Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 желтоқсанда № 16073 болып тіркелді. Күші жойылған - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 227-нқ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 09.12.2022 № 227-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 506) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 27.07.2021 № 110-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мынадай Келесі ққұрылыстағы баға белшідеу белгілеу бойынша нормативтік құжаттар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Құрылыстағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың щамасын шамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құрылыстағы инжинирингтік қызметтер шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес сметалық құжаттамаға деректерді құрылымдықконструктивтік-технологиялық топтастыру жөніндегі нормативтік құжат;

Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2017 года № 16073. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 227-нқ
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.12.2022 № 227-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 506) пункта 16 Положения о Министерстве индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.07.2021 № 110-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить следующие нормативные документы по ценообразованию в строительстве:
1) нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормативный документ по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) нормативный документ по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) нормативный документ по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве согласно приложению 4 к настоящему приказу.
5) нормативный документ по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) нормативный документ по определению стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) нормативный документ по конструктивно-технологической группировке данных в сметной документации согласно приложению 7 к настоящему приказу;

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасындағы құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Баға белгілеу және сметалар бойынша мемлекеттік нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті төрағасының 2015 жылғы 3 шілдедегі № 235-нқ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11905 болып тіркелген, 2015 жылы 25 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасына ұсынуды қамтамасыз етсін.

8) нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в рамках реализации пилотного проекта согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) нормативный документ по определению сметной стоимости пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства в Республике Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 3 июля 2015 года № 235-нқ "Об утверждении государственных нормативов по ценообразованию и сметам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11905, опубликованный 25 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Управление правового обеспечения Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрлігі
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитетінің төрағасы
М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс
және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер комитеті
төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі осы нормативтік құжат (бұдан әрі - Нормативтік құжат) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңының 20-бабы, 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және құрылысқа мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен салынатын объектілер бойынша жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын анықтауға арналған.
2. Құрылыстағы сметалық нормалаудың және баға белгілеудің негізгі міндеттері болып табылатындар:
құрылысқа арналған шығындарды жоспарлауды, оны ұйымдастыру мен қаржыландыруды қамтамасыз ету;
кәсіпорындардың, ғимараттар мен құрылыстардың (жаңа, кеңейтудің, реконструкциялаудың, жаңғыртудың, техникалық қайта жарақтандырудың, қолданыстағыларды күрделі жөндеудің) техникалық-экономикалық негіздемелері мен сметалық құнын анықтаудың дұрыстығын қамтамасыз ету;
сметалық құжаттарда көрсетілетін кәсіпорындардың, ғимараттардың құрылыс (жаңа, кеңейту, реконструкциялау, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қолданыстағыларды күрделі жөндеу) құнын анықтауды баға белгілеу және сметалық нормалау жөніндегі нормативтік құжаттар жүйесі арқылы қамтамасыз ету;
инвестициялардың тиімділігін арттыру, қаржы қаражатын жұмсауды оңтайландыру.
3. Құрылыстың сметалық құнын анықтайтын сметалық стандарттарды әзірлеу және қолдану бойынша қағидалармен, ережелермен және ұсыныстармен бірге барлық бағаланған стандарттар құрылыстағы бағалар мен бағалардың жүйесін құрайды.
Бағаланған стандарттар дегеніміз – құрылыстың сметалық құнын анықтауға негіз болатын баға белгілеу және смета бойынша нормативтік құжаттар жиынтығының жалпыланған атауы және мыналарды қамтиды:
құрылыс нысандарының құнын айқындауға, құрылысқа байланысты басқа жұмыстар мен қызметтердің құнын анықтауға арналған нормативтік құжаттар, құралдар және әдістемелік ұсынымдар (жобалау жұмыстары, инженерлік ізденістер, инжинирингтік көрсетілетін қызметтер);
қабылданған есептеу базасына пайызбен көрсетілген жеке шығындар мен құрылыстағы шығындардың есептік нормалары;
үлкейтілген есептік нормалар;
жиынтық шығындар көрсеткіштері;
құрылыс ресурстарының болжамды бағасы;
құрылысқа арналған жүктерді тасымалдауға арналған болжамды бағалар;
құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының бағасы;
құрылысқа арналған инженерлік ізденістердің бағасы;
құрылыс үшін құн индекстері.
Бағаланатын стандарттар тапсырыс берушімен мақұлданған жобаға сәйкес құрылыс, монтаж жұмыстары, құрылыс материалдары, бұйымдар, құрылымдар, жабдықтар және басқа да объектілерді өндіруге кететін шығындарды анықтауға арналған.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
М. Жайымбетов
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и предназначен для определения сметной стоимости строительства при разработке предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство и средств субъектов квазигосударственного сектора.
2. Основными задачами сметного нормирования и ценообразования в строительстве являются:
обеспечение планирования затрат на строительство, его организации и финансирования;
обеспечение достоверности технико-экономических обоснований и определения сметной стоимости строительства (новых, расширения, реконструкции, модернизации, технического перевооружения, капитального ремонта существующих) предприятий, зданий и сооружений;
обеспечение через систему нормативных документов по ценообразованию и сметного нормирования определения стоимости строительства (новых, расширения, реконструкции, модернизации, технического перевооружения, капитального ремонта существующих) предприятий, зданий, сооружений, отражаемой в сметных документах;
повышение эффективности инвестиций, оптимизация расходования финансовых средств.
3. В совокупности с правилами, нормативными документами и рекомендациями по разработке и применению сметных нормативов, определению сметной стоимости строительства все сметные нормативы образуют систему сметных нормативов и ценообразования в строительстве.
Сметные нормативы – это обобщенное название комплекса нормативных документов по ценообразованию и сметам, являющегося основой для определения сметной стоимости строительства и включающего в себя:
нормативные документы, пособия и методические рекомендации по определению стоимости строительства объектов, определению стоимости прочих работ и услуг, сопутствующих строительству (проектных работ, инженерных изысканий, инжиниринговых услуг);
сметные нормы на работы в строительстве, установленные на принятый измеритель;
сметные нормы на отдельные расходы и затраты в строительстве, выраженные в процентах от принятой базы начисления;
укрупненные сметные нормы;
укрупненные показатели стоимости;
сметные цены на строительные ресурсы;
сметные цены на перевозки грузов для строительства;
цены на проектные работы для строительства;
цены на инженерные изыскания для строительства;
индексы стоимости для строительства.
Сметные нормативы предназначены для определения затрат на производство строительных, монтажных работ, строительные материалы, изделия, конструкции, оборудование и прочие затраты в целях строительства объекта по утвержденному заказчиком проекту.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қажет болған жағдайда, бағалау стандарттары экономикалық бағалау және жеке жобалық шешімдерді салыстыру, сондай-ақ инвестициялардағы құрылымдық өзгерістерді талдау үшін қолданылады.
5. Осы нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы бағалар - нақты кезеңге құрылыс ресурстарының бағасы;
2) жоспарланбаған жұмыстар мен шығындар - құрылыс кезеңінде құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемі мен құнын нақтылауға байланысты шығындар мен іс-әрекеттерді төлеуге, олардың алдын-ала болжанбауына байланысты жобалау кезінде олардың табиғаты мен әдістерін анықтауға болмайтын, сондай-ақ егер осы процесте табылған болса, қамту кезеңіндегі шығындар. Бекітілген (сараптамадан өткен) жобалық-сметалық құжаттамада қателіктер салу және жұмыс сызбаларында және / немесе сметалық құжаттамада ескерілмеген жұмыстар мен шығындарды анықтау;
3) құрылыс - табиғи немесе жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік процестерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдардың, жүктердің уақытша болуына (орын ауыстыруына), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды жасалған көлемді, жазық немесе желілік объект (жер үсті, су үсті және (немесе) жер асты, су асты). Құрылыс сондай-ақ көркемдік-эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық мақсатта болады.
Желілік құрылыстарға темір және автомобиль жолдары, электр беру және байланыс желілері, магистральдық құбырлар жатады;
4) ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеу - ғимараттардың (құрылыстардың) жекелеген бөліктерін немесе тұтас конструкцияларды, бөлшектер мен инженерлік-техникалық жабдықтарды олардың физикалық тозуына және бұзылуына байланысты олардың мерзімді және үнемді, пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын қалпына келтіру немесе ауыстыру жөніндегі жұмыстар;
5) ғимараттардың (құрылыстардың) инженерлік жабдығы - материалдық құндылықтардың сақталуын, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндірістік процестерді инженерлік қамтамасыз етуді қамтамасыз ететін адамдардың тұруына (тұрмысына), еңбек қызметіне (болуына) қолайлы жағдайлар жасайтын инженерлік жүйелер мен техникалық құрылғылар кешені. Ғимараттардың (құрылыстардың) инженерлік жабдықтарына сумен жабдықтау (суық және ыстық), кәріз, жылыту, желдету, ауаны баптау, газбен жабдықтау жүйелерінің құрылғылары, электр жабдықтары, көтергіш-көлік құрылғылары (лифтілер, эскалаторлар), қоқыс шығару, шаң жинау, өрт сөндіру, сигнал беру, телефондандыру, радиофикация құралдары және басқа да ішкі абаттандыру түрлері кіреді;

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При необходимости сметные нормативы используются для экономической оценки и сравнения отдельных проектных решений, а также для анализа структурных изменений инвестиций.
5. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) текущие цены – цены строительных ресурсов на конкретный период;
2) непредвиденные работы и затраты – расходы направляемые в период покрытия на оплату расходов и мероприятий связанных с уточнением в процессе строительства объемов и стоимости строительно-монтажных работ, характер и методы выполнения которых невозможно было определить при проектировании в силу их непредвиденности, а также при обнаружении в процессе строительства ошибок в утвержденной (прошедшей экспертизу) проектно-сметной документации и выявлении работ и затрат, не учтенных в рабочих чертежах и/или сметной документации;
3) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также имеет художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
К линейным сооружениям относятся железные и автомобильные дороги, линии электропередачи и связи, магистральные трубопроводы;
4) капитальный ремонт зданий и сооружений – работы по восстановлению или замене отдельных частей зданий (сооружений) или целых конструкций, деталей и инженерно-технического оборудования в связи с их физическим износом и разрушением на более долговечные и экономичные, улучшающие их эксплуатационные показатели;
5) инженерное оборудование зданий (сооружений) – комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов. Инженерное оборудование зданий (сооружений) включает в себя устройства систем водоснабжения (холодного и горячего), канализации, отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха, газоснабжения, электрооборудование, подъемно-транспортные устройства (лифты, эскалаторы), средства мусороудаления, пылеуборки, пожаротушения, сигнализации, телефонизации, радиофикации и другие виды внутреннего благоустройства;

6) жабдық - технологиялық және инженерлік жабдық, ғимараттар (құрылыстар) жабдығы;
7) жаңа құрылыс - пайдалануға берілгеннен кейін жаңа объектіні немесе жаңа өндірістік қуатты құру мақсатында жаңа алаңдарда жүзеге асырылатын жеке баланста болатын, жаңадан құрылатын кәсіпорындардың, жекелеген өндірістердің жекелеген объектілерін, ғимараттар мен құрылыстарды, негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер кешенін салу, кәсіпорынның жаңа алаңында таратылатын кәсіпорынның орнына қуаты бірдей немесе одан да көп (өнімділігі, өткізу қабілеті, ғимарат немесе ғимарат сыйымдылығы) салу;
8) жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды, ғимараттарды немесе құрылыстарды (бұдан әрі - объект) кеңейту - жұмыс істеп тұрған объектіде қосымша өндірістер, алаңдар, қуат салу, сондай-ақ қосымша немесе жаңа өндірістік қуаттарды құру мақсатында жұмыс істеп тұрған объектілер аумағында немесе оларға жапсарлас алаңдарда жаңа цехтар мен негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді салу және қолданыстағыларын кеңейту. Жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейтуге, сондай-ақ пайдалануға берілгеннен кейін дербес теңгерімде болмайтын, олардың құрамына кіретін филиалдар мен өндірістер салу жатады. Егер жобалық пысықтау процесінде объектіні кеңейтумен бір мезгілде жұмыс істеп тұрған цехтар мен негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді реконструкциялауды жүзеге асыру қажеттілігі мен экономикалық орындылығы анықталса, тиісті жұмыстар мен шығындар объектіні кеңейту жобасының құрамына енгізіледі. Бұл жағдайда жұмыс істеп тұрған цехтар мен объектілерді реконструкциялау жөніндегі жұмыстар мен шығындар сметалық және жиынтық сметалық есептерге жеке жолмен енгізіледі;
9) жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды, ғимараттарды немесе құрылыстарды реконструкциялау - өндіріс көлемін ұлғайтуға, жаңа өнім алуға, өндірісті жетілдіруге және оның техникалық-экономикалық деңгейін, пайдалану және қоршаған ортаны қорғау жағдайларын жақсартуға бағытталған, негізгі мақсаттағы жаңа объектілер мен цехтарды құрмай және қолданыстағыларын кеңейтпей, ғылыми-техникалық прогрестің қазіргі заманғы жетістіктері негізінде объектіні бірыңғай кешенді жоба бойынша қайта орнату; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері (пәтерлердің саны мен ауданы, ғимараттың құрылыс көлемі мен жалпы ауданы, сыйымдылығы немесе өткізу қабілеті немесе оның мақсаты) өзгертіліп, оның жұмыс істеуін жақсарту үшін ғимаратты немесе құрылысты реконструкциялау, үй-жайлардың жоспарлануын өзгерту, қондырмалар, кірістірілген,жапсарлас құрылыстар салу;

6) оборудование – технологическое и инженерное оборудование объектов зданий (сооружений);
7) новое строительство – строительство отдельных объектов, зданий и сооружений, комплекса объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения вновь создаваемых предприятий, отдельных производств, которые после ввода в эксплуатацию будут находиться на самостоятельном балансе, осуществляемое на новых площадках в целях создания нового объекта или новой производственной мощности, строительство на новой площадке предприятия такой же или большей мощности (производительности, пропускной способности, вместимости здания или сооружения) взамен ликвидируемого предприятия;
8) расширение действующего предприятия, здания или сооружения (далее – объект) – строительство дополнительных производств, площадей, мощности на действующем объекте, а также строительство новых и расширение существующих отдельных цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения на территории действующих объектов или примыкающих к ним площадках в целях создания дополнительных или новых производственных мощностей. К расширению действующих объектов относится также строительство филиалов и производств, входящих в их состав, которые после ввода в эксплуатацию не будут находиться на самостоятельном балансе. Если в процессе проектной проработки выявилась необходимость и экономическая целесообразность одновременно с расширением объекта осуществить реконструкцию действующих цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения, соответствующие работы и затраты включаются в состав проекта расширения объекта. При этом работы и затраты по реконструкции действующих цехов и объектов включаются в сметный и сводный сметные расчеты отдельной строкой;
9) реконструкция действующего предприятия, здания или сооружения – переустройство объекта по единому комплексному проекту без строительства новых и расширения существующих объектов и цехов основного назначения, направленное на увеличение объема производства, получение новой продукции, совершенствование производства и улучшение его технико-экономического уровня, условий эксплуатации и охраны окружающей среды, на базе современных достижений научно-технического прогресса; перестройка здания или сооружения для улучшения его функционирования с изменениями основных технико-экономических показателей (количества и площади квартир, строительного объема и общей площади здания, вместимости или пропускной способности или его назначения), изменение планировки помещений, возведение надстроек, встроек и пристроек;

10) құрылыс - құрылысы құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі бар бірыңғай жобалау-сметалық құжаттама бойынша жүзеге асырылатын әртүрлі мақсаттағы (өндірістік, әлеуметтік, көліктік және басқа да инфрақұрылым) ғимараттар мен құрылыстардың (объектілердің) жиынтығы;
11) құрылыстағы баға белгілеу-құрылыс өнімі құнының қалыптасу тетігі;
12) құрылыс кезегі - пайдалануға берілуі жобада көзделген өнім шығаруды немесе қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін ғимараттар немесе құрылыстар тобының бір немесе бірнеше іске қосу кешендерінен тұратын құрылыс бөлігі. Құрылыс кезегіне арналған жобалау-сметалық құжаттама құрылыс құрамында да, жеке жобада да белгіленген тәртіппен бекітілуі тиіс;
13) құрылыс ресурстары-жұмысшылар мен машинистердің еңбек шығындары, құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану уақыты, құрылыс материалдары, бұйымдар мен конструкциялар, жабдықтар;
14) материалдық ресурстар-құрылыс материалдары, бұйымдар, конструкциялар;
15) мердігердің сметасы (оферт) - мердігерлік жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстарға қатысу үшін өзінің ұйымдық-технологиялық мүмкіндігін ескере отырып, мердігердің конкурстық ұсынысы құрамындағы сметалық құжаттама;
16) объект - оған қатысты барлық жайластырылымдары, жабдықтары, жиһаздары, инвентарлары, қосалқы және қосалқы құрылғылары бар, оған іргелес инженерлік желілері және жалпы алаңдық материалдары бар жеке тұрған ғимарат немесе құрылыс немесе жалпы технологиялық немесе өзге де мақсаты бар ғимараттар мен құрылыстардың жиынтығы;
17) объектілерді салу - кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды жаңа салу, реконструкциялау, жаңғырту, кеңейту, кәсіпорындарды техникалық қайта жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеу;
18) ағымдағы бағалар туралы ақпарат – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының анықтамалық басылымдары, өндірушілердің және (немесе) жеткізушілердің прайс-парақтары, коммерциялық ұсыныстары;
19) ресурстық әдіс - құрылыс жобасын іске асыру үшін қажетті шығындар (ресурстар) элементтерінің ағымдағы бағалары мен тарифтерінде калькуляция жолымен құрылыс құнын анықтау әдісі;
20) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
21) жоба - жеке және заңды тұлғалардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есептеулер), оның ішінде құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) ойдың мәнін және оны іс жүзінде іске асыру мүмкіндігін ашатын жобалау-сметалық құжаттама нысанында ұсынылған, адамның тіршілік етуі мен өмір сүруінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі ойы;

10) стройка – совокупность зданий и сооружений (объектов), различного назначения (производственного, социального, транспортного и другой инфраструктуры), строительство которых осуществляется по единой проектно-сметной документации со сводным сметным расчетом стоимости строительства;
11) ценообразование в строительстве – механизм образования стоимости строительной продукции;
12) очередь строительства – часть строительства, состоящая из одного или нескольких пусковых комплексов группы зданий или сооружений, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, предусмотренных проектом. Проектно-сметная документация по очереди строительства подлежит утверждению, как в составе стройки, так и отдельным проектом;
13) строительные ресурсы – затраты труда рабочих и машинистов, время эксплуатации строительных машин и механизмов, строительные материалы, изделия и конструкции, оборудование;
14) материальные ресурсы – строительные материалы, изделия, конструкции;
15) смета подрядчика (оферта) – сметная документация в составе конкурсного предложения подрядчика, составляемая им с учетом собственной организационно-технологической возможности для участия в конкурсах по закупу подрядных работ и услуг;
16) объект – отдельно стоящее здание или сооружение со всеми относящимися к нему обустройствами, оборудованием, мебелью, инвентарем, подсобными и вспомогательными устройствами, с прилегающими к нему инженерными сетями и общеплощадочными материалами, или совокупность зданий и сооружений, имеющих общее технологическое или иное назначение;
17) строительство объектов – новое строительство, реконструкция, модернизация, расширение предприятий, зданий и сооружений, техническое перевооружение предприятий, капитальный ремонт зданий и сооружений;
18) информация о текущих ценах – справочные издания подведомственных организаций уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, прайс-листы, коммерческие предложения производителей и (или) поставщиков;
19) ресурсный метод – метод определения стоимости строительства путем калькуляции в текущих ценах и тарифах элементов затрат (ресурсов), необходимых для реализации проекта строительства;
20) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства – центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
21) проект – замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства, и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;

22) жобалау алдындағы құжаттама - қала құрылысы, сәулет жобаларын, құрылыс жобасын әзірлеу алдындағы және құрылыс бағдарламаларын, есептерін, техникалық-экономикалық негіздемелерін, техникалық-экономикалық есептерді, ғылыми зерттеулер мен инженерлік іздестірулердің нәтижелерін, технологиялық және конструктивтік есептерді, нобайларды, макеттерді, өлшемдерді және объектілерді тексеру нәтижелерін, сондай-ақ жобалау құжаттамасын әзірлеу және жобаларды кейіннен іске асыру туралы шешімдер қабылдау үшін қажетті өзге де бастапқы деректер мен материалдарды қамтитын құжаттама;
23) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы - көлемді-жоспарлау, конструктивтік, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешімдерді, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргізуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептерді қамтитын құжаттама;
24) сметалық құжаттама-құрылыстың сметалық құнын анықтайтын құрылыс жобасының құрамындағы құжаттама;
25) құрылыстың сметалық құны - сомасы жобалау материалдары мен сметалық-нормативтік база негізінде анықталатын объектінің құрылысын жүзеге асыру үшін қажетті ақша;
26) сметалық нормалар -қабылданған пайызбен көрсетілген құрылыс, монтаждау және басқа жұмыстардың қабылданған өлшеуіштеріне немесе құрылыс кезінде жеке шығындар мен шығындардың мөлшерін көрсететін салыстырмалы шамаларға белгіленген ресурстар жиынтығы (құрылыс жұмысшыларының еңбек шығындары, құрылыс машиналарының жұмыс уақыты, материалдар, бұйымдар мен құрылымдар қажеттілігі) есептеу негіздері;
27) сметалық-нормативтік база - бірыңғай тұжырымдамалық-әдістемелік негізде әзірленетін, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен бекітілетін және қолданысқа енгізілетін, белгілі бір уақыт кезеңінде бірлесіп әрекет ететін және құрылыстың сметалық құнын айқындау үшін нормативтік-құқықтық негізді құрайтын мемлекеттік сметалық нормативтер;
28) сметалық пайда - құрылыстың сметалық құнының нормативтік бөлігі болып табылатын, жұмыстардың өзіндік құнына жатпайтын шығыстарды жабуға, мердігерлік ұйымды дамытуға, оның қызметкерлерін қосымша материалдық ынталандыруға арналған қаражат сомасы;
29) тапсырыс берушінің (инвестордың, құрылыс салушының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің) сметасы - мемлекеттік сметалық нормативтер негізінде жасалатын, инвестициялық қызметті жоспарлауға және объектіні салу үшін тапсырыс берушінің қаражат лимитін айқындауға, сондай-ақ құрылыстағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізуге арналған сметалық құжаттама;

22) предпроектная документация – документация, предшествующая разработке градостроительного, архитектурного проектов, проекта строительства и включающая программы, отчеты, технико-экономические обоснования строительства, технико-экономические расчеты, результаты научных исследований и инженерных изысканий, технологические и конструктивные расчеты, эскизы, макеты, обмеры и результаты обследований объектов, а также иные исходные данные и материалы, необходимые для принятия решений о разработке проектной документации и последующей реализации проектов;
23) проектная (проектно-сметная) документация – документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства;
24) сметная документация – документация в составе проекта строительства, определяющая сметную стоимость строительства;
25) сметная стоимость строительства – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
26) сметные нормы – совокупность ресурсов (затрат труда работников строительства, времени работы строительных машин, потребности в материалах, изделиях и конструкциях), установленная на принятый измеритель строительных, монтажных и других работ или относительные величины, указывающие размер отдельных расходов и затрат при строительстве, выраженные в процентах от принятой базы начисления;
27) сметно-нормативная база – государственные сметные нормативы, разрабатываемые на единой концептуально-методической основе, совместно действующие в определенный период времени и составляющие нормативно-правовую основу для определения сметной стоимости строительства;
28) сметная прибыль – сумма средств, являющаяся нормативной частью сметной стоимости строительства, предназначенная для покрытия расходов, не относимых на себестоимость работ, развития подрядной организации, дополнительного материального стимулирования ее работников;
29) смета заказчика (инвестора, застройщика, администратора бюджетных программ) – сметная документация, составляемая на основе государственных сметных нормативов, предназначенная для планирования инвестиционной деятельности и определения лимита средств заказчика для строительства объекта, а также проведения закупок работ и услуг в строительстве;

30) техникалық қайта жарақтандыру - озық технологиялар мен жаңа техниканы енгізу, өндірісті механикаландыру мен автоматтандыру, ескірген және физикалық тозған жабдықтарды жаңасымен, анағұрлым өндіргіштермен жаңғырту және ауыстыру негізінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жекелеген өндірістері, цехтары мен учаскелерінің техникалық-экономикалық деңгейін арттыру жөніндегі, сондай-ақ кәсіпорынның шаруашылық және қосалқы қызметтерін жетілдіру жөніндегі іс-шаралар кешені;
31) технологиялық жабдық - нәтижесінде энергия өндірілетін, жартылай фабрикат, дайын өнім өндірілетін немесе олардың орын ауыстыруы қамтамасыз етілетін, әртүрлі технологиялық процестерді жасайтын технологиялық желілер, станоктар, қондырғылар, аппараттар, машиналар, механизмдер, аспаптар және басқа да құрылғылар, сондай-ақ технологиялық процестерді басқаруды, байланыс және бақылау функцияларын автоматтандыруды қамтамасыз ететін оларға ілеспе процестер; технологиялық жабдықтың және технологиялық процестердің жұмысын қамтамасыз етуге байланысты санитариялық-техникалық жабдық;; негізгі жабдықпен бірге жеткізілетін байламалы құбырлар, құбыр арматурасы, металл конструкциялары, кабельдердің ұштары бөлінген өлшеу учаскелері; іске қосылатын кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану үшін қажетті құралдардың, технологиялық жабдықтар мен инвентардің және т. б. бастапқы қоры, жабдыққа қосалқы бөлшектер;
32) ұқсасобъект - өзінің функционалдық мақсаты мен техникалық сипаттамалары бойынша жобаланатын объектіге ұқсас (салыстырмалы) және үлгі ретінде неғұрлым тиімді техникалық-экономикалық көрсеткіштері бар объект;
33) үстеме шығыстар - өндірістің жалпы жағдайларын жасауға, оған қызмет көрсетуге, ұйымдастыруға және басқаруға байланысты құрылыс-монтаждау ұйымдарының шығындарын өтеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, құрылыстың сметалық құнының басқа да құрамдастары ескерілмеген салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдерді төлеуге арналған қаражат сомасы;;
34) шефмонтаж - жабдықты дайындаушы кәсіпорын мамандары тарапынан жабдықты монтаждау бойынша жұмыстарды Тапсырыс беруші мамандарының оны пайдалануға енгізгенге дейін және кепілдік көрсеткіштеріне қол жеткізгенге дейін орындауын ұйымдастыру-техникалық басшылық және қадағалау, консультациялар өткізу және тапсырыс беруші мамандарын оқыту;
35) ірілендірілген сметалық нормалар - объектінің қуат бірлігіне қажетті ресурстардың санын, ірілендірілген конструктивтік элементтерді немесе ірілендірілген жұмыс түрлерін айқындайтын туынды сметалық нормалар;

30) техническое перевооружение – комплекс мероприятий по повышению технико-экономического уровня отдельных производств, цехов и участков действующих предприятий на основе внедрения передовой технологии и новой техники, механизации и автоматизации производства, модернизации и замены устаревшего и физически изношенного оборудования новым, более производительным, а также по совершенствованию хозяйственных и вспомогательных служб предприятия;
31) технологическое оборудование – технологические линии, станки, установки, аппараты, машины, механизмы, приборы и другие устройства, совершающие различные технологические процессы, в результате которых производится энергия, вырабатывается полуфабрикат, готовый продукт или обеспечивается их перемещение, а также сопутствующие им процессы, обеспечивающие автоматизацию управления технологическими процессами, функции связи и контроля; санитарно-техническое оборудование, связанное с обеспечением работы технологического оборудования и технологических процессов; поставляемые в комплекте с основным оборудованием обвязочные трубопроводы, трубопроводная арматура, металлические конструкции, мерные с разделанными концами участки кабелей; первоначальный фонд инструмента, технологической оснастки и инвентаря и т.п., необходимые для эксплуатации вводимых в действие предприятий, зданий и сооружений, запасные части к оборудованию;
32) объект-аналог – объект, схожий (сопоставимый) с проектируемым объектом по своему функциональному назначению и техническим характеристикам и имеющий наиболее эффективные технико-экономические показатели в качестве образца;
33) накладные расходы – сумма средств для возмещения затрат строительно-монтажных организаций, связанных с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением, а также для уплаты налогов и обязательных платежей в бюджет, установленных законодательством Республики Казахстан, не учтенных другими составляющими сметной стоимости строительства;
34) шефмонтаж – организационно-техническое руководство и надзор со стороны специалистов предприятия-изготовителя оборудования за выполнением специалистами заказчика работ по монтажу оборудования до ввода его в эксплуатацию и достижения гарантийных показателей, проведение консультаций и обучение специалистов заказчика;
35) укрупненные сметные нормы – производные сметные нормы, определяющие количество необходимых ресурсов на единицу мощности объекта, укрупненные конструктивные элементы или укрупненные виды работ;

36) құнның ірілендірілген көрсеткіштері - объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне ғимараттар мен құрылыстар құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіштері (жалпы ғимаратқа немесе құрылысқа, ғимараттың құрылыс көлемінің 1м³ -ге, ғимараттың пайдалы алаңының 1м2-ге, құрылыстың 1м³ сыйымдылығына (резервуарға, тұндырғышқа, бассейнге және т. б.), желілік құрылыстың 1 км ұзындығына (электр беру желілері, автомобиль жолдары, құбыржолдар, электрмен жабдықтау және байланыс кәбілдері), ғимараттың, құрылыстың функционалдық мақсатын ескеретін басқа да техникалық сипаттамаларға), конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері;
37) іске қосу кешені - құрылыстың немесе оның кезегінің бөлігі болып табылатын объектілер (немесе олардың бөліктері) тобы, пайдалануға берілуі жобада қабылданған өнім шығаруды немесе қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді, қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызмет көрсететін персонал үшін еңбек жағдайлары, қоршаған ортаны қорғау және пайдаланудың қалыпты (қолданыстағы нормаларға сәйкес) санитарлық-эпидемиологиялық шарттары. Іске қосу кешені жобада көзделген өнімдер шығаруды немесе қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін және дербес немесе қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстармен кешенде пайдаланылуы мүмкін жаңа құрылыс объектілерінің немесе бөліктерінің жиынтығын білдіреді. Іске қосу кешені бойынша жобалау-сметалық құжаттама құрылыс құрамында да, жеке жобада да белгіленген тәртіппен бекітілуге жатады;
38) элементтік сметалық нормалар - құрылыстағы жекелеген жұмыс түрлерін орындауға арналған заттай көрсеткіштерде қабылданған өлшеуішке құрылыс ресурстарының шығынын айқындайтын бастапқы деңгейдегі сметалық нормалар;
39) алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 27.07.2021 № 110-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 27.07.2021 № 110-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.01.2022 № 8-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Құрылыстағы баға белгілеу әдістемесінің негізгі талаптары мен шарттары
6. Сметалық нормалар жұмыс түрлері, хронометраждық жұмыстардың нәтижелері, үлгілік (бірыңғай, салааралық, салалық) еңбек нормалары, шетелдердің прогрессивтік нормаларының бейімделуі, есептеу-талдау әдістері бойынша технологиялық (техникалық-нормалаушы) карталар негізінде әзірленеді, олардың нәтижелері бойынша құрылыс ресурстарына қажеттілік элементтік сметалық нормалар деңгейінде анықталады және қабылданған есептеу базасынан пайызбен лимиттелген шығындар нормалары.
Сметалық нормалар қабылданған техника мен технологияның қол жеткізілген орташа салалық деңгейін ескереді.
Сметалық нормаларда қалыпты (стандартты, орташаланған) жағдайларда жұмыстың белгілі бір түрін орындау үшін қажетті операциялардың толық кешені ескеріледі. Ерекше жағдайларда (тығыздық, газдану, жұмыс істеп тұрған жабдықтарға жақын) жұмыстарды жүргізу кезінде сметалық нормаларға сметалық нормаларды қолдану жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарда және техникалық бөліктерде ресурстар шығысының элементтік сметалық нормаларының жинақтарына келтірілген коэффициенттер қолданылады.

36) укрупненные показатели стоимости – укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов (на здание или сооружение в целом, на 1м³ строительного объема здания, на 1м² полезной площади здания, на 1м³ емкости сооружения (резервуара, отстойника, бассейна и пр.), на 1 км протяженности линейного сооружения (линии электропередачи, автомобильной дороги, трубопровода, кабелей электроснабжения и связи), на другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения), укрупненные показатели сметной стоимости конструктивов и видов работ;
37) пусковой комплекс – группа объектов (или их частей), являющихся частью стройки или ее очереди, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, принятых проектом, соответствующие действующему законодательству условия труда для обслуживающего персонала, охрану окружающей среды и нормальные (согласно действующим нормам) санитарно-эпидемиологические условия эксплуатации. Пусковой комплекс представляет собой совокупность объектов или частей нового строительства, которые обеспечивают выпуск продукции или оказание услуг, предусмотренных проектом, и могут эксплуатироваться самостоятельно или в комплексе с уже действующими зданиями и сооружениями. Проектно-сметная документация по пусковому комплексу подлежит утверждению, как в составе стройки, так и отдельным проектом;
38) элементные сметные нормы – сметные нормы первичного уровня, определяющие расход строительных ресурсов на принятый измеритель в натуральных показателях на выполнение отдельных видов работ в строительстве;
39) Исключен приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.07.2021 № 110-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.01.2022 № 8-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные требования и условия ценообразования в строительстве
6. Сметные нормы разрабатываются на основе технологических (технико-нормировочных) карт по видам работ, результатов хронометражных работ, типовых (единых, межотраслевых, отраслевых) норм труда, адаптации прогрессивных норм зарубежных стран, расчетно-аналитических методов, по результатам которых определяются потребности в строительных ресурсах на уровне элементных сметных норм, и нормы лимитированных затрат в процентах от принятой базы их начисления.
Сметные нормы учитывают достигнутый среднеотраслевой уровень принятой техники и технологии.
В сметных нормах учитывается полный комплекс операций, необходимых для выполнения определенного вида работ в нормальных (стандартных, усредненных) условиях. При производстве работ в особых условиях (стесненности, загазованности, вблизи действующего оборудования) к сметным нормам применяются коэффициенты, приведенные в нормативных технических документах по применению сметных норм и технических частях к сборникам элементных сметных норм расхода ресурсов.

7. Машиналар мен механизмдерді пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын материалдық ресурстар мен ресурстарға арналған сметалық бағалар Қазақстан Республикасының барлық аймақтары бойынша олардың ағымдағы бағаларының мониторингі негізінде анықталады және құрылыс жобаларын әзірлеу кезінде сметалық құжаттаманы жасау үшін нормативтік негіз ретінде пайдаланылады.
8. Сметалық жалақы Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының нормалары ескеріле отырып анықталады. Ағымдағы сағаттық тарифтік ставка ресми қол жетімді мемлекеттік статистика деректері бойынша анықталады.
"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 2-тармағының негізінде ұлттық әл-ауқат қорының директорлар кеңесі бекітетін қағидаларға сәйкес бір көзден алу тәсілімен өнім берушіні таңдау жолымен дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық әл-ауқат қорына тікелей немесе жанама түрде тиесілі мұнай-газ кешені ұйымдарының күшімен құрылысын жүзеге асыру жоспарланып отырған объектілер бойынша, сметалық жалақы дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық әл-ауқат қорына тікелей немесе жанама тиесілі ұйымдардың ішкі құжаттарына сәйкес жұмыс кәсіптерінің тарифтік кестесі негізінде анықталады.
9. Құрылыстың сметалық құны жобалауға тапсырма және Тапсырыс берушінің басқа да бастапқы деректері, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы мен сметалық нормативтер негізінде ағымдағы бағаларда анықталады.
10. Жобалау алдындағы құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі - есептік құны) ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін пайдалана отырып, объектілер қуаты көрсеткішінің өлшем бірлігіне, желілік құрылыстың 1 км ұзындығына, ғимараттың, құрылыстың функционалдық мақсатын ескеретін басқа да техникалық сипаттамаларға осы нормативтік құжатқа сәйкес анықталады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысымен бекітілген ТЭН әзірлеуді қажет етпейтін жобалар тізіміне сәйкес жобалар үшін сметалық құнын ағымдағы сметалық және нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарын салу құнының жиынтық көрсеткіштерін пайдалана отырып есептеу арқылы анықтауға болады.
11. Жобалау сатысындағы құрылыстың сметалық құны конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштерін, ресурстар шығысының элементтік сметалық нормаларын және құрылыс ресурстарына арналған қолданыстағы сметалық бағалар жинақтарын пайдалана отырып, осы Нормативтік құжатқа сәйкес анықталады.

7. Сметные цены на материальные ресурсы и ресурсы, составляющие себестоимость эксплуатации машин и механизмов, определяются на основе мониторинга их текущих цен по всем регионам Республики Казахстан и используются в качестве нормативной основы для составления сметной документации при разработке проектов строительства.
8. Сметная заработная плата определяется с учетом норм трудового законодательства Республики Казахстан. Текущая часовая тарифная ставка рассчитывается на основании доступной официальной статистической информации.
По объектам, строительство которых планируется осуществить силами организаций нефтегазового комплекса, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния путем выбора поставщика способом из одного источника в соответствии с правилами, утверждаемыми советом директоров Фонда национального благосостояния на основании пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния", сметная заработная плата определяется на основе тарифной сетки рабочих профессий в соответствии с внутренними документами организаций, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния.
9. Сметная стоимость строительства определяется в текущих ценах на основе задания на проектирование и других исходных данных заказчика, проектной (проектно-сметной) документации и сметных нормативов.
10. Сметная стоимость строительства в составе предпроектной документации (далее – расчетная стоимость) определяется в соответствии с настоящим Нормативным документом с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов, на 1 км протяженности линейного сооружения, на другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения.
По проектам, согласно Перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225, расчетная стоимость может определяться расчетом с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы.
11. Сметная стоимость строительства на стадии проектирования определяется в соответствии с настоящим Нормативным документом с использованием укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ, элементных сметных норм расхода ресурсов и действующих сборников сметных цен на строительные ресурсы.

12. Жобаланатын объект құрылысының сметалық құны жоба ведомостводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымына ұсынылған күні қолданыстағы ағымдағы бағаларда қалыптастырылады.
13. Сараптама жасау ұйымына жобаны ұсынар алдында құрылыстың сметалық құнын тапсырыс беруші келіседі. Тапсырыс берушінің (оның деректемелерін көрсете отыра) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 15 сәуірде № 10722 тіркелген) сәйкес сараптама жасау ұйымына белгіленген тәртіппен ұсынылған ведомостводан тыс кешенді сараптама жүргізуге өтінімі келісу болып табылады.
14. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін құрылыстың сметалық құнын тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 7 сәуірде № 10632 тіркелген) сәйкес бекітеді және инвестициялық жобаларды және/немесе құрылыс объектілерін іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражат лимитін айқындау үшін негіз болып табылады.
Жоба алды кезеңінде мыналар бекітіледі:
техникалық-экономикалық негіздемелерде белгіленген құрылыстың есептік бөлігі, техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап ететін объектілер бойынша;
есеп бойынша белгіленген құрылыс құны, - негіздеме әзірлеуді талап етпейтін объектілер бойынша.
15. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша құрылыстың сметалық құны құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.

12. Сметная стоимость строительства проектируемого объекта формируется в текущих ценах, действующих на дату предоставления проекта в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
13. Перед предоставлением проекта в экспертную организацию сметная стоимость строительства согласовывается заказчиком. Согласованием является заявка заказчика (с указанием его реквизитов) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы, предоставленная в экспертную организацию согласно Правилам проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10722).
14. После получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы сметная стоимость строительства утверждается заказчиком в соответствии с Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10632), и является основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию инвестиционных проектов и/или объектов строительства.
На предпроектной стадии утверждается:
расчетная стоимость строительства, установленная в технико-экономических обоснованиях, – по объектам, требующим разработки технико-экономических обоснований;
стоимость строительства, установленная расчетом, – по объектам, не требующим разработки технико-экономических обоснований.
15. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость строительства определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мердігерлік шартта белгіленетін құрылыстың шарттық бағасы тапсырыс берушінің сметасында белгіленген қаражат лимиті шегінде мердігердің оның сметасы (оферті) бойынша жеңіп шыққан баға ұсынысы негізінде мердігерлік жұмыстарды сатып алу нәтижелері бойынша сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес анықталады.
Шартқа қол қою кезінде тапсырыс беруші мен мердігер сатып алу нәтижелері бойынша шарттың жалпы сомасын анықтайтын және шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын шарттық баға ведомосін қалыптастырады және оған қол қояды.
17. Мердігердің (оферттің) сметасы мердігердің еңбекақы төлеу, құрылыс машиналарын пайдалану құны, нақты мәмілелер, қолданыстағы келісім-шарттар немесе оларды беруге ұсыныстар бойынша материалдық ресурстардың құны жөніндегі деректері негізінде, үстеме шығыстардың нақты деңгейі бойынша құрылыс ресурстарын қайта бағалай отырып, тапсырыс берушінің сметасы базасында ағымдағы бағаларда жасалады.
Тапсырыс берушінің сметасы әлеуетті мердігерлерге конкурстық (тендерлік) құжаттама құрамында PDF форматында электрондық көшірме түрінде және бастапқы деректерді және сметаларды есептеу нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматында беріледі. Сметалық құжаттаманы мердігер тапсырыс берушіге PDF форматында электрондық көшірме түрінде және бастапқы деректерді және сметаларды есептеу нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматында ( KENML форматы) береді. Сметаларды ұсыну форматының сипаттамасы мен мақсаты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті Төрағасының 2016 жылғы 21 сәуірдегі № 106-НҚ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-сандық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік нормативінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13736 болып тіркелген) 1-қосымшасында келтірілген.
Тапсырыс берушінің сметасы негізінде мердігердің сметасын жасаған кезде жоба бойынша жұмыстардың атауы мен физикалық көлемі, құрылыс ресурстарының нормативтік шығыстары, жоба бойынша құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялардың, жабдықтардың сапалық және сандық құрамы (тапсырыс беруші сметасының ресурстық бөлігі) өзгеріссіз қалады.
Мердігердің сметасын (офертаны) дайындау кезінде жұмыстардың әлеуетті өнім берушісі (мердігер) өзі құндық жеңілдік ұсынатын ресурстарды дербес таңдайды. Құрамында жиынтық сметалық есептің барлық тараулары бойынша құрылыс объектілері (ғимараттар мен құрылыстар) бар ірі құрылыстарда мердігердің сметасына (офертаға) енгізілген біртекті ресурстар тиісті позициялар бойынша әрбір жергілікті смета бойынша бөлінеді және шарттық бағаны қалыптастыру кезінде ескеріледі.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Договорная цена строительства, фиксируемая в договоре подряда, определяется в соответствии с законодательством в сфере закупок по результатам закупок подрядных работ на основе выигравшего ценового предложения подрядчика по его смете (оферте) в пределах лимита средств, установленного сметой заказчика.
При подписании договора формируется и подписывается заказчиком и подрядчиком ведомость договорной цены, определяющая общую сумму договора по результатам закупок и являющаяся неотъемлемой частью договора.
17. Смета подрядчика (оферта) составляется в текущих ценах на базе сметы заказчика с переоценкой строительных ресурсов на основе данных подрядчика по оплате труда, стоимости эксплуатации строительных машин, стоимости материальных ресурсов по фактическим сделкам, действующим контрактам, или предложениям на их поставку, по фактическому уровню накладных расходов.
Смета заказчика передается потенциальным подрядчикам в составе конкурсной (тендерной) документации в виде электронной копии в формате PDF и в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета смет. Описание и назначение формата представления смет приведено в приложении 1 к Государственному нормативу по формированию и представлению технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденному приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2016 года № 106-нқ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13736).
При составлении сметы подрядчика на базе сметы заказчика наименование и физические объемы работ по проекту, нормативные расходы строительных ресурсов, качественный и количественный состав строительных материалов, изделий, конструкций, оборудования по проекту (ресурсная часть сметы заказчика) остаются без изменений.
При подготовке сметы подрядчика (оферты) потенциальный поставщик работ (подрядчик) самостоятельно выбирает те ресурсы, на которые он предлагает стоимостную скидку. На крупных стройках, имеющих в своем составе объекты строительства (здания и сооружения) по всем главам сводного сметного расчета, однородные ресурсы, включенные в смету подрядчика (оферту), выделяются по каждой локальной смете по соответствующим позициям и учитываются при формировании договорной цены.

3-тарау. Құрылыстың сметалық құнының құрамы мен құрылымы
18. Инвестициялардың құрылымына және құрылысты жоспарлау мен ұйымдастыру тәртібіне сәйкес құрылыстың сметалық құны келесі жұмыс түрлері мен шығындар бойынша бөлінеді:
1) құрылыс-монтаждау жұмыстары;
2) жабдыққа, жиһазға және инвентарға арналған шығындар;
3) өзге шығындар.
19. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 231 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10766 болып тіркелген) құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (қызметтер) түрлерінің Тізбесіне сәйкес жұмыстар енгізіледі.
20. Құрылыс объектісінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған жабдыққа, жиһазға, мүкәммалға, оның ішінде жеке дайындалуға қойылатын негізгі талаптар тапсырыс беруші бекітетін жобалауға арналған тапсырмамен, сондай-ақ жобаның тиісті бөлімдерін әзірлеу нәтижелері бойынша жобалау барысында белгіленеді.
21. Құрылыс сметаларында ескерілетін жабдықтардың, жиһаз бен инвентардың құнына жатады:
1) объект маңындағы қоймаға сатып алу (дайындау) және жеткізу құны:
монтаждалатын немесе бөлшектенетін (технологиялық, энергетикалық, көтергіш-көліктік, сорғы-компрессорлық және басқа да жабдықтар) барлық түрлерінің кешендерін, электрондық есептеу орталықтарының жабдықтарын, зертханаларды, әртүрлі мақсаттағы шеберханаларды, медициналық кабинеттерді;
бақылау-өлшеу аспаптары, автоматтандыру және байланыс құралдары;
пайдалануға енгізілетін өндірістердің бастапқы қорына енгізілетін жартылай фабрикаттарды немесе дайын өнімді тасымалдауға арналған арнайы контейнерлерді, құрал-саймандарды, мүкәммалдарды, штамптарды, айлабұйымдарды, жарақтарды, қосалқы бөлшектерді, арнайы контейнерлерді тасымалдауға арналған;
жатақханаларды, коммуналдық шаруашылық, ағарту, мәдениет, денсаулық сақтау, сауда объектілерін бастапқы жарақтандыру үшін талап етілетін жабдықтар, жиһаз, мүкәммал, құрал-саймандар және басқа да ішкі жинау заттары;
қалалар мен өзге де елді мекендерді абаттандыру және сыртқы жабдықтардың, жиһаздардың, инвентардың (қалалық ортадағы көше жиһазы мен мүкәммал, сәндік композициялар және монтажды талап етпейтін зауытта дайындалған өзге де тасымалданатын шағын сәулет нысандары);
2) стандартты емес жабдықтың құны;
3) шефмонтаждың құны (шефмонтаж жағдайында жеткізілетін жабдықтар үшін).
22. Өзге шығындар және жұмыстар тапсырыс беруші мен мердігердің (мердігерлік жұмыстарға жататын) шығындарымен жұмыстарына бөлінеді.
Мердігер орындайтын өзге де жұмыстары мен шығындары осы Нормативтік құжатқа 1-қосымшада келтірілген.

Глава 3. Состав и структура сметной стоимости строительства
18. Сметная стоимость строительства в соответствии со структурой инвестиций и порядком планирования и организации строительства подразделяется по следующим видам работ и затрат:
1) строительно-монтажные работы;
2) затраты на оборудование, мебель и инвентарь;
3) прочие затраты.
20. В состав строительно-монтажных работ включаются работы согласно Перечню видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 231 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10766).
19. Основные требования к оборудованию, мебели, инвентарю, в том числе индивидуального изготовления, предназначенного для обеспечения функционирования объекта строительства, устанавливается заданием на проектирование, утверждаемым заказчиком, а также в процессе проектирования по результатам разработки соответствующих разделов проекта.
21. К стоимости оборудования, мебели и инвентаря, учитываемой в сметах на строительство, относится:
1) стоимость приобретения (изготовления) и доставки на приобъектный склад:
комплексов всех видов монтируемого или не монтируемого (технологического, энергетического, подъемно–транспортного, насосно-компрессорного и другого оборудования), оборудования электронных вычислительных центров, лабораторий, мастерских различного назначения, медицинских кабинетов;
контрольно-измерительных приборов, средств автоматизации и связи;
инструмента, инвентаря, штампов, приспособлений, оснастки, запасных частей, специальных контейнеров для транспортировки полуфабрикатов или готовой продукции, включаемых в первоначальный фонд вводимых в действие производств;
оборудования, мебели, инвентаря, инструмента и других предметов внутреннего убранства, требующихся для первоначального оснащения общежитий, объектов коммунального хозяйства, просвещения, культуры, здравоохранения, торговли;
оборудования, мебели, инвентаря внешнего убранства и благоустройства городов и иных населенных пунктов (уличная мебель и инвентарь, декоративные композиции в городской среде, и прочие переносные малые архитектурные формы заводского изготовления, не требующие монтажа);
2) стоимость нестандартного оборудования;
3) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа).
22. Прочие затраты и работы подразделяются на затраты и работы заказчика и подрядчика (относящиеся к подрядным работам).
Прочие работы и затраты, выполняемые подрядчиком, приведены в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.

23. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны және жабдыққа, жиһазға және инвентарға арналған шығындар құрылыс құрамына кіретін жекелеген объектілердің шекарасында анықталады, ал өзге де шығындар құрылыс бойынша тұтастай анықталады. Құрылыстың құрамында жекелеген объектілерді бөлу және олардың шекараларын анықтау құрылысты жоспарлау мен ұйымдастыру үшін құрылыс бойынша сметалық құжаттамадағы шығындарды оңтайлы құрылымдау шарттарына сүйене отырып жүзеге асырылады.
Құрылыстың мамандандырылған түрлерінің ерекшеліктері қандай да бір ғимараттар мен құрылыстарды жекелеген объектілерге жатқызу кезінде де ескеріледі. Құрылыстың түрі мен ерекшелігіне байланысты сметалық құжаттаманы жасау кезінде жекелеген объектілер ретіндебөлінеді:
өндірістік немесе тұрғын үй-азаматтық кешендерді салу кезінде-оларға қызмет көрсететін және қосалқы құрылыстары бар сыртқы желілер (сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау, газдандыру, энергиямен жабдықтау), кірме жолдар, орамішілік жолдар, жалпы алаң жұмыстары;
мұнай және газ өнеркәсібінде мамандандырылған құрылыс кезінде-оған қатысты барлық жабдықтармен, қосалқы құрылыстармен және жұмыстармен бірге мұнай немесе газ ұңғымасы (пайдалану немесе барлау);
көмір және тау - кен өнеркәсібінде мамандандырылған құрылыс кезінде-шахтаның тау-кен қазбалары мен басқа да жерасты құрылыстарын үңгілеу және жабдықтау;
орман және ағаш өңдеу өнеркәсібінде мамандандырылған құрылыс кезінде-сүректі сұрыптау немесе топтастыру бойынша учаске;
мелиорация мен су шаруашылығында мамандандырылған құрылыс кезінде-канал немесе барлық құрылыстары бар арна учаскесі, барлық құрылыстары мен жұмыс түрлері бар мелиорацияланатын жер алаңы;
темір жол құрылысында - белгілі бір учаскедегі аралық немесе бөлек пункт шегіндегі жер төсемі немесе жолдың жоғарғы құрылысы, байланыс, сигнал беру, орталықтандыру, блоктау, энергиямен жабдықтау немесе байланыс желісі;
автожол құрылысында-автожол учаскесі шегіндегі жер төсемі, жол киімі, су өткізу құбырлары және басқа да құрылыстар;
желілік құрылыс кезінде (темір және автомобиль жолдары, магистральдық құбырлар, электр беру және байланыс желілері) - учаскелердің бірінің шегіндегі ғимараттар мен құрылыстар тобы (мысалы: тіреуіш қабырғалар, көшкінге қарсы немесе су ағызуға қарсы құрылыстар, су өткізу құрылыстары - аралық шегінде; бағыттамалық постылар, техникалық байқау пункттері - бөлек пункт шегінде; күшейткіш пункттер тобы, байланыс және сигнал беру, орталықтандыру, бұғаттау құрылғылары - белгілі бір учаскеде).

23. Стоимость строительно-монтажных работ и затраты на оборудование, мебель и инвентарь определяются в границах отдельных объектов, входящих в состав стройки, а прочие затраты определяются по стройке в целом. Выделение отдельных объектов в составе стройки и определение их границ осуществляется исходя из условия оптимального структурирования затрат в сметной документации по стройке для планирования и организации строительства.
Особенности специализированных видов строительства также учитываются при отнесении тех или иных зданий и сооружений к отдельным объектам. В зависимости от вида строек и специфики строительства в качестве отдельных объектов при составлении сметной документации, выделяются:
при строительстве производственных или жилищно-гражданских комплексов – наружные сети с обслуживающими и вспомогательными сооружениями на них (водоснабжение, канализация, теплофикация, газификация, энергоснабжение), подъездные пути, внутриквартальные дороги, общеплощадочные работы;
при специализированном строительстве в нефтяной и газовой промышленности – нефтяная или газовая скважина (эксплуатационная или разведочная) со всеми относящимися к ней оборудованием, вспомогательными сооружениями и работами;
при специализированном строительстве в угольной и горнорудной промышленности – проходка и оборудование горных выработок и других подземных сооружений шахты;
при специализированном строительстве в лесной и деревообрабатывающей промышленности – участок по сортировке или сплотке древесины;
при специализированном строительстве в мелиорации и водном хозяйстве – канал или участок канала со всеми сооружениями, мелиорируемая земельная площадь со всеми сооружениями и видами работ;
в железнодорожном строительстве – земляное полотно или верхнее строение пути в пределах перегона или раздельного пункта, линии связи, сигнализации, централизации, блокировки, энергоснабжения или контактной сети на определенном участке;
в автодорожном строительстве – земляное полотно, дорожная одежда, водопропускные трубы и другие сооружения в пределах участка автодороги;
при линейном строительстве (дороги железные и автомобильные, магистральные трубопроводы, линии электропередачи и связи) – группа зданий и сооружений в пределах одного из участков (например: подпорные стенки, противооползневые или противообвальные сооружения, водопропускные сооружения – в пределах перегона; стрелочные посты, пункты технического осмотра – в пределах раздельного пункта; группа усилительных пунктов, устройств связи и сигнализации, централизации, блокировки – на определенном участке).

4-тарау. Сметалық құжаттаманың құрамы мен түрлері
24. Сметалық құжаттаманың құрамы әзірленетін жобалау-сметалық құжаттаманың сатысына, объектінің ерекшеліктері мен техникалық күрделілігіне байланысты анықталады.
Сметалық құжаттамаға енгізіледі:
1) шығындар жинағы (қажет болған жағдайда);
2) жиынтық сметалық есеп;
3) құрылыс құнының сметалық есебі;
4) объектілік және жергілікті сметалар;
5) объектілік және жергілікті сметалық есептеулер;
6) шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есеп айырысулар (қажет болған жағдайда);
7) іске қосу кешеніне кіретін объектілер құрылысының сметалық құнының ведомості;
8) материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомості.
Сметалық құжаттаманың нысандары осы Нормативтік құжатқа 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 қосымшаларда келтірілген.
Осы Нормативтік құжатқа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомості құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыстың сметалық құнын анықтау кезінде жасалмайды.
Сметалық құжаттама нысандары оны белгілі бір ретпен жасауға мүмкіндік береді, біртіндеп ұсақ құрылыс элементтеріне ауысып, жұмыстың (шығындардың) түрі - объект - іске қосу кешені - құрылыс кезегі - құрылыс (құрылыс) тұтастай алғанда.
Сметалық құжаттамаға жоба құрамында түсіндірме жазба қоса беріледі, онда келесі мәліметтер келтіріледі:
1) құрылыс орналасқан аумақтық ауданға сілтеме;
2) сметалық құжаттама әзірленетін құжаттарға сілтемелер;
3) өзге де шығындарды жасау үшін негіздеме.
25. Екі сатылы жобалау кезінде "Жоба" (Ж) сатысында әзірленетін сметалық құжаттама құрамында:
қолданылған сметалық-нормативтік базаны, баға деңгейін сипаттайтын деректер және осы құрылыстың шарттарын ерекшеленетін басқа да мәліметтер келтірілген түсіндірме жазба;
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі және сметалық есебі;
объектілік және жергілікті сметалық есептер;
шығындардың жекелеген түрлеріне сметалық есептеулер (қажет болған ретте).
"Жұмыс құжаттамасы" (ЖҚ) сатысында сметалық құжаттамақамтиды:
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі және сметалық есебі,
объектілік және жергілікті сметалар,
материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосы
Екі сатылы жобалау кезінде жоба (Ж) сатысы бекітіледі.
26. Бір сатыда әзірленетін "Жұмыс жобасы" (ЖЖ) сметалық құжаттаманың құрамында:
қолданылған сметалық-нормативтік базаны, баға деңгейін сипаттайтын деректер және осы құрылыстың шарттарын ерекшеленетін басқа да мәліметтер келтірілген түсіндірме жазба;
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі және сметалық есебі;
объектілік және жергілікті сметалар;
шығындардың жекелеген түрлеріне сметалық есептеулер (қажет болған ретте);
материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосі.

Глава 4. Состав и виды сметной документации
24. Состав сметной документации определяется в зависимости от стадийности разрабатываемой проектно-сметной документации, особенностей и технической сложности объекта.
В сметную документацию включаются:
1) сводка затрат (при необходимости);
2) сводный сметный расчет;
3) сметный расчет стоимости строительства;
4) объектные и локальные сметы;
5) объектные и локальные сметные расчеты;
6) сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости);
7) ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс;
8) сводная ведомость материальных ресурсов и оборудования.
Формы сметной документации приведены в приложениях 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему Нормативному документу.
Сводная ведомость материальных ресурсов и оборудования по форме согласно приложению 8 к настоящему Нормативному документу не составляется при определении сметной стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости.
Формы сметной документации позволяют составлять ее в определенной последовательности, постепенно переходя от мелких к более крупным элементам строительства, представляющим собой вид работ (затрат) – объект – пусковой комплекс – очередь строительства – строительство (стройка) в целом.
К сметной документации в составе проекта прилагается пояснительная записка, в которой приводятся:
1) ссылка на территориальный район, где расположено строительство;
2) ссылки на документы, в соответствии с которыми разрабатывается сметная документация;
3) обоснование для составления прочих затрат.
25. Сметная документация, разрабатываемая, на стадии "Проект" (П) при двухстадийном проектировании, содержит:
пояснительную записку, в которой приводятся данные, характеризующие примененную сметно-нормативную базу, уровень цен и другие сведения, отличающие условия данной стройки;
сводку затрат (при необходимости);
сводный сметный расчет и сметный расчет стоимости строительства;
объектные и локальные сметные расчеты;
сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости).
На стадии "Рабочая документация" (РД) сметная документация включает:
сводку затрат (при необходимости);
сводный сметный расчет и сметный расчет стоимости строительства;
объектные и локальные сметы;
сводную ведомость материальных ресурсов и оборудования.
При двух стадийном проектировании утверждается стадия проект (П).
26. Сметная документация, разрабатываемая в одну стадию – "Рабочий проект" (РП), содержит:
пояснительную записку, в которой приводятся данные, характеризующие примененную сметно-нормативную базу, уровень цен и другие сведения, отличающие условия данной стройки;
сводку затрат (при необходимости);
сводный сметный расчет и сметный расчет стоимости строительства;
объектные и локальные сметы;
сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости);
сводную ведомость материальных ресурсов и оборудования.

