Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін қолдау жөнінде қолданатын шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 208 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 қарашада № 16040 болып тіркелді.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 49-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі – Басқарушы) ірі қатысушысы инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін қолдау жөнінде мынадай шаралар белгіленсін:
1) ірі қатысушының сақтауы үшін міндетті Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін қолдау жөнінде шаралар қолданудың талаптары мен тәртібін белгілейтін ішкі құжаттарды Басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының әзірлеуі және бекітуі;
2) "Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтердің түрлерін белгілеу, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтауы міндетті пруденциялық нормативтердің мәндерін есептеу қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 79 қаулысының (бұдан әрі – № 79 қаулы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17008 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 маусымда Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) 1-тармағының 1) тармақшасының екінші абзацында белгіленген Басқарушының меншік капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің қажетті мәнін тұрақты түрде қамтамасыз ету;
3) Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің № 79 қаулының 1-тармағының екінші абзацында белгіленген қажетті мәнін шұғыл қамтамасыз ету.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.02.2022 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің қажетті мәнін тұрақты қамтамасыз ету шаралары:

О мерах, принимаемых крупным участником управляющего инвестиционным портфелем по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала управляющего инвестиционным портфелем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 208. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2017 года № 16040.
В соответствии с пунктом 5 статьи 49 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить следующие меры по поддержанию крупным участником управляющего инвестиционным портфелем коэффициентов достаточности собственного капитала управляющего инвестиционным портфелем (далее – Управляющий):
1) разработка и утверждение крупным участником Управляющего, являющимся юридическим лицом, внутренних документов, устанавливающих обязательные для соблюдения крупным участником условия и порядок применения мер по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего;
2) постоянное обеспечение необходимого значения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего, установленного абзацем вторым пункта 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 79 "Об установлении видов пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утверждении правил и методики расчета значений пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, осуществляющими деятельность по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17008) (далее - постановление № 79);
3) оперативное обеспечение необходимого значения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего, установленного абзацем вторым пункта 1 постановления № 79.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.02.2022 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Меры постоянного обеспечения необходимого значения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего предусматривают:

1) Басқарушыға қатысты белгіленген пруденциялық нормативтердің сақталуын тексеру мақсатында Басқарушының тоқсан сайынғы қаржылық есептілігіне жүргізілген талдау негізінде Басқарушының қаржылық жай-күйін тоқсан сайын бағалауды, сондай-ақ Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін төмендетуге әсер ететін тәуекелдерді бағалауды;
2) Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің болжамды мәндерін тоқсан сайын бағалауды;
3) Басқарушының тәуекелдерді басқару жүйесінің жұмыс істеу тиімділігінің қамтамасыз етілуіне жыл сайын бақылауды, оның ішінде көрсетілген жүйелердің Бағалы қағаздар рыногы туралы заңының 49-1-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келуін бағалауды;
4) осы қаулының 3-тармағында көзделген шұғыл қамтамасыз ету шараларын қолдану қажеттілігін айқындайтын рәсімдердің Басқарушыда болуын жыл сайын бақылауды;
5) Басқарушының клиенттермен активтерді басқаруға жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді, сондай-ақ меншікті активтерді инвестициялау саясатын сақтауын тоқсан сайын бақылауды;
6) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7552 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысымен бекітілген Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларына және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкес жасалған Басқарушының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайында Басқарушының қайта капиталдандыру жоспарында көзделген шараларды қолдануды көздейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің қажетті мәнін шұғыл қамтамасыз ету шаралары:
1) Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің қажетті мәнін қамтамасыз ету жөніндегі іс-қимылдарды;
2) Басқарушының меншікті активтері мен міндеттемелерінің құрылымын өзгерту жөніндегі іс-қимылдарды;
3) Басқарушының ұйымдық құрылымын өзгерту жөніндегі іс-қимылдарды;
4) Басқарушының жай акциялары бойынша дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді (таза кірісті бөлуді) тоқтата тұру жөніндегі оның акционерлері арасындағы іс-қимылдарды;

