"Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 544 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 918 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 желтоқсанда № 16107 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ -45 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2021 № ҚР ДСМ-45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 80) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 544 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11795 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген қызметтің орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 544 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 декабря 2017 года № 918. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2017 года № 16107. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-45.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.05.2021 № ҚР ДСМ-45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 80) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 544 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11795, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 6 августа 2015 года) следующее изменение:
Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет – ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е.Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 918 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 544 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 80) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелде емдеуге жіберу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар пациенттер өз бетінше шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге барған жағдайларға қолданылмайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттары бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) комиссияның жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу мәселелері бойынша үйлестіруші орган (бұдан әрі – Жұмыс органы);
3) комиссия – уәкілетті орган құратын, оның құрамына уәкілетті органның өкілдері, арнайы мамандандықтардың дәрігерлері, үкіметтік емес ұйымдар мүшелері кіретін бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге Қазақстан Республикасының азаматтарын жіберу жөніндегі сараптама комиссиясы;
4) республикалық денсаулық сақтау ұйымы – шетелдік медициналық ұйымдарда емделуге жіберу туралы қорытынды беруді жүзеге асыратын уәкілетті орган қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, автономды білім беру ұйымдарының денсаулық сақтау ұйымдары, медициналық білім беру ұйымдары.
2-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу тәртібі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 декабря 2017 года № 918
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 544
Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 80) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств.
Настоящие правила не распространяются на случаи, при которых пациенты за счет личных средств самостоятельно выезжают на лечение в зарубежные медицинские организации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
2) рабочий орган комиссии – координирующий орган по вопросам направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее – рабочий орган);
3) комиссия по направлению граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств (далее – комиссия) – комиссия для направления граждан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, которая создается уполномоченным органом, в состав которого входят представители уполномоченного органа, врачи узких специальностей, представители неправительственных организаций;
4) республиканская организация здравоохранения – организации здравоохранения, находящиеся в ведении уполномоченного органа, организации здравоохранения автономной организации образования, организаций медицинского образования.
Глава 2. Порядок направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств

3. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін аурулардың тізбесіне;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу мәселесін шешу үшін республикалық денсаулық сақтау ұйымы жұмыс органының қарауына мынадай құжаттарды енгізеді:
1) пациенттің жеке басын куәландыратын кұжаттың көшірмесі;
2) медициналық ұйым ұсынған, 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізілген барлық зерттеулердің және консультациялардың нәтижелерін қамтитын пациенттің сырқатнамасынан үзінді;
3) осы Қағидалаға 3-қосымшаға сәйкес пациентті шетелдік ұйымдарға емделуге жіберу туралы республикалық денсаулық сақтау ұйымының қорытындысы.
Жұмыс органы шетелдік медициналық ұйымдардың ресми басылымдарда жарияланатын сапа көрсеткіштерімен есептердің негізінде шетелдік медициналық ұйымдардың тізбесін қалыптастырады және оны комиссиямен келіседі.
Жұмыс органы пациентті шетелге емделуге жіберу туралы республикалық денсаулық сақтау ұйымының қорытындысы түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оларды апараттық жүйеге енгізе отырып, пациент туралы деректі шетелде емделуге үміткер пациенттердің тізбесіне енгізіледі.
5. Азаматтарды шетелге емделуге жіберу туралы қорытындыны шығару үшін Жұмыс органы:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген республикалық денсаулық сақтау ұйымы ұсынған құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды;
2) республикалық денсаулық сақтау ұйымының қорытындысын алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жұмыс органының тізбесіне енгізілген бейінді шетелдік медициналық ұйымдардан пациентті емдеу бағдарламасын және оны көрсетуге жұмсалатын шығыстардың калькуляциясын (бұдан әрі – бағалық ұсыным) сұратады;
3) шетелде емдеуді ұсынған, шетелдік клиникада пациенттерді емдеу бағдарламасын пысықтауға республикалық медициналық ұйымның дәрігерлерін тартады;
4) шетелдік медициналық ұйымдардың мамандары пациенттің жағдайы туралы қосымша ақпарат сұратқан жағдайда, сұрату түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында жүргізілген қажетті зерттеу нәтижелерін ұсынумен шетелдік медициналық ұйымдармен телемедициналық консультациялар өткізеді.