27. Жобалау алдындағы кезеңдегі сметалық құжаттаманың құрамында:
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі және сметалық есебі;
қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның және ұқсас объектілердің құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, жергілікті және объектілік сметалық есептеулер;
шығындардың жекелеген түрлеріне сметалық есептеулер (қажет болған ретте).
28. Жергілікті сметалар бастапқы сметалық құжаттар болып табылады және осы Нормативтік құжатқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс жобасын, жұмыс құжаттамасын (жұмыс сызбаларын) әзірлеу кезінде анықталған көлемдер негізінде ғимараттар мен құрылыстар бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша жұмыстардың және шығындардың жекелеген түрлеріне жасалады.
29. Жергілікті сметалық есептер осы Нормативтік құжатқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаны әзірлеу кезінде анықталған көлемдердің негізінде ғимараттар мен құрылыстар бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша жұмыстардың және шығындардың жекелеген түрлеріне келесі жағдайларда жасалады:
1) жұмыс көлемі мен шығын мөлшері әлі түпкілікті анықталмаған және нақтылануға жататын кезінде;
2) жұмыстардың көлемін, оларды орындаудың сипаты мен әдістерін жобалау сатысында дәл анықтау мүмкін емес және құрылыс процесінде нақтыланатын кезінде.
30. Сметалық лимитті анықтау үшін қажетті қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның және ұқсас объектілердің құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептеулер жергілікті сметалық есептеулер сияқты тәртіппен жасалады. Бірліктің құны, жалпы құны және үстеме шығыстар, егер бұл ақпарат болмаса, аяқталмауы мүмкін.
31. Жабдықтың, жиһаздың және инвентардің сметалық құны жобалық құжаттаманың (немесе техникалық-экономикалық негіздеменің техникалық-технологиялық бөлімінің деректері) және сметалық нормативтердің негізінде анықталады және тиісті жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептеулерде) ескеріледі.
Тапсырыс берушінің жеткізу жабдықтарының тізбесін тапсырыс беруші жобалауға тапсырманы дайындау кезінде бастапқы деректердің құрамында (қажет болған жағдайда) анықтайды. Тапсырыс берушінің жеткізу жабдықтарының, жиһазы мен инвентарінің сметалық құны туралы мәліметтер қосымша құн салығын есепке алмағанда құрылыс құнының сметалық есебінің қорытындысы анықтама ретінде келтіріледі: "оның ішінде қосылған құн салығын есепке алмағанда тапсырыс берушінің жеткізу жабдығының, жиһазы мен мүкәммалының сметалық құны".
32. Объектілік сметалар өз құрамында объектіге тұтастай алғанда жергілікті сметалардан деректерді біріктіреді және олардың негізінде жекелеген объектілердің сметалық құны қалыптасатын сметалық құжаттар болып табылады және осы Нормативтік құжатқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
33. Объектілік сметалық есептеулер өз құрамында объектіге тұтастай алғанда жергілікті сметалық есептеулер мен жергілікті сметалардан деректерді біріктіреді және жұмыс құжаттамасы негізінде немесе құрылыс процесінде нақтылануға жататын жекелеген құрылыс объектілерінің құнын қалыптастырады. Объектілік сметалық есептер осы Нормативтік құжатқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.

27. Сметная документация на предпроектной стадии содержит:
сводку затрат (при необходимости);
сводный сметный расчет и сметный расчет стоимости строительства;
локальные и объектные сметные расчеты с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы и объектов-аналогов;
сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости).
28. Локальные сметы являются первичными сметными документами и составляются на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам на основе объемов, определившихся при разработке рабочего проекта, рабочей документации (рабочих чертежей), по форме согласно приложению 2 к настоящему Нормативному документу.
29. Локальные сметные расчеты составляются на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам на основе объемов, определившихся при разработке проекта, по форме согласно приложению 2 к настоящему Нормативному документу, в тех случаях, когда:
1) объемы работ и размеры затрат еще окончательно не определились и подлежат уточнению;
2) объемы работ, характер и методы их выполнения невозможно точно определить на стадии проектирования и уточняются в процессе строительства.
30. Сметные расчеты с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы и объектов-аналогов, необходимые для определения сметного лимита, составляются в том же порядке, что и локальные сметные расчеты по форме согласно приложению 2 к настоящему Нормативному документу. Стоимость единицы, общая стоимость и накладные расходы могут не заполняться при отсутствии таких данных.
31. Сметная стоимость оборудования, мебели и инвентаря определяется на основе проектной документации (или данных технико-технологического раздела технико-экономического обоснования) и сметных нормативов и учитывается в соответствующих локальных сметах (локальных сметных расчетах).
Перечень оборудования поставки заказчика определяется заказчиком в составе исходных данных при подготовке задания на проектирование (при необходимости). Сведения о сметной стоимости оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика приводятся справочно за итогом сметного расчета стоимости строительства без учета налога на добавленную стоимость: "в том числе сметная стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика без учета налога на добавленную стоимость".
33. Объектные сметы объединяют в своем составе на объект в целом данные из локальных смет и являются сметными документами, на основе которых формируется сметная стоимость отдельных объектов, и составляются по форме согласно приложению 3 к настоящему Нормативному документу.
33. Объектные сметные расчеты объединяют в своем составе на объект в целом данные из локальных сметных расчетов и локальных смет и формируют стоимости отдельных объектов строительства, которые подлежат уточнению на основании рабочей документации или в процессе строительства. Объектные сметные расчеты составляются по форме согласно приложению 3 к настоящему Нормативному документу.

34. Шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептеулер сметалық нормативтерде ескерілмеген шығындарды өтеу үшін қажетті қаражатты анықтау талап етілген жағдайларда жасалады.
35. Объектілер құрылысы немесе олардың кезектері құнының сметалық есебі осы Нормативтік құжатқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік сметалық есептеулер, объектілік сметалар, жергілікті сметалар және жергілікті сметалық есептер, шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептер негізінде ағымдағы бағаларда жасалады. Кәсіпорындардың, ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс құнының сметалық есебінің позицияларында көрсетілген сметалық құжаттардың нөміріне сілтемені көрсету қажет. Жобада (жұмыс жобасында) көзделген әрбір объектінің сметалық құны "құрылыс-монтаждау жұмыстарының", "жабдықтың, жиһаздың және инвентардің", "өзге де жұмыстар мен шығындардың", "жалпы сметалық құны" сметалық құнын білдіретін бағандар бойынша бөлінеді.
36. Объектілер құрылысы құнының немесе олардың кезектерінің (іске қосу кешендерінің) сметалық есебі жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көзделген барлық объектілердің құрылысын толық аяқтау үшін қажетті қаражат лимитін айқындайтын құжат болып табылады және тапсырыс берушінің мердігерге қойылмаған шығындарын қамтымайды. Объектілер құрылысының немесе олардың кезектерінің (іске қосу кешендерінің) құнының сметалық есебі ағымдағы баға деңгейіндегі мердігерлік жұмыстардың, шығындар мен қызметтердің құнын анықтайды.
Құрылыс құнының сметалық есебі өндірістік және өндірістік емес (тұрғын үй-азаматтық) мақсаттағы объектілердің құрылысына жеке жасалады және бекітіледі.
37. Құрылыс немесе оның кезектері (іске қосу кешендері) құнының жиынтық сметалық есебі жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көзделген барлық объектілердің құрылысын толық аяқтау үшін инвестициялық жобаны (құрылыс объектісін) іске асыруға қажетті Тапсырыс беруші (инвестор) қаражатының сметалық лимитін анықтайтын құжат болып табылады. Заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі күрделі салымдарды жоспарлау және құрылысты қаржыландыру үшін негіз болады.
Объектілер құрылысы құнының немесе оның кезектерінің (іске қосу кешендерінің) жиынтық сметалық есебі осы Нормативтік құжатқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылыс құнының және жобаны жобалауға және сараптауға (жобалау-сметалық құжаттамаға), сондай-ақ инжинирингтік қызметтерге (жобаны басқару, техникалық қадағалау, авторлық қадағалау) байланысты тапсырыс берушінің шығындарының сметалық есебі негізінде жасалады.
Құрылыс құнының жиынтық сметалық есептері өндірістік және өндірістік емес (тұрғын үй-азаматтық) мақсаттағы объектілердің құрылысына жеке жасалады және бекітіледі.
Жиынтық сметалық есептеулерде анықталған кәсіпорындар, ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ олардың кезектері құрылысының құны техникалық-экономикалық негіздемеде белгіленген құрылыстың есептік құнынан, техникалық-экономикалық негіздемеәзірлеуді талап етпейтін объектілер бойынша жобалауға арналған тапсырмада көрсетілген құрылыстың есептік (шекті) құнынан, сондай-ақ екі сатылы жобалау кезінде "Жоба" сатысында бекітілген сатысындағы құрылыстың сметалық құнынан аспауы тиіс.
Құрылыс немесе оның кезектері (іске қосу кешендері) құнының жиынтық сметалық есебінде құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жеке жиынтық сметаға енгізілетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамада реттелмейтін тапсырыс берушінің шығындары ескерілмейді.

34. Сметные расчеты на отдельные виды затрат составляются в тех случаях, когда требуется определить средства, необходимые для возмещения затрат, не учтенных сметными нормативами.
35. Сметный расчет стоимости строительства объектов или их очередей, составляется в текущих ценах на основе объектных сметных расчетов, объектных смет, локальных смет и локальных сметных расчетов, сметных расчетов на отдельные виды затрат по форме согласно приложению 4 к настоящему Нормативному документу. В позициях сметного расчета стоимости строительства предприятий, зданий и сооружений необходимо указывать ссылку на номер указанных сметных документов. Сметная стоимость каждого объекта, предусмотренного проектом (рабочим проектом), распределяется по графам, обозначающим сметную стоимость "строительно-монтажных работ", "оборудования, мебели и инвентаря", "прочих работ и затрат", "общую сметную стоимость".
36. Сметный расчет стоимости строительства объектов или их очередей (пусковых комплексов) является документом, определяющим лимит средств, необходимых для полного завершения строительством всех объектов, предусмотренных проектной (проектно-сметной) документацией, и не включают затраты заказчика, не выставляемые на подряд. Сметный расчет стоимости строительства объектов или их очередей (пусковых комплексов) определяет стоимость подрядных работ, затрат и услуг в текущем уровне цен.
Сметный расчет стоимости строительства составляется и утверждается отдельно на строительство объектов производственного и непроизводственного (жилищно-гражданского) назначения.
37. Сводный сметный расчет стоимости строительства или его очередей (пусковых комплексов) является документом, определяющим сметный лимит средств заказчика (инвестора), необходимых на реализацию инвестиционного проекта (объекта строительства) для полного завершения строительством всех объектов, предусмотренных проектной (проектно-сметной) документацией. Утвержденный в установленном законодательством порядке сводный сметный расчет стоимости строительства служит основанием для планирования капитальных вложений и финансирования строительства.
Сводный сметный расчет стоимости строительства объектов или его очередей (пусковых комплексов) составляется на основе сметного расчета стоимости строительства и затрат заказчика, связанных с проектированием и экспертизой проекта (проектно-сметной документацией), а также с инжиниринговыми услугами (управление проектом, технический надзор, авторский надзор) по форме согласно приложению 5 к настоящему Нормативному документу.
Сводные сметные расчеты стоимости строительства составляются и утверждаются отдельно на строительство объектов производственного и непроизводственного (жилищно-гражданского) назначения.
Определенная в сводных сметных расчетах стоимость строительства предприятий, зданий и сооружений, а также их очередей не может превышать расчетную стоимость строительства, установленную в технико-экономических обоснованиях, расчетную (предельную) стоимость строительства, указанную в задании на проектирование по объектам, не требующим разработки технико-экономических обоснований, а также сметную стоимость строительства в утверждаемой стадии "Проект" при двухстадийном проектировании.
В сводном сметном расчете стоимости строительства или его очередей (пусковых комплексов) не учитываются затраты заказчика, не регулируемые законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, которые включаются в отдельную сводную смету на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.

38. Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері бойынша құрылыс құнының есебі күрделі құрылыс жобаларына инвестицияларды жоспарлау (капиталды салымдарды негіздеу) кезінде тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатқа қажеттілігін анықтайтын сметалық құжат болып табылады.
Ағымдағы сметалық және нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарын салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін пайдалана отырып, құрылыс құнын есептеу осы нормативтік құжаттың 9-қосымшасында келтірілген нысанына сәйкес орындалады.
39. Шығындар жиынтығы құрылыстың жалпы сметалық құнын анықтайтын және кешендер құрамында әртүрлі мақсаттағы объектілер құрылысына жиынтық сметалық есептерді біріктіретін сметалық құжат болып табылады.
Өндірістік мақсаттағы объектілермен қатар өндірістік емес мақсаттағы (тұрғын үй-азаматтық және басқа да мақсаттағы) объектілерге жобалау-сметалық құжаттама жасалғанда шығындардың жиынтығымен екі және одан да көп жиынтық сметалық құн есебі біріктіріледі.
Құрылыс барысында жобалау-сметалық құжаттаманы (оның ішінде өндірістік емес мақсаттағы объектілерге) түзету және қайта бекіту қажеттілігі туындаған жағдайда қалдық жұмыс көлемінің сметалық құны осы нормативтік құжатқа сәйкес анықталады. Орындалған және қалдық жұмыс көлемі шығындар жиынтығына біріктіріледі.
Шығындар жиынтығы осы Нормативтік құжатқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
40. Жобалау құжаттамасының құрамында осы Нормативтік құжатқа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша іске қосу кешеніне кіретін объектілер құрылысының сметалық құнының ведомості әзірленеді.
Іске қосу кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының ведомості кәсіпорынды, ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалануға беру жеке іске қосу кешендерімен жүзеге асыру көзделген жағдайда жасалады. Бұл ведомость іске қосу кешенінің құрамына кіретін объектілердің, сондай-ақ жалпы алаңдық жұмыстар мен шығындардың сметалық құнын қамтиды.
41. Құрылысы кезектер (іске қосу кешендері) бойынша жүзеге асырылатын кәсіпорындар мен құрылыстарды жобалау кезінде жасалады:
1) егер өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы объектілер бар болса, қажет болған жағдайда толық дамуға арналған және іске қосу кешендеріне (кезектерге) бөле отырып шығындар жиынтығы;
2) кәсіпорын мен құрылыстың толық дамуына арналған жиынтық сметалық есеп;
3) бірінші кезектегі жиынтық сметалық есеп;
4) кейінгі кезектердің жиынтық сметалық есебі;

38. Расчет стоимости строительства, составляемый по укрупненным показателям стоимости строительства зданий и сооружений, является сметным документом, определяющим потребность заказчика (инвестора) в денежных средствах при планировании инвестиций (обосновании капитальных вложений) в объекты капитального строительства.
Расчет стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы выполняется по форме, приведенной в приложении 9 к настоящему Нормативному документу.
39. Сводка затрат является сметным документом, определяющим общую сметную стоимость строительства и объединяющим сводные сметные расчеты на строительство объектов различного назначения в составе комплексов.
Сводкой затрат объединяются два и больше сводных сметных расчетов стоимости когда наряду с объектами производственного назначения составляется проектно-сметная документация на объекты непроизводственного назначения (жилищно-гражданского и другого назначения).
В случае, когда в процессе строительства возникла необходимость в корректировке и переутверждении проектно-сметной документации (в том числе на объекты непроизводственного назначения), сметная стоимость остаточных объемов работ определяется в соответствии с настоящим Нормативным документом. Выполненные и остаточные объемы работ объединяются в сводку затрат.
Сводка затрат составляется по форме согласно приложению 6 к настоящему Нормативному документу.
40. В составе проектной документации разрабатывается ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс, по форме согласно приложению 7 к настоящему Нормативному документу.
Ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс, составляется в том случае, когда строительство и ввод в эксплуатацию предприятия, здания и сооружения предусматривается осуществлять отдельными пусковыми комплексами. Эта ведомость включает в себя сметную стоимость входящих в состав пускового комплекса объектов, а также общеплощадочных работ и затрат.
41. При проектировании предприятий и сооружений, строительство которых намечается осуществлять по очередям (пусковым комплексам), составляются:
1) сводка затрат на полное развитие и с разбивкой на пусковые комплексы (очереди) при необходимости, если имеются объекты производственного и непроизводственного назначения;
2) сводный сметный расчет на полное развитие предприятия и сооружения;
3) сводный сметный расчет первой очереди;
4) сводный сметный расчет последующих очередей;

5) бірінші кезектегі құрылыс құнының сметалық есебі;
6) кейінгі кезектегі құрылыс құнының сметалық есебі;
7) кейінгі кезектердің сметалық құнының объектілік есептері.
Толық дамуға арналған құрылыстың сметалық құнының есебі бірінші кезектегі құрылысқа арналған жобаның құрамына кіреді және жиынтық сметалық есептегі және кейінгі кезектегі құрылыстың сметалық құнының есептеріндегі деректерді қамтиды.
Келесі кезекте құрылыстың сметалық құнының есебі сметалық құнның объектілік есептерінің деректері негізінде жасалады.
Сметалық құнның объектілік есептері келесі кезектер құрамында құрылыс жүргізу көзделіп отырған объектілердің әрқайсысына жасалады.
5-тарау. Сметалық құжаттаманы жасау
42. Объектінің құрылысына арналған сметалық құжаттама жобалық деректер мен сметалық-нормативтік база негізінде жасалады.
Жобалау (жобалау-сметалық құжаттаманы) әзірлеу кезінде отандық тауар өндірушінің материалдарын, бұйымдарын, конструкцияларын, жабдықтарын, жиһаздарын, инвентарларды таңдау басым болып табылады.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1107 бұйрығымен бекітілген Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12767 болып тіркелген) сәйкес қалыптастырылған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің дерекқорына енгізілген қазақстандық өндірістің құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қолдану жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу кезінде міндетті шарт болып табылады.
43. Қазақстан Республикасының қолданыстағы сметалық-нормативтік базасында сметалық нормалар болмаған жағдайда жеке сметалық нормалар әзірленеді. Жеке сметалық нормалар заңнамада белгіленген тәртіппен әзірленеді, бекітіледі, келісіледі.
Жеке сметалық нормалар барлық күрделі факторлармен жұмыс жүргізудің нақты жағдайларын ескере отырып әзірленеді.
Жеке сметалық нормаларды қолданған кезде оларға арттыру коэффициенттерін есептеу жүргізілмейді.
44. Жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептеулер) ғимараттың (құрылыстың) құрылымдық элементтеріне сәйкес бөлімдер бойынша жұмыстар түрлері, ғимараттар мен құрылыстар бойынша бөлек әзірленетін жобалау-сметалық құжаттама бойынша қабылданған жобалық шешімдерге сәйкес сметалық құжаттамада деректердің конструктивтік-технологиялық топталуы бойыншанормативтік құжатта баяндалған ережелерді ескере отырып (осы бұйрыққа 7-қосымша) жасалады.
Жергілікті сметаны жасау кезеңінде сметалық нормалар мен жоба бойынша ресурстар бөлу (іріктеу) жүргізіледі. Нормаларда көзделген ресурстар жоба бойынша ресурстармен салыстыруда талданады және синхрондалады,жобалық шешімдерге сәйкес келмейтін ресурстарды ауыстыру жолымен материалдық ресурстарды түзету жүргізіледі.

5) сметный расчет стоимости строительства первой очереди;
6) сметный расчет стоимости строительства последующих очередей;
7) объектные расчеты сметной стоимости последующих очередей.
Расчет сметной стоимости строительства на полное развитие входит в состав проекта на строительство первой очереди и содержит данные из сводного сметного расчета и расчетов сметной стоимости строительства последующих очередей.
Расчет сметной стоимости строительства на последующую очередь составляется на основании данных из объектных расчетов сметной стоимости.
Объектные расчеты сметной стоимости составляются на каждый из объектов, который намечается к строительству в составе последующих очередей.
Глава 5. Составление сметной документации
42. Сметная документация на строительство объекта составляется на основе проектных данных и сметно-нормативной базы.
При разработке проектной (проектно-сметной документации) выбор материалов, изделий, конструкций, оборудования отечественного товаропроизводителя является приоритетным.
При разработке проектной (проектно-сметной документации) обязательным условием является применение строительных материалов, изделий, конструкций, оборудования, мебели, инвентаря казахстанского производства, включенных в базу данных товаров, работ, услуг и их поставщиков, сформированных в соответствии с Правилами формирования и ведения базы данных товаров, работ, услуг и их поставщиков, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12767).
43. При отсутствии сметных норм в действующей сметно-нормативной базе Республики Казахстан разрабатываются индивидуальные сметные нормы. Индивидуальные сметные нормы разрабатываются, утверждаются, согласовываются в установленном законодательством порядке согласно СН РК 1.02-03-2011.
Индивидуальные сметные нормы разрабатываются с учетом конкретных условий производства работ со всеми усложняющими факторами.
При применении индивидуальных сметных норм начисление на них повышающих коэффициентов не производится.
44. Локальные сметы (локальные сметные расчеты) составляются в соответствии с принятыми проектными решениями по разрабатываемой проектно-сметной документации раздельно по видам работ, зданиям и сооружениям по разделам в соответствии с конструктивными элементами здания (сооружения), видами работ и устройств с учетом положений, изложенных в Нормативном документе по конструктивно-технологической группировке данных в сметной документации.
На этапе составления локальной сметы производится выделение (выборка) ресурсов по сметным нормам и проекту. Предусмотренные в нормах ресурсы анализируются и синхронизируются в сопоставлении с ресурсами по проекту, производится корректировка материальных ресурсов путем замены ресурсов, не соответствующих проектным решениям.

45. Жұмыстардың, ресурстардың атаулары, олардың шифрлары, кодтары, өлшем бірліктері сметалық нормативтер жиынтықтарының ұқсас позицияларына сәйкес келтіріледі.
46. Жұмыс көлемі құрылыс-монтаждау жұмыстары көлемінің ведомостары, жабдықтар, бұйымдар мен материалдар номенклатурасы бойынша ерекшеліктер, сондай-ақ жобаның жұмыс сызбалары негізінде анықталады.
47. Ресурстарды бөлу (іріктеу) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сметалық нормаларға сәйкес жобалау материалдары (жұмыс сызбалары, материалдар, бұйымдар, конструкциялар мен жабдықтарға арналған ведомостар мен ерекшеліктер) бойынша жүргізіледі.
48. Сметалық нормалар нақты құрылыстың және құрылыс көзделген ауданның шарттары үшін, элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарда және белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті жинақтардың техникалық бөлімдерінде қамтылған талаптарды, шарттар мен шектеулерді ескере отырып қабылданады.
49. Сметалық құжаттаманы жасау кезінде материалдық ресурстардың сметалық бағасы құрылыс орнына жақын қалаға, әкімшілік-аумақтық тиесілігіне қарамастан, ең жақын карьерлерден немесе өндіруші кәсіпорындардан ұтымды логистиканы негізге ала отырып қабылданады. Материалдық ресурстарды жеткізу схемаларын (көлік схемаларын) тапсырыс беруші бекітеді.
50. Материалдық ресурстардың атауы жобада салынған материалды бір мәнді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін марканы, негізгі параметрлерін, техникалық сипаттамаларын, стандарттың белгіленуін көрсете отырып келтіріледі.
51. Жоба бойынша материалдық ресурстар мен жабдықтарға жиынтық қажеттілік келесі ретпен материалдық ресурстар мен жабдықтардың Жиынтық ведомосінде көрсетіледі:
1) бір атаулы позициялардың жиынтық құнының кему тәртібімен топтастырылған және сараланған қабылданған өлшем бірліктеріндегі материалдық ресурстар;
2) жабдық (ранжирленген тәртіппен).
52. Материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосы осы Нормативтік құжатқа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілер бойынша және тұтастай құрылыс (ғимарат, құрылыс және сол секілді) бойынша жасалады.
53. Жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептеулер) ресурстардың мағынасын ашпай қалыптастырылады.
Жобалауға арналған тапсырмада белгіленген тапсырыс берушінің шешімі бойынша жергілікті сметаларда жұмыстардың нақты түріне жататын негізгі материалдық ресурстар бөлінуі мүмкін. Негізгі материалдық ресурстарды бөлу құрылыс, монтаждау және жөндеу жұмыстарының түрін айқындайтын олардың атаулары мен сапалық сипаттамаларын негізге ала отырып жүргізіледі.

45. Наименования работ, ресурсов, их шифры, коды, единицы измерения приводятся в соответствии с аналогичными позициями сборников сметных нормативов.
46. Объемы работ определяются на основании ведомостей объемов строительно-монтажных работ, спецификаций по номенклатуре оборудования, изделий и материалов, а также рабочих чертежей проекта.
47. Выделение (выборка) ресурсов производится по проектным материалам (рабочие чертежи, ведомости и спецификации на материалы, изделия, конструкции и оборудование) в соответствии со сметными нормами, действующими на территории Республики Казахстан.
48. Сметные нормы принимаются для условий конкретной стройки и того района, в котором намечается строительство, с учетом требований, условий и ограничений, содержащихся в нормативных технических документах по применению элементных сметных норм и в технических частях соответствующих сборников, утвержденных в установленном порядке.
49. При составлении сметной документации сметные цены на материальные ресурсы принимаются по ближайшему к месту строительства городу, от ближайших карьеров или предприятий-производителей независимо от их административно-территориальной принадлежности исходя из рациональной логистики. Схемы доставки материальных ресурсов (транспортные схемы) утверждаются заказчиком.
50. Наименования материальных ресурсов приводятся с указанием марки, основных параметров, технических характеристик, обозначения стандарта, позволяющие однозначно идентифицировать заложенный в проекте материал.
51. Сводная потребность в материальных ресурсах и оборудовании по проекту указывается в Сводной ведомости материальных ресурсов и оборудования в следующей последовательности:
1) материальные ресурсы в принятых единицах измерения, с группировкой и ранжированием в порядке убывания суммарной стоимости одноименных позиций;
2) оборудование (в ранжированном порядке).
52. Сводная ведомость материальных ресурсов и оборудования составляется по объектам и в целом по стройке (зданию, сооружению и тому подобное) по форме согласно приложению 8 к настоящему Нормативному документу.
53. Локальные сметы (локальные сметные расчеты) формируются без расшифровки ресурсов.
По решению заказчика, установленному в задании на проектирование, в локальных сметах могут быть выделены основные материальные ресурсы, относящиеся к конкретному виду работ. Выделение основных материальных ресурсов производится исходя из их наименования и качественных характеристик, определяющих вид строительных, монтажных и ремонтных работ.

54. Жергілікті сметалармен (жергілікті сметалық есептермен) анықталатын сметалық құн тікелей шығындарды, үстеме шығыстарды және сметалық пайданы, жабдықтың құнын қамтиды.
55. Тікелей шығындар жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеудің, машиналар мен механизмдерді пайдаланудың (машинистерді төлеуді қоса алғанда), материалдардың, бұйымдар мен конструкциялардың сметалық құнын ескереді. Тікелей шығындар құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнын құрайды.
Тікелей шығындар жұмыс сызбалары бойынша қабылданған жұмыс көлемін осы жұмыстың өлшем бірлігінің құнына көбейту жолымен анықталады. Жұмыстың өлшем бірлігінің құны сметалық нормалар бойынша қабылданған ресурстар көлемінің ағымдағы бағалардағы осы ресурстар бірлігінің құнына көбейту қорытындыларының сомасы ретінде анықталады.
Ағымдағы баға деңгейіндегі құрылыстың сметалық құны қолданыстағы сметалық нормалар мен ресурстарға бағалар, сондай-ақ конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері негізінде анықталады.
Үстеме шығыстар өндірістің жалпы жағдайларын жасауға, оған қызмет көрсетуге, ұйымдастыруға және басқаруға байланысты құрылыс-монтаждау ұйымдарының шығындарын ескереді. Жергілікті сметаларда үстеме шығыстар осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар бойынша және тәртіппен машиналарды пайдалану құрамындағы құрылысшылар мен машинистердің жұмысшылар жалақысының жиынтық шамасынан ескеріледі.
Сметалық пайда құрылыс-монтаждау жұмыстарының сметалық құнында ескерілетін Құрылыс және монтаж ұйымдарының нормативтік (кепілдік берілген) пайдасы болып табылады. Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептеулерде) сметалық пайда осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар мен тәртіп бойынша тікелей шығындар мен үстеме шығыстардың жиынтық шамасынан ескеріледі.
Жабдықтың сметалық құны осы нормативтік құжатта баяндалған тәртіппен айқындалады және жергілікті сметаның жолдары бойынша жеке позициялармен ескеріледі. Жабдықтың сметалық құны құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнына жатпайды.
56. Жұмысшылардың еңбек ақысы бойынша сметалық (сметалық жалақы) келесі түрлерінен тұрады:
1) құрылысшылар жұмысшыларының жалақысы;
2) машинистердің (құрылыс машиналары мен механизмдерін басқарумен және қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың) жалақысы.
57. Құрылысшылар жұмысшыларының еңбекақысы тікелей құрылыс және монтаждау жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысын қамтиды және тиісті өңірге арналған сметалық тарифтік ставкалар бойынша ағымдағы деңгейде есептеп шығарылады.
58. Машинистердің жалақысы құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану шығындарының құрамына енгізіледі және машиналар мен механизмдердің машина сағаты құнының құрамында сметалық тарифтік ставкалардың жинағы бойынша ағымдағы бағаларда есептеледі.

54. Сметная стоимость, определяемая локальными сметами (локальными сметными расчетами), включает в себя прямые затраты, накладные расходы и сметную прибыль, стоимость оборудования.
55. Прямые затраты учитывают сметную стоимость оплаты труда рабочих, эксплуатации машин и механизмов (включая оплату машинистов), материалов, изделий и конструкций. Прямые затраты составляют стоимость строительно-монтажных работ.
Прямые затраты определяются путем перемножения объемов работ, принятых по рабочим чертежам, на стоимость единицы измерения этой работы. Стоимость единицы измерения работы определяется как сумма итогов перемножения объемов ресурсов, принятых по сметным нормам, на стоимость единицы этих ресурсов в текущих ценах.
Сметная стоимость строительства в текущем уровне цен определяется на основе действующих сметных норм и цен на ресурсы, а также укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ.
Накладные расходы учитывают затраты строительно-монтажных организаций, связанные с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением. В локальных сметах накладные расходы учитываются от суммарной величины заработной платы рабочих строителей и машинистов в составе эксплуатации машин по нормам, приведенным в приложении 2 к настоящему приказу.
Сметная прибыль представляет собой нормативную (гарантированную) прибыль строительных и монтажных организаций, учитываемую в сметной стоимости строительно-монтажных работ. В локальных сметах (локальных сметных расчетах) сметная прибыль учитывается от суммарной величины прямых затрат и накладных расходов по нормам, приведенным в приложении 2 к настоящему приказу.
Сметная стоимость оборудования определяется в порядке, изложенном в настоящем Нормативном документе, и учитывается отдельными позициями по строкам локальной сметы. Сметная стоимость оборудования не относится к стоимости строительно-монтажных работ.
56. Оплата труда рабочих по сметной документации (сметная заработная плата) состоит из следующих видов:
1) заработная плата рабочих строителей;
2) заработная плата машинистов (рабочих, занятых управлением и обслуживанием строительных машин и механизмов).
57. Заработная плата рабочих строителей включает оплату труда рабочих, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах, и рассчитывается в текущем уровне по сметным тарифным ставкам для соответствующего региона.
58. Заработная плата машинистов включается в состав затрат на эксплуатацию строительных машин и механизмов и рассчитывается в составе стоимости машино-часа машин и механизмов в текущих ценах по сборнику сметных тарифных ставок.

59. Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған шығындар қажетті машиналардың (машинамен-сағаттарда) нормативтік қажеттілігіне және 1 (бір) машина-сағаттың ағымдағы бағасына сүйене отырып анықталады. Құрылыс машиналары мен механизмдерінің 1 (бір) машина-сағатының ағымдағы бағасы құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалануға арналған сметалық бағалар жинағы бойынша анықталады.
60. Материалдық ресурстардың сметалық құны сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті орган бекіткен құрылыс материалдарына, бұйымдар мен конструкцияларға арналған сметалық бағалардың өңірлік жинақтары бойынша айқындалады.
Жобалау кезінде нақты құрылыс жағдайлары үшін материалдық ресурстарға арналған сметалық бағалар осы нормативтік құжатта жазылған тәртіппен, сондай-ақ сметалық нормативтер жинақтарына арналған техникалық бөлімдерде анықталады.
61. Ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалардың жинақтарында жобада қабылданған қажетті техникалық өлшемдермен және сипаттамалармен жекелеген құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына арналған бағалардың болмауы жағдайында, олардың құнын осындай ресурстардың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің бекітілген шешімдеріне сәйкес айқындау керек. Осындай материалдық ресурстардың өлшем бірлігінің сметалық бағасы жобада қабылданған техникалық өлшемдер мен сипаттамаларды ескере отырып, неғұрлым тиімді нұсқа бойынша ағымдағы бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып, айқындалады.
Тапсырыс беруші бекіткен материалдық ресурстардың сметалық бағалары бойынша шешімдер жобалау ұйымына бастапқы деректер ретінде (жобалау тапсырмасында не сметалық бөлімді әзірлеу басталғанға дейін жобалау процессінде) ұсынылады және сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіз табылады сметалық құжаттамада материалдық ресурсты жеткізуші туралы мәліметтер келтірмейді.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 25.01.2022 № 8-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының ағымдағы кезеңге арналған сметалық бағалар жинағымен ескерілмеген құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының сметалық құны осы материалдарды объект маңындағы қоймаға немесе оларды жұмысқа беру орнына сатып алуға және жеткізуге арналған барлық шығындардың сомасы ретінде анықталады және өндірушінің босату бағасын, көлік шығыстарын, дайындау-қойма шығыстарын қамтиды.

59. Затраты на эксплуатацию строительных машин определяются исходя из нормативной потребности необходимых машин (в машино-часах) и текущей цены 1 (одного) машино-часа. Текущая цена 1 (одного) машино-часа строительных машин и механизмов определяется по сборнику сметных цен на эксплуатацию строительных машин и механизмов.
60. Сметная стоимость материальных ресурсов определяется по региональным сборникам сметных цен в текущем уровне на строительные материалы, изделия и конструкции, утвержденные уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Для условий конкретной стройки при проектировании сметные цены на материальные ресурсы определяются в порядке, изложенном в настоящем Нормативном документе, а также в технических частях к сборникам сметных нормативов.
61. В случае отсутствия цен на отдельные строительные материалы, изделия и конструкции с необходимыми техническими параметрами и характеристиками, принятыми в проекте, в сборниках сметных цен в текущем уровне, их стоимость следует определять в соответствии с утвержденными решениями заказчика по сметным ценам таких ресурсов. Сметная цена единицы измерения таких материальных ресурсов определяется с использованием информации о текущих ценах по наиболее экономичному варианту с учетом технических параметров и характеристик, принятых в проекте.
Утвержденные заказчиком решения по сметным ценам материальных ресурсов предоставляются проектной организации в качестве исходных данных (в задании на проектирование либо в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела) и являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщике материального ресурса не приводятся.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.01.2022 № 8-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Сметная стоимость строительных материалов, изделий и конструкций, не учтенных сборниками сметных цен в текущем уровне на строительные материалы, изделия и конструкции, определяется как сумма всех затрат на приобретение и доставку этих материалов на приобъектный склад или место их передачи в работу и включает отпускную цену производителя, транспортные расходы, заготовительно-складские расходы.

63. Мұндай құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын тасымалдаудың сметалық құны көлік схемасын (тапсырыс беруші бекітеді), жүктің сыныбы мен сипаттамасын, жолдың санатын, көлік құралының типін және оның жүк көтергіштігін ескере отырып, құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған ағымдағы кезеңге сметалық бағалар жинағы бойынша анықталады.
Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрастырмаларының көліктік шығыстары оларды объект маңындағы қоймаға жеткізу жөніндегі барлық шығындарды қамтиды. Көліктік шығыстар кезекті кезеңге бекітілген жеткізу көліктік схемасына сәйкес құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған ағымдағы кезеңге сметалық бағалар жинағы бойынша брутто массасының 1 тоннасына көліктік шығыстардың калькуляциясын жасау жолымен анықталады. Осындай құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын жеткізу схемасын (көліктік схемасын) тапсырыс беруші жобалау құжаттамасының құрамында бекітеді.
64. Сатып алынатын құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына арналған дайындау-қоймалық шығыстар жеткізуге тапсырыстарды орналастыруға, қабылдауға, есепке алуға, қоймада сақтауға және жұмысқа беруге байланысты шығындарды қамтиды.
Дайындау-қойма шығыстары материалдық ресурстар құнына пайызбен анықталады (франко-объект маңындағы қойма):
материалдық ресурстар (металл конструкциялардан басқа) - 2 процент;
металл конструкциялары - 0,75 процент.
65. Сметалық бағалар жинағымен ескерілмеген жабдықтың сметалық құны осы жабдықты сатып алуға және объект маңындағы қоймаға немесе жабдықты монтаждауға беру орнына жеткізуге кететін барлық шығындардың сомасы ретінде анықталады. Жабдықтың сметалық құнынақосылады:
1) қосалқы бөлшектердің құнын, ыдыстың, ораудың және реквизиттің құнын қамтитын босату бағасы;
2) көлік шығыстары;
3) дайындау-қойма шығыстары;
4) кедендік баждар мен салықтар;
5) шефмонтаждың құны (шефмонтаж жағдайында жеткізілетін жабдықтар үшін).
Жабдықтың сметалық құнына енгізілетін кедендік баждар мен салықтар Қазақстан Республикасының кеден және салық заңдарына сәйкес есептеледі.
Жабдықты шефмонтаждау жөніндегі қызметтердің құнын өндіруші-жеткізушілер фирмада қабылданған нормативтер бойынша өз шығындарының калькуляциясымен анықтайды және прайс-парақ бойынша жабдықтың жалпы құнына жеке жолмен енгізіледі.
Прайс-парақтарда әлеуетті жеткізушілер мердігердің қызметіне жататын және жергілікті сметаны жасау кезінде есептелетін дайындау-қоймалық шығыстардан басқа, жоғарыда аталған құрамдауыштар бойынша жабдықтардың жалпы құнын көрсетеді.
66. Жинақтарда сметалық бағалардың болмауы кезінде инженерлік жабдықтың құны осындай жабдықтың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің қабылданған және бекітілген шешімдері негізінде айқындалады. Осындай инженерлік жабдықтың сметалық бағасы жобада қабылданған жабдықтың техникалық өлшемдер, сапалы және пайдалану сипаттамаларды ескере отырып, неғұрлым тиімді нұсқа бойынша ағымдағы бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып, айқындалады.
Жобалық шешімдердің типі мен маркасы бойынша сәйкес келетін инженерлік жабдықтың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің бекітілген шешімдерін жобалау ұйымы шығыс деректері ретінде жобалау ұйымына ұсынады (жобалауға арналған тапсырмада немесе сметалық бөлімді әзірлеудің басталуына дейін жобалау процессінде) және сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіздеме болып табылады.
Сметалық құжаттамада инженерлік жабдықты жеткізуші туралы мәліметтер келтірілмейді.

63. Сметная стоимость транспортировки таких строительных материалов, изделий и конструкций определяется по сборнику сметных цен в текущем уровне на перевозки грузов для строительства с учетом транспортной схемы (утверждается заказчиком), класса и характеристики груза, категории дороги, типа транспортного средства и его грузоподъемности.
Транспортные расходы строительных материалов, изделий и конструкций включают все затраты по их доставке на приобъектный склад. Транспортные расходы определяются путем составления калькуляций транспортных расходов на 1 тонну массы брутто по сборнику сметных цен в текущем уровне на перевозку грузов для строительства, в соответствии с транспортной схемой доставки. Схема доставки (транспортная схема) таких строительных материалов, изделий и конструкций утверждается заказчиком в составе проектной документации.
64. Заготовительно-складские расходы на приобретаемые строительные материалы, изделия и конструкции включают затраты, связанные с размещением заказов на поставку, приемкой, учетом, хранением на складе и передачей в работу.
Заготовительно-складские расходы определяются в процентах к стоимости материальных ресурсов (франко-приобъектный склад):
материальных ресурсов (кроме металлических конструкций) – 2 процента;
металлических конструкций – 0,75 процента.
65. Сметная стоимость оборудования, не учтенного сборником сметных цен, определяется как сумма всех затрат на приобретение и доставку этого оборудования на приобъектный склад или место передачи оборудования в монтаж. В сметную стоимость оборудования включаются:
1) отпускная цена, включающая в себя стоимость запасных частей, стоимость тары, упаковки и реквизита;
2) транспортные расходы;
3) заготовительно-складские расходы;
4) таможенные пошлины и налоги;
5) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа).
Таможенные пошлины и налоги, включаемые в сметную стоимость оборудования, исчисляются в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан.
Стоимость услуг по шефмонтажу оборудования определяется производителями-поставщиками, калькуляцией своих затрат по принятым в фирме нормативам и включается отдельной строкой в общую стоимость оборудования по прайс-листу.
В прайс-листах потенциальные поставщики указывают общую стоимость оборудования с расшифровкой по вышеперечисленным составляющим по их наличию, кроме заготовительно-складских расходов, которые относятся к деятельности подрядчика и начисляются при составлении локальной сметы.
66. При отсутствии сметных цен в сборниках стоимость инженерного оборудования определяется на основе принятых и утвержденных решений заказчика по сметным ценам такого оборудования. Сметная цена такого инженерного оборудования определяется с использованием информации о текущих ценах по наиболее экономичному варианту с учетом технических параметров, качественных и эксплуатационных характеристик оборудования, принятых в проекте.
Утвержденные решения заказчика по сметным ценам инженерного оборудования, соответствующего по типу и марке проектным решениям, предоставляются проектной организации в качестве исходных данных (в задании на проектирование либо в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела) и являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщике инженерного оборудования не приводятся.

Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 25.01.2022 № 8-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Объектілерді салуға арналған технологиялық жабдықтың, жиһаздың және инвентардің құны орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының тиісті қызмет саласында жүзеге асыратын техникалық саясат шеңберінде анықталады.
Технологиялық жабдықтар, жиһаз, инвентарь болған кезде құрылыс материалдарының, жабдықтардың, бұйымдар мен конструкциялардың отандық тауар өндірушілердің тізілімінде өнімді (тауарларды) таңдау отандық өндірушілер арасында жүргізіледі.
Технологиялық жабдықтар мен инвентардің құны оларды объект маңындағы қоймаға дейін жеткізуді, ал жиһаз бойынша - жеткізуді, жинауды және жобалық орынға орналастыруды қамтиды. Жабдықтарды жеткізу шарттары ИНКОТЕРМС терминдеріндекөрсетіледі.Технологиялық жабдықты, жиһазды және инвентарді таңдауды тапсырыс беруші алдын ала, жобалау басталғанға дейін немесе жобалау процесінде жобаның сметалық бөлімін әзірлеу басталғанға дейін жүзеге асырады. Технологиялық жабдықтың, жиһаздың және инвентардің құнын жобалау тапсырмасына бастапқы деректер ретінде жобалау ұйымына тапсырыс беруші береді.
Егер жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес технологиялық жабдықтың, жиһаздың, мүкәммалдың құнын анықтауды олардың бағасына мониторинг жүргізе отырып жобалаушы жүзеге асырған жағдайда, онда сметалық құжаттамада технологиялық жабдықтың, жиһаздың, инвентардің құны тапсырыс беруші келіскеннен және бекіткеннен кейін ғана ескеріледі.
67-1. Жобада қабылданған және ағымдағы деңгейде сметалық бағалардың жинақтарымен ескерілмеген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық бағасын айқындау кезінде ағымдағы бағалар туралы ақпаратты пайдалануға рұқсат етіледі.
Жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық бағалары бойынша тапсырыс бекітуші бекіткен шешімдер сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіздеме болып табылады.
Сметалық құжаттамада жеткізушілер (өндірушілер) туралы мәліметтер келтірілмейді.
Ескерту. Нормативтік құжат 67-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 25.01.2022 № 8-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Көлік шығындары объектілік қоймаға жабдықтарды жеткізу бойынша барлық шығындарды қамтиды. Жабдық бойынша, прайс-парақ бойынша құны объект маңындағы қоймаға дейін жеткізуді қамтитын позицияларды қоспағанда, көлік шығыстары жеткізудің көліктік схемасына сәйкес ағымдағы деңгейде бекітілген құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағы бойынша жабдықтың брутто массасының 1 тоннасына көлік шығыстарының калькуляциясын жасау жолымен анықталады. Материалдарды және/немесе жабдықтарды жеткізу схемасын тапсырыс беруші жобалау құжаттамасының құрамында бекітеді.

Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.01.2022 № 8-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря для строительства объектов определяется в рамках технической политики, осуществляемой в соответствующей сфере деятельности центральными государственными органами и их ведомствами.
При наличии технологического оборудования, мебели, инвентаря в реестре отечественных товаропроизводителей строительных материалов, оборудования, изделий и конструкций выбор продукции (товаров) производится среди отечественных производителей.
Стоимость технологического оборудования и инвентаря включает доставку их до приобъектного склада, а по мебели – доставку, сборку и расстановку на проектное место. Условия поставки оборудования указываются в терминах ИНКОТЕРМС.
Выбор технологического оборудования, мебели и инвентаря осуществляется заказчиком заблаговременно, до начала проектирования или в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела проекта. Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря предоставляется заказчиком проектной организации в качестве исходных данных к заданию на проектирование.
В случае если в соответствии с заданием на проектирование определение стоимости технологического оборудования, мебели, инвентаря с проведением мониторинга их цен осуществляет проектировщик, то в сметной документации стоимость технологического оборудования, мебели, инвентаря учитывается только после ее согласования и утверждения заказчиком.
67-1. При определении сметных цен оборудования, мебели и инвентаря, принятых в проекте и не учтенных сборниками сметных цен в текущем уровне, допускается использовать информацию о текущих ценах.
Утвержденные заказчиком решения по сметным ценам оборудования, мебели и инвентаря являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщиках (производителях) не приводятся.
Сноска. Нормативный документ дополнен пунктом 67-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.01.2022 № 8-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Транспортные расходы включают все затраты по доставке оборудования на приобъектный склад. По оборудованию, за исключением позиций, стоимость которых по прайс-листу включает доставку до приобъектного склада, транспортные расходы определяются путем составления калькуляций транспортных расходов на 1 тонну массы брутто оборудования по утвержденному сборнику сметных цен в текущем уровне на перевозку грузов для строительства, в соответствии с транспортной схемой доставки. Схема доставки материалов и/или оборудования утверждается заказчиком в составе проектной документации.

69. Дайындау-қойма шығыстары жеткізуге тапсырыстарды орналастыруға, қабылдауға, есепке алуға, қоймада жабдықтарды сақтауға және жабдықтарды монтаждауға беруге байланысты шығындарды қамтиды.
Дайындау-қоймалық шығыстар жабдық құнының 1,2 проценті мөлшерінде (франко-объект маңындағы қойма) анықталады.
69-1. Ағымдағы деңгейде сметалық бағалардың жинақтарымен ескерілмеген материалдық ресурстарға, жабдыққа, жиһазға және мүкәммалға арналған ағымдағы бағалар туралы ақпарат ИНКОТЕРМС ("франко" түрі) терминдерінде жеткізудің талаптары туралы мәліметтен тұруы тиіс. Егер, осындай талаптар көрсетілмесе, онда, баға құрылыс объектісіне дейін осындай материалдық ресурстарды, жабдықты, жиһазды және мүкәммалды жеткізуді ескере отырып, толық берілді деп саналады. Көрсетілген жағдайда 63 және 68-тармақтарға сәйкес көлік шығыстары ескерілмейді.
Ағымдағы бағалар туралы ақпарат кешенді ведомстводан тыс сараптаманы жүргізу үшін сараптама ұйымына жобаны (жобалау-сметалық құжаттамасын) ұсыну күніне дейін алты айдан аспайтын мерзімде алынуы тиіс.
Ескерту. Нормативтік құжат 69-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 25.01.2022 № 8-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Негізгі қорларда есепте тұрған және реконструкцияланатыннемесе техникалық қайта жарақтандырылатын жұмыс істеп тұрған кәсіпорынның шегінде салынып жатқан (реконструкцияланатын) ғимаратқа бөлшектеу және көшіру белгіленіп отырған жабдықты пайдалану кезінде жергілікті сметаларда тек бөлшектеу және қайта монтаждауға арналған қаражат көзделеді, ал жабдықтың өзінің баланстық құны ескерілмейді.
71. Жеке конструктивтің немесе жұмыс түрінің өлшем бірлігіне ірілендірілген баға түрінде келтірілген ірілендірілген көрсеткіштер бойынша анықталатын конструктивтердің және жұмыс түрлерінің сметалық құны тікелей шығындар, үстеме шығыстар және сметалық пайда, жабдықтар, жиһаз, инвентарь құнының кеңейтілген құрылымын білдіреді.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жекелеген конструктивтік элементтері мен түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері конструктивтердің көлемі туралы жобалық деректер болған кезде сметалар мен сметалық есептеулерде пайдаланылады.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жекелеген конструктивтік элементтері мен түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдану кезінде құн есептерінде қосымша титулдық уақытша ғимараттар мен құрылыстарды салуға және бөлшектеуге арналған қаражат, қысқы уақытта құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығындар, күтпеген жұмыстар мен мердігерлік жұмыстарға арналған шығындар, техникалық және авторлық қадағалауға арналған қаражат есепке алынады.

69. Заготовительно-складские расходы включают затраты, связанные с размещением заказов на поставку, приемкой, учетом, хранением оборудования на складе и передачей оборудования в монтаж.
Заготовительно-складские расходы определяются в размере 1,2 процента к стоимости оборудования (франко-приобъектный склад).
69-1. Информация о текущих ценах на материальные ресурсы, оборудование, мебель и инвентарь, не учтенные сборниками сметных цен в текущем уровне, должна содержать сведения об условиях поставок в терминах ИНКОТЕРМС (вид "франко"). Если такие условия не указаны, то считается, что цена дана полностью с учетом доставки таких материальных ресурсов, оборудования, мебели и инвентаря до объекта строительства. В этом случае транспортные расходы согласно пунктам 63 и 68 дополнительно не учитываются.
Информация о текущих ценах должна быть получена в период, не превышающий шесть месяцев до даты предоставления проекта (проектно-сметной документации) в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
Сноска. Нормативный документ дополнен пунктом 69-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.01.2022 № 8-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. При использовании оборудования, которое числится в основных фондах, и намечается к демонтажу и переносу в строящееся (реконструируемое) здание в пределах реконструируемого или технически переоснащаемого действующего предприятия, в локальных сметах предусматриваются только средства на демонтаж и повторный монтаж, а балансовая стоимость самого оборудования не учитывается.
71. Сметная стоимость конструктивов и видов работ, определяемая по укрупненным показателям, приведенным в виде укрупненной расценки на единицу измерения отдельного конструктива или вида работы, представляет собой развернутую структуру стоимости прямых затрат, накладных расходов и сметной прибыли, оборудования, мебели, инвентаря.
Укрупненные показатели сметной стоимости отдельных конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ используются в сметах и сметных расчетах при наличии проектных данных об объемах конструктивов.
При применении укрупненных показателей сметной стоимости отдельных конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ в расчетах стоимости дополнительно учитываются средства на возведение и разборку титульных временных зданий и сооружений, дополнительные затраты при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время, непредвиденные работы и затраты для подрядных работ, средства на технический и авторский надзор.

72. Объектілік сметалар осы Нормативтік құжатқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады. Объектілік сметалар "құрылыс-монтаждау жұмыстары", "жабдықтар, жиһаз, инвентарь", "өзге де шығындар", "барлығы" сметалық құнының тиісті бағандары бойынша жұмыстар мен шығындар топтастырылып, жергілікті сметалардың деректерін жинақтау жолымен жалпы объектілерге жасалады. Объектілік сметаның қорытындысынан кейін анықтамалық (оның ішінде) тапсырыс берушінің жеткізу жабдықтарының, жиһазы мен инвентарінің құны (қажет болған жағдайда) көрсетіледі.
Объектілік сметаларда жергілікті сметалардың деректері бойынша нормативтік еңбек сыйымдылығы мен сметалық жалақы көрсетіледі.
Объектінің құны бір жергілікті смета (жергілікті сметалық есеп) бойынша анықталса, онда объектілік смета жасалмайды.
Салынған немесе жапсарлас салынған сауда, қоғамдық тамақтану, коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарын (ұйымдарын), өзге де тұрғын емес үй-жайларды тұрғын үй ғимараттарында орналастыру кезінде объектілік сметалар ғимараттың тұрғын бөлігі үшін және кәсіпорындарды, ұйымдарды орналастыруға арналған және өзге де мақсаттағы жапсарлас (жапсарлас) тұрғын емес бөлігі үшін жеке жасалады. Жалпы конструкциялар мен құрылғылардың құнын ғимараттың тұрғын бөлігі мен кәсіпорынның (ұйымның) жапсарлас үй-жайы арасында бөлуді жобалаушы жобалау деректері бойынша ғимараттың тұрғын және тұрғын емес бөлігінің құрылыс көлеміне барабар жүргізеді. Тұрғын үйлерге жапсарлас салынған үй-жайлар бойынша жұмыстарды орындауға арналған шығындар аталған кәсіпорындар үшін үйдің тұрғын емес бөлігі құрылысының сметалық құнына толығымен жатқызылады.
Сондай-ақ бір жалпы объектілік сметаны жасауға, бірақ оның қорытындысы бойынша ғимараттың тұрғын бөлігінің және кірістіріліп салынған және/немесе (жапсарлас салынған) үй-жайлардың құнын жеке бөле отырып, жол беріледі.
73. Жергілікті және объектілік сметалық есептеулер техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу кезінде немесе екі сатылы жобалау кезінде "Жоба" сатысында ірілендірілген сметалық нормативтер және/немесе ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері негізінде жасалады, жұмыс жобасын немесе "Жұмыс құжаттамасы" сатысында жұмыс көлемін кейіннен нақтылайды. Құрылысты жобалау процесінде нақтыланған жұмыс көлемінің негізінде жергілікті және объектілік сметалар жасалады.
74. Құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептеулерді жасау кезінде ағымдағы бағадағы құрылыс құнының есебі (Сқұр.аб, мың теңге) келесі формула бойынша орындалады:
мүндағы:
n - құрылыс (құрылыс кезегі) құрамында немесе конструктивтік элементтер мен жұмыс түрлерінің құрамында салынуы белгіленген объектілер саны;
Ni - і -ші объектінің немесе і-ші конструктивтің (жұмыс түрінің)объектінің қуаты (желілік құрылыстың ұзақтығы, ғимараттың, құрылыстың функционалдық мақсатын ескеретін басқа да техникалық сипаттамалар);
СҚІКi - і-ші объектінің қуат бірлігіне ғимараттар мен имараттар құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіші (жобалау алдындағы құжаттама құрамында есептік құнды анықтау кезінде) немесе нақты өңір үшін і-ші конструктив (жұмыс түрі) құнының ірілендірілген көрсеткіші, ағымдағы баға деңгейінде, мың теңге.

72. Объектные сметы составляются по форме, согласно приложению 3 к настоящему Нормативному документу. Объектные сметы составляются на объекты в целом путем суммирования данных локальных смет с группировкой работ и затрат по соответствующим графам сметной стоимости "строительно-монтажных работ", "оборудования, мебели, инвентаря", "прочих затрат", "всего". За итогом объектной сметы справочно (в том числе) показывается стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика (при необходимости).
В объектных сметах по данным локальных смет показываются нормативная трудоемкость и сметная заработная плата.
Когда стоимость объекта определяется по одной локальной смете (локальному сметному расчету), то объектная смета не составляется.
При размещении в жилых зданиях встроенных или пристроенных предприятий (организаций) торговли, общественного питания, коммунально-бытового обслуживания, иных нежилых помещений объектные сметы составляются отдельно для жилой части здания и для встроенной (пристроенной) нежилой части, предназначенной для размещения предприятий, организаций и иного назначения. Распределение стоимости общих конструкций и устройств между жилой частью здания и встроенным помещением предприятия (организации) производится проектировщиком по проектным данным пропорционально строительным объемам жилой и нежилой части здания. Затраты на выполнение работ по пристраиваемым к жилым домам помещениям для указанных предприятий относятся целиком на сметную стоимость строительства нежилой части дома.
Допускается также составление одной общей объектной сметы, но с выделением за ее итогом отдельно стоимости жилой части здания и встроенных и/или (пристроенных) помещений.
73. Локальные и объектные сметные расчеты составляются при разработке технико-экономических обоснований или на стадии "Проект" при двухстадийном проектировании на основе укрупненных сметных нормативов и/или стоимостных показателей объектов-аналогов с последующим уточнением объемов работ при разработке рабочего проекта или стадии "Рабочая документация". На основании уточненных объемов работ в процессе проектирования строительства составляются локальные и объектные сметы.
74. При составлении сметных расчетов с применением укрупненных показателей стоимости расчет стоимости строительства в текущих ценах (Cстр.тц, тыс.тенге) выполняется по формуле:
где:
n – количество объектов, намечаемых к строительству в составе стройки (очереди строительства), или конструктивных элементов и видов работ;
Ni – мощность (протяженность линейного сооружения, другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения) і-ого объекта или количество (объем) і-ого конструктива (вида работ);
СУПСi – укрупненный показатель стоимости строительства зданий и сооружений на единицу мощности і-ого объекта (при определении расчетной стоимости в составе предпроектной документации) или укрупненный показатель стоимости і-ого конструктива (вида работ) для конкретного региона в текущем уровне цен, тыс.тенге.

75. Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері (бұдан әрі - СҚІК) және құрылыстың сметалық құнының және жұмыс түрінің ірілендірілген көрсеткіштері (бұдан әрі - СҚІК КЖТ) ірілендірілген сметалық нормативтердің (бұдан әрі - жинақтар) тиісті жинақтарында іріктеледі. СҚІК және СҚІК КЖТ құрылымы, олардың ерекше ерекшеліктері, сондай-ақ қолдану тәртібі жинақтардың жалпы ережелері мен техникалық бөліктерінде көрсетілген.
Жұмыстардың құнын анықтау кезінде есептерде құрылысқа белгіленген объектінің сипаттамаларын ғимараттар, құрылыстар сипаттамаларымен, жұмыстардың түрлері мен сәйкесінше СҚІК және СҚІК КЖТ-да ескерілген шығындардың қажетті салыстырулары жасалады.
Арнайы негіздер мен іргетастардың құрылысы, құрылыс су деңгейін төмендету және т.б. ұқсас жағдайларды қолдану қажеттігі сияқты құрылыстың ауыр гидрологиялық жағдайларына байланысты жағдайларда,СҚІК-да ескерілмеген, жұмыстардың жекелеген түрлеріне және шығындардың жергілікті сметалық есептері жасалады.
76. СҚІК жинақтарында ірілендірілген сметалық нормативтер болмаған кезде сметалық есеп айырысуларды жасау үшін жобалау-сметалық құжаттамасында ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы бар ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері қолданылады, ал конструктивтердің көлемі туралы жобалық деректер болған кезде жергілікті сметалық есептеулер жекелеген құрылымдық элементтер мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлері құнының ірілендірілген көрсеткіштерін пайдалана отырып жасалуы мүмкін.
77. Ұқсасты таңдау кезінде жобаланатын объектінің және ұқсас объектінің сипаттамаларының өндірістік-технологиялық немесе функционалдық мақсаты бойынша, конструктивтік-жоспарлау схемасы бойынша, құрылысты жүзеге асыру жоспарланып отырған аумақтың табиғи және өзге де жағдайларына барынша сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
Осыған ұқсас объектілердің жұмыс сызбаларына смета деректері бойынша сметалық есептеулер жасау кезінде өлшем бірлігін таңдау ғимараттың (құрылыстың) түріне немесе конструктивтік элементтің түріне (жұмыс түріне) байланысты жүргізіледі.
Ұқсас объектінің құны келтірілген өлшем бірлігі объектінің конструктивтік және көлемдік-жоспарлау ерекшеліктерін барынша анық көрсетуі тиіс.
Ұқсас объектінің жобаланатын объектіге сәйкестігін талдау процесінде ұқсас объектінің құндық көрсеткіштеріне конструктивтік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің өзгеруіне байланысты талап етілетін түзетулер енгізіледі, көзделіп отырған технологиялық процеске байланысты ерекшеліктер ескеріледі, сондай-ақ құрылыс ауданы үшін құн деңгейі бойынша түзетулер жасалады.
Ұқсас объектіні таңдау және жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін салыстыру кезінде үй немесе ғимарат құрылысына байланысты салыстырмалы жұмыстарды (құрылыс-монтаждау жұмыстарының тікелей шығындарын) салыстыру жүзеге асырылады, жанама шығындар (тікелей шығындарға жатпайтын өзге, лимиттелген және өзге де шығындар) салыстыру және талдау кезінде есепке алынбайды.
Ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есеп айырысуларды жасау кезінде жабдықтардың құны, өзге де және лимиттелген шығындар осы Нормативтік құжатта жазылған тәртіппен анықталады.

75. Укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений (далее – УПСС) и укрупненные показатели сметной стоимости конструктива и вида работ (далее – УПСС КВР) подбираются в соответствующих сборниках укрупненных сметных нормативов (далее – Сборники). Структура УПСС и УПСС КВР, их специфические особенности, а также порядок применения отражены в общих положениях и технических частях Сборников.
При определении стоимости работ в расчетах делаются необходимые сопоставления характеристик намечаемого к строительству объекта с характеристиками зданий, сооружений, видов работ и затрат, учтенных в УПСС и УПСС КВР, соответственно.
В случаях, связанных с тяжелыми гидрологическими условиями строительства, таких как устройство специальных оснований и фундаментов, необходимость применения строительного водопонижения и других подобных условий, не учтенных в УПСС, составляются локальные сметные расчеты на отдельные виды работ и затрат.
76. При отсутствии укрупненных сметных нормативов в сборниках УПСС для составления сметных расчетов применяются стоимостные показатели объектов-аналогов, проектно-сметная документация которых имеет положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы, а при наличии проектных данных об объемах конструктивов локальные сметные расчеты могут составляться с использованием укрупненных показателей стоимости отдельных конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ.
77. При выборе аналога обеспечивается максимальное соответствие характеристик проектируемого объекта и объекта-аналога по производственно-технологическому или функциональному назначению, по конструктивно-планировочной схеме, природным и иным условиям территории, на которой планируется осуществлять строительство.
Выбор единицы измерения при составлении сметных расчетов по данным смет к рабочим чертежам аналогичных объектов производится в зависимости от типа здания (сооружения) или вида конструктивного элемента (вида работ).
Единица измерения, к которой приводится стоимость объекта-аналога, наиболее достоверно отражает конструктивные и объемно-планировочные особенности объекта.
В процессе анализа соответствия объекта-аналога проектируемому объекту, в стоимостные показатели объекта-аналога вносятся требуемые коррективы в зависимости от изменения конструктивных и объемно-планировочных решений, учитываются особенности, зависящие от намечаемого технологического процесса, а также делаются поправки по уровню стоимости для района строительства.
При выборе объекта-аналога и сопоставлении технико-экономических показателей проекта осуществляется сравнение только сопоставимых работ, связанных со строительством здания или сооружения (прямых затрат строительно-монтажных работ), косвенные затраты (прочие, лимитированные и иные затраты, не относящиеся непосредственно к прямым затратам) при сопоставлении и анализе не учитываются.
При составлении сметных расчетов с применением стоимостных показателей объектов-аналогов стоимость оборудования, прочие и лимитированные затраты определяются в порядке, изложенном в настоящем Нормативном документе.

78. Сметалық құжаттамасы ресурстық әдіспен әзірленген ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері ағымдағы баға деңгейіне қайта есептей отырып, сметалық есептеулерде қолданылады. Тапсырыс берушінің шешімі бойынша ағымдағы бағаларға көшу келесі тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) ұқсас объектінің сметалық құжаттамасы Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына ағымдағы деңгейдегі сметалық бағаларды қолдану жолымен қайта есептеледі;
ұқсас объектінің жергілікті сметасының (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша үстеме шығыстар мен сметалық пайданы және инженерлік жабдықтың құнын ескере отырып, тікелей шығындар қабылданады және Объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициялармен енгізіледі. Ағымдағы бағаларға көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Құны ресурстық әдіспен анықталған тиісті ұқсас объектілер болмаған жағдайда құрылыстың есептік құнын құндық көрсеткіштері базистік-индекстік әдіспен анықталған ұқсас объектілердің жобалары бойынша анықтауға жол беріледі.
Ұқсас объектілер жобаларының құрылыс-монтаждау жұмыстарының құндық көрсеткіштері келесі ретпен қолданылады:
1) ұқсас объектінің жобасынан нормаланбаған және болжанбаған шығындарды есептемегенде үстеме шығыстарды ескере отырып, жергілікті сметаның (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша тікелей шығындар қабылданады және объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициямен енгізіледі;
2) 2001 жылғы бағалардың базалық деңгейінен құрылыстың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы құнның Объектілік (жергілікті) сметалық есебінің позициялары бойынша жүзеге асырылады;
3) тікелей шығындар мен үстеме шығыстар сомасына құнның объектілік (жергілікті) сметалық есебінің қорытындысы бойынша осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар бойынша сметалық пайда есептеледі.
Ұқсас объектілердің жобалары бойынша инженерлік жабдықтың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне Тапсырыс берушінің шешімі бойынша 2001 жылғы базалық баға деңгейінен көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану жолымен немесе Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына қолданыстағы сметалық бағаларды қолдану жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.

78. Стоимостные показатели объектов-аналогов, сметная документация которых разработана ресурсным методом, применяются в сметных расчетах с пересчетом в текущий уровень цен. Переход к текущим ценам по решению заказчика осуществляется следующими способами:
1) сметная документация объекта-аналога пересчитывается путем применения сметных цен в текущем уровне на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан;
2) по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) объекта-аналога принимаются прямые затраты с учетом накладных расходов и сметной прибыли и стоимость инженерного оборудования и включаются позициями в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета. Переход к текущим ценам осуществляется путем применения индексов стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. В случае отсутствия соответствующих объектов-аналогов, стоимость которых определена ресурсным методом, расчетную стоимость строительства допускается определять по проектам объектов-аналогов, стоимостные показатели которых определены базисно-индексным методом.
Стоимостные показатели строительно-монтажных работ проектов объектов-аналогов применяются в следующей последовательности:
1) из проекта объекта-аналога принимаются прямые затраты по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) с учетом накладных расходов, без учета ненормируемых и непредвиденных затрат, и включаются позицией в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета;
2) переход на текущий уровень сметной стоимости строительства от базового уровня цен 2001 года осуществляется по позициям объектного (локального) сметного расчета стоимости путем применения индексов стоимости для строительства;
3) по итогу объектного (локального) сметного расчета стоимости на сумму прямых затрат и накладных расходов начисляется сметная прибыль по нормам, приведенным в приложении 2 к настоящему приказу.
Переход на текущий уровень сметной стоимости инженерного оборудования по проектам объектов-аналогов от базового уровня цен 2001 года по решению заказчика может осуществляться путем применения индексов стоимости для строительства или путем применения действующих сметных цен на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан.

Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Қазақстан Республикасында іске асыруға баламасы жоқ жобалар бойынша Тапсырыс берушімен (инвестормен) келісім бойынша халықаралық тәжірибені ескере отырып, деректер қолданылады.
Қолданылатын деректер жобаланатын объектінің функционалдық мақсатына және техникалық сипаттамаларына сәйкес болуы тиіс. Осы мақсатта баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтік құжаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына шетелдік объектілерді жобалау (бейімдеу) тәжірибесі бар жобалау ұйымдары тартылады.
Шетел валютасындағы құн көрсеткіштері тапсырыс берушімен келісілген күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша теңгемен аударылады.
Есептік құны бойынша алынған деректер тапсырыс берушімен келісіледі және белгіленген тәртіппен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
81. Сметалық нормативтерде ескерілмеген шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептеулер осы шығындардың құнын ағымдағы бағаларда калькуляциялау жолымен жасалады.
Толық сметалық құнынан немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнынан пайызбен көрсетілген шығындардың жекелеген түрлеріне нормалар болған кезде сметалық есептеулер жасалмайды.
82. Құрылыс немесе оның кезегі (іске қосу кешені) құнының сметалық есебі осы Нормативтік құжатқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы бағаларда жасалады.
Құрылыс құнының сметалық есебіне барлық объектілік сметалар мен есеп айырысулар бойынша қорытындылар, сондай-ақ шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есеп айырысулар бойынша қорытындылар жеке жолдармен енгізіледі.
Объектілердің құрылысы құнының сметалық есебінің позициялары көрсетілген сметалық құжаттардың нөміріне сілтеме жасай отырып келтіріледі. Жобада көзделген әрбір объектінің сметалық құны "құрылыс-монтаждау жұмыстары", "жабдықтар, жиһаз, инвентарь", "өзге де жұмыстар мен шығындар", "жалпы сметалық құны" сметалық құнын білдіретін бағандар бойынша бөлінеді.
83. Құрылыс құнының сметалық есептерінде қаражат мынадай тараулар бойынша бөлінеді:
1-тарау. "Құрылыс аумағын дайындау".
2-тарау. "Құрылыстың негізгі объектілері".
3-тарау. "Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер".

Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. По проектам, не имеющим аналогов реализации в Республике Казахстан, по согласованию с заказчиком (инвестором) применяются данные с учетом международного опыта.
Применяемые данные должны соответствовать функциональному назначению и техническим характеристикам проектируемого объекта. В этих целях привлекаются проектные организации, имеющие опыт проектирования (адаптации) зарубежных объектов к требованиям законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан, включая нормативные документы по ценообразованию и сметным нормам.
Показатели стоимости в иностранной валюте переводятся в тенге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату, согласованную заказчиком.
Полученные данные по расчетной стоимости согласовываются с заказчиком и являются основанием для разработки проектной (проектно-сметной) документации в установленном порядке.
81. Сметные расчеты на отдельные виды затрат, не учтенных сметными нормативами, составляются путем калькуляции стоимости этих затрат в текущих ценах.
При наличии норм на отдельные виды затрат, выраженных в процентах от полной сметной стоимости или стоимости строительно-монтажных работ, сметные расчеты не составляются.
82. Сметный расчет стоимости строительства или его очереди (пусковому комплексу) составляется в текущих ценах по форме согласно приложению 4 к настоящему Нормативному документу.
В сметный расчет стоимости строительства включаются отдельными строками итоги по всем объектным сметам и расчетам, а также итоги по сметным расчетам на отдельные виды затрат.
Позиции сметного расчета стоимости строительства объектов приводятся со ссылкой на номер указанных сметных документов. Сметная стоимость каждого объекта, предусмотренного проектом, распределяется по графам, обозначающим сметную стоимость: "строительно-монтажных работ", "оборудования, мебели, инвентаря", "прочих работ и затрат", "общую сметную стоимость".
83. В сметных расчетах стоимости строительства средства распределяются по следующим главам:
Глава 1. "Подготовка территории строительства".
Глава 2. "Основные объекты строительства".
Глава 3. "Объекты подсобного и обслуживающего назначения".

4-тарау. "Энергетикалық шаруашылық объектілері".
5-тарау. "Көлік шаруашылығы және байланыс объектілері".
6-тарау. "Сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау және газбен жабдықтаудың сыртқы желілері мен құрылыстары".
7-тарау. "Аумақты абаттандыру және көгалдандыру".
8-тарау. "Уақытша ғимараттар мен құрылыстар".
9-тарау. "Өзге де жұмыстар мен шығындар".
Тиісті тарауда көзделген объектілер, жұмыстар мен шығындар болмаған жағдайда, бұл тарау келесі тараулардың нөмірлерін өзгертпей өткізіледі.
Құрылыс құнының сметалық есебінде келесі қорытындылар келтіріледі (4÷7-бағандарда) :
1) әрбір тарау бойынша (тарауда бөлімдер болған жағдайда - әрбір бөлім бойынша);
2) тараулардың сомасы бойынша 1-7, 1-8, 1-9;
3) 1-9-тараулардың және күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражаттың сомасы бойынша;
4) 1-9-тараулардың сомасы бойынша көзделмеген жұмыстар мен шығындарға, қосылған құн салығы;
5) сметалық есеп бойынша барлығы - күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражат сомасы және қосылған құн салығы (мысалы, 2017 жылға) есептелгеннен кейін тиісті жылғы жағдай бойынша ағымдағы бағалардағы құрылыс құнының сметалық есебі бойынша қорытынды.
Тараулардың құрылымы, сондай-ақ желілік құрылыс объектілері үшін және құрылыстың басқа да арнайы түрлері үшін құрылыс құнының сметалық есебінің тараулары бойынша қаражатты бөлу олардың ерекшелігіне сәйкес қалыптастырылады. Объектілерді, жұмыстар мен шығындарды тарау ішінде бөлу кезінде әрқайсысының бірнеше объектілері бар аяқталған өндірістердің немесе кешендердің бірнеше түрі болған кезде тараудың ішінде атауы өндірістердің (кешендердің) атауына сәйкес келетін бөлімдер бойынша топтау жүзеге асырылуы мүмкін.
"Құрылыс аумағын дайындау" деген 1-тарауға салынып жатқан аумақты бөлуге және игеруге байланысты жұмыстар мен шығындарға мердігер орындайтын қаражат енгізіледі. Мердігер орындайтын және құрылыс құнының сметалық есебінің 1-тарауына енгізілетін өзге де жұмыстар мен шығындар тізбесі осы нормативтік құжатқа 1-қосымшада келтіріледі.
"Құрылыстың негізгі объектілері" деген 2-тарауға құрылыс-монтаждау жұмыстарының, ғимараттар, құрылыстар мен негізгі мақсаттағы жұмыс түрлері бойынша шығындар мен қызметтердің сметалық құны енгізіледі. Бұл қаражат 4 - 7 бағандарға енгізіледі.
"Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер" деген 3-тарауға құрылыс үшін бөлінген аумақ шегінде орналасқан объектілер бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының, шығындар мен қызметтердің сметалық құны енгізіледі:
өнеркәсіп құрылысы үшін:
жөндеу-техникалық шеберханалардың ғимараттары;
әкімшілік-тұрмыстық өндірістік ғимараттар;
газ генераторлы;
оттегі;
компрессорлық;
әр түрлі қойма үй-жайлары;
эстакадалар, галереялар;
зертхана ғимараттары;
басқа да ұқсас ғимараттар мен құрылыстар;
тұрғын үй-азаматтық құрылыс үшін:
шаруашылық корпустары;
ауруханалық және ғылыми қалашықтардағы өтетін жылыжайлар;
қоқыс жинағыштар және басқалар;
жұмысшыларға қызмет көрсетуге арналған мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстар (жеке тұрған емханалар, асханалар, дүкендер, халыққа тұрмыстық қызмет көрсету объектілері және басқа да объектілер) және кәсіпорындар құрылысына бөлінген аумақ шегінде орналасқан;

Глава 4. "Объекты энергетического хозяйства".
Глава 5. "Объекты транспортного хозяйства и связи".
Глава 6. "Наружные сети и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения и газоснабжения".
Глава 7. "Благоустройство и озеленение территории".
Глава 8. "Временные здания и сооружения".
Глава 9. "Прочие работы и затраты".
В случае отсутствия объектов, работ и затрат, предусматриваемых соответствующей главой, эта глава пропускается без изменения номеров последующих глав.
В сметном расчете стоимости строительства приводятся (в графах 4 – 7) следующие итоги:
1) по каждой главе (при наличии в главе разделов – по каждому разделу);
2) по сумме глав 1 – 7, 1 – 8, 1 – 9;
3) по сумме глав 1 – 9 и средств на непредвиденные работы и затраты;
4) по сумме глав 1 – 9 средств на непредвиденные работы и затраты, налога на добавленную стоимость;
5) Всего по сметному расчету – итог по сметному расчету стоимости строительства в текущих ценах по состоянию на соответствующий год после начисления суммы средств на непредвиденные работы и затраты и налога на добавленную стоимость (например, на 2017 год).
Структура глав, а также распределение средств по главам сметного расчета стоимости строительства для объектов линейного строительства и для других специальных видов строительства формируется в соответствии с их спецификой. При распределении объектов, работ и затрат внутри глав при наличии нескольких видов законченных производств или комплексов, каждый из которых имеет по нескольку объектов, внутри главы может быть осуществлена группировка по разделам, наименование которых соответствует названию производств (комплексов).
В главу 1 "Подготовка территории строительства" включаются средства на работы и затраты, связанные с отводом и освоением застраиваемой территории выполняемые подрядчиком. Перечень прочих работ и затрат выполняемых подрядчиком и включаемых в главу 1 сметного расчета стоимости строительства приводится в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
В главу 2 "Основные объекты строительства" включается сметная стоимость строительно-монтажных работ, затрат и услуг по зданиям, сооружениям и видам работ основного назначения. Эти средства включаются в графы 4 – 7.
В главу 3 "Объекты подсобного и обслуживающего назначения" включается сметная стоимость строительно-монтажных работ, затрат и услуг по объектам, расположенным в пределах территории, отведенной для строительства:
для промышленного строительства:
здания ремонтно-технических мастерских;
административно-бытовые производственные здания;
газогенераторные;
кислородные;
компрессорные;
всякого рода складские помещения;
эстакады, галереи;
здания лабораторий;
другие аналогичные здания и сооружения;
для жилищно-гражданского строительства:
хозяйственные корпуса;
проходные, теплицы в больничных и научных городках;
мусоросборники и другое;
здания и сооружения культурно-бытового назначения, предназначенные для обслуживания работающих (отдельно стоящие поликлиники, столовые, магазины, объекты бытового обслуживания населения и другие объекты) и расположенные в пределах территории, отведенной для строительства предприятий;

Қазандық, электр беру желісі, жылу желілері, абаттандыру, жолдар және т.б. сияқты объектілердің құрылыс құнының сметалық есебі бар жеке жоба әзірленген жағдайда, олар әдетте кешенді жобаға құрылыс құнының сметалық есебінің 3-7-тарауларында көрсетіледі, осы объектілердің сметалық құны (құрылыс-монтаждау жұмыстарының, осы объектілер бойынша шығындар мен қызметтердің құны) негізгі объектілер үшін сияқты 2-тарауға енгізіледі.
Құрылыс құнының сметалық есебінің 4-7-тарауларына тізбесі тараулардың атауларына сәйкес келетін объектілер енгізіледі.
"Уақытша ғимараттар мен құрылыстар" 8-тарауға көлемі сметалық нормалар мен шығындардың тиісті жинағының нормалары бойынша немесе егер уақытша ғимараттар мен құрылыстар үшін есеп айырысуды нақты салынған объектілер үшін жүзеге асыру көзделген жағдайда, құрылысты ұйымдастыру жобасының (бұдан әрі - ҚҰЖ) деректеріне негізделген есеп бойынша анықталатын уақытша ғимараттар мен құрылыстарды салуға және бөлшектеуге арналған қаражат енгізіледі. Көрсетілген тәсілдерді бір мезгілде пайдалануға жол берілмейді.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың аумағында немесе оған жанасатын жаңа цехтардың, өндірістердің, шаруашылықтардың, коммуникациялардың алаңдарына реконструкциялау, кеңейту, жаңғырту, кейіннен кәдеге жарату, екінші кезектерді салу, күрделі жөндеу жүргізу кезінде уақытша ғимараттар мен құрылыстарға арналған қаражат сметалық нормаларға 0,8 коэффициентпен анықталады.
"Өзге жұмыстар мен шығындар" деген 9-тарауға осы нормативтік құжатқа 1-қосымшаны пайдалана отырып, өзге жұмыстарға арналған қаражат және ағымдағы бағадағы шығындар енгізіледі.
84. Тапсырыс берушіні жеткізу жабдығының, жиһазы мен инвентарінің жалпы құны қажет болған жағдайда және егер бұл жобалауға арналған тапсырмада анықталса, әрбір объект бойынша тапсырыс берушіні жеткізу жабдығының, жиһазы мен инвентарінің құнының қорытынды мәні анықтамалық (оның ішінде) келтірілген объектілік сметалардың тиісті жолдарының мәндерін қосумен анықталады. Тапсырыс берушінің жиһаздың, инвентардің жабдығынжеткізу құны құрылыс құнының сметалық есебінің қорытындысы бойынша анықтама түрінде (оның ішінде) көрсетілуі мүмкін.
85. Күтпеген жұмыстарға арналған қаражат және мердігерлік жұмыстарға арналған шығындар құрылыс құнының сметалық есебінің 1÷9-тараулары бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстары құнының 2 процент мөлшерінде анықталады. Қаражат құрылыс құнының сметалық есебінің 4, 7-бағандары бойынша көрсетіледі.
Белгіленген қатты шарттық бағасы бар шарттар бойынша орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу кезінде күтпеген жұмыстарға арналған қаражат және орындалған жұмыстарды қабылдау актілеріндегі шығындар таратып жазылмайды және тапсырыс беруші белгіленген норма бойынша төлейді.
Шамамен (ашық) шарттық бағадағы шарттар бойынша нақты орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу кезінде құрылыс құнының сметалық есебінде көзделген күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражат тапсырыс берушінің иелігінде қалады және көрсетілген қаражатты пайдалану қажеттілігінің әрбір жағдайы үшін жеке ресімделетін жобаны бекіткен/бекіткен органның/ұйымның ресми рұқсатымен пайдаланылады.
Құрылыс аяқталғаннан және объектіні пайдалануға қабылдағаннан кейін пайдаланылмаған күтпеген жұмыстарға арналған қаражаттың бір бөлігі және шығындар тапсырыс берушінің иелігінде қалады және тиісті бюджетке қайтаруға жатады.

В том случае, когда разрабатывается отдельный проект со сметным расчетом стоимости строительства таких объектов, как котельная, линия электропередачи, тепловые сети, благоустройство, дороги и другие, которые обычно указываются в главах 3 – 7 сметного расчета стоимости строительства к комплексному проекту, сметная стоимость этих объектов (стоимость строительно-монтажных работ, затрат и услуг по этим объектам) включается в главу 2 как для основных объектов.
В главы 4 – 7 сметного расчета стоимости строительства включаются объекты, перечень которых соответствует наименованиям глав.
В главу 8 "Временные здания и сооружения" включаются средства на возведение и разборку титульных временных зданий и сооружений, размер которых определяется по нормам соответствующего сборника сметных норм и затрат или по расчету, основанному на данных проекта организации строительства (далее – ПОС) в случае, если расчеты за временные здания и сооружения намечается осуществлять за фактически построенные объекты. Одновременное использование указанных способов не допускается.
Средства на временные здания и сооружения при проведении реконструкции, расширении, модернизации, постутилизации, строительстве вторых очередей на территории действующих предприятий или примыкающих к ней площадкам новых цехов, производств, хозяйств, коммуникаций, капитальном ремонте определяются с коэффициентом 0,8 к сметным нормам.
В главу 9 "Прочие работы и затраты" включаются средства на прочие работы и затраты в текущих ценах с использованием приложения 1 к настоящему Нормативному документу.
84. Общая стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика при необходимости и, если это определено в задании на проектирование, определяется суммированием значений соответствующих строк объектных смет, где справочно (в том числе) приведены итоговые значения стоимости оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика по каждому объекту. Стоимость оборудования мебели, инвентаря поставки заказчика может показываться справочно (в том числе) за итогом сметного расчета стоимости строительства.
85. Средства на непредвиденные работы и затраты для подрядных работ, определяются в размере 2% процента от стоимости строительно-монтажных работ по главам 1 – 9 сметного расчета стоимости строительства. Средства показываются по графам 4,7 сметного расчета стоимости строительства.
При расчетах за выполненные работы по договорам с установленной твердой договорной ценой, средства на непредвиденные работы и затраты в актах приемки выполненных работ не расшифровываются и оплачиваются заказчиком по установленной норме.
При расчетах за фактически выполненные работы по договорам с приблизительной (открытой) договорной ценой средства на непредвиденные работы и затраты, предусмотренные в сметном расчете стоимости строительства, остаются в распоряжении заказчика и используются с официального разрешения органа/организации, утвердившего/утвердившей проект, оформляемого отдельно для каждого случая необходимости использования указанных средств.
Неиспользованная по завершении строительства и приемки объекта в эксплуатацию часть средств на непредвиденные работы и затраты остается в распоряжении заказчика и подлежит возврату в соответствующий бюджет.

86. Қосылған құн салығы құрылыс құнының сметалық есебіне енгізілетін барлық шығындар сомасынан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде қабылданады (6, 7-бағандарда ескеріледі).
87. Егер объектіні салу әртүрлі күнтізбелік жылдары (ауыспалы объект) жүзеге асырылған жағдайда, онда осы нормативтік құжаттың 15-тармағына сәйкес құрылыстың нормативтік ұзақтығына және құрылыстың басталуына байланысты жылдар бойынша бөле отырып, құрылыс құнының есебі жүргізіледі. Құрылыстың басталу мерзімі тапсырыс беруші жобалау ұйымына бастапқы деректері бар немесе сметалық құжаттаманы жасау кезінде жобалау процесінде ұсынады.
Жылдар бойынша бөлу 1-9 (4-7-бағандар) тараулар бойынша қорытындыдан келесі тәртіппен дәйекті түрде жүргізіледі:
жобаны әзірлеу кезеңіндегі ағымдағы бағалардағы 1-9-тараулар бойынша қорытынды көрсетіледі, содан кейін жылдар бойынша бөлу жүргізіледі ("оның ішінде:" құрылыс үшін құн индекстерін ескере отырып, тиісті жылға), бөлуді ескере отырып, 1-9-тараулар бойынша қорытынды көрсетіледі және бұдан әрі осы нормативтік құжаттың 70-тармағында жазылған тәртіпке ұқсас қорытындылар есептеледі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Қосылған құн салығын ескере отырып, ағымдағы бағалардағы құрылыс құнының сметалық есебі бойынша құны белгіленген тәртіппен бекітілген жоба (жобалау-сметалық құжаттама) бойынша ғимараттар мен құрылыстар құрылысының жалпы құнын анықтайды және тапсырыс беруші мердігерлік жұмыстарды сатып алу үшін бөлетін ақша қаражатының лимиті болып табылады.
89. Объектінің құрылысына немесе оның кезегіне (іске қосу кешеніне) арналған жобаға жиынтық сметалық есеп осы нормативтік құжатқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады. Жиынтық сметалық есеп ағымдағы бағаларда жасалады және жоба (жобалау-сметалық құжаттама) бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған тапсырыс беруші қаражатының жалпы лимитін анықтайды.
90. Жиынтық сметалық есепте қаражат келесі бөлімдер бойынша бөлінеді:
I бөлім. Жобалау;
II бөлім. Мердігерлік жұмыстардың сметалық құны;
III бөлім. Инжинирингтік қызметтер;
Қосылған құн салығы.
91. "Жобалау" бөліміне техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге, жобалау-іздестіру жұмыстарына және техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптауға арналған қаражат енгізіледі:

86. Налог на добавленную стоимость принимается в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан, от суммы всех затрат, включаемых в сметный расчет стоимости строительства (учитывается в графах 6,7).
87. В случае если строительство объекта осуществляется в разные календарные годы (переходящий объект), то, в соответствии с пунктом 15 настоящего Нормативного документа, производится расчет стоимости строительства с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и начала строительства. Срок начала строительства заказчик представляет проектной организации с исходными данными или в процессе проектирования при составлении сметной документации.
Разбивка по годам производится от итога по главам 1-9 (графы 4-7) последовательно в следующем порядке:
показывается итог по главам 1-9 в текущих ценах на период разработки проекта, затем производится разбивка по годам ("в том числе:" на соответствующий год с учетом индексов стоимости для строительства), показывается итог по главам 1-9 с учетом разбивки и далее считаются итоги аналогично порядку, изложенному в пункте 70 настоящего Нормативного документа.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Стоимость по сметному расчету стоимости строительства в текущих ценах с учетом налога на добавленную стоимость определяет в целом стоимость строительства зданий и сооружений по утвержденному в установленном порядке проекту (проектно-сметной документации) и является лимитом денежных средств, который заказчик выделяет для закупок подрядных работ.
89. Сводный сметный расчет к проекту на строительство объекта или его очереди (пусковому комплексу) составляется по форме согласно приложению 5 к настоящему Нормативному документу. Сводный сметный расчет составляется в текущих ценах и определяет общий лимит средств заказчика для строительства зданий и сооружений по проекту (проектно-сметной документации).
90. В сводном сметном расчете средства распределяются по следующим разделам:
Раздел I. Проектирование;
Раздел II. Сметная стоимость подрядных работ;
Раздел III. Инжиниринговые услуги;
Налог на добавленную стоимость.
91. В раздел "Проектирование" включаются средства на разработку технико-экономического обоснования, проектно-изыскательские работы и экспертизу технико-экономического обоснования, проектной (проектно-сметной документации):

құрылысқа арналған инженерлік іздестірулердің құны Қазақстан Республикасында құрылысқа арналған инженерлік іздестірулердің құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа (осы бұйрыққа 6-қосымша) сәйкес құрылысқа арналған инженерлік іздестірулердің бағалар жинағының негізінде анықталады. Құралдар 6, 7-бағандарда көрсетіледі;
техникалық-экономикалық негіздемені, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу құны Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа (осы бұйрыққа 5-қосымша) сәйкес құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағының тиісті бөлімдері бойынша анықталады. Құралдар 6, 7-бағандарда көрсетіледі;
техникалық-экономикалық негіздеме, жобалау (жобалау-сметалық құжаттама) сараптамасының құны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 780 бұйрығымен бекітілген объектілерді салу жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын анықтау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12681 болып тіркелген) сәйкес анықталады. Құралдар 6, 7-бағандарда көрсетіледі.
Жиынтық сметалық есепте жобалауға арналған қаражат сатып алу қорытындылары бойынша жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілермен жасалған шарттар бойынша емес, алынған есептердің (қаражаттың нормативтік лимиті) нәтижелері бойынша көрсетіледі.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге және сараптауға арналған қаражат жиынтық сметалық есепте жобалау-сметалық құжаттаманың құрамында көрсетілмейді.
92. Жиынтық сметалық есептің II бөліміне құрылыс құнының сметалық есебі бойынша объектінің құрылысына арналған қаражат енгізіледі. Болжанбаған шығындарды ескере отырып және қосылған құн салығын есепке алмағанда ағымдағы бағалардағы жиынтық сома құрылыс құнының сметалық есебінен тиісті бағандар бойынша жиынтық сметалық есептің II бөліміне көшіріледі.
93. Инжинирингтік қызметтерге (жобаны басқару, техникалық қадағалау, авторлық қадағалау) арналған қаражат сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нормативтер бойынша анықталады. Құралдар 6, 7-бағандарда көрсетіледі.
94. Жиынтық сметалық есеп бойынша қосылған құн салығы жиынтық сметалық есепке енгізілетін барлық шығындар сомасынан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде қабылданады (6, 7-бағандарда ескеріледі).

стоимость инженерных изысканий для строительства определяется на основании сборника цен на инженерные изыскания для строительства, в соответствии с Нормативным документом по определению стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан (приложение 6 к настоящему приказу). Средства показываются в графах 6,7;
стоимость разработки технико-экономического обоснования, проектной (проектно-сметной) документации определяется по соответствующим разделам сборника цен на проектные работы для строительства в соответствии с Нормативным документом по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан (приложение 5 к настоящему приказу). Средства показываются в графах 6,7;
стоимость экспертизы технико-экономического обоснования, проектной (проектно-сметной документации) определяется в соответствии с Правилами определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 780 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12681). Средства показываются в графах 6,7.
В сводном сметном расчете средства на проектирование показываются по результатам полученных расчетов (нормативный лимит средств), а не по договорам, заключенным с поставщиками работ и услуг по итогам закупок.
Средства на разработку и экспертизу технико-экономического обоснования в сводном сметном расчете в составе проектно-сметной документации не показываются.
92. В раздел II сводного сметного расчета включаются средства на строительство объекта по сметному расчету стоимости строительства. Итоговая сумма в текущих ценах с учетом непредвиденных затрат и без учета налога на добавленную стоимость из сметного расчета стоимости строительства переносится в раздел II сводного сметного расчета по соответствующим графам.
93. Средства на инжиниринговые услуги (управление проектом, технический надзор, авторский надзор) определяются по нормативам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства. Средства показываются в графах 6,7.
94. Налог на добавленную стоимость по сводному сметному расчету принимается в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан от суммы всех затрат, включаемых в сводный сметный расчет (учитывается в графах 6,7).
95. Стоимостью строительства объекта считается общая сметная стоимость с учетом налога на добавленную стоимость по сводному сметному расчету.

6-тарау. Сметалық құжаттаманы ресімдеудің жалпы ережелері
96. Есептеу нәтижелері және сметалық құжаттардағы қорытынды деректер келесі тәртіппен келтіріледі:
жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) қорытынды сандар бүтін теңгеге дейін дөңгелектенеді; жолма-жол (аралық) сандар ақша түрінде екі белгіге дейін және еңбек шығынында 4 белгіге дейін дөңгелектенеді;
объектілік сметаларда (объектілік сметалық есептерде) жергілікті сметалардан (жергілікті сметалық есептерде) қорытынды сандар үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеп мың теңгемен көрсетіледі;
құрылыс құнының жиынтық сметалық есептерінде және сметалық есептерінде объектілік сметалардан (объектілік сметалық есептемелерден) жиынтық сомалар үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеумен мың теңгемен көрсетіледі;
шығындар мәліметтерінде жиынтық сметалық есептемелерден жиынтық сома үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеумен миллион теңгемен көрсетіледі.
Дәл осындай тәртіппен есептеу нәтижелері және құрылыс құнының есептеріндегі қорытынды деректер келтіріледі.
97. Сандарды дөңгелектеу кезінде келесі ереже қолданылады:
егер бөлінетін цифрлардың біріншісі 5 саннан көп болса, онда қалдырылатын цифрлардың соңғысы күшейтіледі,яғни бірлікке артады. Сондай-ақ, іріктелетін цифрлардың біріншісі 5-ке тең, ал одан кейін бір немесе бірнеше таңбалы сандар бар кезде де күшейту болжанады;
егер кесілетін цифрлардың біріншісі 5-тен аз болса, онда күшейту жүргізілмейді.
98. Егер 5 саны кесілсе, ал одан кейін маңызды сандар болмаса, дөңгелектеу жақын жұп санға орындалады, басқаша айтқанда, соңғы қалдырылатын сан өзгеріссіз қалады, егер ол жұп болса және ол тақ болған жағдайда күшейтіледі.
99. Сметалық құжаттаманы жасау кезінде оны белгілі бір тәртіппен нөмірлеу жүзеге асырылады.
Жергілікті сметаларды (жергілікті сметалық есептерді) нөмірлеу объектілік сметаны (объектілік сметалық есепті) қалыптастыру кезінде құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің қай тарауына енгізілуін ескере отырып жүргізіледі.
Алаңдық сипаттағы құрылыс басым экономика салаларында жергілікті сметаларды (жергілікті сметалық есептеулерді) нөмірлеу алғашқы екі сан құрылыс құнының сметалық есебі тарауының нөміріне, екінші екі сан - тараудағы жол нөміріне, үшінші екі сан осы объектілік сметадағы (объектілік сметалық есептегі) жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептегі) реттік нөмірін білдіреді (мысалы, № 02-04-12 жергілікті смета). Мұндай нөмірлеу жүйесі бойынша объектілік сметалардың (объектілік сметалық есептердің) нөмірлері жергілікті сметалардың (жергілікті сметалық есептердің) нөмірлеріне сәйкес келетін соңғы екі санды қамтымайды (мысалы, объектілік смета № 02-04).
Желілік сипаттағы ірі кешенді құрылыстар басым экономика салаларында нөмірлеу кезекті нөмірлер бойынша жүргізілуі мүмкін, онда құрылыс құнының сметалық есебінің номенклатурасындағы белгілі бір кезекті нөмір барлық осындай жолдар үшін объектінің бір түріне сәйкес келеді.

Глава 6. Общие правила оформления сметной документации
96. Результаты вычислений и итоговые данные в сметной документации приводятся в следующем порядке:
в локальных сметах (локальных сметных расчетах) итоговые цифры округляются до целых тенге; построчные (промежуточные) цифры округляются до двух знаков при денежном выражении и до 4 знаков – в затратах труда;
в объектных сметах (объектных сметных расчетах) итоговые цифры из локальных смет (локальных сметных расчетов) показываются в тысячах тенге с округлением до трех знаков после запятой;
в сводных сметных расчетах и сметных расчетах стоимости строительства итоговые суммы из объектных смет (объектных сметных расчетов) показываются в тысячах тенге с округлением до трех знаков после запятой;
в сводках затрат итоговые суммы из сводных сметных расчетов показываются в миллионах тенге с округлением до трех знаков после запятой.
В таком же порядке приводятся результаты вычислений и итоговые данные в расчетах стоимости строительства.
97. При округлении чисел применяется следующее правило:
если первая из отделяемых цифр больше, чем число 5, то последняя из оставляемых цифр усиливается, то есть, увеличивается на единицу. Усиление также предполагается и тогда, когда первая из убираемых цифр равна 5, а за ней имеется одна или некоторое количество значащих цифр;
в случае если первая из отсекаемых цифр меньше чем 5, то усиления не производится.
98. Если отсекается цифра 5, а за ней не имеется значащих цифр, то округление выполняется на ближайшее четное число, другими словами, последняя оставляемая цифра остается неизменной, если она четная, и усиливается в случае, если она нечетная.
99. При составлении сметной документации осуществляется ее нумерация в определенном порядке.
Нумерация локальных смет (локальных сметных расчетов) производится при формировании объектной сметы (объектного сметного расчета) с учетом того, в какую главу сводного сметного расчета стоимости строительства она (он) включается.
В отраслях экономики, где преобладают стройки площадочного характера, нумерация локальных смет (локальных сметных расчетов) производится таким образом, что первые две цифры соответствуют номеру главы сметного расчета стоимости строительства, вторые две цифры – номеру строки в главе, третьи две цифры означают порядковый номер локальной сметы (локального сметного расчета) в данной объектной смете (объектном сметном расчете), (например, локальная смета № 02-04-12). Номера объектных смет (объектных сметных расчетов) по такой системе нумерации не включают в себя последние две цифры, соответствующие номерам локальных смет (локальных сметных расчетов), (например, объектная смета № 02-04).
В отраслях экономики, где преобладают крупные комплексные стройки линейного характера, нумерация может производиться по очередным номерам, где определенному очередному номеру в номенклатуре сметного расчета стоимости строительства соответствует один и тот же для всех таких строек вид объекта.

100. Сметалық құжаттама МЕМСТ 21.101 "ҚЖҚЖ. Жобалық және жұмыс құжаттамасына қойылатын негізгі талаптар" нормативінің талаптарына сәйкес орындалады.
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі нормативтік
құжатқа
1-қосымша
Құрылыс құнының сметалық есебіне енгізілетін өзге де жұмыстар мен шығындар тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 25.01.2022 № 8-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Тараулардың, жұмыстар мен шығындардың атауы
Қазақстан Республикасы заңнамасының саласын көрсете отырып, ағымдағы бағалардағы өзге жұмыстар мен шығындар құнын айқындау және негіздеу тәсілі
1
2
3
Мердігер орындайтын өзге де шығындар мен жұмыстар

100. Сметная документация выполняется в соответствии с требованиями ГОСТ 21.101 "СПДС. Основные требования к проектной и рабочей документации".
Приложение 1
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
Прочие работы и затраты, включаемые в Сметный расчет стоимости строительства
Сноска. Прочие работы и затраты с изменением, внесенным приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.01.2022 № 8-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование глав, работ и затрат
Способ определения и обоснование стоимости прочих работ и затрат в текущих ценах с указанием области законодательства Республики Казахстан
1
2
3
Прочие затраты и работы, выполняемые подрядчиком

1-тарау. Құрылыс аумағын дайындау
1.1
Ғимараттар мен құрылыстардың негізгі осьтерін бөлу, оларды табиғи жағдайға ауыстыру және пункттер мен белгілермен бекіту жөніндегі шығындар.
Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге бағалар жинағы негізінде анықталады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі)
1.2
Құрылыстарды, үйлер мен ғимараттарды, инфрақұрылым объектілерін, үйлер мен ғимараттардың конструктивтік элементтерін, абаттандыру элементтерін және т. б. физикалық бұзуға (бөлшектеуге) байланысты шығындар
Есептеу сметалық шешім (объектіні бұзуға (бөлшектеуге) арналған жоба, бұзу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жобасы (ЖҰЖ), құрылысты ұйымдастыру жобасы, (ҚҰЖ), құрылыстарды бұзуға арналған актінің, өзге де негіздемелердің негізінде ақаулық ведомость) (4, 6 және 7- бағандарда көрсетіледі) негізінде жүргізіледі.

Глава 1. Подготовка территории строительства
1.1
Затраты по разбивке основных осей зданий и сооружений, переносу их в натуру и закреплению пунктами и знаками.
Определяются на основе сборника цен на инженерные изыскания для строительства (указываются в графах 6 и 7).
1.2
Затраты, связанные с физическим сносом (демонтажем) строений, зданий и сооружений, объектов инфраструктуры, конструктивных элементов зданий и сооружений, элементов благоустройства и др.
Расчет производится по смете на основании проектного решения (проекта на снос (демонтаж) объекта, проекта организации работ (ПОР) по сносу и демонтажу, проекта организации строительства (ПОС), дефектной ведомости на основании акта на снос строений, иных обоснований) (указываются в графах 4, 6 и 7).

8-тарау. Уақытша ғимараттар мен құрылыстар
8.1
Уақытша ғимараттар мен құрылыстарға арналған қаражат
ҚР ҚШН 8.04-05-2015 сметалық нормалары бойынша немесе ҚҰЖ деректеріне негізделген есеп бойынша анықталады (4, 7-бағандарда көрсетіледі).
8.2
Құрылыс, трасса бойындағы жолдар және т. б. айналасындағы құрылыс алаңынан тыс уақытша кірме жолдарды салуға және күтіп ұстауға арналған қаражат
ҚҰЖ бойынша тиісті негіздеме болған кезде сметалық есеппен ҚР ҚШН 8.04-05-2015 сәйкес анықталады. Құралдар 4, 7-бағандарда көрсетіледі.

Глава 8. Временные здания и сооружения
8.1
Средства на временные здания и сооружения
Определяются по сметным нормам НДЗ РК 8.04-05-2015 или по расчету, основанному на данных ПОС. (указываются в графах 4, 7).
8.2
Средства на строительство и содержание временных подъездных дорог за пределами строительной площадки вокруг стройки, притрассовых дорог и т.п.
Определяются сметным расчетом при соответствующем обосновании по ПОС в соответствии с НДЗ РК 8.04-05-2015. Средства указываются в графах 4, 7.

9-тарау. Өзге де жұмыстар мен шығындар
9.1
Құрылыстың температуралық аймағының климаттық жағдайларына байланысты құрылыс-монтаждау (жөндеу-құрылыс) жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығындар
Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі жалпы ережелерге сәйкес айқындалады (4 және 7-бағандарда ескеріледі).
9.2
Техниканы жұмылдыру және демобилизациялауға арналған шығындар (машиналар мен тетіктердің машина сағаты құнында ескерілген елді мекен мен құрылыс шегінде қайта көшіруді қоспағанда)
Жергілікті мердігерлік ұйымдардың қуаттарын ұтымды пайдалану шарттарына сүйене отырып, ал олар жеткіліксіз болған жағдайда құрылыс орнына жақын орналасқан өңірлерден ҚҰЖ шешімдеріне сәйкес жергілікті сметалық есеппен анықталады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
9.3
Құрылыс аяқталғаннан кейін оларды қалпына келтіре отырып, жұмыс істеп тұрған тұрақты және салынып жатқан автомобиль жолдарын күтіп-ұстауға арналған шығындар.
Құрылысты ұйымдастыру жобасы бойынша тиісті негіздеме кезінде жергілікті сметалық есеппен анықталады (4 және 7-бағандарда көрсетіледі).
9.4
Құрылыс және монтаж ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау жөніндегі шығындар немесе қалалық жолаушылар көлігінің арнайы маршруттарын ұйымдастыру жөніндегі шығыстардың өтемақысы
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындарды анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының негізінде сметалық есептермен анықталады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі)
9.5
Вахталық әдіспен жұмыстарды орындауға байланысты шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындарды анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының негізінде сметалық есептермен анықталады. Вахталық жұмысшыларды вахта орнына дейін тасымалдауға және жолда болған кезеңде тәуліктік ақы төлеуге арналған шығындар Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасы талаптарының орындалуын ескере отырып, сметалық есептермен анықталады (6 және 7-бағандар бағандарда көрсетіледі)
9.6
Құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберуге байланысты шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындарды анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының негізінде сметалық есептермен анықталады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі)
9.7
Ғимараттар мен құрылыстардың орын ауыстыруына және деформациялануына геодезиялық бақылау жүргізуге
Құрылысты ұйымдастыру жобасының және жұмыстарды жүргізу жобасының негізінде сметалық есеп бойынша, құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындарды анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес (6, 7-бағандарда көрсетіледі)
9.8
Экологиялық апат және радиациялық қатер аймақтарында қосымша еңбекақы төлеуге
Қазақстан Республикасы заңнамасының негізінде анықталады (6, 7-бағандарда көрсетіледі)
9.9
Сметалық нормативтерде ескерілмеген шығындардың жекелеген түрлері, оның ішінде құрылыс қызметінен Қалдықтарды кәдеге жарату мен көмуге арналған қаражат
Сметалық есептермен ҚҰЖ шешімдері және/немесе басқа да негіздеуші талаптар (заңнамалық, ведомстволық, нормативтік) негізінде анықталады.)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі нормативтік
құжатқа
2-қосымша
4-нысан
Құрылыс атауы ___________________________________________________
Объектінің атауы _________________________________________________
Жергілікті смета № _____
(Жергілікті сметалық есеп)
_______________________________________
(жұмыстар мен шығындар атауы)
Негізі:
Сметалық құны _______________ мың теңге
Сметалық жалақы _____________ мың теңге
Нормативтік еңбек сыйымдылығы _____ мың адам-сағ.
20 _ _ жылғы ағымдағы бағаларда жасалды.
Р/с №
Нормалардың шифры, ресурс коды
Жұмыстар мен шығындар атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлік құны, теңге
Жалпы құны, теңге
Үстеме шығыстар, теңге
Қосымша шығыстар мен сметалық пайданың барлық құны, теңге
Барлығы
машиналарды пайдалану
Барлығы
машиналарды пайдалану
материалдар
жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы
машинистердің жалақысы
жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы
машинистердің жалақысы
жабдықтар, жиһаз, инвентарь
Сметалық пайда, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Смета бойынша жиыны:
оның ішінде:
жұмыс құрылысшылардың жалақысы
машиналарды пайдалануға арналған шығындар,
оның ішінде машинистердің жалақысы
материалдар, бұйымдар мен конструкциялар
құрал-жабдықтар
үстеме шығыстар
сметалық пайда
Құрастырды _____________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерді ________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі нормативтік
құжатқа
3-қосымша
3-нысан
Құрылыс атауы _________________________________________________________
Объектілік смета №________
(Объектілік сметалық есеп)
______________________________________құрылысына
(объектінің атауы)
Жұмыстар мен шығындардың сметалық құны ________ мың теңге
Нормативтік еңбек сыйымдылығы __________ мың адам-сағат
Сметалық жалақы __________ мың теңге
Бірлі-жарым құнның есептік өлшеуіші ____________
Көрсеткіш бірлік құны____________ мың теңге/есептік өлшеуіш
20 _ _ жылғы жағдай бойынша ағымдағы бағаларда жасалды.
Р/с №
Сметалар мен есептеулер нөмірлері
Жұмыстар мен шығындар атауы
Сметалық құны, мың теңге
Нормативтік еңбек сыйымдылығы, мың адам-сағат
Сметалық жалақы, мың теңге
Бірлі-жарым құн көрсеткіштері
құрылыс-монтаждау жұмыстары
жабдықтар, жиһаз, инвентарь
өзге де шығындар
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
Оның ішінде тапсырыс берушінің (анықтамалық) (қажет болған жағдайда) жеткізу жабдығы, жиһазы және инвентарі
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Бөлім ____________________ бастығы ___________________________________
(атауы))                  қолы (аты-жөні, тегі)
Құрастырды _________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерді ____________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі нормативтік
құжатқа
4-қосымша
2-нысан
Тапсырыс беруші ____________________________________________
(ұйымның атауы)
Бекітілген
Құрылыс құнының сметалық есебі___________ мың теңге
оның ішінде:
қосылған құн салығы____________ мың теңге
________________________________________________________________
(бекіту туралы құжатқа сілтеме)
20__ жылғы "___"_____________
Құрылыс құнының сметалық есебі
________________________________________
(құрылыс атауы)
20 _ _ жылғы жағдай бойынша ағымдағы бағаларда жасалды.
Р/с
Сметалар мен есептеулердің нөмірлері, өзге де құжаттар
Тараулардың, объектілердің, жұмыстардың және шығындардың атаулары
Сметалық құны, мың теңге
Жалпы сметалық құны, мың теңге
Құрылыс-монтаждау жұмыстары
Жабдықтар, жиһаз және инвентарь
Басқа да жұмыстар мен шығындар
1
2
3
4
5
6
7
1
1-тарау.
Құрылыс аумағын дайындау
+
+
+
1-тарау бойынша жиыны
+
+
+
2
2-тарау.
Құрылыстың негізгі объектілері
+
+
+
2-тарау бойынша жиыны
+
+
+
3
3-тарау.
Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер
+
+
+
3-тарау бойынша жиыны
+
+
+
4
4-тарау.
Энергетикалық шаруашылық объектілері
+
+
+
4-тарау бойынша жиыны
+
+
+
5
5-тарау.
Көлік шаруашылығы және байланыс объектілері
+
+
+
5-тарау бойынша жиыны
+
+
+
6
6-тарау.
Сумен жабдықтаудың, кәріздің, жылумен жабдықтаудың және газбен жабдықтаудың сыртқы желілері мен құрылыстары
+
+
+
6-тарау бойынша жиыны
+
+
+
7
7-тарау.
Аумақты абаттандыру және көгалдандыру
+
+
+
7-тарау бойынша жиыны
+
+
+

Глава 9. Прочие работы и затраты
9.1
Дополнительные затраты при производстве строительно-монтажных (ремонтно-строительных) работ, связанные с климатическими условиями температурной зоны стройки
Определяются в соответствии с общими положениями по применению элементных сметных норм на строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы (учитываются в графах 4 и 7).
9.2
Затраты на мобилизацию и демобилизацию техники (за исключением перебазировки в пределах населенного пункта и стройки, учтенной в стоимости машино-часа машин и механизмов)
Определяются локальным сметным расчетом в соответствии с решениями ПОС исходя из условия рационального использования мощностей местных подрядных организаций, а при их недостаточности из близлежащих к месту строительства регионов (указываются в графах 6 и 7)
9.3
Затраты на содержание действующих постоянных и строящихся автомобильных дорог с восстановлением их после окончания строительства.
Определяются локальным сметным расчетом при соответствующем обосновании по проекту организации строительства (указываются в графах 4 и 7)
9.4
Затраты по перевозке автомобильным транспортом работников строительных и монтажных организаций или компенсация расходов по организации специальных маршрутов городского пассажирского транспорта
Определяются сметными расчетами на основе проекта организации строительства, в соответствии с нормативным документом по определению дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 6 и 7)
9.5
Затраты, связанные с выполнением работ вахтовым методом
Определяются сметными расчетами на основании проекта организации строительства, в соответствии с нормативным документом по определению дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства. Затраты на перевозку вахтовых рабочих до места вахты и оплату суточных в период нахождения в пути определяются сметными расчетами с учетом выполнения требований трудового законодательства Республики Казахстан (указываются в графах 6 и 7)
9.6
Затраты, связанные с командированием рабочих для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ
Определяются сметными расчетами на основании проекта организации строительства, в соответствии с нормативным документом по определению дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 6 и 7)
9.7
На проведение геодезических наблюдений за перемещением и деформациями зданий и сооружений
По сметному расчету на основании проекта организации строительства и проекта производства работ, в соответствии с нормативным документом по определению дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 6, 7)
9.8
На дополнительную оплату труда в зонах экологического бедствия и радиационного риска
Определяются на основании законодательства Республики Казахстан (указываются в графах 6, 7)
9.9
Отдельные виды затрат, не учтенные сметными нормативами, в том числе средства на утилизацию и захоронение отходов от строительной деятельности
Определяются сметными расчетами на основании решений ПОС и/или других обосновывающих требований (законодательных, ведомственных, нормативных)
Приложение 2
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
Форма 4
Наименование стройки ___________________________________________
Наименование объекта ___________________________________________
Локальная смета № _____
(Локальный сметный расчет) на _______________________________________
(наименование работ и затрат)
Основание:
Сметная стоимость _________________ тыс. тенге
Сметная заработная плата ___________ тыс. тенге
Нормативная трудоемкость __________ тыс. чел.-час
Составлен (а) в текущих ценах на 20___ год.
№ п/п
Шифр норм, код ресурса
Наименование работ и затрат
Единица измерения
Количество
Стоимость единицы, тенге
Общая стоимость, тенге
Накладные расходы, тенге
Всего стоимость с накладными расходами НР и СП сметной прибылью, тенге
Всего
эксплуатация машин
Всего
эксплуатация машин
Материалы
зарплата рабочих-строителей
зарплата машинистов
зарплата рабочих-строителей
зарплата машинистов
оборудование, мебель, инвентарь
Сметная прибыль, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ИТОГО по смете:
в том числе:
зарплата рабочих-строителей
затраты на эксплуатацию машин,
в том числе зарплата машинистов
материалы, изделия и конструкции
оборудование
накладные расходы
сметная прибыль
Составил _______________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил _____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 3
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
Форма 3
Наименование стройки ___________________________________________
Объектная смета №________
(Объектный сметный расчет) на строительство __________________________________
(наименование объекта)
Сметная стоимость работ и затрат __________ тыс. тенге
Нормативная трудоемкость __________ тыс. чел.-ч
Сметная заработная плата __________ тыс. тенге
Расчетный измеритель единичной стоимости __________
Показатель единичной стоимости ____________________ тыс. тенге/расчетный измеритель
Составлен (а) в текущих ценах по состоянию на 20__ год.
№ п/п
Номера смет и расчетов
Наименование работ и затрат
Сметная стоимость, тыс. тенге
Нормативная трудоемкость, тыс. чел.-ч
Сметная заработная плата, тыс. тенге
Показатели единичной стоимости
строительно-монтажных работ
оборудования, мебели, инвентаря
прочих затрат
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
В том числе оборудование, мебель и инвентарь поставки заказчика (справочно) (при необходимости)
Главный инженер проекта _____________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник ____________________ отдела ________________________________
(наименование)                  подпись (инициалы, фамилия)
Составил _____________________________________________________________
должность,                         подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность,                         подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 4
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
форма 2
Заказчик _____________________________________
(наименование организации)
Утвержден Сметный расчет стоимости строительства в сумме ___________ тыс. тенге
в том числе: налог на добавленную стоимость ____________ тыс. тенге
________________________________________________________________
(ссылка на документ об утверждении)
"___"_____________ 20__ год.
Сметный расчет стоимости строительства ________________________________________
(наименование стройки)
Составлен в текущих ценах по состоянию на 20__год.
№ п/п
Номера смет и расчетов, иные документы
Наименования глав, объектов, работ и затрат
Сметная стоимость, тыс. тенге
Общая сметная стоимость, тыс. тенге
Строительно-монтажных работ
Оборудования, мебели и инвентаря
Прочих работ и затрат
1
2
3
4
5
6
7
1
Глава 1.
Подготовка территории строительства
+
+
+
Итого по главе 1
+
+
+
2
Глава 2.
Основные объекты строительства
+
+
+
Итого по главе 2
+
+
+
3
Глава 3.
Объекты подсобного и обслуживающего назначения
+
+
+
Итого по главе 3
+
+
+
4
Глава 4.
Объекты энергетического хозяйства
+
+
+
Итого по главе 4
+
+
+
5
Глава 5.
Объекты транспортного хозяйства и связи
+
+
+
Итого по главе 5
+
+
+
6
Глава 6.
Наружные сети и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения и газоснабжения
+
+
+
Итого по главе 6
+
+
+
7
Глава 7.
Благоустройство и озеленение территории
+
+
+
Итого по главе 7
+
+
+

1. Ағымдағы бағадағы сметалық құны:
1.1. құрылыс-монтаждау жұмыстары
1.2. жабдықтар, жиһаз және мүкәммал
1.3. өзге де шығындар
Құрылыс құны,
оның ішінде қосылған құн салығы
Жобалау ұйымының басшысы __________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Бөлім ____________________ бастығы ___________________________________
(атауы))                        қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
анықтау жөніндегі нормативтік
құжатқа
7-қосымша
6-нысан
___________________________________________________________
(құрылыс атауы)
Іске қосу кешеніне кіретін объектілер құрылысының сметалық құнының ведомості
мың теңге
Іске қосу кешеніне енгізілген объектілер (ғимараттар мен құрылыстар) мен шығындар атауы
Объектілердің толық сметалық құны және жоба бойынша шығындар
Іске қосу кешеніне енгізілген объектілер мен шығындардың сметалық құны
Барлығы
оның ішінде:
Барлығы
оның ішінде:
құрылыс-монтаждау жұмыстары
жабдықтар, жиһаздар, инвентарлар
өзге де шығындар
құрылыс-монтаждау жұмыстары
жабдықтар, жиһаздар, инвентарлар
өзге де шығындар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы:
Оның ішінде іске қосу кешені объектілері бойынша (объектілердің атауы)
Жиыны:
Құрылыс құнының сметалық есебінің 1, 8-9-тарауларында көзделген қаражат:
Күтпеген жұмыстар мен шығындар
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
анықтау жөніндегі нормативтік
құжатқа
8-қосымша
7-нысан
Құрылыс атауы __________________________________________________
Объектінің атауы ________________________________________________
_______________________бойынша
Материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомості
___________________________________________________
(ғимараттың, үйдің, объектінің, құрылыстың атауы)
Негізі:
Жергілікті сметалар __________________
Р/с
Ресурстар кодтары
Ресурстар атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Тауардың шығу тегі (қазақстандық / шетелдік)
1
2
3
4
5
6
Материалдар (ранжирленген тәртіппен)
Жабдық (ранжирленген тәртіппен)
Құрастырды _________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерді ____________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
анықтау жөніндегі нормативтік
құжатқа
9-қосымша
1а-нысан
Тапсырыс беруші ____________________________________________________
(ұйымның атауы)
Құрылыс құнын есептеу
________________________________________
(құрылыс атауы)
20 _ _ жылғы жағдай бойынша ағымдағы бағаларда жасалды.
Р/с
Норматив шифры, есеп айырысу нөмірі, өзге де құжаттар
Объектінің, жұмыстардың, шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Құны, мың теңге
бірлік
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп айырысу бойынша жиыны
ҚР Салық кодексі
Қосылған құн салығы
Есеп бойынша барлығы
Оның ішінде ҚҚС есебінсіз тапсырыс берушінің жеткізу жабдықтары, жиһазы және инвентарлары (анықтамалық) (қажет болған жағдайда)
Ұйым басшысы _______________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі, ұйымның мөрі)))
Құрастырды __________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тексерді _____________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
2-қосымша
Құрылыстағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжат

1. Сметная стоимость в текущих ценах:
1.1. строительно-монтажных работ
1.2. оборудования, мебели и инвентаря
1.3. прочих затрат
Стоимость строительства,
в том числе налог на добавленную стоимость
Руководитель проектной организации ______________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Главный инженер проекта ________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник __________________ отдела _____________________________
(наименование)             подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 7
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
Форма 6
___________________________________________________________
(наименование стройки)
Ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс
тыс. тенге
Наименование объектов (зданий и сооружений) и затрат, включенных в пусковой комплекс
Полная сметная стоимость объектов и затрат по проекту
Сметная стоимость объектов и затрат, включенных в пусковой комплекс
Всего
в том числе:
Всего
в том числе:
строительно-монтажных работ
оборудования, мебели, инвентаря
прочих затрат
строительно-монтажных работ
оборудования, мебели, инвентаря
прочих затрат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего:
В том числе по объектам пускового комплекса (наименование объектов)
Итого:
Средства, предусмотренные в главах 1, 8–9 сметного расчета стоимости строительства:
Непредвиденные работы и затраты
Главный инженер проекта _________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 8
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
Форма 7
Наименование стройки ________________________________________________
Наименование объекта ________________________________________________
Сводная ведомость материальных ресурсов и оборудования по
_______________________ ___________________________________________________
(наименование здания, сооружения, объекта, стройки)
Основание:
Локальные сметы__________________
№ п/п
Коды ресурсов
Наименование ресурсов
Единица измерения
Количество
Происхождение товара (казахстанское / иностранное)
1
2
3
4
5
6
Материалы (в ранжированном порядке)
Оборудование (в ранжированном порядке)
Составил _______________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ______________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 9
к Нормативному документу
по определению сметной
стоимости строительства в
Республике Казахстан
форма 1а
Заказчик ____________________________________________________
(наименование организации)
Расчет стоимости строительства ________________________________________
(наименование стройки)
Составлен в текущих ценах по состоянию на 20__год.
№ п/п
Шифр норматива, номер расчета, иные документы
Наименование объекта, работ, затрат
Единица измерения
Количество
Стоимость, тыс. тенге
единицы
всего
1
2
3
4
5
6
7
Итого по расчету
Налоговый кодекс РК
Налог на добавленную стоимость
Всего по расчету
В том числе оборудование, мебель и инвентарь поставки заказчика без учета НДС (справочно) (при необходимости)
Руководитель организации ____________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия, печать организации (при наличии))
Составил __________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил __________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 2
к приказу председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Нормативный документ по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве

1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыстағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі – Нормативтік құжат) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын есептеу кезінде үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындауға арналған.
2. Нормативтік құжаттың мақсаты мемлекеттік инвестициялар есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер үшін ағымдағы бағалардағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындау жөніндегі бірыңғай әдістемелік негіз жасау болып табылады. Қаржыландырудың басқа көздері есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша осы Нормативтік құжаттың ережелерінің ұсынымдық сипаты болады және анықтама материалы ретінде пайдаланылуы мүмкін.
3. Осы Нормативтік құжаттың нормативтік-әдістемелік ережелері ағымдағы бағаларда құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның талаптарына негізделген.
4. Нормативтік құжат құрылыс-монтаж жұмыстарын жоспарлау, жобалау, орындау сатыларында құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде, сондай-ақ, мердігер ұйымдардың мердігерлік жұмыстарды сатып алуларға қатысуы кезінде құрылыс объектілері бойынша баға ұсыныстарын дайындауы кезінде құрылыстың барлық қатысушыларының (жобалау ұйымдарының, тапсырыс берушілер мен мердігерлер ұйымдарының) үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындауына арналған.
5. Нормативтік құжат:
1) жалпы ережелерді;
2) үстеме шығыстар нормаларын жіктеуді;
3) үстеме шығыстардың шамасы есебінің әдістемесін;
4) сметалық пайданың есебі әдістемесін қамтиды.
6. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылыс алаңы – ұйымдық оқшауланған учаскені білдіретен жоба бойынша белгілі бір объектінің немесе объектілер кешенінің құрылысы үшін бөлінген аумақ;
2) мердігер (құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаушы) – салынып жатқан объектіде өз күшімен құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындайтын құрылыс ұйымы және/немесе оның құрылымдық бөлімшесі. Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметінің тиісті түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар (бірлескен кәсіпорындарды қоса алғанда) мердігерлер бола алады.
3) құрылыс өнімі – сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметінің аралық және (немесе) соңғы нәтижесі;

1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с требованиями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан и предназначен для определения величины накладных расходов и сметной прибыли при исчислении сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
2. Целью Нормативного документа является создание единой методической основы по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в текущих ценах для объектов, возводимых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственнного сектора. По объектам, возводимым за счет других источников финансирования, положения настоящего Нормативного документа носят рекомендательный характер и могут использоваться в качестве справочного материала.
3. Нормативно-методические положения настоящего Нормативного документа основаны на требованиях действующей сметно-нормативной базы по определению сметной стоимости строительства в текущих ценах.
4. Нормативный документ предназначен для определения величины накладных расходов и сметной прибыли всеми участниками строительства (проектными организациями, организациями заказчиков и подрядчиков) при определении сметной стоимости строительства на стадиях планирования, проектирования, выполнения строительно-монтажных работ, а также при подготовке подрядными организациями ценовых предложений по объектам строительства при участии в закупках подрядных работ.
5. Нормативный документ содержит:
1) общие положения;
2) классификацию норм накладных расходов;
3) методику расчета величины накладных расходов;
4) методику расчета сметной прибыли.
6. В настоящем Нормативном документк используются следующие основные понятия:
1) строительная площадка – территория, отведенная для строительства определенного объекта или комплекса объектов по проекту, представляющая собой организационно обособленный участок;
2) подрядчик (исполнитель строительно-монтажных работ) – строительная организация и/или ее структурное подразделение, выполняющие строительные и монтажные работы на строящемся объекте собственными силами. Подрядчиками могут быть физические и юридические лица (включая совместные предприятия), имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности на территории Республики Казахстан;
3) строительная продукция – промежуточный и (или) конечный результат архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности;

4) қосалқы мердігер – мердігермен жасалған қосалқы мердігерлік шарты негізінде құрылыс және/немесе монтаждау жұмыстарының белгілі бір түрін орындайтын және Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметінің тиісті түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар мамандандырылған құрылыс немесе монтаждау ұйымы;
5) тікелей шығындар – материалдардың, бұйымдар мен конструкциялардың, жұмысшылардың еңбекақысын төлеу, машиналар мен тетіктерді пайдалану (машинистердің еңбегін төлеуді қоса алғанда) құны;
6) үстеме шығыстар – өндірістің жалпы жағдайларын жасаумен, оған қызмет көрсетумен, ұйымдастырумен және басқарумен байланысты құрылыс-монтаж ұйымдарының шығындары;
7) үстеме шығыстардың нормалары – бұл үстеме шығыстардың шамасын есептеу үшін қолданылатын проценттер түріндегі салыстырмалы нысанда көрсетілген сметалық нормалар. Үстеме шығыстардың сметалық нормалары құрылыс өнімі құнының құрамына кіретін орташа салалық қоғамдық қажетті шығындарды көрсетеді;
8) сметалық пайда – бұл өнімнің өзіндік құнына жатқызылмайтын және құрылыс өнімі құнының нормативтік (кепілді) бөлігі болып табылатын құрылыс-монтаж ұйымдарының жекелеген (жалпы) шығыстарын өтеу үшін қажетті қаражат;
9) сметалық пайда нормалары – бұл сметалық пайда есебі үшін қолданылатын, проценттер түріндегі салыстырмалы нысанда көрініс берген сметалық нормалар.
2. Үстеме шығыстардың нормаларын жіктеу
7. Инвестициялық үрдістің әртүрлі кезеңдерінде құрылыстың құнын айқындау кезінде үстеме шығыстардың нормалары олардың арналуына байланысты мынадай түрлерге бөлінеді:
1) құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығыстардың ірілендірілген нормалары;
2) құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстардың нормалары.
8. Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығыстардың ірілендірілген нормалары техникалық-экономикалық негіздемелерді (ТЭН), құрылысқа арналған шығындарды жоспарлау және негіздеу, өзге де экономикалық және талдау іс-әрекеттерін әзірлеу кезінде инвестициялық жобаларды іске асырудың жоба алды сатысында ірілендірілген сметалық нормаларды қолдана отырып, сметалық есептерде үстеме шығыстардың шамасын айқындауға арналған. Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығыстардың ірілендірілген нормалары осы Нормативтік құжаттың 1-қосымшасында келтірілген.
9. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстардың нормалары құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындаушылардың (мердігерлердің) үстеме шығыстарының шамасын айқындауға арналған. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстардың нормаларын жобаны (жобалау-сметалық құжаттамасын) әзірлеу сатысында қолдану қажет. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстардың нормалары осы Нормативтік құжаттың 2-қосымшасында келтірілген.

