"Дәнді дақылдар түсімділігін зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 8 шілдедегі № 108 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 27 қарашадағы № 187 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 желтоқсанда № 16069 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дәнді дақылдар түсімділігін зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 8 шілдедегі № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11830 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Респонденттерден дәнді дақылдар түсімділігін жинау туралы алынатын деректердің сапасын бақылау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық органдары ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа немесе фермер қожалықтарында және дара кәсіпкерлерде дәнді дақылдардың түсімділігін зерттеу (бұдан әрі – түсімділікті зерттеу) бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқау жүргізеді.";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ауыл шаруашылығы өндірушісі – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндiрумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасында ауылшаруашылық дақылдарының әртүрлі түрлерін өсірумен ауыл шаруашылығы кәсіпорындары (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы кәсіпорындары), шаруа немесе фермер қожалықтары, дара кәсіпкерлер және жұртшылық шаруашылықтары (өнімдерді үй-іргесіндегі телімдерде және саяжай телімдерінде өндіретіндер) айналысады.
Бұл ретте астық дақылдары, атап айтқанда бидай және күрішті, негізінде ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары және дара кәсіпкерлер өсіреді, осыған байланысты дәнді дақылдардың түсімділігін зерттеу нысандары ретінде ауыл шаруашылығы өндірушілерінің нақты осы санаттары белгіленген.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 108 "Об утверждении Методики по организации и проведению обследования урожайности зерновых культур"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2017 года № 16069
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 108 "Об утверждении Методики по организации и проведению обследования урожайности зерновых культур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11830, опубликован 20 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. С целью контроля качества данных, получаемых от респондентов, о сборе урожая зерновых культур, Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальными органами проводится общегосударственное статистическое наблюдение по обследованию урожайности зерновых культур (далее – обследование урожайности) в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских или фермерских хозяйствах и у индивидуальных предпринимателей";
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) сельскохозяйственный производитель – физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. В Республике Казахстан выращиванием различных видов сельскохозяйственных культур занимаются сельскохозяйственные предприятия (далее – сельхозпредприятия), крестьянские или фермерские хозяйства, индивидуальные предприниматели и хозяйства населения (производящие продукцию на приусадебных и дачных участках).
При этом зерновые культуры, в частности пшеница и рис, выращиваются в основном сельхозпредприятиями, крестьянскими или фермерскими хозяйствами и индивидуальными предпринимателями, в связи, с чем в качестве объектов обследования урожайности зерновых культур определены именно эти категории сельхозпроизводителей.

7. Түсімділікке зерттеу жүргізу үшін алдын ала әкімшілік дереккөздердің деректері негізінде есепті жылы бидай және күріш сепкен ауыл шаруашылығы өндірушілерін қамтитын бас жиынтық құрастырылады. Содан кейін бас жиынтық негізінде іріктемелі жиынтық қалыптастырылады, оған барлық ауыл шаруашылығы кәсіпорындары және 30% шаруа немесе фермер қожалықтары және дара кәсіпкерлер таңдалады.";
11-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"салмағына және ылғалдылығына зертханалық зерттеу жүргізу бланкілері.";
12-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы өндірушісінің егіс алқабына астық жеткілікті пісіп, бірақ жинау науқаны басталмаған кезде сынама алуға тікелей жинау науқаны басталғанға дейін келуі үшін сауалнамаға түсімділік бойынша сынама алу үшін интервьюердің жоспарланған келетін күні туралы сұрақ қосылады. Сонымен қатар сауалнамада интервьюердің егістікке астық жиналғаннан кейін ысырап бойынша сынама алу үшін жоспарланған екінші рет келетін күні көрсетіледі. Зерттеу өткізілгеннен кейін сауалнамада сынама алудың нақты күні көрсетіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Бидай мен күріштің салмағы мен ылғалдылығын зертханалық зерттеулердің қорытындысын көрсету үшін статистикалық құралда екі бланк көзделген - біреуі егінді жинар алдындағы сынама үшін (В-1), екіншісі егінді жинағаннан кейінгі сынама үшін (В-2). Оларда келесі ақпарат келтіріледі:
1) зерттеу өткізетін зертхана туралы (зертхана атауы, оның БСН-і мен орналасқан жері, сынамаға зерттеу жүргізген зертханашы және зертхана басшысы туралы);
2) ауыл шаруашылығы өндiрушiсi туралы (атауы, белгілері (код бөлігі), іріктеме нөмірі мен орны);
3) дәнді дақылдың атауы мен сорты туралы;
4) сынамалардың грамдардағы жалпы салмағы және пайыздағы ылғалдылығы.".