3. Направление граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж осуществляется в соответствии:
1) с перечнем заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) с перечнем отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Для решения вопроса направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, республиканская организация здравоохранения вносит на рассмотрение рабочему органу, следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность пациента;
2) выписка из истории болезни пациента, представленная медицинской организацией, содержащая результаты проведенных исследований и консультаций согласно клиническим протоколам диагностики и лечения сроком давности не более 30 (тридцать) рабочих дней;
3) заключение республиканской организации здравоохранения о направлении пациента на лечение за рубеж за счет бюджетных средств согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Рабочий орган формирует перечень зарубежных медицинских организаций для направления на лечение за счет бюджетных средств и согласовывает его с комиссией.
Рабочий орган в течение одного рабочего дня со дня поступления заключения республиканской организации здравоохранения о направлении пациента на лечение за рубеж вносит данные о пациенте в перечень пациентов, претендующих на лечение за рубеж, с введением их в информационную систему "лист ожидания" размещенную на сайте рабочего органа.
5. Для вынесения заключения о направлении граждан на лечение за рубеж, рабочий орган:
1) рассматривает документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, представленные республиканской организацией здравоохранения в течение двух рабочих дней со дня их получения;
2) со дня получения заключения республиканской организации здравоохранения запрашивает у профильных зарубежных медицинских организаций, внесенных в перечень рабочего органа, программу лечения пациента и калькуляцию расходов на ее оказание (далее – ценовое предложение) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней;
3) привлекает врачей республиканской медицинской организации, рекомендовавшей лечение за рубежом, к отработке программы лечения пациентов в зарубежной клинике;
4) в случае запроса специалистов зарубежных медицинских организаций дополнительной информации о состоянии пациента, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления запроса проводит телемедицинские консультации с зарубежными медицинскими организациями с предоставлением необходимых результатов исследований, проведенных в медицинских организациях Республики Казахстан.

Осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шараларды жүзеге асыру нәтижелері бойынша республикалық денсаулық сақтау ұйымынан пациентті бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу туралы қорытындыны, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс органының бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге пациентті жіберудің орындылығы туралы қорытындысын алған күннен бастап, 25 (жиырма бес) жұмыс күнінің ішінде жұмыс органы осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың тізбесін комиссияға ұсынады.
6. Комиссия уәкілетті орган өкілдерінен, бейінді мамандықтардың дәрігерлерінен, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерінен комиссия мүшелерінің тақ санынан тұрады.
Комиссия мүшелері өз қызметіне алмастыру құқығынсыз қатысады.
Комиссияны, комиссия отырыстарында төрағалық ететін, комиссия төрағасы, ал ол болмаған жағдайда – төрағаның орынбасары басқарады.
Комиссия хатшысының функцияларын комиссияның құрамына кірмейтін уәкілетті органның маманы орындайды.
Комиссия хатшысы комиссияның отырысына дейін, кемінде күнтізбелік 3 күннің ішінде комиссия мүшелеріне пациентті бюджеттік қаражат есебінен шетелге емделуге жіберу туралы құжаттар пакетін электрондық пошта арқылы жібереді.
Комиссияның отырысы оның мүшелерінің кемінде үштен екісінің қатысуымен заңды деп саналады. Комиссия мүшелерінің онлайн-режімде талқылауына және шешімдер қабылдануына қатысуына рұқсат етіледі.
Комиссия отырысында жоқ комиссия мүшелерінің сырттай дауыс беруіне жол беріледі. Сырттай дауыс беру кезінде комиссия мүшелері отырыс басталғанға дейін кемінде 2 сағат бұрын өз пікірін комиссия хатшысына жазбаша түрде жібереді. Комиссияның жоқ мүшелерінің пікірін Комиссия хатшысы комиссия отырысында жариялайды.
Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы немесе сырттай дауыс беру арқылы комиссия отырысы қатысушыларының жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссияның төрағасы комиссияның кезекті отырысын тағайындайды, төтенше жағдайларда кезектен тыс отырыс өткізеді.
7. Комиссия мынадай шешімдерді қабылдайды:
пациентті шетелге емделуге жіберу туралы;
шетелге емделуге жіберуден бас тарту туралы;
өзге де шешімдер.
Қажет болған жағдайда, комиссияның шешімі бойынша шетелге емделуге жіберілген пациентті емдеу шетелдік мамандарды тарта отырып, отандық медициналық ұйымдарда жүргізіледі.