4) субподрядчик – строительная специализированная или монтажная организация, имеющая лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности на территории Республики Казахстан, которая на основании заключенного договора субподряда с подрядчиком выполняет определенный вид строительных и/или монтажных работ;
5) прямые затраты – стоимость материалов, изделий и конструкций, оплаты труда рабочих, эксплуатации машин и механизмов (включая оплату машинистов);
6) накладные расходы – затраты строительно-монтажных организаций, связанные с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением;
7) нормы накладных расходов – это сметные нормы, выраженные в относительной форме в виде процентов, применяемые для расчета величины накладных расходов. Сметные нормы накладных расходов отражают среднеотраслевые общественно необходимые затраты, входящие в состав стоимости строительной продукции;
8) сметная прибыль – это средства, необходимые для покрытия отдельных (общих) расходов строительно-монтажных организаций, не относимых на себестоимость продукции и являющиеся нормативной (гарантированной) частью стоимости строительной продукции;
9) нормы сметной прибыли – это сметные нормы, выраженные в относительной форме в виде процентов, применяемые для расчета сметной прибыли.
2. Классификация норм накладных расходов
7. При определении стоимости строительства на различных этапах инвестиционного процесса нормы накладных расходов в зависимости от их назначения подразделяются на следующие виды:
1) укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства;
2) нормы накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ.
8. Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства предназначены для определения величины накладных расходов в сметных расчетах с применением укрупненных сметных норм на предпроектной стадии реализации инвестиционных проектов, при разработке технико-экономических обоснований (ТЭО), планировании и обосновании затрат на строительство, иных экономических и аналитических действий. Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства приведены в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
9. Нормы накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ предназначены для определения величины накладных расходов исполнителей строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ (подрядчиков). Нормы накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ следует применять на стадии разработки проекта (проектно-сметной документации). Нормы накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ приведены в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.

3. Үстеме шығыстардың шамасы есебінің әдістемесі
10. Үстеме шығыстардың шамасы қолданылатын нормалардың түріне байланысты бағалардың ағымдағы деңгейінде құрылыс құнының сметалық есебінде және/немесе жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) анықталады.
11. Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығыстардың ірілендірілген нормалары құрылыс құнын алдын ала бағалау үшін инвестициялық жобаларды іске асырудың жобалау алдындағы сатысында қолданылады. Оларды пайдалану кезінде үстеме шығыстарды есептеу тікелей шығыстардың қорытындысы үшін құрылысшы жұмысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеу құнынан проценттерде құнның сметалық есептерінде жүргізіледі.
Үстеме шығыстардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
мұнда:
ҮШісм – объектілер құрылысының құнын бағалау үшін үстеме шығыстардың шамасы, теңге немесе мың теңге;
ЕАТ - жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) тікелей шығындарының құрамында ескерілетін жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеуге арналған қаражат, теңге немесе мың теңге;
ҮШІН – осы Нормативтік құжаттың 1-қосымшасында келтірілген құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығыстардың ірілендірілген нормасы.
12. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстар сметаның бөлімдерінің қорытындылары және жергілікті смета (жергілікті сметалық есеп) бойынша жалпы қорытынды бойынша әр жол бойынша да және тұтастай алғанда да жергілікті сметаларға (жергілікті сметалық есептерге) енгізіледі.
Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
мұнда ҮШ- үстеме шығыстардың шамасы, теңге;
ҮШНi – осы Нормативтік құжаттың 2-қосымшасында келтірілген құрылыс және монтаждау жұмыстарының і түрі бойынша үстеме шығыстардың нормасы;
ЕАТn – тікелей шығындарының құрамында ескерілетін n позициясы бойынша жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеуге арналған қаражат шамасы, теңге.
n – осы объекті бойынша жұмыстар түрлерінің жалпы саны.
13. Құрылыстағы үстеме шығыстар шығындарының тізбесі осы Нормативтік құжаттың 3-қосымшасында келтірілген.
4. Сметалық пайданың есебі және қолдану әдістемесі
14. Сметалық пайда – бұл өнімнің өзіндік құнына жатпайтын және құрылыс өнімі құнының нормативтік (кепілді) бөлігі болып табылатын құрылыс-монтаждау ұйымдарының жекелеген (жалпы) шығыстарын өтеу үшін қажетті қаражат. Сметалық пайда мердігерлік ұйымды дамытуға, оның қызметкерлерінің қосымша материалдық ынталандырылуына, міндетті салықтар мен төлемдерді төлеуді қоса алғанда құрылыс құнына жатқызылмайтын шығыстарды өтеуге арналған.

3. Методика расчета величины накладных расходов
10. Величина накладных расходов в зависимости от вида применяемых норм определяется в сметном расчете стоимости строительства и/или в локальных сметах (локальных сметных расчетах) в текущем уровне цен.
11. Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства применяются на предпроектной стадии реализации инвестиционных проектов для предварительной оценки стоимости строительства. При их использовании начисление накладных расходов производится в сметных расчетах стоимости за итогом прямых затрат в процентах от стоимости оплаты труда рабочих строителей и машинистов.
Величина накладных расходов определяется по формуле (1):
где:
– величина накладных расходов для оценки стоимости строительства объектов, тенге или тысяч тенге;
ОЗП – средства на оплату труда рабочих-строителей и машинистов, учитываемые в составе прямых затрат локальной сметы (локального сметного расчета), тенге или тысяч тенге;
УННР – укрупненная норма накладных расходов по основным видам строительства, приведенная в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
12. Накладные расходы по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ включаются в локальные сметы (локальные сметные расчеты) как построчно, так и в целом по итогам разделов сметы и общего итога по локальной смете (локальному сметному расчету).
Величина накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ определяется по формуле (2):
где:
НР – величина накладных расходов, тенге;
ННРi – норма накладных расходов по i-му виду строительных и монтажных работ, приведенная в приложении 2 к настоящему Нормативному документу;
ОЗПn – величина средств на оплату труда рабочих-строителей и машинистов по n-ой позиции локальной сметы, учитываемая в составе прямых затрат, тенге;
n – общее количество видов работ по данному объекту.
13. Перечень статей затрат накладных расходов в строительстве приведен в приложении 3 к настоящему Нормативному документу.
4. Методика расчета и применения сметной прибыли
14. Сметная прибыль – это средства, необходимые для покрытия отдельных (общих) расходов строительно-монтажных организаций, не относимых на себестоимость продукции и являющиеся нормативной (гарантированной) частью стоимости строительной продукции. Сметная прибыль предназначена для развития подрядной организации, дополнительного материального стимулирования ее работников, покрытия расходов, не относимых на стоимость строительства, включая уплату обязательных налогов и платежей.

15. Құрылыстағы сметалық пайданың нормасы құрылыс және монтаждау жұмыстарының барлық түрлері және барлық орындаушылар үшін бірыңғай қолданылады және сметалық тікелей шығындар мен үстеме шығыстар сомасынан проценттерде көрініс береді.
16. Құрылыстағы сметалық пайданың нормасы сметалық тікелей шығындар мен үстеме шығыстар сомасынан 8% (сегіз процент) мөлшерінде белгіленеді.
17. Тікелей шығындар материалдардың, бұйымдар мен конструкциялардың құнын, жұмысшылардың еңбекақысын, машиналар мен тетіктерді (машинистердің еңбекақысын төлеуді қоса алғанда) пайдалануды қамтиды.
18. Сметалық құжаттамадағы үстеме шығыстардың мөлшері осы Нормативтік құжатта баяндалған нормалар мен тәртіп бойынша айқындалады.
19. Жабдық құнына сметалық пайда есептелмейді.
20. Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) сметалық пайда жұмыстардың түрлері бойынша әр жол бойынша сметалық тікелей шығындардың және үстеме шығыстардың сомасынан 8% (сегіз процент) нормасы бойынша, сондай-ақ, бөлімдердің қорытындылары бойынша және жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) бөлімдері бойынша жиынтықты есептеледі.
21. Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерінің құнын қолдану кезінде үстеме шығыстар және сметалық пайда есептелмейді, өйткені ірілендірілген көрсеткіштердің құнында есептелген.
Конструктивтердің және жұмыстардың түрлері сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдану кезінде үстеме шығыстар және сметалық пайда осы Нормативтік құжатқа сәйкес айқындалады. Үстеме шығыстар нормалары Конструкцияларға және жұмыстардың түрлеріне арналған сметалық құнның ірілендірілген көрсеткіштерінің жинақтың техникалық бөлімінің тиісті бөлімінен қабылданады. Сметалық пайда Конструктивтердің және жұмыстардың түрлері сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері мен үстеме шығыстар құнынан 8 % нормасы бойынша ескеріледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерінің құнын қолданып есептелген объектілерді қоспағанда, өйткені ірілендірілген көрсеткіштердің құнында сметалық пайда есептелген, инвестициялық жобаларды іске асырудың жоба алды сатысында құрылыстың есептік құнын айқындау кезінде сметалық пайда тікелей шығындар мен үстеме шығыстардың сомасынан 8% мөлшерінде сметалық пайданың белгіленген нормасын қолданумен айқындалады.

15. Норма сметной прибыли в строительстве применяется единая для всех видов строительных и монтажных работ и для всех исполнителей, и выражается в процентах от суммы сметных прямых затрат и накладных расходов.
16. Норма сметной прибыли в строительстве устанавливается в размере 8% (восьми процентов) от суммы сметных прямых затрат и накладных расходов.
17. Прямые затраты включают стоимость материалов, изделий и конструкций, оплаты труда рабочих, эксплуатации машин и механизмов (включая оплату машинистов).
18. Размер накладных расходов в сметной документации определяется по нормам и в порядке, изложенном в настоящем Нормативному документу.
19.На стоимость оборудования сметная прибыль не начисляется.
20. В локальных сметах (локальных сметных расчетах) сметная прибыль учитывается по норме 8% (восемь процентов) от суммы сметных прямых затрат и накладных расходов построчно по видам работ, а также по итогам разделов и суммарно по разделам локальной сметы (локального сметного расчета).
21. При применении укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений, накладные расходы и сметная прибыль дополнительно не начисляются, так как учтены укрупненными показателями стоимости строительства соответствующих зданий и сооружений.
При применении укрупненных показателей стоимости конструктивов и видов работ накладные расходы и сметная прибыль начисляются в порядке, установленном настоящим Нормативным документом. Нормы накладных расходов принимаются согласно технической части соответствующего раздела сборника укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ. Сметная прибыль учитывается по норме 8% от стоимости укрупненных показателей стоимости конструктивов и видов работ и накладных расходов.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При определении расчетной стоимости строительства на предпроектной стадии реализации инвестиционных проектов, сметная прибыль определяется с применением установленной нормы сметной прибыли в размере 8% от суммы прямых затрат и накладных расходов, за исключением объектов, стоимость которых принимается по укрупненным показателям стоимости строительства зданий и сооружений.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Үстеме шығыстарды және сметалық пайданы есептеу тәртібі мынадай: әуелі жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеуге арналған қаражаттан белгіленген нормасынан үстеме шығыстардың шамасы анықталады, содан кейін тікелей шығындар және үстеме шығыстар сомасына осы Нормативтік құжатта белгіленген мөлшерлерде сметалық пайданы есептейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Сметалық пайда нормасы мынадай шығындарды ескереді:
меншікті айналым қаражатының өсуі (жабдықты жаңғырту, мердігер ұйымның негізгі қорларының объектілерін қайта жөндеу);
банктік кредит үшін проценттерді төлеу;
салық заңнамасымен белгіленген жекелеген салықтар, алымдар мен төлемдер (оның ішінде, ұйымның пайдасына арналған салық, мүлік салығы);
кадрларды даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бойынша шығындарды өтеу;
қызметкерлерді материалдық ынталандыру (материалдық көмек, қызметкерлердің өндірістік процессте қатысуымен тікелей байланысты емес денсаулықты және демалысты қорғау бойынша іс-шараларды жүргізу);
ғылым мен техниканы дамытудың бірыңғай қорын құру (оқу орындарына көмекті және тегін қызметтерді ұйымдастыру).
Құрылыстағы үстеме
шығыстардың және сметалық
пайданың шамасын айқындау
жөніндегі нормативтік
құжатқа 1-қосымша
Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығыстардың ірілендірілген нормалары
Нормативтің шифрі
Құрылыс түрлері
Негізгі құрылысшы жұмысшылардың, машинистердің еңбекақысын төлеуден проценттерде
Қолдану саласы
1
2
3
4
ҮШН-301
Өнеркәсіптік
81
Энергетикалық және ауыл шаруашылығы құрылыс объектілерінен басқа халық шаруашылығының барлық салаларына арналған өндірістік мақсаттағы объектілер
ҮШН-302
Тұрғын үй-азаматтық
85
Барлық салаларға арналған тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілер
ҮШН-303
Ауыл шаруашылығы
90
Су шаруашылығы құрылысын қоспағанда, өндірістік мақаттағы ауыл шаруашылығы объектілері
ҮШН-304
Көліктік
90
Теміржол, теңіз, өзен және әуе көлігінің объектілері, магистралдық және кәсіпшілік құбырлар (мұнайгаз құбырлары)
ҮШН-305
Су шаруашылығы
81
Ауыл шаруашылығы сумен жабдықтауды қоса алғанда, мелиорация объектілері
ҮШН-306
Энергетикалық
82
Гидроэлектрстанциялар, мемлекеттік аудандық электр станциясы, жылу электр орталығы және басқа да объектілер
ҮШН-307
Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды күрделі жөндеу
72
ҮШН-308
Тарих және мәдениет ескерткіштерін қалпына келтіру жұмыстары
84
ҮШН-309
Құрылыстың өзге де салалары
76
Жаяу жүргіншілердің жер асты өтпелері, абаттандыру және көгалдандыру (ағаштар мен бұталардың құнын қоса алғанда) отырғызу орындарын дайындаумен ағаштар мен бұталарды отырғызу және қайта отырғызу, жағалауды күшейту және жағалауды салу, жер асты құрылыстары мен өзгелері үшін коллекторлар.
Құрылыстағы үстеме шығыстар
мен сметалық пайданың
шамасын анықтау жөніндегі
нормативтік құжатқа
2-қосымша
Құрылыс, монтаждау және жөндеу құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығыстардың нормалары

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Порядок начисления накладных расходов и сметной прибыли следующий: сначала определяется величина накладных расходов по установленной норме от средств на оплату труда рабочих строителей и машинистов, затем на сумму прямых затрат и накладных расходов начисляется сметная прибыль в размерах, установленных настоящим Нормативным документом.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Норма сметной прибыли учитывает следующие затраты:
прирост собственных оборотных средств (модернизация оборудования, реконструкция объектов основных фондов подрядной организации);
оплата процентов за банковский кредит;
отдельные налоги, сборы и платежи, установленные налоговым законодательством (в том числе налог на прибыль организации, налог на имущество);
подготовка и повышение квалификации кадров;
возмещение затрат по жилищно-коммунальному хозяйству;
материальное стимулирование работников (материальная помощь, проведение мероприятий поохране здоровья и отдыха, не связанных непосредственно с участием работников в производственном процессе);
образование единого фонда развития науки и техники (организация помощи и бесплатных услуг учебным заведениям).
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению величины
накладных расходов и сметной
прибыли в строительстве
Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства
Шифр норматива Виды строительства В процентах от оплаты труда основных рабочих-строителей и машинистов Область применения
1 2 3 4
ННР-301
Промышленное
81
Объекты производственного назначения для всех отраслей народного хозяйства, кроме объектов энергетического и сельскохозяйственного строительства
ННР-302
Жилищно-гражданское
85
Объекты жилищно-гражданского назначения для всех отраслей
ННР-303
Сельскохозяйственное
90
Объекты сельского хозяйства производственного назначения, за исключением водохозяйственного строительства
ННР-304
Транспортное
90
Объекты железнодорожного, морского, речного и автомобильного транспорта, магистральные и промысловые трубопроводы (нефтегазопроводы)
ННР-305
Водохозяйственное
81
Объекты мелиорации, включая сельскохозяйственное водоснабжение
ННР-306
Энергетическое
82
Гидроэлектростанции, государственная районная электростанция, теплоэлектроцентраль и другие объекты энергетической отрасли
ННР-307
Капитальный ремонт жилых и общественных зданий
72
ННР-308
Работы по реставрации памятников истории и культуры
84
ННР-309
Прочие виды строительства
76
Пешеходные подземные переходы, благоустройство и озеленение (посадка и пересадка деревьев и кустарников с подготовкой посадочных мест (включая стоимость деревьев и кустарников), берегоукрепление и сооружение набережных, коллекторы для подземных сооружений и пр.
Приложение 2
к Нормативному документу по
определению величины
накладных расходов и сметной
прибыли в строительстве
Нормы накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ

1. Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеуге сметалық құжаттаманы жасаукезінде құрылыс және монтаждау жұмыстарының түрлеріне қарамастан, ҮШН-1401 шифры бойынша норма қолданылады. Құрылыстың басқа түрлері (жаң құрылыс, реконструкция, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, кейіннен кәдеге жарату және басқалар) кезінде үстемешығыстардың нормалары осы 2-қосымшада келтірілген құрылыс және монтаждау жұмыстарының түрлері бойынша қолданылады.
2. Тұрғын және қоғамдық ғимараттардың ішкі электрмен жарықтандыру жүйелерін орнату жөніндегі жұмыстарға (Құрылыс жұмыстарына арналған ресурстар шығысының элементтік сметалық нормалары жинағының "Ішкі электрмен жарықтандыру жүйелерін орнату жөніндегі құрылыс жұмыстары" 21-бөлім) "Электротехникалық қондырғыларды монтаждау жөніндегі жұмыстар" ҮШН-1202 үстеме шығыстарының нормасы қолданылады.
Құрылыстағы үстеме
шығыстардың және сметалық
пайданың шамасын айқындау
жөніндегі нормативтік
құжатқа 3-қосымша
Құрылыстағы үстеме шығыстар шығындары баптарының тізбесі
1. Әкімшілік-шаруашылық шығыстар
1. Әкімшілік-шаруашылық персоналдың жалақы шығыстары:
1) басқару аппаратының қызметкерлері (басшылар, мамандар және қызметшілерге жататын басқа да қызметкерлер);
2) желілік персонал: жұмыстарды аға жүргізушілер (учаскелердің бастықтары), жұмыстарды жүргізушілер, құрылыс учаскелерінің шеберлері, учаскелік механиктер;
3) басқару аппаратына шаруашылық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын қызметкерлер (аула сыпырушылар, аула тазалаушылар, гардеробшылар, курьерлер).
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен әкімшілік-шаруашылық персонал қызметкерлерінің жалақы шығыстарынан әлеуметтік қажеттіліктерге арналған аударымдар.
3. Байланыс қызметтерінің, атап айтқанда халықаралық және қалааралық телефонмен сөйлесулердің, ұялы байланысты пайдалана отырып, сөйлесулердің шығындары, телефон станцияларын, басқару үшін пайдаланылатын және ұйымның теңгерімінде есептелетін диспетчерлік, радио және басқа да байланыс түрлерінің қондырғыларын ұстау және пайдалану шығыстары, көрсетілген байланыс құралдарын жалға алу немесе басқа да ұйымдар ұсынатын тиісті қызметтерге төлем жүргізу шығыстары, факсимильдік және спутниктік байланыс, электрондық почта, сондай-ақ ақпараттық жүйелердің қызметтеріне арналаған шығыстар.
4. Ұйымның теңгерімінде есептелетін офистік және көбейткіш техниканы ұстау және пайдалану шығыстары, құрылыс ұйымының теңгерімінде болмайтын кәсіпорындармен шарттар бойынша орындалатын тиісті жұмыстарға төлем жүргізу шығыстары.
5. Әкімшілік-шаруашылық персонал айналысатын және пайдаланатын ғимараттарды, құрылыстар мен үй-жайларды ұстау және пайдалану шығыстары, сондай-ақ жерге төлеммен байланысты шығыстар.

1. При составлении сметной документации на капитальный ремонт зданий и сооружений применяется норма по шифру ННР-1401 независимо от видов строительных и монтажных работ. При других видах строительства (новое строительство, реконструкция, расширение, техническое перевооружение, модернизация, постутилизация и другие) нормы накладных расходов применяются по видам строительных и монтажных работ, приведенным в данном приложении 2.
2. На работы по устройству внутренних систем электроосвещения жилых и общественных зданий (Раздел 21 "Работы строительные по устройству внутренних систем электроосвещения" Сборника элементных сметных норм расхода ресурсов на строительные работы) распространяется норма накладных расходов ННР-1202 "Работы по монтажу электротехнических установок".
Приложение 3
к Нормативному документу по
определению величины
накладных расходов и сметной
прибыли в строительстве
Перечень статей затрат накладных расходов в строительстве
1. Административно-хозяйственные расходы
1. Расходы на заработную плату административно-хозяйственного персонала:
1) работников аппарата управления (руководителей, специалистов и других работников, относящихся к служащим);
2) линейного персонала: старших производителей работ (начальников участков), производителей работ, мастеров строительных участков, участковых механиков;
3) работников, осуществляющих хозяйственное обслуживание аппарата управления (дворников, уборщиц, гардеробщиков, курьеров).
2. Отчисления на социальные нужды от расходов на заработную плату работников административно-хозяйственного персонала в установленном законодательством порядке.
3. Расходы на услуги связи, в частности международных и междугородних телефонных переговоров, переговоров с использованием сотовой связи, расходы на содержание и эксплуатацию телефонных станций, установок диспетчерской, радио- и других видов связи, используемых для управления и числящихся на балансе организации, расходы на аренду указанных средств связи или на оплату соответствующих услуг, предоставляемых другими организациями, расходы на услуги факсимильной и спутниковой связи, электронной почты, а также информационных систем.
4. Расходы на содержание и эксплуатацию офисной и множительной техники, которая числится на балансе организации, расходы на оплату соответствующих работ, выполняемых по договорам с предприятиями, не состоящими на балансе строительной организации.
5. Расходы на содержание и эксплуатацию зданий, сооружений и помещений, занимаемых и используемых административно-хозяйственным персоналом, а также расходы, связанные с платой за землю.

6. Оларды жүргізу және басқару мақсаттары үшін қажетті офис керек-жарақатарын, есепке алу, есептілік бланктерін және басқа да құжаттарды, мерзімді басылымдарды, техникалық әдебиетті сатып алу шығыстары.
7. Әкімшілік-шаруашылық персонал пайдаланатын негізгі қорларды жөндеудің барлық түрлерін жүргізу шығыстары.
8. Ұйымның орналасқан жері шеңберінде әкімшілік персонал қызметкерлерінің қыметтік кіріп-шығуларымен байланысты шығыстар.
9. Құрылыс ұйымының теңгерімінде есептелетін және осы ұйымның басқару аппаратының қызметкерлеріне қызмет көрсететін қызметтік жеңіл автокөлікті пайдалану шығыстары, мыналарды қоса алғанда:
1) жеңіл автокөлікке қызмет көрсететін қызметкерлердің жалақысы;
2) жағар-жанар май материалдарының, автокөлікке техникалық қызмет көрсету құны;
3) гараждарды пайдалану шығыстары, гараждар және автомобилдердің тұрақ орындары үшін жалдау ақысы, өтелім аударымдары және автомобилдер мен гараждардың ғимараттарын жөндеудің барлық түрлерінің шығыстары.
10. Қызметтік жеңіл автомобильдерді жалдау шығыстары.
11. Өндірістік қызметі жүйелі қызметтік сапарлармен байланысты құрылыс ұйымы әкімшілік-шаруашылық персоналының қызметкерлеріне өтемақы төлеу шығыстары, осы мақсаттар үшін жеке жеңіл көлікті пайдалану бойынша шығыстар.
12. Заңнамада белгіленген нормаларға сүйене отырып, қызметтік жеңіл автокөлікке қызмет көрсететін қызметкерлерді қоса алғанда, әкімшілік-шаруашылық персоналдың өндірістік қызметімен байланысты қызметтік іссапарлар шығыстары.
13. Тез тозатын мүкәммалды және басқару аппаратына қызмет көрсетуге арналған басқа да құны төмен заттардың негізгі қорлары, тозуы және жөндеу бойынша өтелімдік аударымдар (жалдау ақысы).
14. Ұйымның қызметімен байланысты өкілдік шығыстар және ұйым кеңесі (басқарма) мен ұйымның ревизиялық комиссиясының отырыстарын өткізу бойынша шығыстар.
15. Консультациялық, ақпараттық және аудиторлық қызметтерге төлем.
16. Банк қызметтеріне төлем.
17. Құрылыс ұйымының штаттық кестесінде сол немесе өзге де функционалдық қызметтер көзделмеген жағдайларда өндірісті басқару бойынша бөгде ұйымдар жүзеге асыратын қызметтерге төлем.
2. Құрылыс қызметкерлеріне қызмет көрсетуге арналған шығыстар
18. Өндірістік кадрларды даярлаумен және қайта даярлаумен байланысты шығыстар.
19. Мердігерлік жұмыстарда, оның ішінде уақытша (титулдық) ғимараттар мен құрылыстардың құрылысында, құрылыс машиналарын пайдалану және қызмет көрсетуде және басқа да күрделі емес жұмыстарда қамтылған жұмысшыларға өтемдік және ынталандыру сипатындағы төлемдер.
Өтемдік және ынталандыру сипатындағы төлемдердің құрамына:

6. Расходы на приобретение канцелярских принадлежностей, бланков учета, отчетности и других документов, периодических изданий, необходимых для целей производства и управления им, на приобретение технической литературы.
7. Расходы на проведение всех видов ремонта основных фондов, используемых административно-хозяйственным персоналом.
8. Расходы, связанные со служебными разъездами работников административного персонала в пределах пункта нахождения организации.
9. Расходы на эксплуатацию служебного легкового автотранспорта, числящегося на балансе строительной организации и обслуживающего работников аппарата управления этой организации, включая:
1) заработную плату работников, обслуживающих легковой автотранспорт;
2) стоимость горюче-смазочных материалов, технического обслуживания автотранспорта;
3) расходы на эксплуатацию гаражей, арендную плату за гаражи и места стоянки автомобилей, амортизационные отчисления и расходы на все виды ремонта автомобилей и зданий гаражей.
10. Расходы на наем служебных легковых автомобилей.
11. Затраты на компенсацию работникам административно-хозяйственного персонала строительной организации, производственная деятельность которых связана с необходимостью систематических служебных поездок, расходов по использованию для этих целей личного легкового транспорта.
12. Расходы на служебные командировки, связанные с производственной деятельностью административно-хозяйственного персонала, включая работников, обслуживающих служебный легковой автотранспорт, исходя из норм, установленных законодательством.
13. Амортизационные отчисления (арендная плата) по основным фондам, износу и ремонту быстроизнашивающегося инвентаря и других малоценных предметов предназначенных для обслуживания аппарата управления.
14. Представительские расходы, связанные с деятельностью организации, и расходы по проведению заседаний совета (правления) организации и ревизионной комиссии организации.
15. Оплата консультационных, информационных и аудиторских услуг.
16. Оплата услуг банка.
17. Оплата услуг, осуществляемых сторонними организациями по управлению производством в тех случаях, когда штатным расписанием строительной организации не предусмотрены те или иные функциональные службы.
2. Расходы на обслуживание работников строительства
18. Затраты, связанные с подготовкой и переподготовкой производственных кадров.
19. Выплаты компенсационного и стимулирующего характера рабочих, занятых на подрядных работах, в том числе на строительстве временных (титульных) зданий и сооружений, на эксплуатации и обслуживании строительных машин и на других некапитальных работах.
В состав выплат компенсационного и стимулирующего характера входят:

1) жыл сайынғы төленбелі еңбек демалыстарының пайдаланылмаған күндері үшін қызметкерлердің жыл сайынғы еңбек демалыстарын немесе өтемдік төлемдерін төлеу;
2) қызметкерлерге атмосфералық шарттар бойынша бос тұру уақытына төлем;
3) оларды жеңіл жұмысқа ауыстыру кезінде жүкті әйелдерге орташа жалақыға дейін үстемеақы;
4) еңбек міндеттерін орындаумен байланысты денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу;
5) бригаданы басқарғаны үшін бригадирлерге үсетемеақы;
6) негізгі жұмысынан босатылмаған білікті жұмысшыларға оқушыларды оқыту және жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін үстемеақы;
7) біліктілікті арттыру жүйесінде өндірістен қол үзе отырып, оларды оқыту кезінде құрылыс-монтаждау ұйымының жұмысшыларына орташа жалақыны сақтау;
8) заңда көзделген жағдайларда жұмысшыларға тегін немесе жеңілдікті шарттарда қызметтер ұсынумен байланысты шығыстар;
9) донор жұмысшыларға тескеру, қан тапсыру күндері үшін орташа жалақыны сақтау;
10) жұмысшыларға мерзімнен тыс жұмыс үшін, сондай-ақ кезекші электромонтерлерге, слесарларға, сантехниктерге, от жағушыларға және басқа да жұмысшыларға түнгі уақыттағы жұмыс (олар бойынша бұл үстемеақы сметалық нормаларда ескерілген тау-кен үңгілеу және кейбір басқа да жерасты жұмыстарын қоспағанда) үшін үстемеақы;
11) жұмысшыларға мәжбүрлі жұмыста болмау немесе заңнамада көзделген жағдайларда төмен ақы төленетін жұмысты орындау уақыты үшін орташа жалақыны сақтау;
12) жұмысшыларға мерзімді медициналық тексерулерден өту уақыты үшін орташа жалақыны сақтау кіреді.
20. Мердігерлік жұмыстарда, сондай-ақ, құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануда және үстеме шығындар есебінен жүргізілетін күрделі емес жұмыстарда қамтылған жұмысшылардың жалақы шығындарынан әлеуметтік қажеттіліктерге аударымдар.
21. Санитарлық-гигиеналық және тұрмыстық жағдайларды қамтамасыз ету шығыстары:
1) өтелімдік аударымдар (немесе жалдау ақысы), жөндеудің барлық түрлерін жүргізу (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв) және санитарлық-тұрмыстық мақсаттағы құрыстырма-бөлшекті және жылжымалы ғимараттардың орынын ауыстыру шығыстары;
2) санитарлық-тұрмыстық үй-жайларды ұстау: сыпырушылардың, кезекші слесарлардың, электриктер мен қызмет көрсететін персоналдың басқа да санаттарының еңбекақысы, жылыту, сумен жабдықтау, кәріз, жарықтандыру шығындары, сондай-ақ душ және қол жуғыштар үшін табельде көзделген гигиена заттарының құны;
3) өтелімдік аударымдарды (жалдау ақысы), жөндеудің барлық түрлерінің шығындарын (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв), жарықтандыру, жылыту, сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау, тамақ дайындау үшін отын шығындарын, сондай-ақ, тамақты жұмыс орнына жеткізу бойынша шығындарды қоса алғанда, тікелей құрылыс алаңында немесе құрылыс ұйымының аумағында медпунктерді ұйымдастыру үшін медициналық мекемелерге және қоғамық тамақтану кәсіпорындарына (құрылыс ұйымының теңгерімінде есептелетін және есептелмейтін) тегін ұсынылатын үй-жайларды және мүкәммалды ұстау;

1) оплата ежегодных трудовых отпусков или компенсационные выплаты за неиспользованные работниками дни оплачиваемых ежегодных трудовых отпусков;
2) оплата рабочим времени простоя по атмосферным условиям;
3) доплата до средней заработной платы беременным женщинам при переводе их на легкую работу;
4) возмещение вреда, причиненного здоровью в связи с исполнением трудовых обязанностей;
5) доплата бригадирам за руководство бригадой;
6) доплата квалифицированным рабочим, не освобожденным от основной работы, за обучение учеников и повышение квалификации рабочих;
7) сохранение средней заработной платы рабочим строительно-монтажной организации во время их обучения с отрывом от производства в системе повышения квалификации;
8) расходы, связанные с предоставлением рабочим в предусмотренных законом случаях услуг бесплатно или на льготных условиях;
9) сохранение средней заработной платы рабочим донорам за дни обследования, сдачи крови;
10) доплата рабочим за сверхурочную работу, а также дежурным электромонтерам, слесарям, сантехникам, кочегарам и другим рабочим за работу в ночное время (кроме горнопроходческих и некоторых других подземных работ, по которым эта доплата учтена в сметных нормах);
11) сохранение средней заработной платы рабочим за время вынужденного прогула или выполнения нижеоплачиваемой работы в случаях, предусмотренных законодательством;
12) сохранение средней заработной платы рабочим за время прохождения периодических медицинских осмотров.
20. Отчисления на социальные нужды от расходов на заработную плату рабочих, занятых на подрядных работах, а также на эксплуатации строительных машин и механизмов и на некапитальных работах, производимых за счет накладных расходов.
21. Расходы по обеспечению санитарно-гигиенических и бытовых условий:
1) амортизационные отчисления (или арендная плата), затраты на проведение всех видов ремонта (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт) и на перемещение сборно-разборных и передвижных зданий санитарно-бытового назначения;
2) содержание санитарно-бытовых помещений: на оплату труда уборщиц, дежурных слесарей, электриков и других категорий обслуживающего персонала, расходы на отопление, водоснабжение, канализацию, освещение, а также стоимость предметов гигиены, предусмотренных табелем для душевых и умывальников;
3) содержание помещений и инвентаря, предоставляемых бесплатно как медицинским учреждениям для организации медпунктов непосредственно на строительной площадке или на территории строительной организации, так и предприятиям общественного питания (как состоящим, так и не состоящим на балансе строительной организации), обслуживающим трудовой коллектив, включая амортизационные отчисления (арендную плату), затраты на все виды ремонта (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт), расходы на освещение, отопление, водоснабжение, канализацию, электроснабжение, на топливо для приготовления пищи, а также расходы по доставке пищи на рабочее место;

4) құрылыс ұйымының қызметкерлерін асханалармен, буфеттермен, медпункттермен, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлармен қамтамасыз ету бойынша басқа ұйымдардың қызметтеріне төлем жүргізу немесе оларды ұстау бойынша үлестік қатысу шығындары.
22. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы шығыстары:
1) тозу және тегін берілетін арнайы киімді және құрылғалардың жеке қорғаныш құралдарын жөндеу және жуу бойынша шығыстары;
2) заңнамада көзделген жағдайларда тегін берілетін байтараптандырғыш заттардың құны;
3) дәрі қобдишаларын және дәрі-дәрмектерді сатып алумен байланысты шығыстар;
4) қауіпсіздік техникасы, оқыс оқиғалардың және құрылыстағы аурулардың алдын алу, сондай-ақ еңбек шарттарын жақсарту бойынша қажетті анықтамалықтарды, плакаттарды және көрнекілік материалдарды сатып алу шығыстары;
5) жұмысшыларды жұмыстың қауіпсіз әдістеріне оқыту бойынша және қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттерді жабдықтау шығыстары;
6) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша іс-шаралар номенклатурасында көзделген өзге де шығыстар.
3. Құрылыс алаңдарында жұмыстарды ұйымдастыру шығыстары
23. Құрылыс жұмыстарын жүргізуде пайдаланылатын және негізгі қорлар жатпайтын құны төмен және тез тозатын құралдар мен өндірістік мүкәммалды жөндеу бойынша шығыстар.
24. Тозу және уақытша (титулдық емес) құрылыстарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды жөндеумен, ұстаумен және бөлшектеумен байланысты шығыстар, оларға мыналар жатады:
1) прорабтар мен шеберлердің объект маңындағы кеңселері және қоймалары;
2) қойма үй-жайлары және құрылыс объектісі жанындағы аспалар;
3) душ, текше, кәрізделмеген әжетханалар және жұмысшылардың жылынуына арналған үй-жайлар;
4) төсемелер, сатылар, баспалдақтар, өту көпірлері, жүру тақталары, ғимаратты бөлу кезіндегі кездемелер;
5) құрылыстар, құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы бойынша құрылғылар;
6) құрылыс жұмыстарына арналған сметалық нормаларда немесе жабдықты монтаждауға арналған сметалық нормативтерде көзделмеген ағаштар мен басқыштар, жұмыстарды жүргізу үшін қажетті сыртқы аспалы арбалар, дуалдар мен қоршаулар, сақтандыру күнқағарлары, бұрғылау-жарылыс жұмыстарын жүргізу кезіндегі паналар;
7) жоғарыда көрсетілген уақытша (титулдық емес) ғимараттар мен құрылыстарды салудың орнына құрылыс алаңдарында салынып жатқан және қолданыстағы ғимараттарды бейімдеумен байланысты шығыстар;
8) жұмыс аймағы шеңберінде электр энергиясының, судың, будың газ бен ауаның магистралдық және тармақтағыш желілерінен уақытша ажыратпалар.
25. Өрт және қарауыл күзетін ұстап тұру:
1) ұйымға белгіленген тәртіппен ведомстволық күзетке ие болу құқығы ұсынылған жағдайларда әскерилендірілген, қарауыл және кәсіби өрт күзетін қоса алғанда, ведомстволық күзет қызметкерлерінің жалақы шығыстары;

4) затраты на оплату услуг сторонних организаций по обеспечению работников строительной организации столовыми, буфетами, медпунктами, санитарно-бытовыми помещениями или долевое участие по их содержанию.
22. Расходы на охрану труда и технику безопасности:
1) износ и расходы по ремонту и стирке бесплатно выдаваемых спецодежды и средствами индивидуальных защитных приспособлений;
2) стоимость бесплатно выдаваемых в предусмотренных законодательством случаях нейтрализующих веществ;
3) затраты, связанные с приобретением аптечек и медикаментов;
4) затраты на приобретение необходимых справочников, плакатов и демонстрационных материалов по технике безопасности, предупреждению несчастных случаев и заболеваний на строительстве, а также улучшению условий труда;
5) затраты по обучению рабочих безопасным методам работы и на оборудование кабинетов по технике безопасности;
6) прочие расходы, предусмотренные номенклатурой мероприятий по охране труда и технике безопасности.
3. Расходы на организацию работ на строительных площадках
23. Расходы по ремонту малоценных и быстроизнашивающихся инструментов и производственного инвентаря, используемых в производстве строительных работ и не относящихся к основным фондам.
24. Износ и расходы, связанные с ремонтом, содержанием и разборкой временных (нетитульных) сооружений, приспособлений и устройств, к которым относятся:
1) приобъектные конторы и кладовые прорабов и мастеров;
2) складские помещения и навесы при объекте строительства;
3) душевые, кубовые, неканализированные уборные и помещения для обогрева рабочих;
4) настилы, стремянки, лестницы, переходные мостики, ходовые доски, обноски при разбивке здания;
5) сооружения, приспособления и устройства по технике безопасности;
6) леса и подмости, не предусмотренные в сметных нормах на строительные работы или в сметных нормативах на монтаж оборудования, наружные подвесные люльки, заборы и ограждения, необходимые для производства работ, предохранительные козырьки, укрытия при производстве буровзрывных работ;
7) расходы, связанные с приспособлением строящихся и существующих на строительных площадках зданий вместо строительства указанных выше временных (нетитульных) зданий и сооружений;
8) временные разводки от магистральных и разводящих сетей электроэнергии, воды, пара, газа и воздуха в пределах рабочей зоны.
25. Содержание пожарной и сторожевой охраны:
1) расходы на заработную плату работников ведомственной охраны, включая военизированную, сторожевую и профессиональную пожарную охрану, в тех случаях, когда организации в установленном порядке предоставлено право иметь ведомственную охрану;

2) кеңсе, почта-телеграф және ведомстволық күзетті ұстаудың басқа да шығыстары;
3) ішкі істер органдары жүзеге асыратын ішкі істер, өрт күзет органдары ұсынатын ведомстволықтан тыс күзетке, сондай-ақ басқа да ұйымдардың қызметтерді көрсету тәртібімен ұсынылатын күзетке төлем жүргізу шығыстары;
4) өртке қарсы мүкәммалды, жабдықты және арнайы киімді ұстау шығыстары және олардың тозуы;
5) сыпырушылардың және осы үй-жайларға қызмет көрсететін басқа да жұмысшылардың еңбекақысын қоса алғанда, өтелімдік аударымдар, жөндеудің барлық түрлерін жүргізу (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв) және бейнебақылау жүйесін, қарауыл үй-жайларын және өрт депосын (гараждар) ұстау шығыстары.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құрылысты ұйымдастыру және жүргізудің озық әдістерін енгізу, еңбекті нормалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарды қадағалау (соның ішінде жасырын жұмыстарды қоса алғанда құрылыс-монтаждау жұмыстар орындауын қадағалау фото- және бейнефиксациялау жүйелері) бойынша шығыстар.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Өнертапқыштықпен және рационализаторлықпен байланысты шығыстар, мыналарды қоса алғанда:
1) тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізу, өнертапқыштық және рационализаторық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілерді дайындау және сынау шығыстары;
2) көрмелер мен байқауларды, конкурстарды және өнертапқыштық пен рационализация бойынша басқа да іс-шараларды ұйымдастыру бойынша шығыстар;
3) өнертапқыштық және рационализаторық ұсыныстардың авторларына сыйлықтар төлеу.
28. Мердігерлік жұмыстарды жүргізу кезінде жүзеге асырылатын геодезиялық жұмыстар бойынша шығыстар. Бұл бап бойынша:
1) геодезиялық жұмыстарда қамтылған қызметкерлердің жалақы шығыстары;
2) материалдардың құны;
3) өтелімдік аударымдар, тозу, жөндеулердің барлық түрлерінің (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв) және геодезиялық жабдық, құралдар мен аспаптарды тасу шығындары;
4) жобалау-іздестіру ұйымдарынан геодезиялық негізді қабылдауды қоса алғанда геодезиялық жұмыстар бойынша көліктік және басқа да шығыстар.

2) канцелярские, почтово-телеграфные и другие расходы на содержание ведомственной охраны;
3) расходы на оплату вневедомственной охраны, предоставляемой органами внутренних дел, пожарной охраны, осуществляемой органами внутренних дел, а также охраны, предоставляемой в порядке оказания услуг другими организациями;
4) расходы на содержание и износ противопожарного инвентаря, оборудования и спецодежды;
5) амортизационные отчисления, расходы на проведение всех видов ремонта (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт) и содержание систем видеонаблюдения, караульных помещений и пожарных депо (гаражей), включая оплату труда уборщиц и других рабочих, обслуживающих эти помещения.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Расходы по внедрению прогрессивных методов организации и производства в строительстве, нормированию труда, контролю строительно-монтажных работ (в том числе системы фото- и видеофиксации для обеспечения контроля выполнения строительно-монтажных работ, включая скрытые работы).
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством:
1) расходы на проведение опытно-экспериментальных работ, изготовление и испытание моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям;
2) расходы по организации выставок и смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации;
3) выплаты вознаграждений авторам изобретений и рационализаторских предложений.
28. Расходы по геодезическим работам, осуществляемым при производстве подрядных работ. По этой статье учитываются:
1) расходы на заработную плату работников, занятых на геодезических работах;
2) стоимость материалов;
3) амортизационные отчисления, износ, расходы на все виды ремонтов (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт) и на перемещение геодезического оборудования, инструментов и приборов;
4) транспортные и другие расходы по геодезическим работам, включая приемку от проектно-изыскательских организаций геодезической основы.

29. Жұмыстарды жүргізуді жобалау шығыстар. Бұл бап бойынша жобалау-сметалық топтары және жұмыстарды жүргізу жобалау топтары қызметкерлерінің жалақы және құрылыс ұйымдарындағы үлгілік уақытша ғимараттар мен құрылыстарды байланыстыру шығыстары, осы топтарды ұстау бойынша шығыстар, сондай-ақ, жобалау ұйымдарының және жұмыстарды жүргізу жобаларын жасайтын ұйымдардың қызметтеріне төлем жүргізу ескеріледі.
30. Өндірістік зертханаларды ұстау шығыстары. Бұл бап бойынша мынадай шығыстар ескеріледі:
1) өндірістік зертханалар қызметкерлерінің жалақы шығыстары;
2) өтелім, зертханалардың үй-жайларын, жабдығын және мүкәммалын жөндеулердің барлық түрлерін жүргізу шығыстары;
3) жалпы құрылыстарды сынау бойынша шығыстардан басқа материалдарды, құрылыстардың конструкциялары мен бөліктерін сынау кезінде жұмыстарды
жүргізу шығыстары;
4) сынау кезінде шығындалған немесе бүлінген материалдардың, құрылыстардың конструкциялары мен бөліктерінің құны;
5) басқа да ұйымдардың зертханалары көрсететін қызметтерге төлем шығыстары;
6) өндірістік зертханаларды ұстаумен байланысты өзге де шығыстар.
31. Әскерилендірілген тау-кен құтқару бөлімдерінің қызметтеріне төлеммен байланысты шығыстар.
32. Құрылыс алаңдарын абаттандыру және ұстау бойынша шығыстар:
1) еңбекақы және жолдардың және аяқжолдардың учаскелерін, жолдар, көпіршелер құрылғысын және құрылыс алаңдарының аумағын абаттандырумен байланысты басқа да жұмыстарды қоса алғанда, құрылыс аумағын және оған жақын орналасқан көше жолағын жинау және тазалау (қоқысты шығара отырып) бойынша басқа да шығыстар;
2) электр энергиясы (оның ішінде уақытша электр станцияларынан), электр шамдар, кезекші электромонтерлердің жалақысы және құрылыс аумағын жарықтандырумен байланысты басқа да шығыстар.
33. Құрылыс объектілерін тапсыруға дайындау бойынша шығыстар. Бұл бапқа мыналар жатады:
1) кезекші слесарь-сантехниктердің және электромонтерлардың, сондай-ақ, қоқыс жинайтын, едендер мен терезелерді жуатын жұмысшылардың жалақы шығыстары;
2) жуғыш құралдарды және объектілерді тапсыру кезінде жуып-жинауға шығындалатын басқа да материалдарды сатып алу шығыстары;
3) объектінің құрылысы аяқталғаннан кейін алаңнан құрылыс қоқысын шығару бойынша шығыстар;
4) объектілерді тапсыру кезеңіндегі жылыту шығыстары.
34. Құрылыс шеңберінде желілік құрылыс ұйымдарын және олардың құрылымдық бөлімшелерін қайта базалау бойынша (машина-ауысым құнында ескерілген құрылыс машиналары мен тетіктерін тасу бойынша шығыстарды, сондай-ақ, құрылыс ұйымдарын және олардың құрылымдық бөлімшелерін басқа да құрылыстарға қайта базалау бойынша шығыстарды қоспағанда) шығыстар.

29. Расходы по проектированию производства работ. По этой статье учитываются расходы на заработную плату работников проектно-сметных групп и групп проектирования производства работ и привязки типовых временных зданий и сооружений, находящихся при строительных организациях, расходы по содержанию этих групп, а также оплата услуг проектных организаций и организаций по составлению проектов производства работ.
30. Расходы на содержание производственных лабораторий. По этой статье учитываются следующие затраты:
1) расходы на заработную плату работников производственных лабораторий;
2) амортизация, расходы на проведение всех видов ремонтов помещений, оборудования и инвентаря лабораторий;
3) расходы на проведение работ при испытании материалов, конструкций и частей сооружений, кроме расходов по испытанию сооружений в целом;
4) стоимость израсходованных или разрушенных при испытании материалов, конструкций и частей сооружений;
5) расходы на оплату услуг, оказываемых лабораториям другими организациями;
6) прочие расходы, связанные с содержанием производственных лабораторий.
31. Расходы, связанные с оплатой услуг военизированных горноспасательных частей.
32. Расходы по благоустройству и содержанию строительных площадок:
1) на оплату труда и другие расходы по уборке и очистке (с вывозкой мусора) территории строительства и прилегающей к ней уличной полосы, включая участки дорог и тротуаров, устройству дорожек, мостиков и другим работам и затратам, связанным с благоустройством и содержанием территории строительных площадок, включая расходы, связанные со сдачей строительного мусора на городские полигоны по переработке и хранению строительного мусора, а также с санитарно-эпидемиологической обработкой строительной площадки от грызунов;
2) на электроэнергию (в том числе от временных электростанций), электролампочки, заработную плату дежурных электромонтеров и другие расходы, связанные с освещением территории строительства.
33. Расходы по подготовке объектов строительства к сдаче. К этой статье относятся:
1) расходы на заработную плату дежурных слесарей-сантехников и электромонтеров, а также рабочих по уборке мусора, мытью полов и окон;
2) расходы на приобретение моющих средств и других материалов, расходуемых на уборку при сдаче объектов;
3) расходы по вывозке строительного мусора с площадки после окончания строительства объекта и сдаче его на городские полигоны по переработке и хранению строительного мусора;
4) расходы на отопление в период сдачи объектов.
34. Расходы по перебазированию линейных строительных организаций и их структурных подразделений в пределах стройки (за исключением расходов по перемещению строительных машин и механизмов, учтенных в стоимости машино-смен, а также расходов по перебазированию строительных организаций и их структурных подразделений на другие стройки).

