит шегінде тегін ұсынылады, олар тамақтандыруды және (немесе) монша-кір жуу қызметін ұйымдастыру жөніндегі шартта көрсетіледі.
13. Жалға алушы "Бюджет қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдар бойынша электр энергиясын, жылуды, ыстық және суық суды және басқа да коммуналдық қызмет көрсетулерді тұтынудың нормативтері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 2 қарашадағы № 1118 қаулысымен бекітілген ғимараттарды ағымдағы жөндеу кезінде орындалатын жұмыстардың тізбесіне сәйкес уақытша пайдалануға қабылданған мүлікке: қосалқы үй-жайлары бар асханаға, азық-түлік қоймасына және көкөніс сақтау орнына өз есебінен ағымдағы жөндеу жүргізеді, сондай-ақ асхананың жабдығына қызмет көрсетеді және жөндейді.

10. Акт приема-передачи содержит:
1) место и дату составления акта приема-передачи;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дату подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача объекта;
4) техническое состояние передаваемого объекта и находящегося в них военного имущества с перечнем выявленных неисправностей;
5) подписи представителей сторон, заверенные печатями сторон.
11. Акт приема-передачи составляется в двух экземплярах на государственном и русском языках, один остается у наймодателя, второй передается нанимателю.
12. Расходы за коммунальные услуги, за электроэнергию, воду, и канализационные стоки предоставляются нанимателю бесплатно в пределах установленных лимитов, которые указываются в договоре по организации питания и (или) банно-прачечного обслуживания.
13. Наниматель осуществляет за свой счет текущий ремонт имущества, принятого во временное пользование: столовой с подсобными помещениями, продовольственного склада и овощехранилища в соответствии с Перечнем работ, выполняемых при текущем ремонте зданий, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 1998 года № 1118 "О нормативах потребления электроэнергии, тепла на отопление, горячей и холодной воды и других коммунальных услуг по организациям, финансируемым из средств бюджета", а также производит обслуживание и ремонт оборудования столовой.