Бидай мен күріш салмағына және ылғалдылығына зертханалық зерттеу жүргізу бланкілеріне зерттеу жүргізген сарапшы-зертханашы және зертхана басшысы зерттеу өткізген күнін көрсете отырып қол қояды.";
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Әрбір іріктеме үшін интервьюер екі учаскені таңдайды. Екінші учаске біріншіден есептің тоқтатылған бағыты бойынша жағалай 30 қадамға және түпкірлей 30 қадамда орналасқан. Интервьюер қадамдары схемасының үлгісі осы Әдістемеге 7-қосымшада келтірілген.";
30-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әрбір пакетте, таңбалайтын құлақша қағазда мынадай жазбалар жазылады:
ауыл шаруашылығы өндiрушiсiнің атауы, оның мекенжайы, БСН немесе ЖСН;
дәнді дақылдың атауы мен сорты;
іріктеме орны;
іріктеме №.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7. Для проведения обследования урожайности предварительно на основе данных административных источников формируется генеральная совокупность, включающая сельхозпроизводителей, посеявших в отчетном году пшеницу и рис. Затем на основе генеральной совокупности формируется выборочная совокупность, в которую отбираются все сельскохозяйственные предприятия и 30% крестьянских или фермерских хозяйств и индивидуальных предпринимателей.";
абзац пятый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"бланки проведения лабораторных исследований веса и влажности.";
часть третью пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Для того, чтобы прийти на поле сельхозпроизводителя для взятия проб непосредственно перед уборкой, когда зерно достаточно созрело, но уборка еще не начата, в анкету включается вопрос о планируемой дате прихода интервьюера для взятия пробы по урожайности. Также в анкете указывается планируемая дата прихода интервьюера на поле во второй раз после уборки урожая для взятия проб по потерям. После проведения обследования в анкете указываются фактические даты взятия проб.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для отражения результатов лабораторных исследований веса и влажности пшеницы и риса в статистическом инструментарии предусмотрены два бланка – один для пробы перед уборкой урожая (В-1), второй для пробы после уборки (В-2). В них приводится следующая информация:
1) о лаборатории, которая проводит исследование (наименование лаборатории, ее БИН и местонахождение, данные о лаборанте, проводившем исследование проб и руководителе лаборатории);
2) о сельхозпроизводителе (наименование, признаки (кодовая часть), номер и место выборки);
3) о наименовании и сорте зерновой культуры;
4) общий вес проб в граммах и влажность в процентах.
Бланки проведения лабораторных исследований веса и влажности пшеницы и риса подписываются экспертом-лаборантом, проводившим исследование и руководителем лаборатории, с указанием даты проведения исследования.";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Для каждой выборки интервьюером выбирается два участка. Второй участок находится от первого на 30 шагов вдоль и на 30 шагов вглубь по тому же направлению, когда был прекращен счет. Пример схемы шагов интервьюера приведен в приложении 7 к настоящей Методике.";
часть пятую пункта 30 изложить в следующей редакции:
"На каждом пакете, на маркировочном ярлыке делаются надписи:
наименование сельхозпроизводителя, его адрес, БИН или ИИН;
название и сорт зерновой культуры;
место выборки;
№ выборки.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Таңдап алынған сынамаларды зертханаға жібермес бұрын интервьюер бидайды сабағынан (қауызынан) ажыратады және дайын астық зертханаға тапсыру үшін қайтадан пакетке салынады. Дайын материалдары бар қағаз пакеттер екі жүмыс күні ішінде ылғалдылығы мен салмағын анықтау үшін зертханаға жіберіледі. Егер зертхана интервьюер жұмыс істеп жүрген аумақтың шегінде болса, ол сынамаларды зертханаға өзі жеткізеді. Егер зертхана алыста орналасса, интервьюер сынамаларды аудандық статистика басқармасына береді, олардың қызметкерлері сынамаларды зертханаға жеткізеді. Сынамалармен бірге интервьюер зертханаға В-1 бланкісін жолдайды, ондағы реквизиттік бөлімді сынама салынған пакеттің таңбалайтын парағынан бастап зертханашы толтырады.";
38-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Тұтастай зерттеу бойынша іріктеменің стандартты қателерін есептеу үшін негізгі сынама және ысыраптар бойынша іріктеменің стандартты қатесі жеке есептеледі. Есептеу әрбір аудан, ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары және дара кәсіпкерлер бойынша бөлек жүргізіледі.";
40-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы жинаудың есепті көлемі әр аудан үшін ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа немесе фермер қожалықтары және дара кәсіпкерлер бойынша жеке зерттеу нәтижелері бойынша алынған таза түсімділікті себілген немесе жиналған алқапқа көбейтумен қалыптастырылады. Себілген алқапты есепте жалпы жинау туралы алдын ала деректерді табу, жиналғанды – түпкілікті есепті деректер үшін қолданады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;

"31. До отправки отобранных проб в лабораторию интервьюером производится отделение зерен от стеблей (шелушение) и готовое зерно помещяется обратно в пакет для сдачи в лабораторию. Бумажные пакеты с готовым материалом в течение двух рабочих дней направляются в лабораторию для определения влажности и веса. Если лаборатория находится в пределах территории, на которой работает интервьюер, то он сам доставляет пробы в лабораторию. Если лаборатория находится далеко, то интервьюер передает пробы в районное управление статистики, сотрудники которого доставляют пробы в лабораторию. Вместе с пробой интервьюер отправляет в лабораторию бланк В-1, реквизитная часть которой заполняется лаборантом с маркировочного листа пакета с пробой.";
часть первую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"38. Для расчета стандартной ошибки выборки в целом по обследованию сначала отдельно рассчитываются стандартные ошибки выборки по основной пробе и по потерям. Расчет осуществляется отдельно для каждого района и отдельно по сельскохозяйственным предприятиям, крестьянским или фермерским хозяйствам и индивидуальным предпринимателям.";
часть вторую пункта 40 изложить в следующей редакции:
"Расчетный объем валового сбора формируется для каждого района отдельно по сельскохозяйственным предприятиям, крестьянским или фермерским хозяйствам и индивидуальным предпринимателям умножением чистой урожайности, полученной по результатам обследования, на посевную или убранную площадь. Посевную площадь используют в расчете для получения предварительных данных о валовом сборе, убранную – для окончательных расчетных данных.".
2. Управлению статистики производства и окружающей среды совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ұлтттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению статистики производства и окружающей среды Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Н.Айдапкелов