4. Өзге де үстеме шығыстар
35. Негізгі өндірісте, сондай-ақ, құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануда және басқа да күрделі емес жұмыстарда қамтылған қызметкерлердің жеке санаттарын және заңнамада рұқсат етілген басқа да сақтандыру жағдайларында міндетті сақтандыру бойынша төлемдер.
36. Материалдық емес активтер бойынша өтелім.
37. Банктердің кредиттері бойынша (негізгі құралдарды, материалдық емес және өзге де айналымнан тыс активтерді сатып алумен байланысты несиелерді қоспағанда), сондай-ақ инвестицияларға және конверсиялық іс-шараларға берілген несиелерден басқа бюджеттік несиелер бойынша төлемдер.
38. Жарнамамен байланысты шығыстар.
39. Құрылыс аяқталған объектілерді кепілдікті жөндеу және кепілдікті қызмет көрсету бойынша резервті қалыптастыру шығыстары.
40. Құрылыстың сметалық құнын басқа да құрамдастарымен ескерілмеген Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, жүргізілген салықтар, алымдар, төлемдер және басқа да міндетті аударымдар.
5. Үстеме шығыстардың нормаларында ескерілмейтін, бірақ үстеме шығыстарға жатқызылатын шығындар
41. Ұйымның төлем жүйесінде көзделген қызметкерлерге ынталандыру сипатындағы төлемдермен байланысты шығыстар.
42. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормалардан тыс іссапар шығыстарын төлеу.
43. Өнімді және қызметтерді сертификаттау шығыстары.
44. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес көлік құралдарын (су, әуе, жерүсті, құбыр өткізгіш), құрылыс жүктерін, өндірістік мақсаттағы негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, құрылысы аяқталмаған объектілерді, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаумен байланысты тәуекелдерді, тауарлық-материалдық қорларды, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын өзге де мүлікті, зиян келтіргені үшін азаматтық жауапкершілікті ерікті сақтандыру бойынша, сондай-ақ өмірді ұзақ мерзімді сақтандыру, зейнеткерлік және жеке медициналық сақтандыру шарттары бойынша қызметкерлерді ерікті сақтандыру бойынша төлемдердің (сақтандыру жарналары) шығындары.
45. Қызметкерлерге сот шешімдері негізінде төленетін өндірістік жарақаттар салдарынан жұмысқа қабілеттіліктен айырылумен байланысты жәрдемақылар.
46. Мердігердің қызметіне қатысты өзге де шығындар есебінен құрылыстардың тапсырыс берушілері өтейтін шығыстар:
1) қолданыстағы тұрақты автомобиль жолдарын ұстау және құрылыс аяқталғаннан кейін оларды қалпына келтіру шығындары;
2) салынып жатқан автомобиль жолдарын құрылыс аяқталғанға дейін ұстау шығындары;
3) құрылыс және монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша шығындар немесе қалалық жолаушылар көлігінің арнайы бағыттарын ұйымдастыру бойынша шығыстарды өтеу;

4. Прочие накладные расходы
35. Платежи по обязательному страхованию отдельных категорий работников, занятых в основном производстве, а также эксплуатацией строительных машин и механизмов и на некапитальных работах, и в других разрешенных законодательством страховых случаях.
36. Амортизация по нематериальным активам.
37. Платежи по кредитам банков (за исключением ссуд, связанных с приобретением основных средств, нематериальных и иных внеоборотных активов), а также по бюджетным ссудам, кроме ссуд, выданных на инвестиции и конверсионные мероприятия.
38. Расходы, связанные с рекламой.
39. Расходы на формирование резерва по гарантийному ремонту и гарантийному обслуживанию завершенных строительством объектов.
40. Налоги, сборы, платежи и другие обязательные отчисления, производимые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и не учтенные другими составляющими сметной стоимости строительства.
5. Затраты, не учитываемые в нормах накладных расходов, но относимые на накладные расходы
41. Расходы, связанные с выплатами стимулирующего характера работникам, предусмотренные системой оплаты организации.
42. Оплата командировочных расходов сверх установленных законодательством Республики Казахстан норм.
43. Расходы на сертификацию продукции и услуг.
44. Затраты на платежи (страховые взносы) по добровольному страхованию в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан, средств транспорта (водного, воздушного, наземного, трубопроводного), строительных грузов, основных средств производственного назначения, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства, рисков, связанных с выполнением строительно-монтажных работ, товарно-материальных запасов, иного имущества, используемого при осуществлении строительно-монтажных работ, гражданской ответственности за причинение вреда, а также по добровольному страхованию работников по договорам долгосрочного страхования жизни, пенсионного и личного медицинского страхования.
45. Пособия в связи с потерей трудоспособности из-за производственных травм, выплачиваемые работникам на основании судебных решений.
46. Расходы, возмещаемые заказчиками строек за счет прочих затрат, относящихся к деятельности подрядчика:
1) затраты на содержание действующих постоянных автомобильных дорог и восстановление их после окончания строительства;
2) затраты на содержание строящихся автомобильных дорог до окончания строительства;
3) затраты по перевозке автомобильным транспортом работников строительных и монтажных организаций или компенсация расходов по организации специальных маршрутов городского пассажирского транспорта;

4) жұмыстарды вахталық әдіспен жүзеге асырумен байланысты шығындар;
5) құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар;
6) ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және олардың деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізу шығындары;
7) қадалық іргетастарды тұрғызу кезеңінде мердігерлік ұйым жүргізетін топырақтағы қадаларды серпінді және статикалық жүктемемен сынаумен байланысты шығындар;
8) жергілікті өзін-өзі басқару органдарының талап етуі бойынша салынған инженерлік желілердің орындаушылық бақылау түсірілімін орындаумен байланысты шығындар;
9) студентік отрядтарды және басқа да контингенттерді (жұмысшылардың ұйымдастырылған жинақталымы) пайдаланумен байланысты шығындар;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тапсырыс берушілер өтейтін басқа да шығыстар.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
3-қосымша
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі – Нормативтік құжат):
1) вахталық әдіс;
2) құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберу;
3) ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізу;
4) қолданыстағы тұрақты автомобиль жолдарын ұстау;
5) құрылыстың сметалық құнын есептеген кезде құрылыс-монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау сияқты жұмыстардың түрлерін жүзеге асырумен байланысты шығындарды айқындауға арналған.
2. Нормативтік құжаттың мақсаты құрылысты ұйымдастырумен байланысты шығындардың дұрыс шамасын айқындауға мүмкіндік беретін бірыңғай әдістемелік негіз жасау болып табылады.
3. Осы Нормативтік құжатта баяндалған ережелер мемлекеттік инвестициялар есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша сметалық құжаттаманы әзірлеу үрдісінде ресурстық әдіспен құрылыстың сметалық құнын есептеу кезінде міндеті болып табылады.
4. Нарықтың басқа субъектілері үшін Нормативтік құжат ұсынымдық сипатқа ие және құрылыстың сметалық құнының және орындалған жұмыстар үшін есептердің құрамында қосымша шығындардың шамасын айқындау кезінде анықтамалық материал ретінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Нормативтік құжат сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді және:

4) затраты, связанные с осуществлением работ вахтовым методом;
5) затраты, связанные с командированием рабочих для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ;
6) затраты на проведение геодезических наблюдений за перемещением и деформациями зданий и сооружений;
7) затраты, связанные с испытанием свай в грунте динамической и статической нагрузкой, проводимым подрядной организацией в период возведения свайных фундаментов;
8) затраты, связанные с выполнением по требованию органов местного самоуправления исполнительной контрольной съемки построенных инженерных сетей;
9) затраты, связанные с использованием студенческих отрядов и других контингентов (организованный набор рабочих);
10) другие расходы, возмещаемые заказчиками в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Нормативный документ по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства
1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства (далее – Нормативный документ) предназначен для определения затрат, связанных с осуществлением таких видов работ как:
1) вахтовый метод;
2) командирование рабочих для выполнения строительных и монтажных работ;
3) проведение геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений;
4) содержание действующих постоянных автомобильных дорог;
5) перевозка работников строительно-монтажных организаций автомобильным транспортом при исчислении сметной стоимости строительства.
2. Целью Нормативного документа является создание единой методической основы, позволяющей определять достоверную величину затрат, связанных с организацией строительства.
3. Положения, изложенные в настоящем Нормативном документе, являются обязательными при исчислении сметной стоимости строительства ресурсным методом в процессе разработки сметной документации по объектам, возводимых за счет государственных инвестиций и за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
4. Для других субъектов рынка Нормативный документ носит рекомендательный характер и может использоваться в качестве справочного материала при определении величины дополнительных затрат в составе сметной стоимости строительства и расчетов за выполненные работы.
5. Нормативный документ разработан в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан и содержит:

1) жалпы ережелерден;
2) құрылысты ұйымдастырумен байланысты шығындар жіктемесінен;
3) құрылысты ұйымдастырумен байланысты шығындарды есептеу тәртібінен тұрады.
6. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыстарды жүргізу жобасы (ЖЖЖ) – құрылыс-монтаж жұмыстарының жалпы ұзақтығын және аралық мерзімдерін айқындайтын және жеке ғимараттарды (құрылыстарды) тұрғызу бойынша өндірістік үрдістерді ұйымдастыру кезінде негізгі басшылық құжат болып қызмет ететін жоба;
2) жұмыстардың вахталық әдісі – олардың тұрақты тұру орнынан тыс еңбек ресурстарын пайдалануға, қызметкерлердің жұмыстарды жүргізу орнына, құрылыс ұйымының тұрақты орналасу орындарынан едәуір алшақ объектілерге мерзімді шығуына негізделген жұмыстарды ұйымдастырудың ерекше нысаны;
3) құрылыс бас жоспары (құрылысбасжоспар) – құрылыс алаңын ұйымдастыруды реттейтін құрылыс ұйымы жобасының бөлігі;
4) құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ) – құрылыстың жалпы ұзақтығын және аралық мерзімдерін айқындайтын жобаның құрамдас бөлігі, күрделі салымдарды және құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемін бөлу, материалдық-техникалық және еңбек ресурстары және оларды өтеу көздері, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындаудың және объект құрылысын басқару құрылымын орындаудың негізгі әдістері.
2. Вахталық әдіспен жұмысты жүзеге асырумен байланысты шығындар
7. Вахталық әдісті қолданудың мақсаты объектілерді қолданысқа енгізуді жылдамдатуға бағытталған құрылысты ұйымдастыруды жетілдіру негізінде күрделі салымдардың тиімділігін арттыру есебінен объект құрылысының мерзімдерін азайту.
8. Вахталық әдіс жұмыстарды жүргізу орны қоныстанбаған, шалғай аудандарда; немесе табиғат жағдайлары ерекше аудандарда қызметкерлердің тұрақты тұру орнынан (жиналу орны) едәуір алыстаған кезде қолданылады. Жоба алдындағы кезеңде инвестициялық үрдістің орындылығы негізделген жағдайда, вахталық әдіс құрылыс, қайта жаңарту және күрделі жөндеудің барлық түрлеріне кез келген өңірде пайдаланылуы мүмкін.
9. Құрылыс объектілерінде (қайта жаңғырту, күрделі жөндеу) вахталық әдісті қолданудың орындылығын мынадай факторлар анықтайды:
1) жұмыстарды жүргізу орындарында еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілмеу;
2) құрылыс мерзімін қысқарту мақсатында жұмыстардың жоғары қарқындарын ұстап тұру қажеттілігі;
3) құрылыс (қайта жаңғырту, күрделі жөндеу) объектілерінің құрылыс ұйымын орналастыру және қызметкерлердің тұрақты тұру орнынан едәуір алшақтығы;

1) общие положения;
2) классификации затрат связанных с организацией строительства;
3) порядок расчета затрат связанных с организацией строительства.
6. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) проект производства работ (ППР) - проект, определяющий технологию, сроки выполнения и порядок обеспечения ресурсами строительно-монтажных работ и служащий основным руководящим документом при организации производственных процессов по возведению отдельных зданий (сооружений);
2) вахтовый метод работ – особая форма организации работ, основанная на использовании трудовых ресурсов вне места их постоянного проживания, периодического выезда работников к месту производства работ, на объекты значительно удаленные от мест постоянной дислокации строительной организации;
3) строительный генеральный план (стройгенплан) - часть проекта организации строительства, регламентирующая организацию строительной площадки;
4) проект организации строительства (ПОС) - составная часть проекта, определяющая общую продолжительность и промежуточные сроки строительства, распределение капитальных вложений и объемов строительно-монтажных работ, материально-технические и трудовые ресурсы и источники их покрытия, основные методы выполнения строительно-монтажных работ и структуру управления строительством объекта.
2. Затраты, связанные с осуществлением работ вахтовым методом
7. Целью применения вахтового метода является снижение сроков строительства объекта за счет повышения эффективности капитальных вложений на основе совершенствования организации строительства, направленного на ускорение ввода в действие объектов.
8. Вахтовый метод применяется при значительном удалении места производства работ от места постоянного проживания работников (места сбора) в необжитых, отдаленных районах; или районах с особыми природными условиями. В случае обоснования целесообразности на предпроектной стадии инвестиционного процесса, вахтовый метод может быть использован в любом регионе на всех видах строительства, реконструкции и капитального ремонта.
9. Целесообразность применения вахтового метода на объектах строительства (реконструкции, капитального ремонта) определяют следующие факторы:
1) необеспеченность трудовыми ресурсами в местах производства работ;
2) необходимость поддержания высоких темпов работ с целью сокращения сроков строительства;
3) значительная удаленность объектов строительства (реконструкции, капитального ремонта) от места дислокации строительной организации и постоянного проживания работников;

4) құрылыстың бір титулындағы желілік объектілердің бытыраңқылығы және ұзақтығы;
5) көліктік коммуникациялардың күрделілігі және тұрақсыздығы;
6) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің маусымдық сипаты;
7) тіршілік қызметінің күтпеген жағдайлары.
10. Вахталық әдісті қолданудың міндетті шарты уақытша қоныстану – вахталық кенттің болуы немесе ұйымдастырылуы немесе олардың отбасыларының мүшелерінсіз қызметкерлердің уақытша тұруына және олардың күнделікті қажеттіліктерін қанағаттандыруға есептелген әлеуметтік инфрақұрылымның бөлшектерін қамтитын салынып жатқан объектіге жақын елді мекендегі объектінің құрылысы кезінде құрылыс ұйымы жалдайтын тұрғын үй қорының болуы болып табылады.
11. Вахталық әдісті қолдану туралы шешімді жобалау ұйымының ұсыныстары негізінде инвестициялық үрдістің жоба алдындағы немесе жобалау кезеңдерінде Тапсырыс беруші қабылдайды.
12. Жиналу пункті оны жұмыстарды жүргізу орнына немесе вахталық кенттің орналасу орнына жөнелту үшін вахталық персоналдың жиналу орны болып есептеледі.
13. Вахталық әдіспен жұмыстарды жүргізуге дайындық ҚҰЖ әзірлеу кезеңінде немесе Тапсырыс берушімен келісілген жобалау-сметалық құжаттама болған жағдайда, ЖЖЖ әзірлеу кезеңінде басталады.
ҚҰЖ-ға және ЖЖЖ-ға мыналар енгізіледі:
1) негізгі жұмысшылар мен механизаторлар, инженерлік-техникалық қызметкерлер (ИТҚ) және қызметшілер, кіші қызмет көрсетуші персонал (КҚП) және күзет бойынша бөле отырып, вахталар бойынша құрылыстың барлық мерзімі ішінде вахталық персоналдың ауысымдық санын, жұмыс күнінің, жұмыс аптасының ұзақтығын, вахтадағы ауысымаралық демалыс уақытын, бір вахтаның ішінде демалыс күндерінің болуы және кезектілігін, вахталар арасындағы демалыс уақытын көрсететін ауысымдық кестесі;
2) вахталық персонал үшін қажетті көлемдегі уақытша ғимараттар мен құрылыстардың қажеттілік ведомосы. Бұл ретте, ғимараттың немесе құрылыстың арналуын және түрін, аумағын немесе құрылыс көлемін, ал уақытша инженерлік желілер үшін қума метрлердегі ұзақтығын көрсету қажет;
3) вахталық кенттің қалыпты тіршілік қызметін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ, вахталық персоналды вахталық кенттен құрылыс алаңына дейін және кері күн сайынғы жеткізу үшін қажетті машиналар мен тетіктердің құрамы.
14. Объектінің құрылыс кезеңінің әрбір уақытына (өлшем бірлігіне 1 вахтаны қабылдау керек) жұмыс күшіне қажеттілікті бөле отырып, уақытша кенттің құрылысының шығындары бойынша барынша оңтайлы күнтізбелік кестесін қалыптастыру мақсатында кесте ауысымдық кестесін құрылыстың барлық мерзіміне вахталық кенттің ғимараттары мен құрылыстарының құрылыс (қолданысқа енгізу) күнтізбелік кестесімен байланыстыру қажет. Мердігерлік ұйымдарда ауысымдық кестесін құрылыстың барлық мерзіміне құрылыс ұйымының басшысы келіседі және бекітеді.

4) рассредоточенность и протяженность линейных объектов в одном титуле стройки;
5) сложность и неустойчивость транспортных коммуникаций;
6) сезонный характер производства строительно-монтажных работ;
7) экстремальные условия жизнедеятельности.
10. Обязательным условием применения вахтового метода является наличие или организация временного поселения – вахтового поселка или наличие жилого фонда, арендуемого строительной организацией на время строительства объекта в близлежащем к строящемуся объекту населенном пункте, содержащим элементы социальной инфраструктуры, рассчитанные на временное проживание работников без членов их семей, и удовлетворение их повседневных потребностей.
11. Решение о применении вахтового метода принимается Заказчиком на предпроектной или проектной стадиях инвестиционного процесса на основании предложения проектной организации.
12. Пунктом сбора считается место сбора вахтового персонала для отправки его к месту производства работ, или к месту расположения вахтового поселка.
13. Подготовка к проведению работ вахтовым методом начинается на стадии разработки ПОС или в случае уже имеющейся согласованной заказчиком проектно-сметной документации, на стадии разработки ППР.
В ПОС и ППР включаются:
1) график сменяемости, показывающий количество сменного вахтового персонала в течение всего срока строительства по вахтам, с разбивкой по основным рабочим и механизаторам, инженерно-техническим работникам (ИТР) и служащим, младшему обслуживающему персоналу (МОП) и охране, продолжительность рабочего дня, рабочей недели, время междусменного отдыха на вахте, наличие и очередность выходных в течение одной вахты, время отдыха между вахтами;
2) ведомость потребности временных зданий и сооружений, в количестве необходимом для вахтового персонала. При этом необходимо указывать назначение, и тип здания или сооружения, площадь или строительный объем, а для временных инженерных сетей протяженность в погонных метрах;
3) состав машин и механизмов, необходимых для обеспечения нормальной жизнедеятельности вахтового поселка, а так же для ежедневной доставки вахтового персонала из вахтового поселка до строительной площадки и обратно.
14. В целях формирования наиболее оптимального по затратам календарного графика строительства временного поселка, с распределением потребности в рабочей силе на каждый временной период (за единицу измерения следует принять 1 вахту) строительства объекта, необходимо увязывать график сменяемости на весь срок строительства с календарным графиком строительства (ввода в действие) зданий и сооружений вахтового поселка. В подрядных организациях график сменяемости согласовывается и утверждается руководством строительной организации на весь срок строительства.

15. Вахталық кент жобасы ҚҰЖ және ЖЖЖ құрамында әзірленеді, ол кенттің бас жоспарын, кірме жолдар сызбаларын, вахталық кенттерді салу және ұстау шығындарының сметасын, құрылыстың күнтізбелік кестесін, материалдарды, конструкциялар мен жабдықты жеткізудің көліктік сызбаларын, сондай-ақ:
ғимараттар мен құрылыстардың;
электрмен-сумен-жылумен жабдықтаудың;
байланыс желісінің;
кәріз желілерінің;
ішкі жолдардың жобаларын қамтиды.
16. Жұмыстарды ұйымдастырудың вахталық әдісін қолданумен байланысты шығындар жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және шарт бағаларын негіздеу кезінде анықталады.
17. Құрылыс құнының сметалық есебіне (Сметалық есеп) қосымша шығындардың мынадай түрлері:
1) өзге де жұмыстар мен құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына:
вахталық персоналдың жиналу және ауысып отыру пунктеріндегі қонақүйлерде тұру шығындары;
авиатасымалдау бойынша диспетчерлік қызметтерді ұстау шығындары;
визаларды, шақыруларды, тіркеуге рұқсаттарды және тұруға ыхтиярхатын, жұмысқа рұқсатты (шетелдік азаматтар үшін) ресімдеу және беру үшін төлем шығындары.
2) құрылыс аумағын дайындау бойынша жұмыстардың құрамына: вахталық кенттер құрылысы үшін пайдаланылатын уақытша бұрмалардың учаскелерінде жерді қалыпына келтіру шығындары енгізілуі мүмкін. Бұл шығындарды айқындау үшін жер қазу жұмыстарына арналған сметалық нормаларға сәйкес жергілікті смета жасалады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Құрылыстың шығыстарын оңтайландыру мақсатында құрылысты материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру техникалық-экономикалық негіздемелер құрамында анықталады.
19. Мердігерлік ұйым анықталғанда жұмыстарды вахталық әдіспен жүргізу шығындарын есептеу кезінде құрылыс мерзімін мердігерлік шарт негізінде немесе вахталық әдісті қолдану шарттарын қарау кезеңіне тапсырыс беруші және мердігерлік ұйым (бұдан әрі – мердігер) арасында келісілген құрылыс мерзімі негізінде қабылдауға рұқсат етіледі.
20. Құрылысты ұйымдастырудың вахталық әдісі кезінде ауысымның ұзақтығын ұлғайтумен байланысты жұмысшылардың орташа сағаттық еңбек өнімділігін төмендету вахталық қызметкерлердің орташа сағаттық еңбек өнімділігін төмендетудің орташаланған коэффициенттерін қолдана отырып, ескеріледі:
1) 9 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,02 - 0,04;
2) 10 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,04 - 0,06;

15. Проект вахтового поселка разрабатывается в составе ПОС и ППР, который включает в себя генеральный план поселка, схемы подъездных путей, смету затрат на строительство и содержание вахтового поселка, календарный график строительства, транспортные схемы доставки материалов, конструкций и оборудования, а также проекты:
зданий и сооружений;
электро-водо-теплоснабжения;
сети связи;
канализационных сетей;
внутренних дорог.
16. Затраты, связанные с применением вахтового метода организации работ, определяются при разработке проектно-сметной документации и обосновании договорных цен.
17. В сметный расчет стоимости строительства (Сметный расчет) дополнительно могут включаться следующие виды затрат:
1) в состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства:
расходы на проживание в гостиницах в пунктах сбора и пересадки вахтового персонала;
расходы на содержание диспетчерских служб по авиаперевозке;
затраты на оформление и выдачу виз, приглашений, разрешений на регистрацию и вид на жительство, разрешение на работу (для иностранных граждан);
2) в состав работ по подготовке территории строительства: затраты на рекультивацию земель на участках временных отводов, которые будут использоваться для сооружения вахтовых поселков. Для определения данных затрат составляется локальная смета в соответствии со сметными нормами на земляные работы.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Организация материально-технического обеспечения строительства в целях оптимизации расходов строительства определяется в составе технико-экономических обоснований.
19. При расчете затрат на производство работ вахтовым методом, когда подрядная организация определена, срок строительства допускается принимать на основании договора - подряда или на основании согласованного срока строительства между заказчиком и подрядной организацией (далее – подрядчик), на стадии рассмотрения условий применения вахтового метода.
20. Снижение среднечасовой производительности труда рабочих связанное с увеличением продолжительности смены при вахтовом методе организации строительства учитывается с применением усредненных коэффициентов снижения среднечасовой производительности труда вахтовых работников:
1) при 9-часовой рабочей смене - 0,02 - 0,04;
2) при 10-часовой рабочей смене - 0,04 - 0,06;

3) 11 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,06 - 0,08;
4) 12 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,08 - 0,12.
21. Вахталық әдіспен құрылыста жұмыспен қамтылған қызметкерлердің вахталық ағынының саны ҚҰЖ (ЖЖЖ) бөлімінде әзірленетін ауысымдық кестесіне сүйене отырып, анықталады.
22. Вахтадағы жұмыс және демалыс режимдері вахталық әдісті қолдану кезінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес анықталады. Қызметкерлердің қажетті саны құрылыс-монтаждау жұмыстарының, құрылыс өндірісінің пайдаланылатын технологияларының, машиналар және тетіктер жалпы көлеміне, құрылыс мерзіміне және жұмыс режиміне (ауысымның және ауысымдық вахтаның ұзақтығы) сүйене отырып, анықталады. Одан әрі, белгіленген еңбек және демалыс режимдері бойынша ауысымдық кесте әзірленеді, ауысымдық вахталық персоналдың саны анықталады. Осы деректердің негізінде қызметкерлердің тұруы үшін қажетті вахталық кенттің ғимараттары мен құрылыстарының саны, құрылыс кентінің шығындары, ауысымдық вахталық персоналды вахтаға және вахтадан тасымалдау құны, вахталық қызметкерлердің үстеме ақылары және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстардың вахталық әдісімен байланысты шығындардың басқа да түрлері белгіленеді.
23. Вахталық әдіспен жұмыстар үшін үстемеақы жұмысшылар мен машинистердің негізгі жалақысына 20% мөлшерінде ұжымдық және еңбек шарты негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленеді. Үстемеақы тиісті коэффициентті қолдана отырып, жергілікті сметаларда есептеледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Вахталық қызметкерлерді жинау орнынан салынып жатқан объектідегі (вахталық кентте немесе осы мақсаттар үшін құрылыс ұйымы арнайы жалдайтын баспанада) тұру орнына дейін жеткізу құрылыс ұйымының өзінің (немесе жалдамалы) көлігімен және теміржол көлігі, азаматтық авиация және автомобиль көлігі ұйымдар көлік құралдарымен жүзеге асырылады.
25. Көліктің түрі өңірдегі қалыптасқан құрылыс көліктік коммуникацияларды, сондай-ақ, құны бойынша және вахталық қызметкерлердің жиналу пунктінен вахталық кентке дейінгі жолдағы келу уақыты бойынша барынша аз шығындарды ескере отырып, таңдап алынады.
26. Вахталық қызметкерлерді тасымалдау шығындары төмендегілердің негізінде тасымалдаудың таңдап алынған әдістеріне байланысты анықталады:

3) при 11-часовой рабочей смене - 0,06 - 0,08;
4) при 12-часовой рабочей смене - 0,08 - 0,12.
21. Количество вахтовых потоков работников занятых на строительстве вахтовым методом определяется исходя из графика сменяемости, разрабатываемых в разделе ПОС (ППP).
22. Режимы работы и отдыха на вахте при применении вахтового метода определяется в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Необходимое количество работников определяется исходя из общего объема строительно-монтажных работ, используемых технологий строительного производства, машин и механизмов, срока строительства и режима работы (продолжительность смены и сменной вахты). Далее, по установленным режимам труда и отдыха разрабатывается график сменяемости, определяется количество сменного вахтового персонала. На основе этих данных устанавливается количество зданий и сооружений вахтового поселка, необходимого для проживания работников, затраты на строительство поселка, стоимость транспортировки сменного вахтового персонала на вахту и с вахты, доплаты вахтовым работникам и другие виды затрат связанные с вахтовым методом работ в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
23. Надбавка за работы вахтовым методом устанавливается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании коллективного и трудового договора в пределах 20% к основной заработной плате рабочих и машинистов. Надбавка начисляется в локальных сметах с применением соответствующего коэффициента.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Доставка вахтовых работников от места сбора до места проживания при строящемся объекте (в вахтовом поселке, или в специально арендуемом строительной организацией для этих целей жилье) осуществляется, как собственным (или арендуемым) транспортом строительной организации, так и транспортными средствами организаций железнодорожного транспорта, гражданской авиации, и автомобильного транспорта.
25. Вид транспорта выбирается с учетом сложившихся в регионе строительства транспортных коммуникаций, а также наименьших затрат по стоимости, и по времени пребывания вахтовых работников в пути от пункта сбора до вахтового поселка.
26. Затраты на транспортирование вахтовых работников определяются в зависимости от выбранных способов транспортировки работников на основе:

1) меншікті көлікті пайдалану кезінде көліктік шығындардың калькуляциясы;
2) әрбір вахталық қызметкердің жол жүру құнын растайтын жол жүру құжаттары;
3) көліктік ұйымдармен жасалатын шарттар.
27. Қызметкерлерді жиналу пунктінен жұмыс орнына дейін және кері вахтаға жеткізу бойынша көлік түрінің экономикалық орындылығы инвестициялық үрдістің жоба алдындағы кезеңінде белгіленеді.
28. Вахталық кенттер қолданыстағы нормаларға сәйкес тиісті санитарлық нормаларды және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып, салынып жатқан объектіден арақашықтықта орналастырылады. Егер вахталық кент бірнеше объектілердің құрылысында жұмыспен қамтылған қызметкерлердің тұруына арналған болса, ол қызметкерлерді жұмыстарды жүргізу орнына жеткізудің 15-20 минуттық ұзақтығынан жоғары есеппен орналастырылады.
29. Вахталық кенттерді үй-жайлармен толықтыру және оларды жайластыру жергілікті шарттарға, жұмыстарды жүргізу мерзімдеріне және тұғындардың санына сүйене отырып, жүзеге асырылады. Вахталық кенттің құрамына тұрғын, мәдени-тұрмыстық және коммуналдық мақсаттағы объектілер енгізіледі.
30. Вахталық үй-жайларды жиһазбен және басқа да мүкәммалмен жабдықтау Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
31. Өтелімді есептеу сомасын қоса алғанда, еңбек ұжымдарына қызмет көрсететін қоғамдық тамақтану объектілерінің үй-жайларын ұстаумен байланысты шығындар, үй-жайларды жөндеуді жүргізу шығыстары, жарықтандыру, жылу, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сондай-ақ, тамақ дайындау үшін отын шығындары мердігерлердің үстеме шығындарының құрамында ескерілген.
32. Вахталық қызметкерлерге медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру шығындары мердігерлердің үстеме шығындарының құрамында ескерілген.
33. Вахталық кенттің пайдалануға беруге дайындығы және оны пайдалануға беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
34. Вахталық персонал үшін қажет етілетін тұрғын үй, мәдени-тұрмыстық және өзге де ғимараттар мен құрылыстардың саны объект құрылысының барлық мерзімі ішінде кентте бір уақытта тұратын ауысымдық вахталық персоналдың ең жоғары - ықтимал санына негізделеді. Бұл сан ауысымдық кестесінің негізінде анықталады.
35. Ауысымдық вахталық персоналдың саны штаттан тыс қызметкерлерге: уақытша; іссапарға жіберілген; тәжірибеден өтушілер және құрылыс-монтаждауды жүргізумен байланысты жұмыстарды немесе құрылысты ұйымдастыру және қызмет көрсету үшін қажетті өзге де жұмыстарды орындау үшін шақырылған басқа да мамандарға келетін олардың санына 5% қоса отырып, объект құрылысында жұмыспен қамтылған жұмысшылардың, инженерлік-техникалық қызметкерлер мен қызметшілердің, КҚП және күзеттің қажетті санының жиынтығы ретінде анықталады.

1) калькуляций транспортных затрат при использовании собственного транспорта;
2) проездных документов, подтверждающих стоимость проезда каждого вахтового работника;
3) договоров, заключаемых с транспортными организациями.
27. Экономическая целесообразность вида транспорта по доставке работников на вахту от пункта сбора до места работы и обратно устанавливается на предпроектной стадии инвестиционного процесса.
28. Вахтовые поселки размещаются при соблюдении соответствующих санитарных норм и требований пожарной безопасности на расстоянии от строящегося объекта, в соответствии с действующими нормами. Если вахтовый поселок предназначен для проживания работников, занятых на строительстве нескольких объектов, он размещается из расчета не свыше 15-20-минутной продолжительности доставки работников к месту производства работ.
29. Комплектование вахтовых поселков помещениями, и их благоустройство осуществляются исходя из местных условий, сроков производства работ и численности проживающих. В состав вахтового поселка включаются объекты жилищного, культурно - бытового и коммунального назначения.
30. Оборудование вахтовых помещений мебелью и другим инвентарем осуществляется в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
31. Затраты, связанные с содержанием помещений объектов общественного питания, обслуживающих трудовые коллективы, включая суммы начисления амортизации, расходы на проведения ремонта помещений, расходы на освещение, отопление, водоснабжение, электроснабжение, а также топливо для приготовления пищи, учтены в составе накладных расходов подрядчиков.
32. Затраты на организацию медицинского обслуживания вахтовых работников учитываются в составе накладных расходов подрядчиков.
33. Готовность вахтового поселка к сдаче в эксплуатацию и сдача его в эксплуатацию определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. Потребное для вахтового персонала количество жилых, культурно-бытовых и иных зданий и сооружений обосновывается максимально возможной численностью сменного вахтового персонала, единовременно проживающего в поселке в течение всего срока строительства объекта. Указанная численность, определяется на основании графика сменяемости.
35. Численность сменного вахтового персонала определяется, как сумма необходимой численности рабочих, инженерно-технических работников и служащих, МОП и охраны, занятых на строительстве объекта, с добавлением 5% к их численности, приходящихся на внештатных работников:
временных;
прикомандированных;
практикантов и других специалистов приглашенных для выполнения работ связанных с производством строительно-монтажных или иных работ необходимых для организации и обслуживания строительства.

36. Вахталық кенттердің құрылысы бойынша баға белгілеудің ресурстық әдісі кезінде шығындар (мүкәммалдық тұрғын және қоғамдық ғимараттар мен уақытша пайдаланудағы инженерлік құрылыстарды жинау және бөлшектеу құны, олардың астына негіздер мен іргетастардың, инженерлік желілер ендірмелерінің құрылғысы, кентті абаттандыру) уақытша ғимараттар мен құрылыстар құрылысы шығындарының сметалық нормаларына сәйкес анықталады. Осы шығындар бойынша бағалардың ағымдағы деңгейінде жергілікті сметалар жасалады. Жергілікті сметалардың қорытындылары құрылыс құнының сметалық есебіне енгізіледі. Өтелімдік аударымдар немесе жалдау ақысы, тұрғын және қоғамдық контейнерлік және құрастырма-бөлшекті ұтқыр (мүкәммалдық) ғимараттардың конструкциялары мен бөлшектерін қоймадан құрылыс алаңына және қоймаға тасу шығындары мердігерлердің үстеме шығындарының нормаларында ескеріледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Уақытша қоныстануға арналған ұтқыр (мүкәммалдық) ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ, шаруашылық мүкәммалды қоса алғанда, жабдықты сатып алу құрылыстың сметалық құнына енгізілмейді. Мердігерлік ұйым қаражаты есебінен сатып алынған мүкәммалдық ғимараттар мен құрылыстардың (жылжымалы, контейнерлік, құрастырма-бөлшекті) құны олардың түсу және бухгалтерлік есепке қою қажеттілік шамасына қарай мердігерлік ұйымның негізгі қорларына енгізіледі.
38. Тапсырыс берушінің негізгі қорларында есептелетін ғимараттар мен құрылыстардың құны тапсырыс беруші объектісінің құрылыс кезеңіне уақытша қоныстану (вахталық кент) үшін ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға мердігерге (жеке шарт бойынша) ұсынатын жалдау ақысы арқылы құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнына көшірілелі.
39. Инвестициялық үрдістің жоба алдындағы кезеңдегі вахталық әдісті енгізуден экономикалық әсер ұқсас нұсқаларды салыстыра отырып, анықталады. Вахталық әдісті енгізуден экономикалық әсерді айқындау теңдестер ретінде:
1) салынып жатқан объект жанында қызметкерлердің және олардың отбасы мүшелерінң тұруы үшін уақытша кентті құра отырып, құрылысты ұйымдастыру нұсқасы;
2) қызметкерлер тұрақты тұрғылықты жерінен салынып жатқан объектіге және кері күн сайын тасымалдай отырып, құрылысты ұйымдастыру нұсқасы қаралуы мүмкін.
Экономикалық әсердің негізгі факторлары:
1) құрылыс ұйымы шығындарының шартты-тұрақты бөлігін үнемдеуді және тапсырыс берушінің объектіні пайдалануға мерзімінен бұрын енгізу кезеңі үшін қосымша пайда табуын қамтамасыз ететін объект құрылысының ұзақтығын қысқарту;

36. Затраты при ресурсном методе ценообразования по сооружению вахтовых поселков (стоимость сборки и разборки инвентарных жилых и общественных зданий и инженерных сооружений временного пользования, устройство оснований и фундаментов под них, вводов инженерных сетей, благоустройство поселка) определяются в соответствии со сметными нормами затрат на строительство временных зданий и сооружений. По этим затратам составляются локальные сметы в текущем уровне цен. Итоги локальных смет включаются в сметный расчет стоимости строительства. Затраты на амортизационные отчисления или арендную плату, перемещение конструкций и деталей жилых и общественных контейнерных и сборно-разборных мобильных (инвентарных) зданий на строительную площадку со склада и на склад учитываются нормами накладных расходов подрядчиков.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Приобретение мобильных (инвентарных) зданий и сооружений для временного поселения (вахтового поселка), а также оборудования, оснащения, включая хозяйственный инвентарь, в сметную стоимость строительства не включаются. Стоимость инвентарных зданий и сооружений (передвижных, контейнерных, сборно-разборных), приобретенных за счет средств подрядной организации, включается в основные фонды подрядной организации по мере их поступления и постановки на бухгалтерский учет.
38. Стоимость зданий и сооружений, числящихся в основных фондах заказчика переносится на стоимость строительно-монтажных работ через арендную плату, которую заказчик предъявляет подрядчику (по отдельному договору) на использование зданий и сооружений для временного поселения (вахтового поселка) на период строительства объекта.
39. Экономический эффект от внедрения вахтового метода на предпроектной стадии инвестиционного процесса определяется сопоставлением с вариантами – аналогами. В качестве аналогов для определения экономического эффекта от внедрения вахтового метода могут рассматриваться:
1) вариант организации строительства с созданием при строящемся объекте временного поселка для проживания работников и членов их семей;
2) вариант организации строительства с ежедневной перевозкой работников от постоянного места жительства к строящемуся объекту и обратно.
Основными факторами экономического эффекта являются:
1) сокращение продолжительности строительства объекта, обеспечивающее экономию условно-постоянной части расходов строительной организации, и получение заказчиком дополнительной прибыли за период досрочного ввода объекта в эксплуатацию;

2) құрылыс аймағында әлеуметтік инфрақұрылымды қалыптастыру және ұстау және қызметкерлерді тұрғылықты жерінен салынып жатқан объектіге және кері тасымалдау шығындарын қысқарту болып табылады.
Вахталық әдісті қолданудың әлеуметтік әсері бытыраңқы құрылыстың ерекше шарттарында және тіршілік қызметінің күтпеген жағдайларында Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлердің еңбегінің, демалыс және тұрмысының қалыпты жағдайларын қамтамасыз етуден тұрады.
3. Құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар
40. Жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар құрылыс объектісі құрылыс ұйымын орналастырудың тұрақты аймағынан тыс болған кезде құрылыстың сметалық құнына енгізіледі. Жұмыстарды жүргізудің вахталық әдісімен құрылыс кезінде іссапар шығындары есептелмейді. Іссапарларға жіберілетін қызметкерлерге:
1) іссапарда болған әрбір күнтізбелік күн үшін тәуліктік ақылар;
2) бару орнына және кері жол жүру шығындары;
3) тұрғын үй-жайды жалдау шығындары төленеді.
41. Қызметкерлерді іссапарларға жіберу жағдайлары мен мерзімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес анықталады.
42. Құрылыс-монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін іссапарға жіберумен байланысты шығындар іссапарға жіберілген қызметкерлердің болжанатын санына және ҚҰЖ-да анықталған олардың құрылысқа келу мерзіміне сүйене отырып, жасалатын есеппен анықталады. ҚҰЖ-да сметалық құжаттамада келтірілген нормативтік еңбекті қажетсінуден проценттік қатынасында іссапарға жіберілген қызметкерлер орындайтын жұмыстардың жоспарлы еңбекті қажетсінуі анықталады. Бұл ретте, іссапарларға жіберілуі қажет қызметкерлердің ұтымды саны ескерілуге тиіс.
43. Тапсырыс беруші мердігермен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамаларына сәйкес іссапар шығындарына есеп айырысуларды жүргізеді. Есеппен анықталған шығындар сомасы өзге де жұмыстардың және құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына енгізіледі.
4. Ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізумен байланысты шығындар
44. Ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізумен байланысты шығындарды айқындау қажеттілігі инженерлік зерттеулер материалдарының негізінде ҚҰЖ-да анықталады. ҚҰЖ-да "Ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын бақылауларды ұйымдастыру жобасы" әзірленуге тиіс.
45. Бақылауларды ұйымдастыру жобасын әзірлеу шығындары қосымша жобалау-іздестіру жұмыстарының құнына енгізіледі. Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне, сондай-ақ, ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылаулардың құрылыстағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстармен байланысты шығындар енгізіледі.

2) сокращение затрат на создание и содержание социальной инфраструктуры в зоне строительства и транспортирование работников от места жительства к строящемуся объекту и обратно.
Социальный эффект от применения вахтового метода состоит в обеспечении нормальных условий труда, отдыха и быта работников в специфических условиях рассредоточенного строительства и экстремальных условиях жизнедеятельности в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
3. Затраты, связанные с командированием рабочих для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ
40. Затраты, связанные с командированием рабочих включаются в сметную стоимость строительства, когда объект строительства находится вне зоны постоянной дислокации строительной организации. При строительстве вахтовым методом производства работ командировочные не начисляются. Работникам, направляемым в командировки, оплачиваются:
1) суточные за календарные дни нахождения в командировке;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно;
3) расходы по найму жилого помещения.
41. Условия и сроки направления в командировки работников определяются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
42. Затраты, связанные с командированием работников строительно - монтажных организаций, определяются расчетом, который составляется исходя из предполагаемого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, определенных в ПОС. В ПОС определяется планируемая трудоемкость работ, выполняемых командированными работниками в процентном отношении от нормативной трудоемкости, приведенной в сметной документации. При этом должно учитываться рациональное число работников, которых необходимо отправлять в командировки.
43. Заказчик производит расчеты на командировочные затраты с подрядчиком в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
4. Затраты, связанные с проведением геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений
44. Необходимость определения затрат связанных с проведением геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений определяется ПОС на основе материалов инженерных изысканий. В ПОС разрабатывается "Проект организации наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений".
45. Затраты на разработку проекта организации наблюдений включаются дополнительно в стоимость проектно - изыскательских работ. В сводный сметный расчет стоимости строительства включаются также затраты связанные с работами по обеспечению соответствия геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений требованиям государственных нормативов в строительстве.

46. Құрылыс барысында мердігерлік ұйым орындайтын ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылаулардың шығындары құрылысқа арналған іздестіру жұмыстарына арналған сметалық нормалар бойынша анықталады және өзге де жұмыстар мен құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына енгізіледі.
5. Жаңа және қайта жаңғыртылатын автомобиль жолдарының құрылысы кезеңінде уақытша пайдаланылатын автомобиль жолдарын ұстаумен байланысты шығындар
47. Қолданыстағы автомобиль жолдарын ұстау және құрылыс аяқталғаннан кейін оларды қалыпына келтіру шығындарын енгізу қажеттілігі күнтізбелік тұрғыда ҚҰЖ-да және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түсіндірме жазбада негізделеді. Автомобиль жолдарының құрылысы учаскесінің шекаралары құрылыс бас жоспарында анықталады.
48. Жаңа және қайта жаңғыртылатын автомобиль жолдарының құрылысы кезеңінде уақытша пайдаланылатын автомобиль жолдарын ұстау шығындарын айқындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қозғалыс қатысушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстар көлемінің ведомосы жасалады. Жұмыстар көлемінің ведомосы уақытша пайдаланылатын автомобиль жолдарының тиісті учаскелеріне ақаулық актілер бойынша жасалады. Жұмыстар көлемінің ведомосы бойынша жергілікті смета жасалады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Құрылыс және монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау
49. Құрылыс қызметкерлерін тасымалдау бойынша шығындарды өтеуге арналған қаражат коммуналдық немесе қала маңындағы көлік жұмысшыларды объектіге тасымалдауды қамтамасыз ете алмайтын, сондай-ақ, қалалық жолаушылар көлігінің арнайы бағыттарын белгіленген тәртіппен ұйымдастыру мүмкін болмаған жағдайларда құрылыс құнының сметалық есебіне енгізіледі. Жұмыстарды жүргізудің вахталық әдісімен құрылыс кезінде бұл шығындар есептелмейді.
50. Құрылыс қызметкерлерін тасымалдау бойынша шығындарды өтеуге арналған қаражат мөлшері ҚҰЖ деректері, тасымалдау арақашықтығы, тасымалдауға жататын қызметкерлердің саны және құрылыстың нормативтік ұзақтығы негізінде анықталады. Есеппен анықталған шығындар сомасы өзге де жұмыстар мен құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының 2017 жылғы
14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
4-қосымша
Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат

46. Затраты на геодезические наблюдения за перемещениями и деформациями зданий и сооружений, выполняемые подрядной организацией в процессе строительства определяются по сметным нормам на изыскательские работы для строительства и включается в состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства.
5. Затраты, связанные с содержанием временно эксплуатируемых автомобильных дорог в период строительства новых и реконструируемых автомобильных дорог
47. Необходимость включения затрат на содержание действующих автомобильных дорог и восстановление их после окончания строительства обосновывается ПОС в календарном плане и в пояснительной записке в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Границы участка строительства автомобильных дорог определяются стройгенпланом.
48. Для определения затрат на содержание временно эксплуатируемых автомобильных дорог в период строительства новых и реконструируемых автомобильных дорог составляется ведомость объемов работ, необходимых для обеспечения безопасности участников движения в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Ведомость объемов работ составляется по дефектным актам на соответствующие участки временно эксплуатируемых автомобильных дорог. По ведомости объемов работ составляется локальная смета.
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Перевозка автомобильным транспортом работников строительных и монтажных организаций
49. Средства на возмещение затрат по перевозке работников строительства включаются в сметный расчет стоимости строительства в тех случаях, когда коммунальный или пригородный транспорт не в состоянии обеспечить перевозку рабочих на объект, а также не представляется возможным организовать в установленном порядке специальные маршруты городского пассажирского транспорта. При строительстве вахтовым методом производства работ данные затраты не начисляются.
50. Размер средств на возмещение затрат по перевозке работников строительства определяется на основании данных ПОС, расстояния перевозок, количества подлежащих перевозке работников и нормативной продолжительности строительства. Определенная расчетом сумма затрат включается в состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства.
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Нормативный документ по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве

Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 11.05.2018 № 102-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі - Нормативтік құжат) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы № 242 Заңының 20-бабының 6-2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 ақпандағы № 71 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10401 болып тіркелген) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтер көрсету қағидаларына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Нормативтік құжат құрылысқа мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды анықтауға арналған.
Қаржыландырудың басқа көздері есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша осы Нормативтік құжаттың ережелерінің ұсынымдық сипаты бар.
3. Нормативтік құжат құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасын айқындау жөніндегі негізгі қағидаттардан және әдістемелік ережелерден тұрады.
4. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) авторлық қадағалау – бұл автордың:
сәулет және қала құрылысы туындысының авторы (авторлары) жүзеге асыратын құрылыс жобасының (құрылыс құжаттамасының) әзiрленуiне;
сәулет немесе қала құрылысы туындысының авторын (авторларын) қоса алғанда, әзiрлеушiлер жүзеге асыратын құрылыс жобасының iске асырылуына бақылау жүргiзудi жүзеге асыру жөнiндегi құқықтылығы;
2) жоба – жеке және заңды тұлғалардың түпкі ойының мәнін және оны практикада іске асыру мүмкіндігін ашып көрсететін, сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есеп-қисаптар), оның ішінде құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамасы нысанында ұсынған, адамның мекендеуі мен тіршілікетуінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі түпкі ойы;

Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 102-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", с Правилами оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2015 года № 71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10401), с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Нормативный документ предназначен для определения затрат на инжиниринговые услуги по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство и средств субъектов квазигосударственного сектора.
По объектам, возводимым за счет других источников финансирования, положения настоящего Нормативного документа носят рекомендательный характер.
3. Нормативный документ содержит основные принципы и методические положения по определению затрат на инжиниринговые услуги в строительстве.
4. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) авторский надзор – это правомочия автора по осуществлению контроля за:
разработкой проекта строительства (строительной документации), осуществляемого автором (авторами) архитектурного и градостроительного произведения;
реализацией проекта строительства, осуществляемого его разработчиками, включая автора (авторов) архитектурного или градостроительного произведения;
2) проект – замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства, и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;

3) жобаны басқару – берілген бюджет және мерзім шеңберінде инвестициялық жобаның мақсатына қолжеткізу үшін тапсырыс берушімен не инвестормен жасалған шартқа сәйкес объектілердің жобалануын, салынуын және пайдалануға берілуін ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру, бақылау бойынша қызмет;
4) құрылыстағы мемлекеттік инвестициялар (бұдан әрі – мемлекеттік инвестициялар) - жаңа ғимараттар мен құрылыстардың, олардың кешендерінің, инженерлік және көлік коммуникацияларының құрылысына, сондай-ақ, қолданыстағы объектілерді реконструкциялауға немесе күрделі жөндеуге (кеңейтуге, жаңғыртуға, техника мен қайта жарақтандыруға) инвестициялар, мыналар:
республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде бюджеттік инвестицияларға және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беруге бөлінген нысаналы қаражат;
мемлекет кепілдігімен не мемлекет кепілгерлігімен мемлекеттік емес қарыздардың нысаналы қаражаты;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты;
концессиялық жобаларды іскеа сыруға бөлінген қаражат олардың көздері болыпта балады.
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы инжинирингтiк қызметтер көрсету - оңтайлы жобалық көрсеткiштерге қолжеткiзу мақсатында құрылыстың дайындығын және жүзеге асырылуын қамтамасыз ететiн қызметтер кешенi (техникалық және авторлық қадағалау), жобаны басқару;
6) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады;
7) техникалық қадағалау- орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.
5. Инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау құрылыстың сметалық құнынан проценттерде объектілерді салу кезінде жобаны басқару, техникалық және авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтердің функцияларын жүзеге асыруға арналған шығыстар лимитінің нормативі негізінде есеппен жүзеге асырылады.
6. Объектілерді салу кезіндегі инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар оның ұзақтығының нормаларына сәйкес құрылыстың барлық кезеңіне арналған құрылыс құнының жиынтық сметалық сметалық есебінде қарастырылады және объектіні жоспарлау және салу, сондай-ақ, құрылыстағы инжинирингтік қызметтердің сатып алуын өткізу үшін тапсырыс беруші қаражатының лимиті болып табылады.

3) управление проектом – деятельность по организации, планированию, координации, контролю за проектированием, строительством и вводом в эксплуатацию объектов согласно заключенным договорам с заказчиком либо инвестором для достижения целей инвестиционного проекта в рамках заданного бюджета и сроков;
4) государственные инвестиции в строительство (далее – государственные инвестиции) – инвестиции в строительство новых зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, а также реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение) или капитальный ремонт существующих объектов, источником которых являются:
средства республиканского и (или) местных бюджетов, в том числе целевые средства, направленные на бюджетные инвестиции и бюджетное кредитование субъектов квазигосударственного сектора;
целевые средства негосударственных займов под государственную гарантию либо поручительство государства;
средства Национального фонда Республики Казахстан;
средства, направленные на реализацию концессионных проектов.
5) инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности – комплекс услуг (технический и авторский надзоры, управление проектом), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
6) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица;
7) технический надзор – надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию.
5. Определение затрат на инжиниринговые услуги осуществляется расчетом на основании норматива лимита расходов заказчика на осуществление функций инжиниринговых услуг по управлению проектом, техническому и авторскому надзору при строительстве объектов в процентах от сметной стоимости строительства.
6. Затраты на инжиниринговые услуги при строительстве объектов предусматриваются в сводном сметном расчете стоимости строительства на весь период строительства в соответствии с нормами его продолжительности и являются лимитом средств заказчика для планирования и строительства объекта, а также проведения закупок инжиниринговых услуг в строительстве.

6-1. Оларға қатысты қазынашылық сүйемелдеу қолданылатын объектілер үшін құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінде белгіленген лимиттер бойынша құрылыс үшін жобаны басқару жөніндегі инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар көзделеді.
Өзге объектілер үшін жобаны басқару жөніндегі инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес белгіленген лимиттер бойынша құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінде көзделеді.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Инжинирингтік қызметтердің үздіксіз сипаты бар және салынған объектіні пайдалануға қабылдауды қоса алғанда құрылыстың барлық кезеңі ішінде жүзеге асырылады.
8. Құрылыс құнының сметалық есебі бойынша құрылыстың сметалық құны (қосылған құн салығын есепке алмастан) құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың есебі үшін негіз болып табылады.
Жобаларды басқару және құрылыс үшін техникалық қадағалау бойынша инжирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті осы Нормативтік құжаттың 1-қосымшасында келтірілген.
Құрылыс объектілер үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті осы Нормативтік құжаттың 2-қосымшасында келтірілген.
9. Тиісті инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы осы Нормативтік құжатта келтірілген есеппен анықталады.
Инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар есебіне қосылған құн салығы енгізілмеген және қосымша ескерілген.
Жобаны (жобалау-сметалық құжаттамасы) әзірлеушілер үшін авторлық қадағалауға арналған шығындардың сметалық құнына жобалау ұйымының орналасқан пунктінен тыс объектіні салумен байланысты және әкімшілік персоналдың іссапарларын қоспағанда сол жерде жобалау шешімдерін қабылдауды талап ететін, құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарының іссапар шығыстары енгізіледі.
10. Қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленетін мөлшері бойынша есептеледі.
11. Құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарының құрылыс объектісіне іссапарға жіберумен байланысты қосымша шығындар жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу кезінде іссапарға жіберілген қызметкерлердің қажетті санынан және құрылыстың нормативтік ұзақтығынан ескере отырып, құрылыста олардың болуы мерзімін ескере отырып, жасалатын есеппен анықталады.
Жобалау ұйымы мамандарын іссапарға жіберуге арналған қосымша шығындар есебінде мыналар ескеріледі:

6-1. Для объектов, в отношении которых применяется казначейское сопровождение, в сводном сметном расчете стоимости строительства предусматриваются затраты на инжиниринговые услуги по управлению проектом для строительства по установленным лимитам.
Для иных объектов средства на инжиниринговые услуги по управлению проектом предусматриваются в сводном сметном расчете стоимости строительства по установленным лимитам в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
Сноска. Нормативный документ дополнен пунктом 6-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Инжиниринговые услуги имеют непрерывный характер, и осуществляются в течение всего периода строительства, включая приемку построенного объекта в эксплуатацию.
8. Сметная стоимость строительства по сметному расчету стоимости строительства (без учета налога на добавленную стоимость) является основой для расчета затрат на инжиниринговые услуги в строительстве.
Лимиты расходов заказчика на инжиниринговые услуги по управлению проектами и техническому надзору за строительством приведены в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
Лимит расходов заказчика на инжиниринговые услуги по авторскому надзору за строительством приведен в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.
9. Величина затрат на соответствующие инжиниринговые услуги определяется расчетом, приведенном в настоящем Нормативном документе.
В расчет затрат на инжиниринговые услуги не включен и учитывается дополнительно налог на добавленную стоимость.
Для разработчиков проекта (проектно-сметной документации) в сметную стоимость затрат на авторский надзор включаются командировочные расходы специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, связанные со строительством объекта вне пункта нахождения проектной организации и требующие принятия проектных решений на месте, за исключением командировок административного персонала.
10. Налог на добавленную стоимость начисляется в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан.
11. Дополнительные затраты, связанные с командированием на объект строительства специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, определяются расчетом на стадии разработки проектно-сметной документации, который составляется исходя из необходимого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, исходя из нормативной продолжительности строительства.
В расчете дополнительных затрат на командирование специалистов проектной организации учитываются:

1) іссапарда болудың күнтізбелік күндері үшін тәуліктік;
2) межелі жерге және кері бару бойынша шығыстар;
3) тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстар.
Есеппен анықталған құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарды іссапарға жіберуге арналған қосымша шығындардың сомасы құрылыс үшін авторлық қадағалау құны есебі құрамына енгізіледі.
Жобаны басқаруға және құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған шығындар құнына құрылысқа арналған мамандарды іссапарға жіберуге арналған қосымша шығындар енгізілмейді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Есеппен алынған толық көлемдегі инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне енгізіледі.
13. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша инжинирингтік көрсетілетін қызметтердің құны құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Құрылыстың нормативтік ұзақтығына және құрылыстың басталуына байланысты жылдар бойынша бөлумен инжинирингтік қызметтердің құны есебі Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес жүргізіледі.
15. 1 және 2-қосымшаларда құрылыстың сметалық құнынан проценттерде инжинирингтік қызметтердің түрлері бойынша шығыстар лимитінің нормативтерікелтіріледі, сондай-ақ, инжинирингтік қызметтерді көрсетуге арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы анықтама түрінде келтіріледі. Нормативтік еңбек сыйымдылығы инжинирингтік қызметтердің белгілі бір бірлігін орындауға арналған жұмыс уақытның шығындарын сипаттайтын экономикалық көрсеткішті білдіреді. Нормативтік еңбек сыйымдылығы объектіні салудың сметалық құны кезінде инжинирингтік қызметтерді көрсетуге арналған сарапшылардың нормативтік санын анықтауға да арналған.

1) суточные за календарные дни нахождения в командировке;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно;
3) расходы по найму жилого помещения.
Определенная расчетом сумма дополнительных затрат на командирование специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, на стройку включается в состав расчета стоимости авторского надзора за строительством.
В стоимость затрат на управление проектом и технический надзор за строительством, дополнительные затраты на командирование специалистов на стройку не включаются.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Средства на инжиниринговые услуги в полном объеме, полученные расчетом, включаются в сводный сметный расчет стоимости строительства в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
13. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость инжиниринговых услуг определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Расчет стоимости инжиниринговых услуг с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и началом строительства производится в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
15. В приложениях 1 и 2 к настоящему Нормативному документу приводятся нормативы лимита расходов по видам инжиниринговых услуг в процентах от сметной стоимости строительства, а также справочно приводится нормативная трудоемкость на оказание инжиниринговых услуг. Нормативная трудоемкость представляет собой экономический показатель, характеризующий затраты рабочего времени на выполнение определенной единицы инжиниринговых услуг. Нормативная трудоемкость используется также для определения нормативной численности экспертов, необходимых для оказания инжиниринговых услуг при соответствующей сметной стоимости строительства объекта.

16. Қызметтерді көрсетуге арналған шартта тіркелетін, инжинирингтік қызметтерге арналған шарт бағасы құрылыстың барлық кезеңіне арналған тапсырыс берушінің сметасымен белгіленген қаражат лимиті шегінде әлеуетті жеткізушінің ұтқан баға ұсынысы негізінде тиісті инжинирингтік қызметтерді сатып алудың нәтижелері бойынша мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес анықталады.
2-тарау. Құрылыс үшін жобаны басқару бойынша инжинириингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
17. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталатын тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асыруға арналған инжинирингтік ұйымның шығындарын ескереді.
18. Құрылыс үшін жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ШБШ =Сқұр. х ШНжб (1)
мұндағы:
ЖБШ – жобаны басқаруға арналған шығындар, мың теңге;
Сқұр. – бағаның ағымды деңгейіндегі бір жылдағы құрылыстың құны, мың теңге/жыл;
ШНжб – жобаны басқаруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі, процент. Жобаны басқаруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті нормативінің мөлшері осы нормативтік құжаттың 1-қосымшасының 2-бағанында келтірілген.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Құрылыс үшін техникалық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
19. Құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығындары орындалатын құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын бақылаумен, құрылыс мерзімін сақтау қаражатын жұмсаумен және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функциялармен байланысты инжирингтік ұйымның шығындарын ескереді.
20. Құрылыс үшін техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша инжирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ТҚШ =Сқұр. х НРтн (2)
мұндағы:
ТҚШ – техникалық қадағалауға арналған шығындар, мың теңге;
Сқұр. – құрылыс құнының сметалық есебі бойынша ағымдағы деңгейдегі бір жылдағы құрылыстың сметалық құны, мың теңге/жыл;
ШНтқ – құрылыс үшін техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі, процент. Құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті нормативінің мөлшері осы Нормативтік құжатқа 1-қосымшаның 3-бағанында келтірілген.

16. Договорная цена на инжиниринговые услуги, фиксируемая в договоре на оказание услуг, определяется в соответствии с законодательством в сфере государственных закупок по результатам закупок соответствующих инжиниринговых услуг на основе выигравшего ценового предложения потенциального поставщика в пределах лимита средств, установленного сметой заказчика на весь период строительства.
Глава 2. Определение затрат на инжиниринговые услуги по управлению проектом для строительства
17. Затраты заказчика на управление проектом учитывают затраты инжиниринговой организации на осуществление функций заказчика в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
18. Величина затрат на инжиниринговые услуги по управлению проектом для строительства определяется по формуле:
ЗУП = Сстр. х НРупс (1)
где:
ЗУП – затраты на управление проектом, тысяч тенге;
Сстр. – стоимость строительства в год в текущем уровне цен, тысяч тенге /год;
НРупс – норматив лимита расходов заказчика на управление проектом, процент. Размер норматива лимита расходов заказчика на управление проектом приведен в графе 2 приложения 1 к настоящему Нормативному документу.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Определение затрат на инжиниринговые услуги по техническому надзору за строительством
19. Затраты заказчика на технический надзор за строительством учитывают затраты инжиниринговой организации, связанные с контролем качества выполняемых строительно-монтажных работ, расходования средств соблюдением срока строительства и иных функций в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
20. Величина затрат на инжиниринговые услуги по осуществлению технического надзора за строительством определяется по формуле:
ЗТН =Сстр. х НРтн (2)
где:
ЗТН – затраты на технический надзор, тысяч тенге;
Сстр. – сметная стоимость строительства в год в текущем уровне цен по сметному расчету стоимости строительства, тысяч тенге /год;
НРтн – норматив лимита расходов заказчика на осуществление технического надзора за строительством, процент. Размер норматива лимита расходов заказчика на технический надзор за строительством приведен в графе 3 приложения 1 к настоящему Нормативному документу.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Құрылыс үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
21. Құрылыс үшін авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған тапсырыс берушінің шығындары сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мақсаттарға жобалау ұйымының шғындарын ескереді.
22. Құрылыс үшін авторлық қадағалауды жүзеге асыру бойынша инжирингтік қызметтерге арналған шығындар шамасы мына формула бойынша анықталады:
АҚШ =Сстр. х НРан (3)
мұндағы:
АҚШ – құрылыс үшін авторлық қадағалауға арналған шығындар, мың теңге;
Сқұр. – құрылыс құнының сметалық есебі бойынша бағаның ағымдағы деңгейінде бір жылдағы құрылыстың сметалық құны, мың теңге/жыл;
ШНақ – құрылыс үшін авторлық қадағалау функциясын жүзеге асыруға арналған шығыстар нормативі, процент. Құрылыс үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті нормативінің мөлшері осы Нормативтік құжатқа 2-қосымшада келтірілген.

Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Определение затрат на инжиниринговые услуги по авторскому надзору за строительством
21. Затраты заказчика на осуществление авторского надзора за строительством учитывает затраты проектной организации на эти цели в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
22. Величина затрат на инжиниринговые услуги по осуществлению авторского надзора за строительством определяется по формуле:
ЗАН =Сстр. х НРан (3)
где:
ЗАН – затраты на авторский надзор за строительством, тысяч тенге;
Сстр. – сметная стоимость строительства в год в текущем уровне цен по сметному расчету стоимости строительства, тысяч тенге /год;
НРан – норматив расходов на осуществление функций по авторскому надзору за строительством, процент. Размер норматива лимита расходов заказчика на инжиниринговые услуги по авторскому надзору за строительством приведен в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.12.2018 № 257-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрылыстағы инжинирингтік
қызметтерге арналған
шығындарды анықтау жөніндегі
нормативтік құжатқа
1-қосымша
Жобаларды басқару және құрылыс үшін техникалық қадағалау бойынша инжирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 257-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению затрат на
инжиниринговые услуги в
строительстве
Лимит расходов заказчика на инжиниринговые услуги по управлению
проектами и техническому надзору за строительством

21-24
*АЕК – заңнама тәртібімен жыл сайын белгіленетін айлық есептік көрсеткіш, теңге.
Ескерту:
1. Бір жылдағы құрылыс құны құрылыс ұйымы және сметалық құжаттама жобасына сәйкес құрылыстың нормативтік ұзақтығына байланысты анықталады.
2. Қалдықтан асатын бір жылда 5800 мың АЕК астам құрылыс құны кезінде: жобаны басқаруға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі 33,6 мың АЕК және 5800 мың АЕК астам құрылыс құнынан 0,09% ретінде анықталады; Құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі 78,3 мың АЕК және 5800 мың АЕК астам құрылыс құнынан 0,22% ретінде анықталады.

21-24
*МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно в законодательном порядке, тенге.
Примечание:
1. Стоимость строительства в год определяется в зависимости от нормативной продолжительности строительства соответствии с проектом организации строительства и сметной документацией.
2. При стоимости строительства свыше 5800 тысяч МРП в год: норматив лимита расходов заказчика на управление проектом определяется в размере 33,6 тысяч МРП и сверх того 0,09% от суммы, превышающей 5800 тысяч МРП в год; норматив лимита расходов заказчика на технический надзор за строительством определяется в размере 78,3 тысяч МРП и сверх того 0,22% от суммы, превышающей 5800 тысяч МРП в год.

3. Жобаны басқаруға арналған функцияларды және техникалық қадағалауды біріктіру кезінде 2 және 3-бағандары бойынша нормативтер жинақталады.
4. Нормативтік еңбек сыйымдылығы тұтастай алғанда "дейін" (300, 450, 580 және бұдан әрі 5800 мың АЕК дейін) мәнінде құрылыс құны үшін көрсетілген. Құрылыс құнының аралық мәндері кезінде нормативтік еңбек сыйымдылығы интерполяция әдісімен анықталады.
5. Қалдықтан асатын бір жылда 5800 мың АЕК астам құрылыс құны кезінде жобаны басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға арналған (4-баған) және құрылыс үшін техникалық қадағалауға арналған (5-баған) нормативтік еңбек сыйымдылығы сәйкесінше әрбір 1250 мың АЕК-ке 588 адам-сағатқа және 1372 адам-сағатқа ұлғаяды.

3. При объединении функций на управление проектом и технический надзор нормативы по графам 2 и 3 суммируются.
4. Нормативная трудоемкость указана для стоимости строительства в целом значении "до" (300, 450, 580 и далее до 5800 тысяч МРП). При промежуточных значениях стоимости строительства нормативная трудоемкость определяется методом интерполяции.
5. При стоимости строительства более 5800 тысяч МРП в год для превышающего остатка нормативная трудоемкость на осуществление функций по управлению проектом (графа 4) и на технический надзор за строительством (графа 5) увеличивается соответственно на 588 человек - час и 1372 человек - час на каждые 1250 тысяч МРП.

6. Жобаны басқару жөніндегі тапсырыс берушінің функцияларын жүзеге асыруға арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы (4-баған) мен құрылыс үшін техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы (5-баған) көрсеткіштері анықтама түрінде келтірілген.
Құрылыстағы инжинирингтік
қызметтерге арналған
шығындарды анықтау жөніндегі
нормативтік құжатқа
2-қосымша
Құрылыс объектілер үшін авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимиті

6. Показатели нормативной трудоемкости на осуществление функций заказчика по управлению проектом (графа 4) и нормативной трудоемкость на осуществление технического надзора за строительством (графа 5) приведены справочно.
Приложение 2
к Нормативному документу по
определению затрат на
инжиниринговые услуги в
строительстве
Лимит расходов заказчика на инжиниринговые услуги
по авторскому надзору за строительством

2580 астам 3200 дейін
0,56%
7518
3200 астам 3850 дейін
0,52%
8382
3850 астам 4850 дейін
0,49%
9920
4850 астам 5800 дейін
0,47%
11335
*АЕК – заңнама тәртібімен жыл сайын белгіленетін айлық есептік көрсеткіш, теңге, теңге.
Ескерту:
1. Бір жылдағы құрылыс құны құрылыс ұйымы және сметалық құжаттама жобасына сәйкес құрылыстың нормативтік ұзақтығына байланысты анықталады.
2. Қалдықтан асатын бір жылда 5800 мың АЕК астам құрылыс құны кезінде авторлық қадағалауға арналған тапсырыс берушінің шығыстар лимитінің нормативі 27,3 мың АЕК және 5800 мың АЕК астам құрылыс құнынан 0,11% ретінде анықталады.

свыше 2580 до 3200
0,56%
7518
свыше 3200 до 3850
0,52%
8382
свыше 3850 до 4850
0,49%
9920
свыше 4850 до 5800
0,47%
11335
*МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно в законодательном порядке, тенге.
Примечание:
1. Стоимость строительства в год определяется в зависимости от нормативной продолжительности строительства соответствии с проектом организации строительства и сметной документацией.
2. При стоимости строительства свыше 5800 тысяч МРП в год норматив лимита расходов заказчика на авторский надзор определяется в размере 27,3 тысяч МРП и сверх того 0,11% от суммы, превышающей 5800 тысяч МРП в год.

3. Нормативтік еңбек сыйымдылығы тұтастай алғанда "дейін" (300, 450, 580 және бұдан әрі 5800 мың АЕК дейін) мәнінде құрылыс құны үшін көрсетілген. Құрылыс құнының аралық мәндері кезінде нормативтік еңбек сыйымдылығы интерполяция әдісімен анықталады.
4. Қалдықтан асатын бір жылда 5800 мың АЕК астам құрылыс құны кезінде құрылыс үшін авторлық қадағалау жүргізуге арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы әрбір 1250 мың АЕК-ке 686 адам-сағатқа ұлғаяды.
5. Құрылыс үшін авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған нормативтік еңбек сыйымдылығы көрсеткіштері анықтама түрінде келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс
және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер комитеті
төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат
Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі осы нормативтік құжат (бұдан әрі - Нормативтік құжат) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңының 20-бабы, 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және құрылысқа мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен салынатын объектілер бойынша жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын анықтауға арналған.
2. Осы Нормативтік құжат объектілерді салуға (жаңа, кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, реконструкциялауға, күрделі жөндеуге, қолданыстағыны консервациялауға және кейіннен кәдеге жаратуға) арналған жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнын анықтау, сондай-ақ аудандық жоспарлау және елді мекендерді салу жобаларын әзірлеу, құрылысты ұйымдастыру, аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру, көгалдандыру, сыртқы безендіру жөніндегі ережелерді қамтиды.
3. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылыстың бірегей объектісі - ерекше, бұрын жеке-жеке немесе жиынтығында қолданылмаса немесе сәулет, көлемдік-жоспарлау, конструктивтік, инженерлік немесе технологиялық шешімдермен сипатталатын, олар үшін жобалау мен құрылыс жөніндегі мемлекеттік немесе мемлекетаралық техникалық регламенттер мен нормативтік-техникалық талаптар белгіленбеген, осы объект үшін арнайы техникалық шарттарды (ерекше нормалардың) әзірлеу, келісу және бекіту қажеттілігінайқындайтын ғимараттар, құрылыстар және олардың кешендері;

3. Нормативная трудоемкость указана для стоимости строительства в целом значении "до" (300, 450, 580 и далее до 5800 тысяч МРП). При промежуточных значениях стоимости строительства нормативная трудоемкость определяется методом интерполяции.
4. При стоимости строительства более 5800 тысяч МРП в год для превышающего остатка нормативная трудоемкость на осуществление авторского надзора за строительством увеличивается на 686 человек - час на каждые 1250 тысяч МРП.
5. Показатели нормативной трудоемкости на осуществление авторского надзора за строительством приведены справочно.
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета по
делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Сноска. Приказ дополнен приложением 5 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормативный документ по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и предназначен для определения стоимости предпроектных и проектных работ в текущем уровне цен по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство и (или) средств субъектов квазигосударственного сектора.
2. Настоящий Нормативный документ содержит положения по определению стоимости разработки предпроектной, проектно-сметной документации на строительство (новых, расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт, консервацию и постутилизацию существующих) объектов, а также разработки проектов районной планировки и застройки населенных пунктов, организации строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства, озеленения, внешнего оформления.
3. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) уникальный объект строительства – здания, сооружения и их комплексы, характеризующиеся особыми, ранее не применявшимися по отдельности или в совокупности архитектурными, объемно-планировочными, конструктивными, инженерными или технологическими решениями, для которых не установлены государственные или межгосударственные технические регламенты и нормативно-технические требования по проектированию и строительству, определяющие необходимость разработки, согласования и утверждения для данного объекта специальных технических условий (особых норм);

2) жобалау жұмыстарының құны - жобаларды әзірлеу үшін қажетті ақша қаражатының шамасы (сомасы);
3) жобалау жұмыстарының еңбек сыйымдылығы - негізгі өндірістік персоналдың (жобалаушылардың) жобалау жұмыстарының белгілі бір бірлігін орындауға арналған жұмыс уақытының шығындарын сипаттайтын көрсеткіш;
4) жобалау алдындағы құжаттама - қала құрылысы, сәулет жобаларын, құрылыс жобасын әзірлеу алдындағы және құрылыс бағдарламаларын, есептерін, техникалық-экономикалық негіздемелерін, техникалық-экономикалық есептеулерді, ғылыми зерттеулер мен инженерлік іздестірулердің нәтижелерін, технологиялық және конструктивтік есептерді, нобайларды, макеттерді, өлшемдерді және объектілерді тексеру нәтижелерін, сондай-ақ жобалау құжаттамасын әзірлеу және жобаларды кейіннен іске асыру туралы шешімдер қабылдау үшін қажетті өзге де бастапқы деректер мен материалдарды қамтитын құжаттама;
5) эскиз (эскиздік жоба) - схема, сызба, бастапқы салу (сурет) нысанында орындалған және осы шешімнің түпкі ойын түсіндіретін жобалық (жоспарлау, кеңістік, сәулет, технологиялық, конструктивтік, инженерлік, сәндік немесе басқа) шешімнің оңайлатылған түрі;
6) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы (құрылыс жобасы) - көлемдік-жоспарлау, конструктивтік, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешімдерді, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргізуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептерді қамтитын құжаттама. Құрылыс жобаларына аяқталмаған объектілер құрылысын консервациялау және өз ресурсын игерген объектілерді кейіннен кәдеге жарату жобалары да жатады;
7) үлгілік жоба - құрылыс кезінде бірнеше рет қолдануға арналған, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен жобалау-сметалық құжаттама;
8) жобаны байланыстыру - құрылыс учаскесінің нақты шарттарына және құрылыс конструкциялары мен материалдарын дайындау жөніндегі мүмкіндіктерге байланысты ғимараттардың үлгілік (немесе қайта қолданылатын) жобаларына қажетті толықтырулар енгізу;
9) күрделі жөндеу - қажет болған жағдайда инженерлік жабдықтардың конструктивтік элементтері мен жүйелерін ауыстыра отырып, оның ресурсын қалпына келтіру, сондай-ақ пайдалану көрсеткіштерін жақсарту мақсатында ғимаратты (құрылысты) жөндеу;
10) құрылыс қызметі (бұдан әрі - құрылыс) - Жаңа объектілерді салу және (немесе) қолданыстағыларын өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтіру, күрделі жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлік жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын дайындау (өндіру) жолымен өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы негізгі қорларды құру, сондай-ақ аяқталмаған объектілер құрылысын консервациялау және объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызмет, өз ресурсын қалыптастырған.

2) стоимость проектных работ – величина (сумма) денежных средств, необходимых для разработки проектов;
3) трудоемкость проектных работ – показатель, характеризующий затраты рабочего времени основного производственного персонала (проектировщиков) на выполнение определенной единицы проектных работ;
4) предпроектная документация – документация, предшествующая разработке градостроительного, архитектурного проектов, проекта строительства и включающая программы, отчеты, технико-экономические обоснования строительства, технико-экономические расчеты, результаты научных исследований и инженерных изысканий, технологические и конструктивные расчеты, эскизы, макеты, обмеры и результаты обследований объектов, а также иные исходные данные и материалы, необходимые для принятия решений о разработке проектной документации и последующей реализации проектов;
5) эскиз (эскизный проект) – упрощенный вид проектного (планировочного, пространственного, архитектурного, технологического, конструктивного, инженерного, декоративного или другого) решения, выполненный в форме схемы, чертежа, первоначального наброска (рисунка) и объясняющий замысел этого решения;
6) проектная (проектно-сметная) документация (проект строительства) – документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
7) типовой проект – проектно-сметная документация для многократного применения при строительстве, разработанная и утвержденная уполномоченным органом по делам архитектуры градостроительства и строительства;
8) привязка проекта – внесение необходимых дополнений в типовые (или повторно применяемые) проекты зданий в зависимости от конкретных условий участка строительства и возможностей по изготовлению строительных конструкций и материалов;
9) капитальный ремонт – ремонт здания (сооружения) с целью восстановления его ресурса с заменой, при необходимости, конструктивных элементов и систем инженерного оборудования, а также улучшения эксплуатационных показателей;
10) строительная деятельность (далее – строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

4. Жобалау жұмыстарының құнын анықтау мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) "Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағын" қолдана отырып, жобалау объектілерінің заттай көрсеткіштері негізінде ірілендірілген есеппен (бұдан әрі-нормативтік құн);
2) жобалау жұмыстарының еңбек сыйымдылығы негізінде егжей-тегжейлі есеппен. Еңбек сыйымдылығы негізгі өндірістік персоналдың жобалау жұмыстарын орындауға арналған еңбек шығындарын калькуляциялау жолымен анықталады.
5. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнына қосымша мынадай шығыстар енгізіледі:
1) қосылған құн салығы;
2) әкімшілік персоналдың іссапарларын қоспағанда, жобалау ұйымы орналасқан жерден тыс объектіні жобалауға байланысты және жергілікті жерде жобалық шешімдер қабылдауды талап ететін іссапар шығыстары.
6. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің нормативтік құнына қосымша мынадай қызметтер (қажет болған жағдайда немесе Тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша) кірмейді және жобалау жұмыстарының құнына есепке алынуға жатады:
1) жобалау-сметалық құжаттаманы шет тілінен және шет тіліне аудару;
2) жобалау-сметалық құжаттама даналарының қосымша санын міндетті түрде дайындау.
7. Қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан (сырғымалар, сел, опырылулар және басқалар) арнайы қорғаныс құрылыстарын жобалау құны нақты жағдайларға сүйене отырып, еңбек шығындары бойынша құнды есептеу жолымен анықталады және қосымша төленеді.
8. Жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеу қажет болған жағдайда оның құны жобалаудың жалпы құнынан (жоба және жұмыс құжаттамасы) 20% - ға дейінгі мөлшерде қосымша қабылданады.
9. Жобалау алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша жобалау жұмыстарының құны жобалаудың нормативтік мерзімдеріне сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу, сондай-ақ аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына әртүрлі деңгейдегі кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құны жобалау құжаттамасын әзірлеу құнына кірмейді.

4. Определение стоимости проектных работ осуществляется следующими методами:
1) укрупненным расчетом на основании натуральных показателей объектов проектирования с применением "Сборника цен на проектные работы для строительства" (далее – нормативная стоимость);
2) детальным расчетом на основании трудоемкости проектных работ. Трудоемкость определяется путем калькулирования затрат труда основного производственного персонала на выполнение проектных работ.
5. В стоимость разработки проектно-сметной документации дополнительно включаются следующие расходы:
1) налог на добавленную стоимость;
2) командировочные расходы, связанные с проектированием объекта вне пункта нахождения проектной организации и требующие принятия проектных решений на месте, за исключением командировок административного персонала.
6. В нормативную стоимость разработки проектно-сметной документации не входят и подлежат учету в стоимости проектных работ дополнительно следующие услуги (в случае необходимости или по заданию заказчика):
1) перевод с иностранного языка и на иностранный язык проектно-сметной документации;
2) изготовление дополнительного количества экземпляров проектно-сметной документации свыше обязательных.
7. Стоимость проектирования специальных защитных сооружений от опасных физико-геологических процессов и явлений (оползни, сели, обвалы и другие) определяется, исходя из конкретных условий, путем расчета стоимости по трудовым затратам и оплачивается дополнительно.
8. В случае необходимости разработки предпроектной документации ее стоимость принимается дополнительно в размере до 20% от общей стоимости проектирования (проект и рабочая документация).
9. По объектам, проектирование которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы) стоимость проектных работ определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативными сроками проектирования и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Стоимость работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня не входит в стоимость разработки проектной документации.

11. Осы Нормативтік құжатқа сәйкес айқындалған және заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделген жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу құны тапсырыс берушінің (инвестордың) жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге қажетті қаражатының лимиті болып табылады.
12. Жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге арналған шарттық баға Тапсырыс берушінің сметасында белгіленген қаражат лимиті шегінде сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес айқындалады.
Шарттық баға құрамындағы жобалау құжаттамасының жекелеген бөлімдерінің құнын жобалау ұйымы жұмыстардың бір бөлігін өз күшімен орындаған кезде де, олармен келісім бойынша қосалқы мердігерлік жобалау ұйымдарына берген кезде де жобалаудың әрбір сатысы бойынша жалпы құны шегінде нақтылайды.
2-тарау. Құрылысқа арналған жобалық жұмыстарға сметалық құжаттаманың құрамы мен түрлері
13. Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына сметалық құжаттама құрамына мыналар қосылады:
1) жобалық жұмыстарға жиынтық смета;
2) жобалық жұмыстарға смета;
3) жобалық жұмыстарға арналған шығындардың калькуляциясы (қажет болған жағдайда).
14. Жобалаудың барлық сатыларында орындалатын жұмыстардың жалпы құнын анықтау үшін құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің құрамдас бөлігі ретінде 1Қ нысаны (осы нормативтік құжатқа 1-қосымша) бойынша жиынтық смета жасалады. Бұл ретте жобалау жұмыстарының құны жобалаудың әрбір сатысы үшін жеке анықталады.
15. 2Қ нысаны бойынша смета (осы нормативтік құжатқа 2-қосымша) құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағы бойынша жасалады.
16. 3Қ нысаны бойынша шығындардың калькуляциясы (осы нормативтік құжатқа 3-қосымша) құрылыс үшін жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағын пайдалану мүмкін болмаған жағдайларда жасалады.
17. Жобалау жұмыстарына жиынтық сметаға тапсырыс беруші ұйымының басшысы қол қояды және ұйымның мөр бедерімен расталады.
18. Егер жұмыстардың жалпы құнын анықтау үшін 2Қ нысаны бойынша бір ғана сметаны немесе 3Қ нысаны бойынша шығындардың калькуляциясын жасау жеткілікті болса, онда бұл жағдайларда 1Қ нысаны бойынша жиынтық смета жасалмайды, ал 2Қ нысаны бойынша смета немесе 3Қ нысаны бойынша шығындардың калькуляциясы тапсырыс беруші ұйымының басшысы қол қоюы және ұйымның мөрінің бедерімен расталуы керек.
3-Тарау. Құрылыс үшін жобалау жұмыстарына бағалар жинағын қолдана отырып, жобалау жұмыстарының құнын анықтау
19. Жобалау жұмыстарының құнын анықтаудың негізгі әдісі құрылыс үшін жобалау жұмыстарына бағалар жинағын (бұдан әрі - Жинақ) қолдана отырып, жобалау объектілерінің заттай көрсеткіштері негізінде ірілендірілген есептеу болып табылады.

11. Стоимость разработки предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации, определенная в соответствии с настоящим Нормативным документом и оформленная в установленном законодательством порядке, является лимитом средств заказчика (инвестора), необходимых на разработку предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации.
12. Договорная цена на разработку предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации определяется в соответствии с законодательством в сфере закупок в пределах лимита средств, установленного сметой заказчика.
Стоимость отдельных разделов проектной документации в составе договорной цены уточняется проектной организацией в пределах общей стоимости по каждой стадии проектирования, как при выполнении работ собственными силами, так и при передаче части работ субподрядным проектным организациям по согласованию с ними.
Глава 2. Состав и виды сметной документации на проектные работы для строительства
13. В состав сметной документации на проектные работы для строительства включаются:
1) сводная смета на проектные работы;
2) смета на проектные работы;
3) калькуляция затрат на проектные работы (при необходимости).
14. Для определения общей стоимости работ, выполняемых на всех стадиях проектирования, составляется сводная смета по форме 1П (приложение 1 к настоящему Нормативному документу) как составная часть сводного сметного расчета стоимости строительства. При этом стоимость проектных работ определяется отдельно для каждой стадии проектирования.
15. Смета по форме 2П (приложение 2 к настоящему Нормативному документу) составляется по Сборнику цен на проектные работы для строительства.
16. Калькуляция затрат по форме 3П (приложение 3 к настоящему Нормативному документу) составляется в случаях, когда не представляется возможным использовать Сборник цен на проектные работы для строительства.
17. Сводная смета на проектные работы подписывается руководителем организации заказчика и заверяется оттиском печати организации.
18. Если для определения общей стоимости работ достаточно составить только одну смету по форме 2П или калькуляцию затрат по форме 3П, то в этих случаях сводная смета по форме 1П не составляется, а смета по форме 2П или калькуляция затрат по форме 3П подписывается руководителем организации заказчика и заверена оттиском печати организации.
Глава 3. Определение стоимости проектных работ с применением Сборника цен на проектные работы для строительства
19. Основным методом определения стоимости проектных работ является укрупненный расчет на основании натуральных показателей объектов проектирования с применением Сборника цен на проектные работы для строительства (далее – Сборник).

20. Жинақ жыл сайын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша толықтырулар мен өзгерістерді (қажет болған жағдайда) шығара отырып, бағалардың ағымдағы деңгейінде жобалау жұмыстарының құнын есептеуді қамтамасыз ету үшін қалыптастырылады.
21. Жинақ заңнамада белгіленген тәртіппен сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен қолданысқа енгізіледі.
22. Жинақтың бөлімдерінде келтірілген бағалар құрылысқа арналған жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, аудандық жоспарлау және елді мекендерді салу жобаларын әзірлеу, келісу, бекіту тәртібіне және құрамына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құжаттарда белгіленген жұмыстардан басқа, тұрғын үй құрылысына арналған шығындарды есепке алады және қосымша ақы төлеуді талап етпейді:
ведомстводан тыс кешенді сараптама (кешенді қала құрылысы сараптамасы) органдарында және бекітетін инстанцияларда жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын қорғау және олардың ескертпелері бойынша тиісті өзгерістер енгізу;
келісу үшін қажетті көлемде демонстрациялық материалдарды (макеттерден басқа) дайындау;
кәсіпорындар, ғимараттар мен құрылыстар салу үшін жұмыс құжаттамасының жиынтықтарын қағаз тасығышта төрт данада және электрондық тасығышта екі данада әзірлеу.
23. Жинақтың бағасы келесі жұмыстарды, қызметтерді және шығындарды жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес ескерілмейді және қосымша есептеуді талап етеді:
1) бірнеше нұсқада жобалық шешімдерді әзірлеу;
2) ерекше күрделі конструкциялары және жұмыс жүргізу әдістері бар объектілерді жобалау кезінде арнайы қосалқы құрылыстарға, құрылғыларға, құрылғыларға және қондырғыларға жұмыс сызбаларын әзірлеу, сондай-ақ Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес әзірленетін негізгі құжаттардан тыс құрылыс ұйымы жобасын (бұдан әрі - ҚҰЖ) жасау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдерге байланысты объект құрылысының күрделілігін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығымен бекітілген ҚҰЖ қосымша құжаттарын әзірлеу (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10795 болып тіркелген);
3) тапсырыс берушіге жұмыстарды тапсырғаннан кейін жобалау-сметалық құжаттаманы мемлекеттік нормативтер талаптарындағы ықтимал өзгерістерді ескере отырып, тапсыру-қабылдау актісі бойынша түзету;
4) ғимараттар мен құрылыстардың көркем-сәндік шешімдерін әзірлеу (интерьерлер, жеке жиһаз, жабдықтар, дизайн және жарнама элементтері, арнайы графика, қасбетті сәулеттік жарықтандыру), өзге де көркем жұмыстар;

20. Сборник формируется ежегодно для обеспечения расчета стоимости проектных работ в текущем уровне цен с выпуском дополнений и изменений (при необходимости) по решению уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
21. Сборник вводится в действие уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в установленном законодательством порядке.
22. Цены, приведенные в разделах Сборника, помимо работ, определенных нормативными документами, устанавливающими требования к порядку разработки, согласования, утверждения и составу проектной (проектно-сметной) документации на строительство, проектов районной планировки и застройки населенных пунктов, учитывают и не требуют дополнительной оплаты затраты на:
защиту предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации в органах комплексной вневедомственной экспертизы (комплексной градостроительной экспертизы) и утверждающих инстанциях и внесение соответствующих изменений по их замечаниям;
изготовление демонстрационных материалов (кроме макетов), в объеме, необходимом для согласования;
разработку комплектов рабочей документации для строительства предприятий, зданий и сооружений в четырех экземплярах на бумажном носителе и в двух экземплярах на электронном носителе.
23. Цены Сборника не учитывают и требуют дополнительного расчета в соответствии с заданием на проектирование следующие работы, услуги и затраты:
1) разработка проектных решений в нескольких вариантах;
2) разработка рабочих чертежей на специальные вспомогательные сооружения, приспособления, устройства и установки, при проектировании объектов с особо сложными конструкциями и методами производства работ, а также разработка дополнительных документов проекта организации строительства (далее – ПОС) с учетом сложности строительства объекта в зависимости от объемно-планировочных и конструктивных решений в соответствии с действующими нормативными документами по составлению ПОС сверх основных документов, разрабатываемых согласно приложению 1 к Правилам организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика), утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10795);
3) корректировка проектно-сметной документации после сдачи работ заказчику по акту сдачи-приемки в связи с учетом возможных изменений в требованиях государственных нормативов;
4) разработка художественно-декоративных решений зданий и сооружений (интерьеры, индивидуальная мебель, оборудование, элементы дизайна и рекламы, специальная графика, архитектурное освещение фасада), прочие художественные работы;

5) металл конструкциялардың (МКБ) және зауытта жасалған технологиялық құбырлардың бөлшектік сызбаларын әзірлеу;
6) осы жабдықты құрастыруға бастапқы талаптарды жасаудан басқа, үлгілік емес және стандартты емес жабдықтарды жасауға арналған конструкторлық құжаттаманы әзірлеу;
7) жеке индустриялық құрылыс бұйымдарына арналған құжаттаманы әзірлеу;
8) макеттер дайындау;
9) жұмыс өндірісінің жобасын әзірлеу (әрі қарай- ЖӨЖ);
10) уақытша ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
11) жобалау кезіндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар;
12) іздестіру жұмыстарына арналған шығындар;
13) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері (бұдан әрі - ЭБАЖ), ғимараттар мен құрылыстар мониторингінің автоматтандырылған жүйелері бойынша жобалау жұмыстары;
14) алаңнан тыс желілерге жобаны әзірлеу;
15) жеке тұрған, жалпы аудандық (жалпы кварталдық) инженерлік құрылыстарды: жеке жылу пунктін, трансформаторлық қосалқы тарату станцияларды, трансформаторлық қосалқы станцияларды әзірлеу;
16) дренажды жобалау;
17) күзет-қорғау дератизациялық жүйесін (әрі қарай - КҚДЖ), қауіпсіздік жүйелерінің(күзет, өрт сигнализациясы, өрт сөндіру, кіруді бақылау, бейнебақылау) құрылғыларын, өртке қарсы желдетуді, теледидар мен электр байланысы жүйелерін ұжымдық қабылдаудың ірі жүйелерін, жергілікті есептеу желілерін және басқа да арнайы жүйелерді құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарынан тыс әзірлеу;
18) азаматтық қорғанысқа және төтенше жағдайларға байланысты инженерлік-техникалық іс-шараларды әзірлеу;
19) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелері (әрі қарай - ТПБАЖ) бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеу;
20) құрылыстың арнайы әдістерін жобалау (суды төмендету, мұздату, топырақты химиялық бекіту және басқа да әдістер);
21) міндетті келісуге қосымша жобалық шешімдерді алу жөніндегі жұмыстар;
22) жобалау ұйымдарының құрылыс үшін алаңды (трассаны) таңдауға қатысуы;
23) авторлық қадағалау;
24) Жинақтың тиісті бөлімдеріне енгізілген "Қоршаған ортаны қорғау" (әрі қарай - ҚОҚ) бөлімінен басқа, қоршаған ортаға әсерді бағалау (әрі қарай - ҚОӘБ) материалдарын әзірлеу;
25) құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясын (әрі қарай - ҚОАМТ).қолданаотырып жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу
24. Құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құны жобаланатын объектілердің негізгі көрсеткіштері: қуаты, ұзындығы, құрылыс көлемі, ауданы және басқа да (бұдан әрі - жобаланатын объектілердің негізгі көрсеткіштері) негізге алына отырып анықталады.

5) разработка деталировочных чертежей металлических конструкций и технологических трубопроводов заводского изготовления;
6) разработка конструкторской документации на изготовление нетипового и нестандартного оборудования, кроме составления исходных требований на конструирование этого оборудования;
7) разработка документации на индивидуальные индустриальные строительные изделия;
8) изготовление макетов;
9) разработка проекта производства работ;
10) разработка проектно-сметной документации на строительство временных зданий и сооружений;
11) научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы при проектировании;
12) затраты на изыскательские работы;
13) проектные работы по автоматизированным системам учета энергопотребления, автоматизированным системам мониторинга зданий и сооружений;
14) разработка проекта на внеплощадочные сети;
15) разработка отдельно стоящих, общерайонных (общеквартальных) инженерных сооружений: индивидуального теплового пункта, распределительных трансформаторных подстанций, трансформаторных подстанций;
16) проектирование дренажа;
17) разработка охранно-защитной дератизационной системы, устройств систем безопасности (охранной, пожарной сигнализации, контроля доступа, видеонаблюдения) пожаротушения, противопожарной вентиляции, крупных систем коллективного приема телевидения и систем электросвязи, локальных вычислительных сетей и других специальных систем сверх установленных требованиями строительных норм и правил;
18) разработка инженерно-технических мероприятий, связанных с гражданской обороной и чрезвычайными ситуациями;
19) разработка технической документации по автоматизированным системам управления технологическими процессами;
20) проектирование специальных методов строительства (водопонижение, замораживание, химическое закрепление грунтов и другие методы);
21) работы по получению дополнительных к обязательным согласованиям проектных решений;
22) участие проектных организаций в выборе площадки (трассы) для строительства;
23) авторский надзор;
24) разработка материалов оценки воздействия на окружающую среду, кроме раздела "Охрана окружающей среды" (далее – ООС), включенного в соответствующие разделы Сборника;
25) разработка проектно-сметной документации с применением технологии информационного моделирования строительных объектов (далее - ТИМСО).
24. Стоимость проектных работ для строительства определяется исходя из основных показателей проектируемых объектов: мощности, протяженности, строительного объема, площади и других (далее – основные показатели проектируемых объектов).

25. Жобаланып отырған объектінің қабылданған табиғи көрсеткіші Жинақтың кестелерінде келтірілген ең төменгі көрсеткіштің жартысынан аз немесе екі еселенген ең жоғары көрсеткіштен көп болған жағдайда, жобалау жұмыстарының құны осы Нормативтік құжаттың 37-тармағында белгіленген тәртіппен анықталады.
26. Кезек бойынша құрылыс жүргізу кезінде кәсіпорындар мен құрылыстардың жұмыс жобаларын (жобаларын) әзірлеу құны негізгі көрсеткіштерге сүйене отырып, әрбір кезек үшін жеке Жинақтың бағасы бойынша анықталады және содан кейін қосылып жинақталады.
Бұл ретте құрылыстың бірінші кезегін жобалау құнына осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес анықталған жұмыс жобаларын (жобаларын) жобалаудың жалпы сомасы шегінде барлық келесі кезектердегі жұмыс жобасын немесе жобаны (жұмыс құжаттамасынсыз) әзірлеу құнының 20% - ына дейін қосылады.
27. Бірнеше үй-жайлардан, олардың топтарынан, түрлі қоғамдық және тұрғын үй мақсатындағы ғимараттар мен құрылыстардан тұратын көпфункционалды ғимараттар мен қала құрылысы кешендері бойынша жобалау құжаттамасын әзірлеу құны Жинақтың тиісті бөлімдері бойынша кешенді немесе көпфункционалды ғимаратты құрайтын әрбір ғимарат, құрылыс бойынша жеке анықталады және одан кейін қосылып жинақталады.
28. Бірегей объектілер мен кешендердің санатына жатқызылған объектілер құрылысына арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны Жинақ бағасы бойынша анықталады. Бұл ретте әзірленуі күрделенетін жоба бөлімдерінің құнына 1,2 коэффициенті қолданылады.
29. Жобалық құжаттаманың жекелеген бөлімдерінің құны Жинақтың бөлімдерінде келтірілген жобалау-сметалық құжаттаманың құнын бөлу кестелері бойынша бағадан пайызбен анықталады.
30. Қолданыстағы нормативтік құжаттарда көзделген қарсы қысқартылған құрамда және көлемде орындалуға жататын жобалау жұмыстарының құны (жобалауға арналған тапсырма өзгерген кезде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, жобаның қосымша нұсқаларын немесе жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес әзірленетін жекелеген технологиялық, конструктивтік, сәулет және басқа да шешімдерді әзірлеу), сондай-ақ бұрын орындалған жобалау материалдарын пайдаланған кезде Жинақтың бөлімдеріне кестелерде келтірілген, Жинақтың бағасы бойынша оның қолданыстағы нормативтік құжаттарда көзделген бағадан пайызбен бөлінуіне сәйкес анықталады.
31. ҚОАМТ қолдана отырып, жобалау құжаттамасын әзірлеу құны ақпараттық модельдерді құру арқылы әзірленетін жобаның сол бөлімдерінің құнына 1,2 коэффициентті қолдана отырып, Жинақ бағасы бойынша анықталады.

25. В случаях, когда принятый натуральный показатель проектируемого объекта меньше половины минимального или больше удвоенного максимального показателя, приведенных в таблицах Сборника, стоимость проектных работ определяется в порядке, установленном пунктом 37 настоящего Нормативного документа.
26. При строительстве по очередям стоимость разработки рабочих проектов (проектов) предприятий и сооружений определяется по ценам Сборника исходя из основных показателей отдельно для каждой очереди, и затем суммируются.
При этом к стоимости проектирования первой очереди строительства добавляется до 20% от стоимости разработки рабочего проекта или проекта (без рабочей документации) всех последующих очередей в пределах общей суммы проектирования рабочих проектов (проектов), определенной в соответствии с первым абзацем настоящего пункта.
27. Стоимость разработки проектной документации по многофункциональным зданиям и градостроительным комплексам, состоящим из нескольких помещений, их групп, зданий и сооружений различного общественного и жилого назначения, определяется по соответствующим разделам Сборника отдельно по каждому зданию, сооружению, образующему комплекс или многофункциональное здание, и затем суммируются.
28. Стоимость разработки проектно-сметной документации на строительство объектов, отнесенных к категории уникальных объектов и комплексов, определяется по ценам Сборника. При этом к стоимости тех разделов проекта, разработка которых усложняется, применяется коэффициент 1,2.
29. Стоимость отдельных разделов проектной документации определяется по приведенным в разделах Сборника таблицам распределения стоимости проектно-сметной документации в процентах от цены.
30. Стоимость проектных работ, подлежащих выполнению в сокращенном составе и объеме (разработка проектно-сметной документации при изменении задания на проектирование, разработка дополнительных вариантов проекта или отдельных технологических, конструктивных, архитектурных и других решений, разрабатываемых в соответствии с заданием на проектирование) против предусмотренного действующими нормативными документами, а также при использовании ранее выполненных проектных материалов, определяется по ценам Сборника в соответствии с ее распределением в процентах от цены, приведенным в таблицах к разделам Сборника.
31. Стоимость разработки проектной документации с применением ТИМСО определяется по ценам Сборника с применением коэффициента 1,2 к стоимости тех разделов проекта, которые разрабатываются посредством построения информационных моделей.

32. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және/немесе тапсырыс беруші отандық жобалау ұйымының қатысуымен Қазақстан Республикасында іске асыруға аналогтары жоқ жобаны әзірлеу үшін шетелдік жобалау ұйымын тарту қажеттілігі туралы шешім қабылдаған кезде жобалау жұмыстарының құны 1,25 коэффициентімен анықталады. Отандық жобалау ұйымының қатысу дәрежесі тараптардың шартымен анықталады.
Осы тармақта көзделген коэффициентті және 28 және 31-тармақтарда көзделген коэффициенттерді бірлесіп қолдануға рұқсат етілмейді.
33. Бекітілгеннен кейін үш және одан да көп жыл ішінде құрылыс басталмаған ескірген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын қайта қарау жөніндегі жобалау жұмыстарының құны қайта сараптама жүргізу және қайта бекіту талап етіледі, 0,35 төмендету коэффициентімен анықталады.
34. Егер тапсырыс берушінің шешімі бойынша бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын түзетудің негізделген қажеттілігі туындаған жағдайда, онда мұндай жұмыстардың құны жеке жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу құнына мынадай төмендету коэффициенттерін қолдана отырып, Жинақ бағасы бойынша анықталады:
жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың жалпы көлеміне қатысты өзгерістер енгізу кезінде
коэффициенттің мәні
10%-дан кем
0,35
10%-дан бастап 20%-ға дейін
0,45
20%-дан жоғары 30%-ға дейін
0,55
30%-дан жоғары 40%-ға дейін
0,65
40%-дан жоғары 50%-ға дейін
0,70

32. При принятии решения администратором бюджетной программы и/или заказчиком о необходимости привлечения иностранной проектной организации для разработки проекта, не имеющего аналогов реализации в Республике Казахстан, с участием отечественной проектной организации, стоимость проектных работ определяется с коэффициентом 1,25. Степень участия отечественной проектной организации определяется договором сторон.
Совместное применение коэффициента, предусмотренного настоящим пунктом, и коэффициентов, предусмотренных пунктами 28 и 31, не допускается.
33. Стоимость проектных работ по пересмотру устаревшей проектной (проектно-сметной) документации, по которой в течение трех и более лет после ее утверждения не начато строительство, требуется проведение повторной экспертизы и переутверждение, определяется с понижающим коэффициентом 0,35.
34. В случае если по решению заказчика возникла обоснованная необходимость корректировки утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, то стоимость таких работ определяется по ценам Сборника с применением следующих понижающих коэффициентов к стоимости разработки индивидуальной проектной (проектно-сметной) документации:
при внесении изменений по отношению к общему объему проектной (проектно-сметной) документации
значение коэффициента
менее 10%
0,35
от 10% до 20%
0,45
свыше 20% до 30%
0,55
свыше 30% до 40%
0,65
свыше 40% до 50%
0,70

35. Жобалаудың бірнеше түрлі факторлары болған кезде және осыған байланысты бірнеше коэффициенттерді қолданған кезде Жинақтың бағасы бойынша жобалау жұмыстарының құнын айқындау кезінде жалпы коэффициент оларды көбейту жолымен анықталады.
36. Жинақтың бағасын қолдана отырып жобалау жұмыстары құнының есебі 2Қ нысаны (осы Нормативтік құжатқа 2-қосымша) бойынша ресімделеді.
4-тарау. Еңбек сыйымдылығы бойынша есептеулер негізінде жобалау жұмыстарының құнын айқындау
37. Жинақта бағалар келтірілмеген және ұқсастығы бойынша қабылдана алмайтын объектілердің құрылысына арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу жөніндегі жұмыстардың құны, сондай-ақ Жинақта көзделмеген қосымша жобалау жұмыстарының құны жобалау жұмыстарының еңбек сыйымдылығы бойынша, яғни орындаушылардың (жобалау ұйымының өндірістік персоналы қызметкерлерінің) жұмыс уақытының шығындары бойынша жеке есеппен анықталады.
38. Жобалаудың еңбек сыйымдылығының есептік көрсеткіштері, сондай-ақ жобалау жұмыстарын орындаушылардың біліктілігі 3Қ нысаны (осы нормативтік құжатқа 3-қосымша) бойынша орындалатын құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына арналған шығындардың калькуляциясын дайындау үшін бастапқы негіз болып табылады.
39. Жобалық жұмыстардың еңбек сыйымдылығының есептік көрсеткіштерін анықтау құрамы сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік нормативтерде белгіленген жобалық құжаттаманың барлық бөлімдері мен бөлімшелері үшін орындалады. Құрылысқа арналған жұмыс құжаттамасын орындаудың еңбек сыйымдылығы көрсеткіштері құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесінің стандарттарымен (ҚЖҚЖ) белгіленген жұмыс құжаттамасының барлық негізгі жиынтықтары (жұмыс сызбаларының маркалары) үшін анықталады.
40. Еңбек сыйымдылығы көрсеткіштері бойынша есептеулер негізінде жобалау жұмыстарының құны мынадай тәртіппен айқындалады:
1) жобалаудың технологиялық процесіне сәйкес орындауға жоспарланған жобалау жұмыстарының тізбесі қалыптастырылады;
2) орындаушылардың біліктілік және сандық құрамы белгіленеді;
3) алынған еңбек сыйымдылығы көрсеткіштерінің негізінде жобалау жұмыстарының құны есептеледі.
41. Жобалау процесіне енгізілетін жұмыстар тізбесі оңтайлы құрамда және оларды орындаудың ұтымды технологиялық жүйелілігімен ұсынылады. Әрбір жобалау жұмысы үшін оны орындау күрделілігіне байланысты тиісті біліктілігі бар орындаушыны (орындаушыларды) тағайындау қажет.
42. Мамандардың (орындаушылардың) біліктілігі көрсетілген жобалау жұмыстарының әзірленген тізбесі негізінде жобалаудың әзірленетін процесіне енгізілген жұмыстардың әрбір позициясы үшін еңбек сыйымдылығы анықталады. Жобалық жұмыстардың еңбек сыйымдылығы "адам-сағаттарда" (бұдан әрі - адам-сағ) өлшенеді.

35. При определении стоимости проектных работ по ценам Сборника при наличии нескольких различных факторов проектирования и применении в связи с этим нескольких коэффициентов, общий коэффициент определяется путем их перемножения.
36. Расчеты стоимости проектных работ с применением цен Сборника оформляются по форме 2П (приложение 2 к настоящему Нормативному документу).
Глава 4. Определение стоимости проектных работ на основе расчетов по трудоемкости
37. Стоимость работ по разработке проектной документации на строительство объектов, для которых цены в Сборнике не приведены и не могут быть приняты по аналогии, а также стоимость дополнительных проектных работ, не предусмотренных Сборником, определяется отдельным расчетом по трудоемкости проектных работ, то есть по затратам рабочего времени исполнителей (работников производственного персонала проектной организации).
38. Расчетные показатели трудоемкости проектирования, а также квалификация исполнителей проектных работ являются исходной основой для подготовки калькуляции затрат на проектные работы для строительства, которая выполняется по форме 3П (приложение 3 к настоящему Нормативному документу).
39. Определение расчетных показателей трудоемкости проектных работ выполняется для всех разделов и подразделов проектной документации, состав которых установлен государственными нормативами, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства. Показатели трудоемкости выполнения рабочей документации для строительства определяются для всех основных комплектов рабочей документации (марок рабочих чертежей), установленных стандартами Системы проектной документации для строительства (далее – СПДС).
40. Стоимость проектных работ на основе расчетов по показателям трудоемкости определяется в следующем порядке:
1) формируется перечень планируемых к выполнению проектных работ в соответствии с технологическим процессом проектирования;
2) устанавливается квалификационный и количественный состав исполнителей;
3) рассчитывается стоимость проектных работ на основании полученных показателей трудоемкости.
41. Перечень работ, включаемых в процесс проектирования, представляется в оптимизированном составе и рациональной технологической последовательности их выполнения. Для каждой проектной работы в зависимости от сложности ее выполнения необходимо назначить исполнителя (исполнителей) соответствующей квалификации.
42. На основе разработанного перечня проектных работ с указанием квалификации специалистов (исполнителей) определяется трудоемкость для каждой позиции работ, включенной в разрабатываемый процесс проектирования. Трудоемкость проектных работ измеряется в "человеко-часах" (далее – чел.-ч).

43. Жобалау жұмыстарын жобалаудың еңбек сыйымдылық көрсеткіштерін анықтау жобалау тәжірибесін талдау және қорыту негізінде орындалады.
44. Жобалау жұмыстарының құны (Сж) еңбек сыйымдылығы көрсеткіштерін есептеу негізінде келесі формула бойынша анықталады, теңгемен:
мұндағы:
ti - і-шіжобалықжұмыстыорындаудыңеңбексыйымдылығы, адам-сағ;
Кеа - жобалау жұмыстарының құнындағы өндірістік персоналдың жалақы үлесін белгілейтін коэффициент. мәні (Кзп) 0,35 қабылданады;
Еж.ор - Қазақстан Республикасындағы жобалаушылардың орташа сағаттық еңбекақысы, теңге/адам-сағ.
45. Жобалаушылардың ағымдағы деңгейдегі еңбекақысы (Еж.ор) мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
Е ж.айлық – өткен жылғы "Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет" экономикалық қызмет түрі бойынша ресми статистикалық ақпарат бойынша орташа айлық жалақының шамасы, Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен, теңге;
Т жұм.айлық – өткен жылғы өндірістік күнтізбеге сәйкес 40 сағаттық жұмыс аптасы кезіндегі жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат;
Иқұр – құрылыс үшін құн индексі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында
құрылыс үшін жобалау
жұмыстарының құнын айқындау
жөніндегі нормативтік құжатқа
1-қосымша
1Қ нысан
Тапсырыс беруші _______________________________ ұйымның атауы
Жобалық жұмыстарға жиынтық смета __________________________________________________________
объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың) атауы, жобалау
сатылары, кезеңі, жобалау жұмыстарының түрі
Ағымдағы бағаларда жасалды_________ жағдай бойынша _________
Р/с
Жобалау сатысы, орындалатын жұмыстардың тізбесі
Жобаланатын объектінің сипаттамасы
Смета, калькуляция нөмірлеріне сілтеме
Жұмыстардың, шығындардың құны, мың теңге
1
2
3
4
5
Жиынтық смета бойынша жиыны _______________________________________
(жазбаша сомасы)
Ұйым басшысы _______________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі, ұйымның мөрі (болған жағдайда))
Құрастырды _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тексерді _________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасында
құрылыс үшін жобалау
жұмыстарының құнын айқындау
жөніндегі нормативтік құжатқа
2-қосымша
2Қ нысан
Тапсырыс беруші _______________________________ ұйымның атауы
Жобалық жұмыстарға смета № ____
_________________________________________________________
объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың) атауы, жобалау
сатылары, кезеңі, жобалау жұмыстарының түрі
Ағымдағы бағаларда жасалды _________ жағдай бойынша
Р/с
Бөлімнің, тараудың, кестенің, нұсқаудың нөмірі (позицияның шифры)
Кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың сипаттамасы немесе жұмыс түрлері
Өлшем бірлігі
Саны, (Х)
Жұмыс құжаттама-сын әзірлеу құнының тұрақты шамалары, мың теңге

43. Определение показателей трудоемкости проектирования проектных работ выполняется на основе анализа и обобщения проектной практики.
44. Стоимость проектных работ (Спр) на основе расчетов показателей трудоемкости определяется по следующей формуле, в тенге:
где:
ti – трудоемкость выполнения i-ой проектной работы, чел.-ч;
Кзп – коэффициент, устанавливающий долю заработной платы производственного персонала в стоимости проектных работ. Значение (Кзп) принимается 0,35;
Зп.ср – средняя почасовая оплата труда проектировщиков в Республике Казахстан, тенге/чел.-ч.
45. Средняя почасовая оплата труда проектировщиков (Зп.ср) в текущем уровне определяется по формуле:
где:
Зп.ср.мес – величина среднемесячной заработной платы по официальной статистической информации по виду экономической деятельности "Профессиональная, научная и техническая деятельность" за предыдущий год в среднем по Республике Казахстан, тенге;
Траб.мес – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе в соответствии с производственным календарем за предыдущий год, час;
Истр – индекс стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению стоимости
проектных работ для
строительства в Республике Казахстан
Форма 1П
Заказчик __________________________________________________
наименование организации
Сводная смета на проектные работы
__________________________________________________________
наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, этапа, вида проектных работ
Составлена в текущих ценах по состоянию на _________
№ п/п
Стадия проектирования, перечень выполняемых работ
Характеристика проектируемого объекта
Ссылка на номера смет, калькуляций
Стоимость работ, затрат,
тыс. тенге
1
2
3
4
5
Итого по сводной смете _______________________________________________
(сумма прописью)
Руководитель организации ____________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия, печать организации (при наличии))
Составил ____________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил ___________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 2
к Нормативному документу по
определению стоимости
проектных работ для
строительства в Республике Казахстан
Форма 2П
Заказчик ______________________________________________________
наименование организации
Смета № ____ на проектные работы
_________________________________________________________
наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, этапа, вида проектных работ
Составлена в текущих ценах по состоянию на _________
№ п/п
Номер части, главы, таблицы, указаний (шифр позиции)
Характеристика предприятия, здания, сооружения или виды работ
Единица измерения
Количество, (Х)
Постоянные величины стоимости разработки рабочей документации, тыс. тенге

Жобалау жұмыстарының құны (Спр с Кзп=0,35)
Калькуляция бойынша жиыны _________________________________________
(жазбаша сомасы)
Құрастырды _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тексерді ________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс
және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер
комитеті төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасында құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат
Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі - Нормативтік құжат) Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес әзірленді және құрылысқа мемлекеттік инвестициялар және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен салынатын объектілер бойынша бағалардың ағымдағы деңгейінде Қазақстан Республикасында құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құнын айқындауға арналған.
2. Нормативтік құжат Қазақстан Республикасында құрылыс үшін инженерлік ізденістердің құнын анықтау жөніндегі әдістемелік ережелерді қамтиды.
3. Осы Нормативтік құжатта келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы бағалар - нақты кезеңге арналған құрылыс үшін инженерлік ізденістердің бағалары;
2) инженерлік іздестірулердің құны - құрылыс үшін инженерлік іздестірулерді орындау үшін қажетті ақша қаражатының көлемі (сомасы);
3) құрылысқа арналған инженерлік іздестірулер (бұдан әрі - инженерлік іздестірулер) - оның орындылығы мен орналасқан жерін негіздеуге, жаңаларын жобалау немесе бар объектілерді реконструкциялау үшін қажетті деректерді жинауға мүмкіндік беретін құрылыс ауданының техникалық зерттеулер кешені;
4) құрылыс қызметі (құрылыс) - жаңа объектілерді салу және (немесе) қолданыстағы объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін, коммуникацияларды), өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтіру, күрделі жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлік жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын дайындау (өндіру) жолымен өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы негізгі қорларды құру, сондай-ақ аяқталмаған объектілер құрылысын консервациялау және өз ресурсын игерген объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру.

Стоимость проектных работ (Спр с Кзп=0,35)
Итого по калькуляции ________________________________________________
(сумма прописью)
Составил ___________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил ________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 6
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Сноска. Приказ дополнен приложением 6 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормативный документ по определению стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Нормативный документ по определению стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и предназначен для определения стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан в текущем уровне цен по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство и (или) средств субъектов квазигосударственного сектора.
2. Нормативный документ содержит положения по определению стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан.
3. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) текущие цены – цены инженерных изысканий для строительства на конкретный период;
2) стоимость инженерных изысканий – величина (сумма) денежных средств, необходимых для выполнения инженерных изысканий для строительства;
3) инженерные изыскания для строительства (далее – инженерные изыскания) – комплекс технических исследований района строительства, позволяющих обосновать его целесообразность и местоположение, собрать необходимые данные для проектирования новых или реконструкции существующих объектов;
4) строительная деятельность (строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.

4. Инженерлік іздестіру құнын анықтау келесі әдістермен жүзеге асырылады:
1) "Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге арналған бағалар жинағын" қолдана отырып жұмыс түрлері бойынша есептеумен (бұдан әрі - нормативтік құн);
2) іздестіру жұмыстарының еңбек сыйымдылығы негізінде егжей-тегжейлі есеппен. Еңбек сыйымдылығы негізгі өндірістік персоналдың іздестіру жұмыстарын орындауға арналған еңбек шығындарын калькуляциялау жолымен анықталады.
5. Инженерлік іздестіру құнында қосымша қосылған құн салығы есепке алынады.
6. Инженерлік іздестірулердің нормативтік құнына қосылмаған және қосымша есептеуді талап етеді:
1) міндетті келісуге қосымша шешімдер алу жөніндегі жұмыстар;
2) құжаттаманың міндеттен тыс қосымша санын дайындау(есептік материалдардың төрт данасы және электрондық нұсқасы);
6. Инженерлік іздестірулердің құнын анықтау үшін негіз болып қызмет етеді:
1) Тапсырыс берушіден тапсырма (техникалық тапсырма) және бастапқы деректер;
2) инженерлік іздестіру саласындағы қолданыстағы нормативтер;
3) құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге бағалар жинағы.
7. Сараптама жұмыстарын жүргізу құны (ведомстводан тыс кешенді сараптама) инженерлік іздестіру құнына кірмейді.
8. Инженерлік ізденістер салу үшін келесі (алдағы) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша инженерлік ізденістердің құны алдағы кезеңдердің көлемдерін құрылыс үшін құн индекстері арқылы индекстеу жолымен іздестіру жұмыстарын орындауды бастау мерзімін ескере отырып, инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу арқылы айқындалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Нормативтік құжатқа сәйкес айқындалған және заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделген құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құны тапсырыс берушінің (инвестордың) инженерлік іздестірулерді орындауға қажетті қаражатының лимиті болып табылады.
10. Инженерлік іздестірудің шарттық бағасы сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес тапсырыс берушінің сметасында белгіленген қаражат лимиті шегінде айқындалады.
2-тарау. Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге арналған сметалық құжаттаманың құрамы мен түрлері
11. Құрылыс үшін инженерлік іздестіруге сметалық құжаттама құрамына қосылады:
1) құрылысүшін инженерлік іздестірулерге арналған жиынтық смета;

4. Определение стоимости инженерных изысканий осуществляется следующими методами:
1) расчетом по видам работ с применением "Сборника цен на инженерные изыскания для строительства" (далее – нормативная стоимость);
2) детальным расчетом на основании трудоемкости изыскательских работ. Трудоемкость определяется путем калькулирования затрат труда основного производственного персонала на выполнение изыскательских работ.
5. В стоимости инженерных изысканий дополнительно учитывается налог на добавленную стоимость.
6. В нормативную стоимость инженерных изысканий не включены и требуют дополнительного расчета:
1) работы по получению дополнительных к обязательным согласованиям решений;
2) изготовление дополнительного количества документации сверх обязательных (четырех экземпляров и электронной версии отчетных материалов);
6. Основой для определения стоимости инженерных изысканий служат:
1) задание (техническое задание) и исходные данные от заказчика;
2) действующие нормативы в сфере инженерных изысканий;
3) сборник цен на инженерные изыскания для строительства.
7. Стоимость проведения экспертных работ (комплексная вневедомственная экспертиза) не входит в стоимость инженерных изысканий.
8. По объектам, инженерные изыскания для строительства которых планируются в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость инженерных изысканий определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам с учетом срока начала выполнения изыскательских работ путем индексации объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Стоимость инженерных изысканий для строительства, определенная в соответствии с настоящим Нормативным документом и оформленная в установленном законодательством порядке, является лимитом средств заказчика (инвестора), необходимых на выполнение инженерных изысканий.
10. Договорная цена на инженерные изыскания определяется в соответствии с законодательством в сфере закупок в пределах лимита средств, установленного сметой заказчика.
Глава 2. Состав и виды сметной документации на инженерные изыскания для строительства
11. В состав сметной документации на инженерные изыскания для строительства включаются:
1) сводная смета на инженерные изыскания для строительства;

2) смета;
3) шығындардың калькуляциясы (қажет болған жағдайда).
12. Сметалық құжаттамаға түсіндірме жазба қоса беріледі, онда келтіріледі:
1) оларға сәйкес сметалық құжаттама әзірленетін, құжаттарға сілтемелер;
2) өзге де шығындарды жасау үшін негіздеме.
13. Іздестіру жұмыстарының жалпы құнын анықтау үшін құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің құрамдас бөлігі ретінде 1-Қ нысаны (осы нормативтік құжатқа 1-қосымша) бойынша жиынтық смета жасалады.
Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге арналған жиынтық смета инженерлік іздестірулер мен калькуляциялардың түрлері бойынша сметадан алынған деректерді шығындардың жеке түрлеріне біріктіреді.
14. 2-Қ нысаны бойынша смета (осы Нормативтік құжатқа 2-қосымша) Құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің бағалар жинағы бойынша жасалады.
Сметалар іздестіру түрлері бойынша сараланған түрде жасалуға тиіс: инженерлік-геодезиялық, инженерлік-геологиялық (инженерлік-экологиялық), инженерлік-гидрометеорологиялық және т. б.
15. 3-Қ нысаны бойынша шығындардың калькуляциясы (осы Нормативтік құжатқа 3-қосымша) құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге бағалар жинағын пайдалану мүмкін болмаған жағдайда жасалады.
16. Құрылысүшін инженерлік іздестірулерге арналған жиынтық сметаға тапсырыс беруші ұйымының басшысы қол қояды және ұйым мөрінің таңбасымен расталады.
17. Егер жұмыстардың жалпы құнын анықтау үшін 2-Қ нысаны бойынша бір ғана сметаны немесе 3-Қ нысаны бойынша шығындардың калькуляциясын жасау жеткілікті болса, онда бұл жағдайларда 1-Қ нысаны бойынша жиынтық смета жасалмайды, ал 2-Қ нысаны бойынша сметаға немесе 3-Қ нысаны бойынша шығындардың калькуляциясына тапсырыс беруші ұйымының басшысы қол қойып, ұйым мөрінің таңбасымен расталуы тиіс.
3-тарау. "Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге бағалар жинағын" қолдана отырып, құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құнын анықтау
18. Инженерлік іздестірулердің құны "Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге арналған бағалар жинағын" (бұдан әрі - Жинақ) қолдана отырып, жұмыс түрлері бойынша анықталады.
19. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша толықтырулар мен өзгерістер (қажет болған жағдайда) шығарумен, жинақ ағымдағы баға деңгейінде инженерлік ізденістердің құнын есептеуді қамтамасыз ету үшін жыл сайын қалыптасады.
20. Жинақты заңнамада белгіленген тәртіппен сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган қолданысқа енгізеді.
21. Жинақтың бағасы қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарын ескере отырып, инженерлік іздестіру бойынша далалық және камералдық жұмыстарды жүргізудің құрамы мен қазіргі заманғы технологиясына сәйкес есептелген және осы жұмыстардың құнын анықтау үшін оңтайлы болып табылады.

2) смета;
3) калькуляция затрат (при необходимости).
12. К сметной документации прилагается пояснительная записка, в которой приводятся:
1) ссылки на документы, в соответствии с которыми разрабатывается сметная документация;
2) обоснование для составления прочих затрат.
13. Для определения общей стоимости изыскательских работ составляется сводная смета по форме 1П (приложение 1 к настоящему Нормативному документу) как составная часть сводного сметного расчета стоимости строительства. Сводная смета на инженерные изыскания для строительства объединяет данные из смет по видам инженерных изысканий и калькуляций на отдельные виды затрат.
14. Смета по форме 2П (приложение 2 к настоящему Нормативному документу) составляется по Сборнику цен на инженерные изыскания для строительства.
Сметы составляются дифференцированно по видам изысканий: инженерно-геодезические, инженерно-геологические (инженерно-экологические), инженерно-гидрометеорологические и пр.
15. Калькуляция затрат по форме 3П (приложение 3 к настоящему Нормативному документу) составляется в случаях, когда не представляется возможным использовать Сборник цен на инженерные изыскания для строительства.
16. Сводная смета на инженерные изыскания для строительства подписывается руководителем организации заказчика и заверяется оттиском печати организации.
17. Если для определения общей стоимости работ достаточно составить только одну смету по форме 2П или калькуляцию затрат по форме 3П, то в этих случаях сводная смета по форме 1П не составляется, а смета по форме 2П или калькуляция затрат по форме 3П подписываются руководителем организации заказчика и заверена оттиском печати организации.
Глава 3. Определение стоимости инженерных изысканий для строительства с применением Сборника цен на инженерные изыскания для строительства
18. Стоимость инженерных изысканий определяется по видам работ с применением "Сборника цен на инженерные изыскания для строительства" (далее – Сборник).
19.Сборник формируется ежегодно для обеспечения расчета стоимости инженерных изысканий в текущем уровне цен с выпуском дополнений и изменений (при необходимости) по решению уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
20. Сборник вводится в действие уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в установленном законодательством порядке.
21. Цены Сборника рассчитаны в соответствии с составом и современной технологией производства полевых и камеральных работ по инженерным изысканиям, с учетом требований действующих нормативных документов, и являются оптимальными для определения стоимости этих работ.

22. Қызметкерлеріне іссапар немесе далалық жабдықталым төлеумен далалық жұмыстарының бағасыоларды экспедициялық жағдайларда орындау үшін көзделген.
23. Қызметкерлерге далалық жабдықталым немесе іссапар ақысын төлемей далалық жұмыстарын жүргізу кезінде бұл жұмыстардың бағаларына 0,85 коэффициенті қолданылады.
24. Іздеу материалдарын камералдық өңдеу бағасыоларды стационар жағдайында орындау үшін көзделген, қызметкерлерге іссапар немесе далалық жабдықталым төлемсіз.
25. Экспедициялық жағдайларда іздестіру материалдарын камералдық өңдеуді орындаған кезде қызметкерлерге далалық үлес немесе іссапар ақысы төленіп, осы жұмыстардың бағаларына 1,15 коэффициенті қолданылады.
26. Бірнеше күрделі факторлар болған кезде және осыған байланысты үлкен бірліктердің бірнеше коэффициенттерін қолданған кезде жалпы арттыру коэффициенті олардың бөлшектік бөліктері мен бірліктерін қосу жолымен анықталады.
Аз бірліктердің бірнеше коэффициенттері болған жағдайда жалпы төмендету коэффициенті оларды көбейту жолымен анықталады.
Жалпы арттыру және жалпы төмендету коэффициенттері көбейтіледі.
27. Осы жинақтың кестелерінде келтірілген жұмыстардың толық емес құрамын орындаған кезде бағаларға жұмыстың еңбек сыйымдылығын азайтуға сәйкес келетін және Тапсырыс берушінің келісімі бойынша қабылданған төмендету коэффициентін қолдану қажет.
28. Сметаларда инженерлік іздестіру түрлері бойынша далалық, камералдық және зертханалық жұмыстар, олардың экспедициялық жағдайларда немесе стационар жағдайында орындалуын ескере отырып, сондай-ақ далалық лагерь жағдайында орындалатын камералдық және зертханалық жұмыстар бөлінеді.
29. Жинақтың кестелік бағасымен ескерілмеген шығыстар сметаның "Өзге шығыстар" жеке бөліміне бөлінеді. Оларға жатады:
1) ішкі Көлік бойынша шығыстар. Ішкі көлік бойынша шығыстар іздестіру жүргізу учаскесі шегінде (яғни іздестіру ұйымы (экспедиция, партия, отряд) орналасқан жерден іздестіру учаскесіне дейін және кері қарай, сондай-ақ тікелей жұмыс учаскесінде іздестіру және жабдықтар мен материалдарды тасымалдау бойынша орындаушы ұйымның шығындарын өтеуді көздейді);
2) сыртқы көлік бойынша шығыстар. Сыртқы көлік бойынша шығыстар іздеушілердің жол жүруі және іздестіру жабдығы мен материалдарын іздестіруді орындайтын ұйымның тұрақты орналасқан жерінен іздестіру экспедициясы базасына, партиясына немесе отрядқа (немесе іздестіру учаскесіне дейін) дейін және кері қарай тасымалдау жөніндегі орындаушы ұйымның шығындарын өтеуді көздейді;
3) объектідегі іздестірулерді ұйымдастыру және жою жөніндегі шығыстар. Объектідегі іздестірулерді ұйымдастыру және жою жөніндегі шығыстар жұмыс уақытын жоғалтумен байланысты шығындардың өтемақысын көздейді: қажетті құралдардың, материалдардың, арнайы киімдердің және басқа да материалдық құндылықтардың тізбесі бар өтінім жасау және оларды алу (тапсыру), жабдықтарды, керек-жарақтар мен материалдарды жұмыс орнына орау және жөнелту және іздестіру жұмыстарын орындауды бастау үшін қажетті басқа да дайындық жұмыстары, сондай-ақ машиналарды, жабдықтарды, құрылыстарды бөлшектеу, объектідегі іздестірулерді жоюға байланысты басқа да жұмыстар.

22. Цены на полевые работы предусмотрены для их выполнения в экспедиционных условиях с выплатой работникам командировочных или полевого довольствия.
23. При проведении полевых работ без выплаты работникам полевого довольствия или командировочных к ценам на эти работы применяется коэффициент 0,85.
24. Цены по камеральной обработке материалов изысканий предусмотрены для выполнения их в условиях стационара без выплаты работникам командировочных или полевого довольствия.
25. При выполнении камеральной обработки материалов изысканий в экспедиционных условиях с выплатой работникам полевого довольствия или командировочных к ценам на эти работы применяется коэффициент 1,15.
26. При наличии нескольких усложняющих факторов и применении в связи с этим нескольких коэффициентов больших единицы общий повышающий коэффициент определяется путем суммирования их дробных частей и единицы.
При наличии нескольких коэффициентов меньших единицы общий понижающий коэффициент определяется путем их перемножения.
Общий повышающий и общий понижающий коэффициенты перемножаются.
27. При выполнении неполного состава работ, приведенных в таблицах настоящего Сборника, к ценам следует применять понижающий коэффициент, соответствующий уменьшению трудоемкости работ и принятый по согласованию с заказчиком.
28. В сметах по видам инженерных изысканий выделяются полевые, камеральные и лабораторные работы с учетом их выполнения в экспедиционных условиях или в условиях стационара, а также камеральные и лабораторные работы, выполняемые в условиях полевого лагеря.
29. Расходы, не учтенные табличными ценами Сборника, выделяются в отдельный раздел сметы "Прочие расходы". К ним относятся:
1) расходы по внутреннему транспорту. Расходы по внутреннему транспорту предусматривают компенсацию затрат организации-исполнителя по переездам изыскателей и перевозке оборудования и материалов в пределах участка производства изысканий (то есть от места базирования изыскательской организации (экспедиции, партии, отряда) до участка изысканий и обратно, а также непосредственно на участке работ);
2) расходы по внешнему транспорту. Расходы по внешнему транспорту предусматривают компенсацию затрат организации-исполнителя по проезду изыскателей и перевозке изыскательского оборудования и материалов от постоянного местонахождения организации, выполняющей изыскания, до базы изыскательской экспедиции, партии или отряда (или до участка изысканий) и обратно;
3) расходы по организации и ликвидации изысканий на объекте. Расходы по организации и ликвидации изысканий на объекте предусматривают компенсацию затрат, связанных с потерей рабочего времени на: составление заявки с перечнем необходимых инструментов, материалов, спецодежды и других материальных ценностей и их получение (сдачу), упаковку и отправку оборудования, снаряжения и материалов к месту работ и другие подготовительные работы, необходимые для начала выполнения изыскательских работ, а также на разборку, демонтаж машин, оборудования, сооружений, другие работы, связанные с ликвидацией изысканий на объекте.

4-тарау. Жобалау жұмыстарының еңбек сыйымдылығы бойынша есептеулер негізінде құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құнын анықтау
30. Жинақта бағалар келтірілмеген және ұқсастығы бойынша қабылдана алмайтын құрылыс үшін іздестіру жұмыстарының құны, сондай-ақ жинақта көзделмеген қосымша іздестіру жұмыстарының құны іздестіру жұмыстарының еңбек сыйымдылығы бойынша, яғни орындаушылардың (іздестіру ұйымының өндірістік персоналының қызметкерлері) жұмыс уақытының шығындары бойынша жеке есеппен анықталады.
31. Іздестіру жұмыстарының еңбек сыйымдылығының есептік көрсеткіштері, сондай-ақ іздестіру жұмыстарын орындаушылардың біліктілігі 3-Қ нысаны (осы нормативтік құжатқа 3-қосымша) бойынша орындалатын құрылысқа арналған іздестіру жұмыстарына арналған шығындардың калькуляциясын дайындау үшін бастапқы негіз болып табылады.
32. Іздестіру жұмыстарының еңбек сыйымдылығы бойынша есептеулер негізінде іздестіру жұмыстарының құны келесі тәртіппен орындалады:
1) инженерлік іздестірудің технологиялық процесіне сәйкес орындауға жоспарланған іздестіру жұмыстарының тізбесі қалыптастырылады;
2) орындаушылардың біліктілік және сандық құрамы белгіленеді;
3) алынған еңбек сыйымдылығы көрсеткіштерінің негізінде іздестіру жұмыстарының құны есептеледі.
33. Инженерлік іздестіру процесіне енгізілетін жұмыстардың тізбесі оңтайландырылған құрамда және оларды орындаудың ұтымды технологиялық реттілігімен ұсынылады. Жұмыстың әрбір түрі үшін оны орындау күрделілігіне қарай тиісті біліктілігі бар орындаушы - маманды тағайындау қажет.
34. Мамандардың (орындаушылардың) біліктілігін көрсете отырып, әзірленген іздестіру жұмыстарының тізбесі негізінде әзірленетін процеске енгізілген әрбір жұмыс позициясы үшін еңбек сыйымдылығы анықталады. Жұмыстың еңбек сыйымдылығы "адам-сағаттарда" (бұдан әрі - адам-сағ) өлшенеді.
35. Іздестіру жұмыстарының еңбек сыйымдылығының көрсеткіштері осы жұмыс түрлерін орындауға іздестіру ұйымдарынан алынған нақты деректерді талдау және математикалық өңдеу жолымен анықталады.
36. Еңбек сыйымдылығының көрсеткіштерін есептеу негізінде іздестіру жұмыстарының құны (Қіз) келесі формула бойынша анықталады, теңгемен:
мұндағы:
ti - іздестіру жұмыстарының і-ші түрін орындаудың еңбек сыйымдылығы, адам-сағ;
Кж - инженерлік іздестірулерге жалпы шығындардағы өндірістік персоналдың жалақы үлесін белгілейтін коэффициент. Мәні (Кж) 0,4 қабылданады;
Жорт.із - Қазақстан Республикасындағы іздестіру жұмыстарын орындаушылардың еңбегіне орташа сағаттық ақы төлеу, теңге/адам-сағ.
37. Іздестіру жұмыстарын орындаушылардың еңбегіне орташа сағаттық ақы төлеу (Жорт.із) мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Жіз.орт.айлық – өткен жылғы "Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет" экономикалық қызмет түрі бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша орташа айлық жалақының шамасы, Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен, теңге;
Ежұм.орын – өткен жылғы өндірістік күнтізбеге сәйкес 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат;
Иқұр – құрылыс үшін құн индексі.

Глава 4. Определение стоимости инженерных изысканий для строительства на основе расчетов по трудоемкости проектных работ
30. Стоимость изыскательских работ для строительства, для которых цены в Сборнике не приведены и не могут быть приняты по аналогии, а также стоимость дополнительных изыскательских работ, не предусмотренных Сборником, определяется отдельным расчетом по трудоемкости изыскательских работ, то есть по затратам рабочего времени исполнителей (работников производственного персонала изыскательской организации).
31. Расчетные показатели трудоемкости изыскательских работ, а также квалификация исполнителей изыскательских работ являются исходной основой для подготовки калькуляции затрат на изыскательские работы для строительства, которая выполняется по форме 3П (приложение 3 к настоящему Нормативному документу).
32. Стоимость изыскательских работ на основе расчетов по трудоемкости изыскательских работ выполняется в следующем порядке:
1) формируется перечень планируемых к выполнению изыскательских работ в соответствии с технологическим процессом инженерных изысканий;
2) устанавливается квалификационный и количественный состав исполнителей;
3) рассчитывается стоимость изыскательских работ на основании полученных показателей трудоемкости.
33. Перечень работ, включаемых в процесс инженерных изысканий, представляется в оптимизированном составе и рациональной технологической последовательности их выполнения. Для каждого вида работы в зависимости от сложности ее выполнения необходимо назначить исполнителя – специалиста соответствующей квалификации.
34. На основе разработанного перечня изыскательских работ с указанием квалификации специалистов (исполнителей) определяется трудоемкость для каждой позиции работ, включенной в разрабатываемый процесс. Трудоемкость работ измеряется в "человеко-часах" (далее – чел.-ч).
35. Показатели трудоемкости изыскательских работ определяются путем анализа и математической обработки фактических данных, полученных от изыскательских организаций на выполнение этих видов работ.
36. Стоимость изыскательских работ (Сиз) на основе расчетов показателей трудоемкости определяется по следующей формуле, в тенге:
где:
ti – трудоемкость выполнения i-ого вида изыскательских работ, чел.-ч;
Кзп – коэффициент, устанавливающий долю заработной платы производственного персонала в общих затратах на инженерные изыскания. Значение (Кзп) принимается 0,4;
Зиз.ср – средняя почасовая оплата труда исполнителей изыскательских работ в Республике Казахстан, тенге/чел.-ч.
37. Средняя почасовая оплата труда исполнителей изыскательских работ (Зиз.ср) в текущем уровне определяется по формуле:
где:
Зиз.ср.мес. – величина среднемесячной заработной платы по данным официальной статистической информации по виду экономической деятельности "Профессиональная, научная и техническая деятельность" за предыдущий год в среднем по Республике Казахстан, тенге;
Траб.мес. – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе в соответствии с производственным календарем за предыдущий год, час;
Истр – индекс стоимости для строительства.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында
құрылыс үшін инженерлік
іздестірулердің құнын анықтау
жөніндегі нормативтік құжатқа
1-қосымша
1-Қ нысан
Тапсырыс беруші _________________________________________________
ұйымның атауы
Құрылыс үшін инженерлік іздестірулерге жиынтық смета
__________________________________________________________
объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың) атауы, жобалау
сатылары, кезеңдері, іздестіру жұмыстарының түрлері
_________ жағдай бойынша ағымдағы бағаларда жасалды
Р/с №
Орындалатын жұмыстар мен шығындар тізбесі
Смета, калькуляция нөмірлеріне сілтеме
Құны, мың теңге
1
2
3
4
Жиыны:
Жиынтық смета бойынша жиыны _______________________________________
(сомасы жазумен)
Ұйым басшысы _______________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі, ұйымның мөрі (болған кезде))
Құрастырды _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тексерді ________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасында
құрылыс үшін инженерлік
іздестірулердің құнын анықтау
жөніндегі нормативтік құжатқа
2-қосымша
2-Қ нысан
Тапсырыс беруші _________________________________________________
ұйымның атауы
№____смета
__________________________________________________________
объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың) атауы, жобалау
сатылары, кезеңдері, іздестіру жұмыстарының түрлері
Р/с №
Бөліктің, тараудың, кестенің, нұсқаудың нөмірі (позицияның шифры)
Жұмыс түрлері, санаты
Өлшем бірлігі
Саны
Өлшем бірлігінің құны, теңге
Түзету коэффициенттері
Құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны:
Смета бойынша жиыны ________________________________________________
(сомасы жазумен)
Құрастырды _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тексерді _________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасында
құрылыс үшін инженерлік
іздестірулердің құнын анықтау
жөніндегі нормативтік құжатқа
3-қосымша
3-Қ нысан
Тапсырыс беруші _________________________________________________
ұйымның атауы
Инженерлік ізденістерге
№ ____ шығындардың калькуляциясы
__________________________________________________________
объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың) атауы, жобалау
сатылары, кезеңдері, іздестіру жұмыстарының түрлері
Р/с №
Орындалатын жұмыстардың тізбесі
Орындаушылар
Еңбек сыйымдылығы, адам-сағ
Орташа сағаттық еңбекақы, теңге/адам-сағ.
Барлығы, теңге
мамандығы (біліктілігі)
саны
1
2
3
4
5
6
7
Барлық еңбекақы төлемі:

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению стоимости
инженерных изысканий для
строительства в Республике Казахстан
Форма 1П
Заказчик __________________________________________________
наименование организации
Сводная смета на инженерные изыскания для строительства
__________________________________________________________
наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, этапа, вида изыскательских работ
Составлена в текущих ценах по состоянию на _________
№ п/п
Перечень выполняемых работ и затрат
Ссылка на номера смет, калькуляций
Стоимость, тыс.тенге
1
2
3
4
Итого:
Итого по сводной смете _______________________________________________
(сумма прописью)
Руководитель организации ____________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия, печать организации (при наличии))
Составил ___________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил ________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 2
к Нормативному документу по
определению стоимости
инженерных изысканий для
строительства в Республике Казахстан
Форма 2П
Заказчик ______________________________________________________
наименование организации
Смета № _____ _________________________________________________________
наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, этапа, вида изыскательских работ
№ п/п
Номер части, главы, таблицы, указаний (шифр позиции)
Виды работ, категория
Единица измерения
Количество
Стоимость единицы измерения, тенге
Поправочные коэффициенты
Стоимость, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
Итого по смете _______________________________________________________
(сумма прописью)
Составил ______________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил ___________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 3
к Нормативному документу по
определению стоимости
инженерных изысканий для
строительства в Республике Казахстан
Форма 3П
Заказчик ________________________________________
наименование организации
Калькуляция затрат № ____ на инженерные изыскания
_______________________________________________________________
наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, этапа, вида изыскательских работ
№ п/п
Перечень выполняемых работ
Исполнители
Трудоемкость, чел.-ч
Средняя почасовая оплата труда, тенге/чел.-ч.
Всего, тенге
специальность (квалификация)
количество
1
2
3
4
5
6
7
Итого оплата труда:

Іздестіру жұмыстарының құны (Қіз) Кж = 0,4мен
Калькуляция бойынша жиыны __________________________________________
(сомасы жазумен)
Құрастырды _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тексерді ________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер комитеті
төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
7-қосымша
Сметалық құжаттамаға деректерді құрылымдық-технологиялық топтастыру жөніндегі нормативтік құжат
Ескерту. 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі осы нормативтік құжат (бұдан әрі - Нормативтік құжат) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңының 20-бабы, 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және құрылысқа мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен салынатын объектілер бойынша жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын анықтауға арналған.
2. Осы Нормативтік құжат жобалау-технологиялық блоктарға (бұдан әрі -ЖТБ) немесе бөлімдерге жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) шығындарды конструктивтік - технологиялық топтастыру жөніндегі негізгі қағидаттар мен ережелерді қамтиды.
3. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ғимарат - функционалдық мақсатына қарай, адамдардың тұруы немесе болуы, өндірістік процестерді орындау, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыру және сақтау үшін пайдаланылатын, міндетті түрде жер үсті тұйық көлемді құрайтын, тіреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылыс.Ғимараттың жерасты бөлігі болуы мүмкін.
2) жұмыстардың технологиялық жиынтығы- барлық пайдаланылған құрылыс технологиялары ұқсас болып табылатын жұмыстардан, материалдардан, конструкциялардан, бұйымдар мен жабдықтардан алынатын агрегат (жиынтық), барлық жұмыстарды бір орындаушы үздіксіз уақыт кезеңінде орындайды;

Стоимость изыскательских работ (Сиз) с Кзп=0,4
Итого по калькуляции _________________________________________________
(сумма прописью)
Составил _____________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил ________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 7
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Сноска. Приказ дополнен приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормативный документ по конструктивно-технологической группировке данных в сметной документации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по конструктивно-технологической группировке данных в сметной документации (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и предназначен для структурирования затрат в локальных сметах (локальных сметных расчетах) по видам работ, затрат, конструктивным элементам зданий и сооружений, возводимых за счет государственных инвестиций и средств квазигосударственногоо сектора.
2. Настоящий Нормативный документ содержит основные принципы и положения по конструктивно-технологической группировке затрат в локальных сметах (локальных сметных расчетах) на проектно-технологические блоки (далее – ПТБ) или разделы.
3. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;
2) технологический комплект работ – агрегат (совокупность) из работ, материалов, конструкций, изделий и оборудования, в котором все использованные строительные технологии являются родственными, все работы выполняются одним исполнителем в непрерывный отрезок времени;

3) құрылыс - табиғи немесе жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік процестерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдардың, жүктердің уақытша болуына (орын ауыстыруына), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды жасалған көлемді, жазық немесе желілік объект (жерүсті, суүсті және (немесе) жерасты, суасты). Құрылыстың көркемдік-эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық мақсаты да болуы мүмкін;
4) құрылыс конструкциялары - көтергіш, қоршау не біріктірілген (көтергіш және қоршау) функцияларды орындайтын ғимараттар мен құрылыстардың элементтері;
5) конструктивтік элементтер - ғимараттарды (құрылыстарды) топтастыру жұмыстарының технологиялық жүйелілігіне сәйкес келетін және құрылыстың жекелеген түрлерінің ерекше ерекшеліктерін ескеретін бөліктерге шартты бөлу;
6) жергілікті сметалар - жұмыс жобасын, жұмыс құжаттамасын (жұмыс сызбаларын) әзірлеу кезінде анықталған көлемдер негізінде жұмыстар мен ғимараттар мен құрылыстар бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша шығындардың жекелеген түрлеріне жасалатын бастапқы сметалық құжаттар;
7) жергілікті сметалық есептеулер - әдетте жобалау алдындағы кезеңде немесе құны ірілендірілген көрсеткіштер (ірілендірілген сметалық нормалар мен бағалар) немесе ұқсас объектілер бойынша Ж (жоба) сатысында жасалатын, сондай-ақ жұмыс көлемі мен шығын мөлшері түпкілікті анықталмаған және жұмыс құжаттамасы негізінде нақтылауға жататын жағдайларда жұмыстардың және шығындардың жекелеген түрлері бойынша бастапқы сметалық құжаттама;
4. ЖТБ немесе жергілікті сметалардағы (жергілікті сметалық есептердегі) бөлімдерге деректерді топтастыру кезінде неғұрлым жиі қолданылатын ұғымдар, терминдер, анықтамалар осы Нормативтік құжатқа 2-қосымшада келтірілген.
2-тарау. Сметалық құжаттамадағы деректердің конструктивтік-технологиялық топтамасына қойылатын негізгі талаптар
5. Құрылыстың сметалық құнын анықтау кезінде жобалау-технологиялық блоктарға немесе сметалық құжаттамадағы бөлімдерге деректерді топтастыруға қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
1) жүйелілік;
2) иерархиялық бағыныштылық (ірі объектілерді неғұрлым ұсақ объектілерге бөлшектеу);
3) әмбебаптылық.
6. Жергілікті сметалық есептерде (сметаларда) бөлімдерге немесе ЖТБ деректерді топтастыру ғимараттың (құрылыстың) жекелеген конструктивтік (инженерлік) элементтері, жұмыстардың технологиялық дәйектілігіне сәйкес және құрылыстың жекелеген түрлерінің ерекше ерекшеліктерін ескере отырып, жұмыс түрлері мен инфрақұрылым компоненттері бойынша жүргізіледі.

3) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
4) конструкции строительные – элементы здания и сооружения, выполняющие несущие, ограждающие либо совмещенные (несущие и ограждающие) функции;
5) конструктивные элементы – условное деление здания (сооружения) на части, группировка которых соответствует технологической последовательности работ и учитывает специфические особенности отдельных видов строительства;
6) локальные сметы – первичные сметные документы, которые составляются на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам на основе объемов, определившихся при разработке рабочего проекта, рабочей документации (рабочих чертежей);
7) локальные сметные расчеты – первичная сметная документация по отдельным видам работ и затрат, составляемая, как правило, на предпроектной стадии или на стадии P (проект) по укрупненным показателям стоимости (укрупненным сметным нормам и расценкам) или объектам-аналогам, а также в тех случаях, когда объемы работ и размеры затрат окончательно не определены и подлежат уточнению на основании рабочей документации.
4. Понятия, термины, определения, наиболее часто применительно используемые при группировке данных на ПТБ или разделы в локальных сметах (локальных сметных расчетах), приведены в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.
Глава 2. Основные требования к конструктивно-технологической группировке данных в сметной документации
5. Основными требованиями к группировке данных на проектно-технологические блоки или разделы в сметной документации при определении сметной стоимости строительства являются:
1) системность;
2) иерархическая подчиненность (деталировка крупных объектов на более мелкие);
3) универсальность.
6. В локальных сметных расчетах (сметах) группировка данных в разделы или ПТБ производится по отдельным конструктивным (инженерным) элементам здания (сооружения), видам работ и компонентам инфраструктуры в соответствии с технологической последовательностью работ и учетом специфических особенностей отдельных видов строительства.

1 3-бағанда жергілікті сметалардың (жергілікті сметалық есептердің) атауы көрсетілген.
2 3-бағанда жақшаларда жұмыс сызбаларының, ерекшеліктерінің негізгі жиынтықтарының маркалары, жоба бөлімдерінің жұмыс көлемдерінің ведомостары көрсетілген, олардың негізінде жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) жасалады.
3 4-бағанда жобалау-технологиялық блоктың (ЖТБ) немесе жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептің) бөлімінің атауы көрсетілген.
4 5-бағанда объектінің конструктивтік элементтерінің атауларына сәйкес келетін кіші бөлімнің атауы көрсетілген.
5 6-бағанда Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 231 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 10766 болып тіркелген) Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (қызметтер) түрлерінің тізбесіне сәйкес жұмыс түрлері көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер
комитеті төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
8-қосымша
Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат
Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі Нормативтік құжат (бұдан әрі - Нормативтік құжат) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңының 20-бабы, 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Нормативтік құжат мемлекеттік инвестициялар есебінен немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Нұр-сұлтан қаласында, Жамбыл және Солтүстік Қазақстан облыстарында денсаулық сақтау, білім беру, тұрғын үй құрылысы салаларында объектілер салу жөніндегі инвестициялық пилоттық жобалар бойынша жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын (бұдан әрі - пилоттық жоба) әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын анықтауға арналған.
2. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру механизмін оңтайландыру және жетілдіру мақсатында тапсырыс берушілер (құрылыс салушылар) дайын құрылыс өнімін құрудың бірыңғай үздіксіз кешенді процесі ретінде пилоттық жобаларды іске асыруды жүзеге асырады (жобалау - құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындау, құрылысты жабдықпен жинақтауды қоса алғанда - объектіні пайдалануға беру).
Пилоттық жобалардың тізбесі, сонымен қатар пилоттық жобаларды іске асыруды жүзеге асыру аумағы (учаскесі) және (немесе) өңірі, пилоттық жобаларды іске асыру (енгізу) қағидалары мен мерзімдері өңірлік даму бағдарламаларымен анықталады.

1 В графе 3 указаны наименования локальных смет (локальных сметных расчетов).
2 В графе 3 в скобках указаны марки основных комплектов рабочих чертежей, спецификаций, ведомости объемов работ разделов проекта, на основании которых составляются локальные сметы (локальные сметные расчеты).
3 В графе 4 указано наименование проектно-технологического блока (ПТБ) или раздела локальной сметы (локального сметного расчета).
4 В графе 5 указано наименование подраздела, которое соответствует наименованиям конструктивных элементов объекта.
5 В графе 6 указаны виды работ согласно Перечню видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 231 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10766).
Приложение 8
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Сноска. Приказ дополнен приложением 8 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в рамках реализации пилотного проекта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению сметной стоимости строительства в рамках реализации пилотного проекта (далее – Нормативный документ) разработан в подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Нормативный документ предназначен для определения сметной стоимости строительства при разработке предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации инвестиционных пилотных проектов по строительству объектов в отраслях здравоохранения, образования, жилищного строительства в городе Нур-Султан, Жамбылской и Северо-Казахстанской областях Республики Казахстан за счет государственных инвестиций или за счет средств субъектов квазигосударственного сектора (далее – пилотный проект).
2. В целях оптимизации и совершенствования механизма реализации государственных инвестиционных проектов заказчики (застройщики) осуществляют реализацию пилотных проектов как единый непрерывный комплексный процесс создания готовой строительной продукции (проектирование – выполнение строительных и монтажных работ, включая комплектацию строек оборудованием – ввод объекта в эксплуатацию).
Перечень пилотных проектов, а также территория (участок) и (или) регион осуществления реализации пилотных проектов, правила и сроки реализации (внедрения) пилотных проектов определяются региональными программами развития.

3. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ұқсас-объект - өзінің функционалдық мақсаты мен техникалық сипаттамалары бойынша жобаланатын объектімен ұқсас (салыстырмалы) және үлгі ретінде неғұрлым тиімді техникалық-экономикалық көрсеткіштері бар объект, сондай-ақ, үлгі жоба бойынша жобаланған және іске асырылған. Ұқсас объектінің жобалау-сметалық құжаттамасында ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы бар;
3) пилоттық жоба - орындылығын, талап етілетін уақытты, шығындарды, жанама құбылыстардың болуын немесе болмауын бағалау және алынған әсердің мөлшерін бағалау мақсатында жүзеге асырылатын жоба;
4) жоба - жеке және заңды тұлғалардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есептеулер), оның ішінде құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) ойдың мәнін және оны іс жүзінде іске асыру мүмкіндігін ашатын жобалау-сметалық құжаттама нысанында ұсынылған, адамның тіршілік етуі мен өмір сүруінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі ниеті;
5) жобалау алдындағы құжаттама - қала құрылысы, сәулет жобаларын, құрылыс жобасын әзірлеудің алдындағы және бағдарламаларды, есептерді, құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесін, техникалық-экономикалық есептеулерді, ғылыми зерттеулер мен инженерлік іздестірулердің нәтижелерін, технологиялық және конструктивтік есептерді, эскиздерді, макеттерді, өлшемдерді және объектілерді тексеру нәтижелерін, сонымен қатар жобалау құжаттамасын әзірлеу және жобаларды кейіннен іске асыру туралы шешімдер қабылдау үшін қажетті басқа да бастапқы деректер мен материалдарды қамтитын құжаттама;
6) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы - көлемдік-жоспарлау, конструктивтік, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау , экономикалық және басқа да шешімдерді, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргізуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептерді қамтитын құжаттама;
7) тапсырыс берушінің (инвестордың, құрылыс салушының , бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің) сметасы - мемлекеттік сметалық нормативтер негізінде жасалатын, инвестициялық қызметті жоспарлауға және объектіні салу үшін тапсырыс берушінің қаражат лимитін анықтауға, сондай-ақ құрылыстағы жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүргізуге арналған сметалық құжаттама;

3. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) исключен приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) объект-аналог – объект, схожий (сопоставимый) с проектируемым объектом по своему функциональному назначению и техническим характеристикам и имеющий наиболее эффективные технико-экономические показатели в качестве образца, в том числе объект, запроектированный и реализованный по типовому проекту. Проектно-сметная документация объекта-аналога имеет положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
3) пилотный проект – проект, осуществляемый с целью оценки целесообразности, требуемого времени, затрат, наличия или отсутствия побочных явлений и оценки размера полученного эффекта;
4) проект – замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства, и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;
5) предпроектная документация – документация, предшествующая разработке градостроительного, архитектурного проектов, проекта строительства и включающая программы, отчеты, технико-экономические обоснования строительства, технико-экономические расчеты, результаты научных исследований и инженерных изысканий, технологические и конструктивные расчеты, эскизы, макеты, обмеры и результаты обследований объектов, а также иные исходные данные и материалы, необходимые для принятия решений о разработке проектной документации и последующей реализации проектов;
6) проектная (проектно-сметная) документация – документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства;
7) смета заказчика (инвестора, застройщика, администратора бюджетных программ) – сметная документация, составляемая на основе государственных сметных нормативов, предназначенная для планирования инвестиционной деятельности и определения лимита средств заказчика для строительства объекта, а также проведения закупок работ и услуг в строительстве;

8) мердігердің сметасы (оферта) - мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстарға қатысу үшін өзінің ұйымдастыру-технологиялық мүмкіндігін ескере отырып, мердігердің конкурстық ұсынысы құрамындағы сметалық құжаттама;
9) құрылыстың сметалық құны - сомасы жобалық материалдар мен сметалық-нормативтік база негізінде анықталатын объектінің құрылысын жүзеге асыру үшін қажетті ақша;
10) құнның ірілендірілген көрсеткіштері - объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне ғимараттар мен құрылыстар құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіштері (жалпы ғимаратқа немесе құрылысқа, ғимараттың құрылыс көлемінің 1м3-ке, ғимараттың пайдалы алаңының 1м2-қа, құрылыстың 1м3 сыйымдылығына (резервуарға, тұндырғышқа, бассейнге және т. б.), желілік құрылыстың 1 км ұзындығына (электр беру желілері, автомобиль жолдары, құбыржолдар, электрмен жабдықтау және байланыс кабельдері), ғимараттың, құрылыстың функционалдық мақсатын ескеретін басқа да техникалық сипаттамаларға), конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Нормативтік құжатта пайдаланылатын басқа да ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа (осы бұйрыққа 1-қосымша) сәйкес қолданылады.
5. Осы Нормативтік құжат құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін нормативтік негіз болып табылады және пилоттық жобаларды іске асыру шеңберінде құрылыстағы баға белгілеу және объектілер құрылысына сметалар (сметалық есептер) жасау жөніндегі негізгі қағидаттар мен ережелерді қамтиды.
6. Осы Нормативтік құжаттың ережелері ағымдағы бағаларда құрылыс құнын анықтау жөніндегі қолданыстағы сметалық-нормативтік база негізінде жасалды.
2-тарау. Құрылыстағы баға белгілеу әдістемесінің негізгі талаптары мен шарттары
7. Баға белгілеу және объектілер құрылысының сметалық құнын анықтау рәсімдеріне қойылатын негізгі талаптар шынайылық, ашықтық, жеделдік, әмбебаптық болып табылады.
8. Құрылыстың сметалық құны жобалауға арналған тапсырма және тапсырыс берушінің басқа да бастапқы деректері, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы мен сметалық нормативтер негізінде анықталады.

8) смета подрядчика (оферта) – сметная документация в составе конкурсного предложения подрядчика, составляемая им с учетом собственной организационно-технологической возможности для участия в конкурсах по закупу подрядных работ и услуг;
9) сметная стоимость строительства – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
10) укрупненные показатели стоимости – укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов (на здание или сооружение в целом, на 1м³ строительного объема здания, на 1м² полезной площади здания, на 1м³ емкости сооружения (резервуара, отстойника, бассейна и пр.), на 1 км протяженности линейного сооружения (линии электропередачи, автомобильной дороги, трубопровода, кабелей электроснабжения и связи), на другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения), укрупненные показатели сметной стоимости конструктивов и видов работ.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Иные понятия, используемые в настоящем Нормативном документе, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, а также в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (приложении 1 к настоящему приказу).
5. Настоящий Нормативный документ является нормативной основой для определения сметной стоимости строительства и содержит основные принципы и положения по ценообразованию в строительстве и составлению смет (сметных расчетов) на строительство объектов в рамках реализации пилотных проектов.
6. Положения настоящего Нормативного документа составлены на основе действующей сметно-нормативной базы по определению стоимости строительства в текущих ценах.
Глава 2. Основные требования и условия методики ценообразования в строительстве
7. Основными требованиями к ценообразованию и процедурам определения сметной стоимости строительства объектов являются достоверность, прозрачность, оперативность, универсальность.
8. Сметная стоимость строительства определяется на основе задания на проектирование и других исходных данных заказчика, проектной (проектно-сметной) документации и сметных нормативов.

9. Жобаланатын объект құрылысының сметалық құны жобаны ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымына ұсынылған күні қолданыста болатын ағымдағы бағаларда қалыптастырылады.
10. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша құрылыстың сметалық құны құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Сараптама жасау ұйымына жобаны ұсынар алдында құрылыстың сметалық құнын тапсырыс беруші келіседі. Тапсырыс берушінің (оның деректемелерін көрсете отыра) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымеен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 15 сәуірде № 10722 тіркелген) сәйкес сараптама жасау ұйымына белгіленген тәртіппен ұсынылған ведомостводан тыс кешенді сараптама жүргізуге өтінімі келісу болып табылады.
12. Жобалау алдындағы құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі - есептік құны) ғимараттың, құрылыстың функционалдық мақсатын ескеретін (объектілердің, алаңның және т. б. қуат көрсеткіштері) техникалық сипаттамалар көрсеткішінің өлшем бірлігіне ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіштерін пайдалана отырып, осы нормативтік құжатқа сәйкес анықталады.
Қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарын салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнының есебі пилоттық жобаны іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражат лимитін анықтау кезінде құрылыс құнын бақылау мақсатында күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) кезеңінде жасалады.
Ведомстводан тыс кешенді сараптамамен келісілген және тапсырыс беруші бекіткен құрылыстың есептік құны тапсырыс берушінің (инвестордың) пилоттық жобаны іске асыруға арналған қаражат лимитін айқындау үшін негіз болып табылады.

9. Сметная стоимость строительства проектируемого объекта формируется в текущих ценах, действующих на дату предоставления проекта в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
10. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость строительства определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Перед предоставлением проекта в экспертную организацию сметная стоимость строительства согласовывается заказчиком. Согласованием является заявка заказчика (с указанием его реквизитов) на проведение комплексной вневедомственной экспертизы, предоставленная в экспертную организацию согласно Правилам проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10722).
12. Сметная стоимость строительства в составе предпроектной документации (далее – расчетная стоимость) определяется в соответствии с настоящим Нормативным документом с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя технических характеристик, учитывающих функциональное назначение здания, сооружения (показателя мощности объектов, площади и т.д.).
Расчеты стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы составляются на этапе планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства в целях контроля стоимости строительства при определении лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта.
Расчетная стоимость строительства, согласованная комплексной вневедомственной экспертизой и утвержденная заказчиком, является основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта.

13. Жобалау сатысындағы құрылыстың сметалық құны конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштерін, ресурстар шығынының элементтік сметалық нормаларын және құрылыс ресурстарына қолданыстағы сметалық бағалар жинақтарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі Нормативтік құжатқа (осы бұйрыққа 1-қосымша) сәйкес анықталады.
Сметалық құжаттаманы мердігер тапсырыс берушіге PDF форматында электрондық көшірме түрінде және бастапқы деректерді және сметаларды есептеу нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматында (KENML форматы) береді. Сметаларды ұсыну форматының сипаттамасы мен мақсаты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті Төрағасының 2016 жылғы 21 сәуірдегі № 106-НҚ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-сандық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік нормативінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13736 болып тіркелген) 1-қосымшасында келтірілген.
Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін құрылыстың сметалық құнын тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 7 сәуірде № 10632 тіркелген) сәйкес бекітеді.
14. Мердігерлік шартта белгіленетін құрылыстың шарттық бағасы тапсырыс берушінің (инвестордың) пилоттық жобаны іске асыруға арналған қаражат лимиті шегінде мердігердің оның сметасы (оферті) бойынша жеңіп шыққан баға ұсынысы негізінде жұмыстарды сатып алу нәтижелері бойынша сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес анықталады.
Шартқа қол қою кезінде тапсырыс беруші мен мердігер сатып алу нәтижелері бойынша шарттың жалпы сомасын анықтайтын және шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын шарттық баға ведомосін қалыптастырады және оған қол қояды.
15. Мердігердің (офертаның) сметасы жобалауға арналған тапсырма және тапсырыс берушінің басқа да бастапқы деректері, сонымен қатар мердігердің еңбекақы төлеу, құрылыс машиналарын пайдалану құны, нақты мәмілелер, қолданыстағы келісімшарттар немесе оларды беруге арналған ұсыныстар бойынша материалдық ресурстардың құны бойынша, үстеме шығындардың нақты деңгейі бойынша деректері негізінде ағымдағы бағаларда жасалады .
Мердігердің сметасын жасаған кезде жобалауға арналған тапсырмада белгіленген құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкциялардың, жабдықтардың сапалық және сандық құрамы және құрылыс ресурстарының нормативтік шығындары өзгеріссіз қалады.
Мердігердің сметасын (офертаны) дайындау кезінде жұмыстардың әлеуетті өнім берушісі (мердігер) өзі құндық жеңілдік ұсынатын ресурстарды дербес таңдайды. Құрамында жиынтық сметалық есептің барлық тараулары бойынша құрылыс объектілері (ғимараттар мен құрылыстар) бар ірі құрылыстарда мердігердің сметасына (офертаға) енгізілген біртекті ресурстар тиісті позициялар бойынша әрбір жергілікті смета бойынша бөлінеді және шарттық бағаны қалыптастыру кезінде ескеріледі.

13. Сметная стоимость строительства на стадии проектирования определяется в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему приказу) с использованием укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ, элементных сметных норм расхода ресурсов и действующих сборников сметных цен на строительные ресурсы.
Сметная документация передается подрядчиком заказчику в виде электронной копии в формате PDF и в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета смет (формат KENML). Описание и назначение формата представления смет приведено в приложении 1 к Государственному нормативу по формированию и представлению технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденному приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2016 года № 106-нқ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13736).
После получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы сметная стоимость строительства утверждается заказчиком в соответствии с Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10632).
14. Договорная цена строительства, фиксируемая в договоре подряда, определяется в соответствии с законодательством в сфере закупок по результатам закупок работ на основе выигравшего ценового предложения подрядчика по его смете (оферте) в пределах лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта.
При подписании договора формируется и подписывается заказчиком и подрядчиком ведомость договорной цены, определяющая общую сумму договора по результатам закупок и являющаяся неотъемлемой частью договора.
15. Смета подрядчика (оферта) составляется в текущих ценах на основе задания на проектирование и других исходных данных заказчика, а также данных подрядчика по оплате труда, стоимости эксплуатации строительных машин, стоимости материальных ресурсов по фактическим сделкам, действующим контрактам, или предложениям на их поставку, по фактическому уровню накладных расходов.
При составлении сметы подрядчика качественный и количественный состав строительных материалов, изделий, конструкций, оборудования, установленные заданием на проектирование, и нормативные расходы строительных ресурсов остаются без изменений.
При подготовке сметы подрядчика (оферты) потенциальный поставщик работ (подрядчик) самостоятельно выбирает те ресурсы, на которые он предлагает стоимостную скидку. На крупных стройках, имеющих в своем составе объекты строительства (здания и сооружения) по всем главам сводного сметного расчета, однородные ресурсы, включенные в смету подрядчика (оферту), выделяются по каждой локальной смете по соответствующим позициям и учитываются при формировании договорной цены.

16. Шарттың жалпы сомасы жобалау сатысында анықталған құрылыстың сметалық құнынан аспауы тиіс.
3-тарау. Құрылыстың сметалық құнының құрамы мен құрылымы
17. Инвестициялардың құрылымына және құрылысты жоспарлау мен ұйымдастыру тәртібіне сәйкес құрылыстың сметалық құны мынадай жұмыс түрлері мен шығындар бойынша бөлінеді:
1) Құрылыс-монтаждау жұмыстары;
2) жабдыққа, жиһазға және инвентарға арналған шығындар;
3) басқа шығындар.
18. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 231 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10766 болып тіркелген) Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (қызметтер) түрлерінің тізбесіне сәйкес, Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарын ескере отырып (осы бұйрыққа 1-қосымша) жұмыстар енгізіледі.
19. Құрылыс объектісінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған жабдыққа, жиһазға, инвентарға, оның ішінде жеке дайындалуға қойылатын негізгі талаптар тапсырыс беруші бекітетін жобалауға арналған тапсырмамен, сонымен қатар жобаның тиісті бөлімдерін әзірлеу нәтижелері бойынша жобалау процесінде белгіленеді.
Объектілерді салуға арналған технологиялық жабдықтың, жиһаздың және инвентардың құны орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының тиісті қызмет саласында жүзеге асыратын техникалық саясат шеңберінде анықталады.
Технологиялық жабдықты, жиһазды және инвентарды таңдауды тапсырыс беруші алдын ала, жобалау басталғанға дейін немесе жобалау процесінде жобаның сметалық бөлімін әзірлеу басталғанға дейін жүзеге асырады. Технологиялық жабдықтың, жиһаздың және инвентардың құнын тапсырыс беруші жобалауға арналған тапсырмаға бастапқы деректер ретінде ұсынады.
20. Құрылыс сметаларында ескерілетін жабдықтардың, жиһаз бен инвентардың құнына мыналар жатады:
1) объект маңындағы қоймаға сатып алу (дайындау) және жеткізу құны:
монтаждалатын немесе монтаждалмайтын (технологиялық, энергетикалық, көтергіш-көліктік, сорғы-компрессорлық және басқа да жабдықтар) барлық түрлерінің кешендері, электрондық есептеу орталықтарының жабдықтары, зертханалар, әртүрлі мақсаттағы шеберханалар, медициналық кабинеттер;
бақылау-өлшеу аспаптары, автоматтандыру және байланыс құралдары;
пайдалануға енгізілетін өндірістердің бастапқы қорына енгізілетін жартылай фабрикаттарды немесе дайын өнімді тасымалдауға арналған арнайы контейнерлер, құрал-саймандар, инвентарлар, штамптар, құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер;
жатақханаларды, коммуналдық шаруашылық, ағарту, мәдениет, денсаулық сақтау, сауда объектілерін бастапқы жарақтандыру үшін талап етілетін жабдықтар, жиһаздар, инвентарлар, құрал-саймандар және басқа да ішкі жинау заттары;
қалалар мен басқа да елді мекендерді абаттандыруға жабдықтар, жиһаздар, инвентарлар (көше жиһазы мен инвента, қалалық ортадағы сәндік композициялар және т. б.) және сыртқы жинау заттары;

16. Общая сумма договора не превышает сметную стоимость строительства, определенную на стадии проектирования.
Глава 3. Состав и структура сметной стоимости строительства
17. Сметная стоимость строительства в соответствии со структурой инвестиций и порядком планирования и организации строительства подразделяется по следующим видам работ и затрат:
1) строительно-монтажные работы;
2) затраты на оборудование, мебель и инвентарь;
3) прочие затраты.
18. В состав строительно-монтажных работ включаются работы согласно Перечню видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 231 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10766), с учетом требований изложенных в приложении 1 к Нормативному документу по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
19. Основные требования к оборудованию, мебели, инвентарю, в том числе индивидуального изготовления, предназначенного для обеспечения функционирования объекта строительства, устанавливается заданием на проектирование, утверждаемым заказчиком, а также в процессе проектирования по результатам разработки соответствующих разделов проекта.
Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря для строительства объектов определяется в рамках технической политики, осуществляемой в соответствующей сфере деятельности центральными государственными органами и их ведомствами.
При наличии технологического оборудования, мебели, инвентаря в реестре отечественных товаропроизводителей строительных материалов, оборудования, изделий и конструкций выбор продукции (товаров) производится среди отечественных производителей.
Выбор технологического оборудования, мебели и инвентаря осуществляется заказчиком заблаговременно, до начала проектирования или в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела проекта. Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря предоставляется заказчиком в качестве исходных данных к заданию на проектирование.
В случае если в соответствии с заданием на проектирование определение стоимости технологического оборудования, мебели, инвентаря с проведением мониторинга их цен осуществляет проектировщик, то в сметной документации стоимость технологического оборудования, мебели, инвентаря учитывается только после ее согласования и утверждения заказчиком.
20. К стоимости оборудования, мебели и инвентаря, учитываемой в сметах на строительство, относится:
1) стоимость приобретения (изготовления) и доставки на приобъектный склад:
комплексов всех видов монтируемого или не монтируемого (технологического, энергетического, подъемно–транспортного, насосно-компрессорного и другого оборудования), оборудования электронных вычислительных центров, лабораторий, мастерских различного назначения, медицинских кабинетов;
контрольно-измерительных приборов, средств автоматизации и связи;
инструмента, инвентаря, штампов, приспособлений, оснастки, запасных частей, специальных контейнеров для транспортировки полуфабрикатов или готовой продукции, включаемых в первоначальный фонд вводимых в действие производств;
оборудования, мебели, инвентаря, инструмента и других предметов внутреннего убранства, требующихся для первоначального оснащения общежитий, объектов коммунального хозяйства, просвещения, культуры, здравоохранения, торговли;
оборудования, мебели, инвентаря внешнего убранства и благоустройства городов и иных населенных пунктов (уличная мебель и инвентарь, декоративные композиции в городской среде, и пр.);

2) стандартты емес жабдықтың құны;
3) шефмонтаждың құны (шефмонтаж жағдайында жеткізілетін жабдықтар үшін).
21. Басқа шығындар тапсырыс беруші мен мердігердің (мердігерлік жұмыстарға жататын) шығындары болып бөлінеді.
Мердігер орындайтын басқа да жұмыстар мен шығындар Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі Нормативтік құжатқа 1-қосымшада келтірілген.
22. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны және жабдыққа, жиһазға және инвентарға арналған шығындар құрылыс құрамына кіретін жекелеген объектілердің шекарасында анықталады, ал басқа да шығындар құрылыс бойынша тұтастай анықталады. Құрылыстың құрамында жекелеген объектілерді бөлу және олардың шекараларын анықтау құрылысты жоспарлау мен ұйымдастыру үшін құрылыс бойынша сметалық құжаттамадағы шығындарды оңтайлы құрылымдау шарттарына сүйене отырып жүзеге асырылады .
Қандай да бір ғимараттар мен құрылыстарды жекелеген объектілерге жатқызу кезінде Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі Нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес құрылыстың мамандандырылған түрлерінің ерекшеліктері ескеріледі.
4-тарау. Сметалық құжаттаманың құрамы мен түрлері
23. Сметалық құжаттаманың құрамы әзірленетін жобалау-сметалық құжаттаманың сатысына, объектінің ерекшеліктері мен техникалық күрделілігіне байланысты анықталады.
Сметалық құжаттамаға енгізіледі:
1) шығындар жинағы (қажет болған жағдайда);
2) жиынтық сметалық есеп;
3) құрылыс құнының сметалық есебі;
4) объектілік және жергілікті сметалар;
5) объектілік және жергілікті сметалық есептеулер;
6) шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептеулер (қажет болған жағдайда);
7) іске қосу кешеніне кіретін объектілер құрылысының сметалық құнының ведомосі;
8) материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомостары (құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып сметалық құнын анықтау кезінде жасалмайды).
Сметалық құжаттаманың нысандары Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі Нормативтік құжатқа 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8 қосымшаларда келтірілген (осы бұйрыққа 1-қосымша).
Сметалық құжаттама нысандары оны белгілі бір ретпен жасауға мүмкіндік береді, жұмыстың (шығынның) түрін білдіретін - объект - іске қосу кешені - құрылыс кезегі - жалпы құрылыс (құрылысы) біртіндеп құрылыстың ұсақ элементтерінен құрылыстың ірі элементтеріне көшу.
Жоба құрамындағы сметалық құжаттамаға түсіндірме жазба қоса беріледі, онда мынадай мәліметтер келтіріледі:
1) құрылыс орналасқан аумақтық ауданға сілтеме;
2) сметалық құжаттама әзірленетін құжаттарға сілтемелер;

2) стоимость нестандартного оборудования;
3) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа).
21. Прочие затраты подразделяются на затраты заказчика и подрядчика (относящиеся к подрядным работам).
Прочие работы и затраты, выполняемые подрядчиком, приведены в приложении 1 к Нормативному документу по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
22. Стоимость строительно-монтажных работ и затраты на оборудование, мебель и инвентарь определяются в границах отдельных объектов, входящих в состав стройки, а прочие затраты определяются по стройке в целом. Выделение отдельных объектов в составе стройки и определение их границ осуществляется исходя из условия оптимального структурирования затрат в сметной документации по стройке для планирования и организации строительства.
При отнесении тех или иных зданий и сооружений к отдельным объектам учитываются особенности специализированных видов строительства в соответствии с требованиями Нормативного документа по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
Глава 4. Состав и виды сметной документации
23. Состав сметной документации определяется в зависимости от стадийности разрабатываемой проектно-сметной документации, особенностей и технической сложности объекта.
В сметную документацию включаются:
1) сводка затрат (при необходимости);
2) сводный сметный расчет;
3) сметный расчет стоимости строительства;
4) объектные и локальные сметы;
5) объектные и локальные сметные расчеты;
6) сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости);
7) ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс;
8) сводные ведомости материальных ресурсов и оборудования (не составляется при определении сметной стоимости с применением укрупненных показателей стоимости).
Формы сметной документации приведены в приложениях 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к Нормативному документу по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
Формы сметной документации позволяют составлять ее в определенной последовательности, постепенно переходя от мелких к более крупным элементам строительства, представляющим собой вид работ (затрат) – объект – пусковой комплекс – очередь строительства – строительство (стройка) в целом.
К сметной документации в составе проекта прилагается пояснительная записка, в которой приводятся:
1) ссылка на территориальный район, где расположено строительство;
2) ссылки на документы, в соответствии с которыми разрабатывается сметная документация;

3) басқа да шығындарды жасау үшін негіздеме.
24. Сметалық құжаттаманың жекелеген түрлері Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі Нормативтік құжатта қарастырылған тәртіппен қолданылады (осы бұйрыққа 1-қосымша).
25. Сметалық лимитті анықтау үшін қажетті қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарының және ұқсас объектілердің құрылысы құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып сметалық есептеулер, жергілікті сметалық есептеулер сияқты тәртіпте жасалады. Сонымен қатар жергілікті сметалардың нысандары пайдаланылады, бірақ "құрылысшы-жұмысшылардың жалақысы", "машиналарды пайдалану", "машинистердің жалақысы", "материалдар", "үстеме шығындар" сметалық құнын білдіретін бағандар толтырылмайды.
26. Қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарын салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнының есебі осы Нормативтік құжатқа 1-қосымшада келтірілген нысан бойынша орындалады.
5-тарау. Сметалық құжаттаманы жасау
27. Объектінің құрылысына арналған сметалық құжаттама, осы Нормативтік құжатта баяндалған ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасындағы Құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатта (осы бұйрыққа 1-қосымша) көзделген тәртіппен жобалық деректер мен сметалық-нормативтік база негізінде жасалады.
28. Пилоттық жобаны іске асыруға Тапсырыс беруші (инвестор) қаражатының лимиті тиісті өңірлерде бұрын жобаланған және салынған ұқсас объектілердің орташа құны ретінде анықталады және қолданыстағы сметалық-нормативтік база құнының ірілендірілген көрсеткіштерін (бар болса) қолдана отырып анықталған құрылыстың есептік құнынан аспауы керек.
29. Күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) үшін қажетті ақша қаражатына қажеттілікті айқындау кезінде құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, шығындар номенклатурасы құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес келуі керек.
30. Жобалау алдындағы құжаттама құрамында құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептеулерді жасау кезінде ағымдағы бағадағы құрылыс құнын есептеу (Ққұр.аб, мың теңге) мынадай формула бойынша орындалады:
мұндағы:
n - құрылыс (құрылыс кезегі) құрамында салынуы белгіленген объектілердің немесе конструкциялық элементтер мен жұмыс түрлерінің саны;
Ni - і-ші объектінің қуаты (желілік құрылыстың ұзындығы, ғимараттың, құрылыстың функционалдық мақсатын ескеретін басқа да техникалық сипаттамалар) немесе і-шіконструктив (жұмыс түрі) саны (көлемі);
СІКСi - і-ші объектінің қуат бірлігіне ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс құнының ірілендірілген көрсеткіші немесе ағымдағы баға деңгейіндегі нақты өңір үшін і-шіконструктивтің (жұмыс түрінің) сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіші , мың теңге.

3) обоснование для составления прочих затрат.
Комплектность (состав) сметной документации приведен в Нормативном документе по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (Приложение 1 к настоящему приказу).
24. Отдельные виды сметной документации применяются в порядке, предусмотренном Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему приказу).
25. Сметные расчеты с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы и объектов-аналогов, необходимые для определения сметного лимита, составляются в том же порядке, что и локальные сметные расчеты. При этом используются формы локальных смет, но графы, обозначающие сметную стоимость "зарплата рабочих-строителей", "эксплуатация машин", "зарплата машинистов", "материалы", "накладные расходы", могут не заполняться при отсутствии таких данных.
26. Расчеты стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы, выполняются по форме, приведенной приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
Глава 5. Составление сметной документации
27. Сметная документация на строительство объекта составляется на основе проектных данных и сметно-нормативной базы в порядке, предусмотренном Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему приказу) с учетом особенностей, изложенных в настоящем Нормативном документе.
28. Лимит средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта определяется как средняя стоимость ранее запроектированных и построенных в соответствующих регионах объектов-аналогов и не должен превышать расчетную стоимость строительства, определенную с применением укрупненных показателей стоимости действующей сметно-нормативной базы (при наличии).
29. При определении потребности в денежных средствах, необходимых для планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства, с применением укрупненных показателей стоимости номенклатура затрат соответствует действующим нормативным документам по ценообразованию в строительстве.
В составе предпроектной документации при составлении сметных расчетов с применением укрупненных показателей стоимости расчет стоимости строительства в текущих ценах (Cстр.тц, тыс. тенге) выполняется по формуле:
где:
n – количество объектов, намечаемых к строительству в составе стройки (очереди строительства), или конструктивных элементов и видов работ;
Ni – мощность (протяженность линейного сооружения, другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения) і-ого объекта или количество (объем) і-ого конструктива (вида работ);
СУПСi – укрупненный показатель стоимости строительства зданий и сооружений на единицу мощности і-ого объекта или укрупненный показатель сметной стоимости і-ого конструктива (вида работ) для конкретного региона в текущем уровне цен, тыс. тенге.

31. Ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс құнының ірілендірілген көрсеткіштері (бұдан әрі - ҚҚІК) және конструктивтің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері (жұмыс түрі) (бұдан әрі - КСҚ ҚҚІК ) ірілендірілген сметалық нормативтердің тиісті жинақтарында (бұдан әрі - Жинақтар) іріктеледі. ҚҚІК және КСҚ ҚҚІК құрылымы, олардың ерекше ерекшеліктері, сондай-ақ қолдану тәртібі Жинақтардың жалпы ережелері мен техникалық бөліктерінде көрсетілген.
Жұмыс құнын анықтау кезінде есептерде құрылысқа белгіленген объектінің сипаттамасын ғимараттардың, құрылыстардың, жұмыс түрлерінің және тиісінше ҚҚІК және КСҚ ҚҚІК-де ескерілген шығындардың сипаттамаларымен қажетті салыстыру жасалады.
Арнайы негіздер мен іргетастардың құрылысы, құрылыс су деңгейін төмендету қажеттілігі және т. б. осындай жағдайлар сияқты, ҚҚІК - де ескерілмеген құрылыстың ауыр гидрологиялық жағдайларына байланысты жағдайларда, жекелеген жұмыс түрлеріне және шығындарға жергілікті сметалық есеп айырысулар жасалады.
32. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жекелеген конструктивтік элементтері мен түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері конструктивтердің көлемі туралы жобалық деректер болған кезде сметалық есептерде пайдаланылады.
КСҚ ҚҚІК қолданған кезде есептерде титулдық уақытша ғимараттар мен құрылыстарды салуға және бөлшектеуге арналған қаражат, қысқы уақытта Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығындар, күтпеген жұмыстар мен мердігерлік жұмыстарға арналған шығындар, техникалық және авторлық қадағалауға арналған қаражат ескеріледі.
33. Ұқсастықты таңдау кезінде жобаланатын объектінің және ұқсас объектінің сипаттамаларының өндірістік-технологиялық немесе функционалдық мақсаты бойынша, конструктивтік-жоспарлау схемасы бойынша, құрылысты жүзеге асыру жоспарланып отырған аумақтың табиғи және өзге де жағдайларына барынша сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
Жобаланатын объектінің қуаты мен ауданы ұқсас- объектінің қуаты мен ауданына сәйкес келуі тиіс (мәннің рұқсат етілген ауытқуы 10%- дан аспайды).
Осыған ұқсас объектілердің жұмыс сызбаларына смета деректері бойынша сметалық есептеулер жасау кезінде өлшем бірлігін таңдау ғимараттың (құрылыстың) түріне немесе конструктивтік элементтің түріне (жұмыс түріне) байланысты жүргізіледі.
Ұқсас - объектілердің құндық көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептеулерді жасау кезінде жабдықтардың құны Қазақстан Республикасындағы Құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатта баяндалған тәртіппен анықталады (осы бұйрыққа 1-қосымша).

31. Укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений (далее – УПСС) и укрупненные показатели сметной стоимости конструктива (вида работ) (далее – УПСС КВР) подбираются в соответствующих сборниках укрупненных сметных нормативов (далее – Сборники). Структура УПСС и УПСС КВР, их специфические особенности, а также порядок применения отражены в общих положениях и технических частях Сборников.
При определении стоимости работ в расчетах делаются необходимые сопоставления характеристик намечаемого к строительству объекта с характеристиками зданий, сооружений, видов работ и затрат, учтенных в УПСС и УПСС КВР, соответственно.
В случаях, связанных с тяжелыми гидрологическими условиями строительства, таких как устройство специальных оснований и фундаментов, необходимость применения строительного водопонижения и др. подобных условий, не учтенных в УПСС, составляются локальные сметные расчеты на отдельные виды работ и затрат.
32. Укрупненные показатели сметной стоимости отдельных конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ используются в сметных расчетах при наличии проектных данных об объемах конструктивов.
При применении УПСС КВР в расчетах стоимости учитываются средства на возведение и разборку титульных временных зданий и сооружений, дополнительные затраты при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время, непредвиденные работы и затраты для подрядных работ, средства на технический и авторский надзор.
33. При выборе аналога обеспечивается максимальное соответствие характеристик проектируемого объекта и объекта-аналога по производственно-технологическому или функциональному назначению, по конструктивно-планировочной схеме, природным и иным условиям территории, на которой планируется осуществлять строительство.
Выбор единицы измерения при составлении сметных расчетов по данным смет к рабочим чертежам аналогичных объектов производится в зависимости от типа здания (сооружения) или вида конструктивного элемента (вида работ).
При составлении сметных расчетов с применением стоимостных показателей объектов-аналогов стоимость оборудования определяется в порядке, изложенном в Нормативном документе по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему приказу).

34. Ұқсас- объектінің құны келтірілген өлшем бірлігі,объектінің құрылымдық және көлемдік-жоспарлау ерекшеліктерін барынша шынайы көрсетуі тиіс.
Ұқсас - объектінің жобаланатын объектіге сәйкестігін талдау процесінде ұқсас - объектінің құндық көрсеткіштеріне конструктивтік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің өзгеруіне байланысты талап етілетін түзетулер енгізіледі, көзделіп отырған технологиялық процеске байланысты ерекшеліктер ескеріледі, сондай-ақ құрылыс ауданы үшін құн деңгейі бойынша түзетулер жасалады.
35. Сметалық құжаттамасы ресурстық әдіспен әзірленген ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері ағымдағы баға деңгейіне қайта есептей отырып, сметалық есептеулерде қолданылады. Тапсырыс берушінің шешімі бойынша ағымдағы бағаларға көшу келесі тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) ұқсас объектінің сметалық құжаттамасы Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына ағымдағы деңгейдегі сметалық бағаларды қолдану жолымен қайта есептеледі;
2) ұқсас объектінің жергілікті сметасының (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша үстеме шығыстар мен сметалық пайданы және инженерлік жабдықтың құнын ескере отырып, тікелей шығындар қабылданады және Объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициялармен енгізіледі. Ағымдағы бағаларға көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Құны ресурстық әдіспен анықталған тиісті ұқсас объектілер болмаған жағдайда құрылыстың есептік құнын құндық көрсеткіштері базистік-индекстік әдіспен анықталған ұқсас объектілердің жобалары бойынша анықтауға жол беріледі.
Ұқсас объектілер жобаларының Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құндық көрсеткіштері мынадай ретпен қолданылады:
1) ұқсас объектінің жобасынан нормаланбаған және болжанбаған шығындарды есепке алмай үстеме шығыстарды есепке ала отырып, жергілікті сметаның (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша тікелей шығындар қабылданады және объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициямен енгізіледі;

34. Единица измерения, к которой приводится стоимость объекта-аналога, наиболее достоверно отражает конструктивные и объемно-планировочные особенности объекта.
В процессе анализа соответствия объекта-аналога проектируемому объекту, в стоимостные показатели объекта-аналога вносятся требуемые коррективы в зависимости от изменения конструктивных и объемно-планировочных решений, учитываются особенности, зависящие от намечаемого технологического процесса, а также делаются поправки по уровню стоимости для района строительства.
При выборе объекта-аналога и сопоставлении технико-экономических показателей проекта осуществляется сравнение только сопоставимых работ, связанных со строительством здания или сооружения (прямых затрат строительно-монтажных работ), косвенные затраты (прочие, лимитированные и иные затраты, не относящиеся непосредственно к прямым затратам) при сопоставлении и анализе не учитываются.
При составлении сметных расчетов с применением стоимостных показателей объектов-аналогов стоимость оборудования, прочие и лимитированные затраты определяются в порядке, изложенном в Нормативном документе по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (Приложение 1 к настоящему приказу).
35. Стоимостные показатели объектов-аналогов, сметная документация которых разработана ресурсным методом, применяются в сметных расчетах с пересчетом в текущий уровень цен. Переход к текущим ценам по решению заказчика осуществляется следующими способами:
1) сметная документация объекта-аналога пересчитывается путем применения сметных цен в текущем уровне на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан;
2) по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) объекта-аналога принимаются прямые затраты с учетом накладных расходов и сметной прибыли и стоимость инженерного оборудования и включаются позициями в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета. Переход к текущим ценам осуществляется путем применения индексов стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. В случае отсутствия соответствующих объектов-аналогов, стоимость которых определена ресурсным методом, расчетную стоимость строительства допускается определять по проектам объектов-аналогов, стоимостные показатели которых определены базисно-индексным методом.
Стоимостные показатели строительно-монтажных работ проектов объектов-аналогов применяются в следующей последовательности:
1) из проекта объекта-аналога принимаются прямые затраты по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) с учетом накладных расходов, без учета ненормируемых и непредвиденных затрат и включаются позицией в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета;

2) құрылыстың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне 2001 жылғы бағалардың базалық деңгейінен көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы құнның Объектілік (жергілікті) сметалық есебінің позициялары бойынша жүзеге асырылады;
3) тікелей шығындар мен үстеме шығыстар сомасына құнның Объектілік (жергілікті) сметалық есебінің қорытындысы бойынша осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар бойынша сметалық пайда есептеледі.
Ұқсас объектілердің жобалары бойынша инженерлік жабдықтың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне Тапсырыс берушінің шешімі бойынша 2001 жылғы базалық баға деңгейінен көшу осы тармақтың 2) тармақшасында жазылған тәртіппен құрылыс үшін құн индекстерін қолдану жолымен немесе Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына қолданыстағы сметалық бағаларды қолдану жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Құрылыс құнының есептерінде құрылысқа кіретін жекелеген күрделі құрылыс объектілерін салу құнын бөлу қажет.
38. Пилоттық жобаны іске асырудың жоспарланған кезеңінің құрылыс ресурстарына баға деңгейін есепке алу осы Нормативтік құжаттың 10- тармағына сәйкес жүргізіледі.
Құрылыс құнын есептеу құрылыстың нормативтік ұзақтығына және құрылыстың басталуына байланысты жылдар бойынша бөле отырып жүргізіледі. Құрылыстың басталу мерзімін Тапсырыс беруші бастапқы деректердің құрамында немесе сметалық құжаттаманы (құрылыс құнының есебі) жасау кезінде анықталады.
39. Күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) кезеңінде ақша қаражатына қажеттілікті айқындау үшін қажетті есептерді жасау кезінде жылдар бойынша бөлу рет-ретімен мынадай тәртіппен жүргізіледі:
құрылыс, күтпеген жұмыстар құнының сметалық есебінің 1÷9-тарауларына сәйкес келетін шығындардың және мердігерлік жұмыстар үшін шығындардың, жобаны әзірлеу кезеңінде ағымдағы бағадағы техникалық және авторлық қадағалауға арналған қаражаттың жиынтығы көрсетіледі, одан кейін жылдар бойынша бөлу жүргізіледі ("оның ішінде:" құрылыс үшін құн индекстерін ескере отырып, тиісті жылға), бөлу есебімен қорытынды көрсетіледі;
жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және сараптауға арналған қаражат Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағының тиісті бөлімдері бойынша анықталады.

2) переход на текущий уровень сметной стоимости строительства от базового уровня цен 2001 года осуществляется по позициям объектного (локального) сметного расчета стоимости путем применения индексов стоимости для строительства;
3) по итогу объектного (локального) сметного расчета стоимости на сумму прямых затрат и накладных расходов начисляется сметная прибыль по нормам, приведенным в приложении 2 к настоящему приказу.
Переход на текущий уровень сметной стоимости инженерного оборудования по проектам объектов-аналогов от базового уровня цен 2001 года по решению заказчика может осуществляться путем применения индексов стоимости для строительства в порядке, изложенном в подпункте 2 настоящего пункта, или путем применения действующих сметных цен на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В расчетах стоимости строительства следует выделять стоимость строительства отдельных объектов капитального строительства, входящих в стройку.
38. Учет уровня цен на строительные ресурсы планируемого периода реализации пилотного проекта производится в соответствии с пунктом 10 настоящего Нормативного документа.
Расчет стоимости строительства производится с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и начала строительства. Срок начала строительства определяется заказчиком в составе исходных данных или при составлении сметной документации (расчета стоимости строительства).
39. При составлении расчетов, необходимых для определения потребности в денежных средствах на этапе планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства, разбивка по годам производится последовательно в следующем порядке:
показывается итог затрат, соответствующих главам 1 – 9 сметного расчета стоимости строительства, непредвиденных работ и затрат для подрядных работ, средств на технический и авторский надзор в текущих ценах на период разработки проекта, затем производится разбивка по годам ("в том числе:" на соответствующий год с учетом индексов стоимости для строительства), показывается итог с учетом разбивки;
средства на разработку и экспертизу проектно-сметной документации определяются по соответствующим разделам сборника цен на проектные работы для строительства в соответствии с нормативным документом по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Жобалау сатысында құрылыс құнының есептеулерін жасау кезінде жылдар бойынша бөлу, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және сараптауға арналған қаражатты есепке алу, техникалық және авторлық қадағалау Қазақстан Республикасындағы Құрылыстың сметалық құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа (осы бұйрыққа 1-қосымша ) сәйкес жүргізіледі.
41. Заңнамада белгіленген жағдайларда жобаны басқару жөніндегі инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нормативтер бойынша анықталады.
42. Қосылған құн салығы құрылыс құнының есебіне енгізілетін барлық шығындар сомасынан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде қабылданады.
Пилоттық жобаларды іске асыру
шеңберінде құрылыстың
сметалық құнын анықтау
жөніндегі нормативтік құжатқа
1-қосымша
1а нысан
Тапсырысшы _____________________________________
(ұйымның атауы)
Құрылыс құнын есептеу
________________________________________
(құрылыс атауы)
20 _ жылғы жағдай бойынша ағымдағы бағаларда жасалды.
Р/с
Норматив шифры, есеп айырысу нөмірі, өзге де құжаттар
Объектінің, жұмыстардың, шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Құны, мың теңге
бірлік
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп айырысу бойынша жиыны
ҚР Салық кодексі
Қосылған құн салығы
Есеп бойынша барлығы
Оның ішінде ҚҚС есебінсіз Тапсырыс берушінің жеткізу жабдықтары, жиһазы және инвентарі (анықтамалық)
( қажет болған жағдайда)
Ұйым басшысы _______________________________________________________
(қолы, аты- жөні, тегі, (бар болса), ұйымның мөрі)
Құрастырған _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты- жөні, тегі)
Тексерген _______________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты- жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Құрылыс
және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істер
комитеті төрағасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 249-нқ бұйрығына
9 қосымша
Қазақстан Республикасындағы құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат
Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. При составлении расчетов стоимости строительства на стадии проектирования разбивка по годам, учет средств на разработку и экспертизу проектно-сметной документации, технический и авторский надзор производится в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему приказу).
41. Средства на инжиниринговые услуги по управлению проектом в случаях, установленных законодательством, определяются по нормативам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
42. Налог на добавленную стоимость принимается в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан, от суммы всех затрат, включаемых в расчет стоимости строительства.
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению сметной
стоимости строительства в
рамках реализации
пилотных проектов
форма 1а
Заказчик _____________________________________
(наименование организации)
Расчет стоимости строительства ________________________________________
(наименование стройки)
Составлен в текущих ценах по состоянию на 20__год.
№ п/п
Шифр норматива, номер расчета, иные документы
Наименование объекта, работ, затрат
Единица измерения
Количество
Стоимость, тыс. тенге
единицы
всего
1
2
3
4
5
6
7
Итого по расчету
Налоговый кодекс РК
Налог на добавленную стоимость
Всего по расчету
В том числе оборудование, мебель и инвентарь поставки заказчика без учета НДС (справочно) (при необходимости)
Руководитель организации_____________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия, печать организации (при наличии))
Составил ____________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил _________________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 9
к приказу Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 249-нқ
Сноска. Приказ дополнен приложением 9 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нормативный документ по определению сметной стоимости пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі-нормативтік құжат) - (Нормативтік құжат) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңының 20-бабы, 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдалануға берілетін жаңа құрылыс объектілерінде, реконструкцияланатын, кеңейтілетін, жаңғыртылатын, техникалық қайта жарақтандырылатын кәсіпорындарда, құрылысқа мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын ғимараттар мен құрылыстарда іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнын айқындауға арналған.
2. Осы нормативтік құжат құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының құнын айқындау үшін нормативтік негіз болып табылады және іске қосу-реттеу жұмыстарына сметалар (сметалық есептеулер) жасау жөніндегі негізгі қағидаттар мен әдістемелік ережелерді қамтиды.
3. Осы нормативтік құжаттың ережелері ағымдағы бағаларда құрылыс құнын айқындау жөніндегі қолданыстағы сметалық-нормативтік база негізінде салааралық қолданылатын жабдықтар үшін жасалған.
4. Экономика салаларының құрамында кәсіпорындар мен өндірістердің арнайы технологиялық жабдықтарын іске қосу-баптау жұмыстарының ерекшеліктері тиісті салаға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары бекіткен салалық нормативтік құжаттарда ескеріледі.
5. Осы нормативтік құжатта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық смета - жер бөлуге, құрылыс аумағын және пайдалану персоналын даярлауға, іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізуге және объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз ететін жабдықтарды кешенді сынамалауға қажетті қаражат көлемін айқындайтын құжат;
2) құрылыс объектісі - оған қатысты барлық жайластырылымдары, жабдықтары, жиһаздары, инвентарлары, қосалқы және қосалқы құрылғылары бар, оған іргелес инженерлік желілері және жалпы алаңдық материалдары бар жеке тұрған ғимарат немесе құрылыс немесе жалпы технологиялық немесе өзге де мақсаты бар ғимараттар мен құрылыстардың жиынтығы;
3) мердігердің сметасы (оферт) - мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстарға қатысу үшін өзінің ұйымдастыру-технологиялық мүмкіндігін ескере отырып, мердігердің конкурстық ұсынысы құрамындағы сметалық құжаттама;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Нормативный документ по определению сметной стоимости пусконаладочных работ на вводимых в эксплуатацию объектов строительства в Республике Казахстан (далее – Нормативный документ) разработан в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и предназначен для определения сметной стоимости пусконаладочных работ на вводимых в эксплуатацию объектах строительства (нового строительства, реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, технически перевооружаемых предприятиях, зданиях и сооружениях), возводимых за счет государственных инвестиций в строительство и средств субъектов квазигосударственного сектора.
2. Настоящий Нормативный документ является нормативной основой для определения стоимости пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства и содержит основные принципы и положения по составлению смет (сметных расчетов) на пусконаладочные работы.
3. Положения настоящего Нормативного документа составлены для оборудования межотраслевого применения на основе действующей сметно-нормативной базы по определению стоимости строительства в текущих ценах.
4. Особенности пусконаладочных работ специального технологического оборудования предприятий и производств в составе отраслей экономики учитываются отраслевыми нормативными документами, утвержденными в пределах их компетенций центральными государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими руководство соответствующей отраслью.
5. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:
1) сводная смета на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию – документ, определяющий объем средств, необходимых, на отвод земли, подготовку территории строительства и эксплуатационного персонала, проведения пусконаладочных работ и комплексного опробования оборудования, обеспечивающих ввод объекта в эксплуатацию;
2) объект строительства – отдельно стоящее здание или сооружение со всеми относящимися к нему обустройствами, оборудованием, мебелью, инвентарем, подсобными и вспомогательными устройствами, с прилегающими к нему инженерными сетями и общеплощадочными материалами, или совокупность зданий и сооружений, имеющих общее технологическое или иное назначение;
3) смета подрядчика (оферта) – сметная документация в составе конкурсного предложения подрядчика, составляемая им с учетом собственной организационно-технологической возможности для участия в конкурсах по закупу подрядных работ и услуг;

4) объектілер салуға арналған жиынтық сметалық есеп - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамада реттелмейтін және құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметаға енгізілетін Тапсырыс берушінің (инвестордың) инвестициялық жобаны іске асыруға арналған барлық шығындарына арналған қаражат лимитін қамтитын құжат;;
5) ресурстық әдіс - құрылыс жобасын іске асыру үшін қажетті шығындар (ресурстар) элементтерінің ағымдағы бағалары мен тарифтерінде калькуляция жолымен құрылыс құнын айқындау әдісі;
6) сметалық құжаттама-құрылыстың сметалық құнын айқындайтын құрылыс жобасының құрамындағы құжаттама;
7) сметалық-нормативтік база - материалдарға, бұйымдар мен жабдықтарға сметалық нормалар мен сметалық бағалар жиынтығы;
8) үстеме шығыстар - іске қосу-баптау ұйымдарының өндірістің жалпы жағдайларын жасауға, оған қызмет көрсетуге, ұйымдастыруға және басқаруға байланысты шығындарын өтеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнының басқа да құрамдастары ескерілмеген салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдерді төлеуге арналған қаражат сомасы.;
9) сметалық пайда - іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнының нормативтік бөлігі болып табылатын, жұмыстардың өзіндік құнына жатпайтын шығыстарды жабуға, мердігерлік ұйымды дамытуға, оның қызметкерлерін қосымша материалдық ынталандыруға арналған қаражат сомасы;
10) еңбек құнының индексі (ИСТ) - 1 жұмыс істеген сағатқа есептелген жұмыс күшіне арналған шығындар құнының орташа деңгейінің уақытындағы өзгеруін сипаттайтын салыстырмалы көрсеткіш. Талап өткен жылмен салыстырғанда мемлекеттік статистика деректері бойынша қабылданады;
11) Тапсырыс берушінің (инвестордың, құрылыс салушының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің) сметасы - мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурсты өткізу үшін инвестициялық қызметті жоспарлауға және құрылыстың ең жоғары бағасын айқындауға арналған сметалық нормативтер негізінде жасалатын сметалық құжаттама;
12) Тапсырыс беруші - бюджеттік бағдарламаның әкімшісі немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі.
Осы нормативтік құжатта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа (осы бұйрыққа 1-қосымша) сәйкес қолданылады.
6. Іске қосу-баптау жұмыстары жеке сынақтарды дайындау және жүргізу кезеңінде және жабдықты кешенді сынау кезеңінде орындалатын жұмыстар кешені болып табылады. Бұл ретте "жабдық" ұғымы объектінің барлық технологиялық жүйесін, яғни жабдықтар мен құбырлардың технологиялық және барлық басқа түрлерінің кешенін, электротехникалық, санитарлық-техникалық құрылғыларды, автоматтандыруды және жобада көзделген басқа да жүйелерді қамтиды.

4) сводный сметный расчет на строительство объектов – документ, включающий лимит средств на все затраты заказчика (инвестора) на реализацию инвестиционного проекта, за исключением затрат заказчика, не регулируемых законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и включаемых в сводную смету на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию;
5) ресурсный метод – метод определения стоимости строительства путем калькуляции в текущих ценах и тарифах элементов затрат (ресурсов), необходимых для реализации проекта строительства;
6) сметная документация – документация в составе проекта строительства, определяющая сметную стоимость строительства;
7) сметно-нормативная база – свод сметных норм и сметных цен на материалы, изделия и оборудование;
8) накладные расходы – сумма средств для возмещения затрат пусконаладочных организаций, связанных с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением, а также для уплаты налогов и обязательных платежей в бюджет, установленных законодательством Республики Казахстан, не учтенных другими составляющими сметной стоимости пусконаладочных работ;
9) сметная прибыль – сумма средств, являющаяся нормативной частью сметной стоимости пусконаладочных работ, предназначенная для покрытия расходов, не относимых на себестоимость работ, развития подрядной организации, дополнительного материального стимулирования ее работников;
10) индекс стоимости труда (далее – ИСТ) – это относительный показатель, характеризующий изменение во времени среднего уровня стоимости затрат на рабочую силу в расчете на 1 отработанный час. ИСТ принимается по данным государственной статистики по сравнению с предыдущим годом;
11) смета заказчика (инвестора, застройщика, администратора бюджетных программ) – сметная документация, составляемая на основе сметных нормативов, предназначенная для планирования инвестиционной деятельности и определения максимальной цены строительства для проведения конкурса по закупу подрядных работ и услуг;
12) заказчик – администратор бюджетной программы или субъект квазигосударственного сектора.
Иные понятия, используемые в настоящем Нормативном документе, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, а также в соответствии с Нормативным документом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
6. Пусконаладочными работами является комплекс работ, выполняемых в период подготовки и проведения индивидуальных испытаний и в период комплексного опробования оборудования. При этом понятие "оборудование" охватывает всю технологическую систему объекта, то есть комплекс технологического и всех других видов оборудования и трубопроводов, электротехнические, санитарно-технические устройства, автоматизацию и другие системы, предусмотренные проектом.

7. Жабдықты жеке сынау кезеңінде жүргізілетін іске қосу-баптау жұмыстары кешенді сынау үшін жабдықты қабылдауға дайындау мақсатында жеке машиналарға, механизмдер мен агрегаттарға арналған жұмыс құжаттамасында, стандарттар мен техникалық шарттарда көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.
8. Жабдықты кешенді сынау кезеңінде жабдықты кейіннен жүктемемен жұмысқа ауыстыра отырып және жобада көзделген тұрақты технологиялық режимге шығара отырып, жобада көзделген бос жүрісте технологиялық процесте қарастырылған жабдықтың бірлескен өзара байланысты жұмысын тексеру, реттеу және қамтамасыз ету орындалады.
9. Іске қосу-баптау жұмыстары сметасында ескерілмеуі тиіс:
- кәсіпорындардың, ғимараттардың, құрылыстардың күрделі құрылысына арналған сметаларда ескерілген жұмыстар мен шығындар;
- жабдықты тексеруге, оның ақауларын және монтаж ақауларын, құрылыс-монтаж жұмыстарының кемшіліктерін жоюға байланысты және тиісінше жабдықты жеткізушілер, монтаждау және құрылыс ұйымдары-жұмыстарды орындаушылар өтейтін шығындар;
- жобалау-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындар;
- техникалық қызмет көрсету шығындары;
- стандарттарда, техникалық материалдарға, техникалық шарттарға, жабдықтарды монтаждау, баптау және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жұмыстар;
- пайдалануға қабылдағаннан кейін кәсіпорындардың жобалық қуаттарын игеру кезеңінде жүзеге асырылатын жөндеу жұмыстары.
10. Іске қосу-баптау персоналының жалақысы Қазақста Республикасының өңірлері бойынша сметалық тарифтік ставкалардың жинағына сәйкес ағымдағы бағаларда айқындалады.
11. Монтаждық жұмысшылар мен инженерлік буын жалақысы Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сметалық тарифтік мөлшерлемелер жинағына сәйкес ағымдағы бағаларда есептеледі
12. Іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құны құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметадағы жеке жолмен ескеріледі.
Өндірістік емес (тұрғын үй-азаматтық) мақсаттағы объектілер бойынша іске қосу-баптау жұмыстарына арналған қаражатты ІІ-бөлімнің "мердігерлік жұмыстардың сметалық құны" 6 және 7-бағандарында аталған объектілердің құрылысына арналған жиынтық сметалық есептің жеке жолымен қосуға жол беріледі.
13. Өндірістік емес (тұрғын үй-азаматтық) мақсаттағы объектілерді пайдалануға беру кезінде іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған Смета заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сараптамадан өтуге және осы объектілерді салуға арналған жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының құрамында бекітуге жатады.
14. Өндірістік мақсаттағы объектілерді пайдалануға беру кезінде (оның ішінде пайдалануға беру кезінде өнімнің сынамалы шығарылымы көзделген) құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық смета (оның ішінде іске қосу-баптау жұмыстарына арналған смета) кейіннен салалық уәкілетті мемлекеттік орган Бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі - БИЖ) құрамында бекіте отырып, салалық және мемлекеттік сараптамадан өтуге жатады.

7. Пусконаладочные работы, проводимые в период индивидуальных испытаний оборудования, обеспечивают выполнение требований, предусмотренных рабочей документацией, стандартами и техническими условиями на отдельные машины, механизмы и агрегаты, с целью подготовки оборудования к приемке для комплексного опробования.
8. В период комплексного опробования оборудования выполняются проверка, регулировка и обеспечение совместной взаимосвязанной работы оборудования в предусмотренном проектом технологическом процессе на холостом ходу с последующим переводом оборудования на работу под нагрузкой и выводом на устойчивый технологический режим, предусмотренный проектом.
9. В смете на пусконаладочные работы не должны учитываться:
1) работы и затраты, учтенные в сметах на капитальное строительство предприятий, зданий, сооружений;
2) затраты, связанные с ревизией оборудования, устранением его дефектов и дефектов монтажа, недоделок строительно-монтажных работ и возмещаемые соответственно поставщиками оборудования, монтажными и строительными организациями-исполнителями работ;
3) затраты на проектно-конструкторские работы;
4) затраты на техническое обслуживание;
5) работы, не предусмотренные стандартами, руководящими техническими материалами, техническими условиями, инструкциями по монтажу, наладке и эксплуатации оборудования;
6) наладочные работы, осуществляемые в период освоения проектных мощностей предприятий после приемки их в эксплуатацию.
10. Сметная стоимость пусконаладочных работ в текущем уровне цен определяется на основе действующих сметных норм и цен на ресурсы.
11. Заработная плата пусконаладочного персонала рассчитывается по регионам Республики Казахстан в текущих ценах в соответствии со сборником сметных тарифных ставок.
12. Сметная стоимость пусконаладочных работ учитываются отдельной строкой в сводной смете на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.
По объектам непроизводственного (жилищно-гражданского) назначения средства на пусконаладочные работы допускается включать отдельной строкой в графы 6 и 7 раздела II "Сметная стоимость подрядных работ" сводного сметного расчета на строительство перечисленных объектов.
13. Смета на пусконаладочные работы при вводе в эксплуатацию объектов непроизводственного (жилищно-гражданского) назначения подлежит прохождению государственной экспертизы и утверждению в составе проектной (проектно-сметной) документации на строительство данных объектов в установленном законодательством порядке.
14. При вводе в эксплуатацию объектов производственного назначения (в том числе при вводе в эксплуатацию которых предусмотрен пробный выпуск продукции) сводная смета на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию (в том числе смета на пусконаладочные работы) подлежит прохождению отраслевой и государственной экспертизы с последующим утверждением отраслевым уполномоченным государственным органом в составе бюджетного инвестиционного проекта (далее – БИП) или заказчиком.

15. Белгіленген тәртіппен бекітілген іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құны кәсіпорынды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға бергенге дейін іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізудің барлық кезеңіне лимит болып табылады.
16. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған сметалық құжаттама сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес Тапсырыс берушімен жасалған шарт бойынша жобалау немесе іске қосу-жөндеу ұйымы Тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша әзірленеді.
2-тарау. Сметалық құжаттама түрлері
17. Іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнын айқындау үшін мынадай сметалық құжаттама жасалады:
1) іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебі;
2) кәсіпорын, ғимарат, ғимарат бойынша іске қосу-баптау жұмыстарының жекелеген түрлеріне арналған жергілікті сметалар;
3) іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалар жинақтарында қажетті нормалар болмаған жағдайда жасалатын іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған жеке сметалық нормалар;
4) іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізудің ерекше жағдайларына байланысты мердігерлік іске қосу-реттеу ұйымдарының өзге де шығындарын есептеу.
18. Іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебі осы нормативтік құжатқа 1-қосымшада келтірілген 1п нысаны бойынша жасалады.
19. Жергілікті сметалар бастапқы сметалық құжаттар болып табылады және осы нормативтік құжатқа 2-қосымшаға сәйкес 2п-нысан бойынша жұмыс жобасын, жұмыс құжаттамасын (жұмыс сызбаларын) әзірлеу кезінде айқындалған көлемдер негізінде іске қосу-баптау жұмыстарының және ғимараттар мен құрылыстар бойынша шығындардың жекелеген түрлеріне жасалады.
20. Жергілікті сметалық есептер сондай-ақ осы нормативтік құжатқа 2-қосымшаға сәйкес 2п нысаны бойынша жобаны (жобалау алдындағы құжаттаманы) әзірлеу кезінде анықталған көлемдер негізінде іске қосу-баптау жұмыстарының және ғимараттар мен құрылыстар бойынша шығындардың жекелеген түрлеріне, жұмыс көлемі мен шығындардың мөлшері әлі түпкілікті анықталмаса және нақтылануға жататын жағдайларда жасалады.
21. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған жеке сметалық нормалар осы нормативтік құжатқа 3-қосымшаға сәйкес 3п нысаны бойынша жасалады.
22. Сметалық есепке түсіндірме жазба жасалады, онда мынадай деректер келтіріледі:
1) жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштері;

15. Сметная стоимость пусконаладочных работ, утвержденная в установленном порядке, является лимитом средств заказчика на весь период производства пусконаладочных работ до приемки предприятия, здания и сооружения в эксплуатацию.
16. Сметная документация на пусконаладочные работы разрабатывается по заданию заказчика проектной или пусконаладочной организацией по договору, заключенному с заказчиком в соответствии с законодательством в сфере закупок.
На объекты непроизводственного (жилищно-гражданского) назначения сметная документация на пусконаладочные работы составляется той же проектной организацией, которая разрабатывает проектную (проектно-сметную) документацию на строительство объекта, по договору в составе задания на проектирование или отдельного задания на пусконаладочные работы.
Глава 2. Виды сметной документации
17. Для определения сметной стоимости пусконаладочных работ составляется следующая сметная документация:
1) сметный расчет стоимости пусконаладочных работ;
2) локальные сметы на отдельные виды пусконаладочных работ по предприятию, зданию, сооружению;
3) индивидуальные сметные нормы на пусконаладочные работы, составляемые в случае отсутствия необходимых норм в сборниках элементных сметных норм на пусконаладочные работы;
4) расчеты прочих затрат подрядных пусконаладочных организаций, обусловленных специфическими условиями проведения пусконаладочных работ.
18. Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ составляется по форме 1п, приведенной в приложении 1 к настоящему Нормативному документу.
19. Локальные сметы являются первичными сметными документами и составляются на отдельные виды пусконаладочных работ и затрат по зданиям и сооружениям на основе объемов, определившихся при разработке рабочего проекта, рабочей документации (рабочих чертежей), по форме 2п согласно приложению 2 к настоящему Нормативному документу.
20. В тех случаях, когда объемы работ и размеры затрат еще окончательно не определились и подлежат уточнению, локальные сметные расчеты составляются на отдельные виды пусконаладочных работ и затрат по зданиям и сооружениям на основе объемов, определившихся при разработке проекта (предпроектной документации), по форме 2п согласно приложению 2 к настоящему Нормативному документу.
21. Индивидуальные сметные нормы на пусконаладочные работы, составляются по форме 3п согласно приложению 3 к настоящему Нормативному документу.
22. К сметному расчету составляется пояснительная записка, в которой приводятся следующие данные:
1) технико-экономические показатели проекта;

2) объектіні пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарына қатысатын ұйымдар туралы мәліметтер;
3) сметалық құжаттаманың құрамы;
4) сметалық құжаттаманы жасау үшін қабылданған сметалық нормативтердің тізбесі;
5) осы объектіні пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнын айқындау ерекшеліктері;
6) сметалық құжаттама жасалған баға деңгейі;
7) осы объектіге тән басқа да мәліметтер.
3-тарау. Сметалық құжаттаманы жасау
23. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған сметалық құжаттама жобалық деректер мен сметалық-нормативтік база негізінде жасалады, атап айтқанда:
1) сметалық құжаттаманы әзірлеуге тапсырыс берушінің тапсырмасы;
2) сызбаларды, электржабдығының және автоматтандыру жүйелерінің принциптік және функционалдық сызбаларын, жабдықтарды сипаттауды қоса алғанда, жобалық құжаттама;
3) Тапсырыс беруші (инвестор) қабылдаған және жобалау құжаттамасында көзделген, оның ішінде "құрылысты ұйымдастыру" жобасының бөлімінде";
4) мемлекеттік және салалық сметалық нормативтер, техникалық шарттар, жұмыстарды өндіру және қабылдау жөніндегі техникалық нормативтік құқықтық актілер, жабдықты дайындаушы ұйымдардың техникалық құжаттамасы;
5) іске қосу кезеңінің ұзақтығы, ведомстволық ережелер мен нұсқаулықтарда белгіленген жабдықтар мен нормативтерді кешенді сынау;
6) құрылысы аяқталған объектілерді, цехтар мен өндірістерді пайдалануға қабылдаудың салалық қағидалары;
7) еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтер;
8) жұмыс өндірісі жобасының, іске қосу-реттеу жұмыстары мен графиктерді жүргізу бағдарламасының құрылымы.
24. Қазақстан Республикасының қолданыстағы сметалық-нормативтік базасында сметалық нормалар болмаған жағдайда жеке сметалық нормалар әзірленеді. Жеке сметалық нормалар заңнамада белгіленген тәртіппен әзірленеді, бекітіледі, келісіледі.
25. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған жеке сметалық нормаларды жобалау, іске қосу-баптау және басқа да мүдделі ұйымдар, оның ішінде жабдықтың (жұмыстардың) тиісті түрлері немесе элементтік сметалық нормалардың жинақтарында олардың аналогтары болмаған жағдайларда, оның ішінде импорттық, стандартталмаған немесе бірлі-жарым дайындалатын жабдықтар үшін Тапсырыс беруші ұйымдар әзірлейді.
26. Жеке сметалық нормалар барлық күрделі факторлармен жұмыс жүргізудің нақты жағдайларын ескере отырып әзірленеді.
27. Жеке сметалық нормаларда ескерілетін іске қосу-баптау жұмыстарының құрамы іске қосу-баптау жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалардың жинақтарындағы ережелерге сәйкес болуы тиіс;

2) сведения об организациях, участвующих в пусконаладочных работах при вводе объекта в эксплуатацию;
3) состав сметной документации;
4) перечень сметных нормативов, принятых для составления сметной документации;
5) особенности определения сметной стоимости пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию данного объекта;
6) уровень цен, в которых составлена сметная документация;
7) другие сведения, характерные для данного объекта.
Глава 3. Составление сметной документации
23. Сметная документация на пусконаладочные работы составляется на основе проектных данных и сметно-нормативной базы, а именно:
1) задания заказчика на разработку сметной документации;
2) проектной документации, включая чертежи, принципиальные и функциональные схемы электрооборудования и систем автоматизации, спецификация оборудования;
3) решений, принятых заказчиком (инвестором) и предусмотренных проектной документацией, в том числе в разделе проекта "Организация строительства";
4) государственных и отраслевых сметных нормативов, технических условий, технических нормативных правовых актов по производству и приемке работ, технической документации организаций - изготовителей оборудования;
5) продолжительности пускового периода, комплексного опробования оборудования и нормативов, устанавливаемых ведомственными положениями и инструкциями;
6) отраслевых правил приемки в эксплуатацию законченных строительством объектов, цехов и производств;
7) нормативов по охране труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
8) проекта производства работ, программ проведения пусконаладочных работ и графиков.
24. При отсутствии сметных норм в действующей сметно-нормативной базе Республики Казахстан разрабатываются индивидуальные сметные нормы. Индивидуальные сметные нормы разрабатываются, утверждаются, согласовываются в установленном законодательством порядке.
25. Индивидуальные сметные нормы на пусконаладочные работы разрабатываются проектными, пусконаладочными и другими заинтересованными организациями, в том числе организациями-заказчиками, в тех случаях, когда отсутствуют соответствующие виды оборудования (работ) или их аналоги в сборниках элементных сметных норм, в том числе для оборудования импортного, нестандартизированного или единичного изготовления.
26. Индивидуальные сметные нормы разрабатываются с учетом конкретных условий производства работ со всеми усложняющими факторами.
27. Состав пусконаладочных работ, учитываемых в индивидуальных сметных нормах, соответствует положениям, содержащимся в сборниках элементных сметных нормах на пусконаладочные работы;

28. Іске қосу-баптау жұмыстарының құрамына енгізілмейді:
техникалық шарттарға сәйкес оны дайындау немесе монтаждау сатысында өндірілетін жабдықты сынау;
жабдықты тексеру, жөндеу, тораптар мен механизмдерді ауыстыру және жабдықтың төмен сапасымен, оны дұрыс немесе ұзақ сақтаумен, монтаждау ақауларымен туындаған басқа да жұмыстар;
29. Іске қосу-баптау жұмыстарын орындаушылар буынының (бригадасының) құрамы қолданыстағы Бірыңғай тарифтік-біліктілік талаптарына сәйкес техника қауіпсіздігі ережесін ескере отырып нормативтік және техникалық құжаттама негізінде белгіленеді.
30. Іске қосу-баптау персоналының еңбек шығындары еңбек шығындарының нормативтері негізінде қабылдануға, ал олар болмаған кезде еңбекті техникалық нормалау әдістерімен айқындалуға тиіс. Техникалық нормалау әдістерін пайдалану мүмкін болмаған кезде еңбек шығындары сараптамалық бағалау негізінде айқындалады. Сараптамалық бағалау әдісі жеке кезеңдерді орындауға еңбек шығындарын реттеу және сынау жөніндегі білікті мамандар тобының (сарапшылардың) және жалпы осы жабдық бойынша іске қосу-баптау жұмыстарының кешенін бағалауына негізделген.
31. Құрылыс объектісінің құрамына ұзақ дайындау циклі бар машиналар мен күрделі технологиялық жабдықтар, сондай-ақ жаңа және жаңғыртылған жабдықтар енгізілген кезде дайындаушы ұйымдар (жеткізуші ұйымдар) Тапсырыс берушіге іске қосу-баптау жұмыстарын орындауға арналған жеке сметалық нормаларды жасау үшін жеткілікті осы жабдық бойынша бастапқы деректерді беруге міндетті.
32. Жеке сметалық нормаларды қолдану кезінде оларға жұмыс жүргізу жағдайларын ескеретін жоғарылататын коэффициенттерді есептеу жүргізілмейді.
33. Жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептеулер) әзірленетін жобалық құжаттама бойынша қабылданған жобалық шешімдерге сәйкес жасалады.
34. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептеулер) мердігерлік іске қосу-баптау ұйымдарының мамандануына сәйкес осы жұмыстардың әрбір түріне: электр техникалық құрылғылар, автоматтандырылған басқару жүйелері, желдету жүйелері, технологиялық жабдықтар және т.б. бойынша, жұмыстар жүргізілетін объектілерді бөле отырып, сметалық есептің жеке бөлімдеріне жасалады.
35. Жергілікті сметаны жасау кезеңінде сметалық нормалар мен жоба бойынша ресурстар бөлу (іріктеу) жүргізіледі. Нормаларда көзделген ресурстар жоба бойынша ресурстармен салыстыруда талданады және синхрондалады.
36. Жұмыстардың, ресурстардың атаулары, олардың шифрлары, кодтары, өлшем бірліктері сметалық нормативтер жиынтықтарының ұқсас позицияларына сәйкес келтіріледі.

28. В состав пусконаладочных работ не включаются:
испытания оборудования, которые согласно техническим условиям производятся на стадии его изготовления или монтажа;
ревизия, ремонт оборудования, замена узлов и механизмов и другие работы, вызванные низким качеством оборудования, неправильным или длительным его хранением, дефектами монтажа;
29. Состав звена (бригады) исполнителей пусконаладочных работ устанавливается на основании нормативной и технической документации, в соответствии с действующим Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих с учетом правил техники безопасности.
30. Затраты труда пусконаладочного персонала принимаются на основе нормативов трудозатрат, а при их отсутствии определяться методами технического нормирования труда. При невозможности использования методов технического нормирования затраты труда определяются на основе экспертных оценок. Метод экспертных оценок основан на оценке группой квалифицированных специалистов по наладке и испытаниям (инженеров по наладке и испытаниям I квалификационной категории и выше) затрат труда на выполнение отдельных этапов и в целом комплекса пусконаладочных работ по данному оборудованию.
31. При включении в состав строительства объекта машин и сложного технологического оборудования с длительным циклом изготовления, а также нового и модернизированного оборудования организации-изготовители (организации-поставщики) выдают заказчику исходные данные по этому оборудованию, достаточные для составления индивидуальных сметных норм на выполнение пусконаладочных работ.
32. При применении индивидуальных сметных норм начисление на них повышающих коэффициентов, учитывающих условия производства работ, не производится.
33. Локальные сметы (локальные сметные расчеты) составляются в соответствии с принятыми проектными решениями по разрабатываемой проектной документации.
34. Локальные сметы (локальные сметные расчеты) на пусконаладочные работы составляются на каждый вид этих работ в соответствии со специализацией подрядных пусконаладочных организаций: по электротехническим устройствам, автоматизированным системам управления, системам вентиляции, технологическому оборудованию и т.д., с выделением объектов, на которых производятся работы, в отдельные разделы сметного расчета.
35. На этапе составления локальной сметы производится выделение (выборка) ресурсов по сметным нормам и проекту. Предусмотренные в нормах ресурсы анализируются и синхронизируются в сопоставлении с ресурсами по проекту.
36. Наименования работ, ресурсов, их шифры, коды, единицы измерения приводятся в соответствии с аналогичными позициями сборников сметных нормативов на пусконаладочные работы.

37. Жұмыс көлемі жабдықтың номенклатурасы бойынша ерекшеліктер, сондай-ақ жобаның жұмыс сызбалары негізінде айқындалады.
38. Жобалау алдындағы кезеңде сметалық құжаттаманы (техникалық-экономикалық негіздеме) әзірлеу кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының құны ұқсас объектілердің деректері негізінде есептеледі.
39. Іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын анықтау үшін ұқсас объектілердің құндық деректерін пайдалану кезінде ағымдағы бағаларға көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Сметалық нормалар нақты құрылыстың және құрылыс көзделген ауданның шарттары үшін, элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарда және белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті жинақтардың техникалық бөлімдерінде қамтылған талаптарды, шарттар мен шектеулерді ескере отырып қабылданады.
41. Жергілікті сметалар ағымдағы баға деңгейінде жасалады, қолданыстағы элементтік сметалық нормалардың жинақтар негізінде іске қосу-реттеу жұмыстары анықталады.
42. Жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептеулер) бойынша анықталған іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құны тікелей шығындарды, үстеме шығыстарды, сметалық пайданы, өзге де шығындарды қамтиды.
43. Іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалардың жинақтары бойынша анықталатын тікелей шығындарда іске қосу-реттеу персоналының негізгі еңбекақысы ғана ескеріледі.
Жергілікті сметалар құрамында тікелей шығындарды анықтау кезінде жинақтарды қолдану бойынша Жалпы ережелерде, техникалық бөліктерде және іске қосу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалардың тиісті жинақтарының бөлімдері мен бөлімдеріне кіріспе нұсқауларда келтірілген жұмыстар өндірісінің шарттарын ескеретін (күрделі жағдайлар, стесненттілік, зиянды еңбек жағдайлары және еңбек өнімділігін төмендететін басқалар) коэффициенттер қолданылады. Сметаларды жасау кезінде осы коэффициенттерді қолдану жобалық деректермен негізделуі тиіс.
44. Тікелей шығындарда жалақыны есептеу қызметкерлер буынының Нормативтік еңбек шығындары және адам-сағат құны негізінде орындалады.
45. Мердігерлік ұйымдардың өндірістік жабдықтарын (бақылау-өлшеу аспаптары, сынауға арналған стендтер, электронды-есептеу техникасы және т.б.) пайдалануға байланысты шығындар үстеме шығыстар нормаларының құрамында ескеріледі. Үстеме шығыстар іске қосу-баптау персоналының негізгі жалақысынан осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар бойынша және тәртіппен жергілікті сметаларда ескеріледі.

37. Объемы работ определяются на основании спецификаций по номенклатуре оборудования, а также рабочих чертежей проекта.
38. При разработке сметной документации на предпроектной стадии (обоснование инвестиций, технико-экономическое обоснование) стоимость пусконаладочных работ рассчитывается на основании данных объектов-аналогов.
39. При использовании стоимостных данных объектов-аналогов для определения сметной стоимости пусконаладочных работ переход к текущим ценам осуществляется путем применения индексов стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Сметные нормы принимаются для условий конкретной стройки и того района, в котором намечается строительство, с учетом требований, условий и ограничений, содержащихся в нормативных технических документах по применению элементных сметных норм и в технических частях соответствующих сборников, утвержденных в установленном порядке.
41. Локальные сметы составляются в текущем уровне цен, определяемом на основе действующих сборников элементных сметных норм на пусконаладочные работы.
42. Сметная стоимость пусконаладочных работ, определенная по локальным сметам (локальным сметным расчетам), включает в себя прямые затраты, накладные расходы, сметную прибыль, прочие затраты.
43. В прямых затратах, определяемых по сборникам элементных сметных норм на пусконаладочные работы, учитывается только основная заработная плата пусконаладочного персонала.
При определении прямых затрат в составе локальных смет применяются коэффициенты, учитывающие условия производства работ (сложные условия, стесненность, вредные условия труда и другие, снижающие производительность труда), приведенные в общих положениях по применению сборников, технических частях и вводных указаниях к отделам и разделам соответствующих Сборников элементных сметных норм на пусконаладочные работы. Применение этих коэффициентов при составлении смет обосновывается проектными данными.
44. В прямых затратах расчет заработной платы выполняется на основании нормативных затрат труда звена работников и стоимости человеко-часа.
45. Затраты, связанные с эксплуатацией производственного оборудования подрядных организаций (контрольно-измерительных приборов, стендов для испытаний, электронно-вычислительной техники и др.), учитываются в составе норм накладных расходов. Накладные расходы учитываются в локальных сметах по нормам и в порядке, приведенным в приложении 2 к настоящему Нормативному документу, от основной заработной платы пусконаладочного персонала.

46. Іске қосу-баптау жұмыстарын орындау үшін қажетті және Тапсырыс беруші өз есебінен қамтамасыз ететін материалдық (энергетикалық) ресурстарға арналған шығындар іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық құнына енгізілмейді. Көрсетілген шығындар құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметада ескеріледі.
47. Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептеулерде) сметалық пайда осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар мен тәртіп бойынша тікелей шығындар мен үстеме шығыстардың жиынтық шамасынан ескеріледі.
48. Ақауды түзету немесе жұмыстарды жүргізу технологиясынан ауытқу үшін іске қосу-баптау жұмыстарын қайта орындауға арналған шығындар көрсетілген сметаларға енгізілмейді.
49. Егер іске қосу-баптау жұмыстары жабдықты өндіруші кәсіпорындардың немесе жеткізуші фирмалардың техникалық басшылығымен жүргізілген жағдайда, іске қосу-баптау жұмыстарын орындау үшін қажетті еңбек шығындарына 0,8 коэффициенті қолданылады.
50. Іске қосу-баптау жұмыстарының сметалық есебі екі бөлімнен тұрады:
негізгі жұмыстар;
өзге де шығындар.
51. Іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебіне барлық жергілікті сметалар, есеп айырысулар және шығындардың жекелеген түрлеріне арналған басқа да бастапқы сметалық құжаттама бойынша қорытындылар жеке жолдармен енгізіледі. Позиция сметалық есебі болуы тиіс сілтеме нөмірі көрсетілген сметалық құжаттар.
52. "Негізгі жұмыстар" бөліміне жергілікті сметалар негізінде айқындалатын негізгі және қосалқы өндіріс объектілері бойынша іске қосу-баптау жұмыстарының құны енгізіледі.
53. "Өзге де шығындар" бөліміне іске қосу-баптау жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалар жинағына техникалық бөлімдерде жазылған ережелерге сәйкес нақты құрылыс (объект) бойынша жұмыстардың ерекше жағдайларын ескеретін мердігерлік ұйымдардың шығындары, іске қосу-реттеу ұйымдарының қызметкерлерін іссапарға жіберуге байланысты шығындар, іске қосу-реттеу ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдауға байланысты шығындар, жұмыстарды ұйымдастырудың вахталық әдісін қолдануға байланысты шығындар, жоғары вольтты автодытораторияның және мамандандырылған автомашиналардың жүруіне арналған шығындар кіреді. Өзге де шығындар құрылы ұйымы жобасы бойынша (бұдан әрі - ҚҰЖ) ескеріледі. Сметалық құжаттамада жұмысшыларды құрылысқа іссапарға жіберу шығындарын және жұмыстарды жүргізудің вахталық әдісінің шығындарын бір уақытта қолдануға жол берілмейді.
54. Іске қосу-реттеу ұйымдарының қызметкерлерін іссапарға жіберуге байланысты шығындар іске қосу-реттеу ұйымы туралы мәліметтер болған кезде сметалық құжаттаманы әзірлеуге тапсырыс берушінің бастапқы деректерінде құрылыс объектісі іске қосу-реттеу ұйымының тұрақты орналасқан аймағынан тыс болған кезде іске қосу-реттеу жұмыстарының сметалық құнына енгізіледі. Орындау кезінде іске қосу-баптау жұмыстарын вахталық әдіспен жұмыстарды өндіру іссапар есептелмейді. Қызметкерлерге төленеді:
күнтізбелік күндері үшін тәуліктік төлемдер нахождения в командировке;
белгіленген жерге бару және кері қайту бойынша шығыстар;
тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстар.

46. Затраты на материальные (энергетические) ресурсы, необходимые для выполнения пусконаладочных работ и обеспечиваемые заказчиком за свой счет, в сметную стоимость пусконаладочных работ не включаются. Указанные затраты учитываются в сводной смете на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.
47. В локальных сметах (локальных сметных расчетах) сметная прибыль учитывается от суммарной величины прямых затрат и накладных расходов по нормам и в порядке, приведенным в приложении 2 к настоящему Нормативному документу.
48. Затраты на повторное выполнение пусконаладочных работ для исправления брака или отступлений от технологии производства работ в указанные сметы не включаются.
49. В случае, если пусконаладочные работы проводятся под техническим руководством предприятий-производителей или фирм-поставщиков оборудования, к затратам труда, необходимым для выполнения пусконаладочных работ, применяется коэффициент 0,8.
50. Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ содержит два раздела:
основные работы;
прочие затраты.
51. В сметный расчет стоимости пусконаладочных работ включаются отдельными строками итоги по всем локальным сметам, расчетам и другой первичной сметной документации на отдельные виды затрат. Позиции сметного расчета имеет ссылку на номер указанных сметных документов.
52. В раздел "Основные работы" включается стоимость пусконаладочных работ по объектам основного и вспомогательного производств, определяемая на основании локальных смет.
53. В раздел "Прочие затраты" включаются затраты подрядных (пусконаладочных) организаций, учитывающие специфические условия работ по конкретной стройке (объекту) согласно положениям, изложенным в технических частях к сборникам элементных сметных норм на пусконаладочные работы, а также затраты, связанные с командированием работников пусконаладочных организаций, затраты, связанные с перевозкой работников пусконаладочных организаций автомобильным транспортом, затраты, связанные с применением вахтового метода организации работ, затраты на пробег высоковольтной автолаборатории и специализированных автомашин, используемых для выполнения пусконаладочных работ. Прочие затраты учитываются при соответствующем обосновании по проекту организации строительства (далее – ПОС). Не допускается одновременное применение в сметной документации затрат на командирование рабочих на стройку и затрат на вахтовый метод производства работ.
54. Затраты, связанные с командированием работников пусконаладочных организаций, при наличии сведений о пусконаладочной организации в исходных данных заказчика на разработку сметной документации включаются в сметную стоимость пусконаладочных работ, когда объект строительства находится вне зоны постоянной дислокации пусконаладочной организации. При выполнении пусконаладочных работ вахтовым методом производства работ командировочные не начисляются. Работникам, направляемым в командировки, оплачиваются:
суточные за календарные дни нахождения в командировке;
расходы по проезду к месту назначения и обратно;
расходы по найму жилого помещения.

55. Условия и сроки направления в командировки работников сәйкес белгіленеді және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында.
56. Іске қосу-реттеу ұйымдарының қызметкерлерін іссапарға жіберуге байланысты шығындар іссапарға жіберілген қызметкерлердің болжамды санына және олардың ПОС-да айқындалған құрылыста болу мерзіміне сүйене отырып жасалатын есеппен айқындалады. ПОС-да іссапарға жіберілген қызметкерлер орындайтын іске қосу-баптау жұмыстарының жоспарланған еңбек сыйымдылығы анықталады. Бұл ретте ескерілуі тиіс ұтымды қызметкерлердің саны мен олардың жұмыс іссапарға жіберуге.
57. Тапсырыс беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мердігермен іссапар шығындарына есеп айырысуды жүргізеді.
58. Мердігер ұйымның орналасқан жері құрылыс орналасқан жерден 3 км астам қашықтықта, ал коммуналдық немесе қала маңындағы көлік тасымалдауды қамтамасыз ете алмаған жағдайда, іске қосу-реттеу ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдауға байланысты шығындар сметалық құжаттаманы әзірлеуге тапсырыс берушінің бастапқы деректерінде іске қосу-реттеу ұйымы туралы мәліметтер болған кезде.
Шығындар тасымалдауға жататын қызметкерлердің санына және іске қосу-баптау жұмыстарының нормативтік ұзақтығына және жобалық қуатты игерудің нормативтік ұзақтығына және өңірлер бойынша жергілікті атқарушы және өкімдік органдар белгілеген жалпы пайдаланымдағы көлікпен тасымалдауға арналған тарифтерді тасымалдау қашықтығының бастапқы деректерінде көзделген "құрылысты ұйымдастыру" жобасы бөлімінің деректері негізінде есептеумен айқындалады.;
59. Жұмыстарды ұйымдастырудың вахталық әдісін қолдануға байланысты шығындар "құрылысты ұйымдастыру" жобасының бөліміне сәйкес негізделуі және Тапсырыс берушімен келісілуі кезінде енгізіледі және осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес айқындалады.
60. Іске қосу-баптау жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын жоғары вольтты автодытаборатория мен мамандандырылған автомашиналардың жүруіне арналған шығындар арнайы автокөліктің шығу пунктінен межелі пунктке дейін және кері жүруіне арналған шығындарды ескеретін сметалық есеппен немесе калькуляциямен анықталады.
61. Қажет болған жағдайда жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) нормаланбайтын қосалқы материалдарға арналған шығындар ескеріледі.
Көрсетілген қосалқы материалдардың құны тапсырыс берушімен келісілген олардың шығысына және тиісті кезеңнің сметалық бағасына сүйене отырып айқындалады.

55. Условия и сроки направления в командировки работников определяются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
56. Затраты, связанные с командированием работников пусконаладочных организаций, определяются расчетом, который составляется исходя из предполагаемого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, определенных в ПОС.
В ПОС определяется планируемая трудоемкость пусконаладочных работ, выполняемых командированными работниками. При этом учитываться рациональное число работников, которых необходимо отправлять в командировки.
57. Заказчик производит расчеты на командировочные затраты с подрядчиком в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан в пределах лимита средств на эти цели, определенные в утвержденной сметной документации на пусконаладочные работы.
58. Затраты, связанные с перевозкой работников пусконаладочных организаций автомобильным транспортом, при наличии сведений о пусконаладочной организации в исходных данных заказчика на разработку сметной документации, в случае, когда местонахождение подрядной организации находится на расстоянии более 3 км от местонахождения стройки, а коммунальный или пригородный транспорт не в состоянии обеспечить перевозку.
Затраты определяются расчетом на основании данных раздела ПОС в зависимости от количества подлежащих перевозке работников и нормативной продолжительности пусконаладочных работ и освоения проектной мощности и предусмотренных в исходных данных расстояний перевозок тарифов на перевозку транспортом общего пользования, установленных местными исполнительными и распорядительными органами по регионам;
59. Затраты, связанные с применением вахтового метода организации работ включаются при соответствующем обосновании разделом ПОС и согласовании заказчиком и определяются в соответствии с Нормативным документом по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства согласно приложению 3 к настоящему приказу.
60. Затраты на пробег высоковольтной автолаборатории и специализированных автомашин, используемых для выполнения пусконаладочных работ, определяются сметным расчетом или калькуляцией, учитывающей затраты на пробег спецавтомашины от пункта выезда до пункта назначения и обратно.
61. При необходимости в локальных сметах (локальных сметных расчетах) учитываются затраты на вспомогательные ненормируемые материалы.
Стоимость указанных вспомогательных материалов определяется исходя из их расхода, согласованного с заказчиком, и сметных цен соответствующего периода.

62. Іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебі ағымдағы баға деңгейіндегі мердігерлік жұмыстардың (шығындардың, қызметтердің) құнын анықтайды.
63. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құны іске қосу кезеңінің ұзақтығына және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеуге сәйкес күнтізбелік жылдар бойынша инвестициялар көлемдерін бөлу арқылы айқындалады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 22.08.2022 № 167-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Іске қосу-баптау жұмыстарының құнын сметалық есепте мердігерлік іске қосу-реттеу ұйымдарының кәсіпорында (ғимаратта, құрылыста), оның кезегін немесе іске қосу кешенінде көрсетілген жұмыстарды орындауымен байланысты шығындар ескеріледі.
65. Іске қосу-баптау жұмыстарына арналған сметалық құжаттаманы жасауға арналған шығындар осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес еңбек шығындарының негізінде айқындалады. Бұл ретте сметаны жасау жөніндегі жұмыстардың құны іске қосу-баптау жұмыстарына жергілікті смета бойынша жұмыстардың толық сметалық құнының 1% - ынан аспауы тиіс. Егер іске қосу-баптау жұмыстарына арналған сметалық құжаттаманы жобалау ұйымы жасаған жағдайда, оны әзірлеуге қажетті қаражат сомасы (көрсетілген жұмыстардың толық сметалық құнының 1% - ынан аспайтын) құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің 6 және 7-бағандарындағы "жобалау" І бөлімінің жеке жолында көздеуге жол беріледі.
66. Іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебі бойынша қосылған құн салығы ағымдағы бағаларда сметалық есепке енгізілетін барлық шығындар сомасынан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде қабылданады (4-бағанда ескеріледі).
67. Құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-баптау жұмыстарының құны сметалық есеп бойынша қосылған құн салығын ескере отырып, ағымдағы бағалардағы жалпы сметалық құн болып есептеледі.
Қазақстан Республикасындағы
құрылыс объектілерін
пайдалануға беру кезінде іске
қосу-баптау жұмыстарының
сметалық құнын айқындау
жөніндегі нормативтік құжатқа
1-қосымша
1п нысаны
Тапсырыс беруші _____________________________________________
(ұйымның атауы)
Бекітілген Іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебі ________ мың теңге
оның ішінде:
қосылған құн салығы ____________ мың теңге
________________________________________________________________
(бекіту туралы құжатқа сілтеме))
"___"_____________ 20__ жауап:
Іске қосу-баптау жұмыстары құнының сметалық есебі
___________________________________________________________________
(құрылыс атауы))
20 _ _ ж. ағымдағы бағаларда жасалды.
№ п.п.
Жергілікті сметалар мен есептердің нөмірлері
Объектілердің, бөлімдердің, жұмыстардың және шығындардың атауы
Сметалық құны, мың теңге
1
2
3
4
1-тарау. Негізгі жұмыстар
...
...
Бойынша жиыны главе1
+
2-тарау. Басқа шығындар
...
...
2-тарау бойынша жиыны
+
20 _ _ ж. ағымдағы бағаларда жиыны
+
ҚР Салық кодексі
Қосылған құн салығы
+
Сметалық есеп бойынша барлығы
+
Жобалау ұйымының басшысы ______________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Жобаның бас инженері ___________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Бастығы _________________ бөлім _________________________________
(атауы) Қолы (аты-жөні, тегі))
Қазақстан Республикасындағы
құрылыс объектілерін
пайдалануға беру кезінде іске
қосу-баптау жұмыстарының
сметалық құнын айқындау
жөніндегі нормативтік құжатқа
2-қосымша
2п нысаны
Құрылыс атауы ________________________________________________
Объектінің атауы ________________________________________________
№ Жергілікті смета____
(Жергілікті сметалық есеп))
іске қосу-баптау жұмыстарына
___________________________________________________
(жұмыстар мен шығындар атауы))
Негізі: (спецификация, сызбалар, сызбалар және т. б.).)
Сметалық құны ____________________________мың теңге
Нормативтік еңбек сыйымдылығы _____________________мың адам
20 _ _ ж. ағымдағы бағаларда жасалды.
№ п.п.
Норманың шифры
Жабдықтың немесе жұмыс түрлерінің атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Саны
Сметалық құны, теңге
Еңбек шығындары, адам-сағ.
бірлік
барлығы
бірлік
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
...
Тікелей шығындар жиыны
Үстеме шығыстар
Сметалық пайда
Смета бойынша жиыны
Құрады __________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі))
Тексердім ________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі))
Қазақстан Республикасындағы
құрылыс объектілерін
пайдалануға беру кезінде іске
қосу-баптау жұмыстарының
сметалық құнын айқындау
жөніндегі нормативтік құжатқа
3-қосымша
3п нысаны
Құрылыс атауы ________________________________________________
Объектінің атауы _________________________________________________
Жеке сметалық норма №____
іске қосу-баптау жұмыстарына
_______________________________________________________________
(жабдықтың, жұмыстардың атауы және техникалық сипаттамасы))
Өлшеуіш _____________
Негізі: (спецификация, сызбалар, сызбалар және т. б.).)
№ п.п.
Қабылданған еңбек шығындарының негіздемесі
Жұмыстардың (еңбек процестерінің) атауы)
Өлшем бірлігі
саны
Буын құрамы
Еңбек шығындары, адам-сағ
мамандығы (біліктілігі)
саны
өлшем бірлігіне
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Құрады _________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі))
Тексердім _______________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі))

62. Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ определяет стоимость подрядных работ (затрат, услуг) в текущем уровне цен.
63. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость пусконаладочных работ определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с продолжительностью пускового периода и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.08.2022 № 167-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. В сметном расчете стоимости пусконаладочных работ учитываются затраты, связанные с выполнением указанных работ подрядными пусконаладочными организациями на предприятии (здании, сооружении), его очереди или пусковом комплексе.
65. Затраты на составление сметной документации на пусконаладочные работы определяются на основе трудозатрат в соответствии с Нормативным документом по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу. При этом стоимость работ по составлению сметы не превышает 1% (одного процента) от полной сметной стоимости работ по сметному расчету стоимости пусконаладочных работ. По объектам непроизводственного (жилищно-гражданского) назначения необходимую сумму средств на разработку сметной документации на пусконаладочные работы (в размере не более 1% (одного процента) от полной сметной стоимости указанных работ) допускается предусматривать отдельной строкой в разделе I "Проектирование" в графах 6 и 7 сводного сметного расчета стоимости строительства.
66. Налог на добавленную стоимость по сметному расчету стоимости пусконаладочных работ принимается в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан от суммы всех затрат, включаемых в сметный расчет в текущих ценах (учитывается в графе 4).
67. Стоимостью пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства считается общая сметная стоимость в текущих ценах с учетом налога на добавленную стоимость по сметному расчету стоимости пусконаладочных работ.
Приложение 1
к Нормативному документу по
определению сметной
стоимости пусконаладочных
работ при вводе в эксплуатацию
объектов строительства в
Республике Казахстан
Форма 1п
Заказчик _____________________________________
(наименование организации)
Утвержден Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ в сумме ________ тыс.
тенге в том числе: налог на добавленную стоимость ____________ тыс. тенге
____________________________________________________________________
(ссылка на документ об утверждении)
"___"_____________ 20__ год.
Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ
__________________________________________________________________
(наименование стройки)
Составлена в текущих ценах на 20___г.
№ п.п.
Номера локальных смет и расчетов
Наименование объектов, разделов, работ и затрат
Сметная стоимость, тыс. тенге
1
2
3
4
Глава1. Основные работы
...
...
Итого по главе1
+
Глава 2. Прочие затраты
...
...
Итого по главе 2
+
Итого в текущих ценах 20___ г.
+
Налоговый кодекс РК
Налог на добавленную стоимость
+
Всего по сметному расчету
+
Руководитель проектной организации ___________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Главный инженер проекта _____________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник __________________ отдела __________________________________
(наименование)             подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 2
к Нормативному документу по
определению сметной
стоимости пусконаладочных
работ при вводе в эксплуатацию
объектов строительства в
Республике Казахстан
Форма 2п
Наименование стройки ____________________________________________
Наименование объекта ____________________________________________
Локальная смета №____
(Локальный сметный расчет) на пусконаладочные работы на
______________________________________________________
(наименование работ и затрат)
Основание: (спецификация, чертежи, схемы и т.п.)
Сметная стоимость _____________________ тыс. тенге
Нормативная трудоемкость ______________тыс. чел.-ч
Составлена в текущих ценах на 20___г.
№ п.п.
Шифр норм
Наименование и техническая характеристика оборудования или видов работ
Единица измерения
Количество
Сметная стоимость, тенге
Затраты труда,
чел.-ч
Единицы
Всего
единицы
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
...
Итого прямые затраты
Накладные расходы
Сметная прибыль
Итого по смете
Составил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 3
к Нормативному документу по
определению сметной
стоимости пусконаладочных
работ при вводе в эксплуатацию
объектов строительства в
Республике Казахстан
Форма 3п
Наименование стройки ____________________________________________
Наименование объекта ____________________________________________
Индивидуальная сметная норма №____ на пусконаладочные работы на
_____________________________________________________________
(наименование и техническая характеристика оборудования, работ)
Измеритель _____________
Основание: (спецификация, чертежи, схемы и т.п.)
№ п.п.
Обоснование принятых затрат труда
Наименование работ (трудовых процессов)
Единица измерения
Количество
Состав звена
Затраты труда, чел.-ч
специальность (квалификация)
Количество
на единицу измерения
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Составил ____________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
(должность, подпись, инициалы, фамилия)