По результатам осуществления мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта рабочий орган представляет комиссии в течение 25 (двадцати пяти рабочих дней) со дня получения от республиканской организации здравоохранения заключение о направлении пациента на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, рекомендацию рабочего органа о направлении пациента на лечение за рубеж за счет бюджетных средств по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, перечень документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 4 настоящих Правил.
6. Руководство деятельностью комиссии осуществляет председатель комиссии, который председательствует на заседаниях комиссии, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
Функции секретаря комиссии выполняет специалист уполномоченного органа, не являющийся членом комиссии.
Комиссия состоит из нечетного количества членов из числа представителей уполномоченного органа, врачей профильных специальностей, представителей неправительственных организаций, осуществляющих свою деятельность по оказанию помощи гражданам при различных заболеваниях.
Члены комиссии принимают участие в еҰ деятельности без права замены.
Секретарь комиссии в срок не менее чем за 3 (три) календарных дня до заседания комиссии направляет членам комиссии по электронной почте пакет документов о направлении пациента на лечение за рубеж за счет бюджетных средств.
Заседание комиссии считается правомочным при участии больше половины от общего числа членов комиссии.
Решение комиссии принимается большинством голосов от общего числа участвующих в заседании комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
Председатель комиссии назначает очередное заседание комиссии, в экстренных случаях созывает внеочередное заседание.
7. Комиссия принимает решение:
о направлении пациента на лечение за рубеж;
об отказе в направлении на лечение за рубеж;
о продлении сроков рассмотрения документов пациента с обоснованием;
о проведении лечения пациента, претендующего на лечение за рубеж в отечественных медицинских организациях в рамках мастер класса с привлечением зарубежных специалистов;
об отказе в направлении на лечение в рамках мастер класса в отечественных медицинских организациях с привлечением зарубежных специалистов;
о выдаче рабочим органом комиссии гарантийного письма в зарубежные клиники об обязательстве на оплату лечения;
о необходимости продолжения лечения с изменением программы лечения и суммы договора в период нахождения пациента на лечении.

8. Комиссияның шешімі комиссия отырысының хаттамасымен (сырттай дауыс беру арқылы комиссия мүшелерінің жазбаша пікірімен) ерікті түрде рәсімделеді.
Отырыстың хаттамасы электрондық пошта арқылы (сканерленген нұсқа) және түпнұсқа курьер арқылы комиссияның отырысы өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс органына жіберіледі.
9. Жұмыс органы комиссияның пациентті шетелге емделуге жіберу туралы хаттаманың шешімінің негізінде, комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық қызмет көрсету үшін шетелдік медициналық ұйыммен шарт жасасады.
10. Жұмыс органы пациенттің және алып жүруші адамның (балаларға және (немесе) күтімге мұқтаж адамдарға) емдеу және жол жүру шығындарын төлейді.
Жұмыс органы шетелдік медициналық ұйымға шартқа қол қойылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде шарттың жалпы сомасының 50%-на дейін пациентті емдеуге арналған авансты төлейді.
Түпкілікті төлем шетелдік медициналық ұйымның орындалған жұмыстардың қорытынды актісін (ерікті түрде) ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ұзақ мерзімді емделу кезінде, орындалған жұмыстардың аралық актілері бойынша жұмыс органы ай сайынғы төлемді жүргізеді.
11. Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөліктерін) транспланттауды, сондай-ақ кезең-кезеңімен араласуды қажет ететін операцияларға шетелдік медициналық ұйымға жіберілгенде, кезең-кезеңімен емдеу көзделген.
Пациенттің, сондай-ақ алып жүретін адамның жол жүруін кезең-кезеңімен емдеу кезінде, жұмыс органы жүзеге асырады және комиссияның шешімі бойынша жүргізіледі.
Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөліктерін) транспланттаудың әрбір кезеніңде, сондай-ақ кезеңдік араласуды қажет ететін операцияларда жұмыс органы шетелдік клиникасымен қосымша келісім жасайды. Қажет болған жағдайда қайта транспланттауға пациент үшін жаңа шарт жасалады.
12. Шетелдік медициналық ұйыммен жасалған шарттың мерзімі емдеудің әдістеріне және ұзақтығына қарай белгіленеді.
13. Пациенттің шетелде болу кезеңінде шетелдік ұйым емдеуді жалғастыру қажеттілігі туралы ұсынысын жұмыс органына ұсынғанда, жұмыс органы республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының бейінді мамандарымен емдеу бағдарламасын қарайды және үйлестіреді.
Жұмыс органы үйлестіру нәтижелерінің негізінде, шетелдік медициналық ұйым ұсынған медициналық құжаттарды және осы шетелдік клиникада емделуді жалғастырудың орындылығы туралы қорытындыны Комиссияның қарауына ұсынады.
Жұмыс органы комиссия қабылдаған шешiм туралы шетелдiк медициналық ұйымға, шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде хабарлайды.
14. Жұмыс органы ресми интернет-портал арқылы халықты Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу тәртібі туралы хабарлайды.
15. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберуді ұйымдастырудың тиімділігін бағалау үшін жұмыс органы шетел клиникаларына жіберілген емделіп шыққан пациенттердің нәтижелеріне мониторинг жүргізеді және нәтижелерін уәкілетті органға тоқсанына бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін ұсынады.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу қағидалар
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін аурулардың тізбесі

8. Решение комиссии оформляется протоколом в произвольной форме.
Протокол решения комиссии направляется в рабочий орган в течение 5 (пять) рабочих дней со дня проведения заседания комиссии посредством электронной почты (сканированный вариант) и оригинал через курьера.
9. Рабочий орган на основании протокольного решения комиссии о направлении пациента на лечение за рубеж заключает договор с зарубежной медицинской организацией на предоставление медицинских услуг гражданам Республики Казахстан в течение 10 (десять) рабочих дней со дня подписания протокола заседания комиссии.
10. Рабочий орган производит оплату расходов пациента и сопровождающего лица (детям и (или) лицам, нуждающимся в постороннем уходе) на лечение и проезд.
Рабочий орган оплачивает зарубежной медицинской организации аванс по лечению пациента в размере до 50% от общей суммы договора в течение пятнадцати рабочих дней со дня заключения договора.
Окончательная оплата осуществляется после представления зарубежной медицинской организацией итогового акта выполненных работ (в произвольной форме).
При долгосрочном лечении рабочим органом производится оплата по промежуточным актам выполненных работ.
11. При направлении пациента в зарубежную медицинскую организацию на лечение требующего поэтапного вмешательства, предусматривается поэтапное лечение.
При поэтапном лечении оплата за проезд пациента, а также сопровождающего лица осуществляется рабочим органом и производится по решению комиссии.
При долгосрочном лечении на каждый этап лечения требующего поэтапного вмешательства, рабочим органом заключается дополнительное соглашение. При необходимости пациенту повторной трансплантации заключается новый договор.
12. Срок действия договора, заключенного с зарубежной медицинской организацией, устанавливается в зависимости от методов и длительности лечения.
13. При предоставлении рабочему органу рекомендации зарубежной медицинской организации о необходимости продолжения лечения в период нахождения пациента за рубежом, рабочий орган рассматривает и согласовывает программу лечения с профильными специалистами республиканских организации здравоохранения.
Рабочий орган по результатам согласования выносит на рассмотрение комиссии медицинские документы, представленные зарубежной медицинской организацией, и заключение о целесообразности продолжения лечения в данной зарубежной клинике. Рабочий орган уведомляет зарубежную медицинскую организацию о принятом комиссией решении в течение пяти рабочих дней со дня его принятия.
Приложение 1
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Перечень заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств

1. Мидың хирургиялық қолжетімсіз және функциялық елеулі аумағындағы радиохирургиялық емдеу әдісін (гамма-пышақ, кибер-пышақ) талап ететін артерия-веналық мальформациялары мен ісіктері.
2. Эндоваскулярлық емдеу үшін ми діңі, жұлын тамырларының артериялық-веналық мальформациялары және артериялық аневризмдер.
3. Трансоралдық алып тастау үшін бассүйек негізінің ісіктері.
4. Радиохирургиялық емдеуді (гамма-пышақ кибер-пышақ, радио белсенді аппликаторлар) талап ететін көздің қатерлі ісіктері.
5. Кератопротездеу.
6. Ересектер мен балалардың сүйек кемігін аутологиялық және туысқандық транспланттауды қоспағанда, тіндерді (тіндердің бөліктерін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттауды талап ететін аурулар, мөлдірқабықты транспланттау.
7. Өңеш стеноздары.
8. Трахея стеноздары.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін жекелеген санаттарының тізбесі

1. Артериовенозные мальформации и опухоли, требующие радиохирургического метода лечения (гамма-нож) ввиду локализации в хирургически недоступных функционально значимых областях головного мозга.
2. Артериовенозные мальформации сосудов ствола головного мозга, спинного мозга и артериальные аневризмы для эндоваскулярного лечения.
3. Опухоли основания черепа для трансорального удаления.
4. Злокачественные новообразования глаза, требующие радиохирургического лечения (гамма-нож, радиоактивные аппликаторы).
5. Кератопротезирование.
6. Заболевания, требующие трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов), за исключением аутологичных и родственных трансплантаций гемопоэтических стволовых клеток взрослых и детей, а также трансплантации роговицы.
7. Стенозы гортани.
8. Стенозы трахеи.
Приложение 2
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Перечень отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств

1. Көрсетілімдері болған және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында диагностика мен емдеудің қолдануға рұқсат етілген барлық әдістері пайдаланылған, бірақ емнің оң нәтижесі болмаған 18 жасқа дейінгі балалар.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша ерекше жағдайларда қызметтік міндеттерді атқару кезінде ауыр жарақат алған және мертіккен Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында диагностика мен емдеудің қолдануға рұқсат етілген барлық әдістері пайдаланылған, бірақ емнің оң нәтижесі болмаған құқық қорғау органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу қағидаларына
3-қосымша
Бюджет қаражаты есебінен пациентті шетелде емделуге жіберу туралы республикалық денсаулық сақтау ұйымының қорытындысы
Пациенттің деректері
1
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2
Туған күні
3
Мекен жайы
4
Толық клиникалық диагноз
5
Қосалқы диагноз
6
Ұсынылған емдеу (манипуляцияны көрсетіңіз)
7
Шетелге емделуге науқасты жіберу қажеттілігі туралы шешім
1.Қажет

1. Дети в возрасте до 18 лет при наличии показаний и в отношении которых были использованы все разрешенные к применению методы диагностики и лечения в организациях здравоохранения Республики Казахстан без положительного лечебного эффекта.
2. В исключительных случаях по поручению Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, сотрудники правоохранительных органов, служащие Вооруженных Сил Республики Казахстан, получившие тяжелые травмы и увечья при исполнении служебных обязанностей, в отношении которых были использованы все разрешенные к применению методы диагностики и лечения в организациях здравоохранения Республики Казахстан без положительного эффекта.
Приложение 3
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Форма
Заключение республиканской организации здравоохранения о направлении пациента на лечение за рубеж за счет бюджетных средств
Данные пациента
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Дата рождения
3
Адрес
4
Полный клинический диагноз
5
Сопутствующий диагноз
6
Рекомендуемое лечение (указать конкретно манипуляцию)
7
Решение о необходимости направления пациента на лечение за рубеж
1.Нуждается
2.Не нуждается (нужное подчеркнуть)
8
Подтверждение, что данная технология не выполняется ни в одной медицинской организации Республики Казахстан
9
Ожидаемый эффект лечения
10
В случае направления на трансплантацию органов и тканей прилагаются сведения о наличии/отсутствии доноров
1. Данные типирования (прилагаются) – да/нет