1) ежеквартальную оценку финансового состояния Управляющего на основе анализа ежеквартальной финансовой отчетности Управляющего с целью проверки соблюдения пруденциальных нормативов, установленных в отношении Управляющего, а также оценку рисков, влияющих на снижение коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего;
2) ежеквартальную оценку прогнозных значений достаточности собственного капитала Управляющего;
3) ежегодный контроль за обеспечением эффективности функционирования системы управления рисками Управляющего, в том числе оценки соответствия указанных систем требованиям, установленным статьей 49-1 "Закона о рынке ценных бумаг";
4) ежегодный контроль наличия у Управляющего процедур, определяющих необходимость применения мер оперативного обеспечения, предусмотренных в пункте 3 настоящего постановления;
5) ежеквартальный контроль соблюдения Управляющим обязательств по заключенным с клиентами договорам на управление активами, а также политики инвестирования собственных активов;
6) принятие мер, предусмотренных планом рекапитализации Управляющего в случае возможного ухудшения финансового положения Управляющего, составленным в соответствии с Правилами выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требованиями к документам, представляемым для получения указанного согласия, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7552.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Меры оперативного обеспечения необходимого значения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего предусматривают:
1) действия по обеспечению необходимого значения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего;
2) действия по изменению структуры собственных активов и обязательств Управляющего;
3) действия по изменению организационной структуры Управляющего;
4) действия по приостановлению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым акциям (распределения чистого дохода) Управляющего между его акционерами;

5) инвестициялық комитеттің құрамын өзгертуді көздейді.
Осы тармақта көзделген шұғыл қамтамасыз ету шаралары Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттері төмендеген және осы қаулының 2-тармағында көзделген тұрақты қамтамасыз ету шаралары жеткіліксіз болған жағдайда қолданылады.
4. Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің қажетті мәнін қамтамасыз ету жөніндегі іс-қимылдар Басқарушының ірі қатысушысының Басқарушының орналастырылатын акцияларын сатып алуынан және Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің мөлшерін № 79 қаулыда белгіленген қажетті мәнге келтіру мақсатында осы акциялардың құнын төлеуден тұрады, бірақ олармен шектелмейді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.06.2020 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Басқарушының меншікті активтері мен міндеттемелерінің құрылымын өзгерту жөніндегі іс-қимылдар:
1) Басқарушыны кредиттік және (немесе) нарықтық тәуекелдерге итермелейтін операцияларды шектеу немесе тоқтата тұру;
2) өтімсіз активтерді өтімді активтерге ауыстыруды қоса алғанда, Басқарушының инвестициялық портфелінің сапасын жақсарту;
3) Басқарушының міндеттемелеріне қызмет көрсету шығыстарын қысқарту;
4) Басқарушының әкімшілік-шаруашылық шығыстарын қысқарту түрінде жүзеге асырылады.
6. Басқарушының ұйымдық құрылымын өзгерту жөніндегі іс-қимылдар:
1) Басқарушының құрылымын өзгерту, оқшауланған және өзге де құрылымдық бөлімшелерін қысқарту және тарату;
2) Басқарушы қызметкерлерінің құрамын және санын оңтайландыру, сондай-ақ Басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерінің төмендеуін туындатқан себептерді жоюға ықпал ететін өзге тәсілдер түрінде жүзеге асырылады.
7. Мына:
1) "Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентін қолдауы жөніндегі шаралар туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 200 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8697 болып тіркелген, 2013 жылғы 2 қазанда "Заң газеті" газетінде № 148 (2349) жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 265 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14733 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 9-тармағының күші жойылды деп танылсын.

5) изменение состава инвестиционного комитета.
Меры оперативного обеспечения, предусмотренные в настоящем пункте, применяются в случае снижения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего и недостаточности мер постоянного обеспечения, предусмотренных в пункте 2 настоящего постановления.
4. Действия по обеспечению необходимого значения коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего включают, но не ограничиваются приобретением крупным участником Управляющего размещаемых акций Управляющего и оплатой стоимости данных акций в целях приведения размера коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего к необходимому значению, установленному постановлением № 79.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.06.2020 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
5. Действия по изменению структуры собственных активов и обязательств Управляющего осуществляются в виде:
1) ограничения или приостановления операций, подвергающих Управляющего кредитному и (или) рыночному рискам;
2) улучшения качества инвестиционного портфеля Управляющего, включая замену неликвидных активов ликвидными активами;
3) сокращения расходов на обслуживание обязательств Управляющего;
4) сокращения административно-хозяйственных расходов Управляющего.
6. Действия по изменению организационной структуры Управляющего осуществляются в виде:
1) изменения структуры, сокращения и ликвидации обособленных и иных структурных подразделений Управляющего;
2) оптимизации состава и численности работников Управляющего, а также иными способами, способствующими устранению причин, вызвавших снижение коэффициентов достаточности собственного капитала Управляющего.
7. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 200 "Об утверждении Инструкции о мерах по поддержанию крупным участником управляющего инвестиционным портфелем коэффициента достаточности собственного капитала управляющего инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8697, опубликованное 2 октября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 148 (2523);
2) пункт 9 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2017 года № 265 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14733, опубликованное 28 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

8. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 9-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
9. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
10. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
11. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев

8. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 9 настоящего постановления.
9. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
11. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев